Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1259
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

July 2023

Alabama

Buckshot Speedway
Southern Thunder Series (602 Crates)
August 19, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Terry Wilson
  3. Jamey Boland
  4. Covy Parsons
  5. Brent Cartwright
  6. Mike Combs
  7. Matt Grable
  8. Jason Michau
  9. Preston Walden
  10. Bradley Price

Lucas, of McKenzie, Ala., topped Saturday's 17-car field to win $1,200 and notched his first series win of the season. ... Terry Wilson finished second, a distant 6.729 seconds back. ... Jamey Boland and Covy Parsons finished third and fourth, the last two cars on the lead lap. ... Lucas and Parsons won heats. ... Lucas was fast qualifier. ... Saturday's 25-lap feature lasted 18 minutes with 11 competitors running at the finish.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Todd Clemmons
  2. Travis Kress
  3. Henry Spencer
  4. Shawn Spencer

Greg Wilhite (604) and Billy Flannagan (602) won Crate Late Model features.

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Johnny Faucett
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Robert Gant
  2. Andy Picklesimer
  3. Casey Turman
  4. Daniel Miller
  5. Mark Bangs

Jay Cromer won the Crate feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Joe Hornsby

Cruz Graves won the 602 Crate feaeture.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Russ Ogletree
  3. Jake Traylor
  4. Kevin Knotts
  5. Dylan Knowles

Culpepper won on the undercard of Carson Ferguson's Schaeffer's Southern Nationals victory. ... Brandon McDaniel won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 18, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Dan White
  3. Seth McCormack

Cruz Wallace won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 12, 2023
  1. Kyle Bryant
  2. Osman Jones
  3. Keith House
  4. Jeremiah Joyner
  5. Austin Morris
Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Landon Gentry
  2. Brandon Brown
  3. Tim Armstrong
  4. Joey Isbell
  5. Chris Hill
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Travis Smith
  2. Justin Jacobs

Eli Brewer won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Rod Carroll
  2. Bubba Lackey
  3. Garrett Glass
  4. Dustin Stewart
  5. Blake Hood

Carroll won on the undercard of Sam Seawright's Valvoline Iron-Man Racing Series victory. ... T.J. Brittain (604) and Mario Gresham (602) won Crate Late Model features.

Tri-County Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 12, 2023
  1. JC Wilson
  2. Trent McLeod
  3. Brent Cartwright
  4. Isaiah Day
  5. Shawn McLeod
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Kody Nixon
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 11, 2023
  1. Billy Flannagan
  2. Dillard Hatchett
  3. Cruz Wallace
  4. T.J. Taylor
  5. Morgen Lambert

Flannagan won on the undercard of Christian Hanger's Valvoline Iron-Man Racing Series victory.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Dana Eiland
  2. Terry Fowler
  3. Joey Isbell
  4. Randy Fowler
  5. Tim Armstrong

Hayden Franklin won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Dylan Knowles
  2. Braxtin Barber
  3. Tim Roszell
  4. Dallas Cooper
  5. Caleb Coan

Chris Fennell won the Limited Late Model feature. ... David Kay (604) and Brennen Shirley (602) won Crate Late Model features.

Dothan Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 5, 2023
  1. Bubba Gorman
  2. Tyler Webb
  3. Trevor McMullan
  4. Ricky Stevens
  5. Dustin Hughes
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 4, 2023
  1. Cruz Wallace
  2. Morgen Lambert
  3. Jarrett Jones
  4. Dillard Hatchett
  5. Justin Baker

Wallace earned $2,000 in the special event.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Steven Jernigan
  3. Chase Cooper
  4. Joey Pilgrim
  5. Tim Anderson
Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Frank Wilson
  2. Josh Huss
  3. Parker Bell
  4. Nick Lambeth
  5. D.G. Hawkins

JC Wilson won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Chris Fennell
  3. Bubba Lackey
  4. Garrett Glass
  5. Jamie Landers

Jake Herrell (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Bryson Mitchell
  2. Buddy George
  3. Travis Kress
  4. Haden Duncan

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Bill Mahan
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 29, 2023
  1. Adam Tidwell
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Kyle Tompkins
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Todd Morrow
  2. Brent Rhodes
  3. Mark Bangs
  4. Tyler Nichols
  5. Kenny Kizzar

Matt Shannon won the Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 28, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Greg Wilhite
  3. Justin Jacobs
  4. Richard Smith
  5. Dan White

Haden Duncan won the 602 Crate feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
July 23, 2023
  1. Jordan Phillips
  2. Harold Pace
  3. Jace Blaxton
  4. Dustin Harris
Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Sam Seawright
  2. Dillon Tidmore
  3. Dalton Cook
  4. Tim Roszell
  5. Ryan Wilson

Seawright earned $1,500 for winning one of the Alfred Gurley Memorial twin features. ... Dillon Tidmore won the second 25-lapper. ... T.J. Brittain (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Brandon Brown
  2. Cale Finley
  3. Joseph Faulkner
  4. Todd Clemmons
  5. Lance Stewart

Bryant Marsh (604) and Cruz Wallace (602) won Crate Late Model features (neither division drew more than six cars).

Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 22, 2023
  1. Bradley Price
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Patrick Taylor

Arkansas

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Kyle Downs
  2. Scott Tracer
  3. Mark Byram
  4. Robby Moore
  5. Brian Woodard
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Hunter Duren
  2. Blaine Mattey
  3. Dempsey Thompson
  4. Jay Croney
  5. Ben Piper
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Hunter Duren
  3. Blaine Mattey
  4. Chris Caststeel
  5. Dempsey Thompson
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Brandon Poppenheimer
  2. Nathan Brown
  3. Caleb Howard
  4. Carson Jenkins
  5. Thomas Smith
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Kenny Wallace
  2. Steven Crocker
  3. Scott Tracer
  4. Brian Woodard
  5. Chris Jones

Wallace, the former NASCAR driver, competed in four divisions, winning features with the Late Models, modifieds, and ridge runners.

North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Ben Piper
  3. Blaine Mattey
  4. Hunter Duren
  5. Mark Tackitt
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Brandon Poppenheimer
  2. Shane Stephens
  3. Cody Gentry
  4. Caleb Howard
  5. Dale Howard
North Central Arkansas Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 28, 2023
  1. Ben Piper
  2. Mark Tackitt
  3. Jay Croney
  4. Chris Caststeel
Diamond Park Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
July 22, 2023
  1. Steven Crocker
  2. Geoff Aitken
  3. Preston Farmer
  4. Derrick Nichols
  5. Bryan Glaze
  6. Eddie Hoyer
  7. Eckie Harrison
  8. Chandler Petty
  9. Michael King
  10. Justin Hardin

Inheriting the lead with Chandler Petty's retirement after 19 of 20 lap, the third-starting Crocker of Jonesboro, Ark., won his second Titan Legends Series feature of the season and fourth of his career. ... Crocker's previous victory this season came in Centerville on the Arkansas-based tour. ... Seven of 13 starters completed 20 laps at Diamond Park.

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Kyle Downs
  2. Mike Carr
  3. Henry Gustavus
  4. Mark Nichols
  5. Scott Tracer

California

Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Dan Brown Jr.
  3. Paul Guglielmoni
  4. Dan Jinkerson
  5. Rod Oliver
Placerville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Paul Guglielmoni
  2. Dan Brown Jr.
  3. Dan Jinkerson
  4. Clark Guglielmoni
  5. Ray Trimble

Guglielmoni notched his first Late Model victory since April 11, 2015, at Antioch (Calif.) Speedway.

Antioch Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Andrew Pearce
  2. Anthony Slaney
  3. Dan Brown Jr.
  4. Matt Micheli
  5. Chester Kniss

Delaware

Georgetown Speedway
Unsanctioned Supers
August 3, 2023
  1. Rick Eckert
  2. Ross Robinson
  3. Kyle Hardy
  4. Coleby Frye
  5. Trevor Collins
  6. Cory Lawler
  7. Danny Snyder
  8. Amanda Robinson
  9. Donald Lingo Jr.
  10. Nick Davis

The Hall of Famer Eckert, of York, Pa., earned $3,500 in the Summer Thunder Twin 25s. ... Eckert started third and took the checkers ahead of 11th-starting hometown driver Ross Robinson. ... Coleby Frye led the first two laps and Donald Lingo Jr. led laps 3-11 before Eckert took command. Lingo retired after 18 laps. ... The unsanctioned event drew 14 entries by Mark Pettyjohn scratched from the feature. ... Billy Pauch Jr. won the big-block modified feature.

Florida

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Cole Exum
  2. Nevin Gainey
  3. Austin Leamon
  4. Bubba Roling
  5. Dustin Carter

Exum won the 22-car feature from his sixth starting spot. ... Polesitter Parker Blankenship ended up 10th.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Nevin Gainey

Gainey inherited the victory after two drivers failed to make weight.

Volusia Speedway Park
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. David Showers Jr.
  2. Dustin Carter
  3. Joe Kump
  4. Tuck Trentham
  5. Lawton Minchew
Ocala Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Keith Nosbisch
  2. Cole Exum
  3. Christian Augspurger
  4. Steve Mathis Jr.
  5. Nick Johnson

Christian Augspurger scored his first top five in Ocala since 2012.

Georgia

Senoia Raceway
Rogers Dabbs Chevrolet Crate Racin’ USA Series
August 19, 2023
  1. Matt Dooley
  2. Dylan Knowles
  3. Dalton Polston
  4. Jackson Hise
  5. Lucas Ruark
  6. Cody Haskins
  7. Hunter Peacock
  8. Mario Gresham
  9. Zach Leonhardi
  10. Colton Leyendecker

Dooley, of Brooks, Ga., won from outside the front row for a $3,000 payday on the Crate Racin' USA circuit. ... Cody Haskins rallied from 20th to sixth.. ... Peyton Stevenson won the 602 Crate Late Model feature. ... Senoia on Aug. 26 hosts the Hunt the Front Super Dirt Series.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. John Howard
  2. Ricky Smith
  3. David Conley
  4. Brett Shook
Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Austin Fox
  3. Dink McKeehan
  4. Tyler Wood
  5. Alex Yarbrough
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Ricky McClain
  2. Kam Boyd
  3. Jordan Feider-Yawn
  4. Jim Rogers
  5. Taylor Wood

Cameron Tribble won the 602 Crate feature over Ryan Davis.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Drew Collins
  2. Darryl Matheson
  3. Bubba Russell
  4. Brandon Haley
  5. Kip Cochran

Frankie Beard won the 602 Crate Late Model feature.

Rome Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Ronnie Johnson
  2. Landon Bagby
  3. Oliver Gentry
  4. Tod Hernandez
  5. Chris Fennell

Johnson's victory was on the undercard of Tyler Millwood's Ultimate Southeast triumph for Super Late Models. ... T.J. Brittain (604) and Cass Fowler (602) won Crate Late Model features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Kenny Collins
  2. Rod Roberts
  3. Chris Woods
  4. Trae Kirk
  5. Nick Sellers

Collins earned $2,000 in the 40-lap special in piloting a Gus Simpson Racing entry.

Needmore Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Dustin Elliott
  2. Mark Fleischer
  3. Caleb Gay
  4. Grayson Ott
  5. Bubba Roling

After apparent winner Cole Exum was disqualified for a postrace technical violation, Dustin Elliott inheried $2,016 in the fifth annual Morgan Sheffield Memorial. ... Exum won the night's 604 Crate Late Model feature.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Bubba Russell
  2. Drew Collins
  3. Larry Timms
  4. Kenny Collins
  5. David McCoy
North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. John Ownbey
  2. Josh Walker
  3. Aaron Wilson
  4. Colby Kilgore
  5. Sawyer Tinker
  6. Ray Cook
  7. Shawn Chastain
  8. Hayden Ownbey
  9. Michael Evans
  10. Tyler Nichols

The polesitting Ownbey, of Cleveland, Tenn., captured the unsanctioned Sweet Summertime $3,000 special. ... Ownbey was quickest of 18 entries with a 14.669-second qualifying lap. ... Aaron Wilson (604) and Cass Fowler (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jason Manley
  2. Danny Ledford
  3. Drew Deaver
  4. Tucker Anderson
  5. Parris Simmons

The track held a benefit raffle for Jason Deal, the local racer who suffered serious injuries earlier in the week in a work-related accident. ... Charles Devine won the 602 Crate Late Model feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Blant Duke
  2. Glenn Morris
  3. Cody Haskins
  4. Chad Duncan
  5. Thomas Newborn

Lucas Ruark (604) and Cody Newton (602) won Crate Late Model features.

Cochran Motor Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
August 5, 2023
  1. Wiley McDaniel
  2. Phil Pittman
  3. Landon Mathews
  4. Brandon McDaniel
  5. Corey Dunn

Phil Pittman won a second division feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Cody Haskins
  2. Glenn Morris
  3. Joey Armistead
  4. Taylor Puckett
  5. Chad Duncan

Matt Dooley (604) and Daniel Brewer (602) won Crate Late Model features.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Ken Lampp
  2. Joe Yarbrough
  3. Logan Stinchcomb
  4. Gus Simpson
  5. Drew Deaver
North Georgia Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 28, 2023
  1. Tucker Anderson
  2. Cade Brookshire
  3. Logan Palmer
  4. Matt Shannon
  5. Junior Whitener

Anderson's victory came on the undercard of Dale McDowell's Schaeffer's Southern Nationals triumph. ... Sawyer Tinker won the 602 Crate feature.

Sugar Creek Raceway
Red Clay Series
July 22, 2023
  1. Jake Green
  2. Dylan Beaver
  3. Matt Steward
  4. Jacob Parris
  5. Colton Berrong
  6. Hayden Swaney
  7. Charles Devine
  8. Koulten Herbert
  9. Dylan Perry
  10. Shaun Sise

The polesitting Green, of Dalton, Ga., earned $2,000 in the 30-lapper on Red Clay Series, a tour for 602 Crate Late Models. ... Runner-up Dylan Beaver led the first seven laps with Green leading the rest of the way. ... Matt Steward improved five positions in finishing third. ... Fourteen of 24 starters completed 30 laps. ... Dylan Perry set fast time with a 15.517-second lap. ... Keith Rollins scratched from the feature.

Screven Motor Speedway
602 Bandit Series
July 22, 2023
  1. Dale Timms
  2. Caleb Gay
  3. Chaz Haskins
  4. Ryan Davis
  5. Kale Green
  6. Cameron Tribble
  7. Chase Blackwell
  8. Preston Blalock
  9. C.B. McKinnon
  10. Wilson Boyd

Timms, of Hodges, S.C., swept the 602 Bandit Series weekend at Screven, adding another $1,500 victory to his triumph 24 hours earlier. ... Timms started on the front row with polesitter Luke Cooper, an early retiree. ... Kale Green of Pelion, S.C., rallied from 13th to finish fifth. ... Timms led all 20 laps.

Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Parris Simmons
  2. Larry Timms
  3. Chris Woods
  4. Austin Fox
  5. Austin Reed

Chris Woods won the 602 Crate Late Model feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Danny Ledford
  2. Drew Deaver
  3. Jason Deal
  4. Trevor Parker
  5. Junior Whitener

Ledford earned $1,500. ... His victory came on the same card as the Red Clay Series triumph for Jake Green for 602 Crate Late Models.

Needmore Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 21, 2023
  1. Cole Exum
  2. Nevin Gainey
  3. Russell Brown Jr.
  4. Bubba Roling
  5. Landon Mathews
Screven Motor Speedway
602 Bandit Series
July 21, 2023
  1. Dale Timms
  2. Chaz Haskins
  3. Caleb Gay
  4. Cameron Tribble
  5. Preston Blalock
  6. Chase Blackwell
  7. Luke Cooper
  8. Ches Chester
  9. Travis Young
  10. Chris Burnsed

Timms earned $1,500 on the opening night of the Rebel Yell weekend doubleheader. ... The Schaeffer's Southern Nationals highlights July 22 action.

Iowa

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 20, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Joel Callahan
  3. Luke Merfeld
  4. Evan Miller
  5. Steve Johnson

Pollard raced from his ninth starting spot to his sixth overall victory of the season and fourth at Dubuque.

34 Raceway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Jay Johnson
  3. Jesse Bodin
  4. Mark Burgtorf
  5. Sam Halstead
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Jesse Sobbing
  2. Cade Richards
  3. Nick Deal
  4. Jack Hearty
  5. Drew Baker

Sobbing won from his seventh-row starting spot over sixth-row starters Cade Richards and Nick Deal.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Curt Martin
  2. Greg Kastli
  3. Colton Leal
  4. Sean Johnson
  5. Logan Duffy

Martin won the points finale while Sean Johnson wrapped up the track title. ... The track hosts his Fall Madness event on Oct. 12-14.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
August 18, 2023
  1. Justin Kay
  2. Joe Beal
  3. Evan Miller
  4. Andy Nezworski
  5. Mike Goben

Kay rallied from 10th and took the lead from Joe Beal with two laps remaining. ... Andy Nezworski wrapped up the track title. ... Evan Miller started on the pole and led the first 15 laps.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
August 13, 2023
  1. Ron Klein
  2. Jeremiah Hurst
  3. Luke Merfeld
  4. Eric Pollard
  5. Steve Johnson

Klein inherited the victory after David Webster's disqualication.

