Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 258
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 20, 2024
  1. Dale Lucas
  2. Josh Huss
  3. Isaiah Day
  4. Jeremiah Joyner
  5. D.G. Hawkins
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 19, 2024
  1. Bryson Mitchell
  2. Jordan Phillips
  3. Logan McClanahan
  4. Covy Parsons
  5. Haden Duncan
East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 13, 2024
  1. Dana Eiland
  2. Jake Traylor
  3. Tyler Thomason
  4. Brian Womack
  5. Allen McConnell

Sterling Evilsizer won the 602 Crate feature.

North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 13, 2024
  1. Cruz Wallace
  2. Mason Pickens
  3. Steven Isbell
  4. Randall Vaden
  5. Mike Williams
Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 13, 2024
  1. James Gilmore
  2. Steven Jernigan
  3. Chase Holland
  4. Taylor Jarvis
  5. Briar Cheatham
Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Brandon Brown

Brent Cartwright won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 12, 2024
  1. Osman Jones
  2. Kody Cook
  3. Scooter Fredrickson
  4. Keith House
  5. Ricky Gilmore
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Joe Hornsby

Cruz Graves won the 602 Crate Late Model feature.

West Alabama Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 6, 2024
  1. Johnny Robinson
  2. Johnny Faucett
  3. Lance Hubbert
  4. Noel Bailey
  5. Andrew Taylor

Robinson topped a 16-car field at the track formerly called Thunder Valley Speedway.

North Alabama Speedway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 602 Series
April 6, 2024
  1. Richie Stephens
  2. Cruz Wallace
  3. Dillard Hatchett
  4. Tony Anglin
  5. Chase Walls
  6. Chase Giddens
  7. Billy Flannagan
  8. Brayden Skinner
  9. Jordan Phillips
  10. Logan Bradford

Starting outside the front row and leading 50 laps, Stephens, of Phenix City, Ala., earned $5,000 in the fledgling CRUSA 602 Sportsman tour's second-ever event. ... Third-starting Cruz Wallace trailed Stephens the final 43 laps, finishing 0.524 of a second back. ... Tony Anglin improved 10 positions and finished fourth. ... Chase Walls topped the 20-car field in time trials. ... Saturday's feature lasted 19 minutes, with 15 of 20 starters running at the finish.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
April 6, 2024
  1. Todd Morrow
  2. Dillon Tidmore
  3. T.J. Brittain
  4. Lucas Burns
  5. Tim Roszell

Jonethan Chapman won the Limited Late Model feature. ... David Kay (604) and Koulten Herbert (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 6, 2024
  1. Jake Traylor
  2. Larry Harrod
  3. Allen Styck
  4. Dana Eiland
  5. Montana Dudley

Traylor's victory came on the undercard of Kyle Bronson's Schaeffer's Spring Nationals triumph. ... Wiley McDaniel won the 602 Crate Late Model feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 6, 2024
  1. Dale Lucas
  2. Josh Huss
  3. Bailey Martin
  4. Isaiah Day
  5. Peyton Thompson
North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 5, 2024
  1. Haden Duncan
  2. Billy Flannagan
  3. Travis Kress
  4. Michael Luna
  5. Justin McRee
Penton Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 5, 2024
  1. Jake Traylor
  2. Matt Dooley
  3. Jody Knowles
  4. Chase Edge
  5. Wayne Harbin

Traylor also won the 602 Crate Late Model feature, outrunning Braxtin Barber. ... The track hosted an event for the first time since July 2022.

Arkansas

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Steven Crocker
  2. Kyle Beard
  3. Chance Mann
  4. Shawn Mann
  5. Devon Andrews

Crocker led all 20 laps. ... Seven of nine entrants made the call for the feature and only the top three completed the entire distance.

Batesville Motor Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
April 13, 2024
  1. Chris Reed
  2. Eric Perry
  3. Ben Waggoner
  4. Joseph Long
  5. Bryce Clark
  6. Bryan Glaze
  7. Geoff Aitken
  8. Eckie Harrison
  9. Justin Hardin
  10. Ashton Wilkey

Polesitter Chris Reed of Rison, Ark., captured his first Legends Series event. ... Joseph Long rallied from his tail starting spot to finish fourth. ... Chandler Petty, who captured the season-opening series event at Two Dollar Pistol Motor Speedway in Plumerville, Ark., on March 16, scratched from the Batesville feature. ... The event drew 14 entries.

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Steven Crocker
  2. Devon Andrews
  3. Mike George
  4. Matthew Tribble
  5. Peyton Foster

Arizona

Central Arizona Raceway
Southwest Dirt Racing Association
April 6, 2024
  1. Doug Paxson

Paxson, of Tucson, Ariz., was credited with his first career SWDRA victory after his only other competitor, Bud Grossenbacher, scratched from the feature.

California

Placerville Speedway
Xtreme Late Model Series
April 20, 2024
  1. Dan Brown Jr.
  2. Ray Trimble
  3. Tyler Lightfoot
  4. Anthony Slaney
  5. Chester Kniss
  6. David Newquist
  7. Terry Kaiser
  8. Jay Norton
  9. Dominic Tadiello
  10. Evan Craig

The pole-starting Brown, of Lincoln, Calif., led all but one lap to top Saturday's $1,000 Tilford Memorial season opener, earning his ninth career series victory and further extending his advantage on the tour's all-time wins list. ... Fourth-starting Ray Trimble trailed Brown the final 12 laps, finishing 1.128 seconds back. ... Second-starting Matt Micheli challenged Brown in the early going and led lap three before pulling off on lap five. ... Trimble and Rod Oliver won heats. ... Chester Kniss topped the 17-car field in time trials.

Florida

All-Tech Raceway
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Garret Stewart
  2. Kyle Bridges
  3. Nevin Gainey
  4. Chase Collins
  5. Nick Johnson

Garret Stewart overtook Nevin Gainey with five laps remaining to capture the 25-lap feature. ... Wyatt Gainey won the 602 Crate Late Model feature.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Dustin Carter
  2. Jason Garver
  3. Mikey Kopka
  4. Tim Swartz
  5. Kole Platt

Dustin Carter of Decatur, Ga., overtook the race-long leading Garver with two laps remaining in the 22-car feature.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Jesse Enterkin
  2. Steven Jernigan
  3. James Gilmore
  4. Tim Anderson
  5. Kevin Mitchell
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Daniel Woody
  2. Keith Nosbisch
  3. Steve Mathis Jr.
  4. Doug Horton
  5. Travis Varnadore

Woody earned $2,000.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
April 13, 2024
  1. Trynt Lloyd
  2. Tim Swartz
  3. Jason Garver
  4. Tuck Trentham
  5. Donnie Chappell

Lloyd earned $2,000.

