Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_972.gif
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1510583252.gif

History

World 100

2017

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos., Driver (car no.), hometown, chassis, purse

1. Jonathan Davenport (49), Blairsville, Ga., Rocket, $50,000

2. Gregg Satterlee (22), Indiana, Pa., Rocket, $20,000

3. Mike Marlar (157), Winfield, Tenn., Rocket, $12,500

4. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Sweet-Bloomquist, $10,000

5. Darrell Lanigan (14), Union, Ky., Club 29, $8,750

6. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Longhorn, $7,500

7. Zack Dohm (17), Cross Lanes, W.Va., Swartz, $6,500

8. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Moyer Victory, $6,000

9. Chris Simpson (32), Oxford, Iowa, Longhorn, $5,500

10. Brandon Sheppard (1), New Berlin, Ill., Rocket, $5,000

11. Brandon Overton (116), Evans, Ga., Longhorn, $4,000

12. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Longhorn, $3,000

13. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Longhorn, $2,950

14. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Rocket, $2,900

15. Frank Heckenast Jr. (99jr), Frankfort, Ill., Black Diamond, $2,875

16. Devin Moran (9m), Dresden, Ohio, Rocket, $2,850

17. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Black Diamond, $2,825

18. Hudson O’Neal (71), Martinsville, Ind., Club 29, $2,800

19. Kent Robinson (7r), Bloomington, Ind., Moyer Victory, $2,775

20. Jon Henry (15), Ada, Ohio, Club 29, $2,750

21. Scott James (83), Bright, Ind., Rocket, $2,725

22. Bobby Pierce (32) Oakwood, Ill., Pierce, $2,700

23. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $2,675

24. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Sweet-Bloomquist, $2,650

25. Shane Clanton (25), Zebulon, Ga., Capital, $2,625

26. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $2,600

27. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $2,575

28. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Moyer Victory, $2,550

29. Kyle Bronson (40B), Brandon, Fla., Rocket, $2,525

30. Don O’Neal (5), Martinsville, Ind., Club 29, $2,500

Lap leader: Davenport 1-100

Fast qualifier (among 106 cars): Marlar, 15.291 seconds

Heat race winners: Lanigan, D. O’Neal, Marlar, Davenport, Satterlee, H. O’Neal

Consolation winners: Owens, Robinson

Consolation scramble winners: Nick Hoffman, Vic Hill

Provisional starters: Richards, Clanton

Thursday preliminary feature winners: Lanigan, Overton

Friday preliminary feature winners: D. O’Neal, Lanigan

2016

Sept. 10 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Bobby Pierce (32), Oakwood, Ill., Pierce, $49,000

2. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Black Diamond, $20,000

3. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Sweet-Bloomquist, $12,500

4. Billy Moyer Jr. (21jr), Batesville, Ark., Moyer Victory, $10,000

5. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Longhorn, $8,750

6. Chris Simpson (32), Oxford, Iowa, Longhorn, $7,500

7. Shane Clanton (25), Zebulon, Ga., Capital, $6,500

8. Michael Page (18x), Douglasville, Ga., Black Diamond, $6,000

9. Don O’Neal (71), Martinsville, Ind., Club 29, $5,500

10. Kent Robinson (7r), Bloomington, Ind., Moyer Victory, $5,000

11. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $4,000

12. Chris Madden (11), Gray Court, S.C., Longhorn, $3,000

13. Steve Francis (14), Bowling Green, Ky., Club 29, $2,950

14. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y.,  $2,900

15. Zack Dohm (17), Cross Lanes, W.Va., Swartz, $2,875

16. Devin Moran (99m), Dresden, Ohio, Barry Wright, $2,850

17. Frank Heckenast Jr. (99jr), Frankfort, Ill., Capital, $2,825

18. Jonathan Davenport (6), Blairsville, Ga., Longhorn, $2,800

19. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., Black Diamond, $2,775

20. Nick Hoffman (2), Mooresville, N.C., Rocket, $2,750

21. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, $2,725

22. Darrell Lanigan (15), Union, Ky., Club 29, $2,700

23. Mason Zeigler (25z), Chalk Hill, Pa., Longhorn $2,675

24. Michael Norris (72), Sarver, Pa., Rocket, $2,650

25. Casey Roberts (101), Toccoa, Ga., Longhorn $2,625

26. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $2,600

27. Matt Miller (3), Whitehouse, Ohio, Rocket, $2,575

28. Steve Casebolt (c9), Richmond, Ind., Rocket, $2,550

29. Timothy Culp (c8), Prattsville, Ark., GRT, $2,525

30. Dustin Linville (D8), Bryantsville, Ky., Swartz, $2,500

Lap leaders: McDowell 1-16, 19-23, 40-52; Erb 17-18, 24-39, 53-55; Pierce 56-100

Fast qualifier (among 108 cars): Michael Norris, 15.306 seconds

Heat race winners: Conley, Moran, Moyer Jr., Roberts, Wallace, McDowell

Consolation winners: Linville, Pierce

Consolation scramble winners: Babb, Hill

Provisional starters: O’Neal, Mars

Thursday preliminary feature winners: Miller, O'Neal

Friday preliminary feature winners: Pierce, Pearson

2015

Sept. 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Jonathan Davenport (6), Blairsville, Ga., Longhorn, $48,000

2. Bobby Pierce (32), Oakwood, Ill., Pierce, $20,000

3. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Sweet-Bloomquist, $12,500

4. Jared Landers (777), Batesville, Ark., Sweet-Bloomquist, $10,000

5. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Barry Wright, $8,750

6. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Warrior, $7,500

7. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Longhorn, $6,500

8. Shane Clanton (25), Zebulon, Ga, Capital, $6,000

9. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Custom, $5,500

10. Mike Marlar (157), Winfield, Tenn., Capital, $5,000

11. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $4,000

12. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Club 29, $3,000

13. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Black Diamond, $2,950

14. Chris Simpson (R5), Oxford, Iowa, Black Diamond, $2,900

15. Frank Heckenast Jr. (99jr), Frankfort, Ill., Club 29, $2,875

16. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, $2,850

17. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Rocket, $2,825

18. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Hustler, $2,800

19. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Club 29, $2,775

20. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Black Diamond, $2,750

21. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $2,725

22. Chris Brown (21), Spring, Texas, Black Diamond, $2,700

23. Devin Moran (99m), Dresden, Ohio, MasterSbilt, $2,675

24. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Club 29, $2,650

25. Tim Manville (33) St. Jacob, Ill., Rocket, $2,625

26. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory, $2,600

27. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., Black Diamond, $2,575

28. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Club 29, $2,550

29. Chris Ferguson (22), Mount Holly, N.C., Longhorn, $2,525

30. Don O’Neal (5), Martinsville, Ind., Barry Wright, $2,500

Lap leaders: Landers 1-63, Davenport 64-100

Fast qualifier (among 106 cars): Chris Ferguson, 14.866 seconds.

Heat race winners: Madden, Pierce, Pearson, Moyer, Landers, Bloomquist

Consolation winners: Marlar, O’Neal.

Consolation scramble winners: Brandon Sheppard, Matt Westfall

Provisional starters: Ferguson, Moran

Thursday preliminary feature winners: McDowell, Sheppard

Saturday preliminary feature winners: Moyer, Sheppard

2014

Sept. 6 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Sweet-Bloomquist, $47,000

2. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Warrior, $15,000

3. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Club 29, $10,000

4. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Hustler, $7,500

5. Matt Miller (3), Whitehouse, Ohio, Rocket, $6,000

6. Kent Robinson (7r), Bloomington, Ind., Club 29, $5,000

7. Rick Eckert (1), York, Pa., Rocket, $4,000

8. Gregg Satterlee (22), Indiana, Pa., Rocket, $3,500

9. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., Rocket, $3,000

10. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rocket, $2,500

11. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $2,475

12. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Rocket, $2,450

13. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Longhorn, $2,425

14. Jonathan Davenport (6), Blairsville, Ga., Longhorn, $2,400

15. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Barry Wright, $2,375

16. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Club 29, $2,350

17. Mike Marlar (157), Winfield, Tenn., Rocket, $2,325

18. Jason Hughes (12), Watts, Okla., Bloomquist, $2,300

19. Brandon Overton, Appling, Ga., Bloomquist, $2,275

20. Jeff Babcock (1), Wayne, Ohio, Rocket, $2,250

21. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, $2,225

22. Mason Zeigler (25z), Chalk Hill, Pa., Longhorn, $2,220

23. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $2,175

24. Wendell Wallace (1), Batesville, Ark., Black Diamond, $2,150

25. Bobby Pierce (32), Oakwood, Ill., Pierce, $2,125

26. Shane Clanton (25), Zebulon, Ga., Capital, $2,100

27. Jared Landers (777), Batesville, Ark., Rocket, $2,090

28. Tim McCreadie, Watertown, N.Y., Rocket, $2,080

29. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz, $2,065

30. Dustin Linville (D8), Bryantsville, Ky., Swartz, $2,050

31. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $2,025

32. Brandon Kinzer (18), Allen, Ky., MB Customs, $2,000

Lap leaders: Dale McDowell 1-18, 21-71; Scott Bloomquist, 19-20, 72-100.

Fast qualifier (among 120 cars): Jeff Babcock, 15.611 seconds

Heat race winners: Boggs, Bloomquist, Robinson, Madden, McDowell, Marlar

Consolation winners: Zeigler, Owens

Consolation scramble winners: Don O’Neal, Brian Shirley

Provisional starters: Babcock, Overton, McCreadie, Blankenship.

