Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1183
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

History

Tar Heel 50

2020

Oct. 22 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Fall Nationals)

Pos. Driver, hometown

1. Brandon Overton, Evans, Ga., $10,000

2. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

3. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

4. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

5. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

6. Vic Hill, Mosheim, Tenn.

7. Levi Hicks, Andrews, N.C.

8. David Payne, Murphy, N.C.

9. Will Roland, Jasper, Ga.

10. Matthew Nance, Ronda, N.C.

11. John Eller, Oxford, N.C.

12. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

13. Johnny Cloer Jr., Chatsworth, Ga.

14. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

15. Kip Cochran, Franklin, N.C.

16. Drew Deaver, McCaysville, N.C.

17. Craig Greer, Cleveland, Tenn.

18. Kenny Collins, Colbert, Ga.

19. Tegan Evans, Clinton, Iowa

20. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

21. Will Harris, Maysville, Ga.

22. Jason Berrong, Murphy, N.C.

Lap leaders: Clanton 1-44; Overton 45-53

Fast qualifier (among 26 cars): Overton, 12.364 seconds

Dash winner: Overton

Heat race winners: Roberts, Weiss

2019

Oct. 11 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Fall Nationals)

Pos. Driver, hometown

1. Brandon Overton, Evans, Ga., $10,053

2. Kyle Hardy, Stephens City, Va.

3. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

4. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

5. Kenny Collins, Colbert, Ga.

6. Kurt English, Murphy, N.C.

7. David Payne, Murphy, N.C.

8. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

9. Levi Hicks, Andrews, N.C.

10. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

11. Russell Brown Jr., Valdosta, Ga.

12. Ross Bailes, Clover, S.C.

13. Bobby Panter, Morgantown, Ga.

14. Andy Standridge, Tellico Plains, Tenn.

15. Craig Greer, Cleveland, Tenn.

16. Floyd Self, Asheville, N.C.

17. Bo Eaton, Blue Ridge, Ga.

18. Ashton Winger, Hampton, Ga.

19. Jeff Neubert, Rockford, Tenn.

20. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

21. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

22. Tyler Dixon, Cleveland, Tenn.

Lap leader: Overton 1-50

Fast qualifier (among 22 cars): Hardy, 12.302 seconds

Dash winner: Roberts

Heat race winners: Chastain, Moyer

2018

Sept. 28 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (SNBS)

Pos. Driver, hometown

1. Casey Roberts, Toccoa, Ga., $10,000

2. Ross Bailes, Clover, S.C.

3. Michael Brown, Pageland, S.C.

4. Kenny Collins, Colbert, Ga.

5. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

6. Brent Dixon, Elberton, Ga.

7. Chicky Barton, Middlesboro, Ky.

8. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

9. Blake Spencer, St. Augustine, Fla.

10. Jeff Neubert, Rockford, Tenn.

11. Levi Hicks, Andrews, N.C.

12. Johnny Cloer Jr., Chatsworth, Ga.

13. David Payne, Murphy, N.C.

14. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

15. Kip Cochran, Franklin, N.C.

16. Brandon Overton, Evans, Ga.

17. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

18. Bo Eaton, Blue Ridge, Ga.

19. Kurt English, Murphy, N.C.

Lap leaders: McDowell 1-22; Roberst 23-50

Fast qualifier (among 20 cars): McDowell, 12.359 seconds

Dash winner: Roberts

Heat race winners: Overton, Barton

2017

Sept. 29 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (SNBS)

Pos. Driver, hometown

1. Shawn Chastain, Murphy, N.C., $4,053

2. David Payne, Murphy, N.C.

3. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

4. Kenny Collins, Colbert, Ga.

5. Kurt English, Murphy, N.C.

6. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

7. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

8. Blake Spencer, St. Augustine, Fla.

9. Shane Tankersley, Morgantown, Ga.

10. Clayton Turner, Toccoa, Ga.

11. Casey Turman, LaFayette, Ga.

12. Jeff Neubert, Rockford, Tenn.

13. Craig Greer, Cleveland, Tenn.

14. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

15. Brent Dixon, Elberton, Ga.

16. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

17. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

18. Tim Rucker, Madisonville, Tenn.

Lap leaders: Roberts 1-17; S. Chastain 19-51

Fast qualifier (among 18 cars): Roberts, 12.593 seconds

2016

Sept. 30 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (SNBS)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $4,053

