Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 930
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

Penton Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 24, 2024
  1. Marty Massey
  2. Oliver Gentry
  3. Shane Gulledge
  4. Matthew Taylor
  5. Alec Morgan
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 17, 2024
  1. Brandon Brown
  2. Jordan Phillips
  3. T.J. Taylor
  4. Seth Lacy
  5. Clent Busby
Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. T.J. Brittain
  2. Brandon Brown
  3. Joe Noojin
  4. Rod Carroll
  5. Lucas Burns

Ryan King (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 11, 2024
  1. Steven Isbell
  2. Billy Flannagan
  3. Clent Busby
  4. Justin Baker
  5. Mason Pickens

Cruz Wallace won the Limited Late Model feature.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 11, 2024
  1. Montana Dudley
  2. Allen Styck
  3. Jake Traylor
  4. Joseph Brown
  5. Dana Eiland

Dudley's victory came on the undercard of Brandon Overton's $10,000 Super Late Model triumph in the Spring Breaker 50. ... Josh Taylor won the 602 Crate feature.

Fort Payne Motor Speedway
United Championship Racing Alliance
May 11, 2024
  1. Cody Haskins

Haskins, of Marietta, Ga., earned his second series victory and $3,000 payday at Fort Payne. ... The series nor track reported any results of the event.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 10, 2024
  1. Logan Bradford

Bradford was the only driver finishing or not disqualified among four starters.

Penton Raceway
Unsanctioned Crates (602)
May 10, 2024
  1. Brandon McDaniel
  2. Koulten Herbert
  3. Braxtin Barber
  4. Chad Duncan
  5. Trent Mathis
Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 4, 2024
  1. Jade Luzenberg
  2. Chase Holland
  3. Taylor Jarvis
  4. Kevin Mitchell
  5. Joshua Arable
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 4, 2024
  1. Billy Flannagan
  2. Steven Isbell
  3. Charlie Ray Howell
  4. Randall Vaden
  5. Tommy Stanfill

Matthew Brocato won the Limited Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. T.J. Brittain
  2. Brad Berry
  3. Joe Noojin
  4. Sterling Freeman
  5. Garrett Glass

Heath Carr (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

Tri-County Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 4, 2024
  1. Isaiah Day
  2. Josh Huss
  3. Nick Lambeth
  4. Bailey Martin
  5. Shannon Burns
Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Chase Oliver
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Danny Whitten

Bryan West won the 602 Crate feature.

Arkansas

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 24, 2024
  1. Heath Davenport
  2. Kevin Collins
  3. Dempsey Thompson
  4. Jay Croney

Davenport won his second straight feature. ... John Aitken scratched from the five-car lineup.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 17, 2024
  1. Heath Davenport
  2. John Aitken
  3. Kevin Collins
  4. Cole Murphy
  5. Mark Tackitt

Davenport, a 51-year-old racer from Yellville, Ark., won his first Late Model feature. ... He's mostly been out of racing since 2010 and is driving the first Late Model he's owned. ... His only previous Late Model starts before 2024 came in a few starts in a friends car several seasons ago.

Two Dollar Pistol Motor Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
May 11, 2024
  1. Michael King Jr.
  2. Chris Reed
  3. Geoff Aitken
  4. Eddie Hoyer
  5. Heath Stephens
  6. Joseph Long
  7. Arlen Stewart
  8. Cam Glaze
  9. Jeff Cloninger
  10. Logan Johnson

Michael King of El Dorado, Ark., earned $1,000 for his first Legends tour victory. ... He took the checkers in the 20-lapper 1.239 seconds ahead of Chris Reed. ... The race drew 14 cars but only 10 started the feature.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Mike Carr
  2. Gavin Jordan
  3. Mark Jordan
  4. D.J. Burke
  5. Mark Byram
Centerville Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
May 10, 2024
  1. Geoff Aitken
  2. Derrick Nichols
  3. Heath Stephens
  4. Jeff Cloninger
  5. Joseph Long

Polesitter Aitken, of Pottsville, Ark., earned $1,000 for his second career Titan Legends Series victory. ... His car's driveshaft broke just as the took the checkers. ... Derrick Nichols finished 2.291 seconds behind at the checkers. ... Fourth-finishing Jeff Cloninger notched his first top-five finish on the Arkansas-based tour. ... Ten drivers entered the event but Bryce Clark, Eddie Hoyer, Logan Johnson, Chris Reed and Ben Waggoner all scratched from the feature lineup.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 10, 2024
  1. Kevin Collins
  2. Heath Davenport
  3. Hunter Duren
  4. John Aitken
  5. Jay Croney
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Kyle Downs
  2. Gavin Jordan
  3. Chris Jones
  4. Robby Moore
  5. Mark Byram
Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Devon Andrews
  2. Charlie Cole
  3. Steven Crocker
  4. Henry Gustavus
  5. Dale Howard

The 32-year-old Andrews, of Wynne, Ark., notched his first career Late Model victory early in his rookie season in the division. ... He'd raced sparingly the past two seasons but is a four-time street stock division at the Harrisburg, Ark., oval.

Two Dollar Pistol Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Geoff Aitken
  2. Bryce Clark
  3. Chris Reed
  4. Bryan Glaze
  5. Eddie Hoyer

California

Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Rod Oliver
  2. Dan Brown Jr.
  3. Anthony Slaney
  4. Tyler Lightfoot
  5. Jay Norton

Delaware

Georgetown Speedway
RUSH Crates
May 17, 2024
  1. Matt Hill
  2. Trevor Collins
  3. Nick Davis
  4. David Smith
  5. Ben Scott
Delaware International Speedway
RUSH Crates
May 11, 2024
  1. Trevor Collins
  2. Matt Hill
  3. Derek Magee
  4. Joe Warren
  5. Nick Davis

Florida

Hendry County Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
May 18, 2024
  1. Clay Harris
  2. Kevin Strife
  3. Brody Smith
  4. John Wayne Haynes
  5. Eli Johnson

Harris won on a weekend off from the Lucas Oil Late Model Dirt Series.

North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 11, 2024
  1. Nevin Gainey
  2. Dustin Beckleheimer
  3. Ryan Beckleheimer
  4. Brandon Yates
  5. Tanner Thomas
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
May 11, 2024
  1. Jordan Lockhart
  2. Mikey Kopka
  3. Donnie Chappell
  4. Cameron Saunders
  5. Tuck Trentham

Lockhart won from his 11th starting spot.

East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
May 11, 2024
  1. Tanner Cobb
  2. Travis Varnadore
  3. Jason Jack
  4. Phillip Cobb
  5. Steve Mathis Jr.

Cobb earned $2,000.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
May 4, 2024
  1. Osman Jones
  2. Nick Cuevas
  3. Jason Douglas
  4. Russell Flynn
  5. Kody Cook

Cook was disqualified.

Georgia

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 25, 2024
  1. Junior Whitener
  2. Jacob Hamby
  3. Tucker Anderson
  4. Matt Shannon
  5. Daniel Helton

Whitener's victory came on the undercard of Will Roland's Schaeffer's Spring Nationals triumph. ... Dylan Beaver won the 602 Crate Late Model feature.

Dixie Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 18, 2024
  1. Taylor Cole
  2. Hayden Swaney
  3. Jackie Waits
  4. Stanton Davis
  5. Rob Johnson
Needmore Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 11, 2024
  1. Mark Whitener
  2. Trynt Lloyd
  3. Joshua Bishop
  4. Bubba Roling
  5. Grayson Ott
  6. Kyle Bridges
  7. Jonah Bozeman
  8. Wil Herrington
  9. Jason Garver
  10. Henry Carter

Eighth-starting Whitener, of Middleburg, Fla., earned $3,201 in the Gene Maine Memorial, a $3,201-to-win Crate Late Model event under Crate Racin' USA rules. ... Mark Whitener led all but the first two laps, taking the point from fast qualifier and polesitter Joshua Bishop, who settled for third. ... Grayson Ott improved seven positions to round out the top five. ... The event paid tribute to the late South Georgia racer. ... Wiley McDaniel won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Jimmy Johnson
  2. Trae Kirk
  3. Chris McKeehan
  4. James Cason
  5. Will Harris

Chris Woods won the 602 Crate feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Devon Morgan
  2. Larry Timms
  3. Brandon Haley
  4. Austin Reed
  5. Brady Cornett

Brandon "Cornbread" Haley won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Matt Dooley
  2. Ashton Winger
  3. Austin Horton
  4. Bubba Pollard
  5. Justin Shipley

Brandon McDaniel won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Alex Yarbrough
  2. Nick Sellers
  3. Ken Lampp
  4. Gavin Terry
  5. Chris Woods

Chris Woods won the 602 Crate feature.

Iowa

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
May 24, 2024
  1. Kale Kosiski
  2. Nick Deal
  3. Zach Zeitner
  4. A.J. Jorgensen
  5. Don Beckstrom
Dubuque Speedway
IMCA Late Models
May 19, 2024
  1. Luke Merfeld
  2. Steve Johnson
  3. Ryan Hill
  4. Eric Pollard
  5. Ron Klein

The track announced that May 12's rained out Key City Challenge, a $2,500-to-win Late Model feature, has been rescheduled for July 14.