Thursday feature winners: Owens, McDowell

Friday feature winners: Davenport, Miller

2013

Sept. 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Rocket, $46,000

2. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $15,000

3. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $10,000

4. Bobby Pierce (32), Oakwood, Ill., Pierce, $7,500

5. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $6,000

6. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., Bloomquist, $5,000

7. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., Longhorn, $4,000

8. Jonathan Davenport (49), Blairsville, Ga., Barry Wright, $3,500

9. Jared Landers (5), Batesville, Ark., Barry Wright, $3,000

10. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $2,500

11. Bub McCool (57j), Vicksburg, Miss., Barry Wright, $2,475

12. Chris Simpson (32), Oxford, Iowa, MB Customs, $2,450

13. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $2,425

14. Gregg Satterlee (22), Rochester Mills, Pa., Rocket, $2,400

15. Brandon Sheppard (B5), New Berlin, Ill., Rocket, $2,375

16. Duane Chamberlain (20c), Richmond, Ind., Rocket, $2,350

17. Vic Hill (1), Mosheim, Tenn., Warrior, $2,325

18. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Pierce, $2,300

19. Frank Heckenast Jr. (99jr), Frankfort, Ill., MasterSbilt, $2,275

20. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $2,250

21. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Pierce, $2,225

22. Jeff Babcock (1), Wayne, Ohio, Rocket, $2,220

23. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $2,175

24. Tyler Reddick (11), Corning, Calif., Bloomquist, $2,150

25. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MB Customs, $2,125

26. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Warrior, $2,100

27. Shane Clanton (25), Zebulon, Ga., Capital, $2,090

28. J.R. Hotovy (13), Hartford, Mich., Bloomquist, $2,080

29. Kent Robinson (7r), Bloomington, Ind., Rocket, $2,065

30. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $2,050

31. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Victory Circle, $2,025

32. Jerry Bowersock (95j), Wapakoneta, Ohio, Rocket, $2,000

Lap leaders: Terry Phillips 1-52; John Blankenship 53-100

Fast qualifier (among 113 cars): Feger, 15.770 seconds

Heat race winners: Hotovy, Shirley, Davenport, Lanigan, Pierce, Phillips

Consolation winners: Reddick, Bloomquist

Consolation scramble winners: Weaver, Bagley

Provisional starters: Feger, Richards, Clanton, Van Wormer

Thursday feature winners: Van Wormer, Clanton

Friday feature winners: McCreadie, Lanigan

2012

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos., driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MB Customs, $50,000

2. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $15,000

3. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., MasterSbilt, $10,000

4. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $7,500

5. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Pierce, $6,000

6. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Barry Wright, $5,000

7. Brandon Sheppard (1), New Berlin, Ill., Rocket, $4,000

8. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $3,500

9. Shannon Babb, (18) Moweaqua, Ill., Victory Circle, $3,000

10. Michael Chilton (97), Salvisa, Ky., Revelution, $2,500

11. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Pierce, $2,250

12. J.R. Hotovy (13), Covert, Mich., Bloomquist, $2,000

13. Jerry Bowersock (20j), Wapakoneta, Ohio, $1,900

14. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $1,800

15. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $1,750

16. Andrew Reaume (88), Chatham, Ontario, Rocket, $1,725

17. Chad Simpson (25), Mount Vernon, Iowa, MasterSbilt, $1,700

18. Greg Johnson (24H), Bedford, Ind., MasterSbilt, $1,675

19. Billy Moyer Jr. (21jr), Batesville, Ark., Victory Circle, $1,650

20. Wayne Chinn (1), Bradford, Ohio, MasterSbilt, $1,645

21. Ryan Unzicker (24), El Paso, Ill., MasterSbilt, $1,640

22. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory Circle, $1,635

23. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Warrior, $1,630

24. Tyler Reddick (11), Corning, Calif., Bloomquist, $1,625

25. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich., Rocket, $1,620

26. Rick Eckert (24), York, Pa., Bloomquist, $1,615

27. Don O’Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt, $1,610

28. Dan Schlieper (23), Oak Creek, Wis., Rocket, $1,605

29. Bub McCool (57j), Vicksburg, Miss., Barry Wright, $1,600

30. Shane Clanton (25), Fayetteville, Ga., Capital, $1,600

Lap leaders: Reddick 1-2; Chad Simpson 3-32; O'Neal 33-34; Birkhofer 35-100

Fast qualifier: Dale McDowell (among 123 cars): 15.797 seconds

Heat race winners: Chilton, O’Neal, Moyer, Bloomquist, Reddick, Simpson

Consolation winners: Clanton, Unzicker

Provisional starters: McDowell, Babb

Consolation scramble winners: Jacob Hawkins, Dennis Erb Jr.

Qualifying race winners: Scott Creel, Matt Miller, B. Neat

2011

Sept. 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos. Name (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $44,000

2. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $15,000

3. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt, $10,000

4. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $7,500

5. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Rocket, $6,000

6. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $5,000

7. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist $4,000

8. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $3,500

9. Austin Dillon (3), Lewisville, N.C., Warrior, $3,000

10. Mike Marlar (5B), Winfield, Tenn., Rocket, $2,500

11. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $2,250

12. Mike Spatola (89), Manhattan, Ill., Pierce $2,000

13. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, $1,900

14. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Bloomquist, $1,800

15. Dustin Neat (25), Dunnville, Ky., Longhorn, $1,750

16. Brandon Sheppard (B5), New Berlin, Ill., Pierce, $1,725

17. Jared Landers (777), Batesville, Ark., Rocket, $1,700

18. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Rocket, $1,675

19. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $1,650

20. Scott James (81), Lawrenceburg, Ind., Rocket, $1,645

21. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory Circle, $1,640

22. Jon Henry (15), Ada, Ohio, Rocket, $1,635

23. Chris Ferguson (22), Mount Holly, N.C., Warrior, $1,630

24. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Victory Circle, $1,625

25. Gregg Satterlee (22), Rochester Mills, Pa., Rocket, $1,620

26. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., Longhorn, $1,615

27. Steve Shaver (6), Vienna, W.Va., Rocket, $1,610

28. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Victory Circle, $1,605

29. Bub McCool (57j), Vicksburg, Miss., Victory Circle, $1,600

30. Kent Robinson (7r), Bloomington, Ind., MasterSbilt, $1,600

Lap leaders: Chris Madden 1-12; Jimmy Owens 13-100

Fast qualifier (among 112 cars): Bloomquist, 15.009 seconds

Heat race winners: McCreadie, Moyer, Owens, Lanigan, McDowell, Madden

Consolation winners: Landers, McCool

Provisional starters: Richards, Marlar

2010

Sept. 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Victory Circle, $43,000

2. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist,, $15,000

3. Dale McDowell (17m), Chickamauga, Ga., Warrior, $10,000

4. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt, $7,500

5. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $6,000

6. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., Longhorn, $5,000

7. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $4,000

8. Shane Clanton (25), Fayetteville, Ga., Rocket, $3,500

9. Rick Eckert (24), York, Pa., Bloomquist, $3,000

10. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $2,500

11. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Rocket, $2,250

12. Casey Roberts (101), Toccoa, Ga., Victory Circle, $2,000

13. Austin Dillon (3), Welcome, N.C., Warrior, $1,900

14. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., Longhorn, $1,800

15. Bub McCool (57j), Vicksburg, Miss., Victory Circle, $1,750

16. Brady Smith (2), Solon Springs, Wis., Bloomquist, $1,725

17. Gregg Satterlee (22), Rochester Mills, Pa., Rocket, $1,700

18. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Barry Wright, $1,675

19. Rick Delong (3), Whitehouse, Ohio, Rocket, $1,650

20. Will Vaught (1), Crane, Mo., Warrior, $1,645

21. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., Rocket, $1,640

22. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, $1,635

23. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $1,640

24. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, Rocket, $1,640

25. Jacob Hawkins (20H), Fairmont, W.Va., Rocket, $1,620

26. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MB Customs, $1,615

27. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, MasterSbilt, $1,610

28. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., Pierce, $1,605

Lap leaders: Bart Hartman 1-41; Dale McDowell 42-65; Billy Moyer 66-100

Fast qualifier (among 134 cars): Dillon, 15.390 seconds

Heat race winners: Madden, Bloomquist, Blankenship, Owens, O'Neal, Hartman

Consolation winners: B. Smith, Shirley

Provisional starters: Dillon, Richards

Non-qualifiers' race winner: April Farmer

2009

Sept. 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, Rocket, $42,000

2. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MB, $15,000

3. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Warrior, $10,000

4. Jared Landers (777), Batesville, Ark., Warrior, $7,500

5. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $6,000

6. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $5,000

7. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., MasterSbilt, $4,000

8. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $3,500

9. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Mastersbilt, $3,000

10. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Rayburn, $2,500

11. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., MasterSbilt, $2,250

12. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., MasterSbilt, $2,000

13. Brady Smith (2), Solon Springs, Wis., Bloomquist, $1,900

14. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $1,800

15. Chub Frank (1), Bear Lake, Pa., Rocket, $1,750

16. Eddie Carrier Jr. (28), Salt Rock, W.Va., Rocket, $1,725

17. Rick Eckert (24), York, Pa., Bloomquist, $1,700

18. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, $1,675

19. Austin Hubbard (11), Seaford, Del., Rocket $1,650

20. Eric Wells (18), Hazard, Ky., Rocket, $1,645

21. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., Bloomquist, $1,640

22. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, $1,635

23. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $1,630

24. Steve Francis (19), Ashland, Ky., Rocket, $1,625

25. Tim Fuller (19), Watertown, N.Y., Rocket, $1,620

26. Terry Casey (42), New London, Wis., Rocket, $1,615

27. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., MB Customs, $1,610

28. Dan Schlieper (9), Sullivan, Wis., Bloomquist, $1,605

Lap leaders: Jimmy Owens 1-20; Bart Hartman 21-100

Fast qualifier (among 172 cars): Schlieper, 16.853 seconds

Heat race winners: Wells, Birkhofer, Hartman, Erb, Owens, Landers

B-main winners: Bloomquist, Frank

Provisional starters: Schlieper, Pearson

2008

Sept. 6 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, $41,000

2. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $14,000

3. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., MasterSbilt, $10,000

4. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Mastersbilt, $7,500

5. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, $6,000

6. Brian Shirley (3s) Chatham, Ill., Rocket, $5,000

7. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, Mars, $4,000

8. Dale McDowell (77), Rossville, Ga., GRT, $3,500

9. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., MasterSbilt, $3,000

10. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rocket, $2,500

11. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., Rocket, $2,250

12. Darren Miller (32D), Milledgeville, Ill., Victory Circle, $2,000

13. Rick Eckert (24), York, Pa., GRT, $1,900

14. Steve Francis (19), Ashland, Ky., Rocket, $1,800

15. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, $1,750

16. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., BWE, $1,725

17. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., MasterSbilt, $1,700

18. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Pierce, $1,675

19. Jordan Bland (12), Campbellsville, Ky., MasterSbilt, $1,650

20. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, $1,645

21. Billy Moyer (21), Batesville, Ark. Victory Circle, $1,640

22. John Gill (11), Mitchell, Ind., Rocket, $1,635

23. Ben Adkins (B7), West Portsmouth, Ohio, MasterSbilt, $1,630

24. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., Mastersbilt, $1,625

25. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rocket, $1,620

26. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., Mars, $1,615

27. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $1,610

28. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $1,605

Lap leaders: Jimmy Owens 1-56; Shane Clanton 57-100

Fast qualifier (among 175 cars): Pearson, 15.350 seconds

Heat race winners: Van Wormer, James, Moyer, Clanton, O'Neal, Owens

Consolation winners: Mars, Korte

Provisional starters: McCreadie, Bloomquist

2007

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Bloomquist, $40,000

2. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, $14,000

3. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, $10,000

4. Wayne Chinn (1), Bradford, Ohio, Rayburn, $7,500

5. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., MasterSbilt, $6,000

6. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rayburn, $5,000

7. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, $4,000

8. Wendell Wallace (88), Batesville, Ark., GRT, $3,500

9. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, $3,000

10. Randy Korte (7), Highland, Ill., Rocket, $2,500

11. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Bloomquist, $2,200

12. Billy Drake (9), Bloomington, Ill., MasterSbilt, $2,000

13. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Rayburn, $1,900

14. Michael England (5E), Glasgow, Ky., Bloomquist, $1,800

15. Brady Smith (2), Solon Springs, Wis., Bloomquist, $1,750

16. Shanon Buckingham (44), Morristown, Tenn., Barry Wright, $1,725

17. Jason Feger (25), Bloomington, Ill., Pierce, $1,700

18. Mike Marlar (34), Winfield, Tenn., Rayburn, $1,675

19. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, $1,650

20. Rick Eckert (24), York, Pa., GRT, $1,640

21. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Rocket, $1,630

22. Dan Schlieper (9), Sullivan, Wis., Rayburn, $1,620

23. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, $1,610

24. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., MasterSbilt, $1,600

25. Randy Weaver (116), Crossville, Tenn., GRT, $1,600

26. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, Rocket, $1,600

27. Steve Shaver (30), Vienna, W.Va., Rocket, $1,600

28. Vic Hill (1), Morristown, Tenn., GRT, $1,600

Lap leaders: Bloomquist 1-9; Owens 10-17, 86-100; Francis 18-85

Fast qualifier (among 203 cars): Owens, 15.690 seconds

Heat race winners: Miller, Korte, Weaver, Chinn, Bloomquist, Buckingham

Consolation winners: Smith, Neat

Provisional starters: Madden, Shaver

Non-qualifiers' race winners: James, Lay, Webb

2006

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis/engine, earnings

1. Earl Pearson Jr. (1) Jacksonville, Fla. MasterSbilt/Larry Wallace $39,000

2. Shannon Babb (18) Moweaqua, Ill. Rayburn/RaceTek $14,000

3. Jeep Van Wormer (55) Pinconning, Mich. MasterSbilt/Cornett $10,000

4. Josh Richards (1) Shinnston, W.Va. Rocket/Cornett $7,500

5. Scott Bloomquist (0) Mooresburg, Tenn. Bloomquist/Vic Hill $6,000

6. Clint Smith (44) Senoia, Ga. GRT/RaceTek $5,000

7. Dale McDowell (17m) Rossvile, Ga. Rocket/RaceTek $4,000

8. Brian Birkhofer (15B) Muscatine, Iowa Rocket/Pro Power $3,500

9. Matt Miller (7) Waterville, Ohio MasterSbilt/Russell Baker $3,000

10. Steve Shaver (0) Vienna, W.Va. Rocket/Draime $2,500

11. Rick Eckert (24) York, Pa. Rocket/Cornett $2,200

12. Tim McCreadie (39) Watertown, N.Y. Rocket/C&C Performance $2,000

13. Darrell Lanigan (29) Union, Ky. Rocket/Cornett $1,900

14. Chub Frank (1*) Bear Lake, Pa. Rocket/Custom $1,800

15. Jimmy Mars (28) Elk Mound, Wis. MasterSbilt/Custom $1,750

16. Chris Madden (44) Gray Court, S.C. Bloomquist/Clements $1,725

17. Peyton Taylor (68) Batesville, Ark. Rayburn/Russell Baker $1,700

18. Nick Marolf (33) Moscow, Iowa MasterSbilt/Pro Power $1,675

19. Donnie Moran (99) Dresden, Ohio MasterSbilt/Vic Hill $1,650

20. Billy Drake (9) Bloomington, Ill. MasterSbilt/Mullvain $1,640

21. Brad Neat (41) Dunnville, Ky. MasterSbilt/Cornett $1,620

22. Vic Hill (1) Greeneville, Tenn. GRT/Vic Hill $1,610

23. Ray Cook (53) Brasstown, N.C. MasterSbilt/Grover $1,600

24. Jimmy Owens (20) Newport, Tenn. Rocket/Jay Dickens $1,600

25. Steve Francis (15) Ashland, Ky. Rocket/Gary Stanton $1,600

26. Terry Phillips (75) Springfield, Mo. GRT/Hatfield $1,600

27. Aaron Scott (1) Newark, Ohio Rocket/Custom $1,600

28. Randy Korte (00) Muscatine, Iowa Rocket/Dargie $1,600

Lap leaders: Babb 1-26, 28-80; Madden 27; Van Wormer 81-85; Pearson 87-100

Fast qualifier (among 195 cars): Hill, 15.736 seconds

Heat race winners: Owens, Van Wormer, Madden, McDowell, Babb, Pearson

Consolation winners: Lanigan, Bloomquist

Provisional starters: Hill, Neat

Non-qualifiers' race winners: Jason Jameson, Tim Isenberg, Russ Scheffler

2005

Sept. 10 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, engine

1. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket-Shaw, RaceTek, $38,000

2. Darren Miller (32d), Chadwick, Ill., Rocket, Pro Power

3. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, Custom

4. Clint Smith (44), Senoia, Ga., GRT, RaceTek

5. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MasterSbilt, Pro Power

6. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, Cornett

7. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., Rocket, C&C Performance

8. Billy Drake (9), Bloomington, Ill., MasterSbilt, Mullvain

9. Mike Marlar (5m), Winfield, Tenn., Rayburn, Pro Power

10. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, Pro Power

11. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, Custom

12. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, Grover

13. Greg Johnson (19), Bedford, Ind., Rayburn, Jeff Burns

14. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, Draime

15. Steve Shaver (0), Vienna, W.Va., Rayburn, Draime

16. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., MasterSbilt, Cornett

17. Terry English (96), Benton, Ky., Rayburn, Runion

18. Aaron Scott (1), Newark, Ohio, Rocket, Custom

19. Freddy Smith (00) , Seymour, Tenn., GRT, Gaerte

20. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Rocket, Russell Baker

21. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio, Rocket, Draime

22. Davey Johnson (19j), Greensburg, Pa., Rocket, Cornett

23. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, Pro Power

24. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn, Pro Power

25. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., Rocket, Cornett

26. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., Rayburn, Cornett

27. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz, Cropper

28. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rayburn, RaceTek (disqualified; light at scales)

Lap leaders: Boggs 1-18; McDowell 19-49; Babb 50-100

Fast qualifier (among 215 cars): Owens, 15.565 seconds

Heat race winners: Frank, D. Miller, Babb, C. Smith, McDowell, Boggs

Consolation winners: Cook, English

Provisional starters: Mars, Birkhofer

Nonqualifers' race winners: Aaron Bapst, Jesse James Lay, Daren Friedman

2004

Sept. 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, engine

1. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, Draime, $37,000

2. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, Jay Dickens

3. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MasterSbilt, Pro Power

4. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, Pro Power

5. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, Pro Power

6. Tim Hitt (68), Weston, W.Va., Rocket, Russell Baker

7. Darren Miller (32D), Chadwick, Ill., Rocket, Pro Power

8. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Rocket, Larry Wallace

9. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, Custom

10. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Rayburn, Hedrick

11. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, Custom

12. Billy Drake (9), Bloomington, Ill., MasterSbilt, Mullvain

13. Brian Ruhlman (11), Maumee, Ohio, Rocket, Dargie

14. Shane Yoder (8), Toledo, Ohio, Rayburn, Pro Power

15. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., MasterSbilt, Cornett

16. Jeep Van Wormer (23), Pinconning, Mich., Warrior, Cornett

17. Eddie Carrier Jr. (28), Leburn, Ky., Rocket, Grove

18. Steve Casebolt Jr. (c9), Richmond, Ind., Rocket, Pro Power

19. Clint Smith (44), Senoia, Ga., GRT, RaceTek

20. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., Rocket, Dargie

21. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn, Pro Power

22. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket-Shaw, RaceTek

23. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz, Cropper

24. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, Cornett

Lap leaders: Moyer 1-21, 34-47; Lanigan 22-32; Boggs 33; Owens 48-62; Frank 63-100

