Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1198
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

August 2023

Alabama

Talladega Short Track
Topless Outlaw Dirt Racing Series
August 26, 2023
  1. Jeff Smith
  2. Brandon Brown
  3. Oliver Gentry
  4. Jake Traylor
  5. Drew Collins
  6. Brad Berry
  7. T.J. Alford
  8. Jordan Judge
  9. Blake Hood
  10. Jonathon Chapman

The second-starting Smith, of Chatsworth, Ga., topped Saturday's 17-car field to earn $3,000. It's his first series victory of the season. ... Oliver Gentry improved two positions and finished third. ... Blake Hood gained four spots and finished ninth. ... Smith was fast qualifier. ... T.J. Brittain (604) and Adam Cummings (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 604 Series
August 26, 2023
  1. Mark Whitener
  2. Bryson Mitchell
  3. Mario Gresham
  4. Jason Markewitz
  5. Greg Wilhite
  6. Jackson Hise
  7. Logan Palmer
  8. Dalton Dowdy
  9. J.C. Waller
  10. Seth McCormack

Third-starting Whitener, of Middleburg, Fla., led all 30 laps to win Saturday's $5,000 King of Crate feature. It's Whitener's fourth Crate Racin' USA victory of the season and the 10th of his career, as he extends his series points lead. ... Pole-starting Bryson Mitchell finished 0.914 of a second back. ... Mario Gresham improved four positions and finished third. ... Jason Markewitz gained seven spots and finished fourth. ... Dalton Dowdy started 18th and finished eighth. ... Mitchell was fast qualifier. ... Markewitz won the lone consolation.

Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. D.J. Hayes
  2. Mark Bangs
  3. Dylan Whitlock
  4. Jeremy Baines
  5. Nickey Odell
Fort Payne Motor Speedway
United Championship Racing Alliance
August 26, 2023
  1. Kasey Hall
  2. Kenny Kizzar
  3. Kenny Hall
  4. Kevin Hale
  5. Matt Shannon
  6. Jay Cromer
  7. Tyler Hughes
  8. Jessie Hughes
  9. Roger Morgan
  10. Jake Raines

Kasey Hall notched his first UCRA victory of the season at his home track. ... The $2,000-to-win race that drew 13 entries was scheduled the week of the event. ... D.J. Hayes won the night's Super Late Model feature.

West Alabama Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Zack Cook
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Patrick Taylor

Sam Moore won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Mike Combs
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 25, 2023
  1. Eli Brewer
  2. Brad Malone
  3. Jeremy Sharp
Buckshot Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
August 19, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Terry Wilson
  3. Jamey Boland
  4. Covy Parsons
  5. Brent Cartwright
  6. Mike Combs
  7. Matt Grable
  8. Jason Michau
  9. Preston Walden
  10. Bradley Price

Lucas, of McKenzie, Ala., topped Saturday's 17-car field to win $1,200 and notched his first series win of the season. ... Terry Wilson finished second, a distant 6.729 seconds back. ... Jamey Boland and Covy Parsons finished third and fourth, the last two cars on the lead lap. ... Lucas and Parsons won heats. ... Lucas was fast qualifier. ... Saturday's 25-lap feature lasted 18 minutes with 11 competitors running at the finish.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Todd Clemmons
  2. Travis Kress
  3. Henry Spencer
  4. Shawn Spencer

Greg Wilhite (604) and Billy Flannagan (602) won Crate Late Model features.

West Alabama Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Johnny Faucett
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Robert Gant
  2. Andy Picklesimer
  3. Casey Turman
  4. Daniel Miller
  5. Mark Bangs

Jay Cromer won the Crate feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Joe Hornsby

Cruz Graves won the 602 Crate feaeture.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Russ Ogletree
  3. Jake Traylor
  4. Kevin Knotts
  5. Dylan Knowles

Culpepper won on the undercard of Carson Ferguson's Schaeffer's Southern Nationals victory. ... Brandon McDaniel won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 18, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Dan White
  3. Seth McCormack

Cruz Wallace won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 12, 2023
  1. Kyle Bryant
  2. Osman Jones
  3. Keith House
  4. Jeremiah Joyner
  5. Austin Morris
Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Landon Gentry
  2. Brandon Brown
  3. Tim Armstrong
  4. Joey Isbell
  5. Chris Hill
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Travis Smith
  2. Justin Jacobs

Eli Brewer won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Rod Carroll
  2. Bubba Lackey
  3. Garrett Glass
  4. Dustin Stewart
  5. Blake Hood

Carroll won on the undercard of Sam Seawright's Valvoline Iron-Man Racing Series victory. ... T.J. Brittain (604) and Mario Gresham (602) won Crate Late Model features.

Tri-County Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 12, 2023
  1. JC Wilson
  2. Trent McLeod
  3. Brent Cartwright
  4. Isaiah Day
  5. Shawn McLeod
West Alabama Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Kody Nixon
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 11, 2023
  1. Billy Flannagan
  2. Dillard Hatchett
  3. Cruz Wallace
  4. T.J. Taylor
  5. Morgen Lambert

Flannagan won on the undercard of Christian Hanger's Valvoline Iron-Man Racing Series victory.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Dana Eiland
  2. Terry Fowler
  3. Joey Isbell
  4. Randy Fowler
  5. Tim Armstrong

Hayden Franklin won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Dylan Knowles
  2. Braxtin Barber
  3. Tim Roszell
  4. Dallas Cooper
  5. Caleb Coan

Chris Fennell won the Limited Late Model feature. ... David Kay (604) and Brennen Shirley (602) won Crate Late Model features.

Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 5, 2023
  1. Bubba Gorman
  2. Tyler Webb
  3. Trevor McMullan
  4. Ricky Stevens
  5. Dustin Hughes
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 4, 2023
  1. Cruz Wallace
  2. Morgen Lambert
  3. Jarrett Jones
  4. Dillard Hatchett
  5. Justin Baker

Wallace earned $2,000 in the special event.

Arkansas

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Jay Croney
  3. Mike Koch
  4. Preston Jaymes
  5. Jerry Croney
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Matt Cooper
  2. Eddie Hoyer
  3. Ronnie Cooper
  4. Chandler Petty
  5. Kris Lloyd

Matt Cooper won the first night of the Labor Day Classic.

Two Dollar Pistol Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Preston Farmer
  3. Geoff Aitken
  4. Bryce Clark
  5. Eddie Hoyer

Crocker won the Johnny Wise Memorial.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Kyle Downs
  2. Scott Tracer
  3. Mark Byram
  4. Robby Moore
  5. Brian Woodard
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Blaine Mattey
  3. Dempsey Thompson
  4. Jay Croney
  5. Ben Piper
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Hunter Duren
  3. Blaine Mattey
  4. Chris Caststeel
  5. Dempsey Thompson
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Brandon Poppenheimer
  2. Nathan Brown
  3. Caleb Howard
  4. Carson Jenkins
  5. Thomas Smith
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Kenny Wallace
  2. Steven Crocker
  3. Scott Tracer
  4. Brian Woodard
  5. Chris Jones

Wallace, the former NASCAR driver, competed in four divisions, winning features with the Late Models, modifieds, and ridge runners.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Ben Piper
  3. Blaine Mattey
  4. Hunter Duren
  5. Mark Tackitt

California

Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Dan Brown Jr.
  2. Paul Guglielmoni
  3. Wayne Trimble
  4. Matt Micheli
  5. Rod Oliver
  6. Dan Jinkerson
  7. Chris McGinnis
  8. Ray Trimble
  9. Matt Davis
  10. Tyler Lightfoot

The polesitting Brown won by a 4.390-second margin. ... Sixth-starting Shawn DeForest was the first retiree.

Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Dan Brown Jr.
  3. Paul Guglielmoni
  4. Dan Jinkerson
  5. Rod Oliver
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Paul Guglielmoni
  2. Dan Brown Jr.
  3. Dan Jinkerson
  4. Clark Guglielmoni
  5. Ray Trimble

Guglielmoni notched his first Late Model victory since April 11, 2015, at Antioch (Calif.) Speedway.

Delaware

Georgetown Speedway
Unsanctioned Supers
August 3, 2023
  1. Rick Eckert
  2. Ross Robinson
  3. Kyle Hardy
  4. Coleby Frye
  5. Trevor Collins
  6. Cory Lawler
  7. Danny Snyder
  8. Amanda Robinson
  9. Donald Lingo Jr.
  10. Nick Davis

The Hall of Famer Eckert, of York, Pa., earned $3,500 in the Summer Thunder Twin 25s. ... Eckert started third and took the checkers ahead of 11th-starting hometown driver Ross Robinson. ... Coleby Frye led the first two laps and Donald Lingo Jr. led laps 3-11 before Eckert took command. Lingo retired after 18 laps. ... The unsanctioned event drew 14 entries by Mark Pettyjohn scratched from the feature. ... Billy Pauch Jr. won the big-block modified feature.

Florida

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Bud Thompson
  3. Jason Messick
  4. Dakota Fox
  5. Kristin Rast
Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Cole Exum
  2. Nevin Gainey
  3. Austin Leamon
  4. Bubba Roling
  5. Dustin Carter

Exum won the 22-car feature from his sixth starting spot. ... Polesitter Parker Blankenship ended up 10th.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Nevin Gainey

Gainey inherited the victory after two drivers failed to make weight.

Georgia

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Blake Craft
  2. Tucker Anderson
  3. Kip Cochran
  4. Chris Woods
  5. Derrick Harvey

The pole-starting Craft's $2,000 victory came on the undercard of Ashton Winger's $10,000 Hunt the Front Super Dirt Series victory for Super Late Models.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Logan Stinchcomb
  2. Dink McKeehan
  3. Gus Simpson
  4. Chris Woods
  5. Alex Yarbrough

Chris Woods won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Payton Stevenson
  2. Matt Dooley
  3. Darrin Ray
  4. Jamie Godbee
  5. Alan Brewer

Stevenson's victory came on the undercard of Michael Page's Hunt the Front tour triumph for Super Late Models.

Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Cole Exum
  2. Trynt Lloyd
  3. Kam Boyd
  4. Nevin Gainey
  5. Morrie West

Exum also won the 602 Crate feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Blake Craft
  2. Brandon Haley
  3. Adam Smith
  4. Larry Timms
  5. Parris Simmons

Dale Timms won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Rogers-Dabbs Crate Racin’ USA 604 Series
August 19, 2023
  1. Matt Dooley
  2. Dylan Knowles
  3. Dalton Polston
  4. Jackson Hise
  5. Lucas Ruark
  6. Cody Haskins
  7. Hunter Peacock
  8. Mario Gresham
  9. Zach Leonhardi
  10. Colton Leyendecker

Dooley, of Brooks, Ga., won from outside the front row for a $3,000 payday on the Crate Racin' USA circuit. ... Cody Haskins rallied from 20th to sixth.. ... Peyton Stevenson won the 602 Crate Late Model feature. ... Senoia on Aug. 26 hosts the Hunt the Front Super Dirt Series.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. John Howard
  2. Ricky Smith
  3. David Conley
  4. Brett Shook
Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Austin Fox
  3. Dink McKeehan
  4. Tyler Wood
  5. Alex Yarbrough
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Ricky McClain
  2. Kam Boyd
  3. Jordan Feider-Yawn
  4. Jim Rogers
  5. Taylor Wood

Cameron Tribble won the 602 Crate feature over Ryan Davis.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Drew Collins
  2. Darryl Matheson
  3. Bubba Russell
  4. Brandon Haley
  5. Kip Cochran

Frankie Beard won the 602 Crate Late Model feature.

Rome Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Ronnie Johnson
  2. Landon Bagby
  3. Oliver Gentry
  4. Tod Hernandez
  5. Chris Fennell

Johnson's victory was on the undercard of Tyler Millwood's Ultimate Southeast triumph for Super Late Models. ... T.J. Brittain (604) and Cass Fowler (602) won Crate Late Model features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Kenny Collins
  2. Rod Roberts
  3. Chris Woods
  4. Trae Kirk
  5. Nick Sellers

Collins earned $2,000 in the 40-lap special in piloting a Gus Simpson Racing entry.

Needmore Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Dustin Elliott
  2. Mark Fleischer
  3. Caleb Gay
  4. Grayson Ott
  5. Bubba Roling

After apparent winner Cole Exum was disqualified for a postrace technical violation, Dustin Elliott inheried $2,016 in the fifth annual Morgan Sheffield Memorial. ... Exum won the night's 604 Crate Late Model feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Bubba Russell
  2. Drew Collins
  3. Larry Timms
  4. Kenny Collins
  5. David McCoy
North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. John Ownbey
  2. Josh Walker
  3. Aaron Wilson
  4. Colby Kilgore
  5. Sawyer Tinker
  6. Ray Cook
  7. Shawn Chastain
  8. Hayden Ownbey
  9. Michael Evans
  10. Tyler Nichols

The polesitting Ownbey, of Cleveland, Tenn., captured the unsanctioned Sweet Summertime $3,000 special. ... Ownbey was quickest of 18 entries with a 14.669-second qualifying lap. ... Aaron Wilson (604) and Cass Fowler (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jason Manley
  2. Danny Ledford
  3. Drew Deaver
  4. Tucker Anderson
  5. Parris Simmons

The track held a benefit raffle for Jason Deal, the local racer who suffered serious injuries earlier in the week in a work-related accident. ... Charles Devine won the 602 Crate Late Model feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Blant Duke
  2. Glenn Morris
  3. Cody Haskins
  4. Chad Duncan
  5. Thomas Newborn

Lucas Ruark (604) and Cody Newton (602) won Crate Late Model features.

Cochran Motor Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 5, 2023
  1. Wiley McDaniel
  2. Phil Pittman
  3. Landon Mathews
  4. Brandon McDaniel
  5. Corey Dunn

Phil Pittman won a second division feature.

Iowa

Lee County Speedway
IMCA Late Models
August 31, 2023
  1. C.J. Horn
  2. Jeremy Pundt
  3. Mark Burgtorf
  4. Andy Nezworski
  5. Sam Halstead

Horn earned $2,000 in the Photo Daddy 50. ... Runner-up Jeremy Pundt rallied from his 13th starting spot.

