Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 886
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

History

Ice Bowl

2019

Jan. 6 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Michael Page, Douglasville, Ga.

2. Ray Cook, Brasstown, N.C.

3. Auston Horton, Newnan, Ga.

4. Dallas Cooper, Talladega, Ala.

5. Joseph Brown, Columbus, Ga.

6. Andy Picklesimer, Ooltewah, Tenn.

7. David Brannon, Elora, Tenn.

8. Josh Adkins, Talladega, Ala.

9. David Seibers, Chapel Hill, Tenn.

10. J.T. Seawright, Fort Payne, Ala.

11. Jason Hiett, Oxford, Ala.

12. Scott Crigler, Alton, Mo.

13. Jackson Hale, Southside, Ala.

14. Tanner English, Benton, Ky.

15. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

16. Clay Harris, Jupiter, Fla.

17. Dewayne Kiefer, St. Genevieve, Mo.

18. Dillon Tidmore, Glencoe, Ala.

19. Chris Jones, Alabaster, Ala.

20. Cory Hedgecock, Loudon, Tenn.

21. Brett White, Kosciusko, Miss.

22. Jimmy Elkins, Talladega, Ala.

23. Mark Bangs, Rainbow City, Ala.

24. Dylan Hoover, Vandalia, Mo.

25. Corey Posey, Fayetteville, Tenn.

26. Tom Maddox, Center, Ala.

Lap leaders: Horton 1-2; Hedgecock 3-15, 27-40; Page 16-26, 41-50

Fast qualifier (among 42 cars): Seawright, 14.978 seconds

Heat race winners: Page, Hedgecock, Horton, Cook

Consolation winners: English, Jones

Provisional starters: Tidmore, Roszell

2018

Jan. 7 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Michael Page, Douglasville, Ga., $6,000

2. Jason Hiett, Oxford, Ala.

3. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

4. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

5. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

6. Bret Holmes, Munford, Ala.

7. Dallas Cooper, Talladega, Ala.

8. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

9. Chris Jones, Alabaster, Ala.

10. Corey Roulette, Cumming, Ga.

11. Tim Roszell, Anniston, Ala.

12. Will Roland, Jasper, Ga.

13. David Brannon, Elora, Tenn.

14. Jason Lively, Jacksonville, Ala.

15. James Roulette, Dawsonville, Ga.

16. Clayton Turner, Toccoa, Ga.

17. Justin Shipley, Douglasville, Ga.

18. J.T. Seawright, Fort Payne, Ala.

19. David Seibers, Chapel Hill, Tenn.

20. Jeff Johns, Oxford, Ala.

21. Kenny Collins, Colbert, Ga.

22. Mark Page, Douglasville, Ga.

23. Dean Carpenter, Coldwater, Miss.

Lap leader: Michael Page 1-50

Fast qualifier (among 43 cars): Ogle, 14.074 seconds

Heat race winners: Ownbey, Michael Page, Shipley, Hiett

Consolation winners: Holmes, Mark Page

2017

Jan. 15 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Michael Page, Douglasville, Ga., $6,000

2. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

3. Jason Hiett, Oxford, Ala.

4. Brian Smith, Sand Rock, Ala.

5. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

6. Chris Noah, Rainbow City, Ala.

7. Jadon Frame, Winchester, Tenn.

8. Jimmy Elkins, Talladega, Ala.

9. Brian Connor, Augusta, Ga.

10. Douglas Stewart, Eastaboga, Ala.

11. Scott Crigler, Alton, Mo.

12. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

13. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

14. Dallas Cooper, Talladega, Ala.

15. Will Roland, Jasper, Ga.

16. Brian Ligon, Augusta, Ga.

17. Lucas Burns, Attalla, Ala.

18. Mack McCarter, Gatlinburg, Tenn.

19. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

20. Eric Granger, Dallas, Ga.

21. Dillon Crim, Eastaboga, Ala.

22. David Brannon, Elora, Tenn.

23. Josh Adkins, Talladega, Ala.

24. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

25. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

Lap leader: Page 1-50

Fast qualifier (among 50 cars): Page, 13.589 seconds

Heat race winners: Page, B. Smith, McIntosh, Hiett, Roland

Consolation winners: Noah, Brannon, Morrow

Provisional starters: Burns

2016

Jan. 10 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. David Brannon, Elora, Tenn., $6,000

2. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

3. Jason Hiett, Oxford, Ala.

4. Tim Busha, Boaz, Ala.

5. Ethan Hunter, Chattanooga, Tenn.

6. Michael Page, Douglasville, Ga.

7. William Thomas, Phenix City, Ala.

8. Austin Kirkpatrick, Cedartown, Ga.

9. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

10. Brian Connor, Augusta, Ga.

11. Brian Rickman, Columbus, Miss.

12. Brian Smith, Sand Rock, Ala.

13. Cruz Skinner, Oxford, Ala.

14. Dallas Cooper, Talladega, Ala.

15. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

16. Cody King, McDonough, Ga.

17. Mark Bangs, Rainbow City, Ala.

18. Josh Adkins, Talladega, Ala.

19. Tom Maddox, Center, Ala.

20. Eric Granger, Dallas, Ga.

21. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

22. Luke Hoffner, Tubotville, Pa.

23. Ted Lackey, Munford, Ala.

24. Ray Cook, Brasstown, N.C.

Lap leaders: Roszell 1-2, 4, 6-10; Brannon 3, 5, 11-22, 24-50; Hiett 23

Fast qualifier (among 49 cars): Hiett, 14.150 seconds

Heat race winners: Brannon, Roszell, McIntosh, W. Thomas

Consolation winners: Lackey, Rickman

2015

Jan. 10 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Tim Roszell, Coldwater, Ala., $6,000

2. William Thomas, Phenix City, Ala.

3. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

4. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

5. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

6. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

7. David Brannon, Elora, Tenn.

8. Lavon Sparks, Phenix City, Ala.

9. Luke Hoffner, Tubotville, Pa.

10. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

11. Ray Cook, Brasstown, N.C.

12. Josh Adkins, Talladega, Ala.

13. Mark Bangs, Rainbow City, Ala.

14. Cass Fowler, Alworth, Ga.

15. Ted Lackey, Munford, Ala.

16. Jason Hiett, Oxford, Ala.

17. Ross Martin, Talladega, Ala.

18. Cory Hedgecock, Loudon, Tenn.

19. Tim Busha, Boaz, Ala.

20. Brian Smith, Sand Rock, Ala.

21. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

22. Frank Ingram, Woodstock, Ga.

23. Jeff Smith, Dalton, Ga.

24. Mack McCarter, Gatlinburg, Tenn.

25. Eric Cooley, Fulton, Miss.

26. Charles Zimmerman, Cunningham, Tenn.

Lap leader: Roszell 1-50

Fast qualifier (among 53 cars): Martin, 14.363 seconds

Heat race winners: Roszell, W. Thomas, McIntosh, Cooley, Ogle, Martin

Consolation winners: Fowler, Hiett, Morrow

Provisional starters: Bangs, Cook

2014

Jan. 5 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. William Thomas, Phenix City, Ala., $6,000

2. Eric Cooley, Fulton, Miss.

3. Ross Martin, Talladega, Ala.

4. Lavon Sparks, Phenix City, Ala.

5. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

6. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

7. Ray Cook, Brasstown, N.C.

8. Skip Freeman, Pell City, Ala.

9. Chris Jones, Alabaster, Ala.

10. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

11. Bret Holmes, Munford, Ala.

12. David Brannon, Elora, Tenn.

13. Tom Maddox, Center, Ala.

14. Andy Picklesimer, Ooltewah, Tenn.

15. Tommy Bailey, Corbin, Ky.

16. Brian Smith, Sand Rock, Ala.

17. Ryan King, Seymour, Tenn.

18. Joe Armistead Jr., Sharspburg, Ga.

19. Mark Mears, Decatur, Ala.

20. Jason Wilson, Margaret, Ala.

21. Randall Walker, Oxford, Ala.

22. Mark Haddon, Estill Springs, Tenn.

23. Neil Baggett, Shannon, Miss.

24. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

25. Jason Hiett, Oxford, Ala.

Lap leaders: Cooley 1-49; W. Thomas 50

Fast qualifier (among 50 cars): Cooley, 14.708 seconds

Heat race winners: Cooley, W. Thomas, Martin, Sparks

Consolation winners: Bailey, Haddon, Armistead, Maddox

2013

Jan. 6 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Ross Martin, Talladega, Ala., $6,000

2. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

3. Jason Wilson, Margaret, Ala.

4. Jason Hiett, Oxford, Ala.

5. David Brannon, Elora, Tenn.

6. Michael Page, Douglasville, Ga.

7. Ray Cook, Brasstown, N.C.

8. William Thomas, Phenix City, Ala.

9. Logan Yates, Delta, Ala.

10. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

11. Bret Holmes, Munford, Ala.

12. Larry Timms, Hodges, S.C.

13. Kyle Beard, Trumann, Ark.

14. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

15. Ethan Hunter, Chattanooga, Tenn.

16. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

17. Chad Winkles, Falkville, Ala.

18. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

19. Kevin Gill, Ooltewah, Tenn.

20. Terry Smith, Oxford, Ala.

21. Larry Boutwell, Baker, Fla.

22. Ryan King, Seymour, Tenn.

23. Frank Ingram, Woodstock, Ga.

24. Josh Putnam, Florence, Ala.

Lap leaders: Ogle 1-30; Martin 31-50

Fast qualifier (among 57 cars): Ogle, 14.587 seconds

Heat race winners: Ogle, Cook, Martin, Brannon, Wilson

Consolation winners: Scoggins, Timms, Gill

2012

Jan. 8 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Ray Cook, Brasstown, N.C., $6,000

2. Joe Armistead Jr., Sharspburg, Ga.

3. Stacy Holmes, Munford, Ala.

4. Jason Hiett, Oxford, Ala.

5. Chad Winkles, Falkville, Ala.

6. Jake Knowles, Tyrone, Ga.

7. Jason Wilson, Margaret, Ala.

8. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

9. David Brannon, Elora, Tenn.

10. Vic Hill, Morristown, Tenn.

11. Ethan Hunter, Chattanooga, Tenn.

12. Jeff Smith, Dalton, Ga.

13. Ross Martin, Talladega, Ala.

14. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

15. Terry Smith, Oxford, Ala.

16. Brad Hall, Knoxville, Tenn.

17. Jamie Dacus, Lakeland, Tenn.

18. Mike Weeks, Friendsville, Tenn.

19. Dillon Crim, Eastaboga, Ala.

20. Lee Burdett, Huey Town, Ala.

21. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

22. Tim Busha, Boaz, Ala.

23. Benji Cole, Canon, Ga.

24. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

25. Timothy Culp, Prattsville, Ark.

Lap leaders: Wilson 1-7; Cook 8-50

Fast qualifier (among 66 cars): Holmes, 13.997 seconds

Heat race winners: Wilson, Hill, Cook, Winkles, Heitt, Cole

Consolation winners: J. Knowles, Dacus, Hall

2011

Jan. 9 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Shane Clanton, $6,000

2. Dillon Crim, Eastaboga, Ala.

3. Neil Baggett, Shannon, Miss.

4. Ray Cook, Brasstown, N.C.

5. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

6. Ross Martin, Talladega, Ala.

7. Chris Jones, Alabaster, Ala.

8. Dwight Falcon, Walker, La.

9. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

10. David Seibers, Chapel Hill, Tenn.

11. Terry Smith, Oxford, Ala.

12. Tim Busha, Boaz, Ala.

13. Stacy Holmes, Munford, Ala.

14. Hunter Best, Greenback, Tenn.

15. Jason Wilson, Margaret, Ala.

16. James Cline, Oxford, Ala.

17. Randall Walker, Oxford, Ala.

18. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

19. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

20. Lavon Sparks, Phenix City, Ala.

21. Anthony White, Clinton, Tenn.

22. Kyle Beard, Trumann, Ark.

23. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

24. Jeff Smith, Dalton, Ga.

25. Danny Peoples, Margaret, Ala.

Lap leaders: Clanton 1-50

Fast qualifier (among 57 cars): Clanton, 13.749 seconds

Heat race winners: Clanton, Baggett, Crim, Cook, Martin, Falcon

Consolation winners: Best, White, Cline

Provisional starter: Peoples

2010

Jan. 10 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Randall Walker, Oxford, Ala., $6,000

2. Dingus Griffin, Ohatchee, Ala.

3. Chris Jones, Alabaster, Ala.

4. Travis Pennington, Douglasville, Ga.

5. Tim Busha, Boaz, Ala.

6. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

7. Steven Ashby, Cunningham, Tenn.

8. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

9. Neil Baggett, Shannon, Miss.

10. Dillon Crim, Eastaboga, Ala.

11. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

12. Doug King, Anniston, Ala.

13. Terry Smith, Oxford, Ala.

14. Mike Ashley, Greenwood, S.C.

15. Kyle Beard, Trumann, Ark.

16. Andy Standridge, Tellico Plains, Tenn.

17. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

18. Adam Cummins, Odenville, Ala.

19. Stacy Holmes, Munford, Ala.

20. Lavon Sparks, Phenix City, Ala.

21. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

22. Eric Cooley, Fulton, Miss.

23. Billy Mayo, Cleveland, Tenn.

24. Ethan Hunter, Chattanooga, Tenn.

25. Dane Burns, New London, N.C.

Lap leaders: Walker 1-50

Fast qualifier (among 62 cars): Walker, 14.254 seconds

Heat race winners: Walker, Mayo, Holmes, Griffin

Consolation winners: Scoggins, Morris, Baggett, Ashley

Provisional starter: T. Smith

2009

Jan. 4 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Ray Cook, Brasstown, N.C., $6,000

