Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1259
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 20, 2024
  1. Cruz Wallace
  2. Brandon Brown
  3. Eli Brewer
  4. Randall Vaden
  5. Clent Busby
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 15, 2024
  1. Joe Hornsby

Parker Marchman won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. T.J. Brittain
  2. Oliver Gentry
  3. Bubba Lackey
  4. Mike Weed
  5. Blake Hood

Sterling Freeman (604) and Nikalas Godfrey (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 13, 2024
  1. Billy Flannagan
  2. Randall Vaden
  3. Ricky Lard
  4. Mark Haddon
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
July 12, 2024
  1. Seth McCormack
  2. Shawn Mitchell
  3. Casey Barber
  4. Brandon Brown
  5. Alan Lacy
Penton Raceway
Unsanctioned Crates (604)
July 12, 2024
  1. Jake Traylor
  2. Payton Stevenson
  3. Lamar Haygood
  4. Colby Darda
  5. Marty Massey

The pole-starting Traylor won on the undercard of David Breazeale's $5,000 Southern All Star victory.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 6, 2024
  1. Chase Holland
  2. Taylor Jarvis
  3. James Gilmore
  4. Todd Jones
  5. Joey Moxley

Holland also won the modified feature and owns 18 multidivision victories in 2024.

North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 6, 2024
  1. Cruz Wallace
  2. Harold Pace
  3. Randall Vaden
  4. Charlie Ray Howell
  5. Gary Jones
East Alabama Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 6, 2024
  1. Montana Dudley
  2. Larry Harrod
  3. Ricky Culpepper
  4. Brandon McDaniel
  5. Jake Traylor

Chase Giddens won the 602 Crate Late Model feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 6, 2024
  1. Joseph Brown

Brown earned $3,500 in the Summer Scorcher 30. ... The track routinely doesn't report results.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
July 5, 2024
  1. Logan McClanahan
  2. Austin Steele
  3. Seth Lacy
  4. T.J. Taylor
  5. Justin Baker

Arkansas

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Gavin Jordan
  2. Kyle Downs
  3. Eric Perry
  4. John Hill
  5. Chris Jones
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 19, 2024
  1. Heath Davenport
  2. Kevin Collins
  3. Mark Tackitt
  4. Cole Murphy
  5. Jeff Edwards
Crowley's Ridge Raceway
Titan Legends Late Model Series
July 13, 2024
  1. Steven Crocker
  2. Chris Jones
  3. Kyle Downs
  4. Henry Gustavus
  5. Eric Perry
  6. Eddie Hoyer
  7. Bryce Clark
  8. Heath Stephens
  9. Mark Jordan
  10. Terry Henson

The fourth-starting Crocker, of Jonesboro, Ark., earned $1,000 for his seventh career Titan Legends Late Model Series victory. ... Crocker led the rest of the way after overtaking Kyle Downs on the fifth lap. ... Chris Jones was 0.813 of a second behind at th echeckers. ... Seven drivers unofficially finished on the lead lap.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
July 12, 2024
  1. Zach Zeitner
  2. Jake Jorgensen
  3. Aidan Mohr
  4. Kale Kosiski
  5. A.J. Jorgensen

Zeitner won the Titan Clash event.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 12, 2024
  1. Heath Davenport
  2. Kevin Collins
  3. Mark Tackitt
  4. Tim Steinhaus
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Steven Crocker
  2. Nick Kurtz
  3. John Hill
  4. Kyle Downs
  5. Eric Perry
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 5, 2024
  1. Heath Davenport
  2. Kevin Collins
  3. Hunter Duren
Crawford County Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 3, 2024
  1. Brandon Baldridge
  2. Chuck Comer
  3. Jace Parmley
  4. Dustin Atkinson
  5. Matt Menzie
  6. Mike Bitner
  7. Marvin Forrest
  8. Glen Powell
  9. Jeremy Steele
  10. Ryan Thomas

Brandon Baldridge of Alton, Mo., led all 30 laps for his first career Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series victory. ... He earned $1,265 in taking the checkers five seconds ahead of Chuck Comer. ... Cars ran topless.

California

Petaluma Speedway
Xtreme Late Model Series
July 13, 2024
  1. Anthony Slaney
  2. Ray Trimble
  3. Jake Dewsbury
  4. Terry Kaiser
  5. Tim Yaeger

Slaney, of Martinez, Calif., notched his third straight Xtreme Series victory. ... The event drew five cars.

Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 4, 2024
  1. Anthony Slaney
  2. Dan Brown Jr.
  3. Jay Norton
  4. Kiely Ricardo
  5. Tyler Lightfoot

Colorado

El Paso County Raceway
Western Outlaw Late Model Series South
July 13, 2024
  1. Don Geist
  2. Joe Bellm
  3. Layne Bellm
  4. Kelly Yutterman
  5. Brandon Lewis
  6. Jonathan Lindberg
  7. Randy Hoff
  8. Chris Luzmoor

Geist, of Burlington, Colo., won the Western Outlaws Southern event that's part of the El Paso County Fair. ... He  took the lead from Layne Bellm on the fifth lap and earned $1,000. ... Geist took the checkers 3.830 seconds ahead of Joe Bellm. ... Scott Lewis scratched from the feature.

Florida

North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 19, 2024
  1. Nevin Gainey
  2. Jason Garver
  3. Bubba Roling
  4. David Showers Jr.
  5. Dustin Beckleheimer

Gainey won the Summer Slam feature, earning $1,500.

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
July 13, 2024
  1. James Gilmore
  2. Kevin Mitchell
  3. Tim Anderson
  4. Kody Cook
  5. Arlan Smith

Georgia

Screven Motor Speedway
602 Bandit Series
July 21, 2024
  1. Ches Chester
  2. Koulten Herbert
  3. Bo Smith
  4. Wilson Boyd
  5. Holden Allen
  6. Donnie Bazemore Jr.
  7. Beckham Malone
  8. Caylan Kettle
  9. Daniel Brown

The pole-starting Chester, of Twin City, Ga., led the entire way for $1,500, earning his second 602 Bandits victory of the season and his first since Feb. 2's opener at Screven. ... Fourth-starting Koulten Herbert trailed Chester the final 18 laps, finishing 3.532 seconds back. ... Eighth-starting Bo Smith finished third, the final driver to complete 20 laps.

Screven Motor Speedway
602 Bandit Series
July 19, 2024
  1. Landon Mathews
  2. Beckham Malone
  3. Koulten Herbert
  4. Bo Smith
  5. Chase Blackwell
  6. Zach Blackwell
  7. Holden Allen
  8. Wilson Boyd
  9. Donnie Bazemore Jr.
  10. Kenny Collins

The pole-starting Mathews, of Dublin, Ga., led the entire distance to win Friday's $1,200 Rebel Yell opener. ... Teenager Beckham Malone worked his way from 10th and trailed Mathews the final four laps, finishing 1.106 seconds back. ... Mathews topped the 10-car field in time trials. ... The 20-lapper lasted 11 minutes, with seven drivers running at the finish.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Blake Craft
  2. David Conley
  3. Frank Coates
  4. Daniel Wilson
  5. Brady Cornett
Historic 441 Speedway
Southern Clash Late Models
July 13, 2024
  1. Jordy Nipper
  2. Caleb Gay
  3. Kam Boyd
  4. Jim Rogers
  5. Ricky Culpepper
  6. Ches Chester
  7. Ivedent Lloyd Jr.
  8. Mitch Fulford
  9. Chase Collins
  10. Jimmy Sharpe Sr.

Leading the final two laps, Jordy Nipper of Gray, Ga., earned $2,500 for his first career Southern Clash victory. ... Nipper started outside the front row and topped sixth-starting Caleb Gay. ... Polesitter Kam Boyd was third after leading 28 of 30 laps. ... Landon Mathews won the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Chris Woods
  2. John Anderson
  3. Joe Yarbrough
  4. Danny Sanders
  5. Ken Lampp

Chris Woods also won the 602 Crate Late Model feature.

Dixie Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 13, 2024
  1. Jake Herrell
  2. Logan Palmer
  3. David Eubanks
  4. Marty Lunsford
  5. Carson Ruark

Cass Fowler won the 602 Crate Late Model feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 12, 2024
  1. Jamie Oliver
  2. Danny Ledford
  3. Jason Deal
  4. Dante Curtis
  5. Rodney Weeks

Seth Wimpley won the 16-car 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 6, 2024
  1. Chris Woods
  2. Devon Morgan
  3. James Cason
  4. Jimmy Johnson
  5. John Anderson

Kenny Collins won the 602 Crate feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 6, 2024
  1. Jason Deal
  2. Jamie Oliver
  3. Danny Ledford
  4. Dante Curtis
  5. David Payne

Topping a 21-car field, Jason Deal of Copperhill, Tenn., notched his first victory since suffering serious injuries in a work-related accident nearly a year earlier. ... Jacob Hamby (604) and Seth Wimpey (602) won Crate Late Model features.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 5, 2024
  1. Chris Woods
  2. Frankie Beard
  3. John Howard
  4. Shane Yarbrough
  5. Bryan Tullis
Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 3, 2024
  1. Drew Benfield
  2. Jimmy Johnson
  3. Daniel Wilson
  4. Brett Shook
  5. Mark Wilbanks

Benfield edged Johnson by three-tenths of a second. ... Frankie Beard won the 602 Crate feature.

Iowa

34 Raceway
IMCA Late Models
July 20, 2024
  1. Cory Dumpert
  2. Austen Becerra
  3. Matt Ryan
  4. Tommy Elston
  5. Alex Banks

The 11th-starting Dumpert earned $2,000 in the Farm & Home 40.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
July 19, 2024
  1. Evan Miller
  2. Jesse Bodin
  3. Matt Ryan
  4. Andy Nezworski
  5. Cory Dumpert

Miller is the track's first back-to-back winner of the season. ... He led the final four laps as the fourth leader. ... Jesse Bodin led twice for 17 total laps. ... Doug Burkhead led the first lap and Cory Dumpert led the sixth lap. ... Matt Ryan improved six positions in finishing third and Andy Nezworski made an 18th-to-fourth run. ... Nathan Balensiefen's restart flip marred the action, but he walked away with no serious injuries.

Lee County Speedway
DIRTcar Crates
July 19, 2024
  1. Austen Becerra
  2. Denny Woodworth
  3. Tommy Elston
  4. C.J. Horn
  5. Nick Marolf

Becerra notched his first Crate Late Model feature victory.

Maquoketa Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 17, 2024
  1. Andy Eckrich
  2. Nick Marolf
  3. Chad Holladay
  4. Jesse Bodin
  5. Matt Ryan

Eckrich earned $1,500 in the Muscatine County Fair race.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
July 16, 2024
  1. Zach Zeitner
  2. Jesse Sobbing
  3. Kale Kosiski
  4. Anthony Roth
  5. Jack Hearty

Zeitner won on the undercard of the Lucas Oil Series debut at the track in Harlan, Iowa.

