Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1191
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

October 2023

Alabama

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 28, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Steve Russell
  3. Michael Luna
  4. Greg Wilhite
  5. Jimmy Halford

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 27, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Greg Wilhite
  3. Travis Smith
  4. Jimmy Anderson

Haden Duncan won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 21, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Parker Bell
  3. Josh Huss
  4. Bailey Martin
  5. Isaiah Day
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
October 20, 2023
  1. Brayden Williams
  2. Dustin Stutts
  3. Casey Barber
  4. Jeremy Sharp
  5. Joseph Conner

Greg Wilhite won the two-car 604 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
October 14, 2023
  1. Chris Jones
  2. Sam Seawright
  3. Andy Picklesimer
  4. Bubba Pollard
  5. T.J. Brittain

Brandon Brown won the Limited Late Model feature. ... Jake Herrell (604) and Diesel Jones (602) won Crate Late Model features.

Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 14, 2023
  1. Bubba Gorman

Gorman won at the third annual Peanut Classic, which drew 107 race cars among seven divisions.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 13, 2023
  1. Morgen Lambert
  2. Chase Oliver
  3. Mark Jones
  4. Justin Jacobs

Justin Owens won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 7, 2023
  1. Heath Carr
  2. Kendall Franklin
  3. Mike Combs
  4. Kyle Smith Jr.
  5. Allen Keener

Dana Eiland won the Limited Late Model feature. ... Osman Jones won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 7, 2023
  1. Cody Smith
  2. Ryan Crane
  3. K.I. Davis III
  4. Joey Moxley
  5. Kevin Mitchell
North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Morgen Lambert
  2. Matthew Brocato
  3. Covy Parsons
  4. Travis Kress
  5. Walker Greer

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 7, 2023
  1. Dale Lucas
  2. JC Wilson
  3. Isaiah Day
  4. Parker Bell
  5. Bailey Martin
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 6, 2023
  1. Grayson Brewer
  2. Logan McClanahan
  3. Morgen Lambert
  4. Justin Jacobs
  5. Michael Luna

Dwight Quillen won the 602 Crate Late Model feature.

Arkansas

Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Mark Byram
  3. Mike George
  4. Peyton Foster
Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 14, 2023
  1. Scott Tracer
  2. Mike George
  3. Carson Jenkins
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 13, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Jerry Croney
  3. Jay Croney
  4. Blaine Mattey
Old No. 1 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Henry Gustavus
  3. Bobby Allen
  4. Scott Tracer
  5. Mark Byram
Centerville Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
October 6, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Steven Crocker
  3. Bryce Clark
  4. Geoff Aitken
  5. Preston Farmer
  6. Michael King Jr.
  7. Bryan Glaze
  8. Eddie Hoyer
  9. Mark Martin
  10. Ben Waggoner

The second-starting Petty, of Cabot, Ark., led all 20 laps and topped Friday's 12-car field to win $1,000, notching his fifth series victory of the season and the eighth of his career. ... Pole-starting Bryce Clark slipped to finish third. ... Preston Farmer improved four positions and completed the top five. ... Petty and Clark won heats. ... Friday's feature lasted nine minutes, with four drivers completing the entire distance and nine running at the finish. ... Richard Grenier scratched from the main event.

Arizona

Central Arizona Raceway
Southwest Dirt Racing Association
October 14, 2023
  1. Steve Stultz
  2. Brad Williams
  3. Bud Grossenbacher
  4. Robert King
  5. John Cornell
  6. Doug Paxson

Peoria, Ariz.'s Stultz overtook Bud Grossenbacher for the lead on lap eight and went on to a $1,000 victory in the 20-lap feature. ... Stultz's third career SWDRA win was his first since May 26, 2019, at Arizona Speedway. ... Runner-up Brad Williams was 5.401 seconds behind at the finish of the circuit's season finale.

California

Antioch Speedway
Xtreme Late Model Series
October 28, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Shawn DeForest
  3. Rod Oliver
  4. Tyler Lightfoot
  5. Chester Kniss
  6. Anthony Slaney
  7. Michael Anderson
  8. George Magenheimer
  9. Justin Yaeger
  10. Evan Craig

Micheli capped his championship season with a victory from his fourth starting spot.

Marysville Raceway
Xtreme Late Model Series
October 21, 2023
  1. Rod Oliver
  2. Matt Micheli
  3. Anthony Slaney
  4. Dan Brown Jr.
  5. Tim Yaeger
  6. George Magenheimer
  7. Chester Kniss
  8. Buddy Kniss
  9. Michael Anderson

Delaware

Georgetown Speedway
RUSH Crates
October 28, 2023
  1. Demetrios Drellos
  2. Kyle Hardy
  3. Matt Hill
  4. Trevor Collins
  5. Nick Davis

Drellos, a big-block modified racer, won on the undercard of Rick Eckert's $7,000 Mid-Atlantic Championship victory.