Benton County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
August 27, 2023
  1. J.D. Auringer
  2. Nick Marolf
  3. Corey Dripps
  4. Bryan Klein
  5. C.J. Horn
  6. Curt Martin
  7. Greg Kastli
  8. Gabe Umbarger
  9. Sean Johnson
  10. Logan Duffy

The 12th-starting Auringer, of Waterloo, Iowa, made his second Late Model start and led the final six laps to win Sunday's $3,500 season finale. ... Eighth-starting Nick Marolf moved into the runner-up spot on lap 29 and finished 1.791 seconds back. ... Corey Dripps led four times for eight laps before settling for third; Dripps captured the first-season PRO title. ... Bryan Klein led 17 of the first 19 laps before fading to fourth. ... Dripps, Logan Duffy and Curt Martin won heats. ... The 30-lap feature lasted 22 minutes, with 15 drivers completing the distance and 17 running at the finish.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 27, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Luke Merfeld
  3. Joel Callahan
  4. Ron Klein
  5. Lyle Klein

Pollard won for the fourth time in the last five events at Dubuque and clinched his first Dubuque championship.

34 Raceway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Jay Johnson
  2. Jesse Bodin
  3. Jeff Guengerich
  4. C.J. Horn
  5. Austin Becerra
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Zach Zeitner
  3. Cade Richards
  4. Brett Hopp
  5. Sterling Perkins
Crawford County Speedway
IMCA Late Models
August 25, 2023
  1. Nick Deal
  2. Robbie Jorgensen
  3. Cade Richards
  4. Zach Zeitner
  5. Jimmy Judd
Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 20, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Joel Callahan
  3. Luke Merfeld
  4. Evan Miller
  5. Steve Johnson

Pollard raced from his ninth starting spot to his sixth overall victory of the season and fourth at Dubuque.

34 Raceway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Jay Johnson
  3. Jesse Bodin
  4. Mark Burgtorf
  5. Sam Halstead
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Jesse Sobbing
  2. Cade Richards
  3. Nick Deal
  4. Jack Hearty
  5. Drew Baker

Sobbing won from his seventh-row starting spot over sixth-row starters Cade Richards and Nick Deal.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Curt Martin
  2. Greg Kastli
  3. Colton Leal
  4. Sean Johnson
  5. Logan Duffy

Martin won the points finale while Sean Johnson wrapped up the track title. ... The track hosts his Fall Madness event on Oct. 12-14.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
August 18, 2023
  1. Justin Kay
  2. Joe Beal
  3. Evan Miller
  4. Andy Nezworski
  5. Mike Goben

Kay rallied from 10th and took the lead from Joe Beal with two laps remaining. ... Andy Nezworski wrapped up the track title. ... Evan Miller started on the pole and led the first 15 laps.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 13, 2023
  1. Ron Klein
  2. Jeremiah Hurst
  3. Luke Merfeld
  4. Eric Pollard
  5. Steve Johnson

Klein inherited the victory after David Webster's disqualication.

Independence Motor Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
August 12, 2023
  1. Curt Martin
  2. Brian Harris
  3. Logan Duffy
  4. Greg Kastli
  5. Corey Dripps
  6. Bryan Klein
  7. Jon Passick
  8. Sean Johnson
  9. Mack Mulvany
  10. Jerod Ballhagen

Martin earned $1,000 for his Premier Racing Organization Late Model Series victory. ... The hometown driver started sixth and led the final six laps. ... Brian Harris finished a half-second behind in the 25-lapper. ... Polesitter Logan Duffy was third. ... Corey Dripps rallied from 14th to fifth.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Dalton Simonsen
  2. Bryce Garnhart
  3. Andy Nezworski
  4. Don Pataska
  5. Steve Johnson
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Nick Deal
  2. Cade Richards
  3. Sterling Perkins
  4. Allan Hopp
  5. Drew Baker

Deal, of Harlan, Iowa, won from his 12th starting spot over fellow sixth-row starter Cade Richards.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Jesse Bodin
  2. Dalton Simonsen
  3. Andy Nezworski
  4. C.J. Horn
  5. Bryce Garnhart
Lee County Speedway
IMCA Late Models
August 4, 2023
  1. Nick Marolf
  2. Jeff Guengerich
  3. C.J. Horn
  4. Ray Raker
  5. Chad Simpson

Illinois

Jacksonville Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
September 1, 2023
  1. Blaise Baker
  2. Braden Johnson
  3. Braden Bilger
  4. Tucker Finch
  5. Colby Eller
  6. Bill Berghaus
  7. Cody Maguire

Baker earned $600 in the Midwest Big 10 Series event. ... The event drew eight entries but Ryan Miller scratched from the feature.

Farmer City Raceway
DIRTcar Crates
September 1, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Timmy Dick
  3. Jake Rainey
  4. Chris Dick
  5. Chad Osterhoff

Osterhoff's victory was on the undercard of Jason Feger's MARS victory for Super Late Models.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
September 1, 2023
  1. Devin McLean
  2. Steve Peeden
  3. Jose Parga
  4. Dakota Ewing
  5. Jamie Lomax
  6. Austin McCarty
  7. Axel Wicker
  8. Amber Crouch
  9. Gary Schalmo
  10. Matt Hammond

The sixth-starting McLean, of Mount Vernon, Ill., earned $3,000 for the 50-lap victory and handed third-finishing Jose Parga his first loss in 20 starts in 2023. ... Parga, who started outside the front row, led 24 laps and McLean led the final 26. ... Jamie Lomax rallied from 12th to round out the top five. ... Fourteen of 18 starters were running at the finish (Cody Fultz scratched from the feature).

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 27, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Jamie Wilson
  3. Christian Miles
  4. Jason Perry
  5. Tommy Elston
East Moline Speedway
IMCA Late Models
August 27, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Evan Miller
  3. Justin Kay
  4. Dustin Schram
  5. Jesse Bodin

Justin Kay wrapped up the track title.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 26, 2023
  1. Rich Bell
  2. McKay Wenger
  3. Mike Spatola
  4. Kevin Weaver
  5. Todd Bennett

Bell earned $2,500 for his FALS Cup victory, his first at Fairbury. ... "I have been wanting to get a win here for a long time," Bell said. "It feels great. This is a big win for our team." ... Mike Spatola wrapped up the track championship.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 26, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Devin McLean
  3. Rockett Bennett
  4. Morgan Staggs
  5. Colby Eller
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Josh Breese
  2. John Provenzano
  3. Greg Cantrell
  4. Titus Sneed
  5. Corey Trump
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 25, 2023
  1. Matt Hammond
  2. Jamie Lomax
  3. Austin McCarty
  4. Ben Kirchner
  5. Devin McLean
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 25, 2023
  1. Kevin Weaver
  2. Paul Parker
  3. Billy Hough
  4. Colton Billington
  5. Ron Donaldson

Timmy Dick won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 20, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Jason Perry
  3. Denny Woodworth
  4. Braden Bilger
  5. Keith Pratt

Elston topped Perry in a battle of a front-row starters in the 11-car field.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Mike Spatola
  3. Jason Wagner
  4. Mike Mataragas
  5. Lyle Zanker

Kevin Weaver overtook Wenger with 10 laps remaining and pulled away, but he jumped the cushion in turns one and two, allowing Wenger to reclaim the lead for the final two laps. ... "The caution came out with two to go and it was unfortunate for Kevin," Wenger said. "I wasn't confident that I could go rip down 15-30 laps driving like that. He was something."

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Brayton Wallace
  2. Roger Rebholz
  3. Russ Adams
  4. Cam Gardner
  5. Cole Swibold
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
August 19, 2023
  1. Dane Arvin
  2. Braden Bilger
  3. Jeff Dotzert
  4. Cody Maguire
  5. Collin Rutledge
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 19, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Rockett Bennett
  3. Braden Johnson
  4. Jammie Wilson
  5. Anthony Tucker
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Josh Breese
  3. Corey Trump
  4. Toby Kuntzelman
  5. Glen Toppel
Lincoln Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
August 18, 2023
  1. Jose Parga
  2. Dakota Ewing
  3. Braden Johnson
  4. Derek Smith
  5. Blaise Baker
  6. Ryan Miller
  7. Cody Maguire
  8. Brandon Sweitzer
  9. Graham Fate
  10. Justin Durbin

Parga, of New Berlin, Ill., earned $600 in the Big 10 Series event in capturing his 19th Crate Late Model start of the season without a defeat. ... He started on the pole in the 12-car feature and led all 20 laps, finishing 1.393 seconds ahead of Dakota Ewing. ... Ten drivers finished on the lead lap and everyone was running at the checkers.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 18, 2023
  1. Ben Kirchner
  2. Matt Hammond
  3. Gary Schalmo
  4. Austin McCarty
  5. Dan Kuhn
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Kevin Weaver
  3. Brandon Eskew
  4. Logan Moody
  5. Chase Osterhoff

Aaron Heck won the Crate Late Model feature.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
August 13, 2023
  1. Dustin Schram
  2. Andy Nezworski
  3. Justin Kay
  4. Matt Ryan
  5. Chris Lawrence

Schram won from the pole position in the 13-car feature.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Ryan Unzicker
  2. Jason Feger
  3. Brandon Eskew
  4. Dennis Erb Jr.
  5. Rich Bell
  6. McKay Wenger
  7. Mike Spatola
  8. Mike Mataragas
  9. Dale Markham
  10. Lyle Zanker

Third-starting Unzicker of El Paso, Ill., led all but three laps for a $5,000 victory in the FALS Cup main event. … Unzicker finished 1.473 seconds ahead of Feger, who started fifth. … Bell improved six spots after starting 11th. … The race drew 19 entries, with 11 completing all 30 laps. … Fast qualifier Myles Moos set the fast time (12.927 seconds) and won the first heat. He finished 14th in the feature. … Wenger won the second heat.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Todd Bennett
  2. Colby Sheppard
  3. Chase Osterhoff
  4. Graham Fate
  5. Roger Rebholz

Chase Osterhoff was quickest of 17 qualifiers.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Blaise Baker
  2. Kyle McMahon
  3. Anthony Tucker
  4. Jammie Wilson
  5. Jacob Kolwyck
Macon Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Braden Johnson
  2. Rockett Bennett
  3. Ryan Miller
  4. Curtis Eller
  5. Randy Eller
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Dane Arvin
  2. Braden Bilger
  3. Derrick Carlson
  4. Cody Maguire
  5. Michael Maestas
Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Matt Bailey
  2. Michael Kloos
  3. Jason Zobrist
  4. Jason Suhre
  5. Blaze Burwell
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Mike Spatola
  3. Jason Feger
  4. Kevin Weaver
  5. Roben Huffman

Unbeaten Jose Parga won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 6, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Braden Bilger
  3. Jason Perry
  4. Denny Woodworth
  5. Jason Oenning
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 5, 2023
  1. Rockett Bennett
  2. Josh Boller
  3. Devin McLean
  4. Dakota Ewing
  5. Anthony Tucker
Highland Speedway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Daryn Klein
  3. Matt Bailey
  4. Todd Rehg
  5. Jason Zobrist
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Josh Breese
  3. Titus Sneed
  4. Danny Deutsch
  5. Corey Trump
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 4, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Austin McCarty
  3. Matt Hammond
  4. Jammie Wilson
  5. Axel Wicker

Ewing won the Fair Race.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Taylor Scheffler
  2. Kevin Weaver
  3. Brandon Eskew
  4. Roben Huffman
  5. Billy Hough

The fifth-starting Scheffler overtook Weaver on the 19th lap and led the final seven laps. ... Polesitter Logan Moody was among drivers failing to finish. ... Jose Parga won his 17th Crate Late Model feature and stayed unbeaten on the season in the division.

Indiana

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
August 26, 2023
  1. Dustin Linville
  2. Tyler Cain
  3. Steve Peeden
  4. Chad Stapleton
  5. Shelby Miles
  6. Derek Groomer
  7. Alan Magner
  8. Tyler Collins
  9. Justin Shaw
  10. Tory Collins

The polesitting Linville, of Bryantsville, Ky., earned $5,000 in leading all 50 laps of the Cary Ruwe Memorial. ... Tyler Cain finished in the runner-up spot, 1.742 seconds back. ... Chad Stapleton (starting 15th) and Shelby Miles (18th) rallied from deep for top-five finishes. ... The event drew 31 entries. ... Cain was fast qualifier. ... Linville, Cain, Steve Peeden and Tyler Collins won heats. ... Jordan Wever won the consolation. ... Saturday's 50-lap feature lasted 41 minutes, with 16 running at the finish.

Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Jace Owens
  2. Lynn Johns
  3. Kyle Cooper
  4. Mike Martin
  5. Jody Myers
Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 25, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Steve Peeden
  3. Alan Magner
  4. Josh Boller
  5. Tory Collins
Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
August 19, 2023
  1. Tyler Cain
  2. Chad Stapleton
  3. Jug Wethington
  4. Steve Peeden
  5. Tyler Collins

Cain started seventh but grabbed the lead by the fifth lap.

Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Lynn Johns
  2. Kyle Cooper
  3. Jace Owens
  4. Richie Shirey
  5. Daniel Hopper
Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Kyle Cooper
  2. Mike Martin
  3. Jace Owens
  4. Lynn Johns
  5. Darren Wireman

Cooper picked up $1,000.

Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Alan Magner
  3. Caleb Schryer
  4. Tory Collins
  5. Justin Shaw

Kansas

Caney Valley Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
August 26, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Jacob Magee
  3. Joe Gorby
  4. Darren Moses
  5. Jason Redman
  6. Jim Body
  7. Brett Hansen
  8. Kip Hughes
  9. Cory Green
  10. Dustin Bolster

Fourth-starting Leonard, of Marysville, Kan., earned $3,000 for his James House Memorial victory. He captured his first Sooner Series victory of the season and the fifth of his career. ... “I had to earn the lead about five times there,” said Leonard, who overtook Darren Moses for good on the eighth lap. “We had a really good balance on the race car and we could move around in the middle of the racetrack and even down to the bottom. That made our night a lot easier.” ... Sixth-starting Jacob Magee took second on lap 14 and trailed Leonard the rest of the way, finishing 0.494 of a second back. ... Jason Redman improved four positions and finished fifth. ... Kip Hughes gained nine spots and finished eighth.

Thomas County Speedway
High Plains Late Model Series
August 12, 2023
  1. Justin Bussell
  2. Dan Smith
  3. Scott Cimfl
  4. Cale Osborn
  5. Delbert Smith
  6. Scott Rhoades
  7. Braxton Berry
  8. Brandon Lewis
  9. Maria Hankins
  10. Kenny Backstrand

Justin Bussell of Imperial, Neb., led the 20-lap High Plains Late Model Series feature from flag-to-flag. He beat Dan Smith by 3.170 seconds for the $1,000 top prize. ... It was Bussell's first High Plains win of 2023 and the sixth of his career. ... A 12-car field was entered in the event.

