Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1191
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

January 2023

Alabama

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
November 10, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Josh Parkerson
  3. Travis Kress
  4. Walker Greer
  5. Covy Parsons

Brown won the Cayson McClung Benefit. ... Sam Norman won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
November 4, 2023
  1. Bo Slay
  2. Kevin Mitchell
  3. Tim Anderson
  4. Joey Moxley
  5. Taylor Jarvis
Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
November 3, 2023
  1. Brent Cartwright
  2. Dale Lucas
  3. Austin Morris
  4. Keith House
  5. Morgan Black
North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 28, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Steve Russell
  3. Michael Luna
  4. Greg Wilhite
  5. Jimmy Halford

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 27, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Greg Wilhite
  3. Travis Smith
  4. Jimmy Anderson

Haden Duncan won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 21, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Parker Bell
  3. Josh Huss
  4. Bailey Martin
  5. Isaiah Day
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
October 20, 2023
  1. Brayden Williams
  2. Dustin Stutts
  3. Casey Barber
  4. Jeremy Sharp
  5. Joseph Conner

Greg Wilhite won the two-car 604 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
October 14, 2023
  1. Chris Jones
  2. Sam Seawright
  3. Andy Picklesimer
  4. Bubba Pollard
  5. T.J. Brittain

Brandon Brown won the Limited Late Model feature. ... Jake Herrell (604) and Diesel Jones (602) won Crate Late Model features.

Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 14, 2023
  1. Bubba Gorman

Gorman won at the third annual Peanut Classic, which drew 107 race cars among seven divisions.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 13, 2023
  1. Morgen Lambert
  2. Chase Oliver
  3. Mark Jones
  4. Justin Jacobs

Justin Owens won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 7, 2023
  1. Heath Carr
  2. Kendall Franklin
  3. Mike Combs
  4. Kyle Smith Jr.
  5. Allen Keener

Dana Eiland won the Limited Late Model feature. ... Osman Jones won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 7, 2023
  1. Cody Smith
  2. Ryan Crane
  3. K.I. Davis III
  4. Joey Moxley
  5. Kevin Mitchell
North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Morgen Lambert
  2. Matthew Brocato
  3. Covy Parsons
  4. Travis Kress
  5. Walker Greer

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 7, 2023
  1. Dale Lucas
  2. JC Wilson
  3. Isaiah Day
  4. Parker Bell
  5. Bailey Martin
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 6, 2023
  1. Grayson Brewer
  2. Logan McClanahan
  3. Morgen Lambert
  4. Justin Jacobs
  5. Michael Luna

Dwight Quillen won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Rogers Dabbs Chevrolet Crate Racin’ USA Series
September 30, 2023
  1. Cory Hedgecock
  2. Jason Welshan
  3. Tyler Millwood
  4. Mario Gresham
  5. Austin Horton
  6. Jimmy Thomas
  7. Josh Ray
  8. Jake Knowles
  9. Ty Giles
  10. T.J. Brittain

The pole-starting Hedgecock, of Loudon, Tenn., swept CRUSA's Red Farmer Tribute weekend with his $6,000 victory. ... He earned $3,700 in Friday's main event during Talladega's NASCAR weekend, which included Super Late Model racing with the Hunt the Front Super Dirt Series. ... Hedgecock beat Jason Welshan to the checkers by 2.806 seconds. ... Hedgecock led all 60 laps. ... Jason Welshan drove the No. 1 normally driven by Mitchell Stanley. ... Jimmy Thomas drove Patrick Michel's car. ... Brad Berry drove Red Farmer's car. ... A dozen drivers completed 60 laps.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 30, 2023
  1. Cruz Skinner
  2. Ricky Lard
  3. Henry Spencer
  4. Morgen Lambert
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 30, 2023
  1. Bart Studdard
Talladega Short Track
Rogers Dabbs Chevrolet Crate Racin’ USA Series
September 29, 2023
  1. Cory Hedgecock
  2. Tyler Millwood
  3. Austin Horton
  4. Mark Whitener
  5. Cruz Skinner
  6. Lucas Ruark
  7. Mario Gresham
  8. Chip Brindle
  9. Josh Ray
  10. Jackson Hise

Hedgecock, of Loudon, Tenn., earned $3,700 in the first round of the Red Farmer Tribute. ... He notched his fourth CRUSA tour victory of the season and first since winning three in a row in June, including one at Talladega.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
September 29, 2023
  1. Dustin Stewart
  2. Buddy George
  3. Bubba Lackey
  4. Travis Kress
  5. Josh Walker
North Alabama Speedway
Red Clay Series
September 23, 2023
  1. Cruz Wallace
  2. Tony Anglin
  3. Bryson Mitchell
  4. Billy Flannagan
  5. Dylan Perry
  6. Chase Walls
  7. Haden Duncan
  8. Luke Buckley
  9. Koulten Herbert
  10. Matt Steward

The hometowner Wallace led the last half of the Twisted 50 on the Red Clay Series, a tour for 602 Crate Late Models. ... He earned $5,000 in taking the checkers 1.321 seconds ahead of Tony Anglin. ... Bryson Mitchell led the first 23 laps. ... A dozen drivers completed 50 laps. ... Jadon Frame won the 604 Crate Late Model feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Lee Burnett
  3. Randy Fowler
  4. Tim Armstrong
  5. Randy Holder
Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
September 23, 2023
  1. Osman Jones
  2. Ricky Gilmore
  3. Keith House
  4. Austin Morris
  5. Hunter Ward
Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 23, 2023
  1. Parker Bell
  2. Dale Lucas
  3. Nick Lambeth
  4. Brent Cartwright
  5. JC Wilson
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
September 23, 2023
  1. Micah Brown
  2. Justin Zeitner
  3. Cory Dumpert
  4. Zach Zeitner
  5. Drew Baker

Brown won the finale at the Brandon Saltzman and Tiny Lund Showdown.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Mitchell Keaton
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 22, 2023
  1. Dan White
  2. Justin Jacobs
  3. Walker Greer

Adam Cummings won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
September 17, 2023
  1. Bubba Lackey
  2. Rod Carroll
  3. Brandon Brown
  4. Garrett Glass
  5. Keaton Smith

T.J. Brittain (604) and Adam Cummings (602) won Crate Late Model features.

Buckshot Speedway
American All-Star Series presented by PPM
September 16, 2023
  1. Jesse Lowe
  2. Cruz Skinner
  3. Josh Dietz
  4. Colton Leyendecker
  5. Caden Mullinax
  6. Sylvan Schuette
  7. Kendall Franklin
  8. Keaton Smith
  9. Mike Combs
  10. Kyle Smith Jr.

Crossville, Tenn.'s Lowe led all 40 laps from the pole and finished 1.081 seconds ahead of Oxford, Ala.'s Skinner. ... Nine of the 19 staters finished on the lead lap. ... Mullinax of Birmingham, Ala., improved eight spots after starting 13th. ... Lowe earned $3,000 for his third series win of the season. ... Brandon Brown of Hanceville, Ala., won the Limited Late Model feature over Bill Mahan.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 16, 2023
  1. Jade Luzenberg
  2. Joey Moxley
  3. Tim Anderson
  4. Kevin Mitchell
  5. Austin Morris

Luzenberg, 20, won his first start in the Crate Late Model division. ... The Saucier, Miss., driver who normally competes in the modified division piloted a Zack Hunter-owned Crate. ... He has 13 modified victories this season among 35 in his career.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 15, 2023
  1. Willie McElhiney
  2. Bryson Mitchell
  3. Cruz Wallace
  4. Justin Jacobs
  5. Dan White

Brad Malone won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
September 9, 2023
  1. Covy Parsons
  2. Terrell Harris
  3. Trent McLeod
  4. Brent Cartwright
  5. Isaiah Day
  6. Terry Wilson
  7. Bradley Price
  8. Trace Armstrong
  9. Bailey Martin

Parsons, of Iuka, Miss., repeated his May 6 Southern Thunder victory at Tri-County, earning $1,200 and moving into the points lead on the first-year circuit. ... The pole-starting Parsons led all 25 laps. ... Terry Wilson rallied from 11th to finish sixth. ... Dale Lucas and Jamey Boland scratched from the feature.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Greg Wilhite
  2. Bill Mahan
  3. Shawn Spencer
  4. Henry Spencer

Chris Tays won the 602 Crate feature.

Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
September 9, 2023
  1. Chase Oliver
  2. Mark Bangs
  3. Richard Smith
  4. Jerry Hendrix II
  5. Alec Morgan

Kasey Hall won the Crate Late Model feature.

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 9, 2023
  1. Ben Hulsey
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Kyler Haygood

Cruz Graves won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 8, 2023
  1. Dan White
  2. Justin Jacobs
  3. Stanley Horton
  4. Walker Greer

Dusty Quillen won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
September 3, 2023
  1. Oliver Gentry
  2. Rod Carroll
  3. Brandon Brown
  4. Garrett Glass
  5. Blake Hood

Jeff Smith (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 3, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Dana Eiland
  3. Joey Thomas
  4. Bubba Pollard
  5. Jordy Nipper

Jake Traylor won the 602 Crate feature.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Todd Clemmons
  3. Grayson Brewer

Morgen Lambert won the three-car 604 Crate Late Model feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Simon Hayes

Noel Bailey won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Topless Outlaw Dirt Racing Series
August 26, 2023
  1. Jeff Smith
  2. Brandon Brown
  3. Oliver Gentry
  4. Jake Traylor
  5. Drew Collins
  6. Brad Berry
  7. T.J. Alford
  8. Jordan Judge
  9. Blake Hood
  10. Jonathon Chapman

The second-starting Smith, of Chatsworth, Ga., topped Saturday's 17-car field to earn $3,000. It's his first series victory of the season. ... Oliver Gentry improved two positions and finished third. ... Blake Hood gained four spots and finished ninth. ... Smith was fast qualifier. ... T.J. Brittain (604) and Adam Cummings (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Rogers Dabbs Chevrolet Crate Racin’ USA Series
August 26, 2023
  1. Mark Whitener
  2. Bryson Mitchell
  3. Mario Gresham
  4. Jason Markewitz
  5. Greg Wilhite
  6. Jackson Hise
  7. Logan Palmer
  8. Dalton Dowdy
  9. J.C. Waller
  10. Seth McCormack

Third-starting Whitener, of Middleburg, Fla., led all 30 laps to win Saturday's $5,000 King of Crate feature. It's Whitener's fourth Crate Racin' USA victory of the season and the 10th of his career, as he extends his series points lead. ... Pole-starting Bryson Mitchell finished 0.914 of a second back. ... Mario Gresham improved four positions and finished third. ... Jason Markewitz gained seven spots and finished fourth. ... Dalton Dowdy started 18th and finished eighth. ... Mitchell was fast qualifier. ... Markewitz won the lone consolation.

Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. D.J. Hayes
  2. Mark Bangs
  3. Dylan Whitlock
  4. Jeremy Baines
  5. Nickey Odell
Fort Payne Motor Speedway
United Championship Racing Alliance
August 26, 2023
  1. Kasey Hall
  2. Kenny Kizzar
  3. Kenny Hall
  4. Kevin Hale
  5. Matt Shannon
  6. Jay Cromer
  7. Tyler Hughes
  8. Jessie Hughes
  9. Roger Morgan
  10. Jake Raines

Kasey Hall notched his first UCRA victory of the season at his home track. ... The $2,000-to-win race that drew 13 entries was scheduled the week of the event. ... D.J. Hayes won the night's Super Late Model feature.

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Zack Cook
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Patrick Taylor

Sam Moore won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Mike Combs
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 25, 2023
  1. Eli Brewer
  2. Brad Malone
  3. Jeremy Sharp
Buckshot Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
August 19, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Terry Wilson
  3. Jamey Boland
  4. Covy Parsons
  5. Brent Cartwright
  6. Mike Combs
  7. Matt Grable
  8. Jason Michau
  9. Preston Walden
  10. Bradley Price

Lucas, of McKenzie, Ala., topped Saturday's 17-car field to win $1,200 and notched his first series win of the season. ... Terry Wilson finished second, a distant 6.729 seconds back. ... Jamey Boland and Covy Parsons finished third and fourth, the last two cars on the lead lap. ... Lucas and Parsons won heats. ... Lucas was fast qualifier. ... Saturday's 25-lap feature lasted 18 minutes with 11 competitors running at the finish.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Todd Clemmons
  2. Travis Kress
  3. Henry Spencer
  4. Shawn Spencer

Greg Wilhite (604) and Billy Flannagan (602) won Crate Late Model features.

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Johnny Faucett
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Robert Gant
  2. Andy Picklesimer
  3. Casey Turman
  4. Daniel Miller
  5. Mark Bangs

Jay Cromer won the Crate feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Joe Hornsby

Cruz Graves won the 602 Crate feaeture.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Russ Ogletree
  3. Jake Traylor
  4. Kevin Knotts
  5. Dylan Knowles

Culpepper won on the undercard of Carson Ferguson's Schaeffer's Southern Nationals victory. ... Brandon McDaniel won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 18, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Dan White
  3. Seth McCormack

Cruz Wallace won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 12, 2023
  1. Kyle Bryant
  2. Osman Jones
  3. Keith House
  4. Jeremiah Joyner
  5. Austin Morris
Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Landon Gentry
  2. Brandon Brown
  3. Tim Armstrong
  4. Joey Isbell
  5. Chris Hill
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Travis Smith
  2. Justin Jacobs

Eli Brewer won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Rod Carroll
  2. Bubba Lackey
  3. Garrett Glass
  4. Dustin Stewart
  5. Blake Hood

Carroll won on the undercard of Sam Seawright's Valvoline Iron-Man Racing Series victory. ... T.J. Brittain (604) and Mario Gresham (602) won Crate Late Model features.

Tri-County Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 12, 2023
  1. JC Wilson
  2. Trent McLeod
  3. Brent Cartwright
  4. Isaiah Day
  5. Shawn McLeod
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Kody Nixon
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 11, 2023
  1. Billy Flannagan
  2. Dillard Hatchett
  3. Cruz Wallace
  4. T.J. Taylor
  5. Morgen Lambert

Flannagan won on the undercard of Christian Hanger's Valvoline Iron-Man Racing Series victory.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Dana Eiland
  2. Terry Fowler
  3. Joey Isbell
  4. Randy Fowler
  5. Tim Armstrong

Hayden Franklin won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Dylan Knowles
  2. Braxtin Barber
  3. Tim Roszell
  4. Dallas Cooper
  5. Caleb Coan

Chris Fennell won the Limited Late Model feature. ... David Kay (604) and Brennen Shirley (602) won Crate Late Model features.

Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 5, 2023
  1. Bubba Gorman
  2. Tyler Webb
  3. Trevor McMullan
  4. Ricky Stevens
  5. Dustin Hughes
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 4, 2023
  1. Cruz Wallace
  2. Morgen Lambert
  3. Jarrett Jones
  4. Dillard Hatchett
  5. Justin Baker

Wallace earned $2,000 in the special event.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Steven Jernigan
  3. Chase Cooper
  4. Joey Pilgrim
  5. Tim Anderson
Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Frank Wilson
  2. Josh Huss
  3. Parker Bell
  4. Nick Lambeth
  5. D.G. Hawkins

JC Wilson won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Chris Fennell
  3. Bubba Lackey
  4. Garrett Glass
  5. Jamie Landers

Jake Herrell (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Bryson Mitchell
  2. Buddy George
  3. Travis Kress
  4. Haden Duncan

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Bill Mahan
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 29, 2023
  1. Adam Tidwell
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Kyle Tompkins
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Todd Morrow
  2. Brent Rhodes
  3. Mark Bangs
  4. Tyler Nichols
  5. Kenny Kizzar

Matt Shannon won the Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 28, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Greg Wilhite
  3. Justin Jacobs
  4. Richard Smith
  5. Dan White

Haden Duncan won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
July 23, 2023
  1. Jordan Phillips
  2. Harold Pace
  3. Jace Blaxton
  4. Dustin Harris
Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Sam Seawright
  2. Dillon Tidmore
  3. Dalton Cook
  4. Tim Roszell
  5. Ryan Wilson

Seawright earned $1,500 for winning one of the Alfred Gurley Memorial twin features. ... Dillon Tidmore won the second 25-lapper. ... T.J. Brittain (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Cale Finley
  3. Joseph Faulkner
  4. Todd Clemmons
  5. Lance Stewart

Bryant Marsh (604) and Cruz Wallace (602) won Crate Late Model features (neither division drew more than six cars).

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 22, 2023
  1. Bradley Price
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Patrick Taylor
Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 15, 2023
  1. Grayson Ott
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 15, 2023
  1. Kyle Shaw
Talladega Short Track
Southern Thunder Series (602 Crates)
July 8, 2023
  1. Adam Cummings
  2. Bailey Callahan
  3. Terry Wilson
  4. Covy Parsons
  5. Jamey Boland
  6. Brian Nelson
  7. Cruz Wallace
  8. Trace Armstrong
  9. Ronnie Norton
  10. Brent Cartwright

The pole-starting Cummings, of Margaret, Ala., earned $2,000 for the victory on the first-year Southern Thunder tour for 602 Crate Late Models. ... Brian Nelson of Odenville, Ala., rallied from 24th to sixth. ... Brandon Crosby of Anniston, Ala., flipped early in the race and finished 23rd. ... The event drew 24 cars.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Garrett Glass
  2. Oliver Gentry
  3. Dustin Stewart
  4. Jonathon Chapman
  5. Blake Hood

T.J. Brittain won the 604 Crate Late Model feature and Adam Cummings won the Southern Thunder feature for 602 Crates.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 8, 2023
  1. Dana Eiland
  2. Allen Styck
  3. Joey Thomas
  4. Jake Traylor
  5. Kevin Knotts

Allen Styck won the 602 Crate Late Model feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 8, 2023
  1. Cruz Skinner
  2. Oakley Johns
  3. Grayson Brewer
  4. Ronnie Johnson
  5. Booger Brooks

Wallace earned $2,500 in his Salute to America victory. ... He picked up $2,000 more by winning the 602 Crate feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Danny Whitten

Andrew Moody won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 1, 2023
  1. Jeffery Cooper
  2. Taylor Jarvis
  3. Joey Moxley
  4. Benny Boudreaux
  5. Kevin Mitchell
East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Jake Traylor
  3. Joey Thomas
  4. Kevin Knotts
  5. Rodgerick Dykes

Jake Traylor won the 602 Crate Late Model feature.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Bryson Mitchell
  2. Braden Mitchell
  3. Bill Mahan
  4. Michael Luna
  5. Haden Duncan

Seth McCormack won the Crate Late Model feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 30, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Keith House
  3. Donald Fredrickson II
  4. Jeremiah Joyner
  5. Johnny Foster
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 30, 2023
  1. Cruz Wallace
  2. Dillard Hatchett
  3. Logan McClanahan
  4. Logan Bradford
  5. Eli Brewer
Buckshot Speedway
American All-Star Series presented by PPM
June 24, 2023
  1. Colton Leyendecker
  2. Josh Dietz
  3. Jesse Lowe
  4. Grayson Brewer
  5. Kyle Smith Jr.
  6. Seth McCormack
  7. Willie McElhiney
  8. Steven Jernigan
  9. Landon McElroy
  10. Austin Franklin

Leyendecker inherited $3,000 for his Peach Classic victory on the American All-Star Series. ... Cruz Skinner crossed the finish line first but was disqualified for weighing in too light after the race (apparent fourth-place finisher Bill Mahan was disqualified for the same reason). ... Ten of 17 starters completed 40 laps.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Frank Wilson
  2. Josh Huss
  3. Isaiah Day
  4. Parker Bell
  5. Bailey Martin

Dale Lucas won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Ryan Wilson
  2. Tim Roszell
  3. Brad Berry
  4. Caleb Coan
  5. Lucas Burns

Jonethan Chapman won the Limited Late Model feature. ... T. J. Brittain (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Robert Moore
  2. Jake Elam
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Josh Lucas
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Mark Bangs
  2. Name unavailable
  3. Matthew Brocato
  4. D.J. Hayes
  5. Nickey Odell

The results sheet listed Chase Oliver was disqualified, but race director Clay Smith told DirtonDirt.com that Oliver wasn't penalized. ... Kasey Hall won the Crate Late Model feature over Keivn Hale. ... Super Late Models chase a $5,000-to-win purse on July 1 for the 16th annual Firecracker 50.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Willie McElhiney
  3. Blake Ray
  4. Greg Wilhite
  5. Justin Jacobs

Dustin Harris won the 602 Crate Late Model feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Patrick Taylor
Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 23, 2023
  1. Trent McLeod
  2. JC Wilson
  3. Dale Lucas
  4. Brent Cartwright
  5. Isaiah Day
Fort Payne Motor Speedway
United Championship Racing Alliance
June 17, 2023
  1. J.T. Seawright
  2. Dylan Perry
  3. Colton Leyendecker
  4. Kasey Hall
  5. Brian Qualls
  6. Jason Morris
  7. Logan Morgan
  8. Kenny Kizzar
  9. Brent Rhodes
  10. Thomas Willoughby

Seawright earned $2,500 in the UCRA main event. ... The event drew 17 cars. ... UCRA heads to Sugar Creek Raceway in Blue Ridge, Ga., for a $3,000 event on July 1.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Landon Bagby
  2. Jonathon Chapman
  3. Garrett Glass
  4. Rod Carroll
  5. Dustin Stewart

Ryan Colby (604) and Adam Cummings (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Dana Eiland
  2. Ricky Culpepper
  3. Jake Traylor
  4. Kevin Knotts
  5. Kyle Knotts

Sam Moore won the 602 Crate Late Model feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Andrew Moody
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 16, 2023
  1. Greg Wilhite
  2. Bryant Marsh
  3. Justin McRee
  4. Dusty Quillen
  5. Mark Jones

Cruz Wallace won the 602 Crate Late Model feature over a 14-car field.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Brent Cartwright

Zack Graham won the second of twin features. ... The weekend was set to be Southern Thunder sanctioned, but that fell through.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Dalton Cook
  2. Tim Roszell
  3. Dillon Tidmore
  4. Douglas Stewart
  5. Ryan Wilson

The division drew nine cars. ... Bubba Lackey won the five-car Limited Late Model feature. ... Adam Gauldin (604) and Adam Cummings (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Brandon McDaniel
  2. Allen McConnell
  3. Dalton Hood
  4. Holden Nowell
  5. Shane Stodghill
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Jarrett Jones
Hollis Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Eddie Holder
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. D.J. Hayes
  2. Richard Smith
  3. John Clark
  4. Cody Hughes
  5. Mark Bangs

Brent Rhodes won the Crate Late Model feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 9, 2023
  1. Grayson Brewer
  2. Justin Jacobs
  3. Dan White
  4. Haden Duncan
  5. Dillon Crim

Crim was disqualified from the five-car field.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2023
  1. Braden Mitchell
  2. Bryson Mitchell
  3. Grayson Brewer

Cruz Wallace won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Darren Joyner
  2. Josh Huss
  3. D.G. Hawkins
  4. Kevin Maher
  5. Parker Bell
Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Garrett Glass
  2. Oliver Gentry
  3. Rod Carroll
  4. Lee Burdette
  5. Blake Hood

Glass won on the undercard of Cory Hedgecock's $10,000 Crate Racin' USA victory. ... Adam Cummings won the 602 Crate Late Model feature.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Bryson Mitchell
  2. Todd Clemmons
  3. Blake Ray
  4. Braden Mitchell
  5. Greg Wilhite

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Seth McCormack
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Josh Lucas
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Andrew Moody
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 2, 2023
  1. Ray Alexander
  2. Greg Wilhite
  3. Dan White
  4. Justin Jacobs
  5. Morgen Lambert

Logan McClanahan won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 27, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Joey Pilgrim
  3. Tim Anderson
  4. Joey Moxley
  5. James Gilmore
North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Bryson Mitchell
  3. Greg Wilhite
  4. Abner Davis
  5. Cody Martin

Three of six scheduled starters were running at the finish. ... Morgen Lambert (604) and Cruz Wallace (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 27, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Richie Stephens
  3. Kyle Knotts
  4. Joseph Brown
  5. Colby Darda

Jake Taylor won the 602 Crate Late Model feature.

Buckshot Speedway
United Championship Racing Alliance
May 27, 2023
  1. Colton Leyendecker
  2. Matt Shannon
  3. Kendall Franklin
  4. Ryan King
  5. Kenny Kizzar
  6. Kasey Hall
  7. Kyle Smith Jr.
  8. Kevin Hale
  9. Jessie Hughes
  10. Matt Thompson

Leyendecker of Holt, Fla., dominated Saturday's second annual Clanton Classic, topping an 18-car field to collect $2,500. ... Winner of the last two UCRA events, Matt Shannon finished second. ... Nineteen-year-old Kendall Franklin, son of Southern All Star champion Billy Franklin, finished third. ... Two-time reigning series champion Kenny Kizzar finished fifth. ... UCRA series points leader Jessie Hughes finished ninth.

Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Mark Bangs
  2. Chase Oliver
  3. Jordan Rodabaugh
  4. Casey Turman
  5. Parris Simmons

Bangs earned $3,000 in the Ray and Charlotte Barksdale Memorial.

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 27, 2023
  1. Kyle Nixon
Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 26, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Osman Jones
  3. Ricky Gilmore
  4. Matthew Triefenbach
  5. Keith House
Moulton Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 26, 2023
  1. Oakley Johns
  2. Seth McCormack
  3. Brandon Brown
  4. Rod Carroll
  5. Will Perrell

Morgen Lambert (604) and Justin Owens (602) won Crate Late Model features.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Colton Leyendecker
  2. Parker Bell
  3. Kevin Maher
  4. Isaiah Day
  5. Darren Joyner
North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Billy Flannagan
  2. Morgen Lambert
  3. Brandon Brown
  4. Greg Wilhite
  5. Cruz Wallace
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 20, 2023
  1. Adam Tidwell
Moulton Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 19, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Greg Wilhite
  3. Bill Mahan
  4. Bubba Johnson
  5. Jonathan Nelms

Haden Duncan (604) and Justin Owens (602) won the Crate features.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 13, 2023
  1. Osman Jones
  2. Keith House
  3. Hunter Ward
  4. Austin Morris
  5. Jeremiah Joyner
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 13, 2023
  1. Cruz Wallace
  2. Billy Flannagan
  3. Dillard Hatchett
  4. Tanner Meals
  5. Jason Hayes

Abner Davis won the two-car Limited Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Tim Roszell
  2. Dillon Tidmore
  3. Todd Morrow
  4. Cruz Skinner
  5. Chad Trammell

Roszell's victory was his first since June 2021. ... Garrett Glass won the Limited Late Model feature. ... Ryan King (604) and Blake Broome (602) won Crate features.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Cole Ingram
Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Bill Mahan
Tri-County Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
May 6, 2023
  1. Covy Parsons
  2. Jamey Boland
  3. Terry Wilson
  4. Dale Lucas
  5. JC Wilson
  6. Matt Grable
  7. Bailey Callahan
  8. Ben Hulsey
  9. Trent McLeod
  10. Matthew Triefenbach

Parsons, of Iuka, Miss., won from outside the front row for a $1,200 payday on the first-year Southern Thunder Series for 602 Crate Late Models. ... Parsons led every lap in outrunning polesitter Jamey Boland. ... Bailey Callahan improved 12 positions in finishing seventh in the 20-car field

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Sherman Everett
  2. Aaron Smith
  3. Jose Flores
  4. Keith Joiner
  5. Cade Franklin

Everett's victory came on the undercard of Dillon Tidmore's Southern All Star victory.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Ryan Wilson
  2. Todd Morrow
  3. Tim Roszell
  4. Houston Spurlock
  5. Cruz Skinner

Brandon Brown won the Limited Late Model feature. ... Adam Gauldin (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Jake Traylor
  3. Joey Thomas
  4. Dana Eiland
  5. Ryan Rackley

Bubba Gorman won the 602 Crate Late Model feature.

Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Jeff Helms
  2. Cody Haskins
  3. Andy Picklesimer
  4. Matt Shannon
  5. Kasey Hall

Helms, of Gadsen, Ala., earned $3,000 in the JPH Trucking Dirty 30. ... The driver whose time behind the wheel will be limited by farming led all the way. ... Mark Bangs won the Super Late Model feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Patrick Taylor

Jeff Paige won the 602 Crate feature.

Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 6, 2023
  1. Dustin Hughes
Moulton Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 5, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Morgen Lambert
  3. Jim Gray
  4. Greg Wilhite
  5. Justin Jacobs

Leading all 20 laps, McCormack, of Muscle Shoals, Ala., won for the second straight week. … Dusty Quillen of Florence, Ala., won the 602 Crate feature.

Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
April 29, 2023
  1. Chase Oliver
  2. Richard Smith
  3. Danny Whitten
  4. Mark Bangs
  5. D.J. Hayes

Oliver's victory came on the undercard of Matt Shannon's $7,238 Crate Late Model victory on the UCRA circuit.

Moulton Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 28, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Greg Wilhite
  3. Jim Gray
  4. Dylan Whitlock
  5. Shay Miller

Covy Parsons won the 602 Crate Late Model feature. ... Caleb Coan had a rollover accident in the 602 feature, but no injuries were reported.

Moulton Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 23, 2023
  1. Haden Duncan
  2. Greg Wilhite
  3. Jim Gray
  4. Chad Trammell
  5. Andy Picklesimer

Jack Franklin won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Randy Holder
  2. Houston Spurlock
  3. Michael Coggins
  4. Bubba Lackey
  5. Connor Norris

Rod Carroll won the 604 Crate Late Model feature.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 22, 2023
  1. Bubba Gorman
  2. Sterling Evilsizer
  3. Josh Gorman
  4. Nick Biddle
  5. Chad Evans
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 22, 2023
  1. Billy Flannagan
  2. Bryson Mitchell
  3. Dustin Harris
  4. Dillard Hatchett
  5. Cruz Wallace

Flannagan earned $2,000 in the Rumble by the River. ... Brandon Brown won the Limited Late Model feature over Greg Wilhite.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. D.G. Hawkins
  2. Josh Huss
  3. Isaiah Day
  4. Frank Wilson
  5. Taylor Jarvis

Brent Cartwright won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 15, 2023
  1. Jason Lively
  2. Austin Franklin
  3. Kendall Franklin
  4. Bill Mahan
  5. Mike Combs
East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 15, 2023
  1. Richie Stephens
  2. Josh Gorman
  3. Sam Moore
  4. Allen Styck
  5. Bubba Gorman
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Patrick Taylor
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 15, 2023
  1. Ben Hulsey
Moulton Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 14, 2023
  1. Grayson Brewer
  2. Jonathan Nelms
  3. Will Perrell
  4. Chad Trammell
  5. Jason Partin

Trace Armstrong won the 602 Crate Late Model feature, his first-ever feature victory.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
April 1, 2023
  1. Michael Page
  2. Dillon Tidmore
  3. Todd Morrow
  4. Tim Roszell
  5. Brad Berry

Buddy George won the Limited Late Model feature. ... Crate Late Model victories went to T.J. Brittain (604) and Brandon Cosby (602).

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 1, 2023
  1. Jake Traylor
  2. Dana Eiland
  3. Chase Baker
  4. Lee Fuller
  5. Richie Stephens

Brandon McDaniel won the 602 Crate feature. ... The Crate Late Model action was on the undercard of Brandon Overton's Schaeffer's Spring Nationals victory for Super Late Models.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 1, 2023
  1. Steven Jernigan
  2. Joey Moxley
  3. Scott Ladner
  4. James Gilmore
  5. Tim Anderson
Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 1, 2023
  1. Grayson Ott

Ott earned $1,222 in the second annual Jackie Hughes Memorial.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 1, 2023
  1. Jace Blaxton
  2. Harold Pace
  3. Will Richardson
  4. Jerry Lacy
  5. Ricky Lard

The 29-year-old Blaxton, of Speake, Ala., notched his first victory in the division, which he began running last season. ... His father Jason Blaxton previously competed in Super Late Models more than 20 years ago. ... Blaxton steered a 2003 GRT Race Car to victory, a car formerly driven by Talladega Short Track ace Tim Busha.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 1, 2023
  1. Jeff Paige

Sam Ellison won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
March 31, 2023
  1. Kyle Bryant
  2. Dale Lucas
  3. Hunter Ward
  4. Matthew Triefenbach
  5. Austin Morris
Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (604)
March 31, 2023
  1. Jesse Enterkin
  2. Hayden Franklin
  3. Kendall Franklin
  4. Mike Combs
  5. Bill Mahan

Enterkin won on the same card as Hunt the Front teammate Joseph Joiner, who pocketed $7,553 for his first career Schaeffer's Spring Nationals victory.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
March 25, 2023
  1. Jake Traylor
  2. Lavon Sparks
  3. Joey Thomas
  4. Dana Eiland
  5. Russ Ogletree

Traylor led all 20 laps. ... Josh Taylor won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 25, 2023
  1. Josh Huss
  2. JC Wilson
  3. Steven Jernigan
  4. Isaiah Day

Dale Lucas won the 602 Crate feature.

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
March 25, 2023
  1. Brady Hand
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 18, 2023
  1. Greg Wilhite
  2. Kasey Hall
  3. Morgen Lambert
  4. Justin Jacobs

Brandon Meeks didn't start the feature. ... Cruz Wallace of Tuscumbia, Ala., won the 602 feature.

Fort Payne Motor Speedway
United Championship Racing Alliance
March 11, 2023
  1. Marty Lunsford
  2. Jason Lively
  3. Jessie Hughes
  4. Michael Page
  5. Michael Mims
  6. Roger Morgan
  7. Jeremy Baines
  8. Chip Brindle
  9. Brandon Williams
  10. Sam Seawright

Lunsford of Newnan, Ga., inherited the lead with five laps remaining when race-long leader Chip Brindle blew a tire. ... He earned $3,023 in the UCRA opener. ... Jason Lively, who started 21st after a deck-height infraction following time trials, rallied to finish second. ... Three drivers were disqualified for altercations: Thomas Willoughby, Chase Oliver and reigning UCRA champ Kenny Kizzar. ... The $5,000 winner of the Super Late Model portion of the Bama Brawl program, Sam Seawright, finished 10th. ... Hayden Swaney won the 602 Crate Late Model feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
March 11, 2023
  1. Trent McLeod
  2. Parker Bell
  3. Dale Lucas
  4. Isaiah Day
  5. Bailey Martin
Moulton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
March 5, 2023
  1. Dillon Crim
  2. Cody Ballard
  3. Corey Posey
  4. Bill Mahan
  5. Greg Wilhite

Lance Robertson won the 13-car 602 Crate Late Model feature.

Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
March 4, 2023
  1. Nevin Gainey
Moulton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
February 12, 2023
  1. Morgen Lambert
  2. Chuck Tuck
  3. Bill Mahan
  4. Brian Woodard
  5. Grayson Brewer
  6. Justin Jacobs
  7. Greg Wilhite
  8. Robert Moore
  9. Bryson Mitchell
  10. Braden Mitchell

Lambert, of Booneville, Miss., earned $3,000 for winning Moulton's third annual Winter Breeze Classic. ... The event, which was originally slated for Saturday but pushed to Sunday because of inclement weather, drew 11 entries.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
January 14, 2023
  1. Matt Dooley

Dooley earned $1,500. ... Jamie Godbee won the 602 Crate feature at the Winter Bash.

Talladega Short Track
Crate Racin’ USA Crates (602)
January 7, 2023
  1. Adam Cummings
  2. Mavrick Davidson
  3. Brayden Williams
  4. Dillard Hatchett
  5. Brent Cartwright

The pole-starting Cummings, of Margaret, Ala., won on the undercard of the season-opening Ice Bowl. ... He led all but one lap (Brayden Williams led one lap early). ... Runner-up Mavrick Davidson improved seven positions. ... Brent Cartwright came from the tail to round out the top five.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
January 7, 2023
  1. Oliver Gentry
  2. Mike Weeks
  3. Mark Haddon
  4. Tod Hernandez
  5. Braxtin Barber

Gentry, of Newman, Ga., won the Limited Late Model portion of the season-opening Ice Bowl. ... He started third and topped polesitter Mike Weeks.

Arkansas

Diamond Park Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
November 25, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Steven Crocker
  3. Landon Meilke
  4. Bryan Glaze
  5. Ashton Wilkey
  6. Bryce Clark
  7. Preston Farmer
  8. Dustin Holmes
  9. Wesley Hamilton
  10. Eddie Hoyer

The pole-staritng Petty, of Cabot, Ark., led all 20 laps to win Saturday's $1,000 finale, earning his series-leading sixth win of the season and the ninth of his career. ... Steven Crocker finished 3.478 seconds back, clinching his first career series title. ... Ashton Wilkey improved six positions and finished fifth. ... Wesley Hamilton gained five spots and finished ninth. ... Petty and Crocker won heats. ... Saturday's feature lasted 17 minutes, with eight drivers completing 20 laps and nine running at the finish.

Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Supers
November 4, 2023
  1. Matthew Brocato
  2. Kylan Garner
  3. Nathan Brown
  4. Brandon Carpenter
  5. Mike Carr
  6. J.C. Waller
  7. Henry Gustavus
  8. Dillon Knight
  9. Ronnie Cooper
  10. Chris Hawkins

Brocato, of Muscle Shoals, Ala., earned $3,000 in the King of Memphis. ... He started outside the front row and topped polesitter Kylan Garner. ... J.C. Waller rallied from 17th to finish sixth. ... Nathan Brown was the lone home-state finisher in the top five at the West Memphis, Ark., oval.

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Mark Byram
  3. Mike George
  4. Peyton Foster
Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 14, 2023
  1. Scott Tracer
  2. Mike George
  3. Carson Jenkins
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 13, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Jerry Croney
  3. Jay Croney
  4. Blaine Mattey
Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Henry Gustavus
  3. Bobby Allen
  4. Scott Tracer
  5. Mark Byram
Centerville Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
October 6, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Steven Crocker
  3. Bryce Clark
  4. Geoff Aitken
  5. Preston Farmer
  6. Michael King
  7. Bryan Glaze
  8. Eddie Hoyer
  9. Mark Martin
  10. Ben Waggoner

The second-starting Petty, of Cabot, Ark., led all 20 laps and topped Friday's 12-car field to win $1,000, notching his fifth series victory of the season and the eighth of his career. ... Pole-starting Bryce Clark slipped to finish third. ... Preston Farmer improved four positions and completed the top five. ... Petty and Clark won heats. ... Friday's feature lasted nine minutes, with four drivers completing the entire distance and nine running at the finish. ... Richard Grenier scratched from the main event.

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 30, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Landon Meilke
  3. Scott Tracer
  4. Mark Byram
  5. John Hill
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 30, 2023
  1. Nathan Brown
  2. Carson Jenkins
  3. Ashlynn Sanders
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 29, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Blaine Mattey
  3. Jay Croney
  4. Jerry Croney
Crawford County Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
September 23, 2023
  1. Bryan Glaze
  2. Jason Redman
  3. Jeremy Petty
  4. Steven Crocker
  5. Preston Farmer
  6. Chandler Petty
  7. Geoff Aitken
  8. Eric Brill
  9. Brett Hansen
  10. Eddie Hoyer

The second-starting Glaze, of Little Rock, Ark., led all five laps before rain washed out the remainder of the event, giving him the $1,000 payday and his first career Titan Legends Series and Complete Well Testing Sooner Series victories in Saturday's co-sanctioned event. ... Pole-starting Jason Redman challenged Glaze on two restarts before settling for second. ... Geoff Aitken advanced three positions and finished seventh. ... Glaze, Brett Hansen and Jeremy Petty won heats. ... Saturday's feature was slowed by two cautions before the rain came.

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Brian Woodard
  2. John Hill
  3. Mark Byram
  4. Peyton Foster

Six Late Models entered, four started the feature and two were running at the finish.

Old No. 1 Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
September 16, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Bryan Glaze
  3. Steven Crocker
  4. Mike Carr
  5. Preston Farmer
  6. Kyle Downs
  7. Bryce Clark
  8. Lane Carr
  9. Eddie Hoyer
  10. Nathan Brown

The polesitting Petty, of Cabot, Ark., notched his career-leading seventh Titan Legends Series victory. ... Petty led the final eight laps after taking the lead from fellow front-row starter Bryan Glaze, who settled for second. ... Nathan Brown, who won the previous series race at the Harrisburg, Ark., oval, finished 10th. ... The event drew 14 cars (Michael King scratched from the feature).

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 15, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Blaine Mattey
  3. Jerry Croney
  4. Jay Croney
  5. Hunter Duren
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 9, 2023
  1. Brandon Poppenheimer
  2. Nathan Brown
  3. Blake Allen
  4. Otis Lester
  5. Carson Jenkins
Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Henry Gustavus
  3. Mike Carr
  4. Jim Gulley
  5. Jerry Andrews

Crocker won the Ray Tribble Memorial.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 8, 2023
  1. Blaine Mattey
  2. Matthew Tribble
  3. Cole Murphy
  4. Jay Croney
  5. Jerry Croney
Diamond Park Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
September 3, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Steven Crocker
  3. Joseph Long
  4. Bryce Clark
  5. Michael King
  6. Geoff Aitken
  7. Bryan Glaze
  8. Preston Farmer
  9. Gavin Jordan
  10. Billy Daniels

The pole-starting Petty, of Cabot, Ark., notched his third Legends tour victory of the season. ... He started on the pole and led all 20 laps. ... He finished 4.531 seconds ahead of runner-up Steven Crocker. ... The event drew 11 cars. ... Rain hit late in the race program and postponed some action to the following week.

Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 2, 2023
  1. Nathan Brown
  2. Brandon Poppenheimer
  3. Carson Jenkins
  4. Craig Lindsey
  5. Mike Carr
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Steven Crocker
  2. John Hill
  3. Brian Woodard
  4. Mark Byram
  5. Larry Newman
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Jay Croney
  3. Mike Koch
  4. Preston Jaymes
  5. Jerry Croney
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Matt Cooper
  2. Eddie Hoyer
  3. Ronnie Cooper
  4. Chandler Petty
  5. Kris Lloyd

Matt Cooper won the first night of the Labor Day Classic.

Two Dollar Pistol Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Preston Farmer
  3. Geoff Aitken
  4. Bryce Clark
  5. Eddie Hoyer

Crocker won the Johnny Wise Memorial.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Kyle Downs
  2. Scott Tracer
  3. Mark Byram
  4. Robby Moore
  5. Brian Woodard
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Blaine Mattey
  3. Dempsey Thompson
  4. Jay Croney
  5. Ben Piper
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Hunter Duren
  3. Blaine Mattey
  4. Chris Caststeel
  5. Dempsey Thompson
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Brandon Poppenheimer
  2. Nathan Brown
  3. Caleb Howard
  4. Carson Jenkins
  5. Thomas Smith
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Kenny Wallace
  2. Steven Crocker
  3. Scott Tracer
  4. Brian Woodard
  5. Chris Jones

Wallace, the former NASCAR driver, competed in four divisions, winning features with the Late Models, modifieds, and ridge runners.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Ben Piper
  3. Blaine Mattey
  4. Hunter Duren
  5. Mark Tackitt
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Brandon Poppenheimer
  2. Shane Stephens
  3. Cody Gentry
  4. Caleb Howard
  5. Dale Howard
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 28, 2023
  1. Ben Piper
  2. Mark Tackitt
  3. Jay Croney
  4. Chris Caststeel
Diamond Park Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
July 22, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Geoff Aitken
  3. Preston Farmer
  4. Derrick Nichols
  5. Bryan Glaze
  6. Eddie Hoyer
  7. Eckie Harrison
  8. Chandler Petty
  9. Michael King
  10. Justin Hardin

Inheriting the lead with Chandler Petty's retirement after 19 of 20 lap, the third-starting Crocker of Jonesboro, Ark., won his second Titan Legends Series feature of the season and fourth of his career. ... Crocker's previous victory this season came in Centerville on the Arkansas-based tour. ... Seven of 13 starters completed 20 laps at Diamond Park.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Kyle Downs
  2. Mike Carr
  3. Henry Gustavus
  4. Mark Nichols
  5. Scott Tracer
Old No. 1 Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
July 15, 2023
  1. Nathan Brown
  2. Chandler Petty
  3. Derrick Nichols
  4. Steven Crocker
  5. Joseph Long
  6. Eddie Hoyer
  7. Bryan Glaze
  8. Ashley Newman
  9. Michael King
  10. Ron Fedor

Second-starting Brown, of Marion, Ark., led all 20 laps and topped Saturday's 20-car field, earning $1,000 and notching his first career series victory. ... Fourth-starting Chandler Petty moved into second on the final lap and finished 1.370 seconds back. ... Eddie Hoyer advanced six positions and finished sixth. ... Bryan Glaze gained seven spots and finished seventh. ... Ron Fedor started 18th and finished 10th. ... Petty, Ashley Newman and Steven Crocker won heats. ... Saturday's feature lasted 20 minutes, with eight drivers completing all 20 laps.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2023
  1. Mark Nichols
  2. Chris Jones
  3. Henry Gustavus
  4. Kyle Downs
  5. Brian Woodard
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Mike Carr
  3. Brian Woodard
  4. Gavin Jordan
  5. Scott Bell

Scott Tracer scratched from the 12-car feature.

Crawford County Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 2, 2023
  1. Isaac Keepper
  2. Dean Wille
  3. Mitch Keeter
  4. Cody Nivens
  5. Derek Brown
  6. Kyle Bates
  7. Mike Bitner
  8. Elliott Binney
  9. Chandler Moenning
  10. Z.D. Keepper

Second-starting Keepper, of Galena, Mo., took the lead on lap 21 and led the final 10 laps to top Sunday's 12-car field, earning his first career series victory and $1,000. ... Third-starting Dean Wille trailed Keepper the final 10 laps, finishing 1.393 seconds back. ... Reigning series champion Mitch Keeter advanced seven positions and finished third. ... Pole-starting Mike Bitner led the first 20 laps before fading to finish seventh. ... Bitner and Keeter won heats. ... Sunday's feature lasted 15 minutes, with seven drivers completing all 30 laps.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Travis Ashley
  2. Brian Woodard
  3. Scott Tracer
  4. Josh Goatcher
  5. Mark Byram
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Jason Henry
  2. Brandon Poppenheimer
  3. Ryan Colby
  4. Henry Gustavus
  5. Kaylee Bryson

Open-wheel standout Kaylee Bryson was fifth in her Late Model debut in subbing for Dale Howard.

Batesville Motor Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
June 24, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Jeremy Tharp
  3. Preston Farmer
  4. Joe Long
  5. Michael King
  6. Wesley Hamilton
  7. Ben Waggoner
  8. Eddie Hoyer
  9. Peyton Foster
  10. Gavin Jordan

The sixth-starting Petty, of Cabot, Ark., earned $1,000 for his Titan Legends Late Model Series victory. ... He has two victories this season and a series-high five for his career. ... Runner-up Jeremy Tharp led the first 10 laps before Petty took command at the 3/8-mile oval. ... Joe Long rallied from 10th to finish fourth. ... Ashton Wilkey crossed the line second but was disqualiied. ... Next up for the series is July 7's Fowler Blankenship Memorial, a $3,023-to-win event at Centerville (Ark.) Speedway.

Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 24, 2023
  1. Shane Stephens
  2. Brandon Poppenheimer
  3. Henry Gustavus
  4. Mike Carr
  5. Lane Carr
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Brian Woodard
  2. Kyle Downs
  3. Scott Tracer
  4. Mark Nichols
  5. Bobby Allen
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Mike Carr
  2. Brian Woodard
  3. Lane Carr
  4. Mark Byram
  5. Scott Tracer

Ralying from the tail, Carr topped an 11-car field. ... Gavin Jordan was among two scratches.

Batesville Motor Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
June 3, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Steven Crocker
  3. Ashton Wilkey
  4. Jeremy Tharp
  5. Eddie Hoyer
  6. Geoff Aitken
  7. Derrick Nichols
  8. Preston Farmer
  9. Mike Carr
  10. Michael King

Petty, of Cabot, Ark., notched his series-leading fourth career Legends tour victory. ... The winner started outside the front row and led all 25 laps. ... Petty took the checkers 2.343 seconds ahead of runner-up Steven Crocker. ... Modified regular Ashton Wilkey started on the pole and ended up third. ... Derrick Nichols rallied from 14th to seventh. ... Next up for the series is a June 10 visit to Plumerville's Central Arkansas Motor Speedway.

Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Nathan Brown
  2. Brandon Poppenheimer
  3. Henry Gustavus
  4. Troy Dow
  5. Benny Guy
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Kyle Downs
  2. Brian Woodard
  3. Scott Tracer
  4. Jeff Jordan
  5. Mark Byram
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Mark Nichols
  2. Brian Woodard
  3. Geoff Aitken
  4. Richard Shepler
  5. Larry Newman
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 27, 2023
  1. Ashley Newman
  2. Lane Carr
  3. Henry Gustavus
  4. Nathan Brown
  5. Riley Sheedy
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 20, 2023
  1. Brandon Poppenheimer
  2. Troy Dow
  3. Nathan Brown
  4. Henry Gustavus
  5. Dale Howard
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Mark Nichols
  3. Brian Woodard
  4. Gavin Jordan
  5. Scott Tracer

Runner-up Mark Nichols improved seven positions. ... Josh Goatcher scratched from the 10-car field.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Chris Jones
  2. Josh Goatcher
  3. Scott Tracer
  4. Jason Prentice
  5. Steven Crocker

Three of eight starters were running at the finish.

Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Ashley Newman
  2. Henry Gustavus
  3. Lane Carr
  4. T.J. Hughes
  5. Brad Riley
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Mark Nichols
  2. Kyle Downs
  3. Scott Tracer
  4. Josh Goatcher
  5. Mark Byram
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 29, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Mark Nichols
  3. Brian Woodard
  4. Henry Gustavus
  5. Gavin Jordan

Four of nine entrants scratched ahead of the feature event.

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 8, 2023
  1. Henry Gustavus
  2. Mike Carr
Centerville Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
April 7, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Eddie Hoyer
  3. Geoff Aitken
  4. Michael King
  5. Gavin Jordan
  6. Justin Hardin
  7. Bryan Glaze
  8. Ross Farmer
  9. Preston Farmer
  10. Dustin Holmes

Crocker, of Jonesboro, Ark., led the entire distance for his third career win, moving him into a tie for the most in series history. ... Fifth-starting Eddie Hoyer moved into second on lap four and finished 6.980 seconds back. ... Michael King and Gavin Jordan each gained three spots, finishing fourth and fifth. ... Justin Hardin started 16th and finished sixth. ... Polesitter Joseph Long failed to complete a lap and finished 13th. ... Saturday's feature lasted 15 minutes with four drivers completing all 20 laps. ... Long, Crocker and Geoff Aitken won heats.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 7, 2023
  1. Tony Anglin
  2. Chris Piper
  3. Mark Tackitt
  4. Jeremy Emmons
  5. Walter Dunn
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 1, 2023
  1. Nathan Brown
  2. Troy Dow
  3. Henry Gustavus
  4. T.J. Hughes
  5. Dylan Murray
Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 1, 2023
  1. Jim Gulley
  2. Steven Crocker
  3. Gavin Jordan
  4. Kyle Downs
  5. Joseph Long

Gulley was the lone car running at the finish among five scheduled starters in the 10-lap event.

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 5, 2023
  1. Kyle Beard
  2. Chris Jones
  3. Brian Woodard
  4. Mike Carr
  5. Austin Vincent

Beard, of Trumann, Ark., captured the season-opening Winter Blast for a $2,000 victory. ... Seven of 13 starters were running at the finish. ... Polesitter Mike Carr finished fourth.

Arizona

Central Arizona Raceway
Southwest Dirt Racing Association
October 14, 2023
  1. Steve Stultz
  2. Brad Williams
  3. Bud Grossenbacher
  4. Robert King
  5. John Cornell
  6. Doug Paxson

Peoria, Ariz.'s Stultz overtook Bud Grossenbacher for the lead on lap eight and went on to a $1,000 victory in the 20-lap feature. ... Stultz's third career SWDRA win was his first since May 26, 2019, at Arizona Speedway. ... Runner-up Brad Williams was 5.401 seconds behind at the finish of the circuit's season finale.

Central Arizona Raceway
Southwest Dirt Racing Association
September 30, 2023
  1. John Cornell
  2. Bud Grossenbacher
  3. Bruce Duckett
  4. Paul Mueller
  5. Russ Johnson
  6. Steve Stultz
  7. Doug Paxson

Cornell won the first SWDRA event since April. ... He has 25 career series victories. ... Four cars completed 20 laps. ... Lance White and Paul Rios scratched from the scheduled nine-car field.

Central Arizona Raceway
Southwest Dirt Racing Association
April 29, 2023
  1. John Cornell
  2. Brad Williams
  3. Kent Rosevear
  4. Chris Caldwell

Fourth-starting Cornell, of Phoenix, Ariz., topped Saturday's four-car field to collect $1,000, earning his 24th career Southwest Dirt Racing Association victory. ... Brad Williams started and finished second, while Kent Rosevear started and finished third. ... Polesitter Chris Caldwell faded to finish fourth. ... Cornell won the heat.

Central Arizona Raceway
Southwest Dirt Racing Association
April 1, 2023
  1. Don Shaw
  2. Brad Williams
  3. Jason Strand
  4. Bruce Duckett
  5. John Cornell
  6. John Morris
  7. Matt Sparby
  8. Bud Grossenbacher
  9. Lance White
  10. Chris Caldwell

Driving a car owned by Jason Strand, ninth-starting Shaw, of Ham Lake, Minn., led the final 12 laps to win his 30th career Southwest Dirt Racing Association feature, collecting $1,000. ... Brad Williams finished second, 4.994 seconds back. ... Three-time series champion John Cornell gained three spots, finishing fifth. ... John Morris led the first eight laps from the pole before finishing sixth. ... Saturday's feature was completed without incident and lasted seven minutes with eight drivers completing all 20 laps. ... Strand and Matt Sparby won heats.

Central Arizona Raceway
Southwest Dirt Racing Association
February 18, 2023
  1. Don Shaw
  2. Josh Zimpel
  3. Larry Fitzsimmons
  4. Steve Stultz
  5. John Morris
  6. Brad Williams
  7. Bruce Duckett
  8. Bud Grossenbacher
  9. Paul Mueller
  10. Lance White

Shaw, the Ham Lake, Minn. resident who winters in Arizona, won the SWDRA opener, his 29th career victory on the tour. ... The pole-starting Shaw led all 25 laps. ... Runner-up Josh Zimpel of Braham, Minn., rallied from his eighth-starting spot in the 15-car field.

Central Arizona Raceway
Unsanctioned Supers
January 27, 2023
  1. Ricky Weiss
  2. Cody Laney
  3. Josh Zimpel
  4. Jason Strand
  5. Clay Stuckey
  6. Lance Schill
  7. Rob Mayea
  8. Steve Stultz
  9. Don Shaw
  10. Ryan Corbett

Weiss, of Headingley, Manitoba, took the lead on lap eight and paced the final 27 circuits Friday, winning his fourth Ernie Mincy tribute Early Thaw feature of the week and collecting his second $2,500 payday. ... Weiss has won more than $8,000 entering Saturday's $3,000-to-win miniseries finale. ... Fifth-starting Cody Laney of Torrance, Calif., finished second, 0.527 of a second back. ... Josh Zimpel advanced eight positions and finished third. ... Polesitter Clayton Stuckey led the first seven laps before fading to fifth. ... Friday's feature lasted 22 minutes with 17 drivers completing 35 laps.

Central Arizona Raceway
Unsanctioned Supers
January 26, 2023
  1. Ricky Weiss
  2. Don Shaw
  3. Josh Zimpel
  4. Bricen James
  5. Cole Schill
  6. Ryan Corbett
  7. Denver Nickeson
  8. Cody Laney
  9. Steve Stultz
  10. Jimmy Whisler

Weiss, of Headingley, Manitoba, took the lead on a lap-three restart and never looked back, winning his third Early Thaw miniseries feature and collecting his second $2,000 payday of the week. … Co-promoter of the Early Thaw event Don Shaw of Ham Lake, Minn., started 14th and finished second, 1.566 seconds back. … Josh Zimpel advanced seven positions and finished third. … Ryan Corbett and Cody Laney each gained 10 spots. ... Polesitter Dave Mass led the first two laps before retiring on lap nine and finishing 24th. … Thursday’s feature was slowed by three cautions and lasted 18 minutes, with 16 competitors completing 30 laps.

Central Arizona Raceway
Unsanctioned Supers
January 21, 2023
  1. Bricen James
  2. Ricky Weiss
  3. Cole Schill
  4. Billy Moyer
  5. Jason Strand
  6. Rob Mayea
  7. Clay Stuckey
  8. Dustin Bluhm
  9. Ken Schrader
  10. Steve Stultz

James, of Albany, Ore., took the lead on lap 15 and never looked back, winning Saturday's $2,500 third round of the Ernie Mincy tribute Eary Thaw. ... After winning the first two rounds Ricky Weiss settled for the runner-up position, 0.317 of a second back. ... Billy Moyer finished fourth, securing his third top-five finish in as many miniseries races. ... Jason Strand finished fifth, his third top-five finish of the week. ... Clayton Stuckey of Shreveport, La., started 11th and finished seventh. ... Ken Schrader finished ninth, recording his third top-10 miniseries finish. ... Saturday's feature was completed in 11 minutes with eight drivers completing all 35 laps. ... Cole Schill, Weiss, Moyer and James won heats.

Central Arizona Raceway
Unsanctioned Supers
January 20, 2023
  1. Ricky Weiss
  2. Billy Moyer
  3. Jason Strand
  4. Josh Zimpel
  5. Bricen James
  6. Ryan Corbett
  7. Karl Tipton
  8. Cole Schill
  9. Lance Schill
  10. Ken Schrader

A night after winning Thursday's miniseries opener, Ricky Weiss of Headingley, Manitoba, led the final 20 laps to win Friday's $2,500 second round of the Ernie Mincy Tribute Early Thaw. ... Second-starting Billy Moyer led the first 14 laps before being overtaken by Weiss and finished 0.429 of a second back. ... Polesitter Jason Strand failed to lead a lap and finished third. ... Bricen James of Albany, Ore., started 12th and finished fifth. ... Ken Schrader gained five positions and finished 10th. ... Friday's feature lasted 18 minutes with 15 competitors completing all 35 laps. ... Cole Schill, Scott Ward, Karl Tipton and Weiss won heats.

Central Arizona Raceway
Unsanctioned Supers
January 19, 2023
  1. Ricky Weiss
  2. Jason Strand
  3. Billy Moyer
  4. Josh Zimpel
  5. Ryan Corbett
  6. Ken Schrader
  7. Bricen James
  8. Scott Ward
  9. Ben Mickelson
  10. Bruce Duckett

Weiss, of Headingley, Manitoba, took the lead on lap 15 and never looked back, winning Thursday's $2,000 Ernie Mincy Tribute Early Thaw miniseries opener. ... Strand finished second, 4.162 seconds back. ... Josh Zimpel of Braham, Minn., started 24th and finished fourth. ... Bricen James and Scott Ward each advanced 15 positions, finishing seventh and eighth. ... Cole Schill, Dustin Bluhm, Ken Schrader and Strand earned heat race victories. ... The Ernie Mincy Tribute Early Thaw miniseries continues Friday with a $2,500-to-win feature. The event drew 26 entries.

California

Antioch Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 28, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Shawn DeForest
  3. Rod Oliver
  4. Tyler Lightfoot
  5. Chester Kniss
Antioch Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 16, 2023
  1. Anthony Slaney
  2. Rod Oliver
  3. Ray Trimble
  4. Justin Yaeger
  5. Matt Micheli
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Dan Brown Jr.
  2. Paul Guglielmoni
  3. Wayne Trimble
  4. Matt Micheli
  5. Rod Oliver

Brown won by a 4.390-second margin.

Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Dan Brown Jr.
  3. Paul Guglielmoni
  4. Dan Jinkerson
  5. Rod Oliver
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Paul Guglielmoni
  2. Dan Brown Jr.
  3. Dan Jinkerson
  4. Clark Guglielmoni
  5. Ray Trimble

Guglielmoni notched his first Late Model victory since April 11, 2015, at Antioch (Calif.) Speedway.

Antioch Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Andrew Pearce
  2. Anthony Slaney
  3. Dan Brown Jr.
  4. Matt Micheli
  5. Chester Kniss
Antioch Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Dan Brown Jr.
  3. Clark Guglielmoni
  4. Rod Oliver
  5. Chester Kniss

Micheli's victory came on Soares Memorial night.

Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Dan Brown Jr.
  2. Dan Jinkerson
  3. Ray Trimble
  4. Matt Micheli
  5. Rod Oliver
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 29, 2023
  1. Dan Jinkerson
  2. Dan Brown Jr.
  3. Rod Oliver
  4. Ray Trimble
  5. Matt Davis
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Ray Trimble
  2. Dan Brown Jr.
  3. Rod Oliver
  4. Matt Micheli
  5. Tyler Lightfoot
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Dan Jinkerson
  2. Ray Trimble
  3. Clark Guglielmoni
  4. Matt Davis
  5. Tyler Lightfoot
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 18, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Ray Trimble
  3. Matt Davis
  4. Dan Jinkerson
  5. Tyler Lightfoot

Colorado

El Paso County Raceway
High Plains Late Model Series
June 24, 2023
  1. Scott Lewis
  2. Kelly Yutterman
  3. Chris Hoff
  4. Greg Sharpe
  5. Max Quint
  6. Kyle Clough
  7. Maria Hankins
  8. James Young
  9. Cherokee Dillin
  10. Layne Bellm

Lewis, of North Glenn, Colo., notched his first High Plains Series victory of the season and sixth of his career. ... He earned $1,000 in leading all 22 laps. ... Kelly Yutterman finished second in his first series start. ... Chris Hoff rallied from his 14th starting spot to land on the podium. ... Nine drivers were rnning at the finish. ... Randy Hoff scratched from the 15-car field.

I-76 Speedway
Unsanctioned Supers
May 20, 2023
  1. Brady Balderston
  2. Tom Quint
  3. Kelly Yutterman
  4. Joe Bellm
  5. Chris Hoff

Delaware

Delaware International Speedway
RUSH Crates
November 19, 2023
  1. Kyle Hardy
  2. Joe Warren
  3. Trevor Collins
  4. Derek Magee
  5. Matt Hill

Hardy won the Crate Late Model portion of the Delaware State Championship. ... Trevor Collins is the track champ in Supers and Crates.

Georgetown Speedway
RUSH Crates
November 11, 2023
  1. Trevor Collins
  2. Matt Hill
  3. Nick Davis
  4. Derek Magee
  5. A.J. Miller
Georgetown Speedway
RUSH Crates
October 28, 2023
  1. Demetrios Drellos
  2. Kyle Hardy
  3. Matt Hill
  4. Trevor Collins
  5. Nick Davis

Drellos, a big-block modified racer, won on the undercard of Rick Eckert's $7,000 Mid-Atlantic Championship victory.

Delaware International Speedway
RUSH Crates
October 21, 2023
  1. Derek Magee
  2. Nick Davis
  3. Matt Hill
  4. Trevor Collins
  5. Ben Scott
Georgetown Speedway
RUSH Crates
October 1, 2023
  1. Matt Hill
  2. Joe Warren
  3. Trevor Collins
  4. Derek Magee
  5. Nick Davis

Hill won the Crate Late Model feature on the undercard of Kyle Hardy's $5,000 Camp Barnes victory for Super Late Models.

Georgetown Speedway
Unsanctioned Supers
August 3, 2023
  1. Rick Eckert
  2. Ross Robinson
  3. Kyle Hardy
  4. Coleby Frye
  5. Trevor Collins
  6. Cory Lawler
  7. Danny Snyder
  8. Amanda Robinson
  9. Donald Lingo Jr.
  10. Nick Davis

The Hall of Famer Eckert, of York, Pa., earned $3,500 in the Summer Thunder Twin 25s. ... Eckert started third and took the checkers ahead of 11th-starting hometown driver Ross Robinson. ... Coleby Frye led the first two laps and Donald Lingo Jr. led laps 3-11 before Eckert took command. Lingo retired after 18 laps. ... The unsanctioned event drew 14 entries by Mark Pettyjohn scratched from the feature. ... Billy Pauch Jr. won the big-block modified feature.

Delaware International Speedway
RUSH Crates
June 30, 2023
  1. Trevor Collins
  2. Matt Hill
  3. Donald Lingo Jr.
  4. Joe Warren
  5. Derek Magee

Collins overtook Hill and led the final six laps of the 10-car feature.

Georgetown Speedway
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Matt Hill
  2. Trevor Collins
  3. Derek Magee
  4. Jerry Barker
  5. David Smith
Georgetown Speedway
Unsanctioned Supers
April 13, 2023
  1. Ross Robinson
  2. Tyler Emory
  3. Bryan Bernheisel
  4. Drake Troutman
  5. Deshawn Gingerich
  6. Trever Feathers
  7. Donald Lingo Jr.
  8. Amanda Robinson
  9. Danny Snyder
  10. Brent Robinson

Robinson took the lead on lap 21 and never looked back, winning Thursday's $3,026 Mark "Coot" Williams Memorial. Robinson notched his fifth victory at his home track since 2019, increasing his race winnings to over $25,000 during that time. ... Sixth-starting Tyler Emory finished second, 2.273 seconds back. ... Bryan Bernheisel led the first 20 laps before fading to finish third. ... Rick Eckert scratched after qualifying. ... Emory and Robinson won heats. ... Thursday's feature lasted eight minutes with four drivers completing all 26 laps.

Florida

Ocala Speedway
Unsanctioned Crates (604)
December 9, 2023
  1. Keith Nosbisch
  2. Nevin Gainey
  3. Nick Johnson
  4. David Clegg
  5. Christopher Reid
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
December 2, 2023
  1. Daniel Woody
  2. Steve Mathis Jr.
  3. Doug Horton
  4. Travis Varnadore
  5. Keith Nosbisch
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
November 18, 2023
  1. Tyler Clem
  2. Jason Garver
  3. Jody Knowles
  4. Garret Stewart
  5. Rob Pitcher

Jason Garver won the 602 Crate feature.

East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
November 18, 2023
  1. Doug Horton
  2. Steve Brendle
  3. Daniel Woody
  4. Cole Crawford
  5. Matt Herlong
  6. Travis Varnadore
All-Tech Raceway
Unsanctioned Crates (604)
November 12, 2023
  1. Garret Stewart
  2. Bo Allen
  3. Nick Johnson
  4. Dylan Browning
  5. Brenden Smith
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
November 11, 2023
  1. Nevin Gainey
  2. Rob Pitcher
  3. Bubba Roling
  4. Garret Stewart
  5. Dalton Hopke

Gainey won the Veterans Day Classic over Pitcher, who made his first Volusia start of 2023. ... Kole Platt won the 602 Crate feature.

All-Tech Raceway
Unsanctioned Crates (602)
November 10, 2023
  1. Jason Garver
  2. Victor Matthews
  3. Nevin Gainey
  4. Shane Taylor
  5. Nick Johnson

Garver won the 602 Crate portion of the Harvest 100 weekend.

All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
November 4, 2023
  1. Garret Stewart
  2. Brandon Wells
  3. Joe Belkey
  4. Cameron Saunders
  5. Nick Johnson

Bubba Roling won the 602 Crate feature.

East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
November 4, 2023
  1. Travis Varnadore
  2. Keith Nosbisch
  3. Steve Mathis Jr.
  4. Brenden Smith
  5. Doug Horton
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
October 21, 2023
  1. Steve Mathis Jr.
  2. Travis Varnadore
  3. Daniel Woody
  4. John Norris
  5. Tim Swartz
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
October 14, 2023
  1. Travis Varnadore
  2. Keith Nosbisch
  3. Steve Mathis Jr.
  4. Phillip Cobb
  5. Steve Brendle

The race was a makeup of a June 17 rainout.

Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Eli Johnson
  2. Christian Augspurger
  3. Jason Intoppa
  4. Brody Smith
  5. Jason Papp
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
October 7, 2023
  1. Doug Horton
  2. Keith Nosbisch
  3. Daniel Woody
  4. Steve Mathis Jr.
  5. Cole Crawford
All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
September 30, 2023
  1. Tyler Clem
  2. Nevin Gainey
  3. Johnny Collins
  4. Trynt Lloyd
  5. Jordan Yawn

Bubba Roling won the 602 Crate Late Model feature.

All-Tech Raceway
Unsanctioned Crates (604)
September 23, 2023
  1. Nevin Gainey
  2. Bo Allen
  3. Jason Garver
  4. David Showers Jr.
  5. Garret Stewart

Garver took the lead on the sixth lap in winning the 602 Crate Late Model feature.

North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 16, 2023
  1. Nevin Gainey
  2. Dustin Beckelheimer
  3. Johnny Collins
  4. Austin Leamon
  5. Parker Blankenship
Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Christian Augspurger
  2. Jason Intoppa
  3. Rhett Wilson
  4. Larry Hubbard Jr.
  5. Tommy Hill
  6. Christopher Loney
  7. Tim Barron
  8. Eli Johnson

Augspurger led all 20 laps and earned $3,000.