Delaware International Speedway
RUSH Crates
October 21, 2023
  1. Derek Magee
  2. Nick Davis
  3. Matt Hill
  4. Trevor Collins
  5. Ben Scott
Georgetown Speedway
RUSH Crates
October 1, 2023
  1. Matt Hill
  2. Joe Warren
  3. Trevor Collins
  4. Derek Magee
  5. Nick Davis

Hill won the Crate Late Model feature on the undercard of Kyle Hardy's $5,000 Camp Barnes victory for Super Late Models.

Florida

East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
October 21, 2023
  1. Steve Mathis Jr.
  2. Travis Varnadore
  3. Daniel Woody
  4. John Norris
  5. Tim Swartz
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
October 14, 2023
  1. Travis Varnadore
  2. Keith Nosbisch
  3. Steve Mathis Jr.
  4. Phillip Cobb
  5. Steve Brendle

The race was a makeup of a June 17 rainout.

Hendry County Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Eli Johnson
  2. Christian Augspurger
  3. Jason Intoppa
  4. Brody Smith
  5. Jason Papp
East Bay Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
October 7, 2023
  1. Doug Horton
  2. Keith Nosbisch
  3. Daniel Woody
  4. Steve Mathis Jr.
  5. Cole Crawford

Georgia

North Georgia Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 28, 2023
  1. Jeff Smith
  2. Mitchell Stanley
  3. Jason Welshan
  4. Casey Turman
  5. Eric Orr

The hometowner Smith led 20 laps. ... Will Roland (604) and Colten Jackson (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Crates (602)
October 21, 2023
  1. Bobby Elkins
  2. Colton Berrong
  3. Jonathan Cope
  4. Daniel Helton
  5. Drew Deaver

Elkins won on the undercard of David Payne's Southern All Star victory.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Jeffrey Lampp
  2. Bob Johnson
  3. Dink McKeehan
Lavonia Speedway
GM Performance 602 Series
October 14, 2023
  1. Luke Cooper
  2. Layton Sullivan
  3. Jay Coen
  4. David Smith
  5. Jake Jackson
  6. Daniel Doster
  7. Austin Mintz
  8. Frankie Beard
  9. Nathan Bray
  10. Kenny Collins

Luke Cooper of Woodruff, S.C., led the 25-lap feature from wire-to-wire for his third straight and fifth victory this season on the GM Performance 602 Series. ... Layton Sullivan ran second for the entire distance, finishing 0.946 of a second behind Cooper.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 14, 2023
  1. Blake Craft
  2. Devon Morgan
  3. Chris Woods
  4. Adam Smith
  5. Parris Simmons
Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
October 7, 2023
  1. Mark Whitener
  2. Ivedent Lloyd Jr.
  3. Scott Johnson
  4. Mark Fleischer
  5. Ryan Carter
  6. Bo Allen
  7. Henry Carter
  8. Chad Tuten
  9. Adam Bedenbaugh
  10. Jim Rogers

Whitener earned $5,000 in the second half of the Ralph Allen Showdown on the Southern Clash circuit. ... The Middleburg, Fla., driver was able to enter the event because of the rainout of the Crate Racin' USA Series event in Tazewell, Tenn. ... He took the checkers 1.369 seconds ahead of Ivedent Lloyd Jr. ... Nine drivers completed 45 laps. ... Friday's $5,000 winner Chad Tuten finished eighth. ... Whitener also won the 602 Crate feature.

Sugar Creek Raceway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
October 7, 2023
  1. Drew Collins
  2. Tucker Anderson
  3. Jadon Frame
  4. Skip Arp
  5. Danny Ledford
  6. Joe Denby
  7. Jordon Horton
  8. Rodney Weeks
  9. Chad Alley
  10. Kenny Kizzar

Collins, of Auburn, Ga., overtook Tucker Anderson with six laps remaining and grabbed a $3,000 Topless Outlaw victory in Blue Ridge, Ga. ... Collins won for the second time in the last three series events; he won Sept. 29 at Tri-County Racetrack in Brasstown, N.C. ... Skip Arp, who drove a No. 00 as a tribute to his longtime racing friend Freddy Smith, wrapped up the series title. ... Thirteen drivers completed 40 laps at Sugar Creek. ... Colton Berrong won the night's 602 Crate Late Model feature.