All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 6, 2024
  1. Tyler Clem
  2. Bubba Roling
  3. Kyle Bridges
  4. Kyle Van Sickle
  5. Brandon Wells

Clem earned $2,000 on the undercard of the King of the Streets.

Hendry County Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
April 6, 2024
  1. Christian Augspurger
  2. Jason Intoppa
  3. Eli Johnson
  4. Larry Hubbard Jr.
  5. Ron Dubeau
Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
April 6, 2024
  1. Trent McLeod
  2. JC Wilson
  3. Steven Jernigan
  4. Kevin Mitchell
  5. Jesse Enterkin

Ricky Gilmore won the 602 Crate feature.

All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 5, 2024
  1. Mark Whitener
  2. Bubba Roling
  3. Richard Ferry
  4. Jason Garver
  5. Shane Taylor

Whitener won from his third starting spot on the undercard of the King of the Streets event. ... Fifth-finishing Shane Taylor improved 10 positions. ... Late Model regular and Florida native Austin Kirkpatrick won the pure stock feature.

Georgia

North Georgia Speedway
Fastrak Crates
April 20, 2024
  1. Tucker Anderson
  2. Jeff Smith
  3. Chip Brindle
  4. Will Roland
  5. Matt Shannon
  6. Devin Stuart
  7. Shawn Chastain
  8. Sawyer Tinker
  9. Colby Quick
  10. Junior Whitener

Tucker Anderson of Blairsville, Ga., led from flag-to-flag to capture the 30-lap Fastrak Crate Late Model feature worth $3,000. ... Jeff Smith of Chatsworth, Ga., chased Anderson for the entire distance but fell just short of victory, finishing 0.386 of a second behind. ... The event drew 15 entries. ... Hayden Ownbey won the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Chris Woods
  2. James Cason
  3. Danny Sanders
  4. Ken Lampp
  5. Jeffrey Lampp

Woods also captured the 602 Crate Late Model feature.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Chase Holland
  2. Ricky McClain
  3. Cameron Tribble
  4. Jordan Feider-Yawn
  5. Henry Carter

Chase Holland of Success, Miss., led all 20 laps for his first career Crate Late Model victory. ... Cameron Tribble won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Austin Horton
  2. Blant Duke
  3. Chad Duncan
  4. Thomas Mewborn
  5. Josh Copeland

Horton took the lead from Duke on the sixth of 25 laps. ... Ryan Ray won the 604 Crate Late Model feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Brandon Haley
  2. Drew Collins
  3. Larry Timms
  4. Daniel Wilson
  5. Bubba Russell

Kenny Collins won the 602 Crate Late Model feature.

Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Kam Boyd
  2. Brian Nuttall Jr.
  3. Ty Giles
  4. Morrie West
  5. Jordan Lockhart

Phil Pittman won the 602 Crate Late Model feature.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Hayden Ownbey
  2. Tod Hernandez
  3. Dante Curtis
  4. Josh Walker
  5. Rodney Weeks

Mark Bishop of Cleveland, Tenn., departed the track when he received a phone call that his father had passed away, but Bishop later retired to run a few laps in memory of his father.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 19, 2024
  1. Drew Benfield
  2. Parris Simmons
  3. Brady Cornett
  4. Daniel Wilson
  5. John Howard
Needmore Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 19, 2024
  1. Ty Giles
  2. Cody Stevens
  3. Kam Boyd
  4. Chase Holland
  5. Grayson Ott

The pole-starting Giles earned $1,500. ... Koulten Herbert won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Red Clay Series
April 13, 2024
  1. Nathan Bray
  2. Josh Adkins
  3. Wiley McDaniel
  4. Parker Marchman
  5. Mavrick Davidson
  6. Koulten Herbert
  7. Daniel Brewer
  8. Jay Coen
  9. Morgan Alexander
  10. Elliott Johnson

Bray, of Hull, Ga., was quickest among 26 qualifiers then rolled to a 30-lap victory in the opener on the Red Clay Series, an organization for 602 Crate Late Models. ... The top four drivers finished where they started. ... Fifth-starting Taylor Cole retired in 21st. ... Ellliot Johnson had a 19th-to-10th run.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Colten Jackson
  2. Michael Layman
  3. Devin Stuart

Jackson's victory came on the undercard of Ray Cook's Southern All Star victory. ... Jackson also won the 602 Crate feature. ... Jeff Smith won the 604 Crate Late Model feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Dusty Jones
  2. Ryan Ray
  3. Corey North
  4. Tate McCollum
  5. Payton Stevenson

Nathan Bray won the night's Red Clay Series feature for 602 Crate Late Models.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Danny Sanders
  2. Ken Lampp
  3. Rod Roberts
  4. Chris Woods
  5. Jeffrey Lampp

Chris Woods won the 602 Crate feature.

Dixie Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Tyler Millwood
  2. Austin Smith
  3. Rucker Orr
  4. Austin Horton
  5. Tate McCollum

Dixie was back in action for the first time since 2021. ... Michael Page (604) and Sawyer Tinker (602) won Crate Late Model features.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
April 6, 2024
  1. Ricky McClain
  2. Kam Boyd
  3. Gavin Cowan
  4. Ches Chester
  5. Jordan Feider-Yawn

Dustin Watkins won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Ken Lampp
  2. Alex Yarbrough
  3. Danny Sanders
  4. James Cason
  5. John Harrison

Cade Cagle won the 602 Crate feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Drew Collins
  2. Larry Timms
  3. Brandon Haley
  4. Russell Fleeman
  5. Parris Simmons

Kenny Collins won the 602 Crate Late Model feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Crates (602)
April 6, 2024
  1. Cooper Twiggs
  2. Colton Berrong
  3. Dylan Beaver
  4. Robert Edwards
  5. Bobby Elkins

Iowa

Benton County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
April 21, 2024
  1. Dylan Thornton
  2. J.D. Auringer
  3. Jeff Aikey
  4. Andy Eckrich
  5. Nick Marolf
  6. Shane DeMey
  7. Matt Ryan
  8. Dalton Simonsen
  9. Logan Duffy
  10. Chad Holladay

Thronton, of Orcutt, Calif., led the final five laps to capture the season-opening PRO event, earning $1,250 in winning from his third starting spot. ... A multidivision racer, Thornton the previous night notched his first career Late Model victory, winning at Independence (Iowa) Motor Speedway. ... Benton County's third-place finisher Jeff Aikey started on the pole an led 20 of 25 circuits. ... Reigning series champ Corey Dripps scratched from the 22-car starting field.

