Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1502390343.jpg
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508170756.gif

History

USA Nationals

2017

Aug. 5 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Don O'Neal, Martinsville, Ind., $50,000

2. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

3. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

4. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

7. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

8. Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill.

9. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

10. Brian Shirley, Chatham, Ill.

11. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

12. Devin Moran, Dresden, Ohio

13. Chris Simpson, Oxford, Iowa

14. Jason Feger, Bloomington, Ill.

15. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

16. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

17. Morgan Bagley, Longview, Texas

18. Matt Furman, Portland, Ore.

19. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

20. Eric Wells, Hazard, Ky.

21. Chris Madden, Gray Court, S.C.

22. Brent Larson, Lake Elmo, Minn.

23. Darrell Lanigan, Union, Ky.

24. Tyler Erb, New Waverly, Texas

25. Kyle Bronson, Brandon, Fla.

26. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

27. Rick Eckert, York, Pa.

28. Billy Moyer, Batesville, Ark.

Lap leaders: Owens 1-7; Marlar 8-53, 55-57; O'Neal 54, 58-100

Fast qualifier (among 41 cars): Shirley, 13.470 seconds

Heat race winners: Clanton, Owens, Wells, Robinson

Dash winner: Marlar

Consolation winners: Bronson, Bloomquist

Provisional starters: Frank, Bagley, McDowell, Moyer

Preliminary feature winner: Madden

2016

Aug. 6 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Josh Richards, Shinnston, W.Va., $50,000

2. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

3. Eric Wells, Hazard, Ky.

4. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

5. Brian Shirley, Chatham, Ill.

6. Billy Moyer, Batesville, Ark.

7. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

8. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

9. Tyler Erb, New Waverly, Texas

10. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

11. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

12. Steve Francis, Ashland, Ky.

13. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

14. Lance Matthees, Winona, Minn.

15. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

16. Chase Junghans, Manhattan, Kan.

17. Boom Briggs, Bear Lake, Pa.

18. Gordy Gundaker, St. Charles, Mo.

19. Brandon Overton, Evans, Ga.

20. Chad Simpson, Mount Vernon, Iowa

21. Joey Coulter, Charlotte, N.C.

22. Jason Rauen, Farley, Iowa

23. Morgan Bagley, Longview, Texas

24. Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill.

25. Jason Feger, Bloomington, Ill.

26. Rick Eckert, York, Pa.

27. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

28. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

29. Mason Zeigler, Chalk Hill, Pa.

30. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

31. Jon Henry, Ada, Ohio

Lap leaders: Clanton 1-34; Richards 35-100

Fast qualifier (among 49 cars): Wells, 14.744 seconds

Heat race winners: Matthees, Zeigler, Wells, Clanton, Davenport, Richards

Dash winner: Clanton

Consolation winners: Rauen, Babb, McCreadie

Provisional starters: Frank, Bagley, Gundaker, Junghans, Erb, Coulter

Preliminary feature winner: Richards

2015

Aug. 1 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $50,000

2. Billy Moyer, Batesville, Ark.

3. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

4. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

5. Chase Junghans, Manhattan, Kan.

6. Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill.

7. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

8. Jason Feger, Bloomington, Ill.

9. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

10. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

11. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

12. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

13. R.C. Whitwell, Tucson, Ariz.

14. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

15. Morgan Bagley, Longview, Texas

16. Boom Briggs, Bear Lake, Pa.

17. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

18. Eric Wells, Hazard, Ky.

19. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

20. Chris Simpson, Oxford, Iowa

21. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

22. Brandon Overton, Evans, Ga.

23. Darrell Lanigan, Union, Ky.

24. Mitch McGrath, Waukesha, Wis.

25. Rodney Sanders, Happy, Texas

26. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

27. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

28. Jesse Stovall, Galena, Mo.

29. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

Lap leaders: Moyer 1; Erb 2-22; Davenport 23-100

Fast qualifier (among 47 cars): McGrath, 14.084 seconds

Heat race winners: Moyer, Erb, Feger, Owens, Junghans

Dash winner: Moyer

Consolation winners: Wells, Sanders, Mars

Provisional starters: Clanton, McCreadie, Lanigan, Stovall, Bloomquist

Preliminary feature winner: Davenport

2014

Aug. 2 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Owens, Newport, Tenn., $50,000

2. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

3. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

4. Steve Francis, Ashland, Ky.

5. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

6. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

7. Jason Feger, Bloomington, Ill.

8. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

9. Billy Moyer, Batesville, Ark.

10. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

11. Darrell Lanigan, Union, Ky.

12. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

13. Eric Wells, Hazard, Ky.

14. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

15. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

16. Rick Eckert, York, Pa.

17. Morgan Bagley, Longview, Texas

18. Jordan Yaggy, Rochester, Minn.

19. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

20. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

21. Nick Anvelink, Bonduel, Wis.

22. Mason Zeigler, Chalk Hill, Pa.

23. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

24. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

25. Chase Junghans, Manhattan, Kan.

26. Chris Simpson, Oxford, Iowa

27. Ryan Unzicker, El Paso, Ill.

28. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

Lap leaders: Owens 1-16, 37-78, 87-93, 95-100; Mars 17-36; Pierce 79-86, 94

Fast qualifier (among 50 cars): Zeigler, 14.002 seconds

Heat race winners: Feger, Davenport, McCreadie, Pierce, Yaggy, Owens

Dash winner: Owens

Consolation winners: Diemel, Junghans

Provisional starters: Bagley, Frank, Eckert, Unzicker

Preliminary feature winner: Mars

2013

Aug. 3 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Tim McCreadie, Watertown, N.Y., $50,000

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Darrell Lanigan, Union, Ky.

4. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

5. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

6. Chad Simpson, Mount Vernon, Iowa

7. Rick Eckert, York, Pa.

8. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

9. Billy Moyer, Batesville, Ark.

10. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

11. Eric Wells, Hazard, Ky.

12. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

13. Donnie Moran, Dresden, Ohio

14. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

15. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

16. Gregg Satterlee, Rochester Mills, Pa.

17. Jason Feger, Bloomington, Ill.

18. Dillon Wood, New Smyrna Beach, Fla.

19. Tim Fuller, Watertown, N.Y.

20. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

21. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

22. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

23. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

24. Chris Simpson, Oxford, Iowa

25. Morgan Bagley, Longview, Texas

26. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

27. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

28. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

Lap leaders: Diemel 1-53; McCreadie 54-100

Fast qualifier (among 53 cars): Moran, 14.815 seconds

Heat race winners: McCreadie, Richards, Diemel, Eckert, Pierce, Chad Simpson

Dash winner: McCreadie

Consolation winners: Chris Simpson, Wells

Last-chance winner: McDowell

Provisional starters: Frank, McCool, Bloomquist, Davenport

Preliminary feature winner: Sheppard

2012

Aug. 4 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Darrell Lanigan, Union, Ky., $50,000

2. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

3. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

4. Brian Shirley, Chatham, Ill.

5. Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill.

6. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

7. Clint Smith, Senoia, Ga.

8. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

9. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

10. Rick Eckert, York, Pa.

11. Scott James, Bright, Ind.

12. Chad Simpson, Mount Vernon, Iowa

13. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

14. Jason Feger, Bloomington, Ill.

15. Billy Moyer, Batesville, Ark.

16. Tyler Reddick, Corning, Calif.

17. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

18. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

19. Kent Robinson, Bloomington, Ind.

20. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

21. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

22. Ross Camponovo, Clarksdale, Miss.

23. Pat Doar, New Richmond, Wis.

24. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

25. Nick Anvelink, Bonduel, Wis.

26. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

27. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

Lap leader: Lanigan 1-100

Fast qualifier (among 53 cars): Chad Simpson, 13.270 seconds

Heat race winners: B. Smith, Babb, Lanigan, Moyer, Shirley

Dash winner: Heckenast

Consolation winners: Bloomquist, Clanton, Camponovo

Last-chance winner: Doar

Provisional starters: James, McCreadie, McCool

Preliminary feature winner: James

2011

Aug. 6 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Josh Richards, Shinnston, W.Va., $50,000

2. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

3. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

4. Jason Rauen, Farley, Iowa

5. Darrell Lanigan, Union, Ky.

6. Brian Shirley, Chatham, Ill.

7. Steve Francis, Ashland, Ky.

8. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

9. Chris Simpson, Oxford, Iowa

10. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

11. Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill.