Rome Speedway
Red Clay Series
October 7, 2023
  1. Taylor Cole
  2. Hayden Swaney
  3. Dylan Perry
  4. Sawyer Tinker
  5. Olivia Gentry
  6. Kyler Haygood
  7. Matt Steward
  8. Andrew Moody
  9. Spencer Cranfield
  10. Koulten Herbert

The pole-starting Cole, of Cartersville, Ga., won his second straight Red Clay Series event for 602 Crate Late Models. ... Cole, who won a week earlier at Senoia (Ga.) Raceway, earned $5,000 in leading all 50 laps. ... Runner-up Hayden Swaney was 1.104 seconds back at the finish. ... Dylan Perry rallied from his 14th starting spot to finish third. ... Olivia Gentry came from 24th to fifth. ... Tyler Millwood won the night's 604 Crate Late Model feature. ... Rome hosts the World of Outlaws Case Late Model Series on Oct. 15.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Gus Simpson
  2. Rod Roberts
  3. Chris Woods
  4. Ken Lampp

Simpson earned $2,000.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Zach Leonhardi
  2. Joey Armistead
  3. Bobby Mills
  4. Mark Page
  5. Thomas Mewborn

Ryan Ray (604) and Brandon McDaniel (602) won Crate Late Model features.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
October 6, 2023
  1. Chad Tuten
  2. Adam Bedenbaugh
  3. Mark Fleischer
  4. Ivedent Lloyd Jr.
  5. Kyle Van Sickle
  6. Scott Johnson
  7. Jim Rogers
  8. Ryan Carter
  9. Bo Allen
  10. Paul Jorgensen

The pole-starting Tuten, of Blackshear, Ga., led all 50 laps and topped Friday's 20-car field to earn $5,000 in the opener of the Ralph Allen Showdown. ... Seventh-starting Adam Bedenbaugh moved into the runner-up spot on lap 37 and trailed Tuten the rest of the way, finishing 1.715 seconds back. ... Ryan Carter improved four positions and finished eighth. ... Tuten was fast qualifier. ... Friday's feature lasted 25 minutes, with 11 drivers running at the finish. ... Another $5,000 is on the line 24 hours later.

Iowa

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
October 22, 2023
  1. Nick Deal
  2. Sterling Perkins
  3. Jacob Brown
  4. Josh Most
  5. Jack Hearty

The 10th-starting Deal won the Late Model portion of the Fall Bash.

Hamilton County Speedway
Unsanctioned Supers
October 22, 2023
  1. Tad Pospisil
  2. Brian Harris
  3. Jason Hahne
  4. Darrel DeFrance
  5. Shane DeMey

Pospisil won the Your Life Iowa Fall Futurity feature finale, earning $2,000.

Hamilton County Speedway
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Brian Harris
  2. Tad Pospisil
  3. Shane DeMey
  4. Jason Hahne
  5. Lance Matthees

Harris earned $2,000 for his victory in the opener of the Your Life Iowa Fall Futurity.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
October 7, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Jesse Bodin
  3. Jeremy Pundt
  4. C.J. Horn
  5. Vance Wilson

Elston completed a sweep of the Harvest Hustle.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
October 6, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Nick Marolf
  3. Jeremy Pundt
  4. Denny Woodworth
  5. Chuck Hanna

Elston won on the opening night of the Harvest Hustle. ... Pundt advanced eight positions.

Illinois

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
October 7, 2023
  1. Roger Rebholz
  2. Todd Bennett
  3. Greg Cantrell
  4. Nick Kurtz
  5. Brayton Wallace

Wrapping up the track title, Rebholz won the track's first race on its new surface.

Fairbury Speedway
DIRTcar Crates
October 7, 2023
  1. Matt Hammond
  2. Blaise Baker
  3. Chris Dick
  4. Ben Kirchner
  5. Jacob Kolwyck

Hammond won on the undercard of Bobby Pierce's World of Outlaws Case Late Model Series victory.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
October 7, 2023
  1. Bill Knippenberg
  2. Mitch Brown
  3. Gary Schalmo
  4. Curtis Eller
  5. Colby Eller
Adams County Speedway
DIRTcar Crates
October 1, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Vance Wilson
  3. Denny Woodworth
  4. Jamie Wilson
  5. Jason Oenning

The event served as the season-ender after Oct. 12's scheduled Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association was cancelled.

Indiana

Kokomo Speedway
Unsanctioned Supers
October 15, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Brandon Thirlby
  3. Dillon Nussbaum
  4. Josh Boller
  5. Jayme Zidar

Osterhoff won the Kokomo Klash.

Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
October 14, 2023
  1. Jared Bailey
  2. Ryan Lanphierd
  3. Brandon Thirlby
  4. Skyller Lewis
  5. Jeff Shackelford

Bailey won the season-ending Fun Fest main event. ... Derek Groomer won the Crate Late Model feature.

Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
October 7, 2023
  1. Shelby Miles
  2. Tyler Collins
  3. Jared Bailey
  4. James Rice
  5. David Webb

Miles won the final regular season Super Late Model event of the season. ... Jared Bailey won the track title. ... Derek Groomer won the Crate Late Model feature, ending runner-up Tyler Cain's stretch of Brownstown victories. ... Brownstown's FunFest wraps up the season Oct. 13-15.