Independence Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Dylan Thornton
  2. Jeff Aikey
  3. Sean Johnson
  4. Logan Duffy
  5. Sam Halstead

Driving a Kay family-owned car, Thornton led the final five laps of the 20-lap main event for his first career Late Model victory. ... Brandon Davis led early before Sean Johnson took control.

Hamilton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Derrick Stewart
  2. Corey Zeitner
  3. Jeff Tharp
  4. Jason Hahne
  5. J.C. Wyman

Stewart pocketed $2,000.

Independence Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Logan Duffy
  2. Curt Martin
  3. Bobby Hansen
  4. Sean Johnson
  5. Brandon Davis
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
April 13, 2024
  1. Allan Hopp
  2. Zach Zeitner
  3. Jesse Sobbing
  4. Mike Collins
  5. Robbie Jorgensen
Davenport Speedway
IMCA Late Models
April 12, 2024
  1. Mitch Morris
  2. Chris Lawrence
  3. Mike Goben
  4. Matt Ryan
  5. Joe Beal

Making his first Late Model start, Mitch Morris of McCausland, Iowa, took the lead from Mike Goben on the third lap and raced to victory. ... Morris has driven in the modifed division for several seasons. ... The caution-plagued feature was cut short because of curfew.

Illinois

East Moline Speedway
IMCA Late Models
April 21, 2024
  1. Travis Denning
  2. Andy Nezworski
  3. Evan Miller
  4. Jesse Bodin
  5. Mitch Morris
Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
April 19, 2024
  1. Daryn Klein
  2. Michael Kloos
  3. Blaze Burwell
  4. Jake Little
  5. Matt Bailey

Klein won from the pole. ... Bob Gardner finished sixth in his debut with the Brent McKinnon Racing team. ... Brownstown joined the Bi-State Battle, a two-track organization with Federated Auto Parts Raceway at I-55 in Pevely, Mo. ... Highland (Ill.) Speedway bowed out after three seasons with Brownstown taking its place.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
April 19, 2024
  1. Austin McCarty
  2. Chase Osterhoff
  3. Blaise Baker
  4. Matt Hammond
  5. Colby Eller

McCarty won the 19-car feature from the pole position.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
April 14, 2024
  1. Cody Overton
  2. Andy Nezworski
  3. Jesse Bodin
  4. Travis Denning
  5. Chris Lawrence

Matt Ryan led early before rookie Mitch Morris took control. ... Morris and Overton, the Georgia driver who piloted promoter Chuck Hanna's car, battled in the second half of the race, getting together exiting turn two on the final lap. ... Overton took the victory while Morris limped home with a broken tie rod. ... Morris was making his second career Late Model start after winning two nights earlier in Davenport, Iowa.

Highland Speedway
DIRTcar Supers
April 13, 2024
  1. Rusty Schlenk
  2. Daryn Klein
  3. Michael Kloos
  4. Mark Voigt
  5. Claude Walker

The Ohio-invading Schlenk won from outside the front row. ... Runner-up Daryn Klein started in the last row of the 16-car field.

Macon Speedway
DIRTcar Crates
April 13, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Ryan Miller
  3. Braden Johnson
  4. Kade Ballinger
  5. Augustine Punke

Indiana

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
April 20, 2024
  1. Tyler Cain
  2. Derek Groomer
  3. Tyler Neal
  4. Caleb Schryer
  5. Rohn Moon

Cain is 2-for-2 on the season.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
April 13, 2024
  1. Tyler Cain
  2. Jug Wethington
  3. Brent Lee
  4. Rohn Moon
  5. Tyler Neal

Kentucky

Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 21, 2024
  1. Zach Dennis
  2. Jamie Bosecker
  3. Lyle Tooley
  4. Brennan Black
Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Steve Stollings
  3. Raymond Nichols
  4. Creed Mullins
  5. Jake Madden
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
April 20, 2024
  1. Derek Fisher
  2. Jesse Lyons
  3. Brad Rickels
  4. Shawn Martin
  5. Nicky Pennington

Fisher led all 20 laps of the 13-car main event to open the season. ... Five drivers completed 20 laps. ... Kenneth Howell retired after 11 laps while running second. ... Larry Martin Jr. and Travis Carr scratched from the feature. ... April 27's event pays $3,500-to-win for Super Late Models.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Josh Dietz
  2. Joey Kramer
  3. Logan Kirkman
  4. Billy Vaughn
  5. Ethan Toedter

Dietz led all 20 laps.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 13, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Tim Damron
  3. Jeff Watson
  4. Perry Delaney
  5. Jimmy Smith
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 7, 2024
  1. Zach Dennis
  2. Brennan Black
  3. Jamie Bosecker

Brody Crawford entered the action but scratched from the heat and feature.

