Login |
forgot?
LIVE VIDEO: Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 1082
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

History

Tuckassee Toilet Bowl Classic

2019

March 2 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. David Seibers, Chapel Hill, Tenn., $5,000

2. Brian Shirley, Chatham, Ill.

3. Joseph Faulkner, Flintville, Tenn.

4. Josh Putnam, Florence, Ala.

5. Allen Weisser, Peoria, Ill.

6. Joey Standridge, Telico Plains, Tenn.

7. Robby Moses, Maryville, Tenn.

8. Dean Carpenter, Coldwater, Miss.

9. Mike Vandermark, Jenison, Mich.

10. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

11. Levi Ashby, Cunningham, Tenn.

12. Casey Turman, Lafayette, Ga.

13. Jose Parga, New Berlin, Ill.

14. Matt Shannon, Bartonville, Ill.

15. Myles Moos, Lincoln, Ill.

16. Drew Wilkerson, Ravenna, Mich.

17. Christian Hanger, Winchester, Tenn.

18. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

19. Dewayne Kiefer, Bloomsdale, Mo.

20. Jeremy Anderson, Princeton, Ky.

21. Oakley Johns, Hohenwald, Tenn.

22. Gavin Schmidt, Cumberland Furnace, Tenn.

23. Richard Frost, Clarksville, Tenn.

24. Larry Barber Jr., Hopkinsville, Ky.

Lap leader: Seibers 1-40

Fast qualifier (among 27 cars): Shirley, 13.802 seconds

Consolation winner: Frost

March 1 winner: Shirley

2018

March 3 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill., $5,000

2. Jason Jameson, Lawrenceburg, Ind.

3. Tanner English, Benton, Ky.

4. Austin Rettig, Sikeston, Mo.

5. Greg Gokey, Buckley, Mich.

6. Levi Ashby, Cunningham, Tenn.

7. Dean Carpenter, Coldwater, Miss.

8. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

9. Clint Nichols, Shelbyville, Tenn.

10. Gavin Schmidt, Tennessee Ridge, Tenn.

11. Credence Mott, Vienna, Ill.

12. Roben Huffman, Clinton, Ill.

13. Tim Manville, Highland, Ill.

14. Steven Ashby, Cunningham, Tenn.

15. Larry Greer, Bowling Green, Ky.

16. Fred Perry Jr., Smithland, Ky.

17. Drew Wilkerson, Ravenna, Mich.

18. David Seibers, Chapel Hill, Tenn.

19. Robert Ardry, Lavergne, Tenn.

20. Charles Zimmerman, Cunningham, Tenn.

21. Scott Cook, Shelbyville, Tenn.

Lap leader: Erb 1-40

Fast qualifier (among 21 cars): Erb, 12.870 seconds

Heat race winners: Erb, Jameson, English

March 2 winner: Seibers

2017

March 4 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill., $5,000

2. Rodney Sanders, Happy, Texas

3. Scott Crigler, Alton, Mo.

4. Gordy Gundaker, St. Charles, Mo.

5. Tony Jackson Jr., Lebanon, Mo.

6. Payton Looney, Republic, Mo.

7. Austin Rettig, Sikeston, Mo.

8. Tim Manville, Highland, Ill.

9. Logan Martin, West Plains,Mo.

10. Adam Bowman, Seymour, Ind.

11. Steve Francis, Bowling Green, Ky.

12. Tanner English, Benton, Ky.

13. Jonathan Rowan, Whiteville, Tenn.

14. Bob Gardner, East Peoria, Ill.

15. Terry English, Benton, Ky.

16. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

17. Justin Asplin, Birch Tree, Mo.

18. Raymond Merrill, Sallisaw, Okla.

19. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

20. Richard Frost, Clarksville, Tenn.

21. Clayton Miller, Elkton, Ky.

22. Levi Ashby, Cunningham, Tenn.

23. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

24. Randy Roth, Bentonville, Ark.

25. Jeff Roth, Bentonville, Ark.

26. Cody Mahoney, Madison, Ind.

Lap leader: Sanders 1; Erb 2-40

Fast qualifier (among 40 cars): Erb, 13.277s econds

Heat race winners: Crigler, Erb, Sanders, Asplin

Consolation winners: Rowan, Weaver

March 3 winner: Sanders

2016

March 5 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Tony Jackson Jr., Lebanon, Mo., $5,000