Kansas

Caney Valley Speedway
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Lynn Jones
  3. Jacob Magee
  4. Dustin Bolster
  5. David Young

Kentucky

Lake Cumberland Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 28, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Tim Damron
  3. Daniel Dial
  4. Logan Walls
  5. Steve Stollings

Watson topped a 20-car field.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
October 21, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Stephen Martin
  3. Ralph Francis
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 15, 2023
  1. Zach Dennis
  2. Devin Black
  3. Jamie Bosecker
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 14, 2023
  1. Tim Damron
  2. Logan Walls
  3. Tommy Bailey
  4. Jason George
  5. Curtis Thomas

Jason George wrapped up the division title.

Florence Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
October 7, 2023
  1. Joey Kramer
  2. Zach Milbee
  3. Dustin Nobbe
  4. Brandon Brown
  5. Joe Brewer
  6. B.J. Gregory
  7. Blake Creech
  8. Matt Melvin
  9. Lucas McDonald
  10. Travis Carr

Hanover, Ind.'s Kramer overtook Dustin Nobbe for the lead on lap seven and paced the remainder of the 25-lap distance for his first-ever victory on the Steel Block Late Model Series. ... Milbee grabbed second on lap 11 and went on to finish 1.098 seconds behind the $2,000 winner.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 7, 2023
  1. Wyatt Boyd
  2. Tommy Turner
  3. Robert Stanton
  4. Charles McDonald
  5. Steve Steele
  6. Steven Stratton Jr.
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 1, 2023
  1. Zach Dennis
  2. Dustin Rollins
  3. Matthew Rollins
  4. Lyle Tooley
  5. Jamie Bosecker

Louisiana

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
October 28, 2023
  1. Luke Bennett
  2. Ryan Colby
  3. Brady Walton
  4. Rob Litton
  5. Robbie Stuart

Bennett won the Louisiana State Championship. ... He got his first victory since suffering severe burns in a May 4 go-karting accident that forced him to miss most of the season.

Sabine Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 14, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. David Winslett
  3. Rob Litton
  4. Brent Stewart
  5. Mark Underwood Jr.

Wyatt Wilkerson earned $1,500.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
October 13, 2023
  1. Brandon Buhler
  2. Jason Taylor
  3. Darren Dean
  4. Bill Gordon
  5. Cory Tuggle
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 7, 2023
  1. Brady Walton
  2. Wyatt Wilkerson
  3. Tyler Owens
  4. Chase Del Rio
  5. Bubba Mullins

Walton won the Yancy Martin Memorial, an event honoring the late track employee who died in an accident at the track earlier in the season.

Maryland

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Derick Quade
  2. Kyle Hardy
  3. Kyle Lear
  4. David Williams
  5. Sam Archer
  6. Justin Fulton
  7. Cody Lear
  8. Brandon Long
  9. Wayne Bryant
  10. Daniel Garrett

Quade earned $3,222 in the Kevin Cooke Memorial, one of the highlights of the Small Car Nationals. ... “We’ve had a good car tonight but when I saw Kyle (Hardy) in second I knew he would be there at the (end)," said Quade, who won his 33rd career division victory at Potomac. "But the guys had this car dialed in and we had enough to get the win.” ... Trevor Collins won the Crate Late Model feature over Kyle Hardy and Davis Lipscomb.

Minnesota

Ogilvie Raceway
WISSOTA Late Models
October 21, 2023
  1. Pat Doar
  2. Shane Edginton
  3. Steve Laursen
  4. Ashley Anderson
  5. Josh Zimpel
  6. Michael Leach
  7. Shane Sabraski
  8. Ryan Mikkelson
  9. Sammy Mars
  10. Don Shaw

Doar, of New Richmond, Wis., earned $3,000 in the Topless Nationals.

Ogilvie Raceway
USRA Limiteds
October 7, 2023
  1. Matt Larson
  2. Charlie Olsen
  3. Cade Nelson
  4. Zack Drews
  5. Lucas Peterson

Larson won on the undercard of Pat Doar's fifth straight Fall Classic victory.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 1, 2023
  1. Charlie Olsen
  2. Tony Croninger
  3. Brad Staples
  4. Scott Zimmerman
  5. Kris Wilke

Missouri

Nevada Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Matt Johnson
  2. Jerry Morgan
  3. Andy Bryant
  4. Shannon Phillips
  5. Caden Bolin
Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Mason Oberkramer
  2. Kaleb Stolba
  3. Charlie Cole
  4. Robby Moore
  5. Chris Jones
  6. Riley Moore
  7. Todd Hall
  8. Jonathan Gustavus
  9. Keith Hammett
  10. Bobby Allen

Oberkramer, of Broseley, Mo., earned $4,014 in the Steve Rushin Memorial. ... The race paid tribute to the former Poplar Bluff racer and team owner who died earlier this year. ... Oberkramer started outside the front row and led all 40 laps.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Tommy Cordray
  2. Houston Johnson
  3. Paul Glendenning
  4. Jake Morris
  5. Michael King
Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
October 7, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Dustin Atkinson
  3. Brandon Baldridge
  4. Jace Parmley
  5. Isaac Keepper
  6. Jim Greenway
  7. Brian Bolin
  8. Chandler Moenning
  9. Tim Petty
  10. Dustin Mooneyham

Crigler, of Alton, Mo., won his first Cash Money Series victory of the season, pocketing $1,000. ... Crigler, who led 25 of 30 laps, also won at Springfield on the series Sept. 3. ... Runner-up Dustin Atkinson led five laps and finished 1.237 seconds back at the checkers. ... Isaac Keeper rallied from 12th to round out the top five. ... Eleven drivers completed 30 laps. ... The series wraps up the season with another Springfield event on Oct. 28.