Benton County Speedway
PRO Late Model Victory Ford Tour
May 19, 2024
  1. Nick Marolf
  2. Sean Johnson
  3. Matt Ryan
  4. Jeff Aikey
  5. J.D. Auringer
  6. Darrel DeFrance
  7. Bryan Klein
  8. Greg Kastli
  9. Dakota Simonsen
  10. Vic Lovejoy

The third-starting Marolf of Moscow, Iowa, earned a $1,250 PRO Late Model Victory Ford Tour triumph. ... Using the low groove, Marold overtook Sean Johnson and led the final two laps. ... Matt Ryan improved six positions in landing on the podium. ... Pole-starting Greg Kastli ended up eighth. ... The event drew 17 cars.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
May 18, 2024
  1. Evan Miller
  2. Justin Kay
  3. Matt Ryan
  4. Travis Denning
  5. Bryce Garnhart

Miller, who started third, outran the 10th-starting Kay. ... Polesitter Travis Denning was fourth. ... The event drew 20 cars.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
May 17, 2024
  1. Matt Ryan
  2. Josh Foster
  3. Chuck Hanna
  4. Andy Nezworski
  5. Mitch Morris

Ryan topped the 23-car field from his sixth starting spot. ... Polesitter Nick Marolf led 19 laps but retired a lap after contact with Ryan while battling for the lead. ... Ryan is the fourth winner in four 2024 events.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
May 11, 2024
  1. Jesse Sobbing
  2. Mike Collins
  3. Drew Baker
  4. Zach Zeitner
  5. Nick Deal
Davenport Speedway
IMCA Late Models
May 10, 2024
  1. Bryce Garnhart
  2. Chuck Hanna
  3. Andy Nezworski
  4. Evan Miller
  5. Logan Duffy

Garnhart, of Lanark, Ill., led 25 laps for his first career Davenport victory. ... Logan Duffy improved six positions in rounding out the top five.

Lee County Speedway
DIRTcar Crates
May 10, 2024
  1. Tommy Elston
  2. Denny Woodworth
  3. Nick Marolf
  4. Darin Weisinger
  5. C.J. Horn
Crawford County Speedway
IMCA Late Models
May 10, 2024
  1. Kale Kosiski
  2. A.J. Jorgensen
  3. Nick Deal
  4. Jake Jorgensen
  5. Shane DeMey

In the season-opening Smithfield Foods Spring Fling, Kosiski won from the pole while Nick Deal improved 10 positions in finishing third.

Mason City Motor Speedway
PRO Late Model Victory Ford Tour
May 5, 2024
  1. Jeff Aikey
  2. Nick Marolf
  3. Charlie McKenna
  4. Sean Johnson
  5. Logan Duffy
  6. Vic Lovejoy
  7. Brandon Davis
  8. T.J. Fortmann
  9. Michael Trulson
  10. Zach Less

The Hall of Famer Aikey took the checkers 0.864 of a second ahead of Nick Marolf. ... Aikey notched his first PRO tour victory. ... Charlie McKenna led the first four laps and fellow front-row starter Aikey led the rest of the way. ... Logan Duffy rallied from his 16th starting spot to finish fifth.

34 Raceway
IMCA Late Models
May 4, 2024
  1. Josh Foster
  2. C.J. Horn
  3. Jeremy Pundt
  4. Jesse Bodin
  5. Ray Raker

The 42-year-old Foster of Fairfax, Iowa, notched his first Late Model victory. ... Foster was a four-time IMCA modified track champion with more than 40 career feature victories in the division.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
May 4, 2024
  1. Justin Kay
  2. Andy Nezworski
  3. Travis Denning
  4. Mike Fryer
  5. Matt Ryan
Davenport Speedway
IMCA Late Models
May 3, 2024
  1. Joe Beal
  2. Andy Nezworski
  3. Mitch Morris
  4. Josh Foster
  5. Evan Miller

Beal rallied from his seventh spot into the lead after six laps. ... Former Iowa standout Brian Birkhofer's son Cruz Birkhofer finished 19th in the feature.

Illinois

East Moline Speedway
IMCA Late Models
May 19, 2024
  1. Andy Nezworski
  2. Gary Webb
  3. LeRoy Brenner
  4. Travis Denning
  5. Anthony Guss

Nezworski won from his eighth-starting spot over the pole-starting Webb. ... The division drew 11 entries.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
May 19, 2024
  1. Spencer Havermale
  2. Denny Woodworth
  3. Tommy Elston
  4. Jamie Wilson
  5. Jason Perry

The hometown driver Havermale took the lead from Braden Bilger on the ninth lap and raced to his first career Late Model triumph. ... Bilger ended up sixth.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
May 18, 2024
  1. Myles Moos
  2. Kayden Clatt
  3. Mike Provenzano
  4. John Clark
  5. Curtis Radke

Moos led all the way to top a 14-car field.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
May 18, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Chase Osterhoff
  3. Rockett Bennett
  4. Colby Eller
  5. Shane Kelley

Ewing reversed the order of the 1-2 finishers from the previous night in Farmer City, Ill.

Fairbury Speedway
DIRTcar Crates
May 18, 2024
  1. Jose Parga
  2. Ryan Miller
  3. Blaise Baker
  4. Chris Dick
  5. Brandon Sweitzer

Parga led all the way from the pole. ... "Every time we come here, Fairbury gives us a good racetrack," Parga said. "It's a lot easier when you can start up front and set your own pace."

Macon Speedway
DIRTcar Crates
May 18, 2024
  1. Braden Johnson
  2. Kade Ballinger

The division drew two cars in the first event under the new ownership Kenny Brown and Eric Turner.

Lincoln Speedway
DIRTcar Crates
May 17, 2024
  1. Chase Osterhoff
  2. Dakota Ewing
  3. Braden Johnson
  4. Denny Woodworth
  5. Ryan Miller

Osterhoff cruised in capturing the season opener after several rainouts. ... A late-arriving Dakota Ewing won a duel to finish second.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
May 17, 2024
  1. Daryn Klein
  2. Devin McLean
  3. Shannon Kuhn
  4. Aaron Drewry
  5. Matt Santel

Klein won the Bi-State Battle event from his fourth-starting spot. ... Division rookie Aaron Draege of Vandalia, Ill., started 12th and finished fourth, his first top-five in the division.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
May 17, 2024
  1. Donny Walden
  2. Myles Moos
  3. Brandon Eskew
  4. Timmy Dick
  5. Logan Moody

Walden won the 13-car feature from the pole for his first Late Model feature victory since May 21, 2021, also at Farmer City. ... Michigan interloper Joe Rokos won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
May 12, 2024
  1. Jamie Wilson
  2. Jason Perry
  3. Sam Halstead
  4. Spencer Havermale
  5. Jackson Frankel
East Moline Speedway
IMCA Late Models
May 12, 2024
  1. LeRoy Brenner
  2. Travis Denning
  3. Chris Lawrence
  4. Jesse Bodin
  5. Gary Webb
Peoria Speedway
DIRTcar Supers
May 11, 2024
  1. Rich Bell
  2. Ryan Miller
  3. Jeff Riddell
  4. Jonathan Brauns
  5. Daniel Adam
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
May 11, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Chase Osterhoff
  3. Kyle McMahon
  4. Colby Eller
  5. Gary Schalmo
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
May 10, 2024
  1. Chase Osterhoff
  2. Austin McCarty
  3. Matt Hammond
  4. Billy Knippenberg
  5. Chase Wilson
East Moline Speedway
IMCA Late Models
May 5, 2024
  1. Travis Denning
  2. Evan Miller
  3. Mitch Morris
  4. Andy Nezworski
  5. Chris Lawrence

Denning won from his fifth starting spot.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
May 4, 2024
  1. Garrett Alberson
  2. Myles Moos
  3. Jason Feger
  4. Jake Little
  5. McKay Wenger

Alberson earned $2,500 in the FALS Cup program, giving him his second victory of the weekend (he also won at Farmer City on a weekend when his Lucas Oil Late Model Dirt Series rained out in Kentucky).

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
May 3, 2024
  1. Chase Osterhoff
  2. Austin McCarty
  3. Dan Kuhn
  4. Matt Hammond
  5. Bill Knippenberg
Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
May 3, 2024
  1. Daryn Klein
  2. Devin McLean
  3. Jordan Suhre
  4. Mark Voigt
  5. Rusty Griffaw

Klein won the Bi-State Battle feature.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
May 3, 2024
  1. Garrett Alberson
  2. McKay Wenger
  3. Donny Walden
  4. Kye Blight
  5. Timmy Dick

Garrett Alberson, a Lucas Oil Late Model Dirt Series regular whose national touring weekend was rained out, won from the pole position. ... Bog Gardner scratched from the 13-car feature. ... Dakota Ewing won the Crate Late Model feature.

Spoon River Speedway
DIRTcar Supers
May 3, 2024
  1. Jason Feger
  2. Daniel Adam
  3. Tommy Sheppard Jr.
  4. Jake Little
  5. Rich Bell

Feger earned $2,000 as the track drew 20 Super Late Models in the first event promoted by Cloyd Barden. ... Jose Parga won the Crate Late Model feature.

Indiana

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
May 18, 2024
  1. Steve Peeden
  2. Tyler Cain
  3. Jug Wethington
  4. Brent Lee
  5. Marty O'Neal

Peeden took the lead from Wethington near the halfway point, then fought off a late challenge from Tyler Cain.

Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Devin Gilpin
  2. Tyler Collins
  3. Adam Stricker
  4. Shelby Miles
  5. David Webb

Gilpin outdueled Adam Stricker and Tyler Collins in leading the final four laps. ... Chad Stapleton won the Crate Late Model feature over 20th-starting Derek Groomer. ... Brownstown's May 14 Castrol FloRacing Night in America was postponed to Sept. 25 because of an unfavorable weather forecast.

Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 10, 2024
  1. Derek Groomer
  2. Brent Lee
  3. Jack Dossey
  4. Jug Wethington
  5. Tory Collins
Bloomington Speedway
Indiana Crate Late Model Series
May 3, 2024
  1. Jug Wethington
  2. Marty O'Neal
  3. Steve Peeden
  4. Alan Magner
  5. Brent Lee

Kansas

Dodge City Raceway Park
High Plains Kansas DIRTcar Series
May 11, 2024
  1. Josh Leonard
  2. Dusty Leonard
  3. Kip Hughes
  4. Dan Smith
  5. Troy Burkhart
  6. Mike Petersilie
  7. Jeremy Petty
  8. Braxton Berry
  9. Delbert Smith
  10. Kenny Backstrand

Josh Leonard of Gibbon, Neb., notched his 11th career High Plains Kansas DIRTcar Series victory, the tops among active series drivers. ... He took the checkers nearly four seconds ahead of runner-up Dusty Leonard. ... Five drivers completed 25 laps. ... The event drew 11 cars to the tour that recently refocused on Kansas racing after a series ownership change.

Caney Valley Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
May 11, 2024
  1. Joe Godsey
  2. Joe Gorby
  3. Zach Nickell
  4. Kylan Garner
  5. Ryan Johnson
  6. Dustin Dixon
  7. Mark Daye
  8. Dustin Bolster
  9. Dalon Helm
  10. Garrett Bullington

The second-starting Godsey, of Edinburgh, Ind., earned $1,000 for his third career tour victory in his first 2024 start. ... Godsey, an infrequent tour visitor, last won on the circuit Oct. 15, 2022, in that season's finale. ... Runner-up Joe Gorby advanced four positions in a race that ran caution-free in seven minutes. ... The frontunners made contact on a lap-21 restart. ... ““On that restart, (Gorby) charged the top and seemed a little tight," Godsey said. "I drove it in across the bottom and slid up. I thought I cleared him, but I didn’t. I quarterpaneled him.” ... Ryan Johnson of Aurora, Mio., rallied from outside the seventh row to round out the top five. ... Nine of 17 starters completed 25 laps. ... Andy Gertstenkorn scratched from the feature.

Thomas County Speedway
High Plains Kansas DIRTcar Series
May 10, 2024
  1. Delbert Smith
  2. Josh Leonard
  3. Dusty Leonard
  4. Dan Smith
  5. Justin Bussell
  6. Jason Rogers
  7. Troy Burkhart
  8. Braxton Berry
  9. Kenny Backstrand
  10. Tyler Smith

Veteran Delbert Smith of Wichita, Kan., led all 25 laps. ... He took the checkers 1.079 seconds ahead of Josh Leonard. ... Seven drivers completed 25 laps. ... The event came nine days after the track was purchased by Kyler Fetters of Outlaw Productions, who renamed the circuit High Plains Kansas DIRTcar Series in focusing the tour on Kansas. Series founder Jerry Hanson remained as tech inspector while former United Rebel Sprint Series owner Rick Salem will come out of retirement to serve as competition director.

Kentucky

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 19, 2024
  1. Dustin Linville
  2. Jeff Watson
  3. Dalton Brown
  4. Tyler Hayes
  5. Jimmy Smith

Linville won from fifth over the pole-starting Watson in a race pushed to Sunday.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
May 18, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Shannon Thornsberry
  3. Shane Bailey
  4. Justin Lee Carter
  5. Jeff Watson

Only four of 11 starters were running at the finish (Lucas Crooks was one of two scratches). ... Fouts also captured the night's Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
May 18, 2024
  1. Kenneth Howell
  2. Larry Martin Jr.
  3. Alan Henderson
  4. Bradley Martin
  5. Boone Salmons
191 Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Derek Fisher
  2. Chris Wise
  3. Ryan Ritchie
  4. Lucas Crooks
  5. Frankie King
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Zach Milbee
  2. Brandon Fouts
  3. Shannon Thornsberry
  4. Brock Morris
  5. Justin Lee Carter

Leading all 25 laps, West Virginia driver Milbee won from outside the front row. ... A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Richmond Raceway
Fastrak Crates
May 11, 2024
  1. Jason Barrett
  2. Daniel Dial
  3. Dalton Brown
  4. Tyler Hayes
  5. Brian Wooldridge
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 11, 2024
  1. Josh Dietz
  2. Ethan Toedter
  3. Dustin Nobbe
  4. Dwight Smith
  5. Conner Mertens

Toedter rallied from his 10th starting spot.

Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 11, 2024
  1. Skylar Marlar
  2. Roman Wesley
  3. Tommy Bailey
  4. Jeff Watson
  5. Logan Walls

Marlar earned $2,000. ... His father David captured the hobby stock feature.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 5, 2024
  1. Jason Welshan
  2. Dustin Linville
  3. Logan Walls
  4. Brad Seagle
  5. Dalton Brown
  6. Todd Coffman
  7. Cody Courtney
  8. Jarrod Carey
  9. Brian Smith
  10. Jimmy Smith

Jason Welshan earned $3,500 in a race postponed to Sunday by Saturday rain. ... The pole-starting Welshan led all 30 laps. ... The event drew 22 cars.

Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 3, 2024
  1. Ryan Zook
  2. Jim Yoder
  3. Matt Cochran
  4. Nick Loffredo
  5. Cody Lear

Zook captured the Stroud Memorial for his first career Clinton County victory. ... He also won six nights earlier at Port Royal (Pa.) Speedway.

Louisiana

Sabine Speedway
Gulf South Crate Racing Association
May 24, 2024
  1. Corey Neil Jr.
  2. Chase Holland
  3. Mikey Kile
  4. Beau Begnaud
  5. Robbie Stuart
  6. Rob Litton
  7. Mark Underwood Jr.
  8. Austin Storm
  9. Dakota Smith
  10. Tracy Denby Sr.

Leading all but the first lap, outside front-row starter Corey Neil Jr. of Bridge City, Texas, earned $1,500 for his first Gulf South Crate Racing Association victory. ... He took the checkers 0.924 of a second ahead of two-time series winner Chase Holland. ... Third-finishing Mikey Kile led the first lap. ... Series points leader Robbie Stuart rallied from 14th to finish fifth. ... Jerry Basco's car went over the hood of the Brock Williams ride in a lap-14 pileup. ... A dozen drivers completed 30 laps. ... The driver with the best combined finishes between Sabine and May 25's event at 105 Speedway in Cleveland, Texas, picks up a $500 bonus.

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 11, 2024
  1. James Shirley
  2. Darin Patrick
  3. Seth Traweek
  4. Derrick Lofton
  5. Jason Cowan
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
May 10, 2024
  1. TeWayne May
  2. Blake Glass
  3. Donald Watson
  4. Jason Taylor
  5. Blair DeHart
Super Bee Speedway
Gulf South Crate Racing Association
May 4, 2024
  1. Mark Underwood Jr.
  2. Robbie Stuart
  3. Rob Litton
  4. Darin Patrick
  5. James Shirley
  6. Talan Willis
  7. James Moore
  8. Zachary Heflin
  9. Colton Guin
  10. Waylon Morris

The pole-starting Underwood, of Ruston, La., led all 30 laps to earn Saturday's $1,500 payday and his first career Gulf South Crate Racing Asssociation victory. ... Third-starting Robbie Stuart trailed Underwood the final 11 laps, finishing 1.292 seconds back. ... James Moore improved eight spots and placed seventh. ... Waylon Morris gained seven positions and rounded-out the top 10. ... Underwood, Stuart and Rob Litton won heats. ... Underwood topped the 21-car field in time trials.

Maryland

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 18, 2024
  1. Kyle Lear
  2. Shawn Shoemaker
  3. Jonathan Raley
  4. Danny Atherton
  5. Sam Archer

Jonathan Raley led 14 circuits, but Kyle Lear took over for the final six laps. ... Ray Love Jr. won the Crate Late Model feature.

Potomac Speedway
Steel Block Clash Series
May 11, 2024
  1. Derick Quade
  2. Kyle Lear
  3. Dale Hollidge
  4. Sam Archer
  5. Jonathan Raley
  6. Matt Glanden
  7. Gerald Davis
  8. Wayne Bryant
  9. Cody Lear
  10. Matt Murphy

Quade earned $3,000 on Carruth and Sons Concrete Night at Potomac on the Steel Block Clash circuit. ... Quade led all 30 laps. ... Fourteen of 18 starters completed 30 laps. ... Wes Bonebrake retired after just two laps. ... The Steel Block Clash is a first-year miniseries among events at Potomac, Winchester (Va.) Speedway and Hagerstown (Md.) Speedway.

Potomac Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 3, 2024
  1. Jarrett Edwards
  2. Greg Carrico
  3. Ben Scott
  4. Ed Pope Jr.
  5. Megan Mann

Edwards won the 20-lapper for his first Potomac victory. ... He took the lead from Chuck Bowie on a restart with five laps remaining. ... “I hate to see race cars get torn up but Chuck left the bottom open on that restart and I went for it," Edwards said.

