Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Events | FAQ | Archives
Sponsor 605
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

East Alabama Motor Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Richie Stephens
2. Dana Eiland
3. Josh Taylor
4. Bobby Eiland
5. Kevin Knotts

Talladega Short Track
August 29, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jason Hiett
2. Jackson Hale
3. Cruz Skinner
4. Dalton Cook
5. Dallas Cooper

Joe Noojin won the Limited Late Model feature ... Jake Traylor (604) and Ryan King (602) won Crate features. ... King's victory was his 10th in a row at TST.

Talladega Short Track
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Dillon Tidmore
2. Ahnna Parkhurst
3. Cruz Skinner
4. Cass Fowler
5. Chris Jones

Bubba Lackey won the Limited Late Model feature while Jake Traylor (604) and Ryan King (602) won Crate features.

Tri-County Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Josh Huss
2. Isaiah Day
3. D.G. Hawkins4. Ken Cartwright
5. Parker Bell

J.C. Wilson won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Doodle Lowe
2. Sherman Everett
3. Caleb Coan
4. Sammy Lowe
5. Sam Ramsey

Lowe's victory was on the undercard of Josh Putnam's Mississippi State Championship Challenge Series victory.

Hollis Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Logan Johnson
(No other results available)

North Alabama Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Christian Hanger
2. Seth McCormack
3. Jeremy Shaw
4. Ben Brocato
5. Braden Mitchell

Chance Landers won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Bubba Lackey
2. Eric Smith
3. Adam Cummings
4. Curtis Cline
5. Brandon Brown

Lackey won on the undercard of Tyler Millwood's $10,000 Southern All Star Governor's Cup victory. ... Ahnna Parkhurst (604) and Ryan King (602) won Crate features.

Tri-County Speedway
August 15, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Josh Huss
2. Steven Jernigan
3. Parker Bell
4. D.G. Hawkins
5. Colton Leyendecker

J.C. Wilson won the 602 feature.

East Alabama Motor Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Richie Stephens
2. Dylan Knowles
3. Brandon McDaniel
4. Bobby Eiland
5. Bubba Gorman

North Alabama Speedway
August 15, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Jamie Flannagan
(No other results available)

Cruz Wallace won the 602 Crate feature.

Fort Payne Motor Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andy Picklesimer
2. Kyle Courtney
3. D.J. Hayes

Jimmy Elliott (604) and Jacob Parris (602) won Crate features.

Talladega Short Track
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Todd Morrow
2. Jackson Hale
3. Dallas Cooper
4. Sam Seawright
5. Tim Roszell

Marty Lunsford won the Limited Late Model feature. ... Lane Shuler (604) and Ryan King (602) won Crate features.

Tri-County Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. D.G. Hawkins
2. Isaiah Day
3. Bailey Martin
4. Jesse Enterkin
5. Parker Bell

Dale Lucas won the 602 Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dana Eiland
2. Richie Stephens
3. Jimmy Thomas
4. Kevin Knotts
5. Kyle Beck

ECM Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Daniel Miller
2. Austin Franklin
3. Brandon Brown
4. Cole Brown
5. Lance Stewart

Miller earned $2,000 in the fourth annual Wayne Cates Memorial. ... Sherman Everett won the 602 Crate feature.

North Alabama Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryson Mitchell
2. Seth McCormack
3. Oakley Gillespie
4. Greg Wilhite
5. Billy Flannagan

Caleb Coan won the 602 Crate feature over Blake Ray.

Fort Payne Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ronnie Johnson
2. Lucas Burns
3. D.J. Hayes

Bobby Pruitt (604) and Ryan Zebeau (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Grady Holmes
2. Dylan Holmes
3. Timmy Bosley
4. Patrick Harrelson
5. Timothy Smith

Deep South Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Bo Slay
2. Steven Jernigan
3. Jack Daughtry
4. Jesse Enterkin
5. Steven Nasse

Kevin Mitchell won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Brad Berry
3. Cole Brown
4. Chris Whaley
5. Greg Love

Doodle Lowe won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Tim Busha
2. Josh Adkins
3. Jackson Hale
4. Dallas Cooper
5. Tim Roszell

Busha won the Jerry Goodwin Challenge. ... Joe Noojin won the Limited Late Model feature. ... Mike Combs (604) and Ryan King (602) won Crate features.

Fort Payne Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Lucas Burns
2. Ronnie Johnson
3. D.J. Hayes

Bobby Pruitt won the 604 feature. ... Jay Cromer won the 602 feature.

North Alabama Speedway
August 1, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryson Mitchell
2. Bryant Marsh
3. Eric Hickerson
4. Matthew Brocato
5. Kyle May

Silas Hamm won the 602 Crate feature over Blake Ray.

Arkansas

Riverside Int'l Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Nathan Brown
2. Henry Gustavus
3. T.J. Hughes
4. Dillon Knight
5. Bubba Wilburn

Crowley's Ridge Raceway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Crocker
2. Logan Martin
3. Scott Bell
4. Mark Nichols
5. Kyle Downs

Riverside Int'l Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Troy Dow
2. Brian Woodard
3. Brandon Poppenheimer
4. Howard Kimbrough
5. Dillon Knight

Riverside Int'l Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Ashley Newman
2. Brian Woodard
3. Brandon Poppenheimer
4. Nathan Brown
5. T.J. Hughes

Crowley's Ridge Raceway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. John Hill
2. Mark Nichols
3. Scott Bell
4. Devin McLean
5. Matthew Tribble

California

Placerville Speedway
August 10, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Bobby Hogge IV
2. Jay Norton
3. Matt Micheli
4. Ray Trimble
5. Matt Davis

Delaware

Delaware International Speedway
August 8, 2020

RUSH Crates:
1. Sparky White
2. Matt Hill
3. Mark Pettyjohn
4. Amanda Robinson
5. Derek Magee

White led all the way.

Delaware International Speedway
August 1, 2020

RUSH Crates:
1. Derek Magee
2. Billy Thompson
3. Amanda Robinson
4. Mark Pettyjohn
5. Joe Warren

Magee led all the way.

Florida

Southern Raceway
August 29, 2020

 Unsanctioned Crates (602):
1. Kevin Mitchell
2. Mike Lane
3. Osman Jones
4. Bud Thompson
5. Jesse Barnhill

Southern Raceway
August 22, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Steven Jernigan
2. Bo Slay
3. Jonathan Joiner
4. Colton Leyendecker
5. Kevin Mitchell

Mike Lane won the 602 Crate feature.

All-Tech Raceway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Clay Harris
2. Jason Fitzgerald
3. Chad Tuten
4. Trey Pearson
5. Kyle Van Sickle

Harris also won the 602 Crate feature.

Volusia Speedway Park
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Derike Bennett
2. Sonny Thompson
3. Jimmy Wagner
4. Mark Steube
5. Steven Stratton

Dustin Carter won the 602 Crate feature.

North Florida Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Nevin Gainey
2. Hunter Sweet
3. Sonny Thompson
4. J.O. Nobles
5. Dan Olson

Gainey also won the previous night's Summer Slam feature for 602 Crates.

All-Tech Raceway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Clay Harris
2. Mark Whitener
3. Trey Mills
4. Garrett Mosley
5. Shan Smith

Shane Riner won the 602 Crate feature.

Georgia

North Georgia Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. David Payne
2. Heath Hindman
3. Booger Brooks
4. Andrew Littleton
5. Tim Thornton

Chip Brindle won the Crate feature over Justin Litchford. ... The track reopened under the promotership of Randy Walston after Chip Burke operated the track for seven seasons.

Patriots Park Raceway
August 29, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Wil Herrington
2. Jimmy Sharpe Jr.
3. Dalton Hood
4. Jonah Bozeman
5. Brandon Carpenter

Shannon Graham won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Austin Horton
2. Kenny Collins
3. Clint Smith
4. Glenn Morris
5. Oliver Gentry

Horton slipped under Morris to take the lead and earned $2,000 in the Gray Gumbo Classic. ... Dennis Hale was involved in a late-race crash that cost him the division points lead.

Lavonia Speedway
August 28, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Payton Freeman
2. Kenny Collins
3. Mason Tucker
4. Nick Schlager
5. Daniel Wilson

Royce Bray won the 602 Crate feature.

Dixie Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Blant Duke
2. Cody Haskins
3. Jake Pilgrim
4. Junior Whitener
5. Lucas Ruark

Oliver Gentry won the Limited Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Peyton Freeman
2. Kenny Collins
3. Ken Lampp
4. Will Harris
5. Drew Collins

Lavonia Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Daniel Wilson
2. Payton Freeman
3. Kenny Collins
4. David McCoy
5. Justin Sims

Winder-Barrow Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
(No other results available)

Senoia Raceway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Dylan Knowles
2. Jake Traylor
3. Jamie Maurice
4. Wayne Harbin
5. Marty Massey

Knowles led flag-to-flag for his 47th Senoia victory; he's the track's third winningest driver since 2010. ... Morgan Alexander won the 602 Crate feature.

Dixie Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Ray Cook
2. T.J. Reaid
3. Jason Croft
4. Justin Shipley
5. Austin Smith

Cook earned $2,000. ... Landon Bagby won his third Limited Late Model feature in a row at Dixie and Will Roland captured the Crate feature.

Needmore Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Jason Fitzgerald
3. John Baker
4. Kyle Van Sickle
5. Ryan Carter

Whitener won the Morgan Sheffield Memorial. ... Grayson Ott won the 602 Crate feature.

Hartwell Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Larry Timms
2. Royce Bray
3. Michael Akeson
4. Brad Basley
5. Tim Jones

Timms won on the night of the seventh annual Wendell "Peanut Man" Rousey Memorial, the feature for the stock V-8 division.

Toccoa Raceway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Daniel Wilson
2. David McCoy
3. Stephen Segars
4. Sylvan Schuette
5. Ricky Smith

Unsanctioned Crates (602):
1. David McCoy
2. Mark Wilbanks
3. Frankie Beard
4. Devon Morgan
5. Kole Hardy

Cochran Motor Speedway
August 1, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Corey Dunn
2. Jody Knowles
3. Jordy Nipper
4. Parker Martin
5. Logan Palmer

Waycross Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Bridges
2. Rhett Carter
3. Bo Allen
4. Andy Purvis
5. Jonah Bozeman

Hartwell Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Parker Herring
(No other results available)

Winder-Barrow Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
(No other results available)

Collins picked up $500 for lowering the track record to 14.03 seconds.

Iowa

Dubuque Speedway
August 30, 2020

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Eric Pollard
3. Dalton Simonsen
4. Ron Klein
5. Logan Duffy

Logan Duffy secured his first track title.

34 Raceway
August 29, 2020

 IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Denny Woodworth
3. Justin Kay
4. Andy Nezworski
5. Jay Johnson

Shelby County Speedway
August 29, 2020

 IMCA Late Models:
1. Jake Jorgenson
2. Kale Kosiski
3. Don Beckstrom
4. Todd Bell
5. Jeff Jones

Jorgensen won the Shelby County Showdown.

Davenport Speedway
August 28, 2020

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Matt Ryan
3. Chuck Hanna
4. Joe Ross
5. Gary Webb

Ryan led 24 laps before Kay slipped under him exiting turn four on the final lap.