Mississippi

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
October 28, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Shannon Lee
  3. Joshua Motichek
  4. Eli Thomas
  5. Derek Smith
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
October 14, 2023
  1. Casey Haney
  2. Randall Beckwith
  3. Jamey Boland
  4. Corey Neil Jr.
  5. Ryan Colby

Haney's victory came at the 29th annual Coors Light Fall Classic. ... Brett White won the 602 Crate Late Model feature, also on the undercard of Ashton Winger's $15,000 Super Late Model payday.

North Carolina

County Line Raceway
Steel Block Bandits
October 14, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Christian Thomas
  3. Michael Rouse
  4. Ethan Wilson
  5. Brent Robinson
  6. Michael Batten
  7. Tyler Bare
  8. Timmy Mills
  9. Robbie Emory
  10. John Eller

Dustin Mitchell of Pine Level, N.C., was declared the winner of the feature after rain stopped the program with just one lap of the 30-lap race completed and no suitable date was available for the Steel Block Bandits to return to County Line. ... Track management agreed to divide the feature's purse among all 25 starters — each received $542 — and the series gave all drivers show-up points.

Ultimate Motorsports Park
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
October 14, 2023
  1. Steve Blackburn
  2. Tommy Jones
  3. Jesse Rockett
  4. Matthew Nance
  5. Nathan Walker
  6. Anthony Sanders
  7. Colton Stanley
  8. Scott Shirey
  9. Colt Smith
  10. Johnny Stovall

Steve Blackburn of Ararat, N.C., assumed command on lap 16 and went on to a $3,000 victory. It was his third Blue Ridge Outlaw Late Model triumph of 2023. ... Tommy Jones finished second, 0.517 of a second behind the victor.

Ultimate Motorsports Park
American All-Star Series presented by PPM
October 14, 2023
  1. Dillon Brown
  2. Jesse Lowe
  3. Josh Dietz
  4. Benji Hicks
  5. Justin Hudspeth
  6. Ricky Greene
  7. Jacob Brown
  8. Tyler Arrington
  9. Bryan Mullis
  10. Kendal Tucker

Dillon Brown of Gaffney, S.C., came off the outside pole to capture the 50-lap Breast Cancer Awareness Battle for a $5,000 top prize. It was his first victory of the season on the American All-Star Series presented by PPM. ... Polesitter Jesse Lowe chased Brown across the finish line as the runner-up.

County Line Raceway
Steel Block Bandits
October 13, 2023
  1. Jeff Parsons
  2. Cy Nelms Jr.
  3. Michael Batten
  4. Dustin Mitchell
  5. Derick Quade
  6. Bradley McCaskill
  7. Tyler Bare
  8. Bobby Liles
  9. Robbie Emory
  10. Derrick Rankin

Starting 17th and then going from eighth on lap 45 to first one circuit later following a wild turn of events, Jeff Parsons of Union Grove, N.C., won the 50-lap Steel Block Bandits feature to open the Race for the Kids weekend. ... Parsons beat Cy Nelms Jr., who led laps 31-45, by 0.569 of a second for the $5,000 top prize and his first series win. ... Russell Erwin led laps 1-30 before retiring. ... Michael Rouse was eliminated in a tangle with Brent Robinson.

Ultimate Motorsports Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
October 13, 2023
  1. Benji Hicks
  2. Preston Blalock
  3. Austin Mintz
  4. Jamison McBride
  5. Chase McCormick
  6. Kendal Tucker
  7. Dalton Jacobs
  8. Joey Johnson
  9. Evan Koehler
  10. Carl Currin

Mount Airy, N.C.'s Hicks overtook Preston Blalock for the lead on lap 10 and went on to capture the 20-lap feature. The $1,200 score was his first of 2023 on the Mid-East 602 Crate Late Model Series. ... Blalock settled for second place, 2.067 seconds behind, after leading laps 1-9.

Tri-County Racetrack
Unsanctioned Crates (602)
October 12, 2023
  1. Dylan Beaver
  2. Jonathan Cope
  3. Colton Berrong
  4. Bobby Elkins
  5. C.B. McKinnon

Beaver won on the undercard of Hudson O'Neal's Castrol FloRacing Night in America victory.