2. Tanner English, Benton, Ky.

3. Josh Putnam, Florence, Ala.

4. Clayton Miller, Elkton, Ky.

5. Payton Looney, Republic, Mo.

6. Richard Frost, Clarksville, Tenn.

7. Austin Rettig, Sikeston, Mo.

8. Jonathan Rowan, Whiteville, Tenn.

9. Mike Spatola, Manhattan, Ill.

10. Mitchell Lingauer, Indian Mound, Tenn.

11. Scott Crigler, Alton, Mo.

12. Brandon McCormick, Lebanon, Mo.

13. Randy Roth, Bentonville, Ark.

14. Leroy Johnson, Battlefield, Mo.

15. Jeff Roth, Bentonville, Ark.

16. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

17. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

18. Allen Murray, San Antonio, Texas

19. Justin Asplin, Birch Tree, Mo.

20. Mike Hammerle, St. Charles, Mo.

21. Scott Schmitt, Tonica, Ill.

22. Brad Looney, Republic, Mo.

23. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

24. Brian Shirley, Chatham, Ill.

Lap leader: Jackson 1-40

Fast qualifier (among 26 cars): Putnam, 12.819 seconds

Heat race winners: Putnam, Jackson, Ta. English, Wallace

Consolation winner: Rowan

Provisional starters: Johnson, Roth, Hammerle, Lingauer

March 4 winner: Erb

2015

March 21 - Clarksville (Tenn.) Speedway (DIRTcar)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Terry English, Benton, Ky., $5,000

2. Rodney Melvin, Benton, Ill.

3. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

4. Chris Shelton, Paducah, Ky.

5. Josh Putnam, Florence, Ala.

6. Hunter Rasdon, Jonesboro, Ark.

7. John Minon Jr., Adams, Tenn.

8. Matt Potter, Cunningham Tenn.

9. Charles Zimmerman, Cunningham, Tenn.

10. Joey Lingauer, Clarksville, Tenn.

11. Larry Greer, Bowling Green, Ky.

12. Levi Ashby, Cunningham, Tenn.

13. Steven Ashby, Cunningham, Tenn.

14. Clayton Miller, Elkton, Ky.

15. Tanner English, Benton, Ky.

16. Michael Chilton, Salvisa, Ky.

17. Mitchell Lingauer, Indian Mound, Tenn.

Lap leaders: Miller; English

Fast qualifier (among 18 cars): Ta. English

Dash winner: Miller

Heat race winners: Zimmerman, Melvin

2014

March 15 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Ryan Unzicker, El Paso, Ill., $2,500

2. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

3. Terry English, Benton, Ky.

4. Clayton Miller, Elkton, Ky.

5. Tanner English, Benton, Ky.

6. Chris Shelton, Paducah, Ky.

7. Levi Ashby, Cunningham, Tenn.

8. Jason Riggs, Harrisburg, Ill.

9. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

10. Brian Shirley, Chatham, Ill.

11. Jesse Stovall, Billings, Mo.

12. Tony Jackson Jr., Lebanon, Mo.

13. Jason McBride, Carbondale, Ill.

14. Justin Asplin, Birch Tree, Mo.

15. Eric Cooley, Fulton, Miss.

16. Tom Smith, Tinley Park, Ill.

17. Walker Arthur, Forest, Va.

18. Dewayne Kiefer, Bloomsdale, Mo.

19. Timothy Culp, Prattsville, Ark.

20. Leroy Johnson, Battlefield, Mo.

21. McKay Wenger, Fairbury, Ill.

22. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

23. Mike Hammerle, St. Charles, Mo.

Lap leaders: Brian Shirley 1-8 (rain-shortened March 8); Unzicker 9-40 (resumed March 15 on lap 9)

Fast qualifier (among 27 cars): Brian Shirley, 12.799

Heat race winners: Jason McBride, Brian Shirley, Hickman, Unzicker

Consolation winners: Arthur, T. Smith

March 7 winner: Hickman

March 8 winner: Brian Shirley

2013

March 9 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Brian Shirley, Chatham, Ill., $5,000