Louisiana

Sabine Speedway
Gulf South Crate Racing Association
April 19, 2024
  1. Mikey Kile
  2. Mark Underwood Jr.
  3. Beau Begnaud
  4. Austin Theiss
  5. Jonathan Babin
  6. Colton Guin
  7. Jerry Basco
  8. Austin Storm
  9. Brock Williams
  10. Robbie Stuart

The pole-starting Kile, of West Lake, La., led all 30 laps to capture the $1,500 Gulf South Crate season opener. ... Third-starting Mark Underwood Jr. trailed Kile the entire distance, finishing 0.625 of a second back. ... The event marked the first under Crate Racin' USA rules; CRUSA membership is required for all competitors. ... Friday's feature was slowed by four cautions and lasted 30 minutes, with nine drivers completing the distance.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 19, 2024
  1. Bryce Fauntleroy
  2. Jade Luzenberg
  3. Jason Taylor
  4. Travis Prevost
  5. Brandon Buhler
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 13, 2024
  1. Luke Bennett
  2. Brady Walton
  3. Travis Prevost
  4. Darren Dean
  5. Tab Hebert
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 6, 2024
  1. Austin Storm
  2. Peyton Spear
  3. Jeremy Spillers
  4. Darin Patrick
  5. Seth Traweek

Jeremy Spiller came from his 11th starting spot to finish third. ... Dalton Patrick was disqualified.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
April 5, 2024
  1. Brady Walton
  2. Luke Bennett
  3. TeWayne May
  4. Noah Daspit
  5. Bryce Fauntleroy

Walton led all 15 laps. ... May, the previous weekend's winner, finished third.

Maryland

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Kyle Lear
  2. Jonathan DeHaven
  3. Barry Miller
  4. Wes Bonebrake
  5. Devin Hart

Lear led all but the first lap. ... Polesitter Chuck Cox III was the first retiree.

Potomac Speedway
Steel Block Clash Series
April 13, 2024
  1. Derick Quade
  2. Walker Arthur
  3. Michael Carter
  4. Kyle Lear
  5. Kenny Moreland
  6. Ed Pope Jr.
  7. Lance Brasington
  8. Cody Lear
  9. D.J. Garrett
  10. Trever Feathers

Quade won the first Steel Block Clash event, a new miniseries among Potomac, Winchester and Hagerstown. ... He led all 49 laps and collected a $3,999 payday for his 34th career Potomac victory. ... “The crew has this car so good I think sometimes it could drive itself but we wouldn’t be here without all of them and our sponsors, this is a good way to start the season," Quade said.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Trever Feathers
  2. Shawn Shoemaker
  3. Ryan Zook
  4. Cody Kershner
  5. Scott Palmer

Feathers led all but two laps. ... Andy Anderson won the Crate Late Model feature from his seventh starting spot.

Potomac Speedway
RUSH Crates
April 5, 2024
  1. Billy Hubbard
  2. Chuck Bowie
  3. Ben Scott
  4. Trevor Collins
  5. Matt Ashworth

Winning his first Potomac feature, Hubbard, of Cobbs Creek, Va., led all 20 laps. ... Ben Scott picked up $100 for setting fast time.

Michigan

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
April 13, 2024
  1. Eric Spangler
  2. Travis Stemler
  3. Garrett Wiles
  4. Mike Vandermark
  5. Derrick Hilliker

Spangler captured the season opener from the pole position.

Missouri

Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
April 20, 2024
  1. Justin Wells
  2. Kaeden Cornell
  3. Tucker Cox
  4. J.C. Morton
  5. Kyle Graves

Wells led Cornell all 20 caution-free laps. ... "This track was picture-perfect," Wells said. "I haven't raced on something like this in a long time. The (Spring Nationals was awesome last week, but I think this was better yet. It was a driver's track." ... Jim Greenway was disqualified from the 15-car feature for a tire violation.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Paul Glendenning
  2. Tommy Cordray
  3. Michael King
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
April 20, 2024
  1. Tommy Sheppard Jr.
  2. Mark Voigt
  3. Michael Kloos
  4. Rusty Griffaw
  5. Blaze Burwell

Sheppard topped a 22-car field.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
April 19, 2024
  1. Alan Westling
  2. Tyler Shaw
  3. Dylan Hoover
  4. Kyle Graves
  5. Scott Halley
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Paul Glendenning
  2. Tommy Cordray
  3. Michael King
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 12, 2024
  1. Cody Nivens
  2. Steve Steele
  3. Jeremy Steele
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
April 12, 2024
  1. Tyler Shaw
  2. Kyle Graves
  3. Tucker Cox
  4. Alan Westling
  5. Scott Bell

After spinning on the first lap and restarting on the tail, Shaw, of Mexico, Mo., won from his sixth starting spot in the eight-car feature, leading only the final lap for his first division victory as he went from third to first on the final lap. ... Justin Russell led most of the way.

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
April 6, 2024
  1. Sawyer Crigler
  2. Kris Jackson
  3. Jace Parmley
  4. Tim Petty
  5. Dustin Atkinson
  6. Dalton Cloyd
  7. Shawn Whitman
  8. Brandon Baldridge
  9. Kaeden Cornell
  10. Chuck Comer

The pole-starting Crigler of Alton, Mo., led all 30 laps to score collect $1,000 and his fourth career Cash Money Super Dirt Series victory. ... Third-starting Kris Jackson, winner of Friday's season opener at Midway Speedway, trailed Crigler the final three laps, finishing 2.588 seconds back. ... Kaeden Cornell improved five positions and placed ninth. ... Chuck Comer started on the pole after winning the dash. ... Crigler, Jackson, Comer and Tim Petty won heats. ... Saturday's feature lasted 14 minutes, with 19 starters completing the distance.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
April 6, 2024
  1. Daryn Klein
  2. Jordan Bauer
  3. Adam Tischhauser
  4. Tommy Sheppard Jr.
  5. Jason Suhre

Leading 25 laps, Klein topped a 16-car feature. ... Michael Kloos retired running sixth on the eighth lap. ... Dave Jumper started 12th and finished sixth. ... Mark Voigt was one of two scratches.

Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
April 6, 2024
  1. Justin Wells
  2. Payton Looney
  3. Tyler Kuykendall
  4. Jim Greenway
  5. Justin Russell

Wells, who had 11 victories last season, opened the season with another triumph. ... Runner-up Payton Looney drove the Moon Brothers entry. ... Tyler Kuykendall was third in his division debut at Wheatland. ... The track has added POWRi sanctioning after running independent in 2023.

Midway Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
April 5, 2024
  1. Kris Jackson
  2. Dustin Atkinson
  3. Kaeden Cornell
  4. Jace Parmley
  5. Matt Menzie
  6. Brandon Baldridge
  7. Sam Petty
  8. Sawyer Crigler
  9. Shawn Whitman
  10. Dalton Cloyd

The fourth-starting Jackson, of Lebanon, Mo., topped Friday's 19-car field to earn his first career series victory and the $1,000 payday. He beat Dustin Atkinson to the line by mere inches in the closest finish in series history. ... Brandon Baldridge gained five spots and finished sixth. ... Jackson, Jace Parmley and Robert High won heats.