Michigan

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
May 24, 2024
  1. Greg Gokey
  2. Rylee Knoll
  3. Dona Marcoullier
  4. Brandon Thirlby
  5. Travis Stemler

Gokey won the 40-lapper from his fifth starting spot. ... Polesitter Curtis Roberts faded from the outset.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
May 18, 2024
  1. Eric Spangler
  2. Greg Gokey
  3. Cody Bauer
  4. Rylee Knoll
  5. Brandon Thirlby

Spangler captured the season opener from his fifth starting spot. ... Thirlby started on the pole and settled for fifth.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 18, 2024
  1. John Clark
  2. Taylor Wiles
  3. Jerid Bisson
  4. Scott Wenell
  5. Karter Juusola
Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 18, 2024
  1. Tyler Moore
  2. Scott Moenaert
  3. Arthur Wroubel
  4. Gerald Willette
  5. Lenny Goretski
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 18, 2024
  1. Ryan Lanphierd
  2. Garrett Wiles
  3. Derrick Hilliker
  4. David Hilliker
  5. Travis Stemler

The eighth-starting Lanphierd of Midland, Mich., earned $2,052 for capturing the Ron Flinn 52, a race honoring the former track promoter. ... Lanphierd led the final three laps after taking the point from Garrett Wiles, who led a race-high 34 laps. ... Polesitter Sam Epling retired on lap 40 while running ninth. ... Bush Rental sponsored the event.

I-96 Speedway
Unsanctioned Supers
May 17, 2024
  1. Chad Finley
  2. Rusty Schlenk
  3. Jake Rendel
  4. Nick Kurtz
  5. Bill Bray

An electrical fire knocked out the track lighting, but the track was able to complete the racing program after repairs. The track plans continued repairs before May 24 action.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
May 17, 2024
  1. Rylee Knoll
  2. Brandon Thirlby
  3. Travis Stemler
  4. Andrew Terrill
  5. Greg Gokey

Winning his first career Super Late Model feature, Knoll won the season opener after starting outside the front row. ... The 17-year-old from Lake, Mich., is in his third season in the division.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Jeff Erickson Jr.
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Matthew Sprague
  4. Ryan VanderVeen
  5. Rich Neiser

The fourth-starting Erickson, of Muskegon, Mich., won his first Dirt Late Model feature. ... Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Eric Spangler
  2. Mike Vandermark
  3. Jake Rendel
  4. Rylee Knoll
  5. Ashlee Scott
I-96 Speedway
DIRTcar Supers
May 10, 2024
  1. Chad Finley
  2. Bill Bray
  3. Bry Johnson
  4. Mike Vandermark
  5. Derrick Hilliker

Travis Stemler's night ended with a rollover accident. ... Stemler reported the next morning that he was OK and thanked driver David Hilliker for being the first one to the car to assist.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 4, 2024
  1. Ryan VanderVeen
  2. Logan Nickerson
  3. Garrett Wiles
  4. Travis Stemler
  5. Mike Vandermark
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Crates (604)
May 4, 2024
  1. Corey Ausra
  2. Don Campbell
  3. Justyn Clark
  4. John Clark
  5. Karter Juusola
Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 4, 2024
  1. Timmy Near
  2. Scott Moenaert
  3. Tyler Moore
  4. Molly Murawski
  5. Dominique Champlin

Minnesota

Proctor Speedway
WISSOTA Late Models
May 19, 2024
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Danny Vang
  4. Tim McMann
  5. Ben Heinle

Leading all but two laps, Massingill outran fellow third-row starting Burdick. ... Massingill also won the previous night at Hibbing (Minn.) Raceway. ... Harry Hanson led the first two laps at Proctor but settled for seventh. ... Danny Vang improved seven positions in finishing third. ... Polesitter Robbie Cooper faded quickly from contention. ... Matt Larson won the four-car USRA Limited Late Model feature.

Granite City Motor Park
WISSOTA Late Models
May 19, 2024
  1. Shane Sabraski
  2. Dylan Kromschroeder
  3. Charlie Olsen
  4. Ryan Mikkelson
  5. Cole Schill

The pole-starting Sabraski, of Rice, Minn., led all 20 laps for his second Late Model victory in his rookie season in the division.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
May 18, 2024
  1. Jeff Massingill
  2. Johnny Broking
  3. Kyle Peterlin
  4. Derek Vesel
  5. Kevin Burdick
Ogilvie Raceway
WISSOTA Late Models
May 18, 2024
  1. Tyler Peterson
  2. Dave Mass
  3. Shane Sabraski
  4. Josh Zimpel
  5. Cole Schill
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
May 17, 2024
  1. Matt Gilbertson
  2. Jordan Tollakson
  3. Jon Tollakson
  4. Dustin Johanneck
  5. Cory Tammen

Hometown driver Matt Gilbertson won the nine-car feature from the pole position.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
May 17, 2024
  1. Tyler Peterson
  2. Don Shaw
  3. Cole Schill
  4. Danny Vang
  5. Dave Mass

Peterson rallied to victory from his ninth starting spot. ... Joseph Thomas won the Limited Late Model feature.

Granite City Motor Park
WISSOTA Late Models
May 5, 2024
  1. Larry Fitzsimmons
  2. Chad Fouquette
  3. Ryan Mikkelson
  4. Cole Schill
  5. Dustin Johanneck

Fitzsimmons, a two-time winner last season at Cedar Lake in USRA-sanctioned Late Model action, grabbed his first WISSOTA-sanctioned victory from the sixth starting spot. ... Dylan Kromschroeder led 19 laps but retired with one lap remaining with engine trouble. ... Runner-up Chad Fouquette earned his first top-five in Late Model competition. ... Granite City hosts the Structural Buildings WISSOTA Challenge Series on May 12.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
May 4, 2024
  1. Shane Sabraski
  2. Shane Edginton
  3. Cole Schill
  4. Lee Grosz
  5. Dave Mass

Sabraski, of Rice, Minn., notched his first Late Model victory from outside the front row. ... Larry Samuelson won the Limited Late Model feature at I-94's opening doubleheader weekend.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
May 3, 2024
  1. Tyler Peterson
  2. Kevin Burdick
  3. Kollin Hibdon
  4. Cole Searing
  5. Lee Grosz

Grosz notched his first top-five in the division. ... Ben Wolden won the Limited Late Model feature.

Missouri

Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
May 24, 2024
  1. Justin Wells
  2. Andy Bryant
  3. Tucker Cox
  4. Tyler Kuykendall
  5. Shayne Bailey
Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
May 23, 2024
  1. Justin Wells
  2. Johnny Fennewald
  3. Tucker Cox
  4. Andy Bryant
  5. Tommy Cordray

Wells won on the undercard of the Lucas Oil's Show-Me 100 opening night with Ricky Thornton Jr. collecting a $10,000 victory.

Bethany Fairgrounds Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 18, 2024
  1. Aaron Marrant
  2. Shayne Bailey
  3. Isaac Johnson
  4. Tommy Cordray
  5. John Willard

Aaron Marrant denied Shayne Bailey his second straight victory. ... Isaac Johnson drove Mike Dotson's regular No. 55D. .... With I-35 Speedway not hosting Late Models, Tommy Cordray made his Bethany debut in finishing fourth.

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
May 11, 2024
  1. Dustin Atkinson
  2. Jace Parmley
  3. Kris Jackson
  4. Sawyer Crigler
  5. Kaeden Cornell
  6. Jim Body
  7. Josh Dugan
  8. Matt Menzie
  9. Mike Bitner
  10. Dalton Cloyd

Earning his first Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series victory, Atkinson earned $1,255 in capturing the Flyin' Farmer 55, a race paying tribute to National Dirt Late Model Hall of Famer Ken Essary, among those on hand for the event. ... Polesitter Jace Parmley finished second. ... Atkinson took the lead from Kaeden Cornell, who led the first 19 laps and finished fifth. ... Josh Dugan made an 18th-to-seventh run. ... Fourteen of 24 starters were running at the finish.

Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
May 11, 2024
  1. Justin Wells
  2. J.C. Morton
  3. Tyler Kuykendall
  4. Tucker Cox
  5. Chad Walter
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
May 11, 2024
  1. Tommy Sheppard Jr.
  2. Daryn Klein
  3. Darrel Moser
  4. Michael Kloos
  5. Rusty Griffaw

Sheppard won the 16-car feature from the pole.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Tyler Hibner
  2. Mark Dotson
  3. Tommy Cordray
  4. Michael King
  5. Steven Gaines

Hibner, the USRA modified standout from Chillicothe, Mo., was offered his first Late Model ride by Kenny Green just before the night's action. ... Hibner's victory came in the 2021 Longhorn Chassis with the Pro Power Racing Engine came in his first-ever Late Model start. ... It was a former Darrell Lanigan car. ... Hibner has 58 modified victories over the past six seasons.

Bethany Fairgrounds Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Shayne Bailey
  2. Isaac Johnson
  3. John Willard
  4. Jon Binning
  5. Michael Dotson

The reopened track at the Northwest Missouri Fairgrounds added a regular Late Model division for 2024. ... The season opener drew eight entries. ... The Chet Querry-promoted track hadn't had a regular Late Model division in more than 25 seasons. ... Isaac Johnson finished second in Huey Jacob's car after Johnson's ride had mechanical problems in hot laps.

