Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1191
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 15, 2024
  1. Jade Luzenberg
  2. Todd Jones
  3. Austin Morris
  4. Ken Bolden
East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Montana Dudley
  2. Dana Eiland
  3. Joseph Brown
  4. Larry Harrod
  5. Joey Thomas

Keith McGuire won the 602 Crate Late Model feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 15, 2024
  1. Dale Lucas
  2. Josh Huss
  3. Isaiah Day
  4. D.G. Hawkins
  5. Parker Bell
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 15, 2024
  1. Billy Flannagan
  2. Justin Baker
  3. Steven Isbell
  4. Clent Busby
  5. Randall Vaden
Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 15, 2024
  1. Brent Cartwright
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Shane Gulledge

Jamie Godbee won the 602 Crate Late Model feature.

Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 15, 2024
  1. Jake Green
  2. Dustin Harris
  3. Cass Fowler
  4. Jay Brown
  5. Ray Walker
  6. Brent Rhodes
  7. Ron Bozarth
  8. Joseph Conner
  9. Michael Layman
  10. Nick Cordell

Green's victory is under protest. ... He's set to pick up a $3,000 payday. ... Joe Picklesimer won the night's 604 Crate Late Model feature.

Penton Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 14, 2024
  1. Joseph Brown
  2. Todd Morrow
  3. Payton Stevenson
  4. Matthew Taylor
  5. Simon Hayes

The track announced a $2,400-to-win race for Limited Late Models on June 28.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 14, 2024
  1. Dillard Hatchett
  2. Brandon Brown
  3. Charlie Ray Howell
  4. Ben Hulsey
  5. Austin Steele
Talladega Short Track
Crate Racin’ USA non-touring
June 14, 2024
  1. David Kay
  2. Heath Carr
  3. Jason Lively
  4. Zane Littleton
  5. Mario Gresham

Kay's victory was on the undercar of Jason Welshan's Vision Wheel Steel Block Bandits triumph. ... Mario Gresham won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 8, 2024
  1. Steven Jernigan
  2. Kevin Mitchell
  3. Austin Morris
  4. James Gilmore
  5. Tim Anderson
Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
June 8, 2024
  1. Dillon Tidmore
  2. Ryan Wilson
  3. Lucas Burns
  4. Cruz Skinner
  5. T.J. Brittain

Jason Lively (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Seth McCormack
  2. Steve Russell
  3. Brandon Brown
  4. Jacob Kolwyck
  5. Greg Wilhite

Cruz Wallace won the 604 Crate Late Model feature

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Shane Gulledge
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Chris Radley
Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 7, 2024
  1. D.G. Hawkins
  2. Osman Jones
  3. Dylan Hamilton
  4. Scooter Fredrickson
  5. Russell Flynn

Hawkins won from the pole position.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 7, 2024
  1. Logan Bradford
  2. Jacob Kolwyck
  3. Dan White
  4. Justin Jacobs
  5. Dusty Quillen

Cruz Wallace won the 602 Crate Late Model feature.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 1, 2024
  1. Montana Dudley
  2. Larry Harrod
  3. Joey Thomas
  4. Tyler Thomason
  5. Dana Eiland

Donnie Lumpkin won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 1, 2024
  1. Parker Bell
  2. Isaiah Day
  3. Josh Huss
  4. Nick Lambeth
  5. Bailey Martin

Arkansas

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Robby Moore
  2. Gavin Jordan
  3. John Hill
  4. Henry Gustavus
  5. Brian Woodard
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 14, 2024
  1. Heath Davenport
  2. Mark Tackitt
  3. Kevin Collins
  4. Jay Croney
Two Dollar Pistol Motor Speedway
Titan Legends Late Model Series
June 8, 2024
  1. Chandler Petty
  2. Geoff Aitken
  3. Eddie Hoyer
  4. Bryan Glaze
  5. Joseph Long
  6. Eckie Harrison
  7. Bryce Clark
  8. Heath Stephens
  9. Cam Glaze
  10. Chris Reed

Winning his second Legends tour victory of 2024, Petty, of Cabot, Ark., notched his series-leading 11th career victory. ... Leading all but the first lap or two, Petty beat Geoff Aitken to the checkers by 2.750 seconds. ... Bryan Glaze started 10th and finished fourth. .. Ten of 15 starters were running at the finish.

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Steven Crocker
  2. Chance Mann
  3. Kyle Beard
  4. Shawn Mann
  5. Peyton Foster
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 7, 2024
  1. Mark Tackitt
  2. Kevin Collins
  3. Heath Davenport
  4. Cole Murphy
  5. Jay Croney
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Steven Crocker
  2. Chris Jones
  3. Kris Lloyd
  4. Gavin Jordan
  5. Peyton Foster
Two Dollar Pistol Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Eddie Hoyer
  2. Michael King Jr.
  3. Heath Stephens
  4. Mark Martin
  5. Chris Reed

California

Antioch Speedway
Xtreme Late Model Series
June 8, 2024
  1. Anthony Slaney
  2. Clark Guglielmoni
  3. Rod Oliver
  4. Jake Dewsbury
  5. Ray Trimble
  6. Tim Yaeger
  7. Chester Kniss
  8. Paul Guglielmoni
  9. Tyler Lightfoot
  10. Terry Kaiser

Slaney, of Martinez, Calif., won his second straight Xtreme Series victory. ... Clark Guglielmoni led the first 14 of 25 laps before Slaney took command. ... Guglielmoni finished four seconds. ... Jake Dewsbury started ninth and finished fourth. ... Buddy Kniss scratched from the scheduled 13-car feature field.

Florida

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Taylor Jarvis
  2. Colton Leyendecker
  3. Steven Jernigan
  4. Kyle Bryant
  5. Kody Cook
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Mark Whitener
  2. Donnie Chappell
  3. Trynt Lloyd
  4. Jason Garver
  5. Dustin Carter

Bubba Roling won the 602 Crate Late Model feature.

All-Tech Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 14, 2024
  1. Mark Whitener
  2. Jason Garver
  3. Kyle Bridges
  4. Jordan Yawn
  5. Nevin Gainey

The track begins its summer break and resumes action in September.

East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Steve Mathis Jr.
  2. Phillip Cobb
  3. Doug Horton
  4. Matt Herlong
  5. Daniel Woody
  6. Travis Varnadore
  7. Billy Boyd Jr.
  8. Kevin Strife
  9. Cole Crawford
  10. Tim Barron

Mathis earned $3,500 in the Children's Dream Fund 50. ... QGS was the title sponsor. ... Matt Herlong picked up $250 as hard charger. ... Tanner Cobb's Tough Luck award also paid $250.

North Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 8, 2024
  1. Nevin Gainey
All-Tech Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 1, 2024
  1. Nick Johnson
  2. Bo Allen
  3. Jason Garver
  4. Kyle Bridges
  5. Cameron Saunders

Jason Garver won the 602 Crate feature.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
June 1, 2024
  1. Donnie Chappell
  2. Kody Jett
  3. Mikey Kopka
  4. Austin Leamon
  5. Tim Swartz

Kale Van Sickle won the 602 Crate feature.

Georgia

Sugar Creek Raceway
Red Clay Series
June 15, 2024
  1. Kenny Collins
  2. Chris Woods
  3. Braxtin Barber
  4. Colton Berrong
  5. Shaun Sise
  6. Josh Adkins
  7. Jonathan Cope
  8. Nathan Bray
  9. Bobby Elkins
  10. Cooper Twiggs

Staring outside the front row, Kenny Collins of Colbert, Ga., earned $2,000 for the victory on the Red Clay Series for 602 Crate Late Models. ... He led all 30 laps. ... The pole-starting Chris Woods and finished 1.572 seconds behind in second. ... Josh Adkins came from 12th to finish sixth. ... Thirteen drivers completed 30 laps. ... In the track's Limited Late Model feature, Tucker Anderson took the checkers; Junior Whitener won the 604 Crate Late Model feature.

Dixie Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Jason Croft
  2. Dale Thurman
  3. Casey Turman
  4. Kirk Atkins
  5. Rucker Orr

Dylan Perry (604) and Taylor Cole (602) won Crate Late Model features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Chris McKeehan
  2. John Anderson
  3. Danny Sanders
  4. Ken Lampp
  5. James Cason

Chase Watkins won the 602 Crate feature.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Ricky McClain
  2. Caleb Gay
  3. Joshua Bishop
  4. Kam Boyd
  5. Jordan Feider-Yawn

Landon Mathews won the three-car feature for 602 Crates.

Needmore Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 15, 2024
  1. Tucker Walker
  2. Scott Waters
  3. Wiley McDaniel
  4. Brandon Haire
  5. Chase Giddens
Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Drew Collins
  2. Brady Cornett
  3. Larry Timms
  4. Adam Smith

Collins earned $1,500 in the four-car feature. ... Kevin Stephens won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 604 Series
June 8, 2024
  1. Austin Horton
  2. Zach Leonhardi
  3. Jimmy Thomas
  4. Greg Martin
  5. Matt Henderson
  6. Ryan Ray
  7. Bubba Pollard
  8. Bryson Mitchell
  9. Colby Darda
  10. Clint Smith

Horton, of Whitesburg, Ga., earned $3,000 for his fourth career CRUSA touring victory. ... He started fifth and led the final nine laps. ... Pole-starting Zach Leonhardi, who led 27 circuits, gave up the lead to Horton on lap 32. ... Eighteen drivers completed 40 laps. ... Ryan Ray started 14th and finished sixth. ... Former World of Outlaws Case Late Model Series racer Clint Smith (newly announced as a member of the Class of 2024 in the Georgia Racing Hall of Fame) finished 10th.