Mississippi

Pine Ridge Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 20, 2024
  1. Bryson Mitchell
  2. Christopher Showah
  3. Robert Moore
  4. Riley Sheedy
  5. Richard Cox
Hattiesburg Speedway
MS Crate Late Model Racing Series
April 19, 2024
  1. Ryan Colby
  2. Chase Cooper
  3. Corey Neil Jr.
  4. Shannon Lee
  5. Chris McElhenney
  6. Randall Beckwith
  7. Brady Walton
  8. Eli Thomas
  9. David Williamson
  10. Sid Scarbrough

The fourth-starting Colby, of Chatham, Miss., topped Friday's $1,500 season opener after it was thrice-postponed becuase of rain. ... Chase Cooper and Corey Neil Jr. each improved five positions, finishing second and third. ... Cooper and Neil won heats. ... Shannon Lee won the dash and started the feature from the pole before fading to finish fourth. ... The MS Crate Series doubleheader concludes with Saturday's $1,500-to-win stop at Whynot Motorsports Park in Meridian, Miss.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 13, 2024
  1. David Williamson
  2. Shannon Lee
  3. K.I. Davis III
  4. Sid Scarbrough
  5. Josh Thomas
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 13, 2024
  1. Greg Wilhite
  2. Josh Parkerson
  3. Riley Sheedy
  4. Richard Cox
  5. Phil Dean

Tyler Burgess won the 602 Crate feature.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 6, 2024
  1. Sid Scarbrough
  2. Chase Williams
  3. Jimmy Cliburn
  4. Jason Henry
  5. Hayden Cliburn

Hayden Cliburn notched his first top-five in the division. ... Devin Whatley won the 602 Crate Late Model feature.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
April 6, 2024
  1. Chris McElhenney
  2. Casey Haney
  3. Chase Cooper
  4. Chase Holland
  5. David Williamson

Holland notched his first top-five in the division. ... Terry Wilson won the 602 Crate Late Model feature.

Pine Ridge Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 6, 2024
  1. Morgen Lambert
  2. Bryson Mitchell
  3. Braden Mitchell
  4. Grayson Brewer
  5. Ryan Colby
  6. Jade Luzenberg
  7. Robert Moore
  8. Ashley Newman
  9. Mario Gresham
  10. Justin Jacobs

The pole-starting Lambert, of Booneville, Miss., led all 30 laps to win the $3,000 604 Crate portion of the Battle at the Ridge. ... Ninth-starting Bryson Mitchell trailed Lambert the final six laps, finishing 0.160 of a second back. ... Fifth-starting Braden Mitchell grabbed third on lap 26 and rounded-out the podium. ... Jade Luzenberg improved seven positions and finished sixth. ... Lambert and Richard Cox won heats. ... Lambert topped the 16-car field in time trials. ... Saturday's feature lasted 17 minutes, with 12 starters completing the distance.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 5, 2024
  1. Shannon Lee
  2. Scott Ladner
  3. Cole Cameron
  4. Jeffery Cooper
  5. Christopher Reid

Lee won the seven-car feature from the pole position. ... Joshua Motichek scratched.

North Carolina

Ultimate Motorsports Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
April 20, 2024
  1. Luke Cooper
  2. Benji Hicks
  3. Preston Blalock
  4. Colton Stanley
  5. Steven Thompkins II
  6. Joey Johnson
  7. Bill Tesh
  8. Travis Harp
  9. Garrett Clanton
  10. Daniel Durham

Luke Cooper of Woodruff, S.C., beat Benji Hicks by 0.984 of a second to win the Mid-East 602 Crate Late Model feature and claim a $1,200 top prize. ... The 18-car field competed in support of the Ultimate Southeast Super Late Model Series feature won by Ross Bailes. ... Longtime veteran Bill Tesh was honored with a plaque for making his 400th career start at the Elkin, N.C., oval.

Ultimate Motorsports Park
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Beckham Malone
  2. Brandon Umberger
  3. Benji Hicks
  4. Layton Sullivan
  5. Chase McCormick

The 12-year-old Malone's victory came on the undercard of the $7,500 Ultimate Southeast Series victory for Ross Bailes, his teammate. ... Malone's victory was his first in the 604 division.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Michael Rouse
  2. Timmy Mills
  3. Matthew Bissette
  4. Bobby Liles
  5. Cody Wright
Harris Speedway
Southern Wedge Late Model Association
April 13, 2024
  1. Kennie Compton Jr.
  2. Mike Huey
  3. Adam Smith
  4. Chris Dunlap

Compton, of Bland, Va., won the inaugural event for the Limited Late Model tour that requires old-style wedge noses on entrants. ... Compton started fourth in the four-car field and led every lap.

Halifax County Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Tyler Hobgood
  2. Daniel Tucker
  3. Brandon Hux
  4. Dykes Maynard
Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 12, 2024
  1. Shaun Harrell
  2. Cy Nelms Jr.
  3. Walker Arthur
  4. Tom Wilson
  5. Michael Rouse

The pole-starting Harrell earned $2,500 in the season opener. ... The event drew 10 cars. ... Dixieland added a $2,000 event for April 19.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Matthew Bissette
  2. Bobby Liles
  3. Cy Nelms Jr.
  4. Timmy Mills
  5. Cody Wright

Bissette won from the pole. ... With the I-95 Late Model Challenge Series dissolving, County Line plans its own Fast Five Late Model Shootout with $3,000-to-win events on March 23, May 4, June 29, Aug. 31 and Oct. 11.

Nebraska

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
April 13, 2024
  1. Dylan Schmer
  2. Tom Svoboda
  3. Austin Svoboda
  4. J.J. Rodeman
  5. Al Humphrey
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
April 12, 2024
  1. Tyler Iverson
  2. Tom Svoboda
  3. Austin Svoboda
  4. Dylan Schmer
  5. Al Humphrey

Iverson, a 33-year-old from Albion, Neb., stepped up to the Late Model division with his first division victory. ... He topped a 10-car field. ... The modified ace credited multitime IMCA champ Cory Dumpert for getting his Late Model rolling.