Central Missouri Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
May 4, 2024
  1. Johnny Fennewald
  2. Kyle Graves
  3. Joe Walkenhorst
  4. Tucker Cox
  5. Tyler Kuykendall

The fifth-starting Fennewald won the first of several POWRi regular-season events at Central Missouri. ... He took the lead from Walkenhorst on the eighth lap. ... Tyler Kuykendall spun out of a top-five spot but rallied back.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
May 4, 2024
  1. Todd Brennan
  2. Justin Bradford
  3. Blake Morris
  4. Jarrod Castley

Mississippi

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 24, 2024
  1. K.I. Davis III
  2. Eli Thomas
  3. Shannon Lee
  4. Jade Luzenberg
  5. Travis Prevost
Pine Ridge Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 18, 2024
  1. Bryson Mitchell
  2. Mario Gresham
  3. Morgen Lambert
  4. Robert Moore
  5. Justin McRee

Bryson Mitchell also won the 602 Crate feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 18, 2024
  1. Peter Hazzard
  2. Christopher Showah
  3. Eli Thomas
  4. Tyler Hudson
  5. Austin Storm
Jackson Motor Speedway
MS Crate Late Model Racing Series
May 11, 2024
  1. Chris McElhenney
  2. David Williamson
  3. Sid Scarbrough
  4. Chase Cooper
  5. Jeffery Cooper
  6. Kason Harper
  7. Hayden Cliburn
  8. Tyler Hudson
  9. Jason Cliburn
  10. Jason Henry

McElhenney earned $2,000 in the MS Crate Late Model Series event. ... Leading all the way, McElhenney took the checkers 1.711 seconds ahead of David Williamson in the 30-lapper. ... Chase Cooper, winner of the previous two series events, was fifth. ... The event drew 14 cars but Chase Williams scratched from the feature.

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 11, 2024
  1. Josh Parkerson
  2. Bryson Mitchell
  3. Randall Beckwith
  4. Braden Mitchell
  5. Nick Thrash

Parkerson, of Millspring, Miss., also captured the 602 Crate feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 11, 2024
  1. Christopher Showah
  2. Peter Hazzard
  3. Justin Paxton
  4. Anthony Andrews
  5. Christopher McCool
Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 11, 2024
  1. Shannon Lee
  2. Patrick Michel
  3. K.I. Davis III
  4. Ben Davis
  5. Cameron Williams

The event was rescheduled for Saturday after a Friday rainout.

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 10, 2024
  1. Bryson Mitchell
  2. Randall Beckwith
  3. Mario Gresham
  4. Josh Parkerson
  5. Ashley Newman

Josh Parkerson won the 602 Crate feature.

Whynot Motorsports Park
MS Crate Late Model Racing Series
May 4, 2024
  1. Chase Cooper
  2. Hunter Lewis
  3. Randall Beckwith
  4. Chris McElhenney
  5. Casey Haney
  6. Nick Thrash
  7. Trent McLeod
  8. Eli Thomas
  9. Chase Williams
  10. Riley Sheedy

Cooper won the Mississippi Crate makeup event and $1,500.

Whynot Motorsports Park
MS Crate Late Model Racing Series
May 4, 2024
  1. Chase Cooper
  2. Chris McElhenney
  3. Corey Neil Jr.
  4. Casey Haney
  5. Nick Thrash
  6. David Williamson
  7. Sid Scarbrough
  8. Eli Thomas
  9. Riley Sheedy
  10. Hunter Lewis

Cooper swept the night's Mississippi Crate touring victories.

Whynot Motorsports Park
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 602 Series
May 4, 2024
  1. Tyler Burgess
  2. Josh Parkerson
  3. Dillard Hatchett
  4. Bailey Callahan
  5. Jamey Boland
  6. Andy Pippin
  7. Logan Bradford
  8. Chase Pennington
  9. Caleb Ashby
  10. Colby Ponds

The second-starting Burgess, of Memphis, Tenn., regained the point for good and led the final six laps to earn his first Crate Racin' 602 Series victory of the season. Burgess led all but one lap en route to capturing the $2,000 winner's prize. ... Fourth-starting Josh Parkerson led lap 24 before giving way to Burgess and finishing a scant 0.080 of a second back at the checkers. ... David Hatchett started 14th and finished third. ... Andy Pippin topped the 22-car field in time trials.

Pine Ridge Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 4, 2024
  1. Braden Mitchell
  2. Bryson Mitchell
  3. Robert Moore
  4. Justin Jacobs
  5. Justin McRee

Braden Mitchell won from the fifth starting spot. ... Jarrett Jones won the CRUSA 602 Crate feature.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
May 3, 2024
  1. Shannon Lee
  2. Chase Holland
  3. Ben Davis
  4. K.I. Davis III
  5. Ronnie Graham

The pole-starting Lee ended Holland's personal three-race winning streak.

Montana

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
May 18, 2024
  1. Ty Hample
  2. Paul Leach
  3. Jeremy Castro
  4. Jeremiah LaDue
  5. Travis Shumate

North Carolina

Ultimate Motorsports Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
May 24, 2024
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Beckham Malone
  3. Kendal Tucker
  4. Preston Blalock
  5. Joey Johnson
  6. Chris Cheek
  7. Cole Apple
  8. Carl Currin
  9. Bill Tesh
  10. Alan Hicks

The polesitting Ruggiero of Lincolnton, N.C., earned $1,200 for his third straight victory on the Mid-East 602 Crate Late Model Series. ... His previous victory came at the same track on May 3. ... Kendal Tucker led the first lap, but Ruggiero led the next 19 circuits. ... Tucker ended up third behind youngster Beckham Malone. ... Ruggiero had a 1.4-second lead at the finish. ... Steven Padulla scratched from the scheduled 19-car feature.

Fayetteville Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 11, 2024
  1. John Eller
  2. Bladen Core
  3. Ronnie Long
  4. Tyler Payne
  5. Jason Dickerson
Carolina Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
May 10, 2024
  1. Jacob Brown
  2. Colby Quick
  3. Blake Pryor
  4. John Ruggiero Jr.
  5. Bryan Mullis
  6. Stephen Pedulla
  7. Jeremy Steele
  8. Justin Hudspeth
  9. Johnny Pursley
  10. Hunter Kohn

Second-starting Jacob Brown of Gaffney, S.C., took the lead from a retiring polesitter Travis Steele on the 10th lap and led the rest of the 25-lap Mid-East 604 Crate Series event. ... Brown, who took the checkers 17.442 seconds ahead of sixth-starting Colby Quick, earned $1,500. ... Sixteen of 19 starters completed 25 laps. ... Nathan Dallas was the first retiree.

Dixieland Speedway
Fastrak Racing Series
May 3, 2024
  1. Walker Arthur
  2. Jeremy Pilkerton
  3. Corey Almond
  4. Ryan Underwood
  5. Colby Quick
  6. Luke Hyre
  7. Curtis Hughes
  8. Noah Whited
  9. Kyle Watts
  10. Ronnie Sissney

The pole-starting Arthur, of Forest, Va., regained the lead on lap nine and led the rest of the way to win Friday's 30-lap, $3,000 weekend opener. It's Arthur's second win in as many weeks after topping a $5,000 Steel Block Bandits event last Saturday at Natural Bridge (Va.) Speedway. ... Jeremy Pilkerton led laps 3-8 before giving way to Arthur and finishing 0.842 of a second back. ... Luke Hyre improved four positions and finished sixth. ... Arthur topped the 10-car field in time trials.

Ultimate Motorsports Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
May 3, 2024
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Layton Sullivan
  3. Chris Cheek
  4. Kendal Tucker
  5. Dalton Peavy
  6. T.J. Hicks
  7. Nathan Walker
  8. Evan Koehler
  9. Joey Johnson
  10. Lyle Nelson

The second-starting Ruggiero, of Lincolnton, N.C., led all 20 laps to win $1,200 on the undercard of the Hunt the Front Series debut at Ultimate, nabbing his second straight series victory. ... Pole-starting Layton Sullivan trailed Ruggiero the entire distance, finishing 1.566 seconds back. ... Nathan Walker improved six positions and placed seventh. ... Sullivan topped the 21-car field in time trials. ... Friday's feature was completed without incident and lasted six minutes.

North Dakota

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
May 10, 2024
  1. Brody Troftgruben
  2. Lance Schill
  3. Brad Seng
  4. Joey Pederson
  5. Nathan Higginbotham

Debuting a Longhorn Chassis, Troftgruben dominated to capture the season opener. ... He notched his first River Cities victory since Aug. 26, 2022's Northern LateModel Racing Association victory.

Nebraska

Boone County Raceway
IMCA Late Models
May 24, 2024
  1. Cory Dumpert
  2. Tyler Iverson
  3. Chase Osborne
  4. Andy Eickhoff
  5. Beau Johnson

Dumpert won from the 10th starting spot.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
May 18, 2024
  1. Alex Humphrey
  2. Dylan Schmer
  3. Shane Stutzman
  4. Jacob Kubicka
  5. Austin Svoboda
Off Road Speedway
IMCA Late Models
May 18, 2024
  1. Cory Dumpert
  2. Eric Vanosdall
  3. Anthony Roth
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Chase Osborne

Dumpert snapped the division rookie Roth's personal two-race winning streak.

Boone County Raceway
IMCA Late Models
May 17, 2024
  1. Cory Dumpert
  2. Tyler Iverson
  3. Greg Krohn
  4. Chase Osborne
  5. Matt Haase

Dumpert took the lead from Krohn on the eighth of 20 laps.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
May 11, 2024
  1. Anthony Roth
  2. Cory Dumpert
  3. Nelson Vollbrecht
  4. Devin Johnson
  5. Chase Osborne

Roth made it 2-for-2 in his first weekend of Late Model racing.