2. Brandon Overton, Evans, Ga.

3. Shanon Buckingham, Morristown, Tenn.

4. Kenny Collins, Colbert, Ga.

5. Jacob Grizzle, Blairsville, Ga.

6. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

7. David Payne, Murphy, N.C.

8. Randy Nichols, Young Harris, Ga.

9. Robby Moses, Maryville, Tenn.

10. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

11. Michael Barnett, Hayesville, Ga.

12. Charlie Parker, Murphy, N.C.

13. Doug Smith, Somerset, Ky.

14. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

15. Daniel Wilson, Clayton, Ga.

16. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

17. Craig Greer, Cleveland, Tenn.

18. Danny Ledford, Hiawassee, Ga.

19. George Mashburn, Murphy, N.C.

20. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

21. Bobby Panter, Morgantown, Ga.

22. Brian Ligon, Augusta, Ga.

Lap leaders: Roberts 1-4; Davenport 5-53

Fast qualifier (among 24 cars): Davenport, 12.460 seconds

Consolation winner: Oliver

2015

Oct. 29 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (SNBS)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $3,500

2. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

3. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

4. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

5. David Payne, Murphy, N.C.

6. Vic Hill, Mosheim, Tenn.

7. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

8. Tommy Bailey, Corbin, Ky.

9. Jacob Grizzle, Blairsville, Ga.

10. Rodney Weeks, Blue Ridge, Ga.

11. Joe Brewer, Batavia, Ohio

12. Ashton Winger, Hampton, Ga.

13. Brandon Overton, Evans, Ga.

14. George Mashburn, Murphy, N.C.

15. Austin Smith, Cedartown, Ga.

16. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

17. Randy Nichols, Young Harris, Ga.

18. T.J. Reaid, Ball Ground, Ga.

19. Ronnie Payne, Murphy, N.C.

20. Jim Harrah, Fayetteville, Ga.

Lap leader: Davenport 1-53

Fast qualifier (among 21 cars): Roberts, 12.394 seconds

Dash winner: Roberts

2014

Oct. 3 Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (SNBS)

Pos. Driver, hometown

1. Casey Roberts, Toccoa, Ga., $4,053

2. Rick Eckert, York. Pa.

3. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

4. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

5. Austin Smith, Cedartown, Ga.

6. Randy Nichols, Young Harris, Ga.

7. Bobby Panter, Morgantown, Ga.

8. Mario Gresham, Rome, Ga.

9. Anthony Rymer, Blue Ridge, Ga.

10. Charlie Parker, Murphy, N.C.

11. Travis Armes, Petros, Tenn.

12. Kevin Sitton, Baytown, Tenn.

13. David Payne, Murphy, N.C.

14. Kenny Collins, Colbert, Ga.

15. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

16. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

17. George Mashburn, Murphy, N.C.

18. Eric Jacobsen, Seacliff Beach, Calif.

19. Tyler Adams, Riceville, Tenn.

20. Bo Eaton, Blue Ridge, Ga.

21. Ronnie Payne, Murphy, N.C.

Lap leader: Roberts 1-53

Fast qualifier (among 21 cars): Smith, 12.630 seconds

Dash winner: Smith

2013

Oct. 4 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Casey Roberts, Toccoa, Ga., $4,053

2. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

3. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

4. Brent Dixon, Elberton, Ga.

5. Clint Smith, Senoia, Ga.

6. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

7. David Payne, Murphy, N.C.

8. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

9. Joe Armistead Jr., Sharpsburg, Ga.

10. Kenny Collins, Colbert, Ga.

11. Kurt English, Murphy, N.C.

12. Preston Graves, Murphy, N.C.

13. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

14. Brian Reese, Sharpsburg, Ga.

15. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

16. Jacob Grizzle, Blairsville, Ga.

17. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

18. Glenn Barnett, Murphy, N.C.

19. George Mashburn, Murphy, N.C.

20. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

21. Devin Dilbeck, Copperhill, Tenn.

Lap leader: Roberts 1-50

Fast qualifier (among 23 cars): Clanton, 12.438 seconds

Consolation winners: Smith, Reese

2012

Oct. 4 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. David Payne, Murphy, N.C., $3,500