Fast qualifier (among 215) cars): Bloomquist, 16.153 seconds

Heat race winners: Frank, Miller, Owens, Hitt, Moyer, Lanigan

B-main winner: James

Non-qualifiers' race winners: Michael England, George Lee, Ryan Dauber

2003

Sept. 6 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, laps, winnings

1. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, 100, $36,000

2. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Warrior, 100, $12,000

3. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket, 100, $10,000

4. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MasterSbilt, 100, $7,000

5. Steve Shaver (0), Vienna, W.Va., Rocket, 100, $6,000

6. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Rocket, 100, $5,000

7. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, 100, $4,000

8. John Gill (75), Mitchell, Ind., Rocket, 100, $3,500

9. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Rocket, 100, $3,000

10. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., GRT, 100, $2,500

11. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, 100, $2,200

12. Terry English (96), Benton, Ky., Rayburn, 100, $2,000

13. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rayburn, 100, $1,800

14. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, 100, $1,700

15. Randle Chupp (114), Troutman, N.C., Rocket, 99, $1,650

16. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, 99, $1,625

17. Darren Miller (32D), Milledgeville, Ill., MasterSbilt, 98, $1,600

18. Joey Kramer (77), Hanover, Ind., Rocket, 98, $1,575

19. Mike Marlar (22), Winfield, Tenn., Rayburn, 98, $1,550

20. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, 81, $1,540

21. Freddy Smith (00), Seymour, Tenn., Warrior, 61, $1,530

22. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, 60, $1,520

23. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn, 45, $1,510

24. Shawn Negangard (16), Osgood, Ind., Rayburn, 31, $1,500

Lap leader: Schlieper 1-100

Fast qualifier (among 222 cars): Bloomquist, 15.870 seconds

Heat race winners: Korte, McDowell, Cook, Frank, M. Miller, Schlieper

B-main winner: Phillips

Provisional starters: Eckert, Kramer

Non-qualifiers' race winners: Elvin Herschberger, John Holt, John Whitney

2002

Sept. 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis. laps

1. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MasterSbilt, 100, $35,000

2. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Warrior, 100

3. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rayburn, 100

4. Bob Pierce (32), Oakwood, Ill., Rayburn, 100

5. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., GRT, 100

6. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., Rocket, 100

7. Greg Johnson (23j), Franklin, Ind., Rayburn, 100

8. John Gill (75), Mitchell, Ind., Rocket, 100

9. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, 100

10. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., Rayburn, 99

11. Brandon Kinzer (18), Allen, Ky., MasterSbilt, 86

12. Joe Izzo (166), La Salle, Ill., GRT, 73

13. Steve Francis (1), Ashland, Ky., Rocket, 71

14. Dennis Erb Jr. (28), Carpentersville, Ill., Rayburn, 71

15. Brian Ruhlman (11), Maumee, Ohio, Rocket, 70

16. Shane Yoder (8), Toledo, Ohio, Rocket, 55

17. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket, 53

18. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT, 45

19. Randle Chupp (114), Troutman, N.C., Rocket, 44

20. Tim Hitt (68), Weston, W.Va., GRT, 39

21. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket, 35

22. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT, 31

23. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., Warrior, 8

24. Kris Patterson (0), St. Johns, Mich., Rayburn, 2

Lap leaders: Erb 1; Pierce 2-10; Babb 11-46; Bloomquist 47-99; Birkhofer 100

Fast qualifier (among 202 cars): Babb, 17.537 seconds

Heat race winners: Babb, Schlieper, Chupp, Gill, Erb, Pierce

B-main winner: Conley

Provisional starters: Yoder, Patterson

Non-qualifiers' race winners: Wayne Maffett Jr., Jayme Zidar, Ray Guss Jr.

2001

Sept. 8 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (no.), hometown, chassis, reason out

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Warrior, $34,000

2. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, Rayburn

3. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn

4. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., GRT

5. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket

6. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn

7. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT

8. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn

9. Shannon Babb (18), Decatur, Ill., Rayburn

10. Terry English (96), Benton, Ky., Rayburn

11. R.J. Conley (71c), Wheelersburg, Ohio, Rocket

12. Booper Bare (00), Rockbridge Baths, Va., Rocket

13. Matt Miller (7), Whitehouse, Ohio, Rocket

14. Jerry Rice (1b), Verona, Ky., Rocket

15. Justin Paxton (34), Lambertville, Mich., Rocket

16. Jerry Bowersock (11), Wapakoneta, Ohio, MasterSbilt

17. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio, Rocket

18. Kevin Claycomb (28), Vincennes, Ind., MasterSbilt, handling

19. Rick Aukland (1), Zanesville, Ohio, Rocket, handling

20. Greg Johnson (23j), Franklin, Ind., Rayburn, steering

21. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, crash

22. Ted Loomis (23), Kingston, Ill., GRT, overheating

23. Jim Curry (7), Norman, Ind., Rayburn, overheating

24. Chub Frank (1*), Sugar Grove, Pa., Rocket, crash

Lap leaders: Curry 1-26; Bloomquist 27-100

Fast qualifier (among 224 entries): Moyer, 16.583 seconds

Heat race winners: R.J. Conley, Claycomb, Delmas Conley, Schlieper, Curry, Phillips.

B-main winner: Frank

Provisional starters (via qualifying): Moyer, Johnson

Nonqualifiers race winners: John Anderson, Chuckie May, Billy Trueblood Jr.

2000

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, reason out, earnings

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn, $33,000

2. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Warrior, $11,000

3. Davey Johnson (1J), Greensburg, Pa., Rocket, $8,500

4. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., MasterSbilt, $6,750

5. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, $5,250

6. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., GRT, $4,250

7. Matt Miller (7), Whitehouse, Ohio, Rocket, $3,750

8. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., GRT, $3,250

9. Don O’Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, $2,750

10. Greg Johnson (4), Franklin, Ind., Rayburn, $2,500

11. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, $2,200

12. Jackie Boggs (4B), Grayson, Ky., Swartz, $1,900

13. Timmy Yeager (19), Harrodsburg, Ky., Rayburn, $1,800

14. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., GRT, $1,700

15. Kevin Claycomb (28), Vincennes, Ind., GRT, vibration, $1,650

16. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, $1,625

17. Dick Phillips (11), Scipio, Ind., Rayburn, oilpan, $1,600

18. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, hub, $1,575

19. Shannon Babb (18), Decatur, Ill., MasterSbilt, crash, $1,550

20. Jesse Lay (33), Walton, Ky., Warrior, crash, $1,540

21. Steve Boley (26), West Liberty, Iowa, MasterSbilt, crash, $1,530

22. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rayburn, ignition, $1,520

23. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, GRT, crash, $1,510

Lap leaders: D. Johnson; 1-70; Moyer 71-100

24. Bob Pierce (32), Oakwood, Ill., Rayburn, $1,500 (disqualified; light at scales)

Fast qualifier (among 261 cars): Bloomquist, 16.029 seconds

Heat race winners: Boggs, Moran, Dick Phillips, Miller, Johnson, Frye

B-main winner: Cook

1999

Sept. 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, laps, reason out

1. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, 100, $32,000

2. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., MasterSbilt, 100

3. Rick Aukland (99), Zanesville, Ohio, Rayburn, 100

4. Rick Eckert (24), York, Pa., MasterSbilt, 100

5. Bob Pierce (32), Oakwood, Ill., Rayburn, 100

6. Shannon Babb (18), Decatur, Ill., Rayburn, 100

7. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn, 100

8. Brian Birkhofer (15), Muscatine, Iowa, GRT, 100

9. Clint Smith (11), Griffin, Ga., Swartz, 100

10. John Gill (75), Mitchell, Ind., Rocket, 100

11. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT, 100

12. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, MasterSbilt, 99

13. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., Rayburn, 99

14. Mike Head (1cj), Ellenwood, Ga., Rayburn, 99

15. Marshall Green (89), Dalton, Ga., Warrior, 99

16. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., Warrior, 98

17. Steve Casebolt Jr. (c9), Richmond, Ind., Rayburn, 98

18. Jerry Bowersock (11), Wapakoneta, Ohio, MasterSbilt, 97

19. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., GRT, 77, handling

20. Terry English (96), Benton, Ky., Rayburn, 55, engine

21. Kris Patterson (0), St. Johns, Mich., GRT, 48, handling

22. Tony Izzo Jr. (16), Bridgeview, Ill., GRT, 31, handling

23. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, 15, drivetrain

24. Jeff Taylor (5), Batesville, Ark., Larry Shaw, 5, accident

Lap leaders: O'Neal 1-15; Pierce 16-54; Francis 55-100

Fast qualifier: Francis, 16.445 seconds

Heat winners: Weaver, Pierce, Head, Lanigan, Frye, O'Neal

B-main winner: Casebolt

Nonqualifiers' race winners: Billy Dever, Troy Cruse, Jason Smith

1998

Sept. 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, chassis, laps, reason out

