Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  | Order | FAQ | Archives
Sponsor 258
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

History

Indiana Icebreaker

2019

March 16 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

2. Devin Moran, Dresden, Ohio

3. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

4. Hudson O'Neal, Martinsville, Ind.

5. Tyler Erb, New Waverley, Texas

6. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

7. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

8. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

9. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

10. Allen Weisser, Peoria, Ill.

11. Brian Shirley, Chatham, Ill.

12. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

13. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

14. Shanon Buckingham, Morristown, Tenn.

15. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

16. Greg Johnson, Bedford, Ind.

17. Kyle Bronson, Brandon, Fla.

18. Jason Jameson, Lawrenceburg, Ind.

19. Stormy Scott, Las Cruces, N.M.

20. Shelby Miles, Bloomington, Ind.

21. Darrell Lanigan, Union, Ky.

22. Tanner English, Benton, Ky.

23. Ryan King, Seymour, Tenn.

24. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

25. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

26. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

Lap leader: Sheppard 1-50

Fast qualifier (among 34 cars): Sheppard, 12.803 seconds

Heat race winners: Sheppard, Moran, H. O'Neal, D. O'Neal

Consolation winners: Casebolt, Bronson

Provisional starters: Jameson, Moyer Jr., Miles

2018

Rained out

2017

Sept. 22 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Owens, Newport, Tenn., $7,000

2. Devin Gilpin, Columbus, Ind.

3. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

4. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

5. Darrell Lanigan, Union, Ky.

6. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

7. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

8. Tanner English, Benton, Ky.

9. Jason Jameson, Lawrenceburg, Ind.

10. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

11. Cody Mahoney, Madison, Ind.

12. Hudson O'Neal, Martinsville, Ind.

13. Nick Hoffman, Mooresville, N.C.

14. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

15. R.J. Conley, Wheelersburg, Ohio

16. Gregg Satterlee, Indiana, Pa.

17. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

18. Jeff Wilson, Butlerville, Ind.

19. Steve Francis, Bowling Green, Ky.

20. Michael Chilton, Salvisa, Ky.

21. Boom Briggs, Bear Lake, Pa.

22. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

23. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

24. Brian Shirley, Chatham, Ill.

25. Jared Bailey, Bedford, Ind.

Lap leader: Owens 1-30

Fast qualifier (among 30 cars): English, 13.901 seconds

Heat race winners: English, Gilpin, Owens, Mahoney

Consolation winner: Pierce

Dash winner: Bailey

Provisional starters: Satterlee, Briggs

2016

Rained out

2015

March 21 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla., $10,000

2. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

3. Devin Moran, Dresden, Ohio

4. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

5. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

6. Chris Simpson, Oxford, Iowa

7. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

8. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.Va.

9. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

10. Steve Francis, Ashland, Ky.

11. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

12. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

13. Josh Richards, Shinnston, W.Va

14. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

15. Matt Westfall, Ludlow Falls, Ohio

16. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

17. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

18. Dustin Linville, Bryantsville, Ky.

19. Duane Chamberlain, Richmond, Ind.

20. Jared Landers, Batesville, Ark.

21. Mike Benedum, Salem, W.Va.

22. Chris Brown, Spring, Texas

23. Austin Rettig, Sikestown, Mo.

24. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

25. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

26. Mason Zeigler, Chalk Hill, Pa.

27. Jeremy Hines, Seymour, Ind.

Lap leader: Moran 1; Pearson 2-50

Fast qualifier (among 41 cars): Owens, 14.108 seconds

Heat race winners: Moran, Bloomquist, Pearson, O'Neal

Consolation winners: Robinson, Westfall

Dash winner: Hines

Provisional starters: Landers, Brown, Benedum, Rettig

2014

March 22 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Don O'Neal, Martinsville, Ind., $10,000

2. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.va.