Cochran Motor Speedway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 602 Series
June 8, 2024
  1. Kenny Collins
  2. Wil Herrington
  3. Chase Giddens
  4. Landon Mathews
  5. Caleb Ashby
  6. Logan Bradford
  7. Donald Fredrickson II
  8. Holden Nowell
  9. Nathan Bray
  10. Chaz Haskins

Collins, of Colbert, Ga., earned $3,000 for his victory on the first-year tour for Crate Racin' USA 602 Crate Late Models. ... Wil Herrington rallied from eighth to the runner-up spot. ... Eight of 13 starters were running at the finish.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
June 8, 2024
  1. Ivedent Lloyd Jr.
  2. Chase Collins
  3. Adam Bedenbaugh
  4. Chad Tuten
  5. Johnny Collins
  6. Bo Allen
  7. Morrie West
  8. Jimmy Morey
  9. Dylan Browning
  10. Paul Jorgensen

Lloyd, of Ocala, Fla., led the final four laps for a $2,500 payday, his first on the Southern Clash circuit. ... Chase Collins led the first 26 laps. ... Eight of 19 starters completed 30 laps. ... Scot Waters won the 602 Crate feature.

North Georgia Speedway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
June 8, 2024
  1. Blake Craft
  2. Tucker Anderson
  3. Ray Cook
  4. Rusty Ballenger
  5. Dante Curtis
  6. Jason Welshan
  7. Austin Neely
  8. Jadon Frame
  9. Hayden Ownbey
  10. John Ownbey

The third-starting Craft, of Canon, Ga., led all but the first three of 40 laps in capturing his first career Topless Outlaw tour event. ... He earned $3,000 in taking the checkers 1.784 seconds ahead of Tucker Anderson. ... Thirteen drivers finished on the lead lap. ... Jason Welshan started 13th and finished sixth.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Chip Brindle
  2. Sawyer Tinker
  3. Zane Littleton
  4. Andy Picklesimer
  5. Tim Clark
  6. Cade Brookshire
  7. A.J. Carlisi
  8. Jody Hixson
  9. Joe Picklesimer
  10. Austin Breedlove

Brindle's victory was on the undercard of Blake Craft's Topless Outlaws victory. ... Jake Green won the 602 Crate feature.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Drew Benfield
  2. Sylvan Schuette
  3. Bryan Robinson
  4. Brett Shook
  5. Mark Wilbanks

Nick Sellers won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Chris McKeehan
  2. James Cason
  3. Chris Woods
  4. Danny Sanders
  5. Brad Basey

Chris Woods won the 602 Crate feature.

Historic 441 Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 8, 2024
  1. Donnie Bazemore Jr.
  2. Marvin Fulford
  3. Jacob Howell
  4. Grimsley Fulford
  5. Wesley Robertson
Cochran Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 2, 2024
  1. Baker Davis
  2. Lark Haskins
  3. Ashley Murphy
  4. Timmy Jenson
  5. Landon Mathews

Davis won on the undercard of the Southern All Star event for Super Late Models.

Lavonia Speedway
GM Performance 602 Series
June 1, 2024
  1. Devon Morgan
  2. Billy Rushton
  3. Nathan Bray
  4. Dalton Peavy
  5. Frankie Beard
  6. Brandon Haley
  7. Michael Smith
  8. Crandall Turner
  9. Chris Woods
  10. Bryan Tullis

Polesitter Devon Morgan of Easley, S.C., earned $1,500 in the GM 602 tour. ... Billy Rushton finished second with sixth-starting Nathan Bray in third. ... Outside front-row starter Frankie Beard settled for fifth. .. Chris Woods improved seven positions in finishing ninth. ... Alex Vance and Jay Merck scratched from the 22-car feature. ... Jimmy Johnson won Lavonia's Limited Late Model feature.

Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 1, 2024
  1. Caleb Gay
  2. Jordan Feider-Yawn
  3. Joshua Bishop
  4. Robbie Cowart
  5. Kam Boyd

Gay's victory came on the undercard of Dalton Cook's $20,000 Hunt the Front Super Dirt Series triumph. ... Koulton Herbert won the 602 Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Will Harris
  2. James Cason
  3. Danny Sanders
  4. Brad Basey
  5. Lance Finn

Cade Cagle won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Booger Brooks
  2. Tate McCollum
  3. Mark Page
  4. Mike Weed
  5. Randall Powell

Jake Rainey won the Crate Late Model feature. ... The track drew 128 cars among seven divisions.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 1, 2024
  1. Tucker Anderson
  2. Junior Whitener
  3. Zane Littleton
  4. Devin Stuart
  5. Daniel Helton

Danny Ledford won the Limited Late Model feature and Cooper Twiggs won the 602 Crate feature.

Iowa

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
June 16, 2024
  1. Eric Pollard
  2. T.J. Fortmann
  3. Joel Callahan
  4. Steve Johnson
  5. Luke Merfeld
Mason City Motor Speedway
PRO Late Model Victory Ford Tour
June 16, 2024
  1. J.D. Auringer
  2. Nick Marolf
  3. Zach Less
  4. Sean Johnson
  5. Matt Ryan
  6. Jeff Aikey
  7. Dakota Simonsen
  8. Lance Mish
  9. Michael Trulson
  10. Logan Duffy

The second-starting Auringer, of Waterloo, Iowa, led all 25 laps to collect $1,000 and his first series victory of the season and second of his career. ... Third-starting Nick Marolf trailed Auringer the final 10 laps, finishing 2.418 seconds back. ... Zach Less gained three spots and completed the podium finishers. ... Less and Sean Johnson won heats. ... Sunday's feature lasted 12 minutes, with 10 drivers running at the finish.

34 Raceway
IMCA Late Models
June 15, 2024
  1. Evan Miller
  2. Ray Raker
  3. Jesse Bodin
  4. Josh Foster
  5. Josh Schneiderman

Miller extended his IMCA points lead.

Lee County Speedway
DIRTcar Crates
June 15, 2024
  1. Tommy Elston
  2. Austin Becerra
  3. Spencer Havermale
  4. Vance Wilson
  5. Darin Weisinger
Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 14, 2024
  1. Andy Nezworski
  2. Bryce Garnhart
  3. Kasey Williams
  4. Jesse Bodin
  5. Nathan Balensiefen

Nezworski regained the lead from Williams with three laps remaining for his first victory of the season at the quarter-mile oval. ... Cruz Birkhofer was among heat winners. ... Davenport hosts the DIRTcar Summer Nationals on June 18.

Independence Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2024
  1. Sean Johnson
  2. Logan Duffy
  3. Matt Ryan
  4. Greg Kastli
  5. Andy Nezworski
Benton County Speedway
PRO Late Model Victory Ford Tour
June 9, 2024
  1. Logan Duffy
  2. Nick Marolf
  3. Justin Kay
  4. Jeff Aikey
  5. J.D. Auringer
  6. Sean Johnson
  7. Bobby Hansen
  8. Dakota Simonsen
  9. Ron Boyse
  10. Darrel DeFrance

Starting outside the front row, Duffy, of Independence, Iowa, led all 25 laps for a $1,250 payday. ... He notched his first victory on the PRO Late Model Victory Ford Tour. ... He finished second in points last season in the tour's opening campaign. ... Duffy took the checkers 0.377 of a second ahead of fifth-starting Nick Marolf. ... Polesitter Justin Kay finished third. ... Jeff Aikey started ninth and finished fourth. ... Eleven of 17 starters completed 25 laps in the 11-minute race. .. Vic Lovejoy, Dan Kessler and Chase Brunscheen scratched from the feature. ... Matt Ryan retired on lap 22 while running seventh.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
June 9, 2024
  1. Jeff Tharp
  2. Joel Callahan
  3. Evan Miller
  4. Luke Merfeld
  5. Ryan Hill

Tharp won from his fourth starting spot. ... Polesitter T.J. Fortmann retired in 11th. He led the first eight laps, slipped back to third by lap 17 and retired a lap later.

Lee County Speedway
DIRTcar Crates
June 8, 2024
  1. Tommy Elston
  2. Denny Woodworth
  3. Nick Marolf
  4. Darin Weisinger
  5. Jeremy Pundt
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
June 8, 2024
  1. Jesse Sobbing
  2. Nick Deal
  3. Sterling Perkins
  4. Zach Zeitner
  5. Mike Collins
34 Raceway
IMCA Late Models
June 8, 2024
  1. Josh Foster
  2. Gary Webb
  3. Evan Miller
  4. Travis Denning
  5. Ray Raker
Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 7, 2024
  1. Mitch Morris
  2. Evan Miller
  3. Nathan Balensiefen
  4. Matt Ryan
  5. Joe Beal

Morris, a division rookie, became the track's first two-time winner of 2024. ... The sixth-starting Morris overtook Miller on the 20th lap and won by 1.347 seconds.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2024
  1. Joel Callahan
  2. Ron Klein
  3. Eric Pollard
  4. Mitch Morris
  5. Evan Miller

Callahan added the hometown victory to his triumph two nights earlier at Davenport (Iowa) Speedway.

Independence Motor Speedway
PRO Late Model Victory Ford Tour
June 1, 2024
  1. Sean Johnson
  2. Curt Martin
  3. Logan Duffy
  4. Matt Ryan
  5. J.D. Auringer
  6. Evan Miller
  7. Bobby Hansen
  8. Jeff Aikey
  9. Andy Nezworski
  10. Greg Kastli

Hometown driver Sean Johnson earned $1,000 for a PRO Late Model Victory Ford Tour at Independence. ... The third-starting Johnson also won a series event last season. ... Polesitter Logan Duffy led the first 15 laps but settled for third. ... Runner-up Curt Martin was 0.227 of a second behind at the finish. ... Sixteen drivers completed every lap of the 20-minute race. ... Matt Ryan improved eight positions in finishing fourth. ... Evan Miller also picked up eight spots in finishing sixth. ... Matt Mish scxratched from the 23-car feature.