Pepsi Lee County Speedway
August 28, 2020

IMCA Late Models:
1. Sam Halstead
2. Tommy Elston
3. Mark Burgtorf
4. Jay Johnson
5. Darin Weisinger Jr.

Halstead started sixth and took the lead from Jay Johnson on the 16th lap. ... Tommy Elston secured the track title.

Dubuque Speedway
August 23, 2020

IMCA Late Models:
1. Logan Duffy
2. Ron Klein
3. Eric Pollard
4. Darren Mish
5. Bobby Hansen

Shelby County Speedway
August 22, 2020

IMCA Late Models:
1. Don Beckstrom
2. Jake Neal
3. Kale Kosiski
4. Robbie Jorgensen
5. Todd Bell

The 73-year-old Beckstrom is in his 40th year of racing.

Davenport Speedway
August 21, 2020

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Matt Ryan
3. Chuck Hanna
4. Logan Duffy
5. Eric Sanders

Kay went from third to first amid traffic and won his seventh of the season at Davenport.

Pepsi Lee County Speedway
August 21, 2020

IMCA Late Models:
1. Denny Woodworth
2. Sam Halstead
3. Tommy Elston
4. Mark Burgtorf
5. Andy Nezworski

Woodworth led all the way in a caution-free 25-lapper.

Dubuque Speedway
August 16, 2020

IMCA Late Models:
1. Dalton Simonsen
2. Eric Pollard
3. Logan Duffy
4. Ron Klein
5. Nick Marolf

The fourth-starting Simonsen took the lead from Darren Mish on the fourth lap.

300 Raceway
August 12, 2020

IMCA Late Models:
1. Jeff Aikey
2. Logan Duffy
3. Andy Nezworski
4. Eric Pollard
5. Nick Marolf

Nezworski (starting 15th) and Pollard (starting 19th) rallied from deep in the field. ... Polesitter Ryan Hill was among those involved in a first-lap pileup.

West Liberty Raceway
August 8, 2020

IMCA Late Models:
1. Brian Harris
2. Andy Eckrich
3. Tyler Bruening
4. Dave Eckrich
5. Jonathan Brauns

Harris outdueled Eckrich in a battle sometimes side-by-side.

34 Raceway
August 8, 2020

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Tommy Elston
3. Mark Burgtorf
4. Denny Woodworth
5. Dalton Simonsen

Hamilton County Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Hahne
2. Gabe Umbarger
3. Ryan Griffith
4. Paul Conrad
5. Don Beckstrom

Independence Motor Speedway
August 8, 2020

IMCA Late Models:
1. Sean Johnson
2. Darren Ackerman
3. Travis Smock
4. Jon Passick
5. Colt Leal

Curt Martin won the track title.

Davenport Speedway
August 7, 2020

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Andy Nezworski
3. Joe Zrostlik
4. Dave Wada
5. Kelly Pestka

The sixth-starting Ryan overtook Chuck Hanna after a lap-10 restart. ... Hanna retired when his car's nose was knocked off.

Marshalltown Speedway
August 7, 2020

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Logan Duffy
3. Dalton Simonsen
4. Ben Seemann
5. Mitch Manternach

Pepsi Lee County Speedway
August 7, 2020

IMCA Late Models:
1. Matt Strassheim
2. Mark Burgtorf
3. Tommy Elston
4. Denny Woodworth
5. Ron Boyse

Strassheim led all 18 laps.

Dubuque Speedway
August 2, 2020

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Justin Kay
3. Nick Marolf
4. Darrel DeFrance
5. Ron Klein

Hamilton County Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Jason Hahne
3. Gabe Umbarger
4. Rusty Patterson
5. Jill George

Independence Motor Speedway
August 1, 2020

IMCA Late Models:
1. Sean Johnson
2. Mitch Manternach
3. Logan Duffy
4. Darren Ackerman
5. Jon Passick

Johnson earned $1,250 on Iowa Donor Network Night.

Illinois

Bullring at RICo Fairgrounds
August 30, 2020

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Gary Webb
3. Joe Ross
4. Chuck Hanna
5. Jacob Waterman

Macon Speedway
August 29, 2020

DIRTcar Crates:
1. Jake Little
2. Chuck Mitchell
3. Roben Huffman
4. Colby Eller
5. David Marlow

Little's 20-lap victory was his fourth of the season at Macon.

Fairbury Speedway
August 29, 2020

DIRTcar Supers:
1. Scott James
2. Allen Weisser
3. Scott Schmitt
4. Mike Spatola
5. Eric Smith

James overtook Weisser on the last of 30 laps. "To win here is a feather in the cap," James said. "I committed to the bottom. Weisser moved up and was stalling in lapped traffic." ... McKay Wenger wrapped up the track title.

Spoon River Speedway
August 29, 2020

DIRTcar Supers:
1. Billy Knippenberg
2. Michael Marden
3. Cody Maguire
4. Torin Mettille
5. Mike Brooks

Farmer City Raceway
August 28, 2020

DIRTcar Supers:
1. Eric Smith
2. Rickey Frankel
3. Mike Glasscock
4. Kevin Weaver
5. Jason Wagner

Smith overtook Frankel on the last lap for his first victory since returning from a four-year retirement. .... Glasscock wrapped up the track title. ... Shawn Diggs held off track champion Chris Dick in the Crate Late Model feature.

Kankakee County Speedway
August 28, 2020

DIRTcar Supers:
1. Kyle Cooper
2. Chase Osterhoff
3. Torin Mettille
4. Matt Hammond
5. Billy Knippenberg

Bullring at RICo Fairgrounds
August 23, 2020

IMCA Late Models:
First feature
1. Gary Webb
2. Andy Nezworski
3. Matt Ryan
4. Jacob Waterman
5. Joe Ross

Second feature
1. Andy Nezworski
2. Joe Ross
3. Chuck Hanna
4. Jacob Waterman
5. Gary Webb

Fairbury Speedway
August 22, 2020

DIRTcar Supers:
1. McKay Wenger
2. Keivn Weaver
3. Jeffrey Ledfod
4. Scott James
5. Dale Markham

"The last six modified and Late Model features here, the races have been won on the bottom," Wenger said. "When we unloaded, the plan was to run the bottom. It paid off good. We are ready to win one of these big races now."

Spoon River Speedway
August 22, 2020

DIRTcar Crates:
1. Brandon Eskew
2. Braden Bilgers
3. Davin McLean
4. Sam Halstead
5. Cody Maguire

Peoria Speedway
August 22, 2020

DIRTcar Supers:
1. Todd Bennett
2. Myles Moos
3. Roger Rebholz
4. Matt Murphy
5. Brayton Wallace

Sycamore Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Cantrell Jr.
2. Glen Toppel
3. Jeremy Spoonmore
4. Victor Benedetto
5. Danny Deutsch

Farmer City Raceway
August 21, 2020

DIRTcar Supers:
1. Taylor Scheffler
2. Mike Spatola
3. Mike Glasscock
4. Jeffrey Ledford
5. McKay Wenger

Scheffler won his first Farmer City feature. ... Torin Mettille won the Crate Late Model feature while Logan Moody won a makeup feature in that division.

Tri-City Speedway
August 21, 2020

DIRTcar Supers:
1. Tony Jackson Jr.
2. Daryn Klein
3. Mark Voigt
4. Matt Bailey
5. Billy Laycock

Jackson led all 25 laps to earn $2,000 on Russ Wallace Memorial night.

Kankakee County Speedway
August 18, 2020

DIRTcar Crates:
1. Torin Mettille
2. Chase Osterhoff
3. Kyle Cooper

Mettille won the undercard of Frank Heckenast Jr.'s DIRTcar Summer Nationals victory for Super Late Models.

Macon Speedway
August 15, 2020

DIRTcar Crates:
1. Jose Parga
2. Jake Little
3. Chase Osterhoff
4. Blake Damery
5. Chuck Mitchell

Parga won an early duel wiith teammate Dakota Ewing. ... Ewing was running second when he hit the first-turn wall on the final lap.

Peoria Speedway
August 15, 2020

DIRTcar Supers:
1. Todd Bennett
2. Roger Rebholz
3. Charley Hess
4. Matt Murphy
5. Curtis Radke

Sycamore Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jeremiah Hurst
2. Garrett Alberson
3. Dale Markham

Hurst took the lead from Markham in the final laps.

Spoon River Speedway
August 15, 2020

DIRTcar Crates:
1. Austin May
2. Mike Brooks
3. Brandon Eskew
4. Braden Bilgers
5. Dane Arvin

Farmer City Raceway
August 14, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jeremiah Hurst
2. Garrett Alberson
3. Kevin Weaver
4. Donny Walden
5. Greg Williams

Hurst swept the night with fast time, a heat winner and feature victory. ... His Roberts Motorsports teammate Alberson finished second. ... Torin Mettille won the Crate feature.

Macon Speedway
August 8, 2020

DIRTcar Crates:
1. Jake Little
2. Blake Damery
3. Roben Huffman
4. Jarod Shasteen
5. Brady Lynch

Fairbury Speedway
August 8, 2020

DIRTcar Supers:
1. Billy Drake
2. Mike Mataragas
3. Rickey Frankel
4. Tim Manville
5. Mike Glasscock

Drake tangled with contender McKay Wenger in the closing laps. .. "It was terrible. I feel bad," Drake said." McKay is such a good dude. I was trying to get around that lapped car and zipped to the top. I just didn't know he was there. If I would have known that, I never would have tried that. I don't want to win those like that."

Peoria Speedway
August 8, 2020

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Todd Bennett
3. Roger Rebholz
4. Bob Gardner
5. Charley Hess

Spoon River Speedway
August 8, 2020

DIRTcar Crates:
1. Logan Moody
2. Dakota Ewing
3. Brandon Eskew
4. Brad Denney
5. Cody Maguire

Farmer City Raceway
August 7, 2020

DIRTcar Supers:
First feature
1. Mike Chasteen Jr.
2. Mike Mataragas
3. Donny Walden
4. Mike Glasscock
5. Eric Smith
Second feature
1. Kevin Weaver
2. Eric Smith
3. Mike Spatola
4. Mike Glasscock
5. Donny Walden

Chasteen won the makeup of a July 31 rainout. ... Aaron Heck won his fourth Crate feature.

Kankakee County Speedway
August 7, 2020

DIRTcar Crates:
1. Kyle Cooper
2. Torin Mettille
3. Chase Osterhoff
4. Michael Marden
5. Devin McClain

Peoria Speedway
August 1, 2020

DIRTcar Supers:
1. Allen Weisser
2. Bob Gardner
3. Travis Denning
4. Roger Rebholz
5. Brent McKinnon

Weisser took the lead from Denning on the seventh lap in the 16-car feature.

Spoon River Speedway
August 1, 2020

DIRTcar Crates:
1. Aaron Heck
2. Dane Arvin
3. Austin May
4. Logan Moody
5. Torin Mettille

Indiana

Brownstown Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Shelby Miles
2. Tyler Neal
3. Raymond Humphrey
4. Marty O'Neal
5. Brad Barrow

Miles won his fifth race of the season. ... The event drew 197 race cars overall and racing lasted until the wee hours.