Mason City Motor Speedway
PRO Late Model Victory Ford Tour
July 14, 2024
  1. Logan Duffy
  2. Nick Marolf
  3. Dakota Simonsen
  4. Matt Ryan
  5. J.D. Auringer
  6. Russ Hesse
  7. Brandon Davis
  8. Carey Umbarger
  9. Lance Mish
  10. Sean Johnson

Duffy won his second PRO Late Model Victory Ford Tour feature of the season. ... He earned $1,000. ... He event drew 13 cars.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
July 14, 2024
  1. Jeff Tharp
  2. Clay Simpson
  3. Joel Callahan
  4. Eric Pollard
  5. Steve Johnson

Elder statesman Gary Webb led the first 20 laps. ... Clay Simpson, Chad Simpson's young son, scored his best finish in three 2024 starts.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
July 12, 2024
  1. Evan Miller
  2. Nick Marolf
  3. Gary Webb
  4. Joe Beal
  5. Nathan Balensiefen

Mller became the ninth winner in 10 races as he made up ground on points leader Matt Ryan, who finished eighth.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
July 7, 2024
  1. Ron Klein
  2. Eric Pollard
  3. Bryce Garnhart
  4. Luke Merfeld
  5. Joel Callahan
34 Raceway
IMCA Late Models
July 6, 2024
  1. Adam Parker
  2. Jay Johnson
  3. Matt Ryan
  4. Cory Dumpert
  5. Andy Nezworski

Parker, a modified driver from New Windsor, Ill., notched his first Late Model victory.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
July 6, 2024
  1. Travis Denning
  2. Steve Johnson
  3. Kelly Pestka
  4. Don Pataska
  5. Mike Fryer
Lee County Speedway
DIRTcar Crates
July 6, 2024
  1. Tommy Elston
  2. Denny Woodworth
  3. Nick Marolf
  4. Darin Weisinger
  5. Patrick Shumaker
Davenport Speedway
IMCA Late Models
July 5, 2024
  1. Cory Dumpert
  2. Kasey Williams
  3. Matt Ryan
  4. Andy Nezworski
  5. C.J. Horn

The sixth-row starting Dumpert notched his first Davenport victory. ... Kasey Williams built a six-second lead over the first 11 laps, but it was erased by a caution. ... Dumpert was up to fifth at that point and overtook Williams 10 laps later.

Independence Motor Speedway
PRO Late Model Victory Ford Tour
July 1, 2024
  1. Nick Marolf
  2. J.D. Auringer
  3. Zach Less
  4. Matt Ryan
  5. Greg Kastli
  6. Sean Johnson
  7. Curt Martin
  8. Dakota Simonsen
  9. Russell Baird Jr.
  10. Lance Mish

Marolf, of Moscow, Iowa, came from his seventh staritng spot for his $1,000 victory on the PRO circuit. ... Polesitter Zach Less finished third. ... Logan Duffy and Travis Smock retired from the 13-car field.

Illinois

Macon Speedway
DIRTcar Crates
July 20, 2024
  1. Braden Johnson
  2. Colby Eller
  3. Augustine Punke
  4. Bill Berghaus

Kade Ballinger scratched from the scheduled five-car feature lineup.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
July 20, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Chase Osterhoff
  3. Chase Wilson
  4. Sam Moore
  5. Kyle McMahon

Ewing outran Osterhoff for the second straight night (the first came in Kankakee, Ill.).

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
July 20, 2024
  1. Ryan Miller
  2. Mike Chasteen Jr.
  3. Raymond Ellis
  4. Matt Gifford
  5. Collin Rutledge

Ryan Miller scored his first Super Late Model victory.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
July 19, 2024
  1. Austin McCarty
  2. Chase Osterhoff
  3. Matt Hammond
  4. Axle Wicker
  5. Billy Knippenberg
Farmer City Raceway
DIRTcar Crates
July 19, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Chris Dick
  3. Blaise Baker
  4. Chase Wilson
  5. Cameron Reynolds

Ewing won on the undercard of Brian Shirley's MARS victory.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 14, 2024
  1. Jason Perry
  2. Denny Woodworth
  3. Jackson Frankel
  4. Darin Weisinger
  5. Sam Halstead
Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
July 13, 2024
  1. McKay Wenger
  2. Jason Feger
  3. Frank Heckenast Jr.
  4. Mike Spatola
  5. Ryan Unzicker
  6. Jake Little
  7. Donny Walden
  8. Mike Mataragas
  9. Dale Markham
  10. Allen Weisser

The hometowner Wenger earned $5,012 for the Richard Craven Memorial victory. ... Polesitter Mike Spatola led the first 20 laps with Wenger leading the final 10. ... Wenger finished a half-second ahead of Jason Feger. ... Frank Heckenast Jr. improved six positions in finishing third. ... "It would take off on those restarts and I had to figure out how to get some heat it that thing," Wenger said. "Jason and I had the harder tires on. We both were trying to get some speed going. This car is really good if I hit my marks right. I was struggling on the bottom. When I saw 10 laps to go, I was just going to bank the cushion and that's what we did." | Video

Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Titus Sneed
  2. John Provenzano
  3. Greg Cantrell
  4. Glen Toppel
  5. Danny Deutsch
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
July 13, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Chase Osterhoff
  3. Sam Moore
  4. Braden Johnson
  5. Nathan Spain
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
July 12, 2024
  1. Austin McCarty
  2. Chase Osterhoff
  3. Matt Hammond
  4. Axle Wicker
  5. Jacob Kolwyck
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
July 12, 2024
  1. McKay Wenger
  2. Jason Feger
  3. Timmy Dick
  4. Colby Sheppard
  5. Logan Moody

Wenger won his second straight at Farmer City. ... Dakota Ewing won the Crate Late Model feature.

Lincoln Speedway
DIRTcar Crates
July 12, 2024
  1. Aaron Heck
  2. Braden Johnson
  3. Colby Eller
  4. Blaise Baker
  5. Brandon Sweitzer
Spoon River Speedway
DIRTcar Supers
July 12, 2024
  1. Ryan Unzicker
  2. Jake Little
  3. Rich Bell
  4. Allen Weisser
  5. Justin Reed

Unzicker earned $2,000.

Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 6, 2024
  1. Toby Kuntzelman
  2. Titus Sneed
  3. Mike Lofgren
  4. Corey Trump
  5. Josh Breese
Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
July 6, 2024
  1. McKay Wenger
  2. Allen Weisser
  3. Kyle Hammer
  4. Jeffrey Ledford
  5. Myles Moos

Wenger inherited the lead when Ryan Unzicker retired after leading eight laps. ... Wenger turned back challenges from the seventh-starting Weisser for a $2,500 victory. ... He also won the previous night at Farmer City (Ill.) Raceway. ..."It was a fine line between overdriving it or not getting in there hard enough and pushing off the corners," Wenger said. "I was getting frustrated with all the cautions. I was about ready to go to the top and blow the deck out of it. I knew at that point it would be easier to run the cushion than the bottom."

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
July 5, 2024
  1. Austin McCarty
  2. Dakota Ewing
  3. Matt Hammond
  4. Ben Kirchner
  5. Dan Kuhn
Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 5, 2024
  1. Christian Miles
  2. Jason Perry
  3. Denny Woodworth
  4. Tommy Elston
  5. Jeffrey DeLonjay

Miles, a 17-year-old from Paloma, Ill., notched his first Crate Late Model victory in his second season in division action. ... The event was pushed back because of hot and dry conditions two days earlier.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
July 5, 2024
  1. McKay Wenger
  2. Donny Walden
  3. Kyle Hammer
  4. Logan Moody
  5. Timmy Dick

Wenger pulled away from an early battle with Donny Walden, then repelled a late challenge by Hammer. .... Jammie Wilson won the Crate Late Model feature.

Spoon River Speedway
DIRTcar Supers
July 5, 2024
  1. Bob Gardner
  2. Brandon Eskew
  3. Justin Reed
  4. Rich Bell
  5. Tim Lance

Driving a Tim Lance entry, Gardner won from the pole position over the 13-car field. ... Lance supplied the car for Gardner after his rollover at Peoria Speedway.

Lincoln Speedway
DIRTcar Crates
July 5, 2024
  1. Braden Johnson
  2. Blaise Baker
  3. Curtis Eller
  4. Derek Smith
  5. Anthony Tucker

Johnson overtook Baker late in the 30-lapper.

Indiana

Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 20, 2024
  1. Steve Peeden
  2. Tyler Neal
  3. Tyler Cain
  4. Derek Groomer
  5. Marty O'Neal
Circle City Raceway
Indiana Crate Late Model Series
July 19, 2024
  1. Steve Peeden
Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
July 13, 2024
  1. Chad Stapleton
  2. Tyler Cain
  3. Tyler Neal
  4. Steve Peeden
  5. Zack Burton

Stapleton led all the way for his third victory.

Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 12, 2024
  1. Tyler Cain
  2. Tyler Neal
  3. Derek Groomer
  4. Rim Gill
  5. Marty O'Neal
Lawrenceburg Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
July 6, 2024
  1. Zach Milbee
  2. Lucas McDonald
  3. John Melvin
  4. Thomas Baker
  5. Joe Brewer
  6. Steven Dotson
  7. Mike McGinnis
  8. Michael LeFevers
  9. Ted Johnson Jr.
  10. Matt Melvin

Third-starting Zach Milbee of Poca, W.Va., notched his series-leading fourth Burlile Steel Block Late Model Series victory of the season. ... He has a series-leading 19 career victories. ... Milbee took the checkers three seconds ahead of Lucas McDonald. ... Joe Brewer started 11th and finished fifth. ... Eleven of 16 starters completed 25 laps. ... Tyler Riggs scratched from the feature lineup.

Kansas

Caney Valley Speedway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Dustin Bolster
  2. Jacob Magee
  3. Gary Gorby
  4. Joe Gorby
  5. Mike Schierlman

Kentucky

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Shannon Thornsberry
  3. Allen Turner II
  4. Austin Mullett
  5. James Butcher

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 20, 2024
  1. Tommy Bailey
  2. Logan Walls
  3. Roman Wesley
  4. Jake Henry
  5. Adam Mitchell
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 20, 2024
  1. Josh Dietz
  2. Dustin Nobbe
  3. Joey Kramer
  4. Trent Green
  5. Zack Burton

Dietz earned $1,500 in winning over a 17-car field.