Lee County Speedway
DIRTcar Crates
June 1, 2024
  1. Tommy Elston
  2. Spencer Havermale
  3. Ron Boyse
  4. Denny Woodworth
  5. Josh Foster

Illinois

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
June 15, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Chase Osterhoff
  3. Colby Eller
  4. Dustin Wiltermood
  5. Jamie Wilson
Highland Speedway
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. Mike Harrison
  2. Matt Bailey
  3. Todd Rehg
  4. Dan Jacober
  5. Shaun Horstmann
Spoon River Speedway
DIRTcar Supers
June 14, 2024
  1. Mike Chasteen Jr.
  2. Spencer Diercks
  3. Brandon Eskew
  4. Tucker Finch
  5. Justin Reed

The track resumed the season under promoter Tim Neidig with Chasteen win the $1,200 Super Late Model event. ... The Super division will mostly alternate with Crate Late Model the rest of the year.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 14, 2024
  1. McKay Wenger
  2. Kyle Hammer
  3. Taylor Scheffler
  4. Donny Walden
  5. Mike Spatola

Dakota Ewing won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
June 9, 2024
  1. Jason Perry
  2. Denny Woodworth
  3. Tommy Elston
  4. Jamie Wilson
  5. Sam Halstead

Perry snapped Elston's personal three-race winning streak in the division.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
June 9, 2024
  1. Joe Beal
  2. Jesse Bodin
  3. Gary Webb
  4. Travis Denning
  5. Andy Nezworski

Beal won from his fifth starting spot. ... Polesitter Ryan Claeys led two laps but faded to finish ninth. ... The event drew 13 cars.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
June 8, 2024
  1. McKay Wenger
  2. Todd Bennett
  3. Colby Sheppard
  4. Brandon Sweitzer
  5. Jake Little

The DIRTcar Summer Nationals opens at Peoria with a $5,000-to-win event June 12.

Highland Speedway
DIRTcar Supers
June 8, 2024
  1. Michael Kloos
  2. Mike Harrison
  3. Chad Zobrist
  4. Blaze Burwell
  5. Tyler Stevens

Kloos denied Harrison his second victory of the weekend (he won the previous night at Brownstown Bullring in Brownstown, Ill.).

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
June 8, 2024
  1. Kyle McMahon
  2. Colby Eller
  3. Dalton Mannin
  4. Dustin Wiltermood
  5. Derek Smith
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Spencer Diercks
  2. Donny Walden
  3. McKay Wenger
  4. Bob Gardner
  5. Kevin Weaver

Diercks, of Davenport, Iowa, notched his first career Farmer City victory. ... He took the lead from Donny Walden on the seventh lap. ... The event drew 21 Super Late Models. ... Jose Parga led flag-to-flag in the Crate Late Model feature.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Mike Harrison
  2. Blaze Burwell
  3. Matt Bailey
  4. Adam Tischhauser
  5. Jordan Bauer

Driving a Josh Carroll-owned No. 24, Harrison won the Bi-State Battle feature from the pole. ... The track hosts the DIRTcar Summer Nationals on June 21.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 7, 2024
  1. Chase Osterhoff
  2. Austin McCarty
  3. Matt Hammond
  4. Axle Wicker
  5. Ben Kirchner

Osterhoff won by nearly a three-second margin.

Lincoln Speedway
DIRTcar Crates
June 7, 2024
  1. Dakota Ewing
  2. Blaise Baker
  3. Braden Johnson
  4. Brandon Sweitzer
  5. Colby Eller

The event drew 12 cars.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
June 2, 2024
  1. Tommy Elston
  2. Jason Perry
  3. Jamie Wilson
  4. Denny Woodworth
  5. Braden Bilger
East Moline Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2024
  1. Travis Denning
  2. Jesse Bodin
  3. Andy Nezworski
  4. Joe Ross
  5. Gary Webb

Denning started outside the front row and topped a 14-car field.

Indiana

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
June 15, 2024
  1. Chad Stapleton
  2. Derek Groomer
  3. Rohn Moon
  4. Robert Rainey
  5. Alan Magner

Tyler Cain led the first five laps before retiring and handing the point to Stapleton.

Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 14, 2024
  1. Derek Groomer
  2. Tyler Cain
  3. Tyler Neal
  4. Steve Peeden
  5. Raymond Humphrey

Paragon hosted the Dave Peeden Memorial. ... Groomer won the 19-car feature from the pole position.

Shadyhill Speedway
DIRTcar Crates
June 8, 2024
  1. A.J. Cooley
  2. Jace Owens
  3. Michael Lofgren

Cooley won his first Crate Late Model feature.

Kansas

Dodge City Raceway Park
High Plains Kansas DIRTcar Series
June 15, 2024
  1. Tad Pospisil
  2. Brandon Conkwright
  3. Delbert Smith
  4. Kip Hughes
  5. Jason Rogers
  6. Troy Burkhart
  7. William Nusser
  8. Joe Bellm
  9. Troy Bynum
  10. Mike Petersilie

Polesitter Tad Pospisil of Norfolk, Neb., earned $4,000 at Dodge City in capturing the Dave Garmann Memorial, the season's richest victory on the High Plains circuit. ... He took the checkers 3.508 seconds ahead of seventh-starting Brandon Conkwright. ... Josh Leonard, who won the previous night's opener and started outside the front row, retired at halfway while running third. ... Lyndon Bolt made an 11th-to-fifth charge. ... A dozen drivers completed 30 laps. ... The race honored the late two-time Colorado Late Model Association champion, who died at age 57 in 2019. ... The event drew 32 cars.

Dodge City Raceway Park
High Plains Kansas DIRTcar Series
June 14, 2024
  1. Josh Leonard
  2. Tad Pospisil
  3. Kip Hughes
  4. Eli Ross
  5. Brandon Conkwright
  6. Chris Bragg
  7. Dan Smith
  8. Delbert Smith
  9. Troy Burkhart
  10. Lyndon Bolt

The third-starting Leonard, of Gibbon, Neb., led the final 22 laps to capture Friday's $1,000 weekend opener, notching his 12th career series win and tying Dakota Berry for first on the tour's all-time wins list. ... Tad Pospisil led the opening three laps from the pole before finishing 1.124 seconds back. ... Dan Smith started 19th and finished seventh. ... Leonard, Eli Ross, Jason Rogers and Kip Hughes won heats. ... Smith and Troy Burkhart won consolations. ... Smith topped the 38-car field in time trials. ... June 15's Dave Garmann finale pays $4,000-to-win.

81 Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
June 8, 2024
  1. Brandon Conkwright
  2. Dusty Leonard
  3. Dan Smith
  4. Delbert Smith
  5. Eli Ross
  6. Dalon Helm
  7. Mike Petersilie
  8. Zach Nickell
  9. Adam Popp
  10. Bob Bills

The fifth-starting Conkwright, of Warnego, Kan., notched his first career Apex Healthcare Partners Sooner Series victory, earning $1,000 in leading the final two laps. ... Dan Smith led all the way until getting to the wall and flattening a tire, allowing Conkwright to slip by. ... “We just happened to get through the lapped traffic at the right time and made the move to pass him on the white-flag lap,” Conkwright said. ... He took the checkers 1.827 seconds ahead of Dusty Leonard. ... Eleven drivers completed 25 laps. ... Polesitter Delbert Smith finished fourth. ... Eli Ross started 10th and finished sixth.

Kentucky

Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 16, 2024
  1. Zach Dennis
  2. Jim Gray
  3. Jamie Bosecker
  4. Lyle Tooley

Dennis earned $1,000.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 15, 2024
  1. Dustin Rollins
  2. Brandon Tibaldi
  3. Trey Horton
  4. Nolyn Forrester
  5. Brody Yarbrough
Richmond Raceway
Fastrak Crates
June 15, 2024
  1. Dalton Brown
  2. Jason Barrett
  3. Ethan Toedter
  4. Chris Johnson
  5. Jake Henry
Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Jeff Watson
  2. Tommy Bailey
  3. Roman Wesley
  4. Jordan Wesley
  5. Eddie Hasty
Mountain Motor Speedway
American All-Star Crates (non-touring)
June 14, 2024
  1. Brandon Fouts
  2. Raymond Nichols
  3. Shannon Thornsberry
  4. Ralph Francis
  5. Lenny Bates

The track continued the season under new promoter Darren Slone after the departure of Donnie Adams.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Jeff Watson
  2. Logan Walls
  3. Shane Craine
  4. Steve Stollings
  5. Eddie Hasty
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Tommy Bailey
  2. Matthew Smith
  3. Steve Elliott
  4. Shawn Hibbard
  5. Gary Swafford
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Kenneth Howell
  2. Clint Keenan
  3. Larry Martin Jr.
  4. Nicky Pennington
  5. Alan Henderson
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
June 8, 2024
  1. Avery Taylor
  2. Derek Fisher
  3. Tyler Collins
  4. Zach Hill
  5. Shannon Thornsberry

Taylor earned $2,507 for capturing the Jesse Dillow Memorial in a tight battle with Fisher and Collins.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Justin Lee Carter
  2. Jacob Curnette
  3. William Rose
  4. Dustin Booth
  5. Austin Mullett

Shannon Thornsberry won the Crate Late Model feature.

Louisiana

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 15, 2024
  1. Darin Patrick
  2. Colton Guin
  3. Payton Stevenson
  4. Carlton Traweek
  5. James Shirley
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
June 7, 2024
  1. Luke Bennett
  2. Donald Watson
  3. Rodney Sheridan
  4. Blake Glass
  5. TeWayne May

Bennett won from the pole position.