2. Clayton Miller, Elkton, Ky.

3. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

4. Justin Wells, Aurora, Mo.

5. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

6. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

7. Jesse Stovall, Billings, Mo.

8. David Turner, Adrian, Mo.

9. Dustin Butler, Clarksville, Tenn.

10. Terry English, Benton, Ky.

11. Jeff Babcock, Wayne, Ohio

12. Tony Jackson Jr., Lebanon, Mo.

13. Walker Arthur, Forest, Va.

14. Jesse Stovall, Billings, Mo.

15. Dewayne Kiefer, Bloomsdale, Mo.

16. Brandon Morton, Coweta, Okla.

17. Jason McBride, Carbondale, Ill.

18. Justin Asplin, Birch Tree, Mo.

19. Leroy Johnson, Battlefield, Mo.

20. Chris Shelton, Paducah, Ky.

21. Carnell Parker III, Clarksville, Tenn.

22. Steve Lach, Brownstown, Ill.

23. Tim Manville, Highland, Ill.

24. Chris Simpson, Oxford, Iowa

25. Larry Greer, Bowling Green, Ky.

26. Bryan Singleton, Clarksville, Tenn.

27. Charles Zimmerman. Cunningham, Tenn.

Lap leaders: Shirley 1-9; Unzicker 10-40

Heat race winners (among 41 cars): Shirley, Miller, C. Ashby, Wells

Consolation winners: Jackson, Singleton

Provisional starters: Parker, Kiefer, Morton, McBride, L. Johnson, Zimmerman

March 8 winner: Arthur

2012

March 3 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Jesse Stovall, Billings, Mo., $5,000

2. David Turner, Adrian, Mo.

3. Brian Shirley, Chatham, Ill.

4. Walker Arthur, Forest, Va.

5. R.C. Whitwell, Tucson, Ariz.

6. Brad Looney, Republic, Mo.

7. Brandon Morton, Coweta, Okla.

8. Tanner English, Benton, Ky.

9. Terry English, Benton, Ky.

10. Tony Jackson Jr., Lebanon, Mo.

11. Dewayne Kiefer, Bloomsdale, Mo.

12. Jason McBride, Carbondale, Ill.

13. Dillan White, Crofton, Ky.

14. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

15. Clayton Miller, Elkton, Ky.

16. Gavin Schmidt, Tennessee Ridge, Tenn.

17. Mike Hammerle, St. Charles, Mo.

18. Leroy Johnson, Battlefield, Mo.

19. Jeff Walston, Paducah, Ky.

20. Jason Riggs, Harrisburg, Ill.

21. Carnell Parker III, Clarksville, Tenn.

22. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

23. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

24. Charles Zimmerman, Cunningham, Tenn.

25. Scott Schmitt, Tonica, Ill.

Lap leaders: Shirley 1-9; Stovall 10-40

Fast qualifier (among 35 cars): Looney, 13.220

Heat race winners: McBride, Shirley, Looney, Stovall

Consolation winners: Riggs, C. Miller

Provisional starters: Whitwell, L. Johnson, Schmidt, Sheppard, Zimmerman

March 2 winner: Jackson

2011

March 12 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill., $5,000

2. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

3. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

4. Terry English, Benton, Ky.

5. Ryan Unzicker, El Paso, Ill.

6. Jeff Walston, Paducah, Ky.

7. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

8. Jason Feger, Bloomington, Ill.

9. Brian Shirley, Chatham, Ill.

10. R.C. Whitwell, Tucson, Ariz.

11. Brad Looney, Republic, Mo.

12. Chris Wall, Holden, La.

13. David Webb, Nicholasville, Ky.

14. Rodney Melvin, Benton, Ill.

15. Carnell Parker III, Clarksville, Tenn.

16. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

17. Michael Kloos, Trenton, Ill.

18. Dillan White, Crofton, Ky.

19. Terry Phillips, Springfield, Mo.

20. Jeremy Payne, Springfield, Mo.

21. Todd Hall, Charleston, Mo.

22. Jack Sullivan, Greenbrier, Ark.

23. Mitchell Lingauer, Indian Mound, Tenn.

24. Jason McBride, Carbondale, Ill.

Lap leaders: R. Johnson; Erb

Heat race winners (among 52 cars) Erb, R. Johnson, Looney, Walston

Consolation winners: Kloos, Sheppard

March 11 winner: R. Johnson

2010

March 12 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Eric Turner, Hermitage, Mo. $3,000