New Mexico

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Jon Ortega
  2. Cory Davis
  3. Walton Kyle Jr.
  4. Shane McNutt
  5. Eric McNutt

Jon Ortega notched his first Late Model feature victory since a Sept. 15, 2018, triumph at Southern New Mexico Speedway.

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Eric McNutt
  2. Shane McNutt
  3. Walton Kyle Jr.
  4. Sam Alonso
  5. Keko Perez

New York

Woodhull Raceway
RUSH Crates
April 20, 2024
  1. Steve LeBarron
  2. Chad Homan
  3. Brett Marlatt
  4. Brian Knowles
  5. Marshall O'Brian

LeBarron overtook Brian Knowles on the fourth of 20 laps.

Ohio

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
April 20, 2024
  1. Doug Drown
  2. Rusty Schlenk
  3. J.R. Gentry
  4. Nathon Loney
  5. Todd Brennan

Drown led all 25 laps of the season opener. ... Front-row starter Kyle Moore was the race's first retiree after losing power on the first lap. ... Late Model veteran Ryan Markham won the modified feature.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
April 19, 2024
  1. Doug Drown
  2. Todd Brennan
  3. Jason Brennan
  4. Ryan Markham
  5. Tony Paynter
Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
April 13, 2024
  1. Colten Burdette
  2. Caiden Black
  3. Kelby Abels
  4. Todd Brennan
  5. Robbie Bostic

Burdette raced to a victory in the season opener piloting the Steve Curtis-owned No. 53c. ... Tyler Carpenter had a half-track margin on the field when he hit a rut and retired just past halfway.

Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
April 13, 2024
  1. Zach Milbee
  2. Brad Rickels
  3. Joe Harper
  4. Matt Melvin
  5. Jacob Curnette
  6. Steven Dotson
  7. Lucas McDonald
  8. Jacob Wiblin
  9. Mike McGinnis
  10. Brian Speelman

Milbee, of Poca, W.Va., led all 25 laps from the pole position in the Burlile Steel Block Late Model Series opener for his tour-leading 16th career victory. ... He won by 1.128 seconds over Brad Rickels. ... Consolation race winner Jacob Curnette ralied from 16th to round out the top five. ... The event drew 30 entrants. ,,, Eleven of 20 feature starters completed 25 laps.

Oklahoma

Beaver County Raceway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
April 13, 2024
  1. Jon Herring
  2. Jason Rogers
  3. Troy Bynum
  4. Dalon Helm
  5. Jared Jelsma
  6. Ronnie Brown
  7. Adrien Hickman
  8. Dakota Dellinger
  9. Steve Hewitt Sr.

Jon Herring Jr. of Woodward, Okla., notched his first career victory on the Apex Healthcare Partners Sooner Late Model Series. ... Previously his best finish was second in events last season at 81 Speedway and Enid Speedway. ... Former tour champ Kip Hughes scratched from the field of 10 Late Models.

Enid Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
April 6, 2024
  1. Kip Hughes
  2. Damian Patocka
  3. Jon Herring
  4. Zach Nickell
  5. Kenny Sweet
  6. Troy Bynum
  7. Dakota Dellinger
  8. Ronnie Brown
  9. Steve Hewitt Sr.
  10. Dalon Helm

The fourth-starting Hughes, of Enid, Okla., led the final 14 laps to top the $1,000 season opener, notching his 37th career Sooner Series victory, further extending his lead on the tour's all-time wins list. ... Damian Patocka led the opening 11 circuits from the pole before settling for second, 4.974 seconds back. ... Jon Herring improved 10 positions and completed the podium. ... Ronnie Brown gained six spots and finished eighth. ... Hughes and Patocka won heats. ... Saturday's feature lasted 23 minutes, with five starters completing the distance.

Oregon

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
April 20, 2024
  1. Bricen James
  2. Joey Tanner
  3. B.J. Donofrio
  4. Larry Rametes
  5. McLain Beaudoin

Tanner piloted Darren Coffell's No. 46. ... B.J. Donofrio won the Limited Late Model feature.

Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
April 20, 2024
  1. Jake Mayden
  2. Nate Augustine
  3. Randy Barley
  4. Mike Desilva
  5. Rob Williams
Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
April 13, 2024
  1. Preston Luckman
  2. Dennis Souza

Pennsylvania

Dog Hollow Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 21, 2024
  1. Ryan Sager

Braeden Dillinger won the Crate Late Model feature. ... In Crate action, Brad Mesler suffered bruises and a broken finger in a multiple rollover accident into turns one and two.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
April 20, 2024
  1. Gregg Satterlee
  2. Rick Eckert
  3. Trever Feathers
  4. Matt Cosner
  5. Kyle Lee
  6. Dillan Stake
  7. Ross Robinson
  8. Dylan Yoder
  9. Jeff Rine
  10. Gene Knaub

Gregg Satterlee of Indiana, Pa., led from start-to-finish to capture the 25-lap feature. He earned $4,000 for his first victory of 2024. ... Rick Eckert reached second place on lap 11 and finished there, 0.642 of a second behind the winner. ... A 38-car field entered the event. | Video

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crate Late Model Series
April 20, 2024
  1. Tim Shaffer
  2. Brock Pinkerous
  3. Dave Hess Jr.
  4. Kyle Lukon
  5. Logan Roberson
  6. Joe Martin
  7. Cody Dawson
  8. Jeremy Wonderling
  9. Daryl Charlier
  10. Justin Chance

Regaining the lead on lap 18, Tim Shaffer of Aliquippa, Pa., emerged victorious in the 30-lap Herb Scott Memorial for the RUSH Crate Late Model Series. ... The former World of Outlaws Sprint Car regular beat teenager Brock Pinkerous by 0.991 of a second for a $4,000 payoff. ... Pinkerous slipped past Shaffer to lead laps 14-17. ... Dave Hess Jr. started 21st and finished third while Logan Roberson placed fifth after starting 19th. ... The event drew 47 cars.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
April 20, 2024
  1. Michael Lake
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Dylan Cecce
  4. Levi Yetter
  5. Kenny Schaffer

Rich Wicker won the Semi-Late feature.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Coleby Frye
  2. Jared Miller
  3. Wayne Pfeil
  4. Larry Baer
  5. Travis Mease

Earning $1,750 in the Carl Billet Memorial, Coleby Frye won from his sixth starting spot, taking command from Jared Miller on the 17th of 30 laps. ... Polesitter Wayne Pfeil led the first lap.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
April 19, 2024
  1. Michael Norris
  2. Alex Ferree
  3. Colton Flinner
  4. Michael Lake
  5. John Garvin Jr.