Shadyhill Speedway
August 22, 2020

DIRTcar Crates:
1. Steve Peeden
2. Logan Moody
3. Kyle Cooper
4. Jace Owens
5. Torin Mettille

Shadyhill Speedway
August 8, 2020

DIRTcar Crates:
1. Torin Mettille
2. Kyle Cooper
3. Steve Peeden
4. Josh Boller
5. Jace Owens

Kansas

Caney Valley Speedway
August 29, 2020

 Unsanctioned Supers:
1. Dustin Bolster
2. Dusty Leonard
3. John Rosson
4. Joe Gorby
5. Cole McDaniel

Lakeside Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Park
2. Darren Kling
3. Donnie Brown
4. Steven Dibben
5. Larry Ferris

Caney Valley Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Dustin Bolster
2. Dusty Leonard
3. Jerry Morgan
4. Cole Wels
5. David Young

Morgan rallied from 14th to third.

Kentucky

Rockcastle Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Supers:
1. David Webb
(No other results available)

Webb earned $2,000.

Mountain Motorsports Park
August 28, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Raymond Nichols
(No other results available)

Rockcastle Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jeff Watson
2. Gary Yeager
3. Keegan Cox
4. Mikah Reams
5. Thomas Turner

Richmond Raceway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Josh Dietz
2. Derek Fisher
3. Todd Coffman
4. Brad Rickles
5. Richard Musick

Ponderosa Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Adam Ahl
2. Todd Coffman
3. Jim Couch
4. Zane Powell
5. Jarrod Carey

Ahl got his first career victory in his debut at Ponderosa. ... He won on the undercard of Jonathan Davenport's Schaeffer's Iron-Man Late Model Series victory.

Rockcastle Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Justin Smith
2. Josh Dietz
3. Derek Fisher
4. Gary Yeager
5. Jeremy Creech

Smith earned $1,500.

Mountain Motorsports Park
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jamie Maggard
2. Corey Brock
3.Ryan Shepherd
4. Cody Fields
5. Brayden Dillon

Unsanctioned Crates:
1. Raymond Nichols
2. Stephen Martin
3. Jackie Fields

Louisiana

Thunder Valley Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Rick Duke
2. Brock Williams
3. Rob Litton
4. Dakota Smith
5. Tracy Denby Jr.

Revolution Park
August 22, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Chase Delrio
2. David Winslett
3. Jamie Burford
4. Colton Guin
5. Jason Jarrell

The event drew 15 Crates.

Chatham Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Tanner Kellick
(No other results available)

Sabine Motor Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Rob Litton
(No other results available)

Revolution Park
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. B.J. Robinson
2. Jon Mitchell
3. Manny Falcon
4. Alex Ashley
5. Robbie Stuart

Robinson earned $3,000. ... Jamie Burford won the Crate feature. | Video

Thunder Valley Speedway
August 15, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Dakota Smith
2. Rob Litton
3. Jason Page
4. Ty Veuleman
5. Zack Heflin

The Winnfield, La., driver earned his first victory in his first full season of action.

Chatham Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Tanner Kellick
(No other results available)

Baton Rouge Raceway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Brady Walton
2. Kevin DuPont
3. Luke Bennett
4. Brandon Buhler
5. Donald Watson

Thunder Valley Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Rob Litton
2. Dakota Smith
3. Blane Perkins
4. Adam Willis
5. Jerry Basco

Chatham Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Tanner Kellick
2. Bubba Mullins
3. Brandon Carpenter
4. Jim Spurlock
5. Steve Turnage

Kellick won on the undercard of Mike Palasini Jr.'s Mississippi State Championship Challenge Series victory.

Revolution Park
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Joel Couvillion
2. Colton Guin
3. Jamie Burford
4. Cliff Tupper
5. Tyler Owens

The event drew 28 entries. ... The left side of Darin Patrick's car slammed the wall, causing injuries that required airlifting to a Shreveport hospital. He suffered a fractured sternum, concussion and possible fractured wrist, according to track officials, and was expected to be released from the hospital early this week. ... The track scheduled a $3,000-to-win Super Late Model event for Aug. 15.

Revolution Park
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Chase Delrio
2. Rob Litton
3. Rick Duke

Delrio won his first Crate Late Model feature.

Boothill Speedway
August 1, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Cliff Tupper
2. Tony Lindsey
3. David Winslett
4. Billy Meazell
5. Boone Evans

Maryland

Potomac Speedway
August 28, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Derick Quade
2. Kyle Lear
3. Tyler Emory
4. Sam Archer
5. Jonny Oliver

Quade cruised to his 22nd career victory at Potomac and fourth of 2020. ... Dale Hollidge led all the way in the Crate feature.

Michigan

Crystal Motor Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Garrett Wiles
2. Scott Baker
3. Derrick Hilliker
4. Logan Love
5. Logan Arntz

Wiles won his second in a row at Crystal.

Thunderbird Raceway
August 29, 2020

DIRTcar Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Tom Sprague Jr.
3. Bill Bray
4. Andy Sprague
5. Eddie Reyes

VanderVeen led 30 laps and won by a two-second margin.

Merritt Speedway
August 29, 2020

 DIRTcar Supers:
1. Cody Bauer
2. Chad Finley
3. Travis Stemler
4. Brandon Thirlby
5. Steven Hilliker

Bauer earned $2,500 in the Allstar Performance Late Model Challenge event. 

Crystal Motor Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Garrett Wiles
2. Scott Baker
3. Kyle Borgman
4. Amanda Wing
5. Michael Archer

Winston Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Borgman
2. Greg Gokey
3. Rob Taylor
4. Jared Guinn
5. Chad White

Thunderbird Raceway
August 15, 2020

DIRTcar Supers:
1. Mike Vandermark Jr.
2. Rich Neiser
3. Andy Sprague
4. Tom Sprague Jr.
5. Bill Bray

Neiser started 12th.

Crystal Motor Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. David Hilliker
2. Kyle Borgman
3. Taylor Wiles
4. Scott Baker
5. Amanda Wing

Borgman started ninth.

Silver Bullet Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Ron Bieri
2. Scott Moenaert
3. Keith Finkbeiner
4. Randy Radabaugh
5. Sam Russell

I-96 Speedway
August 14, 2020

DIRTcar Supers:
1. Scott Fisk
2. Rachel Carpenter
3. Justin White
4. Brad Wade
5. Ronnie Smith

Tri-City Motor Speedway
August 14, 2020

DIRTcar Supers:
1. Dona Marcoullier
2. David Hilliker
3. Chad Finley
4. Travis Stemler
5. Cody Bauer

Lapping all but three drivers, Marcoullier snapped Stemler's five-race winning streak, earning $3,000. ... Eric Spanger set fast time. ... The track hosts the DIRTcar Summer Nationals on Aug. 21.

Winston Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Greg Gokey
2. Mike Vandermark Jr.
3. Kyle Borgman
4. Curits Roberts
5. Rich Neiser

Gokey earned $2,500. ... Borgman rallied from 15th.

Thunderbird Raceway
August 8, 2020

DIRTcar Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Rich Neiser
3. Tom Sprague Jr.
4. Bill Bray
5. Andy Sprague

VanderVeen started 12th and completed a two-victory weekend.

Crystal Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Michael Archer
2. Scott Baker
3. Sam Epling
4. Nick Ely
5. Megan Carpenter

Archer notched his second victory of the weekend; he won Friday at I-96 Speedway in Lake Odessa, Mich.

Silver Bullet Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Rob Westergard
2. Shawn O'Connor
3. Keith Finkbeiner
4. Adam Friend
5. Curtis O'Connor

I-96 Speedway
August 7, 2020

DIRTcar Supers:
1. Michael Archer
2. Brad Wade
3. Amanda Wing
4. Scott Fisk
5. Brad Harden

Winston Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Nick Kurtz
3. Rich Neiser
4. Kyle Borgman
5. Bill Bray

VanderVeen, who took the lead from Kurtz on the 10th lap, started fifth in the 18-car field. ... Rob Taylor scratched from the lineup. .... Bray started 10th.

Thunderbird Raceway
August 1, 2020

DIRTcar Supers:
1. Travis Stemler
2. Nick Kurtz
3. Ryan VanderVeen
4. Dona Marcoullier
5. Bill Bray

Earning $2,000, Stemler stretched his personal winning streak to four in a row while running a new Longhorn Chassis.

Merritt Speedway
August 1, 2020

DIRTcar Supers:
1. Chad Finley
2. David Hilliker
3. Brandon Thirlby
4. Andrew Terrill
5. David Mielke

Silver Bullet Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Rob Westergard
2. Shawn O'Connor
3. Adam Friend
4. Keith Finkbeiner
5. Curtis O'Connor

Crystal Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Michael Archer
2. Kyle Borgman
3. Garrett Wiles
4. Scott Baker
5. Jimmy Gallagher

Minnesota

Madison Speedway
August 29, 2020

 Unsanctioned Limiteds:
1. Brad Staples
2. Ross Bjerkeset
3. D.J. Tesch
4. Brady Mellendorf
5. Tony Croninger

Ogilvie Raceway
August 29, 2020

 WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Darrell Nelson
3. Jeffrey Massingill
4. Pat Doar
5. Marshall Fegers

Shaw earned $2,000. 

Viking Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Mikkelson
2. Scott Lehn
3. Rick Nelson
4. Greg Umlauf
5. Blake Saathoff

I-94 Sure Step Speedway
August 28, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Wolden
2. Larry Samuelson
3. Greg Umlauf
4. Brad Staples
5. Ryan Mikkelson

Hibbing Raceway
August 22, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Jeff Provinzino
2. Jay Kintner
3. Derek Vesel
4. Devin VanHouse
5. Keith Niemi

Provinzino started sixth.

Madison Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brad Staples
2. Marty Tirrel
3. Ross Bjerkeset
4. Tony Croninger
5. Keith Konold

Viking Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Rick Nelson
2. Zack Tysdal
3. Dustin Johanneck
4. Tony Robertson
5. Derek Quinn

I-94 Sure Step Speedway
August 21, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Dan Ebert
2. Shawn Kirwin
3. Jordan Tollakson
4. Cole Schill
5. Don Shaw

Ryan Mikkelson won the Limited Late Model feature.

Grand Rapids Speedway
August 20, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Zach Wohlers
2. Kyle Peterlin
3. Jeffrey Massingill
4. Jay Kintner
5. Jeff Provinzino

Hibbing Raceway
August 15, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Deven VanHouse
2. Jay Kintner
3. Ben Heinle
4. Derek Vesel
5. Kyle Peterlin

Madison Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Keith Konold
2. Kris Wilke
3. Tony Croninger
4. John Kaiser
5. Kyle Jensen

Viking Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Mikkelson
2. Dustin Johanneck
3. Greg Umlauf
4. Scott Zimmerman
5. Zack Tysdal

I-94 Sure Step Speedway
August 7, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Ryan Mikkelson
2. Cole Schill
3. Ben Wolden
4. Travis Saurer
5. Casey Meyer

Ben Wolden won the Limited Late Model feature. ... It was announced two days earlier that I-94's WISSOTA 100 was scrapped for 2020 because the state's coronavirus restictions limit crowds to 1,500 or fewer.