12. Ronny Lee Hollingsworth, Northport, Ala.

13. Jason Feger, Bloomington, Ill.

14. Jared Hawkins, Fairmont, W.Va.

15. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

16. Jared Landers, Batesville, Ark.

17. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

18. Chad Simpson, Mount Vernon, Iowa

19. Austin Hubbard, Seaford, Del.

20. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

21. Rick Eckert, York, Pa.

22. Pat Doar, New Richmond, Wis.

23. Billy Moyer, Batesville, Ark.

24. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

25. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

26. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

Lap leaders: Rauen 1-77; Richards 78-100

Fast qualifier (among 54 cars): Rauen, 13.484 seconds

Heat race winners: Hollingsworth, Eckert, Chad Simpson, Richards, Rauen

Dash winner: Rauen

Consolation winners: Shirley, Feger

Last-chance winner: Doar

Provisional starters: Birkhofer, McCreadie, Clanton

Preliminary feature winner: Birkhofer

2010

Aug. 7 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $50,000

2. Billy Moyer, Batesville, Ark.

3. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

4. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

5. Will Vaught, Crane, Mo.

6. Steve Francis, Ashland, Ky.

7. Chris Simpson, Oxford, Iowa

8. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

9. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

10. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

11. Darrell Lanigan, Union, Ky.

12. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

13. Austin Hubbard, Seaford, Del.

14. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

15. Jason Feger, Bloomington, Ill.

16. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

17. Tim Fuller, Watertown, N.Y.

18. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

19. Matt Miller, Whitehouse, Ohio

20. Rick Eckert, York, Pa.

21. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

22. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

23. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

24. Chad Simpson, Mount Vernon, Iowa

25. Matt Lux, Franklin, Pa.

26. Clint Smith, Senoia, Ga.

Lap leaders: Lanigan 1, 20-31; O'Neal 2-19; Mars 32-59; Moyer 60-95; Bloomquist 96-100

Fast qualifier (among 51 cars): O'Neal, 14.167 seconds

Heat race winners: Richards, Lanigan, McCreadie, Francis, O'Neal

Dash winner: Lanigan

Consolation winners: M. Miller, Birkhofer

Last-chance winner: Fuller

Provisional starters: Davenport, Frank, Moyer

Preliminary feature winner: McCreadie

2009

Aug. 1 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis.

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Mars, Menomonie, Wis., $50,000

2. Tim Fuller, Watertown, N.Y.

3. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

4. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

5. Chris Madden, Gray Court, S.C.

6. Matt Miller, Whitehouse, Ohio

7. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

8. Jason Feger, Bloomington, Ill.

9. Chad Simpson, Mount Vernon, Iowa

10. Terry Phillips, Springfield, Mo.

11. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

12. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

13. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

14. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

15. Adam Hensel, Barron, Wis.

16. Clint Smith, Senoia, Ga.

17. Dustin Hapka, Grand Forks, N.D.

18. Nick Anvelink, Bonduel, Wis.

19. Rick Aukland, Zanesville, Ohio

20. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

21. Josh McGuire, Grayson, Ky.

22. Ashley Anderson, Eau Claire, Wis.

23. Justin Fegers, Mound, Minn.

24. Terry Casey, New London, Wis.

25. Scott James, Bright, Ind.

26. Chris Wall, Springfield, La.

Lap leaders: Fuller 1-56; Mars 57-100

Fast qualifier (among 63 cars): Feger, 13.922 seconds

Heat race winners: McCreadie, Fuller, B. Smith, Fegers, Casey, Hensel

Consolation winners: M. Miller, Phillips, Wall

Last-chance winner: Frye

Preliminary feature winner: Fuller

2008

Aug. 1 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis.

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $50,000

2. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

3. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

4. Billy Moyer, Batesville, Ark.

5. Will Vaught, Crane, Mo.

6. Darren Miller, Chadwick, Ill.

7. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

8. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

9. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

10. Jack Sullivan, Greenbrier, Ark.

11. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

12. Rick Hanestad, Boyceville, Wis.

13. Rodney Melvin, Benton, Ill.

14. Matt Miller, Whitehouse, Ohio

15. James Ward, Lettsworth, La.

16. Kerry Hansen, Spencer, Wis.

17. Rob Moss, Iowa City, Iowa

18. Adam Hensel, Barron, Wis.

19. Keith Foss, Winona, Minn.

20. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

21. Denny Eckrich, Tiffin, Iowa

22. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

23. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

24. Chris Simpson, Oxford, Iowa

25. Eric Pember, Pittsville, Wis.

Lap leaders: Moyer 1-26; Babb 27-33, 40-52; Birkhofer 34-39; McCreadie 53-70; Bloomquist 71-100

Fast qualifier (among 50 cars): Babb, 13.696 seconds

Heat race winners: Babb, Moyer, McCreadie, Van Wormer, M. Miller, Chris Simpson

Consolation winners: Sullivan, Hensel

Preliminary feature winners: Kaanta, B. Smith

2007

Aug. 4 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis.