Fayetteville Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
October 7, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Michael Batten
  3. Ethan Wilson
  4. Zach Cox
  5. Brian Strickland
  6. Michael Rouse
  7. Christian Thomas
  8. Robbie Emory
  9. Brent Robinson
  10. Willie Milliken

Pine Level, N.C.'s Mitchell led from flag-to-flag to capture the 30-lap feature by 0.453 of a second over Batten, who ran second for the entire distance. ... The $3,000 triumph was Mitchell's second of 2023 on the I-95 Late Model Challenge Series.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
October 7, 2023
  1. Willie Milliken
  2. Dalton Jacobs
  3. Zach Cox
  4. Jason Dickerson
  5. Donovan Jackson
  6. Chase Blackwell
  7. Carl Currin
  8. Tyler Kussman
  9. Ronnie Long
  10. Blake Keen

Milliken, of Roanoke Rapids, N.C., earned $1,500 in the Mid-East 602 feature. ... Milliken led all 20 laps. ... Seven drivers completed the 20-lap distance. ... Dustin Mitchell won the night's I-95 Challenge feature for Limited Late Models.

Carolina Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
October 7, 2023
  1. Alex Hendren
  2. Dan Breuer
  3. Scott Shirey
  4. Jonathan Hinson
  5. Jesse Rockett
  6. Greg Clark
  7. Johnny Pursley
  8. Colton Stanley
  9. Aaron Weed
  10. Colt Smith

Hendren, of Rutherfordton, N.C., earned $3,508 in the Buddy Smith Memorial on the Blue Ridge Outlaw tour. ... He started outside the front row and took the lead from polesitter Jesse Rockett on the 25th of 40 laps. ... Runner-up Dan Breuer was nearly two seconds behind at the finish. ... Scott Shirey started 11th and finished third. ... Eleven drivers completed 40 laps. ... Third-starting Timbo Mangum dropped out of the top five on the 31st lap and retired with five laps remaining.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 6, 2023
  1. Larry Jackson
  2. Jason Adams
  3. Ryan Underwood
  4. Brent Robinson
  5. Sherman Underwood

Ohio

Fremont Speedway
DIRTcar Supers
October 24, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Ryan Missler
  3. Rob Anderzack
  4. B.J. Gregory
  5. Ryan Markham

Schlenk rallied after an early tangle and flat tire to take the lead on the 19th lap and grab his third career Fremont victory. ... His 16th victory of 2023 paid $2,027 in the Bill Hahn Memorial. .. "This win goes to my crew. They got the tire changed and got me back out there," Schlenk said. "I love racing at Fremont and I hope we get more opportunities to be back here in 2024." ... Rob Anderzack led the first 18 laps. ... The race was a makeup of an Oct. 6 rainout.

Muskingum County Speedway
Unsanctioned Supers
October 7, 2023
  1. Logan Zarin
  2. Todd Brennan
  3. Pete Crum
  4. Larry Bellman
  5. Ryan Markham

Zarin notched his third victory of the season and first of his career at Muskingum County.

Oklahoma

Tri-State Speedway
Unsanctioned Supers
October 21, 2023
  1. Cole Wells
  2. Jon Kirby
  3. Joe Gorby
  4. Jace Parmley
  5. Eddie Martin

The eighth-starting Wells captured the Spooker, topping the pole-starting Kirby.

Enid Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
October 14, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Jason Redman
  3. Richard Shepler
  4. Brett Hansen
  5. Troy Bynum
  6. Joe Gorby
  7. Cole Traugott
  8. Damian Patocka
  9. Jon Herring
  10. Adam Popp

Racing at his hometown track, Kip Hughes grabbed the lead from Brett Hansen on lap five and went on to claim the 25-lap feature for a $1,000 top prize. ... It was Hughes's sixth win of 2023 and the 36th of his career on the Complete Well Testing Sooner Series. ... Jason Redman finished a distant second. ... Hansen settled for fourth in the final race of his championship campaign on the tour.

Red Dirt Raceway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
October 7, 2023
  1. Tanner Mullens
  2. Damian Patocka
  3. Brett Hansen
  4. Troy Bynum
  5. Adam Popp
  6. Jason Redman
  7. Adrien Hickman
  8. Chris Wilhite Jr.
  9. Eric Brill
  10. Joe Gorby

Mullens, the modified standout from Wichita, Kan., completed a sweep of the Sooner tour weekend as he returned to driving a Late Model for the first time in four seasons. ... Mullens won the previous night at Longdale (Okla.) Speedway. ... Mullens led all the way at Red Dirt Raceway from outside the front row, taking the checkers more than five seconds ahead of runner-up Damian Patocka. ... John Willard scratched from the scheduled 24-car field.