2. James Ward, Lettsworth, La.

3. Billy Mayo, Cleveland, Tenn.

4. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

5. Neil Baggett, Shannon, Miss.

6. Jordy Nipper, Gray, Ga.

7. Jeff Smith, Dalton, Ga.

8. Terry Smith, Oxford, Ala.

9. Royce Bray, Hull, Ga.

10. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

11. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

12. Chris Ragan, Ramer, Tenn.   

13. Chris Jones, Alabaster, Ala.

14. Vic Hill, Morristown, Tenn.

15. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

16. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

17. Tommy Bailey, Corbin, Ky.

18. William Thomas, Phenix City, Ala.

19. Larry Timms, Hodges, S.C.

20. Dingus Griffin, Ohatchee, Ala.

21. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

22. Travis Pennington, Douglasville, Ga.

23. Skip Freeman, Pell City, Ala.

24. Tim Day, Alpharetta, Ga.

25. James Cline, Oxford, Ala.

DNS: Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

Lap leaders: R. Johnson 1-35; Cook 36, 42-50; Mayo 37-41

Fast qualifier (among 92 cars): Nipper, 14.786 seconds

Heat race winners: Nipper, R. Johnson, Baggett, Griffin, Mayo, Morrow

Consolation winners: Ridley, T. Smith, Timms

Provisional starters: Cline, Roszell

2008

Jan. 6 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Bobby Mayse, Harrison, Tenn.

2. Anthony Hill, Carrollton, Ga.

3. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

4. Billy Mayo, Cleveland, Tenn.

5. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

6. Travis Pennington, Douglasville, Ga.

7. Ross Martin, Talladega, Ala.

8. Mike Boland, Cuba, Ala.

9. Jason Wilson, Margaret, Ala.

10. James Ward, Lettsworth, La.

11. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

12. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

13. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

14. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

15. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

16. Chip Brindle, Chatsworth, Ga.

17. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

18. Dane Burns, New London, N.C.

19. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

20. Danny Peoples, Margaret, Ala.

21. David Brannon, Elora, Tenn.

22. Terry Smith, Oxford, Ala.

23. Jay Brinkley, Shelbyville, Tenn.

24. Justin McRee, Woodstock, Ala.

25. Randall Walker, Oxford, Ala.

Lap leaders: Mayse 1-50

Fast qualifier (among 76 cars): Mayo, 14.462 seconds

Heat race winners: Mayse, Hickman, Pennington, Hill, T. Knowles, Roszell

Consolation winners: Brannon, Nowell, Walker

Provisional starter: T. Smith

2007

Jan. 8 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Billy Mayo, Cleveland, Tenn., $6,000

2. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

3. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

4. David Gentry, Lewisburg, Tenn.

5. Terry Smith, Oxford, Ala.

6. Randall Walker, Oxford, Ala.

7. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

8. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

9. Ross Martin, Talladega, Ala.

10. Royce Bray, Hull, Ga.

11. Frank Ingram, Woodstock, Ga.

12. Doug English, Clayton, Ga.

13. Skip Freeman, Pell City, Ala.

14. Stacy Holmes, Munford, Ala.

15. Derrick Rainey, Powder Springs, Ga.

16. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

17. David Brannon, Elora, Tenn.

18. Larry Boutwell, Baker, Fla.

19. Joey Mack, Benton, Mo.

20. Jeff Fortner, Vidalia, Ga.

21. Joel Rice, Cashiers, N.C.

22. Danny Peoples, Margaret, Ala.

23. Tim Day, Alpharetta, Ga.

24. Jon Miller, Cullman, Ala.

25. Stacy Boles, Clinton, Tenn.

26. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

Lap leader: Mayo 1-50

Fast qualifier (among 81 cars): Mayo, 14.951 seconds

Heat race winners: Mayo, Gentry, Peoples, Rice, Martin, Ridley

Consolation winners: Boutwell, Boles, Nowell

Provisional starters: Freeman, Mack

2006

Jan. 8 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Joel Rice, Cashiers, N.C., $6,000