Pos. Driver, hometown

1. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa, $50,000

2. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

3. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

4. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

5. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

6. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

7. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

8. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

9. Ashley Anderson, Eau Claire, Wis.

10. Justin Fegers, Mound, Minn.

11. Rick Hanestad, Boyceville, Wis.

12. Eric Pember, Pittsville, Wis.

13. Chad Simpson, Mount Vernon, Iowa

14. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

15. Billy Moyer, Batesville, Ark.

16. Billy Drake, Bloomington, Ill.

17. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

18. Michael England, Glasgow, Ky.

19. Terry Casey, New London, Wis.

20. Dave Cain, Corcoran, Minn.

21. Chris Simpson, Oxford, Iowa

22. Donnie Moran, Dresden, Ohio

23. Pat Doar, New Richmond, Wis.

24. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

25. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

26. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

Lap leaders: Casey 1-20; McCreadie 21-26; Pearson 26-52; Birkhofer 53-100

Fast qualifier (among 52 cars): Fegers, 13.375 seconds

Heat race winners: McCreadie, O'Neal, Owens, Simpson, Babb, Moyer

Dash winner: O'Neal

Consolation winners: Cain, Doar

Provisional starter: McDowell

2006

Aug. 5 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis.

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $50,000

2. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

3. Darren Miller, Chadwick, Ill.

4. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

5. Matt Miller, Whitehouse, Ohio

6. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

7. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

8. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

9. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

10. Kyle Berck, Marquette, Neb.

11. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

12. Brian Harris, Davenport, Iowa

13. Scott James, Bright, Ind.

14. Denny Eckrich, Tiffin, Iowa

15. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

16. Terry Casey, New London, Wis.

17. Donnie Moran, Dresden, Ohio

18. Justin Fegers, Mound, Minn.

19. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

20. Pat Doar, New Richmond, Wis.

21. Kerry Hansen, Spencer, Wis.

22. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

23. Lance Matthees, Winona, Minn.

24. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

Lap leaders: Birkhofer 1-69; Bloomquist 70-100

Fast qualifier (among 66 cars): Pearson, 13.345 seconds

Heat race winners: Birkhofer, Doar, Casebolt, Eckrich, Bloomquist, O'Neal

Consolation winners: Fegers, Moran

2005

Aug. 6 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Rossville, Ga., $40,000

2. Billy Moyer, Batesville, Ark.

3. Steve Francis, Ashland, Ky.

4. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

5. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

6. Rick Eckert, York, Pa.

7. Darren Miller, Chadwick, Ill.

8. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

9. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

10. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

11. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

12. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

13. Darrell Lanigan, Union, Ky.

14. Clint Smith, Senoia, Ga.

15. Chub Frank, Bear Lake, Pa.

16. Eric Jacobson, Seacliff Beach, Calif.

17. Kerry Hansen, Spencer, Wis.

18. Trent Follmer, Elk River, Minn.

19. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

20. Donnie Moran, Dresden, Ohio

21. John Blankenship, Williamson, W.Va.

22. Steve Isenberg, Marshfield, Wis.

23. Pat Doar, New Richmond, Wis.

24. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

Lap leaders: Moyer 1-35; McDowell 36-60

Fast qualifier (among 38 cars): Jacobsen, 13.435 seconds

Heat race winners: Richards, Moran, Francis, Eckert

Dash winners: Francis, Moyer

Consolation winners: Schlieper, Frank

Provisional starters: Blankenship, Isenberg

2004

Aug. 6 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (Xtreme)

Pos. Driver, hometown

1. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa $40,000

2. Donnie Moran, Dresden, Ohio

3. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

4. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

5. Kyle Berck, Marquette, Neb.

6. Matt Miller, Whitehouse, Ohio

7. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.Va.

8. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

9. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

10. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

11. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

12. Steve Ihm, Hazel Green, Wis.

13. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

14. Mike Goodremote, Sand Creek, Wis.

15. Darren Miller, Chadwick, Ill.

16. Ray Cook, Brasstown, N.C.

17. Ashley Anderson, Eau Claire, Wis.

18. Billy Drake, Bloomington, Ill.

19. John Anderson, Omaha, Neb.

20. Denny Eckrich, Tiffin, Iowa

21. Eric Pember, Pittsville, Wis.

22. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

23. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

24. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

Lap leaders: Mars 1-34, 39-44; Birkhofer 35-38, Birkhofer 45-60

Fast qualifier (among 55 cars): Moran, 13.713 seconds

Heat race winners: Moran, Shaver, Mars, Pearson, Carrier, Birkhofer

Dash winner: Carrier

Consolation winners: Drake, Smith

2003

Aug. 9 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (Xtreme)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $40,000

2. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

3. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

4. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

5. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

6. Rick Eckert, York, Pa.

7. Dale McDowell, Rossville, Ga.

8. Matt Miller, Whitehouse, Ohio

9. Steve Francis, Ashland, Ky.

10. Darren Miller, Chadwick, Ill.

11. Donnie Moran, Dresden, Ohio

12. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

13. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

14. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

15. Jeff Smith, Dallas, N.C.

16. Tom Nesbitt, Thunder Bay, Ontario

17. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

18. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

19. Steve Ihm, Hazel Green, Wis.

20. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

21. Randle Chupp, Troutman, N.C.

22. Pat Doar, New Richmond, Wis.

23. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

24. Tony Bahr, Eau Claire, Wis.

Lap leaders: Babb 1-3; Birkhofer 4-49; Bloomquist 50-75

Fast qualifier (among 45 cars): Mars, 13.665 seconds

Heat race winners: Babb, Eckert, Birkhofer, Bloomquist

Dash winner: Birkhofer

Consolation winners: Moran, Redetzke

Provisional starters: Chupp, Ihm

2002

Aug. 3 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UDTRA)

Pos. Driver, hometown

1. Rick Eckert, York, Pa., $40,000

2. Dale McDowell, Rossville, Ga.

3. Steve Francis, Ashland, Ky.

4. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

5. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

6. John Anderson, Omaha, Neb.

7. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

8. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

9. Rick Aukland, Zanesville, Ohio

10. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

11. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

12. Kerry Hansen, Spencer, Wis.

13. Shane Tankersley, Blue Ridge, Ga.

14. Darren Miller, Chadwick, Ill.

15. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

16. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

17. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

18. Brent Larson, Lake Elmo, Minn.

19. Billy Moyer, Batesville, Ark.

20. Randy Korte, Highland, Ill.

21. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

22. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

23. Randle Chupp, Troutman, N.C.

24. Matt Miller, Whitehouse, Ohio (disqualified; tech inspection)

Lap leaders: Bloomquist 1-22; Eckert 23-31, 93-100; McDowell 32-92

Fast qualifier (among 42 cars): Schlieper, 14.294 seconds

Heat race winners: Larson, Eckert, Bloomquist, McDowell

Consolation winners: Moyer, Babb

2001

Aug. 4 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UDTRA)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Rossville, Ga., $40,000

2. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

3. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

4. Steve Francis, Ashland, Ky.

5. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

6. Billy Moyer, Batesville, Ark.

7. Rick Eckert, York, Pa.

8. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

9. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

10. Ray Cook, Brasstown, N.C.

11. Marshall Green, Dalton, Ga.

12. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

13. Rick Aukland, Zanesville, Ohio

14. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

15. Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

16. Randy Korte, Highland, Ill.

17. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

18. Darren Miller, Chadwick, Ill.

19. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

20. Lance Matthees, Winona, Minn.

21. Terry Phillips, Springfield, Mo.

22. Eric Pember, Pittsville, Wis.

23. Steve Boley, West Liberty, Iowa

24. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

25. Billy Drake, Bloomington, Ill.

26. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

Lap leader: McDowell 1-100

Fast qualifier: Francis, 14.293 seconds

Heat race winners: Wallace, McDowell, Babb, Bloomquist

Consolation race winners: Schlieper, Drake

Provisional starters: Mars, Boley, Wildung, Pember

2000

Aug. 5 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UDTRA)

Pos. Driver, hometown

1. Davey Johnson, Greensburg, Pa. $40,000

2. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

3. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

4. Jimmy Mars, Elk Mound, Wis.

5. Steve Francis, Ashland, Ky.

6. Rick Aukland, Zanesville, Ohio

7. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

8. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

9. John Gill, Mitchell, Ind.

10. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

11. Ray Cook, Brasstown, N.C.

12. Rick Eckert, York, Pa.

13. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

14. Lance Matthees, Winona, Minn.

15. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

16. Kerry Hansen, Spencer, Wis.

17. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

18. Mike Gault, Gaffney, S.C.

19. Billy Moyer, Batesville, Ark.

20. Eric Pember, Pittsville, Wis.

21. Clayton Christenberry, Knoxville, Tenn.

22. Jim Bruggeman, St. Paul, Minn.

23. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

24. Dale McDowell, Rossville, Ga.

25. Steve Boley, West Liberty, Iowa

26. Donnie Moran, Dresden, Ohio

Lap leaders: Johnson 1, 14-100; Boley 2-13

Fast qualifier (among 50 cars): Babb, 14.130 seconds

Heat race winners: Johnson, Boley, Mars, Aukland

Consolation winners: Wallace, Pember

Provisionals: Gault, Christenberry, Redetzke, Bruggeman

1999

Aug. 7 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $40,000

2. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

3. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

4. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

5. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

6. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

7. Dale McDowell, Rossville, Ga.

8. Billy Moyer, Batesville, Ark.

9. Steve Francis, Ashland, Ky.

10. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

11. Terry Phillips, Springfield, Mo.

12. Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill.