Hibbing Raceway
August 1, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Kyle Peterlin
2. Derek Vesel
3. Jay Kintner
4. Travis Budisalovich
5. Terry Lillo

Viking Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Mikkelson
2. Greg Umlauf
3. Dustin Johanneck
4. Richard Chasteen
5. Zack Tysdal

Madison Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brady Mellendorf
2. Keith Konold
3. Kris Wilke
4. Brad Staples
5. Kyle Jensen

Missouri

Randolph County Raceway
August 30, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Papich
2. Brennon Willard
3. Ashlee Lancaster
4. Richard Kimberling
5. Chase Breid

I-35 Speedway
August 29, 2020

 Unsanctioned Limiteds:
1. Kerry Davis
2. Larry Clawson
3. Gregg Truelove
4. Tommy Cordray
5. Mike Taylor Jr.

Lucas Oil Speedway
August 22, 2020

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Cole Henson
3. Brad Looney
4. Tucker Cox
5. Larry Ferris

Fennewald did all he could to repeat the track title, but Henson's runner-up finish secured his first crown. ... "I'm surprised my hair is not gray because I've been so stressed out this week," Henson said. "It's been an unbelievable season. I know we didn't get our win yet. We still have more (non-points) races to go. We were consistent all year and that's what it's all about.”

Federated Raceway at I-55
August 22, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jeff Herzog
2. Tim Manville
3. Rickey Frankel
4. Jeremy Conaway
5. Matt Bailey

I-35 Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kerry Davis
2. Paul Glendenning
3. Mike Taylor Jr.
4. Darek Wiss
5. Jon Binning

Monett Motor Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mooneyham
2. Jon Driskill
3. Nathan Wheeler
4. Brett Testerman
5. Glen Powell

Nevada Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jerry Morgan
2. Shannon Phillips
3. Jeremy Willard
4. John Willard
5. Foxie Sumner

Lake Ozark Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Curt Potter
2. Kaeden Cornell
3. Justin Russell
4. Todd McCoin
5. Matt Becker

Randolph County Raceway
August 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dewayne Kiefer
2. Dylan Hoover
3. Chase Breid
4. Derek Fetter
5. Ashlee Lancaster

I-35 Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kerry Davis
2. Tommy Cordray
3. Mike Taylor Jr.
4. Paul Glendenning
5. Dustin Thulin

Lucas Oil Speedway
August 15, 2020

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Todd Shute
3. Kaeden Cornell
4. Cole Henson
5. Tucker Cox

Fennewald went from third-to-first after a restart with four laps remaining and held off Todd Shute for the $1,000 prize. ... "I said I had to win tonight and Cole had to finish fourth or worse," Fennewald said of the track title chase. "I had to win the last two nights, I got to win out. You know what? I've gotta do whatever I gotta do to win races."

Monett Motor Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Blonde Bomber
2. Larry Bratti
3. Bobby Penney
4. Jon Driskill
5. Justin Mills

Nevada Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jerry Morgan
2. John Willard
3. Foxie Sumner
4. Cayden Campbell
5. Arley Orcutt

Randolph County Raceway
August 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Papich
2. Dylan Hoover
3. Jon Melloway
4. Dewayne Kiefer
5. Richard Kimberling

I-35 Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Taylor Jr.
2. Tommy Cordray
3. Paul Glendenning
4. Houston Johnson
5. Matthew Lance

Lake Ozark Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Todd McCoin
2. Derek Henson
3. Bobby Penney
4. Matt Becker
5. Richard Kimberling

Henson improved five positions. ... Polesitter Derak Wiss was the first retiree, finishing 12th.

Legit Speedway Park
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Hunter Gilmore
2. Scott Crigler
3. Austin Vincent
4. Kaleb Stolba
5. Joseph Long

Long rallied from 11th.

Monett Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Wells
2. Brian Williams
3. Brett Testerman
4. Eric Tinderholt
5. Ronnie Wheeler

I-35 Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Taylor Jr.
2. Darek Wiss
3. Kerry Davis
5. Gregg Truelove
5. Tommy Cordray

The polesitter Taylor took the lead from Wiss on the 17th lap. ... Cordray led the first 13 laps.

Monett Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Richard Shepler
2. Shawn Strong
3. Ryan Hendrix
4. Eric Tinderholt
5. Matthew Thulin

Nevada Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jerry Morgan
2. Bobby Penney
3. Foxie Sumner
4. Arley Orcutt
5. Bobby King

Lucas Oil Speedway
August 1, 2020

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Cole Henson
3. Dalton Imhoff
4. Larry Ferris
5. Larry Clawson

Fennewald regained the lead from Henson on the last-lap, the seventh lead change in 10 laps. ... "We've been off about the last five weeks. We've been horrible," Fennewald said. "We've struggled with some shock and spring issues and the driveshaft. We had the fire (in week one). I don't think we're gonna win the points this year, but we're gonna win the rest of the races."

Mississippi

Jackson Motor Speedway
August 29, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Tootie Arnold
2. Sid Scarbrough
3. Christopher Showah
4. Jeremy Idom
5. Kody Barber

Greenville Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Christopher Showah
2. Brent Dillon
3. Christopher McCool
4. Bubba Harrison
5. Ryan Colby

Magnolia Motor Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Randall Beckwith
2. Jamie Pickard
3. Jamie Tollison
4. Kyle Shaw
5. Garrett Smith

Pike County Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Kody Barber
2. Ronnie Graham
3. Tootie Arnold
4. Luke Bennett
5. Nick Gains

Crossroads MotorPark Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Cody Springer
2. Creighton Nelms
3. Luke Buckley
4. Tanner Mills
5. Jeff Daniel

Jackson Motor Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Shannon Lee
2. Sid Scarbrough
3. Chase Williams
4. Jason Henry
5. Bill Dunaway

Hattiesburg Speedway
August 21, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Ronnie Graham
2. Shannon Lee
3. Derek Smith

Crossroads MotorPark Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Matt Garble
(No other results available)

Whynot Motorsports Park
August 13, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Randall Beckwith
2. Joseph Joiner
3. Cody Smith
4. Jim McDuffie
5. Spencer Hughes

Beckwith earned $1,500.

Magnolia Motor Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Jeremy Shaw
2. Jamie Pickard
3. Spencer Hughes
4. Jamie Tollison
5. Bryant Marsh

Pike County Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Cole Cameron
2. Manny Falcon
3. Jeremy Idom
4. Kody Barber
5. Jason Michau

Greenville Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Brent Dillon
2. Christopher Showah
3. Jim Paxton
4. Anthony Andrews
5. Jonathan Bates

Dillon won on the same card as Ryan Colby's All Star Racing Series victory.

Jackson Motor Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
First feature
1. Sid Scarbrough
2. Jason Jarrell
3. Doug Sanchagrin
4. Shannon Lee
5. Jason Henry

Second feature
1. Doug Sanchagrin
2. Shannon Lee
3. Tootie Arnold
4. Jason Jarrell
5. Josh Thomas

Hattiesburg Speedway
August 7, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Ronnie Graham
2. Shannon Lee
3. Jeremy Idom
4. Noah Daspit
5. Scott Ladner

Greenville Speedway
August 1, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Peter Hazzard
2. Christopher Showah
3. Bubba Harrison
4. Anthony Andrews
5. Brent Dillon

Pike County Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Chad Thrash
2. Manny Falcon
3. Dwight Falcon
4. Cole Cameron
5. Terry Wilson

Noah Daspit won the Crate feature and Kody Barber won a makeup Crate feature (Scott Ladner was second in both races).

Whynot Motorsports Park
August 1, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Randall Beckwith
2. Jamey Boland
3. Cliff Ross
4. Josh Thomas
5. Chris McElhenney

Brett White won the 602 Crate feature.

Montana

Big Sky Speedway
August 22, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Kelly Hample
2. Rob Mayea
3. Dan Henrikson
4. Lyndon Bolt
5. Lynn Amick

Hample started eighth. ... The previous night's winner Ty Hample was 11th.

Big Sky Speedway
August 21, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Ty Hample
2. Eric Mass
3. Lyndon Bolt
4. Kelly Hample
5. Timothy Ames

North Carolina

County Line Raceway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Russell Erwin
2. Michael Rouse
3. Dustin Mitchell
4. Christian Joyner
5. Austin Holcombe

311 Motor Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Justin Williams
2. Cole Apple
3. Timmie Harrelson
4. Spencer Apple
5. Jamison McBride

Jamison McBride won the 602 Crate feature.

Friendship Motor Speedway
August 29, 2020

 Unsanctioned Limiteds:
1. Trever Cregger
2. Tommy Jones
3. Brandon O'Neil
4. Reid Windham
5. John Eller

Isaak Love won the 604 Crate feature over Steve Blackburn.

Tri-County Racetrack
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Deal
2. Levi Hicks
3. Daven Dilbeck
4. Randy Nichols
5. Kip Cochran

Carolina Speedway
August 28, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Timbo Mangum
2. Brandon Dockery
3. Jonathan Petrea
4. Jacob Houser
5. Gary Puckett

Halifax County Motor Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Gary Dillon
2. Mason Price
3. Michael Batten
4. Trevor Peoples
5. Joey Cascell

Dillon scored his first Late Model victory.

East Lincoln Motor Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jacob Houser
2. Jonathan Petrea
3. Chris Smith
4. Jason Womack
5. Carter Fischlein

311 Motor Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Williams
2. Mark Crowe
3. Spencer Apple
4. Jamison McBride
5. Dale Moore

Brandon Hall won the 602 Crate feature.

Carolina Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Timbo Mangum
2. Jacob Houser
3. Gary Puckett
4. Brandon Dockery
5. Jonathan Petrea

County Line Raceway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Rouse
(No other results available)

Rouse won a rain-shortened event.

East Lincoln Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jonathan Petrea
2. Jason Womack
3. Josh Harris
4. Cody Dellinger
5. Blane Huffman

Friendship Motor Speedway
August 8, 2020

Fastrak Crates:
1. Isaak Love
2. Benji Hicks
3. Steve Blackburn
4. Carson Ferguson
5. Jeffery Johnson

Nathan Walker won his third in a row in the 602 Crate division as racing went past midnight.

Carolina Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Gary Puckett
2. Jonathan Petrea
3. Justin Norman
4. Michael Lauffer
5. Tommy Knight

Tri-County Racetrack
August 7, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Kenny Collins
(No other results available)

Collins earned $1,500. ... Payton Freeman won the Limited Late Model feature and Drew Deaver won the Crate Late Model feature.

311 Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Justin Williams
2. Gary Mabe
3. Dale Moore
4. Cole Apple
5. Corey Almond

Williams earned $2,000. ... Jamison McBride won the 602 Crate feature.

Halifax County Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Joyner
2. Mason Price
3. J.P. Cascell
4. Cy Nelms Sr.
5. Trevor Peoples

Friendship Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Nathan Walker
2. Jordan Koehler
3. Chase McCormick
4. Dylan Watson
5. Andrew Durham

Walker won on the undercard of Robbie Emory's FUEL victory.

North Dakota

River Cities Speedway
August 28, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Strand
2. Tom Corcoran
3. Zach Naastad
4. Cole Schill
5. Casey Meyer

Nodak Speedway
August 9, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Cole Schill
2. Brody Troftgruben
3. Kelly Hample
4. Steven Pfeifer
5. Robert Hellebust

Schill earned $2,000 in the Breast Cancer Awareness special.

River Cities Speedway
August 7, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Brad Seng
2. Dustin Strand
3. Tom Corcoran
4. Lance Schill
5. Brody Troftgruben

Seng rallied from his ninth starting spot in the 20-car field.