Longdale Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
October 6, 2023
  1. Tanner Mullens
  2. Lance Mari
  3. Joe Gorby
  4. Jon Herring
  5. Eric Brill
  6. Jared Jelsma
  7. Adrien Hickman
  8. Richard Shepler
  9. Gary Lowe
  10. Dalon Helm

A modified standout, pole-starting Mullens, of Wichita, Kan., led all 25 laps and topped Friday's 23-car field to win $1,000, earning his first career series victory . ... Fifth-starting Lance Mari finished second in his first career Late Model start, 4.660 seconds back. ... Joe Gorby improved three positions and completed the podium. ... Adrien Hickman gained seven spots and finished seventh. ... Mullens, Jon Herring and Adam Popp won heats. ... Friday's feature lasted 14 minutes, with four drivers completing the distance and 10 running at the finish.

Oregon

Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
October 7, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Brody Montgomery
  3. Rich McCoy
  4. Dennis Souza
  5. Hannah Robison

Pennsylvania

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Supers
October 28, 2023
  1. Jon Lee
  2. Del Rougeux
  3. John Wayne Weaver
  4. Todd English
  5. Clay Ruffo
  6. Dylan Fenton
  7. Tom Decker Jr.
  8. Nick Loffredo
  9. Levi Yetter
  10. Waco Williams

The pole-starting Lee, of Mahaffey, Pa., led all the way to earn $3,000 in the season finale. ... Outside front-row starter Clay Ruffo finished fifth. ... Levi Yetter won the King of the Hill competition. ... The event drew 17 Super Late Models. ... Rain delayed the start of the race program. ... The event drew 72 race cars overall with Luke Hoffner winning the four-cylinder feature.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 22, 2023
  1. Shawn Shoemaker
  2. Devin Weyandt
  3. Kyle Lear
  4. Kyle Hardy
  5. Spike Moore

Shoemaker won the Limited Late Model portion of the Keystone Cup. ... Shoemarker overtook his fellow front-row starting Weyandt on the 19th lap. ... A red flag appeared just after Shoemaker's pass for the lead when a slowing Robbie Black collected Tom Decker on the backstretch.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Devin Frey
  2. D.J. Myers
  3. Shawn Shoemaker
  4. Jaxton Garman
  5. Spike Moore
Lernerville Speedway
RUSH Crate Late Model Series
October 15, 2023
  1. Michael Norris
  2. Joe Martin
  3. Kyle Zimmerman
  4. Braeden Dillinger
  5. Brock Pinkerous
  6. Chad Homan
  7. Jim Rasey
  8. Logan Zarin
  9. Jeremy Wonderling
  10. Clinton Hersh

Norris grabbed the lead on lap 20 and went on to take the $3,500 top prize in the 30-lap Steel City Stampede's feature. It was his second RUSH Crate Late Model Series victory of the season. ... Joe Martin, who led laps 1-9, finished. 0.509 of a second back in the runner-up spot. ... Teenager Brock Pinkerous settled for fourth after leading laps 10-19.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Brad McGinnis
  2. Taylor Farlling
  3. Andy Fries
  4. Jakob Piper
  5. D.J. Myers
Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 6, 2023
  1. Trent Brenneman
  2. Devin Hart
  3. Ryan Zook
  4. Shawn Shoemaker
  5. Andrew Yoder

South Carolina

Sumter Speedway
GM Performance 602 Series
October 21, 2023
  1. Austin Mintz
  2. Preston Dimsdale
  3. Scooter Sullivan

Mintz earned $2,000 for the GM Performance 602 Series victory. .... Polesitter Kale Green was disqualified (no reason was given in the results posted by the track). ... Mintz also won the Limited Late Model feature.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 21, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Wes Helms
  3. Mike Huey
  4. Kevin Godwin
  5. Thomas Hedgepath
Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 14, 2023
  1. Michael Marlowe
  2. Banks Johnson
  3. A.J. Belanger
  4. Dustin Perritt
  5. Ed Mason
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 7, 2023
  1. Dale Timms
  2. Larry Timms
  3. Larry Teal
  4. Steven Grube
  5. Brian Konopka

Tennessee

Thunderhill Raceway Park
Crate Racin’ USA Crates (602)
October 28, 2023
  1. Chris Tays
  2. Dillard Hatchett
  3. Caleb Ashby
  4. Dylan Baus
  5. David Gentry
Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 28, 2023
  1. Kelby Norwood
  2. Zach Shannon
  3. Addison Cardwell
  4. Austin Breedlove
  5. Tyler Norwood

Norwood won on Cheaters Night with sideboards on his machine.

Clarksville Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 21, 2023
  1. Jordon Horton
  2. Caleb Ashby
  3. Michael Seibers
  4. Levi Ashby
  5. Bailey Proctor
  6. Frank Haar
  7. Dustin Rollins
  8. Richard Frost
  9. Larry Barber Jr.
  10. Kyle Courtney

Horton, of Sneedville, Tenn., earned $5,000 in the 602 Crate Late Model special. ... Horton led the final nine laps. ... Runner-up Caleb Ashby led laps 18-21. ... Georgia invader Cass Fowler led the first 17 laps before retiring. ... Jadon Frame ran second early but retired before halfway.