13. Ray Cook, Brasstown, N.C.

14. Marshall Green, Dalton, Ga.

15. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

16. Brandon Ball, West Plains, Mo.

17. Lance Matthees, Winona, Minn.

18. Rick Eckert, York, Pa.

19. Russ Scheffler, Waukesha, Wis.

20. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

21. Clint Smith, Senoia, Ga.

22. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

23. Pat Doar, New Richmond, Wis.

24. Rick Aukland, Fargo, N.D.

25. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

26. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

Lap leaders: Eckert 1-80; Bloomquist 81-100

Fast qualifier (among 59 cars): Bloomquist, 14.297 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Smith, Arp, Babb, Eckert, Izzo

Consolation winners: Johnson, Schlieper

Last-chance winner: Doar

Provisional starters: Ball, Hartman

1998

Aug. 8 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Donnie Moran, Dresden, Ohio, $40,000

2. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

3. Steve Francis, Ashland, Ky.

4. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

5. Jimmy Mars, Elk Mound, Wis.

6. Dale McDowell, Rossville, Ga.

7. Rick Aukland, Fargo, N.D.

8. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

9. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

10. Rex Richey, Ringgold, Ga.

11. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

12. Billy Moyer, Batesville, Ark.

13. John Gill, Mitchell, Ind.

14. Donnie Barnhart, Little Rock, Ark.

15. Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill.

16. Bob Pierce, Danville, Ill.

17. Rick Eckert, York, Pa.

18. Kenny Merchant, Ruston, La.

19. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

20. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

21. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

22. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

23. Randle Chupp, Troutman, N.C.

24. Ray Cook, Brasstown, N.C.

25. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

26. Jack Boggs, Grayson, Ky.

Lap leaders: Moyer 1-12; Francis 13-24, 33-34; Frye 25-32, 38-50; Moran 51-100

Fast qualifier (among 74 cars): Bloomquist

1997

Aug. 9 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Rick Aukland, Fargo, N.D., $30,000

2. Donnie Moran, Dresden, Ohio

3. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

4. Rick Eckert, York, Pa.

5. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

6. Johnny Virden, Russellville, Ark.

7. Clint Smith, Senoia, Ga.

8. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

9. Dale McDowell, Rossville, Ga.

10. Jimmy Mars, Elk Mound, Wis.

11. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

12. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

13. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

14. Ray Cook, Brasstown, N.C.

15. Donnie Barnhart, Little Rock, Ark.

16. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

17. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

18. Craig Scott, Rosemount, Minn.

19. Pat Doar, New Richmond, Wis.

20. Terry Phillips, Springfield, Mo.

21. Billy Moyer, Batesville, Ark.

22. Lance Matthees, Winona, Minn.

23. Jim Curry, Norman, Ind.

24. Layne Meyer, West Union, Iowa

Lap leaders: Eckert 1-62; Bloomquist 63-82; Aukland 83-91, 99-100; Frye 92-98

Fast qualifier (among 55 cars): Aukland, 15.302

Heat race winners: Frye, Wallace, Virden, Eckert

Consolation winners: Egersford, McDowell

Provisional starters: Arp, Moran

1996

Aug. 10 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UMP)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Mars, Elk Mound, Wis., $29,000

2. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

3. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

4. Paul Gilberts, Sand Creek, Wis.

5. Lance Matthees, Winona, Minn.

6. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

7. John Gill, Mitchell, Ind.

8. Jerry Legatt, St. Cloud, Minn.

9. Jim Curry, Norman, Ind.

10. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

11. Billy Drake, Bloomington, Ill.

12. John Herrick, hometown unknown

13. Pat Doar, New Richmond, Wis.

14. Jack Boggs, Grayson, Ky.

15. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

16. Tom Nesbitt, Thunder Bay, Ontario

17. Larry Stockwell, Ellsworth, Wis.

18. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

19. Gary Webb, Bluegrass, Iowa

20. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

21. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

22. Rick Aukland, Fargo, N.D.

23. Billy Moyer, Batesville, Ark.

24. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

Lap leaders: Drake 1-6; Mars 7-14, 87-100; Frye 15-86

Fast qualifier (among 64 cars): Moyer, 14.421 seconds

Heat race winners: Drake, Mars, Gill, O'Neal, Aukland, Moyer

1995

Aug. 13 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UMP)