Independence Motor Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
August 12, 2023
  1. Curt Martin
  2. Brian Harris
  3. Logan Duffy
  4. Greg Kastli
  5. Corey Dripps
  6. Bryan Klein
  7. Jon Passick
  8. Sean Johnson
  9. Mack Mulvany
  10. Jerod Ballhagen

Martin earned $1,000 for his Premier Racing Organization Late Model Series victory. ... The hometown driver started sixth and led the final six laps. ... Brian Harris finished a half-second behind in the 25-lapper. ... Polesitter Logan Duffy was third. ... Corey Dripps rallied from 14th to fifth.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Dalton Simonsen
  2. Bryce Garnhart
  3. Andy Nezworski
  4. Don Pataska
  5. Steve Johnson
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Nick Deal
  2. Cade Richards
  3. Sterling Perkins
  4. Allan Hopp
  5. Drew Baker

Deal, of Harlan, Iowa, won from his 12th starting spot over fellow sixth-row starter Cade Richards.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Jesse Bodin
  2. Dalton Simonsen
  3. Andy Nezworski
  4. C.J. Horn
  5. Bryce Garnhart
Lee County Speedway
IMCA Late Models
August 4, 2023
  1. Nick Marolf
  2. Jeff Guengerich
  3. C.J. Horn
  4. Ray Raker
  5. Chad Simpson
Mason City Motor Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
July 30, 2023
  1. Sean Johnson
  2. Logan Duffy
  3. Greg Kastli
  4. Travis Smock
  5. Gabe Umbarger
  6. C.J. Horn
  7. Jerod Ballhagen
  8. Michael Trulson
  9. Lance Mish
  10. Corey Dripps

Third-starting Johnson, of Independence, Iowa, took the lead on lap 15 and paced the final 11 circuits, topping Sunday's 16-car field for his first career series win and collecting $1,000. ... Fifth-starting Logan Duffy finished second, 0.880 of a second back. ... Travis Smock led the first lap before dropping to fourth. ... C.J. Horn led laps 2-14 before fading to sixth. ... Greg Kastli and Corey Dripps won heats. ... Sunday's 24-minute feature saw eight drivers complete 25 laps with eight running at the finish.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
July 30, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Joel Callahan
  3. Nick Marolf
  4. Jason Udelhofen
  5. Ron Klein

Pollard won the Fair Race for his fourth victory in July. ... Runner-up Joel Callahan started 10th.

34 Raceway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Tommy Elston
  2. C.J. Horn
  3. Jay Johnson
  4. Ray Raker
  5. Jesse Bodin
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Cade Richards
  2. Sterling Perkins
  3. Micah Brown
  4. Drew Baker
  5. Robbie Jorgensen

Richards tallied his fifth victory of his rookie Late Model season.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Brandon Davis
  2. Logan Duffy
  3. Greg Kastli
  4. Curt Martin
  5. Jon Passick

Leading all 20 laps, Davis scored his first Late Model victory from his pole position.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
July 28, 2023
  1. Nick Deal
  2. Cade Richards
  3. Kale Kosiski
  4. Robbie Jorgensen
  5. A.J. Jorgensen
Hamilton County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
July 27, 2023
  1. Corey Dripps
  2. Chase Brunscheen
  3. Vic Lovejoy
  4. Michael Trulson
  5. Logan Duffy

Second-starting Dripps, of Reinbeck, Iowa, led all 15 laps and topped Thursday's five-car field to win $1,000, earning his second series victory of the year. ... Chase Brunscheen finished a distant 7.894 seconds back. ... Second-running Logan Duffy pulled off on lap eight. ... Duffy won the heat. ... Thursday's feature lasted five minutes with three drivers completing the entire distance and four running at the finish.

Benton County Speedway
Promoters Racing Organization Dirt Car Series
July 23, 2023
  1. Brian Harris
  2. Logan Duffy
  3. Nick Marolf
  4. Sean Johnson
  5. Nate Beuseling
  6. Corey Dripps
  7. Greg Kastli
  8. Bobby Hansen
  9. Vic Lovejoy
  10. Steve Schueller

Pole-starting Harris, of Davenport, Iowa, led all 25 laps and topped Sunday's 17-car field to earn $1,000, securing his first career series victory. ... Logan Duffy moved back into the runner-up position on lap 18 and finished 1.696 seconds back. ... Nate Beuseling advanced six positions and finished fifth. ... Bobby Hansen gained eight spots and finished eighth. ... Steve Schueller started 17th and finished 10th. ... Nick Marolf and Bryan Klein won heats. ... Sunday's 17-minute feature saw 12 cars complete 25 laps.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Cade Richards
  2. Jake Jorgensen
  3. Sterling Perkins
  4. Drew Baker
  5. Brett Hopp

Taking the lead on the eighth of 20 laps, Richards won from his ninth starting spot. ... Polesitter Doug Wilson was an early retiree after fading.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Jaden Fryer
  3. Steve Johnson
  4. Jesse Bodin
  5. Dalton Simonsen
Lee County Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Tommy Elston
  3. Jeremy Pundt
  4. Greg Kastli
  5. Christian Miles

Woodworth won a duel of front-row starters with Elston.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
July 21, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Justin Kay
  3. Matt Ryan
  4. Gary Webb
  5. C.J. Horn

Nezworski won from 10th over Justin Kay. ... Kay won a makeup feature from a July 7 rainout over Matt Ryan and Mike Goben.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
July 21, 2023
  1. Nick Deal
  2. Kale Kosiski
  3. Cade Richards
  4. Don Beckstrom
  5. Jake Jorgensen

Deal, of Harlan, Iowa, was mostly idle the previous two seasons and scored his first Late Model feature victory since July 23, 2020.

Fayette County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
July 20, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Corey Dripps
  3. Sean Johnson
  4. Logan Duffy
  5. Greg Kastli
  6. Darren Mish
  7. Brandon Davis
  8. Jerod Ballhagen
  9. Chase Jermeland
  10. Bryan Klein

Pollard, of Peosta, Iowa, took the lead on lap 10 and paced the final 16 circuits to win $1,000, topping the 15-car field to earn his first career series victory. ... Corey Dripps led the first nine laps before being overtaken by Pollard and finished 0.408 of a second back. ... Sean Johnson and Logan Duffy each advanced two positions, finishing third and fourth. ... Chase Jermeland started 14th and finished ninth. ... Greg Kastli and Brandon Davis won heats. ... Thursday's feature lasted 11 minutes, with 13 drivers completing all 25 laps.

Illinois

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 20, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Jason Perry
  3. Denny Woodworth
  4. Braden Bilger
  5. Keith Pratt

Elston topped Perry in a battle of a front-row starters in the 11-car field.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Mike Spatola
  3. Jason Wagner
  4. Mike Mataragas
  5. Lyle Zanker

Kevin Weaver overtook Wenger with 10 laps remaining and pulled away, but he jumped the cushion in turns one and two, allowing Wenger to reclaim the lead for the final two laps. ... "The caution came out with two to go and it was unfortunate for Kevin," Wenger said. "I wasn't confident that I could go rip down 15-30 laps driving like that. He was something."

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Brayton Wallace
  2. Roger Rebholz
  3. Russ Adams
  4. Cam Gardner
  5. Cole Swibold
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
August 19, 2023
  1. Dane Arvin
  2. Braden Bilger
  3. Jeff Dotzert
  4. Cody Maguire
  5. Collin Rutledge
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 19, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Rockett Bennett
  3. Braden Johnson
  4. Jammie Wilson
  5. Anthony Tucker
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Josh Breese
  3. Corey Trump
  4. Toby Kuntzelman
  5. Glen Toppel
Lincoln Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
August 18, 2023
  1. Jose Parga
  2. Dakota Ewing
  3. Braden Johnson
  4. Derek Smith
  5. Blaise Baker
  6. Ryan Miller
  7. Cody Maguire
  8. Brandon Sweitzer
  9. Graham Fate
  10. Justin Durbin

Parga, of New Berlin, Ill., earned $600 in the Big 10 Series event in capturing his 19th Crate Late Model start of the season without a defeat. ... He started on the pole in the 12-car feature and led all 20 laps, finishing 1.393 seconds ahead of Dakota Ewing. ... Ten drivers finished on the lead lap and everyone was running at the checkers.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 18, 2023
  1. Ben Kirchner
  2. Matt Hammond
  3. Gary Schalmo
  4. Austin McCarty
  5. Dan Kuhn
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Kevin Weaver
  3. Brandon Eskew
  4. Logan Moody
  5. Chase Osterhoff

Aaron Heck won the Crate Late Model feature.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
August 13, 2023
  1. Dustin Schram
  2. Andy Nezworski
  3. Justin Kay
  4. Matt Ryan
  5. Chris Lawrence

Schram won from the pole position in the 13-car feature.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Ryan Unzicker
  2. Jason Feger
  3. Brandon Eskew
  4. Dennis Erb Jr.
  5. Rich Bell
  6. McKay Wenger
  7. Mike Spatola
  8. Mike Mataragas
  9. Dale Markham
  10. Lyle Zanker

Third-starting Unzicker of El Paso, Ill., led all but three laps for a $5,000 victory in the FALS Cup main event. … Unzicker finished 1.473 seconds ahead of Feger, who started fifth. … Bell improved six spots after starting 11th. … The race drew 19 entries, with 11 completing all 30 laps. … Fast qualifier Myles Moos set the fast time (12.927 seconds) and won the first heat. He finished 14th in the feature. … Wenger won the second heat.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Todd Bennett
  2. Colby Sheppard
  3. Chase Osterhoff
  4. Graham Fate
  5. Roger Rebholz

Chase Osterhoff was quickest of 17 qualifiers.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Blaise Baker
  2. Kyle McMahon
  3. Anthony Tucker
  4. Jammie Wilson
  5. Jacob Kolwyck
Macon Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Braden Johnson
  2. Rockett Bennett
  3. Ryan Miller
  4. Curtis Eller
  5. Randy Eller
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
August 12, 2023
  1. Dane Arvin
  2. Braden Bilger
  3. Derrick Carlson
  4. Cody Maguire
  5. Michael Maestas
Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Matt Bailey
  2. Michael Kloos
  3. Jason Zobrist
  4. Jason Suhre
  5. Blaze Burwell
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Mike Spatola
  3. Jason Feger
  4. Kevin Weaver
  5. Roben Huffman

Unbeaten Jose Parga won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
August 6, 2023
  1. Tommy Elston
  2. Braden Bilger
  3. Jason Perry
  4. Denny Woodworth
  5. Jason Oenning
Charleston Speedway
DIRTcar Crates
August 5, 2023
  1. Rockett Bennett
  2. Josh Boller
  3. Devin McLean
  4. Dakota Ewing
  5. Anthony Tucker
Highland Speedway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Daryn Klein
  3. Matt Bailey
  4. Todd Rehg
  5. Jason Zobrist
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Josh Breese
  3. Titus Sneed
  4. Danny Deutsch
  5. Corey Trump
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
August 4, 2023
  1. Dakota Ewing
  2. Austin McCarty
  3. Matt Hammond
  4. Jammie Wilson
  5. Axel Wicker

Ewing won the Fair Race.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Taylor Scheffler
  2. Kevin Weaver
  3. Brandon Eskew
  4. Roben Huffman
  5. Billy Hough

The fifth-starting Scheffler overtook Weaver on the 19th lap and led the final seven laps. ... Polesitter Logan Moody was among drivers failing to finish. ... Jose Parga won his 17th Crate Late Model feature and stayed unbeaten on the season in the division.

East Moline Speedway
IMCA Late Models
July 30, 2023
  1. Jesse Bodin
  2. Joe Beal
  3. Matt Ryan
  4. Justin Kay
  5. Chance Huston

The 16-year-old Bodin, of Silvis, Ill., notched his first career Late Model victory during his rookie season in the division.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 30, 2023
  1. Jason Perry
  2. Tommy Elston
  3. Denny Woodworth
  4. Darin Weisinger
  5. Jamie Wilson
Adams County Speedway
DIRTcar Crates
July 23, 2023
  1. Jamie Wilson
  2. Jason Perry
  3. Denny Woodworth
  4. Braden Bilger
  5. Tommy Elston
East Moline Speedway
IMCA Late Models
July 23, 2023
  1. Matt Ryan
  2. Andy Nezworski
  3. Brandt Cole
  4. Justin Kay
  5. Chris Lawrence
Macon Speedway
Midwest Big 10 Crate Late Models
July 22, 2023
  1. Jose Parga
  2. Dakota Ewing
  3. Braden Johnson
  4. Blaise Baker
  5. Ryan Miller
  6. Derek Smith
  7. Justin Durbin
  8. Cameron Reynolds
  9. Curtis Eller
  10. Randy Eller

Parga earned $600 in winning his fifth Midwest Big 10 Crate Late Model Series victory of the season. ... He's unbeaten in 16 overall Crate Late Model starts this season. ... Parga, who earned $2,000 a night earlier in a non-series Crate Late Model special at Kankakee County Speedway, took the checkers 0.797 of a second ahead of Dakota Ewing for the Macon victory. ... Five drivers completed 20 laps in the 12-car Macon feature.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Jason Wagner
  2. Colby Sheppard
  3. Graham Fate
  4. Rich Bell
  5. Dustin Allen

Wagner won the Joe Wagner and Bradley Willis Jr. Memorial by a 4.508-second margin in the 30-lapper.

Charleston Speedway
DIRTcar Crates
July 22, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Dane Arvin
  3. Colby Eller
  4. Kyle McMahon
  5. Josh Jackson
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Frank Heckenast Jr.
  2. Kevin Weaver
  3. Jeff Larson
  4. Rich Bell
  5. Kent Robinson
  6. Logan Moody
  7. Roben Huffman
  8. Lyle Zanker
  9. Colton Billington
  10. Billy Hough

Pole-starting Heckenast Jr., of Frankfort, Ill., took the lead on lap four and never looked back, topping the 20-car field to win Friday's $1,000 13th annual Junior Kimler Memorial. ... Fourth-starting Kevin Weaver moved into the runner-up position on lap 10 and finished 3.790 seconds back. ... Second-starting Logan Moody led the first three laps before fading to finish sixth. ... Heckenast and Moody won heats. ... Heckenast was fast qualifier. ... Friday's feature lasted 12 minutes, with seven drivers completing all 30 laps.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Daryn Klein
  2. Jason Zobrist
  3. Steven Reinacher
  4. Jimmy Miller
  5. Justin Durbin

Klein started third and led every lap. ... Polesitter Shannon Kuhn retired after a single lap. ... Claude Walker scratched from the 14-car feature.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
July 21, 2023
  1. Jose Parga
  2. Matt Hammond
  3. Austin McCarty
  4. Michael Marden
  5. Jace Owens

The third-starting Parga earned $2,000 in the Dick Potts Memorial. ... Polesitter Damon Heck was an early retiree from the 21-car feature.

Indiana

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
August 19, 2023
  1. Tyler Cain
  2. Chad Stapleton
  3. Jug Wethington
  4. Steve Peeden
  5. Tyler Collins

Cain started seventh but grabbed the lead by the fifth lap.

Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Lynn Johns
  2. Kyle Cooper
  3. Jace Owens
  4. Richie Shirey
  5. Daniel Hopper
Shadyhill Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Kyle Cooper
  2. Mike Martin
  3. Jace Owens
  4. Lynn Johns
  5. Darren Wireman

Cooper picked up $1,000.

Circle City Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Alan Magner
  3. Caleb Schryer
  4. Tory Collins
  5. Justin Shaw
Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. David Webb
  2. Tyler Collins
  3. Tyler Cain
  4. Marty O'Neal
  5. Skyller Lewis

The fourth-starting Webb, of Nicholasville, Ky., earned $2,500 in the Paul Crockett Memorial during the Jackson County Fair.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
July 27, 2023
  1. Shelby Miles
  2. Chad Stapleton
  3. Tyler Cain
  4. Jordan Wever
  5. Marty O'Neal

Miles, taking the lead from Chad Stapleton with seven laps remaining, won the Don Gardner Memorial, a Crate Late Model special during the Jackson County Fair. ... The event drew 30 cars. ... Miles, Chad Stapleton and Britan Godsey won heats and Zack Burton won the consolation race.

Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Derek Groomer
  2. Marty O'Neal
  3. Steve Peeden
  4. Tyler Neal
  5. Raymond Humphrey
  6. Dustin Shoulders
  7. Zachary Gibbs
  8. Zack Burton
  9. Nolan Wells
  10. Jake Humphrey

Groomer, of Bloomington, Ind., scored his richest Crate Late Model victory in earning $3,000. ... Groomer led all 40 laps. ... Polesitter Raymond Humphrey finished fifth. ... Chad Stapleton, a $2,000 winner 24 hours earlier, retired after 29 laps while running sixth. ... Tyler Neal rallied from 12th to finish fourth. ... Nine of 18 starters were running at the finish.

Shadyhill Speedway
DIRTcar Crates
July 22, 2023
  1. Darren Wireman
  2. Jace Owens
  3. Lynn Johns
Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 21, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Tyler Neal
  3. Marty O'Neal
  4. Shelby Miles
  5. Josh Boller

Stapleton earned $2,000. ... Most of the same driver chase a $3,000-to-win purse 24 hours later.