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

4. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

5. Brian Reese, Sharpsburg, Ga.

6. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

7. George Mashburn, Murphy, N.C.

8. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

9. Jeff Neubert, Rockford, Tenn.

10. Mike Unger, Versailles, Ohio

11. Wesley English, Clayton, Ga.

12. Kenny Barrett, Hiawassee, Ga.

13. Randy Nichols, Young Harris, Ga.

14. Kip Cochran, Franklin, N.C.

15. Johnny Guliziam, Murphy, N.C.

16. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

17. Jamie Lunsford, Blairsville, Ga.

18. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

19. Ronnie Payne, Murphy, N.C.

20. Shannon Bearden, Cherry Log, Ga.

21. Devin Dilbeck, Copperhill, Tenn.

Lap leader: Payne 1-50

Fast qualifier (among 21 cars): Ogle, 12.668 seconds

Consolation winners: Mashburn, R. Payne

2011

Oct. 6 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Casey Roberts, Toccoa, Ga., $3,500

2. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

3. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

4. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

5. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

6. Benji Cole, Canon, Ga.

7. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

8. Ross Bailes, Clover, S.C.

9. Tommy Kerr, Maryville, Tenn.

10. Brent Dixon, Elberton, Ga.

11. Ethan Hunter, Tiger, Ga.

12. Jacob Anderson, Murphy, N.C.

13. Randy Nichols, Young Harris, Ga.

14. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

15. George Mashburn, Murphy, N.C.

16. Eric Jacobsen, Seacliff Beach, Calif.

17. David Payne, Murphy, N.C.

18. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

19. Preston Graves, Murphy, N.C.

20. Danny Ledford, Hiawassee, Ga.

Lap leaders: O'Neal 1-21; Roberts 22-53

Fast qualifier (among 28 cars): O'Neal, 13.115 seconds

Consolation winners: J. Chastain, Roberts

2010

Rained out

2009

Oct. 7 - Cleveland (Tenn.) Speedway (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Chickamauga, Ga., $5,000

2. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

3. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

4. Rick Rogers, Knoxville, Tenn.

5. Clint Smith, Senoia, Ga.

6. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

7. Mark Vineyard, Knoxville, Tenn.

8. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

9. David Payne, Murphy, N.C.

10. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

11. Ethan Hunter, Tiger, Ga.

12. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

13. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

14. Billy Mayo, Cleveland, Tenn.

15. Craig Scott, Newnan, Ga.

16. George Mashburn, Murphy, N.C.

17. Jake Knowles, Tyrone, Ga.

18. Shon Flanary, Surgoinsville, Tenn.

19. Kayne Hickman, Soddy Daisy, Tenn.

20. Kevin Gibson, Cleveland, Tenn.

21. Bobby Giffin, Maryville, Tenn.

22. Jamie Perry, Cleveland, Tenn.

23. William Thomas, Phenix City, Ala.

Scratched: Shawn Chastain, Murphy, N.C.

Lap leaders: Arp 1-13; McDowell 14-53

Fast qualifier (among 28 cars): Thomas, 13.174 seconds

Consolation winners: Scott, Kinzer

2008

Oct. 2 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Kayne Hickman, Soddy Daisy, Tenn., $3,500

2. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

3. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

4. Danny Ledford, Hiawassee, Ga.

5. Terry Casey, New London, Wis.

6. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

7. Benji Cole, Canon, Ga.

8. David Payne, Murphy, N.C.

9. David Smith, Inman, S.C.

10. George Mashburn, Murphy, N.C.

11. Jason Payne, Copperhill, Tenn.

12. Wayne Chinn, Bradford, Ohio

13. Bobby Panter, Morgantown, Ga.

14. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

15. Jeff Madden, Cashiers, N.C.

16. Tommy Kerr, Maryville, Tenn.

17. Josh McGuire, Grayson, Ky.

18. Rodney Weeks, Blue Ridge, Ga.

19. Joey McCoy, Franklin, N.C.

20. Jamie Lunsford, Blairsville, Ga.

21. Ronnie Payne, Murphy, N.C.

22. Jeff Weber, Clayton, Ga.

23. Glenn Barnett, Murphy, N.C.

24. Preston Graves, Murphy, N.C..

Fast qualifier (among 24 cars): McGuire, 12.86 seconds

2007

Oct. 4 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Dennis Franklin, Gaffney, S.C., $4,600