All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA Crates (602)
September 9, 2023
  1. Bubba Roling
  2. Jason Garver
  3. Wyatt Gainey
  4. Steven Bryant
  5. Shane Taylor
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
September 9, 2023
  1. Ashton Winger
  2. Travis Varnadore
  3. Devin Dixon
  4. Matt Herlong
  5. Kenny Monahan
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
September 3, 2023
  1. Garret Stewart
  2. Jason Garver
  3. Nevin Gainey
  4. Dustin Carter
  5. Tim Swartz

The fifth-starting Stewart earned $2,000. ... Tim Swartz improved 13 positions in finishing fifth. ... Kole Platt earned $2,000 for the 602 Crate Late Model victory, the first of his career.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
September 2, 2023
  1. Nevin Gainey
  2. Clay Harris
  3. Cole Exum
  4. Dustin Carter
  5. Derike Bennett

Bud Chancey won the 602 Crate feature. ... Gainey and Chancey earned $1,500 apiece on the first night of a two-night Labor Day special.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Bud Thompson
  3. Jason Messick
  4. Dakota Fox
  5. Kristin Rast
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Cole Exum
  2. Nevin Gainey
  3. Austin Leamon
  4. Bubba Roling
  5. Dustin Carter

Exum won the 22-car feature from his sixth starting spot. ... Polesitter Parker Blankenship ended up 10th.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Nevin Gainey

Gainey inherited the victory after two drivers failed to make weight.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. David Showers Jr.
  2. Dustin Carter
  3. Joe Kump
  4. Tuck Trentham
  5. Lawton Minchew
Ocala Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Keith Nosbisch
  2. Cole Exum
  3. Christian Augspurger
  4. Steve Mathis Jr.
  5. Nick Johnson

Christian Augspurger scored his first top five in Ocala since 2012.

North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 8, 2023
  1. Nevin Gainey
  2. Brayden Johnson
  3. Quentin Steedley
  4. Nick Kirkus
  5. Shane Taylor

Gainey earned $1,200.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 2, 2023
  1. Bud Thompson
  2. Ryan Worsham
  3. Johnny Foster
Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Bud Thompson
  2. Tyler Allen
  3. Ryan Worsham
  4. Ricky Gilmore
  5. Dakota Fox
Northwest Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. JC Wilson
All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. David Showers Jr.
  2. Nick Johnson
  3. Bubba Roling
  4. Kyle Bridges
  5. Derike Bennett

Showers took the checkers 4.727 seconds ahead of Johnson. ... Third-finishing Bubba Roling also won the 602 Crate Late Model feature.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
May 28, 2023
  1. Tyler Allen
  2. Bud Thompson
  3. Osman Jones
  4. Johnny Wright Jr.
  5. Ryan Worsham
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
May 20, 2023
  1. Kale Van Sickle
  2. Cole Exum
  3. Tim Swartz
  4. Travis Staats
  5. Adam Bennett

Kale Van Sickle, 23, won his first feature his fourth career start in the division. ... “This car was real good,” Van Sickle said. “I just drove it, hit my marks, and the car handled perfect. I just drove it around there and my dad was perfect on the setup.”

Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Eli Johnson
  2. Larry Hubbard Jr.
  3. Billy Barrington
  4. Daniel Woody
  5. Tim Barron
  6. Jason Intoppa

Third-starting Johnson of Altha, Fla., took the $3,000 Limited Late Model payday ahead of Larry Hubbard Jr. and Billy Barrington. ... Christopher Lorey of Naples, Fla., was a scratch from the seven-car field for the 40-lap feature.

North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 20, 2023
  1. Parker Blankenship
North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 13, 2023
  1. Cory Howard
All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
May 6, 2023
  1. Matt Henderson
  2. Garret Stewart
  3. Nick Johnson
  4. Bo Allen
  5. Garrett Mosley

Mark Fleischer won the 602 Crate Late Model feature.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Steven Jernigan
  2. Tim Anderson
  3. Bud Thompson
  4. Kevin Maher
  5. Owen Barnhill
All-Tech Raceway
Unsanctioned Crates (602)
April 22, 2023
  1. Mark Whitener
  2. Cole Exum
  3. Jason Fitzgerald
  4. Mark Fleischer
  5. Brandon McDaniel
  6. Johnny Collins
  7. Nevin Gainey
  8. David Showers Jr.
  9. Brenden Smith
  10. Jackson Hise

Whitener, of Middleburg, Fla., took the lead on lap 17 and never looked back, pacing the final 24 laps and topping the 26-car field to win Saturday's $5,000 602 Crate Late Model Nationals. ... Cole Exum led the first 16 laps and finished second, 0.738 of a second back. ... David Showers Jr. advanced three positions and finished eighth. ... Trey Mills started 19th and finished 11th. ... Saturday's special event lasted 17 minutes with 14 drivers completing all 40 laps. ... Exum and Nevin Gainey won heats.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
April 22, 2023
  1. Donnie Chappell
  2. Keith Nosbisch
  3. David Clegg
  4. Joe Kump
  5. Matt Herlong

Chappell, who at one point had a 12-second lead, led all 20 laps. ... Veteran Keith Nosbisch improved six positions. ... Adam Bennett led all the way in the 602 Crate feature.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
April 22, 2023
  1. Bud Thompson
  2. Johnny Wright Jr.
  3. Ryan Worsham
  4. Justin Hamilton
  5. Kody Cook
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
April 15, 2023
  1. Dustin Carter
  2. Derike Bennett
  3. Joe Kump
  4. Tuck Trentham
  5. Brandon Wells

Carter earned $2,000.

All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 15, 2023
  1. Garrett Mosley
  2. Garret Stewart
  3. Devin Walker
  4. Jordan Yawn
  5. Kyle Van Sickle

Mosley earned $1,833 for his victory in the Donnie Dobbins Tribute. ... David Showers Jr. won the 602 Crate feature. ... The track endured storms and power failures to complete the event.

Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Brenden Smith
  2. Jon Basquin
  3. Eli Johnson
  4. Larry Hubbard Jr.
  5. Brody Smith
Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
April 14, 2023
  1. Johnny Wright Jr.
  2. Austin Morris
  3. Kody Cook
  4. Erik White
  5. Bo Slay

Wright notched his first feature victory.

East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
April 8, 2023
  1. John Wayne Haynes
  2. Matt Herlong
  3. Brenden Smith
  4. Steve Brendle
  5. Jesse Foster
North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 1, 2023
  1. Nevin Gainey
  2. Parker Blankenship
  3. Bubba Roling
  4. Tim Swartz
  5. Gage Griffin
Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
April 1, 2023
  1. Eli Johnson
  2. Jeff Scofield
  3. Robert Vaughn Jr.
  4. Brenden Smith
  5. Steve Brendle

Brenden Smith won the Crate Late Model feature.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
March 25, 2023
  1. James Gilmore
  2. Tim Anderson
  3. Bud Thompson
  4. Owen Barnhill
  5. Austin Morris
Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
March 18, 2023
  1. Clay Harris
  2. Brenden Smith
  3. Eli Johnson
  4. Steve Mathis Jr.
  5. Daniel Woody
  6. Larry Hubbard Jr.
  7. Dylan Dunn
  8. Brody Smith

Earning $3,000, Harris notched his second victory of the weekend after picking up a $2,589 Southern Clash victory in Waycross, Ga., the previous evening.

Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
March 4, 2023
  1. Eli Johnson
  2. Rhett Wilson
  3. Billy Barrington
  4. Larry Hubbard Jr.
Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
February 25, 2023
  1. Colton Leyendecker
  2. Dakota Fox
  3. Brent Cartwright
  4. Ricky Gilmore
  5. Jonathan Joiner

Leyendecker started third in the nine-car field.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
February 18, 2023
  1. Joseph Joiner
  2. Jesse Enterkin
  3. JC Wilson
  4. Bo Slay
  5. Jonathan Joiner

Joiner, of Milton, Fla., earned $2,500 in the weekend finale to complete a Winter Nationals division sweep. ... Joiner led every lap of both weekend feature events.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
February 17, 2023
  1. Joseph Joiner
  2. Jesse Enterkin
  3. Steven Jernigan
  4. Jonathan Joiner
  5. Jeff Provinzino

Joiner earned $1,000 for his Winter Nationals victory. ... The event drew 11 entries.

Georgia

Cochran Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
December 30, 2023
  1. Cody Overton
  2. Matt Dooley
  3. Jimmy Sharpe Jr.
  4. Wayne Harbin
  5. Mitchell Keaton

The pole-starting Overton, of Evans, Ga., led all 25 laps and topped Saturday's 10-car field to win the $2,000 inaugural Holiday Hangover. ... Matt Dooley trailed Overton after the opening lap and finished 0.559 of a second back. ... Overton was fast qualifier.

Cochran Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
November 25, 2023
  1. Chaz Haskins
  2. Wiley McDaniel
  3. Landon Mathews
  4. Wil Herrington
  5. Brandon McDaniel

Haskins won the 602 Crate portion of the Double Gobbler weekend.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (602)
November 24, 2023
  1. Cameron Tribble
  2. Dustin Watkins
  3. John Ruggiero Jr.
  4. Eric Register
  5. Beckham Malone
  6. Cody Overton
  7. Bo Smith
  8. Nathan Bray
  9. Lance Griffith
  10. Austin Scarboro

The pole-starting Tribble, of Harlem, Ga., led all 20 laps and topped Friday's 18-car field to win the $1,500 weekend opener. ... Fourth-starting Dustin Watkins moved into second on lap eight and trailed Tribble the rest of the way, finishing 1.870 seconds back. ... Cody Overton improved five positions and finished sixth. ... Lance Griffith gained three spots and finished ninth. ... Tribble was fast qualifier. ... Friday's feature lasted 14 minutes, with 11 drivers completing 20 laps and 13 running at the finish.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
November 24, 2023
  1. Brandon Overton
  2. Will Roland
  3. Ben Faircloth
  4. Cody Overton
  5. Dillon Brown
  6. Pearson Lee Williams
  7. John Ruggiero Jr.
  8. Jeremy Steele
  9. Trent Ivey
  10. Ricky McClain

The pole-starting Overton, of Evans, Ga., led all 30 laps and topped Friday's 26-car field to win the $2,500 weekend opener. ... Seventh-starting Will Roland took second on lap 20 and finished 2.150 seconds back. ... Cody Overton improved nine positions and finished fourth. ... Dillon Brown and Pearson Lee Williams each gained 10 spots, finishing fifth and sixth. ... Brandon Overton was fast qualifier. ... Friday's feature lasted 18 minutes, with 12 drivers completing 30 laps and 15 running at the finish.

Lavonia Speedway
Southeastern Late Model Sportsman Series
November 19, 2023
  1. Terry Poore
  2. Brandon Haley
  3. Owen Osteen
  4. Jordy Nipper
  5. Larry Timms
  6. Austin Fox
  7. John Howard
  8. Matthew Wyatt
  9. Drew Collins
  10. Tucker Anderson

The third-starting Poore, of Seymour, Tenn., collected $2,000 in the Southeastern Late Model Sportsman Series event as part of the Georgia State Championship. ... He led all but the first lap for his first victory on the tour, which ran only a few races in 2023. ... Polesitter Drew Collins led the first lap and ran second through lap 16 before retiring. ... Jordy Nipper improved six positions in finishing fourth.

Cochran Motor Speedway
Southern Clash Late Models
November 18, 2023
  1. Jim Rogers
  2. Chaz Haskins
  3. Jordy Nipper
  4. Jimmy Sharpe Sr.
  5. Chad Wallace
  6. Chad Tuten
  7. Henry Carter
  8. Phil Pittman
  9. Jimmy Sharpe Jr.
  10. Monte Vaughn

The pole-starting Rogers, of Statesboro, Ga., topped Saturday's 18-car field to win his first Southern Clash Series feature of the season and $2,500. ... Rogers also wrapped up the series title. ... Tenth-starting Chaz Haskins finished second. ... Jordy Nipper started and finished third. ... Jimmy Sharpe Sr. started 11th and finished fourth. ... Rogers was fast qualifier.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Crates (602)
November 18, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Blake Craft
  3. Seth Wimpey
  4. Shane Yarbrough
  5. Stephen Segars
Senoia Raceway
Unsanctioned Supers
November 9, 2023
  1. Brandon Overton
  2. Michael Page
  3. Wil Herrington
  4. Ashton Winger
  5. Rucker Orr

The first night of the Peach State Classic was the lone action of the scheduled three-day event as the weekend's Castrol FloRacing Night in America competition was rained out. ... The track made last-minute additions of Super Late Models, 604 Crates and 602 Crates. ... Matt Dooley (604) and Cody Overton (602) won Crate Late Model features. ... Dooley earned $2,700 and Cody Overton $3,400.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 28, 2023
  1. Jeff Smith
  2. Mitchell Stanley
  3. Jason Welshan
  4. Casey Turman
  5. Eric Orr

The hometowner Smith led 20 laps. ... Will Roland (604) and Colten Jackson (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Crates (602)
October 21, 2023
  1. Bobby Elkins
  2. Colton Berrong
  3. Jonathan Cope
  4. Daniel Helton
  5. Drew Deaver

Elkins won on the undercard of David Payne's Southern All Star victory.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Jeffrey Lampp
  2. Bob Johnson
  3. Dink McKeehan
Lavonia Speedway
GM Performance 602 Series
October 14, 2023
  1. Luke Cooper
  2. Layton Sullivan
  3. Jay Coen
  4. David Smith
  5. Jake Jackson
  6. Daniel Doster
  7. Austin Mintz
  8. Frankie Beard
  9. Nathan Bray
  10. Kenny Collins

Luke Cooper of Woodruff, S.C., led the 25-lap feature from wire-to-wire for his third straight and fifth victory this season on the GM Performance 602 Series. ... Layton Sullivan ran second for the entire distance, finishing 0.946 of a second behind Cooper.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 14, 2023
  1. Blake Craft
  2. Devon Morgan
  3. Chris Woods
  4. Adam Smith
  5. Parris Simmons
Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
October 7, 2023
  1. Mark Whitener
  2. Ivedent Lloyd Jr.
  3. Scott Johnson
  4. Mark Fleischer
  5. Ryan Carter
  6. Bo Allen
  7. Henry Carter
  8. Chad Tuten
  9. Adam Bedenbaugh
  10. Jim Rogers

Whitener earned $5,000 in the second half of the Ralph Allen Showdown on the Southern Clash circuit. ... The Middleburg, Fla., driver was able to enter the event because of the rainout of the Crate Racin' USA Series event in Tazewell, Tenn. ... He took the checkers 1.369 seconds ahead of Ivedent Lloyd Jr. ... Nine drivers completed 45 laps. ... Friday's $5,000 winner Chad Tuten finished eighth. ... Whitener also won the 602 Crate feature.

Sugar Creek Raceway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
October 7, 2023
  1. Drew Collins
  2. Tucker Anderson
  3. Jadon Frame
  4. Skip Arp
  5. Danny Ledford
  6. Joe Denby
  7. Jordon Horton
  8. Rodney Weeks
  9. Chad Alley
  10. Kenny Kizzar

Collins, of Auburn, Ga., overtook Tucker Anderson with six laps remaining and grabbed a $3,000 Topless Outlaw victory in Blue Ridge, Ga. ... Collins won for the second time in the last three series events; he won Sept. 29 at Tri-County Racetrack in Brasstown, N.C. ... Skip Arp, who drove a No. 00 as a tribute to his longtime racing friend Freddy Smith, wrapped up the series title. ... Thirteen drivers completed 40 laps at Sugar Creek. ... Colton Berrong won the night's 602 Crate Late Model feature.

Rome Speedway
Red Clay Series
October 7, 2023
  1. Taylor Cole
  2. Hayden Swaney
  3. Dylan Perry
  4. Sawyer Tinker
  5. Olivia Gentry
  6. Kyler Haygood
  7. Matt Steward
  8. Andrew Moody
  9. Spencer Cranfield
  10. Koulten Herbert

The pole-starting Cole, of Cartersville, Ga., won his second straight Red Clay Series event for 602 Crate Late Models. ... Cole, who won a week earlier at Senoia (Ga.) Raceway, earned $5,000 in leading all 50 laps. ... Runner-up Hayden Swaney was 1.104 seconds back at the finish. ... Dylan Perry rallied from his 14th starting spot to finish third. ... Olivia Gentry came from 24th to fifth. ... Tyler Millwood won the night's 604 Crate Late Model feature. ... Rome hosts the World of Outlaws Case Late Model Series on Oct. 15.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Gus Simpson
  2. Rod Roberts
  3. Chris Woods
  4. Ken Lampp

Simpson earned $2,000.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Zach Leonhardi
  2. Joey Armistead
  3. Bobby Mills
  4. Mark Page
  5. Thomas Mewborn

Ryan Ray (604) and Brandon McDaniel (602) won Crate Late Model features.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
October 6, 2023
  1. Chad Tuten
  2. Adam Bedenbaugh
  3. Mark Fleischer
  4. Ivedent Lloyd Jr.
  5. Kyle Van Sickle
  6. Scott Johnson
  7. Jim Rogers
  8. Ryan Carter
  9. Bo Allen
  10. Paul Jorgensen

The pole-starting Tuten, of Blackshear, Ga., led all 50 laps and topped Friday's 20-car field to earn $5,000 in the opener of the Ralph Allen Showdown. ... Seventh-starting Adam Bedenbaugh moved into the runner-up spot on lap 37 and trailed Tuten the rest of the way, finishing 1.715 seconds back. ... Ryan Carter improved four positions and finished eighth. ... Tuten was fast qualifier. ... Friday's feature lasted 25 minutes, with 11 drivers running at the finish. ... Another $5,000 is on the line 24 hours later.

Senoia Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
September 30, 2023
  1. Matt Dooley
  2. Marty Massey
  3. Cody Haskins
  4. Corey North
  5. Jody Knowles

Dooley won the 604 Crate Late Model feature on the same card with the Southern Clash (for Limited Late Models) and the Red Clay Series (for 602 Crate Late Models).

Senoia Raceway
Southern Clash Late Models
September 30, 2023
  1. Dusty Jones
  2. Zach Leonhardi
  3. Pearson Lee Williams
  4. Jim Rogers
  5. Chase Baker
  6. Colby Darda
  7. Jamie Carr
  8. Chad Tuten
  9. Jimmy Price
  10. Scott Johnson

Making a last-lap pass, Jones, of LaGrange, Ga., earned $4,000 for his Southern Clash victory. ... He started third and took the checkers ahead of polesitter Zach Leonhardi, who led virtually all race long. ... Nine drivers completed 40 laps. ... Outside front-row starter Bubba Pollard, whose family operates the track, was the first retiree. ... The Red Clay Series for 602 Crate Late Models was also in action.

Senoia Raceway
Red Clay Series
September 30, 2023
  1. Taylor Cole
  2. Brandon McDaniel
  3. Dylan Perry
  4. Wiley McDaniel
  5. Payton Stevenson
  6. Daniel Brewer
  7. Sawyer Tinker
  8. Cody Newton
  9. Koulten Herbert
  10. Jay Coen

The polesitting Cole, of Cartersville, Ga., earned $2,500 for his Red Clay Series victory for 602 Crate Late Models. ... Runner-up Brandon McDaniel started 10th. ... McDaniel slipped by Cole to lead laps 23-25, but Cole regained the point on lap 26 and won the 30-lapper. ... Cole won by a narrow 0.147-second margin. ... Georgia drivers filled the top 16 positions (Matt Steward of Ooltewah, Tenn., was 17th). ... Nineteen drivers completed 30 laps.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 30, 2023
  1. Kip Cochran
  2. Parris Simmons
  3. Derrick Harvey
  4. Austin Fox
  5. Bubba Russell

Nathan Bray won the 602 Crate feature.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
September 30, 2023
  1. Lamar Scoggins
  2. Gary McPherson
  3. Randy Dillard
  4. D.J. Hayes
  5. Colby Kilgore

Scoggins earned $1,500. ... Cade Brookshire (604) and Jake Green (602) won Crate Late Model features.

Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 30, 2023
  1. Phil Pittman
Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 30, 2023
  1. Alex Yarbrough
  2. Ken Lampp
  3. Brad Basey
  4. Josh Roberts
Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Tucker Anderson
  2. Danny Ledford
  3. Drew Deaver
  4. John Howard
  5. Daven Dilbeck

Anderson also won a night earlier at Tri-County Racetrack in Brasstown, N.C. ... Dylan Beaver won Sugar Creek's 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Kenny Collins
  3. Chris Woods
  4. Trae Kirk
  5. Nick Sellers
Rome Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Oliver Gentry
  2. Vernon Smith
  3. Dale Thurman
  4. Chris Fennell
  5. Alec Morgan

T.J. Brittain (604) and Tim Clark (602) won Crate Late Model features.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
September 23, 2023
  1. Ben Faircloth
  2. Ches Chester
  3. Jimmy Sharpe Jr.
  4. Jordan Feider-Yawn
  5. Robbie Cowart

Eric Register won the 602 Crate feature.

Needmore Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 16, 2023
  1. Bubba Roling
  2. Cole Exum
  3. Montana Dudley
  4. Ty Giles
  5. Garret Stewart

Roling earned $1,500 in winning the Early Bird Qualifiers .... He also won the 602 Crate feature.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
September 9, 2023
  1. Adam Bedenbaugh
  2. Scott Johnson
  3. Jim Rogers
  4. Kyle Van Sickle
  5. Blake Mosley
  6. Paul Jorgensen
  7. Chad Tuten
  8. Joshua Bishop
  9. Tracy Jorgenson
  10. Dylan Browning

Bedenbaugh, of Lake City, Fla., earned $2,500 for his Southern Clash victory. ... The event drew 10 Limited Late Models.

Waycross Motor Speedway
602 Bandit Series
September 9, 2023
  1. Bud Chancey
  2. Scott Waters
  3. Nick Kirkus
  4. Gage Griffin
  5. Cameron Tribble
  6. John Strickland
  7. Hunter Carter
  8. Andy Dixon
  9. Troy Walker
  10. Brandon Stone

Chancey, of Yulee, Fla., earned $1,500 for his 602 Bandit Series victory.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Dink McKeehan
  3. Logan Stinchcomb
  4. Rod Roberts
  5. Brad Basey
North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
September 9, 2023
  1. Booger Brooks
  2. Tucker Anderson
  3. Brad Berry
  4. Casey Turman
  5. Randy Dillard

Jeff Smith (604) and Spencer Singleton (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
United Championship Racing Alliance
September 3, 2023
  1. Tucker Anderson
  2. Matt Shannon
  3. Kyle Courtney
  4. Junior Whitener
  5. Kasey Hall
  6. Cade Brookshire
  7. Dylan Perry
  8. Kenny Kizzar
  9. Tyler Hughes
  10. Jessie Hughes

Anderson, of Blairsville, Ga., also won July 8's UCRA stop at Sugar Creek. ... Anderson won by 0.736 of a second over runner-up Matt Shannon. ... Cade Brookshire started 13th and finished sixth. ... Polesitter Jacob Anderson reitred after 11 laps while running third. ... Seven of 15 starters completed 40 laps. ... Former track promoter Seth Wimpey was among three scratches from the feature lineup. ... UCRA cancelled Sept. 9 event in Crossville, Tenn. ... Bobby Elkins won Sugar Creek's 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Blake Craft
  2. Trae Kirk
  3. Kenny Collins
  4. Dink McKeehan
  5. Chris Woods

Craft won his second race of the weekend and topped Kirk by 5.778 seconds.

Rome Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Elliott Johnson
  2. Jamie Pritchett
  3. Wesley Scott
  4. Alec Morgan
  5. Kris Mathis

Johnson won the Limited Late Model feature on the undercard of Dale McDowell's Hunt the Front Super Dirt Series victory. ... Luther Jenkins (604) and Chris Hough (602) won Crate Late Model features.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Blake Craft
  2. Tucker Anderson
  3. Kip Cochran
  4. Chris Woods
  5. Derrick Harvey

The pole-starting Craft's $2,000 victory came on the undercard of Ashton Winger's $10,000 Hunt the Front Super Dirt Series victory for Super Late Models.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Logan Stinchcomb
  2. Dink McKeehan
  3. Gus Simpson
  4. Chris Woods
  5. Alex Yarbrough

Chris Woods won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Payton Stevenson
  2. Matt Dooley
  3. Darrin Ray
  4. Jamie Godbee
  5. Alan Brewer

Stevenson's victory came on the undercard of Michael Page's Hunt the Front tour triumph for Super Late Models.

Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Cole Exum
  2. Trynt Lloyd
  3. Kam Boyd
  4. Nevin Gainey
  5. Morrie West

Exum also won the 602 Crate feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Blake Craft
  2. Brandon Haley
  3. Adam Smith
  4. Larry Timms
  5. Parris Simmons

Dale Timms won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Rogers Dabbs Chevrolet Crate Racin’ USA Series
August 19, 2023
  1. Matt Dooley
  2. Dylan Knowles
  3. Dalton Polston
  4. Jackson Hise
  5. Lucas Ruark
  6. Cody Haskins
  7. Hunter Peacock
  8. Mario Gresham
  9. Zach Leonhardi
  10. Colton Leyendecker

Dooley, of Brooks, Ga., won from outside the front row for a $3,000 payday on the Crate Racin' USA circuit. ... Cody Haskins rallied from 20th to sixth.. ... Peyton Stevenson won the 602 Crate Late Model feature. ... Senoia on Aug. 26 hosts the Hunt the Front Super Dirt Series.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. John Howard
  2. Ricky Smith
  3. David Conley
  4. Brett Shook
Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Austin Fox
  3. Dink McKeehan
  4. Tyler Wood
  5. Alex Yarbrough
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Ricky McClain
  2. Kam Boyd
  3. Jordan Feider-Yawn
  4. Jim Rogers
  5. Taylor Wood

Cameron Tribble won the 602 Crate feature over Ryan Davis.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Drew Collins
  2. Darryl Matheson
  3. Bubba Russell
  4. Brandon Haley
  5. Kip Cochran

Frankie Beard won the 602 Crate Late Model feature.

Rome Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Ronnie Johnson
  2. Landon Bagby
  3. Oliver Gentry
  4. Tod Hernandez
  5. Chris Fennell

Johnson's victory was on the undercard of Tyler Millwood's Ultimate Southeast triumph for Super Late Models. ... T.J. Brittain (604) and Cass Fowler (602) won Crate Late Model features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Kenny Collins
  2. Rod Roberts
  3. Chris Woods
  4. Trae Kirk
  5. Nick Sellers

Collins earned $2,000 in the 40-lap special in piloting a Gus Simpson Racing entry.

Needmore Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Dustin Elliott
  2. Mark Fleischer
  3. Caleb Gay
  4. Grayson Ott
  5. Bubba Roling

After apparent winner Cole Exum was disqualified for a postrace technical violation, Dustin Elliott inheried $2,016 in the fifth annual Morgan Sheffield Memorial. ... Exum won the night's 604 Crate Late Model feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Bubba Russell
  2. Drew Collins
  3. Larry Timms
  4. Kenny Collins
  5. David McCoy
North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. John Ownbey
  2. Josh Walker
  3. Aaron Wilson
  4. Colby Kilgore
  5. Sawyer Tinker
  6. Ray Cook
  7. Shawn Chastain
  8. Hayden Ownbey
  9. Michael Evans
  10. Tyler Nichols

The polesitting Ownbey, of Cleveland, Tenn., captured the unsanctioned Sweet Summertime $3,000 special. ... Ownbey was quickest of 18 entries with a 14.669-second qualifying lap. ... Aaron Wilson (604) and Cass Fowler (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jason Manley
  2. Danny Ledford
  3. Drew Deaver
  4. Tucker Anderson
  5. Parris Simmons

The track held a benefit raffle for Jason Deal, the local racer who suffered serious injuries earlier in the week in a work-related accident. ... Charles Devine won the 602 Crate Late Model feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Blant Duke
  2. Glenn Morris
  3. Cody Haskins
  4. Chad Duncan
  5. Thomas Newborn

Lucas Ruark (604) and Cody Newton (602) won Crate Late Model features.

Cochran Motor Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 5, 2023
  1. Wiley McDaniel
  2. Phil Pittman
  3. Landon Mathews
  4. Brandon McDaniel
  5. Corey Dunn

Phil Pittman won a second division feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Cody Haskins
  2. Glenn Morris
  3. Joey Armistead
  4. Taylor Puckett
  5. Chad Duncan

Matt Dooley (604) and Daniel Brewer (602) won Crate Late Model features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Joe Yarbrough
  3. Logan Stinchcomb
  4. Gus Simpson
  5. Drew Deaver
North Georgia Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 28, 2023
  1. Tucker Anderson
  2. Cade Brookshire
  3. Logan Palmer
  4. Matt Shannon
  5. Junior Whitener

Anderson's victory came on the undercard of Dale McDowell's Schaeffer's Southern Nationals triumph. ... Sawyer Tinker won the 602 Crate feature.

Sugar Creek Raceway
Red Clay Series
July 22, 2023
  1. Jake Green
  2. Dylan Beaver
  3. Matt Steward
  4. Jacob Parris
  5. Colton Berrong
  6. Hayden Swaney
  7. Charles Devine
  8. Koulten Herbert
  9. Dylan Perry
  10. Shaun Sise

The polesitting Green, of Dalton, Ga., earned $2,000 in the 30-lapper on Red Clay Series, a tour for 602 Crate Late Models. ... Runner-up Dylan Beaver led the first seven laps with Green leading the rest of the way. ... Matt Steward improved five positions in finishing third. ... Fourteen of 24 starters completed 30 laps. ... Dylan Perry set fast time with a 15.517-second lap. ... Keith Rollins scratched from the feature.

Screven Motor Speedway
602 Bandit Series
July 22, 2023
  1. Dale Timms
  2. Caleb Gay
  3. Chaz Haskins
  4. Ryan Davis
  5. Kale Green
  6. Cameron Tribble
  7. Chase Blackwell
  8. Preston Blalock
  9. C.B. McKinnon
  10. Wilson Boyd

Timms, of Hodges, S.C., swept the 602 Bandit Series weekend at Screven, adding another $1,500 victory to his triumph 24 hours earlier. ... Timms started on the front row with polesitter Luke Cooper, an early retiree. ... Kale Green of Pelion, S.C., rallied from 13th to finish fifth. ... Timms led all 20 laps.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Parris Simmons
  2. Larry Timms
  3. Chris Woods
  4. Austin Fox
  5. Austin Reed

Chris Woods won the 602 Crate Late Model feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Danny Ledford
  2. Drew Deaver
  3. Jason Deal
  4. Trevor Parker
  5. Junior Whitener

Ledford earned $1,500. ... His victory came on the same card as the Red Clay Series triumph for Jake Green for 602 Crate Late Models.

Needmore Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 21, 2023
  1. Cole Exum
  2. Nevin Gainey
  3. Russell Brown Jr.
  4. Bubba Roling
  5. Landon Mathews
Screven Motor Speedway
602 Bandit Series
July 21, 2023
  1. Dale Timms
  2. Chaz Haskins
  3. Caleb Gay
  4. Cameron Tribble
  5. Preston Blalock
  6. Chase Blackwell
  7. Luke Cooper
  8. Ches Chester
  9. Travis Young
  10. Chris Burnsed

Timms earned $1,500 on the opening night of the Rebel Yell weekend doubleheader. ... The Schaeffer's Southern Nationals highlights July 22 action.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Dink McKeehan
  3. Joe Yarbrough
  4. Gavin Terry
  5. Gus Simpson
Senoia Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 15, 2023
  1. Payton Stevenson
  2. Bubba Gorman
  3. Taylor Cole
  4. Daniel Brewer
  5. Cody Newton

Stevenson won on the undercard of Tyler Millwood's CRUSA touring victory.

Sugar Creek Raceway
United Championship Racing Alliance
July 8, 2023
  1. Tucker Anderson
  2. Dylan Perry
  3. Chip Brindle
  4. Jacob Anderson
  5. Matt Shannon
  6. Mitchell Stanley
  7. Kenny Kizzar
  8. Kasey Hall
  9. Jessie Hughes
  10. Zach Leonhardi

Anderson earned $3,000 for the UCRA victory. ... He led 30 laps. ... “This win means a lot,” Anderson said. “Things haven’t quite been the way they were last year. We haven’t struggled, but we were just so fast in 2022. Now I think we’re finally starting to find ourselves and we should be pretty good going forward.” ... David Payne won the Super Late Model feature. ... Dylan Beaver won the 602 Crate feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. David Payne
  2. Danny Ledford
  3. Jamie Oliver
  4. Chase Oliver
  5. Heath Hindman

Payne won $2,500 on the same card as Tucker Anderson's United Championship Racing Alliance victory for Crate Late Models. ... Dylan Beaver won the 602 Crate feature.

Swainsboro Raceway
Southern Clash Late Models
July 8, 2023
  1. Pearson Lee Williams
  2. Joshua Bishop
  3. Cody Overton
  4. Haiden Cowan
  5. Ches Chester
  6. Jackson Hise
  7. Chad Tuten
  8. Jeremy Faircloth
  9. Trey Mills
  10. Scott Johnson

Finishing 4.483 seconds ahead of Bishop, Williams, of Dublin Ga., earned $2,500 for winning the Southern Clash portion (a 30-lap feature) of Swainsboro's Firecracker 100. ... Eleven of the 17 starters finished on the lead lap. ... Justin Mintz didn't start the feature.

Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 8, 2023
  1. Clay Harris
  2. Trynt Lloyd
  3. Hunter Peacock
  4. Kam Boyd
  5. Jason Garver
  6. Cole Exum
  7. Joe Kump
  8. Mark Fleischer
  9. Cameron Saunders
  10. Morrie West

Harris earned $3,000 in the Summer Speed Scorcher. ... Cole Exum won the five-car feature for 602 Crate Late Models.

Cochran Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 8, 2023
  1. David Poole
  2. Matthew Taylor
  3. Tommy Hadden
  4. Johnathan Hart
  5. Blake Daniels

Poole earned $2,000. ... Cameron Tribble won the 602 Crate Late Model feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 2, 2023
  1. Ethan Hunter
  2. Drew Collins
  3. Larry Timms
  4. John Howard
  5. Bubba Russell
  6. Chris Woods
  7. Adam Smith
  8. Derrick Harvey
  9. Nick Deitz
  10. Blake Craft

Second-starting Hunter, of Harrison, Tenn., led all 20 laps and topped a 17-car field Sunday to win $3,000. ... Pole-starting Drew Collins moved into the runner-up position on lap two and trailed Hunter the rest of the way, finishing 2.900 seconds back. ... John Howard advanced seven positions and finished fourth. ... Adam Smith gained six spots and finished seventh. ... Derrick Harvey started 16th and finished eighth. ... Collins was fast qualifier. ... Sunday's feature lasted 14 minutes, with eight drivers completing all 20 laps. ... Dale Timms won the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Trae Kirk
  2. Ken Lampp
  3. Gus Simpson
Senoia Raceway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Cruz Skinner
  2. Austin Horton
  3. Jimmy Thomas
  4. Matt Dooley
  5. Ryan Ray

Skinner won on the undercard of the Ultimate Southeast-Hunt the Front victory for Jimmy Owens. ... Brandon McDaniel won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
June 24, 2023
  1. Colby Darda
  2. Pearson Lee Williams
  3. Jordy Nipper
  4. Austin Horton
  5. Ty Ellis
  6. Ethan Hunter
  7. Taylor Puckett
  8. Dusty Jones
  9. Drew Collins
  10. Jason Manley

The fourth-starting Darda, of LaGrange, Ga., earned $3,000. ... Fifteen of 24 starters completed 30 laps. ... Brandon McDaniel won the night's 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Chris Woods
  2. Rod Roberts
  3. Ken Lampp
  4. Will Harris
  5. Tyler Wood
Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Cole Exum
  2. Bubba Roling
  3. Phil Pittman
  4. Scott Waters
  5. Kale Van Sickle
Cochran Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 24, 2023
  1. Caleb Gay
  2. Josh Lanford
  3. Tim Dixon
  4. Allen Styck
  5. Matthew Taylor

Cameron Tribble won the 602 Crate Late Model feature.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Dale Timms
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Bob Robertson
  2. Dustin Watkins
  3. Matt Henderson
  4. Landon Mathews
  5. Cole Exum

Robertson pocketed $2,500.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Logan Stinchcomb
  2. Ken Lampp
  3. Joe Yarbrough
  4. Gus Simpson
Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Bubba Russell
  2. Drew Benfield
  3. John Howard
  4. Charlie Walker
  5. Deano Long

Russell won the 15-car feature from the pole. ... Parrison Simmons was disqualified. ... Frankie Beard won the 602 Crate Late Model feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Randy Dillard
  2. Ethan Hunter
  3. Danny Ledford
  4. Tucker Anderson
  5. Jason Deal

Ronnie Johnson (604) and Bobby Elkins (602) won Crate Late Model features.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
June 10, 2023
  1. Kyle Van Sickle
  2. Jim Rogers
  3. Scott Johnson
  4. Johnny Collins
  5. Cole Exum
  6. Bo Allen
  7. Dylan Browning
  8. Blake Mosley
  9. Tracy Jorgenson
  10. Chad Tuten

Finishing 2.247 seconds ahead of Rogers, Van Sickle, of Jacksonville, Fla., led all 30 laps from the pole for a $2,500 payday. … The Summer Sizzle, a make-up for a June 3 rainout, drew 11 cars. … Van Sickle was the fast qualifier. … Cole Exum win the Limited/602 feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Joey Armistead
  2. Jordy Nipper
  3. Bailey Williams
  4. Glenn Morris
  5. Lamar Haygood

Cody Haskins (604) and Payton Stevenson (602) won Crate Late Model features.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Josh Walker
  2. Casey Turman
  3. John Ownbey
  4. Colby Kilgore
  5. Chris Jones

Jeff Smith (604) and Cade Brookshire (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Colton Berrong
  2. Jonathan Cope
  3. Kevin Fisher
  4. Bobby Elkins
  5. Cooper Twiggs
Sugar Creek Raceway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
June 3, 2023
  1. Jason Manley
  2. Jadon Frame
  3. Drew Collins
  4. Chase King
  5. Jordon Horton
  6. Jason Deal
  7. Jason Trammell
  8. Ruben Mayfield
  9. Ronnie Johnson
  10. Dante Curtis

The sixth-starting Manley, of Loudon, Tenn., earned $3,000 for his second career Topless Outlaw Series victory. ... He took the lead on the 23rd of 40 laps. ... Eighth-starting Jadon Frame finish 0.283 of a second behind at the checkers. ... Jason Trammell led the first 11 laps and Drew Collins led 12-22 before Manley took over. ... Collins ended up third and Trammel was seventh. ... Jason Deal started 14th and finished sixth. ... Eleven drivers completed 40 laps and 16 of 21 were running at the finish. ... Colton Berrong won the night's 602 Crate Late Model feature.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Drew Benfield
  2. John Howard
  3. Brett Shook
  4. David Conley
  5. Bubba Russell

Frankie Beard won the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Chris Woods
  2. Dink McKeehan
  3. Ken Lampp
  4. Alex Yarbrough
  5. Will Harris

Woods also won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Glenn Morris
  2. Mark Page
  3. Zach Leonhardi
  4. Taylor Puckett
  5. Jamie Maurice

Blant Duke won the 602 Crate Late Model feature.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Colby Kilgore
  2. Hayden Ownbey
  3. Josh Walker
  4. Ethan Hunter
  5. Landon Gentry

Kilgore topped an 18-car field. ... Cass Fowler won the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 29, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Chris Woods
  3. Alex Yarbrough
  4. Dink McKeehan
  5. Bob Johnson
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 29, 2023
  1. Cody Overton
  2. Joshua Bishop
  3. Ricky McClain
  4. Taylor Wood
  5. Dustin Carter

Landon Mathews won the 602 Crate feature.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 28, 2023
  1. Brady Cornett
  2. Brett Shook
  3. David Conley
  4. Bubba Russell
  5. Larry Timms
North Georgia Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 27, 2023
  1. Mitchell Stanley
  2. A.J. Carlisi
  3. Terry Poore
  4. Marty Lunsford
  5. Joe Picklesimer

Stanley's victory came on the undercard of Dale McDowell's Schaeffer's Spring Nationals triumph. ... Elliott Johnson won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Rod Roberts
  2. Lance Finn
  3. Tyler Wood
  4. Logan Stinchcomb
  5. Ken Lampp
Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 20, 2023
  1. Kyle Bridges
  2. Johnny Collins
  3. Jordan Yawn
  4. Haiden Cowan
  5. Nick Kirkus

Bridges won on Armed Forces Showdown Night. ... Kole Platt won the 602 Crate Late Model feature in the track's first event under new owner Steve Stevenson.

Screven Motor Speedway
602 Bandit Series
May 20, 2023
  1. Cameron Tribble

Tribble, who was the second-quick qualifier, earned $1,500. ... The race drew 15 entries.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 19, 2023
  1. Ricky McClain
  2. Joshua Bishop
  3. Terry Lumley
  4. Ches Chester
  5. Derek Dent

McClain's victory was on the undercard of Carson Ferguson's $10,000 Hunt the Front Super Dirt Series victory for Super Late Models. ... Tyler Sanders won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Joey Armistead
  2. Bubba Pollard
  3. Oliver Gentry
  4. Rucker Orr
  5. Wesley Scott

Driving a Barry Copeland-owned car, Matt Dooley won the Crate Late Model feature over Chase Baker. ... Mavrick Davidson won the Red Clay Series feature for 602 Crate Late Models. ... Senoia hosts the first-year Hunt the Front Super Dirt Series for the $10,044-to-win Roscoe Smith Classic on May 20.

Senoia Raceway
Red Clay Series
May 13, 2023
  1. Mavrick Davidson
  2. Sam Ellison
  3. Allen Styck
  4. Shaun Sise
  5. Matt Steward
  6. Dylan Perry
  7. Jamie Godbee
  8. Michael Courtney
  9. Will McConnell
  10. Daniel Brewer

Davidson, of Douglasville, Ga., came from his 11th starting spot for a $2,000 victory for 602 Crate Late Models on the Red Clay Series. ... Davidson led the final 15 laps. ... Pole-starting Sawyer Tinker led the first 16 laps but retired just past halfway. ... Fifteen of 27 starters completed 30 laps. ... The race was a makeup of an April 29 rainout.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. David Payne
  2. Kurt English
  3. Jason Deal
  4. Johnny Chastain
  5. Tate McCollum

David Payne earned $2,500 in the first event under promoters Richard Norton and Todd Freese. ... The event came three days after a fire in the track's suite and office that threatened to postpone the opener. ... Danny Ledford won the Limited Late Model feature and Bobby Elkins won the 602 Crate main event.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Heath Hindman
  2. Booger Brooks
  3. Colby Kilgore
  4. John Ownbey
  5. Hayden Ownbey

Kane Newby (604) and Jake Green (602) won Crate features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Will Harris
  2. Chris Woods
  3. Trae Kirk
  4. Cole McKeehan
  5. Tyler Wood
Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Brandon Haley
  2. Parris Simmons
  3. Bubba Russell
  4. Brady Cornett
  5. Charlie Walker

Frankie Beard won the 602 Crate feature.

Needmore Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 13, 2023
  1. Grayson Ott
  2. Kole Platt
  3. Wiley McDaniel
  4. Colby Boyett
  5. Bubba Roling

Ott's victory was on the undercard of Mark Whitener's triumph on the Crate Racin' USA tour for 604 Crates.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 7, 2023
  1. Hunter Peacock
  2. Pearson Lee Williams
  3. Dean Bowen
  4. Kam Boyd
  5. Shane Riner
  6. Jimmy Sharpe Jr.
  7. Carson Ferguson
  8. Jordan Feider-Yawn
  9. Ricky McClain
  10. Ches Chester

The fourth-starting Peacock, of Macon, Ga., earned $3,000 and a hand-carved trophy for winning the 604 Crate Late Model portion of the Pine Tree 100. ... The event was postponed nine days after a rainout and held on a Sunday. ... Jimmy Sharpe Jr. advanced nine positions in finishing sixth. ... The event drew 18 cars.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
May 6, 2023
  1. Kyle Van Sickle
  2. Chad Tuten
  3. Clay Harris
  4. Johnny Collins
  5. Scott Johnson
  6. Jim Rogers
  7. Jordy Nipper
  8. Blake Mosley
  9. Adam Bedenbaugh
  10. Dylan Browning

Van Sickle, of Jacksonville, Fla., started outside the front row and raced to a $2,505 victory in the Bandit's Birthday Bash. ... The race paid tribute to longtime Waycross racer Mike Carter, the Blackshear Bandit. ... Pole-starting Clay Harris finished third after leading the first four laps. ... Van Sickle led the final 26 circuits. ... The event drew a dozen cars. ... Scott Waters won the 602 Crate Late Model feature over Johnny Collins.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. John Howard
  2. Brett Shook
  3. Andrew Benfield
  4. Austin Fox
  5. David Conley

Howard won by a 1.976-second margin in the 12-car feature. ... Seven drivers completed 15 laps.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Dink McKeehan
  3. Will Harris
  4. Josh Hardgree
  5. Shane Cox
Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Joey Armistead
  2. Logan Stinchcomb
  3. Bailey Williams
  4. Mike Weed
  5. Ryan Ray

Corey North won the 604 Crate Late Model feature.

Rome Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Oliver Gentry
  2. Mark Page
  3. Dale Thurman
  4. Dusty Jones
  5. Shane Smith

Gentry's victory came on the undercard of Dale McDowell's Schaeffer's Spring Nationals victory for Super Late Models. ... Mitchell Stanley (604) and Chris Hough (602) won Crate Late Model features.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 5, 2023
  1. Drew Benfield
  2. Chris Woods
  3. Parris Simmons
  4. Mason Tucker
  5. Logan Stinchcomb

Chris Woods won the 602 Crate Late Model feature.

Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 29, 2023
  1. Hunter Peacock
  2. David Whitener
  3. Cole Exum
  4. Jordan Yawn
  5. Kam Boyd
  6. Mark Fleischer
  7. Morrie West
  8. Jason Garver
  9. Bubba Roling
  10. Charlie Williamson

Second-starting Peacock, of Macon, Ga., led all 26 laps and topped a 15-car field to win Saturday's $3,000 feature. ... Fast qualifier and polesitter David Whitener trailed Peacock the entire distance, finishing 5.966 seconds back. ... Kam Boyd advanced three positions and finished fifth. ... Bubba Roling gained two spots and finished ninth. ... Saturday's feature was completed without incident and lasted seven minutes, with six drivers completing all 26 laps.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 29, 2023
  1. Blake Craft
  2. Chris Woods
  3. Andrew Benfield
  4. Brett Shook
  5. Mason Tucker
Lavonia Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 29, 2023
  1. Nathan Bray
  2. Nick Sellers
  3. Taylor Griffith
  4. Hoyt Partain
  5. Shane Yarbrough
Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 29, 2023
  1. Ken Lampp
North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
April 22, 2023
  1. Donald McIntosh
  2. Tyler Millwood
  3. David Payne
  4. Tate McCollum
  5. Lamar Scoggins

McIntosh's victory came on the same card as Cory Hedgecock's American All-Star Series triumph for 604 Crate Late Models. ... Jacob Parris won the 602 Crate feature over Colton Jackson.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Brady Cornett
  2. David Conley
  3. Danny Ledford
  4. Danny Sanders
  5. Crash Nash
Cochran Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 22, 2023
  1. Caleb Gay
  2. Pearson Lee Williams
  3. Tim Dixon

Caleb Gay also won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Jordy Nipper
  2. Cody Haskins
  3. Oliver Gentry
  4. Jamie Carr
  5. Chad Duncan

The fith-starting Nipper, winnning for the second straight weekend at Senoia, inherited the lead from a retiring Taylor Puckett on the 16th lap. ... Chad Duncan improved 11 positions for a top-five finish. ... Corey North (604) and Richie Stephens (602) won Crate Late Model features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Rod Roberts
  2. Trae Kirk
  3. Logan Stinchcomb
  4. Ken Lampp
  5. Chris Woods
Rome Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 15, 2023
  1. Michael Courtney
  2. Chris Hough
  3. Jacob Parris
  4. Chuck Padgett
  5. Tucker Anderson

Courtney's victory was on the undercard of the Crate Racin' USA tour event for 604 Crate Late Models.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
April 15, 2023
  1. Colby Kilgore
  2. Josh Walker
  3. Casey Turman
  4. Hayden Ownbey
  5. Heath Hindman

Jake Green won the 602 Crate feature.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Brady Cornett
  2. Daniel Wilson
  3. David Conley
  4. Matthew Wyatt
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
April 15, 2023
  1. Ricky McClain
  2. Cole Godowns
  3. Taylor Wood
  4. Terry Lumley
  5. Ken Ricks

Cameron Tribble won the 602 Crate Late Model feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Jordy Nipper
  2. Oliver Gentry
  3. Jody Knowles
  4. Rucker Orr
  5. Bailey Williams

The event drew 127 race cars overall. ... The track hosts the Red Clay Series on April 29.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Drew Collins
  2. Danny Sanders
  3. Charlie Walker
  4. Ronnie Hedden
  5. Lance Chitwood

Collins led 20 laps. ... Chris Woods won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Rod Roberts
  3. Dink McKeehan

Trae Kirk was the apparent winner but was disqualified for a postrace technical violation.

Needmore Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 14, 2023
  1. Mark Fleischer
  2. Jackson Hise
  3. Kam Boyd
  4. Brandon DeWitt
  5. Tim Dixon

Brayden Johnson won the 602 Crate feature.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (602)
April 1, 2023
  1. Ches Chester
  2. Eric Register
  3. Derek Dent
  4. Cameron Tribble
  5. Wilson Boyd
Cochran Motor Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 1, 2023
  1. Wil Herrington
  2. Tyler Sanders
  3. Allen Styck
  4. Wiley McDaniel
  5. Keith Edge

Herrington won on the undercard of Kyle Bronson's $10,000 Crate Racin' USA victory.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 1, 2023
  1. Matt Dooley
  2. Marty Lunsford
  3. Jordy Nipper
  4. Ryan Ray
  5. Randall Powell

Cass Fowler won the 602 Crate Late Model feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 1, 2023
  1. Larry Timms
  2. Danny Ledford
  3. Danny Sanders
  4. James Nash
  5. Austin Fox

Dylan Beaver won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 1, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Chris Woods
  3. Timothy McKeehan
  4. Cole McKeehan
  5. Tyler Wood
Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (604)
March 25, 2023
  1. David Whitener
  2. Mark Whitener
  3. Hunter Peacock
  4. Kam Boyd
  5. Trynt Lloyd

Scott Waters won the 602 Crate feature (Corrects 604 finish).

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 25, 2023
  1. Trae Kirk
  2. Rod Roberts
  3. Dink McKeehan
  4. Tyler Wood
  5. Ken Lampp
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
March 18, 2023
  1. Joshua Bishop
  2. Taylor Wood
  3. Allen Styck
  4. Cameron Saunders
  5. Ricky McClain

Tyler Sanders won the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 18, 2023
  1. Chris Woods
  2. Rod Roberts
  3. Ken Lampp
  4. Austin Fox
  5. Tyler Wood

Cody Segar won tdhe 602 Crate feature.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
March 17, 2023
  1. Clay Harris
  2. Mark Whitener
  3. Kyle Van Sickle
  4. Jordy Nipper
  5. Jim Rogers
  6. Scott Johnson
  7. Chad Tuten
  8. Bo Allen
  9. Bubba Roling
  10. Morrie West

Second-starting Harris, of Jupiter, Fla., slipped by race-long leader Mark Whitener on lap 28 and paced the final two circuits to win Friday's $2,589 Southern Clash Late Models Series season opener. ... Whitener, of Middleburg, Fla., led the first 28 laps from the pole before finishing 1.372 seconds back. ... Jordy Nipper advanced three positions and finished fourth. ... Scott Johnson gained four spots and finished sixth. ... Friday's feature lasted 21 minutes with 11 drivers completing all 30 laps. ... Whitener topped the 16-car field in qualifying.

Needmore Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 11, 2023
  1. Cody Overton
  2. Hunter Peacock
  3. Mark Whitener
  4. Trynt Lloyd
  5. Bubba Roling

Overton led all 25 laps for a $1,500 payday. ... Nevin Gainey won the 602 Crate Late Model feature. ... The event was the first under the new ownership of Chance Smith.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 11, 2023
  1. Rod Roberts
  2. Chris Woods
  3. Ken Lampp
  4. Tyler Wood
  5. Timothy McKeehan

Chris Woods won the 602 Crate Late Model feature and lowered the track record with a 14.22-second qualifying lap.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 11, 2023
  1. Austin Reed
  2. Parris Simmons
  3. James Nash
  4. John Howard
  5. Deano Long

Brady Cornett won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Crates (604)
March 4, 2023
  1. Cody Overton
  2. Dustin Smith
  3. Maddux Mullinax
  4. Jason Lyles
  5. Michael Mims

Winning from the pole position, Overton captured the 604 Crate Late Model feature on the undercard of Wil Herrington's Schaeffer's Spring Nationals victory. ... Brandon McDaniel captured the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 4, 2023
  1. Chris Woods
  2. Rod Roberts
  3. Ken Lampp
  4. Joe Yarbrough
  5. Tyler Woods

Woods, of Statham, Ga., also won the 602 Crate Late Model feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
February 25, 2023
  1. Larry Timms
  2. Devon Morgan
  3. Daniel Wilson
  4. Kyle Courtney
  5. Danny Sanders

The fast qualifying Timms won the 13-feature from the pole position for a $2,100 victory.

Screven Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
February 3, 2023
  1. Cameron Tribble
  2. Justin Mintz
  3. Preston Blalock
  4. Austin Mintz
  5. Tyler Sanders
  6. Banjo Duke
  7. Jake Jackson
  8. Cass Fowler
  9. David Smith
  10. Thomas Cooler

The seventh-starting Tribble of Harlem, Ga., took the lead on lap 19 and paced the final two circuits in the $2,000 Winter Freeze opener. ... Justin Mintz led 18 laps before being overtaken by Tribble and finishing 0.477 of a second back. ... Polesitter Preston Blalock was third. ... After winning November's $3,000 weekend finale in 602 Bandits competition at Screven, Austin Mintz finished fourth. ... Friday's feature on opening night of the two-day 13th annual Winter Freeze, lasted 28 minutes with 15 drivers completing 20 laps. ... Blalock set fast time (16.004 seconds). ... The 602 Bandits race for $5,000-to-win in Saturday's finale.

Iowa

Lee County Speedway
IMCA Late Models
November 6, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Darrel DeFrance
  3. Jeff Tharp
  4. Tommy Elston
  5. Sam Halstead

Horn took the checkers at Shiverfest.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
October 22, 2023
  1. Nick Deal
  2. Sterling Perkins
  3. Jacob Brown
  4. Josh Most
  5. Jack Hearty

The 10th-starting Deal won the Late Model portion of the Fall Bash.

Hamilton County Speedway
Unsanctioned Supers
October 22, 2023
  1. Tad Pospisil
  2. Brian Harris
  3. Jason Hahne
  4. Darrel DeFrance
  5. Shane DeMey

Pospisil won the Your Life Iowa Fall Futurity feature finale, earning $2,000.

Hamilton County Speedway
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Brian Harris
  2. Tad Pospisil
  3. Shane DeMey
  4. Jason Hahne
  5. Lance Matthees

Harris earned $2,000 for his victory in the opener of the Your Life Iowa Fall Futurity.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
October 7, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Jesse Bodin
  3. Jeremy Pundt
  4. C.J. Horn
  5. Vance Wilson

Elston completed a sweep of the Harvest Hustle.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
October 6, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Nick Marolf
  3. Jeremy Pundt
  4. Denny Woodworth
  5. Chuck Hanna

Elston won on the opening night of the Harvest Hustle. ... Pundt advanced eight positions.

Cedar County Raceway
IMCA Late Models
September 28, 2023
  1. Justin Kay
  2. Matt Ryan
  3. Dustin Schram
  4. Jesse Bodin
  5. Bobby Hansen
Cedar County Raceway
IMCA Late Models
September 27, 2023
  1. Justin Kay
  2. Ron Klein
  3. Joel Callahan
  4. Matt Ryan
  5. Evan Miller
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
September 22, 2023
  1. Nick Deal
  2. Alex Banks
  3. Jarrett Getzschman
  4. Braeden Dillinger
  5. Mike Collins

Deal won on the first night of the Brandon Saltzman and Tiny Lund Showdown.

Boone Speedway
IMCA Late Models
September 4, 2023
  1. Jeff Aikey
  2. Cory Dumpert
  3. Joel Callahan
  4. Andy Nezworski
  5. Joe Beal
  6. Mike Fryer
  7. Alex Banks
  8. J.D. Auringer
  9. Darrel DeFrance
  10. Bobby Hansen

Winning the race for the seventh time, Hall of Famer Jeff Aikey, 61, led all but three of 50 laps for a $3,000 Speedway Motor Super Nationals victory, the lone Late Model event during a busy week of action at Boone. ... Last year's race winner and IMCA points leader Cory Dumpert rallied from 15th to finish second behind the  outside front-row starter. ... Fifth-starting Dean Abbey led laps 23-25 but got into an infield tire barrier to end his race. ... Joel Callahan started 11th and finished third. ... Polesitter Alex Banks contended until fading with 10 laps remaining.

West Liberty Raceway
IMCA Late Models
September 2, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Ron Boyse
  3. Steve Johnson
  4. Gary Webb
  5. Jesse Bodin
Lee County Speedway
IMCA Late Models
August 31, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Jeremy Pundt
  3. Mark Burgtorf
  4. Andy Nezworski
  5. Sam Halstead

Horn earned $2,000 in the Photo Daddy 50. ... Runner-up Jeremy Pundt rallied from his 13th starting spot.

Benton County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
August 27, 2023
  1. J.D. Auringer
  2. Nick Marolf
  3. Corey Dripps
  4. Bryan Klein
  5. C.J. Horn
  6. Curt Martin
  7. Greg Kastli
  8. Gabe Umbarger
  9. Sean Johnson
  10. Logan Duffy

The 12th-starting Auringer, of Waterloo, Iowa, made his second Late Model start and led the final six laps to win Sunday's $3,500 season finale. ... Eighth-starting Nick Marolf moved into the runner-up spot on lap 29 and finished 1.791 seconds back. ... Corey Dripps led four times for eight laps before settling for third; Dripps captured the first-season PRO title. ... Bryan Klein led 17 of the first 19 laps before fading to fourth. ... Dripps, Logan Duffy and Curt Martin won heats. ... The 30-lap feature lasted 22 minutes, with 15 drivers completing the distance and 17 running at the finish.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 27, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Luke Merfeld
  3. Joel Callahan
  4. Ron Klein
  5. Lyle Klein

Pollard won for the fourth time in the last five events at Dubuque and clinched his first Dubuque championship.

34 Raceway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Jay Johnson
  2. Jesse Bodin
  3. Jeff Guengerich
  4. C.J. Horn
  5. Austin Becerra
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Zach Zeitner
  3. Cade Richards
  4. Brett Hopp
  5. Sterling Perkins
Crawford County Speedway
IMCA Late Models
August 25, 2023
  1. Nick Deal
  2. Robbie Jorgensen
  3. Cade Richards
  4. Zach Zeitner
  5. Jimmy Judd
Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 20, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Joel Callahan
  3. Luke Merfeld
  4. Evan Miller
  5. Steve Johnson

Pollard raced from his ninth starting spot to his sixth overall victory of the season and fourth at Dubuque.

34 Raceway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Jay Johnson
  3. Jesse Bodin
  4. Mark Burgtorf
  5. Sam Halstead
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Jesse Sobbing
  2. Cade Richards
  3. Nick Deal
  4. Jack Hearty
  5. Drew Baker

Sobbing won from his seventh-row starting spot over sixth-row starters Cade Richards and Nick Deal.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Curt Martin
  2. Greg Kastli
  3. Colton Leal
  4. Sean Johnson
  5. Logan Duffy

Martin won the points finale while Sean Johnson wrapped up the track title. ... The track hosts his Fall Madness event on Oct. 12-14.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
August 18, 2023
  1. Justin Kay
  2. Joe Beal
  3. Evan Miller
  4. Andy Nezworski
  5. Mike Goben

Kay rallied from 10th and took the lead from Joe Beal with two laps remaining. ... Andy Nezworski wrapped up the track title. ... Evan Miller started on the pole and led the first 15 laps.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 13, 2023
  1. Ron Klein
  2. Jeremiah Hurst
  3. Luke Merfeld
  4. Eric Pollard
  5. Steve Johnson

Klein inherited the victory after David Webster's disqualication.

Independence Motor Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
August 12, 2023
  1. Curt Martin
  2. Brian Harris
  3. Logan Duffy
  4. Greg Kastli
  5. Corey Dripps
  6. Bryan Klein
  7. Jon Passick
  8. Sean Johnson
  9. Mack Mulvany
  10. Jerod Ballhagen

Martin earned $1,000 for his Premier Racing Organization Late Model Series victory. ... The hometown driver started sixth and led the final six laps. ... Brian Harris finished a half-second behind in the 25-lapper. ... Polesitter Logan Duffy was third. ... Corey Dripps rallied from 14th to fifth.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Dalton Simonsen
  2. Bryce Garnhart
  3. Andy Nezworski
  4. Don Pataska
  5. Steve Johnson
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Nick Deal
  2. Cade Richards
  3. Sterling Perkins
  4. Allan Hopp
  5. Drew Baker

Deal, of Harlan, Iowa, won from his 12th starting spot over fellow sixth-row starter Cade Richards.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Jesse Bodin
  2. Dalton Simonsen
  3. Andy Nezworski
  4. C.J. Horn
  5. Bryce Garnhart
Lee County Speedway
IMCA Late Models
August 4, 2023
  1. Nick Marolf
  2. Jeff Guengerich
  3. C.J. Horn
  4. Ray Raker
  5. Chad Simpson
Mason City Motor Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
July 30, 2023
  1. Sean Johnson
  2. Logan Duffy
  3. Greg Kastli
  4. Travis Smock
  5. Gabe Umbarger
  6. C.J. Horn
  7. Jerod Ballhagen
  8. Michael Trulson
  9. Lance Mish
  10. Corey Dripps

Third-starting Johnson, of Independence, Iowa, took the lead on lap 15 and paced the final 11 circuits, topping Sunday's 16-car field for his first career series win and collecting $1,000. ... Fifth-starting Logan Duffy finished second, 0.880 of a second back. ... Travis Smock led the first lap before dropping to fourth. ... C.J. Horn led laps 2-14 before fading to sixth. ... Greg Kastli and Corey Dripps won heats. ... Sunday's 24-minute feature saw eight drivers complete 25 laps with eight running at the finish.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
July 30, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Joel Callahan
  3. Nick Marolf
  4. Jason Udelhofen
  5. Ron Klein

Pollard won the Fair Race for his fourth victory in July. ... Runner-up Joel Callahan started 10th.

34 Raceway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Tommy Elston
  2. C.J. Horn
  3. Jay Johnson
  4. Ray Raker
  5. Jesse Bodin
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Cade Richards
  2. Sterling Perkins
  3. Micah Brown
  4. Drew Baker
  5. Robbie Jorgensen

Richards tallied his fifth victory of his rookie Late Model season.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Brandon Davis
  2. Logan Duffy
  3. Greg Kastli
  4. Curt Martin
  5. Jon Passick

Leading all 20 laps, Davis scored his first Late Model victory from his pole position.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
July 28, 2023
  1. Nick Deal
  2. Cade Richards
  3. Kale Kosiski
  4. Robbie Jorgensen
  5. A.J. Jorgensen
Hamilton County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
July 27, 2023
  1. Corey Dripps
  2. Chase Brunscheen
  3. Vic Lovejoy
  4. Michael Trulson
  5. Logan Duffy

Second-starting Dripps, of Reinbeck, Iowa, led all 15 laps and topped Thursday's five-car field to win $1,000, earning his second series victory of the year. ... Chase Brunscheen finished a distant 7.894 seconds back. ... Second-running Logan Duffy pulled off on lap eight. ... Duffy won the heat. ... Thursday's feature lasted five minutes with three drivers completing the entire distance and four running at the finish.

Benton County Speedway
Promoters Racing Organization Dirt Car Series
July 23, 2023
  1. Brian Harris
  2. Logan Duffy
  3. Nick Marolf
  4. Sean Johnson
  5. Nate Beuseling
  6. Corey Dripps
  7. Greg Kastli
  8. Bobby Hansen
  9. Vic Lovejoy
  10. Steve Schueller

Pole-starting Harris, of Davenport, Iowa, led all 25 laps and topped Sunday's 17-car field to earn $1,000, securing his first career series victory. ... Logan Duffy moved back into the runner-up position on lap 18 and finished 1.696 seconds back. ... Nate Beuseling advanced six positions and finished fifth. ... Bobby Hansen gained eight spots and finished eighth. ... Steve Schueller started 17th and finished 10th. ... Nick Marolf and Bryan Klein won heats. ... Sunday's 17-minute feature saw 12 cars complete 25 laps.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Cade Richards
  2. Jake Jorgensen
  3. Sterling Perkins
  4. Drew Baker
  5. Brett Hopp

Taking the lead on the eighth of 20 laps, Richards won from his ninth starting spot. ... Polesitter Doug Wilson was an early retiree after fading.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Jaden Fryer
  3. Steve Johnson
  4. Jesse Bodin
  5. Dalton Simonsen
Lee County Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Tommy Elston
  3. Jeremy Pundt
  4. Greg Kastli
  5. Christian Miles

Woodworth won a duel of front-row starters with Elston.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
July 21, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Justin Kay
  3. Matt Ryan
  4. Gary Webb
  5. C.J. Horn

Nezworski won from 10th over Justin Kay. ... Kay won a makeup feature from a July 7 rainout over Matt Ryan and Mike Goben.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
July 21, 2023
  1. Nick Deal
  2. Kale Kosiski
  3. Cade Richards
  4. Don Beckstrom
  5. Jake Jorgensen

Deal, of Harlan, Iowa, was mostly idle the previous two seasons and scored his first Late Model feature victory since July 23, 2020.

Fayette County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
July 20, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Corey Dripps
  3. Sean Johnson
  4. Logan Duffy
  5. Greg Kastli
  6. Darren Mish
  7. Brandon Davis
  8. Jerod Ballhagen
  9. Chase Jermeland
  10. Bryan Klein

Pollard, of Peosta, Iowa, took the lead on lap 10 and paced the final 16 circuits to win $1,000, topping the 15-car field to earn his first career series victory. ... Corey Dripps led the first nine laps before being overtaken by Pollard and finished 0.408 of a second back. ... Sean Johnson and Logan Duffy each advanced two positions, finishing third and fourth. ... Chase Jermeland started 14th and finished ninth. ... Greg Kastli and Brandon Davis won heats. ... Thursday's feature lasted 11 minutes, with 13 drivers completing all 25 laps.

West Liberty Raceway
IMCA Late Models
July 19, 2023
  1. Dave Eckrich
  2. Derrick Stewart
  3. Jeff Tharp
  4. Nick Marolf
  5. Luke Pestka

Dave Eckrich won the Muscatine County Fair Race.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
July 16, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Luke Merfeld
  3. Bryce Garnhart
  4. Joel Callahan
  5. Colton Leal
34 Raceway
IMCA Late Models
July 15, 2023
  1. Evan Miller
  2. Nick Marolf
  3. Jeff Guengerich
  4. C.J. Horn
  5. Chance Huston

Miller notched his first career Late Model feature victory. ... The 23-year-old Silvis, Ill., driver is a division rookie.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
July 14, 2023
  1. Cade Richards
  2. Nick Deal
  3. Jake Jorgensen
  4. Kale Kosiski
  5. A.J. Jorgensen

Richards, the division rookie from Lincoln, Neb., rallied from 10th for his second career Late Model victory. ... He overtook Nick Deal on the last lap.

Lee County Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 14, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Sean Johnson
  3. Tommy Elston
  4. Andy Nezworski
  5. Denny Woodworth

Spectators were admitted free thanks for Kohlmorgan Hauling.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
July 11, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Joe Beal
  3. Mike Goben
  4. Justin Kay
  5. Nick Marolf

Nezworski won from seventh on the undercard of the Lucas Oil Late Model Dirt Series event.

Mason City Motor Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
July 9, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Charlie McKenna
  3. Sean Johnson
  4. Corey Dripps
  5. Logan Duffy
  6. Chase Brunscheen
  7. Brandon Davis
  8. Jerod Ballhagen
  9. Kevin Kirkpatrick
  10. Michael Trulson

The third-starting Horn, of Cedar Rapids, Iowa, earned $1,000 in the PRO tour event. ... Horn led all 20 laps. ... Logan Duffy started 14th and finished fifth. ... The first-year Limited Late Model tour drew 15 cars. ... Ten cars were running at the finish (Vic Lovejoy, T.J. Fortmann, Jenna Johnson and Gabe Umbarger retired). ... Rusty Patterson scratched from the feature lineup. ... The tour returns to Mason City on July 30.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
July 9, 2023
  1. Luke Merfeld
  2. Joel Callahan
  3. Eric Pollard
  4. David Webster
  5. Gary Webb

Dubuque is hosting a $20,000-to-win XR Super Series race 24 hours after Sunday's event.