Kansas

Thomas County Speedway
High Plains Late Model Series
August 12, 2023
  1. Justin Bussell
  2. Dan Smith
  3. Scott Cimfl
  4. Cale Osborn
  5. Delbert Smith
  6. Scott Rhoades
  7. Braxton Berry
  8. Brandon Lewis
  9. Maria Hankins
  10. Kenny Backstrand

Justin Bussell of Imperial, Neb., led the 20-lap High Plains Late Model Series feature from flag-to-flag. He beat Dan Smith by 3.170 seconds for the $1,000 top prize. ... It was Bussell's first High Plains win of 2023 and the sixth of his career. ... A 12-car field was entered in the event.

Oberlin Speedway
High Plains Late Model Series
August 11, 2023
  1. Delbert Smith
  2. Cale Osborn
  3. Justin Bussell
  4. Dan Smith
  5. Braxton Berry
  6. Greg Sharpe
  7. Kenny Barnes
  8. Maria Hankins
  9. Chris Stevens
  10. Cherokee Dillin

The polesitter Delbert Smith won his first career High Plains event. ... Saturday's second night of the Bob Salem Memorial was cancelled because of a low car count (11 Late Models). ... The High Plains Series quickly added a Saturday event at Thomas County Speedway in Colby, Kan.

Rooks County Speedway
High Plains Late Model Series
August 6, 2023
  1. Rob Mayea
  2. Dusty Leonard
  3. Cale Osborn
  4. Brendon Gemmill
  5. TeeJay Janousek
  6. Jeremy Petty
  7. Greg Sharpe
  8. Brady Balderston
  9. Braxton Berry
  10. James Young

Mayea, of Bend, Ore., earned $1,000 for his first High Plains victory of the season and ninth of his career. ... Mayea started on the pole. ... Eleven of 13 starters were running at the finish. ... Third-starting Dan Smith was the first dropout.

Rush County Speedway
High Plains Late Model Series
August 4, 2023
  1. Dusty Leonard
  2. Dan Smith
  3. Delbert Smith
  4. Adam Popp
  5. Tyler Smith
  6. TeeJay Janousek
  7. Greg Sharpe
  8. Braxton Berry
  9. Maria Hankins
  10. Brady Balderston

The pole-starting Dusty Leonard captured his first career High Plains Series victory. ... Leonard led 25 laps and took the checkers 1.612 seconds ahead of runner-up Dan Smith, who started sixth. ... Delbert Smith improved eight positions in finishing third. ... Outside front-row starter Cale Osborn retired on the 13th lap while running second. ... A midrace pileup was the first of several cautions. ... Rob Mayea picked up $200 for quick time. ... The race drew 17 drivers from four states but Jeremy Petty scratched.

Caney Valley Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
July 22, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Joe Gorby
  3. Brett Hansen
  4. Dustin Dixon
  5. Adam Popp
  6. Rob Powell
  7. Dustin Bolster
  8. Eli Ross
  9. Richard Shepler
  10. Lynn Jones

Hughes, of Enid, Okla., notched his fifth Complete Well Testing Sooner Late Model Series victory of the season and series leading 35th of his career. ... He led all 25 laps in outrunning 10th-staritng Joe Gorby, who started 10th. ... Polesitter Rob Powell ended up sixth. ... Seven drivers completed 25 laps. ... The series was originally slated for Monett (Mo.) Raceway on July 22 but Caney Valley took the date earlier in the week.

Kentucky

Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
August 20, 2023
  1. Levi Ashby
  2. Caleb Ashby
  3. Joe Melton
  4. Jamie Bosecker
  5. Michael Zimmerman
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Shannon Thornsberry
  3. Allen Turner II
  4. Danny Wilson
  5. Austin Mullett

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Kenny Christy
  3. Larry Martin Jr.
  4. Andrew Mayabb
  5. Steve Godsey

Zane Powell won the Crate Late Model feature. ... The track is considering adding regular Crate Late Model events.

Richmond Raceway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Justin Rattliff
  2. Jason Barrett
  3. Daniel Dial
  4. Clay Turner
  5. Elliott Williams

Rattliff's victory was on the undercard of the $20,059 Butterball Wooldridge triumph for Ricky Weiss in the Super Late Model division.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Raymond Nichols
  3. Steve Stollings
  4. Vinson Grigsby
  5. Alan Salisbury
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Tripp Gerrald
  3. Kenneth Howell
  4. Alan Henderson
  5. Lucas Crooks

Fisher earned $2,000. ... He lowered the track record with a 13.880-second lap. ... The event drew 15 Super Late Models. ... Oscar McCown won the Crate Late Model feature.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 11, 2023
  1. Michael Zimmerman
  2. Dustin Rollins
  3. Levi Scarbrough
  4. Joe Mike III
  5. Brody Yarbrough

Zimmerman earned $1,000.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Raymond Nichols
  2. Stephen Martin
  3. Vinson Grigsby
  4. Brad Sturgill
  5. Justin King
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Allen Turner II
  3. Robert Cornell
  4. Lee McKenzie
  5. Brandon Urban

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Jason Wheatley
  3. Logan Walls
  4. Jimmy Smith
  5. Dalton Brown
Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Brian Smith
  2. Baily Cardwell
  3. Derrick Meadors
  4. Eric Centers
  5. William Blankenship

Jacob Owens won the 602 Crate Late Model feature.

Ponderosa Speedway
American All-Star Series presented by PPM
August 4, 2023
  1. Jesse Lowe
  2. Cory Hedgecock
  3. Zach Sise
  4. A.J. Hicks
  5. Josh Dietz
  6. Ethan Toedter
  7. Tyler McGowan
  8. Jason Wheatley
  9. Elliott Despain
  10. Logan Walls

Polesitter Jesse Lowe, regaining the tour's points lead, earned $3,000 for the American All-Star Series victory. ... He led all the way in the Hall of Fame 30. ... Runner-up Cory Hedgecock ran second most of the way. ... Outside front-row starter Jeff Watson was third through lapped 18 but retired a few laps later. ... The Crate Late Model feature was on the undercard of Michael Chilton's $7,500 Valvoline Iron-Man Racing Series victory.

Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 4, 2023
  1. Raymond Nichols
  2. Brandon Fouts
  3. Stephen Martin
  4. Max Kelly
  5. Vinson Grigsby
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 30, 2023
  1. Joe Melton
  2. Bryce Minnehan
  3. Jamie Bosecker
  4. Zach Dennis
  5. Mike Plummer
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Garet McCloud
  2. Josh Hall
  3. Charlie Jude II
  4. Allen Turner II
  5. Rocky Moore
Willard Speedway
American All-Star Series presented by PPM
July 29, 2023
  1. A.J. Hicks
  2. Zack Dohm
  3. Zach Sise
  4. Jordan Hedger
  5. Gunner Johnson
  6. Josh Dietz
  7. Logan Walls
  8. Jesse Lowe
  9. Sylvan Schuette
  10. Dillon Brown

The polesitting Hicks, the reigning track champ from Grayson, Ky., earned $3,200 in the Krazy Lady Kabins 40 on the American All-Star Series. ... Hicks led all the way. ... The top five finishers started in the same positions. ... Fiteen of 18 starters were running at the finish.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Tristan Chamberlain
  3. Avery Taylor
  4. Larry Martin Jr.
  5. Nicky Pennington
  6. Andrew Mayabb
  7. Shawn Martin
  8. Chris Shelton
  9. Austin Lay
  10. Jeffrey Martin

Parkersburg, W.Va.'s Carpenter earned $3,500 for his fourth victory of the season at Mudlick Valley. ... Unbeaten at Mudlick Valley, he picked up a $500 bonus from John Hyatt of Cheaps Chevrolet. ... He led all 25 laps and took the checkers 2.872 seconds ahead of runner-up Tristan Chamberlain. ... Ten of 15 starters completed 25 laps.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Trent Green
  2. Jim Couch
  3. Billy Vaughn
  4. Gary Rahe Jr.
  5. Dwight Smith
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Dalton Brown
  2. Jeff Watson
  3. Clay Turner
  4. Tommy Carlton
  5. Calvin Carlton

Dalton Brown of Crab Orchard, Ky., notched his first career Crate Late Model victory.

Paducah International Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 28, 2023
  1. Levi Scarbrough
  2. Mike Lowery
  3. Brody Crawford
Lake Cumberland Speedway
American All-Star Series presented by PPM
July 22, 2023
  1. Zach Sise
  2. Josh Dietz
  3. Jordan Hedger
  4. Jesse Lowe
  5. Sylvan Schuette
  6. Baily Cardwell
  7. Jeremy Strunk
  8. Logan Walls
  9. William Blankenship
  10. Steve Stollings

Pole-starting Zach Sise of Knoxville, Tenn, led all 40 laps for a $3,000 victory on the American All-Star circuit for Crate Late Models. ... Jesse Lowe improved seven positions in finishing fourth. ... Outside front-row starter Trevor Sise was running second when he retired with 10 laps remaining. ... Nine drivers completed 40 laps. ... Baillie Lowe was among drivers failing to start the feature.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Kevin Wagner
  3. Brandon Fouts
  4. Avery Taylor
  5. Josh Hall

Brandon Fouts won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Robbie Lewis
  3. Shawn Martin
  4. B.J. Branham
  5. Larry Martin Jr.

The track added a $3,500-to-win Super Late Model feature for July 29.

Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Trent Green
  2. Joey Kramer
  3. Billy Vaughn
  4. Steve Godsey
  5. Dwight Smith

Louisiana

Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 19, 2023
  1. Mark Underwood Jr.
  2. David Winslett
  3. Austin Dupont
  4. Tim Eaves
  5. Colton Guin
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
August 18, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Brady Walton
  3. Donald Watson
  4. Shannon Lee
  5. Ricky May
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. Darin Patrick
  3. Jonathan Babin
  4. Colton Guin
  5. Mark Underwood Jr.

Wilkerson earned $2,500.

Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Bubba Mullins
  2. Seth Traweek
  3. Carlton Traweek
  4. Darin Patrick
  5. Garrett Gibson
Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
August 4, 2023
  1. Chase Cooper
  2. K.I. Davis III
  3. Shannon Lee
  4. Bryce Fauntleroy
  5. Ryan Boudreaux

Cooper won as Mississippi drivers swept the podium.

Boothill Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. David Winslett
  2. Tim Eaves
  3. Austin Dupont
  4. Garrett Gibson
  5. Mark Underwood Jr.
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 22, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. Darin Patrick
  3. Austin Storm
  4. Garrett Gibson
  5. Tyler Owens

Wilkerson swept the division weekend in Chatham, La.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
July 21, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Chase Cooper
  3. Shannon Lee
  4. Brandon Buhler
  5. Blake Glass
Super Bee Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 21, 2023
  1. Wyatt Wilkerson
  2. Seth Traweek
  3. Carlton Traweek
  4. Tyler Owens
  5. Tony Lindsey

Maryland

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Cody Kershner
  2. Spike Moore
  3. Wes Bonebrake
  4. Matt Glanden
  5. Devin Hart

Kershner notched his fifth career Hagerstown victory and first since June 18, 2022. ... He led all 20 laps. ... “It’s been a rough year and we definitely needed this one.” Kershner said. “We had a good car but track position was everything tonight and with the track being top dominant we were able to get there first.”

Potomac Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Derick Quade
  2. David Williams
  3. Kenny Moreland
  4. Cody Lear
  5. Kyle Lear
  6. Brandon Long

Overtaking Kenny Moreland on a late-race caution, Quade notched his second Limited Late Model victory of the season at Potomac and 32nd of his career in the division at the Budds Creek, Md., oval. ... Jeremy Pilkerton won the seven-car Crate Late Model feature.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Levi Crowl
  2. Scott Palmer
  3. Wes Bonebrake
  4. Keith Koontz
  5. Austin Warrenfeltz

Michigan

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Matthew Sprague
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Andy Sprague
  4. Rich Neiser
  5. Bill Bray

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Travis Stemler
  3. Scott Baker
  4. Nate Hurley
  5. Garrett Wiles
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Chad Finley
  3. Ryan Lanphierd
  4. Curtis Roberts
  5. Eric Spangler

Marcoullier won from the pole in the 19-car feature.

I-96 Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. J.R. Hotovy
  3. Travis Stemler
  4. Brandon Thirlby
  5. Garrett Wiles

Taking the lead from Hotovy on the 20th lap, Schlenk won by a 2.373-second margin for a $2,500 victory. ... Eight drivers completed 25 laps.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Chad Finley
  3. Derrick Hilliker
  4. David Hilliker
  5. Ryan Lanphierd
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Scott Baker
  2. Garrett Wiles
  3. Travis Stemler
  4. Derrick Hilliker
  5. David Hilliker
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Andy Sprague
  3. Nick Kurtz
  4. Derek Passenier
  5. Bill Bray

Scott Wenell won the Crate Late Model feature.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Bill Bray
  2. Rich Neiser
  3. Luis Conley
  4. Matthew Sprague
  5. Kevin Nelson

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Shawn O'Connor
  3. Scott Moenaert
  4. Matt Schaaf
  5. Lenny Goretski
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Logan Nickerson
  2. Ashlee Scott
  3. Scott Baker
  4. Jeff Kohn
  5. Garrett Wiles
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
August 3, 2023
  1. Austin Harnick
  2. Chase Burda
  3. Dan Wallace
  4. Andrew Terrill
  5. Joe Pomeroy
  6. Bry Johnson
  7. Jeff Reay
  8. Matt Murawski
  9. Bill Bray
  10. Colin Shipley

Fifth-starting Harnick, of Clare, Mich., took the lead on lap 29 and paced the final seven circuits to top Thursday's 38-car field, collecting a $2,000 victory in the weekend-opening Thirlby Throwdown Invitational. ... Chase Burda led the first three laps before settling for the runner-up spot, 1.318 seconds back. ... Eighth-starting Dan Wallace finished third. ... Andrew Terrill started 13th and finished fourth. ... Wallace, Rylee Knoll, Bry Johnson, Jacob Poel and Joe Pomeroy won heats. ... Colin Shipley and Logan Love won consolations.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Bill Bray
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Derek Passenier
  4. Andy Sprague
  5. Kevin Nelson

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Shawn O'Connor
  4. Mark Weiderhold
  5. Lenny Goretski
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Scott Baker
  3. Mike Vandermark
  4. Garrett Wiles
  5. Jeff Kohn
Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 28, 2023
  1. Eric Spangler
  2. Travis Stemler
  3. Chad Finley
  4. David Hilliker
  5. Curtis Roberts

Spangler overtook David Hilliker and led the final 11 laps. ... Pole-starting Brandon Thirlby led three laps but was an early retiree.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Andy Sprague
  3. Derek Passenier
  4. Rich Neiser
  5. Kevin Nelson

John Clark won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Shawn O'Connor
  2. Matt Schaaf
  3. Rob Westergard
  4. Scott Moenaert
  5. Lenny Goretski
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Dona Marcoullier
  3. Eric Spangler
  4. Rylee Knoll
  5. Travis Stemler

Eric Spangler started on the pole and led 12 laps before Brandon Thirlby took command. ... Rylee Knoll rallied from 13th to finish fourth.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Mike Vandermark
  3. Jeff Kohn
  4. Garrett Wiles
  5. Ashlee Scott

Former track champion Jeff Kohn, mostly away from the division in recent seasons, scored his first top-five at Crystal since Aug. 16, 2014.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. David Hilliker
  2. Curtis Roberts
  3. Derrick Hilliker
  4. Eric Spangler
  5. Brandon Thirlby

David Hilliker won from his seventh starting spot over front-row starters Curtis Roberts and Derrick Hilliker.

Minnesota

Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
August 20, 2023
  1. Jayme Lautigar
  2. Kevin Burdick
  3. Jeff Massingill
  4. Derek Vesel
  5. Aaron Lillo

Lautigar, of Gilbert, Minn., captured his first Late Model victory in his fourth season in the division. ... The 49-year-old led all 25 laps. ... Lautigar's last feature victory came in 2011 in the modified division. He stepped away from racing for a few years before moving to Late Models in 2020.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Morgan Ward Grosz
  3. Kyle Jensen
  4. Curt Kranz
  5. Jayson Good
  6. Denver Nickeson
  7. Cory Tammen
  8. Scott Ward
  9. Jordan Tollakson
  10. Chase Gelling

The hometowner Gilbertson added $3,500 to his $2,500 victory a night earlier. ... He led all 25 laps and took the checkers 1.327 seconds ahead of Morgan Ward Grosz. ... Thirteen drivers completed 25 laps..

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Danny Vang
  3. Kyle Peterlin
  4. Skeeter Estey
  5. Kevin Burdick

Provinzino nabbed a hometown victory from his seventh starting spot in the 12-car feature.