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., Rayburn, 100, $31,000

2. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., Rayburn, 100

3. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, 100

4. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, 100

5. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, 100

6. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., MasterSbilt, 100

7. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, 99

8. Rick Eckert (24), York, Pa., Rayburn, 99

9. Shannon Babb (18), Decatur, Ill., Rayburn, 99

10. John Gill (75), Mitchell, Ind., MasterSbilt, 99

11. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, 99

12. Bob Pierce (32), Danville, Ill., MasterSbilt, 99

13. Jack Boggs (B4), Grayson, Ky., Warrior, 99

14. Kevin Claycomb (28), Vincennes, Ind., Rayburn, 99

15. Brian Birkhofer (15), Muscatine, Iowa, MasterSbilt, 99

16. Eddie Rickman (68), Columbus, Miss., GRT, 95

17. Tim Hitt (68), Weston, W.Va., Rocket, 86, flat tire

18. Jeff Floyd (F1), Walnut Grove, Ark., GRT, 46, engine

19. Shane Yoder (8), Holland, Ohio, GRT, 44, engine

20. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Rayburn, 30, flat tire

21. Bart Hartman (75), Zanesville, Ohio, MasterSbilt, 26, magneto

22. Rick Aukland (12), Zanesville, Ohio, Rayburn, 15, rear end

23. Davey Johnson (48), Greensburg, Pa., Rocket, 12, ball joint

24. Mike Boland (222), Cuba, Ala., Warrior, 12, cooling

Lap leaders: D. Johnson 1-12, Aukland 13-14, Gill 15-20, Moyer 21-100

Fast qualifier: Bloomquist, 17.025 seconds

Heat race winners: Francis, Moran, Aukland, Schlieper, Gill, D. Johnson

B-main winner: Babb

Nonqualifiers' race winners: Robert Burroughs, Tim Tungate and Dennis Erb

1997

Sept. 6 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos., driver, hometown, laps

1. Donnie Moran, Dresden, Ohio 100, $30,000

2. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., 100

3. Jack Boggs, Grayson, Ky., 100

4. John Mason, Millersburg, Ohio, 100

5. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn., 100

6. Rick Eckert, York, Pa., 99

7. Terry Phillips, Springfield, Mo., 99

8. Kevin Weaver, Gibson City, Ill., 99

9. Steve Francis, Ashland, Ky., 99

10. Mike Jewell, Scottsburg, Ind., 99

11. Rod Conley, Wheelersburg, Ohio, 98

12. Dale McDowell, Rossville, Ga., 89

13. Billy Moyer, Batesville, Ark., 83

14. Matt Miller, Whitehouse, Ohio, 82

15. Tim Hitt, Weston, W.Va., 72

16. Mike Duvall, Cowpens, S.C., 68

17. Bob Pohlman Jr., Oaklawn, Ill., 63

18. Jimmy Mars, Elk Mound, Wis., 58

19. Darrell Lanigan, Union, Ky., 40

20. Bob Pierce, Danville, Ill., 36

21. Wendell Wallace, Batesville, Ark., 22

22. Freddy Smith, Knoxville, Tenn., 18

23. Jerry Rice, Verona, Ky., 17

24. Booper Bare, Rockbridge Baths, Va., 17

Lap leaders: Lanigan 1-35, Moyer 36-47, Moran 48-100

Fast qualifier: Bloomquist

Heat race winners: Miller, Johnson, Moyer, Moran, Lanigan, Mason

B-main winner: Wallace

1996

Sept. 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Pos., driver (car no.), hometown, chassis, laps, winnings

1. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, 100, $29,000

2. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn., Barry Wright, 100, $10,000

3. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., GRT, 100, $8,000

4. Charlie Swartz (1), Ashland, Ky., Rayburn, 100, $6,000

5. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., MasterSbilt, 100, $4,000

6. Jack Boggs (B4), Grayson, Ky., MasterSbilt, 100, $3,500

7. John Lawhorn (Rat1), Phillipsburg, Ohio, MasterSbilt, 100, $3,000

8. Booper Bare (00), Rockbridge Baths, Va., Rocket, 99, $2,500

9. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn., Barry Wright, 99, $2,200

10. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., Rayburn, 99, $2,000

11. Gary Stuhler (19), Greencastle, Pa., MasterSbilt, 99, $1,700

12. Shane Yoder (8), Holland, Ohio, MasterSbilt, DNF, $1,600

13. Dave Burks (B1), Richlands, Va., GRT, DNF, $1,500

14. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., MasterSbilt, DNF, $1,450

15. Tim Hitt (68), Weston, W.Va., Rocket, DNF, $1,425

16. Todd Andrews (42), Duke Center, Pa., Bullitt, DNF, $1,400

17. Steve Kosiski (1), Omaha, Neb., Rayburn, DNF, $1,375

18. C.J. Rayburn (1cj), Whiteland, Ind., Rayburn, DNF, $1,350

19. Jack Hewitt (21), Troy, Ohio, Swartz, DNF, $1,325

20. John Mason (72), Millersburg, Ohio, GRT, DNF, $1,300

21. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, DNF, $1,275

22. Audie McWilliams (10), Walton, Ky., GRT, DNF, $1,250

23. Freddy Smith (00), Knoxville, Tenn., GRT, DNF, $1,225

24. Bryan Dunaway (91), Reddick, Ill., Larry Shaw, DNF, $1,200

Lap leader: Moran 1-100

Fast qualifier: Swartz, 16.076 seconds

Heat race winners: Kosiski, Bloomquist, Francis, McWilliams, Moran, Frye

B-main winner: F. Smith

1995

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown

1. Jack Boggs (B4), Grayson, Ky., $28,000

2. Billy Moyer (21), Batesville, Ark.

3. John Gill (75), Mitchell, Ind.

4. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio

5. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn.

6. Darrell Lanigan (29), Union, Ky.

7. Freddy Smith (00), Baton Rouge, La.

8. Terry Phillips (75), Springfield, Mo.

9. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark.

10. Steve Russell (G1), Ponotoc, Miss.

11. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill.

12. Mike Jewell (9), Scottsburg, Ind.

13. Jack Hewitt (21), Troy, Ohio

14. John Mason (72), Millersburg, Ohio

15. Bob Pierce (32), Danville, Ill.

16. Johnny Virden (66v), Russellville, Ark.

17. C.S. Fitzgerald (100), Lexington, Va.

18. Josh Tarter (T20), Dunnville, Ky.

19. David Gibson (G2), Ash Flat, Ark.

20. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn.

21. Rick Aukland (12), Fargo, N.D.

22. Charlie Swartz (11), Rush, Ky.

23. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark.

24. Greg Williams (17), Haubstadt, Ind.

Lap leaders: Gill 1-6; Boggs 7-100

Fast qualifier: Arp, 16.119 seconds

Heat race winners: Moyer, Hewitt, Lanigan, Tarter, Boggs, Gill.

B Main winner: Mason

1994

Sept. 10 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, laps

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., 100, $27,000

2. Davey Johnson (1j), Greensburg, Pa., 100

3. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn., 100

4. Freddy Smith (00), Baton Rouge, La., 100

5. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill., 99

6. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn., 99

7. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio, 99

8. Bryan Dunaway (91), Momence, Ill., 99

9. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., 99

10. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., 98

11. Steve Barnett (89), Franklin, Ind., 98

12. Randle Chupp (114), Leburn, Ky., 98

13. Rick Eckert (24), York, Pa., 98

14. Curtis Gattis (131), Little Rock, Ark., 97

15. John Mason (72), Millersburg, Ohio, 92

16. Bob Pierce (32), Danville, Ill., 72

17. Tony Cardin (7), Greenbrier, Ark., 34

18. John Gill (75), Mitchell, Ind., 32

19. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., 21

20. Steve Smith (3), Powell, Tenn., 21

21. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, 21

22. Randy Boggs (17), Grayson, Ky., 19

23. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., 14

24. Steve Francis (15), Ashland, Ky., 12

Lap leaders: Conley 1-13. F. Smith 14-42, D. Johnson 43-63, Moyer 64-100

Fast qualifier: Bloomquist, 17.856 seconds

Heat race winners: Weaver, Dunaway, Lanigan, Smith, Conley, Francis

B-main winner: Barnett

1993

Sept. 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $26,000

2. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

3. Freddy Smith, Baton Rouge, La.

4. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

5. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

6. David Gibson, Ash Flat, Ark.

7. Kris Patterson, St. Johns, Mich.

8. Jerry Rice, Verona, Ky.

9. Jay Johnson, West Burlington, Iowa

10. Bill Hahn, Gibsonburg, Ohio

11. Doug Ault, Brownstown, Ind.

12. John Mason, Millersburg, Ohio

13. Jack Boggs, Grayson, Ky.

14. Bob Pierce, Danville, Ill.

15. John Gill, Mitchell, Ind.

16. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

17. Gary Stuhler, Greencastle, Pa.

18. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

19. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

20. Rick Aukland, Fargo, N.D.

21. Wendell Wallace, Conway, Ark.

22. Tony Cardin, Greenbrier, Ark.

23. Brian Asbury, Mitchell, Ind.

24. John Lawhorn, Phillipsburg, Ohio

Lap leaders: Lawhorn 1-15; Bloomquist 16-27; Moyer 28-100

Fast qualifier: Moyer, 16.357 seconds

Heat race winners: Ault, Gill, Mason, Smith, Lawhorn, Bloomquist

B-main winner: Stuhler

1992

Sept. 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown

1. Donnie Moran (99), Frazeysburg, Ohio, $25,000

2. Larry Moore (14), Dayton, Ohio

3. Rodney Combs (5), Harrisburg, N.C.

4. Steve Francis (15), Ashland, Ky.

5. Darrell Lanigan (29), Union, Ky.

6. Troy Green (3), Independence, Ky.

7. John Mason (72), Millersburg, Ohio

8. Kris Patterson (0), St. Johns, Mich.

9. Buddy Morris (88), Rome, Ga.

10. Denny Felker (16), Joplin, Mo.

11. Terry English (96), Benton, Ky.

12. Randy Woodling (3), Warsaw, Ind.

13. John Provenzano (7), Somanauk, Ill.

14. Larry Scott, Grand Rapids, Ohio

15. John Gill (75), Mitchell, Ind.

16. Rick Aukland (12), Fargo, N.D.

17. Kevin Weaver (B12), Gibson City, Ill.

18. Charlie Swartz (1), Ashland, Ky.

19. Billy Moyer (21), Batesville, Ark.

20. Tony Cardin (7), Greenbrier, Ark.

21. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn.

22. Freddy Smith (00), Baton Rouge, La.

23. Jay Johnson (5), Burlington, Iowa

24. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn.