Oberlin Speedway
High Plains Late Model Series
August 11, 2023
  1. Delbert Smith
  2. Cale Osborn
  3. Justin Bussell
  4. Dan Smith
  5. Braxton Berry
  6. Greg Sharpe
  7. Kenny Barnes
  8. Maria Hankins
  9. Chris Stevens
  10. Cherokee Dillin

The polesitter Delbert Smith won his first career High Plains event. ... Saturday's second night of the Bob Salem Memorial was cancelled because of a low car count (11 Late Models). ... The High Plains Series quickly added a Saturday event at Thomas County Speedway in Colby, Kan.

Rooks County Speedway
High Plains Late Model Series
August 6, 2023
  1. Rob Mayea
  2. Dusty Leonard
  3. Cale Osborn
  4. Brendon Gemmill
  5. TeeJay Janousek
  6. Jeremy Petty
  7. Greg Sharpe
  8. Brady Balderston
  9. Braxton Berry
  10. James Young

Mayea, of Bend, Ore., earned $1,000 for his first High Plains victory of the season and ninth of his career. ... Mayea started on the pole. ... Eleven of 13 starters were running at the finish. ... Third-starting Dan Smith was the first dropout.

Rush County Speedway
High Plains Late Model Series
August 4, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Dan Smith
  3. Delbert Smith
  4. Adam Popp
  5. Tyler Smith
  6. TeeJay Janousek
  7. Greg Sharpe
  8. Braxton Berry
  9. Maria Hankins
  10. Brady Balderston

The pole-starting Dusty Leonard captured his first career High Plains Series victory. ... Leonard led 25 laps and took the checkers 1.612 seconds ahead of runner-up Dan Smith, who started sixth. ... Delbert Smith improved eight positions in finishing third. ... Outside front-row starter Cale Osborn retired on the 13th lap while running second. ... A midrace pileup was the first of several cautions. ... Rob Mayea picked up $200 for quick time. ... The race drew 17 drivers from four states but Jeremy Petty scratched.

Kentucky

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Avery Taylor
  3. Jim Couch
  4. Jeffrey Martin
  5. Shawn Martin

Ninth-starting Howell, of Inez, Ky., took the lead on lap four and paced the final 17 laps to top Saturday's nine-car field. ... Fourth-starting Avery Taylor finished second, 1.731 seconds back. ... Larry Martin Jr. led the first three laps from the pole before retiring.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Trent Green
  2. Dustin Nobbe
  3. Joey Kramer
  4. Jordan Hedger
  5. Dwight Smith
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 20, 2023
  1. Levi Ashby
  2. Caleb Ashby
  3. Joe Melton
  4. Jamie Bosecker
  5. Michael Zimmerman
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Shannon Thornsberry
  3. Allen Turner II
  4. Danny Wilson
  5. Austin Mullett

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Kenny Christy
  3. Larry Martin Jr.
  4. Andrew Mayabb
  5. Steve Godsey

Zane Powell won the Crate Late Model feature. ... The track is considering adding regular Crate Late Model events.

Richmond Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Justin Rattliff
  2. Jason Barrett
  3. Daniel Dial
  4. Clay Turner
  5. Elliott Williams

Rattliff's victory was on the undercard of the $20,059 Butterball Wooldridge triumph for Ricky Weiss in the Super Late Model division.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Raymond Nichols
  3. Steve Stollings
  4. Vinson Grigsby
  5. Alan Salisbury
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Tripp Gerrald
  3. Kenneth Howell
  4. Alan Henderson
  5. Lucas Crooks

Fisher earned $2,000. ... He lowered the track record with a 13.880-second lap. ... The event drew 15 Super Late Models. ... Oscar McCown won the Crate Late Model feature.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 11, 2023
  1. Michael Zimmerman
  2. Dustin Rollins
  3. Levi Scarbrough
  4. Joe Mike III
  5. Brody Yarbrough

Zimmerman earned $1,000.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Raymond Nichols
  2. Stephen Martin
  3. Vinson Grigsby
  4. Brad Sturgill
  5. Justin King
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Allen Turner II
  3. Robert Cornell
  4. Lee McKenzie
  5. Brandon Urban

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Jason Wheatley
  3. Logan Walls
  4. Jimmy Smith
  5. Dalton Brown
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Brian Smith
  2. Baily Cardwell
  3. Derrick Meadors
  4. Eric Centers
  5. William Blankenship

Jacob Owens won the 602 Crate Late Model feature.

Ponderosa Speedway
American All-Star Series presented by PPM
August 4, 2023
  1. Jesse Lowe
  2. Cory Hedgecock
  3. Zach Sise
  4. A.J. Hicks
  5. Josh Dietz
  6. Ethan Toedter
  7. Tyler McGowan
  8. Jason Wheatley
  9. Elliott Despain
  10. Logan Walls

Polesitter Jesse Lowe, regaining the tour's points lead, earned $3,000 for the American All-Star Series victory. ... He led all the way in the Hall of Fame 30. ... Runner-up Cory Hedgecock ran second most of the way. ... Outside front-row starter Jeff Watson was third through lapped 18 but retired a few laps later. ... The Crate Late Model feature was on the undercard of Michael Chilton's $7,500 Valvoline Iron-Man Racing Series victory.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 4, 2023
  1. Raymond Nichols
  2. Brandon Fouts
  3. Stephen Martin
  4. Max Kelly
  5. Vinson Grigsby

Louisiana

Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 19, 2023
  1. Mark Underwood Jr.
  2. David Winslett
  3. Austin Dupont
  4. Tim Eaves
  5. Colton Guin
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
August 18, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Brady Walton
  3. Donald Watson
  4. Shannon Lee
  5. Ricky May
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. Darin Patrick
  3. Jonathan Babin
  4. Colton Guin
  5. Mark Underwood Jr.

Wilkerson earned $2,500.

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Bubba Mullins
  2. Seth Traweek
  3. Carlton Traweek
  4. Darin Patrick
  5. Garrett Gibson
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
August 4, 2023
  1. Chase Cooper
  2. K.I. Davis III
  3. Shannon Lee
  4. Bryce Fauntleroy
  5. Ryan Boudreaux

Cooper won as Mississippi drivers swept the podium.

Manitoba

Dead Horse Creek Speedway
WISSOTA Late Models
August 26, 2023
  1. Mike Greseth
  2. Scott Greer
  3. Shane Holden
  4. Jesse Teunis
  5. Ryan Kereluk

The track hosts its first Late Model event. ... A scheduled 2011 NLRA stop was cancelled.

Maryland

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Devin Hart
  2. Spike Moore
  3. Cody Lear
  4. Brad Omps
  5. Levi Crowl

Hart wrapped up the division points title. ... Dale Hollidge won the Crate Late Model feature.

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 25, 2023
  1. Brandon Long
  2. Kyle Lear
  3. David Williams
  4. Sam Archer
  5. Kenny Moreland

Kyle Lear wrapped up the Limited Late Model championship. ... Ben Scott won his first career Crate Late Model feature while Ed Pope Jr. is the division champ. ... Evening rain forced the track to go straight to feature races.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Cody Kershner
  2. Spike Moore
  3. Wes Bonebrake
  4. Matt Glanden
  5. Devin Hart

Kershner notched his fifth career Hagerstown victory and first since June 18, 2022. ... He led all 20 laps. ... “It’s been a rough year and we definitely needed this one.” Kershner said. “We had a good car but track position was everything tonight and with the track being top dominant we were able to get there first.”

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Derick Quade
  2. David Williams
  3. Kenny Moreland
  4. Cody Lear
  5. Kyle Lear
  6. Brandon Long

Overtaking Kenny Moreland on a late-race caution, Quade notched his second Limited Late Model victory of the season at Potomac and 32nd of his career in the division at the Budds Creek, Md., oval. ... Jeremy Pilkerton won the seven-car Crate Late Model feature.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Levi Crowl
  2. Scott Palmer
  3. Wes Bonebrake
  4. Keith Koontz
  5. Austin Warrenfeltz

Michigan

Tri-City Motor Speedway
Allstar Performance Challenge Series
September 1, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Dona Marcoullier
  3. Chad Finley
  4. Derrick Hilliker
  5. Jacob Poel
  6. Greg Gokey
  7. David Hilliker
  8. Travis Stemler
  9. Rylee Knoll
  10. Ryan Lanphierd

Winning by two-hundredths of a second, fourth-starting Brandon Thirlby won his first career Allstar Performance Challenge Series event in the second-to-last race of the miniseries season. ... Thirlby and Dona Marcoullier officiall swapped the lead twice in the final nine laps. ... Polesitter Chad Finley led 17 of 40 laps and finished third. ... Jacob Poel improved seven positions in rounding out the top five. ... The winning purse was never posted by the track or series.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Scott Baker
  3. Garrett Wiles
  4. Mike Vandermark
  5. Ashlee Scott

Hilliker wrapped up the track championship.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Rich Neiser
  3. Matthew Sprague
  4. Andy Sprague
  5. Derek Passenier

Andy Sprague won the Crate Late Model feature.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 26, 2023
  1. Travis Stemler
  2. Greg Gokey
  3. Chase Burda
  4. Eric Spangler
  5. Ryan Lanphierd

Stemler won from the pole position. ... Chase Burda advanced eight positions in finishing third.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Mark Weiderhold
  2. Scott Moenaert
  3. Shawn O'Connor
  4. Chad Bieri
  5. Rob Westergard
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Matthew Sprague
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Andy Sprague
  4. Rich Neiser
  5. Bill Bray

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Travis Stemler
  3. Scott Baker
  4. Nate Hurley
  5. Garrett Wiles
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Chad Finley
  3. Ryan Lanphierd
  4. Curtis Roberts
  5. Eric Spangler

Marcoullier won from the pole in the 19-car feature.

I-96 Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. J.R. Hotovy
  3. Travis Stemler
  4. Brandon Thirlby
  5. Garrett Wiles

Taking the lead from Hotovy on the 20th lap, Schlenk won by a 2.373-second margin for a $2,500 victory. ... Eight drivers completed 25 laps.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Chad Finley
  3. Derrick Hilliker
  4. David Hilliker
  5. Ryan Lanphierd
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Scott Baker
  2. Garrett Wiles
  3. Travis Stemler
  4. Derrick Hilliker
  5. David Hilliker
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Andy Sprague
  3. Nick Kurtz
  4. Derek Passenier
  5. Bill Bray

Scott Wenell won the Crate Late Model feature.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Bill Bray
  2. Rich Neiser
  3. Luis Conley
  4. Matthew Sprague
  5. Kevin Nelson

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Shawn O'Connor
  3. Scott Moenaert
  4. Matt Schaaf
  5. Lenny Goretski
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Logan Nickerson
  2. Ashlee Scott
  3. Scott Baker
  4. Jeff Kohn
  5. Garrett Wiles
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 3, 2023
  1. Austin Harnick
  2. Chase Burda
  3. Dan Wallace
  4. Andrew Terrill
  5. Joe Pomeroy
  6. Bry Johnson
  7. Jeff Reay
  8. Matt Murawski
  9. Bill Bray
  10. Colin Shipley

Fifth-starting Harnick, of Clare, Mich., took the lead on lap 29 and paced the final seven circuits to top Thursday's 38-car field, collecting a $2,000 victory in the weekend-opening Thirlby Throwdown Invitational. ... Chase Burda led the first three laps before settling for the runner-up spot, 1.318 seconds back. ... Eighth-starting Dan Wallace finished third. ... Andrew Terrill started 13th and finished fourth. ... Wallace, Rylee Knoll, Bry Johnson, Jacob Poel and Joe Pomeroy won heats. ... Colin Shipley and Logan Love won consolations.

Minnesota

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
September 1, 2023
  1. Dustin Bluhm
  2. Sam Zender
  3. Josh Zimpel
  4. Kevin Robertson
  5. Tyler Peterson

Dave Mass won the Limited Late Model feature.

Worthington Speedway
Repairable Vehicles.com Tri-State Series
August 26, 2023
  1. Justin Zeitner
  2. Cole Searing
  3. Blair Nothdurft
  4. Luke Sathoff
  5. Gale Vogt

The non-points Tri-State event marked a rare Late Model race at Worthington. ... Second-starting Justin Zeitner led all 25 laps to collect the $1,500 payday, earning his second series victory of the season. ... Just crowned 2023 series champion, Cole Searing trailed Zeitner the entire way and finished 1.605 seconds back. ... Zeitner and Searing won heats. ... Saturday's non-points event lasted just eight minutes, with six drivers completing 25 laps and all 13 running at the finish. 

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Corey Nelson
  2. Jordan Tollakson
  3. Damin Eilers
  4. Jon Tollakson
  5. Dustin Johanneck

Jordan Tollakson wrapped up the track title.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dave Mass
  3. Don Shaw
  4. Sam Mars
  5. Josh Zimpel

Peterson won from his eighth starting spot. ... Dave Mass won the Limited Late Model feature.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 24, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Ben Heinle
  3. Harry Hanson
  4. Kevin Burdick
  5. Jeff Massingill

Kevin Burdick wrapped up the track title. ... Harry Hanson made his first start since injuring his ribs in an Aug. 6 wreck in Superior, Wis.

Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
August 20, 2023
  1. Jayme Lautigar
  2. Kevin Burdick
  3. Jeff Massingill
  4. Derek Vesel
  5. Aaron Lillo

Lautigar, of Gilbert, Minn., captured his first Late Model victory in his fourth season in the division. ... The 49-year-old led all 25 laps. ... Lautigar's last feature victory came in 2011 in the modified division. He stepped away from racing for a few years before moving to Late Models in 2020.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Morgan Ward Grosz
  3. Kyle Jensen
  4. Curt Kranz
  5. Jayson Good
  6. Denver Nickeson
  7. Cory Tammen
  8. Scott Ward
  9. Jordan Tollakson
  10. Chase Gelling

The hometowner Gilbertson added $3,500 to his $2,500 victory a night earlier. ... He led all 25 laps and took the checkers 1.327 seconds ahead of Morgan Ward Grosz. ... Thirteen drivers completed 25 laps..

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Danny Vang
  3. Kyle Peterlin
  4. Skeeter Estey
  5. Kevin Burdick

Provinzino nabbed a hometown victory from his seventh starting spot in the 12-car feature.