I-94 EMR Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Andrew Tysdale
  2. Scott Zimmerman
  3. Brad Staples
  4. Dave Mass
  5. Jarrett Huus
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 18, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Jordan Tollakson
  3. Scott Ward
  4. Chase Gelling
  5. Sam Zender

Gilbertson earned $2,500. ... The doubleheader weekend continues Aug. 19 with a $3,500-to-win event.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 17, 2023
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Zach Wohlers
  4. Ben Heinle
  5. Jeff Provinzino
Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
August 13, 2023
  1. Danny Vang
  2. Kevin Burdick
  3. Derek Vesel
  4. Brett Shafer
  5. Charles Olson
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
August 12, 2023
  1. Skeeter Estey
  2. Kevin Burdick
  3. Ben Heinle
  4. Kyle Peterlin
  5. Derek Vesel
Madison Speedway
WISSOTA Late Models
August 12, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Jordan Tollakson
  3. Corey Nelson
  4. Shawn Kirwin
  5. Blake Swenson

Peterson earned $1,000 in the track's lone WISSOTA Late Model event of the seaon.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Matt Gilbertson
  2. Corey Nelson
  3. Cory Tammen
  4. Ryan Engels
  5. Jordan Tollakson

Gilbertson won from eighth in the 11-car field.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dave Mass
  3. Cole Schill
  4. Ben Wolden
  5. Shawn Meyer

Scott Zimmerman won the Limited Late Model feature.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
August 10, 2023
  1. Jeff Massingill
  2. Kevin Burdick
  3. Kyle Peterlin
  4. Mark Heinle
  5. Jeff Provinzino

Massingill edged Burdick in a near-photo finish.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Curtis Newberg
  2. Tony Croninger
  3. Rick Schroeder
  4. Derek Quinn
  5. Bodie Croninger
I-94 EMR Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 28, 2023
  1. Ben Wolden
  2. Derek Quinn
  3. Curtis Newberg
  4. Dave Mass
  5. Scott Harrington
Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
July 27, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Jeff Provinzino
  3. Zach Wohlers
  4. Jeff Massingill
  5. Mark Heinle
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
July 26, 2023
  1. Don Shaw
  2. Matt Gilbertson
  3. Jordan Tollakson
  4. Jon Tollakson
  5. Scott Lehn

Shaw won the five-car fair race.

Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
July 23, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Aaron Lillo
  3. Mike Bellefeuille
  4. Harry Hanson
  5. Derek Vesel

Burdick won from his seventh starting spot in the 12-car feature.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
July 22, 2023
  1. Kyle Peterlin
  2. Jeff Provinzino
  3. Harry Hanson
  4. Mark Heinle
  5. Rick Niemi

Leading the final two laps, Peterlin won from his eighth starting spot. ... Polesitter Mark Heinle led early with Jeff Provinzino leading most of the race before Peterlin's winning move on lap 29.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
July 21, 2023
  1. Jordan Tollakson
  2. Sam Zender
  3. Matt Gilardi
  4. Jon Tollakson
  5. Dustin Johanneck
Renegade Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 20, 2023
  1. Scott Harrington
  2. Bodie Croninger
  3. Curtis Newberg
  4. Tony Croninger
  5. Kris Wilke

Harrington won the track's lone event of the season, the Yellow Medicine County Fair race.

Missouri

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
August 19, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Dylan Bates
  4. Dean Wille
  5. Derek Brown
  6. Dustin Mooneyham
  7. Jace Parmley
  8. Dalton Cloyd
  9. Kyle Bates
  10. Tim Petty

Keeter, of Webb City, Mo., won from the pole for his ninth Cash Money tour victory of the season and series-leading 31st of his career. ... A dozen of 20 starters were running at the finish. ... Third-place finisher Dylan Bates started ninth.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 19, 2023
  1. Cole Henson
  2. Matt Becker
  3. Todd McCoin
  4. Kayden Clatt
  5. Kyle Graves

Henson swept the weekend doubleheader.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Paul Glendenning
  2. Tommy Cordray
  3. Houston Johnson
  4. Michael King
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 18, 2023
  1. Cole Henson
  2. David Melloway
  3. Jimmy Dowell
  4. Kyle Graves
  5. Tucker Cox
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Daryn Klein
  3. Mark Voigt
  4. Rusty Griffaw
  5. Aaron Marrant
I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Paul Glendenning
  2. Houston Johnson
  3. Jon Binning
  4. Jackson Brawner
  5. Tommy Cordray
Legit Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Robby Moore
  2. Brad Ball
  3. Tony Anglin
  4. Mark Tackitt
  5. Cole Murphy

The West Plains, Mo., track was scheduled to host Aug. 14-15 XR Workin' Man Series events, but those race were removed from the tour schedule.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
August 11, 2023
  1. Kayden Clatt
  2. Kyle Graves
  3. Tucker Cox
  4. Todd McCoin
  5. Matt Becker
Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
August 8, 2023
  1. Dustin Hodges
  2. David Melloway
  3. Kayden Clatt
  4. Kyle Graves
  5. Matt Becker

David Melloway wrapped up the Trophy Tuesday points title.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Johnny Fennewald
  2. Justin Wells
  3. Larry Ferris
  4. Tucker Cox
  5. Larry Jones

The former three-time champ Fennewald led all but the first from his third starting spot. ... He notched his first feature victory in three seasons. ... Polesitter Tucker Cox led the first lap but settled for fourth. ... Justin Wells was 2.2 seconds behind at the finish.

Double-X Speedway
POWRi Late Models (non-touring)
July 30, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Kayden Clatt
  3. Kyle Graves
  4. Justin Russell
  5. Josh Newman

McCoin, a runner-up in the race in its previous iterations at Double-X Speedway, won the 22-lap Jason Russell Memorial for a $2,502 victory. ... The event drew nine cars.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Justin Wells
  2. Jace Parmley
  3. Tucker Cox
  4. Larry Ferris
  5. Bryon Allison

Surviving a tangle with lapped traffic on the last lap, Wells won his eighth race of the season. ... Runner-up Jace Parmley briefly edged ahead on the backstretch, but Wells went back ahead heading for the checkers. ... "I got pretty comfortable," Wells said. "I'll have to go back and look at lap times, but I guess I was slowing down pretty good."

Moberly Motorsports Park
POWRi Late Models (non-touring)
July 28, 2023
  1. David Melloway
  2. Jon Melloway
  3. Kayden Clatt
  4. Todd McCoin
  5. Kyle Graves

David Melloway earned $2,049 in winning the 30-lap Ben Ballard Memorial. ... The polesitter from Columbia, Mo., led all the way. ... The event drew 17 cars but Ashlee Lancaster scratched from the feature.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Justin Wells
  2. Larry Ferris
  3. J.C. Morton
  4. Cole Henson
  5. Tucker Cox

Wells led 20 laps for his seventh victory at the track this season. ... Wells won a one-lap shootout after a late caution. ... "I was watching that scoreboard and I knew that as multi-grooved as this track was, I figured JC would be up there busting the cushion," Wells said. "So I moved around there and found a little bit more speed.”

Nevada Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 22, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Mike Bitner
  4. Shannon Phillips
  5. Derek Brown
  6. Dalton Cloyd
  7. Bobby Ruff
  8. Kyle Bates
  9. Tanner Tomasi
  10. Z.D. Keepper

Keeter, of Webb City, Mo., notched his 10th Cash Bank Series victory of the season and series-leading 30th of his career. ... The third-starting Keeter repeated his April 29 victory at Nevada. ... Shannon Phillips improved eight positions in finishing fourth and Dalton Cloyd made a 16th-to-sixth charge. ... Eleven drivers were running at the finish. ... Former multitime MLRA champion and fast qualifier Alan Vaughn was the first retiree.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Mason Oberkramer
  2. Joey Smith
  3. Sawyer Crigler
  4. Keith Hammett
  5. Kaleb Stolba

Oberkramer topped an 11-car field (Jeff Roth was among drivers scratching from the feature). ... Tony Anglin won the 602 Crate feature.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Shayne Bailey
  2. Paul Glendenning
  3. Tommy Cordray
  4. Houston Johnson
  5. Michael Dotson
Electric City Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 21, 2023
  1. Jace Parmley
  2. Mitch Keeter
  3. Jim Vanzandt
  4. Derek Brown
  5. Shannon Phillips
  6. Mike Bitner
  7. Noah Ames
  8. Bobby Ruff
  9. John Rowland
  10. Kyle Bates

Fourth-starting Parmley, of Neosho, Mo., topped Friday's 17-car field to win $1,000, notching his second series victory of the season and the fourth of his career. ... Reigning series champion, Eighth-starting Mitch Keeter finished in the runner-up spot. ... Jim Vanzandt and Derek Brown each advanced two positions, finishing third and fourth. ... Mike Bitner started 17th and finished sixth. ... Noah Ames gained seven spots and finished seventh. ... Kyle Bates, Shannon Phillips and Z.D. Keepper won heats. ... Isaac Keepper was fast qualifier.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
July 21, 2023
  1. Matt Becker
  2. Todd McCoin
  3. Tucker Cox
  4. Bill Vaughn
  5. Dennis Cook

Five of 11 starters were running at the finish.

Mississippi

Greenville Speedway
Mississippi State Championship Challenge Series
August 12, 2023
  1. Neil Baggett
  2. Brian Rickman
  3. Kyle Beard
  4. Mike Palasini Jr.
  5. Rick Rickman
  6. Clay Stuckey
  7. Dean Carpenter
  8. Geoff Aitken
  9. Scott Abraham
  10. Chase Williams

Baggett, of Columbus, Miss., earned $3,000 for his 10th career Mississippi State Championship Challenge Series victory. ... Pole-starting Kyle Beard finished third after leading the first 21 laps. ... Mike Palasini Jr. led laps 22-30. ... Eight of 12 starters were running at the finish. ... Derrick Nichols and James Moore scratched from the 40-lap feature.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. David Williamson
  2. Chris McElhenney
  3. Tootie Arnold
  4. Sid Scarbrough
  5. Jason Henry

Ryan Colby won the 602 Crate Late Model feature.

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 12, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Bailey Callahan
  3. Robert Moore
  4. Jason Markewitz
  5. Shelby Sheedy

Chris Tays won the 602 Crate Late Model feature.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Spencer Hughes
  2. Chris McElhenney
  3. David Williamson
  4. Eli Thomas
  5. Bailey Callahan

Hughes took a weekend off from the Lucas Oil Late Model Dirt Series for a home-track victory. ... Bailey Callahan won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 5, 2023
  1. Anthony Andrews
  2. Peter Hazzard
  3. Doug Showah
  4. Christopher Showah

Andrews, of Sidon, Miss., notched his first Crate Late Model victory.

Jackson Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. Tootie Arnold
  2. Ryan Colby
  3. Sid Scarbrough
  4. Chase Williams
  5. Bobby Jordan

Zack Owens won the 602 Crate feature.

Magnolia Motor Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 29, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Bryant Marsh
  3. Riley Sheedy
  4. Josh Parkerson
  5. Ray Alexander

Tyler Burgess won the 602 Crate feature.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 29, 2023
  1. Justin Carter
  2. Billy Tedford
  3. Chris Tays
  4. Luke Buckley
  5. Kurt Radojcsics
Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 28, 2023
  1. Chase Cooper
  2. K.I. Davis III
  3. Shannon Lee
  4. David Williamson
  5. Chris McElhenney
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
July 22, 2023
  1. Jeffery Cooper
  2. Sid Scarbrough
  3. Ryan Colby
  4. Jason Henry
  5. Riley Sheedy

Cooper won on the undercard of the MSSCS victory for Evan Ellis. ... Tyler Burgess won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 22, 2023
  1. Peter Hazzard
  2. Eli Thomas
  3. Joshua Patterson
  4. Ray Goodman
  5. Brent Dillon

Montana

Big Sky Speedway
WISSOTA Late Models
August 5, 2023
  1. Beau Nave
  2. Jim Zaremski
  3. Rock Degele
  4. R.C. Geiss
  5. Jim Harris
Big Sky Speedway
WISSOTA Late Models
July 29, 2023
  1. Michael Leach
  2. Jim Zaremski
  3. Jim Harrah
  4. Hank Berry
  5. Dillon Price

Leach won from the third starting spot. ... Rock Degele was disqualified.

North Carolina

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Gary Dillon
  2. Matthew Bissette
  3. Dustin Mitchell
  4. Michael Batten
  5. John Eller
Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
August 12, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Matthew Bissette
  3. Dustin Mitchell
  4. Michael Batten
  5. Cody Wright
  6. Cy Nelms Jr.
  7. Bradley McCaskill
  8. Cy Nelms Sr.
  9. Mason Price
  10. Joe Radford

Rouse, of Wilson, N.C., started from the pole and led all 30 laps to top a 15-car field. ... It was the eighth I-95 Series win of the season for Rouse and the series-leading 21st of his career. … Bissette finished 1.276 seconds back. … Both McCaskill and Nelms Sr. improved four positions. … Ten drivers completed 30 laps.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Billy Hubbard
  3. Sanders Overman
  4. Will Pritchard
  5. Tom Wilson
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Danny Ledford
  2. Drew Deaver
  3. Tucker Anderson
  4. Dante Curtis
  5. Ricky Smith

Colton Berrong won the 602 Crate Late Model feature.

County Line Raceway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
August 5, 2023
  1. Daniel Parker
  2. John Carroll
  3. John Eller
  4. Steven Thompkins II
  5. Cole Apple
  6. Jason Dickerson
  7. Carl Currin
  8. Shawn Walker
  9. Tyler Payne
  10. Jonathan Cash

Hometown driver and polesitter John Carroll led the first 18 laps, but Daniel Parker of Raeford, N.C., led the final two laps and took the checkers 1.122 seconds ahead of runner-up John Carroll. ... The event drew 13 cars. ... Michael Rouse won the night's Limited Late Model feature.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Michael Batten
  3. Cy Nelms Jr.
  4. Matthew Bissette
  5. Cody Wright

Rouse won on the same night that Daniel Parker won the Mid-East 602 Crate Late Model Series event.

Fayetteville Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
July 29, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Shaun Harrell
  3. Christian Thomas
  4. Anthony Sanders
  5. Dustin Mitchell
  6. Michael Batten
  7. Bradley McCaskill
  8. Michael Marlowe
  9. Dalton Jacobs
  10. Bobby Liles

The fourth-starting Rouse, of Wilson, N.C., earned $3,000 for his seventh I-95 Challenge victory of the season. ... Rouse has a series-leading 20 series victories. ... He took the lead from Shaun Harrell on the 10th lap and led the rest of the 30-lap Howard Jones Memorial. ... Bradley McCaskill came from 12th to finish seventh. ... Polesitter Willie Milliken was 13th. ... A.J. Belanger scratched. ... Jason Dickerson inherited the 602 Crate Late Model victory after Zach Cox's engine was deemed illegal two days later.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 29, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Chuckie Duncan
  3. Gary Bumgarner
  4. Will Bailey
  5. Colton Dimsdale
Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 28, 2023
  1. Larry Jackson
  2. Sanders Overman
  3. Kyle Watts
  4. Tom Wilson
  5. Josh Pierce
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Crates (602)
July 27, 2023
  1. Dylan Beaver
  2. Charles Devine
  3. Colton Berrong
  4. Cooper Twiggs
  5. Bobby Elkins

Beaver's victory was on the undercard of the Schaeffer's Southern Nationals victory for Jimmy Owens.

County Line Raceway
I-95 Late Model Challenge
July 22, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Russell Erwin
  3. Christian Thomas
  4. Shaun Harrell
  5. Matthew Bissette
  6. Timmy Mills
  7. Cy Nelms Jr.
  8. John Eller
  9. Bobby Liles
  10. Gary Dillon

Rouse, of Wilson, N.C., earned $3,000 for his sixth I-95 Challenge victory of the season. ... He has a series-leading 19 career tour victories. ... Rouse has won three of four series visits to County Line. ... The fourth-starting Rouse led all 30 laps. ... Polesitter Russell Erwin finished second. ... Christian Thomas advanced five positions in finishing third. ... Outside front-row starter Spencer Liggon didn't complete a lap. ... A dozen drivers completed 30 laps.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 22, 2023
  1. Dustin Taylor
  2. Preston Dimsdale
  3. Jay Merck

North Dakota

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Dustin Strand
  2. John Seng
  3. Brody Troftgruben
  4. Tom Corcoran
  5. Brad Seng
River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
August 4, 2023
  1. Joey Pederson
  2. Dustin Strand
  3. Brad Seng
  4. Mike Balcaen
  5. Tom Corcoran

Nebraska

Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Beau Johnson
  2. Devin Johnson
  3. Cory Dumpert
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Joey Haase
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 19, 2023
  1. Casey Landers
  2. J.J. Rodeman
  3. Alex Humphrey
  4. Cale Osborn
  5. Jacob Kubicka

Landers, a 43-year-old from Cairo, Neb., won from the pole position for his first career Late Model feature victory.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 12, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Ben Sukup
  3. Dylan Schmer
  4. Travis Birkley
  5. Chase Osborne
U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
August 10, 2023
  1. Travis Dickes
  2. Chase Osborne
  3. Cade Richards
  4. Tom Svoboda
  5. Beau Johnson
Off Road Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Beau Johnson
  2. Cade Richards
  3. Chase Osborne
  4. Dylan Schmer
  5. Alex Banks
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
August 5, 2023
  1. Jake Bridge
  2. Alex Humphrey
  3. Jacob Kubicka
  4. Justin Gregg
  5. Cole Ashby
Boone County Raceway
IMCA Late Models
August 4, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Alex Banks
  3. Cade Richards
  4. Chase Osborne
  5. Beau Johnson

Dumpert's fifth victory wrapped up his track championship.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
July 29, 2023
  1. Dylan Schmer
  2. Chase Osborne
  3. Alex Banks
  4. Cory Dumpert
  5. Nelson Vollbrecht
Boone County Raceway
IMCA Late Models
July 28, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Brock Carlson
  3. Alex Banks
  4. Blair Kraus
  5. Dylan Schmer
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
July 22, 2023
  1. Dylan Schmer
  2. Alex Humphrey
  3. Cale Osborn
  4. Jake Bridge
  5. Jacob Kubicka
Boone County Raceway
IMCA Late Models
July 21, 2023
  1. Chase Osborne
  2. Alex Banks
  3. Matt Haase
  4. Dylan Schmer
  5. Denton Duncan

Osborne won the 14-car feature from his sixth starting spot.