Mountain Motor Speedway
American All-Star Crates (non-touring)
July 19, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Gunner Johnson
  3. Steve Stollings
  4. Cory Brock
  5. Ralph Francis
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 14, 2024
  1. Dustin Rollins
  2. Zach Dennis
  3. Brody Crawford
  4. Brody Yarbrough
  5. Jamie Bosecker
Florence Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Adam Stricker
  2. James Rice
  3. Trevor Landrum
  4. Darrell Lanigan
  5. Jordan Wever
  6. Clint Keenan
  7. Kody Evans
  8. David Webb
  9. Rod Conley
  10. Jesse Lay

The pole-starting Stricker of Batavia, Ohio, earned $3,000 in taking the checkers 5.5 seconds ahead of runner-up James Rice. ... Hall of Famer Darrell Lanigan started 15th and finished fourth at his home track. ... Jordan Wever improved eight positions in rounding out the top five. ... Ten drivers completed 30 laps. ... The race lasted 20 minutes. ... Billy Green was among three drivers scratched from the scheduled 22-car field.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Shannon Thornsberry
  2. Avery Taylor
  3. Kevin Wagner
  4. Josh Hall
  5. Allen Turner II

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature for his second victory of the weekend (he won a night earlier in Beckley, W.Va.).

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 13, 2024
  1. Jeff Watson
  2. Dalton Brown
  3. Todd Coffman
  4. Logan Walls
  5. Jake Henry
Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 13, 2024
  1. Jordan Wesley
  2. Roman Wesley
  3. Logan Walls
  4. Shelby Johnson
  5. Shane Irvin

Jordan Wesley earned $1,500.

Mountain Motor Speedway
American All-Star Crates (non-touring)
July 12, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Ralph Francis
  3. Lenny Bates
  4. Nigel Nichols
  5. Jack Fields
Mountain Motor Speedway
American All-Star Series presented by PPM
July 7, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Zach Sise
  3. Baillie Lowe
  4. Gunner Johnson
  5. Hayden Cardwell
  6. Tommy Bailey
  7. Trevor Sise
  8. Lenny Bates
  9. Steve Stollings
  10. Keaton Smith

Track-dominating Brandon Fouts of Kite, Ky., earned $4,519 in winning the Jamie Slone Memorial on the American All-Stars circuit for Crate Late Models. ... The pole-starting Fouts took the checkers 1.405 seconds ahead of sixth-starting Zach Sise. ... Fourth- and fifth-place finishers Gunner Johnson and Hayden Cardwell started on the sixth row. ... Nine drivers completed 40 laps. ... The event drew 26 entries. Correction: Updates with corrected purses.

Lake Cumberland Speedway
American All-Star Series presented by PPM
July 6, 2024
  1. Skylar Marlar
  2. Trevor Sise
  3. A.J. Hicks
  4. Hayden Cardwell
  5. Logan Walls
  6. Zach Sise
  7. Justin Smith
  8. Jordan Hedger
  9. Joshua Chesney
  10. Tyrel Todd

Pole-starting Skylar Marlar of Winfield, Tenn., earned $3,500 with his American All-Star Series victory at Lake Cumberland. ... He also won last year's series event at the 3/8-mile oval. ... Marlar took the checkers two seconds ahead of runner-up Trevor Sise. ... Logan Walls rallied from 10th to finish fifth.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 5, 2024
  1. Logan Walls
  2. Dalton Brown
  3. Brian Smith
  4. Matthew Smith
  5. Davin Cardwell

Walls won on the undercard of Camaron Marlar's Ultimate Heart of America Series victory for Super Late Models.

Louisiana

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 13, 2024
  1. Kyle Cummings
  2. Dewayne Estes
  3. Carlton Traweek
  4. Darin Patrick
  5. Seth Traweek

Cummings won his first Super Bee Crate feature since 2009, according to DirtonDirt.com records.

Boothill Speedway
Gulf South Crate Racing Association
July 6, 2024
  1. Mark Underwood Jr.
  2. Dennie Gieber
  3. Kevin Sitton
  4. Robbie Stuart
  5. Robbie Starnes
  6. Rob Litton
  7. Bubba Mullins
  8. David Winslett
  9. Rhett Starnes
  10. Brent Stewart

The pole-starting Mark Underwood Jr. of Ruston, La., earned his series-leading third Gulf South victory of the season. ... Dennie Geiber came from his fifth starting spot to finish second, 1.097 seconds behind the winner. ... Eleven drivers completed 30 laps. ... Corey Neil Jr. scratched from the feature.

Manitoba

Dead Horse Creek Speedway
WISSOTA Late Models
July 7, 2024
  1. Shane Edginton
  2. Scott Greer
  3. Ryan Kereluk
  4. Ryan Corbett
  5. Tyson Turnbull
  6. Tucker Pederson
  7. Shane Holden
  8. Brody Troftgruben
  9. Joey Pederson
  10. Cole Schill

The eighth-starting Edginton won the makeup of the McNaught Cadillac Cup, originally an Northern LateModel Racing Association event concluded as an independent WISSOTA race. ... Edginton earned $2,000 in winning by more than three seconds over fifth-starting Scott Greer with polesitter Ryan Kereluk third. ... Tyson Turnbull started 11th and finished fifth in the 15-car feature with nine cars running at the finish.

Dead Horse Creek Speedway
WISSOTA Late Models
July 5, 2024
  1. Shane Edginton
  2. Scott Greer
  3. Joey Pederson
  4. Tucker Pederson
  5. Brody Troftgruben

Maryland

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Justin Weaver
  2. Cody Kershner
  3. Ryan Zook
  4. Andy Fries
  5. Wes Bonebrake

Weaver won the 23-car feature from his 11th starting spot, taking the lead from Cody Kershner on the sixtrh lap. ... He drove the Frankie Gordon-owned No. 92 to his 35th career Hagerstown victory.

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 19, 2024
  1. Kyle Lear
  2. Kenny Moreland
  3. Jeremy Pilkerton
  4. Austin Lathroum
  5. Sam Archer

Lear led all 20 laps and dedicated the victory for former crew member Bobbi "BJ" Andrews. ... “BJ was like a second mother to my kids," Lear said, "and she did so much for me and so many other people, it’s an honor to win here tonight for her.”

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 13, 2024
  1. Tyler Horst
  2. Mike Walls
  3. Levi Crowl
  4. Allen Whitt Jr.
  5. Codey Breeden

Winning his first Hagerstown feature, Horst raced to victory from his sixth starting spot while Walls rallied from 15th to second. ... Jacob Whitt of Stephens City, Va., won the makeup Crate Late Model feature from the Jun 29 program, also capturing his first Hagerstown victory.

Potomac Speedway
Unsanctioned Supers
July 3, 2024
  1. Kenny Moreland
  2. Derick Quade
  3. Jamie Lathroum
  4. Kyle Hardy
  5. Rob Schirmer
  6. Sam Archer
  7. Trevor Collins
  8. Daniel Garrett
  9. Tyler Emory
  10. Donald Lingo Jr.

Moreland, of Waldorf, Md., earned $3,000 for his Gene Van Meter Memorial victory. ... He led all 30 laps. ... The event drew 11 cars. ... Jeremy Pilkerton won the Crate Late Model feature.

Michigan

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Rich Neiser
  2. Steve Fairbanks
  3. Matt Sprague
  4. Tom Sprague Jr.
  5. Derek Passenier

Troy Marciniak won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 20, 2024
  1. Shawn O'Connor
  2. Tyler Moore
  3. Scott Moenaert
  4. Timmy Near
  5. Rob Westergard

To avoid conflicting with another track, Silver Bullet has moved its upcoming Super Late Model event to Aug. 24 instead of July 27. ... The Super Late Model event will be DIRTcar-sanctioned and pay $3,000-to-win, running on the same card as the $2,000-to-win Leo Yakes Memorial for street stocks.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
July 20, 2024
  1. Greg Gokey
  2. Eric Spangler
  3. Travis Stemler
  4. Brandon Thirlby
  5. Curtis Roberts
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Logan Love
  2. Riley Bowen
  3. Derrick Hilliker
  4. Garrett Wiles
  5. Luke Anstett
Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 19, 2024
  1. Rylee Knoll
  2. Eric Spangler
  3. Greg Gokey
  4. Travis Stemler
  5. Brandon Thirlby
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Matthew Sprague
  2. Rich Neiser
  3. Bill Bray
  4. Tom Sprague Jr.
  5. Kyle Borgman

Neiser rallied from 12th to second. ... Troy Marciniak won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Travis Stemler
  2. Riley Bowen
  3. Brandon Thirlby
  4. Garrett Wiles
  5. Ashlee Scott
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Crates (604)
July 6, 2024
  1. Jerid Bisson
  2. John Clark
  3. Paul Tucker
  4. Scott Wenell
  5. Don Campbell
Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 6, 2024
  1. Scott Moenaert
  2. Tyler Moore
  3. Lenny Goretski
  4. Rob Westergard
  5. Gerald Willette
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Derrick Hilliker
  2. Ryan VanderVeen
  3. Travis Stemler
  4. Ryan Lanphierd
  5. Logan Nickerson
Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
July 4, 2024
  1. Chad Finley
  2. Eric Spangler
  3. Dona Marcoullier
  4. Ryan Lanphierd
  5. Greg Gokey

Finley earned $2,500 for the Allstar Performance Challenge victory. ... His seventh miniseries victory is second on the all-time list behind Dona Marcoullier (14).

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 3, 2024
  1. Ryan VanderVeen
  2. Logan Nickerson
  3. Kyle Borgman
  4. Mike Vandermark
  5. Logan Love

The polesitting VanderVeen topped the eighth-starting Nickerson. ... Andrew Fidler led three early laps but VanderVeen regained the point and headed to victory. .... The event drew 18 entries.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
July 3, 2024
  1. Brandon Thirlby
  2. Rusty Schlenk
  3. Travis Stemler
  4. Greg Gokey
  5. Jeff Erickson Jr.

Thirlby earned $2,500 in the Allstar Performance Challenge event. ... The track runs a similar program on the Fourth of July.

Minnesota

Proctor Speedway
WISSOTA Late Models
July 21, 2024
  1. Harry Hanson
  2. Mike Klippenstein
  3. Dave Flynn
  4. Tim McMann
  5. Danny Vang
Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Adam Prieve
  2. Brad Staples
  3. Rich Gregoirre
  4. Curtis Newberg
  5. Kevin Youngquist
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
July 20, 2024
  1. Johnny Broking
  2. Skeeter Estey
  3. Harry Hanson
  4. Mark Heinle
  5. Danny Vang
Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
July 18, 2024
  1. Johnny Broking
  2. Shane Sabraski
  3. Ben Heinle
  4. Jeff Provinzino
  5. Harry Hanson

Broking led flag-to-flag for his fourth victory of the season.