Nebraska

Junction Motor Speedway
August 29, 2020

 IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Chris Buller
3. Micah Veleba
4. Denton Duncan
5. Jacob Kubicka

I-80 Speedway
August 28, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jake Jorgenson
2. Jake Bridge
3. Jacob Brown
4. Robbie Jorgenson
5. Brandon Saltzman

Jorgenson won on the undercard of the Malvern Bank Super Late Model Series victory for Tad Pospisil.

Off Road Speedway
August 28, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Zach Zentner
3. Chase Osborne
4. Matt Haase
5. Jim Johnson

Dumpert won on the opening night of the Bob Haase Memorial, the night before Tad Pospisil's Malvern Bank Series victory.

Junction Motor Speedway
August 22, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Les Siebert
3. Micah Veleba
4. Denton Duncan
5. Matt Buller

Off Road Speedway
August 22, 2020

IMCA Late Models:
1. Jon Haase
2. Nelson Vollbrecht
3. Ben Sukup
4. Robert Osborne
5.o Chase Osborne

I-80 Speedway
August 21, 2020

NASCAR Late Models:
1. Bill Leighton Jr.
2. John Anderson
3. Ben Schaller
4. Andrew Kosiski
5. Brian Kosiski

Leighton overtook Anderson and led the final six laps. ... Jake Bridge won the Limited Late Model feature.

Off Road Speedway
August 15, 2020

IMCA Late Models:
1. Ben Sukup
2. Robert Osborne
3. Cory Dumpert
4. Chase Osborne
5. Matt Haase

Boone County Raceway
August 14, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Jim Johnson
3. Greg Krohn
4. Chad Briese
5. Nelson Vollbrecht

Dumpert added to the IMCA points lead.

Off Road Speedway
August 8, 2020

IMCA Late Models:
1. Eric Vanosdall
2. Ben Sukup
3. Nelson Vollbrecht
4. Chase Osborne
5. Matt Haase

The fifth-starting Vanosdall took the lead from Devin Johnson on the 11th lap. ... Sukup started ninth. ... Matt Haase started on the pole and led a single lap. ... Jon Haase led laps 2-8. ... Johnson led laps 9-11 before retiring.

Junction Motor Speedway
August 8, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Zach Zentner
3. Matt Buller
4. Tom Svoboda
5. Micah Veleba

Dumpert won on the undercard of Justin Zeitner's Malvern Bank Super Late Model Series victory.

Boone County Raceway
August 7, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Greg Krohn
3. Zach Zentner
4. Nelson Vollbrecht
5. Alex Banks

Dumpert started 11th.

I-80 Speedway
August 7, 2020

NASCAR Late Models:
1. Ben Schaller
2. Bill Leighton Jr.
3. Josh Krug
4. Andrew Kosiski
5. Charlie McKenna

Kale Kosiski won the Limited Late Model feature.

Junction Motor Speedway
August 1, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Les Siebert
3. Micah Veleba
4. Zach Zentner
5. Alex Banks

Off Road Speedway
August 1, 2020

IMCA Late Models:
1. Ben Sukup
2. Jon Haase
3. Matt Haase
4. Chase Osborne
5. Devin Johnson

New Hampshire

Rumtown Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kelly Miller
2. Toby Stark
3. Scott Heath
4. Carl Eldridge
5. Bradley Shanks

New York

Genesee Speedway
August 29, 2020

RUSH Crates:
1. Jason Genco
2. Beamer Guzzardi
3. Jimmy Johnson
4. Steve Dixon
5. Austin Fugle

Genco took the lead on a lap-six restart from Beamer Guzzardi and cruised to his first victory at the third-mile oval since 2018. ... Jimmy Johnson wrapped up the division title.

Genesee Speedway
August 22, 2020

RUSH Crates:
1. Paul Grigsby
2. Beamer Guzzardi
3. Dustin Waters
4. Jimmy Johnson
5. Jeremy Wonderling

“When you start up front you have to capitalize on your opportunity because it’s not like you can win every night,” Grigsby said. “These guys are so good and it can be hard to come from deep in the pack.”

Genesee Speedway
August 15, 2020

RUSH Crates:
1. Jimmy Johnson
2. J.J. Mazur
3. Dave DuBois
4. Brian Kotarski
5. Paul Grigsby

“This car likes winning and so do I,” Johnson said after his fourth 2020 victory. “The car was great everywhere but there was bite down on the bottom of turn three where I could just set the car and it would stick.” ... Johnson took the lead from Tim Schram on the 10th lap.

Woodhull Raceway
August 15, 2020

RUSH Crates:
1. Steve LeBarron
2. Jason Knowles
3. John Waters
4. Chris Flemming
5. Kurt Stebbins

Genesee Speedway
August 8, 2020

RUSH Crates:
1. Austin Hauser
2. Dave DuBois
3. Doug Ricotta
4. Tim Schram
5. T.J. Downs

Hauser scored his first career victory. ... Four frontunners — Paul Grigsby, Jimmy Johnson, J.J. Mazur and Alan Chapman — tangled amid traffic, and Hauser got through unscathed. ... “When everyone wadded up I just wanted to miss J.J. and then was praying nobody came in to the back of me," Hauser said. "I had no idea what position I would be in.”

Woodhull Raceway
August 1, 2020

RUSH Crates:
1. Jason Knowles
2. John Waters
3. Jeremy Wonderling
4. Steve LeBarron
5. Chris Fleming

Ohio

Wayne County Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Supers:
1. J.R. Gentry
2. Mitch Caskey
3. Justin Chance
4. Brad Malcuit
5. Larry Bellman

Gentry's victory locked up the division title. ... He needed to finish fourth or better to clinch the title. ... Ryan Markham led the first 12 laps but slowed with a broken belt.

Portsmouth Raceway Park
August 29, 2020

 Unsanctioned Supers:
1. Robby Hensley
2. Kody Evans
3. Brandon Fouts
4. Kenny Christy
5. Shannon Thornsberry

Winning a back-and-forth duel with Evans, Hensley notched his first Portsmouth victory. ... Fouts, the night's fast qualifier, rallied from his 15th starting spot. ... Shane Bailey won the Limited Late Model feature.

Oakshade Raceway
August 22, 2020

DIRTcar Supers:
1. Steve Kester
2. Casey Noonan
3. Steve Miller
4. Bob Mayer
5. Dusty Moore

With his $2,000 victory, Kester moved into the division points lead as Jake Rendel (10th) slipped to third behind Kester and Casey Noonan. ... Rendel was running in the top five when he got into a tangle, then retired before halfway.

Wayne County Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Mitch Caskey
2. Brad Malcuit
3. J.R. Gentry
4. Todd Brennan
5. Larry Bellman

Caskey led all the way from outside the front row. ... Polesitter Justin Chance was running second when he climbed the turn-two guardrail and his car rolled over, drawing a red flag. No injuries were reported.

Attica Raceway Park
August 21, 2020

DIRTcar Supers:
1. Matt Miller
2. Mike Bores
3. Matt Irey
4. Devin Shiels
5. Larry Bellman

“I didn’t know where to run to be honest. The track’s been a little different each time we’ve been here. I felt OK but not awesome," Miller said after winning in a Rick DeLong-owned car. "A big shout out to Matt Carmody. We blew up our motor a couple weeks ago. He owns Jon Henry’s car but he was nice enough to let us borrow a motor.”

Raceway 7
August 21, 2020

RUSH Crates:
1. John Waters
2. Matt Latta
3. Darrell Bossard
4. Josh Ferry
5. Bud Watson

Waters won in his Raceway 7 debut, holding off Latta at the checkers by six-hundredths of a second.

Hilltop Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Freddie Carpenter
2. Dave Hornikel
3. Rick Mardis
4. Cody Rogers
5. George Lee

Corey Conley led the first three laps before mechanical woes forced him out, handing the lead to Carpenter.

Oakshade Raceway
August 15, 2020

DIRTcar Supers:
1. Steve Kester
2. Casey Noonan
3. Jake Rendel
4. Devin Shiels
5. David Mielke

Bomber driver Terry Rushlow started on the pole of his first-ever Late Model feature; he ran second most of the way but got caught up in a lap-21 caution. ... Matt Lindsey got upside down in a first-lap pileup; he wasn't hurt. ... Noonan started ninth. ... Kester, who took the lead on a lap-eight restart, drew within six points of Jake Rendel in the title chase.

Wayne County Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. Mike Bores
3. Brad Malcuit
4. Shane McLoughlin
4. Larry Bellman

J.R. Gentry was dominating when a broken balljoint sent his car over the turn-two banking and into the retaining tires, handing the lead to Markham. ... Mitch Caskey fell out running second on the 12th lap. ... Malcuit and Bellman tangled on the initial start but retained their spots.

Raceway 7
August 14, 2020

RUSH Crates:
1. Darrell Bossard
2. Kyle Zimmerman
3. Jason Genco
4. Breyton Santee
5. Josh Ferry

Bossard overtook Zimmerman mid-race and earned his first 2020 victory.

Hilltop Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Rick Mardis
2. Corey Conley
3. Brandon Francis
4. George Lee
5. Ryan Markham

Mardis got his first victory of the season. ... Dave Hornikel set fast time and finished seventh.

Wayne County Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Mitch Caskey
3. Ryan Markham
4. J.R. Gentry
5. Justin Chance

Drown took the lead from Brad Malcuit on the 10th lap. ... Cody Scott spun out of fourth on lap 18. ... Malcuit ended up losing a wheel on thewhite flag, setting up a final dash to the finish.

Oakshade Raceway
August 8, 2020

DIRTcar Supers:
1. Chris Keller
2. Devin Shiels
3. Ryan Missler
4. Mike Bores
5. Jake Rendel

Keller won for the second week in a row, earning $1,500. ... Shiels pulled within two points of Rendel for the division points lead.

Midway Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Ronnie Mayle
2. Todd Brennan
3. Steve Prince
4. T.J. Watson
5. Gary Gellner

Portsmouth Raceway Park
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Kenny Christy
2. Brandon Fouts
3. Josh Hall
4. Kirk Phillips
5. Shannon Thornsberry

 

 

 

Christy advanced three positions over the final seven laps, overtaking Fouts heading for the white flag. ... Mike Meyers won the Limited Late Model feature.

Hilltop Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Brandon Francis
2. Corey Conley
3. Rick Mardis
4. Rick Conley
5. Dave Hornikel

Francis set fast time, won the first heat and fought off challenges from Conley for his first 2020 victory.

Attica Raceway Park
August 7, 2020

DIRTcar Supers:
1. Devin Shiels
2. Ryan Missler
3. Mike Bores
4. Larry Bellman
5. Ryan Markham

“We’ve been fast on the bottom," said Shiels, who earned his third victory of 2020 at Attica. "Seems like the track is usually on the top for the heats and then down to the bottom because there’s still some moisture there after the sprint cars."

Raceway 7
August 7, 2020

RUSH Crates:
1. Breyton Santee
2. Matt Latta
3. Cory Sines
4. Jason Genco
5. Darrell Bossard

Santee overtook Sines on the 10th lap for the winning pass.

Hilltop Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. Brandon Francis
3. J.R. Gentry
4. Rick Mardis
5. Dave Hornikel

Conley led all the way.