Manitoba

Dead Horse Creek Speedway
WISSOTA Late Models
June 1, 2024
  1. Mike Greseth
  2. Scott Greer
  3. Tyson Turnbull
  4. Mike Balcaen
  5. Ryan Kereluk
  6. Brent Steg
  7. Steve Anderson
  8. Aron Petkau
  9. Shane Holden

Greseth, of Harwood, N.D., earned $2,000 in the opening round of the McNaught Cadillac Cup. ... June 2's program also pays $2,000-to-win. ... Runner-up Scott Greer was 5.5 seconds behind at the checkers. ... The event was originally on the Northern LateModel Racing Association, but a rainy weekend prior forced the event to be rescheduled as an independent WISSOTA Late Model show. ... The event drew nine cars. ... Greseth of Steve Anderson of Devils Lake, N.D., were the lone Americans in the field.

Maryland

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Taylor Farlling
  2. Brad Omps
  3. Andy Anderson
  4. Casey Steinhoff
  5. Justin Dillman

Farlling led all 20 laps. ... “We tried something we really weren’t sure on, but it definitely was a good idea.” Farlling said. “Our car was on a rail, but we started out front so I felt like a sitting duck the whole race.”

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. D.J. Myers
  2. Ryan Zook
  3. Shawn Shoemaker
  4. Andy Fries
  5. Devin Hart

Myers won from the pole over the 10th-starting Zook and 13th-starting Shoemaker. ... Bryan Benton's car was heavily damaged in a lap-seven wreck. Gunnar Walls was creeping down the backstretch and after several cars slipped by, Benton's car climbed the left rear corner of the Walls machine and flipped violently. ... Benton was OK but disappointed his race car was destroyed because no caution was thrown for the slowing car.

Michigan

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Ryan VanderVeen
  2. David Hilliker
  3. Ryan Lanphierd
  4. Travis Stemler
  5. Ashlee Scott

VanderVeen started fourth. ... Pole-starting J.C. Witherspoon ended up sixth.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Mike Vandermark
  3. Bill Bray
  4. Matthew Sprague
  5. Rich Neiser

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Scott Moenaert
  2. Shawn O'Connor
  3. Lenny Goretski
  4. Gerald Willette
  5. Molly Murawski
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. Chad Finley
  2. Rylee Knoll
  3. Brandon Thirlby
  4. Greg Gokey
  5. Eric Spangler

Finley had a two-victory weekend coupled with a triumph at I-96 Speedway in Lake Odessa, Mich.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 14, 2024
  1. Chad Finley
  2. Andrew Terrill
  3. Greg Gokey
  4. Brandon Thirlby
  5. Eric Spangler

Finley won from his sixth starting spot. ... Polesitter Rylee Knoll finished eighth in the 20-car field.

I-96 Speedway
DIRTcar Supers
June 14, 2024
  1. Travis Stemler
  2. Nick Kurtz
  3. Chase Burda
  4. Jake Rendel
  5. Bry Johnson
Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Dona Marcoullier
  2. Greg Gokey
  3. Rylee Knoll
  4. Eric Spangler
  5. Brandon Thirlby

Marcoullier won the 19-car feature from his fourth starting spot. ... Brandon Thirlby improved seven positions in rounding out the top five.

I-96 Speedway
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Travis Stemler
  2. Chad White
  3. Bill Bray
  4. Jake Rendel
  5. Bry Johnson
Mid-Michigan Raceway Park
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Michael Archer

Minnesota

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 15, 2024
  1. Kyle Peterlin
  2. Skeeter Estey
  3. Ben Heinle
  4. Danny Vang
  5. Mark Heinle
Madison Speedway
USRA Limiteds
June 15, 2024
  1. Rick Schroeder
  2. Brad Staples
  3. Trevor Walsh
  4. Adam Prieve
  5. Justin Larson
I-94 EMR Speedway
USRA Limiteds
June 14, 2024
  1. Adam Prieve
  2. Derek Quinn
  3. Ben Wolden
  4. Scott Zimmerman
  5. Andrew Tysdale
Bemidji Speedway
WISSOTA Late Models
June 9, 2024
  1. Cole Schill
  2. Blake Higginbotham
  3. Don Shaw
  4. Matt Sparby
  5. Billy Kendall III

Schill started outside the front row and led 25 laps. ... He earned $1,250. ... The one-off event drew 19 Late Models. ... Drivers who had never been to Bemidji received free admission.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 8, 2024
  1. Johnny Broking
  2. Derek Vesel
  3. Danny Vang
  4. Skeeter Estey
  5. Billy Kendall III

Broking, of Grand Rapids, Minn., notched his first Late Model victory.

Proctor Speedway
WISSOTA Late Models
June 2, 2024
  1. Kevin Burdick
  2. Jeff Massingill
  3. Jeff Provinzino
  4. Danny Vang
  5. Tim McMann

The seventh-starting Burdick led the final three laps after overtaking Provinzino. .... Polesitter Ronnie Malecki faded to sixth. ... Kevin Carlson scratched from the scheduled 11-car feature.

I-94 EMR Speedway
USRA Limiteds
June 1, 2024
  1. John Winge
  2. Jarrett Huus
  3. Blake Boelens
  4. Larry Samuelson
  5. Bodie Croninger

The 43-year-old Winge's first-ever victory was on the undercard of Tyler Peterson's NLRA triumph.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 1, 2024
  1. Kyle Peterlin
  2. Jeff Provinzino
  3. Danny Vang
  4. Johnny Broking
  5. Ben Heinle

Missouri

Monett Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 16, 2024
  1. Andy Bryant
  2. Tyler Wolff
  3. Kylan Garner
  4. Sawyer Crigler
  5. Steve Johnson

Bryant, of Fort Scott, Kan., earned $1,000. ... Justin Wells scratched.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. Daryn Klein
  2. Blaze Burwell
  3. Devin McLean
  4. Rusty Griffaw
  5. Darrel Moser
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Tyler Hibner
  2. Mark Dotson
  3. Jackson Brawner
  4. Michael King
  5. Rodney Phillips

Hibner is 3-for-3 in 2024.

Lucas Oil Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
June 15, 2024
  1. Justin Wells
  2. Andy Bryant
  3. Johnny Fennewald
  4. Tyler Kuykendall
  5. Tucker Cox

Wells won the $2,000 makeup from last month, but Johnny Fennewald won the night's second feature to claim a $500 bounty on Wells, who had to restart on the tail after a lap-seven incident. ... "Honestly, I wouldn't even care if they paid me that bounty after this week," Fennwald said. "I want to race door-to-door and outrun him." ... Wells had captured six straight division races before his loss.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
June 14, 2024
  1. Tucker Cox
  2. Kyle Graves
  3. Chase Breid
  4. Alan Westling
  5. Tyler Shaw

Matt Becker was scheduled to start on the pole but scratched from the lineup.

Bethany Fairgrounds Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Shayne Bailey
  2. Tommy Cordray
  3. Paul Glendenning
  4. Jenna Johnson
  5. Michael Dotson
Moberly Motorsports Park
POWRi Late Models (non-touring)
June 4, 2024
  1. Chad Walter
  2. Matt Becker
  3. David Melloway
  4. Alan Westling
  5. Ashlee Lancaster
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Tyler Hibner
  2. Mark Dotson
  3. Tommy Cordray
  4. Jackson Brawner
  5. Michael King

Hibner notched his second Late Model victory of the season.

Central Missouri Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
June 1, 2024
  1. Johnny Fennewald
  2. Kaeden Cornell
  3. Tucker Cox
  4. Alan Westling
  5. Darren Peters

Fennewald overtook Cornell on the 13th lap. ... The Late Model division was an 11th-hour addition to the program.

Bethany Fairgrounds Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Michael Dotson
  2. Shayne Bailey
  3. Paul Glendenning
  4. Holt Johnston
  5. Stephen Meierer

Mississippi

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 15, 2024
  1. Randall Beckwith
  2. Monte Skinner
  3. Nick Thrash
  4. Hayden Cliburn
  5. Josh Parkerson

Beckwith's victory was on the undercard of the $12,000 Comp Cams Super Dirt Series victory for Spencer Hughes.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 14, 2024
  1. David Williamson
  2. Chase Cooper
  3. K.I. Davis III
  4. Rodney Sheridan
  5. Blake Glass
Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 8, 2024
  1. Shannon Lee
  2. Ronnie Graham
  3. David Williamson
  4. Sid Scarbrough
  5. Derek Smith
Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 8, 2024
  1. Eli Thomas
  2. Ashley Newman
  3. Josh Thomas
  4. Peter Hazzard
  5. Justin Paxton

Thomas won on the undercard of Brian Rickman's Mississippi State Championship Challenge Series victory.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 7, 2024
  1. David Williamson
  2. Shannon Lee
  3. Ben Davis
  4. Joshua Motichek
  5. Hunter Breland

Montana

Gallatin Speedway
WISSOTA Late Models
June 14, 2024
  1. Beau Nave
  2. Paul Leach
  3. Ty Hample
  4. Rock Degele
  5. Travis Shumate

Eleven drivers completed the main event.