West Liberty Raceway
IMCA Late Models
July 8, 2023
  1. Andy Eckrich
  2. Brian Harris
  3. Dave Eckrich
  4. Nick Marolf
  5. Jeff Tharp
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
July 8, 2023
  1. Brett Hopp
  2. Sterling Perkins
  3. Cade Richards
  4. Robbie Jorgensen
  5. Kale Kosiski
Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
July 8, 2023
  1. Jaden Fryer
  2. Chance Huston
  3. Bryce Garnhart
  4. C.J. Horn
  5. Dalton Simonsen

Winning his second Late Model feature, Fryer won from his fifth starting spot over the pole-starting Huston. ... The event drew 17 entries.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
July 7, 2023
  1. Justin Kay
  2. Matt Ryan
  3. Mike Goben
  4. Andy Nezworski
  5. C.J. Horn
Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
July 5, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Evan Miller
  3. Sean Johnson
  4. Jeff Aikey
  5. Logan Duffy

Pollard earned $2,172 in the Denny Osborn Memorial, an event part of the Buchanan County Fair.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
July 2, 2023
  1. Luke Merfeld
  2. Ron Klein
  3. Lyle Klein
  4. Steve Johnson
  5. Joel Callahan
Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
July 1, 2023
  1. Nick Marolf
  2. Evan Miller
  3. C.J. Horn
  4. Steve Johnson
Crawford County Speedway
IMCA Late Models
June 30, 2023
  1. Cade Richards
  2. Drew Baker
  3. Kale Kosiski
  4. Robbie Jorgensen
  5. Nick Deal

Richards, an 18-year-old from Lincoln, Neb., nabbed his first Late Model victory in his eighth career start.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
June 24, 2023
  1. Blake Anderson
  2. A.J. Jorgensen
  3. Zach Zeitner
  4. Sterling Perkins
  5. Drew Baker
Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
June 24, 2023
  1. Bryce Garnhart
  2. Dalton Simonsen
  3. C.J. Horn
  4. Scott Olson
  5. Andy Nezworski

Garnhart came from his ninth starting spot to win.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 23, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Nick Marolf
  3. Tommy Elston
  4. Jeff Guengerich
Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 21, 2023
  1. Joe Beal
  2. Joel Callahan
  3. Chuck Hanna
  4. Justin Kann
  5. Evan Miller
34 Raceway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Matt Strassheim
  2. Jay Johnson
  3. C.J. Horn
  4. Bryan Klein
  5. Jesse Bodin

Strassheim's victory was his first since Aug. 7, 2020, at Lee County Speedway in Donnellson, Iowa.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Logan Duffy
  2. Bryce Garnhart
  3. Dalton Simonsen
  4. Don Pataska
  5. Justin Kay
Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 16, 2023
  1. Matt Ryan
  2. Chuck Hanna
  3. Andy Nezworski
  4. Nathan Balensiefen
  5. Joe Beal

Justin Kay was leading with two laps remaining when he had a flat tire, hnading the lead to Matt Ryan. ... Chuck Hanna led the first 15 laps and finished second.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
June 16, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. A.J. Jorgensen
  3. Kale Kosiski
  4. Cade Richards
  5. Chase Osborne
Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 16, 2023
  1. Jason Oenning
  2. Jeremy Pundt
  3. Mark Burgtorf
  4. Denny Woodworth
  5. Tommy Elston

Oenning, driving Denny Woodworth's backup car, nabbed his second career feature victory.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
June 11, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Ron Klein
  3. Jeremiah Hurst
  4. Luke Merfeld
  5. Gary Webb

Pollard took the lead from Klein with five laps remaining in the 25-lap event.

Benton County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
June 11, 2023
  1. Corey Dripps
  2. Logan Duffy
  3. T.J. Fortmann
  4. Nick Marolf
  5. Bobby Hansen
  6. Gabe Umbarger
  7. Chase Brunscheen
  8. Greg Kastli
  9. Rusty Patterson
  10. Jenna Johnson

Dripps, of Reinbeck, Iowa, took the lead on lap 12 and never looked back, pacing the final 14 circuits and topping Sunday's 10-car field to win the inaugural series race, collecting $1,500. ... Logan Duffy led the first 11 laps before being overtaken by Dripps and finished 0.564 of a second back. ... Nick Marolf and Gabe Umbarger each advanced two positions. ... Chase Brunscheen gained three spots and finished seventh. ... Sunday's feature lasted seven minutes, with all 10 starters completing 25 laps. ... Duffy won the heat.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
June 10, 2023
  1. Logan Duffy
  2. Sean Johnson
  3. Brandon Davis
  4. Scott Welsh
  5. Greg Kastli

The track stuck out a rain delay to complete the program.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 9, 2023
  1. Justin Kay
  2. Andy Nezworski
  3. Chuck Hanna
  4. Nathan Balensiefen
  5. Matt Ryan

The 10th-starting Kay notched his fourth victory of 2023 at Davenport. ... Balensiefen notched his first top-five in IMCA Late Model action.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 9, 2023
  1. Sam Halstead
  2. Nick Marolf
  3. Jay Johnson
  4. Denny Woodworth
  5. Mark Burgtorf

Halstead won the 15-car feature from the pole.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
June 4, 2023
  1. Luke Merfeld
  2. Joel Callahan
  3. Eric Pollard
  4. Gary Webb
  5. Jaden Fryer

Pollard advanced seven positions in finishing third. ... Sixteen Late Models entered the night's action but Bobby Hansen scratched from the feature.

34 Raceway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Nick Marolf
  2. C.J. Horn
  3. Ed Hollenbeck
  4. Jay Johnson
  5. Bryan Klein
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Sterling Perkins
  3. Jake Bridge
  4. Zach Zeitner
  5. Micah Brown
Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Curt Martin
  2. Sean Johnson
  3. Eric Pollard
  4. Colton Leal
  5. Jerod Ballhagen
Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Joe Beal
  3. Mike Goben
  4. Chris Lawrence
  5. Bryce Garnhart

Nezworski rallied from his 10th starting spot, taking the lead just past halfway.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Zach Zeitner
  2. Jake Bridge
  3. A.J. Jorgensen
  4. Robbie Jorgensen
  5. Jake Jorgensen
Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Jason Oenning
  2. Jeremy Pundt
  3. Tommy Elston
  4. Denny Woodworth
  5. Ray Raker

Racing on his birthday and winning his first Late Model feature, Oenning topped the 14-car field from his sixth starting spot. ... The 49-year-old Oenning, of Ursa, Ill., has been on racer Denny Woodworth's crew for 32 years. ... Ed Hollenbeck led early with Ray Raker grabbing the point on lap eight. ... Oenning overtook Raker on a lap-15 restart.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
May 28, 2023
  1. Allan Hopp
  2. Kale Kosiski
  3. Cory Dumpert
  4. Sterling Perkins
  5. Brett Hopp

Dumpert started 10th and finished third.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
May 27, 2023
  1. Sean Johnson
  2. Brandon Davis
  3. Eric Pollard
  4. Greg Kastli
  5. Jerod Ballhagen
Lee County Speedway
IMCA Late Models
May 26, 2023
  1. Nick Marolf
  2. Tommy Elston
  3. Denny Woodworth
  4. Jay Johnson
  5. C.J. Horn
Dubuque Speedway
IMCA Late Models
May 21, 2023
  1. Luke Merfeld
  2. Joel Callahan
  3. Ron Klein
  4. Bryce Garnhart
  5. Gary Webb

The fourth-starting Merfeld topped a 17-car field in the season opener.

West Liberty Raceway
IMCA Late Models
May 20, 2023
  1. Nick Marolf
  2. Luke Pestka
  3. Ron Boyse
  4. Jonathan Brauns
  5. Mike Guldenpfennig
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
May 20, 2023
  1. Jake Bridge
  2. Micah Brown
  3. Robbie Jorgensen
  4. Allan Hopp
  5. Drew Baker

Bridge won a night earlier at Crawford County Speedway.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
May 20, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Steve Johnson
  3. Gary Webb
  4. Jaden Fryer
  5. Kelly Pestka
Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
May 20, 2023
  1. Curt Martin
  2. Logan Duffy
  3. Sean Johnson
  4. Bobby Hansen
  5. Kevin Kirkpatrick

Martin won from his sixth starting spot. ... His first career Independence victory came in 1988.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
May 19, 2023
  1. Jeff Guengerich
  2. Andy Nezworski
  3. Chuck Hanna
  4. Tommy Elston
  5. Denny Woodworth

Guengerich won two weeks earlier at 34 Raceway. ... The event drew 20 entries.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
May 19, 2023
  1. Jake Bridge
  2. Kale Kosiski
  3. Chase Osborne
  4. Robbie Jorgensen
  5. A.J. Jorgensen
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
May 13, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Cory Dumpert
  3. Alex Banks
  4. Micah Brown
  5. Zach Zeitner

Kosiski ended Cory Dumpert's personal three-race winning streak.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
May 12, 2023
  1. Joel Callahan
  2. Matt Ryan
  3. Justin Kay
  4. Andy Nezworski
  5. Bryan Klein

Callahan rallied from his 12th starting spot, taking the lead from Matt Ryan amid traffic on the 17th lap.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
May 12, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Denny Woodworth
  3. Dalton Simonsen
  4. Tommy Elston
  5. Jay Johnson

The pole-starting Horn, of Cedar Rapids, Iowa, won his second in a row. ... The event drew 16 cars.

34 Raceway
IMCA Late Models
May 6, 2023
  1. Jeff Guengerich
  2. Andy Nezworski
  3. C.J. Horn
  4. Matt Strassheim
  5. Jay Johnson
West Liberty Raceway
IMCA Late Models
May 6, 2023
  1. Tim Simpson
  2. Bryan Klein
  3. Ron Boyse
Davenport Speedway
IMCA Late Models
May 5, 2023
  1. Justin Kay
  2. Chuck Hanna
  3. Andy Nezworski
  4. Bryan Klein
  5. Joe Beal

Rallying from his 10th starting spot, Justin Kay led the final 18 laps and nabbed his third Davenport victory in a row.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
May 5, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Jeremy Pundt
  3. Denny Woodworth
  4. Jason Oenning
  5. Dalton Simonsen

Horn topped an 18-car field, taking the checkers nearly three seconds ahead of Pundt.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
April 29, 2023
  1. Zach Zeitner
  2. Jake Bridge
  3. Jesse Sobbing
  4. Drew Baker
  5. Brett Hopp

Bridge improved nine spots in finishing second.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
April 29, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Matt Ryan
  3. Jaden Fryer
  4. Bryan Klein
  5. Bryce Garnhart

Nezworski, of Blue Grass, Iowa, grabbed his first victory of 2023. ... Jaden Frye improved nine positions in finishing third.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
April 28, 2023
  1. Justin Kay
  2. Andy Nezworski
  3. Chuck Hanna
  4. Bryan Klein
  5. Fred Remley

Kay overtook Chuck Hanna on the fourth lap and raced to his second straight victory.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
April 28, 2023
  1. Andy Eckrich
  2. C.J. Horn
  3. Ron Klein
  4. Denny Woodworth
  5. Dalton Simonsen

The pole-starting Eckrich led 25 laps.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
April 21, 2023
  1. Justin Kay
  2. Andy Nezworski
  3. Fred Remley
  4. Colton Leal
  5. Mack Mulvany

Winner Justin Kay started seventh and topped the pole-starting Nezworski.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
April 13, 2023
  1. Fred Remley
  2. Nick Marolf
  3. Andy Nezworski
  4. Brian Harris
  5. Jaden Fryer

Remley won on the undercard of Chad Simpson's Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association victory.

Illinois

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
October 7, 2023
  1. Roger Rebholz
  2. Todd Bennett
  3. Greg Cantrell
  4. Nick Kurtz
  5. Brayton Wallace

Wrapping up the track title, Rebholz won the track's first race on its new surface.

Fairbury Speedway
DIRTcar Crates
October 7, 2023
  1. Matt Hammond
  2. Blaise Baker
  3. Chris Dick
  4. Ben Kirchner
  5. Jacob Kolwyck

Hammond won on the undercard of Bobby Pierce's World of Outlaws Case Late Model Series victory.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
October 7, 2023
  1. Bill Knippenberg
  2. Mitch Brown
  3. Gary Schalmo
  4. Curtis Eller
  5. Colby Eller
Adams County Speedway
DIRTcar Crates
October 1, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Vance Wilson
  3. Denny Woodworth
  4. Jamie Wilson
  5. Jason Oenning

The event served as the season-ender after Oct. 12's scheduled Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association was cancelled.

Lincoln Speedway
DIRTcar Supers
September 30, 2023
  1. Jason Feger
  2. Steve Sheppard Jr.
  3. McKay Wenger
  4. Chase Osterhoff
  5. Jordan Bauer
  6. Justin Reed
  7. Jose Parga
  8. Brayton Wallace
  9. Rich Bell
  10. Blaise Baker

Feger, of Bloomington, Ill., completed a sweep of the Super Late Model portion of the DIRTcar Fall Nationals, adding a $3,000 check to Friday's $2,000 victory. ... The outside front-row starter led all 30 laps in taking the checkers ahead of fifth-starting Steve Sheppard Jr. ... Polesitter McKay Wenger was third in the Curless Motorsports No. 99 entry. ... Justin Reed improved eight positions in finishing sixth. ... Nine drivers completed 30 laps.

Lincoln Speedway
DIRTcar Crates
September 30, 2023
  1. Jose Parga
  2. Aaron Heck
  3. Dakota Ewing
  4. Devin McLean
  5. Blaise Baker

Parga captured the Crate Late Model portion of the DIRTcar Fall Nationals.

Lincoln Speedway
DIRTcar Supers
September 29, 2023
  1. Jason Feger
  2. Ryan Unzicker
  3. Steve Sheppard Jr.
  4. McKay Wenger
  5. Jose Parga
  6. Colby Sheppard
  7. Dakota Ewing
  8. Kevin Weaver
  9. Cole Swibold
  10. Roben Huffman

Leading the final three laps after a rally from deep in the field because of a lap-two flat tire, Feger, of Bloomington, Ill., earned $2,000 in the first of two Super Late Model events during the DIRTcar Fall Nationals. ... The second-starting Feger fell back to 18th after his early flat tire but rallied to overtake Ryan Unzicker, who led 21 laps at the site of his first career Super Late Model victory. ... Polesitter McKay Wenger, driving the No. 99 Curless Motorsports entry, finished fourth. ... Most of the same drivers will chase a $3,000-to-win purse on Sept. 30. ... DIRTcar Crate points leader Jose Parga finished fifth from his 10th starting spot.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
September 24, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Chase Osterhoff
  3. Jason Perry
  4. Vance Wilson
  5. Denny Woodworth
Macon Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
September 23, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Braden Johnson
  3. Blaise Baker
  4. Rockett Bennett
  5. Ryan Miller
  6. Chris Dick
  7. Jarod Shasteen
  8. Randy Eller
  9. Bill Berghaus
  10. Colby Eller

The pole-starting Ewing of Warrensburg, Ill., earned $1,195 in the rain-postponed Diane Bennett Memorial. ... Leading all 40 laps, he notched his first Big 10 Series victory of the season. ... Chris Dick advanced eight positions in finishing sixth. ... Eight cars were running at the finish. ... The race drew 15 entries.

Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
September 23, 2023
  1. Braden Bilger
  2. Cody Maguire
  3. Brad Denney
  4. Jeff Dotzert
  5. Mike Winn
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
September 23, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Dane Arvin
  3. Kyle McMahon
  4. Bill Knippenberg
  5. Jammie Wilson
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Titus Sneed
  3. Corey Trump
  4. Glen Toppel
  5. Toby Kuntzelman
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
September 22, 2023
  1. Matt Hammond
  2. Kyle McMahon
  3. Austin McCarty
  4. Jamie Lomax
  5. Gary Schalmo

Hammond earned $1,800.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
September 17, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Jason Perry
  3. Denny Woodworth
  4. Braden Bilger
  5. Jamie Wilson
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
September 16, 2023
  1. Dane Arvin
  2. Kyle McMahon
  3. Colby Eller
  4. Curtis Eller
  5. Randy Eller
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 16, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Josh Breese
  3. Titus Sneed
  4. Toby Kuntzelman
  5. Corey Trump

Cantrell won both halves the track's twin 25s.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
September 15, 2023
  1. Matt Hammond
  2. Austin McCarty
  3. Joe Rokos
  4. Ben Kirchner
  5. Gary Schalmo
Macon Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
September 15, 2023
  1. Braden Johnson
  2. Dakota Ewing
  3. Chris Dick
  4. Blaise Baker
  5. Joe Rokos
  6. Ryan Miller
  7. Derek Smith
  8. Cody Maguire
  9. Jarod Shasteen
  10. Brandon Miller

Johnson, of Taylorville, Ill., earned $1,010 for his KerbyStrong victory honoring late track champ Kerby Damery. ... Johnson won his first Big 10 race of the season. ... He took the checkers 1.579 seconds ahead of Dakota Ewing. ... The race drew 12 cars and all but Matthew Yaden completed 20 laps.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
September 10, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Tommy Elston
  3. Ray Raker
  4. Sam Halstead
  5. Jason Perry
Sycamore Speedway
DIRTcar Supers
September 9, 2023
  1. Paul Parker
  2. Titus Sneed
  3. Sean Mattingly
  4. Brad Stewart
  5. Jeremy Spoonmore

Greg Cantrell won the Limited Late Model feature.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
September 8, 2023
  1. Daryn Klein
  2. Jordan Wever
  3. Rusty Griffaw
  4. Matt Bailey
  5. Tim Manville
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
September 8, 2023
  1. Timmy Dick
  2. Cody Maguire
  3. Brian Crebo
  4. Colby Eller
  5. Mike Winn
Adams County Speedway
DIRTcar Crates
September 3, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Denny Woodworth
  3. Jason Perry
  4. Darin Weisinger
  5. Jason Oenning
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
September 3, 2023
  1. Devin McLean
  2. Cody Maguire
  3. Timmy Dick
  4. Jeff Dotzert
  5. Graham Fate

McLean won his third feature of the Labor Day weekend. ... He earned a $3,000 victory Friday at Kankakee County Speedway in Kankakee, Ill., and a $5,000 victory Saturday at Fairbury (Ill.) Speedway.

Fairbury Speedway
DIRTcar Crates
September 2, 2023
  1. Devin McLean
  2. Matt Hammond
  3. Jose Parga
  4. Blaise Baker
  5. Chase Osterhoff
  6. Steve Peeden
  7. Kyle McMahon
  8. Braden Johnson
  9. Timmy Dick
  10. Dan Kuhn

The pole-starting McLean, of Mount Vernon, Ill., earned $5,000 in the Crate Late Model portion of Fairbury's FALS Triple Down Shootout. ... McLean also won $3,000 a night earlier in Kankakee, Ill. ... Sixth-starting Matt Hammond was second. ... Jose Parga rallied to third after an early flat tire. ... Indiana invader Steve Peeden rallied from 16th to finish sixth. ... The Crate Late Model feature was on the undercard of Jason Feger's $5,000 MARS Championship Series victory for Super Late Models. ... Dakota Ewing's team was involved in a highway accident in nearby Chenoa, Ill., after the race; the team's truck and trailer rolled several times into a ditch, but no one was seriously injured.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
September 2, 2023
  1. Brayton Wallace
  2. Myles Moos
  3. Todd Bennett
  4. Roger Rebholz
  5. Daniel Adam

Wallace edged Moos by 0.013 of a second.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
September 2, 2023
  1. Colby Eller
  2. Anthony Tucker
  3. Randy Eller
  4. Jeff Shepherd
  5. Nathan Spain
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Jeremy Spoonmore
  2. Titus Sneed
  3. Toby Kuntzelman
  4. Corey Trump
  5. Jim Klingel

Greg Cantrell wrapped up the division title.

Jacksonville Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
September 1, 2023
  1. Blaise Baker
  2. Braden Johnson
  3. Braden Bilger
  4. Tucker Finch
  5. Colby Eller
  6. Bill Berghaus
  7. Cody Maguire

Baker earned $600 in the Midwest Big 10 Series event. ... The event drew eight entries but Ryan Miller scratched from the feature.

Farmer City Raceway
DIRTcar Crates
September 1, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Timmy Dick
  3. Jake Rainey
  4. Chris Dick
  5. Chad Osterhoff

Osterhoff's victory was on the undercard of Jason Feger's MARS victory for Super Late Models.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
September 1, 2023
  1. Devin McLean
  2. Steve Peeden
  3. Jose Parga
  4. Dakota Ewing
  5. Jamie Lomax
  6. Austin McCarty
  7. Axel Wicker
  8. Amber Crouch
  9. Gary Schalmo
  10. Matt Hammond

The sixth-starting McLean, of Mount Vernon, Ill., earned $3,000 for the 50-lap victory and handed third-finishing Jose Parga his first loss in 20 starts in 2023. ... Parga, who started outside the front row, led 24 laps and McLean led the final 26. ... Jamie Lomax rallied from 12th to round out the top five. ... Fourteen of 18 starters were running at the finish (Cody Fultz scratched from the feature).

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 27, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Jamie Wilson
  3. Christian Miles
  4. Jason Perry
  5. Tommy Elston
East Moline Speedway
IMCA Late Models
August 27, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Evan Miller
  3. Justin Kay
  4. Dustin Schram
  5. Jesse Bodin

Justin Kay wrapped up the track title.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 26, 2023
  1. Rich Bell
  2. McKay Wenger
  3. Mike Spatola
  4. Kevin Weaver
  5. Todd Bennett

Bell earned $2,500 for his FALS Cup victory, his first at Fairbury. ... "I have been wanting to get a win here for a long time," Bell said. "It feels great. This is a big win for our team." ... Mike Spatola wrapped up the track championship.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 26, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Devin McLean
  3. Rockett Bennett
  4. Morgan Staggs
  5. Colby Eller
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Josh Breese
  2. John Provenzano
  3. Greg Cantrell
  4. Titus Sneed
  5. Corey Trump
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 25, 2023
  1. Matt Hammond
  2. Jamie Lomax
  3. Austin McCarty
  4. Ben Kirchner
  5. Devin McLean
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 25, 2023
  1. Kevin Weaver
  2. Paul Parker
  3. Billy Hough
  4. Colton Billington
  5. Ron Donaldson

Timmy Dick won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 20, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Jason Perry
  3. Denny Woodworth
  4. Braden Bilger
  5. Keith Pratt

Elston topped Perry in a battle of a front-row starters in the 11-car field.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Mike Spatola
  3. Jason Wagner
  4. Mike Mataragas
  5. Lyle Zanker

Kevin Weaver overtook Wenger with 10 laps remaining and pulled away, but he jumped the cushion in turns one and two, allowing Wenger to reclaim the lead for the final two laps. ... "The caution came out with two to go and it was unfortunate for Kevin," Wenger said. "I wasn't confident that I could go rip down 15-30 laps driving like that. He was something."

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Brayton Wallace
  2. Roger Rebholz
  3. Russ Adams
  4. Cam Gardner
  5. Cole Swibold
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
August 19, 2023
  1. Dane Arvin
  2. Braden Bilger
  3. Jeff Dotzert
  4. Cody Maguire
  5. Collin Rutledge
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 19, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Rockett Bennett
  3. Braden Johnson
  4. Jammie Wilson
  5. Anthony Tucker
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Josh Breese
  3. Corey Trump
  4. Toby Kuntzelman
  5. Glen Toppel
Lincoln Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
August 18, 2023
  1. Jose Parga
  2. Dakota Ewing
  3. Braden Johnson
  4. Derek Smith
  5. Blaise Baker
  6. Ryan Miller
  7. Cody Maguire
  8. Brandon Sweitzer
  9. Graham Fate
  10. Justin Durbin

Parga, of New Berlin, Ill., earned $600 in the Big 10 Series event in capturing his 19th Crate Late Model start of the season without a defeat. ... He started on the pole in the 12-car feature and led all 20 laps, finishing 1.393 seconds ahead of Dakota Ewing. ... Ten drivers finished on the lead lap and everyone was running at the checkers.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 18, 2023
  1. Ben Kirchner
  2. Matt Hammond
  3. Gary Schalmo
  4. Austin McCarty
  5. Dan Kuhn
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Kevin Weaver
  3. Brandon Eskew
  4. Logan Moody
  5. Chase Osterhoff

Aaron Heck won the Crate Late Model feature.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
August 13, 2023
  1. Dustin Schram
  2. Andy Nezworski
  3. Justin Kay
  4. Matt Ryan
  5. Chris Lawrence

Schram won from the pole position in the 13-car feature.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Ryan Unzicker
  2. Jason Feger
  3. Brandon Eskew
  4. Dennis Erb Jr.
  5. Rich Bell
  6. McKay Wenger
  7. Mike Spatola
  8. Mike Mataragas
  9. Dale Markham
  10. Lyle Zanker

Third-starting Unzicker of El Paso, Ill., led all but three laps for a $5,000 victory in the FALS Cup main event. … Unzicker finished 1.473 seconds ahead of Feger, who started fifth. … Bell improved six spots after starting 11th. … The race drew 19 entries, with 11 completing all 30 laps. … Fast qualifier Myles Moos set the fast time (12.927 seconds) and won the first heat. He finished 14th in the feature. … Wenger won the second heat.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Todd Bennett
  2. Colby Sheppard
  3. Chase Osterhoff
  4. Graham Fate
  5. Roger Rebholz

Chase Osterhoff was quickest of 17 qualifiers.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Blaise Baker
  2. Kyle McMahon
  3. Anthony Tucker
  4. Jammie Wilson
  5. Jacob Kolwyck
Macon Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Braden Johnson
  2. Rockett Bennett
  3. Ryan Miller
  4. Curtis Eller
  5. Randy Eller
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Dane Arvin
  2. Braden Bilger
  3. Derrick Carlson
  4. Cody Maguire
  5. Michael Maestas
Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Matt Bailey
  2. Michael Kloos
  3. Jason Zobrist
  4. Jason Suhre
  5. Blaze Burwell
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Mike Spatola
  3. Jason Feger
  4. Kevin Weaver
  5. Roben Huffman

Unbeaten Jose Parga won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 6, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Braden Bilger
  3. Jason Perry
  4. Denny Woodworth
  5. Jason Oenning
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 5, 2023
  1. Rockett Bennett
  2. Josh Boller
  3. Devin McLean
  4. Dakota Ewing
  5. Anthony Tucker
Highland Speedway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Daryn Klein
  3. Matt Bailey
  4. Todd Rehg
  5. Jason Zobrist
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Josh Breese
  3. Titus Sneed
  4. Danny Deutsch
  5. Corey Trump
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 4, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Austin McCarty
  3. Matt Hammond
  4. Jammie Wilson
  5. Axel Wicker

Ewing won the Fair Race.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Taylor Scheffler
  2. Kevin Weaver
  3. Brandon Eskew
  4. Roben Huffman
  5. Billy Hough

The fifth-starting Scheffler overtook Weaver on the 19th lap and led the final seven laps. ... Polesitter Logan Moody was among drivers failing to finish. ... Jose Parga won his 17th Crate Late Model feature and stayed unbeaten on the season in the division.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
July 30, 2023
  1. Jesse Bodin
  2. Joe Beal
  3. Matt Ryan
  4. Justin Kay
  5. Chance Huston

The 16-year-old Bodin, of Silvis, Ill., notched his first career Late Model victory during his rookie season in the division.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 30, 2023
  1. Jason Perry
  2. Tommy Elston
  3. Denny Woodworth
  4. Darin Weisinger
  5. Jamie Wilson
Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 23, 2023
  1. Jamie Wilson
  2. Jason Perry
  3. Denny Woodworth
  4. Braden Bilger
  5. Tommy Elston
East Moline Speedway
IMCA Late Models
July 23, 2023
  1. Matt Ryan
  2. Andy Nezworski
  3. Brandt Cole
  4. Justin Kay
  5. Chris Lawrence
Macon Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
July 22, 2023
  1. Jose Parga
  2. Dakota Ewing
  3. Braden Johnson
  4. Blaise Baker
  5. Ryan Miller
  6. Derek Smith
  7. Justin Durbin
  8. Cameron Reynolds
  9. Curtis Eller
  10. Randy Eller

Parga earned $600 in winning his fifth Midwest Big 10 Crate Late Model Series victory of the season. ... He's unbeaten in 16 overall Crate Late Model starts this season. ... Parga, who earned $2,000 a night earlier in a non-series Crate Late Model special at Kankakee County Speedway, took the checkers 0.797 of a second ahead of Dakota Ewing for the Macon victory. ... Five drivers completed 20 laps in the 12-car Macon feature.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Jason Wagner
  2. Colby Sheppard
  3. Graham Fate
  4. Rich Bell
  5. Dustin Allen

Wagner won the Joe Wagner and Bradley Willis Jr. Memorial by a 4.508-second margin in the 30-lapper.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
July 22, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Dane Arvin
  3. Colby Eller
  4. Kyle McMahon
  5. Josh Jackson
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Frank Heckenast Jr.
  2. Kevin Weaver
  3. Jeff Larson
  4. Rich Bell
  5. Kent Robinson
  6. Logan Moody
  7. Roben Huffman
  8. Lyle Zanker
  9. Colton Billington
  10. Billy Hough

Pole-starting Heckenast Jr., of Frankfort, Ill., took the lead on lap four and never looked back, topping the 20-car field to win Friday's $1,000 13th annual Junior Kimler Memorial. ... Fourth-starting Kevin Weaver moved into the runner-up position on lap 10 and finished 3.790 seconds back. ... Second-starting Logan Moody led the first three laps before fading to finish sixth. ... Heckenast and Moody won heats. ... Heckenast was fast qualifier. ... Friday's feature lasted 12 minutes, with seven drivers completing all 30 laps.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Daryn Klein
  2. Jason Zobrist
  3. Steven Reinacher
  4. Jimmy Miller
  5. Justin Durbin

Klein started third and led every lap. ... Polesitter Shannon Kuhn retired after a single lap. ... Claude Walker scratched from the 14-car feature.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
July 21, 2023
  1. Jose Parga
  2. Matt Hammond
  3. Austin McCarty
  4. Michael Marden
  5. Jace Owens

The third-starting Parga earned $2,000 in the Dick Potts Memorial. ... Polesitter Damon Heck was an early retiree from the 21-car feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 16, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Jason Perry
  3. Jamie Wilson
  4. Christian Miles
  5. Denny Woodworth
Macon Speedway
DIRTcar Crates
July 15, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Braden Johnson
  3. Ryan Miller
  4. Brandon Miller
  5. Donny Koehler

Ewing won a five-car feature.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
July 15, 2023
  1. Kyle Bronson
  2. Myles Moos
  3. Jason Feger
  4. Mike Spatola
  5. Scott Schmitt

Bronson wrestled the lead from Moos for a $2,500 FALS Cup victory. ... The World of Outlaws Case Late Model Series regular's first Fairbury victory came as he tuned up for the upcoming Prairie Dirt Classic on the WoO circuit. ... "The car was pretty good tonight," Bronson said. "It was a little tighter than we needed it to be. We came here to get ready for the PDC. I think we learned a few things." 

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
July 15, 2023
  1. Jonathan Brauns
  2. Roger Rebholz
  3. Russ Adams
  4. Mike Guldenpfennig
  5. Dustin Schram

Taking the lead from Adams on the sixth lap, Brauns led the rest of the way to capture the 13-car feature.

Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
July 15, 2023
  1. Derrick Carlson
  2. Ian Logan
  3. Cody Maguire
  4. Patrick Shumaker
  5. Michael Maestas
Highland Speedway
DIRTcar Supers
July 15, 2023
  1. Daryn Klein
  2. Michael Kloos
  3. Todd Rehg
  4. Josh Heuiser
  5. Mark Voigt
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
July 15, 2023
  1. Devin McLean
  2. Josh Boller
  3. Dane Arvin
  4. Donnie Cheesman
  5. Colby Eller

McLean notched his ninth overall victory of the season as Charleston's Limited Late Model division evolved into DIRTcar-sanctioned Crates. ... Randy Eller was disqualified.

Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2023
  1. Corey Trump
  2. Jeremy Spoonmore
  3. Josh Breese
  4. Titus Sneed
  5. Glen Toppel
Lincoln Speedway
DIRTcar Crates
July 14, 2023
  1. Jose Parga
  2. Braden Johnson
  3. Blaise Baker
  4. Colby Sheppard
  5. Ryan Miller
  6. Cameron Reynolds
  7. Cody Maguire
  8. Brandon Sweitzer
  9. Michael Maestas
  10. Tristan Coleman

Parga earned $600 in the Midwest Big 10 event postponed by rain on Fourth of July weekend.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
July 14, 2023
  1. Chad Osterhoff
  2. Matt Hammond
  3. Chase Osterhoff
  4. Austin McCarty
  5. Dan Kuhn
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
July 14, 2023
  1. Logan Moody
  2. Roben Huffman
  3. Morgan Staggs
  4. Matt Mickelson
  5. Kevin Weaver

Four of eight starters were running at the finish. ... Devin McLean won his eighth overall Crate Late Model feature of the season.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 9, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Denny Woodworth
  3. Jeremy Pundt
  4. Jason Oenning
  5. Braden Bilger

Elston won the 14-car feature from the pole.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
July 7, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Matt Hammond
  3. Billy Knippenberg
  4. Michael Marden
  5. Austin McCarty

Osterhoff won the 20-lapper by a 2.451-second margin.

Farmer City Raceway
DIRTcar Crates
July 7, 2023
  1. Jose Parga
  2. Timmy Dick
  3. Jammie Wilson
  4. Blaise Baker
  5. Chris Dick

Parga won on the undercard of Brian Shirley's DIRTcar Summer Nationals victory.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
July 3, 2023
  1. Justin Kay
  2. Mike Goben
  3. Evan Miller
  4. Jaden Fryer
  5. Brian Harris

Kay led all 25 laps of the Ron Gustaf Tribute for a $2,096.80 payday. ... The polesitter took the checkers 0.832 of a second ahead of Mike Goben. ... Andy Nezworski started 10th and finished sixth. ... The event drew 23 cars.

Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Corey Trump
  3. Mike Lofgren
  4. Danny Deutsch
  5. Josh Breese
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Corey Trump
  3. Mike Lofgren
  4. Danny Deutsch
  5. Josh Breese
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 30, 2023
  1. Mike Spatola
  2. Chase Osterhoff
  3. Amber Crouch
  4. Ben Kirchner
  5. Billy Knippenberg
East Moline Speedway
IMCA Late Models
June 25, 2023
  1. Justin Kay
  2. Mike Goben
  3. Brandt Cole
  4. Brian Harris
  5. Gary Webb
Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Ryan Unzicker
  3. Rich Bell
  4. Todd Bennett
  5. Carson Brown
  6. Billy Hough
  7. Daniel Adam
  8. Jason Wagner
  9. Dale Markham
  10. Donny Walden

McKay earned a $3,500 FALS Cup victory. ... Carson Brown, the Marlar Delk Racing development driver, started 12th and finished fifth in his Fairbury debut.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Roger Rebholz
  2. Colby Sheppard
  3. Jake Little
  4. Greg Kimmons
  5. Brandon Sweitzer
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 24, 2023
  1. Braden Bilger
  2. Jeff Dotzert
  3. Collin Rutledge
  4. Cody Maguire
  5. Dane Arvin

The event came two days after Spoon River was forced to cancel its DIRTcar Summer Nationals because its water trucks were inoperable.

Red Hill Raceway
DIRTcar Crates
June 24, 2023
  1. Kyle McMahon
  2. Blaze Burwell
  3. Devin McLean
  4. Morgan Staggs
  5. T.J. Sawner
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Curtis Eller
  2. Colby Eller
  3. Jammie Wilson
  4. Anthony Tucker
  5. Nathan Spain
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Toby Kuntzelman
  3. Josh Breese
  4. Corey Trump
  5. Danny Deutsch
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 23, 2023
  1. Chad Osterhoff
  2. Chase Osterhoff
  3. Matt Hammond
  4. Amber Crouch
  5. Gary Schalmo
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 23, 2023
  1. Steve Sheppard Jr.
  2. Donny Walden
  3. Kevin Weaver
  4. Roben Huffman
  5. Colton Billington

Sheppard won for the second straight week. ... Devin McLean won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
June 18, 2023
  1. Jason Perry
  2. Tommy Elston
  3. Jamie Wilson
  4. Sam Halstead
  5. Jason Oenning
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 17, 2023
  1. Ian Logan
  2. Derrick Carlson
  3. Cody Maguire
  4. Jeff Dotzert
  5. Derek Smith
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Colby Eller
  3. Josh Jackson
  4. Steve Johnson III
  5. James Jarred
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 16, 2023
  1. Steve Sheppard Jr.
  2. Taylor Scheffler
  3. Logan Moody
  4. Kevin Weaver
  5. Jake Little

Sheppard, the father of four-time World of Outlaws Case Late Model Series champion Brandon Sheppard, scored his first Super Late Model victory since April 11, 2014, at Jacksonville (Ill.) Raceway in Midwest Big 10 Series action. ... It was his first Farmer City victory since 2009. ... The event drew 19 Super Late Models. ... Dakota Ewing won the Crate Late Model feature.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 15, 2023
  1. Austin McCarty
  2. Chad Osterhoff
  3. Amber Crouch
  4. Gary Schalmo
  5. Ben Kirchner

McCarty won on the undercard of Brian Shirley's DIRTcar Summer Nationals victory.

Adams County Speedway
DIRTcar Supers
June 11, 2023
  1. Sam Halstead
  2. Jamie Wilson
  3. Denny Woodworth
  4. Jason Perry
  5. Tommy Elston

Halstead notched his second victory of the weekend. ... He won two nights earlier at Lee County Speedway in Donnellson, Iowa.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Todd Bennett
  3. Colby Sheppard
  4. Roben Huffman
  5. Russ Adams

The division drew 21 cars. ... Osterhoff led the final 10 laps. ... Roger Rebholz led 20 laps but retired. ... New Zealand racer Mick Quin was ninth and Swiss native Thomas Hunziker was 14th. Both are likely DIRTcar Summer Nationals competitors this month in Illinois. Peoria hosts the tour's June 14 opener.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Mike Spatola
  2. Donny Walden
  3. Dona Marcoullier
  4. Scott Schmitt
  5. Hunt Gossum

Spatola earned $2,500 in the Pappy and Bob Allen Memorial. ...Spatola and McKay Wenger tussled with slide jobs with Wenger eventally being knocked from contention. ... "He didn't show me any respect a couple of weeks ago, so he should have known that banzai slider wasn't going to get any respect back," Spatola said. "I didn't wreck him intentionally, but I definitely didn't give him any room."

Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 10, 2023
  1. Brad Denney
  2. Cody Maguire
  3. Ian Logan
  4. Collin Rutledge
  5. Michael Maestas

Denney, who topped a six-car field, notched his 300th career feature victory at the Banner, Ill., oval. ... The 14-time track champion and track promoter has won in the street stock, modified, Limited Late Model and Crate Late Model divisions at Spoon River.

Macon Speedway
DIRTcar Crates
June 10, 2023
  1. Braden Johnson
  2. Curtis Eller
  3. Ryan Miller
  4. Brandon Miller
  5. Derek Smith
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Anthony Tucker
  3. Josh Jackson
  4. Nathan Spain
  5. Chase Wilson
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 9, 2023
  1. Ben Kirchner
  2. Austin McCarty
  3. Matt Hammond
  4. Chase Osterhoff
  5. Dan Kuhn

Kirchner won by 1.860 seconds over McCarty.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Brian Diveley
  2. Michael Kloos
  3. Rusty Griffaw
  4. Daryn Klein
  5. Kyle Hammer

Diveley led 25 laps from his pole position. ... Diveley's victory was his first in the Super Late Model division since an Aug. 15, 2015, triumph at Highland (Ill.) Speedway.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Mike Spatola
  2. Kevin Weaver
  3. McKay Wenger
  4. Spencer Diercks
  5. Donny Walden

The pole-starting Spatola won the 15-car feature. ... Timmy Dick won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
June 4, 2023
  1. Jason Perry
  2. Tommy Elston
  3. Braden Bilger
  4. Mark Burgtorf
  5. Darin Weisinger

Perry won by a 2.034-second margin.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Mike Spatola
  2. McKay Wenger
  3. Kevin Weaver
  4. Rich Bell
  5. Donny Walden

Spatola turned back an early challenge from Wenger en route to a $2,500 FALS Cup victory. ... "We needed this win worse than probably I have ever needed a win," Spatola said. "It's great that we could get the win on our sponsor's night. That was vintage FALS there. To me it takes more finesse driving on that track then the slickest track in the world. You're in a hole and you have to be wide open. If you're in a slick spot, you're going to the backpedaling quick."

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Myles Moos
  2. Todd Bennett
  3. Roger Rebholz
  4. Joseph Hughs
  5. Ryan Miller
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 3, 2023
  1. Devin McLean
  2. Cody Maguire
  3. Jeff Dotzert
  4. Colby Sheppard
  5. Michael Maestas
Highland Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Rusty Griffaw
  3. Dan Jacober
  4. Todd Rehg
  5. Daryn Klein
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Josh Jackson
  3. Anthony Tucker
  4. Chase Wilson
  5. Colby Eller
Sycamore Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Jaden Fryer
  2. Brad Stewart
  3. Greg Cantrell
  4. Titus Sneed
  5. Dan White

Greg Cantrell won the Limited Late Model feature.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 2, 2023
  1. Jose Parga
  2. Devin McLean
  3. Matt Hammond
  4. Chase Osterhoff
  5. Torin Mettille

Parga collected a $2,000 payday.

Farmer City Raceway
DIRTcar Crates
June 1, 2023
  1. Jose Parga
  2. Devin McLean
  3. Blaise Baker
  4. Timmy Dick
  5. Ryan Miller

Parga's victory came on the undercard of Bobby Pierce's World of Outlaws Case Late Model Series triumph.

Macon Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
May 29, 2023
  1. Jose Parga
  2. Blaise Baker
  3. Braden Johnson
  4. Colby Eller
  5. Ryan Miller
  6. Derek Smith
  7. Randy Eller
  8. Brandon Miller
  9. Curtis Eller
  10. Tristan Coleman

Second-starting Parga, of New Berlin, Ill., utilized the high line to lead all 30 laps, topping Monday's 13-car field. Parga notched his fourth win of the year and third-straight at Macon, collecting $600. ... Polesitter Blaise Baker trailed Parga the entire distance, finishing 0.846 of a second back. ... Ryan Miller advanced three positions and finished fifth. ... Derek Smith gained four spots and finished sixth. ... Baker and Parga won heats. ... Braden Johnson was fast qualifier.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
May 28, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Jason Perry
  3. Tommy Elston
  4. Sam Halstead
  5. Jamie Wilson

Woodworth won from the pole position.

Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
May 28, 2023
  1. Devin McLean
  2. Kyle McMahon
  3. Cody Maguire
  4. Jeff Dotzert
  5. Brandon Sweitzer

McLean won on the undercard of Jason Feger's MARS victory for Super Late Models.

Fairbury Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
May 27, 2023
  1. Jose Parga
  2. Dakota Ewing
  3. Devin McLean
  4. Matt Hammond
  5. Braden Johnson
  6. Timmy Dick
  7. Billy Knippenberg
  8. Jammie Wilson
  9. Colby Sheppard
  10. Amber Crouch

The polesitting Parga, of New Berlin, Ill., won his second Midwest Big 10 feature of the season for the Crate Late Model division. ... Matt Hammond improved five positions in finishing fourth. ... Ten drivers completed 25 laps.

Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Colby Eller
  2. Anthony Tucker
  3. Josh Jackson
  4. Steve Johnson III
  5. Morgan Staggs
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Jeremy Spoonmore
  2. Greg Cantrell
  3. Corey Trump
  4. Glen Toppel
  5. Matt Ramer
Jacksonville Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
May 26, 2023
  1. Colby Sheppard
  2. Braden Bilger
  3. Colby Eller
  4. Tucker Finch
  5. Brandon Sweitzer
  6. Steve Theivagt
  7. Bill Berghaus
  8. Braden Johnson
  9. Blaise Baker
  10. Cody Maguire

Second-starting Sheppard of Williamsville, Ill., outran pole-starting Braden Bilger in Friday's Midwest Big 10 Crate Late Model feature. ... Sheppard finished 1.213 seconds ahead of Bilger. ... The event drew 10 cars.

Farmer City Raceway
DIRTcar Crates
May 26, 2023
  1. Jose Parga
  2. Devin McLean
  3. Ryan Miller
  4. Ian Logan
  5. Michael Hucovski

Parga's victory came on the undercard of Hall of Famer Billy Moyer's first MARS victory since 2018.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
May 26, 2023
  1. Torin Mettille
  2. Austin McCarty
  3. Chase Osterhoff
  4. Ben Kirchner
  5. Chad Osterhoff
Peoria Speedway
DIRTcar Supers
May 20, 2023
  1. Rich Bell
  2. Dale Markham
  3. Roger Rebholz
  4. Brandon Sweitzer
  5. Brandon Lance

The track hosted Mental Health Awareness Night in honor of late racer Glen Thompson.

Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
May 20, 2023
  1. Colby Sheppard
  2. Dane Arvin
  3. Braden Bilger
  4. Cody Maguire
  5. Ian Logan
Macon Speedway
DIRTcar Crates
May 20, 2023
  1. Jose Parga
  2. Braden Johnson
  3. Colby Eller
  4. Blaise Baker
  5. Ryan Miller

Jose Parga also won a makeup feature, topping Dakota Ewing and Braden Johnson.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
May 19, 2023
  1. Amber Crouch
  2. Matt Hammond
  3. Austin McCarty
  4. Chase Osterhoff
  5. Jace Owens

In a caution-hampered event, Crouch won her first Crate Late Model feature, holding off Matt Hammond. ... The victory came on the undercard of the $5,000 MARS victory for Jason Feger in the Super Late Model division.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
May 19, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Colton Billington
  3. Brandon Eskew
  4. Roben Huffman
  5. Curtis Hobbs

Three of five starters were running at the finish. ... Logan Moody and Myles Moos scratched from the feature. ... Kyle McMahon won the Crate Late Model feature.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
May 12, 2023
  1. Daryn Klein
  2. Claude Walker
  3. Josh Heuiser
  4. Steven Reinacher
  5. Mark Oller
Adams County Speedway
DIRTcar Crates
May 7, 2023
  1. Devin McClain
  2. Denny Woodworth
  3. Jason Perry
  4. Sam Halstead
  5. Jamie Wilson

McClain won his fourth race of the season and second feature of the weekend after winning Saturday at Spoon River.

Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
May 6, 2023
  1. Devin McLean
  2. Colby Sheppard
  3. Cody Maguire
  4. Brad Denney
  5. Josh Jackson
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Donnie Cheesman
  2. Nathan Spain
  3. Chase Wilson
  4. Morgan Staggs
  5. Derek Smith
Peoria Speedway
DIRTcar Supers
May 6, 2023
  1. Myles Moos
  2. Roger Rebholz
  3. Russ Adams
  4. Ryan Miller
  5. Cam Gardner

Moos won his second race of the weekend after Friday's Brownstown (Ill.) Bullring triumph.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
May 5, 2023
  1. Jason Feger
  2. Dillon McCowan
  3. McKay Wenger
  4. Bob Gardner
  5. Rich Dawson

The polesitting Feger dominated the 30-lapper, lapping all but four competitors in winning his third Farmer City feature of the season. ... Missouri invader Dillon McDowan was second in his first Farmer City start. ... Jose Parga won the Crate Late Model feature. ... Iowan visitor Spencer Diercks scratched from the feature. ... Kevin Weaver and Mike Spatola were early retirees.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
May 5, 2023
  1. Myles Moos
  2. Jordan Bauer
  3. Paul Kuper
  4. Robby Moore
  5. Adam Tischhauser

The pole-starting Moos outran the ninth-starting Bauer in the 12-car race. ... Outside front-row starter Daryn Klein was the first retiree.

Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 29, 2023
  1. Josh Boller
  2. Donnie Cheesman
  3. Anthony Tucker
  4. Brandon Sweitzer
  5. Josh Jackson
Highland Speedway
DIRTcar Supers
April 29, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Matt Bailey
  3. Daryn Klein
  4. Jordan Bauer
  5. Blaze Burwell

Kloos, who led all but a handful of laps, took the checkers 0.647 of a second ahead of Bailey. ... Ohio invader Rusty Schlenk led early, but Kloos overtook him on a restart and when Daryn Klein dove under Schlenk to take second in turn four, contact sent Schlenk spinning. Schlenk confronted Klein on the ensuing caution and again in the infield after the race.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
April 29, 2023
  1. Roger Rebholz
  2. Curtis Radke
  3. Tegan Evans
  4. Robbie Bauman Jr.
  5. Raymond Ellis

Rebholz won the Mike Moran Memorial.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
April 28, 2023
  1. Matt Hammond
  2. Chase Osterhoff
  3. Amber Crouch
  4. Austin McCarty
  5. Gary Schalmo

Hammond beat Osterhoff to the line by 0.150 of a second. ... Torin Mettille was in control until two laps remained, but he neded up ninth. ... Amber Crouch led the first two laps.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
April 28, 2023
  1. Taylor Scheffler
  2. McKay Wenger
  3. Logan Moody
  4. Rusty Schlenk
  5. Rich Bell

Scheffler, of Waukesha, Wis., overtook Wenger with five laps remaining. ... Schlenk came from his 12th starting spot to finish fourth. ... Dakota Ewing won the Crate Late Model feature.

Lincoln Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
April 28, 2023
  1. Jose Parga
  2. Colby Sheppard
  3. Braden Johnson
  4. Blaise Baker
  5. Cody Maguire
  6. Brandon Sweitzer
  7. Jammie Wilson
  8. Cameron Reynolds
  9. Derek Smith
  10. Ryan Miller

The second-starting Parga, of New Berlin, Ill., led all 20 laps and topped a 14-car field to win Friday's $600 Big 10 tour opener. ... Polesitter Colby Sheppard finished 0.989 of a second back. ... Braden Johnson and Cody Maguire each advanced three positions, finishing third and fifth. ... Brandon Sweitzer started 13th and finished sixth. ... Friday's feature lasted 10 minutes with six drivers completing 20 laps. ... Sheppard and Parga won heats. ... Parga was fast qualifier.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
April 23, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Braden Bilger
  3. Jason Perry
  4. Sam Halstead
  5. Christian Miles
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
April 21, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Torin Mettille
  3. Matt Hammond
  4. Chad Osterhoff
  5. Gary Schalmo
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
April 21, 2023
  1. Jason Feger
  2. Brandon Eskew
  3. Kevin Weaver
  4. Jake Little
  5. Bob Gardner

Devin McLean won the Crate Late Model feature.

Macon Speedway
DIRTcar Crates
April 15, 2023
  1. Braden Johnson
  2. Colby Eller
  3. Ryan Miller
  4. Curtis Eller
  5. Donny Koehler

Johnson won from the pole over the reigning track champ Colby Eller.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
April 14, 2023
  1. Daryn Klein
  2. Rodney Melvin
  3. Blaze Burwell
  4. Doug Tye
  5. Robby Moore

Klein led all 25 laps from outside the front row at the former Fayette County Speedway. ... Robby Moore rallied to fifth from his 14th starting spot in the 17-car field.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
April 14, 2023
  1. Kevin Weaver
  2. Logan Moody
  3. Roben Huffman
  4. Glen Thompson
  5. Colton Billington

Weaver topped a six-car field. ... Jose Parga won the Crate Late Model feature.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
April 14, 2023
  1. Torin Mettille
  2. Chase Osterhoff
  3. Matt Hammond
  4. Amber Crouch
  5. Austin McCarty
Macon Speedway
DIRTcar Crates
April 8, 2023
  1. Jose Parga
  2. Dakota Ewing
  3. Braden Johnson
  4. Jammie Wilson
  5. Colby Eller

Parga added his victory to the previous night's triumph at Lincoln Speedway. ... The Macon event was the first under the ownership of Chris Kearns.

Lincoln Speedway
DIRTcar Crates
April 7, 2023
  1. Jose Parga
  2. Braden Johnson
  3. Blaise Baker
  4. Denny Woodworth
  5. Cody Maguire
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
April 7, 2023
  1. Jason Feger
  2. Bob Gardner
  3. Mike Spatola
  4. Tommy Sheppard Jr.
  5. Logan Moody

Devin McLean won the 10-car Crate Late Model feature.

Indiana

Kokomo Speedway
Unsanctioned Supers
October 15, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Brandon Thirlby
  3. Dillon Nussbaum
  4. Josh Boller
  5. Jayme Zidar

Osterhoff won the Kokomo Klash.

Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
October 14, 2023
  1. Jared Bailey
  2. Ryan Lanphierd
  3. Brandon Thirlby
  4. Skyller Lewis
  5. Jeff Shackelford

Bailey won the season-ending Fun Fest main event. ... Derek Groomer won the Crate Late Model feature.

Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
October 7, 2023
  1. Shelby Miles
  2. Tyler Collins
  3. Jared Bailey
  4. James Rice
  5. David Webb

Miles won the final regular season Super Late Model event of the season. ... Jared Bailey won the track title. ... Derek Groomer won the Crate Late Model feature, ending runner-up Tyler Cain's stretch of Brownstown victories. ... Brownstown's FunFest wraps up the season Oct. 13-15.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
September 30, 2023
  1. Tyler Cain
  2. Alan Magner
  3. Steve Peeden
  4. Marty O'Neal
  5. Tyler Neal
Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
September 30, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Tory Collins
  3. Landon Arcaro
  4. Mike Bechelli
  5. Kevin Brooks

Stapleton wrapped up the track title.

Montpelier Motor Speedway
Unsanctioned Supers
September 23, 2023
  1. Rusty Schlenk

Schlenk completed a Speedfest sweep.

Lawrenceburg Speedway
Unsanctioned Supers
September 23, 2023
  1. Bill Sheets
  2. Joey Kramer
  3. Dustin Nobbe
  4. Trent Green
  5. Jim Couch

Sheets won the makeup of the rain-postponed Merrill Downey Memorial.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
September 22, 2023
  1. Tyler Cain
  2. Tyler Neal
  3. Marty O'Neal
  4. Jug Wethington
  5. Derek Groomer
  6. Tyler Collins
  7. Steve Peeden
  8. Chad Stapleton
  9. Shelby Miles
  10. Zack Burton

Cain, of Seymour, Ind., earned $4,000 in the Bowman Family 50, a Crate Late Model event on the undercard of the C.J. Rayburn Memorial won by Mike Marlar on the Lucas Oil Late Model Dirt Series. ... Cain has won four of the last five Crate Late Model features at Brownstown. ... Cain led the final 44 laps after Chad Stapleton led the first six laps.

Montpelier Motor Speedway
Unsanctioned Supers
September 22, 2023
  1. Rusty Schlenk

Schlenk won by a half-track margin on the opening night of Speedfest.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
September 16, 2023
  1. Tyler Cain
  2. Chad Stapleton
  3. Alan Magner
  4. Marty O'Neal
  5. Robert Rainey

Cain notched his third victory in the track's last four Crate races. ... The night's program drew 123 race cars with racing completed by 10:29 p.m.

Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Kyle Cooper
  2. Jace Owens
  3. Lynn Johns
  4. Richie Shirey
  5. Ted Johnson Jr.
Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
September 2, 2023
  1. Tyler Cain
  2. Marty O'Neal
  3. Rohn Moon
  4. Dakota Kibel
  5. Alan Magner

Starting seventh, Cain got to the front in five laps and won on Fan Appreciation Night.

Montpelier Motor Speedway
DIRTcar Supers
September 2, 2023
  1. Jerry Bowersock
  2. Devin Shiels
  3. Rusty Schlenk
  4. Logan Kirkman
  5. Bill Lewis

Bowersock won from the fourth starting spot. ... He overtook Devin Shiels and led the final 10 laps. ... Bowersock earned $2,000.

Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Jace Owens
  2. Kyle Cooper
  3. Lynn Johns
  4. Daniel Hopper
  5. Bobby Gash
Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
August 26, 2023
  1. Dustin Linville
  2. Tyler Cain
  3. Steve Peeden
  4. Chad Stapleton
  5. Shelby Miles
  6. Derek Groomer
  7. Alan Magner
  8. Tyler Collins
  9. Justin Shaw
  10. Tory Collins

The polesitting Linville, of Bryantsville, Ky., earned $5,000 in leading all 50 laps of the Cary Ruwe Memorial. ... Tyler Cain finished in the runner-up spot, 1.742 seconds back. ... Chad Stapleton (starting 15th) and Shelby Miles (18th) rallied from deep for top-five finishes. ... The event drew 31 entries. ... Cain was fast qualifier. ... Linville, Cain, Steve Peeden and Tyler Collins won heats. ... Jordan Wever won the consolation. ... Saturday's 50-lap feature lasted 41 minutes, with 16 running at the finish.

Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Jace Owens
  2. Lynn Johns
  3. Kyle Cooper
  4. Mike Martin
  5. Jody Myers
Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 25, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Steve Peeden
  3. Alan Magner
  4. Josh Boller
  5. Tory Collins
Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
August 19, 2023
  1. Tyler Cain
  2. Chad Stapleton
  3. Jug Wethington
  4. Steve Peeden
  5. Tyler Collins

Cain started seventh but grabbed the lead by the fifth lap.

Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Lynn Johns
  2. Kyle Cooper
  3. Jace Owens
  4. Richie Shirey
  5. Daniel Hopper
Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Kyle Cooper
  2. Mike Martin
  3. Jace Owens
  4. Lynn Johns
  5. Darren Wireman

Cooper picked up $1,000.

Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Alan Magner
  3. Caleb Schryer
  4. Tory Collins
  5. Justin Shaw
Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. David Webb
  2. Tyler Collins
  3. Tyler Cain
  4. Marty O'Neal
  5. Skyller Lewis

The fourth-starting Webb, of Nicholasville, Ky., earned $2,500 in the Paul Crockett Memorial during the Jackson County Fair.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
July 27, 2023
  1. Shelby Miles
  2. Chad Stapleton
  3. Tyler Cain
  4. Jordan Wever
  5. Marty O'Neal

Miles, taking the lead from Chad Stapleton with seven laps remaining, won the Don Gardner Memorial, a Crate Late Model special during the Jackson County Fair. ... The event drew 30 cars. ... Miles, Chad Stapleton and Britan Godsey won heats and Zack Burton won the consolation race.

Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Derek Groomer
  2. Marty O'Neal
  3. Steve Peeden
  4. Tyler Neal
  5. Raymond Humphrey
  6. Dustin Shoulders
  7. Zachary Gibbs
  8. Zack Burton
  9. Nolan Wells
  10. Jake Humphrey

Groomer, of Bloomington, Ind., scored his richest Crate Late Model victory in earning $3,000. ... Groomer led all 40 laps. ... Polesitter Raymond Humphrey finished fifth. ... Chad Stapleton, a $2,000 winner 24 hours earlier, retired after 29 laps while running sixth. ... Tyler Neal rallied from 12th to finish fourth. ... Nine of 18 starters were running at the finish.

Shadyhill Speedway
DIRTcar Crates
July 22, 2023
  1. Darren Wireman
  2. Jace Owens
  3. Lynn Johns
Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 21, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Tyler Neal
  3. Marty O'Neal
  4. Shelby Miles
  5. Josh Boller

Stapleton earned $2,000. ... Most of the same driver chase a $3,000-to-win purse 24 hours later.

Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Kent Robinson
  2. David Webb
  3. Jared Bailey
  4. Chad Stapleton
  5. Tyler Collins

Robinson earned a $2,500 victory. ... Robinson led early before David Webb slipped by midrace. Robinson regained the lead with seven laps remaining in the 25-lapper. ... The event drew 20 cars. ... Devin Gilpin scratched from the feature lineup. ... Chad Stapleton won the Crate Late Model feature.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
June 17, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Jordan Wever
  3. Britan Godsey
  4. Tyler Neal
  5. Tyler Cain

The fourth-starting Stapleton topped the polesitting Wever.

Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. Tyler Neal

Neal won the Dave Peeden Memorial and $2,000.

Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 9, 2023
  1. Tyler Neal
  2. Steve Peeden
  3. Josh Boller
  4. Chad Stapleton
  5. Derek Groomer
Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
June 3, 2023
  1. Jordan Wever
  2. Tyler Neal
  3. Alan Magner
  4. Chad Stapleton
  5. Steve Peeden

Wever led 25 caution-free laps.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
May 20, 2023
  1. Steve Peeden
  2. Jordan Wever
  3. Marty O'Neal
  4. Chad Stapleton
  5. Tyler Neal

Peeden overtook leader Marty O'Neal near halfway and raced to victory.

Shadyhill Speedway
DIRTcar Crates
May 20, 2023
  1. Darren Wireman
  2. Lynn Johns
  3. Bobby Gash
  4. Dan Richardson

Wireman, of Wheatfield, Ind., topped a four-car field to win Saturday's makeup feature from May 6's rainout. ... Wireman also won the heat race earlier in the evening.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
May 6, 2023
  1. Jordan Wever
  2. Alan Magner
  3. Chad Stapleton
  4. Justin Shaw
  5. Marty O'Neal

The reigning Brownstown modified champ notched his first Crate Late Model victory. ... He took the lead with five laps remaining after Alan Magner and Chad Stapleton battled up front most of the way.

Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 5, 2023
  1. Tyler Neal
  2. Britan Godsey
  3. Jordan Wever
  4. Alan Magner
  5. Steve Peeden
Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
April 15, 2023
  1. Alan Magner
  2. Patrick Shumaker
  3. Nolan Wells
  4. Houston Roark
  5. Conner Mertens

Jug Wethington broke after leading 22 laps, handing the lead to Magner. ... Rookies Nolan Wells, Houston Roark and Conner Mertens notched their first top-five finishes in the 25-lapper.

Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
April 7, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Dustin Nobbe
  3. Josh Boller
  4. Blake Creech
  5. Tory Collins

Kansas

Caney Valley Speedway
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Lynn Jones
  3. Jacob Magee
  4. Dustin Bolster
  5. David Young
81 Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
September 16, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Jon Herring
  3. Brett Hansen
  4. Joe Gorby
  5. Dustin Bolster
  6. Brad Fortney
  7. Bob Bills
  8. Adam Popp
  9. Eric Brill
  10. Steve Hewitt Sr.

The sixth-starting Leonard, of Marysville, Kan., notched his sixth career Sooner victory. ... Two have come this season. ... He drove a No. 63 car instead of his normal No. 7. ... Brett Hansen led six laps and Jon Herring led one. ... Polesitter Darren Moses retired in 14th. ... Bob Bills, who started 14th, notched his first top-10 on the series. ... The event drew 19 cars but Ron Brown scratched.

Caney Valley Speedway
Unsanctioned Supers
September 16, 2023
  1. Jason Redman
  2. Cory Green
  3. Lynn Jones
  4. Adrien Hickman
  5. Andy Gerstenkorn
Caney Valley Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
August 26, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Jacob Magee
  3. Joe Gorby
  4. Darren Moses
  5. Jason Redman
  6. Jim Body
  7. Brett Hansen
  8. Kip Hughes
  9. Cory Green
  10. Dustin Bolster

Fourth-starting Leonard, of Marysville, Kan., earned $3,000 for his James House Memorial victory. He captured his first Sooner Series victory of the season and the fifth of his career. ... “I had to earn the lead about five times there,” said Leonard, who overtook Darren Moses for good on the eighth lap. “We had a really good balance on the race car and we could move around in the middle of the racetrack and even down to the bottom. That made our night a lot easier.” ... Sixth-starting Jacob Magee took second on lap 14 and trailed Leonard the rest of the way, finishing 0.494 of a second back. ... Jason Redman improved four positions and finished fifth. ... Kip Hughes gained nine spots and finished eighth.

Thomas County Speedway
High Plains Late Model Series
August 12, 2023
  1. Justin Bussell
  2. Dan Smith
  3. Scott Cimfl
  4. Cale Osborn
  5. Delbert Smith
  6. Scott Rhoades
  7. Braxton Berry
  8. Brandon Lewis
  9. Maria Hankins
  10. Kenny Backstrand

Justin Bussell of Imperial, Neb., led the 20-lap High Plains Late Model Series feature from flag-to-flag. He beat Dan Smith by 3.170 seconds for the $1,000 top prize. ... It was Bussell's first High Plains win of 2023 and the sixth of his career. ... A 12-car field was entered in the event.

Oberlin Speedway
High Plains Late Model Series
August 11, 2023
  1. Delbert Smith
  2. Cale Osborn
  3. Justin Bussell
  4. Dan Smith
  5. Braxton Berry
  6. Greg Sharpe
  7. Kenny Barnes
  8. Maria Hankins
  9. Chris Stevens
  10. Cherokee Dillin

The polesitter Delbert Smith won his first career High Plains event. ... Saturday's second night of the Bob Salem Memorial was cancelled because of a low car count (11 Late Models). ... The High Plains Series quickly added a Saturday event at Thomas County Speedway in Colby, Kan.

Rooks County Speedway
High Plains Late Model Series
August 6, 2023
  1. Rob Mayea
  2. Dusty Leonard
  3. Cale Osborn
  4. Brendon Gemmill
  5. TeeJay Janousek
  6. Jeremy Petty
  7. Greg Sharpe
  8. Brady Balderston
  9. Braxton Berry
  10. James Young

Mayea, of Bend, Ore., earned $1,000 for his first High Plains victory of the season and ninth of his career. ... Mayea started on the pole. ... Eleven of 13 starters were running at the finish. ... Third-starting Dan Smith was the first dropout.

Rush County Speedway
High Plains Late Model Series
August 4, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Dan Smith
  3. Delbert Smith
  4. Adam Popp
  5. Tyler Smith
  6. TeeJay Janousek
  7. Greg Sharpe
  8. Braxton Berry
  9. Maria Hankins
  10. Brady Balderston

The pole-starting Dusty Leonard captured his first career High Plains Series victory. ... Leonard led 25 laps and took the checkers 1.612 seconds ahead of runner-up Dan Smith, who started sixth. ... Delbert Smith improved eight positions in finishing third. ... Outside front-row starter Cale Osborn retired on the 13th lap while running second. ... A midrace pileup was the first of several cautions. ... Rob Mayea picked up $200 for quick time. ... The race drew 17 drivers from four states but Jeremy Petty scratched.

Caney Valley Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
July 22, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Joe Gorby
  3. Brett Hansen
  4. Dustin Dixon
  5. Adam Popp
  6. Rob Powell
  7. Dustin Bolster
  8. Eli Ross
  9. Richard Shepler
  10. Lynn Jones

Hughes, of Enid, Okla., notched his fifth Complete Well Testing Sooner Late Model Series victory of the season and series leading 35th of his career. ... He led all 25 laps in outrunning 10th-staritng Joe Gorby, who started 10th. ... Polesitter Rob Powell ended up sixth. ... Seven drivers completed 25 laps. ... The series was originally slated for Monett (Mo.) Raceway on July 22 but Caney Valley took the date earlier in the week.

Salt City Speedway
National Championship Racing Association
July 15, 2023
  1. Dustin Bolster
  2. Jeremy Petty
  3. Dan Smith
  4. Delbert Smith
  5. Chris Kratzer

Bolster captured the final Hutchinson Grand Nationals. ... The track will be replaced by a concert facilty after the event ran for 67 years. ... The decision was made last November, leaving the facility the ability to host demolition derbies and monster truck events, but not oval track racing.

Dodge City Raceway Park
High Plains Late Model Series
June 16, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Cale Osborn
  3. Lyndon Bolt
  4. Dustin Bolster
  5. Delbert Smith
  6. Dan Smith
  7. Troy Bynum
  8. Mike Petersilie
  9. Mike Jensen
  10. Brady Balderston

Hughes, of Enid, Okla., earned $1,000 on preliminary night of the Dave Garmann Memorial weekend. ... Hughes notched his first career High Plains victory. ... Starting outside the front row, Hughes lost the lead to polesitter Lyndon Bolt on laps 6-9 but regained the point on the 10th lap and won the 20-lapper. ... Fifteen drivers completed 20 laps. ... June 17's weekend finale pays $4,000-to-win. ... The weekend honors the two-time Colorado Late Model Association champ who died in 2019.

81 Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 10, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Jacob Magee
  3. Brett Hansen
  4. Damian Patocka
  5. Eli Ross
  6. Dan Smith
  7. Adam Popp
  8. Brad Fortney
  9. Gary Lowe
  10. Joe Jackson

Hughes finished 4.901 seconds ahead of Magee. … Winning at Humboldt (Kan.) Speedway on Friday as well, Huges, of Enid, Okla., swept the Complete Well Testing Sooner Series weekend. … It was the series-leading 34th career Sooner win for Hughes, who led all 25 laps from the pole, notching his fourth victory of the season and his third straight. … Saturday's feature, a race that drew 24 entries, lasted 26 minutes, with six drivers completing all 25 laps. ... Heat winners were Hughes, Patocka and Eddie Tidwell.

Humboldt Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 9, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Jim Body
  3. Joe Gorby
  4. Jacob Magee
  5. Dan Snyder
  6. Dustin Bolster
  7. Brett Hansen
  8. Delbert Smith
  9. Brad Fortney
  10. Richard Shepler

Hughes, of Enid, Okla., took the lead with four laps remaining and finished 1.408 seconds ahead of Body. ... It was the series-leading 33-career Sooner win for Hughes, who started fifth in the 24-car field. ... Magee gained eight positions after starting 12th. … Adrien Hickman II started 23rd and finished 11th. … 17 cars finished. … Hughes, Gorby and Body were heat winners.

Kentucky

Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 28, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Tim Damron
  3. Daniel Dial
  4. Logan Walls
  5. Steve Stollings

Watson topped a 20-car field.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
October 21, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Stephen Martin
  3. Ralph Francis
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 15, 2023
  1. Zach Dennis
  2. Devin Black
  3. Jamie Bosecker
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 14, 2023
  1. Tim Damron
  2. Logan Walls
  3. Tommy Bailey
  4. Jason George
  5. Curtis Thomas

Jason George wrapped up the division title.