2. Derrick Rainey, Powder Springs, Ga.

3. Danny Peoples, Margaret, Ala.

4. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

5. Royce Bray, Hull, Ga.

6. Scott Knowles, Lanett, Ala.

7. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

8. Ross Martin, Talladega, Ala.

9. Terry Smith, Oxford, Ala.

10. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

11. Joe Armistead Jr., Sharspburg, Ga.

12. Jon Miller, Cullman, Ala.

13. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

14. Rod Carroll, Anniston, Ala.

15. Justin McRee, Woodstock, Ala.

16. Mark Mears, Decatur, Ala.

17. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

18. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

19. Phillip Cooper, Talladega, Ala.

20. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

21. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

22. Greg Knight, Cumming, Ga.

23. Skip Freeman, Pell City, Ala.

24. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

25. Brandon Ifft, Lake Wylie, S.C.

Lap leader: Rice 1-50

Fast qualifier (among 96 cars): Rice, 14.21 seconds

Heat race winners: Rice, Clanton, Mears, Standridge, Rainey, Ifft

2005

Jan. 9 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Shane Clanton, Locust Grove, Ga., $6,000

2. Ricky Williams, Fayetteville, Ga.

3. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

4. Todd Morrow, East Ridge, Tenn.

5. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

6. Ronald Dunn, Corinth, Miss.

7. Ross Martin, Talladega, Ala.

8. Randy Gentry, Easley, S.C.

9. Brandon King, Decatur, Ala.

10. Royce Bray, Hull, Ga.

11. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

12. Johnny Stokes, Columbus, Miss.

13. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

14. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

15. Frank Ingram, Woodstock, Ga.

16. Joe Armistead Jr., Sharspburg, Ga.

17. Brandon Ifft, Lake Wylie, S.C.

18. Randy Hemphill, Toccoa, Ga.

19. Jimmy Hudgins, Talladega, Ala.

20. Mike Head, Ellenwood, Ga.

21. Terry Smith, Oxford, Ala.

22. Randall Walker, Oxford, Ala.

23. Ted Lackey, Munford, Ala.

24. Tony Morris, Murfreesboro, Tenn.

25. Jon Miller, Cullman, Ala.

Lap leaders: Williams 1-11; Clanton 12-50

Fast qualifier (among 95 cars): Williams, 14.36 seconds

Heat race winners: Williams, Clanton, Ridley, Head, Dunn, Ingram

2004

Jan. 11 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Frank Ingram, Woodstock, Ga., $5,000

2. Byron Michael, Florence, Ala.

3. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

4. Ricky Williams, Fayetteville, Ga.

5. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

6. Anthony White, Clinton, Tenn.

7. Keith Hays, Morris, Ala.

8. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

9. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

10. Clint Smith, Senoia, Ga.

11. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

12. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

13. Stacy Holmes, Munford, Ala.

14. Joe Armistead Jr., Sharpsburg, Ga.

15. Rodney Dickson, Fayetteville, Ga.

16. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

17. Zach Nichols, Cedartown, Ga.

18. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

19. Ross Martin, Talladega, Ala.

20. Tommy Surrett, Little Rock, Ark.

21. Steve Russell, Tupelo, Miss.

22. Jimmy Hudgins, Talladega, Ala.

23. Danny Peoples, Margaret, Ala.

24. Joey Reid, Odenville, Ala.

25. Mark Mears Decatur, Ala.

Lap leaders: Nowell 1-46; Ingram 47-50

Fast qualifier (among 92 cars): Nowell

Heat race winners: Nowell, Mears, Peoples, Williams, Hays, Ingram

Consolation winners: Reid, Marlar, Duggan

Provisional starter: Hudgins

2003

Jan. 19 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Shane Clanton, Locust Grove, Ga., $5,000

2. David Gentry, Lewisburg, Tenn.

3. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

4. Clint Smith, Senoia, Ga.

5. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

6. Joe Armistead Jr., Sharspburg, Ga.

7. Danny Peoples, Margaret, Ala.

8. Mark Mears, Decatur, Ala.

9. Terry English, Benton, Ky.

10. Ricky Williams, Fayetteville, Ga

11. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

12. Rodney Dickson, Fayetteville, Ga.

13. Vic Hill, Morristown, Tenn.

14. Wren Turner, Munford, Ala.

15. Bobby Turner, Cumming, Ga.

16. James Cline, Oxford, Ala.

17. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

18. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

19. Randle Chupp, Troutman, N.C.

20. Ross Martin, Talladega, Ala.

21. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

22. Tim Busha, Boaz, Ala.

23. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

24. Jody Summerville, Rome, Ga.

Lap leaders: Clanton 1-15, 17-19, 46-50; Gentry 16, 20-45

Fast qualifier (among 84 cars): Scoggins, 15.358 seconds

Heat race winners: Cooke, Clanton, Gentry, Hommel, Martin, Turner

Consolation winners: Owens, Turner, Summerville

2002

Jan. 27 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Jody Summerville, Rome, Ga., $5,000