North Carolina

Ultimate Motorsports Park
Unsanctioned Crates (604)
June 16, 2024
  1. Beckham Malone
  2. Kendal Tucker
  3. Justin Hudspeth
  4. Chase McCormick
  5. Jarrett Edwards

Malone's victory was on the undercard of Hudson O'Neal's $15,000 Super Late Model triumph in the Sidney Langston Memorial. ... Chris Cheek won the 602 Crate feature.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Matthew Bissette
  2. Bobby Liles
  3. Joe Radford
  4. Cy Nelms Sr.
  5. Timmy Mills
Carolina Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
June 14, 2024
  1. Brandon Dockery
  2. Matthew Nance
  3. Mark Greene
  4. Richard Kuiken
  5. Colton Stanley
  6. Justin Mintz
  7. Jesse Rockett
  8. Timbo Mangum
  9. Scott Shirey
  10. Kevin Godwin

Dockery earned $3,000 in topping a 23-car field in the Steve Heintz Tribute, an event on the Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw circuit. ... The hometown driver earned his second series victory of the season; he also won June 1 at Lnacaster (S.C.) Motor Speedway. ... Runner-up Matthew Nance took the lead with 15 laps remaining, but Dockery regained the point to lead the final six laps. ... Nance finished 0.665 of a second behind at the checkers. ... Nine drivers completed 35 laps. ... Blue Ridge drivers head to Cherokee Speedway in Gaffney, S.C., for a June 15 event.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 14, 2024
  1. Sanders Overman
  2. Josh Pierce
  3. Tom Wilson
  4. Brad Rigdon
  5. Larry Jackson

The 30-year-old Overman, of Edonton, N.C., captured his first Late Model feature. ... He's in his second season in the division.

Harris Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
June 8, 2024
  1. Ron Parker
  2. Scott Shirey
  3. Timbo Mangum
  4. Brandon Dockery
  5. Johnny Pursley
  6. Alex Hendren
  7. Banks Johnson
  8. Dalton Hodge
  9. Bubba Russell
  10. Mike Huey

Parker, of Lawndale, N.C., earned $2,500 for his Charlie Blanton Memorial victory. ... He notched his first victory since 2021 at Harris. ... Runner-up Scott Shirey rallied from his seventh starting spot. ... Johnny Pursley improved 10 positions in rounding out the top five. ... The track announced its June 15 Carolina Clash event has been removed from the series schedule.

Fayetteville Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 8, 2024
  1. Jason Dickerson
  2. Morghan Johnson
  3. Steven Thompkins II
  4. Tyler Payne
  5. Chason Beasley
Fairgrounds Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Joey Johnson
  2. Keith Hart
  3. Brett Mundwiler
  4. Mike Mundwiler
  5. Raymond Pennington

North Dakota

Devils Lake Speedway
WISSOTA Late Models
June 15, 2024
  1. Tucker Pederson
  2. Jason Strand
  3. Dustin Strand
  4. Brody Troftgruben
  5. Rusty Kollman

Pederson, the son of current racer and former River Cities Speedway champ Joey Pederson, scored his first career Late Model division victory. ... The 20-year-old won in the eighth start of his rookie season. ... He owns 50 career street stock victories and titles at Greenbush (Minn.) Race Park and RIver Cities.

Devils Lake Speedway
WISSOTA Late Models
June 7, 2024
  1. Brody Troftgruben
  2. Dustin Strand
  3. Travis Robertson
  4. Cole Schill
  5. Joey Pederson

Nebraska

Boone County Raceway
IMCA Late Models
June 14, 2024
  1. Cory Dumpert
  2. Greg Krohn
  3. Bryan Molt
  4. Matt Haase
  5. Alex Banks
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
June 13, 2024
  1. Beau Johnson
  2. Drew Baker
  3. Kale Kosiski
  4. Chris Johnson
  5. Jordan Krug

Johnson, of Plainview, Neb., led all 20 laps from the pole. .. Jordan Krug posted his first career top-five in the Late Model division. ... Cory Dumpert scratched from the 18-car feature lineup.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
June 8, 2024
  1. Anthony Roth
  2. Devin Johnson
  3. Chase Osborne
  4. Kaleb Jasperson
  5. Cory Dumpert
Lincoln County Raceway
Western Outlaw Late Model Series North
June 1, 2024
  1. Joe Bellm
  2. Don Geist
  3. Denton Duncan
  4. Bryan Molt
  5. Kelly Yutterman

Bellm, of Broomfield, Colo., earned $1,000 in the Western Outlaw Late Model Series North division event. ... The first-year tour drew eight entrants.

New Mexico

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Xavier Ortega
  2. Shane McNutt
  3. Walton Kyle Jr.
  4. Brandon Cruse
  5. Eric McNutt

New York

Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 15, 2024
  1. Austin Allen
  2. Brett Marlatt
  3. Rich McNeal
  4. Garrett Hefner
  5. Joe Layfield
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Greg Oakes
  2. Darrell Bossard
  3. Kyle Bedell
  4. Ryan Scott
  5. Bob Dorman

Oakes led all 25 laps. ... David Parker won the Crate Late Model feature. ... Multitime Late Model champ Dave Hess Jr. won his 100th multidivision victory at Stateline with a modified triumph worth $2,300.

Freedom Motorsports Park
Unsanctioned Supers
June 14, 2024
  1. Mike Knight
  2. Chub Frank
  3. Greg Oakes
  4. Bump Hedman
  5. Andy Boozel
  6. Doug Eck
  7. Bob Dorman
  8. Jason Genco
  9. Kyle Bedell
  10. Ryan Scott

Mike Knight earned $4,000 for winning the Pete Loretto Memorial, despite his car slowing of turn four heading for the checkers. ... Second-finishing Chub Frank piled into Knight's car just past the flagstand with Greg Oakes and Bump Hedman also collected. ... The contact sent Frank's car on a barrel roll; he was OK with his car coming to rest on its wheels. ... Kyle Bedell took the lead from Knight early before Knight regained the point in traffic. ... Doug Eck spun for a lap-25 yellow but recovered to finish sixth. ... The event drew 16 cars.

Ransomville Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
June 14, 2024
  1. Charlie Sandercock
  2. Nate Rinaldi
  3. David Pangrazio
  4. Jimmy Johnson
  5. Brandt Graham
  6. Billy DuBois
  7. Jon Rivers
  8. Brandon Mowat
  9. Ryan Lambert
  10. Austin King

Snapping polesitter Nate Rinaldi's two-race winning streak on the Vanderlaa Northeast Crate Late Model Alliance, fourth-starting Charlie Sandercock of Trenton, Ontario, captured the 30-lap feature. ... Leading all the way, Sandercock beat Rinaldi to the checkers by 3.265 seconds. ... Twelfth-row starters David Pangrazio and Jimmy Johnson rallied to finish third and fourth (Johnson recovered from a disqualification in his heat race). ... Third-starting Ryan Lambert ended up ninth. ... Fifteen drivers completed 30 laps and 17 were running at the finish.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 8, 2024
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Rickie Loucks
  4. Steve LeBarron
  5. Tony Kelley
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 8, 2024
  1. Dave Hess Jr.
  2. Darrell Bossard
  3. Jason Genco
  4. Ryan Scott
  5. Greg Oakes

Hess led 25 laps to notch his 42nd career Stateline victory in the division and his 99th multidivision triumph at the Busti, N.Y., oval. .. Jason Genco won the Crate Late Model feature after overtaking David Parker on the 13th lap. ... Genco is five victorie away from tying all-time division victories leader Max Blair.

Genesee Speedway
RUSH Crates
June 6, 2024
  1. Chad Homan
  2. Jeremy Wonderling
  3. Braeden Dillinger
  4. Dave DuBois
  5. Doug Ricotta
Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 1, 2024
  1. Brett Marlatt
  2. Steve LeBarron
  3. Austin Allen
  4. Rickie Loucks
  5. Pat Parker
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Andy Boozel
  2. Darrell Bossard
  3. Jason Genco
  4. Bob Dorman
  5. Douglas Eck

Dominating the 25-lapper, Boozel won his first Stateline feature since Sept. 2, 2011. ... Douglas Eck's fifth-place finish was a career-best. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature after overtaking Kyle Zimmerman on the 10th lap.

Genesee Speedway
RUSH Crates
June 1, 2024
  1. Ed Carley
  2. Austin Hauser
  3. Dave DuBois
  4. Jon Rivers
  5. Bill Holmes

Carley, of Freedom, N.Y., led all 25 laps in his first weekend of racing since 2019 (he hadn't competed regularly since 2014). .... His last Crate Late Model victory came Aug. 27, 2011, at Stateline Speedway in Busti, N.Y. ... Carley drove his son Zack's car; Zack is recovering from a hand injury.

Ohio

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Kyle Moore
  2. Dave Hornikel
  3. Doug Drown
  4. J.R. Gentry
  5. Ryan Markham

Moore won his fifth straight feature at Wayne County. ... J.R. Gentry came from 19th to fourth. ... A multicar spin drew a lap-six yellow. ... Another caution a lap later also stacked up cars. ... A late caution appeared when CoDee Schinder's left-side body panel got stuck under the car of Brock Pinkerous, the 14-year-old making his second career Super Late Model start.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. Zack Dohm
  3. Colten Burdette
  4. Zach Milbee
  5. Pete Crum
  6. Chad Roush
  7. Freddie Carpenter
  8. Derek Rogers
  9. William Rose
  10. Bub Crum

The sixth-starting Tyler Carpenter of Parkersburg, W.Va., earned $3,000 for completing a sweep of the Rumble on the Ridge weekend. ... Runner-up Zack Dohm started on the third row with Carpenter. ... Carpenter won the previous night's race after making an engine change during a rain delay, rushing to his race shop to swap powerplants before returning to the track.

Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Mike Meyers
  2. Dakota Pennington
  3. John Melvin
  4. Kent Keyser
  5. Jimmy Keith
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. Colin Shipley
  2. Rusty Smith
  3. Mathew Chapman
  4. Jake Rendel
  5. Carter Murday

In a makeup feature, Steve Kester led flag-to-flag to outrun Jake Rendel, Rusty Schill, Colin Shipley and Carter Schlenk.