Florence Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
October 7, 2023
  1. Joey Kramer
  2. Zach Milbee
  3. Dustin Nobbe
  4. Brandon Brown
  5. Joe Brewer
  6. B.J. Gregory
  7. Blake Creech
  8. Matt Melvin
  9. Lucas McDonald
  10. Travis Carr

Hanover, Ind.'s Kramer overtook Dustin Nobbe for the lead on lap seven and paced the remainder of the 25-lap distance for his first-ever victory on the Steel Block Late Model Series. ... Milbee grabbed second on lap 11 and went on to finish 1.098 seconds behind the $2,000 winner.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 7, 2023
  1. Wyatt Boyd
  2. Tommy Turner
  3. Robert Stanton
  4. Charles McDonald
  5. Steve Steele
  6. Steven Stratton Jr.
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 1, 2023
  1. Zach Dennis
  2. Dustin Rollins
  3. Matthew Rollins
  4. Lyle Tooley
  5. Jamie Bosecker
Richmond Raceway
Fastrak Racing Series
September 30, 2023
  1. Dustin Linville
  2. David Pangrazio
  3. Tommy Bailey
  4. Jason Jameson
  5. Josh Dietz
  6. Braeden Dillinger
  7. Skylar Marlar
  8. Wesley Brummett
  9. Colby Quick
  10. Brent Cornette

The sixth-starting Linville, of Bryantsville, Ky., earned $5,000 for his Damn Yankees 50 victory on the Fastrak Racing Series. ... Linville led the final six laps in capturing the race for the second consecutive season. ... New York invader and polesitter David Pangrazio finished second. ... Skylar Marlar led laps 1-10 and 31-44 before settling for seventh. ... Friday's winner Josh Dietz started 11th and finished sixth.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
September 30, 2023
  1. Kenny Christy
  2. Corey DeLancey
  3. Lucas Crooks
  4. Jason Ruby
  5. Eric Dearing

Christy earned $1,500. ... The track hosts its richest-ever Super Late Model event on Oct. 7 with $10,000 up for grabs.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 30, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Jimmy Smith
  3. Perry Delaney
  4. Collin Watson
  5. Logan Kirkman
  6. Logan Walls
  7. Elliott Williams
  8. Steve Stollings
  9. Shane Irvin
  10. Tommy Carlton

The pole-starting Watson, of Campbellsville, Ky., earned $3,000 for his King of the Rock victory. ... Watson picked up an extra $200 for running American Racer tires. ... Shane Irvin started 19th and finished ninth. ... Logan Walls wrapped up the track title on double points night.

191 Speedway
Unsanctioned Supers
September 30, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Shannon Thornsberry
  3. Joe Mayabb
  4. Jeremy Cantrell
  5. Lee McKenzie

The track has elected to remain dark on Oct. 7, deferring to the $10,000-to-win Super Late Model event at Mudlick Valley Raceway among other specials.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
September 30, 2023
  1. Stephen Martin
  2. Brandon Fouts
  3. Tyler Arrington
Richmond Raceway
Fastrak Racing Series
September 29, 2023
  1. Josh Dietz
  2. David Pangrazio
  3. Dustin Linville
  4. Jason Barrett
  5. Jeremy Pilkerton
  6. Colby Quick
  7. Braeden Dillinger
  8. Jason Jameson
  9. Luke Hyre
  10. Noah Whited

Dietz, of Hebron, Ky., earned $5,000 on the opening night of the Damn Yankees 50 weekend. ... He started outside the front row and led all 50 laps. ... New York invader David Pangrazio was nearly one second behind as the runner-up. ... Dustin Linville rallied from 17th to finish third. ... Former track champ Jason Barrett was fourth. ... Dietz lapped all but six competitors. ... Polesitter Glen Hounshell retired running in the top five on the 15th lap; he finished 17th. ... Most of the same drivers will chase another $5,000 Fastrak payday on Sept. 30.

Lake Cumberland Speedway
American All-Star Series presented by PPM
September 23, 2023
  1. Skylar Marlar
  2. Josh Dietz
  3. Dustin Linville
  4. Ross White
  5. Camaron Marlar
  6. Jesse Lowe
  7. A.J. Hicks
  8. Roman Wesley
  9. Steve Peeden
  10. Tommy Bailey

The polesitting Marlar of Winfield, Tenn., earned $5,000 for winning the Bluegrass Bonanza on the American All-Stars circuit for Crate Late Models. ... He led all 50 laps. ... The winner's brother Camaron Marlar improved nine spots in rounding out the top five. ... Outside front-row starters Trevor Sise ended up 11th. ... A dozen drivers completed 50 laps. ... The series cancelled its Oct. 7 stop at Volunteer Speedway and replaced it with a $10,000-to-win non-points event at Lake Cumberland.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
September 23, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Shannon Thornsberry
  3. Allen Turner II
  4. Jason Ruby
  5. P.J. Simpson
191 Speedway
Unsanctioned Supers
September 23, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Danny Wilson
  3. Jeremy Cantrell
  4. Andrew Mayabb
  5. Lee McKenzie

Winning his 100th career feature, Derek Fisher earned $1,500. ... New owners Norvell and Miranda Collinsworth reopened the Campton, Ky., track. ... The track last operated regularly in 2016.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 23, 2023
  1. Shane Irvin
  2. Tommy Carlton
  3. Austin Breedlove
  4. Clay Turner
Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
September 23, 2023
  1. Stephen Martin
  2. Justin King
  3. Creed Mullins
  4. Vinson Grigsby
  5. Alan Salisbury
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 17, 2023
  1. Dustin Linville
  2. Logan Walls
  3. Tommy Bailey
  4. Jason George
  5. Tyler Hayes
  6. Steve Elliott
  7. Jeremy Cantrell
  8. Joe Bray
  9. Gary Swafford
  10. Eric Centers

Second-starting Linville, of Lancaster, Ky., dominated Saturday’s unsanctioned Crate race at Thunder Mountain, lapping all but three drivers in racing to an 8.956-second victory over Walls. … Linville took the lead from polesitter Jason George on lap eight and earned $3,000 for the 40-lapper. … It was his fifth victory of the season. … Eight drivers completed the race with four completing all 40 laps. … The race drew 19 entries. ... The race was postponed 24 hours by rain.

Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 17, 2023
  1. Zach Dennis
  2. Lyle Tooley
  3. Jamie Bosecker
  4. Gavin Minnehan
Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
September 16, 2023
  1. Dustin Rollins
  2. Levi Scarbrough
  3. Jackson Riddle
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
September 16, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Shannon Thornsberry
  3. Larry Martin Jr.
  4. Erik Monk
  5. Dustin Canfield

Shannon Thornsberry lowered the track record with a 13.521-second lap. ... Kevin Copher won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
September 9, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Kenneth Howell
  3. Larry Martin Jr.
  4. Mike Hildebrand
  5. Dustin Canfield

Kenneth Howell lowered the track record with a 13.740-second lap.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 9, 2023
  1. Shane Irvin
  2. Tyler Hayes
  3. William Carkuff
  4. Creed Watson
  5. Brian Wooldridge

Irvin notched his first career Crate Late Model victory.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
September 3, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Shane Bailey
  3. Shannon Thornsberry
  4. Lucas Crooks
  5. Kenneth Howell
  6. Joe Mayabb
  7. Dan Hurt
  8. P.J. Simpson
  9. Larry Martin Jr.
  10. Andrew Mayabb

The polesitting Fisher, of Olympia, Ky., led all 30 laps for a $3,500 payday. ... Runner-up Shane Bailey started seventh. ... Lucas Crooks gained eight spots in finishing fourth. ... Seven drivers were running at the finish. ... Kenny Christy was among a handful of drivers scratching from the feature, which eventually started 13 cars. ... Gunnar Johnson won the Crate Late Model feature. ... Mudlick Valley's richest race in history is set for Oct. 7 with $10,000 up for grabs in Super Late Model action (Fisher is a guaranteed starter).

Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 3, 2023
  1. Skylar Marlar
  2. Tommy Bailey
  3. Logan Walls
  4. Jeff Watson
  5. Ace Claborn

Marlar earned $2,000 in the topless event, outrunning Tommy Bailey for the second straight night (the first came at Rockcastle Speedway in Mount Vernon, Ky.).

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 2, 2023
  1. Oscar McCown
  2. Brian Smith
  3. Jason George
  4. Collin Watson
  5. Nick Miley
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 2, 2023
  1. Skylar Marlar
  2. Tommy Bailey
  3. Jeff Watson
  4. Logan Walls
  5. Jason Barrett

Marlar won from his fifth starting spot. ... Polesitter Wyatt Boyd was an early retiree.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Avery Taylor
  3. Jim Couch
  4. Jeffrey Martin
  5. Shawn Martin

Ninth-starting Howell, of Inez, Ky., took the lead on lap four and paced the final 17 laps to top Saturday's nine-car field. ... Fourth-starting Avery Taylor finished second, 1.731 seconds back. ... Larry Martin Jr. led the first three laps from the pole before retiring.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Trent Green
  2. Dustin Nobbe
  3. Joey Kramer
  4. Jordan Hedger
  5. Dwight Smith
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 20, 2023
  1. Levi Ashby
  2. Caleb Ashby
  3. Joe Melton
  4. Jamie Bosecker
  5. Michael Zimmerman
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Shannon Thornsberry
  3. Allen Turner II
  4. Danny Wilson
  5. Austin Mullett

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Kenny Christy
  3. Larry Martin Jr.
  4. Andrew Mayabb
  5. Steve Godsey

Zane Powell won the Crate Late Model feature. ... The track is considering adding regular Crate Late Model events.

Richmond Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Justin Rattliff
  2. Jason Barrett
  3. Daniel Dial
  4. Clay Turner
  5. Elliott Williams

Rattliff's victory was on the undercard of the $20,059 Butterball Wooldridge triumph for Ricky Weiss in the Super Late Model division.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Raymond Nichols
  3. Steve Stollings
  4. Vinson Grigsby
  5. Alan Salisbury
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Tripp Gerrald
  3. Kenneth Howell
  4. Alan Henderson
  5. Lucas Crooks

Fisher earned $2,000. ... He lowered the track record with a 13.880-second lap. ... The event drew 15 Super Late Models. ... Oscar McCown won the Crate Late Model feature.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 11, 2023
  1. Michael Zimmerman
  2. Dustin Rollins
  3. Levi Scarbrough
  4. Joe Mike III
  5. Brody Yarbrough

Zimmerman earned $1,000.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Raymond Nichols
  2. Stephen Martin
  3. Vinson Grigsby
  4. Brad Sturgill
  5. Justin King
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Allen Turner II
  3. Robert Cornell
  4. Lee McKenzie
  5. Brandon Urban

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Jason Wheatley
  3. Logan Walls
  4. Jimmy Smith
  5. Dalton Brown
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Brian Smith
  2. Baily Cardwell
  3. Derrick Meadors
  4. Eric Centers
  5. William Blankenship

Jacob Owens won the 602 Crate Late Model feature.

Ponderosa Speedway
American All-Star Series presented by PPM
August 4, 2023
  1. Jesse Lowe
  2. Cory Hedgecock
  3. Zach Sise
  4. A.J. Hicks
  5. Josh Dietz
  6. Ethan Toedter
  7. Tyler McGowan
  8. Jason Wheatley
  9. Elliott Despain
  10. Logan Walls

Polesitter Jesse Lowe, regaining the tour's points lead, earned $3,000 for the American All-Star Series victory. ... He led all the way in the Hall of Fame 30. ... Runner-up Cory Hedgecock ran second most of the way. ... Outside front-row starter Jeff Watson was third through lapped 18 but retired a few laps later. ... The Crate Late Model feature was on the undercard of Michael Chilton's $7,500 Valvoline Iron-Man Racing Series victory.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 4, 2023
  1. Raymond Nichols
  2. Brandon Fouts
  3. Stephen Martin
  4. Max Kelly
  5. Vinson Grigsby
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 30, 2023
  1. Joe Melton
  2. Bryce Minnehan
  3. Jamie Bosecker
  4. Zach Dennis
  5. Mike Plummer
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Garet McCloud
  2. Josh Hall
  3. Charlie Jude II
  4. Allen Turner II
  5. Rocky Moore
Willard Speedway
American All-Star Series presented by PPM
July 29, 2023
  1. A.J. Hicks
  2. Zack Dohm
  3. Zach Sise
  4. Jordan Hedger
  5. Gunner Johnson
  6. Josh Dietz
  7. Logan Walls
  8. Jesse Lowe
  9. Sylvan Schuette
  10. Dillon Brown

The polesitting Hicks, the reigning track champ from Grayson, Ky., earned $3,200 in the Krazy Lady Kabins 40 on the American All-Star Series. ... Hicks led all the way. ... The top five finishers started in the same positions. ... Fiteen of 18 starters were running at the finish.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Tristan Chamberlain
  3. Avery Taylor
  4. Larry Martin Jr.
  5. Nicky Pennington
  6. Andrew Mayabb
  7. Shawn Martin
  8. Chris Shelton
  9. Austin Lay
  10. Jeffrey Martin

Parkersburg, W.Va.'s Carpenter earned $3,500 for his fourth victory of the season at Mudlick Valley. ... Unbeaten at Mudlick Valley, he picked up a $500 bonus from John Hyatt of Cheaps Chevrolet. ... He led all 25 laps and took the checkers 2.872 seconds ahead of runner-up Tristan Chamberlain. ... Ten of 15 starters completed 25 laps.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Trent Green
  2. Jim Couch
  3. Billy Vaughn
  4. Gary Rahe Jr.
  5. Dwight Smith
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Dalton Brown
  2. Jeff Watson
  3. Clay Turner
  4. Tommy Carlton
  5. Calvin Carlton

Dalton Brown of Crab Orchard, Ky., notched his first career Crate Late Model victory.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 28, 2023
  1. Levi Scarbrough
  2. Mike Lowery
  3. Brody Crawford
Lake Cumberland Speedway
American All-Star Series presented by PPM
July 22, 2023
  1. Zach Sise
  2. Josh Dietz
  3. Jordan Hedger
  4. Jesse Lowe
  5. Sylvan Schuette
  6. Baily Cardwell
  7. Jeremy Strunk
  8. Logan Walls
  9. William Blankenship
  10. Steve Stollings

Pole-starting Zach Sise of Knoxville, Tenn, led all 40 laps for a $3,000 victory on the American All-Star circuit for Crate Late Models. ... Jesse Lowe improved seven positions in finishing fourth. ... Outside front-row starter Trevor Sise was running second when he retired with 10 laps remaining. ... Nine drivers completed 40 laps. ... Baillie Lowe was among drivers failing to start the feature.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Kevin Wagner
  3. Brandon Fouts
  4. Avery Taylor
  5. Josh Hall

Brandon Fouts won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Robbie Lewis
  3. Shawn Martin
  4. B.J. Branham
  5. Larry Martin Jr.

The track added a $3,500-to-win Super Late Model feature for July 29.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Trent Green
  2. Joey Kramer
  3. Billy Vaughn
  4. Steve Godsey
  5. Dwight Smith
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 15, 2023
  1. Baily Cardwell
  2. Jason George
  3. Robert Stanton
  4. Harold Finley
  5. Derrick Meadors
Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 14, 2023
  1. Levi Scarbrough
  2. Dustin Rollins
  3. Brody Crawford
  4. Timothy Sheridan
  5. Joe Melton
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Brandon Fouts
  3. Avery Taylor
  4. Kevin Wagner
  5. Shane Bailey

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
July 7, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Raymond Nichols
  3. Alan Salisbury
  4. Creed Mullins
  5. Dakota Shepherd
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
July 3, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Henry Hornsby III
  3. Tristan Chamberlain
  4. Robby Hensley
  5. Todd Brennan
  6. Kenneth Howell
  7. Bill Sheets
  8. Chris Shelton Jr.
  9. Larry Martin Jr.
  10. Seth Daniels

Pole-starting Carpenter, of Parkersburg, W.Va., led all 30 laps to top Monday's 31-car field, collecting $5,000. ... Tenth-starting Henry Hornsby III moved into second on lap 19, finishing 1.629 seconds behind Carpenter. ... Robby Hensley advanced three positions and finished fourth. ... Chris Shelton Jr. started 22nd and finished eighth. ... Hensley was fast qualifier. ... Carpenter, Seth Daniels, Tristan Chamberlain, Todd Brennan, Derek Fisher and Zack Dohm won heats. ... Monday's feature lasted 47 minutes, with 11 drivers completing all 30 laps. ... The track drew a record 120 race cars overall.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Dustin Linville
  2. Skylar Marlar
  3. Collin Watson
  4. Jason George
  5. Logan Walls
  6. William Blankenship
  7. Lenny Bates
  8. Kobe Gallion
  9. Wyatt Boyd
  10. Harold Finley

Starting outside the front row, Linville, of Bryantsville, Ky., topped a 14-car field for a $3,500 payday. ... He took the checkers two seconds ahead of Skylar Marlar. ... June 30's tuneup winner William Blankenship finished sixth. ... Tail-starting Lenny Bates finished seventh. ... William Carkuff was disqualified after crossing the finish line 10th. ... Matthew Smith broke the track record with a 12.546-second lap (Justin Smith's previous mark was 12.902).

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Josh Hall
  3. Shannon Thornsberry
  4. Allen Turner II
  5. Chris Shelton

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 30, 2023
  1. William Blankenship
  2. Logan Walls
  3. Jason George
  4. Kobe Gallion
  5. Gary Swafford

Blankenship earned $1,200. ... July 1's event puts a $3,500 payday on the line for 604 Crates.

Florence Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
June 24, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Pete Crum
  3. Brad Rickels
  4. Ethan Toedter
  5. Joe Brewer
  6. Matt Melvin
  7. Corey DeLancey
  8. Travis Carr
  9. Brandon Brown
  10. Brad Eitniear

The sixth-starting Milbee, of Poca, W.Va., notched his second SBLMS victory of the season and 12th of his career. ... Milbee took the checkers 0.673 of a second ahead of runner-up Pete Crum. ... Local racer Brad Rickels improved seven positions to finish 10th. ... A dozen drivers completed 25 laps as the series made its debut at the half-mile oval in northern Kentucky.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Avery Taylor
  3. Shawn Martin
  4. Charlie Jude II
  5. B.J. Branham
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 24, 2023
  1. A.J. Hicks
  2. Logan Walls
  3. Zane Powell
  4. Logan Kirkman
  5. Dalton Brown
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Brad Rickels
  2. Logan Kirkman
  3. Jim Couch
  4. Dustin Nobbe
  5. Joey Kramer

Rickels led all 20 laps. ... Runner-up Logan Kirkman rallied from seventh for his best career division finish.

Lake Cumberland Speedway
American All-Star Series presented by PPM
June 17, 2023
  1. Zach Sise
  2. Steve Peeden
  3. Skylar Marlar
  4. Jordan Hedger
  5. Philip Thompson
  6. Trevor Sise
  7. Jesse Lowe
  8. Roman Wesley
  9. Logan Walls
  10. William Blankenship

Polesitter Zach Sise of Knoxville, Tenn., led all 30 laps and took the checkers five-hundredths of a second ahead of runner-up Steve Peeden. ... Sise earned $3,000 for his first All-Stars victory of the season. ... Skylar Marlar stormed from outside the ninth row to finish third. ... Jeff Watson and Jordan Wesley were early retirees. ... Thirteen of 24 starters completed 30 laps.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Josh Hall
  3. Shane Bailey
  4. Jacob Curnette
  5. Nicky Pennington

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Chris Shelton Jr.
  3. C.J. Branham
  4. B.J. Branham
  5. Aaron Terrell
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Dustin Rollins
  2. Zach Dennis
  3. Cliff Tooley
  4. Brody Crawford
  5. Jamie Bosecker
Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
June 16, 2023
  1. Brandon Fouts
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Avery Taylor
  2. Shannon Thornsberry
  3. A.J. Hicks
  4. Lucas Crooks
  5. Derek Fisher

Taylor topped a 17-car field. ... Brandon Fouts won the Crate Late Model feature.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. William Blankenship
  2. Rod Carter Jr.
  3. Lenny Bates
  4. Jason George
  5. William Carkuff
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Larry Martin Jr.
  3. Shawn Martin
  4. Boone Salmons
  5. Junior Gee
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. Logan Walls
  2. Steve Godsey
  3. Tommy Carlton
  4. Collin Watson
  5. Jason Wheatley
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Brad Rickels
  2. Trent Green
  3. Jim Couch
  4. Gary Rahe Jr.
  5. Billy Vaughn

Rickels ended Green's personal three-race winning streak.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Logan Walls
  3. Collin Watson
  4. Jimmy Smith
  5. Shane Irvin

Watson earned $1,500 in the Crate Late Model portion of the Working Man Randy Jones Memorial.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 2, 2023
  1. Ace Claborn
  2. Jason Barrett
  3. Addison Cardwell
  4. Collin Watson
  5. Steve Elliott
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 31, 2023
  1. Trent Green
  2. Jordan Wever
  3. Josh Dietz
  4. Billy Vaughn
  5. Jordan Hedger

Green made a third-to-first move on the last lap and won on the undercard of Ricky Thornton Jr.'s Castrol FloRacing Night in America victory.

Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 28, 2023
  1. Dustin Rollins
  2. Brody Crawford
  3. Jamie Bosecker
  4. Devin Black
  5. Ethan Thomason
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 27, 2023
  1. Trent Green
  2. Jordan Hedger
  3. Jordan Wever
  4. Billy Vaughn
  5. Jim Couch
Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 27, 2023
  1. Steve Peeden
  2. Jordan Wesley
  3. Roman Wesley
  4. Justin Rattliff
  5. Tyler McGowan

Peeden won on the undercard of Josh Rice's Valvoline Iron-Man Racing Series victory in the Johnny Wheeler Memorial.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
May 26, 2023
  1. Levi Scarbrough
  2. Joe Mike III
  3. Timothy Sheridan
  4. Dustin Rollins
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 21, 2023
  1. Kobe Gallion
  2. Blake Brown
  3. James Williamson
  4. Glen Hounshell
  5. Josh Vinyard

Gallion, of Grayson, Ky., won a makeup of the previous night's rainout in the Sunday event. ... Glen Hounsell started 12th and finished fourth in the 17-car field.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
May 20, 2023
  1. Avery Taylor
  2. Nicky Pennington
  3. Tyler Collins
  4. Larry Martin Jr.
  5. Garet McCloud
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 20, 2023
  1. Joey Kramer
  2. Daniel Dial
  3. Trent Green
  4. Jim Couch
  5. Elliott Williams
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Derek Fisher
  3. Garet McCloud
  4. Nicky Pennington
  5. William Rose
  6. Larry Martin Jr.
  7. Shawn Martin
  8. Joe Mayabb
  9. Carl Dillow
  10. Bradley Martin

Carpenter, of Parkersburg, W.Va., started outside the front row and raced to a $3,500 victory ... Pole-starting Derek Fisher finished second. ... The Spring Fling drew 16 Super Late Models. ... The purse grew from $2,500-to-win thanks to additional cash tossed in by Toller Trucking and Applegate & Son Logging, among other bonuses and contingencies. ... Garet McCloud picked up $600 as the top-finishing driver with a steel-block engine. ... Mudlick Valley hosts a $5,034-to-win Super Late Model feature on May 28.

Richmond Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 13, 2023
  1. Dustin Linville
  2. Collin Watson
  3. Jason Barrett
  4. Brad Rickels
  5. Justin Rattliff

Linville's victory was on the undercard of the Southern All Star triumph for Josh Rice in the Finn Watson Memorial.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 13, 2023
  1. Logan Walls
  2. A.J. Hicks
  3. Zane Powell
  4. Daniel Dial
  5. Steve Stollings

Walls won from the pole. ... The event drew 16 Crate Late Models, but Lee Devasier scratched from the feature.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
May 12, 2023
  1. Michael Zimmerman
  2. Dustin Rollins
  3. Gavin Schmidt
  4. Levi Scarbrough
  5. Kevin Smith
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Jordan Hedger
  2. Brad Rickels
  3. Elliott Williams
  4. Trent Green
  5. Joey Kramer

Hedger's victory came on the undercard of the Ralph Latham Memorial Lucas Oil Late Model Dirt Series triumph for Ricky Thornton Jr.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Avery Taylor
  3. Shane Bailey
  4. Allen Turner II
  5. Garet McCloud

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Justin Smith
  2. Brian Smith
  3. Brandon Fouts
  4. Nicholas Phillips
  5. Raymond Nichols

The polesitting Justin Smith won the 14-car feature by a three-second margin, earning $2,000.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Larry Martin Jr.
  2. Shawn Martin
  3. Nicky Pennington
  4. G.C. Erwin
  5. Jeffrey Martin
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 6, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Jimmy Smith
  3. Brent Cornette
  4. Logan Walls
  5. Glen Hounshell

Watson won from the pole. ... Logan Walls improved six positions to finish fourth in the 14-car field. ... Brandon McGuffey and Brady Lear scratched from the feature.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 29, 2023
  1. Josh Dietz
  2. Dustin Nobbe
  3. Jim Couch
  4. Blake Creech
  5. Brad Rickels
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 29, 2023
  1. A.J. Hicks
  2. Dustin Linville
  3. Daniel Dial
  4. Jeff Watson
  5. Glen Hounshell

Hicks topped a 20-car field.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
April 29, 2023
  1. Bill Sheets

Sheets earned $1,500 in the track's opener ... Rain cut the program short with two remaining division features postponed.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
April 22, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Robby Hensley
  3. David Webb
  4. Freddie Carpenter
  5. Brandon Fouts

A.J. Hicks won the Crate feature.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 22, 2023
  1. Ace Claborn
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 22, 2023
  1. Daniel Dial
  2. Justin Smith
  3. Logan Walls
  4. Tommy Carlton
  5. Caleb Schryer

Dial won from his fifth starting spot in the 21-car feature with 16 drivers running at the finish.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 15, 2023
  1. Billy Vaughn
  2. Trent Green
  3. Joey Kramer
  4. Ethan Toedter
  5. Dustin Nobbe

Vaughn won on the undercard of Josh Rice's $10,000 Spring 50 victory for Super Late Models. ... The event was the first on the Crate division's Dollar General title sponsorship.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
April 15, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Shannon Thornsberry
  3. Shane Bailey
  4. Kevin Mullett
  5. Allen Turner II

Fouts led all the way in the season opener. ... A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
April 15, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Robbie Lewis
  3. Larry Martin Jr.
  4. Nicky Pennington
  5. Daniel Shelton
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 8, 2023
  1. Dustin Linville
  2. Josh Dietz
  3. Trent Green
  4. Joey Kramer
  5. Connor Meade
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 1, 2023
  1. Ace Claborn
  2. Shane Irvin
  3. Derrick Meadors
  4. Clay Turner
  5. Glen Hounshell

The season opener drew seven cars.

Louisiana

Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
November 25, 2023
  1. Brett Frazier
  2. B.J. Robinson
  3. Mark Underwood Jr.
  4. Kyle Cummings
  5. Robbie Starnes

Frazier won the Ray Ingalls Memorial.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
October 28, 2023
  1. Luke Bennett
  2. Ryan Colby
  3. Brady Walton
  4. Rob Litton
  5. Robbie Stuart

Bennett won the Louisiana State Championship. ... He got his first victory since suffering severe burns in a May 4 go-karting accident that forced him to miss most of the season.

Sabine Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 14, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. David Winslett
  3. Rob Litton
  4. Brent Stewart
  5. Mark Underwood Jr.

Wyatt Wilkerson earned $1,500.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
October 13, 2023
  1. Brandon Buhler
  2. Jason Taylor
  3. Darren Dean
  4. Bill Gordon
  5. Cory Tuggle
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 7, 2023
  1. Brady Walton
  2. Wyatt Wilkerson
  3. Tyler Owens
  4. Chase Del Rio
  5. Bubba Mullins

Walton won the Yancy Martin Memorial, an event honoring the late track employee who died in an accident at the track earlier in the season.

ArkLaTex Speedway
American Crate Late Model Series
September 30, 2023
  1. Corey Neil Jr.
  2. Bubba Mullins
  3. Rhett Starnes
  4. Patrik Daniel
  5. Tim Eaves
  6. David Winslett
  7. Chris Bragg
  8. Austin Theiss
  9. Stacy Veuleman
  10. Garrett Gibson

The polel-starting Neil, of Bridge City, Texas, earned $2,800 in the Doug Ingalls Classic. ... A dozen drivers completed the scheduled 28 laps. ... The event drew 33 cars.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
September 29, 2023
  1. Brady Walton
  2. Bryce Fauntleroy
  3. Blake Glass
  4. Bill Gordon
  5. Darren Dean
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
September 15, 2023
  1. Brady Walton
  2. Bryce Fauntleroy
  3. Tootie Arnold
  4. Ronnie Graham
  5. Darren Dean
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
September 2, 2023
  1. Robbie Stuart
  2. K.I. Davis III
  3. Ryan Boudreaux
  4. Travis Prevost
  5. Cody Joiner
Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 19, 2023
  1. Mark Underwood Jr.
  2. David Winslett
  3. Austin Dupont
  4. Tim Eaves
  5. Colton Guin
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
August 18, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Brady Walton
  3. Donald Watson
  4. Shannon Lee
  5. Ricky May
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. Darin Patrick
  3. Jonathan Babin
  4. Colton Guin
  5. Mark Underwood Jr.

Wilkerson earned $2,500.

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Bubba Mullins
  2. Seth Traweek
  3. Carlton Traweek
  4. Darin Patrick
  5. Garrett Gibson
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
August 4, 2023
  1. Chase Cooper
  2. K.I. Davis III
  3. Shannon Lee
  4. Bryce Fauntleroy
  5. Ryan Boudreaux

Cooper won as Mississippi drivers swept the podium.

Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. David Winslett
  2. Tim Eaves
  3. Austin Dupont
  4. Garrett Gibson
  5. Mark Underwood Jr.
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 22, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. Darin Patrick
  3. Austin Storm
  4. Garrett Gibson
  5. Tyler Owens

Wilkerson swept the division weekend in Chatham, La.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
July 21, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Chase Cooper
  3. Shannon Lee
  4. Brandon Buhler
  5. Blake Glass
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 21, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. Seth Traweek
  3. Carlton Traweek
  4. Tyler Owens
  5. Tony Lindsey
ArkLaTex Speedway
American Crate Late Model Series
July 15, 2023
  1. Jeffrey Abbey
  2. Corey Neil Jr.
  3. Brandon Ball
  4. Wyatt Wilkerson
  5. Dean Abbey
  6. David Winslett
  7. Garren Lindsey
  8. Patrik Daniel
  9. Donnie Shipp
  10. Tim Eaves Jr.

Second-starting Abbey, of Comanche, Texas, led all 20 laps and topped Saturday's 22-car field, collecting the $1,100 victory; it's his second series win of the season. ... Third-starting Corey Neil Jr. moved into the runner-up position on lap 11 and finished 0.751 of a second back. ... Dean Abbey advanced four positions and finished fifth. ... David Winslett started 13th and finished sixth. ... Abbey was fast qualifier. ... Abbey, Neil Jr. and Tony Lindsey won heats. ... Saturday's feature lasted 20 minutes, with 13 drivers completing all 20 laps.

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 15, 2023
  1. Colton Guin
  2. Dakota Smith
  3. Tyler Burnett
  4. Tyler Owens
  5. Austin Storm
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
July 7, 2023
  1. Shannon Lee
  2. Brady Walton
  3. K.I. Davis III
  4. Te-Wayne May
  5. Donald Watson
Sabine Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 7, 2023
  1. Tony Lindsey
  2. David Winslett
  3. Robbie Stuart
  4. Jerry Basco
  5. Tim Eaves Jr.
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Brady Walton
  2. Brock Williams
  3. Travis Prevost
  4. Bill Gordon
  5. Cody Joiner

Walton won from his pole position.

Sabine Speedway
American Crate Late Model Series
June 9, 2023
  1. Corey Neil Jr.
  2. Patrik Daniel
  3. Dean Abbey
  4. Jeffrey Abbey
  5. David Winslett
  6. Garrett Gibson
  7. Beau Begnaud
  8. Stacy Veuleman
  9. Robbie Starnes
  10. Tim Eaves Jr.

Third-starting Neil of Bridge City, Texas, passed Daniel, the polesitter, on lap nine and led the rest of the 20-lap feature for a $1,100 payday. ... “I was just trying to be patient around the bottom,” Neil saod. (Daniel) was getting a little tight in turn four, slipping up every now and then. I knew if I could just be patient, my opportunity would come." ... Daniel finished 3.711 seconds behind at the checkers. ... Jeffrey Abbey, Dean Abbey, Neil and Begnaud won heats. ... The event drew 35 cars.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
June 9, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Rob Litton
  3. Tracy Denby Jr.
  4. Brady Walton
  5. Ronnie Graham

Cooper earned $1,500 in a benefit race for local Late Model driver Luke Bennett, who is recovering from severe burns suffered in a go-kart wreck. ... The event drew 21 division entries.

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 27, 2023
  1. Darin Patrick
  2. Carlton Traweek
  3. Tyler Burnett
  4. Garrett Gibson
  5. Jonathan Babin
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
May 26, 2023
  1. Brady Walton
  2. Cale Buhler
  3. Bill Gordon
  4. Brandon Thornhill
  5. Corey Joiner
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 26, 2023
  1. Chase Del Rio
  2. Darin Patrick
  3. Dalton Patrick
  4. Austin Storm
  5. Carlton Traweek
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 20, 2023
  1. Tony Lindsey
  2. Garrett Gibson
  3. Peyton Spear
  4. Carlton Traweek
  5. Tyler Burnett
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
May 19, 2023
  1. Brady Walton
  2. Shannon Lee
  3. K.I. Davis III
  4. Te-Wayne May
  5. Sid Scarbrough
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
May 12, 2023
  1. Jason Taylor
  2. Travis Prevost
  3. Corey Joiner
  4. Ryan French
  5. Te-Wayne May

Taylor won from the pole position. ... French improved eight positions in finishing fourth.

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 6, 2023
  1. Dalton Patrick
  2. Brandon Ball
  3. Seth Traweek
  4. Peyton Spear
  5. Tyler Owens
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
May 5, 2023
  1. Donald Watson
  2. Cale Buhler
  3. Te-Wayne May
  4. Seth Luke
  5. Michael King
Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 5, 2023
  1. David Winslett
  2. Garrett Gibson
  3. Brandon Ball
  4. Tim Eaves
  5. Preston Farmer
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 28, 2023
  1. Luke Bennett
  2. Kody Barber
  3. Austin Easley
  4. Travis Prevost
  5. Jason Taylor

Bennett, the Crate Racin' USA overall points leader, won from the pole position. ... Half of the 14 starters dropped out.

Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 28, 2023
  1. Mark Underwood Jr.
  2. Brandon Ball
  3. David Winslett
  4. Brent Stewart
  5. Garrett Gibson
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 14, 2023
  1. Brady Walton
  2. Luke Bennett
  3. Kody Barber
  4. Austin Easley
  5. Donald Watson

Walton won from the pole in the car sometimes driven by David Ashley Jr. ... The event drew 19 entries.

Thunder Valley Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 1, 2023
  1. Jonathan Babin
  2. Jerry Basco
  3. Corey Basco
  4. Kris Shaw
  5. Mark Powell
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 1, 2023
  1. Chase Del Rio
  2. Seth Traweek
  3. Peyton Spear
  4. Payton Brown
  5. Ray Goodman
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
March 31, 2023
  1. David Ashley Jr.
  2. Shannon Lee
  3. K.I. Davis III
  4. Donald Watson
  5. Bryce Fauntleroy

The event drew 14 cars with nine running at the finish.

Thunder Valley Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 25, 2023
  1. Jerry Basco
  2. Tim Eaves
  3. Zachary Heflin
  4. Ryan French
  5. Tony Taylor

Four of nine starters were running at the finish.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
March 11, 2023
  1. Brady Walton
  2. Donald Watson
  3. Wyatt Wilkerson
  4. Seth Luke
  5. Travis Prevost
Thunder Valley Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 4, 2023
  1. Zachary Heflin
  2. Jonathan Babin
  3. Kris Shaw
  4. Kristopher Shaw
  5. Bryan Doyle
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 4, 2023
  1. Tony Lindsey
  2. Dalton Patrick
  3. Clay Stuckey
  4. Payton Brown
  5. Darin Patrick
Sabine Speedway
Rogers Dabbs Chevrolet Crate Racin’ USA Series
March 3, 2023
  1. Tony Lindsey
  2. Luke Bennett
  3. Tracy Denby Jr.
  4. Clay Stuckey
  5. Jerry Basco

Manitoba

Dead Horse Creek Speedway
WISSOTA Late Models
August 26, 2023
  1. Mike Greseth
  2. Scott Greer
  3. Shane Holden
  4. Jesse Teunis
  5. Ryan Kereluk

The track hosts its first Late Model event. ... A scheduled 2011 NLRA stop was cancelled.

Maryland

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Derick Quade
  2. Kyle Hardy
  3. Kyle Lear
  4. David Williams
  5. Sam Archer
  6. Justin Fulton
  7. Cody Lear
  8. Brandon Long
  9. Wayne Bryant
  10. Daniel Garrett

Quade earned $3,222 in the Kevin Cooke Memorial, one of the highlights of the Small Car Nationals. ... “We’ve had a good car tonight but when I saw Kyle (Hardy) in second I knew he would be there at the (end)," said Quade, who won his 33rd career division victory at Potomac. "But the guys had this car dialed in and we had enough to get the win.” ... Trevor Collins won the Crate Late Model feature over Kyle Hardy and Davis Lipscomb.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 16, 2023
  1. Kyle Lee
  2. Ryan Zook
  3. Wes Bonebrake
  4. Levi Crowl
  5. Devin Hart

Lee won the Limited Late Model portion of the Small Car Nationals.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 15, 2023
  1. Kyle Hardy
  2. Kyle Lee
  3. Braeden Dillinger
  4. Codey Breeden
  5. Brian Booze

Hardy's $2,000 victory came on the opening night of Hagerstown's Small Car Nationals.

Potomac Speedway
Unsanctioned Supers
September 3, 2023
  1. Derick Quade
  2. Roy Deese Jr.
  3. Sam Archer
  4. Jamie Lathroum
  5. Trevor Collins
  6. Brent Robinson
  7. Brandon Long
  8. Josh Harris
  9. Cory Higgs
  10. Daniel Garrett

Winning his first Super Late Model feature, Quade, of Mechanicsville, Md., earned $4,000 in capturing the Huey Wilcoxon Memorial. ... He led all 30 laps of the 12-car feature. ... Eight drivers completed 30 laps.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Devin Hart
  2. Spike Moore
  3. Cody Lear
  4. Brad Omps
  5. Levi Crowl

Hart wrapped up the division points title. ... Dale Hollidge won the Crate Late Model feature.

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 25, 2023
  1. Brandon Long
  2. Kyle Lear
  3. David Williams
  4. Sam Archer
  5. Kenny Moreland

Kyle Lear wrapped up the Limited Late Model championship. ... Ben Scott won his first career Crate Late Model feature while Ed Pope Jr. is the division champ. ... Evening rain forced the track to go straight to feature races.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Cody Kershner
  2. Spike Moore
  3. Wes Bonebrake
  4. Matt Glanden
  5. Devin Hart

Kershner notched his fifth career Hagerstown victory and first since June 18, 2022. ... He led all 20 laps. ... “It’s been a rough year and we definitely needed this one.” Kershner said. “We had a good car but track position was everything tonight and with the track being top dominant we were able to get there first.”

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Derick Quade
  2. David Williams
  3. Kenny Moreland
  4. Cody Lear
  5. Kyle Lear
  6. Brandon Long

Overtaking Kenny Moreland on a late-race caution, Quade notched his second Limited Late Model victory of the season at Potomac and 32nd of his career in the division at the Budds Creek, Md., oval. ... Jeremy Pilkerton won the seven-car Crate Late Model feature.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Levi Crowl
  2. Scott Palmer
  3. Wes Bonebrake
  4. Keith Koontz
  5. Austin Warrenfeltz
Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Devin Hart
  2. Clinton Hersh
  3. Justin Weaver
  4. Jakob Piper
  5. Levi Crowl

Hart took the lead from a retiring Kyle Lear on the 14th lap. ... Joe Warren won the Crate Late Model feature from his seventh starting spot, topping fellow fourth-row starter Jeremy Pilkerton.

Potomac Speedway
Unsanctioned Supers
July 3, 2023
  1. Jamie Lathroum
  2. Tyler Bare
  3. Kyle Hardy
  4. David Williams
  5. Trevor Collins
  6. Cody Lear
  7. Kenny Moreland
  8. Rob Schirmer
  9. Tyler Emory
  10. Sam Archer

Lathroum, of Mechanicsville, Md., pocketed $3,000 for winning the 30-lap Gene VanMeter Memorial. … Eight of the 13 starters finished on the lead lap.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Kyle Lear
  2. Devin Hart
  3. Justin Weaver
  4. Trent Brenneman
  5. Levi Crowl

Lear led all 20 laps. ... He notched his 25th career division victory at Hagerstown.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Barry Miller
  2. Kenny Yoder
  3. Levi Crowl
  4. Devin Hart
  5. Matt Parks

“Our car was real good tonight even on the new Hoosiers.” Miller said. “The track was excellent for as much racing as was on it and smooth like a normal Hagerstown track.” ... Kenny Yoder's runner-up finish was a career-best at Hagerstown. ... In a makeup of the June 3 rainout in the Limited Late Model division, Levi Crowl took the victory over Devin Hart, Cody Lear, Keith Koontz and Cody Kershner. ... Crowl's victory was his first at Hagerstown.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Codey Breeden
  2. Brayden Anderson
  3. Jacob Burdette
  4. Cameron Campbell
  5. Ed Pope III

Breeden led all 22 laps. ... Cameron Campbell improved nine positions. ... Rain halted the night's program after the Crate Late Model feature.

Potomac Speedway
Unsanctioned Supers
May 28, 2023
  1. Trevor Collins
  2. Drake Troutman
  3. Logan Roberson
  4. Andy Anderson
  5. Cody Lear
  6. Carl Vaughan
  7. Willie Milliken
  8. Kerry King Sr.
  9. Rob Schirmer
  10. Cory Higgs

Collins, of Seaford, Del., earned $3,022 for his Ernie Jones Memorial victory. ... Fast qualifier Tyler Emory led the first 27 laps but retired with a flat right-rear tire, handing the lead to Collins, who held the second spot from the outset. ... Collins had a flat tire upon the race's conclusion. ... Runner-up Drake Troutman finished 1.095 seconds behind the winning Collins. ... Kyle Hardy was running fifth when he retired on the 25th lap. ... Jamie Lathroum retired on the 22nd lap. ... Eight drivers completed 30 laps. ... Ford of La Plata sponsored the night's action.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Trent Brenneman
  2. Devin Hart
  3. Taylor Farlling
  4. Ryan Zook
  5. Barry Miller

Brenneman took the lead from Cody Lear near halfway and beat his cousin Devin Hart to the checkers. ... Trevor Collins won the Crate Late Model feature over Dale Hollidge.

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 12, 2023
  1. Derick Quade
  2. Jamie Lathroum
  3. Kyle Lear
  4. Kenny Moreland
  5. Sam Archer

Quade led all 25 laps and took the checkers 1.177 seconds ahead of Lathroum. ... Twelve of 17 starters completed 25 laps.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Justin Weaver
  2. Devin Hart
  3. Robbie Emory
  4. Shawn Shoemaker
  5. Matt Parks

Devin Hart won the makeup Limited Late Model feature. ... Joe Warren won the Crate feature.

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 5, 2023
  1. Kyle Lear
  2. Jamie Lathroum
  3. Jonathan Raley
  4. Brandon Long
  5. D.J. Garrett

Lear drove the Ray Ciccarelli-owned Rocket Chassis No. 49 to his 26th career Limited Late Model victory at Potomac. ... “Out of all the cars I have ever driven down here, this was by far the best race car I have ever had,” Lear said. “Ray has given me a great opportunity to drive his cars and this win is for him and all the people that help with this deal.” ... Mike Walls won the Crate Late Model feature, thanking MasterSbilt Race Cars in victory lane.

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 21, 2023
  1. Jamie Lathroum
  2. Kenny Moreland
  3. Kyle Lear
  4. Devin Frey
  5. Brandon Long

Lathroum earned $2,000 in the 29-lap Danny Garrett Memorial. ... Second-running Derick Quade retired midrace with a flat tire. ... Lathroum's right-rear tire went flat in victory lane. “I’m glad it held up for one more lap.” the winner said. “I could feel it going away towards the end and lucky for us we had enough to get the win.” ... Lathroum has 36 career Limited Late Model victories at Potomac.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Justin Weaver
  2. Trent Brenneman
  3. Devin Hart
  4. Dan Zechman
  5. Levi Crowl

Weaver inherited the lead when Cody Kershner's car gave up on the seventh lap. ... The event was time-shortened to 21 laps. ... “Our original plan was to go to Bulls Gap, Tenn. (on Saturday) after Bedford, but with the length of the trip and low on options we just decided to swap motors in one car and keep it local," Weaver said. ... Devin Hart advanced nine positions in finishing third. ... Weaver topped 30 qualifiers.

Potomac Speedway
RUSH Crates
March 31, 2023
  1. Cody Dawson
  2. Megan Mann
  3. Ed Pope Jr.
  4. Greg Carrico
  5. Matt Ashworth

Dawson, of Seaford, Del., survived a crash-marred event for his first Potomac victory. ... Ben Scott and Jeremy Pilkerton tangled on the 15th lap battling for the lead with both cars going into a series of violent flips. No on was injured as third-running Ray Love Jr. was also caught up in the melee. ...  Dawson inherited the lead and led the final five laps. “We certainly didn’t have a car capable of winning so I feel pretty lucky standing here tonight,” Dawson said.

Michigan

Mount Pleasant Speedway
Unsanctioned Supers
September 29, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Cody Bauer
  3. Brandon Thirlby
  4. Curtis Roberts
  5. Gregg Haskell

Schlenk earned $2,500 in the Katie Hutson Late Model Show and Bob Wilson Memorial. ... Cody Bauer, who took a parade lap in honor of his former car owner Bob Wilson, finished second. ... Brandon Thirlby piloted the No. 4 normally driven by Travis Stemler.

Mid-Michigan Raceway Park
Unsanctioned Supers
September 23, 2023
  1. Travis Stemler

Stemler earned $2,225 for his Corn Harvest victory.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
September 16, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Ryan Lanphierd
  3. Logan Nickerson
  4. Chad Finley
  5. Garrett Wiles
  6. Scott Baker
  7. Mike Vandermark
  8. David Hilliker
  9. Logan Love
  10. Sam Epling

Hilliker, of Midland, Mich., earned $4,000 in the two-day Great Lakes Nationals at the track where he's the champion. ... He started fourth in the 20-car field, took the lead on the 14th of 40 laps and finished 0.597 of a second ahead of Lanphierd. ... Polesitter Logan Nickerson led 12 laps and finished third. ... Fourth-finishing Chad Finley also led early.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
September 9, 2023
  1. Rich Neiser
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Ryan Lanphierd
  4. Derek Passenier
  5. Steve Fairbanks

Neiser, who started third, earned $1,800 in the Rolling Thunder main event. ... Tom Sprague Jr. won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
September 3, 2023
  1. Jeff Kohn
  2. Mike Vandermark
  3. Brennan Bowen
  4. Ashlee Scott
  5. Scott Baker

Returning to the division in 2023 for the first time in 10 seasons, Kohn, the track champion in 1999, won his first Crystal feature since May 7, 2011. ... Derrick Hilliker won the sideboard Late Model feature.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
September 2, 2023
  1. Chad Finley
  2. Travis Stemler
  3. Dona Marcoullier
  4. Ryan Lanphierd
  5. Brandon Thirlby
  6. Greg Gokey
  7. Eric Spangler
  8. Rylee Knoll
  9. Jacob Poel
  10. Dan Wallace

The third-starting Finley, of St. Johns, Mich., won his sixth Allstar Performance Challenge victory. ... Finley, who won by a full second over Travis Stemler, took the lead from polesitter Dona Marcoullier on the 10th lap. ... The 40-lap purse wasn't publicized.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
September 2, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Matt Schaaf
  4. Lenny Goretski
  5. Mike Essex

Westergard won the track title by 10 points over Moeneart.

Tri-City Motor Speedway
Allstar Performance Challenge Series
September 1, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Dona Marcoullier
  3. Chad Finley
  4. Derrick Hilliker
  5. Jacob Poel
  6. Greg Gokey
  7. David Hilliker
  8. Travis Stemler
  9. Rylee Knoll
  10. Ryan Lanphierd

Winning by two-hundredths of a second, fourth-starting Brandon Thirlby won his first career Allstar Performance Challenge Series event in the second-to-last race of the miniseries season. ... Thirlby and Dona Marcoullier officiall swapped the lead twice in the final nine laps. ... Polesitter Chad Finley led 17 of 40 laps and finished third. ... Jacob Poel improved seven positions in rounding out the top five. ... The winning purse was never posted by the track or series.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Scott Baker
  3. Garrett Wiles
  4. Mike Vandermark
  5. Ashlee Scott

Hilliker wrapped up the track championship.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Rich Neiser
  3. Matthew Sprague
  4. Andy Sprague
  5. Derek Passenier

Andy Sprague won the Crate Late Model feature.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 26, 2023
  1. Travis Stemler
  2. Greg Gokey
  3. Chase Burda
  4. Eric Spangler
  5. Ryan Lanphierd

Stemler won from the pole position. ... Chase Burda advanced eight positions in finishing third.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Mark Weiderhold
  2. Scott Moenaert
  3. Shawn O'Connor
  4. Chad Bieri
  5. Rob Westergard
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Matthew Sprague
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Andy Sprague
  4. Rich Neiser
  5. Bill Bray

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Travis Stemler
  3. Scott Baker
  4. Nate Hurley
  5. Garrett Wiles
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Chad Finley
  3. Ryan Lanphierd
  4. Curtis Roberts
  5. Eric Spangler

Marcoullier won from the pole in the 19-car feature.

I-96 Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. J.R. Hotovy
  3. Travis Stemler
  4. Brandon Thirlby
  5. Garrett Wiles

Taking the lead from Hotovy on the 20th lap, Schlenk won by a 2.373-second margin for a $2,500 victory. ... Eight drivers completed 25 laps.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Chad Finley
  3. Derrick Hilliker
  4. David Hilliker
  5. Ryan Lanphierd
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Scott Baker
  2. Garrett Wiles
  3. Travis Stemler
  4. Derrick Hilliker
  5. David Hilliker
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Andy Sprague
  3. Nick Kurtz
  4. Derek Passenier
  5. Bill Bray

Scott Wenell won the Crate Late Model feature.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Bill Bray
  2. Rich Neiser
  3. Luis Conley
  4. Matthew Sprague
  5. Kevin Nelson

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Shawn O'Connor
  3. Scott Moenaert
  4. Matt Schaaf
  5. Lenny Goretski
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Logan Nickerson
  2. Ashlee Scott
  3. Scott Baker
  4. Jeff Kohn
  5. Garrett Wiles
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 3, 2023
  1. Austin Harnick
  2. Chase Burda
  3. Dan Wallace
  4. Andrew Terrill
  5. Joe Pomeroy
  6. Bry Johnson
  7. Jeff Reay
  8. Matt Murawski
  9. Bill Bray
  10. Colin Shipley

Fifth-starting Harnick, of Clare, Mich., took the lead on lap 29 and paced the final seven circuits to top Thursday's 38-car field, collecting a $2,000 victory in the weekend-opening Thirlby Throwdown Invitational. ... Chase Burda led the first three laps before settling for the runner-up spot, 1.318 seconds back. ... Eighth-starting Dan Wallace finished third. ... Andrew Terrill started 13th and finished fourth. ... Wallace, Rylee Knoll, Bry Johnson, Jacob Poel and Joe Pomeroy won heats. ... Colin Shipley and Logan Love won consolations.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Bill Bray
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Derek Passenier
  4. Andy Sprague
  5. Kevin Nelson

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Shawn O'Connor
  4. Mark Weiderhold
  5. Lenny Goretski
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Scott Baker
  3. Mike Vandermark
  4. Garrett Wiles
  5. Jeff Kohn
Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 28, 2023
  1. Eric Spangler
  2. Travis Stemler
  3. Chad Finley
  4. David Hilliker
  5. Curtis Roberts

Spangler overtook David Hilliker and led the final 11 laps. ... Pole-starting Brandon Thirlby led three laps but was an early retiree.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Andy Sprague
  3. Derek Passenier
  4. Rich Neiser
  5. Kevin Nelson

John Clark won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Shawn O'Connor
  2. Matt Schaaf
  3. Rob Westergard
  4. Scott Moenaert
  5. Lenny Goretski
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Dona Marcoullier
  3. Eric Spangler
  4. Rylee Knoll
  5. Travis Stemler

Eric Spangler started on the pole and led 12 laps before Brandon Thirlby took command. ... Rylee Knoll rallied from 13th to finish fourth.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Mike Vandermark
  3. Jeff Kohn
  4. Garrett Wiles
  5. Ashlee Scott

Former track champion Jeff Kohn, mostly away from the division in recent seasons, scored his first top-five at Crystal since Aug. 16, 2014.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. David Hilliker
  2. Curtis Roberts
  3. Derrick Hilliker
  4. Eric Spangler
  5. Brandon Thirlby

David Hilliker won from his seventh starting spot over front-row starters Curtis Roberts and Derrick Hilliker.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Crates (604)
July 15, 2023
  1. Jerid Bisson
  2. Robert Raugh
  3. Brian Crane
  4. Brayden Wellman
  5. Tyler Habetler
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
July 15, 2023
  1. Ryan Lanphierd
  2. Cody Bauer
  3. Garrett Wiles
  4. Austin Harnick
  5. Dona Marcoullier
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Rich Neiser
  2. Derek Passenier
  3. Kevin Nelson
  4. Nick Ely
  5. Rob Taylor

Troy Marciniak won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Logan Nickerson
  2. Ryan VanderVeen
  3. Scott Baker
  4. Derrick Hilliker
  5. Mike Vandermark

Nickerson snapped Vandermark's two-race winning streak at Crystal.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 7, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Cody Bauer
  3. Tyler Norton
  4. Ryan Lanphierd
  5. Andrew Terrill

Hilliker rallied from his 11th starting spot and overtook Bauer on the last lap for a 30-lap victory. ... Ryan Lanphierd led laps 19-28 with Bauer regaining the lead on lap 29 and Hilliker going from third-to-first on lap 30.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 3, 2023
  1. Mike Vandermark
  2. Ashlee Scott
  3. Scott Baker
  4. Brennan Bowen
  5. Jimmy Gallagher

Vandermark swept holiday weekend features at Crystal; he also won Saturday's main event. ... In Monday's 30-lapper, the eighth-starting Vandermark took the lead from Ashlee Scott on the 10th lap. ... Scott, of Vestaburg, Mich., is a division rookie driving the Roger Wing-owned No. 55w. ... She also competes in the pro stock division. ... Ryan Vanderveen started on the last row and finished seventh.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
July 3, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Brandon Thirlby
  3. Chad Finley
  4. Cody Bauer
  5. Greg Gokey
  6. Travis Stemler
  7. Eric Spangler
  8. Jacob Poel
  9. Chase Burda
  10. Dan Wallace

Leading the final three laps of 40, Marcoullier, of Houghton Lake, Mich., wrapped up the holiday weekend with his third Allstar Performance Challenge victory in four races. … Winning at Tri-City Motor Speedway June 30 and Merritt on July 2, Marcoullier pocketed more than $8,000 in winnings. … Fifteen of the 23 entries finished the race.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
July 2, 2023
  1. Chad Finley
  2. Greg Gokey
  3. Jacob Poel
  4. Ryan Lanphierd
  5. Dona Marcoullier
  6. Cody Bauer
  7. Rylee Knoll
  8. Austin Harnick
  9. David Hilliker
  10. Colin Shipley

The second-starting Finley, of St. Johns, Mich., led all 40 laps to collect $2,500, earning his fifth career series victory. ... Greg Gokey moved secured his second runner-up finish in as many nights, 0.671 of a second back. ... Jacob Poel advanced three positions and finished third. ... Ryan Lanphierd gained nine spots and finished fourth. ... After winning Saturday's $2,500 opener, Dona Marcoullier finished fifth. ... Finley, Marcoullier, Gokey and Brandon Thirlby won heats. ... Sunday's feature lasted 26 minutes, with 12 drivers completing 40 laps.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Scott Moenaert
  2. Shawn O'Connor
  3. Matt Schaaf
  4. Adam Friend
  5. Gerald Willette
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Mike Vandermark
  2. Derrick Hilliker
  3. Logan Nickerson
  4. Jimmy Gallagher
  5. Wade Witherspoon
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Rich Neiser
  3. Bill Bray
  4. Derek Passenier
  5. Kyle Borgman

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
July 1, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Greg Gokey
  3. Travis Stemler
  4. Colin Shipley
  5. Austin Harnick
  6. Brandon Thirlby
  7. David Hilliker
  8. Rylee Knoll
  9. Cody Bauer
  10. Eric Spangler

Marcoullier topped a 28-car field to earn $2,500 for his series-leading 14th career Allstar Performance Challenge victory. ... Greg Gokey advanced four positions to finish second. ... Austin Harnick gained 10 spots and finished fifth. ... David Hilliker started 19th and finished seventh. ... Problems with the electronic scoring delayed results. ... Another $2,500-to-win event is July 2 and then a $3,000-to-win on July 3.

Tri-City Motor Speedway
Allstar Performance Challenge Series
June 30, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Eric Spangler
  3. Brandon Thirlby
  4. Chad Finley
  5. Greg Gokey
  6. Travis Stemler
  7. Ryan Lanphierd
  8. Cody Bauer
  9. Tyler Norton
  10. David Hilliker

The polesitting Marcoullier of Houghton Lake, Mich., earned $2,500 for his series-leading 13th Allstar Performance Challenge victory. ... Travis Stemler advanced four positions to finish sixth. ... The event, the first of four in a row on the miniseries during the holiday weekend, drew 28 cars. ... The miniseries runs the next three nights at Merritt Speedway in Lake City, Mich., but no purses have been announced.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Rich Neiser
  3. Derek Passenier
  4. Matthew Sprague
  5. Bill Bray
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Eric Spangler
  2. Ryan Lanphierd
  3. Brandon Thirlby
  4. Dona Marcoullier
  5. Austin Harnick
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Travis Stemler
  2. Mike Vandermark
  3. Derrick Hilliker
  4. Nick Kurtz
  5. J.C. Witherspoon
Hartford Speedway
Unsanctioned Supers
June 23, 2023
  1. J.R. Hotovy
  2. Justin White
  3. Rusty Schlenk
  4. Eric Spangler
  5. Brian Ruhlman

Hotovy earned $2,500 in winning the 14-car feature from the pole.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Rich Neiser
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Derek Passenier
  4. Matthew Sprague
  5. Nick Kurtz

Neiser led all 25 laps. ... Runner-up Tom Sprague Jr. started seventh. ... Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Shawn O'Connor
  2. Matt Schaaf
  3. Lenny Goretski
  4. Arthur Wroubel
  5. Gerald Willette

Former NASCAR racer Ken Schrader finished second in the modified feature.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
June 17, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Austin Harnick
  3. Rylee Knoll
  4. Ryan Lanphierd
  5. Eric Spangler
Winston Speedway
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Rich Neiser
  3. Nick Kurtz
  4. Jacob Poel
  5. Justin Pauley

The morning after the event, Winston promoters announce it was ceasing its weekly race programs with the rest of the 2023 schedule to be re-evaluated.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 16, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Derrick Hilliker
  3. Rylee Knoll
  4. Rusty Schlenk
  5. Travis Stemler

Thirlby won by a 2.287-second margin, leading all but the first two laps of the 30-lap feature.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Matthew Sprague
  2. Ryan VanderVeen
  3. Tom Sprague Jr.
  4. Derek Passenier
  5. Andy Sprague

Hometown driver Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Shawn O'Connor
  4. Matt Murawski
  5. Matt Schaaf
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Chad Finley
  2. Eric Spangler
  3. David Hilliker
  4. Rylee Knoll
  5. Andrew Terrill

Finley started fifth in the 18-car feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Mike Vandermark
  2. Travis Stemler
  3. Derrick Hilliker
  4. Rick Gokee Jr.
  5. Jimmy Gallagher

Vandermark started fifth and topped an 18-car field, including the pole-starting Stemler.

Winston Speedway
Unsanctioned Supers
June 9, 2023
  1. Rich Neiser
  2. Nick Kurtz
  3. Bryant Johnson
  4. Bill Bray
  5. Phil Ausra

Neiser won the nine-car feature from the pole position.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Derrick Hilliker
  3. David Hilliker
  4. Ryan Lanphierd
  5. Rylee Knoll

Marcoullier took the lead from polesitter Eric Spangler on the fifth lap. ... Spangler ended up sixth.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Ryan VanderVeen
  2. Greg Gokey
  3. Nick Kurtz
  4. Rich Neiser
  5. Matthew Sprague

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Mike Vandermark
  3. Dillon Kohn
  4. Jimmy Gallagher
  5. J.C. Witherspoon
Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Matt Murawski
  4. Lenny Goretski
  5. Shawn O'Connor
Winston Speedway
Unsanctioned Supers
June 2, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Bill Bray
  3. Rich Neiser
  4. Nick Kurtz
  5. Jacob Poel

Joe Rokos earned $1,000 for his Crate Late Model victory.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 2, 2023
  1. Cody Bauer
  2. Derrick Hilliker
  3. David Hilliker
  4. Eric Spangler
  5. Ryan Lanphierd

“We’ve had some up-and-down luck so far this season with the Late Model and even on Friday night at Tri City, we had a rough start to the night. However, we managed to get things pointed in the right direction and got our first win of 2023 in our new car,” said Bauer, who plans to tackle the DIRTcar Summer Nationals.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
May 28, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Greg Gokey
  3. David Hilliker
  4. Eric Spangler
  5. Austin Harnick
  6. Ryan Lanphierd
  7. Jacob Poel
  8. Brandon Thirlby
  9. Travis Stemler
  10. Chad Finley

Marcoullier won his 12th career Allstar Performance Challenge feature. ... The Houghton Lake, Mich., driver  took the lead from polesitter David Hilliker and led the rest of the 40-lapper. ... He won by more than three seconds over runner-up Greg Gokey, who started seventh. ... Marcoullier pocketed $3,000. ... Chad Finley, who won the previous night's $3,000 series event, was 10th. ... Eric Spangler came from 13th to finish fourth. ... Fifteen drivers completed 30 laps.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 28, 2023
  1. Kyle Borgman
  2. Mike Vandermark
  3. Dillon Kohn
  4. Rachel Carpenter
  5. Nick Ely

Borgman won from the pole position in the second of two Memorial Day weekend events. ... Derrick Hilliker won the previous night's event.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
May 27, 2023
  1. Chad Finley
  2. Ryan Lanphierd
  3. Cody Bauer
  4. Rusty Schlenk
  5. Eric Spangler
  6. Dona Marcoullier
  7. Brandon Thirlby
  8. Travis Stemler
  9. Greg Gokey
  10. Jacob Poel

Finley, of St. Johns, Mich., earned $3,000 for his fourth career Allstar Performance Challenge victory. ... He took the lead from Cody Bauer on the 10th lap. ... Bauer ended up third behind runner-up Ryan Lanphierd, who was seven-tenths of a second behind Finley at the checkers. ... Most of the same drivers will chase another $3,000 paycheck 24 hours later on the miniseries with races at Merritt and Tri-City Motor Speedway in Auburn, Mich.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Jimmy Gallagher
  3. Wade Witherspoon
  4. Riley Bowen
  5. J.C. Witherspoon
Tri-City Motor Speedway
Allstar Performance Challenge Series
May 26, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Chad Finley
  3. Derrick Hilliker
  4. Brandon Thirlby
  5. Travis Stemler
  6. Ryan Lanphierd
  7. Rylee Knoll
  8. Chase Burda
  9. Eric Spangler
  10. Tyler Norton

Earning $3,000, Marcoullier won the Allstar Performance Challenge opener. ... The Houghton Lake, Mich., driver's 11th series victory tops the all-time tour list. ... He led virtually all the way from outside the front row, taking the checkers ahead of polesitter Chad Finley. ... Rylee Knoll of Lake, Mich., rallied from 17th to finish seventh. ... The miniseries, which has scaled back to two tracks for 2023, has two more $3,000-to-win events during the holiday weekend at Merritt Speedway in Lake City, Mich.

Winston Speedway
Unsanctioned Supers
May 26, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Rich Neiser
  3. Bill Bray
  4. Phil Ausra
  5. Rob Taylor

Corey Ausra won the Crate Late Model feature.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
May 20, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Rich Neiser
  3. Steve Fairbanks
  4. Tom Sprague Jr.
  5. Bry Johnson

Joe Rokos won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 20, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Curtis O'Connor
  4. Jordan Petrat
  5. Arthur Wroubel
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
May 20, 2023
  1. Ryan Lanphierd
  2. Eric Spangler
  3. Brandon Thirlby
  4. Rylee Knoll
  5. Austin Harnick
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 20, 2023
  1. Travis Stemler
  2. Derrick Hilliker
  3. Garrett Wiles
  4. Mike Vandermark
  5. David Hilliker

Stemler earned $1,500 in purse money and $1,768 in lap money in the Ron Flinn 52 that honored the former track promoter.

Winston Speedway
Unsanctioned Supers
May 19, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Bill Bray
  3. Mike Vandermark
  4. Eric Spangler
  5. Travis Stemler
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Brennan Bowen
  2. Mike Vandermark
  3. Garrett Wiles
  4. David Hilliker
  5. Curtis Roberts

Crystal's first completed event of the season drew 196 race cars overall.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
May 13, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Ryan Lanphierd
  3. Chad Finley
  4. Eric Spangler
  5. Dona Marcoullier

Thirlby got his first victory for the DFB Racing team owned by Dave and Judy Bowen. ... Chad Finley improved nine positions in finishing third.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Rich Neiser
  3. Greg Gokey
  4. Rob Taylor
  5. Bill Bray

Gokey rallied from his 14th starting spot to finish third. ... Scott Wenell won the Crate Late Model feature.

Winston Speedway
Unsanctioned Supers
May 12, 2023
  1. Rich Neiser
  2. Mike Vandermark
  3. Greg Gokey
  4. Nick Kurtz
  5. Jamie Grochowski

Scott Wenell won the Crate Late Model feature.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
May 12, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Rusty Schlenk
  3. Chad Finley
  4. Eric Spangler
  5. Curtis Roberts
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Nick Kurtz
  3. Rich Neiser
  4. Matthew Sprague
  5. Bry Johnson

Joe Rokos won the Crate Late Model feature.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
May 6, 2023
  1. Eric Spangler
  2. Brandon Thirlby
  3. Ryan Lanphierd
  4. Austin Harnick
  5. Andrew Terrill

Modified regular Austin Harnick got his first top-five in a Late Model.

Winston Speedway
Unsanctioned Supers
May 5, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Rich Neiser
  3. Nick Kurtz
  4. Bill Bray
  5. Jeff Reay

Scott Wenell won the five-car Crate Late Model feature.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
May 5, 2023
  1. Chad Finley
  2. Brandon Thirlby
  3. Derrick Hilliker
  4. Curtis Roberts
  5. Eric Spangler

Thirlby improved eight positions in finishing second in the 22-car field

Winston Speedway
Unsanctioned Supers
April 28, 2023
  1. Travis Stemler
  2. Brandon Thirlby
  3. Eric Spangler
  4. David Hilliker
  5. Nick Kurtz

Stemler led all 30 laps and took the checkers nearly four seconds ahead of Brandon Thirlby, driving the No. 69 Dave and Jody Bowen-owned DFB Racing entry. ... The event was the first under Winston's ownership of Scott Phillips, who bought the track 36 days earlier. ... Scott Wenell won the Crate Late Model feature.

Minnesota

Ogilvie Raceway
WISSOTA Late Models
October 21, 2023
  1. Pat Doar
  2. Shane Edginton
  3. Steve Laursen
  4. Ashley Anderson
  5. Josh Zimpel
  6. Michael Leach
  7. Shane Sabraski
  8. Ryan Mikkelson
  9. Sam Mars
  10. Don Shaw

Doar, of New Richmond, Wis., earned $3,000 in the Topless Nationals.

Ogilvie Raceway
USRA Limiteds
October 7, 2023
  1. Matt Larson
  2. Charlie Olsen
  3. Cade Nelson
  4. Zack Drews
  5. Lucas Peterson

Larson won on the undercard of Pat Doar's fifth straight Fall Classic victory.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 1, 2023
  1. Charlie Olsen
  2. Tony Croninger
  3. Brad Staples
  4. Scott Zimmerman
  5. Kris Wilke
I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
September 30, 2023
  1. Danny Vang
  2. Nick Panitzke
  3. Don Shaw
  4. Ryan Mikkelson
  5. Cole Schill

Eighth-starting Danny Vang of Deerwood, Minn., led the final two laps for a $2,000 victory in the Gopher State Showdown. ... Third-finishing Don Shaw, the track promoter, led laps 3-28. ... The event was scheduled as a $4,000-to-win two-day event but condensed to Saturday-only by rain.

Granite City Motor Park
WISSOTA Late Models
September 22, 2023
  1. Andy Jones
  2. Cole Searing
  3. Pat Doar
  4. Shane Edginton
  5. Jake Smith

Jones, of Princeton, Minn., won on opening night of the Piston Cup, earning $2,000. ... The victory was his first in a Late Model.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
September 15, 2023
  1. Cody Overton
  2. Jake Redetzke
  3. Pat Doar
  4. John Seng
  5. Jayson Good

Driving a Don Shaw car, Overton won a WISSOTA 100 prelim.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
September 14, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Cole Searing
  3. Shane Edginton
  4. Cory Tammen
  5. Jeff Massingill

Peterson's victory puts him on the pole for Saturday's $10,000-to-win WISSOTA 100.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
September 1, 2023
  1. Dustin Bluhm
  2. Sam Zender
  3. Josh Zimpel
  4. Kevin Robertson
  5. Tyler Peterson

Dave Mass won the Limited Late Model feature.