Lap leaders: Moore 1-35; Moran 36-100

Fast qualifier: Swartz, 16.253 seconds

Heat race winners: Smith, Gill, Bloomquist, Johnson, Moore, Aukland

B-main winner: Woodling

1991

Sept. 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown, winnings

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., $24,000

2. Freddy Smith (00), Baton Rouge, La., $6,000

3. Audie McWilliams (10), Union, Ky., $5,000

4. Ronnie Johnson (B4), Chattanooga, Tenn., $4,500

5. Jim Curry (7), Norman, Ind., $4,000

6. Donnie Moran (99), Frazeysburg, Ohio, $3,500

7. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio, $3,000

8. Steve Barnett (89), Franklin, Ind., $2,500

9. John Mason (72), Millersburg, Ohio, $2,000

10. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., $1,800

11. Eddie Pace (31), Clarksville, Tenn., $1,700

12. Mike Duvall (F1), Gaffney, S.C., $1,600

13. Gary Stuhler (44), Greencastle, Pa., $1,500

14. Mike Balzano (E1), Parkersburg, W.Va., $1,400

15. Jeff Aikey (77), Cedar Falls, Iowa, $1,300

16. Kris Patterson (0), St. Johns, Mich., $1,200

17. Rodney Franklin (01), Cross Junction, Va., $1,100

18. Bob Pierce (32), Danville, Ill., $1,000

19. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., $1,000

20. Steve Francis (15), Ashland, Ky., $1,000

21. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn., $1,000

22. Willy Kraft (83), Lakefield, Minn., $1,000

23. Mike Jewell (9), Scottsburg, Ind., $1,000

24. Denny Chamberlain (31), Lost Creek, W.Va., $1,000

Lap leaders: Pierce 1-16; Moyer 17-100

Fast qualifier: Moran, 16.483 seconds

Heat race winners: Moran, Curry, Moyer, Smith, Pierce, Conley

B-main winner: Pace

1990

Oct. 14 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

Driver (car no.), hometown

1. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn.

2. Tom Helfrich (71), Haubstadt, Ind.

3. Larry Moore (14), Dayton, Ohio

4. Joe Meadows, Beckley, W.Va.

5. Bob Hill (1), Story City, Iowa

6. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn.

7. Buck Simmons (41), Baldwin, Ga.

8. Jack Boggs (B4), Webbville, Ky.

9. Mike Duvall (F1), Gaffney, S.C.

10. Steve Francis (15), Ashland, Ky.

11. Bob Pierce (32), Danville, Ill.

12. Delmas Conley (71), Wheelersburg, Ohio

13. Butch Boggs (10), Warsaw, Ind.

14. Rodney Franklin (01), Cross Junction, Va.

15. Eddie Carrier (1), Hazard, Ky.

16. Donnie Moran (99), Frazeysburg, Ohio

17. Darrell Lanigan (29), Union, Ky.

18. Jim Curry (7), Norman, Ind.

19. Jeff Aikey (77), Cedar Falls, Iowa

20. Charlie Swartz (1), Ashland, Ky.

21. Billy Moyer (21), Batesville, Ark.

22. John Gill (1), Mitchell, Ind.

23. Mike Balzano (E1), Parkersburg, W.Va.

24. Freddy Smith (00), Kings Mountain, N.C.

Lap leaders: Helfrich 1-10; Bloomquist 11-100

Fast qualifier: Bloomquist, 16.096 seconds

Heat race winners: Conley, Hill, Meadows, Duvall, Helfrich, Balzano

B-main winner: Curry

1989

Oct. 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

1. Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

2. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

3. Gary Stuhler, Greencastle, Pa.

4. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

5. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

6. Bob Pierce, Danville, Ill.

7. C.J. Rayburn, Whiteland, Ind.

8. Tom Rients, Streator, Ill.

9. Gibby Steinhaus, Plainfield, Ind.

10. Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa

11. Steve Francis, Ashland, Ky.

12. Eddie Carrier, Hazard, Ky.

13. Randy Boggs, Grayson, Ky.

14. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

15. John Gill, Mitchell, Ind.

16. Robert Earl, Louisville, Ky.

17. Johnny Williams, Lexington, Tenn.

18. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

19. Jack Boggs, Grayson, Ky.

20. Jay Johnson, West Burlington, Iowa

21. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

22. Billy Moyer, Batesville, Ark.

23. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

24. Don Hobbs, Bloomington, Ind.

Lap leaders: Gill 1; Moran 2-100

Fast qualifier: Moran, 16.671

Heat race winners: Moyer, Swartz, Moran, Aikey, Kraft, Gill

B-main winner: R. Boggs

1988

Sept. 10 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

3. Jack Boggs, Grayson, Ky.

4. Gary Stuhler, Greencastle, Pa.

5. Randy Boggs, Grayson, Ky.

6. Bob Pierce, Danville, Ill.

7. Billy Moyer, Batesville, Ark.

8. C.J. Rayburn, Whiteland, Ind.

9. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

10. Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

11. Wade Knowles, Tyrone, Ga.

12. Jim Curry, Norman, Ind.

13. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

14. Russ Petro, Columbus, Ind.

15. Steve Francis, Ashland, Ky.

16. Danny Eichler, Indianapolis, Ind.

17. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

18. Mike Duvall, Cowpens, S.C.

19. Dick Taylor, Springfield, Ill.

20. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

21. Ray Godsey, Bedford, Ind.

22. Delmas Conley, Wheelersburg, Ohio

23. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

24. Brian Asbury, Mitchell, Ind.

Lap leaders: Purvis 1-49; Bloomquist 50-100

Fast qualifier: Moran, 16.674 seconds.

Heat race winners: Knowles, Helfrich, Conley, Petro, Moyer, Purvis

B-main winner: Stuhler

1987

Sept. 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

1. Randy Boggs, Grayson, Ky.

2. John Mason, Millersburg, Ohio

3. Bobby Carnes, Chillicothe, Ohio

4. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

5. Russ Petro, Columbus, Ind.

6. Billy Moyer, Batesville, Ark.

7. Jack Boggs, Grayson, Ky.

8. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

9. Gary Stuhler, Greencastle, Pa.

10. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

11. Kevin Claycomb, Vincennes, Ind.

12. Jack Hewitt, Troy, Ohio

13. Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

14. Rodney Franklin, White Post, Va.

15. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

16. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

17. Kevin Gundaker, St. Charles, Mo.

18. Steve Francis, Ashland, Ky.

19. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

20. John Gill, Mitchell, Ind.

21. Eddie Carrier, Hazard, Ky.

22. Jon Osman, Troy, Ohio

23. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

24. Tom Rients, Streator, Ill.

Lap leaders: R. Boggs 1-2, 15-88, 96-100; Swartz 3-14; Moyer 89-95

Fast qualifier: Mason, 16.114 seconds

Heat race winners: Carnes, J. Boggs, Swartz, Helfrich, R. Boggs, Gill

B-main winner: Hewitt

1986

Sept. 6 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

1. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

2. Rodney Franklin, White Post, Va.

3. Larry Moore, Dayton, Ohio

4. John Mason, Millersburg, Ohio

5. Mike Duvall, Cowpens, S.C.

6. Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

7. H.E. Vineyard, Knoxville, Tenn.

8. Don Hobbs, Bloomington, Ind.

9. Wade Knowles, Tyrone, Ga.

10. Bobby Carnes, Chillicothe, Ohio

11. John Gill, Mitchell, Ind.

12. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

13. Andy Genzman, Fremont, Ohio

14. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

15. Jack Boggs, Grayson, Ky.

16. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

17. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

18. John Lawhorn, Phillipsburg, Ohio

19. Steve Francis, Ashland, Ky.

20. Jack Hewitt, Troy, Ohio

21. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

22. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

23. Rick Standridge, Divernon, Ill.

24. Randy Boggs, Grayson, Ky.

Lap leaders: Mason 1-10; Swartz 11-18; Purvis 19-100

Fast qualifer: R. Boggs, 16.633 seconds

Heat race winners: J. Boggs, Kraft, Gill, Smith, Mason, Duvall

B-main winner: Carnes

1985

Sept. 8 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio (UMP)

1. Larry Moore, Dayton, Ohio

2. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

3. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

4. Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

5. Kenny Brightbill, Sinking Springs, Pa.

6. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

7. Jack Boggs, Grayson, Ky.

8. Jack Hewitt, Troy, Ohio

9. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

10. H.E. Vineyard, Knoxville, Tenn.

11. C.J. Rayburn, Whiteland, Ind.

12. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

13. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

14. Tom Rients, Streator, Ill.

15. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

16. Bobby Carnes, Chillicothe, Ohio

17. Dick Potts, Morocco, Ind.

18. Mike Duvall, Cowpens, S.C.

19. Russ Petro, Columbus, Ind.

20. John Mason, Millersburg, Ohio

21. Roger Absher, Franklin, Ind.

22. Paul Crockett, Brownstown, Ind.

23. Ray Godsey, Bedford, Ind.

24. John Yearsley, Champaign, Ill.

Lap leader: Larry Moore 1-100

Fast qualifier: Yearsley, 18.979 seconds.