Raceway 7
RUSH Crates
June 14, 2024
  1. Breyton Santee
  2. Billy Henry
  3. Jim Rasey
  4. Cory Sines
  5. Chad Sines

Santee led all the way for his 10th career Raceway 7 Crate Late Model victory.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
June 14, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. Colten Burdette
  3. Zach Milbee
  4. Pete Crum
  5. Corey DeLancey

Carpenter dashed home during a rain delay to make a motor swap and came back to win. ... Skyline hosts a $3,000-to-win Super Late Model feature on June 15.

Muskingum County Speedway
RUSH Crates
June 13, 2024
  1. Brent Trimble
  2. Lincoln Smith
  3. Logan Reed
  4. Larry Holbrook
  5. Tyler Horst

Trimble earned $1,500 in the Thursday special for Ohio Sprint Speedweek.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Rusty Schlenk
  2. Kyle Moore
  3. Devin Shiels
  4. Mike Bores
  5. Ryan Markham

Winning his fourth of the season at Attica and 42nd of his career, Schlenk led all 25 laps, lapping all but five competitors. ... Moore was nine seconds behind at the finish. .. “The car was just awesome. I could move anywhere on the track to make passes," Schlenk said. "The track was technical, smooth and racy … kudos to the track crew on an awesome race surface.”

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
June 7, 2024
  1. Nathon Loney
  2. Thomas Baker
  3. Nick Cox
  4. Larry Bellman
  5. Jason Brennan
Wayne County Speedway
DIRTcar Supers
June 1, 2024
  1. Kyle Moore
  2. Ryan Markham
  3. J.R. Gentry
  4. Larry Bellman
  5. Clint Coffman

Moore won his fourth straight at Wayne County and added a second weekend victory (he won Friday in Attica, Ohio).

Muskingum County Speedway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Anthony Kinkade
  2. Clint Keenan
  3. Todd Brennan
  4. Kye Blight
  5. Colten Burdette

With the victory, Kinkade guaranteed himself a starting spot in July 6's Lucas Oil Late Model Dirt Series event thanks to the Stakt-sponsored Challenge. ... Leading the final nine laps, Kinkade won from his seventh starting spot, outrunning 21st-starting runner-up Clint Keenan. ... Polesitter Todd Brennan settled for third. ... Steve Peeden won the Crate Late Model feature over Kyle Lukon, leading all 15 laps.

Oklahoma

Tri-State Speedway
POWRi Revival Dirt Late Model Series
June 8, 2024
  1. Justin Wells
  2. Kylan Garner
  3. Andy Bryant
  4. Brett Hansen
  5. Jacob Magee
  6. Joe Gorby
  7. Jim Body
  8. Jim Vanzandt
  9. John Willard
  10. Glen Powell

Wells earned $2,000 for his first POWRi Revival Dirt Late Model Series victory. ... He started outside the front row and won by a half-second over Kylan Garner. ... Polesitter Joe Gorby finished sixth. ... Ten drivers completed 30 laps.

Outlaw Motor Speedway
POWRi Revival Dirt Late Model Series
June 7, 2024
  1. Jon Kirby
  2. Cole Wells
  3. Joe Godsey
  4. Joe Gorby
  5. Brett Hansen
  6. Kip Hughes
  7. Donnie Shipp
  8. Eli Ross
  9. Jason Redman
  10. Dustin Dixon

The second-starting Kirby, of Russellville, Ark., led all 30 laps to earn a $2,000 payday in the Revival Series inaugural event. ... Fourth-starting Cole Wells trailed Kirby the final 20 laps, finishing 1.651 seconds back. ... Donnie Shipp started 13th and finished seventh. ... Brett Hansen topped the 20-car field in time trials. ... Damian Patocka and Jacob Magee won heats. ... Hansen won the dash, earning the pole starting position.

Oregon

Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
June 8, 2024
  1. Bricen James
  2. Preston Luckman
  3. Braden Fugate
  4. Dennis Souza
  5. Hannah Robison

James earned $2,000 for his Tidal Wave 50.

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Jeremy Short
  2. Andrew Short
  3. Correy Barbari
  4. Daniel Wieczorek
  5. Trevor Hansen
Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Collen Winebarger
  2. Rob Mayea
  3. Kye Frick
  4. Trent Elliott
  5. Kyle Yeack

Winebarger won the Strawberry Cup.

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Andrew Short
  2. Correy Barbari
  3. Jeremy Short
  4. Ty Whitney
  5. Daniel Wieczorek

Pennsylvania

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
June 16, 2024
  1. Andy Boozel
  2. Dave Hess Jr.
  3. Doug Eck
  4. Greg Oakes
  5. Bump Hedman

David Parker won the Crate Late Model feature for his second victory of the weekend (he won the previous night at Stateline Speedway in Busti, N.Y.).

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Paul Kot
  2. Doug Eck
  3. Clay Ruffo
  4. Tyler Wyant
  5. Kenny Schaffer
Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Ken Schaltenbrand
  2. Joe Petyak
  3. John Wayne Weaver
  4. Jon Lee
  5. Rodney Phillips

Rich Wicker won the Semi-Late feature.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 15, 2024
  1. Brandon Burgoon
  2. Mike Reft
  3. Ben Policz
  4. Tim Shaffer
  5. Kassidy Kamicker

Burgoon won from his fourth starting spot. ... Polesitter Daryl Charlier ended up sixth in the 15-car field.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
June 14, 2024
  1. Michael Norris
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Alex Ferree
  4. Tyler Dietz
  5. John Garvin Jr.

Norris won from his seventh starting spot in the 21-car feature. ... His third straight victory gives him a qualifying spot in the Firecracker 100 on June 22. ... Brock Pinkerous, 14, was making his Super Late Model debut and led until nine laps were remaining when contact with Norris sent him spinning. ... Tyler Dietz came from 15th to fourth.

Dog Hollow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 14, 2024
  1. Nate Smith
  2. Jarid Ivory
  3. Ryan Caldwell
  4. Nick Botteicher
  5. Marvin Williams

Mike Laughard won the Crate Late Model feature.

McKean County Raceway
RUSH Crates
June 13, 2024
  1. Jeremy Wonderling
  2. Dustin Waters
  3. Paul Grigsby
  4. Bill Holmes
  5. Chuck LaFleur

Wonderling led all the way in the caution-free 25-lapper that drew 13 entries.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
June 9, 2024
  1. Dave Hess Jr.
  2. Darrell Bossard
  3. Ryan Scott
  4. Chub Frank
  5. Mike Knight

Hess started sixth. ... Polesitter Greg Oakes finished seventh in the 13-car field. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature.

Marion Center Raceway
RUSH Crate Late Model Series
June 8, 2024
  1. Jeremy Wonderling
  2. Joe Martin
  3. Ryan Montgomery
  4. Kyle Zimmerman
  5. Brandt Graham
  6. Davin Kaiser
  7. Brock Pinkerous
  8. Brad Mesler
  9. Clate Copeman
  10. Jared Miley

Polesitter Jeremy Wonderling of Wellsville, N.Y., earned $3,000 for his second RUSH touring victory of the season. ... He led the final 12 laps. ... Ryan Montgomery rallied from 12th to third. ... Brandt Graham improved 20 positions to round out the top five.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 8, 2024
  1. Kenny Schaffer
  2. Tyler Wyant
  3. Tony Musolino
  4. Matt Tifft
  5. Todd English

Matt Tifft, a driver with an ARCA and NASCAR background, ran fourth.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 8, 2024
  1. Jon Lee
  2. Joe Petyak
  3. John Wayne Weaver
  4. Ken Schaltenbrand
  5. Michael Duritsky

Lee earned $1,500. ... Jeremy Wonderling won the RUSH Crate Late Model Series feature.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Brad McGinnis
  2. Devin Hart
  3. Trent Brenneman
  4. Ryan Zook
  5. Jaxton Garman

McGinnis won his second in a row on the undercard of Gregg Satterlee's Appalachian Mountain Speedweek victory.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Kyle Lear
  2. Daniel Garrett
  3. Mike Walls
  4. D.J. Myers
  5. Matt Glanden

In a makeup feature, D.J. Myers won over Matt Cochran, Devin Frey, Michael Walls and John Moser. ... The track hosts the Appalachian Mountain Speedweek on June 11.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
June 8, 2024
  1. Braeden Dillinger

Dillinger won his third in a row in the division.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 8, 2024
  1. Ben Policz
  2. Zach Gunn
  3. Brandon Burgoon
  4. Jake Gunn
  5. Mike Reft

Policz led the final 13 laps. ... Cole Petrelle led the first seven laps but retired on the 12th lap while running second. ... Mike Reft rallied from 16th for a top-five finish.

McKean County Raceway
RUSH Crate Late Model Series
June 7, 2024
  1. Bryce Davis
  2. Jeremy Wonderling
  3. Brock Pinkerous
  4. Jared Miley
  5. Joe Martin
  6. Jim Rasey
  7. Austin Allen
  8. Ashton Briggs
  9. Ed Carley
  10. Benjamin Easler

Davis regained the lead from Wonderling with five laps remaining for a $3,000 victory on the RUSH Crate Late Model Series. ... Davis won by a half-second margin. ... Sixteen drivers finished on the lead lap.