2. Gary Christian, Broken Bow, Okla.

3. Brian Shirley, Chatham, Ill.

4. Charles Zimmerman, Cunningham, Tenn.

5. Steven Ashby, Cunningham, Tenn.

6. Duane Chamberlain, Richmond, Ind.

7. Jeff Walston, Paducah, Ky.

8. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

9. Chuck Proctor, Charlotte, Tenn.

10. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

11. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

12. Sam Epling, Perry, Mich.

13. Terry Phillips, Springfield, Mo.

14. Rylan Long, Lockwood, Mo.

15. Ryan Unzicker, El Paso, Ill.

16. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

17. Jason McBride, Carbondale, Ill.

18. Jeremy Payne, Springfield, Mo.

19. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

20. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

21. Jason McBride, Carbondale, Ill.

22. Darrell Mooneyham, Verona, Mo.

23. Levi Ashby, Cunningham, Tenn.

24. Terry English, Benton, Ky.

Lap leader: Turner 1-30

Fast qualifier (among 35 cars): S. Ashby, 13.397 seconds

Heat race winners: Turner, Christian, Chamberlain, Phillips

Consolation winners: English, Unzicker

Provisional starters: Mooneyham, L. Ashby, K. Weaver, Long

March 13 program: Rained out

2009

March 21 - Clarksville (Tenn.) Speedway (MARS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Wendell Wallace, Batesville, Ark., $5,000

2. Eric Turner, Hermitage, Mo.

3. Jon Henry, Ada, Ohio

4. Ryan Unzicker, El Paso, Ill.

5. Dane Dacus, Lakeland, Tenn.

6. Duane Chamberlain, Richmond, Ind.

7. Jeremy Payne. Springfield, Mo.

8. Chuck Proctor, Charlotte, Tenn.

9. Tony Jackson Jr., Lebanon, Mo.

10. Terry English, Benton, Ky.

11. Tony Albright, Clarksville, Tenn.,

12. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

13. Jason McBride, Carbondale, Ill.

14. Rusty Schlenk, Jackson, Mich.

15. Brandon McCormick, Lebanon, Mo.

16. Mike Hammerle, St. Charles, Mo.

17. Brad Looney, Republic, Mo.

18. Dustin Mooneyham, Aurora, Mo.

19. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

20. Brent Kreke, Lebanon, Ill.

21. Terry Phillips, Springfield, Mo.

22. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

23. Steve Sheppard Jr., New Berlin, Ill.

Lap leader: Wallace 1-35

Fast qualifier (among 35 cars): Wallace, 13.475 seconds

Heat race winners: Wallace, Turner, Unzicker, Henry

Consolation winners: McCormick, Morris

Provisional starters: Mooneyham, Looney, C. Ashby

March 21 winner: Wallace

2008

March 22 - Clarksville (Tenn.) Speedway (DIRTcar)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Don O'Neal, Martinsville, Ind., $10,000

2. Wes Steidinger, Fairbury, Ill.

3. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

4. Terry English, Benton, Ky.

5. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

6. Wayne Chinn, Bradford, Ohio

7. Steven Ashby, Cunningham, Tenn.

8. Ryan Unzicker, El Paso, Ill.

9. Jeff Walston, Paducah, Ky.

10. Brian Ashby, Cumberland Furnace, Tenn.

11. Tim Tungate, Campbellsville, Ky.

12. Brent Kreke, Lebanon, Ill.

13. Jason McBride, Carbondale, Ill.

14. Rusty Griffaw, Festus, Mo.

15. B.J. McCammon, Danville, Ill.

16. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

17. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

18. Darren Baxter, Clarksville, Tenn.

19. Jordan Bland, Campbellsville, Ky.

20. Mike Hammerle, St. Charles, Mo.

Lap leader: O’Neal 1-50

Fast qualifier (among 32 cars): O’Neal, 13.263 seconds

Heat race winners: O’Neal, Wallace, Erb, Steidinger

Consolation winners: Walston, C. Ashby

Provisional starters: Hammerle, Griffaw

2007

March 3 - Clarksville (Tenn.) Speedway (SRRS)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Ray Cook, Brasstown, N.C., $10,000

2. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

3. Tyler Landers, Shelbyville, Tenn.

4. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

5. Billy Mayo, Cleveland, Tenn.

6. Tim Tungate, Campbellsville, Ky.

7. Todd Hall, Charleston, Mo.

8. Tony Albright, Clarksville, Tenn.

9. Tyrell Todd, Eubank, Ky.

10. Rusty Griffaw, Festus, Mo.

11. Byron Michael, Florence, Ala.

12. Brent Kreke, Lebanon, Ill.

13. Eric Hickerson, Linden, Tenn.

14. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

15. Chad Bones, Shelbyville, Tenn.

16. Gil Smith, Nashville, Tenn.

17. Scott Cook, Shelbyville, Tenn.

18. David Gentry, Lewisbury, Tenn.

19. Ben Kittrell, Mt. Pleasant, Tenn.

20. Mike Luna, Sparta, Tenn.

21. Perry Delaney, Sparta, Tenn.

22. Michael Luna, Sparta, Tenn.

23. Kevin Cole, Christopher, Ill.

24. Randle Sweeney, Clifty, Ky.

Lap leader: Cook 1-75

Fast qualifier (among 42 cars): Rattliff, 13.074 seconds

Heat race winners: Cook, Landers, Gentry, Marlar

Consolation winners: Albright, Michael Luna

Provisional starters: Michael, Griffaw

2006

March 18 - Clarksville (Tenn.) Speedway (UMP)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Tim Tungate, Campbellsville, Ky., $7,500

2. Terry English, Benton, Ky.

3. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

4. Kevin Cole, Christopher, Ill.

5. Billy Drake, Bloomington, Ill.

6. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

7. Lee DeVaiser, Crestwood, Ky.

8. David Gentry, Lewisbury, Tenn.

9. Jay Brinkley, Shelbyville, Tenn.

10. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

11. Greg Johnson, Bedford, Ind.

12. Jordan Bland, Campbellsville, Ky.

13. Randle Sweeney, Clifty, Ky.

14. Matt Potter, Cunningham Tenn.

15. Rodney Melvin, Benton, Ill.

16. Tony Albright, Clarksville, Tenn.

17. Carnell Parker III, Clarksville, Tenn.

18. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

19. Darren Miller, Chadwick, Ill.

20. Michael England, Glasgow, Ky.

Lap leader: Tungate 1-40

Fast qualifier (among 38 cars): Schlieper

Heat race winners: Tungate, English, Schlieper, Cole

Consolation winners: Bland, Erb

2005

March 5 - Clarksville (Tenn.) Speedway (Northern Allstars)

Pos. Driver (no.), hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $10,000

2. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

3. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

4. Steve Barnett, Franklin, Ind.

5. Steve Francis, Bowling Green, Ky.

6. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

7. Steve Hillard, Sadorus, Ill.

8. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

9. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

10. Randle Sweeney, Clifty, Ky.

11. Billy James, Sikeston, Mo.

12. Chuck Proctor, Charlotte, Tenn.

13. Joey Lingauer, Clarksville, Tenn.

14. John Vandenberg, Oskaloosa, Iowa

15. Tony Albright, Clarksville, Tenn.

16. Tim Hamburg, Dixon, Ill.

17. Scott James, Bright, Ind.

18. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

19. Richard Frost, Clarksville, Tenn.

20. Michael England, Glasgow, Ky.

21. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

22. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

23. Duane Chamberlain, Richmond, Ind.

24. Kevin Cole, Christopher, Ill.

Lap leaders: R. Weaver 1-16; Moyer 17-50

Fast qualifier (among 50 cars): B. James, 12.345 seconds

Heat race winners: Barnett, Moyer, McDowell, R. Weaver

Consolation winners: Hamburg, Van Wormer


Race Winners

Year: Winner, hometown

2019: David Seibers, Chapel Hill, Tenn.

2018: Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

2017: Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

2016: Tony Jackson Jr., Lebanon, Mo.

2015: Terry English, Benton, Ky.

2014: Ryan Unzicker, El Paso, Ill.

2013: Brian Shirley, Chatham, Ill.

2012: Jesse Stovall, Billings, Mo.

2011: Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

2010: Eric Turner, Hermitage, Mo.

2009: Wendell Wallace, Batesville, Ark.

2008: Don O’Neal, Martinsville, Ind.

2007: Ray Cook, Brasstown, N.C.

2006: Tim Tungate, Campbellsville, Ky.

2005: Billy Moyer, Batesville, Ark.

advertisement
Sponsor 985
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728