U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
July 20, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Travis Dickes
  3. Cory Dumpert
  4. Cade Richards
  5. Chris Johnson

New Mexico

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Josh Cain
  2. Keko Perez
  3. Ronnie Leathem Jr.
  4. Eric McNutt
  5. Shane McNutt

New York

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Darrell Bossard
  2. Ryan Scott
  3. Greg Oakes
  4. David Scott
  5. Bump Hedman

The track recently posted for sale closed its season with a Super Late Model thriller with six lead changes among four leaders. ... Bossard led the final four laps for his 10th Stateline victory. ... Greg Oakes clinched the Super Late Model title. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature and wrapped up the track title.

Genesee Speedway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. David Pangrazio
  2. Dave DuBois
  3. Chad Homan
  4. Jon Rivers
  5. Bill Holmes

Pangrazio outdueled Paul Grigsby and took the lead for good on lap 19. ... “I saw Paul kept slipping up so I need to keep racing like I’m leading the race just keeping it steady and running the bottom,” Pangrazio said.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. Bryce Davis
  2. Austin Allen
  3. Brett Marlatt
  4. Jason Knowles
  5. Rickie Loucks

Davis won from his seventh starting spot for a $2,000 victory.

Glen Ridge Motorsports Park
RUSH Crates
August 13, 2023
  1. Chad Homan
  2. Demetrios Drellos
  3. Zack Carley
  4. Sean Beardsley
  5. Rob Powell

Homan won the 25-lapper, the track's first Crate Late Model event. ... The event drew eight cars. ... The track plans weekly Crates in 2024.

Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
August 11, 2023
  1. Dave DuBois
Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
August 11, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crate Late Model Series
August 8, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Bryce Davis
  3. Joe Martin
  4. Austin Allen
  5. Austin Hauser
  6. Kurt Stebbins
  7. Chad Homan
  8. Brian Knowles
  9. Mike Wonderling Jr.
  10. Logan Jaquay

Pole-starting Wonderling, of Wellsville, N.Y., led all 30 laps and topped Tuesday's 34-car field to collect $4,000; it's Wonderling's eighth series victory of the season and his sixth in the last eight tour races, as he extends his points lead. ... After winning a consolation, Brock Pinkerous and his crew chief and father, Paul Pinkerous, were disqualified from Tuesday's feature for out-of-car conduct and touching a track official. Driver and team have been suspended from RUSH-sanctioned events for 30 days and fined $500 which must be paid before the driver or team can compete again. The team was also placed on a one-year probation.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Jason Genco
  3. Darrell Bossard
  4. Ryan Scott
  5. Bob Dorman

Hess led flag-to-flag for his 41st Super Late Model victory at Stateline, fourth on the all-time list. ... The event drew 17 Supers. ... Taking the lead from David Parker on the 12th lap, Jason Genco won the Crate Late Model feature, his 16th (he's second on that list behind Max Blair).

Woodhull Raceway
RUSH Crates
August 5, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Jason Knowles
  4. Aaron Miller
  5. Joe Layfield
Genesee Speedway
RUSH Crates
August 5, 2023
  1. Chad Homan
  2. Zack Carley
  3. Bill Taylor
  4. Dave DuBois
  5. Billy DuBois
Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
July 28, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crates
July 22, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. John Waters
  4. Aaron Miller
  5. Jason Knowles
Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Mike Knight
  2. Darrell Bossard
  3. Wyatt Scott
  4. Greg Oakes
  5. David Scott

Mike Knight made the winning move on Wyatt Scott on the fourth lap. ... He earned his first Stateline victory since Sept. 11, 2010. ... The event drew 18 Super Late Models. ... Matt Sipes won the Crate Late Model feature over David Parker, the first of his career.

Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
July 21, 2023
  1. Chad Homan
  2. Paul Grigsby
  3. Chuck LaFleur
  4. Bryce Davis
  5. Dave DuBois

Homan took the lead from Bill Taylor mid-race and raced to his 92nd career feature victory. ... Mark Sundt and Brad Mesler were eliminated in a first-lap crash on the backstretch.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
July 21, 2023
  1. Alan Chapman

Ohio

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Doug Drown
  2. Todd Brennan
  3. Ryan Markham
  4. Kyle Moore
  5. Greg Gokey

Making a last-lap pass, Drown edged Brennan by three-tenths of a second. ... “These guys are so fast here, and it’s not easy getting a win anywhere," Drown said. "With football starting and my boy playing, we’ll be here next week and more than likely hit the local shows the rest of the season.”

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Andy Bond
  2. Colten Burdette
  3. Brandon Francis
  4. Pete Crum
  5. Cody Endlich
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Steve Kester
  3. Casey Noonan
  4. Colin Shipley
  5. Mathew Chapman

Schlenk completed a two-victory weekend after winning Friday at I-96 Speedway in Lake Odessa, Mich. ... Devin Shiels was leading when mechanical woes struck with 10 laps remaining.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Ryan Missler
  3. Ryan Markham
  4. Justin Chance
  5. Kyle Moore

Shiels led 25 laps for his fourth victory of the season and 19th of his career at Attica. ... Justin Chance advanced eight positions in finishing fourth.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
August 18, 2023
  1. Carson Brown
  2. Josh Dietz
  3. Bill Sheets
  4. Brandon Hardgrove
  5. Tyler Collins

Brown, the 14-year-old Delk Marlar Racing development driver, earned his first Super Late Model victory on dirt.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
August 18, 2023
  1. Nathon Loney
  2. Larry Bellman
  3. Cody Scott
  4. Doug Dodd
  5. Vic Hottinger
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Rusty Schlenk
  3. Terry Rushlow
  4. Colin Shipley
  5. Rusty Smith

Shiels notched his first victory of the season and extended his division points lead in chasing his fifth career title. ... Polesitter Joel Morton led eight laps before Shiels took over.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Caiden Black
  2. Steve Prince
  3. Robbie Bostic
  4. Corey Miller
  5. Ronnie Mayle
Atomic Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
August 5, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Corey DeLancey
  3. Daniel Hill
  4. Travis Carr
  5. Kelby Abels
  6. Matt Melvin
  7. Joe Brewer
  8. Shannon Roese
  9. Anthony Voyles
  10. Ted Johnson Jr.

The fourth-starting Milbee, of Poca, W.Va., earned $1,200 for the the Steel Block Late Model Series victory. ... He took the lead from Corey DeLancey on the 11th of 25 laps. ... Polesitter Daniel Hill finished third. ... Lucas McDonald lost a top-five run because of ignition issues. ... Four of 17 starters completed 25 laps. ... Tyler Carpenter won the night's Super Late Model feature.

Atomic Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Dave Hornikel
  3. Clint Keenan
  4. Rod Conley
  5. Lucas Crooks

Carpenter won from outside the front row. ... Zach Milbee won the Steel Block Late Model Series feature on the same card.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Ryan Markham
  3. Ryan Missler
  4. Larry Bellman
  5. Tyler Evans

Gentry earned $2,000. ... "We kind of lost our notebook on how we were doing things but went back to basics this week and we were really good," Gentry said. ... Kyle Moore led early but departed after breaking a driveshaft early in the race. ... Larry Bellman inherited the lead but spun and collected Thomas Baker, handing the point to Gentry. ... Runner-up Ryan Markham rallied from 17th.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Pete Crum
  2. Bub Crum
  3. Andy Bond
  4. William Rose
  5. Nick Corbitt
Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Josh Bocook
  4. Kenny Christy
  5. Justin Cooper

Conley, a four-time track champion, set fast time, won his heat and led every lap of the feature. ... The event drew 11 cars. ... Portsmouth announced that its rained out Boone Coleman Memorial Gator 50 has been rescheduled for Sept. 1, one day ahead of the Lucas Oil Late Model Dirt Series visit to the track. ... Robbie Lewis won the Limited Late Model feature.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Mathew Chapman
  3. Devin Shiels
  4. Dusty Moore
  5. Colin Shipley
Muskingum County Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Nathon Loney
  2. Anthony Kinkade
  3. Todd Brennan
  4. Mitch Caskey
  5. Gary Gellner
Raceway 7
RUSH Crates
August 4, 2023
  1. Kyle Zimmerman
  2. Cory Sines
  3. Brock Pinkerous
  4. Billy Henry
  5. Jim Rasey

Winning team owner Jonathan Stockdale's first career victory, Zimmerman notched his first Raceway 7 Crate victory since Aug. 16, 2019. .... He took the lead from teen Brock Pinkerous on the ninth lap.

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
August 4, 2023
  1. Kyle Moore
  2. Larry Bellman
  3. Vic Hottinger
  4. Doug Dodd
  5. Todd Brennan
Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Rod Conley
  2. Kirk Phillips
  3. R.J. Conley
  4. Kenny Christy
  5. Kevin Wagner

Evyian Terry won the Limited Late Model feature.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Ryan Markham
  2. Larry Bellman
  3. J.R. Gentry
  4. Kyle Moore
  5. Dave Hornikel

Winning his 80th career Wayne County Super Late Model feature, Markham halted the two-race winning streak of Moore, who led the first 16 laps before blowing a tire. ... “Tonight, just like we’ve done all season, we never gave up,” Markham said. “Kyle has that thing rolling right now and he’s a heckuva talented driver, but we stayed close to him and got alongside him right before he blew the tire. It would have been a great finish, and l hated to see that, but we’ll take a win any way we can in this division.”

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Ronnie Mayle
  2. Freddie Carpenter
  3. Kelby Abels
  4. Vic Hottinger
  5. Joe Harper

Andy Bond retired while contending up front.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Doug Dodd
Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
July 28, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Mike Bores
  3. Rusty Schlenk
  4. Matt Irey
  5. Ryan Markham

Shiels fought off a late challenge from Bores for his second straight Attica victory and 18th of his career. ... “We were in a little drought there for a little while, but I think we have the ship righted,” Shiels said.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Kyle Moore
  2. Dave Hornikel
  3. Cody Scott
  4. Thomas Baker
  5. Ryan Markham

Moore won his second straight after Wayne County following his DIRTcar Summer Nationals victory. ... He led all 25 laps. .. “We’re on a roll right now and we’ll just enjoy it while we can because you never know how long it will last,” Moore said, adding that "the Late Model division here is the best you’re going to see anywhere, and the track was just awesome and the best I've seen it."

Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. John Melvin
  2. Matt Melvin
  3. Nicky Pennington
  4. Kevin Terry
  5. Evyian Terry

In his first time racing at Portsmouth in two years, nine-time track champion John Melvin of Coal Grove, Ohio, raced from his seventh starting spot to a victory over his son, Matt Melvin.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Casey Noonan
  2. Devin Shiels
  3. Rusty Schlenk
  4. Matt Lindsey
  5. Dusty Moore

Noonan won a lead-swapping battle with Shiels for his third victory of the season in the Oakshade-Attica Late Model Challenge event.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Devin Shiels
  2. Casey Noonan
  3. Kyle Moore
  4. Nathon Loney
  5. Ryan Markham

Shiels regained the lead from Noonan with three laps remaining for his 17th career Attica victory. ... “If you hit it right on the bottom you could shoot off the corner pretty good," Shiels said. "I missed it a few times."

Oklahoma

Longdale Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
August 19, 2023
  1. Joe Gorby
  2. Eli Ross
  3. Damian Patocka
  4. Brett Hansen
  5. Chris Wilhite Jr.
  6. Darren Moses
  7. Dustin Bolster
  8. Adam Popp
  9. Dakota Dellinger
  10. Eric Brill

Overcoming transmission woes, Gorby won his second Complete Well Testing Sooner Late Model Series event of the season and fourth of his career. ... Gorby started outside the front row. .... Half of 16 starters were running at the finish. ... Kip Hughes was among scratches. ... “The top seemed to be the best place to run,” Gorby said. “I felt real good around the bottom but I did not know if I was up to speed when I went down there.” ... Aug. 25-26 Sooner events are set for Tulsa and Caney Valley.

Southern Oklahoma Speedway
American Crate Late Model Series
August 19, 2023
  1. Chris Bragg
  2. Jeffrey Abbey
  3. Dean Abbey
  4. Scooter Manchester
  5. Austin Theiss
  6. Chase Raymond
  7. Donnie Shipp
  8. David Theiss
  9. Anthony Boatman
  10. Raymond McSpadden

The pole-starting Bragg, of Springtown, Texas, earned $1,100 for his ACLMS victory. ... He outran fellow front-row starter Jeffrey Abbey in leading all 20 laps. ... Donnie Shipp improved five positions in finishing seventh. ... Fourteen cars started the main event and 10 were running at the finish.

Enid Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
July 29, 2023
  1. Brett Hansen
  2. Jon Herring
  3. Kip Hughes
  4. Joe Gorby
  5. Damian Patocka
  6. Richard Shepler
  7. Ross McCartney
  8. Adam Popp
  9. Dustin Dixon
  10. Adrien Hickman

The pole-starting Hansen, of Fort Gibson, Okla., notched his fourth Sooner Series victory of the season and 10th of his career. ... Hometown driver Kip Hughes started 14th and finished third. ... Runner-up Jon Herring Jr. matched his series-best finish. ... Outside front-row starter Eli Ross was running third when he retired after eight laps. ... Eighteen of 21 starters were running at the finish.

Oregon

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Kye Frick
  2. B.J. Donofrio
  3. Doug Elkins
  4. Darren Coffell
  5. Rob Campos

Frick led all 40 laps.

Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Brody Montgomery
  2. Preston Luckman
  3. Braden Fugate
  4. Wayne Butler
  5. Hannah Robison
Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Doug Packard
  2. Dominik Holliday
  3. Tim Kennedy
  4. Daniel Wieczorek
Madras Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Joey Tanner
  3. Kye Frick
  4. Rob Mayea
  5. Brian Smith
  6. Jerry Schram
  7. Jason Johnson
  8. Tyler Pagel
  9. Willie Sutton
  10. John Gamell

Winebarger, of Portland, Ore., earned $3,500 in the second annual Hunter Johnson Memorial. ... He started third and overtook Kye Frick for the early lead. ... Runner-up Joey Tanner started sixth.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Bricen James
  2. Collen Winebarger
  3. Brody Montgomery
  4. Kye Frick
  5. B.J. Donofrio
  6. Jerry Schram
  7. McLain Beaudoin
  8. Rob Campos
  9. John Duty
  10. Rex Cars

The 15th-starting James, of Albany, Ore., earned $4,510 in the Clair Cup, which honors previous track promoter Clair Arnold. ... James overtook Collen Winebarger to lead the final 11 laps of the 50-lap feature. ... Jordan Wright led a single lap and Kye Frick led six early circuits. ... The purse was boosted thanks to extra sponsorship from All Valley Brushing & Excavation, Anderson Enterpries and Skyline Ford, among others.

Cottage Grove Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Jake Mayden
  3. Nick Bessette
  4. Jimmy Whisler
  5. Randy Barley
Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Brody Montgomery
  2. Preston Luckman
  3. Wayne Butler
  4. Braden Fugate
  5. Hannah Robison

Montgomery earned $2,000 in the Tidal Wave 50.

Southern Oregon Speedway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
July 22, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. McLain Beaudoin
  3. Preston Luckman
  4. John Duty
  5. Bricen James
  6. Grey Ferrando
  7. B.J. Donofrio
  8. Steve Moore
  9. John Duffie
  10. Eric Massey

The pole-starting Winebarger, of Corbett, Ore., earned his first career victory on the Coors Light I-5 Silver Bullet Series. ... He earned $2,000 in outrunning McLain Beaudoin by nearly two seconds. ... Preston Luckman came from 12th to finish third. ... Six drivers completed 40 laps and 11 of 17 starters were running at the finish.

Pennsylvania

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
August 20, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Mike Knight
  3. Greg Oakes
  4. Darrell Bossard
  5. Breyton Santee

Jason Genco won the Crate Late Model feature from the pole.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
August 19, 2023
  1. Kyle Lukon
  2. Ben Policz
  3. Nico Dabecco
  4. Cole Petrelle
  5. Brandon Burgoon

Lukon won the first of two Hindsight Hustle features. ... The second went to Tim Shaffer over Kyle Lukon and Logan Zarin.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Dwayne Brooks
  2. Paul Kot
  3. Clay Ruffo
  4. Doug Eck
  5. Rich Runyan Jr.
BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Shawn Shoemaker
  3. Devin Frey
  4. Matt Adams
  5. Chad Smith

Frye earned $1,750 in the 30-lap Carl Billet Memorial.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Jon Lee

Ed Connor won the Limited Late Model feature.

Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 19, 2023
  1. Marino Angelicchio
  2. Ryan Frazee
  3. Troy Shields
  4. Michael Duritsky
  5. Dan Angelicchio

Fast qualifier Marino Angelicchio won his first career Crate Late Model feature, picking up $800 in purse money, $500 for leading all 20 laps and $100 for quick time.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. D.J. Myers
  2. Brad McGinnis
  3. Gunnar Walls
  4. Michael Walls
  5. Shyann Smith
Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. Justin Owens
  4. Waco Williams
  5. Jeremy Lippert

Brad Benton spun out of the lead to hand the point to Little.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Michael Norris
  2. Levi Yetter
  3. Alex Ferree
  4. Kyle Lukon
  5. Tyler Dietz

Norris won from his 10th starting spot, outdueling Yetter late in the race.

The Hill Speedway
RUSH Crates
August 18, 2023
  1. Chad Homan
Clinton County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 18, 2023
  1. Jakob Piper
  2. Taylor Farlling
  3. Matt Cochran
  4. Andrew Yoder
  5. Joe Loffredo

Piper led the final seven laps.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 18, 2023
  1. Braeden Dillinger
  2. Ryan Frazee
  3. Bob Gordon
  4. Andy Spooner
  5. Colin Casale
Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
August 13, 2023
  1. Jason Genco
  2. Mike Knight
  3. Dave Hess Jr.
  4. Greg Oakes
  5. Darrell Bossard

Santee won the Crate Late Model feature, overtaking David Parker in the last corner for his fourth division victory of the season.

Bedford Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 13, 2023
  1. Spike Moore
  2. Taylor Farlling
  3. Matt Parks
  4. Kyle Lear
  5. Shawn Shoemaker
Bradford Speedway
RUSH Crates
August 13, 2023
  1. Brad Mesler
  2. Jeremy Wonderling
  3. Austin Hauser
  4. Jake Wilber
  5. Jacob Tubbs

Mesler won on double points night in the Mike Reed Memorial.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
August 11, 2023
  1. Justin Weaver
  2. Travis Stickley
  3. Bryan Bernheisel
  4. Jeff Rine
  5. Kyle Lee

Weaver won by 3.409 seconds for his first Super Late Model victory at Bedford. ... He's the division's 155th all-time winner. ... The track has had no repeat Super Late Model winners in 12 races this season.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
August 11, 2023
  1. Mike Laughard
  2. Tanner Hauger
  3. Dalton Goode
  4. Lane Brock
  5. Ryan Frazee
Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Gregg Satterlee
  2. Michael Norris
  3. Tyler Dietz
  4. Chub Frank
  5. John Garvin Jr.

Satterlee won the regular-season feature on the same night Mason Zeigler picked up $10,000 for a makeup victory.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Trever Feathers
  2. Gregg Satterlee
  3. Bryan Bernheisel
  4. Ross Robinson
  5. Rick Eckert
  6. Jeff Rine
  7. Dillan Stake
  8. Jim Bernheisel
  9. Dylan Yoder
  10. Nick Dickson

Feathers, of Winchester, Va., earned $4,000 in the Super Late Model event. ... Devin Hart won the Ron Zimmerman Tribute for Limited Late Models, earning $3,500.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Devin Hart
  2. Andrew Yoder
  3. Taylor Farlling
  4. Coleby Frye
  5. Trent Brenneman
  6. Shaun Miller
  7. Shawn Shoemaker
  8. Ryan Zook
  9. Brad McGinnis
  10. Justin Weaver

Devin Hart earned $3,500 in the Ron Zimmerman Tribute.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Ryan Montgomery
  2. Levi Yetter
  3. Kenny Schaffer
  4. Jon Lee
  5. Del Rougeux

Montgomery earned $2,000. ... Jon Lee won the other Super Late Model feature. ... Brandon DeBrakeleer won the Semi-Late feature.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Paul Kot
  2. Derek Rodkey
  3. Dwayne Brooks
  4. Rich Runyan Jr.
  5. Doug Eck

Kot topped Rodkey by more than four seconds.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jed Latshaw
  2. Matt Adams
  3. Devin Frey
  4. Travis Mease
  5. Derrick Mease
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
August 5, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Michael Duritsky
  3. Jeff Ferguson
  4. Joe Moyer
  5. Andrew Koenig

Frazee took advantage of a lap-four miscue by Troy Shields in winning the fourth annual Ralph Davis Jr. Memorial. ... Frazee earned $2,500. ... Shields was trying to take the lead from Frazee in turn two when he struck an infield tire barrier and spun. ... Retiring racing Joe Moyer finished fourth; he donated hoodies and T-shirts to the track's Kid Klub members before the race.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Shyann Smith
  2. Gunnar Walls
  3. Andy Fries
  4. Kirk Baker
  5. Mike Walls

Smith won the Austin Gelwicks Memorial. ... Randy Burkholder won the makeup feature for the Limited Late Models.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Alex Ferree
  2. Michael Norris
  3. Colton Flinner
  4. Braeden Dillinger
  5. Tyler Dietz

The fourth-starting Ferree topped the 15th-starting Michael Norris.

McKean County Raceway
RUSH Crates
August 3, 2023
  1. Doug Ricotta
  2. Jeremy Wonderling
  3. Kurt Stebbins
  4. Austin Hauser
  5. Brad Mesler

Ricotta won the track's reopening event under Kurt and Bonnie Stebbins, who also promoted Genesee Speedway in Batavia, N.Y. ... The Thursday event drew 22 Crate Late Models.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
July 30, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Mike Knight
  3. Bump Hedman
  4. Bob Dorman
  5. David Scott

With his 55th division victory, Hess, of Waterford, Pa., is within one victory of tying Bob Schnars for the lead in all-time Super Late Model victories at the track. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Logan Zarin
  2. Matt Lux
  3. Tyler Emory
  4. Jon Lee
  5. John Wayne Weaver

Kyle Lukon won the Semi-Late feature and Joe Martin topped the Crate main event.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Travis Horan
  2. Eric Tripp
  3. Zach Kauffman
  4. Matt Adams
  5. Cameron Benyou

Leading all but the first lap, Travis Horan of Dover, Pa., won his first feature in the Late Model division in the track's HessIron.com Summer Sizzle. ... The 35-year-old is in his second season in the division.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. Adam Nixon
  4. Matt Howell
  5. Justin Owens

Little overtook Hoffner en route to victory in the eight-car feature. ... The track takes an Aug. 5 break because of the Clearfield County Fair.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
July 28, 2023
  1. Coleby Frye
  2. Bryan Bernheisel
  3. Chuck Clise
  4. Kyle Lee
  5. Devin Weyandt
  6. Travis Stickley
  7. Jim Bernheisel
  8. Tim Smith Jr.
  9. Jeff Rine
  10. Jeff Miller

Frye earned $3,800 in the Gary Martz Memorial, a Super Late Model event highlighting the Bedford County Fair. ... The Dover, Pa., driver led all 30 laps for his seventh career Bedford victory but first since August 2017.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
July 23, 2023
  1. Mike Knight
  2. Greg Oakes
  3. Jason Genco
  4. Dave Hess Jr.
  5. David Scott

Knight completed a Stateline-Eriez weekend sweep with a $2,900 victory in the Dick Litz Memorial. ... He led all 29 laps. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature. ... Eriez has had at least 20 Crate entrants at every event this season and averaged nearly 24 cars.

Bradford Speedway
RUSH Crates
July 23, 2023
  1. Brad Mesler

Mesler won the Jim Peterson Memorial. ... Bradford hosts a $3,500-to-win ULMS event on July 30.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Josh Jacoby
  2. Gary Little
  3. Brad McGinnis
  4. Ryan Jacoby
  5. Tom Decker Jr.

Jacoby of Fernwood, Pa., took the lead on a lap-23 restart and led the final three laps, topping Saturday's 16-car field. ... Gary Little won the Limited Late Model makeup feature from a week earlier. ... A scheduled $3,000-to-win Super Late Model feature was postponed because of the conflict with the ULMS race at Latrobe.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 22, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Ben Policz
  3. Cole Petrelle
  4. Mike Reft
  5. Tommy Schirnhofer Jr.

Burgoon led 15l aps from his third starting spot before Petrelle went ahead on a restart to lead laps 16-18. ... Burgoon regained the point for the final two laps for his third PPMS victory of the season.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Dwayne Brooks
  2. Doug Eck
  3. Paul Kot
  4. Garrett Mott
  5. Chad Homan

Doug Eck won the makeup Super Late Model feature from a week earlier.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Shawn Shoemaker
  2. Matt Adams
  3. Scott Palmer
  4. Charles Potts
  5. Sean Merkel
Latrobe Speedway
Fastrak Crates
July 22, 2023
  1. Braeden Dillinger
  2. Ryan Frazee
  3. Troy Shields
  4. John Over
  5. Marino Angelicchio

Dillinger's victory came on the undercard of Logan Zarin's ULMS victory for Super Late Models.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Ken Schaltenbrand

Rich Wicker won the Semi-Late feature.

Lernerville Speedway
RUSH Crate Late Model Series
July 21, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Chub Frank
  3. Kurt Stebbins
  4. Kyle Lukon
  5. David Pangrazio
  6. Austin Hauser
  7. Mike Wonderling Jr.
  8. Michael Duritsky
  9. Josh Ferry
  10. Colby Beighey

Fifth-starting Wonderling of Wellsville, N.Y., took the lead on lap 27 and led the final four laps Friday, winning his sixth RUSH feature of the year and his fourth in the last five series races. ... Fourth-starting Chub Frank moved back into the runner-up position on lap 27 and finished 1.411 seconds back. ... Kurt Stebbins advanced 17 positions and finished third. ... Mike Wonderling Jr. started 25th and finished seventh. ... Ben Policz, Tommy Schirnhofer Jr., Michael Norris and John Mollick topped heats. ... Cody Dawson was fast qualifier.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
July 21, 2023
  1. Michael Norris
  2. Eric Wilson
  3. Andrew Wylie
  4. Levi Yetter
  5. Andy Boozel

Jeremy Wonderling won the RUSH Series feature for Crate Late Models.

Latrobe Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 21, 2023
  1. Rich Wicker
Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Crates (604)
July 21, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Tanner Hauger
  3. John Over
  4. Andy Spooner
  5. Lane Brock

South Carolina

Cherokee Speedway
GM Performance 602 Series
August 19, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Luke Cooper
  3. Steven Thompkins II
  4. Jake Jackson
  5. David Smith
  6. Colton Dimsdale
  7. Dale Timms
  8. Alex Vance
  9. Baron McDowell
  10. Goose Calvert

Ruggiero, of Lincolnton, N.C., started on the pole and led 25 laps for a $1,500 GM 602 tour victory. ... Ten drivers completed 25 laps. ... Colton Dimsdale rallied from his 18th starting spot to finish sixth.

Lake View Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
August 19, 2023
  1. Matthew Nance
  2. Michael Marlowe
  3. Dylan Watson
  4. Colton Stanley
  5. Colt Smith
  6. Aaron Weed
  7. Derek Lane
  8. Blake Sanderson
  9. Brandon Dockery
  10. Richie Corley

Nance, of Ronda, N.C., won from outside the front row, leading all but the first lap. ... Nance won his first Blue Ridge event since Sept. 3, 2022, at East Lincoln Motor Speedway in Stanley, N.C. ... He took the checkers 2.419 seconds ahead of Michael Marlowe. ... Fourth-finishing Colton Stanley started 12th. ... Lake View on Aug. 26 hosts a $5,000-to-win Steel Block Bandit Late Model Challenge Series event.

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Justin Mintz
  2. Dalton Hodge
  3. James Murphy
  4. Matt Pridgen
  5. William Russell

Mintz's engine was protested but passed a complete teardown a few days after the event.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Mike Huey
  3. Jonathan Hinson
  4. Justin Fite
  5. Kevin Godwin
Lake View Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Brian Strickland
  3. Johnny Pridgen
  4. Michael Marlowe
  5. Dale Moore
  6. Dale Arnold
  7. Jeff Parsons
  8. Blake Sanderson
  9. Zach Cox
  10. David Baker

Leading all 30 laps, polesitter Shaun Harrell of Raeford, N.C., earned $3,000 for his victory in the Larry Long Memorial for Limited Late Models. ... Harrell took the checkers 1.614 seconds ahead of runner-up Brian Strickland. ... The event drew a 14 entries (Brad Fowler and Dustin Mitchell scratched from the feature). ... Lake View has three more specials in August with the Ultimate Southeast Series (Aug. 12), Blue Ridge Outlaw tour (Aug. 19) and Steel Block Bandits Late Model Challenge (Aug. 26).

Lancaster Motor Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
August 5, 2023
  1. Steve Blackburn
  2. Nathan Walker
  3. Brandon Dockery
  4. Scott Shirey
  5. Timbo Mangum
  6. Dylan Watson
  7. Jonathan Hinson
  8. Colt Smith
  9. Isaiah Parker
  10. David Minton

Third-starting Blackburn, of Greensboro, N.C., earned $3,000 for his victory in the sixth annual Phillip Knight Memorial, a Blue Ridge Outlaw tour event. ... Blackburn won his second series race of the season (he also won at Lancaster on June 3). ... Polesitter and dash winner Nathan Walker finished second in the 26-car field. ... Dylan Watson started 10th and finished sixth. ... Brandon Dockery set fast time.

Laurens County Speedway
GM Performance 602 Series
August 5, 2023
  1. Dale Timms
  2. Layton Sullivan
  3. Colby Cannon
  4. Goose Calvert
  5. David Smith
  6. Danny Hurley
  7. Jake Jackson
  8. Luke Cooper
  9. Evan Garvy
  10. Steven Grube

Leading 25 laps, Timms, of Hodges, S.C., earned $2,000 in the GM 602 feature. ... Outside front-row starter Luke Cooper faded to eighth in the Bradley Lambert Memorial. ... Nine drivers completed 25 laps. ... The series shifted to a Laurens County event after a race at Wythe Raceway in Rural Retreat, Va., was cancelled.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
August 5, 2023
  1. Teddy Musgrave
  2. Alex Hendren
  3. Sylvan Schuette
  4. Taylor Puckett
  5. John Price
Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Mike Huey
  2. Kevin Godwin
  3. Isaiah Parker
  4. Wes Helms
  5. Bill Hedgepath
Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Austin Mintz
  2. Matt Pridgen
  3. Tony Ayers
  4. Dalton Hodge
  5. William Russell
Sumter Speedway
Cagle Automotive Blue Ridge Outlaw Late Models
July 22, 2023
  1. Derek Lane
  2. Brandon Dockery
  3. Scott Shirey
  4. Anthony Sanders
  5. Richie Corley
  6. Nick Deitz
  7. Dalton Hodge
  8. Dylan Watson
  9. Pat Lindsay
  10. Woody Cromartie

Derek Lane of Gilbert, S.C., earned $2,250 in winning from his fourth starting spot after leading the final eight laps. ... Polesitter Brandon Dockery, who led 21 of the first 22 laps, settled for second. ... Eleven drivers were running at the finish of the 30-lap feature. ... Outside front-row starter Justin Mintz was the first retiree. ... Mintz was the fast qualifier and Dockery was the dash winner.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
July 22, 2023
  1. Jeremy Steele
  2. Derrick Ramey
  3. Jacob Brown
  4. Travis Steele
  5. John Ruggiero Jr.
  6. Bryan Mullis
  7. Chip Brindle
  8. Owen Osteen
  9. Kyle Strickler
  10. Teddy Musgrave

The polesitting Steele, of York, S.C., earned $5,000 for the Mid-East 604 Crate Late Model Series victory. ... He notched his third series victory of the season and second at Cherokee (the first was March 5). ... Runner-up Derrick Ramey finished a half-second back at the checkers. ... Bryan Mullis rallied from his 15th starting spot to finish sixth. ... Outside front-row starter Dillon Brown retired on the 15th lap while running second. ... Eleven of 24 starters completed 40 laps. ... Several drivers were eliminated in a first-lap incident.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Chris Fite
  2. Mike Huey
  3. Mark Greene
  4. Thomas Hedgepath
  5. Wes Helms

Fite grabbed a narrow victory in the Shrine Race.

South Dakota

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
August 20, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Jayson Good
  3. Chad Becker
  4. Curt Kranz
  5. Scott Ward

Peterson topped Good in a battle of rookies.

Tomahawk Speedway
USRA Limiteds
August 12, 2023
  1. Michael Hucovski
  2. Lucas Peterson
  3. Cade Nelson
  4. Jarrid Curtin
  5. Travis Friske
Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
August 11, 2023
  1. Thomas Weisgram
  2. Chad Becker
  3. Curt Kranz
  4. Chase Gelling
  5. Denver Nickeson

Weisgram won the season finale.

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
July 30, 2023
  1. Chad Becker
  2. Curt Kranz
  3. Tyler Peterson
  4. Chuck Swenson
  5. Jayson Good

Becker outdueled fellow third-row starter Kranz.