Oregon

Willamette Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Joey Tanner
2. James Slover
3. Jordan Wright
4. Kye Frick
5. Britton Donahoo

Trent Elliott led early before Tanner took control.

Coos Bay Speedway
August 29, 2020

 Unsanctioned Supers:
1. Preston Luckman
2. Brody Montgomery
3. Braden Fugate
4. Jason Johnson
5. Wayne Butler

Coos Bay Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Brody Montgomery
2. Preston Luckman
3. Braden Fugate
4. Wayne Butler
5. Hannah Robinson

Cottage Grove Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jimmy Whisler
2. Chuck Christian
3. Chad Groves
4. Willie Sutton
5. Bruce Rayburn Jr.

Whisler's car suffered damage in an early incident, but he took the lead on the 11th lap and raced to victory.

Willamette Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Joey Tanner
2. Randy Barley
3. Kye Frick
4. James Slover
5. Doug Elkins

Coos Bay Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Preston Luckman
2. Joey Tanner
3. Braden Fugate
4. Brody Montgomery
5. Trent Elliott

Luckman won the Tidal Wave 50.

Willamette Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Vahn Stone
2. Brian Winkler
3. Randy Barley
4. Dave Miller
5. Robert Mercer

Willamette hosted its first race of the season after being closed for coronavirus restrictions.

Cottage Grove Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Eston Whisler
2. McLain Beaudoin
3. Preston Luckman
4. Brian Smith
5. Mike Peters

Whisler, the son of veteran racer Jimmy Whisler, took the lead on the 11th lap in his Late Model debut.

Coos Bay Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Braden Fugate
2. Brody Montgomery
3. Jordan Wright
4. Jason Johnson
5. Jeremy Short

Cottage Grove Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jimmy Whisler
2. Chad Groves
3. Mark Wauge
4. Kye Frick
5. Brian Smith

Whisler took the lead on lap 21. ... McLain Beaudoin crossed the line second but was disqualified. ... Brian Smith piloted a Jerry and Mandee Casey-owned car.

Pennsylvania

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 30, 2020

Fastrak Crates:
1. Tanner Hauger
(No other results available)

The former winner street stock division, a 21-year-old from Uniontown, Pa., notched his first career Crate Late Model victory.

Eriez Speedway
August 30, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Mike Knight
2. Dave Hess Jr.
3. Max Blair
4. Matt Lux
5. Greg Oakes

Knight took the lead from Hess on the 17th lap. ... Max Blair won the Crate feature over Darrell Bossard.

Hummingbird Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jeremy Ohl
2. Mike Wonderling Jr.
3. Levi Sikora
4. Paul Kot
5. Garrett Mott

Selinsgrove Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Yoder
2. Jared Fulkroad
3. Mike Smith
4. Joe Lusk
5. Jim Yoder

Andrew Yoder earned $1,200 for his third Selinsgrove victory over the season and 10th overall.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
August 29, 2020

RUSH Crates:
1. Ben Policz
2. Tommy Schirnhofer
3. Cole Petrelle
4. Logan Zarin
5. Ben Scott

Policz started eighth.

Path Valley Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Sean Merkel
2. Taylor Farlling
3. James Lichliter
4. Wes Bonebrake
5. Randy Burkholder

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 23, 2020

Fastrak Crates:
1. Ryan Frazee
(No other results available)

Hidden Valley Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Billy Eash
2. Ryan Scott
3. Jon Lee
4. Darrell Bossard
5. Luke Hoffner

Denny Fenton led early before Jon Lee took control. ... Eash took the lead on the 11th lap and fought off Scott for his fourth victory of 2020. ... Josh Whetstone's car burst into flames, but he wasn't hurt.

BAPS Motor Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Troy Miller
2. Chase Billet
3. Shaun Miller
4. Joe Lusk
5. Dualton Bigler

Miller started sixth and earned a $2,500 victory.

Latrobe Speedway
August 22, 2020

Fastrak Crates:
1. Troy Shields
2. Dan Angelicchio
3. Clate Copeman
4. Braeden Dillinger
5. John Over

The pole-starting Shields earned $1,500 for his Ralph Davis Jr. Memorial victory. ... Angelicchio started 10th.

Hummingbird Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Paul Kot
2. Jeremy Ohl
3. Tyler Dietz
4. Jerry Redden
5. Hayes Mattern

Lernerville Speedway
August 21, 2020

DIRTcar Supers:
1. Michael Norris
2. Ken Schaltenbrand
3. Alex Ferree
4. Mike Pegher Jr.
5. Russ King

Colton Flinner was disqualified for the night for making contact with another driver during a preliminary caution period.

Thunder Mountain Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Matt Lux
2. Jared Miley
3. Wyatt Scott
4. Bob Dorman
5. Jeremy Ohl

Bradford Speedway
August 16, 2020

RUSH Crates:
1. Steve Dixon
2. Jeff Hoffman
3. Ward Schell
4. Scott Gurdak
5. Tim Schram

Eriez Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Chad Valone
2. John Volpe
3. Dave Hess Jr.
4. Darrell Bossard
5. Andy Boozel

Valone scored his first-ever feature victory in his first 2020 appearance at the track. ... Jeremy Wonderling won the Crate feature, earning $1,500 in the Nic Dit Trucking special.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
August 15, 2020

RUSH Crates:
1. Logan Zarin
2. Tommy Schirnhofer
3. John Mollick
4. Ben Policz
5. Jake Gunn

Leading all 20 laps, Zarin won his first Crate Late Model feature. ... Schirnhofer started ninth.

Hummingbird Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Kenny Schaffer
2. Doug Eck
3. Jeremy Ohl
4. Paul Kot
5. Chad McClellan

Port Royal Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
First feature
1. Devin Weyandt
2. Madeline Miller
3. Chase Billet
4. Kenny Yoder
5. Todd Snook

Second feature
1. Jared Fulkroad
2. Andy Anderson
3. Scott Palmer
4. Devin Hart
5. Craig Wagaman

Latrobe Speedway
August 15, 2020

Fastrak Crates:
1. Ryan Frazee
2. Troy Shields
3. Braeden Dillinger
4. Mike Cutbert
5. John Stockdale

Frazee led all the way.

Path Valley Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Wes Bonebrake
2. Randy Burkholder
3. Sean Merkel
4. Jakob Piper
5. Chaz Buchinsky

Lernerville Speedway
August 14, 2020

DIRTcar Supers:
1. Alex Ferree
2. Ken Schaltenbrand
3. Kyle Knapp
4. Joshua Powell
5. Colton Flinner

Clinton County Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Yoder
2. Joe Lusk
3. Kevin Probst
4. Matt Cochran
5. Mike Smith

Bedford Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Clinton Hersh
2. Greg "Spike" Moore
3. Brian Lowery
4. Donnie Farlling
5. Taylor Farlling

Hersh took advantage of three attempts to start the race to move up to a second starting spot.

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 9, 2020

Fastrak Crates:
1. Michael Duritsky
(No other results available)

Bedford Speedway
August 9, 2020

Unsanctioned Supers:
First feature
1. Jeff Rine
2. Chuck Clise
3. Tyler Horst
4. Nathan LaSalle
5. Wayne Johnson

Second feature
1. Jeff Rine
2. Tyler Horst
3. Chuck Clise
4. Wayne Johnson

Eriez Speedway
August 8, 2020

RUSH Crates:
1. Jason Genco
2. Matt Latta
3. Kyle Zimmerman
4. Scott Gurdak
5. Darrell Bossard

Inheriting the lead when Kyle Zimmerman was penalized for jumping a start, Genco won on the undercard of the ULMS-sanctioned Dick Litz Memorial. ... Several cautions slowed the action. ... A late flat tire knocked Breyton Santee from contention.

BAPS Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Tommy Slanker
2. Troy Miller
3. Ben Whitaker
4. Joe Lusk
5. Charles Potts

The fifth-starting Slanker overtook the pole-starting Whitaker after a lap-eight restart. ... Miller started 16th. ... Bobby Beard led the first eight laps before his car gave up, handing the lead to Whitaker.

Port Royal Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Gregg Satterlee
2. Roy Deese Jr.
3. Jeff Rine
4. Donald Lingo Jr.
5. Kyle Lee

Taking the lead from Deese with three laps remaining, Satterlee earned $2,544 in an event that drew a whopping 43 Super Late Models. .. Andy Haus started 24th and finished seventh.

Latrobe Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Mike Pegher Jr.
2. Matt Lux
3. Dan Angelicchio
4. Drake Troutman
5. Charles Powell Jr.

The fifth-starting Pegher earned $3,000. ... He overtook Angelicchio on the 20th lap. ... Braeden Dillinger won the Crate feature.

Path Valley Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Sean Merkel
2. Taylor Farlling
3. Randy Burkholder
4. Kyle Moser
5. Shyann Smith

Hummingbird Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Mike Wonderling Jr.
2. Damian Bidwell
3. Doug Eck
4. Jeremy Ohl
5. Garrett Mott

The event drew a track-record 146 race cars overall.

Lernerville Speedway
August 7, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jared Miley
2. Russ King
3. Drake Troutman
4. Mike Miller
5. Tyler Dietz

Miley overtook King on the 16th lap.

Thunder Mountain Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Damian Bidwell
2. Doug Eck
3. Chris Hackett
4. Ryan Scott
5. Greg Oakes

Doug Surra won the Limited Late Model feature.

Bedford Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg "Spike" Moore
(No other results available)

Bradford Speedway
August 6, 2020

RUSH Crates:
1. Steve Dixon
2. Jeremy Wonderling
3. Andy Michael
4. Jason Harmon
5. Ward Schell

Dixon won by one-thousandth of a second in a Thursday event. ... Dixon also won the pro mod feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 2, 2020

Fastrak Crates:
1. Ryan Frazee
(No other results available)

Braeden Dillinger won a makeup feature.

Bedford Speedway
August 2, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Clinton Hersh
2. Jim McBee
3. Matt Parks
4. Justin Weaver
5. Shawn Shoemaker

Hersh won unchallenged. ... John Seiler smashed in the inside frontstretch wall on lap 22, but he wasn't injured. ... Weaver started 12th. ... Heat winner Greg "Spike" Moore was an early retiree.

South Carolina

Cherokee Speedway
August 29, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryan Mullis
2. Layton Sullivan
3. Jacob Brown
4. Dillon Brown
5. Gray Parton

Sumter Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dalton Hodge
2. Derek Lane
3. Travis Stoner
3. Gene Kinard
5. David Pack

Laurens County Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Larry Timms
2. Nick Deitz
3. Frank Coates
4. Austin Watkins
5. Jimmy Taylor

Rod Tucker won the 602 Crate feature.

Lake View Motor Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Christian Thomas
3. Willie Milliken
4. Johnny Pridgen
5. Jeffery Johnson

Harrell became the sixth Late Model winner in seven 2020 races. ... Points leader Dustin Perritt and Dean Bowen were eliminated in first-lap incidents. ... A Matt Pridgen spin collected Zach Cox.

Lancaster Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Timbo Mangum
2. Kevin Godwin
3. Jonathan Hinson
4. Wes Helms
5. Chris Fite

Mangum also won the previous night at Carolina Speedway in Gastonia, N.C.

