Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Events | FAQ | Archives
Sponsor 258
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

History

March Madness

2020

March 1 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Chickamauga, Ga., $12,000

2. Michael Brown, Pageland, S.C.

3. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

4. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

5. Chris Madden, Gray Court, S.C.

6. Kyle Hardy, Stephens City, Va.

7. Brandon Overton, Evans, Ga.

8. Ross Bailes, Clover, S.C.

9. Pearson Lee Williams, Dublin, Ga.

10. Ashton Winger, Hampton, Ga.

11. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

12. Benji Hicks, Mount Airy, N.C.

13. Sam Seawright, Rainsville, Ala.

14. Ryan Gifford, Winchester, Tenn.

15. Billy Franklin, Calera, Ala.

16. Darrell Lanigan, Union, Ky.

17. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.

18. Adam Yarbrough, Denver, N.C.

19. Mark Dodson, Caledonia, Miss.

20. Kenny Collins, Colbert, Ga.

21. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

22. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

23. Trent Ivey, Union, S.C.

24. Austin Kirkpatrick, Ocala, Fla.

Lap leader: McDowell 1-60

Fast qualifier (among 29 cars): McDowell, 15.717 seconds

Heat race winners: Brown, McDowell, Roberts, Davenport

Consolation winners: Hicks, Seawright

Provisional starters: Collins, Dodson

2019

March 24 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $12,000

2. Ross Bailes, Clover, S.C.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Michael Page, Douglasville, Ga.

5. David Breazeale, Four Corners, Miss.

6. Dustin Mitchell, Pine Level, N.C.

7. Chris Madden, Gray Court, S.C.

8. Brandon Overton, Evans, Ga.

9. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

10. Zach Leonhardi, Cartersville, Ga.

11. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

12. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

13. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

14. Justin Hudspeth, Ronda, N.C.

15. Jay Scott, Fayetteville, Tenn.

16. Billy Franklin, Calera, Ala.

17. Michael Brown, Pageland, S.C.

18. Donald Bradsher, Burlington, N.C.

19. Tyler Bruening, Decorah, Iowa

20. Andrew Littleton, Chatsworth, Ga.

21. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

22. Trent Ivey, Union, S.C.

23. Mark Dodson, Caledonia, Miss.

24. Walker Arthur, Forest, Va.

Lap leaders: Bailes 1; Davenport 2-60

Fast qualifier (among 30 cars): Davenport, 15.921 seconds

Heat race winners: Davenport, Bailes, Owens, Franklin

Consolation winner: Bradsher

Provisional starters: Littleton, Dodson

2018

March 4 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $12,000

2. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

3. Ross Bailes, Clover, S.C.

4. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

5. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

6. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

7. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

8. Benji Hicks, Mount Airy, N.C.

9. Kyle Hardy, Stephens City, Va.

10. Michael Brown, Pageland, S.C.

11. Pearson Lee Williams, Dublin, Ga.

12. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

13. Ivedent Lloyd Jr., Ocala, Fla.

14. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

15. Tristan Sealy, Moultrie, Ga.

16. Chicky Barton, Middlesboro, Ky.

17. Dustin Mitchell, Pine Level, N.C.

18. Brad Skinner, Spring Hill, Tenn.

19. Jay Scott, Fayetteville, Tenn.

20. Kenny Collins, Colbert, Ga.

21. Mark Dodson, Caledonia, Miss.

22. Ray McElhiney, Pulaski, Tenn.

Lap leader: Madden 1-60

Fast qualifier (among 23 cars): Madden, 15.615 seconds

Heat race winners: Ferguson, O’Neal, Madden, Bloomquist

2017

March 5 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Ross Bailes, Clover, S.C., $10,000

2. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

3. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

4. Brandon Overton, Evans, Ga.

5. Chris Madden, Gray Court, S.C.

6. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

7. Justin Williams, Concord, Va.

8. Darrell Lanigan, Union, Ky.

9. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

10. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

11. T.J. Reaid, Acworth, Ga.

12. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

13. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

14. Michael Brown, Pageland, S.C.

15. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

16. Clint Smith, Senoia, Ga.

17. Austin Horton, Newnan, Ga.

18. Brent Dixon, Elberton, Ga.

19. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

20. Johnny Pursley, Clover, S.C.

21. Tommy Taylor, Lascassas, Tenn.

22. Tristan Sealy, Moultrie, Ga.

23. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

24. Brad Skinner, Spring Hill, Tenn.

Fast qualifier (among 38 cars): Marlar, 15.570 seconds

Heat race winners: Marlar, Overton, Williams, Bailes

Consolation winners: Roberts, Reaid

2016

March 6 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C.

2. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

3. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

4. Brandon Overton, Evans, Ga.

5. Ross Bailes, Clover, S.C.

6. Dustin Mitchell, Pine Level, N.C.

7. Johnny Pursley, Clover, S.C.

8. Kenny Collins, Colbert, Ga.

9. Brett Hamm, Newberry, S.C.

10. Jim Rasey, Southington, Ohio

11. Brad Skinner, Spring Hill, Tenn.

12. Josh Langley, Lancaster, S.C.

13. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

14. Kevin Wilson, Stoneville, N.C.

15. Dale Hammond, Green Sea, S.C.

16. Trent Ivey, Union, S.C.

17. Tim Allen, Kannapolis, N.C.

18. Jim Rogers, Statesboro, Ga.

19. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

20. Greg Clark, Stanley, N.C.

21. Kenny Rominger Jr., Charlotte, N.C.

Lap leader: Madden 1-60

Fast qualifier (among 22 cars): Madden, 16.016 seconds

Heat race winners: Roberts, Madden

March 5 winner: Madden

2015

March 29 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Randy Weaver, Crossville, Tenn., $7,500

2. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

3. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

4. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

5. Jason Hiett, Oxford, Ala.

6. Jim Rasey, Southington, Ohio

7. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

8. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

9. Kelly Guy, Thomson, Ga.

10. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

11. Billy Lambert, Mount Pleasant, N.C.

12. Johnny Pursley, Clover, S.C.

13. Austin Kirkpatrick, Ocala, Fla.

14. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

15. Ross Bailes, Clover, S.C.

16. Chris Madden, Gray Court, S.C.

17. Dustin Mitchell, Pine Level, N.C.

18. Dillon Tidmore, Southside, Ala.

19. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

20. Donald Bradsher, Burlington, N.C.

21. Kevin Godwin, Blythewood, S.C.

22. Brent Dixon, Elberton, Ga.

23. Doug Davis, Shelby, N.C.

24. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

Lap leader: Weaver 1-60

Fast qualifier (among 27 cars): Weaver, 16.477 seconds

Consolation winners: Hiett, Madden

2014

March 2 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern Nationals Bonus)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $10,000

2. Steve Francis, Ashland, Ky.

3. Jason Hiett, Oxford, Ala.

4. Chris Madden, Gray Court, S.C.

5. Brent Dixon, Elberton, Ga.

6. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

7. Mike Benedum, Salem, W.Va.

8. Johnny Pursley, Clover, S.C.

9. Mike Gault, Gaffney, S.C.

10. Dale Hammond, Green Sea, S.C.

11. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

12. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

13. Kenny Compton Jr., Bland, Va.

14. Cody King, McDonough, Ga.

15. Tim Fuller, Watertown, N.Y.

16. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

17. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

18. Kevin Wilson, Stoneville, N.C.

19. Max Blair, Centerville, Pa.

20. Zack Mitchell, Pine Level, N.C.

21. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

22. Mason Zeigler, Chalk Hill, Pa.

23. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

24. Austin Smith, Cedartown, Ga.

Lap leader: Davenport 1-60

Fast qualifier (among 24 cars): Zeigler, 15.292 seconds

Heat race winners: O’Neal, Davenport, Roberts, Francis

March 1 winner: Hiett

2013

March 3 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars/Carolina Clash)