3. Steve Francis, Ashland, Ky.

4. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

5. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

6. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

7. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

8. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

9. Ray Cook, Brasstown, N.C.

10. Devin Moran, Dresden, Ohio

11. Steve Casebolt, Richmond, Wis.

12. Tim Dohm, Cross Lanes, W.Va.

13. Duane Chamberlain, Richmond, Ind.

14. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

15. Jared Landers, Batesville, Ark.

16. Tim Rivers, Salem, Ind.

17. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

18. Brian Shirley, Chatham, Ill.

19. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

20. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

21. John Blankenship, Williamson, W.Va.

22. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

23. Jason Hughes, Watts, Okla.

24. Jeremy Hines, Seymour, Ind.

25. Shelby Miles, Bloomington, Ind.

26. Michael Chilton, Salvisa, Ky.

Lap leader: Carrier 1-10; O'Neal 11-50

Fast qualifier (among 45 cars): Carrier, 14.533 seconds

Heat race winners: Carrier, O'Neal, Bloomquist, Pearson

Consolation winners: Chamberlain, Miles

Dash winner: Hines

Provisional starters: Blankenship, Erb, Weaver, Weiss

2013

March 23 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill., $10,000

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Greg Johnson, Bedford, Ind.

4. Jared Landers, Batesville, Ark.

5. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

6. Darrell Lanigan, Union, Ky.

7. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

8. John Blankenship, Williamson, W.Va.

9. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

10. Josh Richards, Shinnston, W.Va

11. Steve Francis, Ashland, Ky.

12. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

13. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.Va.

14. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

15. Michael Asberry, Crossville, Tenn.

16. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

17. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

18. Josh McGuire, Grayson, Ky.

19. Jeremy Hines, Seymour, Ind.

20. Chad Stapleton, Edinburgh, Ind.

21. Jeff Babcock, Wayne, Ohio

22. Joe Janowski, Carmel, Ind.

23. Jerry Lierly, Camp Point, Ill.

24. Jason McBride, Carbondale, Ill.

25. Austin Hubbard, Seaford, Del.

26. Michael Chilton, Salvisa, Ky.

27. Tim Rivers, Salem, Ind.

Lap leaders: McGuire 1-5; Erb 6-50

Fast qualifier (among 37 cars): Pierce, 14.798 seconds

Heat race winers: Pierce, Francis, McGuire, Sheppard

Consolation winners: Owens, Marlar

Provisional starters: Babcock, Hubbard, Moyer Jr., Lierly, Hines

2012

March 24 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Don O'Neal, Martinsville, Ind., $10,000

2. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

3. Greg Johnson, Bedford, Ind.

4. Steve Francis, Ashland, Ky.

5. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

6. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

7. Tim Isenberg, Marshfield, Wis.

8. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

9. Chris Simpson, Oxford, Iowa

10. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

11. Tyler Reddick, Corning, Calif.

12. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

13. Jared Landers, Batesville, Ark.

14. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

15. Brad Neat, Dunnville, Ky.

16. Ray Cook, Brasstown, N.C.

17. John Blankenship, Williamson, W.Va.

18. Austin Hubbard, Seaford, Del.

19. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

20. Dillan White, Crofton, Ky.

21. Chad Stapleton, Edinburgh, Ind.

22. Tanner English, Benton, Ky.

23. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

24. Mason Zeigler, Chalk Hill, Pa.

25. Terry Casey, New London, Wis.

26. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

27. Jeremy Hines, Seymour, Ind.

Lap leaders: Owens 1-35; O'Neal 36-50

Fast qualifier (among 44 cars): Francis, 13.954 seconds

Heat race winners: Owens, Davenport, Francis, Simpson

Consolation winners: Richards, Casey

Provisional starters: Bloomquist, Pearson, Blankenship, Cook, Hines

2011

April 9 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $10,000

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

4. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

7. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

8. Brad Neat, Dunnville, Ky.

9. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

10. Chris Wall, Holden, La.

11. Ray Cook, Brasstown, N.C.

12. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

13. Steve Francis, Ashland, Ky.

14. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

15. John Blankenship, Williamson, W.Va.

16. Jared Landers, Batesville, Ark.

17. Scott James, Bright, Ind.

18. Tim Isenberg, Marshfield, Wis.

19. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

20. Dillan White, Crofton, Ky.

21. Greg Johnson, Bedford, Ind.

22. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

23. Tyler Reddick, Corning, Calif.

24. Eric Wells, Hazard, Ky.

25. Joe Janowski, Carmel, Ind.

26. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

27. Dustin Neat, Dunnville, Ky.

Lap leaders: Francis 1-7; Bloomquist 8-50

Fast qualifier (among 49 cars): Rohn Moon, 14.264 seconds

Heat race winners: McCool, Bloomquist, Francis, O'Neal

Consolation winners, Blankenship, Pearson

Provisional starters: Casebolt, Schlieper, Isenberg, Reddick, White

2010

March 27 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Owens, Newport, Tenn., $10,000

2. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

3. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

4. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

5. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

6. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

7. Greg Johnson, Bedford, Ind.

8. Wayne Chinn, Bradford, Ohio

9. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

10. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

11. Brad Neat, Dunnville, Ky.

12. Josh McGuire, Grayson, Ky.

13. Will Vaught, Crane, Mo.

14. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

15. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

16. Jason Feger, Bloomington, Ill.

17. Matt Miller, Waterville, Ohio

18. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

19. Chris Wall, Holden, La.

20. Rohn Moon, Greenwood, Ind.

21. Steve Barnett, Franklin, Ind.

22. Ray Cook, Brasstown, N.C.

23. Tim Isenberg, Marshfield, Wis.

24. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.Va.

25. John Blankenship, Williamson, W.Va.

26. Eric Wells, Hazard, Ky.

Lap leader: Owens 1-50

Fast qualifier (among 61 cars): Owens, 15.418 seconds

Heat race winners: Owens, Pearson, Bloomquist, Wall, Hartman, Carrier

Consolation winners: McDowell, Marlar

Provisional starters: Erb, Blankenship, Barnett, Neat

2009

March 21 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla., $10,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Brad Neat, Dunnville, Ky.

5. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

6. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

7. Josh McGuire, Grayson, Ky.

8. Ray Cook, Brasstown, N.C.

9. Billy Moyer, Batesville, Ark.

10. Billy Drake, Bloomington, Ill.

11. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

12. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

13. Jason Feger, Bloomington, Ill.

14. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

15. Dustin Linville, Bryantsville, Ky.

16. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

17. Victor Lee, Danville, Ky.

18. Wayne Chinn, Bradford, Ohio

19. Michael England, Glasgow, Ky.

20. Scott James, Bright, Ind.

21. Rusty Seaver, Statnon, Mich.

22. Greg Johnson, Bedford, Ind.

23. Eric Jacobsen, Seacliff Beach, Calif.

24. Kevin Claycomb, Vincennes, Ind.

25. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

26. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

Lap leaders: McDowell 1-2; Cook 3-5, 7, 10-12, 14, 16-19; Bloomquist 6, 8-9, 13, 15; Pearson 20-50

Fast qualifier (among 65 cars): McGuire, 15.229 seconds

Heat race winners: McDowell, James, Pearson, Cook, Bloomquist, Owens

Consolation winners: Hartman, Lee

Provisional starters: Casebolt, Rattliff, Chinn

2008

March 29 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Terry Casey, New London, Wis., $10,000

2. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

3. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

4. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

5. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

6. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

7. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

8. John Gill, Mitchell, Ind.

9. Steve Barnett, Franklin, Ind.

10. Dennis Erb Jr. Carpentersville, Ill.

11. Wayne Chinn, Bradford, Ohio

12. Brad Neat, Dunnville, Ky.

13. Scott James, Bright, Ind.

14. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

15. Rohn Moon, Greenwood, Ind.

16. Kevin Claycomb, Vincennes, Ind.

17. Cody Mahoney, Madison, Ind.

18. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

19. Ryan Dauber, Tonica, Ill.

20. Matt Miller, Waterville, Ohio

21. Wes Steidinger, Fairbury, Ill.

22. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

23. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

24. Billy Drake, Bloomington, Ill.

Lap leaders: Rattliff 1-7; Hartman 18-23; Casey 24-50

Fast qualifier (among 61 cars): Gill, 13.798 seconds

Heat race winners: Chinn, Rattliff, Gill, M. Miller, Birkhofer, Steidinger

Consolation winners: Erb, Barnett

Provisional starters: Casebolt, James

2007

March 31 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $10,000

2. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

5. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

6. Greg Johnson, Bedford, Ind.

7. Darren Miller, Milledgeville, Ill.

8. Scott James, Bright, Ind.

9. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

10. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

11. Matt Miller, Waterville, Ohio

12. Michael England, Glasgow, Ky.

13. Victor Lee, Danville, Ky.

14. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

15. Darrell Lanigan, Union, Ky.

16. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

17. Steve Francis, Ashland, Ky.

18. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

19. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

20. Terry English, Benton, Ky.

21. Donnie Moran, Dresden, Ohio

22. Steve Barnett, Franklin, Ind.

23. Tim Prince, Heltonville, Ind.

24. Ryan Dauber, Tonica, Ill.

25. Terry Casey, New London, Wis.

Lap leaders: Richards 1-32; Babb 33-45; Moyer 46-75

Fast qualifier (among 72 cars): Casey, 14.060 seconds

Heat race winners: Richards, Babb, Casebolt, Owens, Moran, Moyer

Consolation winners: Bloomquist, Van Wormer

Provisional starters: Schlieper, Casey, Prince

2006

April 1 - Brownstown (Ind.) Speedway (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla., $10,000