Heat race winners: Moyer, Combs, Purvis, Mason, Brightbill, Kraft

B-main winner: Duvall

1984

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

2. Kenny Brightbill, Sinking Springs, Pa.

3. Bob Pierce, Danville, Ill.

4. Jerry Inmon, Bruce, Miss.

5. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

6. Mike Duvall, Cowpens, S.C.

7. Paul Crockett, Brownstown, Ind.

8. Chuck McWilliams, Union, Ky.

9. Vern LeFevers, Deer Park, Ohio

10. Chuck Maloney, St. Clairsville, Ohio

11. Noel Witcher, Borden, Ind.

12. Ernie Irvan, Modesto, Calif.

13. Dave Marko, Genoa, Ohio

14. Rich Shepherd, Milford, Ohio

15. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

16. Ed Hounshell, Middletown, Ohio

17. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

18. John Mugavin, Glen Este, Ohio

19. Kenny Simpson, Bedford, Ind.

20. Dick Phillips, Columbus, Ind.

21. John Mason, Millersburg, Ohio

22. Daryl Herbert, Greensburg, Ind.

23. Ray Godsey, Bedford, Ind.

24. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

Lap leaders: Godsey 1-17; Patrick 18-32; Smith 33-45; Purvis 46-53, 75-100; Brightbill 54-74

Fast qualifier: Patrick, 17.572 seconds

Heat race winners: Purvis, Hounshell, Phillips, McWilliams, Shepherd, Brightbill

B-main winner: Combs

1983

Sept. 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

2. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

3. Jack Boggs, Grayson, Ky.

4. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

5. Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

6. Russ Petro, Columbus, Ind.

7. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

8. Roger Absher, Franklin, Ind.

9. John Mason, Millersburg, Ohio

10. Gary Balough, Opa Locka, Fla.

11. Noel Witcher, Borden, Ind.

12. Kenny Brightbill, Sinking Springs, Pa.

13. Chuck McWilliams, Union, Ky.

14. John Yearsley, Champaign, Ill.

15. Tom Hearst, Tipton, Iowa

16. Mike Duvall, Cowpens, S.C.

17. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

18. Jerry Inmon, Bruce, Miss.

19. Billy Thomas, Phenix City, Ala.

20. John Lawhorn, Phillipsburg, Ohio

21. Larry Moore, Dayton, Ohio

22. David Speer, Campbellsville, Ky.

23. Jack Hewitt, Troy, Ohio

24. Ray Godsey, Bedford, Ind.

Lap leaders: Patrick 1-85; Purvis 86-100

Fast qualifier: Boggs, 17.058 seconds

Heat race winners: McWilliams, Godsey, Hughes, Smith, Pierce, Balough

B-main winner: Lawhorn

1982

Sept. 12 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Mike Duvall, Cowpens, S.C.

2. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

3. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

4. Don Hobbs, Bloomington, Ind.

5. Jerry Inmon, Bruce, Miss.

6. Dave Marko, Genoa, Ohio

7. Roger Absher, Franklin, Ind.

8. Steve Barnett, Franklin, Ind.

9. John Mason, Millersburg, Ohio

10. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

11. Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

12. Bo Smith, St. Charles, Mo.

13. Tom Hearst, Tipton, Iowa

14. David Speer, Campbellsville, Ky.

15. Vern LeFevers, Deer Park, Ohio

16. Ron Hekkema, Renselaer, Ind.

17. Larry Moore, Dayton, Ohio

18. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

19. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

20. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

21. Richard Hall, hometown unknown

22. Terry Messenger, Robinson, Ill.

23. Noel Witcher, Borden, Ind.

24. Jim Curry, Norman, Ind.

Lap leaders: Hobbs 1-19; Swartz 20-45, 50-94; Purvis 46-49; Duvall 95-100

Fast qualifier: Swartz, 16.652 seconds

Heat race winners: Moran, Speer, Combs, Purvis, Absher, Patrick

B-main winner: Inmon

1981

Sept. 13 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Larry Moore, Dayton, Ohio

2. Mike Duvall, Cowpens, S.C.

3. Don Seaborn, Dayton, Ohio

4. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

5. Doug Kenimer, Dahlonega, Ga.

6. Jerry Inmon, Bruce, Miss.

7. Leon Archer, Griffin, Ga.

8. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

9. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

10. John Lawhorn, Phillipsburg, Ohio

11. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

12. Russ Petro, Columbus, Ind.

13. Johnny Williams, Lexington, Tenn.

14. Bobby Carnes, Chillicothe, Ohio

15. David Speer, Campbellsville, Ky.

16. Billy Teegarden, Covington, Ky.

17. Roger Long, Oakwood, Ill.

18. Jack Boggs, Grayson, Ky.

19. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

20. Kenny Simpson, Bedford, Ind.

21. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

22. Ken Walton, Viola, Iowa

23. Wally Heminger, Fremont, Ohio

24. Billy Thomas, Phenix City, Ala.

Lap leaders: Teegarden 1-9; Combs 10-37; Speer 38-51; Larry Moore 52-100

Fast qualifier (among 203 cars): Boggs, 17.933 seconds

Heat race winners: Helfrich, Thomas, Inmon, Heminger, Swartz, Patrick

B-main winner: Duvall

1980

Sept. 7 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

2. Kevin Gundaker, St. Charles, Mo.

3. David Speer, Campbellsville, Ky.

4. Fred Horn, Marion, Iowa

5. Kenny Simpson, Bedford, Ind.

6. Roy Miller, hometown unknown

7. Dick Schiltz, Waterloo, Iowa

8. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

9. Steve Keppler, Marion, Iowa

10. Roger Long, Oakwood, Ill.

11. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

12. Billy Teegarden, Covington, Ky.

13. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

14. Danny Dean, Mount Vernon, Ohio

15. Leon Archer, Griffin, Ga.

16. Bubby James, Lawrenceburg, Ind.

17. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

18. Don Seaborn, Dayton, Ohio

19. Chuck McWilliams, Union, Ky.

20. Jim Curry, Norman, Ind.

21. Larry Phillips, Springfield, Mo.

22. Larry Moore, Dayton, Ohio

23. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

24. Terry Messenger, Robinson, Ill.

Lap leaders: Combs 1-23, 29; Moore 24-28; Swartz 30-100

Fast qualifier: Helfrich, 18.259 seconds

Heat race winners: Gundaker, Patrick, Phillips, Teegarden, Keppler, Seaborn

B-main winner: Horn

1979

Sept. 9 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Larry Moore, Dayton, Ohio

2. Leon Archer, Griffin, Ga.

3. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

4. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

5. Don Hobbs, Bloomington, Ind.

6. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

7. H.E. Vineyard, Knoxville, Tenn.

8. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

9. Snooks Defoor, Chatsworth, Ga.

10. Wally Heminger, Fremont, Ohio

11. Jim Curry, Norman, Ind.

12. John Doering Jr., Flushing, Mich.

13. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

14. Rich Shepherd, Milford, Ohio

15. Don Dolen, Zanesville, Ohio

16. David Speer, Campbellsville, Ky.

17. Jerry Inmon, Bruce, Miss.

18. Roger Regeth, Kimberly, Wis.

19. Don Hoffman, Des Moines, Iowa

20. Dick Potts, Morocco, Ind.

21. Brad Malcuit, Strasburg, Ohio

22. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

23. Jim Patrick, Ashland, Ky.

24. Delmas Conley, Wheelersburg, Ohio

Lap leader: Moore 1-100

Fast qualifier: Combs, 18.644 seconds

Heat race winners: Archer, Potts, Simmons, Swartz, Hoffman, Heminger

Consolation winner: J. Patrick

1978

Sept. 10 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Ken Walton, Viola, Iowa

2. Jerry Inmon, Bruce, Miss.

3. Verlin Eaker, Mechanicsville, Iowa

4. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

5. Billy Teegarden, Covington, Ky.

6. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

7. John Lawhorn, Phillipsburg, Ohio

8. Bill Beckman, Lisbon, Iowa

9. Danny Dean, Mount Vernon, Ohio

10. David Speer, Campbellsville, Ky.

11. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

12. Larry Moore, Dayton, Ohio

13. Don Hobbs, Bloomington, Ind.

14. Ray Godsey, Bedford, Ind.

15. Roger Long, Oakwood, Ill.

16. Gary Fedewa, Holt, Mich.

17. Floyd Gilbert, Lockland, Ohio

18. Bubby James, Lawrenceburg, Ind.

19. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

20. Doug Kenimer, Dahlonega, Ga.

21. Jim Patrick, Ashland, Ky.

22. Danny Eichler, Indianapolis, Ind.

23. Skip Waterman, Columbus, Ohio

24. Billy Clanton, Riverdale, Ga.

Lap leaders: Inmon 1-36, 89-94; Eaker 37-88; Walton 95-100

Fast qualifier: Combs, 19.906 seconds

Heat race winners: Eaker, Kenimer, Moore, Dean, Simmons, J. Patrick

1977

Sept. 11 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Doug Kenimer, Dahlonega, Ga.

2. Snooks Defoor, Chatsworth, Ga.

3. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

4. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

5. Ken Walton, Viola, Iowa

6. Floyd Gilbert, Lockland, Ohio

7. Ronnie Faith, Calvert City, Ky.

8. Billy Thomas, Phenix City, Ala.

9. Billy Teegarden, Covington, Ky.

10. Vern LeFevers, Deer Park, Ohio

11. Bill Morton, Church Hill, Tenn.

12. Verlin Eaker, Mechanicsville, Iowa

13. Bill Zwanzinger, Waterloo, Iowa

14. Roscoe Smith, Griffin, Ga.

15. H.E. Vineyard, Knoxville, Tenn.

16. David Speer, Campbellsville, Ky.

17. Chuck McWilliams, Union, Ky.

18. Roger Regeth, Kimberly, Wis.

19. Dan Terry, Tiffin, Ohio

20. Chick Hale, Lewisburg, Ohio

21. Danny Dean, Mount Vernon, Ohio

22. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

23. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

24. Junior Smalley, Waverly, Ohio

Lap leaders: Defoor 1-30; Doug Kenimer 31-100

Fast qualifier: Defoor, 20.521 seconds

Heat race winners: Teegarden, Morton, Walton, Kenimer, Sanger, Charles Hughes

1976

Oct. 17 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Charles Hughes, Dalton, Ga.