Norris won the season opener from his sxith-starting spot. ... The event drew 25 entries. ... Colton Flinner improved nine spots in finishing third.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
April 13, 2024
  1. Ross Robinson
  2. Colton Flinner
  3. Rick Eckert
  4. Chad Myers
  5. Dillan Stake
  6. Jeff Rine
  7. Dylan Yoder
  8. Matt Cosner
  9. Shaun Jones
  10. Jason Covert

Ross Robinson of Georgetown, Del., overtook Chad Myers for the lead on lap 12 of the 25-lap feature en route to a $4,000 prize and his first-ever victory at Port Royal. ... Colton Flinner finished second, 3.806 seconds behind the winner. ... A 33-car field entered the track's Super Late Model season opener. ... Jason Covert earned $1,000 for winning the Australian Pursuit race for the feature's top-10 finishers. ... Devin Hart captured the 20-lap Limited Late Model feature.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Shyann Smith
  2. Jake Moser
  3. D.J. Myers
  4. Michael Walls
  5. Devin Frey
Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
April 7, 2024
  1. Jakob Piper
  2. Tim Smith Jr.
  3. Kyle Lee
  4. Drake Troutman
  5. Bryan Bernheisel

Piper captured the season opener.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Devin Frey
  2. Jake Moser
  3. Coleby Frye
  4. Travis Mease
  5. Taylor Farlling

Jake Moser led the first four laps before polesitter Devin Frey took command from his fellow front-row starter. ... Frey picked up a $100 bonus from Piper Advertising. ... Andrew Yoder rallied from 18th to seventh. ... Lane Snook scratched.

South Carolina

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Matt Pridgen
  2. James Murphy
  3. William Russell
  4. Hardy Youmans
  5. Richard Burns
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 20, 2024
  1. Jasper Brown
  2. Danny Hurley
  3. Jason Alexander
  4. Steven Grube
  5. Clay Thompson
Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
April 20, 2024
  1. John Price
  2. Travis Steele
  3. Preston Dimsdale
  4. Teddy Musgrave
  5. Shawn Martin
Laurens County Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Taylor Puckett
  2. Deano Long
  3. Billy Rushton
  4. Frank Coates
  5. Charlie Walker

Luke Cooper won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
April 13, 2024
  1. Travis Steele
  2. Bryan Mullis
  3. Teddy Musgrave
  4. Stephen Pedulla
  5. Beckham Malone

Teddy Musgrave improved seven positions in finishing third.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Timbo Mangum
  2. Thomas Hedgepath
  3. Chris Fite
  4. Justin Fite
  5. Jason Dorsey

Mangum topped the season opener.

Cherokee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
April 6, 2024
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Bryan Mullis
  3. Layton Sullivan
  4. Owen Osteen
  5. Luke Cooper

The pole-starting Ruggiero notched his fifth overall victory of the season. ... Stephen Pedulla scratched.

Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
April 6, 2024
  1. Jasper Brown
  2. Brad Rachels
  3. Jason Alexander
  4. Steven Grube
  5. Doug Bragg

Tennessee

I-75 Raceway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 604 Series
April 20, 2024
  1. Ricky Weiss
  2. Bradley Lewelling
  3. Greg Martin
  4. Matt Dooley
  5. Hayden Cardwell
  6. Mario Gresham
  7. Cory Hedgecock
  8. Matt Henderson
  9. Braden Mitchell
  10. Josh Ray

Leading all but two circuits, Headingley, Manitoba's Weiss earned $4,000 for capturing the 50-lap Crate Racin' USA 604 Series feature by 2.042 seconds over Bradley Lewelling. .. Cory Hedgecock was the race's only other leader, sneaking ahead of Weiss to pace laps 11 and 13 before ultimately slipping to a seventh-place finish. ... Braden Mitchell started 24th and finished ninth.

I-75 Raceway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 602 Series
April 20, 2024
  1. Brady Lee
  2. Seth Wimpey
  3. Caleb Ashby
  4. Mario Gresham
  5. Spencer Singleton
  6. Dillard Hatchett
  7. David Singleton
  8. Sam Green
  9. Bo Moorhouse
  10. Reed Hatchett

Knoxville,Tenn's Lee led from flag-to-flag to score a $2,000 victory in the 30-lap Crate Racin' USA 602 feature. ... Seth Wimpey ran in second place for the entire distance and crossed the finish line 1.440 seconds behind the winner. ... Caleb Ashby reach third on lap 11 and finished in the position.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
April 20, 2024
  1. Larry Barber Jr.
  2. Michael Luna
  3. Ronnie Cooper
  4. Cameron Tribble
  5. Brandon Tibaldi

Barber led all 12 laps. ... Braeden Frost won the 602 Crate Late Model feature.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Anthony White
  2. Anthony White Jr.
  3. Eddie King Jr.
  4. Mike Weeks
  5. Noah Phillips

Anthony White overtook his son on the 12th of 25 laps.

Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
April 20, 2024
  1. Clyde Overholt
  2. Odie Overholt
  3. Travis Fultz
  4. Josh Collins
  5. Dakota Smith

Clyde Overholt led all 30 laps. ... His younger brother Odie Overholt won the night's Sportsman Late Model feature.

Clayhill Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Ashley Newman
  2. Joe Mike III
  3. Wyatt Cox
  4. J.C. Waller
  5. Brody Yarbrough
Lexington 104 Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 19, 2024
  1. R.J. Emison
  2. Chris Tays
  3. Dakota Berry
  4. Jarnet Melton
  5. Mark Alan Bivens
Tazewell Speedway
United Championship Racing Alliance
April 13, 2024
  1. Ricky Weiss
  2. Aaron Guinn
  3. Travis Fultz
  4. Josh Collins
  5. Bradley Lewelling
  6. Tyler Smith
  7. Clyde Overholt
  8. Matt Shannon
  9. Addison Cardwell
  10. Dylan Perry

Weiss, the Headingley, Manitoba, driver now based in East Tennessee, earned $3,011 for his victory in the UCRA-sanctioned Jim Arnwine Memorial, a 40-lapper. ... Polesitter Travis Fultz led six lap but settled third. ... Addison Cardwell improved five positions from his 14th starting spot. ... The track dedicated the night's racing to Jimmy "Pup" Thomas, the longtime Hoosier Racing tire rep who died a day earlier.