2. Mike Boland, Cuba, Ala.

3. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

4. Ricky Williams, Fayetteville, Ga.

5. Mark Mears, Decatur, Ala.

6. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

7. Keith Hayes, Morris, Ala.

8. Clint Smith, Senoia, Ga.

9. James Cline, Oxford, Ala.

10. Rick Aukland, Zanesville, Ohio

11. Kenny Merchant, West Monroe, La.

12. Vic Hill, Morristown, Tenn.

13. Mike Head, Ellenwood, Ga.

14. Darin Dorsey, Brandon, Miss.

15. Bobby Turner, Cumming, Ga.

16. Jerry Goodwin, Wilsonville, Ala.

17. Shannon Davis, Estill Springs, Tenn.

18. Joe Armistead Jr., Sharspburg, Ga.

19. Derrick Rainey, Powder Springs, Ga.

20. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

21. Brandon Rose, Columbus, Ga.

22. John Jones, Rock Springs, Ga.

23. Dewayne Oakley, Florence, Ala.

24. Anthony Rushing, Kosciusko, Miss.

Lap leader: Summerville 1-50

Fast qualifier (among 95 cars): Hayes, 14.830 seconds

Heat race winners: Summerville, Jones, Mears, Rainey, Clanton, Turner

Consolation winners: Oakley, Head, Cline

2001

Jan. 28 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Mike Head, Ellenwood, Ga., $5,000

2. John Jones, Rock Springs, Ga.

3. Duke Whiseant, Texarkana, Ark.

4. Scott Dedwylder, Vossburg, Miss.

5. James Cline, Oxford, Ala.

6. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

7. Mark Mears, Decatur, Ala.

8. Chris Mullinax, Birmingham, Ala.

9. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

10. Danny Peoples, Margaret, Ala.

11. Ed Dixon, Washington, Mo.

12. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

13. Kenny Merchant, West Monroe, La.

14. Wesley Hood, Cowpens, S.C.

15. Joe Armistead Jr., Sharspburg, Ga.

16. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

17. Ted Lackey, Munford, Ala.

18. Chris Wall, Holden, La.

19. Mark Bangs, Rainbow City, Ala.

20. David Davis, Springville, Ala.

21. Jason McMahan, Knoxville, Tenn.

22. Ross Martin, Talladega, Ala.

23. Jody Summerville, Rome, Ga.

24. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

Lap leaders: Whiseant 1-9; Jones 10-29; Head 30-50

Fast qualifier (among 79 cars): Summerville, 15.483 seconds

Heat race winners: Whiseant, Duggan, Jones, Head, Dedwylder, Mears

Consolation winners: Hood, Tims, Davis

2000

Jan. 23 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Terry English, Benton, Ky., $5,000

2. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

3. Mark Mears, Decatur, Ala.

4. Tom Maddox, Center, Ala.

5. James Cline, Oxford, Ala.

6. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

7. Clint Smith, Senoia, Ga.

8. Jon Miller, Cullman, Ala.

9. Freddie Lee, Southside, Ala.

10. Bill Robertson, Florence, Ala.

11. Rick Rogers, Knoxville, Tenn.

12. Jason McMahan, Knoxville, Tenn.

13. Joe Armistead Jr., Sharpsburg, Ga.

14. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

15. Mike Hoover, Vandalia, Mo.

16. Jerry Ashley, Elora, Tenn.

17. K.I. Davis, Poplarville, Miss.

18. Brandon King, Decatur, Ala.

19. David Gentry, Lewisburg, Tenn.

20. Derrick Rainey, Powder Springs, Ga.

21. Danny Peoples, Margaret, Ala.

22. Dennis Duncan, Terry, Miss.

23. Mark Douglas, Knoxville, Tenn.

24. Scott Sexton, Pigeon Forge, Tenn.

Lap leaders: Tims 1-49; English 50

Fast qualifier (among 83 cars): Tims

1999

Jan. 23 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Danny Peoples, Margaret, Ala., $5,000

2. Mark Mears, Decatur, Ala.

3. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

4. Robbie Starnes, Houston, Texas

5. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

6. Randle Chupp, Troutman, N.C.

7. Greg Skinner, Oxford, Ala.

8. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

9. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

10. Stan Massey, Mableton, Ga.

11. Clint Smith, Senoia, Ga.

12. Kenny Merchant, Ruston, La.

13. Eddie Rickman, Columbus, Miss.

14. Jody Summerville, Rome, Ga.

15. David Gentry, Lewisburg, Tenn.

16. Richard Goode, Hampton, Ga.

17. Ross Martin, Talladega, Ala.

18. Derrick Rainey, Powder Springs, Ga.

19. Jay Blair, Angie, La.

20. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

21. James Dean, Chunky, Miss.

22. Ted Lackey, Munford, Ala.

23. Johnny Stokes, Columbus, Miss.

24. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

Lap leaders: Mears 1-31; Peoples 32-50

Fast qualifier (among 75 cars): Mears, Shirley, 15.45 seconds

Consolation winners: Stokes, Chupp

1998

Jan. 18 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Kenny Merchant, Ruston, La., $5,000