Pos. Driver, hometown

1. Jared Landers, Batesville, Ark., $10,000

2. Steve Francis, Ashland, Ky.

3. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

4. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

5. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

6. Johnny Pursley, Clover, S.C.

7. John Pursley, Clover, S.C.

8. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

9. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

10. Ross Bailes, Clover, S.C.

11. Mark Rosner, Maryville, Tenn.

12. Jason Hiett, Oxford, Ala.

13. Bret Holmes, Munford, Ala.

14. Dale Hammond, Green Sea, S.C.

15. John Garvin Jr., Sarver, Pa.

16. Mike Gault, Gaffney, S.C.

17. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

18. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

19. Mike Weeks, Friendsville, Tenn.

20. Dustin Mitchell, Pine Level, N.C.

21. Wayne Hughes, Ghent, W.Va.

22. Kevin Wilson, Stoneville, N.C.

23. Michael Marlowe, Nichols, S.C.

24. Chris Madden, Gray Court, S.C.

25. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

Lap leader: Landers 1-60

Fast qualifier (among 29 cars): Roberts, 15.288 seconds

Heat race winners: Francis, Franklin, Weaver

2012

March 3-4 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C.

Pos. Driver, hometown

1. Jared Landers, Batesville, Ark., $15,000

2. Steve Francis, Ashland, Ky.

3. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

4. Chris Madden, Gray Court, S.C.

5. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

6. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

7. John Pursley, Clover, S.C.

8. Ty Dillon, Lewisville, N.C.

9. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

10. Ross Bailes, Clover, S.C.

11. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

12. Mike Gault, Gaffney, S.C.

13. Donnie Tanner, hometown unavailable

14. Johnny Pursley, Clover, S.C.

15. Donald Bradsher, Burlington, N.C.

16. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

17. Brent Dixon, Elberton, Ga.

18. Brandon Overton, Evans, Ga.

19. John Henderson, North Augusta, S.C.

Lap leader: Landers 1-75

Fast qualifier (among 19 cars): Francis

Heat race winners: Bradsher, Francis, Roberts

2011

March 13 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Ultimate)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $10,000

2. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

3. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

4. Chip Brindle, Chatsworth, Ga.

5. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

6. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

7. Brent Dixon, Elberton, Ga.

8. Austin Dillon, Welcome, N.C.

9. Johnny Pursley, Clover, S.C.

10. Dale McDowell, Chickamauga. Ga.

11. Ty Dillon, Lewisville, N.C.

12. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

13. John Pursley, Clover, S.C.

14. Donald Bradsher, Burlington, N.C.

15. Chris Madden, Gray Court, S.C.

16. Jared Landers, Batesville, Ark.

17. Daniel Baggerly, Rural Retreat, Va.

18. John Henderson Jr., North Augusta, S.C.

19. Colby Cannon, Greenwood, S.C.

20. Casey Barrow, Savannah, Ga.

21. Mike Gault, Gaffney, S.C.

22. Petey Ivey, Union, S.C.

23. David McCoy, Franklin, N.C.

Lap leaders: Davenport 1-31, 35-60; Roberts 32-34

Fast qualifier (among 24 cars): Brindle, 16.378 seconds

Heat race winners: Brindle, Bailes, Roberts

2010

March 7 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $10,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

4. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

5. Chris Madden, Gray Court, S.C.

6. Chris Wall, Holden, La.

7. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

8. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

9. Clint Smith, Senoia, Ga.

10. Johnny Pursley, Clover, S.C.

11. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

12. John Blankenship, Willamson, W.Va.

13. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

14. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

15. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

16. Jeff Smith, Gastonia, N.C.

17. Will Vaught, Crane, Mo.

18. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

19. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

20. Eric Wells, Hazard, Ky.

21. Brad Neat, Dunnville, N.C.

22. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

23. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

24. Jason Feger, Bloomington, Ill.

25. Ray Cook, Brasstown, N.C.

26. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

Lap leaders: Madden 1-10, 29-41; McDowell 11-28, 42-49; Bloomquist 50

Fast qualifier (among 39 cars): Wall, 16.381 seconds

Heat race winners: Blankenship, Pursley, Schlieper, Madden

Consolation winners: Marlar, Feger

Provisional starters: Pearson, Cook, Neat

2009

March 8 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS East)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $10,000