I-94 EMR Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Andrew Tysdale
  2. Scott Zimmerman
  3. Brad Staples
  4. Dave Mass
  5. Jarrett Huus
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 18, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Jordan Tollakson
  3. Scott Ward
  4. Chase Gelling
  5. Sam Zender

Gilbertson earned $2,500. ... The doubleheader weekend continues Aug. 19 with a $3,500-to-win event.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 17, 2023
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Zach Wohlers
  4. Ben Heinle
  5. Jeff Provinzino
Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
August 13, 2023
  1. Danny Vang
  2. Kevin Burdick
  3. Derek Vesel
  4. Brett Shafer
  5. Charles Olson
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
August 12, 2023
  1. Skeeter Estey
  2. Kevin Burdick
  3. Ben Heinle
  4. Kyle Peterlin
  5. Derek Vesel
Madison Speedway
WISSOTA Late Models
August 12, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Jordan Tollakson
  3. Corey Nelson
  4. Shawn Kirwin
  5. Blake Swenson

Peterson earned $1,000 in the track's lone WISSOTA Late Model event of the seaon.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Corey Nelson
  3. Cory Tammen
  4. Ryan Engels
  5. Jordan Tollakson

Gilbertson won from eighth in the 11-car field.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dave Mass
  3. Cole Schill
  4. Ben Wolden
  5. Shawn Meyer

Scott Zimmerman won the Limited Late Model feature.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 10, 2023
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Kyle Peterlin
  4. Mark Heinle
  5. Jeff Provinzino

Massingill edged Burdick in a near-photo finish.

Missouri

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
September 1, 2023
  1. Kayden Clatt
  2. Todd McCoin
  3. Alan Westling
  4. Dylan Hoover
  5. Josh Newman
Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Justin Wells
  2. J.C. Morton
  3. Bryon Allison
  4. Andy Bryant
  5. Larry Ferris

Leading all but the first lap, Wells secured the division title with his 10th victory. ...  "They threw a lot at us and we survived," Wells said. "We had some close ones, but that's what racing is all about."

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Tommy Cordray
  2. Houston Johnson
  3. Michael King
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 25, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Matt Becker
  3. Kayden Clatt
  4. Kyle Graves
  5. Alan Westling
Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
August 19, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Dylan Bates
  4. Dean Wille
  5. Derek Brown
  6. Dustin Mooneyham
  7. Jace Parmley
  8. Dalton Cloyd
  9. Kyle Bates
  10. Tim Petty

Keeter, of Webb City, Mo., won from the pole for his ninth Cash Money tour victory of the season and series-leading 31st of his career. ... A dozen of 20 starters were running at the finish. ... Third-place finisher Dylan Bates started ninth.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 19, 2023
  1. Cole Henson
  2. Matt Becker
  3. Todd McCoin
  4. Kayden Clatt
  5. Kyle Graves

Henson swept the weekend doubleheader.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Paul Glendenning
  2. Tommy Cordray
  3. Houston Johnson
  4. Michael King
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 18, 2023
  1. Cole Henson
  2. David Melloway
  3. Jimmy Dowell
  4. Kyle Graves
  5. Tucker Cox
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Daryn Klein
  3. Mark Voigt
  4. Rusty Griffaw
  5. Aaron Marrant
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Paul Glendenning
  2. Houston Johnson
  3. Jon Binning
  4. Jackson Brawner
  5. Tommy Cordray
Legit Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Robby Moore
  2. Brad Ball
  3. Tony Anglin
  4. Mark Tackitt
  5. Cole Murphy

The West Plains, Mo., track was scheduled to host Aug. 14-15 XR Workin' Man Series events, but those race were removed from the tour schedule.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 11, 2023
  1. Kayden Clatt
  2. Kyle Graves
  3. Tucker Cox
  4. Todd McCoin
  5. Matt Becker
Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
August 8, 2023
  1. Dustin Hodges
  2. David Melloway
  3. Kayden Clatt
  4. Kyle Graves
  5. Matt Becker

David Melloway wrapped up the Trophy Tuesday points title.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Johnny Fennewald
  2. Justin Wells
  3. Larry Ferris
  4. Tucker Cox
  5. Larry Jones

The former three-time champ Fennewald led all but the first from his third starting spot. ... He notched his first feature victory in three seasons. ... Polesitter Tucker Cox led the first lap but settled for fourth. ... Justin Wells was 2.2 seconds behind at the finish.

Mississippi

Magnolia Motor Speedway
Mississippi State Championship Challenge Series
August 26, 2023
  1. Neil Baggett
  2. Oakley Johns
  3. Kyle Beard
  4. Brian Rickman
  5. Evan Ellis
  6. Jeremy Shaw
  7. Clay Stuckey
  8. Rick Rickman
  9. Nick Thrash
  10. Dean Carpenter

Second-starting Baggett, of Columbus, Miss., led all 40 laps and topped Saturday's 17-car field to earn $3,000. ... Baggett's third series victory of the season and the 11th of his career clinched his first championship. ... Seventh-starting Oakley Johns moved into second on lap 27 and finished 0.222 of a second back. ... Baggett's closest points competitor, Kyle Beard started sixth and finished third. ... Clay Stuckey improved eight positions and finished seventh. ... Baggett was fast qualifier. ... David Breazeale won the consolation. ... Randall Beckwith (604) and Terry Wilson (602) won Crate Late Model features.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 26, 2023
  1. Anthony Andrews
  2. Peter Hazzard
  3. Christopher Showah
  4. Christopher McCool
  5. Doug Showah
Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 26, 2023
  1. Ryan Colby
  2. Shannon Lee
  3. David Williamson
  4. Chris McElhenney
  5. Blake Glass

Tyler Hudson won the 602 Crate feature.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 26, 2023
  1. Haden Duncan
  2. Hunter Carroll
  3. Neil Brown
  4. Bradley Price
  5. Mason Pickens

Duncan earned $2,223 in the King of the High Bank Oval special sponsored by Wade Incorporated.

Hattiesburg Speedway
Mississippi State Championship Challenge Series
August 25, 2023
  1. Kyle Beard
  2. Neil Baggett
  3. Jamie Burford
  4. Clay Stuckey
  5. Dean Carpenter
  6. Noah Daspit
  7. Fieldmouse Rodrique
  8. Nick Thrash
  9. Chase Williams
  10. Joey Moxley

Beard, of Trumann, Ark., won from outside the front row to earned $3,000 and his second Mississippi State Championship Challenge Series victory of the season and fifth of his career. ... Polesitter Neil Baggett finished second. ... Jamie Burford improved seven positions to finish third. ... Jeremy Broadus scratched from the scheduled 13-car feature. ... The series finale is scheduled for Aug. 26 at Magnolia Motor Speedway in Columbus, Miss. ... Beard and Baggett are in a tight chase for the championship (Baggett entered Hattiesburg with a five-point edge).

Greenville Speedway
Mississippi State Championship Challenge Series
August 12, 2023
  1. Neil Baggett
  2. Brian Rickman
  3. Kyle Beard
  4. Mike Palasini Jr.
  5. Rick Rickman
  6. Clay Stuckey
  7. Dean Carpenter
  8. Geoff Aitken
  9. Scott Abraham
  10. Chase Williams

Baggett, of Columbus, Miss., earned $3,000 for his 10th career Mississippi State Championship Challenge Series victory. ... Pole-starting Kyle Beard finished third after leading the first 21 laps. ... Mike Palasini Jr. led laps 22-30. ... Eight of 12 starters were running at the finish. ... Derrick Nichols and James Moore scratched from the 40-lap feature.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. David Williamson
  2. Chris McElhenney
  3. Tootie Arnold
  4. Sid Scarbrough
  5. Jason Henry

Ryan Colby won the 602 Crate Late Model feature.

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Bailey Callahan
  3. Robert Moore
  4. Jason Markewitz
  5. Shelby Sheedy

Chris Tays won the 602 Crate Late Model feature.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Spencer Hughes
  2. Chris McElhenney
  3. David Williamson
  4. Eli Thomas
  5. Bailey Callahan

Hughes took a weekend off from the Lucas Oil Late Model Dirt Series for a home-track victory. ... Bailey Callahan won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Anthony Andrews
  2. Peter Hazzard
  3. Doug Showah
  4. Christopher Showah

Andrews, of Sidon, Miss., notched his first Crate Late Model victory.

Montana

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
August 26, 2023
  1. Michael Leach
  2. Beau Nave
  3. Vernon Hill
  4. Jim Harris
  5. Jeremiah LaDue

Leach remained unbeaten in Late Model competition.

Big Sky Speedway
WISSOTA Late Models
August 5, 2023
  1. Beau Nave
  2. Jim Zaremski
  3. Rock Degele
  4. R.C. Geiss
  5. Jim Harris

North Carolina

Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
September 1, 2023
  1. Dustin Mitchell
  2. Matthew Bissette
  3. Michael Rouse
  4. Cody Wright
  5. Michael Batten
  6. Bradley McCaskill
  7. Cy Nelms Jr.
  8. Cy Nelms Sr.
  9. Jason Adams
  10. Carl Vaughan

Taking the lead on the 12th lap, Dustin Mitchell won his 18th career I-95 Challenge Series event. ... Runner-up Matthew Bissette led 11 of the first 12 laps and finished one second back. ... Third-place finisher Michael Rouse's four-race winning streak on the tour was snapped. ... The event drew 13 cars. ... Halifax County hosts another $3,000-to-win I-95 Challenge race on Sept. 9

Ultimate Motorsports Park
Mid-East 602 Crate Late Model Series
August 26, 2023
  1. Preston Blalock
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Nathan Walker
  4. Robbie Gibson
  5. Trey Stamper
  6. Jason Dickerson
  7. Chase McCormick
  8. Kendal Tucker
  9. Cole Apple
  10. Daniel Parker

Pole-starting Blalock, of Clemmons, N.C., led all 20 laps and topped Saturday's 28-car field to earn the $1,200 payday, his third series victory of the season. ... John Ruggiero Jr. trailed Blalock the entire way, finishing 0.440 of a second back. ... Nathan Walker and Robbie Gibson each improved two spots, finishing third and fourth. ... Blalock was fast qualifier. ... Shaun Adrews won the consolation. ... Saturday's 20-lap feature lasted 20 minutes, with 19 drivers completing the entire distance and running at the finish.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 25, 2023
  1. Billy Hubbard
  2. Larry Jackson
  3. Ray Miller
  4. Brad Rigdon
  5. Will Pritchard
County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Gary Dillon
  2. Matthew Bissette
  3. Dustin Mitchell
  4. Michael Batten
  5. John Eller
Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
August 12, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Matthew Bissette
  3. Dustin Mitchell
  4. Michael Batten
  5. Cody Wright
  6. Cy Nelms Jr.
  7. Bradley McCaskill
  8. Cy Nelms Sr.
  9. Mason Price
  10. Joe Radford

Rouse, of Wilson, N.C., started from the pole and led all 30 laps to top a 15-car field. ... It was the eighth I-95 Series win of the season for Rouse and the series-leading 21st of his career. … Bissette finished 1.276 seconds back. … Both McCaskill and Nelms Sr. improved four positions. … Ten drivers completed 30 laps.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Billy Hubbard
  3. Sanders Overman
  4. Will Pritchard
  5. Tom Wilson
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Danny Ledford
  2. Drew Deaver
  3. Tucker Anderson
  4. Dante Curtis
  5. Ricky Smith

Colton Berrong won the 602 Crate Late Model feature.

County Line Raceway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
August 5, 2023
  1. Daniel Parker
  2. John Carroll
  3. John Eller
  4. Steven Thompkins II
  5. Cole Apple
  6. Jason Dickerson
  7. Carl Currin
  8. Shawn Walker
  9. Tyler Payne
  10. Jonathan Cash

Hometown driver and polesitter John Carroll led the first 18 laps, but Daniel Parker of Raeford, N.C., led the final two laps and took the checkers 1.122 seconds ahead of runner-up John Carroll. ... The event drew 13 cars. ... Michael Rouse won the night's Limited Late Model feature.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Michael Batten
  3. Cy Nelms Jr.
  4. Matthew Bissette
  5. Cody Wright

Rouse won on the same night that Daniel Parker won the Mid-East 602 Crate Late Model Series event.

North Dakota

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
September 1, 2023
  1. Dustin Strand
  2. Joey Pederson
  3. Brad Seng
  4. Brody Troftgruben
  5. Shane Edginton
Devils Lake Speedway
WISSOTA Late Models
August 26, 2023
  1. Eric Haugland
  2. Joey Pederson
  3. Brad Seng
  4. Brody Troftgruben
  5. John Seng
River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Shane Edginton
  2. Dustin Strand
  3. Brody Troftgruben
  4. Mitch Johnson
  5. Brandon Fuller

Edginton beat Strand by a 2.267-second margin.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Dustin Strand
  2. John Seng
  3. Brody Troftgruben
  4. Tom Corcoran
  5. Brad Seng
River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 4, 2023
  1. Joey Pederson
  2. Dustin Strand
  3. Brad Seng
  4. Mike Balcaen
  5. Tom Corcoran

Nebraska

Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Alex Banks
  2. Nelson Vollbrecht
  3. Cory Dumpert
  4. Dylan Schmer
  5. Beau Johnson
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 26, 2023
  1. Cale Osborn
  2. Justin Gregg
  3. Denton Duncan
  4. Spencer Landers
  5. Tom Svoboda
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
August 24, 2023
  1. Alex Banks
  2. Jacob Brown
  3. Cory Dumpert
  4. Chase Osborne
  5. Cade Richards

Dumpert wrapped up the track title.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Beau Johnson
  2. Devin Johnson
  3. Cory Dumpert
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Joey Haase
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Casey Landers
  2. J.J. Rodeman
  3. Alex Humphrey
  4. Cale Osborn
  5. Jacob Kubicka

Landers, a 43-year-old from Cairo, Neb., won from the pole position for his first career Late Model feature victory.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Ben Sukup
  3. Dylan Schmer
  4. Travis Birkley
  5. Chase Osborne
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
August 10, 2023
  1. Travis Dickes
  2. Chase Osborne
  3. Cade Richards
  4. Tom Svoboda
  5. Beau Johnson
Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Beau Johnson
  2. Cade Richards
  3. Chase Osborne
  4. Dylan Schmer
  5. Alex Banks
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Jake Bridge
  2. Alex Humphrey
  3. Jacob Kubicka
  4. Justin Gregg
  5. Cole Ashby
Boone County Raceway
IMCA Late Models
August 4, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Alex Banks
  3. Cade Richards
  4. Chase Osborne
  5. Beau Johnson

Dumpert's fifth victory wrapped up his track championship.

New Mexico

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
September 1, 2023
  1. Kent Rosevear
  2. Josh Cain
  3. Jon Ortega
  4. Pete Vargas
  5. Walton Kyle Jr.