2. Josh McGuire, Grayson, Ky.

3. Shane Tankersley, Morgantown, Ga.

4. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

5. Chris Madden, Gray Court, S.C.

6. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

7. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

8. David Payne, Murphy, N.C.

9. Brian Booze, Marion, Pa.

10. Doug English, Clayton, Ga.

11. Seth Wimpey, Blue Ridge, Ga.

12. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

13. Jim Bob Davis, Morganton, Ten.

14. Jamie Lunsford, Blairsville, Ga.

15. David Webb, Nicholasville, Ky.

16. Ronnie Payne, Murphy, N.C.

17. Chuck Southard, Franklin, N.C.

18. George Mashburn, Murphy, N.C.

19. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

20. Barry Rogers, Cleveland, Ga.

21. Joe Denby, Tullahoma, Tenn.

22. Rodney Weeks, Blue Ridge, Ga.

Lap leader: Franklin 1-50

Fast qualifier (among 22 cars): Franklin, 13.319 seconds

Dash winner: Franklin

2006

Oct. 5 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $3,500

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

4. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

5. Shane Tankersley, Morgantown, Ga.

6. David Payne, Murphy, N.C.

7. Clint Smith, Senoia, Ga.

8. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

9. George Mashburn, Murphy, N.C.

10. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

11. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

12. Ethan Hunter, Tiger, Ga.

13. Russell Thomas, Morganton, Ga.

14. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

15. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

16. Anthony White, Clinton, Tenn.

17. Dabs Potts, Highlands, N.C., Highlands, N.C.

18. Preston Graves, Murphy, N.C.

19. Jason Payne, Copperhill, Tenn.

20. Rodney Weeks, Blue Ridge, Ga.

21. G.R. Smith, Mooresville, N.C.

Lap leaders: Smith 1-5, Davenport, 6-18

Fast qualifier (among 21 cars): Smith, 13.451 seconds

Dash winner: J. Chastain

2005

Nov. 11 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Shane Clanton, Zebulon, Ga., $3,500

2. Benji Cole, Canon, Ga.

3. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

4. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

5. Randy Nichols, Young Harris, Ga.

6. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

7. Glenn Barnett, Murphy, N.C.

8. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

9. Shane Tankersley, Morgantown, Ga.

10. David Payne, Murphy, N.C.

11. Clint Smith, Senoia, Ga.

12. Russell Thomas, Morganton, Ga.

13. Danny Byers, Brasstown, N.C.

14. Scott Sexton, Pigeon Forge, Tenn.

15. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

16. Jeff Weber, Clayton, Ga.

17. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

18. Barry Rogers, Cleveland, Ga.

19. Anthony White, Clinton, Tenn.

20. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

Lap leaders: Cole 1-23, Smith 24-31, Clanton 32-53

Fast qualifier (among 34 cars): White, 12.764 seconds

Dash winner: Randy Weaver, Crossville, Tenn.

Consolation winners: Rogers, Ridley

Provisional starters: Byers, Barnett

2004

Oct. 7 - Tri-County Racetrack, Brasstown, N.C. (Unsanctioned)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $3,000

2. Chris Madden, Gray Court, S.C.

3. Shane Tankersley, Morgantown, Ga.

4. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

5. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

6. Jeff Weber, Clayton, Ga.

7. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

8. Clayton Turner, Toccoa, Ga.

9. Gabe Wilson, Waynesville, N.C.

10. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

11. Kip Cochran, Franklin, N.C.

12. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

13. David Killian, Murphy, N.C.

14. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

15. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

16. Russell Thomas, Morganton, Ga.

17. Kent Hicks, Cleveland, Tenn.

18. Rodney Weeks, Blue Ridge, Ga.

19. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

20. David Payne, Murphy, N.C.

Lap leader: Moyer 1-53

Fast qualifier (among 35 cars): Madden, 13.157 seconds

Dash winner: Madden

Consolation winners: Morris, Hicks


Race Winners

Year: Winner, hometown

2020: Brandon Overton, Evans, Ga.

2019: Brandon Overton, Evans, Ga.

2018: Casey Roberts, Toccoa, Ga.

2017: Shawn Chastain, Murphy, N.C.

2016: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2015: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2014: Casey Roberts, Toccoa, Ga.

2013: Casey Roberts, Toccoa, Ga.

2012: David Payne, Murphy, N.C.

2011: Casey Roberts, Toccoa, Ga.

2010: rained out

2009: Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

2008: Kayne Hickman, Soddy Daisy, Tenn.

2007: Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

2006: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2005: Shane Clanton, Zebulon, Ga.

2004: Billy Moyer, Batesville, Ark.

advertisement
Sponsor 985
 
Sponsor 1179
 
Sponsor 728