2. Clint Smith, Senoia, Ga.

3. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

4. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

7. Eric Jacobsen, Seacliff Beach, Calif.

8. Chris Madden, Gray Court, N.C.

9. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

10. Ryan Gifford, Winchester, Tenn.

11. Petey Ivey, Union, S.C.

12. Jared Landers, Batesville, Ark.

13. Kelly Boen, Henderson, Colo.

14. Ethan Hunter, Tiger, Ga.

15. Austin Hubbard, Bethel, Del.

16. Monk Gulledge, Bateburg, S.C.

17. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

18. Travis Pennington, Winston, Ga.

19. Terry Casey, New London, Wis.

20. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

21. Randle Chupp, Troutman, N.C.

22. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

23. Brent Dixon, Elberton, Ga.

24. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

Lap leader: Davenport 1-60

Fast qualifier (among 27 cars): Madden, 15.219 seconds

Heat race winners: Madden, Davenport, Weaver, Landers

Consolation winner: Hunter

Provisional starters: Dixon, Sanders

2008

March 2 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS East)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Owens, Newport, Tenn., $10,000

2. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

3. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

4. Chris Madden, Gray Court, S.C.

5. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

6. Randle Chupp, Troutman, N.C.

7. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

8. Ricky Elliott, Seaford, Del.

9. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

10. Monk Gulledge, Batesburg, S.C.

11. Brent Dixon, Elberton, Ga.

12. Ivedent Lloyd Jr., Ocala, Fla.

13. G.R. Smith, Huntersville, N.C.

14. Travis Pennington, Winston, Ga.

15. Dillon Wood, New Smyrna Beach, Fla.

16. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

17. Steve Lucas, Charleston, W.Va.

18. Chris Ferguson, Gastonia, N.C.

19. Clint Smith, Senoia, Ga.

20. Jeff Smith, Dallas, N.C.

21. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

22. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

23. Damon Eller, Crumpler, N.C.

24. John Pursley, Clover, S.C.

Lap leaders: Weaver 1-16; Owens 17-60

Fast qualifier (among 41 cars): Franklin 14.829 seconds

Heat race winners: Owens, Weaver, Chupp, Lucas

Consolation winners: Ferguson, Wood

Provisional starters: Gulledge, Pursley

2007

March 4 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Clint Smith, Senoia, Ga., $10,000

2. Chris Madden, Gray Court, S.C.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

5. Larry Blankenship, Mooresville, N.C.

6. Petey Ivey, Union, S.C.

7. John Pursley, Clover, S.C.

8. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

9. Ivedent Lloyd Jr., Ocala, Fla.

10. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

11. Ricky Arms, Moss, Tenn.

12. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

13. Steve Blackburn, Brown Summit, N.C.

14. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

15. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

16. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

17. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

18. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

19. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

20. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

21. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

22. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

23. Brent Dixon, Elberton, Ga.

24. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

Lap leader: C. Smith 1-50

Fast qualifier (among 42 cars): C. Smith 15.548 seconds

Heat race winners: C. Smith, Madden, McCreadie, Owens

Consolation winners: Blankenship, F. Smith

Provisional starters: Vineyard, Clanton

2006

March 5 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $10,000

2. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

3. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

4. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla

5. Ray Cook, Brasstown, N.C.

6. Petey Ivey, Union, S.C.

7. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

8. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

9. Phillip Seifert, Spartanburg, S.C.

10. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

11. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

12. Clint Smith, Senoia, Ga.

13. Don O’Neal, Martinsville, Ind.

14. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

15. Joe Armes, Petros, Tenn.

16. Randy Hemphill, Toccoa, Ga.

17. Donnie Moran, Dresden, Ohio

18. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

19. Buckshot Miles, Augusta, Ga.

20. Royce Bray, Hull, Ga.

21. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

22. Jeremy Clements, Spartanburg, S.C.

23. Daryl Freeman, Martin, Ga.

24. David McCoy, Franklin, N.C.

Lap leaders: Weaver 1-22, Madden 23-60

Fast qualifier (among 40 cars): Pearson, 20.620 seconds

Heat race winners: Hicks, Weaver, Madden, Cook

Consolation winners: Smith, McCoy

Provisional starters: Owens, Bray

2005

March 6 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Jeff Smith, Dallas, N.C., $10,000