Dog Hollow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 7, 2024
  1. Tom Decker III
  2. Brad Benton
  3. Matt Martin
  4. Marvin Williams
  5. Nick Botteicher

Ryan Montgomery won the Crate Late Model feature.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Michael Norris
  2. Logan Zarin
  3. John Garvin Jr.
  4. Ken Schaltenbrand
  5. Tyler Dietz

The hometown driver Norris won the 20-car feature from his 10th starting spot. ... Norris has four victories at Lernerville in five Super Late Model events. ... Polesitter Alex Ferree led 19 laps before retiring. ... Chub Frank and Colton Flinner both retired after a single lap.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 7, 2024
  1. Clinton Hersh
  2. Devin Weyandt
  3. Shawn Shoemaker
  4. George Dixon Jr.
  5. Kaiden Bard

Hersh topped the nine-car feature.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 7, 2024
  1. Gary Little
  2. B.J. Hudson
  3. Dan Gill
  4. Dan Smeal
  5. Josh Henry

Winning his third feature of the season, Little made an outside pass on Smeal to take command.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
June 7, 2024
  1. George Casto
  2. L.C. Powers
  3. Braeden Dillinger
  4. Zach Herring
  5. Luke Hyre
Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Rick Eckert
  2. Andrew Yoder
  3. Dylan Yoder
  4. Logan Zarin
  5. Justin Weaver
  6. Kyle Lee
  7. Trever Feathers
  8. Hayes Mattern
  9. Bryan Bernheisel
  10. Gary Stuhler

Going fifth to first over a three-lap stretch, Eckert, of York, Pa., denied Andrew Yoder his third straight $4,000 Super Late Model victory. ... Yoder led the first 20 laps from outside the front row, but the ninth-starting Eckert led the final five circuits. ... Eckert stretched his margin at the finish to 2.541 seconds. ... Polesitter Justin Weaver, his team rebounding from engine woes, started on the pole and finished fifth. ... Port Royal hosts the Appalachian Mountain Speedweek on June 8.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Dwayne Brooks
  2. Dylan Cecce
  3. Paul Kot
  4. Clay Ruffo
  5. Todd English

Brooks won the track's 60th Anniversary season opener.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Lane Snook
  2. Devin Frey
  3. Coleby Frye
  4. Daulton Bigler
  5. Larry Baer

Mifflintown, Pa.'s Snook, 16, won the 20-lap feature for his first feature victory. ... Bigler rallied from his 21st starting spot to finish fourth. ... Scott Palmer won a makeup feature over Snook, who started 23rd and rallied to finish second.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 1, 2024
  1. Brandon Burgoon
  2. Brian Huchko
  3. Zach Gunn
  4. Ben Policz
  5. Daryl Charlier

Zach Gunn rallied from 10th to third.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Ryan Montgomery
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Michael Duritsky
  4. Joe Petyak
  5. Del Rougeux

Rich Wicker won the Semi-Late feature.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
June 1, 2024
  1. Braeden Dillinger
  2. Clinton Hersh
  3. Clate Copeman
  4. Troy Shields
  5. John Over

John Over led 17 laps from the pole before a flat tire forced him to pit. ... Dillinger started seventh.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Nick Loffredo
  2. Luke Hoffner
  3. B.J. Hudson
  4. Jeremy Lippert
  5. Dan Gill

Loffredo overtook Hoffman on the 10th lap. ... Three cautions stalled the action on the ninth lap.

South Carolina

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Justin Fite
  2. Wes Helms
  3. Ben Gable
  4. Brian Helms
  5. Justin Hobgood
Cherokee Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
June 15, 2024
  1. Jesse Rockett
  2. Justin Mintz
  3. Mike Huey
  4. Brandon Dockery
  5. Aaron Weed
  6. Alex Hendren
  7. Bryan Fawley
  8. Baron McDowell
  9. Devon Morgan
  10. Gary Mabe

The sixth-starting Jesse Rockett of Lucia, N.C., earned $3,300 for his Robbie Weaver Memorial victory on the Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw circuit. ... Rockett led the final eight laps after overtaking polesitter Alex Hendren, who led 31 circuits. ... Rich Kuiken led only the first lap. ... Hendren ended up sixth, the final car on the lead lap. ... Mike Huey made a 16th-to-third charge and fifth-finishing Aaron Weed started 21st.

Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Michael Batten
  2. Michael Marlowe
  3. Shaun Harrell
  4. Bradley McCaskill
  5. Bryan Ridgeway

Leading all the way from the pole, Batten won the Sandra Miller Memorial. ... Batten earned $2,500.

Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 15, 2024
  1. Luke Cooper
  2. Jasper Brown
  3. Billy Rushton
  4. Colby Cannon
  5. Larry Teal
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 8, 2024
  1. Billy Rushton
  2. Mitchell Dickerson
  3. Dale Timms
  4. Jasper Brown
  5. Jason Alexander
Lancaster Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
June 1, 2024
  1. Brandon Dockery
  2. Johnny Pursley
  3. Timbo Mangum
  4. Matt Long
  5. Dalton Hodge
  6. Aaron Weed
  7. Kevin Godwin
  8. Raymond Brown
  9. Colton Stanley
  10. Gary Mabe

Brandon Dockery of Gastonia, N.C., led all 25 laps for a $2,000 Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw tour event. ... Dockery took the checkers 2.635 seconds ahead of Johnny Pursley. ... Seven drivers completed 25 laps. ... Reigning series champion Scott Shirey retired after three laps.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
June 1, 2024
  1. Jeremy Steele
  2. Jacob Brown
  3. Dennis Franklin
  4. Travis Steele
  5. John Ruggiero Jr.
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 1, 2024
  1. Colby Cannon
  2. Danny Hurley
  3. Larry Teal
  4. Mitchell Dickerson
  5. Jasper Brown
Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Shaun Harrell
  2. Michael Marlowe
  3. A.J. Belanger
  4. Bradley McCaskill
  5. Johnny Pridgen

Harrell pocketed $2,500.

South Dakota

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2024
  1. Tyler Peterson
  2. Chad Becker
  3. Chuck Swenson
  4. Trevor Anderson
  5. Scott Ward

Peterson won from his eighth starting spot. ... Pole-starting Blake Swenson was 10th. ... Curt Kranz was the lone retiree from the 13-driver field. ... Konner Sperle won the Limited Late Model feature.

Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
June 15, 2024
  1. Chase Gelling
  2. Dustin Arthur
  3. Josh Skorczewski
  4. Cole Searing
  5. Jayson Good
Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
June 14, 2024
  1. Kent Arment
  2. Dustin Arthur
  3. Josh Skorczewski
  4. Chase Gelling
  5. Thomas Weisgram
Bandit Speedway
WISSOTA Late Models
June 8, 2024
  1. Lyndon Bolt
  2. Lynn Amick
  3. Morris Oberle
  4. Alysse Morris Bolt
  5. Heather Mertens
Park Jefferson Speedway
IMCA Late Models
June 6, 2024
  1. Jesse Sobbing
  2. Zach Zeitner
  3. Evan Miller
  4. Mike Collins
  5. Alex Banks
Bandit Speedway
WISSOTA Late Models
June 1, 2024
  1. Lynn Amick
  2. Lyndon Bolt
  3. Corey Aga
  4. Alysse Morris Bolt
  5. Morris Oberle
Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
June 1, 2024
  1. Cole Searing
  2. Josh Skorczewski
  3. Jayson Good
  4. Chad Becker
  5. Thomas Weisgram

Tennessee

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. Ronnie Cooper
  2. Richard Smith
  3. Larry Barber Jr.
  4. Harley Barber
  5. Jeremy Anderson

Travis Smith (604) and Braeden Frost (602) won Crate Late Model features. ... The 604 feature had two cars.

Duck River Raceway Park
Topless Outlaw Dirt Racing Series
June 15, 2024
  1. Christian Hanger
  2. Jadon Frame
  3. Jordan Judge
  4. Brad Skinner
  5. Logan Brown
  6. Clint Nichols
  7. Anthony White
  8. Anthony White Jr.
  9. Dillard Hatchett
  10. Daniel Miller

Third-starting Christian Hanger of Winchester, Tenn., earned $4,000 for his second career victory on the Topless Outlaws circuit. ... He led all but two of 40 laps. ... Brad Skinner started 14th and finished fourth. ... Ten drivers completed 40 laps. ... Pole-starting Austin Neely led the first two laps; he retired just past halfway. ... His previous Topless Outlaws victory came in the 2023 season opener, also at Duck River. ... Landon Franklin won the 602 Crate feature.

Clayhill Motorsports Park
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 15, 2024
  1. Chris Tays
  2. Dylan Murray
  3. Tim Hays
  4. Kevin Smith
  5. Mark Alan Bivens
Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Mike Weeks
  2. Tim Damron
  3. Jason Cardwell
  4. Kyle Courtney
  5. Austin Langley
Thunderhill Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Jason Partin
  2. Dusty Quillen
  3. Derrick Donegan
Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2024
  1. Hayden Ownbey
  2. Michael Smith
  3. Mike Evans
  4. Bradley Goodman
  5. Aaron Watson
I-75 Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 14, 2024
  1. Bradley Lewelling
  2. Justin Smith
  3. Dylan Perry
  4. Cody Courtney
  5. Perry Delaney

Brady Lee won the 602 Crate Late Model feature.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Freddie Smith
  2. Corey Posey
  3. Jordan Judge
  4. Jack Franklin
  5. Kane Newby

Duck River veteran David Gentry won the 602 Crate feature.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
June 8, 2024
  1. Matt Cooper
  2. Larry Barber Jr.
  3. Ronnie Cooper
  4. Adam Ray
  5. Cyle Forgy

Michael Luna won the 604 Crate Late Model feature.

Camden Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 8, 2024
  1. Rex Berry
  2. Dakota Berry
  3. Jimmy Halford
  4. Justin Pugh
  5. Dustin Rollins
Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Tim Damron
  2. Jason Cardwell
  3. Zach Shannon
  4. Mike Weeks
  5. Derek Burtchfield

Damron earned $2,000 for capturing the Ducky Jones Memorial.

Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Clyde Overholt
  2. Josh Collins
  3. Jacob Owens
  4. Brian Smith
  5. Odie Overholt
Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Clyde Overholt
  2. Josh Collins
  3. Jacob Owens
  4. Brian Smith
  5. Odie Overholt
Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Jesse Lowe
  2. Kyle Courtney
  3. Kelby Norwood
  4. Jeff Neubert
  5. Donnie Van Winkle
I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 7, 2024
  1. Hayden Ownbey
  2. Kyle Courtney
  3. Jason Manley
  4. Jason Welshan
  5. Bobby Giffin

Chip Brindle (604) and Michael Courtney (602) won Crate Late Model features.