Tennessee National Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Donald Johns
  2. Oakley Johns
  3. Steven Holcomb
  4. Cale Finley
  5. Ray McElhiney

Charlie Ray Howell, who drives a car with a custom hand control setup because a 2010 spinal cord injury from a traffic accident left him limited use of his legs, won the 602 Crate feature. ... Howell also wrapped up the track title.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Booger Brooks
  2. Corey Posey
  3. Kane Newby
  4. Randy Gifford
  5. Brad Skinner

Dustin Harris won the 602 Crate feature.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 21, 2023
  1. Josh Collins
  2. Colton Profitt
  3. Jesse Lowe
  4. Michael Smith
Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
October 21, 2023
  1. Jadon Frame
  2. Matt Cooper
  3. Larry Barber Jr.
  4. Ronnie Cooper
  5. Richard Frost

Frame earned $1,500.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 20, 2023
  1. Tod Hernandez
  2. Ruben Mayfield
  3. Kyle Courtney
  4. Robby Mason
  5. Jason Manley

Kyle Courtney won the 602 Crate Late Model feature.

Clayhill Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
October 14, 2023
  1. Luke Buckley
  2. Tim Hays
  3. Wyatt Cox
  4. Brody Yarbrough
  5. Jason McDaniel
Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
October 14, 2023
  1. Ronnie Cooper
  2. Richard Frost
  3. Jeremy Anderson
  4. Adam Ray
  5. Freddie Smith

Perry Delaney (604) and Michael Zimmerman (602) won Crate Late Model features.

411 Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Layne Clifton
  2. Booger Brooks
  3. Jason Welshan
  4. Jensen Ford
  5. Jake Whitehead

Clifton won on Pink Out Night.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
October 7, 2023
  1. Ronnie Cooper
  2. Jeremy Anderson
  3. Brandon Tibaldi

Michael Luna (604) and Caleb Ashby (602) won Crate Late Model features.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Hayden Ownbey
  2. Josh Walker
  3. Michael Smith
  4. Addison Cardwell
  5. Barry Goodman
Tennessee National Raceway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Oakley Johns
  2. Cody Martin
  3. Jack Franklin
  4. Mitch Thornton
  5. Grayson Brewer

Dustin Harris won the 602 Crate feature.

Clarksville Speedway
Unsanctioned Crates (602)
October 6, 2023
  1. Michael Seibers
  2. Elvin Sawyer
  3. Bailey Proctor
  4. Frank Haar
  5. Devin Black

Texas

I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 28, 2023
  1. Ryan Doyon
  2. Kody Hardage
  3. Jared Maupin
  4. Chase Neill
  5. Rory Jordan

Doyon completed a weekend sweep.

I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 27, 2023
  1. Ryan Doyon
  2. Jared Maupin
  3. Chase Neill
  4. Ray Doyon III
  5. Ryan McDonald
Big O Speedway
DIRTcar Supers
October 14, 2023
  1. Tom Earl
  2. Jim Moon
  3. Trey Langley
  4. Kyle Daugherty
  5. Ortanik Mikel
I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 7, 2023
  1. Ryan Doyon
  2. Jamie Campbell
  3. Matt Fox
  4. Mark Taylor
  5. Carl Dyer

Virginia

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
October 14, 2023
  1. Kyle Hardy
  2. Trever Feathers
  3. Logan Roberson
  4. Justin Williams
  5. Mark Pettyjohn
  6. Jack Brown
  7. Matt Hildebrand
  8. Josh Canipe
  9. Ryan Adams
  10. Billy Beachler

Stephens City, Va.'s Hardy earned $5,000 for capturing the 50-lap Limited Late Model portion of the annual Fall Classic. ... Trever Feathers finished second, 1.684 seconds behind at the checkered flag.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 13, 2023
  1. Logan Roberson
  2. David Pangrazio
  3. Ronnie Martin Jr.
  4. Walker Arthur
  5. Kyle Hardy
  6. Justin Williams
  7. Matt Hildebrand
  8. Ryan Adams
  9. David Watts
  10. Corey Almond

Pole-starting Roberson of Waynesboro, Va., won by more than a five-second margin over David Pangrazio. He earned $3,000 for his fourth win of the season.

West Virginia

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
October 28, 2023
  1. Shane Greco
  2. Jacob Rucker
  3. Eddie Hambrick
  4. Keith Bills
  5. Connor Pate
Ohio Valley Speedway
Unsanctioned Supers
October 13, 2023
  1. Colten Burdette
  2. Tyler Carpenter
  3. Ronnie Mayle
  4. Josh Tonkin
  5. Caiden Black

Driving the Curtis Racing No. 53, Burdette won the Finale at the Valley in a 15-car feature.

Search for results

advertisement
Sponsor 263
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information