Proctor Speedway
WISSOTA Late Models
July 14, 2024
  1. Harry Hanson
  2. Jeff Massingill
  3. Tim McMann
  4. Danny Vang
  5. Robbie Cooper

Hanson, whose retirement a few years ago didn't stick, scored his first victory since Aug. 13, 2022, at Hibbing Raceway.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
July 12, 2024
  1. Matt Gilbertson
  2. Jordan Tollakson
  3. Jon Tollakson
  4. Dustin Johanneck
  5. Damin Eilers
I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
July 12, 2024
  1. Dave Mass
  2. Don Shaw
  3. Shawn Meyer
  4. Charlie Olsen
  5. Cole Schill
Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
July 11, 2024
  1. Skeeter Estey
  2. Jeff Provinzino
  3. Kyle Peterlin
  4. Jeff Massingill
  5. Cole Searing
  6. Tyler Peterson
  7. Billy Kendall III
  8. Tommy Waseleski Jr.
  9. Harry Hanson
  10. Ben Heinle

Third-starting Skeeter Estey of Kelly Lake, Minn., captured the Prelude to the Tommy, earning a $3,000 victory. ... The third-year division driver earned his richest payday and his fifth overall feature victory (the first four came in Hibbing, Minn.) ... Many of the same drivers will chase a $11,111 winner's purse in the Tom Waseleski Memorial at Hibbing Raceway. ... Tommy Waseleski Jr. made his first start since 2017 and finished eighth in the race honoring his late father. ... Jeff Massingill started 12th and finished fourth.

Proctor Speedway
WISSOTA Late Models
July 7, 2024
  1. Shane Sabraski
  2. Danny Vang
  3. Jeff Massingill
  4. Darrell Nelson
  5. Mike Klippenstein

The sixth-starting Shane Sabraski recently eclipsed the 900-victory mark among multiple WISSOTA divisions.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
July 6, 2024
  1. Jeff Massingill
  2. Johnny Broking
  3. Jeff Provinzino
  4. Kyle Peterlin
  5. Harry Hanson
I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
July 5, 2024
  1. Tyler Peterson
  2. Dave Mass
  3. Cole Schill
  4. Shawn Meyer
  5. Chad Becker

Peterson topped fellow fourth-row starter Dave Mass. ... Chad Becker rallied from his 23rd starting spot to finish fifth. ... Joseph Thomas won the Limited Late Model feature.

Missouri

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 20, 2024
  1. Sawyer Crigler
  2. Scott Crigler
  3. Dustin Atkinson
  4. Jace Parmley
  5. Kris Jackson
  6. John Briggs
  7. Brandon Baldridge
  8. Joey Smith
  9. Kaeden Cornell
  10. Isaac Keepper

The second-starting Crigler, of Alton, Mo., beat his father, Scott Crigler, to the checkers for a $1,000 payday and his second series victory of the season — both coming at Springfield (April 6). ... Jace Parmley gained nine spots and placed fourth. ... Modified standout Kris Jackson finished fifth in a rare Late Model start. ... Sa. Crigler, Dustin Atkinson, Brandon Baldridge and Josh Ferris won heats. ... Scott Crigler won the dash. ... Jim Greenway won the consolation.

Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
July 20, 2024
  1. Justin Wells
  2. Tucker Cox
  3. Tommy Cordray
  4. J.C. Morton
  5. Andy Bryant

Wells won his ninth race in 10 starts, takking the lead from polesitter Andy Bryant on the fifth lap. ... Alan Westling spun for a lap-15 caution.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Mark Dotson
  2. Michael King
  3. Andrew Sheetz
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Matt Johnson
  2. Mark Dotson
  3. Tommy Cordray
  4. Andrew Sheetz
  5. Michael King
Farmington Empire Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Darrel Moser
  2. Kyle Stolzer
  3. Rigel Stillman
  4. Adam Parmeley

Nate Yount scratched from the feature.

Bethany Fairgrounds Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Shayne Bailey
  2. Jon Binning
  3. Vic Lovejoy
  4. J.D. Gresham
  5. Michael Dotson
Benton Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Todd Hall
  2. Jeff Herzog
  3. Jeremy Anderson
  4. Brandon Tibaldi
  5. Jimmy Sloan
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
July 12, 2024
  1. Tucker Cox
  2. Alan Westling
  3. Kyle Graves
  4. Tyler Shaw
  5. Darren Phillips
Monett Motor Speedway
POWRi Revival Dirt Late Model Series
July 7, 2024
  1. Brandon Conkwright
  2. Scott Crigler
  3. Jacob Magee
  4. Ryan Johnson
  5. Chris Hawkins
  6. Matt Menzie
  7. Jaxon Ertel
  8. Jeff Roth
  9. Brennon Willard
  10. Andy Bryant

The ninth-starting Brandon Conkwright of Camego, Kan., led the final four laps to earn a $2,000 victory on the first-year POWRi Revival Dirt Late Model Series. ... He took the checkers 2.3 seconds ahead of Scott Crigler, who led laps 13-21. ... Eight of 13 starters completed 25 laps. ... Fast qualifier Kylan Garner and polesitter Payton Looney, who led the first 12 laps, were among early retirees. ... The series on July 8 announced the July 13 event at Lawton (Okla.) Speedway was removed from the schedule.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
July 6, 2024
  1. Aaron Marrant
  2. Blaze Burwell
  3. Rickey Frankel
  4. Jordan Bauer
  5. Rusty Griffaw

The third-starting Marrant led the last two laps of the Bi-State Battle miniseries victory. ... Runner-up Blaze Burwell led laps 17-23. ... Polesitter Daryn Klein led the first 16 laps.

Nevada Speedway
POWRi Revival Dirt Late Model Series
July 6, 2024
  1. Matt Johnson
  2. Kylan Garner
  3. Brandon Conkwright
  4. Andy Bryant
  5. Jacob Magee
  6. Larry Ferrell
  7. Ryan Johnson
  8. Mark Daye
  9. Chris Hawkins
  10. David Turner

Winning the Ron Bolin Sr. Memorial, Johnson, of Archie, Mo., completed a holiday weekend sweep on the POWRi Revival Late Model Series with a $5,000 flag-to-flag victory at Nevada. ... He won $2,000 the previous night at Electric City Speedway in Butler, Mo. ... Former MLRA regular David Turner made a rare appearance in finishing 10th.

Lake Ozark Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
July 6, 2024
  1. Johnny Fennewald
  2. David Melloway
  3. Kyle Graves
  4. Tucker Cox
  5. Cole Henson

Fennewald won the Jason Russell Memorial.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
July 5, 2024
  1. Tucker Cox
  2. Kyle Graves
  3. Alan Westling
  4. Chase Breid
  5. Chad Walter
Electric City Speedway
POWRi Revival Dirt Late Model Series
July 5, 2024
  1. Matt Johnson
  2. Andy Bryant
  3. Kylan Garner
  4. Brandon Conkwright
  5. Jim Vanzandt
  6. Larry Ferris
  7. Ryan Johnson
  8. Chris Hawkins
  9. Jacob Magee
  10. Shane Cook

Taking over after Johnny Fennewald's lap-12 departure, Matt Johnson of Archie, Mo., led the final eight laps at Electric City Speedway for a $2,000 victory on the first-year POWRi Revival Dirt Late Model Series. ... Overcoming a hot-laps tangle with Justin Henson, Fennewald led nine feature laps. ... Mark Daye also led early. ... Nine drivers completed 20 laps. ... Runner-up Andy Bryant finished 1.5 seconds back at the checkers. ... The event drew 20 cars.

Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
July 4, 2024
  1. Justin Wells
  2. Andy Bryant
  3. Tucker Cox
  4. Brandon Conkwright
  5. Jim Greenway
Moberly Motorsports Park
POWRi Late Models (non-touring)
July 2, 2024
  1. Matt Becker
  2. David Melloway
  3. Kyle Graves
  4. Tracy Melloway
  5. Chad Walter

Mississippi

Whynot Motorsports Park
MS Crate Late Model Racing Series
July 20, 2024
  1. Chris McElhenney
  2. David Williamson
  3. Jim McDuffie
  4. Chase Holland
  5. Chase Cooper
  6. Nick Thrash
  7. Ryan Boudreaux
  8. Eli Thomas
  9. Larry Murphy
  10. Jason Henry

The fourth-starting McElhenney, of Decatur, Miss., captured a $1,500 victory, his third straight with the series. All three wins have come at different tracks. ... Jim McDuffie improved five positions and rounded out the podium. ... McDuffie and Chase Holland won heats. ... Monte Skinner topped Saturday's 16-car field in time trials.

Pine Ridge Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 20, 2024
  1. Bryson Mitchell
  2. Braden Mitchell
  3. Kason Harper
  4. Steve Russell
  5. Jeff Wells

Jarrett Jones won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 20, 2024
  1. Justin Paxton
  2. Christopher Showah
  3. Joshua Patterson
  4. Stormy Derryberry
  5. Christopher McCool
Magnolia Motor Speedway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 602 Series
July 13, 2024
  1. Mario Gresham
  2. Bryson Mitchell
  3. Terry Wilson
  4. Logan Bradford
  5. Kyle Shaw
  6. Chace Pennington
  7. Caleb Ashby
  8. Andy Pippin
  9. Blake McNeill
  10. Ellie Hughes Callahan

Gresham earned $2,000 for the CRUSA 602 series victory. ... He also won the previous night. ... Gresham's victory was on the undercard of the Crate Racin' USA touring triumph for Ricky Weiss (604 Crate Late Models).

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 12, 2024
  1. Ben Davis
  2. Chase Cooper
  3. David Williamson
  4. Rodney Sheridan
  5. Derek Smith
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
July 12, 2024
  1. Mario Gresham
  2. Bailey Callahan
  3. Josh Parkerson
  4. Bryson Mitchell
  5. Andy Pippin
Pine Ridge Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 6, 2024
  1. Bryson Mitchell
  2. Logan Bradford
  3. Steve Russell
  4. Mario Gresham
  5. Braden Mitchell

Bryson Mitchell also won the 602 Crate Late Model feature.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 6, 2024
  1. Shannon Lee
  2. Sid Scarbrough
  3. K.I. Davis III
  4. Ben Davis
  5. Michael King
Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 6, 2024
  1. Christopher Showah
  2. Bobby Jordan
  3. Peter Hazzard
  4. Anthony Andrews
  5. Stormy Derryberry
Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 3, 2024
  1. Chase Holland
  2. Josh Parkerson
  3. David Williamson
  4. Bailey Callahan
  5. Cam Harris

Josh Parkerson won the 602 Crate Late Model feature.

Montana

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
July 20, 2024
  1. Jim Harris
  2. Vernon Hill
  3. Rock Degele
  4. Jeremiah LaDue
  5. Travis Shumate
Gallatin Speedway
WISSOTA Late Models
July 19, 2024
  1. Jim Zaremski
  2. Tyler Leach
  3. Ty Hample
  4. Rock Degele
  5. Jeremiah LaDue

The event drew 19 cars.

North Carolina

Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 12, 2024
  1. Brandon Dockery
  2. Johnny Pursley
  3. Mark Greene
  4. Ben Gable
  5. Jimmy Watson

Dockery won by 1.7 seconds.