Pos. Driver, hometown

1. Jack Boggs, Grayson, Ky., $28,000

2. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

3. Jim Curry, Norman, Ind.

4. Lance Matthees, Winona, Minn.

5. John Gill, Mitchell, Ind.

6. Bob Pierce, Danville, Ill.

7. Steve Russell, Pontotoc, Miss.

8. Donnie Moran, Dresden, Ohio

9. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

10. Darrell Lanigan, Union, Ky.

11. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

12. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

13. Jon Kurshinsky, Eau Claire, Wis.

14. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

15. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

16. Johnny Virden, Russellville, Ark.

17. Paul Gilberts, Sand Creek, Wis.

18. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

19. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

20. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

21. Terry Eaglin, Versailles, Ind.

22. Kevin Gundaker, St. Charles, Mo.

23. Billy Moyer, Batesville, Ark.

24. Rick Aukland, Fargo, N.D.

Lap leaders: Aukland 1-9; Boggs 10-100

Fast qualifier (among 76 cars): Bloomquist, 14.659 seconds

Heat race winners: Matthees, Kurshinsky, Aukland, Curry, Eaglin, Boggs

Consolation winners: Kraft, Virden

1994

Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UMP)

Pos. Driver, hometown

1. Jack Boggs, Grayson, Ky., $20,000

2. Jim Curry, Norman, Ind.

3. Tom Nesbitt, Thunder Bay, Ontario

4. Steve Russell, Pontotoc, Miss.

5. Jimmy Mars, Elk Mound, Wis.

6. Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill.

7. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

8. Bob Pierce, Danville, Ill.

9. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

10. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

11. Rick Aukland, Fargo, N.D.

12. Tim Ludwigson, Bloomer, Wis.

13. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

14. Lance Matthees, Winona, Minn.

15. Donnie Moran, Dresden, Ohio

16. Bryan Dunaway, Reddick, Ill.

17. Dion Deason, Greenwood, S.C.

18. Chuck Nutzmann, New Richmond, Wis.

19. Andy Boos, hometown unknown

20. Paul Gilberts, Sand Creek, Wis.

21. Kevin Roderick, Palos Park, Ill.

22. Billy Moyer, Batesville, Ark.

23. Rick Kobs, Deer Park, Wis.

24. Steve Kosiski, Papillion, Neb.

1993

Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UMP)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $20,000

2. Jim Curry, Norman, Ind.

3. John Gill, Mitchell, Ind.

4. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

5. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

6. Steve Francis, Ashland, Ky.

7. Jack Boggs, Grayson, Ky.

8. Bob Hill, Randall, iowa

9. Bob Pierce, Danville, Ill.

10. Kevin Weaver, Gibson City, Ill.

11. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

12. Lance Matthees, Winona, Minn.

13. Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill.

14. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

15. Kerry Hansen, Spencer, Wis.

16. Ray Guss Jr., Milan, Ill.

17. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

18. Doug Ingalls, Longview, Texas

19. Kris Patterson, St. Johns, Mich.

20. Steve Kosiski, Papillion, Neb.

21. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

22. Rick Aukland, Fargo, N.D.

23. Larry Moore, Dayton, Ohio

24. Leslie Essary, Crane, Mo.

1992

Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UMP)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $20,000

2. Donnie Moran, Dresden, Ohio

3. Rick Aukland, Fargo, N.D.

4. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

5. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

6. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

7. Charlie Swartz, Lucasville, Ohio

8. Steve Kosiski, Papillion, Neb.

9. Lance Matthees, Winona, Minn.

10. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

(Complete finish unavailable)

1991

Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UMP)

Pos. Driver, hometown

1. Rick Aukland, Fargo, N.D. $8,000

2. Billy Moyer, Batesville, Ark.

3. Bob Pierce, Danville, Ill.

4. Steve Francis, Ashland, Ky.

5. Steve Kosiski, Papillion, Neb.

6. Jerry Redetzke, Eau Claire, Wis.

7. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

8. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

9. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

10. Eddie Pace, Clarksville, Tenn.

11. Gibby Steinhaus, Plainfield, Ind.

12. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

13. Todd Anderson, Amery, Wis.

14. Jim Curry, Norman, Ind.

15. Terry Phillips, Springfield, Mo.

16. Tom Nesbitt, Thunder Bay, Ontario

17. Larry Stockwell, Ellsworth, Wis.

18. Paul Gilberts, Sand Creek, Wis.

19. Lance Matthees, Winona, Minn.

20. Doug Wiggs, Amarillo, Texas

21. Steve Egersdorf, Lake Elmo, Minn.

22. Lyle Gehrke, hometown unknown

23. Marty Horton, Ashland, Ky.

24. Mike Nutzmann, New Richmond, Wis.

1990

Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (UMP)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark. $8,000