Worthington Speedway
Repairable Vehicles.com Tri-State Series
August 26, 2023
  1. Justin Zeitner
  2. Cole Searing
  3. Blair Nothdurft
  4. Luke Sathoff
  5. Gale Vogt

The non-points Tri-State event marked a rare Late Model race at Worthington. ... Second-starting Justin Zeitner led all 25 laps to collect the $1,500 payday, earning his second series victory of the season. ... Just crowned 2023 series champion, Cole Searing trailed Zeitner the entire way and finished 1.605 seconds back. ... Zeitner and Searing won heats. ... Saturday's non-points event lasted just eight minutes, with six drivers completing 25 laps and all 13 running at the finish. 

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Corey Nelson
  2. Jordan Tollakson
  3. Damin Eilers
  4. Jon Tollakson
  5. Dustin Johanneck

Jordan Tollakson wrapped up the track title.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dave Mass
  3. Don Shaw
  4. Sam Mars
  5. Josh Zimpel

Peterson won from his eighth starting spot. ... Dave Mass won the Limited Late Model feature.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 24, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Ben Heinle
  3. Harry Hanson
  4. Kevin Burdick
  5. Jeff Massingill

Kevin Burdick wrapped up the track title. ... Harry Hanson made his first start since injuring his ribs in an Aug. 6 wreck in Superior, Wis.

Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
August 20, 2023
  1. Jayme Lautigar
  2. Kevin Burdick
  3. Jeff Massingill
  4. Derek Vesel
  5. Aaron Lillo

Lautigar, of Gilbert, Minn., captured his first Late Model victory in his fourth season in the division. ... The 49-year-old led all 25 laps. ... Lautigar's last feature victory came in 2011 in the modified division. He stepped away from racing for a few years before moving to Late Models in 2020.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Morgan Ward Grosz
  3. Kyle Jensen
  4. Curt Kranz
  5. Jayson Good
  6. Denver Nickeson
  7. Cory Tammen
  8. Scott Ward
  9. Jordan Tollakson
  10. Chase Gelling

The hometowner Gilbertson added $3,500 to his $2,500 victory a night earlier. ... He led all 25 laps and took the checkers 1.327 seconds ahead of Morgan Ward Grosz. ... Thirteen drivers completed 25 laps..

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Danny Vang
  3. Kyle Peterlin
  4. Skeeter Estey
  5. Kevin Burdick

Provinzino nabbed a hometown victory from his seventh starting spot in the 12-car feature.

I-94 EMR Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Andrew Tysdale
  2. Scott Zimmerman
  3. Brad Staples
  4. Dave Mass
  5. Jarrett Huus
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 18, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Jordan Tollakson
  3. Scott Ward
  4. Chase Gelling
  5. Sam Zender

Gilbertson earned $2,500. ... The doubleheader weekend continues Aug. 19 with a $3,500-to-win event.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 17, 2023
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Zach Wohlers
  4. Ben Heinle
  5. Jeff Provinzino
Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
August 13, 2023
  1. Danny Vang
  2. Kevin Burdick
  3. Derek Vesel
  4. Brett Shafer
  5. Charles Olson
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
August 12, 2023
  1. Skeeter Estey
  2. Kevin Burdick
  3. Ben Heinle
  4. Kyle Peterlin
  5. Derek Vesel
Madison Speedway
WISSOTA Late Models
August 12, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Jordan Tollakson
  3. Corey Nelson
  4. Shawn Kirwin
  5. Blake Swenson

Peterson earned $1,000 in the track's lone WISSOTA Late Model event of the seaon.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Corey Nelson
  3. Cory Tammen
  4. Ryan Engels
  5. Jordan Tollakson

Gilbertson won from eighth in the 11-car field.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dave Mass
  3. Cole Schill
  4. Ben Wolden
  5. Shawn Meyer

Scott Zimmerman won the Limited Late Model feature.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 10, 2023
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Kyle Peterlin
  4. Mark Heinle
  5. Jeff Provinzino

Massingill edged Burdick in a near-photo finish.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Curtis Newberg
  2. Tony Croninger
  3. Rick Schroeder
  4. Derek Quinn
  5. Bodie Croninger
I-94 EMR Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 28, 2023
  1. Ben Wolden
  2. Derek Quinn
  3. Curtis Newberg
  4. Dave Mass
  5. Scott Harrington
Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
July 27, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Jeff Provinzino
  3. Zach Wohlers
  4. Jeff Massingill
  5. Mark Heinle
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
July 26, 2023
  1. Don Shaw
  2. Matt Gilbertson
  3. Jordan Tollakson
  4. Jon Tollakson
  5. Scott Lehn

Shaw won the five-car fair race.

Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
July 23, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Aaron Lillo
  3. Mike Bellefeuille
  4. Harry Hanson
  5. Derek Vesel

Burdick won from his seventh starting spot in the 12-car feature.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
July 22, 2023
  1. Kyle Peterlin
  2. Jeff Provinzino
  3. Harry Hanson
  4. Mark Heinle
  5. Rick Niemi

Leading the final two laps, Peterlin won from his eighth starting spot. ... Polesitter Mark Heinle led early with Jeff Provinzino leading most of the race before Peterlin's winning move on lap 29.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
July 21, 2023
  1. Jordan Tollakson
  2. Sam Zender
  3. Matt Gilardi
  4. Jon Tollakson
  5. Dustin Johanneck
Renegade Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2023
  1. Scott Harrington
  2. Bodie Croninger
  3. Curtis Newberg
  4. Tony Croninger
  5. Kris Wilke

Harrington won the track's lone event of the season, the Yellow Medicine County Fair race.

Viking Speedway
WISSOTA Late Models
July 15, 2023
  1. Ryan Mikkelson
  2. Dave Mass
  3. Don Shaw
  4. Nick Panitzke
  5. Josh Zimpel

Mikkelson won $1,500 in a rare WISSOTA Late Model event at Viking. ... The race drew 17 entries.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2023
  1. Brad Staples
  2. Kris Wilke
  3. Jarrett Huus
  4. Bodie Croninger
  5. Tony Croninger
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
July 15, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Danny Vang
  3. Derek Vesel
  4. Kyle Peterlin
  5. Harry Hanson
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
July 14, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Dave Mass
  3. Curt Kranz
  4. Blake Swenson
  5. Cory Tammen

Brad Staples won the Limited Late Model feature.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Kris Wilke
  2. Derek Quinn
  3. Rick Schroeder
  4. Tony Croninger
  5. Scott Harrington
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
July 7, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Kyle Peterlin
  3. Derek Vesel
  4. Skeeter Estey
  5. Jeff Massingill
Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
July 2, 2023
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Tim McMann
  4. Harry Hanson
  5. Derek Vesel
Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Brad Staples
  2. Kris Wilke
  3. Derek Quinn
  4. Rick Schroeder
  5. Tony Croninger
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
June 30, 2023
  1. Chuck Swenson
  2. Morgan Ward Grosz
  3. Jon Tollakson
  4. Scott Ward
  5. Matt Gilbertson
Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
June 29, 2023
  1. Kyle Peterlin
  2. Ben Heinle
  3. Jeff Massingill
  4. Kevin Burdick
  5. Kevin Carlson

Peterlin won from his eighth starting spot in the 11-car race. ... Jeff Provinzino was among retiring racers. ... Carey LePage scratched from the feature.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
June 23, 2023
  1. Scott Ward
  2. Jon Tollakson
  3. Blake Swenson
  4. Jordan Tollakson
  5. Jayson Good
Bemidji Speedway
WISSOTA Late Models
June 18, 2023
  1. Danny Vang
  2. Don Shaw
  3. Dave Mass
  4. Jeff Provinzino
  5. George Ledin Jr.

Vang won from the pole in the first Late Model event at Bemidji in 15 years. ... Vang earned $1,250.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Kyle Peterlin
  3. Derek Vesel
  4. Skeeter Estey
  5. Jeff Provinzino

Burdick won from the pole in maintaining a recent hot streak.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Don Shaw
  2. Dave Mass
  3. Shawn Meyer
  4. Sam Zender
  5. Kevin Robertson

The fifth-starting Shaw won at the track he owns.

Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
June 11, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Derek Vesel
  3. Danny Vang
  4. Harry Hanson
  5. Kevin Carlson

The sixth-starting Burdick earned his second victory of the weekend. ... He also won two days earlier at Gondik Law Speedway in Superior, Wis.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 10, 2023
  1. Skeeter Estey
  2. Jeff Provinzino
  3. Travis Budisalovich
  4. Deven VanHouse
  5. Rick Niemi
Norman County Raceway
WISSOTA Late Models
June 8, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dustin Strand
  3. Mitch Johnson
  4. Jason Strand
  5. Cole Schill
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 3, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Derek Vesel
  3. Kyle Peterlin
  4. Skeeter Estey
  5. Kevin Burdick
Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
June 3, 2023
  1. Derek Vesel
  2. Kevin Burdick
  3. Danny Vang
  4. Harry Hanson
  5. Lukas Koski

The fourth-starting Vesel topped a 14-car field.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Rick Schroeder
  2. Trajan Schmidt
I-94 EMR Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Brad Staples
  2. Dave Mass
  3. Derek Quinn
  4. Tony Croninger
  5. Larry Fitzsimmons
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
June 2, 2023
  1. Jayson Good
  2. Jordan Tollakson
  3. Damin Eilers
  4. Scott Lehn
  5. Kyle Jensen

Good, a division rookie, won his second straight start.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
June 1, 2023
  1. Kyle Peterlin
  2. Rick Niemi
  3. Kevin Burdick
  4. Jeff Provinzino
  5. Zach Wohlers

Peterlin topped an 11-car field in the division's season opener at Grand Rapids.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 29, 2023
  1. Brad Staples
  2. Scott Harrington
  3. Rick Schroeder
  4. Doug Walsh
  5. Tony Croninger
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
May 27, 2023
  1. Derek Vesel
  2. Kyle Peterlin
  3. Rick Niemi
  4. Harry Hanson
  5. Danny Vang
I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
May 26, 2023
  1. Josh Zimpel
  2. Shawn Meyer
  3. Danny Vang
  4. Sam Zender
  5. Andy Jones

Blake Swenson started 17th and finished sixth.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
May 20, 2023
  1. Danny Vang
  2. Deven VanHouse
  3. Harry Hanson
  4. Derek Vesel
  5. Rick Niemi

Vang, 2022's WISSOTA Late Model Rookie of the Year, won from his eighth starting spot.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
May 12, 2023
  1. Jordan Tollakson
  2. Max Nelson
  3. Blake Swenson
  4. Jon Tollakson
  5. Curt Kranz
I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
May 5, 2023
  1. Cole Schill
  2. Bryce Sward
  3. Cole Searing
  4. Kevin Burdick
  5. Shawn Meyer

Dave Mass won the Limited Late Model feature.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
May 5, 2023
  1. Jordan Tollakson
  2. Lance Schill
  3. Damin Eilers
  4. Curt Kranz
  5. Scott Ward

Tollakson captured the season opener.

Missouri

Scotland County Speedway
IMCA Late Models
November 3, 2023
  1. Evan Miller
  2. Tommy Elston
  3. Darrel DeFrance
  4. Josh Foster
  5. Andy Nezworski
Nevada Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Matt Johnson
  2. Jerry Morgan
  3. Andy Bryant
  4. Shannon Phillips
  5. Caden Bolin
Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Mason Oberkramer
  2. Kaleb Stolba
  3. Charlie Cole
  4. Robby Moore
  5. Chris Jones
  6. Riley Moore
  7. Todd Hall
  8. Jonathan Gustavus
  9. Keith Hammett
  10. Bobby Allen

Oberkramer, of Broseley, Mo., earned $4,014 in the Steve Rushin Memorial. ... The race paid tribute to the former Poplar Bluff racer and team owner who died earlier this year. ... Oberkramer started outside the front row and led all 40 laps.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Tommy Cordray
  2. Houston Johnson
  3. Paul Glendenning
  4. Jake Morris
  5. Michael King
Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
October 7, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Dustin Atkinson
  3. Brandon Baldridge
  4. Jace Parmley
  5. Isaac Keepper
  6. Jim Greenway
  7. Brian Bolin
  8. Chandler Moenning
  9. Tim Petty
  10. Dustin Mooneyham

Crigler, of Alton, Mo., won his first Cash Money Series victory of the season, pocketing $1,000. ... Crigler, who led 25 of 30 laps, also won at Springfield on the series Sept. 3. ... Runner-up Dustin Atkinson led five laps and finished 1.237 seconds back at the checkers. ... Isaac Keeper rallied from 12th to round out the top five. ... Eleven drivers completed 30 laps. ... The series wraps up the season with another Springfield event on Oct. 28.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 30, 2023
  1. Paul Glendenning
  2. Houston Johnson
  3. Tommy Cordray
  4. Bobby Ryan
  5. Jake Morris
Lake Ozark Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
September 30, 2023
  1. J.C. Morton
  2. Justin Russell
  3. Todd McCoin
  4. Kyle Graves
  5. Tucker Cox

Morton swept the Lake Ozark weekend and stretched his personal feature winning streak to three in a row.

Lake Ozark Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
September 29, 2023
  1. J.C. Morton
  2. Justin Russell
  3. Todd McCoin
  4. Kayden Clatt
  5. Tucker Cox
Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Tucker Cox
  2. Larry Jones
  3. Tommy Cordray
  4. Bryon Allison
  5. J.C. Morton
  6. Jake Morris
  7. Jimmy Dowell
  8. Francisco Escamilla
  9. Shawn Whitman
  10. Bob Cummings

Cox, of Jefferson City, Mo., took the lead late in a daytime event for a $4,000 victory in the Fall Brawl presented by SMC finale. ... "I apologize to (Tommy) Cordray, for getting into him, but I wanted to win really bad," Cox said after his richest victory. "We were going for four grand, so rubbin's racin." ... Johnny Fennewald led the first 30 laps, but when Justin Wells attemped to pass, the frontunners tangled. ... Two laps later Jace Parmley had mechanical issues while leading. ... The event was shifted to Saturday afternoon to beat expected evening rain.

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
September 23, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Sawyer Crigler
  3. Dustin Atkinson
  4. Dean Wille
  5. Brian Bolin
  6. Josh Dugan
  7. Isaac Keepper
  8. Z.D. Keepper
  9. Tim Petty
  10. Caden Bolin

The third-starting Mitch Keeter of Webb City, Mo., won his series-leading 11th Cash Money feature of the season and 33rd of his career. ... Runner-up Sawyer Crigler started 12th and third-finishing Dustin Atkinson started 17th. ... Polesitting Shannon Phillips was an early retiree.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 22, 2023
  1. Justin Wells
  2. Johnny Fennewald
  3. Tucker Cox
  4. J.C. Morton
  5. Larry Jones

Wells earned his 11th victory of the season and earned $2,000 in the Fall Brawl presented by SMC opener.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 16, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Tommy Cordray
  3. Tucker Cox
  4. Michael King
  5. Jackson Brawner

Johnson also won the modified feature.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
September 16, 2023
  1. Dillon McCowan
  2. Daryn Klein
  3. Rusty Griffaw
  4. Rickey Frankel
  5. Matt Bailey
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
September 9, 2023
  1. Dillon McCowan
  2. Jeff Herzog
  3. Daryn Klein
  4. Mark Voigt
  5. Blaze Burwell
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
September 8, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Kayden Clatt
  3. Alan Westling
  4. Dean Wille
  5. Josh Newman
Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
September 8, 2023
  1. Tony Anglin
  2. Riley Moore
  3. Bobby Prosise
  4. Hunter Gilmore
  5. Daniel Matthews
Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
September 3, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Shawn Whitman
  3. Dustin Atkinson
  4. Mitch Keeter
  5. Z.D. Keepper
  6. Jace Parmley
  7. Josh Dugan
  8. Dean Wille
  9. Mike Bitner
  10. Tim Petty

Crigler, of Alton, Mo., notched his second career Cash Money Series victory. ... The outside front-row starter led all 30 laps to earn $1,000. ... Polesiter Shawn Whitman finished second. ... Dustin Atkinson stormed from his 16th starting spot to finish third. ... Sixteen of 20 starters completed 30 laps. ... Jim Greenway scratched from the lineup.

Central Missouri Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
September 2, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dean Wille
  3. Dustin Atkinson
  4. Kyle Bates
  5. Derek Brown
  6. Shawn Whitman
  7. Mike Bitner
  8. Isaac Keepper
  9. Dylan Bates
  10. Z.D. Keepper

Keeter, of Webb City., notched his series-leading 10th Cash Money tour victory of the season. ... He took command from Dustin Atkinson on the 10th of 25 laps. ... Keeter took the checkers 1.540 seconds ahead of Dean Wille. ... Keeter, who also won on the series at Central Missouri on June 24, lapped all but three cars. ... Central Missouri hosts the Malvern Bank Super Late Model Series the following Saturday.

Benton Speedway
DIRTcar Supers
September 2, 2023
  1. Rodney Melvin
  2. Rusty Griffaw
  3. Henry Gustavus
  4. Ronnie Cooper
  5. Todd Hall

Melvin won the Jim Hall Memorial, earning $2,000.

Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Shannon Phillips
  2. Jim Greenway
  3. Justin Henson
  4. Rendell Ames
  5. Noah Ames

Phillips won the 4-State Championships event.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
September 2, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Kaleb Stolba
  3. Scott Crigler
  4. Geoff Aitken
  5. Jim Gulley

Brandon Baldridge won the 602 Crate Late Model feature.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
September 1, 2023
  1. Kayden Clatt
  2. Todd McCoin
  3. Alan Westling
  4. Dylan Hoover
  5. Josh Newman
Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Justin Wells
  2. J.C. Morton
  3. Bryon Allison
  4. Andy Bryant
  5. Larry Ferris

Leading all but the first lap, Wells secured the division title with his 10th victory. ...  "They threw a lot at us and we survived," Wells said. "We had some close ones, but that's what racing is all about."

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Tommy Cordray
  2. Houston Johnson
  3. Michael King
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 25, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Matt Becker
  3. Kayden Clatt
  4. Kyle Graves
  5. Alan Westling
Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
August 19, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Dylan Bates
  4. Dean Wille
  5. Derek Brown
  6. Dustin Mooneyham
  7. Jace Parmley
  8. Dalton Cloyd
  9. Kyle Bates
  10. Tim Petty

Keeter, of Webb City, Mo., won from the pole for his ninth Cash Money tour victory of the season and series-leading 31st of his career. ... A dozen of 20 starters were running at the finish. ... Third-place finisher Dylan Bates started ninth.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 19, 2023
  1. Cole Henson
  2. Matt Becker
  3. Todd McCoin
  4. Kayden Clatt
  5. Kyle Graves

Henson swept the weekend doubleheader.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Paul Glendenning
  2. Tommy Cordray
  3. Houston Johnson
  4. Michael King
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 18, 2023
  1. Cole Henson
  2. David Melloway
  3. Jimmy Dowell
  4. Kyle Graves
  5. Tucker Cox
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Daryn Klein
  3. Mark Voigt
  4. Rusty Griffaw
  5. Aaron Marrant
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Paul Glendenning
  2. Houston Johnson
  3. Jon Binning
  4. Jackson Brawner
  5. Tommy Cordray
Legit Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Robby Moore
  2. Brad Ball
  3. Tony Anglin
  4. Mark Tackitt
  5. Cole Murphy

The West Plains, Mo., track was scheduled to host Aug. 14-15 XR Workin' Man Series events, but those race were removed from the tour schedule.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 11, 2023
  1. Kayden Clatt
  2. Kyle Graves
  3. Tucker Cox
  4. Todd McCoin
  5. Matt Becker
Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
August 8, 2023
  1. Dustin Hodges
  2. David Melloway
  3. Kayden Clatt
  4. Kyle Graves
  5. Matt Becker

David Melloway wrapped up the Trophy Tuesday points title.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Johnny Fennewald
  2. Justin Wells
  3. Larry Ferris
  4. Tucker Cox
  5. Larry Jones

The former three-time champ Fennewald led all but the first from his third starting spot. ... He notched his first feature victory in three seasons. ... Polesitter Tucker Cox led the first lap but settled for fourth. ... Justin Wells was 2.2 seconds behind at the finish.

Double-X Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
July 30, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Kayden Clatt
  3. Kyle Graves
  4. Justin Russell
  5. Josh Newman

McCoin, a runner-up in the race in its previous iterations at Double-X Speedway, won the 22-lap Jason Russell Memorial for a $2,502 victory. ... The event drew nine cars.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Justin Wells
  2. Jace Parmley
  3. Tucker Cox
  4. Larry Ferris
  5. Bryon Allison

Surviving a tangle with lapped traffic on the last lap, Wells won his eighth race of the season. ... Runner-up Jace Parmley briefly edged ahead on the backstretch, but Wells went back ahead heading for the checkers. ... "I got pretty comfortable," Wells said. "I'll have to go back and look at lap times, but I guess I was slowing down pretty good."

Moberly Motorsports Park
POWRi Late Models (non-touring)
July 28, 2023
  1. David Melloway
  2. Jon Melloway
  3. Kayden Clatt
  4. Todd McCoin
  5. Kyle Graves

David Melloway earned $2,049 in winning the 30-lap Ben Ballard Memorial. ... The polesitter from Columbia, Mo., led all the way. ... The event drew 17 cars but Ashlee Lancaster scratched from the feature.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Justin Wells
  2. Larry Ferris
  3. J.C. Morton
  4. Cole Henson
  5. Tucker Cox

Wells led 20 laps for his seventh victory at the track this season. ... Wells won a one-lap shootout after a late caution. ... "I was watching that scoreboard and I knew that as multi-grooved as this track was, I figured JC would be up there busting the cushion," Wells said. "So I moved around there and found a little bit more speed.”

Nevada Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 22, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Mike Bitner
  4. Shannon Phillips
  5. Derek Brown
  6. Dalton Cloyd
  7. Bobby Ruff
  8. Kyle Bates
  9. Tanner Tomasi
  10. Z.D. Keepper

Keeter, of Webb City, Mo., notched his 10th Cash Bank Series victory of the season and series-leading 30th of his career. ... The third-starting Keeter repeated his April 29 victory at Nevada. ... Shannon Phillips improved eight positions in finishing fourth and Dalton Cloyd made a 16th-to-sixth charge. ... Eleven drivers were running at the finish. ... Former multitime MLRA champion and fast qualifier Alan Vaughn was the first retiree.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Mason Oberkramer
  2. Joey Smith
  3. Sawyer Crigler
  4. Keith Hammett
  5. Kaleb Stolba

Oberkramer topped an 11-car field (Jeff Roth was among drivers scratching from the feature). ... Tony Anglin won the 602 Crate feature.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Shayne Bailey
  2. Paul Glendenning
  3. Tommy Cordray
  4. Houston Johnson
  5. Michael Dotson
Electric City Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 21, 2023
  1. Jace Parmley
  2. Mitch Keeter
  3. Jim Vanzandt
  4. Derek Brown
  5. Shannon Phillips
  6. Mike Bitner
  7. Noah Ames
  8. Bobby Ruff
  9. John Rowland
  10. Kyle Bates

Fourth-starting Parmley, of Neosho, Mo., topped Friday's 17-car field to win $1,000, notching his second series victory of the season and the fourth of his career. ... Reigning series champion, Eighth-starting Mitch Keeter finished in the runner-up spot. ... Jim Vanzandt and Derek Brown each advanced two positions, finishing third and fourth. ... Mike Bitner started 17th and finished sixth. ... Noah Ames gained seven spots and finished seventh. ... Kyle Bates, Shannon Phillips and Z.D. Keepper won heats. ... Isaac Keepper was fast qualifier.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
July 21, 2023
  1. Matt Becker
  2. Todd McCoin
  3. Tucker Cox
  4. Bill Vaughn
  5. Dennis Cook

Five of 11 starters were running at the finish.

Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
July 18, 2023
  1. Kayden Clatt
  2. Kyle Graves
  3. Matt Becker
  4. David Melloway
  5. Jon Melloway
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2023
  1. Tommy Cordray
  2. Houston Johnson
  3. Jimmy Dowell
  4. J.R. Rowland
  5. Harold Robb Jr.
Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
July 11, 2023
  1. Kyle Graves
  2. Chase Breid
  3. Chuck Melloway
  4. David Melloway
  5. Matt Becker

Kyle Graves of Fulton, Mo., won his first Late Model feature, topping a 10-car field. ... July 18's Trophy Tuesday event is part of the Randolph County Fair.

Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Shannon Phillips
  2. Ryan Johnson
  3. Trenton Jessen
  4. Jim Body
  5. Josh Hastings
Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Larry Ferris
  2. Tommy Cordray
  3. Tucker Cox
  4. J.C. Morton
  5. Bryon Allison

Ferris took the lead from Bryon Allison on the fifth lap. ... Justin Wells led early but retired with mechanical problems. ... "Bryan Larimore and Dave Collins have worked on this car for a month straight, trying to get this thing straightened out," Ferris said. "We've been fighting gremlins all season and we finally got 'em figured out I think and it's all due to Bryan Larimore."

Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
July 7, 2023
  1. Robby Moore
  2. Daniel Matthews
  3. Bobby Prosise
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 2, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Joe Walkenhorst
  3. Bobby Ruff
  4. Jimmy Dowell
  5. Jackson Brawner

The race was a makeup of a July 1 rainout.

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 1, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Isaac Keepper
  4. Dustin Mooneyham
  5. Tim Petty
  6. Z.D. Keepper
  7. Josh Dugan
  8. Chuck Comer
  9. Cody Nivens
  10. Derek Brown

Keeter, of Webb City, Mo., won his seventh Cash Money Series event of the season and tour-leading 28th of his career. ... Isaac Keepper (five laps) and Tim Petty (two laps) led early before Keeter took control. ... Nine drivers completed 30 laps. ... Z.D. Keepper was sixth for his first series top-10. ... Jace Parmley, one of three series winners this season, scratched from the feature lineup. ... The series is in action July 2 at Crawford County Speedway in Van Buren, Ark.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Scott Crigler
  3. Kaleb Stolba
  4. Austin Vincent
  5. Joey Smith
Legit Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
June 30, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Tony Anglin
  3. Tim Steinhaus
  4. Cole Murphy
  5. Luke Aitken
Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 29, 2023
  1. J.C. Morton
  2. Justin Wells
  3. Cole Wells
  4. Larry Ferrell
  5. Joe Walkenhorst

Morton also won the B-mod feature. ... "We've been really close," Morton said of Moon Brothers-owned Late Model. "We've had a bunch of seconds. I keep giving Justin a hard time to just let me win, but finally it all came together."

Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
June 27, 2023
  1. David Melloway
  2. Lane Ehlert
  3. Dylan Hoover
  4. Chad Walter
  5. Kyle Graves

Melloway extended his division points lead in winning from the third starting spot. ... Polesitter Kayden Clatt led the first nine laps and retired on the 10th lap running second. ... The Trophy Tuesday event drew 16 cars.

Central Missouri Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
June 24, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Dylan Bates
  4. Dean Wille
  5. Dustin Mooneyham
  6. Derek Brown
  7. Josh Dugan
  8. Isaac Keepper
  9. Mike Bitner
  10. Steve Potter

Keeter, of Webb City, Mo., and his sixth Cash Money tour event of the season and series-leading 28th of his career. ... He started outside the front row and led all 25 laps. ... Dustin Mooneyham rallied from his 14th starting spot to round out the top five. ... Fourteen of 16 starters were running at the finish and Glen Powell scratched from the feature lineup. ... A single caution slowed the action.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Larry Ferris
  2. J.C. Morton
  3. Tucker Cox
  4. Bryon Allison
  5. Joe Walkenhorst

Justin Wells cross the line first, but the Aurora, Mo., driver was denied his seventh victory in postrace inspection because of an infraction with the engine weight distribution. ... Ferris inherited the victory. ... Wells had inherited a victory earlier this season when Ferris was light at the scales. ... Ferris earned $1,000 with Wasoba Seed & Trucking, Reed Environmental and Dirt Track Specialist adding extra purse money.

Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Noah Ames
  2. Terry Bemboom
  3. Shannon Phillips

Ames, an 18-year-old from Buffalo, Mo., in his second season of Late Model racing, scored his first feature victory.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Tommy Cordray
  3. Harold Robb Jr.
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 23, 2023
  1. Dylan Bates
  2. Dustin Atkinson
  3. John Rowland
Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Scott Crigler
  2. Kaleb Stolba
  3. Cole Wells
  4. Sawyer Crigler
  5. Charlie Cole

A week after the event, the track announced apparent winner Dillon McCowan was disqualified because his tire didn't meet specifications in a postrace lab test. ... Scott Crigler inherited the $2,000 victory. ... Brandon Baldridge won Legit's 602 Crate Late Model feature.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
June 17, 2023
  1. Blaze Burwell
  2. Michael Kloos
  3. Todd Rehg
  4. Dave Jumper
  5. Jason Suhre

Burwell notched his first I-55 division victory.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Justin Wells
  2. J.C. Morton
  3. Tommy Cordray
  4. Joe Walkenhorst
  5. John Rowland

Wells won his 100th feature in his 2006 TNT Race Car. ... "I can't believe it," Wells said of a car he's driven since 2008. "To have this car and for it to have 100 wins, it's unbelievable.” ... Wells won by a quarter-track margin.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
June 16, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Matt Becker
  3. Kayden Clatt
  4. Chase Breid
  5. Josh Newman
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 16, 2023
  1. Dustin Atkinson
  2. Dylan Bates
  3. John Rowland
  4. Jeremy Steele
  5. Steve Steele
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Dillon McCowan
  2. Jordan Bauer
  3. Daryn Klein
  4. Rickey Frankel
  5. Chad Zobrist

Making a last-lap pass, McCowan won his first Federated Auto Parts Raceway at I-55 feature.

Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
June 9, 2023
  1. Rex Berry
  2. Riley Moore
  3. Daniel Matthews
  4. Jeremy Emmons
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Dylan Bates
  2. Dustin Atkinson
  3. Isaac Keepper
  4. Cody Nivens
  5. Francisco Escamilla
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
June 9, 2023
  1. Matt Becker
  2. Kayden Clatt
  3. Todd McCoin
  4. Dylan Hoover
  5. Josh Newman
Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
June 6, 2023
  1. Dylan Hoover
  2. Matt Becker
  3. Kyle Graves
  4. Kayden Clatt
  5. David Melloway
Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
June 3, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Derek Brown
  3. Dustin Atkinson
  4. Jim Body
  5. Isaac Keepper
  6. Dustin Mooneyham
  7. Dean Wille
  8. Jace Parmley
  9. Jim Greenway
  10. Mike Bitner

Keeter, of Webb City, Mo., won his series-leading fifth race of the season and tour-leading 27th of his career on the Cash Money circuit. ... Keeter has won all but two series events in 2023. ... He took the lead from Derek Brown on the seventh lap and led the rest of the 30-lapper. ... Brown was 2.166 seconds behind at the finish. ... Dustin Atkinson rallied from his 14th starting spot to finish third. ... Pole-starting Isaac Keepper finished fifth. ... Thirteen of 20 starters completed 30 laps.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Justin Wells
  2. Larry Ferris
  3. J.C. Morton
  4. Cole Henson
  5. Joe Walkenhorst

Wells notched his fifth victory in six regular-season Late Model events at the track. ... Wells finished 3.4 seconds ahead of runner-up Larry Ferris, the reigning division champ. ... Cole Henson rallied from 10th to finish fourth.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Dillon McCowan
  2. Sawyer Crigler
  3. Scott Crigler
  4. Kaleb Stolba
  5. Austin Vincent

McCowan's $2,000 victory was his first in Super Late Models. ... Tony Anglin won the 602 Crate Late Model feature.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Shayne Bailey
  2. Tommy Cordray
  3. Ed Noll
  4. Vic Lovejoy
  5. Michael Trulson
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
June 2, 2023
  1. Matt Becker
  2. Todd McCoin
  3. David Melloway
  4. Alan Westling
  5. Josh Newman

Kayden Clatt led early but spun out of contention.

Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
June 2, 2023
  1. Robby Moore
  2. Tony Anglin
  3. Jeremy Emmons
  4. Daniel Matthews
  5. Luke Aitken
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Dustin Atkinson
  2. Landan Harris
  3. Dylan Keeper
Midway Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
May 28, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Dustin Mooneyham
  4. Dylan Bates
  5. Isaac Keepper
  6. Jim Vanzandt
  7. Derek Brown
  8. Cody Nivens
  9. Dalton Cloyd
  10. Mike Bitner

Mitch Keeter of Webb City, Mo., earned $2,000 on the Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series for winning the Tony Roper Memorial for the third consecutive year. ... Keeter's victory from the pole was his fourth of the season on the series. ... Dustin Atkinson rallied from his seventh starting spot. ... Dalton Cloyd started 18th and finished ninth. ... Keeter, Dustin Mooneyham, Shawn Whitman and Derek Brown won heat races.

Legit Speedway Park
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
May 27, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Mitch Keeter
  3. Jim Greenway
  4. Brandon Baldridge
  5. Dalton Cloyd
  6. Derek Brown
  7. Mike Bitner
  8. Ben Piper
  9. Kyle Bates
  10. Jeremy Steele

Sawyer Crigler of Alton, Mo., earned $1,000 for his first Cash Money tour victory. ... Crigler, who took the lead from polesitter Brandon Baldridge on the seventh lap, came from the eighth starting spot. ... Baldridge finished fourth. ... Mitch Keeter, a winner of three of five Cash Money races in 2023, finished second. ... Eight drivers completed 30 laps and 21 were running at the finish.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
May 27, 2023
  1. Rusty Griffaw
  2. Paul Kuper
  3. Jason Suhre
  4. Brady Rudd
  5. Greg Williams
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Ed Noll
  2. Houston Johnson
  3. Tommy Cordray
  4. Paul Glendenning
  5. Bobby Ryan
Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
May 27, 2023
  1. Bobby Prosise
  2. Jeremy Emmons
  3. Robby Moore
  4. Ethan Rushin
Legit Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
May 26, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Tony Anglin
  3. Robby Moore
  4. Ethan Rushin
  5. Brad Ball
Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
May 23, 2023
  1. Trevor Gundaker
  2. David Melloway
  3. Matt Becker
  4. Kyle Graves
  5. Kayden Clatt

Polesitter Trevor Gundaker, who drives for track owner Reid Millard, won the first of the track's Trophy Tuesday action scheduled for this season with Limited Late Model on the card most of the dozen nights. ... The event drew 13 cars.

Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 21, 2023
  1. Kylan Garner
  2. Brandon Baldridge
  3. Shannon Phillips
  4. Chris Hawkins
  5. Jimmy Dowell
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Ed Noll
  2. Houston Johnson
  3. Paul Glendenning
  4. Tommy Cordray
  5. Michael Dotson
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
May 20, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Rusty Griffaw
  3. Daryn Klein
  4. Jordan Bauer
  5. Billy Laycock

Kloos won from the fourth row. ... Polesitter Aaron Marrant retired to finsih 15th.

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
May 13, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Sawyer Crigler
  3. Brandon Baldridge
  4. Dustin Mooneyham
  5. Tim Petty
  6. Derek Brown
  7. Mike Bitner
  8. Shawn Whitman
  9. Francisco Escamilla
  10. Josh Dugan

The eighth-starting Keeter, of Webb City, Mo., notched his series-leading 25th career victory and third of the season on the Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series. ... Keeter took the point from race-long leader Brandon Baldridge on the 14th of 30 laps. ... Baldridge ended up third. ... Runner-up Sawyer Crigler — just 0.344 of a second behind Keeter — advanced 10 positions and fourth-finishing Dustin Mooneyham improved 12. ... Thirteen of 20 starters were running at the finish.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Justin Wells
  2. J.C. Morton
  3. Bryon Allison
  4. Dustin Walker
  5. Joe Walkenhorst

Larry Ferris led all 25 laps but weighed in too light postrace and was disqualified. ... That gave Justin Wells his fourth victory of 2023 despite an early-race spin after a skirmish with Ferris (Wells restarted 12th). ... "I didn't think I'd get a chance to get back that close," Wells said. "I was happy with second, I guess, but I just hate a tore-up race car."

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
May 13, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Josh Newman
  3. Kayden Clatt
  4. Ashlee Lancaster
  5. Dennis Cook
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Tommy Cordray
  3. Ed Noll
  4. Vic Lovejoy
  5. Jenna Johnson
Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Scott Crigler
  2. Shannon Phillips
  3. Jim Greenway
  4. Noah Ames
  5. Jaxon Ertel

The pole-starting Crigler led all 20 laps. ... Six of 10 starters were running at the finish.

Lake Ozark Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
May 6, 2023
  1. Cole Henson
  2. Todd McCoin
  3. Matt Becker
  4. Kyle Graves
  5. Curt Potter
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Tommy Cordray
  3. Ed Noll
  4. Harold Robb Jr.
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
May 6, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Rusty Griffaw
  3. Jeff Herzog
  4. Dave Jumper
  5. Daryn Klein
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 5, 2023
  1. Dustin Atkinson
  2. Tyler Brown

The event drew two cars.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
May 5, 2023
  1. Matt Becker
  2. Todd McCoin
  3. Kyle Graves
  4. Josh Newman
  5. Ashlee Lancaster
Nevada Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
April 29, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Mooneyham
  3. Jace Parmley
  4. Jim Vanzandt
  5. Chandler Moenning
  6. Mike Bitner
  7. Derek Brown
  8. Isaac Keepper
  9. Josh Dugan
  10. Cody Nivens

The polesitting Keeter of Webb City, Mo., topped a 21-car field to win Saturday's $1,000 feature, the 24th of his career, further extending his lead on the series' all-time wins list. ... Jace Parmley advanced three positions and finished third. ... Isaac Keepper gained two spots and finished eighth. ... Keeter, Jim Vanzandt and Dustin Mooneyham won heats. ... Keeter was fast qualifier.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 29, 2023
  1. Justin Wells
  2. Larry Ferris
  3. Kyle Graves
  4. Bryon Allison
  5. Joe Walkenhorst

Wells got in a first-lap tangle with Bryon Allison but rallied to win his third race of 2023. ... "All these guys standing down here work every week and the guys back at the shop, they worked hard over the winter and it shows what we're doing here," Wells said as his crew gathered around him in victory lane. "The track was awesome. There were two grooves. It was a little wet to start the night, but it makes for exciting racing."

Monett Raceway
Complete Well Testing Sooner Series
April 29, 2023
  1. Brett Hansen
  2. Joe Gorby
  3. Jim Body
  4. Mark Daye
  5. Eddie Tidwell
  6. Eric Brill
  7. Shawn Eggeman
  8. Eli Ross
  9. Ronnie Brown
  10. Noah Ames

The sixth-starting Hansen, of Fort Gibson, Okla., won his second Complete Well Testing Sooner Late Model Series event of the season (and second in a row). ... He has seven career victories on the Oklahoma-based circuit, which made its Monett debut. ... Hansen took the lead from Jim Body on the seventh lap. ... Mark Daye made an 11th-to-fourth run. ... The race was cut a lap short because of a grinding ffrontstretch crash; Richard Shepler drove into the rear of Eddie Tidwell's car but no one was injured.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
April 29, 2023
  1. Tony Anglin
  2. Bobby Prosise
  3. Robby Moore
  4. Ben Piper
  5. Luke Aitken
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 29, 2023
  1. Shayne Bailey
  2. Houston Johnson
  3. Ed Noll
  4. Tommy Cordray
  5. Paul Glendenning
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 23, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Ed Noll
  3. Paul Glendenning
  4. Tommy Cordray
  5. Vic Lovejoy

The Sunday event was a makeup from the previous night's rainout.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Larry Ferris
  2. Justin Wells
  3. Larry Jones
  4. Bryon Allison
  5. Joe Walkenhorst

Ferris, the reigning track champ, beat runner-up and two-time 2023 winner Justin Wells by 6.4 seconds. ... Ferris earned $1,000, including bonus money from Wosoba Seed & Trucking, Reed Environmental and Dirt Track Specialist. ... "I just want to thank Daniel Wosoba and Bryan Larimore for the added money. That makes a big difference and it really helps get the cars in," Ferris said.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
April 22, 2023
  1. Daryn Klein
  2. Mark Voigt
  3. Billy Laycock
  4. Tristan Chamberlain
  5. Michael Kloos

Klein won the 15-car Bi-State Battle main.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Justin Wells
  2. J.C. Morton
  3. Joe Walkenhorst
  4. Tommy Cordray
  5. Bryon Allison

Wells led all 20 laps and won by more than a half-track margin over Morton. ... He earned $1,000, including bonus money from sponsors Wosoba Seed & Trucking, Reed Environmental and Dirt Track Specialist. ... "This car was flawless all night," Wells said of his vintage TNT Race Car. "I was a little worried about the weather today and about the track, but my goodness ... the track was awesome." ... A three-car accident drew a red flag and ended John Rowland's night on his roof; he wasn't hurt.

Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Cole Wells
  2. Noah Ames
  3. Brett Testerman
  4. Andrew Kimzey
  5. Jaxon Ertel
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
April 14, 2023
  1. Tucker Cox
  2. Todd McCoin
  3. Curt Potter
  4. Kyle Graves
  5. Chase Breid

Cox won from the pole. ... Potter started on the tail of the 11-car field.

Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 14, 2023
  1. Dustin Atkinson
  2. Joey Smith

The event drew two cars.

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
April 8, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Derek Brown
  3. Jace Parmley
  4. Austin Vincent
  5. Chandler Moenning
  6. Jim Body
  7. Dustin Mooneyham
  8. Shawn Whitman
  9. Dalton Cloyd
  10. Jim Vanzandt

Coming off a 13-win season, Keeter, of Webb City, Mo., led all 30 laps and topped a 31-car field to win Saturday's $1,000 season opener, earning his series-leading 23rd career victory. ... Derek Brown advanced four positions and finished 2.254 seconds back. ... Jace Parmley gained 12 spots and finished third. ... Dalton Cloyd started 18th and finished ninth. ... Jim Vanzandt gained seven positions and finished 10th. ... Keeter, Austin Vincent, Chandler Moenning and Dustin Mooneyham won heats.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 8, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Tommy Cordray
  3. Harold Robb Jr.
  4. Ed Noll
Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 8, 2023
  1. Lance Schill
  2. Chris Hawkins
  3. Mark Daye
  4. Jaxon Ertel
  5. Justin Henson
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
April 7, 2023
  1. Matt Becker
  2. Tucker Cox
  3. Todd McCoin
  4. Curt Potter
  5. Kyle Graves

The event drew 95 race cars overall.

Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 7, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Austin Vincent
  3. Isaac Keepper
  4. Dustin Atkinson
  5. Dylan Bates
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 1, 2023
  1. Ed Noll
  2. Houston Johnson
  3. Tommy Cordray
  4. Vic Lovejoy
  5. Harold Robb Jr.
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
April 1, 2023
  1. Tommy Sheppard Jr.
  2. Rusty Schlenk
  3. Bob Gardner
  4. Brady Rudd
  5. Michael Kloos

Driving as a teammate to third-place finisher Bob Gardner, Sheppard led all 25 laps in the Bi-State Battle season opener of the minitour between I-55 and Highland Speedway. ... Runner-up Rusty Schlenk advanced seven positions. ... Ryan Unzicker and Mark Voigt were among scratches.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 25, 2023
  1. Justin Wells
  2. Tucker Cox
  3. Jace Parmley
  4. Bryon Allison
  5. Joe Walkenhorst

Wells, of Aurora, Mo., took the lead from Jace Parmley on lap 16 and led the final nine circuits in the track's season opener. ... Wells won in a 2006 TNT Race Car that's seen 95 checkered flags. ... "We gave it a brush-up over the winter and we're really proud of it," Wells said. "TNT does a heck of a job on these cars. It's just a special race car.”

Mississippi

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
November 18, 2023
  1. Nick Thrash
  2. K.I. Davis III
  3. Jason Henry
  4. Morgen Lambert
  5. Chris McElhenney

Chance Inman won the 602 Crate feature.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 28, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Shannon Lee
  3. Joshua Motichek
  4. Eli Thomas
  5. Derek Smith
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
October 14, 2023
  1. Casey Haney
  2. Randall Beckwith
  3. Jamey Boland
  4. Corey Neil Jr.
  5. Ryan Colby

Haney's victory came at the 29th annual Coors Light Fall Classic. ... Brett White won the 602 Crate Late Model feature, also on the undercard of Ashton Winger's $15,000 Super Late Model payday.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 30, 2023
  1. Ryan Colby
  2. J.C. Waller
  3. Ashley Newman
  4. Randall Beckwith
  5. Shane Stephens
  6. Mark Underwood Jr.
  7. Eli Thomas
  8. Bobby Jordan
  9. Josh Thomas
  10. Anthony Andrews

The pole-starting Colby, of Chatham, Miss., earned $3,000 for winning the Crate Late Model portion of the Gumbo Nationals. ... Mike Palasini Jr. swept the Super Late Model events. ... Colby regained the lead from outside front-row starter Ashley Newman with six laps remaining in the 30-lapper. ... Colby also led the first 14 laps. ... Newman went from third to first on the 15th lap; he ended up third. ... Runner-up J.C. Waller improved five positions. ... Ten of 21 starters completed 30 laps.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 30, 2023
  1. Joey Pilgrim
  2. David Williamson
  3. Chase Cooper
  4. K.I. Davis III
  5. Joshua Messer
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 23, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Rodney Wing
  3. Ryan Colby
  4. Ashley Newman
  5. Nick Thrash

Beckwith, of Kilmichael, Miss., started outside the front row and led all 35 laps.

Magnolia Motor Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
September 23, 2023
  1. Jamey Boland
  2. Covy Parsons
  3. Josh Parkerson
  4. Shay Knight
  5. Trent McLeod
  6. Tyler Burgess
  7. Howard Means
  8. Chace Pennington
  9. Terry Wilson
  10. Ellie Hughes

Wrapping up the title on the first-year tour, the pole-starting Boland of Cuba, Ala., won the Southern Thunder finale to pocket $1,500. ... He led all 25 laps. ... Boland also won May 28's Magnolia event on the series co-founded by his father, Mike Boland. ... Trent McLeod improved six positions in finishing fifth. ... Eleven drivers completed 25 laps and 17 of 24 starters were running at the finish.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 23, 2023
  1. Joey Pilgrim
  2. Chase Cooper
  3. K.I. Davis III
  4. Shannon Lee
  5. David Williamson
Columbus Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 16, 2023
  1. Kyle Shaw
  2. Jarrett Jones
  3. Zack Cook
  4. Allen Edwards
  5. Allen Simmons
Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 16, 2023
  1. Shannon Lee
  2. Joey Pilgrim
  3. K.I. Davis III
  4. Ben Davis
  5. David Williamson
Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 16, 2023
  1. Kurt Radojcsics
  2. Clint Busby
  3. Steven Isbell
  4. Randall Vaden
  5. Dan Crane
Columbus Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 9, 2023
  1. Jarrett Jones
  2. Zack Cook
  3. Allen Edwards
  4. Billy Cook
  5. Mark McCoy
Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 9, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Joey Pilgrim
  3. K.I. Davis III
  4. Riley Sheedy
  5. Jeffery Cooper
Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 9, 2023
  1. Christopher Showah
  2. Beau Gordon
  3. Josh Thomas
  4. Eli Thomas
  5. Peyton Spear
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 3, 2023
  1. Bryant Marsh
  2. Jake Elam
  3. Rodney Wing
  4. Randall Beckwith
  5. Ryan Colby

Marsh's victory came on the undercard of Jeremy Shaw's Comp Cams Super Dirt Series triumph for Super Late Models. ... Terry Wilson won the 602 Crate feature.

Magnolia Motor Speedway
Mississippi State Championship Challenge Series
August 26, 2023
  1. Neil Baggett
  2. Oakley Johns
  3. Kyle Beard
  4. Brian Rickman
  5. Evan Ellis
  6. Jeremy Shaw
  7. Clay Stuckey
  8. Rick Rickman
  9. Nick Thrash
  10. Dean Carpenter

Second-starting Baggett, of Columbus, Miss., led all 40 laps and topped Saturday's 17-car field to earn $3,000. ... Baggett's third series victory of the season and the 11th of his career clinched his first championship. ... Seventh-starting Oakley Johns moved into second on lap 27 and finished 0.222 of a second back. ... Baggett's closest points competitor, Kyle Beard started sixth and finished third. ... Clay Stuckey improved eight positions and finished seventh. ... Baggett was fast qualifier. ... David Breazeale won the consolation. ... Randall Beckwith (604) and Terry Wilson (602) won Crate Late Model features.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 26, 2023
  1. Anthony Andrews
  2. Peter Hazzard
  3. Christopher Showah
  4. Christopher McCool
  5. Doug Showah
Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 26, 2023
  1. Ryan Colby
  2. Shannon Lee
  3. David Williamson
  4. Chris McElhenney
  5. Blake Glass

Tyler Hudson won the 602 Crate feature.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Haden Duncan
  2. Hunter Carroll
  3. Neil Brown
  4. Bradley Price
  5. Mason Pickens

Duncan earned $2,223 in the King of the High Bank Oval special sponsored by Wade Incorporated.

Hattiesburg Speedway
Mississippi State Championship Challenge Series
August 25, 2023
  1. Kyle Beard
  2. Neil Baggett
  3. Jamie Burford
  4. Clay Stuckey
  5. Dean Carpenter
  6. Noah Daspit
  7. Fieldmouse Rodrique
  8. Nick Thrash
  9. Chase Williams
  10. Joey Moxley

Beard, of Trumann, Ark., won from outside the front row to earned $3,000 and his second Mississippi State Championship Challenge Series victory of the season and fifth of his career. ... Polesitter Neil Baggett finished second. ... Jamie Burford improved seven positions to finish third. ... Jeremy Broadus scratched from the scheduled 13-car feature. ... The series finale is scheduled for Aug. 26 at Magnolia Motor Speedway in Columbus, Miss. ... Beard and Baggett are in a tight chase for the championship (Baggett entered Hattiesburg with a five-point edge).

Greenville Speedway
Mississippi State Championship Challenge Series
August 12, 2023
  1. Neil Baggett
  2. Brian Rickman
  3. Kyle Beard
  4. Mike Palasini Jr.
  5. Rick Rickman
  6. Clay Stuckey
  7. Dean Carpenter
  8. Geoff Aitken
  9. Scott Abraham
  10. Chase Williams

Baggett, of Columbus, Miss., earned $3,000 for his 10th career Mississippi State Championship Challenge Series victory. ... Pole-starting Kyle Beard finished third after leading the first 21 laps. ... Mike Palasini Jr. led laps 22-30. ... Eight of 12 starters were running at the finish. ... Derrick Nichols and James Moore scratched from the 40-lap feature.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. David Williamson
  2. Chris McElhenney
  3. Tootie Arnold
  4. Sid Scarbrough
  5. Jason Henry

Ryan Colby won the 602 Crate Late Model feature.

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Bailey Callahan
  3. Robert Moore
  4. Jason Markewitz
  5. Shelby Sheedy

Chris Tays won the 602 Crate Late Model feature.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Spencer Hughes
  2. Chris McElhenney
  3. David Williamson
  4. Eli Thomas
  5. Bailey Callahan

Hughes took a weekend off from the Lucas Oil Late Model Dirt Series for a home-track victory. ... Bailey Callahan won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Anthony Andrews
  2. Peter Hazzard
  3. Doug Showah
  4. Christopher Showah

Andrews, of Sidon, Miss., notched his first Crate Late Model victory.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. Tootie Arnold
  2. Ryan Colby
  3. Sid Scarbrough
  4. Chase Williams
  5. Bobby Jordan

Zack Owens won the 602 Crate feature.

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Bryant Marsh
  3. Riley Sheedy
  4. Josh Parkerson
  5. Ray Alexander

Tyler Burgess won the 602 Crate feature.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 29, 2023
  1. Justin Carter
  2. Billy Tedford
  3. Chris Tays
  4. Luke Buckley
  5. Kurt Radojcsics
Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 28, 2023
  1. Chase Cooper
  2. K.I. Davis III
  3. Shannon Lee
  4. David Williamson
  5. Chris McElhenney
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
July 22, 2023
  1. Jeffery Cooper
  2. Sid Scarbrough
  3. Ryan Colby
  4. Jason Henry
  5. Riley Sheedy

Cooper won on the undercard of the MSSCS victory for Evan Ellis. ... Tyler Burgess won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 22, 2023
  1. Peter Hazzard
  2. Eli Thomas
  3. Joshua Patterson
  4. Ray Goodman
  5. Brent Dillon
Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 15, 2023
  1. Justin Carter
  2. Austin Holder
  3. Tracy Martin
  4. Kurt Radojcsics
  5. Steven Isbell
Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 14, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Shannon Lee
  3. K.I. Davis III
  4. Rodney Sheridan
  5. Te-Wayne May
Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 8, 2023
  1. Bobby Jordan
  2. Justin Paxton
  3. Christopher Showah
  4. Anthony Andrews
  5. Christopher McCool

The Mississippi State Championship Challenge Series portion of the event was scrapped because of the possibility of inclement weather.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 7, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Joey Pilgrim
  3. John Miller
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 2, 2023
  1. Ryan Colby
  2. Randall Beckwith
  3. Bobby Jordan
  4. Jason Markewitz
  5. Josh Parkerson

Bailey Callahan won the 602 Crate Late Model feature.

Pike County Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 1, 2023
  1. Josh Thomas
  2. Rodney Wing
  3. Rob Litton
  4. Tootie Arnold
  5. Shannon Lee

Thomas won the 24-car feature from his third starting spot. ... Shannon Lee started 14th and finished fifth.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 30, 2023
  1. Shannon Lee
  2. Chase Cooper
  3. K.I. Davis III
  4. David Williamson
  5. Joey Pilgrim

Lee won on a night when the Mississippi State Championship Challenge Series event was scratched because of conflicting events.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Casey Haney
  3. Jamey Boland
  4. Jason Henry
  5. Chris McElhenney

Beckwith won on the undercard of the Hunt the Front-MSCCS event for Super Late Models. ... Bailey Callahan won the 602 Crate Late Model feature for the second straight night.

Columbus Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 24, 2023
  1. Terry Wilson
  2. Jarrett Jones
  3. Bradley Price
  4. Johnny Robinson
  5. Ray Mauldin
Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Kyle Whisenant
  2. Steven Isbell
  3. Kurt Radojcsics
  4. Hunter Miles
  5. Mason Pickens
Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Peter Hazzard
  2. Anthony Andrews
  3. Justin Paxton
  4. Christopher Showah
  5. Christopher McCool
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
June 23, 2023
  1. Casey Haney
  2. Chris McElhenney
  3. Jamey Boland
  4. Justin McRee
  5. Jim McDuffie

Bailey Callahan win the 602 Crate feature. ... The Crate Late Model action was on the undercard of the Hunt the Front-MSCCS victory for Trey Mills.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Covy Parsons
  2. Hunter McIntyre
  3. Kurt Radojcsics
  4. Mike Williams
  5. Steven Isbell
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. Casey Haney
  2. Hunter Lewis
  3. Josh Parkerson
  4. Randall Beckwith
  5. Wayne Murphy

Dalton Hood won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. Ashley Newman
  2. Eli Thomas
  3. Anthony Andrews
  4. Christopher McCool
  5. Stormy Derryberry

Derryberry notched his first top-five finish since 2008.

Columbus Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Jarrett Jones
  2. Chace Pennington
  3. Hunter Holloway
  4. Zach Cook
  5. Mark McCoy
Outlaw Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Jeffery Cooper
  3. Shannon Lee
  4. Cole Cameron
  5. Ronnie Graham
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 28, 2023
  1. Mario Gresham
  2. Josh Parkerson
  3. Riley Sheedy
  4. Dillon Crim
  5. Phil Dean
Magnolia Motor Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
May 28, 2023
  1. Jamey Boland
  2. Tyler Burgess
  3. Covy Parsons
  4. JC Wilson
  5. Josh Parkerson
  6. Shay Knight
  7. Bradley Price
  8. Cody Chism
  9. Jarrett Jones
  10. Chad McCool

Boland, of Cuba, Ala., earned $2,000 in Sunday's Southern Thunder event after leading the final 13 of 40 laps. .. The event was condensed to a single day by Saturday rain (it was originally a two-day event paying $4,000-to-win). ... He started fifth and took the checkers 1.199 seconds ahead of polesitter Tyler Burgess. ... JC Wilson rallied from 12th to finish fourth. ... Eighteen of 24 starters were running at the finish and 15 completed 40 laps.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 27, 2023
  1. Chris McElhenney
  2. Jason Henry
  3. K.I. Davis III
  4. David Williamson
  5. Chase Williams
Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Robert Moore
  2. Tracy Martin
  3. Steven Isbell
  4. Chris Lefler
  5. Neil Brown

Steven Isbell won the 602 Crate Late Model feature.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 26, 2023
  1. Shannon Lee
  2. Chase Cooper
  3. K.I. Davis III
  4. Jeffery Cooper
  5. Joey Pilgrim
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
May 20, 2023
  1. Rodney Wing
  2. Casey Haney
  3. Chris McElhenney
  4. Jim McDuffie
  5. Eli Thomas

Bailey Callahan won the 602 Crate feature.

Outlaw Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 20, 2023
  1. Scott Ladner
  2. Chase Cooper
  3. Christopher Reid
  4. Joey Pilgrim
  5. Blake Glass
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 13, 2023
  1. Josh Parkerson
  2. Robert Moore
  3. Phil Dean
  4. Ashley Newman
  5. Austin Storm

Parkerson won on the undercard of Josh Putnam's victory for Super Late Models sanctioned by the Hunt the Front Super Dirt Series and Mississippi State Championship Challenge Series. ... Parkerson and two other drivers were running at the finish of the 13-car event. ... Bailey Callahan won the 602 Crate feature.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Brian Woodard
  2. Justin Carter
  3. Neil Brown
  4. Kurt Radojcsics
  5. Haden Duncan

Justin Carter won the 602 Crate feature.

Columbus Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 6, 2023
  1. Jarrett Jones
  2. Zack Cook
  3. Billy Cook
  4. Hunter McIntyre
  5. Andrew Taylor
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 6, 2023
  1. Randy Boyd
  2. Devin Whatley
  3. Tyler Hudson
  4. Dale Young
  5. Ellie Hughes

Boyd won on the undercard of Jason Welshan's Crate Racin' USA tour victory for 604 Crates.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Mike Williams
  2. Kurt Radojcsics
  3. Ray Alexander
  4. Steven Isbell
  5. Robert Moore

Kurt Radojcsics won the 602 Crate feature.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 28, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Shannon Lee
  3. Chase Cooper
  4. Ryan Boudreaux
  5. Joey Pilgrim
Columbus Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 22, 2023
  1. Kyle Shaw
  2. Jarrett Jones
  3. Zach Cook
  4. Billy Cook
  5. Terry Wilson
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
April 22, 2023
  1. Casey Haney
  2. Luke Bennett
  3. Tim Dees
  4. David Williamson
  5. Hunter Lewis

Bailey Callahan won the 602 Crate feature.

Outlaw Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 22, 2023
  1. Jeffery Cooper
  2. Joey Pilgrim
  3. Shannon Lee
  4. Chase Cooper
  5. K.I. Davis III

Hunter Ward won the 602 Crate feature. ... The track cancelled its April 29 program to make repairs to lighting and avoid a conflict with a nearby event.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Steven Isbell
  2. Kurt Radojcsics
  3. Clint Busby
  4. Blake Allen
  5. Sterling Hogeland

Isbell also won the 602 Crate feature.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 20, 2023
  1. Matt Grable
  2. Zack Owens
  3. Ryan Colby
  4. Allen Edwards
  5. Anthony Thoman
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 15, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Oakley Johns
  3. Josh Parkerson
  4. Blake Ray
  5. Donald Johns

Beckwith reversed the finishing order with Johns from the previous evening. ... Nick Thrash won the 602 Crate feature.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Ray Alexander
  2. Kurt Radojcsics
  3. Neil Brown
  4. Walker Greer
  5. Mike Williams

Neil Brown won the 602 Crate feature.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 14, 2023
  1. Shannon Lee
  2. K.I. Davis III
  3. Scott Ladner
  4. Chase Cooper
  5. Jeffery Cooper
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 14, 2023
  1. Oakley Johns
  2. Randall Beckwith
  3. Donald Johns
  4. Josh Parkerson
  5. Tim Dees

Seven of 13 starters were running at the finish of the polesitter's victory. ... Terry Wilson won the 602 Crate feature.

Outlaw Speedway
RUSH Crate Late Model Series
April 8, 2023
  1. Chad Homan
  2. Jeremy Wonderling
  3. Mike Wonderling Jr.
  4. Austin Allen
  5. Aaron Miller

Pocketing $2,000, Homan won the season-opening Lucas Oil Nationals by 5.379 seconds over Jeremy Wonderling.

Columbus Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
April 1, 2023
  1. Terry Wilson
  2. Jarrett Jones
  3. Shay Knight
  4. Jamey Boland
  5. Terrell Harris
  6. Trent McLeod
  7. Trace Armstrong
  8. Brandon Buhler
  9. Matt Grable
  10. Nick Thrash

Wilson, of West, Miss., topped a 19-car field to win $1,200. ... Jarrett Jones finished second, 0.941 of a second back. ... Shay Knight advanced five positions and finished third. ... After topping qualifying Jamey Boland started on the pole but faded to finish fourth. ... Brandon Buhler started 14th and finished eighth. ... Nick Thrash gained three spots and finished 10th. ... Saturday's feature lasted 23 minutes with 15 drivers completing all 25 laps. ... The event had a complete restart after the original green flag dropped before several competitors were able to make it to the track.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
April 1, 2023
  1. Luke Bennett
  2. Chris McElhenney
  3. Jason Henry
  4. Jesse Enterkin
  5. David Williamson

Randy Boyd won the 602 Crate feature. ... The Crate Late Model action was on the undercard of Joseph Joiner's MSCCS victory for Super Late Models.

Outlaw Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 1, 2023
  1. Chase Cooper
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
March 25, 2023
  1. Nick Thrash
  2. Covy Parsons
  3. Shay Knight
  4. Josh Parkerson
  5. Terrell Harris
Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 25, 2023
  1. Chase Williams
  2. Jesse Enterkin
  3. Sid Scarbrough
  4. Ryan Colby
  5. Chris Reid

Williams won on the undercard of Kyle Beard's Mississippi State Championship Challenge triumph. ... Matt Grable won the 602 Crate feature.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 24, 2023
  1. Scott Ladner
  2. Chase Cooper
  3. Cole Cameron
  4. Chris Reid
  5. Pace Cameron
Columbus Speedway
Unsanctioned Crates (602)
March 18, 2023
  1. Covy Parsons
  2. Bailey Callahan
  3. Jason Hayes
  4. Brett White
  5. Bradley Price
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
March 11, 2023
  1. Jason Henry
  2. Sid Scarbrough
  3. Robert Moore
  4. Cody Chism
  5. Steven Howell

Shay Knight won the 602 Crate feature.

Whynot Motorsports Park
Southern Thunder Series (602 Crates)
March 4, 2023
  1. Nick Thrash
  2. Jamey Boland
  3. Spencer Hughes
  4. Covy Parsons
  5. JC Wilson
  6. Bailey Callahan
  7. Bradley Price
  8. Matt Grable
  9. Trent McLeod
  10. Osman Jones

Thrash, of Meridian, Miss., took the lead on lap five and never looked back, winning Saturday's $1,200 inaugural Southern Thunder Series race. ... Jamey Boland led the first four laps from the pole and finished 1.414 seconds back. ... Spencer Hughes advanced three positions and finished third. ... Bailey Callahan gained seven spots and finished sixth. ... Saturday's feature lasted 16 minutes with 12 competitors completing all 25 laps. ... The tour was founded by Mike Boland and Robert Brown.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
March 4, 2023
  1. Mario Gresham
  2. Casey Haney
  3. Colton Leyendecker
  4. Chris McElhenney
  5. Jason Henry

Gresham's Battle of the States victory came on the same card as Nick Thrash's triumph in the inaugural Southern Thunder Series event for 602 Crate Late Models. ... Gresham started third while Jason Henry started on the pole. ... The event drew 25 604 Crate Late Models but four scratched from the feature.

Columbus Speedway
Unsanctioned Crates (602)
March 4, 2023
  1. Jarrett Jones
  2. Kyle Shaw
  3. Brett White
  4. Billy Cook
  5. Justin Baker

The event was the first for new promoters Tim Austin and Allen Mitchell.

Montana

Gallatin Speedway
WISSOTA Late Models
September 9, 2023
  1. Jim Zaremski
  2. Beau Nave
  3. Vernon Hill
  4. Dwayne Fowler
  5. Kolby Hannah

Kolby Hannah notched his first top-five in the division.

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
August 26, 2023
  1. Michael Leach
  2. Beau Nave
  3. Vernon Hill
  4. Jim Harris
  5. Jeremiah LaDue

Leach remained unbeaten in Late Model competition.

Big Sky Speedway
WISSOTA Late Models
August 5, 2023
  1. Beau Nave
  2. Jim Zaremski
  3. Rock Degele
  4. R.C. Geiss
  5. Jim Harris
Big Sky Speedway
WISSOTA Late Models
July 29, 2023
  1. Michael Leach
  2. Jim Zaremski
  3. Jim Harrah
  4. Hank Berry
  5. Dillon Price

Leach won from the third starting spot. ... Rock Degele was disqualified.

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
July 15, 2023
  1. Michael Leach
  2. Vernon Hill
  3. Rock Degele
  4. Jim Harris
  5. Dillon Price

Leach scored his second victory of the weekend after winning at Gallatin Speedway on Friday.

Gallatin Speedway
WISSOTA Late Models
July 14, 2023
  1. Michael Leach
  2. Jim Zaremski
  3. Vernon Hill
  4. Dillon Price
  5. Rock Degele

Leach won his second division feature of the season.

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
June 24, 2023
  1. Michael Leach
  2. Jim Zaremski
  3. Jeremiah LaDue
  4. Vernon Hill
  5. Dillon Price

Leach, a veteran of the modified division, won his first Late Model start.

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. Jim Zaremski
  2. Vernon Hill
  3. Dillon Price
  4. R.C. Geiss
  5. Beau Nave

The sixth-starting Zaremski denied Vernon Hill a weekend sweep.

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Vernon Hill
  2. Logan Dowson
  3. Jim Zaremski
  4. Jeremiah LaDue
  5. Beau Nave

Hill, of Blake Eagle, Mont., topped a 10-car field.

North Carolina

Fayetteville Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
November 25, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Ethan Wilson
  3. Michael Rouse
  4. Christian Thomas
  5. Matthew Bissette
  6. Russell Erwin
  7. Brian Strickland
  8. Josh Canipe
  9. Timmy Blackwell
  10. Michael Marlowe

The fourth-starting Mitchell, of Pine Level, N.C., took the lead on lap four and paced the final 22 circuits to win Saturday's $3,000 season finale, earning his 20th career series victory. ... Ethan Wilson trailed Mitchell after lap three and finished 0.977 of a second back. ... Michael Rouse finished third and clinched his second straight title. ... Apparent fifth place finisher Willie Milliken and Kerry King were disqualified for post-race conduct. ... Michael Batten was fast qualifier. ... Saturday's feature saw 10 drivers completing 25 laps and 11 running at the finish.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
November 25, 2023
  1. Nathan Walker
  2. Chase Blackwell
  3. Daniel Parker
  4. Morghan Johnson
  5. Joey Johnson
  6. Carl Currin
  7. Dalton Jacobs
  8. Tyler Kussman
  9. Bladen Core
  10. Tyler Payne

The second-starting Walker, of Hamptonville, N.C., led the final eight laps to win Saturday's 15-car, $1,500 finale, earning his first series win of the season. ... Chase Blackwell led the first 17 laps from the pole before finishing second, 0.376 of a second back. ... Daniel Parker started and finished third. ... Joey Johnson improved four positions and rounded-out the top five. ... Blackwell was fast qualifier. ... Saturday's feature was completed without incident and lasted only seven minutes, with 13 drivers completing 25 laps.

County Line Raceway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
November 11, 2023
  1. John Carroll
  2. John Eller
  3. Jason Dickerson
  4. Dalton Jacobs
  5. Daniel Parker
  6. Carl Currin
  7. Chason Beasley
  8. Blake Keen
  9. Travis Harp
  10. Dustin Mitchell

Apparent winner Dustin Mitchell of Pine Level, N.C., was disqualified in postrace inspection for a chain limiter infraction and moved to last in the 10-car field. ... After trailing Mitchell all 30 laps, John Carroll of Elm City, N.C., was declared the winner and awarded the $2,000 payday. ... Saturday's feature was completed without incident and lasted eight minutes with eight drivers completing 30 laps and nine running at the finish. ... Mitchell was fast qualifier.

County Line Raceway
Mid-East 602 Crates (weekly)
November 10, 2023
  1. Jason Dickerson
  2. John Eller
  3. Dustin Mitchell
  4. John Carroll
  5. Dalton Jacobs
County Line Raceway
Steel Block Bandits
October 14, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Christian Thomas
  3. Michael Rouse
  4. Ethan Wilson
  5. Brent Robinson
  6. Michael Batten
  7. Tyler Bare
  8. Timmy Mills
  9. Robbie Emory
  10. John Eller

Dustin Mitchell of Pine Level, N.C., was declared the winner of the feature after rain stopped the program with just one lap of the 30-lap race completed and no suitable date was available for the Steel Block Bandits to return to County Line. ... Track management agreed to divide the feature's purse among all 25 starters — each received $542 — and the series gave all drivers show-up points.