Carolina Speedway
Southern Wedge Late Model Association
July 5, 2024
  1. Mike Huey
  2. Hot Rod Lamance
  3. Wildcat Willie
  4. Chris Dunlap

Huey earned $800. ... The first-year Southern Wedge tour drew six entries. ... Kennie Compton Jr. and Eric Bynum scratched from the feature.

North Dakota

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
July 12, 2024
  1. Dustin Strand
  2. Brad Seng
  3. Shane Edginton
  4. Mike Greseth
  5. Joey Pederson
River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
July 2, 2024
  1. Dustin Strand
  2. Brad Seng
  3. Shane Edginton
  4. Amelia Eisenschenk
  5. Brody Troftgruben

Strand overtook Edginton on the eighth lap. ... Eisenschenk led the first three circuits.

Nebraska

U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
July 18, 2024
  1. Anthony Roth
  2. Tyler Iverson
  3. Matt Haase
  4. Zach Zeitner
  5. Cory Dumpert
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
July 13, 2024
  1. Anthony Roth
  2. Jacob Kubicka
  3. Alex Humphrey
  4. Alex Banks
  5. Austin Svoboda
Off Road Speedway
IMCA Late Models
July 12, 2024
  1. Alex Banks
  2. Cory Dumpert
  3. Anthony Roth
  4. Matt Haase
  5. Dylan Schmer
Boone County Raceway
IMCA Late Models
July 8, 2024
  1. Greg Krohn
  2. Cory Dumpert
  3. Matt Haase
  4. Alex Banks
  5. Kale Kosiski

Krohn won the Tanner Pelster Memorial, an event postponed a day by rain.

Lincoln County Raceway
Western Outlaw Late Model Series North
July 6, 2024
  1. Josh Leonard
  2. Tyler Smith
  3. Joe Bellm
  4. Jason Rogers
  5. Brandon Lewis
  6. Denton Duncan
  7. Jonathan Lindberg
  8. Layne Bellm
  9. Ronnie Wallace

Leonard earned $1,000 for his Western Outlaws victory. ... The race drew nine entries.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
July 3, 2024
  1. Jesse Sobbing
  2. Justin Zeitner
  3. Cory Dumpert
  4. Matt Haase
  5. Tad Pospisil

Polesitter Jesse Sobbing of Malvern, Iowa, earned $2,500 for his Ray Haase Tribute victory on the Titan Clash miniseres. ... Sobbing took the lead from Justin Zeitner on the sixth lap. ... Cory Dumpert rallied from 14th to third. ... The event drew 34 cars.

New York

Stateline Speedway
RUSH Crate Late Model Series
July 20, 2024
  1. Brock Pinkerous
  2. Bryce Davis
  3. Austin Allen
  4. Jake Wilber
  5. Jeremy Wonderling
  6. Dave Hess Jr.
  7. Demetrios Drellos
  8. Benjamin Easler
  9. Mike Wonderling Jr.
  10. Joe Martin

The pole-starting Pinkerous, of Ellenville, N.Y., led all 30 laps to win the $3,000 Bill Law Memorial, grabbing his second RUSH victory of the season and his first since May 26 at Tri-City Raceway Park in Franklin, Pa. ... Fourth-starting Bryce Davis trailed Pinkerous the final 13 laps, finishing 0.354 of a second back. ... Pinkerous, Davis, Dave Hess Jr., Jake Wilber, Benjamin Easler, and Austin Allen won heats. ... Davis topped Saturday's 43-car field in time trials.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
July 20, 2024
  1. Brett Marlatt
  2. Kurt Stebbins
  3. Steve LeBarron
  4. Brian Knowles
  5. Joe Layfield
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Darrell Bossard
  2. Dave Hess Jr.
  3. Ryan Scott
  4. Doug Eck
  5. Greg Oakes

Bossard led all the way for his 12th Stateline victory. ... Brock Pinkerous won the Crate Late Model feature, the Bill Law Memorial on the RUSH Late Model Series.

Genesee Speedway
RUSH Crates
July 13, 2024
  1. Jeremy Wonderling
Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
July 12, 2024
  1. Bryce Davis

Bryce Davis earned $2,000 in the Summer Sizzler.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Dave Hess Jr.
  2. Nicholas Eck
  3. Douglas Eck
  4. Jason Genco
  5. Greg Oakes

Hess topped a 21-car field for his second victory of the season and 43rd of his career in the division. ... Michael Smith led early but Hess took command on the 13th lap. ... Nicholas Eck's runner-up finish was a career-best. ... Visitor Mike Wonderling won the Crate Late Model feature for his first career Stateline victory.

Ohio

Wayne County Speedway
DIRTcar Supers
July 20, 2024
  1. Kyle Moore
  2. Ryan Markham
  3. Nick Kurtz
  4. Tanner McLoughlin
  5. Todd Brennan

Moore won by four seconds. ... J.R. Gentry spun out of third mid-race after Todd Brennan slid past. ... Moore also won the modified feature in the Bob Daugherty-owned No. 21D.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
July 20, 2024
  1. Dan Wallace
  2. Colin Shipley
  3. Rusty Smith
  4. Carter Murday
  5. Jake Rendel

Wallace led all the way for his second career Oakshade victory. ... His first came July 7, 2018. ... Carter Murday leads division points by 26 over Colin Shipley.

Raceway 7
RUSH Crates
July 19, 2024
  1. Cory Sines
  2. Billy Henry
  3. Ashton Briggs
  4. Breyton Santee
  5. Jeff Watson

Sines led all the way fro his first Raceway 7 Crate Late Model victory (he won in the track's Super Late Model division on June 10, 2022).

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
July 19, 2024
  1. Ryan Markham
  2. Vic Hottinger
  3. Tanner McLoughlin
  4. D.J. Cline
  5. Cody Endlich

Markham's team overcame truck issues to get to the track and he drove his No. 5m to victory.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. Colten Burdette
  3. Corey Miller
  4. James Dennis
  5. Josh Tonkin
Midway Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Steve Prince
  2. Doug Dodd
  3. Ralph Withem
  4. Travis Carr
  5. Rick Conley
Hilltop Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
July 12, 2024
  1. Zach Milbee
  2. Thomas Baker
  3. Corey DeLancey
  4. Matt Melvin
  5. Mike McGinnis
  6. Chad Roush
  7. Steven Dotson
  8. Ryan Robey
  9. B.J. Gregory
  10. Tim Sabo

The pole-starting Milbee, of Poca, W.Va., captured his fifth SBLMS victory of the season and his fourth straight, earning $1,500. Milbee has topped all but one series event thus far. ... Second-starting Thomas Baker trailed Milbee the entire distance. ... Sixth-starting Corey DeLancey rounded out the podium finishers. ... Tim Sabo started 18th and finished 10th. ... Milbee, Baker and Matt Melvin won heats. ... Milbee topped Friday's 19-car field in time trials. ... Kyle Moore won the night's Super Late Model feature.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
July 12, 2024
  1. Kyle Moore
  2. Ryan Markham
  3. D.J. Cline
  4. Tanner McLoughlin
  5. Doug Dodd

Moore's victory came on the same card as Zach Milbee's SBLMS touring victory.

Wayne County Speedway
DIRTcar Supers
July 6, 2024
  1. Kyle Moore
  2. J.R. Gentry
  3. Mike Bores
  4. Kyle Lukon
  5. Ryan Markham

Kyle Moore made it seven in a row at Wayne County in taking the checkers more than four seasons ahead of Gentry.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
July 6, 2024
  1. Colin Shipley
  2. Casey Noonan
  3. Carter Murday
  4. B.J. Gregory
  5. Steve Kester
Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
July 5, 2024
  1. Kyle Moore
  2. Colin Shipley
  3. J.R. Gentry
  4. Devin Shiels
  5. Ryan Markham

Moore overtook Shipley on the 16th lap and grabbed his third Attica victory of the season. ... “I got a run and it was like 'Here it is.' We took the point lead and we got another win and this is awesome,” said Moore, who has eight straight podium finishes at Attica.

Raceway 7
RUSH Crates
July 5, 2024
  1. Dave Hess Jr.
  2. Brock Pinkerous
  3. Kyle Zimmerman
  4. Joe Martin
  5. Billy Henry

Hess led all 20 laps for his first Crate Late Model victory at Raceway 7. ... He's had victories in four divisions at the track.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
July 5, 2024
  1. Todd Brennan
  2. James Dennis
  3. Doug Dodd
  4. Chris Cowling
  5. Larry Bellman

Oklahoma

Enid Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
July 6, 2024
  1. Eli Ross
  2. Kip Hughes
  3. Jon Herring
  4. Troy Bynum
  5. Adam Popp
  6. Gary Lowe
  7. Scott Phillips
  8. Ronnie Brown
  9. Gary Kilbourn
  10. Richard Shepler

Second-starting Eli Ross of Muskogee, Okla., earned $1,000 for his second career Apex Healthcare Partners Sooner Series victory. ... He took the checkers 1.159 seconds ahead of winningest series driver Kip Hughes of Enid. .. “Last night we blew a motor so we pulled out the backup car in the feature and worked my way up there,” Ross said “It has a little bigger motor and I felt pretty good in it. My dad said to just keep running it and see how far I could get.” ... Polesitter Troy Bynum finished fourth. ... Seven drivers completed 25 laps. ... Fourteen of 17 entrants made the call for the feature.

Beaver County Raceway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
July 5, 2024
  1. Kip Hughes
  2. Eli Ross
  3. Zach Nickell
  4. Jon Herring
  5. Richard Shepler
  6. Randy Wilson
  7. Troy Bynum
  8. Dakota Dellinger
  9. Gary Kilbourn
  10. Ronnie Brown

Kip Hughes of Enid, Okla., won his third Apex Healthcare Partners Sooner Series event of the season and tour-leading 39th of his career. ... He overtook Jon Herring for the lead on the ninth lap. ... Hughes took the checkers 2.631 seconds ahead of Eli Ross. ... Seven drivers ran the full 25 laps.

Oregon

Willamette Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 21, 2024
  1. Andy Breshears
  2. Randy Barley
  3. Frank Elwess
  4. Mike Betker
  5. Robert Mercer
Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Jeremy Short
  2. Kalani Kepaa
  3. Trevor Hansen
  4. Andrew Short
Willamette Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Randy Barley
  2. Trent Croy
  3. James Slover
  4. Brian Winkler
  5. Frank Elwess
Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Jeremy Short
  2. Correy Barbari
Willamette Speedway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
July 6, 2024
  1. Collen Winebarger
  2. Justin Duty
  3. Joey Tanner
  4. Bricen James
  5. Rob Mayea
  6. Kye Frick
  7. Kyle Yeack
  8. B.J. Donofrio
  9. Rob Campos
  10. Alan May

The fifth-starting Winebarger, of Corbett, Ore., led the final 44 laps to complete the weekend sweep, grabbing his third straight $2,000 series payday and his sixth career victory, moving him into sole possession of fourth on the all-time win list. ... Racing close to home with family, ninth-starting Justin Duty finished just 0.164 of a second back. ... Joey Tanner started 12th and finished third. ... Tanner and Kye Frick won heats. ... Tanner topped Saturday's 14-car field in time trials.