New York

Genesee Speedway
RUSH Crates
August 26, 2023
  1. Doug Ricotta
  2. Dave DuBois
  3. Jon Rivers
  4. Jeremy Wonderling
  5. Zack Carley

Ricotta pulled away from Dave DuBois in a race where a heavy mist threatened the action. ... Ricotta is the division's seventh winner of 2023. ... Chad Homan tangled with a lapped car on the 12th lap, and transmission woes on the restart ended his race. ... “We got a break with Homan (falling out) because he probably had the best car but sometimes you need to catch a break," Ricotta said.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Darrell Bossard
  2. Ryan Scott
  3. Greg Oakes
  4. David Scott
  5. Bump Hedman

The track recently posted for sale closed its season with a Super Late Model thriller with six lead changes among four leaders. ... Bossard led the final four laps for his 10th Stateline victory. ... Greg Oakes clinched the Super Late Model title. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature and wrapped up the track title.

Genesee Speedway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. David Pangrazio
  2. Dave DuBois
  3. Chad Homan
  4. Jon Rivers
  5. Bill Holmes

Pangrazio outdueled Paul Grigsby and took the lead for good on lap 19. ... “I saw Paul kept slipping up so I need to keep racing like I’m leading the race just keeping it steady and running the bottom,” Pangrazio said.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. Bryce Davis
  2. Austin Allen
  3. Brett Marlatt
  4. Jason Knowles
  5. Rickie Loucks

Davis won from his seventh starting spot for a $2,000 victory.

Glen Ridge Motorsports Park
RUSH Crates
August 13, 2023
  1. Chad Homan
  2. Demetrios Drellos
  3. Zack Carley
  4. Sean Beardsley
  5. Rob Powell

Homan won the 25-lapper, the track's first Crate Late Model event. ... The event drew eight cars. ... The track plans weekly Crates in 2024.

Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
August 11, 2023
  1. Dave DuBois
Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
August 11, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crate Late Model Series
August 8, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Bryce Davis
  3. Joe Martin
  4. Austin Allen
  5. Austin Hauser
  6. Kurt Stebbins
  7. Chad Homan
  8. Brian Knowles
  9. Mike Wonderling Jr.
  10. Logan Jaquay

Pole-starting Wonderling, of Wellsville, N.Y., led all 30 laps and topped Tuesday's 34-car field to collect $4,000; it's Wonderling's eighth series victory of the season and his sixth in the last eight tour races, as he extends his points lead. ... After winning a consolation, Brock Pinkerous and his crew chief and father, Paul Pinkerous, were disqualified from Tuesday's feature for out-of-car conduct and touching a track official. Driver and team have been suspended from RUSH-sanctioned events for 30 days and fined $500 which must be paid before the driver or team can compete again. The team was also placed on a one-year probation.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Jason Genco
  3. Darrell Bossard
  4. Ryan Scott
  5. Bob Dorman

Hess led flag-to-flag for his 41st Super Late Model victory at Stateline, fourth on the all-time list. ... The event drew 17 Supers. ... Taking the lead from David Parker on the 12th lap, Jason Genco won the Crate Late Model feature, his 16th (he's second on that list behind Max Blair).

Woodhull Raceway
RUSH Crates
August 5, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Jason Knowles
  4. Aaron Miller
  5. Joe Layfield
Genesee Speedway
RUSH Crates
August 5, 2023
  1. Chad Homan
  2. Zack Carley
  3. Bill Taylor
  4. Dave DuBois
  5. Billy DuBois

Ohio

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
September 1, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Kyle Moore
  3. Ryan Markham
  4. Mike Bores
  5. Ryan Missler

Shiels won for the fourth straight time at Attica, overtaking Mike Bores on the third lap and leading the rest of the way. ... His 20th career Attica victory is tied for fourth on the all-time list with Ryan Missler. ... “Four straight sounds pretty good, especially with the points and coming down to the end of the year," Shiels said. "That track kind of threw us for a loop. We thought it was so dry when we got here but it had moisture underneath."

MRP Raceway Park
Unsanctioned Crates (604)
September 1, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Jordan Hedger
  3. Joey Kramer
  4. Brennen Adkins
  5. Gunner Johnson

The next MRP event is Sept. 15's Ike Moler Memorial, a $3,000-to-win event for Super Late Models.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Doug Drown
  2. Eric Wilson
  3. Nathon Loney
  4. Kyle Moore
  5. Todd Brennan
  6. Larry Bellman
  7. Brad Malcuit
  8. Wes Morrison
  9. Ryan Markham
  10. Austin Bright

Fourth-starting Drown, of Wooster, Ohio, made a third-to-first move on the second lap and never looked back, leading the rest of the way to top Saturday's 24-car field and win $3,000. ... Pole-starting Eric Wilson finished second, 1.393 seconds back. ... Todd Brennan gained 18 spots and finished fifth. ... Larry Bellman led early before fading to finish sixth. ... J.R. Gentry, who finished 11th, captured the division championship. ... Kyle Moore rode his battered machine home fourth in the caution-filled event.

Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
August 26, 2023
  1. Levi Crowl
  2. Corey DeLancey
  3. Matt Melvin
  4. Lucas McDonald
  5. B.J. Gregory
  6. Pete Crum
  7. Travis Carr
  8. John Melvin
  9. Alan Salisbury
  10. Kelby Abels

Fifth-starting Crowl, of Clear Spring, Md., took the lead on lap 20 and paced the final six circuits to earn his first career series victory and the $1,700 payday. ... Seventh-starting Corey DeLancey followed Crowl into the runner-up position on lap 20 and finished 1.392 seconds back. ... Derek Rogers led 17 laps for $850 in lap money. ... B.J. Gregory improved three positions and finished fifth. ... Pete Crum gained five spots and finished sixth. ... Zach Milbee was fast qualifier. ... Saturday's 25-lap feature lasted 24 minutes with 15 running at the finish.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 26, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Colin Shipley
  3. Brad Wade
  4. Casey Noonan
  5. Jason Haskell

Shiels overtook Shipley on the last lap and wrapped up his fifth track championship narrowly over Casey Noonan. ... The night's fourth-place finishers received and extra $45 because track promoters Pam and Terry Henricks were celebrating their 45th wedding anniversary.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Doug Drown
  2. Todd Brennan
  3. Ryan Markham
  4. Kyle Moore
  5. Greg Gokey

Making a last-lap pass, Drown edged Brennan by three-tenths of a second. ... “These guys are so fast here, and it’s not easy getting a win anywhere," Drown said. "With football starting and my boy playing, we’ll be here next week and more than likely hit the local shows the rest of the season.”

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Andy Bond
  2. Colten Burdette
  3. Brandon Francis
  4. Pete Crum
  5. Cody Endlich
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Steve Kester
  3. Casey Noonan
  4. Colin Shipley
  5. Mathew Chapman

Schlenk completed a two-victory weekend after winning Friday at I-96 Speedway in Lake Odessa, Mich. ... Devin Shiels was leading when mechanical woes struck with 10 laps remaining.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Ryan Missler
  3. Ryan Markham
  4. Justin Chance
  5. Kyle Moore

Shiels led 25 laps for his fourth victory of the season and 19th of his career at Attica. ... Justin Chance advanced eight positions in finishing fourth.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
August 18, 2023
  1. Carson Brown
  2. Josh Dietz
  3. Bill Sheets
  4. Brandon Hardgrove
  5. Tyler Collins

Brown, the 14-year-old Delk Marlar Racing development driver, earned his first Super Late Model victory on dirt.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
August 18, 2023
  1. Nathon Loney
  2. Larry Bellman
  3. Cody Scott
  4. Doug Dodd
  5. Vic Hottinger
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Rusty Schlenk
  3. Terry Rushlow
  4. Colin Shipley
  5. Rusty Smith

Shiels notched his first victory of the season and extended his division points lead in chasing his fifth career title. ... Polesitter Joel Morton led eight laps before Shiels took over.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Caiden Black
  2. Steve Prince
  3. Robbie Bostic
  4. Corey Miller
  5. Ronnie Mayle
Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
August 5, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Corey DeLancey
  3. Daniel Hill
  4. Travis Carr
  5. Kelby Abels
  6. Matt Melvin
  7. Joe Brewer
  8. Shannon Roese
  9. Anthony Voyles
  10. Ted Johnson Jr.

The fourth-starting Milbee, of Poca, W.Va., earned $1,200 for the the Steel Block Late Model Series victory. ... He took the lead from Corey DeLancey on the 11th of 25 laps. ... Polesitter Daniel Hill finished third. ... Lucas McDonald lost a top-five run because of ignition issues. ... Four of 17 starters completed 25 laps. ... Tyler Carpenter won the night's Super Late Model feature.

Atomic Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Dave Hornikel
  3. Clint Keenan
  4. Rod Conley
  5. Lucas Crooks

Carpenter won from outside the front row. ... Zach Milbee won the Steel Block Late Model Series feature on the same card.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Ryan Markham
  3. Ryan Missler
  4. Larry Bellman
  5. Tyler Evans

Gentry earned $2,000. ... "We kind of lost our notebook on how we were doing things but went back to basics this week and we were really good," Gentry said. ... Kyle Moore led early but departed after breaking a driveshaft early in the race. ... Larry Bellman inherited the lead but spun and collected Thomas Baker, handing the point to Gentry. ... Runner-up Ryan Markham rallied from 17th.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Pete Crum
  2. Bub Crum
  3. Andy Bond
  4. William Rose
  5. Nick Corbitt
Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Josh Bocook
  4. Kenny Christy
  5. Justin Cooper

Conley, a four-time track champion, set fast time, won his heat and led every lap of the feature. ... The event drew 11 cars. ... Portsmouth announced that its rained out Boone Coleman Memorial Gator 50 has been rescheduled for Sept. 1, one day ahead of the Lucas Oil Late Model Dirt Series visit to the track. ... Robbie Lewis won the Limited Late Model feature.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Mathew Chapman
  3. Devin Shiels
  4. Dusty Moore
  5. Colin Shipley
Muskingum County Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Nathon Loney
  2. Anthony Kinkade
  3. Todd Brennan
  4. Mitch Caskey
  5. Gary Gellner
Raceway 7
RUSH Crates
August 4, 2023
  1. Kyle Zimmerman
  2. Cory Sines
  3. Brock Pinkerous
  4. Billy Henry
  5. Jim Rasey

Winning team owner Jonathan Stockdale's first career victory, Zimmerman notched his first Raceway 7 Crate victory since Aug. 16, 2019. .... He took the lead from teen Brock Pinkerous on the ninth lap.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
August 4, 2023
  1. Kyle Moore
  2. Larry Bellman
  3. Vic Hottinger
  4. Doug Dodd
  5. Todd Brennan

Oklahoma

Tulsa Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
August 25, 2023
  1. Shayne Bailey
  2. Dustin Dixon
  3. Eric Brill
  4. Brett Hansen
  5. Richard Shepler
  6. Adrien Hickman
  7. Dakota Dellinger
  8. Eli Ross
  9. Zach Nickell
  10. Steve Hewitt Sr.

The ninth-starting Bailey, of Smithfield, Mo., notched his first career Complete Well Testing Sooner Late Model Series, earning $1,000 with a last-lap pass. ... Runner-up Dustin Dixon led virtually all race long with Bailey making an outside pass exiting turn four. ...  “I realized nobody was on the top and I decided I was going to the top and and either go to the front or wreck it,” Bailey said. “And we went to the front.” ... Brett Hansen started 15th and finished fourth. ... Nine of 17 starters were running at the finish. ... Series competitors head to Caney Valley Speedway in Caney, Kan., on Aug. 26 for a $3,000-to-win event.

Longdale Speedway
Apex Healthcare Partners Sooner Series
August 19, 2023
  1. Joe Gorby
  2. Eli Ross
  3. Damian Patocka
  4. Brett Hansen
  5. Chris Wilhite Jr.
  6. Darren Moses
  7. Dustin Bolster
  8. Adam Popp
  9. Dakota Dellinger
  10. Eric Brill

Overcoming transmission woes, Gorby won his second Complete Well Testing Sooner Late Model Series event of the season and fourth of his career. ... Gorby started outside the front row. .... Half of 16 starters were running at the finish. ... Kip Hughes was among scratches. ... “The top seemed to be the best place to run,” Gorby said. “I felt real good around the bottom but I did not know if I was up to speed when I went down there.” ... Aug. 25-26 Sooner events are set for Tulsa and Caney Valley.

Southern Oklahoma Speedway
American Crate Late Model Series
August 19, 2023
  1. Chris Bragg
  2. Jeffrey Abbey
  3. Dean Abbey
  4. Scooter Manchester
  5. Austin Theiss
  6. Chase Raymond
  7. Donnie Shipp
  8. David Theiss
  9. Anthony Boatman
  10. Raymond McSpadden

The pole-starting Bragg, of Springtown, Texas, earned $1,100 for his ACLMS victory. ... He outran fellow front-row starter Jeffrey Abbey in leading all 20 laps. ... Donnie Shipp improved five positions in finishing seventh. ... Fourteen cars started the main event and 10 were running at the finish.

Oregon

Sunset Speedway Park
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
August 26, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Greg Walters
  3. Bricen James
  4. John Duty
  5. McLain Beaudoin
  6. Craig Hanson
  7. Joey Tanner
  8. Dalton Bloom
  9. Shane Jordan
  10. Doug Mott

Eleventh-starting Winebarger, of Corbett, Ore., topped Saturday's 15-car field to win $2,000, notching his second series victory of the season and his second straight triumph. ... Craig Hanson improved six positions and finished sixth. ...  Doug Mott gained four spots and finished 10th. ... Winebarger was fast qualifier. ... Greg Walters and John Duty won heats.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Kye Frick
  2. B.J. Donofrio
  3. Doug Elkins
  4. Darren Coffell
  5. Rob Campos

Frick led all 40 laps.

Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Brody Montgomery
  2. Preston Luckman
  3. Braden Fugate
  4. Wayne Butler
  5. Hannah Robison
Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Doug Packard
  2. Dominik Holliday
  3. Tim Kennedy
  4. Daniel Wieczorek
Madras Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Joey Tanner
  3. Kye Frick
  4. Rob Mayea
  5. Brian Smith
  6. Jerry Schram
  7. Jason Johnson
  8. Tyler Pagel
  9. Willie Sutton
  10. John Gamell

Winebarger, of Portland, Ore., earned $3,500 in the second annual Hunter Johnson Memorial. ... He started third and overtook Kye Frick for the early lead. ... Runner-up Joey Tanner started sixth.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Bricen James
  2. Collen Winebarger
  3. Brody Montgomery
  4. Kye Frick
  5. B.J. Donofrio
  6. Jerry Schram
  7. McLain Beaudoin
  8. Rob Campos
  9. John Duty
  10. Rex Cars

The 15th-starting James, of Albany, Ore., earned $4,510 in the Clair Cup, which honors previous track promoter Clair Arnold. ... James overtook Collen Winebarger to lead the final 11 laps of the 50-lap feature. ... Jordan Wright led a single lap and Kye Frick led six early circuits. ... The purse was boosted thanks to extra sponsorship from All Valley Brushing & Excavation, Anderson Enterpries and Skyline Ford, among others.

Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Jake Mayden
  3. Nick Bessette
  4. Jimmy Whisler
  5. Randy Barley

Pennsylvania

McKean County Raceway
RUSH Crates
August 31, 2023
  1. Brad Mesler
  2. Bryce Davis
  3. Jeremy Wonderling
  4. Austin Hauser
  5. Kurt Stebbins
Eriez Speedway
RUSH Crate Late Model Series
August 27, 2023
  1. Max Blair
  2. Jason Genco
  3. Jeremy Wonderling
  4. Joe Martin
  5. Dave Hess Jr.
  6. Kyle Zimmerman
  7. Chad Homan
  8. Cody Dawson
  9. Billy Henry
  10. Mike Knight

Blair, of Centerville, Pa., led all 30 laps to win $3,000. It's his third series victory of the season and his second aboard the Centerline Motorsports Rocket Chassis. ... Sixth-starting Jason Genco grabbed second on lap 10 and finished 0.331 of a second back. ... Dave Hess Jr. improved eight positions and finished fifth. ... Brad Mesler was fast qualifier. ... Blair, Mesler, Genco, Joe Martin, Jeremy Wonderling and Chad Homan won heats. ... Sunday's 20-minute feature saw 15 drivers complete 30 laps and 19 running at the finish.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Dylan Cecce
  2. Paul Kot
  3. Wyatt Scott
  4. Doug Eck
  5. Darrell Bossard

Dylan Cecce won his first Super Late Model victory, finishing 2.886 seconds ahead of Paul Kot. ... Saturday's feature lasted 28 minutes, with 10 drivers completing 25 laps and running at the finish.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
August 26, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Philip Bubeck
  3. Cole Petrelle
  4. Tony Musolino
  5. Kassidy Kamicker

Burgoon notched his fourth PPMS victory of the season. ... He stole the lead from Bubeck on a lap-10 restart.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Trent Brenneman
  2. Taylor Farlling
  3. Jared Fulkroad
  4. Daulton Bigler
  5. Maddox Smith

The track's Sept. 3 action includes Super Late Models and Limited Late Models.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Levi Yetter
  2. Jon Lee
  3. Charles Powell Jr.
  4. Joe Petyak
  5. Del Rougeux

Gabe Shaffer won the $1,500 Semi-Late feature and Joe Martin took the Crate main event.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Scott Palmer
  2. Jed Latshaw
  3. Charles Potts
  4. Devin Frey
  5. Jake Moser
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 26, 2023
  1. Troy Shields
  2. Michael Duritsky
  3. Ryan Frazee
  4. Marino Angelicchio
  5. Jeff Ferguson
Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Luke Hoffner
  2. Josh Henry
  3. Gary Little
  4. Brad Benton
  5. Justin Owens

Hoffner overtook Henry for the victory. ... Henry's runner-up finish was his best of the season. ... Brad Benton took the lead early but was penalized two spots for jumping a restart, putting Henry back out front for a lap-11 restart.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Jaxton Garman
  2. D.J. Myers
  3. Mike Walls
  4. Cody Lear
  5. Gunnar Walls

Garman edged Myers by eight-thousandths of a second. ... A lap-two pileup involved several drivers including Cody Lear, who salvaged a fourth-place finish.

The Hill Speedway
RUSH Crates
August 25, 2023
  1. Rickie Loucks
  2. Chad Homan
  3. Brian Knowles

Loucks captured his first Crate Late Model feature victory.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
August 20, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Mike Knight
  3. Greg Oakes
  4. Darrell Bossard
  5. Breyton Santee

Jason Genco won the Crate Late Model feature from the pole.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. Kyle Lukon
  2. Ben Policz
  3. Nico Dabecco
  4. Cole Petrelle
  5. Brandon Burgoon

Lukon won the first of two Hindsight Hustle features. ... The second went to Tim Shaffer over Kyle Lukon and Logan Zarin.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Dwayne Brooks
  2. Paul Kot
  3. Clay Ruffo
  4. Doug Eck
  5. Rich Runyan Jr.
BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Shawn Shoemaker
  3. Devin Frey
  4. Matt Adams
  5. Chad Smith

Frye earned $1,750 in the 30-lap Carl Billet Memorial.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Jon Lee

Ed Connor won the Limited Late Model feature.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 19, 2023
  1. Marino Angelicchio
  2. Ryan Frazee
  3. Troy Shields
  4. Michael Duritsky
  5. Dan Angelicchio

Fast qualifier Marino Angelicchio won his first career Crate Late Model feature, picking up $800 in purse money, $500 for leading all 20 laps and $100 for quick time.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. D.J. Myers
  2. Brad McGinnis
  3. Gunnar Walls
  4. Michael Walls
  5. Shyann Smith
Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. Justin Owens
  4. Waco Williams
  5. Jeremy Lippert

Brad Benton spun out of the lead to hand the point to Little.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Michael Norris
  2. Levi Yetter
  3. Alex Ferree
  4. Kyle Lukon
  5. Tyler Dietz

Norris won from his 10th starting spot, outdueling Yetter late in the race.

The Hill Speedway
RUSH Crates
August 18, 2023
  1. Chad Homan
Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Jakob Piper
  2. Taylor Farlling
  3. Matt Cochran
  4. Andrew Yoder
  5. Joe Loffredo

Piper led the final seven laps.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Braeden Dillinger
  2. Ryan Frazee
  3. Bob Gordon
  4. Andy Spooner
  5. Colin Casale
Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
August 13, 2023
  1. Jason Genco
  2. Mike Knight
  3. Dave Hess Jr.
  4. Greg Oakes
  5. Darrell Bossard

Santee won the Crate Late Model feature, overtaking David Parker in the last corner for his fourth division victory of the season.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 13, 2023
  1. Spike Moore
  2. Taylor Farlling
  3. Matt Parks
  4. Kyle Lear
  5. Shawn Shoemaker
Bradford Speedway
RUSH Crates
August 13, 2023
  1. Brad Mesler
  2. Jeremy Wonderling
  3. Austin Hauser
  4. Jake Wilber
  5. Jacob Tubbs

Mesler won on double points night in the Mike Reed Memorial.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
August 11, 2023
  1. Justin Weaver
  2. Travis Stickley
  3. Bryan Bernheisel
  4. Jeff Rine
  5. Kyle Lee

Weaver won by 3.409 seconds for his first Super Late Model victory at Bedford. ... He's the division's 155th all-time winner. ... The track has had no repeat Super Late Model winners in 12 races this season.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Mike Laughard
  2. Tanner Hauger
  3. Dalton Goode
  4. Lane Brock
  5. Ryan Frazee
Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Gregg Satterlee
  2. Michael Norris
  3. Tyler Dietz
  4. Chub Frank
  5. John Garvin Jr.

Satterlee won the regular-season feature on the same night Mason Zeigler picked up $10,000 for a makeup victory.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Trever Feathers
  2. Gregg Satterlee
  3. Bryan Bernheisel
  4. Ross Robinson
  5. Rick Eckert
  6. Jeff Rine
  7. Dillan Stake
  8. Jim Bernheisel
  9. Dylan Yoder
  10. Nick Dickson

Feathers, of Winchester, Va., earned $4,000 in the Super Late Model event. ... Devin Hart won the Ron Zimmerman Tribute for Limited Late Models, earning $3,500.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Devin Hart
  2. Andrew Yoder
  3. Taylor Farlling
  4. Coleby Frye
  5. Trent Brenneman
  6. Shaun Miller
  7. Shawn Shoemaker
  8. Ryan Zook
  9. Brad McGinnis
  10. Justin Weaver

Devin Hart earned $3,500 in the Ron Zimmerman Tribute.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Ryan Montgomery
  2. Levi Yetter
  3. Kenny Schaffer
  4. Jon Lee
  5. Del Rougeux

Montgomery earned $2,000. ... Jon Lee won the other Super Late Model feature. ... Brandon DeBrakeleer won the Semi-Late feature.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Paul Kot
  2. Derek Rodkey
  3. Dwayne Brooks
  4. Rich Runyan Jr.
  5. Doug Eck

Kot topped Rodkey by more than four seconds.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jed Latshaw
  2. Matt Adams
  3. Devin Frey
  4. Travis Mease
  5. Derrick Mease
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 5, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Michael Duritsky
  3. Jeff Ferguson
  4. Joe Moyer
  5. Andrew Koenig

Frazee took advantage of a lap-four miscue by Troy Shields in winning the fourth annual Ralph Davis Jr. Memorial. ... Frazee earned $2,500. ... Shields was trying to take the lead from Frazee in turn two when he struck an infield tire barrier and spun. ... Retiring racing Joe Moyer finished fourth; he donated hoodies and T-shirts to the track's Kid Klub members before the race.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Shyann Smith
  2. Gunnar Walls
  3. Andy Fries
  4. Kirk Baker
  5. Mike Walls

Smith won the Austin Gelwicks Memorial. ... Randy Burkholder won the makeup feature for the Limited Late Models.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Alex Ferree
  2. Michael Norris
  3. Colton Flinner
  4. Braeden Dillinger
  5. Tyler Dietz

The fourth-starting Ferree topped the 15th-starting Michael Norris.

McKean County Raceway
RUSH Crates
August 3, 2023
  1. Doug Ricotta
  2. Jeremy Wonderling
  3. Kurt Stebbins
  4. Austin Hauser
  5. Brad Mesler

Ricotta won the track's reopening event under Kurt and Bonnie Stebbins, who also promoted Genesee Speedway in Batavia, N.Y. ... The Thursday event drew 22 Crate Late Models.

South Carolina

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Jonathan Hinson
  2. Mike Huey
  3. Chris Fite
  4. Justin Fite
  5. Thomas Hedgepath
Laurens County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Deano Long
  2. Frank Coates
  3. Landen Zakalowski
  4. Brad Basey
  5. Justin Norman

Long earned $2,000 for his Taylor Tisdale Memorial victory. ... Chuckie Duncan won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
GM Performance 602 Series
August 19, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Luke Cooper
  3. Steven Thompkins II
  4. Jake Jackson
  5. David Smith
  6. Colton Dimsdale
  7. Dale Timms
  8. Alex Vance
  9. Baron McDowell
  10. Goose Calvert

Ruggiero, of Lincolnton, N.C., started on the pole and led 25 laps for a $1,500 GM 602 tour victory. ... Ten drivers completed 25 laps. ... Colton Dimsdale rallied from his 18th starting spot to finish sixth.

Lake View Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
August 19, 2023
  1. Matthew Nance
  2. Michael Marlowe
  3. Dylan Watson
  4. Colton Stanley
  5. Colt Smith
  6. Aaron Weed
  7. Derek Lane
  8. Blake Sanderson
  9. Brandon Dockery
  10. Richie Corley

Nance, of Ronda, N.C., won from outside the front row, leading all but the first lap. ... Nance won his first Blue Ridge event since Sept. 3, 2022, at East Lincoln Motor Speedway in Stanley, N.C. ... He took the checkers 2.419 seconds ahead of Michael Marlowe. ... Fourth-finishing Colton Stanley started 12th. ... Lake View on Aug. 26 hosts a $5,000-to-win Steel Block Bandit Late Model Challenge Series event.

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Justin Mintz
  2. Dalton Hodge
  3. James Murphy
  4. Matt Pridgen
  5. William Russell

Mintz's engine was protested but passed a complete teardown a few days after the event.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Mike Huey
  3. Jonathan Hinson
  4. Justin Fite
  5. Kevin Godwin
Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Brian Strickland
  3. Johnny Pridgen
  4. Michael Marlowe
  5. Dale Moore
  6. Dale Arnold
  7. Jeff Parsons
  8. Blake Sanderson
  9. Zach Cox
  10. David Baker

Leading all 30 laps, polesitter Shaun Harrell of Raeford, N.C., earned $3,000 for his victory in the Larry Long Memorial for Limited Late Models. ... Harrell took the checkers 1.614 seconds ahead of runner-up Brian Strickland. ... The event drew a 14 entries (Brad Fowler and Dustin Mitchell scratched from the feature). ... Lake View has three more specials in August with the Ultimate Southeast Series (Aug. 12), Blue Ridge Outlaw tour (Aug. 19) and Steel Block Bandits Late Model Challenge (Aug. 26).

Lancaster Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
August 5, 2023
  1. Steve Blackburn
  2. Nathan Walker
  3. Brandon Dockery
  4. Scott Shirey
  5. Timbo Mangum
  6. Dylan Watson
  7. Jonathan Hinson
  8. Colt Smith
  9. Isaiah Parker
  10. David Minton

Third-starting Blackburn, of Greensboro, N.C., earned $3,000 for his victory in the sixth annual Phillip Knight Memorial, a Blue Ridge Outlaw tour event. ... Blackburn won his second series race of the season (he also won at Lancaster on June 3). ... Polesitter and dash winner Nathan Walker finished second in the 26-car field. ... Dylan Watson started 10th and finished sixth. ... Brandon Dockery set fast time.

Laurens County Speedway
GM Performance 602 Series
August 5, 2023
  1. Dale Timms
  2. Layton Sullivan
  3. Colby Cannon
  4. Goose Calvert
  5. David Smith
  6. Danny Hurley
  7. Jake Jackson
  8. Luke Cooper
  9. Evan Garvy
  10. Steven Grube

Leading 25 laps, Timms, of Hodges, S.C., earned $2,000 in the GM 602 feature. ... Outside front-row starter Luke Cooper faded to eighth in the Bradley Lambert Memorial. ... Nine drivers completed 25 laps. ... The series shifted to a Laurens County event after a race at Wythe Raceway in Rural Retreat, Va., was cancelled.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
August 5, 2023
  1. Teddy Musgrave
  2. Alex Hendren
  3. Sylvan Schuette
  4. Taylor Puckett
  5. John Price

South Dakota

Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
September 1, 2023
  1. Chad Becker
  2. Josh Skorczewski
  3. Chase Gelling
  4. Cole Searing
  5. Justin Karlen

Becker extended his personal winning streak to five in a row with a victory on the second night of the Big Buck Nationals. ... Sept. 2's finale pays $3,000-to-win.

Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
August 31, 2023
  1. Chad Becker
  2. Cole Searing
  3. Josh Skorczewski
  4. Thomas Weisgram
  5. Eric Edwards

Becker won on opening night of the Big Buck Nationals, stretching his personal winning streak to four in a row.

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
August 27, 2023
  1. Chad Becker
  2. Morgan Ward Grosz
  3. Tyler Peterson
  4. Trajan Schmidt
  5. Kyle Jensen

Becker's victory game him a three-win weekend (he swept two races at Brown County Speedway in Aberdeen, S.D.). ... Curt Kranz won Casino's Limited Late Model feature.

Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
August 26, 2023
  1. Chad Becker
  2. Josh Skorczewski
  3. Trevor Anderson
  4. Jayson Good
  5. Thomas Weisgram

Becker swept the championship weekend.

Tomahawk Speedway
USRA Limiteds
August 26, 2023
  1. Jarrid Curtin
  2. Travis Friske
  3. Logan Larson
  4. Zack Friske
Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Chad Becker
  2. Thomas Weisgram
  3. Josh Skorczewski
  4. Trevor Anderson
  5. Jayson Good

Securing another track championship, Becker from from his eighth starting spot. ... Polesitter Tyler McDonald was an early retiree.

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
August 20, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Jayson Good
  3. Chad Becker
  4. Curt Kranz
  5. Scott Ward

Peterson topped Good in a battle of rookies.

Tomahawk Speedway
USRA Limiteds
August 12, 2023
  1. Michael Hucovski
  2. Lucas Peterson
  3. Cade Nelson
  4. Jarrid Curtin
  5. Travis Friske
Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Thomas Weisgram
  2. Chad Becker
  3. Curt Kranz
  4. Chase Gelling
  5. Denver Nickeson

Weisgram won the season finale.

Tennessee

I-75 Raceway
Unsanctioned Crates (604)
September 1, 2023
  1. Bradley Lewelling
  2. Kyle Courtney
  3. Baily Cardwell
  4. Mitchell Childress
  5. Chandler Hickman
Crossville Speedway
American All-Star Series presented by PPM
August 26, 2023
  1. Jesse Lowe
  2. Cory Hedgecock
  3. Cameron Weaver
  4. William Blankenship
  5. Zach Sise
  6. Baillie Lowe
  7. Perry Delaney
  8. Sylvan Schuette
  9. Logan Walls
  10. Josh Dietz

Pole-starting Lowe, of Crossville, Tenn., led the entire distance to win Saturday's Hey-Jack Construction 40, collecting $3,000. Lowe secured his second series victory of the season and his second in the last three races, further extending his points lead. ... Cory Hedgecock regained the runner-up spot on lap 15 and finished 0.247 of a second back. ... Sylvan Schuette started 18th and finished eighth. ... Lowe was fast qualifier and won the dash. ... William Blankenship and Perry Delaney won consolations.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Drew Kennedy
  2. Mike Weeks
  3. Austin Langley
  4. Chris Marcum
  5. Michael Rutherford
411 Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Hayden Cardwell
  2. Bradley Lewelling
  3. Brad Seagle
  4. Riley Hickman
  5. Trevor Sise
Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Hayden Ownbey
  2. Kyle Courtney
  3. Barry Goodman
  4. Josh Collins
  5. Michael Smith
I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 25, 2023
  1. Bobby Giffin
  2. Robby Mason
  3. Justin Owens
  4. Jason Trammell
  5. Clayton Cooper

Bradley Lewelling won the Crate Late Model feature.

Tazewell Speedway
United Championship Racing Alliance
August 19, 2023
  1. Aaron Guinn
  2. Kenny Kizzar
  3. Kasey Hall
  4. Matt Shannon
  5. Tyler Smith
  6. Zach Sise
  7. Bradley Strong
  8. Heath Alvey
  9. Clyde Overholt
  10. Jesse Hughes

The sixth-starting Guinn captured the UCRA feature for a $3,000 payday. .. His early ascent was helped for an early crash between Travis Fultz and Bradley Lewelling ... UCRA points leader Kasey Hall was third. ... The series heads to Sept. 2-3 events at Buckshot Speedway in Clanton, Ala., and Sugar Creek Raceway in Blue Ridge, Ga.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Jadon Frame
  2. Matt Cooper
  3. Richard Frost
  4. Brandon Tibaldi
  5. Ronnie Cooper

The event drew 13 cars. ... Michael Zimmerman won the 602 Crate Late Model feature.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Drew Kennedy
  2. Mike Weeks
  3. Austin Langley
  4. Tim Damron
  5. Michael Rutherford
Crossville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Colton Profitt
Tennessee National Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Dillard Hatchett
  2. Chris Tays
  3. Dustin Harris
  4. Levi Ashby
  5. Charlie Ray Howell
Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Barry Goodman
  2. Hayden Ownbey
  3. Addison Cardwell
  4. Bradley Goodman
  5. Dylan Johnson
Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Randy Gifford
  2. Robert Stutts
  3. Freddie Smith
  4. Clint Nichols
  5. David Brannon

Brandon Skinner won the 602 Crate feature.

Camden Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 19, 2023
  1. Justin Pugh
  2. Ben Garner
  3. Jimmy Halford
  4. Craig Lindsey
  5. Kevin Smith
Duck River Raceway Park
Red Clay Series
August 12, 2023
  1. Logan Hickerson
  2. Dillard Hatchett
  3. Brayden Skinner
  4. Koulten Herbert
  5. Haden Duncan
  6. Mark Haddon
  7. Dylan Perry
  8. Clint Nichols
  9. Kasey Hall
  10. Dustin Harris

Logan Hickerson inherited the $3,000 victory after apparent winner Kane Newby was disqualified in an Aug. 22 announcement by the series. Newby's tire samples failed to meet manufacturer benchmarks in lab tests. ... The second-starting Newby, of McMinnville, Tenn., led all 30 laps and finished 0.912 of a second ahead of the seventh-starting Hickerson. … Skinner improved seven spots. ... Newby set fast time (13.186 seconds). … The race drew 36 entries. … Jason Savage, Newby, Harris and Duncan won heats. … Savage started from the pole and finished 16th.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Ronnie Cooper
  2. Richard Frost
  3. Brandon Tibaldi
  4. Steven Stehle
  5. Timmie Cameron

Michael Luna (604) and Caleb Ashby (602) won Crate Late Model features.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Bobby Giffin
  2. Jason Manley
  3. Ethan Hunter
  4. Layne Clifton
  5. Mitchell Stanley
Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Josh Collins
  2. Travis Fultz
  3. Clyde Overholt
  4. Bradley Strong
  5. Joshua Chesney
411 Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Pierce McCarter
  2. Bradley Lewelling
  3. Tyler Price
  4. Ross White
  5. Brad Seagle
Clayhill Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
August 5, 2023
  1. Luke Buckley
  2. Tanner Meals
  3. Joe Mike III
  4. Jimmy Halford
  5. Tim Hays

Clayhill returned to racing under new ownership.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Jason Manley
  2. Eddie King Jr.
  3. Tucker Anderson
  4. Mike Skelly
  5. Kelvin White

Michael Courtney won the 602 Crate Late Model feature.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Corey Posey
  2. Clint Nichols
  3. Jordan Judge
  4. Cody Ballard
  5. Joe Denby

Posey's victory came a night ahead of Aug. 5's Deep Fried 75 on the Hunt the Front Super Dirt Series.

Texas

Kennedale Speedway Park
American Crate Late Model Series
August 26, 2023
  1. Dean Abbey
  2. Tony Lindsey
  3. Donnie Shipp
  4. Jeffrey Abbey
  5. Dustin Woods
  6. Garren Lindsey
  7. Anthony Boatman
  8. Chase Raymond
  9. Cooper Tilley
  10. Trey Langley

Third-starting Abbey, of Boyd, Texas, led all 20 laps and topped Saturday's 11-car field to collect $1,000. It's his second series victory of the season and his second in the last three races. ... Pole-starting Tony Lindsey settled for the runner-up spot, 2.005 seconds back. ... Jeffrey Abbey improved three positions, finishing fourth. ... Garren Lindsey gained four spots and finished sixth. ... Tony Lindsey and Donnie Shipp won heats. ... Saturday's five-minute feature was completed without incident, with seven drivers completing 20 laps.

Big O Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Jim Moon
  2. Trey Langley
  3. Sloppy Hogg
  4. Cooper Tilley
  5. Bill Layne
RPM Speedway
American Crate Late Model Series
August 18, 2023
  1. Jeffrey Abbey
  2. Dean Abbey
  3. Donnie Shipp
  4. Dustin Woods
  5. Garren Lindsey
  6. Tim Eaves
  7. Austin Theiss
  8. Chase Raymond
  9. Donald Lehman
  10. Donnie Miller

Jeffrey Abbey of Boyd, Texas, earned $1,100 for the ACLMS victory. ... Patrik Daniel led the first 20 laps but ended up eighth. ... Seven of 16 starters completed 25 laps. ... The series heads to Southern Oklahoma Speedway in Ardmore, Okla., on Aug. 19.

South Texas Race Ranch
American Crate Late Model Series
August 12, 2023
  1. Cody Leonard
  2. Beau Begnaud
  3. Austin Theiss
  4. Raymond McSpadden
  5. Matt Fox
  6. Marcus Mikulencak

Leonard earned $1,100 in the American Crate Late Model Series event that drew six cars.

Big O Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Jim Moon
  2. Ortanik Mikel
  3. Dustin Woods
  4. Sloppy Hogg
  5. Trey Langley
I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Ryan Doyon
  2. Raymond McSpadden
  3. Ray Doyon III
  4. Jason Kelley
  5. Mark Taylor

“The track was pretty tricky. Running the modified before the Late Model I had a hard time trying to pick the line I wanted to be in," winner Ryan Doyo said. "I was good on the bottom, but wasn't able to pass. I was faster up top so I ran the Late Model up there. After halfway in the feature the top started going away though. I just hoped no one found anything and got around me.”

Hunt County Raceway
American Crate Late Model Series
August 4, 2023
  1. Kaden Honeycutt
  2. Jeffrey Abbey
  3. Tom Earl III
  4. Tim Eaves Jr.
  5. Dean Abbey
  6. Donnie Shipp
  7. Beau Begnaud
  8. Tony Lindsey
  9. Patrik Daniel
  10. Chase Raymond

Honeycutt, of Bridge City, Texas, earned a $1,100 American Crate Late Model Series victory. ... He started fourth and took the checkers ahead of polesitter Jeffrey Abbey. ... The event drew 13 cars.

Utah

Desert Thunder Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Harvey Howard
  2. Wyatt Howard
  3. Casey Elliott
  4. Kagen Cook
  5. Ryan Dimick
Desert Thunder Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 25, 2023
  1. Wyatt Howard
  2. Harvey Howard
  3. Casey Elliott
  4. Kade Dimick
  5. Kagen Cook

Virginia

Natural Bridge Speedway
American All-Star Series presented by PPM
September 1, 2023
  1. Logan Roberson
  2. Josh Dietz
  3. Zach Sise
  4. Henry Hornsby III
  5. Jeremy Steele
  6. Justin Williams
  7. Jason Welshan
  8. David Pangrazio
  9. Tyler Bare
  10. Ronnie Martin Jr.

Leading all 50 laps, Logan Roberson of nearby Waynesboro, Va., earned $5,000 for his American All-Star victory at his home-state track. ... Justin Williams rallied from 15th to finish sixth and Tyler Bare gained 10 positions in finishing ninth. ... The first of three weekend tour events drew 37 cars. ... Upcoming is $10,000-to-win events at Beckley (W.Va.) Motor Speedway and Wythe Raceway in Rural Retreat, Va.

Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
August 26, 2023
  1. Billy Hubbard
  2. Davis Lipscombe
  3. Derek Magee
  4. Jeremy Pilkerton
  5. Corey Almond

Hubbard turned back a midrace Lipscombe challenge and became the division's sixth winner of the season. ... "We have been trying so hard to get to victory lane; once Lipscombe got to my outside, I moved up and found his line worked for my car as well," Hubbard said. ... Hubbard won the previous night at Dixieland Speedway in Elizabeth City, N.C.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Justin Williams
  2. Walker Arthur
  3. Larry Ramsey
  4. Matt Whitten
  5. Frank Caricofe

Matthew Hildebrand won the Crate Late Model feature.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Mike Franklin
  2. Austin Stover
  3. Davin Kaiser
  4. Tyler Hoy
  5. Jonathan DeHaven

Franklin won the 20-lapper by a straightaway.

Winchester Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Keith Jackson
  2. Kenny Moreland
  3. Tyler Hershey
  4. Jonathan DeHaven
  5. Austin Stover
  6. Keith Koontz
  7. Mike Franklin
  8. Jakob Piper
  9. Sam Archer
  10. Brad Omps

Jackson, of Martinsburg, Va., earned $4,000 for his victory in the 36th annual Lee Stultz Memorial. ... Jackson led all 30 laps in the 15-car feature. ... Everyone but Craig Parrill completed 30 laps. ... Tommy Armel won the Crate Late Model feature.

Winchester Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Tommy Armel
  2. Tyler Hoy
  3. Richard Hawkins
  4. Mike Franklin
  5. Jeremiah Marshall

Winning his first Winchester feature since 2012, Armel won on the undercard of Keith Jackson's $4,000 Lee Stultz Memorial victory for Super Late Models.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Joey Leavell
  2. Justin Fulton
  3. Eric Groah
  4. Roger Roberson
  5. Larry Ramsey

Ronnie Martin Jr. won the Crate Late Model feature.

Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Nathan Walker
  2. Bill Tesh
  3. Travis Greer
  4. Ben Gable
  5. Chuck Melton
Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
August 19, 2023
  1. Derek Magee
  2. Billy Hubbard
  3. Bud Stinson
  4. Chuck Bowie
  5. Corey Almond

Magee won the second of two 17-lap races for Crate Late Models. ... Driving a Vaughan Haywood-owned car, Corey Almond won the first 17-lap feature over Billy Hubbard and Magee. ... The second feature had a five-car inversion.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Brad Omps
  2. Jonathan DeHaven
  3. Austin Stover
  4. Gunnar Walls
  5. Scott Palmer
Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Justin Williams
  2. Samuel Bryant
  3. Justin Fulton
  4. David Watts
  5. Jack Brown
Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Nathan Walker
  2. Daniel Durham
  3. Travis Greer
  4. Bill Tesh
  5. Dawson Lowe
Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
August 5, 2023
  1. Nick Davis
  2. Corey Almond
  3. Davis Lipscombe
  4. Ray Love
  5. Billy Hubbard

The Crate Late Model ran twin features with Davis Lipscombe winning the other event in his 2006 Rocket Chassis. ... An invert of four cars for the second 15-lapper put Davis on the pole and he led all the way.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jonathan DeHaven
  2. Derick Quade
  3. Mike Franklin
  4. Austin Stover
  5. Gerald Davis

Mike Franklin won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Justin Williams
  2. Walker Arthur
  3. Joey Leavell
  4. Eric Groah
  5. Shaun Wetzel

Williams won by nearly six seconds. ... Jack Brown won the Crate Late Model feature.

Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 5, 2023
  1. Daniel Durham
  2. Travis Greer
  3. Chuck Melton
  4. Bill Tesh
  5. Aaron Sewell

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 26, 2023
  1. Nick Panitzke
  2. A.J. Diemel
  3. Chad Mahder
  4. Darrell Nelson
  5. Ashley Anderson

Cade Nelson won the undercard USRA Late Model feature.

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
August 25, 2023
  1. Pat Doar
  2. Darrell Nelson
  3. Deven VanHouse
  4. Jeff Massingill
  5. Kevin Burdick
Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
August 25, 2023
  1. Triton Krause
  2. Brad Waits
  3. Ryan Olson
  4. Matt Platteter
  5. Matt LaDuke
Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
August 25, 2023
  1. Dylan Kromschroeder
  2. Larry Fitzsimmons
  3. Cade Nelson
  4. Steven O’Brien Jr.
  5. Andy Zimmerman
Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 22, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Travis Friske
  4. Josh Nevoraski
  5. Ben Pitlik
Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Gunner Frank
  2. Joel Bennett
  3. Derek Janke
  4. Andy Karl
  5. Jordan Barkholtz
Cedar Lake Speedway
USRA Limiteds
August 19, 2023
  1. Lucas Peterson
  2. Cade Nelson
  3. Michael Hucovski
  4. Jess Seim
  5. Patrick Kletschka
Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
August 18, 2023
  1. Ashley Anderson
  2. Mike Prochnow
  3. Buddy Hanestad
  4. Aaron Wilson
  5. Jim Carlson

Anderson won from his eighth starting spot.

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
August 18, 2023
  1. Pat Doar
  2. Darrell Nelson
  3. Derek Vesel
  4. Kevin Burdick
  5. Dave Flynn

Doar pocketed $1,500.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
August 18, 2023
  1. Brad Waits
  2. Kory Ressie
  3. Triton Krause
  4. Matt LaDuke
  5. Matt Platteter

Waits won on the undercard of Jake Timm's Wabam Dirt Kings Tour victory.

Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
August 18, 2023
  1. Cade Nelson
  2. Dylan Kromschroeder
  3. Zack Drews
  4. Steven O’Brien Jr.
  5. Lucas Peterson
Grant County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 16, 2023
  1. Ethan Pickard
  2. Darren Mish
  3. Mike Kline
  4. Ed Mills
  5. Steve Schueller

Pickard captured the Grant County Fair Race.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 15, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Josh Nevoraski
  4. Travis Friske
  5. Peyton Towne

Jason Zdroik won the cautioon-free feature. ... The track champion will be crowned Aug. 22.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Troy Springborn
  2. Andy Karl
  3. Ron Berna
  4. Lukas Postl
  5. Tim Rothe
Plymouth Dirt Track
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Nick Anvelink
  2. Mitch McGrath
  3. Taylor Scheffler
  4. Brad Mueller
  5. Mike Mullen

Anvelink notched his first career Plymouth victory, earning $2,000.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. David Webster
  2. Jim Hendricks
  3. Ed Mills
  4. Mike Kline
  5. Brock Sauer

Webster won the season points finale. ... The track wraps up its season Aug. 16 with the Grant County Fair Race.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 8, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Josh Nevoraski
  4. Zack Friske

Eagle River's season finale will include USRA-sanctioned Limited Late Models on Sept. 2.

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
August 6, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Skeeter Estey
  3. James Giossi
  4. Pat Doar
  5. Mike Prochnow

Burdick earned $2,000 in the finale of the Twin Ports Twin 25s in Superior, Wis. ... He took the lead on the 21st lap when Skeeter Estey lost time by getting into the wall. ... Pat Doar won the opening 25-lapper on the Structural Buildings WISSOTA Challenge Series. ... The second 25-lapper had a 16-car inversion for the starting lineup and Doar rallied to finish fourth. ... Ryan Mikkelson broke after leading the first three laps.

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jake Timm
  2. Darrell Nelson
  3. James Giossi
  4. Brett Swedberg
  5. Pat Doar

Timm earned $2,500 on the undercard of Bobby Pierce's $50,000 USA Nationals victory with the World of Outlaws Case Late Model Series.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Todd Frank
  2. Lukas Postl
  3. Joel Bennett
  4. Andy Karl
  5. Justin Schmidt
Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Shane Edginton
  2. Dustin Sorensen
  3. Dave Flynn
  4. Darrell Nelson
  5. Cole Searing

Edginton earned $2,500 on USA Nationals weekend for his first career Cedar Lake victory. ... He led all 30 laps. ... Fourth-finishing Darrell Nelson finished fourth. ... The event was on the undercard of World of Outlaws Case Late Model Series action.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
August 4, 2023
  1. Cade Nelson
  2. Brad Waits
  3. Triton Krause
  4. Ryan Olson
  5. Derek Nelson
Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Ethan Pickard
  2. Jason Robbins
  3. D.J. Sweet
  4. Ty Webster
  5. David Webster
Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 3, 2023
  1. Pat Doar
  2. John Kaanta
  3. Kevin Eder
  4. Nick Panitzke
  5. Sam Mars

Doar earned $2,500 on the undercard of Bobby Pierce's World of Outlaws Case Late Model Series during the opener of the USA Nationals weekend. ... Doar notched his 62nd career victory at Cedar Lake, second to Rick Egersdorf. ... Dustin Sorenson led early but his car's nosepiece was folded under, knocking him from contention.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 1, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Zack Drews
  4. Josh Nevoraski
  5. Peyton Towne

West Virginia

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 26, 2023
  1. Eddie Hambrick
  2. Jacob Rucker
  3. Andrew Lankford
  4. Keith Bills
  5. Jim Rader
Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
August 26, 2023
  1. Jacob Hawkins
  2. Logan Hitt
  3. Shane Hitt
  4. Bob Gordon
  5. Billy Holbert
  6. Jakob Piper
  7. Jamie McCloud
  8. Braeden Dillinger
  9. Kris Southern
  10. Scott Sweeney

Rallying from the tail after pitting on lap 11, Fairmont, W.Va.'s Hawkins won the season-ending Fall Festival 40 and a $3,000 payday. ... Hawkins pitted after his car suffered damage in contact with Shane Hitt. ... Hawkins took the lead from Logan Hitt with two laps remaining. ... Fast qualifier Michael Lake and Tim Senic got together to draw a lap-six caution. ... Brent Trimble won the Crate feature.

Beckley Motor Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
August 19, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Lucas McDonald
  3. Joe Harper
  4. Mike McGinnis
  5. Ted Johnson Jr.
  6. Travis Carr
  7. Lance Brasington
  8. Matt Melvin
  9. Kelby Abels
  10. Dustin Booth

Milbee, of Poca, W.Va., earned $3,000 for his series-leading fourth-victory of the season. ... He's won two series races in a row and three of the last four. ... Mike McGinnis came from 10th to fourth. ... The tour's debut at Beckley drew 17 cars.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Shane Hitt
  2. Logan Hitt
  3. Bob Gordon
  4. Tim Senic
  5. Mitch Thomas

After a lengthy layoff before the 2023 season, Chad Green won his first Crate Late Model feature in five years, driving a Josh Wamsley-owned car. ... Longtime Super Late Model racer Billy Holbert announced he's retiring following Aug. 26's action at Elkins.

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Michael Bland
  2. Eddie Hambrick
  3. Jeffrey Wolford
  4. Keith Bills
  5. Shane Minnix

Bland's victory was on the undercard of the Steel Block Late Model Series victory for Zach Milbee.

Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Daniel Hill
  2. Kyle Thomas
  3. Jacob Hawkins
  4. Robbie Scott
  5. Ryan Payne

Hill's victory gave him a guaranteed starting spot in Labor Day weekend's Hillbilly 100 on the Lucas Oil circuit. ... He also won on the same night his father, Bobby Hill, was inducted into the track's Hall of Fame. ... Brent Trimble won the Crate Late Model feature.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Colten Burdette
  2. Freddie Carpenter
  3. Logan Hitt
  4. Ronnie Mayle
  5. Ed Shuman

Burdette ended a 10-month break from action with a Super Late Model victory. ... Ohio Valley on Aug. 26 hosts the $5,000-to-win Keith Barker Memorial for Super Late Models.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Shane Hitt
  3. Jacob Hawkins
  4. Mike Benedum
  5. Derek Rogers
  6. Bob Gardner
  7. Josh Richeson
  8. Ace Howdershelt
  9. Billy Holbert
  10. Derrick Shaw

Fourth-starting Carpenter of Parkersburg, W.Va., finished 0.884 of a second ahead of Hitt to win the third annual Jim Stout Memorial for a $5,037 payday. ... Polesitter Benedum finished fourth. ... Seven of the 16 starters completed all 50 laps. ... Chad Tasker and Mitch Thomas failed to start. ... Howdershelt of Auror, W.Va., improved nine positions. ... A.J. Spaguolo won the Crate Late Model feature.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Harold Redman Jr.
  3. Colten Burdette
  4. Ronnie Mayle
  5. Zach Hill
Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Billy Holbert
  2. Tim Senic
  3. Shane Hitt
  4. Logan Hitt
  5. Derrick Shaw

Holbert won on the undercard of Brent Trimble's Fastrak Racing Series victory for Crate Late Models.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Logan Hitt
  3. Chris Carpenter
  4. Zach Hill
  5. Harold Redman Jr.

The event drew 18 cars.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
High Plains Late Model Series
September 1, 2023
  1. Eddie Kirchoff
  2. Scott Rhoades
  3. Jim Harris
  4. Lynn Amick
  5. Greg Sharpe
  6. Dan Henrikson
  7. Beau Nave
  8. Hank Berry
  9. Brandon Lewis
  10. Corey Aga

Leading all 20 laps, Kirchoff earned $1,000 in the first of three nights of action at the East-West Clash, all sanctioned by the High Plains circuit. ... Kirchoff notched his seventh career High Plains victory. ... Scott Rhoades finished a half-second back. ... The event drew 23 entries. ... Drivers chase $1,000 and $1,200 winning purses on Sept. 2-3.

Sweetwater Speedway
High Plains Late Model Series
August 19, 2023
  1. Wyatt Howard
  2. Scott Cimfl
  3. Greg Sharpe
  4. Albert Sack
  5. Maria Hankins
  6. Kagen Cook

Wyatt Howard completed his High Plains weekend sweep at Sweetwater, winning from the pole in the six-car feature.

Gillette Thunder Speedway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Eddie Kirchoff
  2. Heather Mertens
Sweetwater Speedway
High Plains Late Model Series
August 18, 2023
  1. Wyatt Howard
  2. Greg Sharpe
  3. Maria Hankins
  4. Kagen Cook

Howard, of Price, Utah, won his third career High Plains event. ... He also won last year at Sweetwater ... The race drew four cars at a track that averaged 14 cars for a pair of Labor Day weekend events in 2022.

Manitoba

Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
August 31, 2023
  1. Jesse Teunis
  2. Shane Holden
  3. Shane Edginton
  4. Scott Greer
  5. Skeeter Estey

Teunis won the 10-car feature from the pole position. ... Scott Greer captured the division championship. ... Rick Fawcett scratched.

Ontario

Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Steve Baldwin
  2. Brandon Mowat
  3. Brian McDonald
  4. Nathan Rinaldi
  5. Kyle Sopaz

Baldwin took the lead from outside front-row starter McDonald on the 25th lap.

Cornwall Motor Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
August 13, 2023
  1. Steve Baldwin
  2. Ryan Lambert
  3. Charlie Sandercock
  4. Kyle Sopaz
  5. Rich Sanders
  6. Nathan Rinaldi
  7. Austin King
  8. Brian McDonald
  9. Greg Belyea
  10. Brett Hope

The sixth-starting Baldwin, of Trenton, Ontario, topped a 13-car field, winning by a 1.873-second margin. ... Baldwin took the lead from runner-up Ryan Lambert on the seventh lap. ... Charlie Sandercock improved eight positions in finishing third. ... Ten drivers completed 35 laps.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. C.J. Field
  2. Nick Glassford
  3. John Pinsonneault
  4. Brian Speelman
  5. Mike Lewis

Field won the 20-lapper by two seconds.

Humberstone Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
August 6, 2023
  1. David Pangrazio
  2. Kyle Sopaz
  3. Rob Ledingham
  4. Zack Carley
  5. Austin King
  6. Steve Baldwin
  7. Brett Hope
  8. Anthony Rinaldi
  9. Rich Sanders
  10. David Stower

Pangrazio, of Elba, N.Y., won the $1,500 Northeast Alliance event from the pole positions. ... He led all 30 laps and took the checkers more than three seconds ahead of Kyle Sopaz. ... Brett Hope started 13th and finished seventh. ... The All Canadian Championships event drew 16 cars. ... Next up for the Northeast Alliance are Aug. 12-13 events at Brighton (Ontario) Speedway and Cornwall (Ontario) Motor Speedway.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. C.J. Field
  2. Gregg Haskell
  3. Nick Glassford
  4. Jason Haskell
  5. Brad Simpson
Brockville Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
August 2, 2023
  1. Adam Turner
  2. Nathan Rinaldi
  3. Steve Baldwin
  4. Charlie Sandercock
  5. Ryan Lambert
  6. Rob Ledingham
  7. Kyle Sopaz
  8. Brian McDonald
  9. Rich Sanders
  10. Anthony Rinaldi

Leading all 25 laps, Cherry Valley, Ontario's Adam Turner won the 13-car Northeast Alliance feature from outside the front row. ... Runner-up Nathan Rinaldi started 12th. ... . ... Former Late Model driver Tim Fuller won the big-block modified feature, the Canadian Classic for the Super DIRTcar Series.

Search for results

advertisement
Sponsor 263
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information