2. Darrell Lanigan, Union, Ky.

3. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

4. Greg Johnson, Bedford, Ind.

5. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

6. Doug Horton, Bruceton Mills, W.Va.

7. Rick Eckert, York, Pa.

8. Scott James, Bright, Ind.

9. Donnie Moran, Dresden, Ohio

10. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

11. Corey Conley, Wellsburg, W.Va.

12. Tim Dohm, Cross Lanes, W.Va.

13. Steve Francis, Ashland, Ky.

14. Darren Miller, Milledgeville, Ill.

15. Patrick Sheltra, Indiantown, Fla.

16. Michael England, Glasgow, Ky.

17. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.Va.

18. Tim Tungate, Campbellsville, Ky.

19. Steve Barnett, Franklin, Ind.

20. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

21. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

22. Shannon Reed, Columbus, Ind.

23. Brad Barrow, Bloomington, Ind.

24. Brad Neat, Dunnville, Ky.

25. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

26. Matt Miller, Waterville, Ohio

Lap leaders: Eckert 1-6; Johnson 7-23; O'Neal 24-26; Lanigan 27-60; Pearson 61-75

Fast qualifier (among 68 cars): Francis, 13.546 seconds

Heat race winners: Birkhofer, Dohm, G. Johnson, D. Miller, Eckert, O'Neal

Consolation winners: Babb, C. Conley

Provisional starters: M. Miller, James

2005

April 9 - Brownstown (Ind.) Speedway

Pos. Driver, hometown

1. Dan Sturgeon, Bedford, Ind., $2,000

2. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

3. Michael Bradley, Paris, Ill.

4. Rohn Moon, Greenwood, Ind.

5. Anthony Rushing, Kosciusko, Miss.

6. Tim Tungate, Campbellsville, Ky.

7. Jeff Wilson, Butlerville, Ind.

8. Brent Londeree, Columbus, Ind.

9. Zach Carney, Indianapolis, Ind.

10. Johnny Wheeler, Campbellsville, Ky.

11. Steven Godsey, Bedford, Ind.

12. Brad Neat, Dunnville, Ky.

13. Doug Ault, Brownstown, Ind.

14. Duane Chamberlain, Richmond, Ind.

15. Whitney McQueary, Dunnville, Ky.

16. Jordan Bland, Campbellsville, Ky.

17. Shawn Negangard, Osgood, Ind.

18. Brad Erwin, Crothersville, Ind.

19. Brad Barrow, Bloomington, Ind.

20. Greg Johnson, Bedford, Ind.

Lap leaders: Jewell 1-29; Sturgeon 30

Fast qualifier (among 40 cars): Jewell, 14.036 seconds

Heat race winners: Jewell, Johnson, Rushing, Chamberlain

Consolation winners: Tungate, Erwin

2004

April 3 - Brownstown (Ind.) Speedway

Pos. Driver, hometown

1. John Gill, Mitchell, Ind., $2,000

2. Mark Barber, North Vernon, Ind.

3. Brad Neat, Dunnville, Ky.

4. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

5. Brad Barrow, Bloomington, Ind.

6. Dan Sturgeon, Bedford, Ind.

7. Steve Barnett, Franklin, Ind.

8. Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill.