Boone County Raceway
IMCA Late Models
May 10, 2024
  1. Tyler Iverson
  2. Greg Krohn
  3. Chase Osborne
  4. Cory Dumpert
  5. Beau Johnson
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
May 9, 2024
  1. Anthony Roth
  2. Tyler Iverson
  3. Cory Dumpert
  4. Drew Baker
  5. Dylan Schmer

Roth, of Columbus, Neb., notched his first career Late Model victory in his first division start. ... He'd had only a few warmup laps in a Late Model prior to the event. ... He's driving a Jerry Pospisil-owned Team Zero Race Car. ... Roth is a fourth-generation driver and his father Travis is a former Late Model racer who retired in 2007.

Lincoln County Raceway
Western Outlaw Late Model Series North
May 4, 2024
  1. Josh Leonard
  2. Kale Kosiski
  3. Scott Rhoades
  4. Denton Duncan
  5. J.J. Rodeman
  6. Layne Bellm
  7. Randy Hoff
  8. Kyle Hill
  9. Chris Luzmoor

Leonard, of Gibbon, Neb., captured the first Western Outlaws North event. ... He took the point from Kale Kosiski on the ninth lap. ... The event drew nine cars.

New Mexico

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
May 24, 2024
  1. Eric McNutt
  2. Arturo Ordunez
  3. Jon Ortega
  4. Brandon Cruse
  5. Walton Kyle Jr.
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Jon Ortega
  2. Walton Kyle Jr.
  3. Kent Rosevear
  4. Shane McNutt
  5. Eric McNutt

Winning from seventh, Ortega notched his second victory of the season.

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Xavier Ortega
  2. Oscar Perez
  3. Walton Kyle Jr.
  4. Eric McNutt
  5. Shane McNutt

New York

Freedom Motorsports Park
Unsanctioned Supers
May 24, 2024
  1. Dylan Cecce
  2. Kyle Bedell
  3. Nicholas Eck
  4. Andy Boozel
  5. Logan Jaquay
  6. Greg Oakes
  7. Bob Dorman
  8. Jason Dobson
  9. Kyle Wiser
  10. Doug Eck

The second-starting Cecce, of Addison, N.Y., overcame multiple attempts to start the race and led all 30 laps to win the $3,074 Ron Baker Memorial. ... Pole-starting Jason Genco spun on the race's second start attempt and was unable to continue. ... Nicholas Eck held off challenges from Andy Boozel and Logan Jaquay to finish third. ... Ryan Scott and Doug Eck each pulled off with unrelated issues. ... Cecce and Nicholas Eck won heats.

Outlaw Speedway
RUSH Crate Late Model Series
May 24, 2024
  1. Jeremy Wonderling
  2. Jared Miley
  3. Brock Pinkerous
  4. Chad Homan
  5. Damian Bidwell
  6. Bryce Davis
  7. Joe Martin
  8. Daryl Charlier
  9. Austin Allen
  10. Craig Graham

The pole-starting Wonderling, of Wellsville, N.Y., grabbed the lead on lap seven and never looked back, cruising to win the $3,000 weekend opener, his first RUSH Series victory of the season. ... Jared Miley led the opening six circuits before giving way to Wonderling and finishing 3.878 seconds back. ... Daryl Charlier started 19th and finished eighth. ... Wonderling, Miley, Chad Homan and Craig Graham won heats. ... Wonderling won the dash. ... Homan topped Friday's 33-car field in time trials.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
May 18, 2024
  1. John Waters
  2. Brian Knowles
  3. Brett Marlatt
  4. Steve LeBarron
  5. Jacob Tubbs
Glen Ridge Motorsports Park
RUSH Crates
May 12, 2024
  1. Demetrios Drellos
  2. Derrick McGrew
  3. Rob Pitcher
  4. Alan Chapman

The event drew four cars at the first-year Crate Late Model oval.

Genesee Speedway
RUSH Crates
May 4, 2024
  1. Jeremy Wonderling
  2. Dave DuBois
  3. Austin Hauser
  4. Bill Holmes
  5. Doug Ricotta

Ohio

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
May 24, 2024
  1. Cody Mahoney
  2. Adam Stricker
  3. Avery Taylor
  4. Mike Hildebrand
  5. Brad Rickels

Leading all 25 laps, Mahoney edged Stricker by just over a tenth of a second. ... Mahoney pocketed $2,000 in topping the 16-car field. ... Mahoney notched his first victory since Sept. 3, 2017, at Twin Cities Raceway Park in North Vernon, Ind., when he captured the Ted Collins Memorial.

Raceway 7
RUSH Crates
May 24, 2024
  1. Breyton Santee
  2. Khole Wanzer
  3. Cory Sines
  4. Billy Henry
  5. Gary Youngs
Wayne County Speedway
DIRTcar Supers
May 18, 2024
  1. Kyle Moore
  2. Ryan Markham
  3. Dave Hornikel
  4. J.R. Gentry
  5. Nick Cox

Now steering a Longhorn Chasssis, Moore won the 25-lapper by a five-second margin.

Muskingum County Speedway
Unsanctioned Supers
May 18, 2024
  1. Todd Brennan
  2. Tanner McLoughlin
  3. Corey Conley
  4. Doug Dodd
  5. Anthony Kinkade

Brennan earned $2,000. ... Braeden Dillinger won the Crate Late Model feature over Logan Reed. ... On School's Out Night, a $5 discount was offered to spectators presenting a school ID.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
May 18, 2024
  1. Devin Shiels
  2. Carter Murday
  3. Dusty Moore
  4. Carter Schlenk
  5. Casey Noonan

Rusty Schlenk led 16 laps from the pole before sustaining front-end damage in a tangle with slower cars. ... Shiels inherited the lead and captured the season opener.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Caiden Black
  2. Tyler Carpenter
  3. Colten Burdette
  4. J.R. Gentry
  5. Todd Brennan
  6. Corey Miller
  7. Steve Prince
  8. Ralph Withem
  9. Denny Fenton
  10. Justin Bradford

Black earned a career-best $3,000 in the First Clay City Classic.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
May 10, 2024
  1. Adam Stricker
  2. Tripp Gerrald
  3. Blake Creech
  4. Bill Sheets
  5. Brad Rickels
Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
May 10, 2024
  1. Rusty Schlenk
  2. Kyle Moore
  3. J.R. Gentry
  4. Gregg Haskell
  5. Devin Shiels

Schlenk took the lead from Gentry on the 14th lap and held off Moore, who spun on the opening lap but rallied. ... Schlenk owns 40 career Attica victories. ... "I was watching the board and I knew Kyle Moore was coming. ... he’s been very good competition," said Schlenk, who blew a radiator hose leading the night's first feature. "We were running hot again so I wasn’t trying to push it."

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
May 10, 2024
  1. Ryan Markham
  2. Jeff Babcock
  3. Kyle Moore
  4. Justin Chance
  5. Gregg Haskell
  6. Devin Shiels
  7. Colin Shipley
  8. Steve Sabo
  9. J.R. Gentry
  10. Rusty Schlenk

Markham, of Ashland, Ohio, won from the pole in the makeup feature from May 3. ... He earned $3,000. ... Former Best Performance Motorsports driver Jeff Babcock got his first top-five in the Late Model division since 2017. ... Rusty Schlenk, who won the night's regularly scheduled feature, led 20 laps before a radiator hose let go. ... J.R. Gentry spun running second and Markham inherited the lead for his 24th career Attica victory.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
May 10, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. Colten Burdette
  3. Nathon Loney
  4. Levi Yetter
  5. Todd Brennan
  6. Caiden Black
  7. Steven Dotson
  8. Tim Dohm
  9. Doug Drown
  10. Larry Bellman

Carpenter earned $3,000 in topping the 18-car field.

Raceway 7
RUSH Crates
May 10, 2024
  1. Billy Henry
  2. Brock Pinkerous
  3. Braeden Dillinger
  4. Jim Rasey
  5. Breyton Santee

Henry notched his sixth Crate Late Model victory of his career at Raceway 7. ... The track hosts the World of Outlaws Case Late Model Series on May 16.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
May 3, 2024
  1. Adam Stricker
  2. Robby Hensley
  3. Kody Evans
  4. Brad Rickels
  5. Bill Sheets

Stricker earned $2,500 with his victory from the fourth starting spot.

Oklahoma

Oklahoma Sports Park
Apex Healthcare Partners Sooner Series
May 18, 2024
  1. Eli Ross
  2. Zach Nickell
  3. Donnie Shipp
  4. Trey Langley
  5. Sloppy Hogg
  6. Dalon Helm
  7. Gary Kilbourn
  8. Dakota Dellinger
  9. Nate Jantz
  10. Steve Hewitt Sr.

Fourth-starting Eli Ross of Muskogee, Okla., notched his first career Apex Healthcare Partners Sooner Series victory. ... Polesitter Zach Nickell, who led the first 12 laps before Ross took command, settled for second. ... Third-place finisher Donnie Shipp started on the tail. ... Four drivers completed 25 laps. ... The event drew 11 entries.