Bandit Speedway
WISSOTA Late Models
July 29, 2023
  1. Lynn Amick
  2. Lyndon Bolt
  3. Corey Aga
  4. Alysse Morris Bolt
  5. Dan Henrikson
Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
July 29, 2023
  1. Thomas Weisgram
  2. Chad Becker
  3. Cole Searing
  4. Jayson Good
  5. Chase Gelling
Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
July 22, 2023
  1. Josh Skorczewski
  2. Dustin Arthur
  3. Justin Karlen
  4. Trajan Schmidt
  5. Brandon Sprinkel
Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
July 21, 2023
  1. Chad Becker
  2. Dustin Arthur
  3. Jayson Good
  4. Josh Skorczewski
  5. Ben Mickelson

Tennessee

Tazewell Speedway
United Championship Racing Alliance
August 19, 2023
  1. Aaron Guinn
  2. Kenny Kizzar
  3. Kasey Hall
  4. Matt Shannon
  5. Tyler Smith
  6. Zach Sise
  7. Bradley Strong
  8. Heath Alvey
  9. Clyde Overholt
  10. Jesse Hughes

The sixth-starting Guinn captured the UCRA feature for a $3,000 payday. .. His early ascent was helped for an early crash between Travis Fultz and Bradley Lewelling ... UCRA points leader Kasey Hall was third. ... The series heads to Sept. 2-3 events at Buckshot Speedway in Clanton, Ala., and Sugar Creek Raceway in Blue Ridge, Ga.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Jadon Frame
  2. Matt Cooper
  3. Richard Frost
  4. Brandon Tibaldi
  5. Ronnie Cooper

The event drew 13 cars. ... Michael Zimmerman won the 602 Crate Late Model feature.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Drew Kennedy
  2. Mike Weeks
  3. Austin Langley
  4. Tim Damron
  5. Michael Rutherford
Crossville Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Colton Profitt
Tennessee National Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Dillard Hatchett
  2. Chris Tays
  3. Dustin Harris
  4. Levi Ashby
  5. Charlie Ray Howell
Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Barry Goodman
  2. Hayden Ownbey
  3. Addison Cardwell
  4. Bradley Goodman
  5. Dylan Johnson
Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Randy Gifford
  2. Robert Stutts
  3. Freddie Smith
  4. Clint Nichols
  5. David Brannon

Brandon Skinner won the 602 Crate feature.

Camden Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
August 19, 2023
  1. Justin Pugh
  2. Ben Garner
  3. Jimmy Halford
  4. Craig Lindsey
  5. Kevin Smith
Duck River Raceway Park
Red Clay Series
August 12, 2023
  1. Logan Hickerson
  2. Dillard Hatchett
  3. Brayden Skinner
  4. Koulten Herbert
  5. Haden Duncan
  6. Mark Haddon
  7. Dylan Perry
  8. Clint Nichols
  9. Kasey Hall
  10. Dustin Harris

Logan Hickerson inherited the $3,000 victory after apparent winner Kane Newby was disqualified in an Aug. 22 announcement by the series. Newby's tire samples failed to meet manufacturer benchmarks in lab tests. ... The second-starting Newby, of McMinnville, Tenn., led all 30 laps and finished 0.912 of a second ahead of the seventh-starting Hickerson. … Skinner improved seven spots. ... Newby set fast time (13.186 seconds). … The race drew 36 entries. … Jason Savage, Newby, Harris and Duncan won heats. … Savage started from the pole and finished 16th.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Ronnie Cooper
  2. Richard Frost
  3. Brandon Tibaldi
  4. Steven Stehle
  5. Timmie Cameron

Michael Luna (604) and Caleb Ashby (602) won Crate Late Model features.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. Bobby Giffin
  2. Jason Manley
  3. Ethan Hunter
  4. Layne Clifton
  5. Mitchell Stanley
Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Josh Collins
  2. Travis Fultz
  3. Clyde Overholt
  4. Bradley Strong
  5. Joshua Chesney
411 Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 5, 2023
  1. Pierce McCarter
  2. Bradley Lewelling
  3. Tyler Price
  4. Ross White
  5. Brad Seagle
Clayhill Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
August 5, 2023
  1. Luke Buckley
  2. Tanner Meals
  3. Joe Mike III
  4. Jimmy Halford
  5. Tim Hays

Clayhill returned to racing under new ownership.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Jason Manley
  2. Eddie King Jr.
  3. Tucker Anderson
  4. Mike Skelly
  5. Kelvin White

Michael Courtney won the 602 Crate Late Model feature.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Corey Posey
  2. Clint Nichols
  3. Jordan Judge
  4. Cody Ballard
  5. Joe Denby

Posey's victory came a night ahead of Aug. 5's Deep Fried 75 on the Hunt the Front Super Dirt Series.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
July 29, 2023
  1. Jordan Judge
  2. Randy Gifford
  3. Clint Nichols
  4. Mitch Thornton
  5. Rory Lohr

Brayden Skinner won the 602 Crate feature.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 28, 2023
  1. Andy Picklesimer
  2. Rusty Ballenger
  3. Bobby Giffin
  4. Colton Profitt
  5. Ruben Mayfield

Michael Courtney won the Crate Late Model feature.

Thunderhill Raceway Park
Rogers Dabbs Chevrolet Crate Racin’ USA Series
July 22, 2023
  1. Mark Whitener
  2. Oakley Johns
  3. Jake Knowles
  4. Cody Martin
  5. Seth McCormack
  6. Donald Johns
  7. Shane Stephens
  8. Mario Gresham
  9. Steven Holcomb
  10. Cody Ballard

Whitener, of Middleburg, Fla., earned $4,000 for his King of the Hill victory on the Crate Racin' USA Series. ... He regained the lead from home-state racer Oakley Johns with two laps remaining. ... The series points leader notched his first victory of the season. ... Fast qualifier Jackson Hise (12.784 seconds) finished a lap down. ... Eleven of 21 starters completed 40 laps.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Ronnie Cooper
  2. Brandon Tibaldi
  3. Jeff Sloan
  4. Timmie Cameron
  5. Steven Stehle

Lee DeVasier (604) and Bailey Proctor (602) won Crate Late Model features.

Crossville Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Colton Profitt
  2. Trea Miller
  3. Monte Mason
  4. Kane Pelfrey
  5. Jeff Walker

Kane Newby won the Crate Late Model feature.

411 Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Cameron Weaver
  2. Heath Alvey
  3. Bradley Lewelling
  4. Pierce McCarter
  5. Jason Welshan

“Man, this season has definitely not gone the way I had hoped thus far, but I feel like we now have things pointed in the right direction," said Weaver, who earned his first 2023 victory. "I’m very thankful to be driving my dad’s car and to have some great people supporting us." ... Pierce McCarter won a makeup Crate Late Model feature over Greg Martin.

Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Aaron Guinn
  2. Josh Collins
  3. Clyde Overholt
  4. Brian Smith
  5. Joshua Chesney

Guinn won by a half-track margin. ... Tazewell hosts the Schaeffer's Southern Nationals finale on July 29.

Volunteer Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 22, 2023
  1. Mason Bare

Bare won on Dyer Trucking Night as Brad Dyer took over weekly promotions at the 4/10-mile oval. ... Five divisions of racing were over at 9:55 p.m.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Josh Walker
  2. Michael Smith
  3. Addison Cardwell
  4. Casey Turman
  5. Bradley Goodman
I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Bobby Giffin
  2. Jason Manley
  3. Mike Skelly
  4. Hayden Ownbey
  5. Luke Crass

Spencer Singleton won the 602 Crate main event.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Tyler Arrington
  2. Mike Weeks
  3. Anthony White Jr.
  4. Austin Langley
  5. Tim Damron

Texas

Big O Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Jim Moon
  2. Trey Langley
  3. Sloppy Hogg
  4. Cooper Tilley
  5. Bill Layne
RPM Speedway
American Crate Late Model Series
August 18, 2023
  1. Jeffrey Abbey
  2. Dean Abbey
  3. Donnie Shipp
  4. Dustin Woods
  5. Garren Lindsey
  6. Tim Eaves
  7. Austin Theiss
  8. Chase Raymond
  9. Donald Lehman
  10. Donnie Miller

Jeffrey Abbey of Boyd, Texas, earned $1,100 for the ACLMS victory. ... Patrik Daniel led the first 20 laps but ended up eighth. ... Seven of 16 starters completed 25 laps. ... The series heads to Southern Oklahoma Speedway in Ardmore, Okla., on Aug. 19.

South Texas Race Ranch
American Crate Late Model Series
August 12, 2023
  1. Cody Leonard
  2. Beau Begnaud
  3. Austin Theiss
  4. Raymond McSpadden
  5. Matt Fox
  6. Marcus Mikulencak

Leonard earned $1,100 in the American Crate Late Model Series event that drew six cars.

Big O Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. Jim Moon
  2. Ortanik Mikel
  3. Dustin Woods
  4. Sloppy Hogg
  5. Trey Langley
I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Ryan Doyon
  2. Raymond McSpadden
  3. Ray Doyon III
  4. Jason Kelley
  5. Mark Taylor

“The track was pretty tricky. Running the modified before the Late Model I had a hard time trying to pick the line I wanted to be in," winner Ryan Doyo said. "I was good on the bottom, but wasn't able to pass. I was faster up top so I ran the Late Model up there. After halfway in the feature the top started going away though. I just hoped no one found anything and got around me.”

Hunt County Raceway
American Crate Late Model Series
August 4, 2023
  1. Kaden Honeycutt
  2. Jeffrey Abbey
  3. Tom Earl III
  4. Tim Eaves Jr.
  5. Dean Abbey
  6. Donnie Shipp
  7. Beau Begnaud
  8. Tony Lindsey
  9. Patrik Daniel
  10. Chase Raymond

Honeycutt, of Bridge City, Texas, earned a $1,100 American Crate Late Model Series victory. ... He started fourth and took the checkers ahead of polesitter Jeffrey Abbey. ... The event drew 13 cars.

Devil's Bowl Speedway
American Crate Late Model Series
July 22, 2023
  1. Austin Theiss
  2. Jeffrey Abbey
  3. Donnie Shipp
  4. Scooter Manchester
  5. Dean Abbey
  6. Patrik Daniel
  7. Trey Langley
  8. Chase Raymond
  9. Donald Lehman
  10. Adison Lehman

The polesitting Theiss, of Brenham, Texas, led the first lap and laps 8-20. ... He earned $1,100 for his second series victory of the season. ... Runner-up Jeffrey Abbey, the tour's winner the previous night at Boyd (Texas) Raceway, led laps 2-7 at Devil's Bowl. ... Patrik Daniel rallied from 16th to finish sixth. ... Anthony Boatman scratched from the 17-car field. ... Ten drivers completed 20 laps.

Boyd Raceway
American Crate Late Model Series
July 21, 2023
  1. Jeffrey Abbey
  2. Patrik Daniel
  3. Dean Abbey
  4. Donnie Shipp
  5. Austin Theiss
  6. Chase Raymond
  7. Donny Miller
  8. Anthony Boatman
  9. David Theiss

Pole-starting Abbey, of Comanche, Texas, led all 20 laps and topped Friday's nine-car field to win $1,100, earning his second straight series win and his third of the season. ... Patrik Daniel trailed Abbey the entire distance, finishing 0.939 of a second back. ... Seventh-starting Dean Abbey moved into third on the final lap and rounded-out the podium. ... Abbey and Chase Raymond won heats. ... Friday's 20-lap feature was lasted just six minutes, with seven drivers completing the distance.

Virginia

Winchester Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Keith Jackson
  2. Kenny Moreland
  3. Tyler Hershey
  4. Jonathan DeHaven
  5. Austin Stover
  6. Keith Koontz
  7. Mike Franklin
  8. Jakob Piper
  9. Sam Archer
  10. Brad Omps

Jackson, of Martinsburg, Va., earned $4,000 for his victory in the 36th annual Lee Stultz Memorial. ... Jackson led all 30 laps in the 15-car feature. ... Everyone but Craig Parrill completed 30 laps. ... Tommy Armel won the Crate Late Model feature.

Winchester Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Tommy Armel
  2. Tyler Hoy
  3. Richard Hawkins
  4. Mike Franklin
  5. Jeremiah Marshall

Winning his first Winchester feature since 2012, Armel won on the undercard of Keith Jackson's $4,000 Lee Stultz Memorial victory for Super Late Models.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 19, 2023
  1. Joey Leavell
  2. Justin Fulton
  3. Eric Groah
  4. Roger Roberson
  5. Larry Ramsey

Ronnie Martin Jr. won the Crate Late Model feature.

Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 19, 2023
  1. Nathan Walker
  2. Bill Tesh
  3. Travis Greer
  4. Ben Gable
  5. Chuck Melton
Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
August 19, 2023
  1. Derek Magee
  2. Billy Hubbard
  3. Bud Stinson
  4. Chuck Bowie
  5. Corey Almond

Magee won the second of two 17-lap races for Crate Late Models. ... Driving a Vaughan Haywood-owned car, Corey Almond won the first 17-lap feature over Billy Hubbard and Magee. ... The second feature had a five-car inversion.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Brad Omps
  2. Jonathan DeHaven
  3. Austin Stover
  4. Gunnar Walls
  5. Scott Palmer
Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 12, 2023
  1. Justin Williams
  2. Samuel Bryant
  3. Justin Fulton
  4. David Watts
  5. Jack Brown
Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 12, 2023
  1. Nathan Walker
  2. Daniel Durham
  3. Travis Greer
  4. Bill Tesh
  5. Dawson Lowe
Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
August 5, 2023
  1. Nick Davis
  2. Corey Almond
  3. Davis Lipscombe
  4. Ray Love
  5. Billy Hubbard

The Crate Late Model ran twin features with Davis Lipscombe winning the other event in his 2006 Rocket Chassis. ... An invert of four cars for the second 15-lapper put Davis on the pole and he led all the way.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jonathan DeHaven
  2. Derick Quade
  3. Mike Franklin
  4. Austin Stover
  5. Gerald Davis

Mike Franklin won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Justin Williams
  2. Walker Arthur
  3. Joey Leavell
  4. Eric Groah
  5. Shaun Wetzel

Williams won by nearly six seconds. ... Jack Brown won the Crate Late Model feature.

Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
August 5, 2023
  1. Daniel Durham
  2. Travis Greer
  3. Chuck Melton
  4. Bill Tesh
  5. Aaron Sewell
Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Justin Williams
  2. Corey Almond
  3. Matt Hildebrand
  4. Ryan Adams
  5. Ronnie Martin Jr.
Winchester Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 29, 2023
  1. Jeremiah Marshall
  2. Tyler Hoy
  3. Davin Kaiser
  4. Dale Hollidge
  5. Mike Franklin

Division rookie Jeremiah Marshall, a 42-year-old of Stuart's Draft, Va., won in his 10th Crate Late Model start.

Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
July 22, 2023
  1. Chuck Bowie
  2. Jeremy Pilkerton
  3. Billy Hubbard
  4. Nick Davis
  5. Curtis Hughes

Bowie won the first 15-lap twin feature while Pilkerton inherited the second feature after apparent winner Nick Davis was light at the scales. ... Bowie won in a car repaired after a recent wreck at Hagerstown Speedway.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Joey Leavell
  2. Tyler Bare
  3. Justin Williams
  4. Walker Arthur
  5. David Watts

Leavell earned $2,400.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 22, 2023
  1. Mike Franklin
  2. Brad Omps
  3. Keith Koontz
  4. Gerald Davis
  5. Shaun Wetzel

Franklin won the 20-lapper by 4.784 seconds. ... Winning his first Crate Late Model feature, hometown division rookie Davin Kaiser, 16, won by 7.435 seconds over Tyler Hoy.

Wythe Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 22, 2023
  1. Cole Apple
  2. Nathan Walker
  3. Bill Tesh
  4. Michael Tesh
  5. Aaron Sewell

Wisconsin

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Gunner Frank
  2. Joel Bennett
  3. Derek Janke
  4. Andy Karl
  5. Jordan Barkholtz
Cedar Lake Speedway
USRA Limiteds
August 19, 2023
  1. Lucas Peterson
  2. Cade Nelson
  3. Michael Hucovski
  4. Jess Seim
  5. Patrick Kletschka
Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
August 18, 2023
  1. Ashley Anderson
  2. Mike Prochnow
  3. Buddy Hanestad
  4. Aaron Wilson
  5. Jim Carlson

Anderson won from his eighth starting spot.

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
August 18, 2023
  1. Pat Doar
  2. Darrell Nelson
  3. Derek Vesel
  4. Kevin Burdick
  5. Dave Flynn

Doar pocketed $1,500.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
August 18, 2023
  1. Brad Waits
  2. Kory Ressie
  3. Triton Krause
  4. Matt LaDuke
  5. Matt Platteter

Waits won on the undercard of Jake Timm's Wabam Dirt Kings Tour victory.

Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
August 18, 2023
  1. Cade Nelson
  2. Dylan Kromschroeder
  3. Zack Drews
  4. Steven O’Brien Jr.
  5. Lucas Peterson
Grant County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 16, 2023
  1. Ethan Pickard
  2. Darren Mish
  3. Mike Kline
  4. Ed Mills
  5. Steve Schueller

Pickard captured the Grant County Fair Race.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 15, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Josh Nevoraski
  4. Travis Friske
  5. Peyton Towne

Jason Zdroik won the cautioon-free feature. ... The track champion will be crowned Aug. 22.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Troy Springborn
  2. Andy Karl
  3. Ron Berna
  4. Lukas Postl
  5. Tim Rothe
Plymouth Dirt Track
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Nick Anvelink
  2. Mitch McGrath
  3. Taylor Scheffler
  4. Brad Mueller
  5. Mike Mullen

Anvelink notched his first career Plymouth victory, earning $2,000.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 11, 2023
  1. David Webster
  2. Jim Hendricks
  3. Ed Mills
  4. Mike Kline
  5. Brock Sauer

Webster won the season points finale. ... The track wraps up its season Aug. 16 with the Grant County Fair Race.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 8, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Josh Nevoraski
  4. Zack Friske

Eagle River's season finale will include USRA-sanctioned Limited Late Models on Sept. 2.

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
August 6, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Skeeter Estey
  3. James Giossi
  4. Pat Doar
  5. Mike Prochnow

Burdick earned $2,000 in the finale of the Twin Ports Twin 25s in Superior, Wis. ... He took the lead on the 21st lap when Skeeter Estey lost time by getting into the wall. ... Pat Doar won the opening 25-lapper on the Structural Buildings WISSOTA Challenge Series. ... The second 25-lapper had a 16-car inversion for the starting lineup and Doar rallied to finish fourth. ... Ryan Mikkelson broke after leading the first three laps.

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 5, 2023
  1. Jake Timm
  2. Darrell Nelson
  3. James Giossi
  4. Brett Swedberg
  5. Pat Doar

Timm earned $2,500 on the undercard of Bobby Pierce's $50,000 USA Nationals victory with the World of Outlaws Case Late Model Series.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Todd Frank
  2. Lukas Postl
  3. Joel Bennett
  4. Andy Karl
  5. Justin Schmidt
Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Shane Edginton
  2. Dustin Sorensen
  3. Dave Flynn
  4. Darrell Nelson
  5. Cole Searing

Edginton earned $2,500 on USA Nationals weekend for his first career Cedar Lake victory. ... He led all 30 laps. ... Fourth-finishing Darrell Nelson finished fourth. ... The event was on the undercard of World of Outlaws Case Late Model Series action.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
August 4, 2023
  1. Cade Nelson
  2. Brad Waits
  3. Triton Krause
  4. Ryan Olson
  5. Derek Nelson
Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 4, 2023
  1. Ethan Pickard
  2. Jason Robbins
  3. D.J. Sweet
  4. Ty Webster
  5. David Webster
Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
August 3, 2023
  1. Pat Doar
  2. John Kaanta
  3. Kevin Eder
  4. Nick Panitzke
  5. Sam Mars

Doar earned $2,500 on the undercard of Bobby Pierce's World of Outlaws Case Late Model Series during the opener of the USA Nationals weekend. ... Doar notched his 62nd career victory at Cedar Lake, second to Rick Egersdorf. ... Dustin Sorenson led early but his car's nosepiece was folded under, knocking him from contention.

Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 1, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Zack Drews
  4. Josh Nevoraski
  5. Peyton Towne
Rice Lake Speedway
USRA Limiteds
July 29, 2023
  1. Dylan Kromschroeder
  2. Cade Nelson
  3. Michael Hucovski
  4. Travis Friske
  5. Patrick Kletschka
Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Todd Frank
  2. Brett Swedberg
  3. Joel Bennett
  4. Lukas Postl
  5. Gunner Frank
Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 21, 2023
  1. Jason Robbins
  2. Ethan Pickard
  3. Mike Kline
  4. Darren Mish
  5. Ed Mills
Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
July 21, 2023
  1. Kory Ressie
  2. Brad Waits
  3. Lance Hofer
  4. Ryan Olson
  5. Matt Platteter
Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
July 21, 2023
  1. Cade Nelson
  2. Dylan Kromschroeder
  3. Lucas Peterson
  4. Chad Prissel
  5. Jason McFadden

West Virginia

Beckley Motor Speedway
Burlile Steel Block Late Model Series
August 19, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Lucas McDonald
  3. Joe Harper
  4. Mike McGinnis
  5. Ted Johnson Jr.
  6. Travis Carr
  7. Lance Brasington
  8. Matt Melvin
  9. Kelby Abels
  10. Dustin Booth

Milbee, of Poca, W.Va., earned $3,000 for his series-leading fourth-victory of the season. ... He's won two series races in a row and three of the last four. ... Mike McGinnis came from 10th to fourth. ... The tour's debut at Beckley drew 17 cars.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
August 19, 2023
  1. Shane Hitt
  2. Logan Hitt
  3. Bob Gordon
  4. Tim Senic
  5. Mitch Thomas

After a lengthy layoff before the 2023 season, Chad Green won his first Crate Late Model feature in five years, driving a Josh Wamsley-owned car. ... Longtime Super Late Model racer Billy Holbert announced he's retiring following Aug. 26's action at Elkins.

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Michael Bland
  2. Eddie Hambrick
  3. Jeffrey Wolford
  4. Keith Bills
  5. Shane Minnix

Bland's victory was on the undercard of the Steel Block Late Model Series victory for Zach Milbee.

Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
August 19, 2023
  1. Daniel Hill
  2. Kyle Thomas
  3. Jacob Hawkins
  4. Robbie Scott
  5. Ryan Payne

Hill's victory gave him a guaranteed starting spot in Labor Day weekend's Hillbilly 100 on the Lucas Oil circuit. ... He also won on the same night his father, Bobby Hill, was inducted into the track's Hall of Fame. ... Brent Trimble won the Crate Late Model feature.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
August 18, 2023
  1. Colten Burdette
  2. Freddie Carpenter
  3. Logan Hitt
  4. Ronnie Mayle
  5. Ed Shuman

Burdette ended a 10-month break from action with a Super Late Model victory. ... Ohio Valley on Aug. 26 hosts the $5,000-to-win Keith Barker Memorial for Super Late Models.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
August 12, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Shane Hitt
  3. Jacob Hawkins
  4. Mike Benedum
  5. Derek Rogers
  6. Bob Gardner
  7. Josh Richeson
  8. Ace Howdershelt
  9. Billy Holbert
  10. Derrick Shaw

Fourth-starting Carpenter of Parkersburg, W.Va., finished 0.884 of a second ahead of Hitt to win the third annual Jim Stout Memorial for a $5,037 payday. ... Polesitter Benedum finished fourth. ... Seven of the 16 starters completed all 50 laps. ... Chad Tasker and Mitch Thomas failed to start. ... Howdershelt of Auror, W.Va., improved nine positions. ... A.J. Spaguolo won the Crate Late Model feature.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
August 11, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Harold Redman Jr.
  3. Colten Burdette
  4. Ronnie Mayle
  5. Zach Hill
Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
August 5, 2023
  1. Billy Holbert
  2. Tim Senic
  3. Shane Hitt
  4. Logan Hitt
  5. Derrick Shaw

Holbert won on the undercard of Brent Trimble's Fastrak Racing Series victory for Crate Late Models.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
August 4, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Logan Hitt
  3. Chris Carpenter
  4. Zach Hill
  5. Harold Redman Jr.

The event drew 18 cars.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
July 29, 2023
  1. Mitch Thomas
  2. Bob Gordon
  3. Shane Hitt
  4. Logan Hitt
  5. Derrick Shaw

The 17-year-old Thomas, of Oakland, Md., won his first Super Late Model feature in his second division start. ... Thomas also won the night's modified feature. ... Jeremy Pilkerton won the Crate Late Model feature.

Beckley Motor Speedway
American All-Star Series presented by PPM
July 28, 2023
  1. Josh Dietz
  2. Henry Hornsby III
  3. Zach Sise
  4. Jesse Lowe
  5. Baillie Lowe
  6. Eddie Hambrick
  7. Logan Walls
  8. Brent Trimble
  9. Shane Greco
  10. Logan Roberson

Dietz earned $3,000 for his American All-Stars touring victory in the C. Adam Tony Tire Pros 40. ... Dietz took the lead from fellow front-row starter Dillon Brown on the 23rd lap. ... Hometown racer Henry Hornsby III finished second. ... Brown, who ended up 11th, lowered the track record in time trials with a 13.792-second lap. ... Eddie Hambrick came from 16th to sixth in the 40-lap feature. ... Ryan Barker was disqualified.

Tyler County Speedway
RUSH Crate Late Model Series
July 22, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. David Pangrazio
  3. Mike Wonderling Jr.
  4. Joe Martin
  5. Donnie Dotson
  6. Austin Hauser
  7. Kyle Thomas
  8. Ashton Briggs
  9. Cody Dawson
  10. Logan Reed

Pole-starting Jeremy Wonderling of Wellsville, N.Y., notched his series-leading seventh victory of the season. ... He led all 30 laps and swept the series weekend after collecting Friday's $3,000 payday at Lernerville Speedway in Sarver, Pa. ... At Tyler County, David Pangrazio advanced four positions in finishing second. ... Longtime track regular Donnie Dotson rallied from 15th to finish fifth. ... Fourteen drivers completed 30 laps. ... Eddie Starkey was disqualified.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Jacob Hawkins
  2. Shane Hitt
  3. Josh Richeson
  4. Tim Senic
  5. Logan Hitt
  6. Kris Southern
  7. Billy Holbert
  8. Bob Gordon
  9. Mitch Thomas
  10. Delbert Crum

Rallying from his 16th starting spot in the 18-car field, Hawkins, of Fairmont, W.Va., earned a $3,000 Richard Skidmore Memorial victory. ... He overtook Josh Richeson on lap 34 and led the final 16 laps of the 50-lap main event. ... Richeson settled for third behind Hawkins and Shane Hitt, who was 1.063 seconds behind at the checkers. ... Michael Lake retired after offiicals sent him to the tail for contact with Hawkins. ... The unsanctioned event was postponed a week by rain. ... Tim Senic is the lone driver to compete in all 13 versions of the Skidmore Memorial. ... Brent Trimble won the Crate Late Model feature.

Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Robbie Scott
  2. Travis Brown
  3. Steve Weigle
  4. Josh Tonkin
  5. Ricky Culpepper

Scott won on the same card as Jeremy Wonderling's victory for Crate Late Model on the RUSH circuit. ... Scott's victory was his first at Tyler County since April 6, 2019.

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 22, 2023
  1. Henry Hornsby III
  2. Zach Milbee
  3. Jeff Parsons
  4. Rod Evans
  5. B.J. Harper

Hornsby pocketed $1,500. ... Shane Greco won the Crate Late Model feature.

Wyoming

Sweetwater Speedway
High Plains Late Model Series
August 19, 2023
  1. Wyatt Howard
  2. Scott Cimfl
  3. Greg Sharpe
  4. Albert Sack
  5. Maria Hankins
  6. Kagen Cook

Wyatt Howard completed his High Plains weekend sweep at Sweetwater, winning from the pole in the six-car feature.

Gillette Thunder Speedway
WISSOTA Late Models
August 19, 2023
  1. Eddie Kirchoff
  2. Heather Mertens
Sweetwater Speedway
High Plains Late Model Series
August 18, 2023
  1. Wyatt Howard
  2. Greg Sharpe
  3. Maria Hankins
  4. Kagen Cook

Howard, of Price, Utah, won his third career High Plains event. ... He also won last year at Sweetwater ... The race drew four cars at a track that averaged 14 cars for a pair of Labor Day weekend events in 2022.

Sheridan Speedway
High Plains Late Model Series
July 23, 2023
  1. Brady Balderston
  2. Alysse Morris Bolt
  3. Lyndon Bolt
  4. Greg Sharpe
  5. Morris Oberle
  6. Maria Hankins
  7. Cherokee Dillin
  8. Joe Bellm

Second-starting Balderston, of Aurora, Colo., topped Sunday's eight-car field to earn $1,000, notching his first series victory. ... Pole-starting Alysse Morris Bolt settled for the runner-up spot. ... Winner of the weekend's first two rounds, Lyndon Bolt started and finished third. ... Joe Bellm hit the backstretch wall on lap 10 and did not finish. ... Balderston and Morris Bolt won heats. ... Balderston was fast qualifier.

Casper Speedway
High Plains Late Model Series
July 22, 2023
  1. Lyndon Bolt
  2. Joe Bellm
  3. Jason Schierkolk
  4. Greg Sharpe
  5. Maria Hankins
  6. Brady Balderston
  7. Alysse Morris Bolt
  8. Morris Oberle
  9. Marty Beyl
  10. Cherokee Dillin

Bolt, of Rapid City, S.D., won for the second straight night in High Plains Late Model Series acction at Casper. ... He earned $1,000 in leading all 25 laps. ... Bolt finished a commanding 11.685 seconds ahead of runner-up Joe Bellm. ... Five drivers completed 25 laps and nine of 10 starters were running at the finish. ... Bolt and Brady Balderston won heat races.

Casper Speedway
High Plains Late Model Series
July 21, 2023
  1. Lyndon Bolt
  2. Greg Sharpe
  3. Joe Bellm
  4. Brady Balderston
  5. Morris Oberle
  6. Alysse Morris Bolt
  7. Maria Hankins
  8. Heather Mertens
  9. Cherokee Dillin

Third-starting Bolt, of Rapid City, S.D., took the lead on lap two and paced the final 19 circuits, topping Friday's nine-car field to win $1,000, earning his first career series victory. ... Pole-starting Greg Sharpe led the first lap before settling for the runner-up position. ... Friday's feature set a series record with four women competing. ... Sharpe and Bolt won heats. ... Joe Bellm was fast qualifier. ... The 20-lap race lasted 10 minutes, with seven drivers completing the distance.

Manitoba

Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
July 27, 2023
  1. Shane Holden
  2. Kevin Sexton
  3. Scott Greer
  4. Frank Veert
  5. Adam Magas
Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
July 20, 2023
  1. Kevin Sexton
  2. Scott Greer
  3. Ryan Kereluk
  4. Rick Fawcett
  5. Frank Veert

Ontario

Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
August 19, 2023
  1. Steve Baldwin
  2. Brandon Mowat
  3. Brian McDonald
  4. Nathan Rinaldi
  5. Kyle Sopaz

Baldwin took the lead from outside front-row starter McDonald on the 25th lap.

Cornwall Motor Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
August 13, 2023
  1. Steve Baldwin
  2. Ryan Lambert
  3. Charlie Sandercock
  4. Kyle Sopaz
  5. Rich Sanders
  6. Nathan Rinaldi
  7. Austin King
  8. Brian McDonald
  9. Greg Belyea
  10. Brett Hope

The sixth-starting Baldwin, of Trenton, Ontario, topped a 13-car field, winning by a 1.873-second margin. ... Baldwin took the lead from runner-up Ryan Lambert on the seventh lap. ... Charlie Sandercock improved eight positions in finishing third. ... Ten drivers completed 35 laps.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
August 12, 2023
  1. C.J. Field
  2. Nick Glassford
  3. John Pinsonneault
  4. Brian Speelman
  5. Mike Lewis

Field won the 20-lapper by two seconds.

Humberstone Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
August 6, 2023
  1. David Pangrazio
  2. Kyle Sopaz
  3. Rob Ledingham
  4. Zack Carley
  5. Austin King
  6. Steve Baldwin
  7. Brett Hope
  8. Anthony Rinaldi
  9. Rich Sanders
  10. David Stower

Pangrazio, of Elba, N.Y., won the $1,500 Northeast Alliance event from the pole positions. ... He led all 30 laps and took the checkers more than three seconds ahead of Kyle Sopaz. ... Brett Hope started 13th and finished seventh. ... The All Canadian Championships event drew 16 cars. ... Next up for the Northeast Alliance are Aug. 12-13 events at Brighton (Ontario) Speedway and Cornwall (Ontario) Motor Speedway.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
August 5, 2023
  1. C.J. Field
  2. Gregg Haskell
  3. Nick Glassford
  4. Jason Haskell
  5. Brad Simpson
Brockville Speedway
Vanderlaan Northeast Crate Late Model Alliance
August 2, 2023
  1. Adam Turner
  2. Nathan Rinaldi
  3. Steve Baldwin
  4. Charlie Sandercock
  5. Ryan Lambert
  6. Rob Ledingham
  7. Kyle Sopaz
  8. Brian McDonald
  9. Rich Sanders
  10. Anthony Rinaldi

Leading all 25 laps, Cherry Valley, Ontario's Adam Turner won the 13-car Northeast Alliance feature from outside the front row. ... Runner-up Nathan Rinaldi started 12th. ... . ... Former Late Model driver Tim Fuller won the big-block modified feature, the Canadian Classic for the Super DIRTcar Series.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 29, 2023
  1. Brian Speelman
  2. Nick Glassford
  3. John Pinsonneault
  4. Gregg Haskell
  5. Mike Lewis
Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 22, 2023
  1. Steve Baldwin
  2. Austin King
  3. Ryan Lambert
  4. Nathan Rinaldi
  5. Kyle Sopaz

Taking the lead with six laps remaining, Baldwin won by 30-lapper by a 3.142-second margin over King.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 22, 2023
  1. Nick Glassford
  2. Gregg Haskell
  3. Brian Speelman
  4. Joe Brosseau
  5. Jim Dale Jr.

Search for results

advertisement
Sponsor 682
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information