2. Doug Kenimer, Dahlonega, Ga.

3. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

4. Floyd Gilbert, Lockland, Ohio

5. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

6. Billy Teegarden, Covington, Ky.

7. Gene Petro, Columbus, Ind.

8. John Mugavin, Glen Este, Ohio

9. H.E. Vineyard, Knoxville, Tenn.

10. Delmas Conley, Wheelersburg, Ohio

11. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

12. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

13. Buddy Rogers, Knoxville, Tenn.

14. Ron Dolen, Zanesville, Ohio

15. Finn Watson, Campbellsville, Ky.

16. Skip Evans, Fowler, Ohio

17. Russ Petro, Columbus, Ind.

18. Bubby James, Lawrenceburg, Ind.

19. Billy Childers, Lexington, Ky.

20. Earl Smith, Rockmart, Ga.

21. Dick DeBolt, Union City, Ind.

22. Dan Dickey, Packwood, Iowa

23. Roger Regeth, Kimberly, Wis.

24. Chuck McWilliams, Union, Ky.

Lap leaders: Sanger 1-18; Hughes 19-100

Fast qualifier: Conley, 19.515 seconds

Heat race winners: DeBolt, Petro, Bob Cannon, Dolen, Hughes, Vineyard

1975

Sept. 20 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Joe Merryfield, Des Moines, Iowa

2. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

3. Verlin Eaker, Mechanicsville, Iowa

4. Danny Eichler, Indianapolis, Ind.

5. Dave Yobe, Hubbard, Ohio

6. Don Gregory, Columbus, Ohio

7. Don Hoffman, Des Moines, Iowa

8. Roger Regeth, Kimberly, Wis.

9. Bill Beckman, Lisbon, Iowa

10. Doug Kenimer, Dahlonega, Ga.

11. Chick Hale, Lewisburg, Ohio

12. Jim Strube, Peoria, Ill.

13. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

14. Darrell Dake, Cedar Rapids, Iowa

15. Vern LeFevers, Deer Park, Ohio

16. Neal Sceva, Urbana, Ohio

17. Roger Dolan, Lisbon, Iowa

18. Billy Teegarden, Covington, Ky.

19. Jim Hurtibise, Lennox, Calif.

20. Floyd Gilbert, Lockland, Ohio

21. Jim Dunn, Roseville, Ohio

22. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

Lap leaders: Beckman 1-17; Kenimer 18-44; Merryfield 45-100

Fast qualifier: Teegarden, 19.870 seconds

Heat race winners: McBride, Walton, Bransom, Pierce

B-main winner: Bohlander

1974

Oct. 13 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

2. Don Seaborn, Dayton, Ohio

3. Neal Sceva, Urbana, Ohio

4. M.J. McBride, Shawano, Wis.

5. Don Bohlander, Glasford, Ill.

6. Tommy Day, Lexington, Ind.

7. Ron Edwards Jr., hometown unknown

8. Junior Smalley, Waverly, Ohio

9. Jim Patrick, Ashland, Ky.

10. Baldy McLaren, Highland Heights, Ky.

11. Ron Hutcherson, Keokuk, Iowa

12. Delmas Conley, Wheelersburg, Ohio

13. Verlin Eaker, Mechanicsville, Iowa

14. Floyd Gilbert, Lockland, Ohio

15. Jim Hurtibise, Lennox, Calif.

16. Bob Wearing Sr., Callery, Pa.

17. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

18. Larry Moore, Dayton, Ohio

19. Paul Coyan, Jackson, Ohio

20. Don Gregory, Columbus, Ohio

21. Dick Crup, Hudson, Mich.

22. Dave Hoffman, Renfrew, Pa.

Lap leaders: Gilbert 1-40; J. Patrick 41-72; Sanger 73-100

Fast qualifier: J. Patrick, 20.005 seconds

Heat race winners: J. Patrick, Hurtibise, Wayne Watercutter, Don Taylor, Bill Hahn, Earl Smith, Robin Hayes, George Branscom, Charlie Byrd, Ron Leaser, Pete Davis, Ray Maples

Consolation winner: Watercutter

1973

Sept. 30 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Floyd Gilbert, Lockland, Ohio

2. Billy Teegarden, Covington, Ky.

3. Gene Petro, Columbus, Ind.

4. Bruce Gould, Milford, Ohio

5. Dick DeBolt, Union City, Ind.

6. Roger Grossnickle, North Manchester, Ind.

7. Chuck McWilliams, Union, Ky.

8. Dave Chase, Council Bluffs, Iowa

9. Chick Hale, Lewisburg, Ohio

10. Frank Lamp, Davison, Mich.

11. Red Drable, hometown unknown

12. Bill Zwanzinger, Waterloo, Iowa

13. Ron Edwards, hometown unknown

14. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

15. Dale Woolworth, Saginaw, Mich.

16. Ed Sanger, Waterloo, Iowa

17. John Mugavin, Glen Este, Ohio

18. Don Goff, Zanesville, Ohio

19. Ronnie Weedon, Pleasant Valley, Iowa

20. Bob Senneker, Dorr, Mich.

21. Jim Patrick, Ashland, Ky.

22. Bob Marhefka, Windber, Pa.

Lap leaders: Petro 1-13; Gilbert 14-100

Fast qualifier: Teegarden, 21.05 seconds

Heat race winners: DeBolt, Zwanziger, Jim Worstahl, Verlin Eaker, Al Woodward, Darrell Dake, Bobby Jacks, Curt Kelley, Ken Walton, Jay Pilcher, Bill Stinson

Consolation winner: Eaker

1972

Oct. 1 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Verlin Eaker, Mechanicsville, Iowa

2. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

3. Bruce Gould, Milford, Ohio

4. Earl Smith, Rockmart, Ga.

5. Chick Hale, Lewisburg, Ohio

6. Joe Bennett, Fort Wayne, Ind.

7. Jim Fleming, Bellevue, Ohio

8. Jerry Miller, Speedway, Ind.

9. Danny Dean, Mount Vernon, Ohio

10. Dick DeBolt, Union City, Ind.

11. Kirk Norman, Kalamazoo, Mich.

12. Bill Jackson, hometown unknown

13. Ray Nece, Mount Clemens, Mich.

14. Gene Petro, Columbus, Ind.

15. Mike Shaw, Meadville, Pa.

16. Bill Zwanzinger, Waterloo, Iowa

17. John Anderson, Warren, Mich.

18. Erv Baumgarten, Mount Clemens, Mich.

19. James Briley, Bartow, Fla.

20. Dick Dunlevy Sr., New Carlisle, Ohio

21. Curtis Kelly, hometown unknown

22. Bob Senneker, Dorr, Mich.

23. Gary Shaw, hometown unknown

24. Bill Bielby, hometown unknown

Lap leaders: Patrick 1-46; Zwanziger 47-82; Eaker 83-100

Fast qualifier: Dunlevy, 20.54 seconds

Heat race winners: DeBolt, Mike Shaw, Ed Sanger, Dale Woolworth, Roger Paul, Jim Patrick, Buster Blackford, Ron Edwards

B-main winner: Edwards

1971

Oct. 3 - Eldora Speedway, Rossburg, Ohio

1. Bruce Gould, Milford, Ohio

2. Joe Ruttman, Upland, Calif.

3. George Branscom, Chillicothe, Ohio

4. Paul Wooldridge, Frankfort, Ill.

5. Joe Greenslate, South Shore, Ky.

6. Joe Stricker, Cincinnati, Ohio

7. Bob Creviston, New Paris, Ohio

8. Larry Moore, Dayton, Ohio

9. Pat Patrick, Sayler Park, Ohio

10. Chick Hale, Lewisburg, Ohio

11. Chuck McWilliams, Union, Ky.

12. Bob Wearing Sr., Callery, Pa.

13. Wayne Watercutter, Piqua, Ohio

14. Ralph Latham, Cincinnati, Ohio

15. Earl Smith, Rockmart, Ga.

16. Art Sommers, Warren, Mich.

17. Billy Teegarden, Covington, Ky.

18. Jay Wyatt, Lexington, Ky.

19. Carl Pole, hometown unknown

20. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

Lap leaders: McWilliams 1-49; Gould 50-100

Fast qualifier: Hale, 20.20 seconds

Heat race winners: Moore, Ruttman, Doug Ludwig, Herb Scott, Larry Baumer, Don Brock

Dash winner: Smith

Consolation winner: Dick Eder


Race Winners

Year: Winner, hometown

2017: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2016: Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

2015: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2014: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2013: John Blankenship, Williamson, W.Va.

2012: Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

2011: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2010: Billy Moyer, Batesville, Ark.

2009: Bart Hartman, Zanesville, Ohio

2008: Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

2007: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2006: Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

2005: Dale McDowell, Rossville, Ga.

2004: Chub Frank, Bear Lake, Pa.

2003: Dan Schlieper, Pewaukee, Wis.

2002: Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

2001: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2000: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1999: Steve Francis, Ashland, Ky.

1998: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1997: Donnie Moran, Dresden, Ohio

1996: Donnie Moran, Dresden, Ohio

1995: Jack Boggs, Grayson, Ky.

1994: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1993: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1992: Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

1991: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1990: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1989: Donnie Moran, Frazeysburg, Ohio

1988: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1987: Randy Boggs, Grayson, Ky.

1986: Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

1985: Larry Moore, Dayton, Ohio

1984: Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

1983: Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

1982: Mike Duvall, Gaffney, S.C.

1981: Larry Moore, Dayton, Ohio

1980: Charlie Swartz, Lucasville, Ohio

1979: Larry Moore, Dayton, Ohio

1978: Ken Walton, Viola, Iowa

1977: Doug Kenimer, Dalton, Ga.

1976: Charles Hughes, Dalton, Ga.

1975: Joe Merryfield, Des Moines, Iowa

1974: Ed Sanger, Waterloo, Iowa

1973: Floyd Gilbert, Lockland, Ohio

1972: Verlin Eaker, Cedar Rapids, Iowa

1971: Bruce Gould, Milford, Ohio

advertisement
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_714.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508954363.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508874406.jpg