Tri-State Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
May 18, 2024
  1. Jace Parmley
  2. Kaeden Cornell
  3. Dustin Atkinson
  4. Sam Petty
  5. Kris Jackson
  6. Brandon Baldridge
  7. Josh Dugan
  8. Dalton Cloyd
  9. Robert High
  10. Mike Bitner

Parmley, of Neosho, Mo., notched his first Cash Money Series victory of the season and fifth of his career. ... He started seventh and outran polesitter Kaeden Cornell, who led the first 10 laps before Parmley took command. ... Sam Petty rallied from 12th to finish fourth in the 30-lapper. ... Sawyer Crigler, a series winner this season in Springfield, Mo., was among early retirees. ... Eight drivers completed 30 laps. ... The event drew 23 entries but Tim Petty and Glen Powell scratched from the feature.

Longdale Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
May 17, 2024
  1. Kip Hughes
  2. Jon Herring
  3. Troy Bynum
  4. Chris Wilhite Jr.
  5. Damian Patocka
  6. Courtney McCartney
  7. Eli Ross
  8. Zach Nickell
  9. Kaleb Roach
  10. Dalon Helm

The pole-starting Hughes, of Enid, Okla., led all 25 laps to win $1,000, grabbing his 38th career Sooner Series victory and his second of the season. ... Jon Herring trailed Hughes for much of the race, finishing 3.763 seconds back. ... Chris Wilhite Jr. started eighth and finished fourth. ... Hughes, Herring and Eli Ross won heats. ... Friday's feature lasted 11 minutes, with 10 drivers completing the distance.

Outlaw Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 10, 2024
  1. Donnie Shipp
  2. Donny Miller

Brandon Jarvis and Chris Wilhite Jr. scratched from the scheduled four-car feature.

Ontario

Merrittville Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
May 20, 2024
  1. Nate Rinaldi
  2. Brian McDonald
  3. Adam Turner
  4. Brandon Mowat
  5. Ryan Lambert
  6. Rob Ledingham
  7. Austin King
  8. Tyler French
  9. Stan Zanchin
  10. John McIntire

The fifth-starting Rinaldi of Brighton, Ontario, earned $1,500 for his victory in the Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance and its part of the 10th annual Brian Stevens Memorial. ... Rinaldi also won the series opener May 4 at his hometown track. ... At Merrittville, runner-up Brian McDonald led the first 11 laps before Rinaldi took command in the 25-lapper. ... Rinald took the checkers 2.840 seconds ahead of McDonald. ... Thirteen drivers completed 25 laps with polesitter Rich Sanders the last driver on the lead lap. ... The event drew 18 cars. ... The tour returns to action June 14 at Ransomville (N.Y.) Speedway.

Oregon

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 18, 2024
  1. Nate Augustine
  2. Andrew Short
  3. Correy Barbari
  4. Jeremy Short
  5. Ryan Emry
Southern Oregon Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. McLain Beaudoin
  2. Joey Tanner
  3. Jesse Merriman
  4. Dustin Knight
  5. Miles Deubert

Beaudoin won the five-car feature.

Willamette Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Frank Elwess
  2. Andy Breshears
  3. Steven Pfeifer
  4. Robert Mercer
  5. Trevor Mackey
Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Preston Luckman
  2. Hannah Robison
Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Jeremy Short
  2. Correy Barbari
  3. Dominik Holliday
  4. Daniel Wieczorek
  5. Trevor Hanson

Pennsylvania

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
May 24, 2024
  1. Andrew Yoder
  2. Gregg Satterlee
  3. Dylan Yoder
  4. Jeff Rine
  5. Jason Covert
  6. Bryan Bernheisel
  7. Kyle Lee
  8. Chuck Clise
  9. Matt Sponaugle
  10. Tim Smith Jr.

Yoder, of Middleburg, Pa., crossed the checkers 1.284 seconds ahead of Gregg Satterlee to win the $4,000 Turk Buket Tribute. ... Matt Cosner, Mike Lupfer and Matt Sponaugle won heats. ... Cosner topped 27 qualifiers. ... The main event lasted 30 minutes with 14 drivers completing 35 laps.

Dog Hollow Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 24, 2024
  1. Tom Decker Jr.

Marino Angelicchio won the Crate Late Model feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Racing Series
May 24, 2024
  1. Kyle Hardy
  2. Colby Quick
  3. Braeden Dillinger
  4. Kyle Lukon
  5. Brent Trimble
  6. Zak Kimbrew
  7. Ryan Frazee
  8. Clate Copeman
  9. George Casto
  10. Troy Shields

Hardy, of Stephens City, Va., earned $2,000 for his Fastrak Racing Series victory for Crate Late Models. ... Hardy started third in the 21-car field. ... Kyle Lukon rallied from his 12th starting spot to finish fourth. ... Pole-starting Brent Trimble settled for fifth.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
May 24, 2024
  1. Tyler Dietz
  2. Colton Flinner
  3. John Garvin Jr.
  4. Matt Lux
  5. Levi Yetter
Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
May 19, 2024
  1. Dave Hess Jr.
  2. Jason Genco
  3. Mike Knight
  4. Bump Hedman
  5. Breyton Santee

Hess notched his 57th career Super Late Model victory at Eriez to become the track's all-time leader. Bobby Schnars had 56 victories. ... Andy Michael won the Crate Late Model feature. ... Super Late Models chase a $7,600 payday in May 26's unsanctioned Andy Kania Memorial.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 3, 2024
  1. Clinton Hersh
  2. Shawn Shoemaker
  3. Matt Parks
  4. Mike Walls
  5. Barry Miller

Hersh secured the lead when Kyle Lear and 11th-starting Kyle Hardy got caught up in a frontstretch crash that collected five cars. ... Matt Parks improved seven positions in finishing third.

South Carolina

Sumter Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
May 18, 2024
  1. Scott Shirey
  2. Timbo Mangum
  3. Kenny Collins
  4. Mike Huey
  5. Kale Green
  6. Brandon Dockery
  7. Dalton Hodge
  8. Steve Blackburn
  9. James Murphy
  10. Kevin Godwin

Reigning Blue Ridge tour champ Scott Shirey of Swansea, S.C., earned $3,500. ... Shirey, the night's fast qualifier, led 40 laps in the main event. ... Runner-up Timbo Mangum finished 2.788 seconds behind. ... A dozen starters completed 40 laps. ... The event drew 25 entries.

Laurens County Speedway
GM Performance 602 Series
May 11, 2024
  1. Billy Rushton
  2. Jasper Brown
  3. Dale Timms
  4. Goose Calvert
  5. Danny Hurley
  6. Chuckie Duncan
  7. Doug Bragg

Home-track driver Billy Rushton of Greenwood, S.C., earned $1,500 for the 25-lap victory, his first on the GM Performance 602 Series. ... Rushton started outside the front row and led all the way. ... The GM Performance 602 Series drew 10 cars with seven starting the main event. ... The fifth-place finisher isn't a two-time NCAA championship-winning men's basketball coach.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Chris Fite
  2. Thomas Hedgepath
  3. Mike Huey
  4. Andrew Baker
  5. Justin Fite

The event drew 13 entries.

Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Shaun Harrell
  2. Christian Thomas
  3. Michael Marlowe
  4. A.J. Belanger
  5. Daniel Tucker
Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 3, 2024
  1. Justin Fite
  2. Mike Huey
  3. Chris Fite
  4. Davis Ford
  5. Jonathan Hinson

Fite's victory came on the opening night of the Buddy Crook Memorial. ... Rain squelched May 4's action, including a $20,000-to-win Super Late Model event co-sanctioned by the Hunt the Front Super Dirt Series and Ultimate Southeast circuit.

South Dakota

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
May 19, 2024
  1. Tyler Peterson
  2. Trevor Anderson
  3. David Carlson
  4. Jayson Good
  5. Chad Becker

Taking the lead from David Carlson on the eighth lap, Peterson won his second feature of the weekend. ... The Hickson, N.D., driver won 24 hours earlier at Ogilvie (Minn.) Raceway. ... Trevor Walsh won the Limited Late Model feature.

Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
May 17, 2024
  1. Chad Becker
  2. Cole Searing
  3. Jayson Good
  4. Lee Grosz
  5. Trevor Anderson

Becker won the season opener from his seventh starting spot, topping the pole-starting Searing. ... The division drew 22 Late Models.

Park Jefferson Speedway
IMCA Late Models
May 16, 2024
  1. Jesse Sobbing
  2. Cory Dumpert
  3. Mike Collins
  4. Devin Johnson
  5. Keegan Nordquist

Sobbing topped Dumpert in a battle of front-row starters. ... Johnson rallied from his 10th starting spot.

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
May 12, 2024
  1. Chad Becker
  2. Charlie Olsen
  3. Jayson Good
  4. Curt Kranz
  5. Lee Grosz

Becker captured the season opener, taking the checkers a straightaway ahead of Charlie Olsen.

Tennessee

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
May 18, 2024
  1. Larry Barber Jr.
  2. Adam Ray
  3. Brandon Tibaldi
  4. Harley Barber
  5. Ronnie Cooper

Landon Nix won the three-car 604 Crate Late Model feature. ... Cass Fowler earned $2,000 in the J.R. Knight Memorial for 602 Crates.

Clarksville Speedway
Unsanctioned Crates (602)
May 18, 2024
  1. Cass Fowler
  2. Caleb Ashby
  3. Richard Frost
  4. Levi Ashby
  5. Dustin Rollins

Fowler earned $2,000 in purse money by winning the J.R. Knight Memorial along with $1,849 in lap money and $400 in bonuses for a $4,249 haul. ... The purse was set to pay $4,300-to-win provided the division drew 35 cars.