Ultimate Motorsports Park
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
October 14, 2023
  1. Steve Blackburn
  2. Tommy Jones
  3. Jesse Rockett
  4. Matthew Nance
  5. Nathan Walker
  6. Anthony Sanders
  7. Colton Stanley
  8. Scott Shirey
  9. Colt Smith
  10. Johnny Stovall

Steve Blackburn of Ararat, N.C., assumed command on lap 16 and went on to a $3,000 victory. It was his third Blue Ridge Outlaw Late Model triumph of 2023. ... Tommy Jones finished second, 0.517 of a second behind the victor.

Ultimate Motorsports Park
American All-Star Series presented by PPM
October 14, 2023
  1. Dillon Brown
  2. Jesse Lowe
  3. Josh Dietz
  4. Benji Hicks
  5. Justin Hudspeth
  6. Ricky Greene
  7. Jacob Brown
  8. Tyler Arrington
  9. Bryan Mullis
  10. Kendal Tucker

Dillon Brown of Gaffney, S.C., came off the outside pole to capture the 50-lap Breast Cancer Awareness Battle for a $5,000 top prize. It was his first victory of the season on the American All-Star Series presented by PPM. ... Polesitter Jesse Lowe chased Brown across the finish line as the runner-up.

County Line Raceway
Steel Block Bandits
October 13, 2023
  1. Jeff Parsons
  2. Cy Nelms Jr.
  3. Michael Batten
  4. Dustin Mitchell
  5. Derick Quade
  6. Bradley McCaskill
  7. Tyler Bare
  8. Bobby Liles
  9. Robbie Emory
  10. Derrick Rankin

Starting 17th and then going from eighth on lap 45 to first one circuit later following a wild turn of events, Jeff Parsons of Union Grove, N.C., won the 50-lap Steel Block Bandits feature to open the Race for the Kids weekend. ... Parsons beat Cy Nelms Jr., who led laps 31-45, by 0.569 of a second for the $5,000 top prize and his first series win. ... Russell Erwin led laps 1-30 before retiring. ... Michael Rouse was eliminated in a tangle with Brent Robinson.

Ultimate Motorsports Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
October 13, 2023
  1. Benji Hicks
  2. Preston Blalock
  3. Austin Mintz
  4. Jamison McBride
  5. Chase McCormick
  6. Kendal Tucker
  7. Dalton Jacobs
  8. Joey Johnson
  9. Evan Koehler
  10. Carl Currin

Mount Airy, N.C.'s Hicks overtook Preston Blalock for the lead on lap 10 and went on to capture the 20-lap feature. The $1,200 score was his first of 2023 on the Mid-East 602 Crate Late Model Series. ... Blalock settled for second place, 2.067 seconds behind, after leading laps 1-9.

Tri-County Racetrack
Unsanctioned Crates (602)
October 12, 2023
  1. Dylan Beaver
  2. Jonathan Cope
  3. Colton Berrong
  4. Bobby Elkins
  5. C.B. McKinnon

Beaver won on the undercard of Hudson O'Neal's Castrol FloRacing Night in America victory.

Fayetteville Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
October 7, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Michael Batten
  3. Ethan Wilson
  4. Zach Cox
  5. Brian Strickland
  6. Michael Rouse
  7. Christian Thomas
  8. Robbie Emory
  9. Brent Robinson
  10. Willie Milliken

Pine Level, N.C.'s Mitchell led from flag-to-flag to capture the 30-lap feature by 0.453 of a second over Batten, who ran second for the entire distance. ... The $3,000 triumph was Mitchell's second of 2023 on the I-95 Late Model Challenge Series.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
October 7, 2023
  1. Willie Milliken
  2. Dalton Jacobs
  3. Zach Cox
  4. Jason Dickerson
  5. Donovan Jackson
  6. Chase Blackwell
  7. Carl Currin
  8. Tyler Kussman
  9. Ronnie Long
  10. Blake Keen

Milliken, of Roanoke Rapids, N.C., earned $1,500 in the Mid-East 602 feature. ... Milliken led all 20 laps. ... Seven drivers completed the 20-lap distance. ... Dustin Mitchell won the night's I-95 Challenge feature for Limited Late Models.

Carolina Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
October 7, 2023
  1. Alex Hendren
  2. Dan Breuer
  3. Scott Shirey
  4. Jonathan Hinson
  5. Jesse Rockett
  6. Greg Clark
  7. Johnny Pursley
  8. Colton Stanley
  9. Aaron Weed
  10. Colt Smith

Hendren, of Rutherfordton, N.C., earned $3,508 in the Buddy Smith Memorial on the Blue Ridge Outlaw tour. ... He started outside the front row and took the lead from polesitter Jesse Rockett on the 25th of 40 laps. ... Runner-up Dan Breuer was nearly two seconds behind at the finish. ... Scott Shirey started 11th and finished third. ... Eleven drivers completed 40 laps. ... Third-starting Timbo Mangum dropped out of the top five on the 31st lap and retired with five laps remaining.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 6, 2023
  1. Larry Jackson
  2. Jason Adams
  3. Ryan Underwood
  4. Brent Robinson
  5. Sherman Underwood
Tri-County Racetrack
Topless Outlaw Dirt Racing Series
September 29, 2023
  1. Drew Collins
  2. David Payne
  3. Tucker Anderson
  4. Danny Ledford
  5. Chase King
  6. Skip Arp
  7. Joe Denby
  8. Devin Dilbeck
  9. Jordon Horton
  10. Lance Brasington

Collins, of Auburn, Ga., earned $2,500 for his first career Topless Outlaw tour victory. ... Leading all 40 laps, Collins ended the three-race winning streak of Hall of Famer Skip Arp, who ended up sixth. ... David Payne, driving the No. 7 of injured driver Jason Deal, rallied from seventh to second. ... Tucker Anderson, the 16-year-old who won last week's Limited Late Model feature at Tri-County, rounded out the podium. ... Chase King started 16th and finished fifth. ... The event drew 19 cars. ... Bobby Elkins won the 602 Crate Late Model feature.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
September 24, 2023
  1. Donovan Jackson
  2. Zach Cox
  3. Willie Milliken
  4. Daniel Parker
  5. Chase Blackwell

The Sunday event was set after the previous day's program, originally set with the Carolina Clash Super Late Model Series topping the card, was rained out.

Tri-County Racetrack
Unsanctioned Crates (602)
September 22, 2023
  1. Colton Berrong

Berrong earned $1,500. ... Tucker Anderson won the Limited Late Model feature. ... The track hosts a $2,500-to-win Topless Outlaw Late Model Series event on Sept. 29.

Harris Speedway
GM Performance 602 Series
September 16, 2023
  1. David Smith
  2. Baron McDowell
  3. Luke Cooper
  4. Michael Smith
  5. Alex Vance
  6. Preston Dimsdale
  7. Dustin Taylor
  8. Brian Grumbles
  9. Colton Dimsdale
  10. Jake Jackson

Smith, of Inman, S.C., earned $1,500 in the GM 602 touring event. ... He led the final three laps after race-long leader Jake Jackson retired from the 20-lapper. ... Eight drivers completed 20 laps. .... Smith won his fourth series race of the season and second at the Rutherfordton, N.C., oval.

Ultimate Motorsports Park
Unsanctioned Crates (604)
September 16, 2023
  1. Steve Blackburn
  2. Kyle Pierce
  3. Jesse Rockett
  4. Colton Stanley
  5. Raymond Brown

The polesitting Blackburn topped a 15-car field.

Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
September 15, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Cody Wright
  3. Matthew Bissette
  4. Dustin Mitchell
  5. Bradley McCaskill
  6. Cy Nelms Jr.
  7. Spencer Liggon
  8. Willie Milliken
  9. Mason Price
  10. Cy Nelms Sr.

Rouse, of Wilson, N.C., led all 30 laps from the pole for his series-leading ninth victory of the season. ... Outside front-row starter Michael Batten retired after a single lap. ... The event drew 16 cars and nine complete 30 laps. ... The race was a makeup of a Sept. 9 rainout.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 15, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Brenden Queen
  3. Larry Jackson
  4. Sanders Overman
  5. Will Pritchard
Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 8, 2023
  1. Russell Erwin
  2. Willie Milliken
  3. Robbie Emory
  4. Will Pritchard
  5. Brent Robinson
  6. Walker Arthur
  7. Tom Wilson
  8. Ray Miller
  9. Matt Glanden
  10. Jake Riethmeier

Leading all 30 laps, the outside front-row starting Erwin earned $3,000 in the Moonshine and Motorsports event presented by Museum of the Albemarle. ...  Polesitter Willie Milliken finished 5.241 seconds behind in second. ... The event drew 12 entries with Colby Bradshaw and Ryan Underwood scratching from the feature.

Tri-County Racetrack
Unsanctioned Crates (602)
September 4, 2023
  1. Dylan Beaver
  2. Colton Berrong
  3. Jonathan Cope
  4. Johnny Gulizia
  5. Bobby Elkins

Beaver's victory was on the undercard of the Southern All Star victory for Jamie Oliver.

East Lincoln Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
September 2, 2023
  1. Jay Sessoms
  2. Nathan Walker
  3. Josh Harris
  4. Nick Deitz
  5. Scott Shirey
  6. Dylan Watson
  7. Colt Smith
  8. Dalton Hodge
  9. Derek Lane
  10. Chris Smith

The fast qualifying Sessoms, of Stanley, N.C., started outside the front row and led all 40 laps for a $3,000 Blue Ridge tour victory in the Mike Rorer Memorial. ... Sessoms notched his third series victory of the season; he won May 20 at Sumter (S.C.) Speedway and July 3 at Cherokee Speedway in Gaffney, S.C. ... Polesitter Nathan Walker finshed second. ... The series ran prelims the previous night.

County Line Raceway
I-95 Late Model Challenge
September 2, 2023
  1. John Eller
  2. Russell Erwin
  3. Matthew Bissette
  4. Shaun Harrell
  5. Michael Batten
  6. Dustin Mitchell
  7. Timmy Mills
  8. Michael Rouse
  9. Cy Nelms Jr.
  10. Cody Wright

Eller, of Oxford, N.C., earned a career-high $4,000 for his first career I-95 Challenge Series victory. ... Eller took the lead from pole-starting Russell Erwin amid traffic on the 10th lap. ... Erwin, who led the first nine laps, settled for second. ... Dustin Mitchell, the previous night's I-95 winner at Halifax County Motor Speedway in Brinkleyville, N.C., finished sixth at County Line. ... The event drew 23 cars. ... County Line hosts the Carolina Clash Super Late Model Series on Sept. 16.

Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
September 1, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Matthew Bissette
  3. Michael Rouse
  4. Cody Wright
  5. Michael Batten
  6. Bradley McCaskill
  7. Cy Nelms Jr.
  8. Cy Nelms Sr.
  9. Jason Adams
  10. Carl Vaughan

Taking the lead on the 12th lap, Dustin Mitchell won his 18th career I-95 Challenge Series event. ... Runner-up Matthew Bissette led 11 of the first 12 laps and finished one second back. ... Third-place finisher Michael Rouse's four-race winning streak on the tour was snapped. ... The event drew 13 cars. ... Halifax County hosts another $3,000-to-win I-95 Challenge race on Sept. 9

Ultimate Motorsports Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
August 26, 2023
  1. Preston Blalock
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Nathan Walker
  4. Robbie Gibson
  5. Trey Stamper
  6. Jason Dickerson
  7. Chase McCormick
  8. Kendal Tucker
  9. Cole Apple
  10. Daniel Parker

Pole-starting Blalock, of Clemmons, N.C., led all 20 laps and topped Saturday's 28-car field to earn the $1,200 payday, his third series victory of the season. ... John Ruggiero Jr. trailed Blalock the entire way, finishing 0.440 of a second back. ... Nathan Walker and Robbie Gibson each improved two spots, finishing third and fourth. ... Blalock was fast qualifier. ... Shaun Adrews won the consolation. ... Saturday's 20-lap feature lasted 20 minutes, with 19 drivers completing the entire distance and running at the finish.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 25, 2023
  1. Billy Hubbard
  2. Larry Jackson
  3. Ray Miller
  4. Brad Rigdon
  5. Will Pritchard
County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Gary Dillon
  2. Matthew Bissette
  3. Dustin Mitchell
  4. Michael Batten
  5. John Eller
Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
August 12, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Matthew Bissette
  3. Dustin Mitchell
  4. Michael Batten
  5. Cody Wright
  6. Cy Nelms Jr.
  7. Bradley McCaskill
  8. Cy Nelms Sr.
  9. Mason Price
  10. Joe Radford

Rouse, of Wilson, N.C., started from the pole and led all 30 laps to top a 15-car field. ... It was the eighth I-95 Series win of the season for Rouse and the series-leading 21st of his career. … Bissette finished 1.276 seconds back. … Both McCaskill and Nelms Sr. improved four positions. … Ten drivers completed 30 laps.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Billy Hubbard
  3. Sanders Overman
  4. Will Pritchard
  5. Tom Wilson
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Danny Ledford
  2. Drew Deaver
  3. Tucker Anderson
  4. Dante Curtis
  5. Ricky Smith

Colton Berrong won the 602 Crate Late Model feature.

County Line Raceway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
August 5, 2023
  1. Daniel Parker
  2. John Carroll
  3. John Eller
  4. Steven Thompkins II
  5. Cole Apple
  6. Jason Dickerson
  7. Carl Currin
  8. Shawn Walker
  9. Tyler Payne
  10. Jonathan Cash

Hometown driver and polesitter John Carroll led the first 18 laps, but Daniel Parker of Raeford, N.C., led the final two laps and took the checkers 1.122 seconds ahead of runner-up John Carroll. ... The event drew 13 cars. ... Michael Rouse won the night's Limited Late Model feature.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Michael Batten
  3. Cy Nelms Jr.
  4. Matthew Bissette
  5. Cody Wright

Rouse won on the same night that Daniel Parker won the Mid-East 602 Crate Late Model Series event.

Fayetteville Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
July 29, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Shaun Harrell
  3. Christian Thomas
  4. Anthony Sanders
  5. Dustin Mitchell
  6. Michael Batten
  7. Bradley McCaskill
  8. Michael Marlowe
  9. Dalton Jacobs
  10. Bobby Liles

The fourth-starting Rouse, of Wilson, N.C., earned $3,000 for his seventh I-95 Challenge victory of the season. ... Rouse has a series-leading 20 series victories. ... He took the lead from Shaun Harrell on the 10th lap and led the rest of the 30-lap Howard Jones Memorial. ... Bradley McCaskill came from 12th to finish seventh. ... Polesitter Willie Milliken was 13th. ... A.J. Belanger scratched. ... Jason Dickerson inherited the 602 Crate Late Model victory after Zach Cox's engine was deemed illegal two days later.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 29, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Chuckie Duncan
  3. Gary Bumgarner
  4. Will Bailey
  5. Colton Dimsdale
Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 28, 2023
  1. Larry Jackson
  2. Sanders Overman
  3. Kyle Watts
  4. Tom Wilson
  5. Josh Pierce
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Crates (602)
July 27, 2023
  1. Dylan Beaver
  2. Charles Devine
  3. Colton Berrong
  4. Cooper Twiggs
  5. Bobby Elkins

Beaver's victory was on the undercard of the Schaeffer's Southern Nationals victory for Jimmy Owens.

County Line Raceway
I-95 Late Model Challenge
July 22, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Russell Erwin
  3. Christian Thomas
  4. Shaun Harrell
  5. Matthew Bissette
  6. Timmy Mills
  7. Cy Nelms Jr.
  8. John Eller
  9. Bobby Liles
  10. Gary Dillon

Rouse, of Wilson, N.C., earned $3,000 for his sixth I-95 Challenge victory of the season. ... He has a series-leading 19 career tour victories. ... Rouse has won three of four series visits to County Line. ... The fourth-starting Rouse led all 30 laps. ... Polesitter Russell Erwin finished second. ... Christian Thomas advanced five positions in finishing third. ... Outside front-row starter Spencer Liggon didn't complete a lap. ... A dozen drivers completed 30 laps.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 22, 2023
  1. Dustin Taylor
  2. Preston Dimsdale
  3. Jay Merck
Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
July 15, 2023
  1. Dalton Jacobs
  2. Jason Dickerson
  3. Carl Currin
  4. Morghan Johnson
  5. Chase Blackwell
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 14, 2023
  1. Justin Fite
  2. Mark Greene
  3. Mike Clark
  4. Chris Smith
  5. Jerry Farley
Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 8, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Dustin Taylor
  3. Chuckie Duncan
  4. Jake Jackson
  5. Danny Hurley
County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Matthew Bissette
  3. Michael Batten
  4. John Eller
  5. Cy Nelms Jr.
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Supers
July 4, 2023
  1. David Payne
  2. Jamie Oliver
  3. Daniel Wilson

Payne overtook Oliver on the last lap. ... Danny Ledford dominated the lLimited Late Mode feature. ... Kenny Cope won his first 602 Crate Late Model feature.

Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
July 1, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Michael Batten
  3. Shaun Harrell
  4. Dustin Mitchell
  5. Cody Wright
  6. Matthew Bissette
  7. Richard Lynch
  8. Arnold Timblin
  9. Brent Robinson
  10. Jake Riethmeier

Rouse, of Wilson, N.C., earned $5,000 for the victory over a 10-car field. ... He notched his fifth I-95 Challenge victory of the season and series-leading 18th of his career, one more than Dustin Mitchell for the tour's all-time lead. ... Rouse led all 33 laps. ... John Carroll won the night's Mid-East 602 Series feature for Crate Late Models.

Harris Speedway
GM Performance 602 Series
July 1, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Luke Cooper
  3. Jake Jackson
  4. Dustin Taylor
  5. Colton Dimsdale
  6. Baron McDowell
  7. David Smith
  8. Preston Dimsdale
  9. Alex Vance

Ruggiero, of Lincolnton, N.C., earned $1,000 for his first GM Performance 602 Series victory of the season. ... He took the checkers 3.392 seconds ahead of Luke Cooper in leading all 20 laps. ... Nine drivers started the feature.

Halifax County Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
July 1, 2023
  1. John Carroll
  2. Jason Dickerson
  3. Daniel Durham
  4. Dustin Mitchell
  5. Steven Thompkins II
  6. Shawn Walker
  7. David Boyd
  8. Randall McLamb
  9. Jonathan Kluge
  10. Daniel Parker

Carroll, of Elm City, N.C., earned $2,000 in the Mid-East 602 Series victory for Crate Late Models. ... The winner started fifth and took the checkers nearly three seconds ahead of polesitter Jason Dickerson. ... Ten cars started the feature. ... Michael Rouse won the nights $5,000 victory for Limited Late Models on the I-95 Challenge circuit.

Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Mike Huey
  3. Justin Fite
  4. Jason Womack
  5. Wes Helms

Mangum won by a half-second margin on Hall of Fame Night.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Jake Jackson
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Dustin Taylor
  4. Baron McDowell
  5. Kris Norwood
Halifax County Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Willie Milliken
  3. Michael Batten
  4. Dustin Mitchell
  5. Brian Strickland

Harrell collected a $2,500 victory from his third starting spot.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Matthew Bissette
  2. John Eller
  3. Bradley McCaskill
  4. Cy Nelms Jr.
  5. Spencer Liggon
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
June 23, 2023
  1. Jason Deal
East Lincoln Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
June 17, 2023
  1. Dylan Watson
  2. Steve Blackburn
  3. Colt Smith
  4. Elliott Sanders
  5. Bryson Harper
  6. Scott Shirey
  7. Richie Corley
  8. Chuck Smith
  9. Mark Dysart
  10. Jason Womack

Watson, of Ararat, N.C., earned $1,800 for his first career Blue Ridge Outlaw victory. ... Leading all 25 laps, he took the checkers 2.408 seconds ahead of runner-up Steve Blackburn. ... Eight drivers completed 25 laps. ... Colt Smith rallied from 14th to finish third. ... Polesitter Jeff Decker was disqualified; he was running third when he retired on lap 20.

Harris Speedway
GM Performance 602 Series
June 17, 2023
  1. David Smith
  2. Luke Cooper
  3. Jake Jackson
  4. Colton Dimsdale
  5. Dustin Taylor
  6. Baron McDowell
  7. Preston Dimsdale
  8. Chris Jackson
  9. Brian Grumbles
  10. Nathan Walker

Smith, of Inman, S.C., earned $1,500 for his GM Performance 602 Series event for Crate Late Models. ... Smith led all the way. ... Eight of 10 starters completed 25 laps.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
June 17, 2023
  1. Zach Cox
  2. Ronnie Johnson
  3. Bladen Core

Cox's victory came on the undercard of Zack Mitchell's $10,000 Ultimate Southeast triumph.

Carolina Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
June 16, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Dalton Jacobs
  3. Colby Quick
  4. Shawn Martin
  5. Trey Tarlton
  6. Chub Gunter
  7. Justin Hudspeth
  8. Spencer Apple
  9. Jesse Rockett
  10. Timmie Harrelson

Ruggiero, of Lincolton, N.C., earned $1,500 in the makeup of an April rainout. ... Series competitors chase a $5,000 winner's payday June 17 in the Mike Butler Memorial at Cherokee Speedway in Gaffney, S.C.

Carolina Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
June 16, 2023
  1. Dalton Jacobs
  2. Daniel Parker
  3. Nathan Walker

Jacobs earned $1,200. ... The Mid-East 602 touring event drew three cars. ... Series competitors chase a $5,000 winner's payday June 17 in the Mike Butler Memorial at Cherokee Speedway in Gaffney, S.C.

County Line Raceway
I-95 Late Model Challenge
June 10, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Michael Rouse
  3. Bradley McCaskill
  4. John Eller
  5. Matthew Bissette
  6. Dustin Mitchell
  7. Michael Batten
  8. Cy Nelms Jr.
  9. Bobby Liles
  10. Roger Lucas

Harrell of Hope Mills, N.C., started from the pole and led all 30 laps, snapping a four-race series win streak by runner-up Rouse, who finished 1.298 seconds back. … Liles improved seven spots after starting 16th. … The event drew 17 cars. … Harrell earned $3,000 for his seventh career I-95 series triumph. … Harrell’s last I-95 win was July 24, 2021 in Fayetteville, N.C.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Colton Dimsdale
  2. Dustin Taylor
  3. Preston Dimsdale
  4. Hunter Kohn
  5. Brian Grumbles
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Mark Greene
  2. Mike Huey
  3. Justin Fite
  4. Mike Clark
  5. Jerry Farley
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Danny Ledford
  2. Dante Curtis
  3. Tucker Anderson
  4. Jacob Hamby
  5. Preston Crisp

Ricky Smith won the 602 Crate feature.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Larry Jackson
  3. Sherman Underwood
  4. Tom Wilson
  5. Josh Pierce
Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Bryan Mullis
  2. Ron Parker
  3. Colton Dimsdale
  4. Hunter Kohn
  5. Preston Dimsdale
County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Spencer Liggon
  3. John Eller
  4. Bobby Liles
  5. Cy Nelms Sr.
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Mike Clark
  2. Justin Fite
  3. Brandon Biffle
  4. Timbo Mangum
  5. Mark Greene
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Supers
May 29, 2023
  1. David Payne

Payne earned $2,000 in the Memorial Day Championship. ... Jason Deal won the Limited Late Model feature and Charles Devine won the 602 Crate Late Model feature.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 20, 2023
  1. Colton Dimsdale
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Goose Calvert
  4. Ron Parker
  5. Tony Whittier
Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
May 20, 2023
  1. Colby Quick
  2. Travis Steele
  3. Jamison McBride
  4. Dalton Jacobs
  5. Banjo Duke

Steven Thompkins won the 602 Crate feature.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Michael Batten
  2. Matthew Bissette
  3. Michael Rouse
  4. Dustin Mitchell
  5. Cy Nelms Jr.
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
May 19, 2023
  1. Jason Deal
  2. Brett Shook
  3. Drew Benfield
  4. John Howard
  5. Ricky Smith

Deal earned $1,500 in the Spring Championship. ... Bobby Elkins won the 602 Crate Late Model feature.

Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
May 13, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Matthew Bissette
  3. Michael Batten
  4. Cody Wright
  5. Carl Vaughan

The I-95 Challenge event drew just five entries. ... Michael Rouse of Wilson, N.C., won for the 17th time on the series, tying Dustin Mitchell for the all-time victories lead. ... Rouse led all 25 laps. ... The evening's final checkered fell at 8:35.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 13, 2023
  1. Chuckie Duncan
  2. Dustin Taylor
  3. Colton Dimsdale
  4. Nathan Walker
  5. Preston Dimsdale
Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 12, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Josh Pierce
  3. Brad Rigdon
  4. Tom Wilson
  5. Kyle Watts
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 12, 2023
  1. Mark Greene
  2. Jason Womack
  3. Brandon Biffle
  4. Jonathan Petrea
  5. Davis Ford
Harris Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
May 6, 2023
  1. Scott Shirey
  2. Dylan Watson
  3. Nick Deitz
  4. Timbo Mangum
  5. Robbie Bailey
  6. Colton Stanley
  7. Jesse Rockett
  8. Nathan Walker
  9. Colt Smith
  10. Bryson Harper

Shirey, of Swansea, S.C., earned $2,000 for his Charlie Blanton Memorial victory on the Blue Ridge circuit. ... He started on the pole and took the checkers 2.178 seconds ahead of fourth-starting Dylan Watson. ... TImbo Mangum led the first six laps, but Shirey took control on the seventh lap and led the rest of the 30-lap main event. ... Shirey notched his second series victory of 2023. ... Robbie Bailey rallied from his 13th starting spot to round out the top five. ... The event drew 19 entries.

County Line Raceway
I-95 Late Model Challenge
May 6, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Christian Thomas
  3. Michael Batten
  4. John Eller
  5. Matthew Bissette
  6. Cy Nelms Jr.
  7. Spencer Liggon
  8. Bradley McCaskill
  9. Bobby Liles
  10. Christian Joyner

The pole-starting Rouse, of Wilson, N.C., notched his 16th career I-95 Challenge victory. ... He's one victory behind all-time series leader Dustin Mitchell on the all-time victories list. ... Mitchell scratched from the 22-car feature lineup. ... Rouse led 30 laps while 11 other drivers completed those circuits. ... Runner-up Christian Thomas was 1.756 seconds behind at the checkers. ... Trevor Peoples, Cy Nelms Sr. and Michael Lee each completed a single lap.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 5, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Walker Arthur
  3. Billy Hubbard
  4. Larry Jackson
  5. Sherman Underwood

Robinson ganado $2,000 in the Cinco De Mayo special.

Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 5, 2023
  1. Mark Greene
  2. Mike Clark
  3. Jason Womack
  4. Travis Steele
  5. Justin Hobgood
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Crates (602)
May 5, 2023
  1. Colton Berrong
Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
April 29, 2023
  1. Preston Blalock
  2. Dalton Jacobs
  3. Daniel Parker
  4. Jamison McBride
  5. Jason Dickerson
  6. Cole Apple
  7. Jason Altiers
  8. Chase Blackwell
  9. Chason Beasley
  10. Daniel Durham

Blalock, of Clemmons, N.C., took the lead on lap eight and never looked back, topping Saturday's 29-car field and collecting $1,500, his second Mid-East 602 tour victory of the season. ... After winning Friday's $1,500 opener, Dalton Jacobs finished second, 1.213 seconds back. ... Daniel Parker gained five spots and finished third. ... Fast qualifier Jamison McBride led the first seven laps before fading to finish fourth. ... Saturday's feature lasted 15 minutes with 16 competitors completing 20 laps. ... Daniel Durham and Chason Beasley won heats.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 29, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Jake Jackson
  3. Brian Grumbles
  4. Dustin Taylor
  5. Alex Vance
Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
April 28, 2023
  1. Dalton Jacobs
  2. Jason Dickerson
  3. Daniel Parker
  4. Zach Blackwell
  5. Bladen Core
  6. Bill Tesh
  7. Cole Apple
  8. Tyler Kussman
  9. Carl Currin
  10. Chase Blackwell

Fifth-starting Jacobs, of Reidsville, N.C., took the lead on lap 17 and paced the final four circuits, topping the 22-car field and winning Friday's $1,500 North Carolina Speedweek makeup feature. ... Runner-up Jason Dickerson advanced six positions and finished 1.189 seconds back. ... Fast qualifier Preston Blalock led laps eight through 16 before finishing 11th. ... Zach Cox led the first seven laps before retiring on lap 16 and finishing 16th. ... Friday's feature lasted 33 minutes with 14 competitors completing 20 laps.

Halifax County Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 21, 2023
  1. John Carroll
  2. Joey Johnson
  3. Cy Nelms Jr.
  4. Craig Overby
  5. Dykes Maynard
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 21, 2023
  1. Mark Greene
  2. Jason Womack
  3. Davis Ford
  4. Mike Clark
  5. Everette Dunlap
Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 21, 2023
  1. Tom Wilson
  2. Brent Robinson
  3. Billy Hubbard
  4. Sherman Underwood
  5. Sanders Overman
Speedway at HorsePower Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
April 15, 2023
  1. Dalton Jacobs
  2. Michael Harrell
  3. Keith Hart
  4. Jason Welborn
  5. Shawn Walker
  6. Scott Jones
  7. Tommy Zachary
  8. Cole Hedrick
  9. Matt Duggins

Jacobs, of Reidsville, N.C., earned $1,200 in the Mid-East 602 tour event. ... He led all 20 laps. ... Jacobs also won the night's Mid-East 604 tour victory.

Speedway at HorsePower Park
Mid-East 604 Crate Late Model Series
April 15, 2023
  1. Dalton Jacobs
  2. Jesse Rockett
  3. Baillie Lowe
  4. Travis Steele
  5. Trey Tarlton
  6. Colby Quick
  7. Justin Hudspeth
  8. Brandon Biffle
  9. Hank Taylor
  10. Chub Gunter

Jacobs completed a sweep of Mid-East-sanctioned racing with his $1,500 604 Crate Late Model victory. ... He earlier won the 602 Crate main event. ... The 604 event drew 15 cars.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 15, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Dustin Taylor
  3. Brian Grumbles
  4. Jamison McBride
  5. Colton Dimsdale
Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
April 15, 2023
  1. Chase Blackwell
  2. Donovan Jackson
  3. Colton Blair
  4. Joseph Sanoske
  5. Mac Frye

The 14-year-old Blackwell's victory was on the undercard of Willie Milliken's Carolina Clash triumph for Super Late Models. ... The Grays Creek, N.C., teen captured his first feature victory in a race ended after eight laps because of time constraints after two lengthy red flags.

Halifax County Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 15, 2023
  1. Walker Arthur
  2. Cody Wright
  3. Matthew Bissette
  4. Carl Vaughan
  5. Ronnie Sissney

Arthur collected $2,500.

County Line Raceway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
April 1, 2023
  1. John Carroll
  2. Mac Frye
  3. Jason Dickerson
  4. Carl Currin
  5. Shaun Andrews
  6. Daniel Parker
  7. Cole Hedrick
  8. Craig Overby
  9. Jonathan Kluge
  10. Steven Thompkins II

Carroll, of Elm City, N.C., started fourth en route to a $1,200 payday. … The series hasn’t had a repeat winner in five events this season. … Runner-up Mac Frye improved nine positions, while third-finishing Jason Dickerson improved 11 spots. … Fast qualifier and polesitter Daniel Tucker slipped to sixth. … The race drew 15 entries. … Zach Price didn’t start the feature.

East Lincoln Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
March 25, 2023
  1. Scott Shirey
  2. Nick Deitz
  3. Dylan Watson
  4. Gary Mabe
  5. Dylan Davis
  6. Banks Johnson
  7. Colt Smith
  8. Danny Hurley
  9. Elliott Sanders
  10. David Minton

Third-starting Shirey, of Swansea, S.C., took the lead on lap 21 and paced the final 10 circuits, topping a 15-car field to win $2,000. ... Nick Dietz finished second, 3.246 seconds back. ... Polesitter Dylan Watson failed to lead a lap and finished third. ... Dylan Davis started 13th and finished fifth. ... Colt Smith advanced four positions and finished seventh. ... Danny Hurley and Elliott Sanders each gained six spots, finishing eighth and ninth. ... Saturday's feature lasted 36 minutes with eight drivers completing all 30 laps. ... Watson was fast qualifier.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
March 25, 2023
  1. Jamison McBride
  2. Chase Blackwell
  3. Jason Dickerson
  4. Dalton Jacobs
  5. Robbie Gibson

McBride won on the undercard of Michael Rouse's I-95 Late Model Challenge victory.

Tri-County Racetrack
Unsanctioned Supers
March 25, 2023
  1. David Payne
  2. Will Roland
  3. Danny Ledford
  4. Jamie Oliver
  5. Shawn Chastain

Payne earned $2,000. ... Ricky Smith won the 602 Crate Late Model feature. ... Also on the card was a $5,000 Sport Compact Dirt Racing Association event won by Brandon Dalton of Bowling Green, Ky.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
March 24, 2023
  1. Dalton Jacobs
  2. Chase Blackwell
  3. Daniel Parker
  4. Chason Beasley
  5. Zach Cox
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
March 24, 2023
  1. Jason Deal
  2. Danny Ledford
  3. Drew Deaver
  4. Brett Shook
  5. Parris Simmons
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
March 24, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Mike Clark
  3. Mark Greene
  4. Jason Womack
  5. Michael Lauffer
Halifax County Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
March 18, 2023
  1. Willie Milliken
  2. Robbie Gibson
  3. Brent Robinson
  4. Bladen Core
  5. Ronnie Long

Milliken drove Mason Price's car to victory over a six-car field on the undercard of Michael Rouse's Steel Block Bandits victory.

Carolina Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
March 11, 2023
  1. Blake Craft
  2. Timbo Mangum
  3. Matt Long
  4. Scott Shirey
  5. Nick Deitz
  6. David Minton
  7. Mark Greene
  8. Elliott Sanders
  9. Justin Sims
  10. Doug Sanders

Fifth-starting Craft of Lavonia, Ga., captured the $3,500 Blue Ridge Outlaw Late Models victory in Saturday’s Steve Heintz Tribute Race. ... He finished 1.217 seconds ahead of Timbo Mangum to record his second straight victory after pocketing $1,500 with the Southeastern Late Model Sportsman Series a week earlier at Cherokee Speedway. ... Justin Sims was disqualified and three drivers scratched from the event that drew 24 entries.

County Line Raceway
I-95 Late Model Challenge
March 11, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Christian Thomas
  3. John Eller
  4. Bradley McCaskill
  5. Bobby Liles
  6. Spencer Liggon
  7. Daniel Adam
  8. Tyler Hobgood
  9. Matthew Bissette
  10. Raymond Brown

The pole-starting Rouse, of Wilson, N.C., led all 30 laps in the I-95 Late Model Challenge opener. ... The reigning series champ took the checkers a half-second ahead of runner-up Christian Thomas. ... Rouse notched his 14th career tour victory, third on the all-time list. ... Bradley McCaskill rallied from his 15th starting spot to finish fourth. ... Ten of 17 starters completed 30 laps. ... The series returns to action March 25 in Fayetteville, N.C.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
February 24, 2023
  1. Daniel Parker
  2. Cody Overton
  3. Chase Blackwell
  4. Dustin Mitchell
  5. Jamison McBride
  6. Dalton Jacobs
  7. Jacob Owens
  8. Chason Beasley
  9. Carl Currin
  10. Steven Thompkins II

Second-starting Parker, of Raeford, N.C., led all 20 laps and topped a 37-car field to win Friday's $1,200 Mid-East 602 Crate Late Model main event as part of the third annual North Carolina Speedweek. ... Cody Overton earned his third runner-up finish in three nights, 0.621 of a second back. ... Chase Blackwell advanced five positions and finished third. ... Chason Beasley started 20th and finished eighth. ... Friday's feature lasted 23 minutes with 15 competitors completing 20 laps. ... Dustin Mitchell set fast time.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
February 24, 2023
  1. Jeremy Steele
  2. Dillon Brown
  3. Layton Sullivan
  4. Justin Hudspeth
  5. Dalton Jacobs
  6. Bryan Mullis
  7. Mark Crowe
  8. Corey Almond
  9. Brian Ledbetter
  10. Cody Overton

The fast qualifying Steele, of York, S.C., led all 30 laps from the pole to top a 26-car field and win Friday's $3,000 Mid-East 604 Crate Late Model feature as part of the third annual North Carolina Speedweek. ... Dillon Brown advanced three positions and finished second, 1.562 seconds back. ... Layton Sullivan gained four spots and finished third. ... Dalton Jacobs started 13th and finished fifth. ... Corey Almond and Brian Ledbetter each advanced six spots, finishing eighth and ninth.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
February 23, 2023
  1. Jamison McBride
  2. Cody Overton
  3. Jordan Koehler
  4. Dustin Mitchell
  5. Chase Blackwell
  6. Daniel Parker
  7. Morghan Johnson
  8. Steven Thompkins II
  9. Donovan Jackson
  10. Carl Currin

McBride, of Danbury, N.C., was awarded the $1,000 victory after apparent winner Willie Milliken was disqualified during post-race inspection. McBride is credited with topping Thursday's 33-car field while Milliken appears 24th in the final rundown. ... Cody Overton advanced seven positions to earn his second consecutive runner-up finish. ... Jordan Koehler gained 12 spots and finished third. ... Morghan Johnson started 24th and finished seventh. ... Thursday's feature lasted 18 minutes with 16 drivers completing all 20 laps. ... McBride, Milliken, Dustin Mitchell and Dalton Jacobs won heats.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
February 23, 2023
  1. Justin Hudspeth
  2. Dalton Jacobs
  3. Dillon Brown
  4. Jacob Brown
  5. Travis Steele
  6. Bryan Mullis
  7. Layton Sullivan
  8. Cody Overton
  9. Corey Almond
  10. Amanda Robinson

Sixth-starting Justing Hudspeth of Ronda, N.C., took the lead on lap 13 and led the second half of Thursday's 25-lap feature, topping the 26-car field to win $1,500. ... Dalton Jacobs advanced three positions and finished 0.679 of a second back. ...  Jacob Brown and Layton Sullivan each gained three spots to finish fourth and seventh, respectively. ... Cody Overton started 19th and finished eighth. ... Thursday's feature lasted 15 minutes with 15 competitors completing all 25 laps. ... Dillon Brown earned fast qualifier honors.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
February 22, 2023
  1. Dean Bowen
  2. Cody Overton
  3. Dalton Jacobs
  4. Joey Johnson
  5. Chase Blackwell
  6. Jacob Owens
  7. Carl Currin
  8. Jason Dickerson
  9. Mark Eller
  10. Steven Thompkins II

Bowen, of Whiteville, N.C., led all 20 laps to top a 25-car field in Wednesday's $800 opener of a four-day race weekend for the Mid-East 602 Crate Late Model Series. ... Cody Overton pursued Bowen for the entire distance, finishing a scant 0.081 of a second back. ... Dalton Jacobs advanced two positions and finished third. ... Joey Johnson gained three spots and finished fourth. ... Jacob Owens started 16th and finished sixth. ... Wednesday's feature lasted 24 minutes with 16 drivers completing all 20 laps. ... Bowen, Oveton and Parker Daniel won heats.

North Dakota

Williston Basin Speedway
WISSOTA Late Models
September 17, 2023
  1. Jim Harris
  2. Steve Anderson
  3. Jim Zaremski
  4. Jeremiah LaDue
  5. Morris Oberle

Harris won the finale of the Fall Roundup.

Williston Basin Speedway
WISSOTA Late Models
September 16, 2023
  1. Lance Schill
  2. Jim Harris
  3. Rob Odegard
  4. Jim Zaremski
  5. Jeremiah LaDue

Schill won the opener of the Fall Roundup.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
September 1, 2023
  1. Dustin Strand
  2. Joey Pederson
  3. Brad Seng
  4. Brody Troftgruben
  5. Shane Edginton
Devils Lake Speedway
WISSOTA Late Models
August 26, 2023
  1. Eric Haugland
  2. Joey Pederson
  3. Brad Seng
  4. Brody Troftgruben
  5. John Seng
River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Shane Edginton
  2. Dustin Strand
  3. Brody Troftgruben
  4. Mitch Johnson
  5. Brandon Fuller

Edginton beat Strand by a 2.267-second margin.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Dustin Strand
  2. John Seng
  3. Brody Troftgruben
  4. Tom Corcoran
  5. Brad Seng
River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 4, 2023
  1. Joey Pederson
  2. Dustin Strand
  3. Brad Seng
  4. Mike Balcaen
  5. Tom Corcoran
River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
July 7, 2023
  1. Dustin Strand
  2. Tyler Peterson
  3. Brad Seng
  4. Shane Edginton
  5. Brody Troftgruben
McLean County Speedway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Lance Schill
  3. Steve Anderson
  4. Lynn Amick
  5. Dan Dowling

Peterson started outside the front row and raced to a $2,000 victory in the weekend finale of the Cottingham Insurance Wholesale Ag Late Model Shootout. ... Rusty Kollman started 14th and finished sixth in the event during the McLean County Fair.

Devils Lake Speedway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. John Seng
  2. Dustin Strand
  3. Jason Strand
  4. Joey Pederson
  5. Brody Troftgruben

Blake Anderson was airlifted to a hospital after a crash. He was released from the hospital early the following day with a concussion diagnosis. He also complained of stiffness, soreness and a swollen and bruised right hand.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Dustin Strand
  2. Joey Pederson
  3. Brad Seng
  4. Lance Schill
  5. Greg Moore

The sixth-starting Strand won by 1.711 seconds for his 101st feature victory at River Cities (his 100th came earlier in the night in modified action). ... Runner-up Joey Pederson rallied from his 12th starting spot. ... Tyler Peterson tried to wrest the lead from Strand late in the race but was tagged for a caution when Strand spun. ... Seventeen of 22 starters were running at the finish.

McLean County Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Corey Aga
  2. Mike Jager
  3. Lynn Amick
  4. Rusty Kollman
  5. Jim Harris

Aga, of Rapid City, S.D., earned $2,000 in the Cottingham Insurance Wholesale Ag Late Model Shootout during the McLean County Fair. ... He won his second-ever Late Model start. ... Another $2,000 is up for grabs June 17. ... Six of 12 entrants were running at the finish. ... Kory Hochsprung scratched from the feature.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
June 9, 2023
  1. Cole Schill
  2. Mike Greseth
  3. Tyler Peterson
  4. Joey Pederson
  5. Brad Seng

Pole-starting Greg Friestad finished 11th.

Southwest Speedway
WISSOTA Late Models
May 27, 2023
  1. Ben Mickelson
  2. Greg Moore
  3. Brad Hartigan
  4. Beau Nave
  5. Jim Zaremski
  6. Jeremiah LaDue
  7. Paul Mueller
  8. Jim Harris
  9. Logan Dowson

Mickelson, of Jamestown, N.D., earned $3,000 in a rare Late Model event at the Dickinson, N.D., oval, the Superior Water 40. ... The winner started outside the front row and led all the way. ... The event drew 13 cars.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
May 26, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dustin Strand
  3. Mike Greseth
  4. Brody Troftgruben
  5. Ryan Corbett

Modified standout Tyler Peterson notched his first career Late Model victory. ... Lance Schill led the first seven laps but fell from contention and retired on lap 11.

Nebraska

U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
September 16, 2023
  1. Travis Dickes
  2. Cory Dumpert
  3. J.J. Rodeman
  4. Kale Kosiski
  5. Dylan Schmer

Dickes won the Abe Lincoln Memorial.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
September 2, 2023
  1. Dylan Schmer
  2. Alex Banks
  3. Dean Abbey
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Jack Hearty
Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Alex Banks
  2. Nelson Vollbrecht
  3. Cory Dumpert
  4. Dylan Schmer
  5. Beau Johnson
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Cale Osborn
  2. Justin Gregg
  3. Denton Duncan
  4. Spencer Landers
  5. Tom Svoboda
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
August 24, 2023
  1. Alex Banks
  2. Jacob Brown
  3. Cory Dumpert
  4. Chase Osborne
  5. Cade Richards

Dumpert wrapped up the track title.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Beau Johnson
  2. Devin Johnson
  3. Cory Dumpert
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Joey Haase
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Casey Landers
  2. J.J. Rodeman
  3. Alex Humphrey
  4. Cale Osborn
  5. Jacob Kubicka

Landers, a 43-year-old from Cairo, Neb., won from the pole position for his first career Late Model feature victory.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Ben Sukup
  3. Dylan Schmer
  4. Travis Birkley
  5. Chase Osborne
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
August 10, 2023
  1. Travis Dickes
  2. Chase Osborne
  3. Cade Richards
  4. Tom Svoboda
  5. Beau Johnson
Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Beau Johnson
  2. Cade Richards
  3. Chase Osborne
  4. Dylan Schmer
  5. Alex Banks
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Jake Bridge
  2. Alex Humphrey
  3. Jacob Kubicka
  4. Justin Gregg
  5. Cole Ashby
Boone County Raceway
IMCA Late Models
August 4, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Alex Banks
  3. Cade Richards
  4. Chase Osborne
  5. Beau Johnson

Dumpert's fifth victory wrapped up his track championship.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Dylan Schmer
  2. Chase Osborne
  3. Alex Banks
  4. Cory Dumpert
  5. Nelson Vollbrecht
Boone County Raceway
IMCA Late Models
July 28, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Brock Carlson
  3. Alex Banks
  4. Blair Kraus
  5. Dylan Schmer
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Dylan Schmer
  2. Alex Humphrey
  3. Cale Osborn
  4. Jake Bridge
  5. Jacob Kubicka
Boone County Raceway
IMCA Late Models
July 21, 2023
  1. Chase Osborne
  2. Alex Banks
  3. Matt Haase
  4. Dylan Schmer
  5. Denton Duncan

Osborne won the 14-car feature from his sixth starting spot.

U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
July 20, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Travis Dickes
  3. Cory Dumpert
  4. Cade Richards
  5. Chris Johnson
Off Road Speedway
IMCA Late Models
July 15, 2023
  1. Cade Richards
  2. Travis Birkley
  3. Alex Banks
  4. Matt Haase
  5. Nelson Vollbrecht

Richards won from 11th for his second victory of the weekend.

Boone County Raceway
IMCA Late Models
July 14, 2023
  1. Alex Banks
  2. Mark Lueken
  3. Cory Dumpert
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Ben Sukup

Banks won from his sixth starting spot in the 12-car feature.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
July 8, 2023
  1. Nelson Vollbrecht
  2. Dylan Schmer
  3. Chase Osborne
  4. Devin Johnson
  5. Eric Vanosdall
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
July 8, 2023
  1. Tom Svoboda
  2. Justin Gregg
  3. Alex Humphrey
  4. Austin Svoboda
  5. Roger Elliott

The event drew seven Late Models.

Boone County Raceway
IMCA Late Models
June 30, 2023
  1. Matt Haase
  2. Cory Dumpert
  3. Greg Krohn
  4. Jake Bridge
  5. Chase Osborne

The second-starting Haase held off the ninth-starting Dumpert.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 24, 2023
  1. Justin Gregg
  2. Cory Dumpert
  3. Austin Svoboda
  4. Alex Humphrey
  5. J.J. Rodeman

Gregg, not a regular competitor in the division for the past nine seasons, won from the pole over the 10th-starting Dumpert.

Boone County Raceway
IMCA Late Models
June 23, 2023
  1. Mark Lueken
  2. Cory Dumpert
  3. Chase Osborne
  4. Cade Richards
  5. Alex Banks
Off Road Speedway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Ben Sukup
  3. Alex Banks
  4. Justin Bertschinger
  5. Devin Johnson

Dumpert won from his ninth starting spot over the pole-starting Sukup. ... In the first of two Late Model features, Eric Vanosdall outran Dumpert, Joey Haase, Sukup and Devin Johnson.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Cade Richards
  3. Jacob Kubicka
  4. Tom Svoboda
  5. Denton Duncan

Kosiski's victory came on the undercard of Justin Zeitner's Malvern Bank Super Late Model Series victory.

U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
June 15, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Travis Dickes
  3. Cade Richards
  4. Kale Kosiski
  5. Chase Osborne
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 10, 2023
  1. Jacob Kubicka
  2. Austin Svoboda
  3. Cade Richards
  4. J.J. Rodeman
  5. Kale Kosiski

Austin Svoboda scored his first top-five finish in the division.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Justin Bertschinger
  3. Chase Osborne
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Alex Banks

Bertschinger scored his first top-five Late Model finish.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Alex Humphrey
  2. J.J. Rodeman
  3. Spencer Landers
  4. Tom Svoboda
  5. Denton Duncan
Boone County Raceway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Chase Osborne
  3. Alex Banks
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Matt Haase

Dumpert won from his ninth starting spot in the 12-car field.

Dawson County Raceway
High Plains Late Model Series
May 28, 2023
  1. Josh Leonard
  2. Scott Lewis
  3. Brady Balderston
  4. Jacob Kubicka
  5. Kyle Clough
  6. TeeJay Janousek
  7. Cale Osborn
  8. Virgil Randall
  9. Albert Sack
  10. Chris Stevens

Josh Leonard of Gibbon, Neb., scored his 10th career High Plains victory and second of the weekend (he won Saturday at Lincoln County Raceway in North Platte, Neb.). ... Leonard led all 20 laps and took the checkers 3.496 seconds ahead of Scott Lewis. ... Leonard was a seven-time winner on the series last season. ... Polesitter Cale Osborn ended up seventh. ... A dozen of 15 starters were running at the finish and seven completed 20 laps. ... Three drivers scratched from the feature, including two women, Layne Bellm and Maria Hankins.

Lincoln County Raceway
High Plains Late Model Series
May 27, 2023
  1. Josh Leonard
  2. Kyle Clough
  3. Brandon Lewis
  4. Scott Lewis
  5. Jeff Meeker
  6. Albert Sack
  7. Cale Osborn
  8. Layne Bellm
  9. Chris Stevens
  10. Cherokee Dillin

The pole-starting Leonard, of Gibbon, Neb., earned $1,000 in the High Plains tour season opener. ... He notched his ninth career victory with the Colorado-based organization. ... Eighth-starting Kyle Clough finished second in his first series start and Brandon Lewis improved 14 spots for third. ... The scheduled 20-lapper was apparently halted after 18 laps, according to electronic scoring.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
May 27, 2023
  1. Spencer Landers
  2. Alex Humphrey
  3. Denton Duncan
  4. Cade Richards
  5. J.J. Rodeman

The 20-year-old Landers, of Cairo, Neb., notched his first Late Model victory in his fourth year in the division. ... He led all but the first circuit for the 25-lap victory.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
May 27, 2023
  1. Beau Johnson
  2. Nelson Vollbrecht
  3. Cory Dumpert
  4. Devin Johnson
  5. Joey Haase

Beau Johnson, 14, notched his first Late Model victory. ... “I knew I wanted to run the top line because it was picking up rubber,” Johnson told the Norfolk (Neb.) Daily News. “I know about which lines to run since I’ve watched a lot of racing over the years, and my dad (Jim) has told me a few things, so I’ve just gone with it.”

Off Road Speedway
IMCA Late Models
May 20, 2023
  1. Ben Sukup
  2. Cory Dumpert
  3. Devin Johnson
  4. Chase Osborne
  5. Junior Coover
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
May 20, 2023
  1. Dan Smith
  2. Alex Humphrey
  3. Denton Duncan
  4. Tom Svoboda
  5. Jack Hearty

Smith swept two Late Model features, beating Denton Duncan in the first one and Alex Humphrey in the second.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
May 6, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Chase Osborne
  3. Alex Banks
  4. Devin Johnson
  5. Beau Johnson

Dumpert completed a three-victory weekend.

Boone County Raceway
IMCA Late Models
May 5, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Alex Banks
  3. Nelson Vollbrecht
  4. Chase Osborne
  5. Cory Beckstrom
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
May 4, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Alex Banks
  3. Kale Kosiski
  4. Zach Zeitner
  5. Chase Osborne

Alex Banks led the first two laps before the third-starting Dumpert took control of the 20-lapper. ... Polesitter Cole Ashby slipped to a ninth-place finish. ... Twelve of 13 starters were running at the finish.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
April 29, 2023
  1. Nelson Vollbrecht
  2. Chase Osborne
  3. Alex Banks
  4. Matt Haase
  5. Devin Johnson

Vollbrecht notched his first Off Road feature victory since June 13, 2020.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
April 29, 2023
  1. Cale Osborn
  2. Jacob Kubicka
  3. Dan Smith
  4. Alex Humphrey
  5. Denton Duncan

Osborn earned $1,000 for his victory in the season-opening Mike Chapin Memorial Spring Thaw. ... It was the track's first event since 2021.

U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
April 20, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Jacob Kubicka
  3. Kale Kosiski
  4. Alex Banks
  5. Ben Sukup
Eagle Raceway
IMCA Late Models
April 2, 2023
  1. Jesse Sobbing
  2. Jim Johnson
  3. Mike Collins
  4. Kale Kosiski
  5. Jacob Kubicka

Sobbing won the Topless Nationals main event.

New Mexico

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
September 23, 2023
  1. Josh Cain
  2. Eric McNutt
  3. Steve Stultz
  4. Ronnie Leathem Jr.
  5. Rolando Rodriguez
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Josh Cain
  2. Keko Perez
  3. Jon Ortega
  4. Eric McNutt
  5. Devan Smith

Cain started outside the fourth row.

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Josh Cain
  2. Jon Ortega
  3. Jeff Schildmeyer
  4. Xavier Ortega
  5. Shane McNutt
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Kent Rosevear
  2. Josh Cain
  3. Jon Ortega
  4. Pete Vargas
  5. Walton Kyle Jr.
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Josh Cain
  2. Keko Perez
  3. Ronnie Leathem Jr.
  4. Eric McNutt
  5. Shane McNutt
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Shane McNutt
  2. Walton Kyle Jr.
  3. Josh Cain
  4. Rob Moseley
  5. Eric McNutt
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Josh Cain
  2. Eric McNutt
  3. Devan Smith
  4. Shane McNutt
  5. Ronnie Leathem Jr.
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Eric McNutt
  2. Ronnie Leathem Jr.
  3. Josh Cain
  4. Devan Smith
  5. Brandon Cruse
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Eric McNutt
  2. Devan Smith
  3. Josh Cain
  4. Phillip Houston
  5. Ronnie Leathem Jr.
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Rob Moseley
  2. Eric McNutt
  3. Jeremy Stamper
  4. Shane McNutt
  5. Brandon Cruse

Hector Barraza crossed the line fifth but was disqualified.

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
April 22, 2023
  1. Rob Moseley
  2. Josh Cain
  3. Jeremy Stamper
  4. Shane McNutt
  5. Eric McNutt
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
April 8, 2023
  1. Josh Cain
  2. Shane McNutt
  3. Eric McNutt
  4. Jeremy Stamper
  5. Rob Moseley

Nevada

Las Vegas Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
November 11, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Derrick Stewart
  3. Bricen James
  4. Austin Theiss
  5. Steve Stultz
  6. Rob Mayea

The fourth-starting Winebarger, of Corbett, Ore., took the lead on a lap-11 restart and paced the final five circuits, topping Saturday's six-car field and collecting $3,777. ... Derrick Stewart of Ainsworth, Iowa, led the first 10 laps before giving way to Winebarger and finishing 3.915 seconds back. ... Bricen James started sixth and finished third. ... Beau Begnaud and Jeff Schildmeyer scratched. ... Winebarger won Thursday and Friday's prelims.

Las Vegas Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
November 10, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Rob Mayea
  3. Derrick Stewart
  4. Austin Theiss
  5. Steve Stultz

Winebarger won his second prelim feature of the Duel in the Desert weekend. ... Five cars started.

Las Vegas Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
November 9, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Rob Mayea
  3. Derrick Stewart
  4. Steve Stultz
  5. Austin Theiss

Part of the Duel in the Desert, the preliminary feature drew eight cars.

New York

Woodhull Raceway
RUSH Crates
September 30, 2023
  1. Steve LeBarron
  2. Brian Knowles
  3. Brett Marlatt
  4. Joe Layfield
Genesee Speedway
RUSH Crates
September 23, 2023
  1. Bryce Davis
  2. Jason Genco
  3. Jason Knowles
  4. Dave DuBois
  5. David Pangrazio
  6. Chad Homan
  7. John Waters
  8. Austin Allen
  9. T.J. Downs
  10. Derrick McGrew

Davis earned $3,000 for his Clayton Downs Memorial victory. .... He led all 33 laps in rebounding from the previous night when his car broke on the first lap of the Topless Nationals weekend opener. ... “Those last five laps I was just hanging on,” Davis said. “I can’t thank TJ Downs and his family enough for running this race together.”

Genesee Speedway
RUSH Crates
September 22, 2023
  1. Kurt Stebbins
  2. Paul Grigsby
  3. Jeremy Wonderling
  4. Jason Knowles
  5. John Waters
  6. Bill Holmes
  7. Jason Genco
  8. Austin Hauser
  9. Breyton Santee
  10. Billy DuBois

Stebbins, the Wellsville, N.Y., driver who promotes the track with his wife Bonnie, earned $4,000 in the Russ Prentice Memorial on the opening night of the Topless Nationals. ... Stebbins led all but the first lap of the caution-marred event. ... First-lap leader Chad Homan was running second when he broke on the 12th lap.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
September 16, 2023
  1. John Waters
  2. Austin Allen
  3. Jason Knowles
  4. Steve LeBarron
  5. Brian Knowles
Ransomville Speedway
RUSH Crates
September 15, 2023
  1. Austin Hauser
  2. Derrick McGrew
  3. Jimmy Johnson
  4. Randy Hall
  5. T.J. Downs

Ransomville hosted its lone Crate Late Model event of the season.

Freedom Motorsports Park
Unsanctioned Supers
September 8, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Max Blair
  3. Mike Knight
  4. Greg Oakes
  5. Bump Hedman
  6. Jason Genco
  7. Dutch Davies
  8. Kyle Bedell
  9. Doug Eck
  10. Chad Homan

Hess, of Waterford, Pa., earned $3,500 for his victory in the Pete Loretto Memorial, the opening night of the track's Fall Classic. ... The second night of action was rained out.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
September 2, 2023
  1. Steve LeBarron
  2. John Waters
  3. Austin Allen
  4. Brian Knowles
  5. Brett Marlatt

LeBarron won by a 4.8-second margin. ... Brett Marlatt won a second Crate Late Model feature.

Genesee Speedway
RUSH Crates
September 2, 2023
  1. Doug Ricotta
  2. Jon Rivers
  3. Dave DuBois
  4. Bill Holmes
  5. Chad Homan

Ricotta won his second straight feature by overtaking Rivers on a lap-22 restart. ... Dave DuBois held onto his division points lead with one race remaining.

Genesee Speedway
RUSH Crates
August 26, 2023
  1. Doug Ricotta
  2. Dave DuBois
  3. Jon Rivers
  4. Jeremy Wonderling
  5. Zack Carley

Ricotta pulled away from Dave DuBois in a race where a heavy mist threatened the action. ... Ricotta is the division's seventh winner of 2023. ... Chad Homan tangled with a lapped car on the 12th lap, and transmission woes on the restart ended his race. ... “We got a break with Homan (falling out) because he probably had the best car but sometimes you need to catch a break," Ricotta said.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Darrell Bossard
  2. Ryan Scott
  3. Greg Oakes
  4. David Scott
  5. Bump Hedman

The track recently posted for sale closed its season with a Super Late Model thriller with six lead changes among four leaders. ... Bossard led the final four laps for his 10th Stateline victory. ... Greg Oakes clinched the Super Late Model title. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature and wrapped up the track title.

Genesee Speedway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. David Pangrazio
  2. Dave DuBois
  3. Chad Homan
  4. Jon Rivers
  5. Bill Holmes

Pangrazio outdueled Paul Grigsby and took the lead for good on lap 19. ... “I saw Paul kept slipping up so I need to keep racing like I’m leading the race just keeping it steady and running the bottom,” Pangrazio said.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. Bryce Davis
  2. Austin Allen
  3. Brett Marlatt
  4. Jason Knowles
  5. Rickie Loucks

Davis won from his seventh starting spot for a $2,000 victory.

Glen Ridge Motorsports Park
RUSH Crates
August 13, 2023
  1. Chad Homan
  2. Demetrios Drellos
  3. Zack Carley
  4. Sean Beardsley
  5. Rob Powell

Homan won the 25-lapper, the track's first Crate Late Model event. ... The event drew eight cars. ... The track plans weekly Crates in 2024.

Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
August 11, 2023
  1. Dave DuBois
Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
August 11, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crate Late Model Series
August 8, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Bryce Davis
  3. Joe Martin
  4. Austin Allen
  5. Austin Hauser
  6. Kurt Stebbins
  7. Chad Homan
  8. Brian Knowles
  9. Mike Wonderling Jr.
  10. Logan Jaquay

Pole-starting Wonderling, of Wellsville, N.Y., led all 30 laps and topped Tuesday's 34-car field to collect $4,000; it's Wonderling's eighth series victory of the season and his sixth in the last eight tour races, as he extends his points lead. ... After winning a consolation, Brock Pinkerous and his crew chief and father, Paul Pinkerous, were disqualified from Tuesday's feature for out-of-car conduct and touching a track official. Driver and team have been suspended from RUSH-sanctioned events for 30 days and fined $500 which must be paid before the driver or team can compete again. The team was also placed on a one-year probation.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Jason Genco
  3. Darrell Bossard
  4. Ryan Scott
  5. Bob Dorman

Hess led flag-to-flag for his 41st Super Late Model victory at Stateline, fourth on the all-time list. ... The event drew 17 Supers. ... Taking the lead from David Parker on the 12th lap, Jason Genco won the Crate Late Model feature, his 16th (he's second on that list behind Max Blair).

Woodhull Raceway
RUSH Crates
August 5, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Jason Knowles
  4. Aaron Miller
  5. Joe Layfield
Genesee Speedway
RUSH Crates
August 5, 2023
  1. Chad Homan
  2. Zack Carley
  3. Bill Taylor
  4. Dave DuBois
  5. Billy DuBois
Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
July 28, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crates
July 22, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. John Waters
  4. Aaron Miller
  5. Jason Knowles
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Mike Knight
  2. Darrell Bossard
  3. Wyatt Scott
  4. Greg Oakes
  5. David Scott

Mike Knight made the winning move on Wyatt Scott on the fourth lap. ... He earned his first Stateline victory since Sept. 11, 2010. ... The event drew 18 Super Late Models. ... Matt Sipes won the Crate Late Model feature over David Parker, the first of his career.

Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
July 21, 2023
  1. Chad Homan
  2. Paul Grigsby
  3. Chuck LaFleur
  4. Bryce Davis
  5. Dave DuBois

Homan took the lead from Bill Taylor mid-race and raced to his 92nd career feature victory. ... Mark Sundt and Brad Mesler were eliminated in a first-lap crash on the backstretch.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
July 21, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crates
July 15, 2023
  1. Jason Knowles
  2. Austin Allen
  3. Aaron Miller
  4. Brett Marlatt
  5. Brian Knowles

Jason Knowles won by a 3.016-second margin

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
July 14, 2023
  1. Brian Knowles
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Greg Oakes
  2. Darrell Bossard
  3. David Scott
  4. Jake Finnerty
  5. Bump Hedman

Oakes led all 25 laps for his second Stateline victory of the season and ninth of his career. ... David Parker won the Crate Late Model feature that was cut to 11 laps because of a time limit. ... Parker led only the 11th lap after Khole Wanzer led the first 10. Two ensuing cautions on the 11th lap ended the race.

Genesee Speedway
RUSH Crates
July 8, 2023
  1. Chad Homan
  2. Jeremy Wonderling
  3. Mike Wonderling Jr.
  4. Dave DuBois
  5. Doug Ricotta

The driver of the No. 91 won his 91st feature. ... Homan took the lead from Dave DuBois just before halfway for his third Genesee victory of the season. ... “It took a minute for the tires to come in but then this car was terrific," Homan said. "It does great on tracks like this,” noted Homan in Victory Lane about the slick conditions."

Woodhull Raceway
RUSH Crates
July 8, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Austin Allen
  3. Jason Knowles
  4. Brian Knowles
  5. Aaron Miller
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Bump Hedman
  3. Jake Finnerty
  4. Ryan Montgomery
  5. Darrell Bossard
  6. Greg Oakes
  7. Doug Eck
  8. Dutch Davies
  9. Kyle Bedell
  10. Jason Genco

Dave Hess Jr. of Waterford, Pa., earned a $4,500 Super Late Model victory in an event presented by the Town of Busti & Shults Auto Group in celebration of the Busti Bicentennial. ... Hess has 40 career Late Model victories and, combined with his modified victories, has won 97 features at Stateline. ... Hess regained the lead from Bump Hedman on the sixth lap. ... Hedman led laps 2-5. ... Jeremy Wonderling won the Crate Late Model feature.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
June 30, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 24, 2023
  1. Steve LeBarron
  2. Brian Knowles
  3. Jason Knowles
  4. Brett Marlatt
  5. Austin Allen
Genesee Speedway
RUSH Crates
June 17, 2023
  1. Bill Holmes
  2. Demetrios Drellos
  3. Doug Ricotta
  4. Zack Carley
  5. Billy DuBois

Holmes rebounded after losing the lead on the last lap a week earlier. ... Zack Carley spun on lap 21 but rallied back to fourth. ... Points leader Dave DuBois was an early retiree.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 17, 2023
  1. Austin Allen
  2. Brian Knowles
  3. Jason Knowles
  4. Brett Marlatt
  5. Rickie Loucks

Brett Marlatt came from outside the fifth row to finish fourth.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Ryan Scott
  3. Jake Finnerty
  4. Andy Boozel
  5. Jason Genco

Hess notched his first victory of the season and 39th of his career (fifth on the track's all-time list). ... Hess also made a 12th-to-second charge in the modified feature. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature.

Genesee Speedway
RUSH Crates
June 10, 2023
  1. Chad Homan
  2. Bill Holmes
  3. Doug Ricotta
  4. Zack Carley
  5. Paul Grigsby

Chad Homan spoiled the birthday of Bill Holmes with a last-corner pass for the lead. ... Homan won by 0.19 of a second.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Bob Dorman
  2. Jason Genco
  3. Greg Oakes
  4. Darrell Bossard
  5. Ryan Scott

Dorman won for the first time at Stateline. ... He wrestled the lead from Jason Genco for good on the 17th lap. ... Andy Michael won the Crate Late Model feature. Genco led early but spun after contact with a lapped car.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
June 9, 2023
  1. Alan Chapman
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Greg Oakes
  2. Andy Boozel
  3. Ryan Scott
  4. David Scott
  5. Nicholas Eck

Oakes led all the way for his second victory of the season and ninth of his career at Stateline. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature. ... Crate racer Draven Kuzminski of Sugar Grove, Pa., was involved in an accident and taken to UPMC Hamot Medical Center in Erie, Pa., for treatment; he was back home early Sunday evening.

Genesee Speedway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. Dave DuBois
  2. Zack Carley
  3. Bill Holmes
  4. Bill Taylor
  5. Billy DuBois

“My team works so hard to make sure everything is so perfect every week and I can’t even put it in to words,” said DuBois, who won his first feature in two years. “This is my home track and I love being here!”

Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Austin Allen
  4. Aaron Miller
  5. Bryce Davis
Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Austin Allen
  4. Aaron Miller
  5. Bryce Davis
Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Mike Wonderling Jr.
  2. Dave DuBois
  3. Paul Grigsby
  4. Dalton Jaquay
  5. Dustin Waters

Paul Grigsby rebounded to finish third after a lap-two flat tire. ... Dan Bennett got into the frontstretch wall on the 19th lap while battling Dustin Waters for third.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Todd Chapman
Genesee Speedway
RUSH Crate Late Model Series
May 27, 2023
  1. Bryce Davis
  2. Chad Homan
  3. Jason Knowles
  4. Jeremy Wonderling
  5. Mike Wonderling Jr.
  6. Austin Hauser
  7. Joe Martin
  8. Doug Ricotta
  9. John Waters
  10. Shane Crotty

Davis, of Corning, N.Y., led all the way for a $3,000 RUSH Crate Late Model Series victory. ... The victory was his first on the tour since 2017. ... Mike Wonderling improved eight positions in finishing fifth. ... Friday's series winner at Outlaw Speedway, Joe Martin, was seventh at Genesee.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
May 27, 2023
  1. Jacob Tubbs
  2. Aaron Miller
  3. Brian Knowles
  4. Austin Allen
  5. Steve LeBarron

Tubbs notched his first Crate Late Model victory.

Stateline Speedway
RUSH Crates
May 27, 2023
  1. Andy Michael
  2. Jason Genco
  3. Matt Sipes
  4. Jeff Hoffman
  5. Jimmy Johnson

Michael overtook Genco on the final lap to win the 20-lapper. ... Matt Sipes led the first four laps before Genco took command.

Outlaw Speedway
RUSH Crate Late Model Series
May 26, 2023
  1. Joe Martin
  2. Mike Wonderling Jr.
  3. Cody Dawson
  4. Jeremy Wonderling
  5. Chad Homan
  6. Austin Hauser
  7. Brock Pinkerous
  8. Ashton Briggs
  9. Austin Allen
  10. Shane Crotty

Joe Martin of Punxsutawney, Pa., held off Mike Wonderling Jr. to score a flag-to-flag victory in the 30-lap Gary Montgomery Memorial. He earned $3,000 for his first RUSH Crate Late Model Series win of 2023. ... Wonderling settled for second, 0.789 of a second behind the victor. ... Martin's victory snapped Jeremy Wonderling's two-race winning streak. ... The event drew a 22-car field. ... Martin's 15.128-second lap lowered the track record.

Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
May 26, 2023
  1. Paul Grigsby
  2. David Pangrazio
  3. Chuck LaFleur
  4. Dave DuBois
  5. Andy Michael

Grigsby earned $2,000 in the Ron Baker Memorial. ...Grigsby led all 30 laps.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
May 26, 2023
  1. Pat Parker
Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
May 19, 2023
  1. Alan Chapman
Genesee Speedway
RUSH Crates
May 18, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Bryce Davis
  3. David Pangrazio
  4. Dave DuBois
  5. Doug Ricotta

Wonderling earned $1,250 in the Dave Shuknecht Memorial. ... He led all 25 laps and took the checkers 1.611 seconds ahead of Bryce Davis. ... Dave DuBois started 10th and finished fourth.

Stateline Speedway
RUSH Crate Late Model Series
May 13, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Joe Martin
  3. Jason Genco
  4. Brock Pinkerous
  5. Ward Schell
  6. Breyton Santee
  7. Craig Graham
  8. Ashton Briggs
  9. Josh Ferry
  10. David Parker

Wonderling, of Wellsville, N.Y., earned $3,000 in the Bill Law Memorial. ... Wonderling, who has won the race four times in six attempts, took the lead from polesitter and race-long leader Joe Martin on the 11th of 30 laps. ... “I could stay with Joe and I was on a different tire than he was. The longer we ran green, the better I got," winner Jeremy Wonderling said. "As long as I could stay with Joe, I knew I’d have something for him later on when we got in lapped traffic." ... Martin ended up second, 4.298 seconds behind the winner in the caution-free feature. ... Brock Pinkerous, 13, notched his best tour finish in fourth. ... Breyton Santee improved 10 positions in finishing sixth. ... Fifteen of 24 starters completed 30 laps. ... Chub Frank scratched from the main event. ... Chad Sines won the non-qualifiers' race.

Genesee Speedway
RUSH Crates
May 13, 2023
  1. David Pangrazio
  2. Dave DuBois
  3. Chad Homan
  4. Doug Ricotta
  5. J.J. Mazur

Pangrazio won his first Genesee feature since June 2018. ... He fended off Dave DuBois through the middle stages when the lead interval had shrunk to a half-second, then stretched his lead out. .. “I know how good (DuBois) is at the bottom at this place and I had to move down there to take his line away,” Pangrazio said. “I’ve been waiting for this for a long time.”

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Chub Frank
Skyline Raceway Motorsports Park
Unsanctioned Crates (604)
May 12, 2023
  1. Dave DuBois
Woodhull Raceway
RUSH Crates
May 6, 2023
  1. John Waters
  2. Bryce Davis
  3. Brian Knowles
  4. Chuck LaFleur
  5. Steve LeBarron

The seventh-starting Waters earned $1,200.

Genesee Speedway
RUSH Crates
May 6, 2023
  1. Chad Homan
  2. David Pangrazio
  3. Jeremy Wonderling
  4. Dave DuBois
  5. Austin Hauser

Homan raced from fifth to erase Jeremy Wonderling's 3.3-second margin and take the lead on lap 22 without the aid of a caution. ... Jon Rivers won the night's opening Late Model feature on a makeup night, takin gthe checkers ahead of Wonderling.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Ryan Scott
  2. Greg Oakes
  3. Jason Genco
  4. Dutch Davies
  5. Dave Hess Jr.

Scott and Oakes swapped the lead three times in the first eight laps. ... Scott won for the first time at Stateline since June 8, 2019. ... The track's 67th season opener drew a whopping 167 race cars. ... Brock Pinkerous, 13, won the Crate Late Model feature and became the track's youngest-ever feature winner with his first triumph.

Genesee Speedway
RUSH Crates
May 1, 2023
  1. David Pangrazio
  2. Dave DuBois
  3. Chad Homan
  4. Doug Ricotta
  5. J.J. Mazur
Genesee Speedway
RUSH Crates
April 22, 2023
  1. Jon Rivers
  2. Jeremy Wonderling
  3. Doug Ricotta
  4. Bill Holmes
  5. Dave DuBois

Rivers, of Basom, N.Y., led 25 laps and ended Jeremy Wonderling's seven-race winning streak that ended 2022. ... “It feels good to finally go and prove we can beat (Wonderling),” Rivers said. “These guys worked all offseason on this car.  We’ve got a really good piece.”

Ohio

Fremont Speedway
DIRTcar Supers
October 24, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Ryan Missler
  3. Rob Anderzack
  4. B.J. Gregory
  5. Ryan Markham

Schlenk rallied after an early tangle and flat tire to take the lead on the 19th lap and grab his third career Fremont victory. ... His 16th victory of 2023 paid $2,027 in the Bill Hahn Memorial. .. "This win goes to my crew. They got the tire changed and got me back out there," Schlenk said. "I love racing at Fremont and I hope we get more opportunities to be back here in 2024." ... Rob Anderzack led the first 18 laps. ... The race was a makeup of an Oct. 6 rainout.

Muskingum County Speedway
Unsanctioned Supers
October 7, 2023
  1. Logan Zarin
  2. Todd Brennan
  3. Pete Crum
  4. Larry Bellman
  5. Ryan Markham

Zarin notched his third victory of the season and first of his career at Muskingum County.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
September 30, 2023
  1. Nathon Loney
  2. Kyle Moore
  3. Ryan Markham
  4. Larry Bellman
  5. Ryan Missler
  6. Doug Drown
  7. Cody Scott
  8. Brad Malcuit
  9. Clint Coffman
  10. Dave Bowen

Loney, of Danville, Ohio, captured the Ohio Dirt Blowout feature by 2.220 seconds over Moore for a $3,000 victory in the season-ender. ... Ryan Missler and Doug Drown were sent to the tail after tangling while battling for the lead on the fifth lap. ... Kyle Moore took command but Loney caught him to lead the final four laps. ... “I've been in a lot of battles with Kyle over the years and tonight’s was just awesome. Jason (Flory) did an outstanding job in widening the track and bringing the bottom groove closer to the top in speed," Loney said. "I’ve coached basketball and won a lot of games, and have won a bunch of big modified races, but this has to be my biggest win.” ... A tie for the track championship between Larry Bellman and Ryan Markham wasn't immediately decided.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
September 30, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Casey Noonan
  3. Devin Shiels
  4. Terry Rushlow
  5. Brad Wade

Schlenk won the season finale, leading all but the first lap. ... B.J. Gregory led the first circuit. ... Schlenk won his sixth race of the season. ... Devin Shiels improved seven positions in finishing third.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
September 30, 2023
  1. Doug Dodd

Dodd, Steve Prince and Todd Brennan came across the line together after a last-lap tangle. ... Prince wrapped up the series title.

Brushcreek Motorsports Complex
Burlile Steel Block Late Model Series
September 23, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Ben Adkins
  3. Daniel Hill
  4. Lucas McDonald
  5. John Melvin
  6. Lucas Crooks
  7. Travis Carr
  8. Mike McGinnis
  9. Joe Brewer
  10. Kelby Abels

Milbee, of Poca, W.Va., notched his fifth Steel Block Late Model Series of the season and series-leading 15th of his career. ... Milbee set fast time and earned $2,200 for the feature victory. ... The event drew 16 entries.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
September 23, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Carter Murday
  3. Devin Shiels
  4. Brad Wade
  5. Curtis Roberts

Noonan overtook Shields on the 17th lap and led the rest of the way for his fifth victory of 2023.

Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
September 23, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Justin Cooper
  3. Kenny Christy
  4. Kirk Phillips
  5. Mike Hildebrand

Fouts took the lead from Cooper on the 16th lap in racing to victory. ... Kirk Phillips wrapped up his first division title. ... Robbie Lewis won the Limited Late Model feature while Evyian Terry won his second straight division title and third overall.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
September 22, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Greg Oakes
  3. Kyle Moore
  4. Ryan Missler
  5. Clint Keenan
  6. Ryan Markham
  7. Doug Dodd
  8. Freddie Carpenter
  9. Larry Bellman
  10. Cody Scott

Brennan earned $2,500 for the opener of the Weekend in the Hill. ... Super Late Model action continues Sept. 23 with an $8,500-to-win event. ... Brennan, Nathon Loney and Ryan Missler won Super Late Model features. ... Loney won the night's modified feature but retired in 14th in the 16-car Late Model main event.

Midway Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
September 16, 2023
  1. Corey DeLancey
  2. Zach Milbee
  3. Jeremy Blake
  4. Matt Melvin
  5. Joe Harper
  6. Travis Carr
  7. Kelby Abels
  8. Robbie Bostic
  9. Josh Tonkin
  10. Justin Bradford

DeLancey, of Parkersburg, W.Va., topped Milbee by just 0.129 of a second. ... He earned his 13th career Steel Block Late Model Series victory. ... Runner-up Milbee was the quickest of 24 qualifiers. ... Eleven of the 24 starters completed all 25 laps, with 16 drivers finishing the race. ... DeLancey earned $1,200.

Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
September 16, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Justin Cooper
  3. Dave Hornikel
  4. Kenny Christy
  5. Audie Swartz

Justin Cooper led the first four laps before Fouts took command. ... Ben Adkins won the Limited Late Model feature, his second in three 2023 starts.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
September 16, 2023
  1. Carter Murday
  2. Steve Kester
  3. Rich Ruff
  4. Jake Rendel
  5. Rusty Smith
Jackson County Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
September 16, 2023
  1. Chase Williams
  2. Jason Henry
  3. Chris McElhenney
  4. Austin Storm
  5. Tyler Hudson

Tyler Hudson won the 602 Crate feature.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
September 15, 2023
  1. Rod Conley
  2. James Rice
  3. R.J. Conley
  4. Devin Gilpin
  5. Tyler Collins
  6. Jesse Lay
  7. Trevor Landrum
  8. Austin Lay
  9. Kirk Phillips
  10. Todd Brennan

Fourth-starting Rod Conley of Wheelersburg, W.Va., took the lead on lap 28 from brother R.J. Conley and lead the remaining way in the 35-lap Ike Moler Memorial for a $3,000 victory. … R.J. Conley led the first 27 laps from the pole. … Runner-up James Rice finished 0.918 of a second back after starting ninth. … Twelve of the 20 starters completed 35 laps. … R.J. Conley, Jesse Lay and Devin Gilpin won heats. … R.J. Conley was the fast qualifier (12.645 seconds) among 21 entries. … Blake Creech scratched from the feature.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
September 9, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Devin Shiels
  3. Jamie Grochowski
  4. Carter Murday
  5. Jake Rendel

Schlenk notched his fifth victory of the season. ... Jake Rendel and Jamie Grochowski traded the early lead.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
September 8, 2023
  1. Ryan Markham
  2. Ryan Missler
  3. Rusty Schlenk
  4. Kyle Moore
  5. Devin Shiels

Markham repelled Missler's challenges in a caution-free 25-lapper for his 23rd career Attica victory. ... “That lapped car on the last lap was there taking it to the top and I wasn’t going to get knocked off the outside, so I just put it in there," Markham said. "My average starting spot here is eighth this season so when you’re coming from that far back every night it’s tough.”

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
September 3, 2023
  1. Doug Drown
  2. Todd Brennan
  3. Brett Bee
  4. Ryan Missler
  5. Ryan Markham

Drown won by a 4.489-second margin.

Raceway 7
Unsanctioned Supers
September 2, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Chad Wright
  3. Andy Boozel
  4. Darrell Bossard
  5. Jason Genco
  6. Mike Knight
  7. Eric Wilson
  8. Steve Kania
  9. Wyatt Scott
  10. Breyton Santee

Hess, of Waterford, Pa., earned $5,000 for his September Shootout victory. ... Chad Wright led the first 32 laps before Hess took command, leading the final eight circuits. ... The event drew 19 Super Late Models. ... Eric Wilson was fast qualifier with a 17.115-second lap. ... Hess, Bump Hedman and Darrell Bossard won heats. ... Chad Wright won the dash to earn the feature pole. ... Hess also won the modifed feature.

Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Ben Adkins
  2. Joe Brewer
  3. Mike Meyers
  4. Albert Butcher
  5. Jason Salmons

Adkins won on the undercard of Ricky Thornton Jr.'s Lucas Oil Late Model Dirt Series victory.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
September 2, 2023
  1. Steve Prince
  2. Todd Brennan
  3. Robbie Bostic
  4. Andy Bond
  5. Doug Dodd
Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
September 2, 2023
  1. Cody Scott
  2. Cody Endlich
  3. Jeff Lanham
  4. Clint Coffman
  5. Larry Bellman
Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
September 1, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Kyle Moore
  3. Ryan Markham
  4. Mike Bores
  5. Ryan Missler

Shiels won for the fourth straight time at Attica, overtaking Mike Bores on the third lap and leading the rest of the way. ... His 20th career Attica victory is tied for fourth on the all-time list with Ryan Missler. ... “Four straight sounds pretty good, especially with the points and coming down to the end of the year," Shiels said. "That track kind of threw us for a loop. We thought it was so dry when we got here but it had moisture underneath."

MRP Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
September 1, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Jordan Hedger
  3. Joey Kramer
  4. Brennen Adkins
  5. Gunner Johnson

The next MRP event is Sept. 15's Ike Moler Memorial, a $3,000-to-win event for Super Late Models.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Doug Drown
  2. Eric Wilson
  3. Nathon Loney
  4. Kyle Moore
  5. Todd Brennan
  6. Larry Bellman
  7. Brad Malcuit
  8. Wes Morrison
  9. Ryan Markham
  10. Austin Bright

Fourth-starting Drown, of Wooster, Ohio, made a third-to-first move on the second lap and never looked back, leading the rest of the way to top Saturday's 24-car field and win $3,000. ... Pole-starting Eric Wilson finished second, 1.393 seconds back. ... Todd Brennan gained 18 spots and finished fifth. ... Larry Bellman led early before fading to finish sixth. ... J.R. Gentry, who finished 11th, captured the division championship. ... Kyle Moore rode his battered machine home fourth in the caution-filled event.

Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
August 26, 2023
  1. Levi Crowl
  2. Corey DeLancey
  3. Matt Melvin
  4. Lucas McDonald
  5. B.J. Gregory
  6. Pete Crum
  7. Travis Carr
  8. John Melvin
  9. Alan Salisbury
  10. Kelby Abels

Fifth-starting Crowl, of Clear Spring, Md., took the lead on lap 20 and paced the final six circuits to earn his first career series victory and the $1,700 payday. ... Seventh-starting Corey DeLancey followed Crowl into the runner-up position on lap 20 and finished 1.392 seconds back. ... Derek Rogers led 17 laps for $850 in lap money. ... B.J. Gregory improved three positions and finished fifth. ... Pete Crum gained five spots and finished sixth. ... Zach Milbee was fast qualifier. ... Saturday's 25-lap feature lasted 24 minutes with 15 running at the finish.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 26, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Colin Shipley
  3. Brad Wade
  4. Casey Noonan
  5. Jason Haskell

Shiels overtook Shipley on the last lap and wrapped up his fifth track championship narrowly over Casey Noonan. ... The night's fourth-place finishers received and extra $45 because track promoters Pam and Terry Henricks were celebrating their 45th wedding anniversary.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Doug Drown
  2. Todd Brennan
  3. Ryan Markham
  4. Kyle Moore
  5. Greg Gokey

Making a last-lap pass, Drown edged Brennan by three-tenths of a second. ... “These guys are so fast here, and it’s not easy getting a win anywhere," Drown said. "With football starting and my boy playing, we’ll be here next week and more than likely hit the local shows the rest of the season.”

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Andy Bond
  2. Colten Burdette
  3. Brandon Francis
  4. Pete Crum
  5. Cody Endlich
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Steve Kester
  3. Casey Noonan
  4. Colin Shipley
  5. Mathew Chapman

Schlenk completed a two-victory weekend after winning Friday at I-96 Speedway in Lake Odessa, Mich. ... Devin Shiels was leading when mechanical woes struck with 10 laps remaining.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Ryan Missler
  3. Ryan Markham
  4. Justin Chance
  5. Kyle Moore

Shiels led 25 laps for his fourth victory of the season and 19th of his career at Attica. ... Justin Chance advanced eight positions in finishing fourth.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
August 18, 2023
  1. Carson Brown
  2. Josh Dietz
  3. Bill Sheets
  4. Brandon Hardgrove
  5. Tyler Collins

Brown, the 14-year-old Delk Marlar Racing development driver, earned his first Super Late Model victory on dirt.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
August 18, 2023
  1. Nathon Loney
  2. Larry Bellman
  3. Cody Scott
  4. Doug Dodd
  5. Vic Hottinger
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Rusty Schlenk
  3. Terry Rushlow
  4. Colin Shipley
  5. Rusty Smith

Shiels notched his first victory of the season and extended his division points lead in chasing his fifth career title. ... Polesitter Joel Morton led eight laps before Shiels took over.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Caiden Black
  2. Steve Prince
  3. Robbie Bostic
  4. Corey Miller
  5. Ronnie Mayle
Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
August 5, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Corey DeLancey
  3. Daniel Hill
  4. Travis Carr
  5. Kelby Abels
  6. Matt Melvin
  7. Joe Brewer
  8. Shannon Roese
  9. Anthony Voyles
  10. Ted Johnson Jr.

The fourth-starting Milbee, of Poca, W.Va., earned $1,200 for the the Steel Block Late Model Series victory. ... He took the lead from Corey DeLancey on the 11th of 25 laps. ... Polesitter Daniel Hill finished third. ... Lucas McDonald lost a top-five run because of ignition issues. ... Four of 17 starters completed 25 laps. ... Tyler Carpenter won the night's Super Late Model feature.

Atomic Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Dave Hornikel
  3. Clint Keenan
  4. Rod Conley
  5. Lucas Crooks

Carpenter won from outside the front row. ... Zach Milbee won the Steel Block Late Model Series feature on the same card.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Ryan Markham
  3. Ryan Missler
  4. Larry Bellman
  5. Tyler Evans

Gentry earned $2,000. ... "We kind of lost our notebook on how we were doing things but went back to basics this week and we were really good," Gentry said. ... Kyle Moore led early but departed after breaking a driveshaft early in the race. ... Larry Bellman inherited the lead but spun and collected Thomas Baker, handing the point to Gentry. ... Runner-up Ryan Markham rallied from 17th.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Pete Crum
  2. Bub Crum
  3. Andy Bond
  4. William Rose
  5. Nick Corbitt
Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Josh Bocook
  4. Kenny Christy
  5. Justin Cooper

Conley, a four-time track champion, set fast time, won his heat and led every lap of the feature. ... The event drew 11 cars. ... Portsmouth announced that its rained out Boone Coleman Memorial Gator 50 has been rescheduled for Sept. 1, one day ahead of the Lucas Oil Late Model Dirt Series visit to the track. ... Robbie Lewis won the Limited Late Model feature.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Mathew Chapman
  3. Devin Shiels
  4. Dusty Moore
  5. Colin Shipley
Muskingum County Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Nathon Loney
  2. Anthony Kinkade
  3. Todd Brennan
  4. Mitch Caskey
  5. Gary Gellner
Raceway 7
RUSH Crates
August 4, 2023
  1. Kyle Zimmerman
  2. Cory Sines
  3. Brock Pinkerous
  4. Billy Henry
  5. Jim Rasey

Winning team owner Jonathan Stockdale's first career victory, Zimmerman notched his first Raceway 7 Crate victory since Aug. 16, 2019. .... He took the lead from teen Brock Pinkerous on the ninth lap.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
August 4, 2023
  1. Kyle Moore
  2. Larry Bellman
  3. Vic Hottinger
  4. Doug Dodd
  5. Todd Brennan
Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Rod Conley
  2. Kirk Phillips
  3. R.J. Conley
  4. Kenny Christy
  5. Kevin Wagner

Evyian Terry won the Limited Late Model feature.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Ryan Markham
  2. Larry Bellman
  3. J.R. Gentry
  4. Kyle Moore
  5. Dave Hornikel

Winning his 80th career Wayne County Super Late Model feature, Markham halted the two-race winning streak of Moore, who led the first 16 laps before blowing a tire. ... “Tonight, just like we’ve done all season, we never gave up,” Markham said. “Kyle has that thing rolling right now and he’s a heckuva talented driver, but we stayed close to him and got alongside him right before he blew the tire. It would have been a great finish, and l hated to see that, but we’ll take a win any way we can in this division.”

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Ronnie Mayle
  2. Freddie Carpenter
  3. Kelby Abels
  4. Vic Hottinger
  5. Joe Harper

Andy Bond retired while contending up front.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Doug Dodd
Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
July 28, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Mike Bores
  3. Rusty Schlenk
  4. Matt Irey
  5. Ryan Markham

Shiels fought off a late challenge from Bores for his second straight Attica victory and 18th of his career. ... “We were in a little drought there for a little while, but I think we have the ship righted,” Shiels said.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Kyle Moore
  2. Dave Hornikel
  3. Cody Scott
  4. Thomas Baker
  5. Ryan Markham

Moore won his second straight after Wayne County following his DIRTcar Summer Nationals victory. ... He led all 25 laps. .. “We’re on a roll right now and we’ll just enjoy it while we can because you never know how long it will last,” Moore said, adding that "the Late Model division here is the best you’re going to see anywhere, and the track was just awesome and the best I've seen it."

Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. John Melvin
  2. Matt Melvin
  3. Nicky Pennington
  4. Kevin Terry
  5. Evyian Terry

In his first time racing at Portsmouth in two years, nine-time track champion John Melvin of Coal Grove, Ohio, raced from his seventh starting spot to a victory over his son, Matt Melvin.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Devin Shiels
  3. Rusty Schlenk
  4. Matt Lindsey
  5. Dusty Moore

Noonan won a lead-swapping battle with Shiels for his third victory of the season in the Oakshade-Attica Late Model Challenge event.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Casey Noonan
  3. Kyle Moore
  4. Nathon Loney
  5. Ryan Markham

Shiels regained the lead from Noonan with three laps remaining for his 17th career Attica victory. ... “If you hit it right on the bottom you could shoot off the corner pretty good," Shiels said. "I missed it a few times."

Raceway 7
RUSH Crates
July 14, 2023
  1. Breyton Santee
  2. Matt Latta
  3. Kyle Zimmerman
  4. Josh Ferry
  5. Brock Pinkerous

Santee led every lap. ... Matt Latta of Conneaut Lake, Pa., who has missed most of the season while battling liver disease, posted a runner-up finish.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Brandon Francis
  2. Pete Crum
  3. Corey DeLancey
  4. Zach Milbee
  5. J.R. Crum

Francis won the 20-car feature by leading every lap of the caution-free event.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
July 8, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Dusty Moore
  3. Devin Shiels
  4. Jake Rendel
  5. Chase Burda

Shiels rallied from 16th to finish third.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
July 7, 2023
  1. Robby Hensley
  2. Bill Sheets
  3. Trent Green
  4. James Rice
  5. Tristan Chamberlain

Hensley won the 14-car feature from the pole for a $2,000 victory. ... The track's third annual Dust Buster 40 on July 21 pays a season-high $6,000-to-win for Super Late Models.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
June 30, 2023
  1. Ryan Markham
  2. Kyle Moore
  3. Devin Shiels
  4. Mike Bores
  5. Matt Irey

Making a last-corner pass, Markham won his 22nd career Attica victory. ... Markham blasted off the high side and banged wheels with Kyle Moore to take the last-corner, last-lap victory by 0.153 second of a second. ... Markham led the first five laps but Rusty Schlenk led the next seven before mechanical issues forced him out. ... “I really don’t get too excited in victory lane too much," Markham said, "but this is a good one here."

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
June 30, 2023
  1. Bill Sheets
  2. Robby Hensley
  3. Josh Dietz
  4. Tyler Collins
  5. Avery Taylor

Sheets overtook Hensley with seven laps remaining in the 25-lap feature.

Hilltop Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
June 30, 2023
  1. Daniel Hill
  2. Zach Milbee
  3. Corey DeLancey
  4. Travis Carr
  5. Jeff Lanham
  6. Kevin Davis
  7. Kelby Abels
  8. Justin Bradford
  9. Ted Johnson Jr.
  10. Pete Crum

The third-starting Hill, of Greenwood, W.Va., earned $1,500 for his second Steel Block Late Model Series victory of the season. ... Zach Milbee led early with Hill moving up to challenge. ... Rick Mardis retired while running fifth. ... Joseph Harper also retired while running in the top five. ... Hill made his winning move in lapped traffic. ... Ted Johnson Jr. started 17th and finished ninth.

Raceway 7
RUSH Crates
June 30, 2023
  1. Billy Henry
  2. Josh Ferry
  3. Breyton Santee
  4. Kyle Zimmerman
  5. Chad Sines

Henry, 2004's Limited Late Model champ, won his fifth career Raceway 7 feature. ... He snapped the two-race winning streak of Sines.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Ryan Markham
  2. Ryan Missler
  3. Todd Brennan
  4. Kyle Moore
  5. Larry Bellman
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Devin Shiels
  3. Colin Shipley
  4. Chase Burda
  5. Casey Noonan
Midway Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Clint Keenan
Fremont Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
June 17, 2023
  1. Corey DeLancey
  2. Lucas McDonald
  3. Zach Milbee
  4. B.J. Gregory
  5. Matt Melvin
  6. Drew Smith
  7. Travis Carr
  8. Kelby Abels
  9. Mike McGinnis
  10. Jeff Warnick

Leading all 25 laps, the pole-starting DeLancey of Parkersburg, W.Va., earned $2,000 for his third straight Steel Block Late Model Series victory. ... In 2021 at Fremon, "we went a little too hard on the tire and got beat and ended up second," DeLancey said. "Last year I thought we had it wrapped up and I snapped a regulator off the tandem pump so I was itching to get back here and seal the deal. ... Brian Speelman pressured the winner early but departed with mechanical issues. ... Former Fremont series winner B.J. Gregory advanced four positions in finishing fourth. ... The event drew 28 cars with 20 starting the main event.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Eric Wilson
  3. Larry Bellman
  4. Brett Bee
  5. Ryan Abel

Gentry notched his third Wayne County victory of the season. ... He started in the third row and won by three seconds. ... Kyle Moore led early before mechanical woes forced him out. ... Ryan Markham inherited the lead but a flat tire knocked him from contention. ... “We have a lot of confidence right now and are really looking forward to the big races coming up," Gentry said, his eyes on July 8's Valvoline Iron-Man Racing Series event and the DIRTcar Summer Nationals finale on July 16.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Clint Keenan
  3. Pete Crum
  4. Brandon Francis
  5. Corey Conley
  6. Chris Carpenter
  7. Robbie Bostic
  8. Derek Rogers
  9. Rick Mardis
  10. Vic Hottinger

Carpenter, of Parkersburg, W.Va., took the lead on lap 10 and paced the final 21 laps, topping a 24-car field for $3,000. ... Second-starting Clint Keenan led the first nine laps and finished 1.621 seconds back. ... Polesitter Pete Crum failed to lead and finished third. ... Brandon Francis advanced six positions and finished fourth. ... Derek Rogers gained three spots and finished eighth. ... Rick Mardis started 14th and finished ninth. ... Carpenter and Bostic won heats. ... Crum won the dash. ... Saturday's 12-minute feature saw 10 drivers complete all 30 laps.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Jesse Wisecarver
  3. Doug Dodd
  4. Chase Frohnapfel
  5. Cory Workman
Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Greg Oakes

Oakes earned $3,000 in a race added to the schedule the previous weekend. ... Klein & Son Repair paid $150 for fast time. ... The event at the Tyler Evans-promoted oval was sponsored by Holmes Tire and Holmes Pest Control. ... Nathon Loney won the modified feature.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Josh Rice
  2. Avery Taylor
  3. Adam Stricker
  4. Bill Sheets
  5. Trent Green

Rice earned $2,000 in a Gary Engle-owned car.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Tyler Carpenter

Carpenter won on opening night of Rumble on the Ridge. ... The night drew 29 entrants. ... June 17's event pays $3,000-to-win for Super Late Models.

Raceway 7
RUSH Crates
June 16, 2023
  1. Chad Sines
Atomic Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Ryan Markham
  4. Zach Milbee
  5. Andy Bond
  6. Nick Bocook
  7. Justin Cooper
  8. Audie Swartz
  9. Ralph Withem
  10. Clint Keenan

Conley, of Wheelersburg, Ohio, started from the pole of the 25-lap feature and earned $3,000 for the win. … Bocook improved 15 spots after starting 21st. … Conley, Swartz and Tyler Carpenter won heats. …. Carpenter finished 15th after starting third.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Carter Murday
  2. Rusty Schlenk
  3. Devin Shiels
  4. Jamie Grochowski
  5. Ken Hahn

Murday, the division rookie from Adrian, Mich., won for the second straight week. ... Colin Shipley (running second) and Jake Rendel (running third) had separate early spins to fall from contention. ... Dusty Moore and Steve Kester retired with mechanical issues.

Atomic Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Ryan Markham
  4. Zach Milbee
  5. Andy Bond
Raceway 7
RUSH Crates
June 9, 2023
  1. Chad Sines
  2. Breyton Santee
  3. Brock Pinkerous
  4. Josh Ferry
  5. T.J. Downs

Sines, of Orwell, Ohio, won his first career Crate Late Model feature and first-ever Raceway 7 feature. ... He led every lap.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Ryan Missler
  2. Rusty Schlenk
  3. Nathon Loney
  4. Justin Chance
  5. Matt Irey

Missler won from the fifth starting spot and outran his fellow third-row starter. ... MIssler took the lead from Rusty Schlenk on the 23rd lap and grabbed his 20th career Attica victory. ... “I didn’t think the car was that good before the first caution by like lap nine," Missler said. "I just decided to drive it harder and I started driving through the middle down in one and two and it worked and it stuck."

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
June 9, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Larry Bellman
  3. Caiden Black
  4. Vic Hottinger
  5. Mike Basich

Brennan won the 25-lapper by 1.147 seconds over Bellman. ... The event drew nine cars. ... The track added a $3,000-to-win Super Late Model program on June 16.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Kyle Moore
  3. Brad Malcuit
  4. Cody Scott
  5. Ryan Markham
Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Robby Hensley
  3. Audie Swartz
  4. Kevin Wagner
  5. Josh Bocook

Conley led all the way winning for the second week in a row. ... Jacob Curnette won the Limited Late Model feature.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Carter Murday
  2. Devin Shiels
  3. Dusty Moore
  4. Rusty Schlenk
  5. Eric Spangler

The 18-year-old Murday, of Adrian, Mich., scored his first Super Late Model victory. ... Making his third starting the division, the rookie was virtually unchallenged in leading 25 laps. ... He previously ran the sportsman division.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Steve Prince
  3. Pete Crum
  4. T.J. Watson
  5. Ronnie Mayle
Attica Raceway Park
DIRTcar Crates
June 2, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Ryan Missler
  3. Devin Shiels
  4. Casey Noonan
  5. Ryan Markham

Eighth-starting Rusty Schlenk outdueled Ryan Missler in the final laps as the frontrunners traded paint. ... Gregg Haskell led two laps before Missler took control; Schlenk led the final three laps in the 25-lapper. ... Schlenk has 38 career Attica victories.

Raceway 7
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Josh Ferry
  2. Billy Henry
  3. Chad Sines
  4. Breyton Santee
  5. Kyle Zimmerman

Ferry led all the way.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Todd Brennan

Brennan earned $3,000 in the holiday weekend special.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Ryan Markham
  2. J.R. Gentry
  3. Cody Scott
  4. Kyle Moore
  5. Wes Morrison

Taking the lead with an outside pass on the 15th lap, Markham edged Gentry by three-tenths of a second. ... “Been a tough season for sure, but we never give up and we’re really happy for sure to be here in victory lane,” Markham said. “The track was awesome tonight, but the top side of the track, and the berm off turn two especially, was really tough. You gotta keep your nose out of the cushion up there and luckily, we did, and it all worked it out.”

Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Avery Taylor
  4. Nick Bocook
  5. Kevin Wagner

Leading all 25 laps, Conley won the season opener from the pole. ... Nicky Pennington won the Limited Late Model feature.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
May 27, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Dusty Moore
  3. Colin Shipley
  4. Devin Shiels
  5. Jake Rendel
MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
May 26, 2023
  1. Trent Green
  2. Mike Hildebrand
  3. Skyller Lewis
  4. Blake Creech
  5. Seth Daniels

Green earned $2,000 for his first career Super Late Model victory (he was driving his Crate Late Model and ran the higher division's holiday weekend special at the Williamsburg, Ohio, track). ... Green also won the modified feature.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
May 26, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Gregg Haskell
  3. Casey Noonan
  4. Colin Shipley
  5. Justin Chance

Canadian Gregg Haskell led 21 laps, but Devin Shiels led the final four. ... “We’ve had some gremlins with this car. We had a right front shut-off for the brake that was sticking on causing me to push and we were trying to chase it with the setup and didn’t find the brake until last week," Shiels said. "We’ve been trying some stuff here and there and the new car seems to be almost like the old car was….maybe a little better.”

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
May 20, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Larry Bellman
  3. Jerry Aber
  4. Austin Bright
  5. Brett Bee

The hometown driver Gentry led all the way on the high side. ... “It is always great to win here at Wayne County,” Gentry said. “Not only do the fans treat us great here at the racetrack, but also help us out by supporting our race team in the offseason with our fundraising event and we cannot thank them enough.”

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
May 20, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Dusty Moore
  3. Colin Shipley
  4. Steve Kester
  5. Casey Noonan

Schlenk won the division's season opener from the pole.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
May 20, 2023
  1. Steve Prince
  2. Ronnie Mayle
  3. Cory Workman
  4. Gary Gellner
  5. Ted Johnson Jr.
Raceway 7
RUSH Crates
May 19, 2023
  1. Michael Duritsky
  2. Noah Brunell
  3. Breyton Santee
  4. Josh Ferry
  5. Colby Beighey

Jason Genco gave up fifth place when he clipped an infield tire in turn two on the 15th lap.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Seth Daniels
  2. Andy Bond
  3. Freddie Carpenter
  4. Pete Crum
  5. Brandon Weigle

The eighth-starting Daniels, of Jackson, Ohio, notched his first Late Model victory. ... Pole-starting Andy Bond finished second in the 15-car field.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Doug Drown
  2. J.R. Gentry
  3. Ryan Missler
  4. Devin Shiels
  5. Tyler Evans

Drown scored his third victory in three 2023 starts at Wayne County. ... “We are running well right now, and it’s always nice to win in front of the hometown fans, which we really appreciate,” Drown said. “(Track promoter) Jason (Flory) is giving us a great racing surface every week, and even though we jump around a little, we’ll be here on a lot of weekends this summer.” ... Australian racer Kye Blight was among competitors.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Steve Prince
  3. Kevin Smith
  4. Cory Workman
  5. Ronnie Mayle
Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
May 12, 2023
  1. Ryan Missler
  2. Justin Chance
  3. Devin Shiels
  4. Kye Blight
  5. Mike Bores

Missler, a five-time track champ, overtook Justin Chance on the 22nd lap and completed the 19th Attica victory of his career. ... “I didn’t want to see any of those cautions," Missler said. "It seemed like I needed a few laps to get rolling and get my tires warm."

Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
May 6, 2023
  1. Corey DeLancey
  2. Zach Milbee
  3. Taylor Puckett
  4. Travis Carr
  5. Lucas McDonald
  6. Joe Brewer
  7. Jason Brennan
  8. Kevin Terry
  9. Vern LeFevers
  10. Jacob Curnette

DeLancey, of Parkersburg, W.Va., won his first SBLMS race of the season and 10th of his career. ... He pocketed $1,200 in leading all 25 laps. ... He took the checkers 1.118 seconds ahead of Zach Milbee (the tour's winningest driver with 11 career victories). ... Taylor Puckett of Greer, S.C., rallied from 17th to finish third. ... Travis Carr finished fourth after starting from the pole. ... The event drew 34 entries.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Freddie Carpenter
  3. Pete Crum
  4. Clint Keenan
  5. Andy Bond

Carpenter overcame illness for his second victory of the weekend.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Doug Drown
  2. Ryan Markham
  3. J.R. Gentry
  4. Larry Bellman
  5. Brad Malcuit

Rusty Schlenk made his Wayne County debut, retiring to finish 14th. ... “This division is so tough week-in and week-out,” Drown said. “Todd (Brennan) was so fast out front, and then, even though l never saw him, my guys afterward told me that Rusty (Schlenk) was coming fast, too. I saw Ryan (Markham) show his nose there in the closing laps as well, but we hung on and I couldn’t be happier the way the season has started for us.”

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
May 5, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Casey Noonan
  3. J.R. Gentry
  4. Matt Irey
  5. Devin Shiels
  6. Doug Drown
  7. Ryan Markham
  8. Ryan Missler
  9. Justin Chance
  10. Mike Bores

Schlenk, of McClure, Ohio, led all 25 laps from outside the front row for a $3,000 payday. ... He took the checkers 1.751 seconds ahead of runner-up Casey Noonan. ... “We had to win one a couple of weeks ago on the bottom old school. I had to pull that one out of the old bag of tricks," Schlenk said. "Good to be able to get back up there and rip the lip.” ... Pole-starting Matt Irey finished fourth. ... J.R. Gentry improved six positions in finishing third.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
May 5, 2023
  1. Josh Dietz
  2. Jordan Hedger
  3. Jim Couch
  4. Trent Green
  5. A.J. Hicks
Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
May 5, 2023
  1. Clint Keenan
  2. Nathon Loney
  3. Larry Bellman
  4. Cody Scott
  5. Kevin Smith

Keenan won the 25-lapper by 0.432 of a second over Loney. ... The event drew 14 cars with six completing 25 laps.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
April 29, 2023
  1. Freddie Carpenter
  2. Tyler Carpenter
  3. Todd Brennan
  4. Braeden Dillinger
  5. Jason Brennan

Cole Perine emerged apparently unhurt after a frightening flipping accident on the ninth lap.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
April 15, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Tyler Evans
  3. Freddie Carpenter
  4. Michael Lake
  5. Logan Hitt
Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
April 15, 2023
  1. Doug Drown
  2. J.R. Gentry
  3. Todd Brennan
  4. Ryan Markham
  5. Nathon Loney

Drown rallied from 17th to the victory. ... “I wasn’t sure if l could make it through the field or not from that deep,” Drown said. “I felt confident though when l got into second, then did a little scoreboard watching and saw J.R. (Gentry) move into second. I could feel him back there, but hung on, as it feels great to get the first win. Our weekly field of cars here are so tough.”

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
April 14, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Eric Spangler
  3. Doug Drown
  4. Nathon Loney
  5. Ryan Missler

Schlenk took the lead from Missler on the 18th lap and raced to his 36th career Attica victory. ... “Normally I run the cushion but it wasn’t there tonight so I had to go to the bottom. I almost forgot how to run down there," Schlenk said. "After the start of the season we’ve had from engine and transmission issues to problems with the truck and trailer….this is a huge shot in the arm.”

MRP Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
April 14, 2023
  1. Trent Green
  2. Blake Creech
  3. Kevin Blair
  4. Justin Carter
Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
April 14, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Caiden Black
  3. Jesse Wisecarver
  4. Larry Bellman
  5. Nick Kurtz
Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
April 8, 2023
  1. Zach Milbee
  2. B.J. Gregory
  3. Travis Carr
  4. Corey DeLancey
  5. Joe Brewer
  6. P.J. Simpson
  7. Justin Carter
  8. Mike McGinnis
  9. Kelby Abels
  10. Justin Bradford

Third-starting Milbee, of Poca, W.Va., took the lead on lap 18 and never looked back, topping a 22-car field to win Saturday's $1,200 season opener, earning his series-leading 11th victory. ... B.J. Gregory finished second, 1.544 seconds back. ... Travis Carr led the first 17 laps before slipping to third. ... Corey DeLancey advanced five positions and finished fourth. ... P.J. Simpson gained six spots and finished sixth. ... Justin Carter started 19th and finished seventh. ... Cole Perine, Milbee and Gregory won heats. ... Perine was fast qualifier.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
April 8, 2023
  1. Freddie Carpenter
  2. Pete Crum
  3. Caiden Black
  4. Robbie Bostic
  5. Bill Griffith

Carpenter captured the season opener.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
April 7, 2023
  1. Doug Drown
  2. Todd Brennan
  3. Ryan Markham
  4. Jesse Wisecarver
  5. Mike Vandermark

Drown won the season opener on a chilly night. ... Drown led early but Clint Keenan took command on a midrace restart, but Drown regained control and Keenan ended up getting into the wall at the end of the backstretch late in the race, ending his night.

Oklahoma

Tri-State Speedway
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Cole Wells
  2. Jon Kirby
  3. Joe Gorby
  4. Jace Parmley
  5. Eddie Martin

The eighth-starting Wells captured the Spooker, topping the pole-starting Kirby.

Enid Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
October 14, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Jason Redman
  3. Richard Shepler
  4. Brett Hansen
  5. Troy Bynum
  6. Joe Gorby
  7. Cole Traugott
  8. Damian Patocka
  9. Jon Herring
  10. Adam Popp

Racing at his hometown track, Kip Hughes grabbed the lead from Brett Hansen on lap five and went on to claim the 25-lap feature for a $1,000 top prize. ... It was Hughes's sixth win of 2023 and the 36th of his career on the Complete Well Testing Sooner Series. ... Jason Redman finished a distant second. ... Hansen settled for fourth in the final race of his championship campaign on the tour.

Red Dirt Raceway
Complete Well Testing Sooner Series
October 7, 2023
  1. Tanner Mullens
  2. Damian Patocka
  3. Brett Hansen
  4. Troy Bynum
  5. Adam Popp
  6. Jason Redman
  7. Adrien Hickman
  8. Chris Wilhite Jr.
  9. Eric Brill
  10. Joe Gorby

Mullens, the modified standout from Wichita, Kan., completed a sweep of the Sooner tour weekend as he returned to driving a Late Model for the first time in four seasons. ... Mullens won the previous night at Longdale (Okla.) Speedway. ... Mullens led all the way at Red Dirt Raceway from outside the front row, taking the checkers more than five seconds ahead of runner-up Damian Patocka. ... John Willard scratched from the scheduled 24-car field.

Longdale Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
October 6, 2023
  1. Tanner Mullens
  2. Lance Mari
  3. Joe Gorby
  4. Jon Herring
  5. Eric Brill
  6. Jared Jelsma
  7. Adrien Hickman
  8. Richard Shepler
  9. Gary Lowe
  10. Dalon Helm

A modified standout, pole-starting Mullens, of Wichita, Kan., led all 25 laps and topped Friday's 23-car field to win $1,000, earning his first career series victory . ... Fifth-starting Lance Mari finished second in his first career Late Model start, 4.660 seconds back. ... Joe Gorby improved three positions and completed the podium. ... Adrien Hickman gained seven spots and finished seventh. ... Mullens, Jon Herring and Adam Popp won heats. ... Friday's feature lasted 14 minutes, with four drivers completing the distance and 10 running at the finish.

Creek County Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
September 30, 2023
  1. Joe Gorby
  2. Jason Redman
  3. Dustin Dixon
  4. Richard Shepler
  5. Adrien Hickman
  6. Gary Lowe
  7. Jay Sale
  8. Dakota Dellinger
  9. Steve Hewitt Sr.
  10. Eric Brill

The pole-starting Gorby, of Caney, Kan., earned $1,000 in leading all 25 laps. ... He notched his third series victory of the season and the fifth of his career. ... Runner-up Brett Hansen came from his sixth starting spot. ... Ron Brown scratched from the scheduled 12-car feature. ... The series canceled a race at Caney Valley Speedway and scheduled a makeup of May 13's rainout at Creek County.

Enid Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
September 9, 2023
  1. Darren Moses
  2. Brett Hansen
  3. Adam Popp
  4. Gary Lowe
  5. Daniel Helm
  6. Chris Wilhite Jr.
  7. Richard Shepler
  8. Dakota Dellinger
  9. Eric Brill
  10. Steve Hewitt Sr.

Moses, of Valley Center, Kan., notched his first series victory.

Enid Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
September 9, 2023
  1. Brett Hansen
  2. Joe Gorby
  3. Jon Herring
  4. Richard Shepler
  5. Gary Lowe
  6. Adrien Hickman
  7. Dakota Dellinger
  8. Chris Wilhite Jr.
  9. Steve Hewitt Sr.
  10. Gary Kilbourn

Hansen won Sooner's Aug. 12 makeup for his 11th career series victory.

Tulsa Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
August 25, 2023
  1. Shayne Bailey
  2. Dustin Dixon
  3. Eric Brill
  4. Brett Hansen
  5. Richard Shepler
  6. Adrien Hickman
  7. Dakota Dellinger
  8. Eli Ross
  9. Zach Nickell
  10. Steve Hewitt Sr.

The ninth-starting Bailey, of Smithfield, Mo., notched his first career Complete Well Testing Sooner Late Model Series, earning $1,000 with a last-lap pass. ... Runner-up Dustin Dixon led virtually all race long with Bailey making an outside pass exiting turn four. ...  “I realized nobody was on the top and I decided I was going to the top and and either go to the front or wreck it,” Bailey said. “And we went to the front.” ... Brett Hansen started 15th and finished fourth. ... Nine of 17 starters were running at the finish. ... Series competitors head to Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Aug. 26 for a $3,000-to-win event.

Longdale Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
August 19, 2023
  1. Joe Gorby
  2. Eli Ross
  3. Damian Patocka
  4. Brett Hansen
  5. Chris Wilhite Jr.
  6. Darren Moses
  7. Dustin Bolster
  8. Adam Popp
  9. Dakota Dellinger
  10. Eric Brill

Overcoming transmission woes, Gorby won his second Complete Well Testing Sooner Late Model Series event of the season and fourth of his career. ... Gorby started outside the front row. .... Half of 16 starters were running at the finish. ... Kip Hughes was among scratches. ... “The top seemed to be the best place to run,” Gorby said. “I felt real good around the bottom but I did not know if I was up to speed when I went down there.” ... Aug. 25-26 Sooner events are set for Tulsa and Caney Valley.

Southern Oklahoma Speedway
American Crate Late Model Series
August 19, 2023
  1. Chris Bragg
  2. Jeffrey Abbey
  3. Dean Abbey
  4. Scooter Manchester
  5. Austin Theiss
  6. Chase Raymond
  7. Donnie Shipp
  8. David Theiss
  9. Anthony Boatman
  10. Raymond McSpadden

The pole-starting Bragg, of Springtown, Texas, earned $1,100 for his ACLMS victory. ... He outran fellow front-row starter Jeffrey Abbey in leading all 20 laps. ... Donnie Shipp improved five positions in finishing seventh. ... Fourteen cars started the main event and 10 were running at the finish.

Enid Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
July 29, 2023
  1. Brett Hansen
  2. Jon Herring
  3. Kip Hughes
  4. Joe Gorby
  5. Damian Patocka
  6. Richard Shepler
  7. Ross McCartney
  8. Adam Popp
  9. Dustin Dixon
  10. Adrien Hickman

The pole-starting Hansen, of Fort Gibson, Okla., notched his fourth Sooner Series victory of the season and 10th of his career. ... Hometown driver Kip Hughes started 14th and finished third. ... Runner-up Jon Herring Jr. matched his series-best finish. ... Outside front-row starter Eli Ross was running third when he retired after eight laps. ... Eighteen of 21 starters were running at the finish.

Longdale Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
July 15, 2023
  1. Brett Hansen
  2. Joe Gorby
  3. Richard Shepler
  4. Chris Wilhite Jr.
  5. Adam Popp
  6. A.J. Brochu
  7. Courtney McCartney
  8. Gary Lowe
  9. Adrien Hickman
  10. Steve Hewitt Sr.

The fifth-starting Hansen of Fort Gibson, Okla., denied the polesitting Gorby his second straight Sooner Series victory. ... Hansen notched his fourth victory of the season. ... Hansen's ninth career tour victory puts him second on the all-time list to runaway leader Kip Hughes, who has 34 victories.

Enid Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
July 1, 2023
  1. Joe Gorby
  2. Kip Hughes
  3. Eli Ross
  4. A.J. Brochu
  5. Brett Hansen
  6. Adam Popp
  7. Richard Shepler
  8. Gary Lowe
  9. Adrien Hickman
  10. Steve Hewitt Sr.

Overtaking hometown driver Kip Hughes after a restart with two laps remaining, eighth-starting Joe Gorby of Bartlesville, Okla., scored his first Sooner Series victory since the 2018 season finale at Oklahoma Sports Park in Ada, Okla. ... Gorby earned $1,000 in taking the checkers 1.633 seconds ahead of Hughes. ... “He just started messing up and little bit and I just waited till the right time and took my shot,” Gorby said. ... Polesitter Adam Popp finished sixth. ... Eleven of 18 starters completed 25 laps. ... Jerry Derr scratched from the feature. ... The series returns to action on July 14 with another Enid event.

Salina Highbanks Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 24, 2023
  1. Jace Parmley
  2. Brett Hansen
  3. Eli Ross
  4. Jason Redman
  5. Troy Bynum
  6. Joe Gorby
  7. Dustin Dixon
  8. Richard Shepler
  9. Gary Lowe
  10. Adrien Hickman

The third-starting Parmley, of Neosho, Mo., captured his first career Complete Well Testing Sooner Late Model Series victory. ... He took the checkers 0.962 seconds ahead of runner-up Brett Hansen, who started on the pole. ... The frontrunners swapped the lead three times in the closing laps. ... “My dad told me one thing: you can’t pass someone if you follow someone,” Parmley said. “Late in the race I was not gaining much ground in (turns) 3 and 4 so I had to try something.” ... Eleven of 17 starters completed 25 laps with everyone 12th on back dropping out.

Outlaw Motor Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 2, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Troy Bynum
  3. Jason Redman
  4. Bubby Morgan
  5. Joe Gorby
  6. Damian Patocka
  7. Dustin Bolster
  8. Dustin Dixon
  9. Eric Brill
  10. Jacob Ulrich

Pole-starting Hughes of Enid, Okla., led all 25 laps and topped a 20-car field to win Friday's $1,000 feature, his second victory of the season. ... Troy Bynum passed Jason Redman on lap 12, prevailing to finish second, 4.176 seconds behind Hughes. ... Bynum and Hughes won heats.

Thunderbird Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
May 6, 2023
  1. Brett Hansen
  2. Damian Patocka
  3. Dustin Bolster
  4. Eli Ross
  5. Richard Shepler
  6. Gary Lowe
  7. Bubby Morgan
  8. Ronnie Brown
  9. Joe Gorby
  10. Jace Parmley

Hansen, of Fort Gibson, Okla., won his third straight Sooner Series event. ... The outside front-row starter moved into a tie for second in all-time series victories with his eighth triumph. ... Polesitter and hometown driver Kerney Weaver was the first retiree. ... Eight of 14 starters were running at the finish. ... Eric Brill and Jacob Ulrich scratched from the feature.

Salina Highbanks Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
April 22, 2023
  1. Jace Parmley
  2. Isaac Keepper
  3. Derek Brown
  4. Josh Dugan
  5. Shawn Whitman
  6. Jim Vanzandt
  7. Tim Petty
  8. Joey Smith
  9. Kyle Bates
  10. Jim Greenway

Third-starting Parmley of Neosho, Mo., took the lead with two laps remaining and secured his third career series victory, collecting $1,000. ... Isaac Keepper led the majority of the race before giving way to Parmley and settling for second. ... Derek Brown advanced 14 positions and finished third. ... Joey Smith gained 10 spots and finished eighth. ... Defending series champion Mitch Keeter dropped out after 11 laps and finished 16th. ... Parmley, Keeter, Cody Nivens and Jim Vanzandt won heats. ... Brown won the consy.

Tulsa Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
April 15, 2023
  1. Brett Hansen
  2. Eli Ross
  3. Richard Shepler
  4. Kerney Weaver
  5. Gary Lowe
  6. Jacob Ulrich
  7. Eric Brill
  8. Jason Redman
  9. Dakota Dellinger
  10. Ronnie Brown

The pole-starting Hansen, of Fort Gibson, Okla., earned his first Sooner victory of the season and sixth of his career. ... He earned $1,000 while leading all 20 laps. ... Eli Ross advanced five positions to finish second, taking the spot from Richard Shepler on the last lap. ... The event drew 12 cars. ... Jacob Ulrich competed with a broken nose and broken orbital bones. He suffered the injuries trying to compress a spring in his race shop six days earlier, according to a report in OutsideGroove.com.

Thunderbird Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
April 14, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Brett Hansen
  3. Richard Shepler
  4. Eddie Tidwell
  5. Eli Ross
  6. Eric Brill
  7. Gary Lowe
  8. Kerney Weaver
  9. Dakota Dellinger
  10. Jacob Ulrich

Polesitter Hughes, of Enid, Okla., topped a 12-car field to earn his series-leading 31st career victory, collecting $1,266 in the tour's season opener. ... Eddie Tidwell advanced four positions and finished fourth. ... Eric Brill and Gary Lowe each gained three spots, finishing sixth and seventh. ... Friday's 20-lap feature lasted 12 minutes with seven drivers completing the entire distance. ... Hughes and Brett Hansen won heats.

Ontario

Merrittville Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
May 22, 2023
  1. Brian McDonald
  2. Charlie Sandercock
  3. Steve Baldwin
  4. Nathan Rinaldi
  5. Brandon Mowat
  6. Rob Ledingham
  7. T.J. Downs
  8. Jeff Dayman
  9. Austin King
  10. Kyle Sopaz

Brian McDonald of Cornwall, Ontario, earned $1,500 for his Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance victory, his first victory in the division. ... McDonald wrestled the lead from polesitter Steve Baldwin. ... Charlie Sandercock started sixth and got up to second before spinning on the 10th lap; he restarted on the trail and rallied to a runner-up finish. ... The event was part of the track's Victoria Day Weekend doubleheader. ... The event crew 18 Crate Late Models.

Oregon

Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
October 7, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Brody Montgomery
  3. Rich McCoy
  4. Dennis Souza
  5. Hannah Robison
Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
September 16, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Joey Tanner
  3. Brody Montgomery
  4. Jimmy Whisler
  5. Rob Mayea
Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
September 15, 2023
  1. Joey Tanner
  2. Preston Luckman
  3. Jake Mayden
  4. Jimmy Whisler
  5. Kye Frick
Southern Oregon Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 15, 2023
  1. Miles Deubert
  2. Jesse Merriman
  3. John Duffie
  4. Rich McCoy
  5. Skipper Klimcheck
Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
September 9, 2023
  1. Jake Mayden
  2. Dalton Bloom
  3. Randy Barley
  4. Nate Augustine
  5. Chuck Christian
Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
September 9, 2023
  1. Rob Mayea
  2. Thomas Hunziker
  3. B.J. Donofrio
  4. Doug Elkins
  5. Rob Campos

Mayea won from his eighth starting spot in the 12-car feature.

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 9, 2023
  1. Tyler Pagel
  2. Daniel Wieczorek
  3. Tim Kennedy
  4. Dominik Holliday
Willamette Speedway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
September 3, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Bricen James
  3. McLain Beaudoin
  4. Kye Frick
  5. Doug Elkins
  6. Darren Coffell
  7. Rob Campos
  8. John Duty
  9. Jordan Wright
  10. Steve Moore

The pole-starting Winebarger, of Corbett, Ore., earned $2,000 in the Coors Light I-5 Silver Bullet Series final, his third straight victory on the revived tour. ... John Duty started 16th and finished eighth. ... Seven drivers completed 50 laps. ... Fourth-starting Thomas Hunziker retired with 14 laps remaining while running eighth. ... Rob Mayea was among three scratches.

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Mark Carrell
  2. B.J. Wild
  3. Mike Braddock
  4. Dominik Holliday
  5. Daniel Wieczorek
Sunset Speedway Park
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
August 26, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Greg Walters
  3. Bricen James
  4. John Duty
  5. McLain Beaudoin
  6. Craig Hanson
  7. Joey Tanner
  8. Dalton Bloom
  9. Shane Jordan
  10. Doug Mott

Eleventh-starting Winebarger, of Corbett, Ore., topped Saturday's 15-car field to win $2,000, notching his second series victory of the season and his second straight triumph. ... Craig Hanson improved six positions and finished sixth. ...  Doug Mott gained four spots and finished 10th. ... Winebarger was fast qualifier. ... Greg Walters and John Duty won heats.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Kye Frick
  2. B.J. Donofrio
  3. Doug Elkins
  4. Darren Coffell
  5. Rob Campos

Frick led all 40 laps.

Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Brody Montgomery
  2. Preston Luckman
  3. Braden Fugate
  4. Wayne Butler
  5. Hannah Robison
Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Doug Packard
  2. Dominik Holliday
  3. Tim Kennedy
  4. Daniel Wieczorek
Madras Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Joey Tanner
  3. Kye Frick
  4. Rob Mayea
  5. Brian Smith
  6. Jerry Schram
  7. Jason Johnson
  8. Tyler Pagel
  9. Willie Sutton
  10. John Gamell

Winebarger, of Portland, Ore., earned $3,500 in the second annual Hunter Johnson Memorial. ... He started third and overtook Kye Frick for the early lead. ... Runner-up Joey Tanner started sixth.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Bricen James
  2. Collen Winebarger
  3. Brody Montgomery
  4. Kye Frick
  5. B.J. Donofrio
  6. Jerry Schram
  7. McLain Beaudoin
  8. Rob Campos
  9. John Duty
  10. Rex Cars

The 15th-starting James, of Albany, Ore., earned $4,510 in the Clair Cup, which honors previous track promoter Clair Arnold. ... James overtook Collen Winebarger to lead the final 11 laps of the 50-lap feature. ... Jordan Wright led a single lap and Kye Frick led six early circuits. ... The purse was boosted thanks to extra sponsorship from All Valley Brushing & Excavation, Anderson Enterpries and Skyline Ford, among others.

Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Jake Mayden
  3. Nick Bessette
  4. Jimmy Whisler
  5. Randy Barley
Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Brody Montgomery
  2. Preston Luckman
  3. Wayne Butler
  4. Braden Fugate
  5. Hannah Robison

Montgomery earned $2,000 in the Tidal Wave 50.

Southern Oregon Speedway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
July 22, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. McLain Beaudoin
  3. Preston Luckman
  4. John Duty
  5. Bricen James
  6. Grey Ferrando
  7. B.J. Donofrio
  8. Steve Moore
  9. John Duffie
  10. Eric Massey

The pole-starting Winebarger, of Corbett, Ore., earned his first career victory on the Coors Light I-5 Silver Bullet Series. ... He earned $2,000 in outrunning McLain Beaudoin by nearly two seconds. ... Preston Luckman came from 12th to finish third. ... Six drivers completed 40 laps and 11 of 17 starters were running at the finish.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
July 15, 2023
  1. McLain Beaudoin
  2. Steve Moore
  3. B.J. Donofrio
  4. Craig Hanson
  5. Doug Elkins

Beaudoin won from his sixth starting spot.

Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Bricen James
  2. Joey Tanner
  3. Jake Mayden
  4. McLain Beaudoin
  5. Brian Smith
  6. Jimmy Whisler
  7. Doug Elkins
  8. Ian Whisler
  9. Nate Augustine
  10. John Duty

James, of Albany, Ore., earned $4,200 for winning the Virgil Hanson Memorial Logger's Cup. ... Joey Tanner crossed the line 1.024 seconds back for his third straight runner-up finish in the annual event. … Jimmy Whisler won the dash. ... Saturday's feature lasted 27 minutes, with 11 drivers completing 42 laps.

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Doug Packard
  2. Ty Whitney
  3. Dominik Holliday
Douglas County Dirt Track
Unsanctioned Supers
July 7, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Bricen James
  3. Jerry Schram
Douglas County Dirt Track
Unsanctioned Supers
July 4, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. B.J. Donofrio
  3. Trent Elliott
  4. Miles Deubert
  5. Bob Dees
  6. Preston Luckman
  7. Bricen James
  8. Dalton Bloom
  9. John Duffie
  10. Joey Tanner

Third-starting Winebarger, of Corbett, Ore., took the lead on lap eight and paced the final 23 circuits, topping Tuesday's 10-car field and collecting $3,000. ... Fifth-starting B.J. Donofrio moved into the runner-up spot on lap 26 and trailed Winebarger for the final five laps, finishing 3.601 seconds back. ... Miles Deubert and Bob Dees each advanced five positions, finishing fourth and fifth. ... Preston Luckman led the first seven laps before fading to finish sixth. ... Luckman and Joey Tanner won heats, with Luckman winning the dash.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. B.J. Donofrio
  2. Rob Mayea
  3. Kye Frick
  4. Brian Smith
  5. Steve Moore

Donofrio earned $2,000 for the Firecracker 100 weekend victory.

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Doug Packard
  2. Dominik Holliday
  3. Tim Kennedy
  4. Trevor Hanson
Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
June 30, 2023
  1. Doug Elkins
  2. Rob Mayea
  3. Steve Moore
  4. Preston Luckman
  5. Brian Smith

Elkins won the tuneup for July 1's $2,000-to-win Firecracker 100.

Southern Oregon Speedway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
June 24, 2023
  1. McLain Beaudoin
  2. Joey Tanner
  3. Collen Winebarger
  4. John Duty
  5. Trent Elliott
  6. Dalton Bloom
  7. Chris Salyer
  8. Miles Deubert
  9. Jerry Schram
  10. Hannah Robison

The third-starting Beaudoin of Lebanon, Ore., earned $2,000 for his first I-5 Series victory. ... He led all 40 laps and took the checkers 1.177 seconds ahead of Joey Tanner. ... Collen Winebarger rallied from 13th to finish third. ... Four drivers finished on the lead lap. ... The event drew 14 entries.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Bricen James
  2. B.J. Donofrio
  3. Doug Elkins
  4. Kye Frick
  5. Nick Bessette
Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Braden Fugate
  3. Wayne Butler
  4. Hannah Robison
  5. Rob Williams
Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Rob Mayea
  3. Jerry Schram
  4. John Duty
  5. Dalton Bloom

Winebarger won the Strawberry Cup.

Southern Oregon Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. John Duffie
  2. Miles Deubert
  3. Garrett Dees
  4. Brian Bowman
  5. Eric Massey
Madras Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Dominik Holliday
  2. Daniel Wieczorek
Douglas County Dirt Track
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
June 2, 2023
  1. Bricen James
  2. McLain Beaudoin
  3. Trent Elliott
  4. Rob Mayea
  5. Steve Moore
  6. Collen Winebarger
  7. Dalton Bloom
  8. John Duffie
  9. Preston Luckman
  10. John Duty

In the revival of tne Northwest tour, second-starting James, of Albany, Ore., regained the lead for good on lap 27 and paced the final nine circuits, topping Friday's 12-car field and winning $2,000. James led twice for 19 laps to win his second series victory of the season. ... Tenth-starting McLain Beaudoin moved into the runner-up position on lap 31 and finished 1.989 seconds back. ... Trent Elliott and Rob Mayea gained two spots, finishing third and fourth. ... Collen Winebarger led laps 11 through 26 before fading to finish sixth. ... Mayea and Elliott won heats. ... John Duty was fast qualifier.

Willamette Speedway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
May 28, 2023
  1. Bricen James
  2. Joey Tanner
  3. McLain Beaudoin
  4. John Duty
  5. Rob Mayea
  6. Trent Elliott
  7. Jerry Schram
  8. Doug Elkins
  9. Ian Whisler
  10. Dalton Bloom

Second-starting James, of Albany, Ore., led all 50 laps and topped a 26-car field to win Sunday's $2,000 season opener. ... Joey Tanner moved into the runner-up position on lap 47 and finished 1.970 seconds back. ... Rob Mayea advanced six positions and finsihed fifth. ... Trent Elliott started 16th and finished sixth. ... Ian Whisler gained eight spots and finished ninth. ... Sunday's feature lasted 46 minutes, with eight drivers completing the entire distance. ... Kyle Frick, Doug Elkins, John Duty and McLain Beaudoin won heats. ... Tanner was fast qualifier.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Joey Tanner
  3. Bricen James
  4. Darren Coffell
  5. Preston Luckman

Winebarger rallied from the tail to win over the 16th-starting Tanner. ... Twenty of 24 starters were running at the finish. ... The event came 24 hours ahead of May 28's revival of a Western Late Model circuit, the Coors Light I-5 Silver Bullet Series. The opener pays $2,000-to-win at Willamette.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
May 20, 2023
  1. Doug Elkins
  2. Steve Moore
  3. Kye Frick
  4. Larry Rametes
  5. B.J. Donofrio
Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Braden Fugate
  3. Hannah Robison
  4. Garret Smith
  5. Ryan Emry

Luckman won his second feature of the weekend following Friday's triumph at the Douglas County Dirt Track.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Bricen James
  2. Doug Elkins
  3. Kye Frick
  4. Rob Mayea
  5. Darren Coffell
Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Brian Smith
  2. Trevor Klassen
  3. Daniel Wieczorek
Douglas County Dirt Track
Unsanctioned Supers
May 12, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Bob Dees
  3. Rob Campos
  4. Braden Fugate
  5. Eston Whisler

Joey Tanner was an early retiree in rugged conditions.

Southern Oregon Speedway
Unsanctioned Supers
April 22, 2023
  1. Bricen James
  2. Preston Luckman
  3. Brian Smith
  4. B.J. Donofrio
  5. Bob Dees
Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
April 15, 2023
  1. Joey Tanner
  2. Bricen James
  3. Grey Ferrando
  4. Darren Coffell
  5. B.J. Donofrio

Tanner took control on the 13th of 41 laps in the season opener.

Pennsylvania

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Supers
October 28, 2023
  1. Jon Lee
  2. Del Rougeux
  3. John Wayne Weaver
  4. Todd English
  5. Clay Ruffo
  6. Dylan Fenton
  7. Tom Decker Jr.
  8. Nick Loffredo
  9. Levi Yetter
  10. Waco Williams

The pole-starting Lee, of Mahaffey, Pa., led all the way to earn $3,000 in the season finale. ... Outside front-row starter Clay Ruffo finished fifth. ... Levi Yetter won the King of the Hill competition. ... The event drew 17 Super Late Models. ... Rain delayed the start of the race program. ... The event drew 72 race cars overall with Luke Hoffner winning the four-cylinder feature.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 22, 2023
  1. Shawn Shoemaker
  2. Devin Weyandt
  3. Kyle Lear
  4. Kyle Hardy
  5. Spike Moore

Shoemaker won the Limited Late Model portion of the Keystone Cup. ... Shoemarker overtook his fellow front-row starting Weyandt on the 19th lap. ... A red flag appeared just after Shoemaker's pass for the lead when a slowing Robbie Black collected Tom Decker on the backstretch.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Devin Frey
  2. D.J. Myers
  3. Shawn Shoemaker
  4. Jaxton Garman
  5. Spike Moore
Lernerville Speedway
RUSH Crate Late Model Series
October 15, 2023
  1. Michael Norris
  2. Joe Martin
  3. Kyle Zimmerman
  4. Braeden Dillinger
  5. Brock Pinkerous
  6. Chad Homan
  7. Jim Rasey
  8. Logan Zarin
  9. Jeremy Wonderling
  10. Clinton Hersh

Norris grabbed the lead on lap 20 and went on to take the $3,500 top prize in the 30-lap Steel City Stampede's feature. It was his second RUSH Crate Late Model Series victory of the season. ... Joe Martin, who led laps 1-9, finished. 0.509 of a second back in the runner-up spot. ... Teenager Brock Pinkerous settled for fourth after leading laps 10-19.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Brad McGinnis
  2. Taylor Farlling
  3. Andy Fries
  4. Jakob Piper
  5. D.J. Myers
Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 6, 2023
  1. Trent Brenneman
  2. Devin Hart
  3. Ryan Zook
  4. Shawn Shoemaker
  5. Andrew Yoder
McKean County Raceway
RUSH Crates
September 30, 2023
  1. Jason Genco
Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
September 30, 2023
  1. Jon Lee
  2. Matt Lux
  3. Charles Powell Jr.
  4. Doug Eck
  5. Del Rougeux

Lee nipped Lux by one-thousandth of a second on season championship double-points night.

Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 30, 2023
  1. Shawn Shoemaker
  2. Ryan Zook
  3. Jim Yoder
  4. Jakob Piper
  5. Devin Frey

Shoemaker earned $2,000.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crate Late Model Series
September 29, 2023
  1. Tim Shaffer
  2. Jake Gunn
  3. Michael Norris
  4. Daryl Charlier
  5. Michael Duritsky
  6. Zach Gunn
  7. Ben Policz
  8. Tommy Schirnhofer Jr.
  9. Clinton Hersh
  10. Cole Petrelle

Shaffer, the former sprint car racer from Aliquippa, Pa., earned $4,000 in RUSH touring action on the first night of the Bill Hendren Memorial. ... Winning his first RUSH tour event, Shaffer started outside the front row and led 25 of 30 laps. ... Runner-up Jake Gunn started 11th. .... Zach Gunn improved eight spots in finishing sixth. ... South Carolina invader and polesitter Jeremy Steele lost fuel pressure after leading five laps. ... Joe Martin won the non-qualifiers race. .... RUSH competitors chase a $10,000 winner's purse on Sept. 30.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
September 16, 2023
  1. Ben Policz
  2. Michael Duritsky
  3. Tommy Schirnhofer Jr.
  4. Daryl Charlier
  5. Tony Musolino

Policz won by a 2.803-second margin. ... Third-running Brandon Burgoon retired after a frontstretch tangle. ... Policz, Tommy Schirnhofer and Dave Wade are tied for third in all-time Crate Late Model victories at PPMS.