2. Randle Chupp, Troutman, N.C.

3. John Jones, Rock Springs, Ga.

4. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

5. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

6. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

7. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

8. Terry Smith, Oxford, Ala.

9. Byron Michaels, Florence, Ala.

10. Mark Miner, Arnold, Mo.

11. Richard Goode, Hampton, Ga.

12. David Gentry, Lewisburg, Tenn.

13. Robbie Starnes, Houston, Texas

14. Danny Peoples, Margaret, Ala.

15. Bubba Mullins, West Monroe, La.

16. Jason McMahan, Knoxville, Tenn.

17. Jon Miller, Cullman, Ala.

18. Greg Skinner, Oxford, Ala.

19. Rod Keith, Anniston, Ala.

20. Dickie Miller, Cullman, Ala.

21. Mark Mears, Decatur, Ala.

22. Mike Boland, Cuba, Ala.

23. James Dean, Chunky, Miss.

24. Greg Knight, Cumming, Ga.

Fast qualifier (among 62 cars): Dean

Consolation winners: D. Miller, Gentry

1997

Jan. 12 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Kenny Merchant, Ruston, La., $5,500

2. Stan Massey, Mableton, Ga.

3. Mark Miner, Arnold, Mo.

4. Mike Head, Ellenwood, Ga.

5. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

6. Tim Roszell, Coldwater, Ala.

7. Kevin Gill, Ooltewah, Tenn.

8. Jimmy Hudgins, Talladega, Ala.

9. Mark Mears, Decatur, Ala.

10. Stacy Holmes, Munford, Ala.

11. David Killian, Murphy, N.C.

12. J.J. Hood, Prattville, Ala.

13. Wren Turner, Munford, Ala.

14. Ricky Cotton, Dallas, Ga.

15. Jason McMahan, Knoxville, Tenn.

16. Brad Allen, Ringgold, Ga.

17. Barry Barkley, Jonesboro, Ark.

18. Danny Peoples, Margaret, Ala.

19. Jon Miller, Cullman, Ala.

20. Dennis Collins, Gadsden, Ala.

21. Ross Martin, Talladega, Ala.

22. Ted Lackey, Munford, Ala.

23. Butch Heatherly, Chattanooga, Tenn.

24. Steve Boley, West Liberty, Iowa

Lap leader: Merchant 1-50

Fast qualifier (among 35 cars): Merchant, 15.47 seconds

Consolation winner: Holt

1996

Jan. 21 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Jody Summerville, Rome, Ga., $5,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Jake Lowry, Cleveland, Tenn.

4. Johnny Stokes, Columbus, Miss.

5. Stan Massey, Mableton, Ga

6. Wren Turner, Munford, Ala.

7. David Gentry, Lewisburg, Tenn.

8. Phillip Kilpatrick, Boaz, Ala.

9. Ted Lackey, Munford, Ala.

10. Dickie Miller, Cullman, Ala.

11. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

12. Keith Flurry, Smithville, Miss.

13. Brian Rickman, Columbus, Miss.

14. Ross Martin, Talladega, Ala.

15. Phil Coltrane, Free Home, Ala.

16. Tim Russell, Apopka, Fla.

17. Doyle Jordan, Anniston, Ala.

18. Steve Boley, West Liberty, Iowa

19. Rick Rickman, Columbus, Miss.

20. Mark Mears, Decatur, Ala.

21. Jimmy Hiett, Oxford, Ala.

22. Greg Skinner, Oxford, Ala.

23. Mark Miner, Stockbridge, Ga. (disqualified; light at scales)

Lap leader: Miner 1-50

Fast qualifier (among 52 cars): Summerville, 15.45 seconds

Consolation winners: Lowry, Coltrane

1995

Jan. 22 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Stan Massey, Mableton, Ga., $5,000