Douglas County Dirt Track
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
July 5, 2024
  1. Collen Winebarger
  2. Bricen James
  3. McLain Beaudoin
  4. Joey Tanner
  5. Justin Duty
  6. Rob Mayea
  7. Miles Deubert
  8. Rob Campos
  9. Doug Mott
  10. John Gamell

Winebarger, of Corbett, Ore., completed a weekend sweep on the Coors Light I-5 Silver Bullet Series. ... He notched his fifth career tour victory in winning $2,000 for the second night in a row. ... He led all 30 laps and finsiehd 1.741 seconds ahead of reigning tour champ Bricen James. ... Six of 10 finishers completed 30 laps.

Douglas County Dirt Track
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
July 4, 2024
  1. Collen Winebarger
  2. Joey Tanner
  3. Bricen James
  4. Justin Duty
  5. Rob Mayea
  6. Cory Yeack
  7. Trent Elliott
  8. Rob Campos
  9. Miles Deubert
  10. John Duffie

The seventh-starting Winebarger, of Corbett, Ore., charged to lead 19 laps — including the final 18 — to grab $2,000 and his first series victory of the season. It's his fourth career I-5 tour triumph. ... Fourth-starting Joey Tanner trailed Winebarger the final 15 laps, finishing 1.824 seconds back. ... Justin Duty finished fourth in a rare home-state start. ... Rob Campos and McLain Beaudoin won heats. ... Duty topped the 15-car field in time trials.

Pennsylvania

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
July 21, 2024
  1. Dave Hess Jr.
  2. Darrell Bossard
  3. Mike Knight
  4. Greg Oakes
  5. Bump Hedman

Jason Genco won the Crate Late Model feature.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Levi Yetter
  2. Rick Strong
  3. Del Rougeux
  4. Todd English
  5. Dylan Fenton

Yetter pocketed $1,700. ... Gabe Shaffer won the Semi-Late feature.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 20, 2024
  1. Michael Norris
  2. Brandon Burgoon
  3. Tommy Schirnhofer Jr.
  4. Mike Reft
  5. Kassidy Kamicker

Norris took the lead on the 10th lap in steering Nico Dabecco's car to victory. ... The track hosts the RUSH touring event Jook George Steel City Classic on July 27.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
July 20, 2024
  1. Troy Shields

Shields won on the undercard of Alex Ferree's Jay's Automotive United Late Model Series victory.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. D.J. Myers
  2. Lane Snook
  3. Taylor Farlling
  4. Jaxton Garman
  5. Randy Burkholder
McKean County Raceway
RUSH Crates
July 19, 2024
  1. Jeremy Wonderling
  2. Clayton Tarabori
  3. Mike Wonderling Jr.
  4. Paul Grigsby
  5. Chuck LaFleur

Wonderling has four victories in five McKean County starts.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
July 19, 2024
  1. Michael Norris
  2. Alex Ferree
  3. Colton Flinner
  4. John Garvin Jr.
  5. Tyler Dietz

Norris started on the tail of the 14-car field by virtue of winning three straight features. ... He's won six of seven regular-season features at Lernerville.

Dog Hollow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 19, 2024
  1. Rob Marhefka
  2. Matt Adams
  3. Nick Fulmer
  4. Brad Benton
  5. John Wayne Weaver

Mike Laughard won the Crate Late Model feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
July 19, 2024
  1. Brent Trimble
  2. Braeden Dillinger
  3. Ryan Frazee
  4. Dave Loudin
  5. Troy Shields
Bradford Speedway
RUSH Crates
July 14, 2024
  1. Clayton Tarabori

Tarabori notched his first career Crate Late Model victory.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Justin Weaver
  2. Colton Flinner
  3. Dillan Stake
  4. Andrew Yoder
  5. Trever Feathers
  6. Bryan Bernheisel
  7. Shaun Jones
  8. Hayes Mattern
  9. Jamie Lathroum
  10. Dylan Yoder

Weaver, of Williamsport, Md., won for the second straight Saturday at Port Royal. ... Hed led all 25 laps and earned $4,000. ... Colton Flinner finished 1.124 seconds behind at the checkers. ... Jamie Lathroum was ninth in Bruce Kane's No. 15k. ... Eighteen drivers completed 25 laps. ... Shawn Shoemaker won the Limited Late Model feature over Trent Brenneman. | Video

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Kenny Schaffer
  2. Darrell Bossard
  3. Clay Ruffo
  4. Douglas Eck
  5. Andrew Gordon
Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Devin Hart
  2. Jim Yoder
  3. Casey Steinhoff
  4. Chase Billet
  5. Frankie Gordon
  6. Dan Zechman
  7. Jed Latshaw
  8. Tyson Mowery
  9. Zach Kauffman
  10. Tommy Slanker

Pole-starting Devin Hart of Port Royal, Pa., earned $3,000 by capturing the Ron Keister Memorial. ... Hart won the 20-lapper by 2.490 seconds over runner-up Jim Yoder. ... Thirteen of 20 starters completed 20 laps. ... Meade Hahn was among early retirees. ... Chase Billet started 10th and finished fourth.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Ken Schaltenbrand
  2. Michael Duritsky
  3. Dylan Fenton
  4. Wendell Pinckney
  5. Rodney Phillips

Chris Hackett won the Semi-Late feature.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Coleby Frye
  2. Daulton Bigler
  3. Chad Smith
  4. Scott Palmer
  5. Devin Frey

Frye earned $2,600 for winning the Smokey Frye 50 for the second straight season.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
July 13, 2024
  1. Braeden Dillinger
Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 13, 2024
  1. Daryl Charlier
  2. Lincoln Smith
  3. Joe Martin
  4. Ben Policz
  5. Jim Rasey

The 14th-starting Charlier led the final six laps.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Adam Nixon
  2. Gary Little
  3. Luke Hoffner
  4. Nathan Brady
  5. Nick Loffredo

Nixon, of Woodland, Pa., ended a seven-year drought. ... He led all the way. ... Super Late Models are scheduled to return Aug. 2.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 12, 2024
  1. Devin Weyandt
  2. Barry Miller
  3. Matt Murphy
  4. Kaiden Bard
  5. Shawn Shoemaker

Weyandt inherited the lead when Kaiden Bard and Shawn Shoemaker crashed in turn four with two laps remaining.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
July 12, 2024
  1. Ryan Frazee
  2. Braeden Dillinger
  3. Brent Trimble
  4. George Casto III
  5. Ryan Newman
Dog Hollow Speedway
RUSH Crates
July 12, 2024
  1. Clate Copeman
  2. Michael Duritsky
  3. Jacob Whitt
  4. Marino Angelicchio
  5. Andrew Koenig

Tommy Decker III won the Limited Late Model feature.

Eriez Speedway
RUSH Crates
July 7, 2024
  1. Shane Crotty
  2. Breyton Santee
  3. Bobby Rohrer
  4. Andy Michael
  5. David Parker

Crotty's victory, his first in the division, came on the undercard of Dave Hess Jr.'s Jay's Automotive United Late Model Series triumph in the Mike Farr Memorial. ... The 35-year-old from Corry, Pa., is a 10-year veteran of modified racing but took time away from racing before running a handful Crate Late Model races beginning last season.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Justin Weaver
  2. Andrew Yoder
  3. Colton Flinner
  4. Rick Eckert
  5. Hayes Mattern
  6. Dylan Yoder
  7. Bryan Bernheisel
  8. Trever Feathers
  9. Gary Stuhler
  10. Dillan Stake

Weaver, of Williamsport, Md., earned $4,000 for his first career Port Royal victory. ... Andrew Yoder finished two seconds behind at the checkers. ... Sixteen drivers completed 25 laps.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Gregg Satterlee
  2. Alex Ferree
  3. Jon Lee
  4. Ken Schaltenbrand
  5. Andrew Wylie
  6. Logan Zarin
  7. Daniel Hill
  8. Dylan Cecce
  9. Tyler Emory
  10. John Wayne Weaver

Satterlee, of Indiana, Pa., earned $5,000 in winning the fourth annual Nathan Lauer Memorial. ... He took the checkers 1.332 seconds ahead of runner-up Alex Ferree. ... A dozen drivers completed 40 laps. ... Daugherty Motorsports paid Jon Lee $500 for setting fast time. ... Chris Hackett won the Semi-Late feature.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 6, 2024
  1. Coleby Frye
  2. Scott Palmer
  3. Travis Horan
  4. Jed Latshaw
  5. Daulton Bigler

The fourth-starting Frye, of Dover, Pa., captured the Late Model portion of the Firecracker 50. ... He overtook polesitter Scott Palmer to lead the last three laps.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 6, 2024
  1. Daryl Charlier
  2. Cole Petrelle
  3. Brandon Burgoon
  4. Ben Policz
  5. Tom Klein
Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 6, 2024
  1. D.J. Myers
  2. Michael Walls
  3. Jakob Piper
  4. Frankie Gordon
  5. Jaxton Garman
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
July 6, 2024
  1. Clinton Hersh
  2. Braeden Dillinger
  3. Troy Shields
  4. Noah Brunell
  5. John Over

Hersh took the lead from Over near the halfway point. ... Dillinger rallied from 12th for a runner-up finish.

Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 5, 2024
  1. Matt Cochran
  2. Andrew Yoder
  3. Cody Lear
  4. Jim Yoder
  5. Dan Zechman
Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
July 5, 2024
  1. Bryan Bernheisel
  2. Clinton Hersh
  3. Justin Weaver
  4. Jakob Piper
  5. Matt Sponaugle

The sixth-starting Bernheisel overtook Hersh on the 12th lap and led the rest of the way.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Supers
July 5, 2024
  1. Jon Lee
  2. Del Rougeux
  3. Matt Tifft
  4. Rodney Phillips
  5. John Wayne Weaver
  6. Randy Burkholder
  7. John Brady
  8. Cody Lucas
  9. Dylan Fenton
  10. Todd English

Lee earned $3,000 in a Super Late Model feature. ... He led all the way. ... A hung throttle caused Dylan Fenton early trouble while running second. ... John Wayne Weaver won the Semi-Late feature

Dog Hollow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 5, 2024
  1. Nate Smith
  2. Kyle Lear
  3. Brad Benton
  4. Dave Buchanon
  5. Nick Fulmer

Damian Bidwell won the Crate Late Model feature.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 3, 2024
  1. Devin Hart
  2. Trent Brenneman
  3. Casey Steinhoff
  4. Devin Weyandt
  5. Eric Irvin
  6. Spike Moore
  7. Shawn Shoemaker
  8. Zach Kauffman
  9. Taylor Farlling
  10. Matt Murphy

Devin Hart of Port Royal, Pa., earned a $3,000 victory. ... Hart overtook his cousin Trent Brenneman to grab the lead on the 19th of 35 laps. ... Brenneman settled for second, nearly five seconds behind at the checkers. ... Nine drivers completed 35 laps. ... The event drew 22 entries. ... Bedford hosts the World of Outlaws Case Late Model Series for a $15,000-to-win event on July 11, the makeup of a May rainout.