Camden Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 13, 2024
  1. Rex Berry
  2. R.J. Emison
  3. Jimmy Halford
  4. Brody Yarbrough
  5. Mark Alan Bivens
Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
April 13, 2024
  1. Ronnie Cooper
  2. Larry Barber Jr.
  3. Adam Ray
  4. Robert Ardry
  5. Michael Luna

Bryce Minnehan won the three-car 602 Crate feature.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Chase King
  2. William Blankenship
  3. Dylan Johnson
  4. Seth Jolley
  5. Michael Smith
Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Drew Kennedy
  2. Mike Weeks
  3. Layne Clifton
  4. Dalton Jones
  5. Darrick York
Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Corey Posey
  2. Jack Franklin
  3. Mitch Thornton
  4. Jordan Judge
  5. Jeremy Owens

Jason Savage won the 602 Crate feature.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
April 6, 2024
  1. Jordon Horton
  2. Richard Frost
  3. Larry Barber Jr.
  4. Adam Ray
  5. Michael Luna

Braeden Frost won the 602 Crate Late Model feature.

Thunderhill Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Jack Franklin
  2. Logan Brown
  3. Eric Hickerson
  4. Kane Newby
  5. Mark Dalton

Marc Jones won the 602 Crate feature.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Anthony White
  2. Eddie King Jr.
  3. Mike Weeks
  4. Darrick York
  5. Austin Langley
I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Hayden Ownbey
  2. William Blankenship
  3. Jason Manley
  4. Robby Mason
  5. Kyle Courtney

Riley Hickman (604) and David Singleton (602) won Crate Late Model features.

Clayhill Motorsports Park
Crate Racin’ USA Crates (602)
April 6, 2024
  1. Luke Buckley
  2. Dylan Murray
  3. Jason Hayes
  4. Mark Alan Bivens
  5. Brody Yarbrough
Lexington 104 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 5, 2024
  1. J.C. Waller
  2. Ashley Newman
  3. Wyatt Cox
  4. Greg Welch
  5. Dakota Berry

R.J. Emison won the 602 Crate Late Model feature.

Texas

Big O Speedway
DIRTcar Supers
April 13, 2024
  1. Donnie Shipp
  2. Sloppy Hogg
  3. Chase Neill
  4. Jim Moon
  5. Richard Kubitz

Jim Moon won the Crate Late Model feature.

I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Jared Maupin
  2. Marcus Mikulencak
  3. Rory Jordan
  4. Austin Theiss
  5. Matt Fox
I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Cody Leonard
  2. Jared Maupin
  3. Robby Minten
  4. Ryan Doyon
  5. Landon Sowder
Big O Speedway
DIRTcar Supers
April 6, 2024
  1. Jim Moon
  2. Jason Miles
  3. Ortanik Mikel
  4. Trey Langley
  5. Sloppy Hogg

Moon also won the Crate Late Model feature.

Virginia

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Austin Stover
  2. Mike Franklin
  3. Bubby Tharp Jr.
  4. Michael Carter
  5. James Lichliter

Stover dominated the nine-car feature. ... Jeremiah Marshall led all 20 laps of the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 20, 2024
  1. Joey Leavell
  2. Tyler Bare
  3. Justin Williams
  4. Michael Alderman
  5. Larry Ramsey

Justin Williams won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Jack Brown
  2. Joey Leavell
  3. Larry Ramsey
  4. Ronnie Martin Jr.
  5. Justin Williams
Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
April 13, 2024
  1. Corey Almond
  2. Davis Lipscombe
  3. Billy Hubbard
  4. Joey Love
  5. Nick Davis

Almond led flag-to-flag in the 30-lapper, holding off Lipscombe after a lap-27 restart. ... "When I saw that Lipscombe was behind me on that final restart, I knew that it was going to be OK," Almond said. "He has always raced me with respect."

Winchester Speedway
RUSH Crates
April 13, 2024
  1. Logan Roberson
  2. Isaiah Gochenour
  3. Davin Kaiser
  4. Jeremy Wonderling
  5. Jeremiah Marshall

Roberson led all the way in a caution-plagued feature.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Austin Stover
Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Michael Alderman
  2. Justin Williams
  3. Eric Groah
  4. Walker Arthur
  5. Larry Ramsey

Alderman won from the pole position in the nine-car feature. ... Jack Brown (604) and Matt Duggins (602) won Crate Late Model features.

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 13, 2024
  1. Nick Panitzke
  2. Greg Nippoldt
  3. Tyler Peterson
  4. Sam Mars
  5. Jake Redetzke

Panitzke started outside the front row and outran the sixth-starting Nippoldt. ... Fourth-starting Chad Mahder was the first retiree. ... Matthew Larson won the USRA Limiteds feature from the pole.

Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
April 12, 2024
  1. Sam Mars
  2. Chad Mahder
  3. Nick Panitzke
  4. Tyler Peterson
  5. John Kaanta

The second-starting Mars captured the track's season opener, the Randy Buss Icebreaker Classic. ... Tyler Peterson improved seven positions in finishing fourth.

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
April 6, 2024
  1. Sam Mars
  2. Pat Doar
  3. Kollin Hibdon
  4. Jim Carlson
  5. Cory Crapser

Mars captured the Cedar Lake season opener from his fourth starting spot. ... Cory Crapser notched his first top-five in the division. ... Matthew Larson won the USRA Limited Late Model feature.

West Virginia

Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
April 20, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. Colten Burdette
  3. Brandon Weigle
  4. Cole Perine
  5. Ryan Payne

Carpenter led all the way. ... Braeden Dillinger won the RUSH Crate feature. ... Tyler County's 50th season opener drew 150 race cars overall.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
April 19, 2024
  1. Colten Burdette
  2. Zach Hill
  3. Tyler Carpenter
  4. Rusty Schlenk
  5. Ronnie Mayle

Search for results

advertisement
Sponsor 863
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information