Lancaster Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Timbo Mangum
2. Mike Huey
3. Josh Harwell
4. Jonathan Hinson
5. Keith Woolford

Laurens County Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Bryson Harper
2. Ron Parker
3. Austin Watkins
4. Jimmy Taylor
5. Frank Coates

Rod Tucker won the City Chevrolet Thunder Series race.

Cherokee Speedway
August 22, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Gray Parton
2. Colby Quick
3. Bryan Mullis
4. Chris Steele
5. Tim Vance

Laurens County Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Larry Timms
2. Nick Deitz
3. Frank Coates
4. Austin Watkins
5. Matt Dean

Brad Rachels won the 602 Crate feature.

Sumter Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. David Duke
2. Derek Lane
3. Travis Sharpe
4. Banks Johnson
5. David Pack

Laurens County Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Deitz
2. Austin Watkins
3. Charlie Walker
4. Matt Dean
5. Landen Zakalowski

Rod Tucker won the 602 Crate feature.

Lake View Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Willie Milliken
3. Christian Thomas
4. Johnny Pridgen
5. Dustin Perritt

Sumter Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Mintz
(No other results available)

Laurens County Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Justin Simms
3. Austin Watkins
4. Jimmy Taylor
5. Mike Kernels

Rod Tucker won the 602 Crate feature.

South Dakota

Brown County Speedway
August 28, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Kent Arment
2. Cole Searing
3. Tyler McDonald
4. Curt Gelling
5. Chad Becker

Wagner Speedway
August 28, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Doug Tomka
2. Jared Hoerle
3. Eric Vanosdall
4. Brad Vogt
5. Gale Vogt

Casino Speedway
August 23, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Chad Williamson
2. David McDonald
3. Cole Searing
4. David Carlson
5. Trevor Anderson

Kyle Jensen won the Limited Late Model feature.

Dakota State Fair Speedway
August 22, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Chad Olsen
3. Scott Ward
4. Curt Kranz
5. Kent Arment

Brown County Speedway
August 21, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Tyler McDonald
2. Kent Arment
3. Cole Searing
4. David McDonald
5. Curt Kranz

Wagner Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jared Hoerle
2. Gale Vogt
3. Mike Babcock
4. Doug Tomka
5. Brad Vogt

The frontrunning Hoerle and Mike Babcock spun on the last lap in an incident with slower traffic. The leaders were given their spots back and Hoerle closed out the victory.

Casino Speedway
August 16, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Tyler McDonald
2. Morgan Ward
3. Ryan Engels
4. Chad Becker
5. David McDonald

Tyler McDonald concluded a two-victory weekend. ... Tony Croninger won the Limited Late Model feature.

Miller Central Speedway
August 15, 2020

WISSOTA Late Models:
1. David Carlson
2. Chad Becker
3. Cole Searing
4. Curt Gelling
5. Kelly Duffy

Miller Central Speedway
August 14, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Tyler McDonald
2. Cole Searing
3. Josh Skorczewski
4. David Carlson
5. Chad Becker

Wagner Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Doug Tomka
2. Brad Vogt
3. Gale Vogt
4. Mike Babcock
5. Jared Hoerle

Miller Central Speedway
August 8, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Curt Kranz
2. Josh Skorczewski
3. Dustin Arthur
4. Curt Gelling
5. Lyndon Bolt

Wagner Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brad Vogt
2. Lyndon Bolt
3. Gale Vogt
4. Jared Hoerle
5. Doug Tomka

Casino Speedway
August 2, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Tyler McDonald
2. Chad Becker
3. Ryan Engels
4. Denver Nickeson
5. Curt Kranz

Michael Winter won the Limited Late Model feature.

Miller Central Speedway
August 1, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Cole Searing
2. Chad Becker
3. Tyler McDonald
4. Josh Skorczewski
5. David McDonald

Searing notched his first Late Model victory.

Tennessee

I-75 Raceway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andy Picklesimer
2. Jerry Green
3. Mitchell Childress
4. Mike Price
5. Sammy Russell

Tazewell Speedway
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
2. Matthew Holt
3. Brian Shockley
4. Aaron Guinn
5. Austin Glass

Guinn was announced as the Limited Late Model champion, but an audit of the points two days later revealed a tie with Trammell. ... The tiebreaker was most victories and Trammel won with a 3-2 margin over Guinn.

Duck River Raceway Park
August 29, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Odeneal
2. Jordan Judge
3. Randy Gifford
4. Daniel Miller
5. Rory Lohr II

Odeneal wrapped up the track title. ... Christian Hanger (604) and Colton Roberts (602) won Crate features. .... Hanger scored his 10th overall victory of the season. ... Roberts also clinched a division title.

Volunteer Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Drew Kennedy
2. Cameron Weaver
3. Brad Lowe
4. Deke Waters
5. Brad Dyer

Fast qualifier Jensen Ford led the first 10 laps, but a broken fan blade and overheating engine ended his race, handing the lead to Kenney, who won on Fan Appreciation Night.

Clarksville Speedway
August 22, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jeremy Andreson
2. Larry Barber Jr.
3. Jake Little
4. Robert Ardry
5. Steven Stehle

Hunter Blackwell won the Crate feature.

Wartburg Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie King Jr.
2. Tim Damron
3. Dan Tipton
4. Glenn Vanover
5. Stacy Boles

Duck River Raceway Park
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brad Skinner
2. Matt Odeneal
3. Jordan Judge
4. Randy Gifford
5. Rory Lohr II

Brad Skinner (604) and Colton Roberts (602) won Crate races.

Thunderhill Raceway Park
August 22, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Oakley Johns
2. Jason Partin
3. Steve Maughan
4. Farrel Skelton
5. Logan Mize

Crate Racin’ USA:
1. Oakley Johns
2. Tyler Wood
3. Eric Hickerson
4. Justin Maxwell
5. Brock Hall

Wartburg Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie King Jr.
2. Mike Weeks
3. Dan Tipton
4. Stacy Boles
5. Shannon Elrod

Mountain View Raceway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jesse Lowe
2. Jason Manley
3. John Ownbey
4. Josh Collins
5. Barry Goodman

Camden Speedway
August 15, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Adam Ray
2. Joe Mike III
3. Jimmy Halford
4. Ben Garner
5. Donald Johns

Duck River Raceway Park
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. David Brannon
2. Corey Posey
3. Christian Hanger
4. Jerry Ashley
5. Joe Denby

Jadon Frame won the Limited Late Model feature. ... Christian Hanger (604) and Colton Roberts (602) won Crate features.

Smoky Mountain Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Skip Arp
2. Kyle Courtney
3. Austin Neely
4. Taylor Puckett
5. Jason Manley

The Hall of Famer Arp won on the undercard of Dale McDowell's Schaeffer's Iron-Man Late Model Series victory.

Volunteer Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Ross White
2. Shannon Emery
3. Tim Maupin
4. Rusty Ballenger
5. Nathan Martin

Before racing action, the country music group Shenandoah entertained the crowd with a concert.

Camden Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Joe Mike III
2. Ben Garner
3. Ronnie Cooper
4. Adam Ray
5. Dustin Rollins

Tazewell Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Aaron Guinn
2. Jason Trammell
3. Brian Shockley
4. Matthew Holt
5. Lynn Leach

Crossville Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andy Miller
2. Robby Mason
3. Michael Luna
4. Jeff Walker
5. Travis McDowell

Randy Weaver won the night's American Crate All-Star Series event.

Mountain View Raceway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ethan Hunter
2. Sylvan Schuette
3. Andy Miller
4. Ruben Mayfield
5. Barry Goodman

Unsanctioned Crates (602):
1. Jed Emert
2. Justin Cameron
3. Josh Walker
4. Matt Henderson
5. Aaron Watson

I-75 Raceway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Courtney
2. Jerry Green
3. Bobby Giffin
4. Jim Clark
5. Travis McDowell

Wartburg Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Weeks
2. Eddie King Jr.
3. Darrick York
4. Perry Delaney
5. Dan Tipton

Weeks led the final four laps as Tim Damron retired after leading most of the way.

Clarksville Speedway
August 1, 2020

DIRTcar Supers:
1. David Seibers
2. Richard Frost
3. Michael Seibers
4. Wendell Bratton
5. Charles Zimmerman

Richie Ary won the 602 Crate feature.

411 Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Josh Henry
3. Terry Poore
4. Layne Clifton
5. Ross White

Zach Sise took the checkers first but was disqualified for a postrace incident in the pits with another competitor. ... “Sometimes it pays to just be patient and stay out of trouble,” Lowe said after his 10th victory of 2020. ... Jeremy Broome won the 602 Crate feature.

Tazewell Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
2. Brian Smith
3. Steve Smith
4. Aaron Guinn
5. John Llewellyn

Duck River Raceway Park
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Odeneal
2. Jadon Frame
3. Randy Gifford
4. Jimmy Nowlin
5. Jordan Judge

Oakley Johns (604) and Freddie Smith (602) won Crate features.

Texas

Big O Speedway
August 29, 2020

DIRTcar Supers:
1. Kaden Honeycutt
2. Jim Moon
3. Mike Fenton
4. Dylan Glass
5. Trey Langley

I-37 Speedway
August 29, 2020

 Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brzozowski
2. Frank Okruhlik
3. Matt Fox
4. Alton Fambro
5. Harold Marcx

Big O Speedway
August 22, 2020

DIRTcar Supers:
1. Dylan Glass
2. Mike Benton
3. Joe Sheddan
4. Trey Langley5. Troy Tindall

Glass rallied from his ninth starting spot.

Big O Speedway
August 15, 2020

DIRTcar Supers:
1. Dylan Glass
2. Jim Moon
3. Gary Lowe
4. Sloppy Hogg
5. Mike Fenton

I-37 Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Okruhlik
2. Jamie Campbell
3. Jason Kelly
4. Trey Votion
5. Matt Fox

Big O Speedway
August 8, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jim Moon
2. Dylan Glass
3. Kara Langley
4. Ron Sprayue
5. Troy Tindall

South Texas Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Landon Farquer
2. James Parks III
3. Pete Arce
4. Howie Marcx
5. Jeff Markert

Big O Speedway
August 1, 2020

DIRTcar Supers:
1. Sloppy Hogg
2. Mike Fenton
3. Trey Langley
4. Jim Moon
5. Gary Lowe

I-37 Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brzozowski
2. Marcus Mikulencak
3. Jamie Campbell
4. Landon Sowder
5. Trey Votion

“If someone stuck their nose in there I could have gone a little harder, " Brzozowski said. "The track was kind of technical tonight. There were some spots that were slick, spots where there was traction, rough in spots, smooth in others. I just kind of biding my time and trying not to over drive the car.” ... Frank Okruhlik broke running second.

Utah

Desert Thunder Raceway
August 29, 2020

 Unsanctioned Supers:
1. Scott Cimfl
2. Dakota Berry
3. Wyatt Howard
4. Matthew Ratzlaff
5. Michael Wright

Desert Thunder Raceway
August 28, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Dakota Berry
2. Scott Cimfl
3. Wyatt Howard
4. Michael Wright
5. Matthew Ratzlaff

Late Models returned to the track for the first time in 10 seasons.