2. Chris Madden, Gray Court, S.C.

3. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

4. Randle Chupp, Troutman, N.C.

5. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

6. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

7. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

8. Buckshot Miles, Augusta, Ga.

9. Steve Lucas, Charleston, W.Va.

10. Mike Head, Ellenwood, Ga.

11. David Smith, Inman, S.C.

12. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

13. Petey Ivey, Union, S.C.

14. Noel Tucker, Pilot Mountain, N.C.

15. Stacy Holmes, Munford, Ala.

16. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

17. Ed Basey, Evans, Ga.

18. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

19. Roger Pate, Inman, S.C.

20. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

21. Royce Bray, Hull, Ga.

22. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

23. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

24. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

Lap leader: Smith 1-75

Fast qualifier (among 39 cars): Tankersley

Heat race winners: Smith, Kinzer, Chupp, Madden

Consolation winners: Lucas, Tucker

2004

March 7 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla., $10,000

2. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

3. Clint Smith, Senoia, Ga.

4. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

5. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

6. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

7. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

8. Ed Basey, Evans, Ga.

9. Roger Pate, Inman, S.C.

10. Dan Breuer, Troutman, N.C.

11. Petey Ivey, Union, S.C.

12. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

13. Royce Bray, Hull, Ga.

14. Jeremy Clements, Spartanburg, S.C.

15. Sam Simmons, Taylorsville, Ga.

16. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

17. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

18. Chris Madden, Gray Court, S.C.

19. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

20. Buckshot Miles, Augusta, Ga.

21. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

22. Hot Rod Lamance, Sugar Tit, S.C.

23. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

24. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

Lap leaders: Franklin 1-72, Pearson 73-75

Heat race winners (among 33 cars): Weeks, Franklin, Owens, Clements

Consolation winners: Hicks, Roberts

Provisional starters: F. Smith, Sanders

2003

March 23 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Donnie Moran, Dresden, Ohio, $10,000

2. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

3. Petey Ivey, Union, S.C.

4. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

5. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

6. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

7. Clint Smith, Senoia, Ga.

8. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

9. Steve Lucas, Charleston, W.Va.

10. Rickey Weeks. Rutherfordton, N.C.

11. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

12. Steve Phillips, Gaffney, S.C.

13. David Smith, Inman, S.C.

14. Chris Madden, Gray Court, S.C.

15. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

16. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

17. Mike Head, Ellenwood, Ga.

18. Steven Harrison, Spring City, Tenn.

19. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

20. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

21. Jeff Smith, Dallas, N.C.

22. Jack Pennington, Winston, Ga.

23. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

24. Jody Summerville, Rome, Ga.

Fast qualifier (among 49 cars): Madden, 19.832 seconds

Heat race winners: Madden, Pearson, Shaver, Franklin

Consolation winners: Bloomquist, D. Smith

Provisional starters: C. Smith, Head


Race Winners

Year: Winner, hometown

2020: Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

2019: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2018: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2017: Ross Bailes, Clover, S.C.

2016: Chris Madden, Gray Court, S.C

2015: Randy Weaver, Crossville, Tenn.

2014: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2013: Jared Landers, Batesville, Ark.

2012: Jared Landers, Batesville, Ark.

2011: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2010: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2009: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2008: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2007: Clint Smith, Senoia, Ga.

2006: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2005: Jeff Smith, Dallas, N.C.

2004: Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

2003: Donnie Moran, Dresden, Ohio

advertisement
Sponsor 985
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728