South Carolina

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Timbo Mangum
  2. Chris Fite
  3. Mark Greene
  4. Benji Knight
  5. Ben Gable

Mangum won with a last-lap pass.

Laurens County Speedway
GM Performance 602 Series
July 13, 2024
  1. Luke Cooper
  2. Jake Jackson
  3. Billy Rushton
  4. Michael Smith
  5. Alex Vance
  6. Preston Blalock
  7. Doug Bragg
  8. Kenny Collins
  9. Larry Teal

Cooper, of Woodruff, S.C., earned $1,500 for his GM 602 touring victory. ... Cooper led all the way. ... The event drew 10 cars but Danny Hurley scratched from the feature.

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Justin Mintz
  2. James Murphy
  3. Matt Pridgen
  4. Tony Terry
  5. Richie Corley

Mintz won by nearly 11 seconds.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
July 12, 2024
  1. Jeremy Steele
  2. John Price
  3. Michael Brown
  4. Jacob Brown
  5. Dillon Brown
  6. John Ruggiero Jr.
  7. Travis Steele
  8. Colby Quick
  9. Joshua Bishop
  10. Bryson Harper

The second-starting Steele, of York, S.C., grabbed the lead on lap 19 and never looked back, winning the 40-lap feature worth $5,000 in his first series victory of the season. ... John Price led the opening 18 circuits from the pole before giving way to Steele and finishing 1.281 seconds back. ... Michael Brown improved three positions and rounded out the podium. ... Colby Quick started 13th and finished eighth. ... Price topped Friday's 27-car field in time trials.

Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 6, 2024
  1. Jasper Brown
  2. Chuckie Duncan
  3. Michael Smith
  4. Brian Grumbles
  5. Jody Russell

South Dakota

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
July 14, 2024
  1. Trevor Anderson
  2. Curt Kranz
  3. Chad Becker
  4. Ryan Engels
  5. Jayson Good

Anderson won the nine-car feature from his fourth starting spot.

Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
July 13, 2024
  1. Josh Skorczewski
  2. Mike Stearns
  3. Chase Gelling
  4. Dustin Arthur
  5. Brandon Sprinkel

Josh Skorczewski notched his second victory of the weekend after a Brown County Speedway triumph a night earlier.

Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
July 12, 2024
  1. Josh Skorczewski
  2. Rusty Kollman
  3. Kent Arment
  4. Mike Stearns
  5. Dustin Arthur
Bandit Speedway
WISSOTA Late Models
July 6, 2024
  1. Lyndon Bolt
  2. Morris Oberle
  3. Heather Mertens
  4. Alysse Morris Bolt
Tomahawk Speedway
USRA Limiteds
July 3, 2024
  1. Marcus Dunbar
  2. Michael Hucovski
  3. Cade Nelson
  4. Jarrid Curtin
  5. Steven O’Brien Jr.
Tomahawk Speedway
USRA Limiteds
July 1, 2024
  1. Travis Friske
  2. Zack Friske
  3. Jarrid Curtin
  4. Michael Hucovski
  5. Logan Larson

Tennessee

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
July 20, 2024
  1. Logan Brown
  2. Larry Barber Jr.
  3. Harley Barber

Michael Luna (604) and Dustin Rollins (602) won Crate Late Model features.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Corey Posey
  2. Brad Skinner
  3. Jack Franklin
  4. Scott Cook
  5. Mitch Thornton

Chase Wells won the 602 Crate Late Model feature.

Clayhill Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
July 20, 2024
  1. Jason Hayes
  2. Ashley Newman
  3. Chris Tays
  4. Steven Buckner
  5. Dylan Murray
I-75 Raceway
Red Clay Series
July 16, 2024
  1. Nathan Bray
  2. Justin Winters
  3. Shaun Sise
  4. Hayden Swaney
  5. Braxtin Barber
  6. Shannon Helton
  7. Jim Gray
  8. Austin White
  9. John Williams
  10. C.B. McKinnon

The fifth-starting Bray, of Hull, Ga., inherited the point when mid-race leader Brady Lee suffered a flat right-front on lap 14, and went on to win the 20-lapper by 1.024 seconds over eighth-starting Justin Winters. Bray grabbed his second series win of the season and $1,053 on the undercard to the Schaeffer's Southern Nationals. ... Lee did not continue and placed 13th. ... Kenny Collins led the opening two laps before pulling off. ... Collins topped the 18-car field in time trials.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Anthony White
  2. Anthony White Jr.
  3. Mike Weeks
  4. Jason Cardwell
  5. Derek Burchfield
Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
July 13, 2024
  1. Harley Barber
  2. Larry Barber Jr.

Brett Dobbs won the 602 Crate Late Model feature.

Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 13, 2024
  1. Travis Fultz
  2. Jacob Owens
  3. Brian Smith
  4. Tyler Smith
  5. Josh Collins
Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Jesse Lowe
  2. Hayden Ownbey
  3. Seth Jolley
  4. Casey Turman
  5. Zane Littleton
Camden Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
July 13, 2024
  1. Justin Pugh
  2. Dakota Berry
  3. Joe Mike III
  4. Jimmy Halford
  5. Joel Russell
Crossville Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Jason Trammell
  2. Colton Profitt
  3. Michael Luna
  4. Larry Delong
  5. Dylan Johnson

Perry Delaney won the Crate Late Model feature over Zach Shannon.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 12, 2024
  1. Kyle Courtney
  2. Robby Mason
  3. Hayden Ownbey
  4. Darren Goins
  5. Jed Emert

Randy Weaver (604) and Koulten Herbert (602) won Crate Late Model features.

Clayhill Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
July 6, 2024
  1. Joseph Mike
  2. Joe Mike III
  3. Dakota Berry
  4. Mark Alan Bivens
  5. Rich Mathis

The track announced grandstand admission was reduced to $10 for the rest of the season.

Clarksville Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 6, 2024
  1. Gavin Minnehan
  2. Elvin Sawyer
  3. Austin Anderson
  4. Tyler Shearon
  5. Mike Curtis

Minnehan's victory was on the undercard of David Breazeale's first DIRTcar Summer Nationals triumph. ... Michael Luna won the two-car 604 Crate feature.

Crossville Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 6, 2024
  1. Brandon Williams

Williams led flag-to-flag for a $2,500 victory in the Hey Jack Construction Independence 30.

Clayhill Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
July 5, 2024
  1. Dustin Rollins
  2. Dakota Berry
  3. Bryce Minnehan
  4. Brody Yarbrough
  5. Riley Lewis
Tennessee National Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 4, 2024
  1. Bryson Mitchell
  2. Oakley Johns
  3. Caleb Ashby
  4. Brayden Skinner
  5. Jarrett Jones
  6. Seth McCormack
  7. Jason Hayes
  8. Logan McClanahan
  9. Braden Mitchell
  10. Steve Hadley

The second-starting Mitchell, of Russelville, Ala., led 24 laps — including the final 23 — to win the $4,000 Independence Day special. ... Sixth-starting Oakley Johns trailed Michell the final 22 laps, finishing 2.793 seconds back. ... Jarrett Jones started 24th and finished fifth. ... Koulten Herbert and Caleb Ashby won heats. ... Jacob Trice topped Thursday's 25-car field in time trials. ... The 40-lapper lasted 51 minutes, with nine drivers completing the distance.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 3, 2024
  1. Anthony White
  2. Booger Brooks
  3. Mike Weeks
  4. Tim Damron
  5. Rusty Ballenger
  6. Tyler Arrington
  7. Austin Langley
  8. Anthony White Jr.
  9. Austin Neely
  10. Jason Welshan

White, of Clinton, Tenn., earned $3,000 for winning the Lester Weeks Memorial and capturing his first career Topless Outlaws victory. ... The fifth-starting White took the lead from Booger Brooks on the 28th of 40 laps. ... Mike Weeks rallied from 18th to finish third in a race honoring his father. ... Anthony White Jr. led the first two laps; he ended up eighth after getting into the wall late in the race. ... Nine drivers completed 40 laps.

Tazewell Speedway
United Championship Racing Alliance
July 3, 2024
  1. Ricky Weiss
  2. Aaron Guinn
  3. Travis Fultz
  4. Bradley Lewelling
  5. Josh Collins
  6. Jacob Owens
  7. Pierce McCarter
  8. Jody Horton
  9. Dylan Perry
  10. Cody Haskins

Weiss, a native of Canada now living in East Tennessee, won from the pole position for a $3,000 United Championship Racing Alliance victory for Crate Late Models. ... He led all 40 laps. ... Bradley Lewelling started 10th and finished fourth. ... The event drew 16 entries.

Texas

Big O Speedway
DIRTcar Crates
July 20, 2024
  1. Trey Langley
  2. Jim Moon
  3. Ortanik Mikel
  4. Sloppy Hogg
  5. Kara Langley
Kennedale Speedway Park
American Crate Late Model Series
July 13, 2024
  1. Dennie Gieber
  2. Patrik Daniel
  3. Cory Davis
  4. Beau Begnaud
  5. Cody Leonard
  6. Donnie Shipp
  7. Tom Earl
  8. Chase Neill
  9. Austin Theiss
  10. Robbie Starnes

Geiber, of Frankston, Texas, earned $1,500 for his American Crate Late Model Series victory. ... He started outside the front row and outran polesitter Patrik Daniel. ... Cody Leonard rallied from 13th to fifth. ... Eleven of 20 starters completed 30 laps.

Hunt County Raceway
American Crate Late Model Series
July 12, 2024
  1. Cody Leonard
  2. Dennie Gieber
  3. Donnie Shipp
  4. Patrik Daniel
  5. Beau Begnaud
  6. Robbie Starnes
  7. Cory Davis
  8. Tom Earl
  9. Carson Jenkins
  10. Kody Hardage

The fifth-starting Leonard, of Sinton, Texas, led the final four laps to capture his second series victory of the season, worth $1,500. ... Fourth-starting Dennie Gieber led twice for six laps (12-14, 24-26) before giving way to Leonard and finishing 1.686 seconds back. ... Donnie Shipp started 12th and finished third. ... Chase Raymond, Patrik Daniel and Carson Jenkins won heats. ... Cory Davis topped the 25-car field in time trials. ... Davis won the consolation.