2. Mark Miner, Stockbridge, Ga.

3. Johnny Stokes, Columbus, Miss.

4. Robby Mason, Hixson, Tenn.

5. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

6. Jimmy Webb, Harrison, Tenn.

7. Kenny Merchant, Ruston, La.

8. Frank Ingram, Woodstock, Ga.

9. Danny Peoples, Margaret, Ala.

10. Ted Lackey, Munford, Ala.

11. Stacy Holmes, Munford, Ala.

12. Steve Russell, Pontotoc, Miss.

13. Ross Martin, Talladega, Ala.

14. Gary McPherson, Dalton, Ga.

15. Jody Summerville, Rome, Ga.

16. Granger Howell, Kingston, Ga.

17. Terry Smith, Oxford, Ala.

18. Mike Head, Ellenwood, Ga.

19. Donnie Elkins, Talladega, Ala.

20. Mark Mears, Decatur, Ala.

21. Jerry Goodwin, Wilsonville, Ala.

22. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

23. Jake Lowry, Cleveland, Tenn.

24. Don O’Neal, Martinsville, Ind.

Car count: 46

1994

Jan. 16 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Chickamauga, Ga., $5,000

2. Ted Lackey, Munford, Ala.

3. Terry Smith, Oxford, Ala.

4. Shane McDowell, Chickamauga, Ga.

5. Mark Mears, Decatur, Ala.

6. Danny Peoples, Margaret, Ala.

7. Don O'Neal Martinsville, Ind.

8. Kurt Radojesics, Tupelo, Miss.

9. Jimmy Hugins, Talladega, Ala.

10. Freddie Lee, Southside, Ala.

11. Red Farmer, Hueytown, Ala.

12. Shane Brasher, Huntsville, Ala.

13. Kenny Merchant, Ruston, La.

14. Joey Reed, hometown unavailable

15. Ronnie Wehunt, Canton, Ga.

16. Brian Deese, hometown unavailable

17. Mike Head, Ellenwood, Ga.

18. Johnny Peoples, Margaret, Ala.

19. Stan Massey, Mableton, Ga.

20. Jimmy Crawford, Toccoa, Ga.

21. Greg Skinner, Oxford, Ala.

22. Ross Martin, Talladega, Ala.

23. Randy Walters, Laurel, Miss.

24. Ricky Idom, Hattiesburg, Miss.

Lap leader: D. McDowell 1-50

Fast qualifier (among 34 cars): Lackey, 15.76 seconds

1993

Jan. 17 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Danny Peoples, Margaret, Ala., $5,000

2. Clint Smith, Senoia, Ga.

3. Jimmy Hudgins, Talladega, Ala.

4. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

5. Mike Head, Ellenwood, Ga.

6. Ted Lackey, Munford, Ala.

7. Terry Smith, Oxford, Ala.

8. Jake Lowry, Cleveland, Tenn.

9. Bill Ingram, Acworth, Ga.

10. Gary McDonald, Anniston, Ala.

(Complete results unavailable)

Lap leader: Peoples 1-50

Fast qualifier: C. Smith, 14.54 seconds

1992

Snowed out

1991

Jan. 13 — Talladega Short Track, Eastaboga, Ala.

Pos. Driver, hometown

1. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn., $5,000

2. Mike Head, Ellenwood, Ga.

3. Ed Basey, Manning, S.C.

4. Ted Lackey, Munford, Ala.

5. Stan Amacher, Tullahoma, Tenn.

(Complete results unavailable)

Lap leader: R. Johnson 1-50

Fast qualifier: Lackey, 13.92 seconds


Race Winners

Year: Winner, hometown

2019: Michael Page, Douglasville, Ga.

2018: Michael Page, Douglasville, Ga.

2017: Michael Page, Douglasville, Ga.

2016: David Brannon, Elora, Tenn.

2015: Tim Roszell, Coldwater, Ala.

2014: William Thomas, Phenix City, Ala.

2013: Ross Martin, Talladega, Ala.

2012: Ray Cook, Brasstown, N.C.

2011: Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

2010: Randall Walker, Oxford, Ala.

2009: Ray Cook, Brasstown, N.C.

2008: Bobby Mayse, Harrison, Tenn.

2007: Billy Mayo, Cleveland, Tenn.

2006: Joel Rice, Cashiers, N.C.

2005: Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

2004: Frank Ingram, Woodstock, Ga.

2003: Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

2002: Jody Summerville, Rome, Ga.

2001: Mike Head, Ellenwood, Ga

2000: Terry English, Benton, Ky.

1999: Danny Peoples, Margaret, Ala.

1998: Kenny Merchant, Ruston, La.

1997: Kenny Merchant, Ruston, La.

1996: Jody Summerville, Rome, Ga.

1995: Stan Massey, Mableton, Ga.

1994: Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

1993: Danny Peoples, Margaret, Ala.

1992: Snowed out

1991: Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

advertisement
Sponsor 863
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728