9. Brad Erwin, Crothersville, Ind.

10. Duane Chamberlain, Richmond

11. Bradley Sturgeon, Bloomington, Ind.

12. Frankie Coomer, Austin, Ind.

13. Michael Bradley, Paris, Ill.

14. Steven Godsey, Bedford, Ind.

15. Justin Blackwell, Norman, Ind.

16. Tim Prince, Heltonville, Ind.

17. Rohn Moon, Greenwood, Ind.

18. Scott Graham, Franklin, Ind.

19. Jeff Wilson, Butlerville, Ind.

20. Jim Curry, Norman, Ind.

Fast qualifier (among 32 cars): Coomer, 15.531 seconds

Heat race winners: B. Sturgeron, Gill, Prince, B. Neat

Consolation winners: Godsey, Wilson

2003

April 5 - Brownstown (Ind.) Speedway

Pos. Driver, hometown

1. Don O'Neal, Martinsville, Ind., $2,000

2. Billy Drake, Bloomington, Ill.

3. Scott James, Bright, Ind.

4. Russ Scheffler, Waukesha, Wis.

5. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

6. Greg Johnson, Bedford, Ind.

7. Dan Sturgeon, Bedford, Ind.

8. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

9. Kevin Claycomb, Vincennes, Ind.

10. Steve Barnett, Franklin, Ind.

11. Shawn Negangard, Osgood, Ind.

12. James Huff, Milton, Ky.

13. Tim Prince, Heltonville, Ind.

14. Brad Neat, Dunnville, Ky.

15. Ryan Dauber, Tonica, Ill.

16. Ernie Barrow, Bloomington, Ind.

17. Mark Barber, North Vernon, Ind.

18. Rohn Moon, Greenwood, Ind.

19. Duane Chamberlain, Richmond, Ind.

20. Frankie Coomer, Austin, Ind.

21. Jason Setser, Columbus, Ind.

Lap leader: O'Neal 1-30

2002

April 6 - Brownstown (Ind.) Speedway

Pos. Driver, hometown

1. John Gill, Mitchell, Ind., $2,000

2. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

3. Jim Curry, Norman, Ind.

4. Greg Johnson, Bedford, Ind.

5. Steve Barnett, Franklin, Ind.

6. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

7. Steve Hillard, Sadorus, Ill.

8. Doug Ault, Brownstown, Ind.

9. Kevin Claycomb, Vincennes, Ind.

10. Mark Barber, North Vernon, Ind.

11. Bryan Barber, Greensburg, Ky.

12. Tim Prince, Heltonville, Ind.

13. Shawn Negangard, Osgood, Ind.

14. Brad Barrow, Bloomington, Ind.

15. Doug McCammon, Palestine, Ill.

16. Jesse Lay, Walton, Ky.

17. Curt Spalding, Hartford, Mich.

18. Eddie Leviner, Merrillville, Ind.

19. Brad Neat, Dunnville, Ky.

20. Dan Sturgeon, Bloomington, Ind.

Lap leader: Gill 1-40

Fast qualifier (among 41 cars): Huff, 14.798 seconds

Heat race winners: Curry, Gill, Ault, Hillard

Consolation winners: Spalding, Negangard

2001

March 24 - Brownstown (Ind.) Speedway

Pos. Driver, hometown

1. Timmy Yeager, Harrodsburg, Ky., $2,000

2. Tim Prince, Heltonville, Ind.

3. Darrell Lanigan, Union, Ky.

4. John Gill, Mitchell, Ind.

5. Jim Curry, Norman, Ind.

6. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

7. Steven Godsey, Bedford, Ind.

8. C.J. Rayburn, Whiteland, Ind.

9. Doug Ault, Brownstown, Ind.

10. Todd McKinney, Elizabethtown, Ky.

11. James Huff, Milton, Ky.

12. Terry Eaglin, Versailles, Ind.

13. Tony Traficant, West Chester, Ohio

14. Jim Zdroik, Rosholt, Wis.

15. Josh Williams, West Harrison, Ind.

16. Reece Riggle, Bedford, Ind.

17. Rodney Bruce, Commiskey, Ind.

18. Shawn Negangard, Osgood, Ind.

19. Mark Barber, North Vernon, Ind.

20. Dick Phillips, Columbus, Ind.

Lap leaders: Gill 1-17; Curry 18-19; Yeager 20-30

Fast qualifier (among 36 cars): Gill, 15.958 seconds

Heat race winners: Gill, Curry, Lanigan, Jewell

Consolation winners: Prince, Williams

2000

March 25 - Brownstown (Ind.) Speedway

Pos. Driver, hometown

1. Don O'Neal, Martinsville, Ind., $2,000

2. John Gill, Mitchell, Ind.

3. Rick Aukland, Zanesville, Ohio

4. Greg Johnson, Bedford, Ind.

5. Steve Barnett, Franklin, Ind.

6. Kevin Claycomb, Vincennes, Ind.

7. Steve Godsey, Bedford, Ind.

8. Terry Eaglin, Versailles, Ind

9. Doug McCammon, Palestine, Ill.

10. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

11. Dan Sturgeon, Bedford, Ind.

12. Brad Barrow, Bloomington, Ind.

13. John Mason, Millersburg, Ohio

14. Doug Ault, Brownstown, Ind.