Big O Speedway
DIRTcar Crates
July 6, 2024
  1. Trey Langley
  2. Ortanik Mikel
  3. Jace Daniel
  4. Jim Moon
  5. Sloppy Hogg
Hunt County Raceway
Unsanctioned Crates (604)
July 3, 2024
  1. Austin Theiss
  2. Donnie Shipp
  3. Dennie Gieber
  4. Troy Tindall
  5. Tim Simmons

Theiss won the Crate Late Model portion of the Tommy Davis Memorial.

Utah

Desert Thunder Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Wyatt Howard
  2. Casey Elliott
  3. Bobby Cook Jr.
Desert Thunder Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 12, 2024
  1. Casey Elliott
  2. Bobby Cook Jr.

Virginia

Winchester Speedway
RUSH Crates
July 20, 2024
  1. Kyle Hardy
  2. Mike Franklin
  3. Davin Kaiser
  4. Shaun Wetzel
  5. Jonathan DeHaven
Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2024
  1. Tyler Bare
  2. Joey Leavell
  3. Justin Williams
  4. Jesse Quick
  5. Roger Robertson Jr.

Braesen Fulton won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Tyler Bare
  2. Russell Erwin
  3. Justin Williams
  4. Derick Quade
  5. Joey Leavell
  6. Matt Long
  7. Logan Roberson
  8. Jack Brown
  9. Derrick Rankin
  10. Samuel Bryant

Bare, of Rockbridge Baths, Va., earned $5,000 for his victory in the Freedom 40. ... Starting outside the front row and leading all the way, Bare took the checkers 1.186 seconds ahead of pole-starting Russell Erwin. ... Logan Roberson started 13th and finished seventh. ... Fourteen drivers completed 40 laps.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 13, 2024
  1. Jonathan DeHaven
  2. Gerald Davis
  3. Austin Stover
  4. Mike Franklin
  5. Gunnar Walls

DeHaven led all 20 laps.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 12, 2024
  1. Braeson Fulton
  2. Logan Roberson
  3. Tyler Hoy
  4. Jack Brown
  5. Billy Beachler
Winchester Speedway
Steel Block Clash Series
July 6, 2024
  1. Kenny Moreland
  2. Tyler Bare
  3. Derick Quade
  4. Kyle Hardy
  5. Mike Franklin
  6. Michael Carter
  7. Austin Stover
  8. Bubby Tharp Jr.
  9. Jonathan DeHaven
  10. Justin Dillman

Kenny Moreland led all 30 laps for a $3,000 victory on the first-year Steel Block Clash miniseries. ... He took the checkers 0.818 of a second ahead of Tyler Bare. ... Sixteen drivers completed 30 laps. ... Moreland added $100 for setting fast time. ... Kyle Hardy won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 6, 2024
  1. Justin Williams
  2. Walker Arthur
  3. Joey Leavell
  4. Russell Erwin
  5. Jack Brown

Logan Roberson won the Crate Late Model feature.

Wisconsin

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Nick Anvelink
  2. Lukas Postl
  3. Mike Mullen
  4. Andy Karl
  5. Troy Springborn
Cedar Lake Speedway
USRA Limiteds
July 20, 2024
  1. Cade Nelson
  2. Zack Drews
  3. Lucas Peterson
  4. Matt Larson
  5. Jason McFadden

Nelson's victory came on the undercard of the Structural Buildings WISSOTA Challenge Series victory for Sam Mars.

Plymouth Dirt Track
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Taylor Scheffler
  2. Brad Mueller
  3. Jayden Schmidt
  4. Turk Letizia
  5. Justin Ritchie

Scheffler won his second straight Plymouth feature, turning back challenges from five-time track champ Brad Mueller. ... Scheffler has nine career Plymouth victories. ... Six cautions slowed the action, including on lap 16 when fire erupted in Joe Bongiorno's car. No injuries were reported.

Gondik Law Speedway
USRA Limiteds
July 19, 2024
  1. Cade Nelson
  2. Larry Fitzsimmons
  3. Derek Quinn
  4. Derek Berg
  5. Pat Kelley

Nelson's victory was on the undercard of the Twin Port Twin 25s for the Structural Buildings WISSOTA Challenge Series.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
July 19, 2024
  1. Lance Hofer
  2. Brad Waits
  3. Justin Sass
  4. Ryan Olson
  5. Triton Krause
Outagamie Speedway
Unsanctioned Supers
July 19, 2024
  1. Mike Mullen
  2. Taylor Scheffler
  3. Brett Swedberg
  4. Nick Anvelink
  5. Justin Ritchie

Mullen won from outside the front row. ... The event drew 20 cars.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 16, 2024
  1. Zack Friske
  2. Jason Zdroik
  3. Travis Friske
  4. Jesse Aho
  5. Josh Nevoraski
Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 12, 2024
  1. Ed Mills
  2. Jason Robbins
  3. Mike Kline
  4. D.J. Sweet
  5. Ty Webster
Outagamie Speedway
Unsanctioned Supers
July 12, 2024
  1. Jayden Schmidt
  2. Troy Springborn
  3. Mike Mullen
  4. Taylor Scheffler
  5. Brad Mueller

Jayden Schmidt, a second-year division racer from Seymour, Wis., notched his first career Late Model victory, winning at his home track. ... Brad Mueller finished fifth three days after his $20,000 Slinger Nationals at the paved Slinger (Wis.) Speedway.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 9, 2024
  1. Zack Friske
  2. Travis Friske
  3. Jason Zdroik
  4. Aaron Reivitis
  5. Guy Carley
Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 6, 2024
  1. Jake Redetzke
  2. Nick Panitzke
  3. Darrell Nelson
  4. Pat Doar
  5. John Kaanta

Redetzke led all 25 laps. ... Josh Wahlstrom won the USRA Limited Late Model feature.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Troy Springborn
  2. Chris Oertel
  3. Nick Anvelink
  4. Ron Berna
  5. Lukas Postl

West Virginia

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
July 20, 2024
  1. Logan Hitt
  2. Tim Senic
  3. Bob Gordon
  4. Troy Frazier
  5. Chad Tasker

Garret Paugh won the Crate Late Model feature.

Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
July 20, 2024
  1. Colten Burdette
  2. Brandon Weigle
  3. Travis Brown
  4. Robbie Scott
  5. Cody Rogers

Ryan Hare won the Crate Late Model feature.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
July 19, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. James Dennis
  3. Colten Burdette
  4. Todd Brennan
  5. T.J. Watson
Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
July 13, 2024
  1. Jacob Hawkins
  2. Kyle Lukon
  3. Derek Rogers
  4. Tim Senic
  5. Daniel Hill
  6. Kris Southern
  7. Bob Gordon
  8. Chris Cowling
  9. Chad Tasker
  10. Troy Frazier

Hawkins earned $3,000 in the Skidmore Memorial. ... Michael Lake contended early but retired in 16th. ... The track announced that July 27's inaugural Tim Hitt Memorial will pay $5,000-to-win for Super Late Models. ... Kyle Hardy won his first Elkins Crate Late Model feature.

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 12, 2024
  1. A.J. Hicks
  2. Kyle Hardy
  3. T.J. Salango
  4. Gunner Johnson
  5. Greg Carrico

Hicks won on the undercard of Donald McIntosh's Schaeffer's Southern Nationals victory.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
July 12, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. Colten Burdette
  3. Corey Miller
  4. Zach Hill
  5. Ronnie Mayle
Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Jacob Hawkins
  2. Logan Hitt
  3. Bob Gordon
  4. Chris Cowling
  5. Chad Green
  6. Kris Southern

Brent Trimble won the Crate Late Model feature.

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 6, 2024
  1. Shane Greco
  2. Mack Brookover
  3. T.J. Salango
  4. Doug Penny
  5. Stephen Martin

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
WISSOTA Late Models
July 21, 2024
  1. Heather Mertens
  2. Eddie Kirchoff
  3. Morris Oberle
  4. Ed Kirchoff
  5. Richard Haberstroh
Sweetwater Speedway
Unsanctioned Supers
July 6, 2024
  1. Jeremy Petty
  2. Scott Cimfl
  3. Jeff Meeker
  4. Scott Rhoades
  5. Greg Sharpe

Petty, of Smolan, Kan., swept the weekend.

Sweetwater Speedway
Unsanctioned Supers
July 5, 2024
  1. Jeremy Petty
  2. Greg Sharpe
  3. Jeff Meeker
  4. Scott Cimfl
  5. Scott Rhoades

Manitoba

Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
July 19, 2024
  1. Scott Greer
  2. Kevin Sexton
  3. Shane Holden
  4. Ryan Kereluk
  5. Jeff Pritchard
Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
July 18, 2024
  1. Shane Holden
  2. Kevin Sexton
  3. Scott Greer
  4. Jeff Pritchard
  5. Ryan Kereluk
Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
July 11, 2024
  1. Scott Greer
  2. Shane Edginton
  3. Kevin Sexton
  4. Ryan Kereluk
  5. Jeff Pritchard

Ontario

Buxton Speedway
DIRTcar Supers
July 20, 2024
  1. C.J. Field
  2. Jake Hooker
  3. Jim Dale Jr.
  4. Brad Simpson
  5. Joe Brosseau
Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 20, 2024
  1. Charlie Sandercock
  2. Steve Baldwin
  3. Anthony Rinaldi
  4. Brandon Mowat
  5. David Vandertoorn

Baldwin came from his tail starting spot to finish second to the pole-starting Sandercock.

Buxton Speedway
DIRTcar Supers
July 13, 2024
  1. Jake Hooker
  2. C.J. Field
  3. Marshall Hereygers
  4. Nick Glassford
  5. Mike Lewis
Ohsweken Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
July 12, 2024
  1. David Pangrazio
  2. Steve Baldwin
  3. Brandon Mowat
  4. Craig Graham
  5. Kyle Sopaz
  6. Rob Ledingham
  7. Michael Goudie
  8. Austin King
  9. T.J. Downs
  10. Brian McDonald

The pole-starting Pangrazio, of Elba, N.Y., led all but one lap to top the 24-car field and collect $2,000. ... Second-starting Steve Baldwin challenged Pangrazio early, leading lap five, before fading to 1,850 seconds back at the checkers. ... Rob Ledingham started 23rd and finished sixth. ... Pangrazio, Brandon Mowat and Kyle Sopaz won heats. ... Friday's 25-lap feature lasted 34 minutes, with 15 drivers completing the distance.

Buxton Speedway
DIRTcar Supers
July 6, 2024
  1. Andrew Reaume
  2. C.J. Field
  3. Jake Hooker
  4. Mike Lewis
  5. Nick Glassford
Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 6, 2024
  1. Steve Baldwin
  2. James Seymour
  3. Joshua Black
  4. Caley Weese-Seymour
  5. Charlie Sandercock

Search for results

advertisement
Sponsor 263
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information