Texas

Big O Speedway
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. Jim Moon
  2. Ortanik Mikel
  3. Chase Raymond
  4. Sloppy Hogg
  5. Jack Lewis
I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Cody Leonard
  2. Kody Hardage
  3. Ryan Doyon
  4. Brandon Brzozowski
  5. Matt Fox

Virginia

Winchester Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Davin Kaiser
  2. Jeremiah Marshall
  3. Tyler Hoy
  4. Greg Carrico
  5. Levi Crowl
Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 15, 2024
  1. Dawson Lowe
  2. Joey Johnson
  3. Nathan Walker
  4. Jack Scott
  5. Keith Hart
Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 14, 2024
  1. Justin Williams
  2. Logan Roberson
  3. Joey Leavell
  4. Billy Beachler
  5. Jesse Quick

Natural Bridge hosts a $10,000-to-win American All-Stars event for Crate Late Models on June 15.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Mike Franklin
  2. Austin Stover
  3. Gerald Davis
  4. Craig Parrill
  5. Scott Palmer
Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 8, 2024
  1. Daniel Durham
  2. Nathan Walker
  3. Dawson Lowe
  4. Bill Tesh
  5. Joey Johnson
Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2024
  1. Russell Erwin
  2. Tyler Bare
  3. Justin Williams
  4. Joey Leavell
  5. Ricky Wells

Walker Arthur won the Crate Late Model feature.

Winchester Speedway
RUSH Crates
June 1, 2024
  1. Kyle Hardy
  2. Davin Kaiser
  3. Jared Powell
  4. Shaun Wetzel
  5. Travis Campbell
  6. Tyler Hoy
  7. Craig Parrill
  8. Trevor Collins
  9. Brian Booze
  10. Branson Woodward

Hardy earned $4,000 in the Buddy Armel Tribute. ... Hardy took the lead from Jared Powell on the 11th lap and led the rest of the 35-lapper. ... Runner-up Davin Kaiser finished 1.089 seconds behind at the checkers. ... "He's a legend for a reason and won a ton a races. He paved the way for us guys to keep racing," Hardy said. "Like I said, it's not about us tonight. It's about the Armel family and just being a part of Buddy. It's truly an honor to win this race."

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 1, 2024
  1. Justin Williams
  2. Ryan Adams
  3. Ronnie Martin Jr.
  4. Randall Gibson
  5. Matt Hildebrand

Michael Ayers won the 602 Crate feature.

Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
June 1, 2024
  1. Davis Lipscombe
  2. Corey Almond
  3. Jarrett Edwards
  4. Ben Scott
  5. Billy Hubbard

Lipscombe's victory was on the undercard of Russell Erwin's Vision Wheel Steel Block Bandits victory.

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 14, 2024
  1. Dustin Sorensen
  2. A.J. Diemel
  3. Jesse Glenz
  4. Cole Searing
  5. Darrell Nelson
  6. Nick Anvelink
  7. Cory Crapser
  8. Jordan Yaggy
  9. Chad Olsen
  10. Brett Swedberg

The sixth-starting Sorensen of Rochester, Minn., took the lead from Jesse Glenz on the 13th of 40 laps and captured the second night of the unsanctioned Masters weekend, earning $5,000. ... A $12,000 prize awaits June 15's feature winner. ... Sorensen cruised to victory late, beating runner-up A.J. Diemel to the checkers by nearly five seconds. ... Sorensen lapped all but nine competitors. ... Polesitter Pat Doar finished 11th. ... The event drew 46 entries. ... Matt Larson won the USRA Limited Late Model feature over Justin Sass.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 14, 2024
  1. D.J. Sweet
  2. Ty Webster
  3. Ethan Pickard
  4. Mike Kline
  5. Brock Sauer
Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 13, 2024
  1. Sammy Mars
  2. Kevin Burdick
  3. Cole Searing
  4. Nick Panitzke
  5. A.J. Diemel
  6. Jesse Glenz
  7. Jake Redetzke
  8. Dan Bargender
  9. Shane Edginton
  10. James Giossi

The second-starting Mars, of Menomonie, Wis., took control on lap 11 and never looked back en route to earning $3,000 in Thursday's Masters opener. ... Fourth-starting Kevin Burdick finished 1.113 seconds back. ... Cole Searing rallied from 12th to finish third. ... A.J. Diemel made a 22nd-to-fifth charge. ... The event drew 51 entries. ... Charlie Olsen won the USRA Limited Late Model feature.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 11, 2024
  1. Jesse Aho
  2. Jason Zdroik
  3. Aaron Reivitis
  4. Travis Friske
  5. Zack Friske

The 42-year-old Aho, of Twin Lakes, Minn., won in his first Crate Late Model start. ... He's a 10-time track champ in the B-mod division and elected to move up to Late Models in 2024.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 7, 2024
  1. Jason Robbins
  2. Ethan Pickard
  3. Ed Mills
  4. DeWayne Moss
  5. Mike Kline

Robbins won the 11-car feature from his fifth starting spot.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
June 7, 2024
  1. Brad Waits
  2. Matt Larson
  3. Kory Ressie
  4. Justin Sass
  5. Ryan Olson

Waits won on the undercard of Dustin Sorensen's Wabam Dirt Kings Tour triumph.

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 1, 2024
  1. Pat Doar
  2. Sammy Mars
  3. Nick Panitzke
  4. James Giossi
  5. Dan Bargender

Bargender rallied from 18th for a top-five finish. ... Charlie Olsen won the USRA Limited Late Model feature.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Justin Ritchie
  2. Ron Berna
  3. Troy Springborn
  4. Justin Schmidt
  5. Lukas Postl

West Virginia

Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. Cole Perine
  2. Brandon Weigle
  3. Caiden Black
  4. Daniel Hill
  5. Tyler Riggs

A.J. Spagnuolo won the Crate Late Model feature.

Princeton Raceway
Unsanctioned Crates (604)
June 15, 2024
  1. Rick Williams
  2. Shane Greco
  3. Doug Penny
  4. Jeremy Patton
  5. Shawn Endicott
Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
June 15, 2024
  1. Jacob Hawkins
  2. Tim Senic
  3. Logan Hitt
  4. Dylan Lewis
  5. Kris Southern

Hawkins won the 30-lapper from his eighth starting spot. ... His first Elkins victory came on Father's Day 20 years earlier in the modified division. ... Brent Trimble won the Crate Late Model feature.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
June 8, 2024
  1. Bob Gordon
  2. Tim Senic
  3. Troy Frazier
  4. Jacob Hawkins
  5. Logan Hitt

Gordon won his first Super Late Model feature at the track since Aug. 21, 2021. ... Billy Beachler won his first Elkins Crate feature since June 29, 2018.

Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
June 8, 2024
  1. Todd Brennan
  2. Steve Weigle
  3. Colten Burdette
  4. Derek Stefanick
  5. Corey Conley

Brennan grabbed his first Tyler County victory. ... Brennan and polesitter Travis Brown got together early in the race and Brown spun, restarting on the tail. ... Kyle Thomas won the Crate Late Model feature.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
June 7, 2024
  1. Zach Hill
  2. Corey Conley
  3. Ronnie Mayle
  4. Luke Morey
  5. Chad Roush
Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
June 1, 2024
  1. Tyler Carpenter
  2. Travis Brown
  3. Mike Benedum
  4. Cody Rogers
  5. Brandon Weigle

Carpenter also won the night's King of the Hill competition. ... Ryan Hare scored a Crate Late Model repeat ... Carpenter and Ryan Payne also teamed up to win the Grocery Car race sponsored by Middlebourne Galaxy Food Center. the Carpenter-Payne team edged the Travis Brown-Kyle Thomas team by inches in a frontstretch competition where one driver (Carpenter) sat in the cart and other (Payne) pushed.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
June 1, 2024
  1. Michael Lake
  2. Bob Gordon
  3. Tim Senic
  4. Logan Hitt
  5. Dylan Lewis

Lake, who also captured a victory one night earlier at Ohio Valley Speedway in Washington, W.Va., won from his seventh starting spot. ... Polesitter Logan Hitt setteld for fourth in the 16-car field. ... George Casto won the Crate Late Model feature.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
WISSOTA Late Models
June 15, 2024
  1. Eddie Kirchoff
  2. Ed Kirchoff
  3. Heather Mertens
  4. Richard Haberstroh

Manitoba

Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
June 15, 2024
  1. Scott Greer
  2. Kevin Sexton
  3. Shane Holden
  4. Frank Veert
  5. Aron Petkau

Greer captured the season opener.

Ontario

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 15, 2024
  1. C.J. Field
Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 8, 2024
  1. Jake Hooker
  2. C.J. Field
  3. Brian Speelman
  4. Nick Glassford
  5. Brad Simpson
Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2024
  1. Brandon Mowat
  2. Charlie Sandercock
  3. Steve Baldwin
  4. Kyle Sopaz
  5. Ryan Lambert

Mowat led all the way. ... Polesitter Anthony Rinaldi ran second much of the way before fading.

Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 1, 2024
  1. Charlie Sandercock
  2. Steve Baldwin
  3. Nate Rinaldi
  4. Caley Weese-Seymour
  5. Brian McDonald

Brian McDonald led four laps, but when he got too high on the backstretch, Sandercock took control and raced to his first victory of 2024.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 1, 2024
  1. C.J. Field
  2. Eric Spangler
  3. Jake Hooker
  4. Cody Vandewynckel
  5. Jim Jones

Search for results

advertisement
Sponsor 263
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information