Eriez Speedway
RUSH Crates
September 16, 2023
  1. John Lacki
  2. Billy Henry
  3. Bryce Davis
  4. Breyton Santee
  5. Logan Jaquay

Lacki won the Crate Late Model portion of the September Sweep weekend.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 16, 2023
  1. Travis Mease
  2. Zach Kauffman
  3. Chaz Buchinsky
  4. Chuck Cox
  5. Lane Snook

Mease won from the pole position.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
September 16, 2023
  1. Troy Shields
  2. Braeden Dillinger
  3. Zach Herring
  4. Jeff Ferguson
  5. Rob King

Frontrunners Ryan Frazee and Clinton Hersh tangled on the 13th lap. ... Frazee slid over the banking with a flat tire and Hersh was sent to the tail for rough driving. ... Shields inherited the lead and led the rest of the way.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 16, 2023
  1. Gary Little
McKean County Raceway
RUSH Crates
September 14, 2023
  1. Jeremy Wonderling
Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
September 9, 2023
  1. Tommy Schirnhofer Jr.
  2. Tony Musolino
  3. Cole Petrelle
  4. Zach Gunn
  5. Jake Gunn

Schirnhofer led all 20 laps for his second victory of the season and 24th of his career in the division.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
September 8, 2023
  1. Trever Feathers
  2. Dylan Yoder
  3. Rick Eckert
  4. Jeff Rine
  5. Hayes Mattern
  6. Mike Lupfer
  7. Gary Stuhler
  8. Andrew Yoder
  9. Jeff Miller
  10. Austin Berry

Feathers, of Winchester, Va., earned $4,000 during the Tuscarora 50 weekend for sprint cars. ... Rick Eckert wrapped up the track title, his first since 1992 at Bedford Speedway. ... He took the checkers 4.123 seconds ahead of Dylan Yoder. ... The event drew 18 cars. ... Drake Troutman and Dillan Stake were among early retirees.

McKean County Raceway
RUSH Crates
September 7, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Zack Carley
  3. Brad Mesler
  4. Jake Wilber
  5. Dustin Waters
Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 3, 2023
  1. Devin Weyandt
  2. Shawn Shoemaker
  3. Andy Fries
  4. Taylor Farlling
  5. Matt Parks
Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Supers
September 3, 2023
  1. Rick Eckert
  2. Jeff Rine
  3. Dylan Yoder
  4. Shaun Jones
  5. Dan Stone
  6. Jim Bernheisel
  7. Hayes Mattern
  8. Brett Schadel
  9. Bryan Bernheisel
  10. Cory Lawler

The Hall of Famer Eckert of York, Pa., led all 25 laps for a $3,800 payday. ... The event drew 23 Super Late Models. ... Coleby Frye won the Limited Late Model feature over Austin Berry and Ryan Zook.

Bradford Speedway
RUSH Crates
September 3, 2023
  1. Brad Mesler
Marion Center Raceway
RUSH Crates
September 2, 2023
  1. Mike Laughard
  2. Chub Frank
  3. Jeremy Wonderling
  4. Andy Michael
  5. Michael Duritsky
  6. Mike Wonderling Jr.
  7. Josh Ferry
  8. Cody Dawson
  9. Andrew Koenig
  10. Joe Martin

Laughard earned $3,100 in the non-touring RUSH event in the track's Memorial event. ... He led all 30 laps. ... Runner-up Chub Frank held the second spot all the way. ... The event drew 20 Crate Late Models. ... Gabe Shaffer won the Semi-Late feature.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Devin Hart
  2. Spike Moore
  3. Shawn Shoemaker
  4. Austin Berry
  5. Casey Steinhoff
  6. Coleby Frye
  7. Andrew Yoder
  8. Wes Bonebrake
  9. Ryan Zook
  10. Gary Stuhler

The hometowner Hart earned $4,333 in the Butch Renninger Memorial, a race honoring his late grandfather. ... He overtook pole-starting Spike Moore on the 20th lap and led the final six circuits. ... Fourth-finishing Austin Berry came from his 10th starting spot. ... Devin Weyandt faded from his front-row starting spot and eventually retired. ... Gregg Satterlee won the night's Jay's Automotive United Late Model Series event that topped the card.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
September 2, 2023
  1. Matt Lux
  2. Jon Lee
  3. Ken Schaltenbrand
  4. Charles Powell Jr.
  5. John Wayne Weaver
  6. Rodney Phillips
  7. R.J. Dallape
  8. Billy Eash
  9. Braeden Dillinger
  10. Kenny Schaffer

Lux earned $3,000 on Marion Center's memorial night, winning by a 2.187-second margin. ... He took the lead from Ken Schaltenbrand on the 13th lap. ... Schaltenbrand ended up third behind runner-up Jon Lee. ... Michael Lake rallied from deep in the field to reach the second spot, but he retired with five laps remaining. ... Thirteen of 21 starters completed 30 laps.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
September 2, 2023
  1. Doug Eck
  2. Paul Kot
  3. Clay Ruffo
  4. Derek Rodkey
  5. Nicholas Eck

Former Late Model driver Chad Ruhlman won the RUSH sprint car feature.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
September 2, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Jake Gunn
  3. Frank Magill
  4. Ben Policz
  5. Zach Gunn

Burgoon won by more than four seconds for his sixth victory of the season. ... He holds a five-point lead in the division over Cole Petrelle.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. Jed Latshaw
  2. Bobby Beard
  3. Mike Walls
  4. Matt Adams
  5. Travis Mease

Latshaw won from the pole over the 10th-starting Beard.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 2, 2023
  1. George Bailey
  2. Jeremy Lippert
  3. Justin Owens
  4. Gary Little
  5. Luke Hoffner

Bailey led all 20 laps unchallenged.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
September 2, 2023
  1. Clinton Hersh
  2. Marino Angelicchio
  3. John Over
  4. Troy Schill
  5. Joe Zulisky

Hersh overtook Angelicchio at halfway in the 20-lapper. ... He also won the seaon opener.

McKean County Raceway
RUSH Crates
August 31, 2023
  1. Brad Mesler
  2. Bryce Davis
  3. Jeremy Wonderling
  4. Austin Hauser
  5. Kurt Stebbins
Eriez Speedway
RUSH Crate Late Model Series
August 27, 2023
  1. Max Blair
  2. Jason Genco
  3. Jeremy Wonderling
  4. Joe Martin
  5. Dave Hess Jr.
  6. Kyle Zimmerman
  7. Chad Homan
  8. Cody Dawson
  9. Billy Henry
  10. Mike Knight

Blair, of Centerville, Pa., led all 30 laps to win $3,000. It's his third series victory of the season and his second aboard the Centerline Motorsports Rocket Chassis. ... Sixth-starting Jason Genco grabbed second on lap 10 and finished 0.331 of a second back. ... Dave Hess Jr. improved eight positions and finished fifth. ... Brad Mesler was fast qualifier. ... Blair, Mesler, Genco, Joe Martin, Jeremy Wonderling and Chad Homan won heats. ... Sunday's 20-minute feature saw 15 drivers complete 30 laps and 19 running at the finish.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Dylan Cecce
  2. Paul Kot
  3. Wyatt Scott
  4. Doug Eck
  5. Darrell Bossard

Dylan Cecce won his first Super Late Model victory, finishing 2.886 seconds ahead of Paul Kot. ... Saturday's feature lasted 28 minutes, with 10 drivers completing 25 laps and running at the finish.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
August 26, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Philip Bubeck
  3. Cole Petrelle
  4. Tony Musolino
  5. Kassidy Kamicker

Burgoon notched his fourth PPMS victory of the season. ... He stole the lead from Bubeck on a lap-10 restart.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Trent Brenneman
  2. Taylor Farlling
  3. Jared Fulkroad
  4. Daulton Bigler
  5. Maddox Smith

The track's Sept. 3 action includes Super Late Models and Limited Late Models.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Levi Yetter
  2. Jon Lee
  3. Charles Powell Jr.
  4. Joe Petyak
  5. Del Rougeux

Gabe Shaffer won the $1,500 Semi-Late feature and Joe Martin took the Crate main event.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Scott Palmer
  2. Jed Latshaw
  3. Charles Potts
  4. Devin Frey
  5. Jake Moser
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 26, 2023
  1. Troy Shields
  2. Michael Duritsky
  3. Ryan Frazee
  4. Marino Angelicchio
  5. Jeff Ferguson
Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Luke Hoffner
  2. Josh Henry
  3. Gary Little
  4. Brad Benton
  5. Justin Owens

Hoffner overtook Henry for the victory. ... Henry's runner-up finish was his best of the season. ... Brad Benton took the lead early but was penalized two spots for jumping a restart, putting Henry back out front for a lap-11 restart.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Jaxton Garman
  2. D.J. Myers
  3. Mike Walls
  4. Cody Lear
  5. Gunnar Walls

Garman edged Myers by eight-thousandths of a second. ... A lap-two pileup involved several drivers including Cody Lear, who salvaged a fourth-place finish.

The Hill Speedway
RUSH Crates
August 25, 2023
  1. Rickie Loucks
  2. Chad Homan
  3. Brian Knowles

Loucks captured his first Crate Late Model feature victory.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
August 20, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Mike Knight
  3. Greg Oakes
  4. Darrell Bossard
  5. Breyton Santee

Jason Genco won the Crate Late Model feature from the pole.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. Kyle Lukon
  2. Ben Policz
  3. Nico Dabecco
  4. Cole Petrelle
  5. Brandon Burgoon

Lukon won the first of two Hindsight Hustle features. ... The second went to Tim Shaffer over Kyle Lukon and Logan Zarin.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Dwayne Brooks
  2. Paul Kot
  3. Clay Ruffo
  4. Doug Eck
  5. Rich Runyan Jr.
BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Shawn Shoemaker
  3. Devin Frey
  4. Matt Adams
  5. Chad Smith

Frye earned $1,750 in the 30-lap Carl Billet Memorial.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Jon Lee

Ed Connor won the Limited Late Model feature.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 19, 2023
  1. Marino Angelicchio
  2. Ryan Frazee
  3. Troy Shields
  4. Michael Duritsky
  5. Dan Angelicchio

Fast qualifier Marino Angelicchio won his first career Crate Late Model feature, picking up $800 in purse money, $500 for leading all 20 laps and $100 for quick time.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. D.J. Myers
  2. Brad McGinnis
  3. Gunnar Walls
  4. Michael Walls
  5. Shyann Smith
Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. Justin Owens
  4. Waco Williams
  5. Jeremy Lippert

Brad Benton spun out of the lead to hand the point to Little.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Michael Norris
  2. Levi Yetter
  3. Alex Ferree
  4. Kyle Lukon
  5. Tyler Dietz

Norris won from his 10th starting spot, outdueling Yetter late in the race.

The Hill Speedway
RUSH Crates
August 18, 2023
  1. Chad Homan
Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Jakob Piper
  2. Taylor Farlling
  3. Matt Cochran
  4. Andrew Yoder
  5. Joe Loffredo

Piper led the final seven laps.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Braeden Dillinger
  2. Ryan Frazee
  3. Bob Gordon
  4. Andy Spooner
  5. Colin Casale
Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
August 13, 2023
  1. Jason Genco
  2. Mike Knight
  3. Dave Hess Jr.
  4. Greg Oakes
  5. Darrell Bossard

Santee won the Crate Late Model feature, overtaking David Parker in the last corner for his fourth division victory of the season.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 13, 2023
  1. Spike Moore
  2. Taylor Farlling
  3. Matt Parks
  4. Kyle Lear
  5. Shawn Shoemaker
Bradford Speedway
RUSH Crates
August 13, 2023
  1. Brad Mesler
  2. Jeremy Wonderling
  3. Austin Hauser
  4. Jake Wilber
  5. Jacob Tubbs

Mesler won on double points night in the Mike Reed Memorial.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
August 11, 2023
  1. Justin Weaver
  2. Travis Stickley
  3. Bryan Bernheisel
  4. Jeff Rine
  5. Kyle Lee

Weaver won by 3.409 seconds for his first Super Late Model victory at Bedford. ... He's the division's 155th all-time winner. ... The track has had no repeat Super Late Model winners in 12 races this season.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Mike Laughard
  2. Tanner Hauger
  3. Dalton Goode
  4. Lane Brock
  5. Ryan Frazee
Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Gregg Satterlee
  2. Michael Norris
  3. Tyler Dietz
  4. Chub Frank
  5. John Garvin Jr.

Satterlee won the regular-season feature on the same night Mason Zeigler picked up $10,000 for a makeup victory.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Trever Feathers
  2. Gregg Satterlee
  3. Bryan Bernheisel
  4. Ross Robinson
  5. Rick Eckert
  6. Jeff Rine
  7. Dillan Stake
  8. Jim Bernheisel
  9. Dylan Yoder
  10. Nick Dickson

Feathers, of Winchester, Va., earned $4,000 in the Super Late Model event. ... Devin Hart won the Ron Zimmerman Tribute for Limited Late Models, earning $3,500.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Devin Hart
  2. Andrew Yoder
  3. Taylor Farlling
  4. Coleby Frye
  5. Trent Brenneman
  6. Shaun Miller
  7. Shawn Shoemaker
  8. Ryan Zook
  9. Brad McGinnis
  10. Justin Weaver

Devin Hart earned $3,500 in the Ron Zimmerman Tribute.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Ryan Montgomery
  2. Levi Yetter
  3. Kenny Schaffer
  4. Jon Lee
  5. Del Rougeux

Montgomery earned $2,000. ... Jon Lee won the other Super Late Model feature. ... Brandon DeBrakeleer won the Semi-Late feature.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Paul Kot
  2. Derek Rodkey
  3. Dwayne Brooks
  4. Rich Runyan Jr.
  5. Doug Eck

Kot topped Rodkey by more than four seconds.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jed Latshaw
  2. Matt Adams
  3. Devin Frey
  4. Travis Mease
  5. Derrick Mease
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 5, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Michael Duritsky
  3. Jeff Ferguson
  4. Joe Moyer
  5. Andrew Koenig

Frazee took advantage of a lap-four miscue by Troy Shields in winning the fourth annual Ralph Davis Jr. Memorial. ... Frazee earned $2,500. ... Shields was trying to take the lead from Frazee in turn two when he struck an infield tire barrier and spun. ... Retiring racing Joe Moyer finished fourth; he donated hoodies and T-shirts to the track's Kid Klub members before the race.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Shyann Smith
  2. Gunnar Walls
  3. Andy Fries
  4. Kirk Baker
  5. Mike Walls

Smith won the Austin Gelwicks Memorial. ... Randy Burkholder won the makeup feature for the Limited Late Models.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Alex Ferree
  2. Michael Norris
  3. Colton Flinner
  4. Braeden Dillinger
  5. Tyler Dietz

The fourth-starting Ferree topped the 15th-starting Michael Norris.

McKean County Raceway
RUSH Crates
August 3, 2023
  1. Doug Ricotta
  2. Jeremy Wonderling
  3. Kurt Stebbins
  4. Austin Hauser
  5. Brad Mesler

Ricotta won the track's reopening event under Kurt and Bonnie Stebbins, who also promoted Genesee Speedway in Batavia, N.Y. ... The Thursday event drew 22 Crate Late Models.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
July 30, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Mike Knight
  3. Bump Hedman
  4. Bob Dorman
  5. David Scott

With his 55th division victory, Hess, of Waterford, Pa., is within one victory of tying Bob Schnars for the lead in all-time Super Late Model victories at the track. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Logan Zarin
  2. Matt Lux
  3. Tyler Emory
  4. Jon Lee
  5. John Wayne Weaver

Kyle Lukon won the Semi-Late feature and Joe Martin topped the Crate main event.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Travis Horan
  2. Eric Tripp
  3. Zach Kauffman
  4. Matt Adams
  5. Cameron Benyou

Leading all but the first lap, Travis Horan of Dover, Pa., won his first feature in the Late Model division in the track's HessIron.com Summer Sizzle. ... The 35-year-old is in his second season in the division.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. Adam Nixon
  4. Matt Howell
  5. Justin Owens

Little overtook Hoffner en route to victory in the eight-car feature. ... The track takes an Aug. 5 break because of the Clearfield County Fair.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
July 28, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Bryan Bernheisel
  3. Chuck Clise
  4. Kyle Lee
  5. Devin Weyandt
  6. Travis Stickley
  7. Jim Bernheisel
  8. Tim Smith Jr.
  9. Jeff Rine
  10. Jeff Miller

Frye earned $3,800 in the Gary Martz Memorial, a Super Late Model event highlighting the Bedford County Fair. ... The Dover, Pa., driver led all 30 laps for his seventh career Bedford victory but first since August 2017.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
July 23, 2023
  1. Mike Knight
  2. Greg Oakes
  3. Jason Genco
  4. Dave Hess Jr.
  5. David Scott

Knight completed a Stateline-Eriez weekend sweep with a $2,900 victory in the Dick Litz Memorial. ... He led all 29 laps. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature. ... Eriez has had at least 20 Crate entrants at every event this season and averaged nearly 24 cars.

Bradford Speedway
RUSH Crates
July 23, 2023
  1. Brad Mesler

Mesler won the Jim Peterson Memorial. ... Bradford hosts a $3,500-to-win ULMS event on July 30.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Josh Jacoby
  2. Gary Little
  3. Brad McGinnis
  4. Ryan Jacoby
  5. Tom Decker Jr.

Jacoby of Fernwood, Pa., took the lead on a lap-23 restart and led the final three laps, topping Saturday's 16-car field. ... Gary Little won the Limited Late Model makeup feature from a week earlier. ... A scheduled $3,000-to-win Super Late Model feature was postponed because of the conflict with the ULMS race at Latrobe.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 22, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Ben Policz
  3. Cole Petrelle
  4. Mike Reft
  5. Tommy Schirnhofer Jr.

Burgoon led 15l aps from his third starting spot before Petrelle went ahead on a restart to lead laps 16-18. ... Burgoon regained the point for the final two laps for his third PPMS victory of the season.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Dwayne Brooks
  2. Doug Eck
  3. Paul Kot
  4. Garrett Mott
  5. Chad Homan

Doug Eck won the makeup Super Late Model feature from a week earlier.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Shawn Shoemaker
  2. Matt Adams
  3. Scott Palmer
  4. Charles Potts
  5. Sean Merkel
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
July 22, 2023
  1. Braeden Dillinger
  2. Ryan Frazee
  3. Troy Shields
  4. John Over
  5. Marino Angelicchio

Dillinger's victory came on the undercard of Logan Zarin's ULMS victory for Super Late Models.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Ken Schaltenbrand

Rich Wicker won the Semi-Late feature.

Lernerville Speedway
RUSH Crate Late Model Series
July 21, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Chub Frank
  3. Kurt Stebbins
  4. Kyle Lukon
  5. David Pangrazio
  6. Austin Hauser
  7. Mike Wonderling Jr.
  8. Michael Duritsky
  9. Josh Ferry
  10. Colby Beighey

Fifth-starting Wonderling of Wellsville, N.Y., took the lead on lap 27 and led the final four laps Friday, winning his sixth RUSH feature of the year and his fourth in the last five series races. ... Fourth-starting Chub Frank moved back into the runner-up position on lap 27 and finished 1.411 seconds back. ... Kurt Stebbins advanced 17 positions and finished third. ... Mike Wonderling Jr. started 25th and finished seventh. ... Ben Policz, Tommy Schirnhofer Jr., Michael Norris and John Mollick topped heats. ... Cody Dawson was fast qualifier.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Michael Norris
  2. Eric Wilson
  3. Andrew Wylie
  4. Levi Yetter
  5. Andy Boozel

Jeremy Wonderling won the RUSH Series feature for Crate Late Models.

Latrobe Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 21, 2023
  1. Rich Wicker
Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
July 21, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Tanner Hauger
  3. John Over
  4. Andy Spooner
  5. Lane Brock
Bradford Speedway
RUSH Crates
July 16, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Kurt Stebbins
  3. Brad Mesler
  4. Austin Hauser
  5. Ward Schell

Wonderling is unbeaten in four visits to Bradford in 2023.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2023
  1. Trent Brenneman
  2. Shawn Shoemaker
  3. Devin Hart
  4. Kenny Yoder
  5. Jared Fulkroad
Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
July 14, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Greg Hauger
  3. Tanner Hauger
  4. Dalton Goode
  5. Lane Brock
Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
July 14, 2023
  1. Colton Flinner
  2. Chub Frank
  3. John Garvin Jr.
  4. Alex Ferree
  5. Tyler Dietz

Flinner rallied from his ninth starting spot. ... Polesitter Matt Lux was among early leaders but retired on the 10th lap.

Eriez Speedway
RUSH Crates
July 9, 2023
  1. Breyton Santee
  2. David Pangrazio
  3. Matt Sipes
  4. David Parker
  5. Jason Genco

Santee won on the undercard of the ULMS victory for Michael Norris in the Super Late Model division.

Bradford Speedway
RUSH Crates
July 9, 2023
  1. Ward Schell
  2. Mike Wonderling Jr.
  3. Dustin Waters
  4. Brad Mesler
  5. Garrett Mott
Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Bryan Bernheisel
  2. Trever Feathers
  3. Rick Eckert
  4. Gregg Satterlee
  5. Jeff Rine
  6. Kyle Hardy
  7. Jim Bernheisel
  8. Dylan Yoder
  9. Gary Stuhler
  10. Nick Dickson

Leading every lap, Bryan Bernheisel earned $4,000 for the 25-lap victory. ... “It feels so good to win at Port Royal," Bernheisel said. "We’ve had our share of struggles at that place. (Brother and crew chief) Brandon (Bernheisel) and the crew have worked really hard on this car, and it showed on Saturday night." ... Gary Stuhler won the Australian Pursuit. ... Ryan Zook won the Limited Late Model feature over Shawn Shoemaker and Taylor Farlling.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 8, 2023
  1. Kyle Lukon
  2. Brandon Burgoon
  3. Garret Paugh
  4. Tommy Schirnhofer Jr.
  5. Jake Gunn

The race was the first at PPMS since Miley Motorsports announced its sale of the track to local businessman Blair Cress Jr., who plans to continue track operations.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Eric Wilson
  2. Paul Kot
  3. Doug Eck
  4. Clay Ruffo
  5. Derek Rodkey

Wilson won the Mid-Season Championship.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 8, 2023
  1. Matt Lux
  2. Levi Yetter
  3. Ken Schaltenbrand
  4. Jon Lee
  5. Dan Angelicchio

Nate Smith won the Limited Late Model feature.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Chad Smith
  3. Matt Adams
  4. Tommy Slanker
  5. Jared Miller

Frye won the Smokey Frye Late Model 50, earning $2,000. ... He drove the No. 3B normally driven by Cameron Benyou.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
July 8, 2023
  1. Michael Duritsky
  2. Braeden Dillinger
  3. Marino Angelicchio
  4. Troy Shields
  5. Joe Zulisky

Ryan Frazee spun while running second, then struck an infield light pole on the 17th lap.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. Brad Benton
  4. Justin Owens
  5. Waco Williams

Little took command on the 10th lap. ... Luke Hoffner's four-cylinder victory on the undercard was the 199th feature victor of his career.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 7, 2023
  1. Kyle Lear
  2. Tyler Ritchey
  3. Shawn Shoemaker
  4. Ryan Sager
  5. Madeline Miller

Tyler Ritchey led the first three laps before Kyle Lear went ahead amid traffic. ... Five early cautions slowed the action.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
July 7, 2023
  1. Michael Norris
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Logan Zarin
  4. John Garvin Jr.
  5. Tyler Dietz

Norris won from his 10th starting spot.

The Hill Speedway
RUSH Crate Late Model Series
July 7, 2023
  1. Jeremy Wonderling
Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 1, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Tim Shaffer
  3. Jake Gunn
  4. Tony Musolino
  5. Brian Hutchko

Burgoon led all 20 laps.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Tyson Mowery
  2. Matt Murphy
  3. Travis Mease
  4. Derrick Mease
  5. Devin Frey

The fifth-starting Mowery, of Selinsgrove, Pa., led the final five laps after overtaking Matt Murphy in capturing his first Late Model feature victory. ... The 29-year-old has just 12 Late Model starts and previously ran micro sprints. ... Polesitter Travis Mease finished third. ... Devin Frey rallied from 12th to finish fifth. ... Nineteen drivers completed 20 laps.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Gary Little
  2. Jarid Ivory
  3. Justin Owens
  4. George Bailey
  5. Brad Benton

Little notched his fourth victory of the season. ... Little overtook Owens for the lead.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
June 30, 2023
  1. Brian Booze
  2. Kyle Lee
  3. Jeff Rine
  4. Cody Overton
  5. Bryan Bernheisel

Scoring his first Bedford victory, Booze beat Lee to the checkers by three-tenths of a second. ... The event drew 13 cars.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Limiteds
June 30, 2023
  1. Shawn Shoemaker
  2. Brad Benton
  3. Dalton Goode
  4. Herb Hilliard
  5. Clinton Hersh

Driving a Bobby Lake Motorsports entry, Mason Zeigler won the Crate Late Model feature over Ryan Frazee. Zeigler's Ernie Jones Memorial victory paid $2,022.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
June 18, 2023
  1. Darrell Bossard
  2. Chub Frank
  3. Mike Knight
  4. Dave Hess Jr.
  5. Breyton Santee

Super Late Models tuned up for July 2's Mike Farr Memorial, a $4,100-to-win Jay's Automotive United Late Model Series event. ... Breyton Santee won the 21-car Crate Late Model feature.

Bradford Speedway
RUSH Crates
June 18, 2023
  1. Brad Mesler
Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 17, 2023
  1. Tommy Schirnhofer Jr.
  2. Brandon Burgoon
  3. John Mollick
  4. Ben Policz
  5. Frank Magill

Schirnhofer led all the way.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Doug Eck
  2. Paul Kot
  3. Derek Rodkey
  4. Jeremy Ohl
  5. Rich Runyan Jr.
Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. D.J. Myers
  2. Devin Frey
  3. Steve Lowery
  4. Lane Snook
  5. Jake Moser

Myers, who started seventh, earned $1,600 for his Topless 30 victory. ... Lane Snook rallied from 20th to fourth.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Ryan Jacoby
  2. Paul Ivory
  3. Luke Hoffner
  4. Gary Little
  5. Brad Benton
Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Matt Lux
Knox Raceway
RUSH Crate Late Model Series
June 11, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Max Blair
  3. Mike Wonderling Jr.
  4. Austin Hauser
  5. Colby Beighey
  6. Kurt Stebbins
  7. Joe Martin
  8. Jim Rasey
  9. Ashton Briggs
  10. Ward Schell

Pole-starting Jeremy Wonderling of Wellsville, N.Y., led all 30 laps and topped a field of 16 cars to collect $3,000. ... Wonderling notched his fifth RUSH victory of the season and his third straight. ... Max Blair moved into the runner-up position on lap 14 and finished 2.355 seconds back. ... Mike Wonderling Jr. finished third, joining his brother on the podium. ... Colby Beighey advanced two positions and finished fifth. ... Eleven drivers completed all 30 laps. ... Wonderling Jr. and Joe Martin won heats. ... Martin was fast qualifier.

Marion Center Raceway
RUSH Crate Late Model Series
June 10, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Cody Dawson
  3. Brock Pinkerous
  4. Josh Ferry
  5. Mike Laughard
  6. Kyle Lukon
  7. Ryan Frazee
  8. Garret Paugh
  9. Colby Beighey
  10. Tom Snyder Jr.

Winning his fourth race of the year on the final lap, Wonderling, of Wellsville, N.Y., ran second for 20 laps before taking the lead from Joe Martin. … Martin, of Mayport, Pa., led the first 29 laps before attempting a last-corner pass on Wonderling and spinning, relegating him to finish 19th. ... Both Lukon and Paugh improved 10 positions. … Saturday's feature lasted 18 minutes, with 19 drivers completing all 30 laps. ... Snyder won the dash and started the feature from the pole, but faded to 10th. … Martin, Snyder and Wonderling won heats.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Daulton Bigler
  2. D.J. Myers
  3. Jim Yoder
  4. Tommy Slanker
  5. Zach Kauffman

Bigler outran Myers by 4.313 seconds.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 10, 2023
  1. Ben Policz
  2. Cole Petrelle
  3. Brandon Burgoon
  4. Zach Gunn
  5. Jake Gunn

Policz took the checkers 5.076 seconds ahead of Petrelle.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Ken Schaltenbrand
Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. George Bailey
  4. Justin Owens
  5. Waco Williams

The division drew 11 cars. ... Super Late Models are on tap July 22 at Hiddey Valley for a $3,000-to-win event. ... Brad Benton led early but retired running third.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Paul Kot
  2. Dwayne Brooks
  3. Orvis Newcome III
  4. Clay Ruffo
  5. Nathan Brady
Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Michael Norris
  2. Alex Ferree
  3. Daryl Charlier
  4. Ken Schaltenbrand
  5. Logan Zarin

Making a last-lap pass of Alex Ferre, Norris rallied from his tail-starting 17th spot for a thrilling victory. ... Norris started on the tail after retiring early in his heat race. ... “I screwed up in the heat and just wasn’t paying attention and run into the 9 car,” Norris said. “I gotta say thanks to Dan and the track crew. The track had some character and there were traction spots that made it really fun, you could run high or low and it was smooth."

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
June 9, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Greg Hauger
  3. Zach Herring
Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
June 4, 2023
  1. Mike Knight
  2. Greg Oakes
  3. Andy Boozel
  4. Steve Kania
  5. Dave Hess Jr.

Knight won from the pole position and denied Oakes a sweep of the Stateline-Eriez weekend. ... David Pangrazio won the Crate Late Model feature.

Bradford Speedway
RUSH Crates
June 4, 2023
  1. Jeremy Wonderling
Latrobe Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Drake Troutman
  2. Jon Lee
  3. Dan Angelicchio

Troutman's $2,500 victory came on the undercard of a $10,000-to-win Crate Late Model feature.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Rick Eckert
  2. Dylan Yoder
  3. Dillan Stake
  4. Trever Feathers
  5. Austin Berry
  6. Bryan Bernheisel
  7. Jeff Rine
  8. Andrew Yoder
  9. Hayes Mattern
  10. Tyler Emory

Eckert, of York, Pa., started sixth and raced to a $4,000 victory in regular-season action. ... The Hall of Famer's victory was his first since Oct. 29 at Georgetown (Del.) Speedway in his final outing of 2022. ... Eckert took the lead from Trever Feathers on the ninth lap. ... Feathers ended up fourth after leading laps 3-8. ... Polesitter Austin Berry, who led laps 1-2, finished fifth. ... Fourteen of 23 starters completed 25 laps (Kody Lyter scratched from the feature). ... Port Royal hosts the revived Appalachian Mountain Speedweek on June 10. | Video

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Ryan Montgomery
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Levi Yetter
  4. Logan Zarin
  5. Del Rougeux
Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Paul Kot
  2. Doug Eck
  3. Dylan Cecce
  4. Joe Loffredo
  5. Clay Ruffo

Kot won by a 5.108-second margin.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. John Mollick
  2. Cole Petrelle
  3. Kassidy Kamicker
  4. Frank Magill
  5. Philip Bubeck

Mollick won from his ninth starting spot. ... He made a third-to-first move past Cole Petrelle and Frank Magill on the fifth lap.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Jaxton Garman
  2. D.J. Myers
  3. Devin Frey
  4. Jakob Piper
  5. Steve Lowery

A late afternoon thunderstorm delayed the program's start. ... Frey came from the eighth starting spot.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Justin Owens
  2. Ryan Jacoby
  3. Gary Little
  4. Luke Hoffner
  5. Brad Benton

Owens, of Shilo, Pa., scored his first-ever victory in the division. ... He held off Jacoby on a last-lap restart.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
June 2, 2023
  1. Tyler Dietz
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Alex Ferree
  4. Colton Flinner
  5. John Garvin Jr.

“I’m just so blessed to be able to do this,” Dietz said. “In the stock car (division) I know I’m the man to beat right now but that’s on the backburner. This is the car I’m focused on. I want to win in this car and I want to run with the top regional drivers and I’m going to show it; it’s coming.”

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
June 2, 2023
  1. Tim Smith Jr.
  2. Spike Moore
  3. Kyle Lee
  4. Bryan Bernheisel
  5. Matt Sponaugle

Smith won his first Bedford feature since Aug. 13, 2021, and third overall. ... Brian Booze and Jeff Rine swapped the early lead with Smith. ... Rine retired after 10 laps and Smith led the rest of the way. ... Ryan Sager won the Limited Late Model feature. Devin Weyandt was among drivers challenging him, but he slipped back late.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 1, 2023
  1. Tim Shaffer
  2. Brandon Burgoon
  3. Kyle Lukon
  4. Cole Petrelle
  5. Logan Zarin

The third-starting Shaffer notched his third career Crate victory at PPMS on the undercard of the Western Pennsyvlania Sprint Car Speedweek event.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
June 1, 2023
  1. Kyle Hardy
  2. Kyle Lukon
  3. Michael Duritsky
  4. Ryan Frazee
  5. Brent Trimble
Bradford Speedway
RUSH Crate Late Model Series
May 28, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Brock Pinkerous
  3. Brad Mesler
  4. Scott Gurdak
  5. Mike Wonderling Jr.
  6. Cody Dawson
  7. Austin Hauser
  8. Joe Martin
  9. Jacob Tubbs
  10. Kurt Stebbins

Jeremy Wonderling of Wellsville, N.Y., last year's Bradford champion and last week's regular-season winner at the Rew, Pa., track, notched his third RUSH touring victory of the season. ... Wonderling took the checkers ahead of 14-year-old Brock Pinkerous by 0.704 of a second. ... "I knew as long as I could hold my line and not screw up" he'd maintain the lead, Wonderling said. "I kind of just slowed down and made sure I didn't overdrive and hit some holes. I was kind of hoping his favorite cartoon would come on and he'd pull off." ... Scott Gurdak improved nine positions in finishing fourth. ... Ten drivers completed 30 laps. ... Brad Mesler (15.662 seconds) topped 21 qualifiers.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 28, 2023
  1. Matt Parks
  2. Andrew Yoder
  3. Spike Moore
  4. Justin Weaver
  5. Andy Fries

The third-starting Parks won by eight-tenths of a second over Andrew Yoder. ... Polesitter Brian Lowery finished seventh. ... Twenty-one of 26 starters completed 20 laps.

Lincoln Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Kyle Hardy
  2. Gary Stuhler
  3. Jim Bernheisel
  4. Jamie Lathroum
  5. Dylan Yoder
  6. Jason Covert
  7. Bryan Bernheisel
  8. Tyler Horst
  9. Tyler Hershey
  10. Shaun Jones

Hardy, of Stephens City, Va., earned $3,000 in the Super Late Model portion of the Bob Leiby Classic. ... Hardy led all the way and took the checkers 1.234 seconds ahead of runner-up Gary Stuhler.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
May 27, 2023
  1. Kyle Lukon
  2. John Mollick
  3. Cole Petrelle
  4. Brandon Burgoon
  5. Mike Reft

Lukon won by a 2.5-second margin. ... He took the lead from Cole Petrelle on the seventh of 20 laps.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Paul Kot
  2. Doug Eck
  3. Joe Loffredo
  4. Dwayne Brooks
  5. Bob Dorman

Kot won by more than seven seconds.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Ken Schaltenbrand
  2. John Garvin Jr.
  3. Kenny Shaffer
  4. Levi Yetter
  5. Dave Blazavich

Schaltenbrand won by more than a half-track margin. ... Vern Ward won the Semi-Late feature.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Devin Frey
  2. Jed Latshaw
  3. Travis Horan
  4. Matt Adams
  5. Matt Murphy

Frey led all 20 laps.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Supers
May 27, 2023
  1. Ryan Montgomery
  2. Jon Lee
  3. Ryan Scott
  4. Darrell Bossard
  5. Matt Cochran
  6. J.R. Toner
  7. Dylan Cecce
  8. Michael Lake
  9. Derek Rodkey
  10. Dylan Fenton

Montgomery, of Fairmont, W.Va., secured his first victory at Hidden Valley, winning Saturday's $3,000 13th annual Shawn "Sheetz" McGarvey Memorial; Montgomery used the high line to take the lead on lap 14 and never looked back. ... Jon Lee led laps 11 through 13 before settling for second. ... Joe Petyak led the first nine laps before fading. ... Lee, Dylan Cecce and Matt Cochran won heats. ... Cecce was fast qualifier (14.69 seconds).

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
May 27, 2023
  1. Clinton Hersh
  2. Braeden Dillinger
  3. Ryan Frazee
  4. Dan Angelicchio
  5. Joe Zulisky

The polesitting Hersh won a 20-lap tuneup for June 3's Jesse Sterbutzel Memorial, a $10,000 Crate Late Model event. ... Outside front-row starter Rob King got upside down in an eighth-lap accident; he wasn't hurt. ... Michael Duritsky spun while running third on lap 18.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 27, 2023
  1. Devin Hart
  2. Ryan Zook
  3. Andrew Yoder
  4. Shawn Miller
  5. Maddox Smith
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Supers
May 26, 2023
  1. Jon Lee
  2. Doug Eck
  3. Del Rougeux
  4. John Wayne Weaver
  5. R.J. Dallape

Lee overtook Eck on the last of 25 laps.

Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 26, 2023
  1. Andrew Yoder
  2. Matt Cochran
  3. Devin Frey
  4. Cody Lear
  5. Joe Lusk

The polesitting Yoder won his 21st career Clinton County feature. ... “Frey and I raced each other hard and clean," Yoder said. "The track was awesome tonight, and this is going to be a great place for the start of the Appalachian Super Late Model Speedweek in a few weeks. Hopefully we can start Speedweek off with another win to give us momentum.”

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
May 26, 2023
  1. Michael Lake
  2. Ryan Frazee
  3. Clinton Hersh
  4. Lane Brock
  5. Joe Moyer

Greg Hauger won the makeup Crate Late Model feature over Michael Duritsky.

Bradford Speedway
RUSH Crates
May 21, 2023
  1. Jeremy Wonderling
Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 21, 2023
  1. Kyle Lear
  2. Wes Bonebrake
  3. Kyle Moser
  4. Spike Moore
  5. Keith Walls
Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
May 21, 2023
  1. Darrell Bossard
  2. Wyatt Scott
  3. Dave Hess Jr.
  4. Steve Kania
  5. Breyton Santee

Bossard won from the pole. ... Breyton Santee won the Crate Late Model feature.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Devin Hart
  2. Ryan Zook
  3. Andrew Yoder
BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 20, 2023
  1. Taylor Farlling
  2. Shawn Shoemaker
  3. Travis Mease
  4. Derrick Mease
  5. Jed Latshaw
Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 19, 2023
  1. Devin Weyandt
  2. Casey Steinhoff
  3. Shawn Shoemaker
  4. Kaiden Bard
  5. Madeline Miller

Weyandt, who took the lead from Kaiden Bard on the third lap, won the 20-lap by an 0.853 of a second margin over Casey Steinhoff. ... The night's action drew 27 cars, but Justin Weaver scratched from the feature. ... Pole-starting Wes Bonebrake ended up sixth.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 19, 2023
  1. Joe Martin
  2. Nick Erskine
  3. Rich Wicker
  4. Jim McBee
  5. Ed Connor

Martin's victory was on the undercard of Ryan Gustin's World of Outlaws Case Late Model Series triumph.

Eriez Speedway
RUSH Crate Late Model Series
May 14, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. David Pangrazio
  3. Mike Wonderling Jr.
  4. Jason Genco
  5. Chub Frank
  6. Chad Homan
  7. Billy Henry
  8. Breyton Santee
  9. Andy Boozel
  10. Shane Crotty

Wonderling, of Wellsville, N.Y., completed a weekend sweep of RUSH touring action with another $3,000 victory. ... He won a night earlier at Stateline Speedway in Busti, N.Y. .... Wonderling led 30 laps from the pole. ... Runner-up David Pangrazio was a weekly winner a night earlier at Genesee Speedway in Batavia, N.Y. ... Third-starting Joe Martin was the first retiree. ... The lone caution came for a Brock Pinkerous spin on the first lap. ... Steve Houser won the non-qualifiers' race.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
May 14, 2023
  1. Mike Knight
  2. Chub Frank
  3. Steve Kania
  4. Darrell Bossard
  5. Dave Hess Jr.

The polesitting Knight's victory was on the same card as Jeremy Wonderling's $3,000 RUSH touring victory for Crate Late Models. ... Leading all 25 laps, Knight topped a 17-car field.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Supers
May 14, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Austin Berry
  3. Dylan Yoder
  4. Brett Schadel
  5. Rick Eckert
  6. Jim Bernheisel
  7. Nathan Long
  8. Cory Lawler
  9. Jeff Rine
  10. Andrew Yoder

Earning $4,000, Frye topped a 23-car field for his second straight Selinsgrove victory. ... He took the checkers 0.779 of a second ahead of Austin Berry. ... Thirteen drivers completed 25 laps.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Colton Flinner
  2. Paul Kot
  3. Clay Ruffo
  4. Dwayne Brooks
  5. Doug Eck

Kyle Shannon won the Semi-Late feature.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
May 13, 2023
  1. Tyler Emory
  2. Ryan Montgomery
  3. Ken Schaltenbrand
  4. Bo Lockwood
  5. John Wayne Weaver

Ed Connor won the Limited Late Model feature.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 13, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. Justin Owens
  4. Cody Schultz
  5. Josh Henry

Little led all the way.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
May 12, 2023
  1. Kyle Lee
  2. Chuck Clise
  3. Jeff Rine
  4. Matt Sponaugle
  5. Justin Weaver

Lee, driving a Doug Timmons-owned car, won by a seven-second margin in the 25-lapper for his second career Bedford victory. ... The division drew 17 cars but Deshawn Gingerich and Kyle Hardy didn't start the main event. ... Nine drivers completed 25 laps.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 12, 2023
  1. Rich Wicker
Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Michael Norris
  2. Mason Zeigler
  3. Rick Eckert
  4. Hayes Mattern
  5. Jeff Rine
  6. Dillan Stake
  7. Colton Flinner
  8. Kyle Lee
  9. Kyle Hardy
  10. Gary Stuhler

Starting from the pole position, Norris, of Sarver, Pa., earned $4,000. ... Runner-up Mason Zeigler made his second start in a new Rocket Chassis that carried him to an $8,700 victory a night earlier in Bedford (Pa.) Speedway's Billy Winn Classic. | Video

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Alex Ferree
  2. Matt Lux
  3. John Wayne Weaver
  4. Kenny Shaffer
  5. Joe Petyak
Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Dwayne Brooks
  2. Doug Eck
  3. Paul Kot
  4. Derek Rodkey
  5. Clay Ruffo

Debuting a new car, Brooks won by 1.4 seconds over Eck.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Supers
May 6, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Dylan Yoder
  3. Dan Stone
  4. Andrew Yoder
  5. Deshawn Gingerich

Frye topped a 23-car field. ... Hard charger Andrew Yoder gained seven positions.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
May 6, 2023
  1. Michael Duritsky
  2. Clinton Hersh
  3. Greg Hauger
  4. Ryan Frazee
  5. Lane Brock
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
May 6, 2023
  1. Michael Duritsky
  2. Clinton Hersh
  3. Troy Shields
  4. Jeff Ferguson
  5. John Over

Duritsky took the lead from Shields on the seventh lap. ... June 3's Jesse Sterbutzel Memorial will pay $10,000 to-win for the Crate Late Model division (along with a $2,500-to-win Super Late Model feature).

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
May 6, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Cole Petrelle
  3. John Mollick
  4. Mike Reft
  5. Tommy Schirnhofer Jr.

Burgoon took the lead from Mollick on the fifth lap. ... Petrelle rallied from the tail to finish second in the 14-car field. ... Burgoon, previously a Super Late Model winner at PPMS (most recently in 2016), notched his first Crate Late Model triumph. ... Zach Gunn's early spin drew a caution.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Jake Moser
  2. Sean Merkel
  3. Mike Walls
  4. Randy Burkholder
  5. Devin Frey

The division drew 20 cars. ... Seth Kearchner was the race's hard charger. ... Steve Yeager scratched from the feature.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 6, 2023
  1. Gary Little
  2. Justin Owens
  3. Steve Scaife Jr.
  4. Ron Laubsher
  5. Levi Ardery

Scaife spun twice, including at the checkered flag.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
May 5, 2023
  1. Michael Norris
  2. Eric Wilson
  3. Tyler Dietz
  4. Levi Yetter
  5. Joshua Powell

Norris led all but one lap of the caution-plagued affair in rough conditions. ... Pole-starting Levi Yetter ended up fourth. ... Colton Flinner, who ran second most of the way, was disqualified for retaliating against Norris under caution after taking exception to a groove switch by Norris. ... "I have to say thank you to Joe Corrado for giving me this opportunity and letting me beat the crap out of his car for 25 laps,” Norris said jokingly. “I give Dan (Bauman) and the track crew credit, they tried their best, but that was just inevitable, that was pretty wild.”

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
April 22, 2023
  1. John Garvin Jr.
  2. Logan Zarin
  3. Kyle Hardy
  4. Colton Flinner
  5. Tyler Dietz

The defending track champ earned $2,000. ... “The car was perfect,” John Garvin Jr. said. “I didn’t try the very top tonight, I probably could have but I was good where I was so until I saw or heard someone real close I was good where I was.” ... The opener drew 29 cars.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 21, 2023
  1. Daulton Bigler
  2. Shawn Shoemaker
  3. Devin Weyandt
  4. Trent Brenneman
  5. Matt Parks

Bigler, whose grandfather Kenny Riland won at the fairgrounds track 30 years earlier in the same division, dominated from the pole for his first Bedford victory. ... Bigler, 24, made his first Bedford start since 2019. ... Dustin Arnold got the worst of a frontstretch melee on the second lap and flipped his car; no injuries were reported.

Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 21, 2023
  1. Matt Adams
  2. Andrew Yoder
  3. Matt Cochran
  4. J.R. Toner
  5. Jeremy Ohl

Adams, of York, Pa., scored his first Limited Late Model victory. ... “We always enjoy coming to Clinton County,” an emotional Adams said. “I only had one pit crew member able to join me today, but I knew we had a fast car.  This makes it worth the trip.”  ... Jim Yoder (who retired on lap 23) led the first lap before Adams took over, but eighth-starting Andrew Yoder slipped ahead on lap 13. Adams battle back to reclaim the lead.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Supers
April 21, 2023
  1. Joe Petyak
Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
April 21, 2023
  1. Clinton Hersh
  2. Michael Duritsky
  3. Troy Shields
  4. Ryan Frazee
  5. Greg Hauger
Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
April 14, 2023
  1. Matt Cosner
  2. Kyle Lee
  3. Drake Troutman
  4. Justin Weaver
  5. Alex Ferree

Cosner wrestled the lead from Justin Weaver with six laps remaining and raced to his 18th career Bedford victory. ... Chuck Clise and Kyle Lee, who rallied to second from sixth in the feature, won heats.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
April 8, 2023
  1. Gregg Satterlee
  2. Dillan Stake
  3. Rick Eckert
  4. Hayes Mattern
  5. Mason Zeigler
  6. Dylan Yoder
  7. Jeff Rine
  8. Andrew Yoder
  9. Drake Troutman
  10. Kyle Lee

Satterlee, of Indiana, Pa., led all 25 laps, earning his 16th career Port Royal victory, worth $4,000. ... Dillan Stake moved into second on lap five and finished 1.337 seconds back. ... Polesitter Jeff Rine finished seventh. ... One week after losing his trailer in a roadside fire, Andrew Yoder finished eighth. ... Saturday's green-to-checkered feature lasted nine minutes with 19 competitors completing 25 laps. ... Rine, Satterlee, Stake and Mason Zeigler won heats. ... The event drew 43 entries. | Video

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 8, 2023
  1. Sean Merkel
  2. Jed Latshaw
  3. Zach Kauffman
  4. Matt Murphy
  5. J.R. Crum

Merkel took the lead from Kauffman on the fifth lap. ... “I noticed the other week when we were here for practice that these new Lazer cars ... they are awesome. It’s not hard to drive them," Merkel said. "You just need to keep them smooth, and it just works out. I’m excited for this year.”

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 8, 2023
  1. Shyann Smith
  2. Jaxton Garman
  3. Keith Walls
  4. Bryan Benton
  5. Randy Burkholder
Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
April 7, 2023
  1. Drake Troutman
  2. Jeff Rine
  3. Bryan Bernheisel
  4. Kyle Hardy
  5. Matt Cosner

Troutman overtook the pole-starting Rine on the 18th lap in the 25-lapper. ... Devin Hart won the Limited Late Model feature for his third overall victory of the season.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
April 2, 2023
  1. Jim Bernheisel
  2. Colton Flinner
  3. Spike Moore
  4. Jeff Rine
  5. Jon Lee

Bernheisel won at Bedford for the second time — and first since 1988 when he won his first-ever Super Late Model feature. ... Bernheisel, the founder of Lazer Chassis, led all 25 laps. ... Michael Lake ran as high as second after fighting past Colton Flinner, but he got into the third-turn wall with two laps remaining. ... Flinner made a serious bid for the lead on the restart but Bernheisel held him off. ... Dalton Weyant won the Semi-Late feature in his first division start.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
April 1, 2023
  1. Drake Troutman
  2. Dylan Yoder
  3. Gregg Satterlee
  4. Rick Eckert
  5. Trever Feathers
  6. Jeff Rine
  7. Colton Flinner
  8. Hayes Mattern
  9. Andrew Yoder
  10. Gary Stuhler

Drake Troutman of Hyndman, Pa., led 25 laps from the pole en route to his first career victory at the Port Royal half-mile, earning $4,000. ... Sixth-starting Dylan Yoder finished 0.786 of a second behind Troutman, who also earned fast-time honors and won his heat.. ... Rick Eckert and Trever Feathers joined Troutman as heat winners. ... Thirty-one cars attempted to qualify for the main event that lasted 26 minutes and featured three cautions. ... Twelve drivers completed 25 laps. | Video

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
March 5, 2023
  1. Dillan Stake
  2. Ross Robinson
  3. Rick Eckert
  4. Hayes Mattern
  5. Jeff Rine
  6. Amanda Robinson
  7. Colton Flinner
  8. Gary Stuhler
  9. Gregg Satterlee
  10. Austin Berry

Dillan Stake of Three Springs, Pa., led all 25 laps for his first career Super Late Model victory. ... He topped a 31-car field to win Port Royal's season opener for a $4,000 check — the 2023 Super Late Model weekly winner's prize (up from $3,000) that highlights a purse increase announced by track officials. ... Ross Robinson finished second, 1.825 seconds back. ... Jeff Rine gained 10 spots in finishing fifth while Gregg Satterlee started 23rd and finished ninth. ... Sunday's feature lasted nine minutes with 17 drivers completing 25 laps. ... Justin Weaver, Colton Flinner, Mike Lupfer and Gary Stuhler won heats. | Video

South Carolina

Cherokee Speedway
GM Performance 602 Series
November 19, 2023
  1. Luke Cooper
  2. Jake Jackson
  3. David Smith
  4. Benji Hicks
  5. Dalton Jacobs
  6. Beckham Malone
  7. Preston Dimsdale
  8. Chuckie Duncan
  9. Justin Taylor
  10. Evan Garvy

The pole-starting Cooper, of Woodruff, S.C., led all 40 laps to win the $4,000 season finale, clinching the 2023 series title. ... Apparent runner-up John Ruggiero Jr. was DQ'd in postrace inspection, handing second to Jake Jackson. ... David Smith started ninth and finished third. ... Benji Hicks ran in third for the majority of the race before fading to finish fourth. ... Cooper was fast qualifier. ... Sunday's 49-minute feature was slowed by eight incidents, with nine of the 26-car field completing 40 laps and 12 running at the finish.

Sumter Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
November 4, 2023
  1. Brandon Dockery
  2. Kale Green
  3. Michael Marlowe
  4. Dalton Hodge
  5. Justin Mintz
  6. Mike Huey
  7. Nick Deitz
  8. Robert Rhodes
  9. Elliott Sanders
  10. Blake Sanderson

The third-starting Dockery, of Gastonia, N.C., earned $3,300 in the Vern Geddings Memorial. ... Dockery also won April events on the Blue Ridge circuit at Lake View and Lancaster. ... Dockery, Green and Aaron Weed won heat races. ... The polesitter Weed finished 15th in the feature. ... Derek Lane set fast time among 23 cars. ... The Blue Ridge tour is complete unless the series decides on a new venue for Thanksgiving Thunder, which was originally scheduled for Carolina Speedway but cancelled at the Gastonia, N.C., oval.

Sumter Speedway
GM Performance 602 Series
October 21, 2023
  1. Austin Mintz
  2. Preston Dimsdale
  3. Scooter Sullivan

Mintz earned $2,000 for the GM Performance 602 Series victory. .... Polesitter Kale Green was disqualified (no reason was given in the results posted by the track). ... Mintz also won the Limited Late Model feature.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 21, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Wes Helms
  3. Mike Huey
  4. Kevin Godwin
  5. Thomas Hedgepath
Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 14, 2023
  1. Michael Marlowe
  2. Banks Johnson
  3. A.J. Belanger
  4. Dustin Perritt
  5. Ed Mason
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 7, 2023
  1. Dale Timms
  2. Larry Timms
  3. Larry Teal
  4. Steven Grube
  5. Brian Konopka
Lake View Motor Speedway
GM Performance 602 Series
September 30, 2023
  1. Luke Cooper
  2. David Smith
  3. Willie Milliken
  4. Dean Bowen
  5. Zach Cox
  6. Baron McDowell
  7. Chason Beasley
  8. Bladen Core
  9. Doug Penny
  10. Ronnie Long

Leading all 20 laps, Cooper, of Woodruff, S.C., won his second straight GM Performance 602 Series event and fourth overall of the season. ... He earned $1,500 in taking the checkers 3.268 seconds ahead of David Smith. ... Morghan Johnson retired after two laps; the rest of the 12-car field completed 20 laps.

Laurens County Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
September 30, 2023
  1. Larry Timms
  2. Brandon Dockery
  3. Dylan Watson
  4. Dalton Hodge
  5. Drew Benfield
  6. Colt Smith
  7. Nick Deitz
  8. Scott Shirey
  9. Frank Coates
  10. Aaron Weed

Timms, of Hodges, S.C., won the $2,500 feature from his pole position. ... He won the night's six-shooter dash, too. ... He led all 30 feature laps. ... Brandon Dockery was 1.734 seconds behind at the checkers. ... Nick Deitz started 12th and finished seventh. ... Shun Thomas and Derek Lane scratched from the scheduled 17-car feature.

Cherokee Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
September 30, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Layton Sullivan
  3. Jake Jackson
  4. Nathan Walker
  5. Daniel Parker
  6. Jacob Brown
  7. Preston Dimsdale
  8. Christian Thomas
  9. Steven Thompkins II
  10. Preston Blalock

Ruggiero earned $1,500 for his Mid-East 602 tour victory as part of the Mike Duvall Memorial weekend.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
September 29, 2023
  1. Jacob Brown
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Bryan Mullis
  4. Thomas Hedgepath
  5. Owen Osteen
  6. Thomas Beane
  7. B.J. Cochcroft
  8. Dalton Jacobs
  9. Travis Steele
  10. Chase Blackwell

Brown, of Gaffney, S.C., led all 25 laps and topped Friday's 26-car field to win $2,000, securing his second series straight victory of the season after topping August's $7,500 stop at Lancaster (S.C.) Motor Speedway. ... Third-starting John Ruggiero Jr. moved into second on the final lap, finishing 0.489 of a second back. ... Thomas Hedgepath improved five positions and finished fourth. ... Owen Osteen gained 11 spots and finished fifth. ... Thomas Beane started 18th and finished sixth. ... Brown was fast qualifier.

Travelers Rest Speedway
GM Performance 602 Series
September 23, 2023
  1. Luke Cooper
  2. David Smith
  3. Michael Smith
  4. Jake Jackson
  5. Baron McDowell
  6. Preston Dimsdale
  7. Jay Merck
  8. Brian Grumbles
  9. Colton Dimsdale
  10. Dustin Taylor

Cooper earned $1,200 in the GM 602 feature, which drew 10 entries. ... He led all 25 laps.

Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 23, 2023
  1. Chuckie Duncan
  2. Larry Teal
  3. Danny Hurley
  4. Steven Grube
  5. Brian Konopka
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 16, 2023
  1. Larry Teal
  2. Colby Cannon
  3. Danny Hurley
  4. Goose Calvert
  5. Jasper Brown
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
September 2, 2023
  1. Luke Cooper
  2. Larry Teal
  3. Goose Calvert
  4. Jasper Brown
  5. Keaton Smith
Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Jonathan Hinson
  2. Mike Huey
  3. Chris Fite
  4. Justin Fite
  5. Thomas Hedgepath
Laurens County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Deano Long
  2. Frank Coates
  3. Landen Zakalowski
  4. Brad Basey
  5. Justin Norman

Long earned $2,000 for his Taylor Tisdale Memorial victory. ... Chuckie Duncan won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
GM Performance 602 Series
August 19, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Luke Cooper
  3. Steven Thompkins II
  4. Jake Jackson
  5. David Smith
  6. Colton Dimsdale
  7. Dale Timms
  8. Alex Vance
  9. Baron McDowell
  10. Goose Calvert

Ruggiero, of Lincolnton, N.C., started on the pole and led 25 laps for a $1,500 GM 602 tour victory. ... Ten drivers completed 25 laps. ... Colton Dimsdale rallied from his 18th starting spot to finish sixth.

Lake View Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
August 19, 2023
  1. Matthew Nance
  2. Michael Marlowe
  3. Dylan Watson
  4. Colton Stanley
  5. Colt Smith
  6. Aaron Weed
  7. Derek Lane
  8. Blake Sanderson
  9. Brandon Dockery
  10. Richie Corley

Nance, of Ronda, N.C., won from outside the front row, leading all but the first lap. ... Nance won his first Blue Ridge event since Sept. 3, 2022, at East Lincoln Motor Speedway in Stanley, N.C. ... He took the checkers 2.419 seconds ahead of Michael Marlowe. ... Fourth-finishing Colton Stanley started 12th. ... Lake View on Aug. 26 hosts a $5,000-to-win Steel Block Bandit Late Model Challenge Series event.

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Justin Mintz
  2. Dalton Hodge
  3. James Murphy
  4. Matt Pridgen
  5. William Russell

Mintz's engine was protested but passed a complete teardown a few days after the event.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Mike Huey
  3. Jonathan Hinson
  4. Justin Fite
  5. Kevin Godwin
Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Brian Strickland
  3. Johnny Pridgen
  4. Michael Marlowe
  5. Dale Moore
  6. Dale Arnold
  7. Jeff Parsons
  8. Blake Sanderson
  9. Zach Cox
  10. David Baker

Leading all 30 laps, polesitter Shaun Harrell of Raeford, N.C., earned $3,000 for his victory in the Larry Long Memorial for Limited Late Models. ... Harrell took the checkers 1.614 seconds ahead of runner-up Brian Strickland. ... The event drew a 14 entries (Brad Fowler and Dustin Mitchell scratched from the feature). ... Lake View has three more specials in August with the Ultimate Southeast Series (Aug. 12), Blue Ridge Outlaw tour (Aug. 19) and Steel Block Bandits Late Model Challenge (Aug. 26).

Lancaster Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
August 5, 2023
  1. Steve Blackburn
  2. Nathan Walker
  3. Brandon Dockery
  4. Scott Shirey
  5. Timbo Mangum
  6. Dylan Watson
  7. Jonathan Hinson
  8. Colt Smith
  9. Isaiah Parker
  10. David Minton

Third-starting Blackburn, of Greensboro, N.C., earned $3,000 for his victory in the sixth annual Phillip Knight Memorial, a Blue Ridge Outlaw tour event. ... Blackburn won his second series race of the season (he also won at Lancaster on June 3). ... Polesitter and dash winner Nathan Walker finished second in the 26-car field. ... Dylan Watson started 10th and finished sixth. ... Brandon Dockery set fast time.

Laurens County Speedway
GM Performance 602 Series
August 5, 2023
  1. Dale Timms
  2. Layton Sullivan
  3. Colby Cannon
  4. Goose Calvert
  5. David Smith
  6. Danny Hurley
  7. Jake Jackson
  8. Luke Cooper
  9. Evan Garvy
  10. Steven Grube

Leading 25 laps, Timms, of Hodges, S.C., earned $2,000 in the GM 602 feature. ... Outside front-row starter Luke Cooper faded to eighth in the Bradley Lambert Memorial. ... Nine drivers completed 25 laps. ... The series shifted to a Laurens County event after a race at Wythe Raceway in Rural Retreat, Va., was cancelled.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
August 5, 2023
  1. Teddy Musgrave
  2. Alex Hendren
  3. Sylvan Schuette
  4. Taylor Puckett
  5. John Price
Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Mike Huey
  2. Kevin Godwin
  3. Isaiah Parker
  4. Wes Helms
  5. Bill Hedgepath
Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Austin Mintz
  2. Matt Pridgen
  3. Tony Ayers
  4. Dalton Hodge
  5. William Russell
Sumter Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
July 22, 2023
  1. Derek Lane
  2. Brandon Dockery
  3. Scott Shirey
  4. Anthony Sanders
  5. Richie Corley
  6. Nick Deitz
  7. Dalton Hodge
  8. Dylan Watson
  9. Pat Lindsay
  10. Woody Cromartie

Derek Lane of Gilbert, S.C., earned $2,250 in winning from his fourth starting spot after leading the final eight laps. ... Polesitter Brandon Dockery, who led 21 of the first 22 laps, settled for second. ... Eleven drivers were running at the finish of the 30-lap feature. ... Outside front-row starter Justin Mintz was the first retiree. ... Mintz was the fast qualifier and Dockery was the dash winner.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
July 22, 2023
  1. Jeremy Steele
  2. Derrick Ramey
  3. Jacob Brown
  4. Travis Steele
  5. John Ruggiero Jr.
  6. Bryan Mullis
  7. Chip Brindle
  8. Owen Osteen
  9. Kyle Strickler
  10. Teddy Musgrave

The polesitting Steele, of York, S.C., earned $5,000 for the Mid-East 604 Crate Late Model Series victory. ... He notched his third series victory of the season and second at Cherokee (the first was March 5). ... Runner-up Derrick Ramey finished a half-second back at the checkers. ... Bryan Mullis rallied from his 15th starting spot to finish sixth. ... Outside front-row starter Dillon Brown retired on the 15th lap while running second. ... Eleven of 24 starters completed 40 laps. ... Several drivers were eliminated in a first-lap incident.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Chris Fite
  2. Mike Huey
  3. Mark Greene
  4. Thomas Hedgepath
  5. Wes Helms

Fite grabbed a narrow victory in the Shrine Race.

Laurens County Speedway
GM Performance 602 Series
July 15, 2023
  1. David Smith
  2. Luke Cooper
  3. Dale Timms
  4. Zack Mitchell
  5. Kris Norwood
  6. Baron McDowell
  7. Larry Teal
  8. Colby Cannon
  9. Brycen Fleming
  10. Michael Smith

Pole-starting Smith, of Inman, S.C., led all 25 laps and topped an 11-car field Saturday to win $1,800, notching his third series victory of the season and his third in the last five tour races. ... Third-starting Luke Cooper moved into the runner-up position on lap 11 and finished 0.721 of a second back. ... Kris Norwood advanced four positions and finished fifth. ... Smith earned fast qualifier honors. ... Saturday's feature lasted 28 minutes, with eight drivers completing all 25 laps.

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2023
  1. Justin Mintz
  2. Michael Marlowe
  3. Dalton Hodge
  4. James Murphy
  5. Tony Terry
Laurens County Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 8, 2023
  1. Frank Coates
  2. Dale Timms
  3. Chris Morgan
  4. Nick Deitz
  5. Landen Zakalowski

Michael Smith won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
GM Performance 602 Series
July 3, 2023
  1. Luke Cooper
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Kale Green
  4. David Smith
  5. Baron McDowell
  6. Preston Dimsdale
  7. Avery Dimsdale
  8. Thomas Hedgepath
  9. Tony Whittier
  10. Scott Jones

Second-starting Cooper, of Woodruff, S.C., led all 20 laps and topped Monday's 15-car field to collect his second series victory of the season, worth $1,000. ... Pole-starting John Ruggiero Jr. trailed Cooper the entire distance, finishing 2.267 seconds back. ... Kale Green advanced two positions and finished third. ... Preston Dimsdale and Thomas Hedgpath each gained five spots, finishing sixth and eighth. ... Ruggiero was fast qualifier. ... Monday's feature lasted 19 minutes, with eight drivers completing 20 laps. ... Cooper won the holiday weekend miniseries.

Cherokee Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
July 3, 2023
  1. Jay Sessoms
  2. Austin Mintz
  3. Dale Timms
  4. Scott Shirey
  5. Bryson Harper
  6. Colt Smith
  7. David Minton
  8. Dylan Watson
  9. Justin Norman
  10. Elliott Sanders

Third-starting Sessoms, of Stanley, N.C., took the lead on lap 19 and led the final 22, topping Monday's 29-car field to earn $3,000, his second series victory this year. ... Austin Mintz led the first 18 laps and finished 0.749 of a second back. ... Scott Shirey advanced six positions and finished fourth. ... Bryson Harper gained four spots and finished fifth. ... Dylan Watson started 26th and finished eighth. ... Dale Timms was fast qualifier. ... Timms, Mintz and Sessoms won heats. ... Monday's feature lasted 57 minutes, with seven drivers completing all 40 laps.

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Justin Mintz
  2. Michael Marlowe
  3. Kale Green
  4. Dalton Hodge
  5. William Russell
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 1, 2023
  1. Rod Tucker
  2. Colby Cannon
  3. Michael Smith
  4. Larry Teal
  5. Kris Norwood
Travelers Rest Speedway
GM Performance 602 Series
June 30, 2023
  1. David Smith
  2. Dale Timms
  3. Luke Cooper
  4. Preston Dimsdale
  5. Baron McDowell
  6. Brian Grumbles
  7. Alex Vance
  8. Jake Jackson
  9. Devon Morgan
  10. Dustin Taylor

Smith, of Inman, S.C., earned $1,000 for his second straight GM Performance 602 Series feature. ... Smith led all 20 laps. ... Smith took the checkers 4.182 seconds ahead of Dale Timms. ... Seven of 10 starters completed 20 laps.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Mike Huey
  2. Mark Greene
  3. Timbo Mangum
  4. Chris Fite
  5. Justin Hobgood
Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
June 24, 2023
  1. Hank Taylor
  2. Layton Sullivan
  3. Jacob Brown
  4. Teddy Musgrave
  5. Colten Miller
Cherokee Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
June 17, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Bryan Mullis
  3. Cass Fowler
  4. Jacob Brown
  5. Jason Dickerson
  6. Brady Cornett
  7. Monk Gulledge
  8. Shawn Walker
  9. Michael Tesh
  10. Scott Jones

The polesitting Ruggiero, of Linconton, N.C., earned $5,000 for the Mid-East 602 tour victory for Crate Late Models. ... Ruggiero led all 40 laps for his second series victory of the season (he also won at Cherokee on March 4). ... He took the checkers 1.088 seconds ahead of fellow front-row starter Bryan Mullis. ... Georgia visitor Cass Fowler improved seven positions in finishing third. ... Seven of 21 starters completed 40 laps.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
June 17, 2023
  1. Dillon Brown
  2. Blake Craft
  3. Jeremy Steele
  4. Derrick Ramey
  5. Travis Steele
  6. Shawn Martin
  7. Layton Sullivan
  8. Dalton Jacobs
  9. Jamison McBride
  10. Colby Quick

The hometowner Dillon Brown led all 40 laps for a $5,000 victory on the Mid-East 604 Series for Crate Late Models. ... Brown, who started outside the front row, took the checkers 1.578 seconds ahead of fifth-starting Blake Craft. ... Brown has four victories among three tours with $5,000 or richer paydays. ... Polesitter Jeremy Steele finished third. ... Nine drivers completed 40 laps. ... Dalton Jacobs made a 21st-to-eighth charge. ... Trey Tarlton scratched from the scheduled 22-car field.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Mike Huey
  2. Timbo Mangum
  3. Mike Clark
  4. Isaiah Parker
  5. Jason Burroughs

Huey took the checkers by a 4.435-second margin.

Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Larry Teal
  2. Brycen Fleming
  3. Drew Smith
Laurens County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 13, 2023
  1. Drew Benfield
  2. Taylor Puckett
  3. Bubba Russell
  4. Larry Timms
  5. Austin Fox

Zack Mitchell won the 602 Crate feature.

Lake View Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
June 10, 2023
  1. Dan Breuer
  2. Brandon Dockery
  3. Steve Blackburn
  4. Colt Smith
  5. Woody Cromartie
  6. Elliott Sanders
  7. Colton Stanley
  8. Blake Sanderson
  9. Banks Johnson
  10. Brad Fowler

Breuer overtook Nick Dietz on a lap-17 restart and raced to a $2,500 victory on the Blue Ridge Outlaw tour. ... "I'd kinda counted myself out, and I think most people had," Breuer said. "So it was fun to do it the way we did it, too, up on the top." ... Six drivers completed 30 laps. ... Brandon Dockery is the tour's points leader following the event. ... Next up for the series is a June 17 race paying $1,800-to-win at East Lincoln Motor Speedway in Stanley, N.C.

Lancaster Motor Speedway