411 Motor Speedway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
May 11, 2024
  1. Booger Brooks
  2. Rusty Ballenger
  3. Chase King
  4. Austin Neely
  5. Anthony White Jr.
  6. Jed Emert
  7. Pierce McCarter
  8. Jordan Rodabaugh
  9. Dante Curtis
  10. Brad Seagle

The third-starting Brooks, of Chattanooga, Tenn., took the points from race-long leader and polesitter Rusty Ballenger won the 29th lap and led the rest of the 40-lap Topless Outlaws feature, earning $3,000. ... Brooks won the 2024 season opener for his first series victory. ... Dante Curtis started second but faded to ninth. ... Jed Emert rallied from his 17th starting spot to finsih sixth. ... Sixteen of 24 starters completed 40 laps. ... Hall of Famer Ronnie Johnson was the first retiree.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Greg Martin
  2. Jason Welshan
  3. Drew Kennedy
  4. Jason Cardwell
  5. Zach Shannon

Martin pocketed $2,700 for his Phantom 40 victory.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
May 11, 2024
  1. Ronnie Cooper
  2. Larry Barber Jr.
  3. Harley Barber
  4. Matthew Kinslow
  5. Brandon Tibaldi

Dustin Rollins won the 602 Crate feature.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Jordan Judge
  2. Christian Hanger
  3. Jordon Horton
  4. Dustin Harris
  5. Mitch Thornton

Judge earned $1,500. ... A bigger purse was made possible by sponsorship from Hanger's Flooring, Metal Max and Lucky Duck Prints. ... Dustin Harris won the 602 Crate feature.

Tennessee National Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Dillard Hatchett
  2. Donald Johns
  3. Grayson Brewer
  4. Steven Holcomb
  5. Jack Franklin

Caleb Ashby won the 602 Crate feature.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Hayden Ownbey
  2. Casey Turman
  3. Mike Skelly
  4. Seth Jolley
  5. Tyler Nichols

Ownbey led 30 laps from the pole position for a $2,500 Rocky Top Rumble victory.

Camden Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 11, 2024
  1. R.J. Emison
  2. Justin Pugh
  3. Rex Berry
  4. Jimmy Halford
  5. Mario Cruz
I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
May 10, 2024
  1. Hayden Ownbey
  2. Rusty Ballenger
  3. Kyle Courtney
  4. Jason Manley
  5. Mike Skelly

Riley Hickman (604) and Brady Lee (602) won Crate Late Model features.

Duck River Raceway Park
Red Clay Series
May 4, 2024
  1. Brayden Skinner
  2. Jason Savage
  3. Braxtin Barber
  4. Haden Duncan
  5. Seth McCormack
  6. Josh Adkins
  7. Nathan Bray
  8. Parker Marchman
  9. Landon Franklin
  10. Matt Odeneal

The third-starting Skinner, of Spring Hill, Tenn., used a last-lap pass to win $3,000 and collect his first series victory of the season. ... Jason Savage led the opening 29 laps from the pole before giving way to Skinner and finishing a scant 0.077 of a second back. ... Seth McCormack improved 11 positions and rounded-out the top five. ... Landon Franklin topped the 29-car field in time trials. ... Clint Nichols won the consolation. ... The win was confirmed by the series May 20 after several protests.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
May 4, 2024
  1. Cyle Forgy
  2. Adam Ray
  3. Larry Barber Jr.
  4. Brandon Tibaldi
  5. Harley Barber

Forgy snapped Barber's two-race division win streak.

Clayhill Motorsports Park
Crate Racin’ USA Crates (602)
May 4, 2024
  1. Luke Buckley
  2. R.J. Emison
  3. Joseph Mike
  4. Joe Mike III
  5. Tanner Meals

Texas

I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Ryan Doyon
  2. Marcus Mikulencak
  3. Cody Leonard
  4. Lawrence Mikulencak
  5. Rory Jordan

Virginia

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 18, 2024
  1. Tyler Bare
  2. Joey Leavell
  3. Justin Williams
  4. Mark Painter
  5. Roger Robertson Jr.

Braeson Fulton won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 11, 2024
  1. Walker Arthur
  2. Justin Williams
  3. Matt Whitten
  4. Roger Robertson Jr.
  5. Larry Ramsey

Corey Almond won the Crate Late Model feature. ... Rain threatened the program multiple times with competitors twice taking to the track to help pack the surface.

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 18, 2024
  1. Sammy Mars
  2. Lance Hofer
  3. Pat Doar
  4. John Kaanta
  5. Ashley Anderson

A.J. Diemel was among early retirees in the 21-car field. ... Matt Larson won the USRA-sanctioned Limited Late Model feature.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
May 18, 2024
  1. Troy Springborn
  2. Jordan Barkholtz
  3. Ron Berna
  4. Brett Swedberg
  5. Lukas Postl
Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
May 17, 2024
  1. Brad Waits
  2. Matt Larson
  3. Justin Sass
  4. Kory Ressie
  5. Larry Fitzsimmons
Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
May 17, 2024
  1. Cade Nelson
  2. Josh Wahlstrom
  3. Ryan Howe
  4. Josh Bach
  5. Tyler Stargardt
Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 17, 2024
  1. Jason Robbins
  2. Ty Webster
  3. D.J. Sweet
  4. Ken Quinn
  5. Ed Mills

Sweet improved eight positions to finish third, two spots behind pole-starting winner Jason Robbins.

Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
May 17, 2024
  1. Chad Mahder
  2. Jim Carlson
  3. John Kaanta
  4. Buddy Hanestad
  5. Aaron Wilson

Mahder won the 17-car feature from the seventh starting spot. ... Buddy Hanestad had a 14th-to-fourth charge.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Ron Berna
  2. Chris Oertel
  3. Lukas Postl
  4. Andy Karl
  5. Joe Reuter

Many Shawano regulars competed at Plymouth (Wis.) Dirt Track's season opener.

Plymouth Dirt Track
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Mitch McGrath
  2. Troy Springborn
  3. Justin Ritchie
  4. Brad Mueller
  5. Mike Mullen

McGrath earned $1,500 in the Super Six opener. ... He has 16 career Plymouth victories. ... The event drew 24 Late Models.

Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
May 10, 2024
  1. Chad Mahder
  2. Greg Nippoldt
  3. James Giossi
  4. Mark Hessler
  5. Mike Anderson

Mahder, of Bloomer, Wis., won from his fourth starting spot. ... He took the lead from Greg Nippoldt on the 11th lap.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
May 10, 2024
  1. Cade Nelson
  2. Justin Sass
  3. Matt Larson
  4. Chad Prissel
  5. Ryan Olson
Shawano Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 4, 2024
  1. Brett Swedberg
  2. Chris Oertel
  3. Andy Karl
  4. Ron Berna
  5. Jordan Barkholtz

Winning from fifth in the eight-car field, Swedberg made it 2-for-2 on the season. ... Todd Frank scratched from the feature.

Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
May 3, 2024
  1. Cade Nelson
  2. Kory Ressie
  3. Matt Larson
  4. Jason McFadden
  5. Chad Prissel
Gravity Park USA
WISSOTA Late Models
May 3, 2024
  1. Brad Mueller
  2. Brett Swedberg
  3. Troy Springborn
  4. Joel Bennett
  5. Paul Parker

Mueller won from outside the front row. ... The event drew 13 Late Models with 11 starting the feature. ... The track also plans a June 28 Late Model program.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
May 3, 2024
  1. Ethan Pickard
  2. Darren Mish
  3. Ken Quinn
  4. Ty Webster
  5. Mike Kline

West Virginia

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 18, 2024
  1. Henry Hornsby III
  2. Shane Greco
  3. T.J. Salango
  4. Eddie Hambrick
  5. Calvin Carlton
Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
May 18, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. James Dennis
  3. Ryan Payne
  4. Kyle Thomas
  5. Steve Weigle

Carpenter won by whopping eight-second margin. ... Ryan Hare captured his first Crate Late Model feature, topping Kyle Thomas and a 10-car field.

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Supers
May 11, 2024
  1. Henry Hornsby III
  2. Jacob Wiblin
  3. Kenny Rucker
  4. Freddy Mooney

Shane Greco won the Crate Late Model feature. .. The night's Schaeffer's Spring Nationals program was scrapped because of unsuitable weather.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
WISSOTA Late Models
May 11, 2024
  1. Eddie Kirchoff
  2. Morris Oberle
  3. Richard Haberstroh

Ontario

Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
May 18, 2024
  1. Steve Baldwin
  2. Brandon Mowat
  3. Charlie Sandercock
  4. Nate Rinaldi
  5. Caley Weese-Seymour
Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
May 18, 2024
  1. C.J. Field
Brighton Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
May 4, 2024
  1. Nate Rinaldi
  2. Charlie Sandercock
  3. Steve Baldwin
  4. James Seymour
  5. Kyle Sopaz
  6. David Vandertoorn
  7. Adam Turner
  8. Brandon Mowat
  9. Austin King
  10. Ryan Lambert

The sixth-starting Rinaldi earned a $2,024 hometown victory in the Northeast Crate Alliance season opener, a caution-plagued 40-lapper. ... He notched his first NLMA triumph. ... Kyle Sopaz led the first six laps before Rinaldi took command. ... Charlie Sandercock improved five positions, finishing second. ... James Seymour and David Vandertoorn each gained four spots, finishing fourth and sixth. ... Rinaldi and Steve Baldwin won heats. ... The event drew 17 cars.

Search for results

advertisement
Sponsor 263
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information