15. James Huff, Milton, Ky.

16. Timmy Yeager, Harrodsburg, Ky.

17. C.J. Rayburn, Whiteland, Ind.

18. T.J. Dolhun, West Allis, Wis.

19. Scott James, Bright, Ind.

20. Todd McKinney, Elizabethtown, Ky.

21. Mike Jewell, Scottsburg, Ind.

22. Ernie Barrow, Bloomington, Ind.

23. Bobby Carrier Jr., Harrodsburg, Ky.

24. Lee Devasier, Crestwood, Ky.

Lap leaders: Gill 1-2, 19-24; Aukland 3-18, O'Neal 25-40

Fast qualifier (among 62 cars): Jewell, 16.711 seconds

Heat race winners: Claycomb, Gill, Godsey, Aukland, Barnett, G. Johnson

Consolation winners: Huff, Yeager, Carrier

1999

March 27 - Brownstown (Ind.) Speedway (Northern Allstars)

Pos. Driver, hometown

1. Don O'Neal, Martinsville, Ind., $2,000

2. Dion Deason, Greenwood, S.C.

3. Jim Curry, Norman, Ind.

4. Marty O'Neal, Spencer, Ind.

5. Scott James, Bright, Ind.

6. John Gill, Mitchell, Ind.

7. Ernie Barrow, Bloomington, Ind.

8. Kevin Claycomb, Vincennes, Ind.

9. Bobby Carrier Jr., Harrodsburg, Ky.

10. Rob Toland, Davenport, Iowa

11. Dan Sturgeon, Bedford, Ind.

12. Frankie Coomer, Austin, Ind.

13. Delane Browning, Stanford, Ky.

14. C.J. Rayburn, Whiteland, Ind.

15. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

16. Steven Godsey, Bedford, Ind.

17. James Huff, Milton, Ky.

18. Scott Smith, Bedford, Ind.

19. Steve Barnett, Franklin, Ind.

20. Jeff Wilson, Butlerville, Ind.

21. Greg Johnson, Bedford, Ind.

22. Ryan Dauber, Tonica, Ill.

Lap leader: D. O'Neal 1-30

Fast qualifier (among 64 cars): D. O'Neal, 15.608 seconds

Heat race winners: D. O'Neal, Toland, Curry, M. O'Neal, Deason, Barnett

Consolation winners: G. Johnson, Godsey

1998

March 27 - Brownstown (Ind.) Speedway (Northern Allstars)

Pos. Driver, hometown

1. Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill., $2,000

2. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

3. Rick Aukland, Zanesville, Ohio

4. Dion Deason, Greenwood, S.C.

5. Greg Johnson, Bedford, Ind.

6. Jeff Wilson, Butlerville, Ind.

7. Jim Curry, Norman, Ind.

8. Terry English, Benton, Ky.

9. Jackie Boggs, Grayson, Ky.

10. Ernie Barrow, Bloomington, Ind.

11. Josh Williams, West Harrison, Ind.

12. C.J. Rayburn, Whiteland, Ind.

13. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

14. Rick Thoennes, Alexandria, Minn.

15. Doug McCammon, Palestine, Ill.

16. Tory Collins, North Vernon, Ind.

17. Delane Browning, Stanford, Ky.

18. Dan Sturgeon, Bedford, Ind.

19. Doug Ault, Brownstown, Ind.

20. Paul Davis, Pilgrim, Ky.

21. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

Lap leaders: G. Johnson 1-5; Izzo 6-30

Fast qualifier: Aukland

Heat race winners: Aukland, Izzo, O'Neal, G. Johnson, Weaver, Wilson

Consolation winners: Sturgeon, Ault


Race Winners

Year, Winner, hometown

2019: Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

2018: Rained out

2017: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2016: Rained out

2015: Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

2014: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

2013: Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

2012: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

2011: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2010: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2009: Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

2008: Terry Casey, New London, Wis.

2007: Billy Moyer, Batesville, Ark.

2006: Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

2005: Dan Sturgeon, Bedford, Ind.

2004: John Gill, Mitchell, Ind.

2003: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

2002: John Gill, Mitchell, Ind.

2001: Timmy Yeager, Harrodsburg, Ky.

2000: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

1999: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

1998: Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill.

advertisement
Sponsor 1104
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728