Virginia

Natural Bridge Speedway
August 28, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Beachler
2. Justin Williams
3. Joey Leavell
44. Michael Alderman
5. Matt Whitten

Unsanctioned Crates:
1. Ronnie Martin Jr.
2. Tyler Hoy
3. Logan Roberson
4. B.J. Mongold
5. Ryan Adams

Ararat Thunder Raceway
August 28, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Brad Burkhart
2. Steve Blackburn
3. Teddy Musgrave
4. Jimmy Watson

Dylan Watson won the 602 Crate feature over Chase McCormick.

Winchester Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Allen Brannon
2. Kyle Lee
3. Dale Hollidge
4. Tyler Bare
5. Justin Weaver

Brannon, who took the lead from Jason Miller on the 17th lap,  earned $2,000 in the 30-lap Curtis Hershey Memorial. ... Transton Stone won the Crate Late Model feature over Devin Brannon.

Winchester Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. James Lichliter
2. Scott Palmer
3. Donnie Farlling
4. Andy Anderson
5. Jonathan DeHaven

"When I saw the 86 (of Palmer) come up on the scoreboard in second I knew I would have my hands full," Lichliter said, "but he ran me clean and we were able to come out on top." ... Allen Brannon won the Crate feature over his son Devin, who he overtook on the ninth lap. "That boy of mine is a heck of a racer and it sure was fun racing for the win with him here tonight," Allen Brannon said.

Natural Bridge Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Walker Arthur
2. Derrick Rankin
3. Justin Fulton
4. David Watts
5. Joey Leavell

Arthur also won the Crate feature over Ryan Adams.

Ararat Thunder Raceway
August 7, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dylan Watson
2. Brandon Hall
3. Justin Taylor
4. Andrew Durham
5. Randy Pfaff

Wisconsin

Shawano Speedway
August 29, 2020

 Unsanctioned Supers:
1. Chris Engels
2. Nick Anvelink
3. Ron Berna
4. Brett Swedberg
5. Luke Postl

Engels scored his first career Late Model victory. ... Troy Springborn had a rollover accident that heavily damaged his car (he wasn't injured). ... Brothers-in-law Springborn and Ron Berna are tied to the division lead going into the Sept. 5 points final.

Gondik Law Speedway
August 28, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Mike Prochnow
2. Travis Budisalovich
3. Deven VanHouse
4. Darrell Nelson
5. Derek Vesel

Prochnow overtook Budisalovich and grabbed the victory.

Mississippi Thunder Speedway
August 28, 2020

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Ryan Olson
3. Kyle Johnson
4. Joe Provinzino
5. Justin Sass

Hofer won on the undercard of Chad Simpson's $5,000 Dairyland Showdown victory.

Eagle River Speedway
August 25, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Marcus Dunbar
2. Jason Zdroik
3. Dustin White
4. Darren Dunbar
5. Ollie Schoonover

Dunbar wrapped the Crate and B-mod track titles.

Plymouth Dirt Track
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Justin Schmidt
2. Justin Ritchie
3. Tim Buhler
4. Turk Letizia
5. Brad Mueller

Schmidt secured his third track title. ... He made a third-to-first move around Joe Bongiono and Tim Buhler on th eighth lap and cruised the rest of the way. ... Turk Letizia led the title chase going into the main event, but Schmidt's victory overcame him.

Cedar Lake Speedway
August 22, 2020

USRA Limiteds:
1. Gavin Tarras
2. Johnny Emerson
3. Shaun Mann
4. Kyle Johnson
5. Michael Bruggeman

Tarras won the undercard of James Giossi's $5,000 Late Model victory.

Shawano Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Raddant
2. Troy Springborn
3. Brett Swedberg
4. Nick Anvelink
5. Chris Engels

Lafayette County Speedway
August 21, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jamie Pfeiffer
2. Jason Robbins
3. Steve Schueller
4. Brandon Leverington
5. John Squires

Cedar Lake Speedway
August 15, 2020

USRA Limiteds:
1. Lucas Peterson
2. Michael Bruggeman
3. Nick Panitzke
4. Josh Wahlstrom
5. James Kannegiesser

Plymouth Dirt Track
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Justin Schmidt
2. Tim Buhler
3. Turk Letizia
4. Justin Reed
5. Taylor Scheffer

Schmidt used lap traffic as a pick and jumped upstairs on the berm to get by leader Letizia and Buhler with eight laps remaining in the 25-lapper.

Shawano Speedway
August 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Raddant
2. Tom Naeyaert
3. Nick Anvelink
4. Justin Ritchie
5. Brett Swedberg

The high-running Raddant grabbed his first victory of the season in leading every lap from the pole.

Lafayette County Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jamie Pfeiffer
2. Jeff Parks
3. Steve Schueller
4. D.J. Sweet
5. John Squires

Mississippi Thunder Speedway
August 14, 2020

USRA Limiteds:
1. Joe Provinzino
2. Derek Nelson
3. Shaun Mann
4. Ryan Olson
5. Miranda Carlson

Provinzino earned $1,000 in the special event.

Cedar Lake Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jesse Glenz
2. A.J. Diemel
3. Darrell Nelson
4. Steve Laursen
5. Tyler McDonald

Glenz earned another $2,500, sweeping weekly Late Model action on USA Nationals weekend.

Plymouth Dirt Track
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Taylor Scheffler
2. Tim Buhler
3. Jim Schmidt
4. Justin Ritchie
5. Turk Letizia

Scheffler led every lap from the pole. ... Plymouth on Aug. 14 hosts a $4,200-to-win DiscountShopTowels.com Dirt Kings Tour event and a regular-season event on Aug. 15.

Shawano Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Brett Swedberg
2. Joel Bennett
3. Troy Springborn
4. Tom Naeyaert
5. Aaron Wickersheim

Cedar Lake Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jesse Glenz
2. James Giossi
3. A.J. Diemel
4. Jimmy Mars
5. Tyler McDonald

Glenz earned $2,500 on the undercard of the World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series USA Nationals prelims.

Lafayette County Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Robbins
2. Jamie Pfeiffer
3. Steve Schueller
4. D.J. Sweet
5. Ron Klein

Cedar Lake Speedway
August 6, 2020

USRA Limiteds:
1. Derek Nelson
2. Gavin Tarras
3. Barry Johnson
4. Mike Bruggeman
5. Joe Provinzino

Nelson grabbed his first feature victory on the undercard of the World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series event. ... Nelson drove Lance Hofer's backup car.

Eagle River Speedway
August 4, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Marcus Dunbar
(No other results available)

Plymouth Dirt Track
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Turk Leitizia
2. Justin Schmidt
3. Brad Mueller
4. Tim Buhler
5. Glen Blanke

Cedar Lake Speedway
August 1, 2020

USRA Limiteds:
1. Josh Wahlstrom
2. Shaun Mann
3. Miranda Carlson
4. Gavin Tarras
5. Lucas Peterson

Shawano Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Ron Berna
2. Nick Anvelink
3. Joel Bennett
4. Tom Naeyaert
5. Brett Swedberg

West Virginia

Elkins Raceway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Shane Hitt
2. Mike Pegher Jr.
3. Billy Holbert
4. Kyle Thomas
5. Bob Gordon

Runner-up Mike Pegher Jr. was fielding the Bobby Lake Motorsports ride formerly driven by Michael Lake. ... Brent Trimble won the Crate feature.

I-77 Speedway
August 22, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Tyler Evans
2. Harold Redman Jr.
3. Kenney Newhouse
4. Zach Hill
5. Robbie Bostic

Corey DeLancey won the Steel Block Late Model Series feature.

Beckley Motorsports Park
August 22, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Henry Hornsby III
2. Patrick Salori
3. Teddy Stover
4. Mark Lester
5. Jim Rader

Ohio Valley Speedway
August 21, 2020

DIRTcar Supers:
1. Ronnie Mayle
2. Tyler Evans
3. Harold Redman Jr.
4. Kevin Smith
5. Tyler Stutler

The $3,000-to-win Keith Barker Memorial is scheduled for Aug. 28.

Ohio Valley Speedway
August 14, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Colten Burdette
2. Ronnie Mayle
3. Andy Bond
4. Henry Hornsby III
5. K.C. Burdette

Freddie Carpenter led early but jumped the cushion, handing the lead to Mayle. ... Burdette took the lead and victory from Mayle.

Elkins Raceway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Billy Holbert
2. Joe Petyak
3. Troy Frazier
4. Chad Tasker
5. Nick Tressler

Tyler Riggs won the Crate feature over Trey Watson.

I-77 Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Carpenter
2. Zach Milbee
3. Mike Foggin
4. Boz Daugherty
5. Mike Taylor

Carpenter won on the same card as Brent Trimble's Fastrak Racing Series victory for Crate Late Models.

Tyler County Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Shawn Jett
2. Tyler Evans
3. Derek Doll
4. Travis Brown
5. Brian Baumberger

Jett won his second straight feature and third overall. ... He's the division's only repeat winner at the Middlebourne, W.Va., oval.

Beckley Motorsports Park
August 8, 2020

Unsanctioned Crates:
1. T.J. Salango
2. Patrick Solari
3. Teddy Stover
4. Samuel Bryant
5. Jeff Wolford

Salango won on the undercard of Zack Dohm's $7,500 Super Late Model victory.

Ohio Valley Speedway
August 7, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Freddie Carpenter
2. Tyler Evans
3. Tyler Carpenter
4. Ronnie Mayle
5. K.C. Burdette

Carpenter won on the same card as Henry Hornsby III's Fastrak Racing Series victory for Crate Late Models.

Wyoming

Sheridan Speedway
August 23, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Lyndon Bolt
3. Rob Mayea
4. Lynn Amick
5. Ty Hample

Gillette Thunder Speedway
August 22, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Eddie Kirchoff
2. Teresa Schuler
3. Steven Gerber

Gillette Thunder Speedway
August 8, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Eddie Kirchoff
2. Teresa Schuler
3. Dan Henrikson
4. Richard Haberstroh
5. Tim Gerber

Gillette Thunder Speedway
August 1, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Steven Gerber
2. Teresa Schuler
3. Jim Hawkins
4. Tim Gerber
5. Eddie Kirchoff

Manitoba

Red River Co-op Speedway
August 27, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Shane Edginton
2. Aaron Turnbull
3. Kevin Sexton
4. Ryan Kereluk
5. Ward Imrie

Red River Co-op Speedway
August 6, 2020

WISSOTA Late Models
1. Shane Edginton
2. Mike Balcaen
3. Jesse Teunis
4. Bill Mooney
5. Ryan Kereluk

Ontario

Brighton Speedway
August 29, 2020

RUSH Crates:
1. Brandon Mowat
(No other results available)

Mowat outdueled Adam Nayler early in the 30-lapper, winning the long-awaited season opener.

Saskatchewan

Estevan Motor Speedway
August 2, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Shane Edginton
2. Aaron Turnbull
3. Mike Balcaen
4. Ryan Kereluk
5. Jesse Teunis

Edginton completed a sweep of the Western Canadian Late Model Nationals.

Estevan Motor Speedway
August 1, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Shane Edginton
2. Aaron Turnbull
3. Mike Balcaen
4. Jim Harris
5. David Smith

Edginton won the opening night of the Western Canadian Late Model Nationals, an event drawing several Late Model drivers who've been prevented from competing across the border because of coronavirus restrictions.

Search for results

advertisement
Sponsor 718
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728