2. Rick Aukland, Fargo, N.D.

3. Jim Curry, Norman, Ind.

4. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

5. Lance Matthees, Winona, Minn.

6. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

7. Tom Hearst, Wilton, Iowa

8. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

9. Steve Francis, Ashland, Ky.

10. Kerry Hansen, Spencer, Wis.

11. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

12. Tom Nesbitt, Thunder Bay, Ontario

13. Leon Plank, Eau Claire, Wis.

14. Gibby Steinhaus, Plainfield, Ind.

15. Kevin Gundaker, St. Charles, Mo.

16. Duane Mahder, Eau Claire, Wis.

17. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

18. Ron Schreiner, Eleva, Wis.

19. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

20. John Provenzano, Marseilles, Ill.

21. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

22. Jim Bruggeman, St. Paul, Minn.

23. Terry Phillips, Springfield, Mo.

24. Todd Anderson, Amery, Wis.

25. Paul Gilberts, Sand Creek, Wis.

26. Larry Prochnow, Menomonie, Wis.

1989

Aug. 12 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark. $14,000

2. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

3. Donnie Moran, Dresden, Ohio

4. Charlie Swartz, Lucasville, Ohio

5. John Provenzano, Marseilles, Ill.

6. Terry Phillips, Springfield, Mo.

7. Steve Francis, Ashland, Ky.

8. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

9. Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa

10. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

11. Leon Plank, Eau Claire, Wis.

12. Tony Cardin, Greenbrier, Ark.

13. Kevin Gundaker, St. Charles, Mo.

14. Tom Nesbitt, Thunder Bay, Ontario

15. Steve Egersdorf, Lake Elmo, Minn.

16. Gibby Steinhaus, Plainfield, Ind.

17. Rick Aukland, Fargo, N.D.

18. Mike Botzek, Princeton, Minn.

19. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

20. Don Hobbs, Whiteland, Ind.

21. Todd Anderson, Amery, Wis.

22. Kevin Thompson, Grand Forks, N.D.

23. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

24. Jon Kurshinsky, Eau Claire, Wis.

1988

Aug. 20 - Cedar Lake Speedway, New Richmond, Wis. (WoO)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $12,000

2. Donnie Moran, Dresden, Ohio

3. Larry Phillips, Springfield, Mo.

4. Rick Aukland, Fargo, N.D.

5. Ken Essary, Cape Fair, Mo.

6. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

7. Tom Nesbitt, Thunder Bay, Ontario

8. Pete Parker, Kaukauna, Wis.

9. Charlie Swartz, Lucasville, Ohio

10. Steve Kosiski, Papillion, Neb.

11. Joe Kosiski, Omaha, Neb.

12. Tommy Joe Pauschert, Carlisle, Ark.

13. Willy Kraft, Lakefield, Minn.

14. Leon Plank, Eau Claire, Wis.

15. Rick Egersdorf, St. Paul, Minn.

16. Bob Helm, Milan, Ill.

17. Terry Phillips, Springfield, Mo.

18. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

19. Johnny Stokes, Columbus, Miss.

20. Jeff Hinkemeyer, St. Cloud, Minn.

21. Steve Fegers, Mound, Minn.

22. Ray Guss Jr., Milan, Ill.

23. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

24. Eddie Pace, Clarksville, Tenn.


Race Winners

Year: Winner, hometown

2017: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

2016: Josh Richards, Shinnston, W.Va.

2015: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2014: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2013: Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

2012: Darrell Lanigan, Union, Ky.

2011: Josh Richards, Shinnston, W.Va.

2010: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2009: Jimmy Mars, Menomonie, Wis.

2008: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2007: Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

2006: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2005: Dale McDowell, Rossville, Ga.

2004: Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

2003: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2002: Rick Eckert, York, Pa.

2001: Dale McDowell, Rossville, Ga.

2000: Davey Johnson, Greensburg, Pa.

1999: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1998: Donnie Moran, Dresden, Ohio

1997: Rick Aukland, Fargo, N.D.

1996: Jimmy Mars, Elk Mound, Wis.

1995: Jack Boggs, Grayson, Ky.

1994: Jack Boggs, Grayson, Ky.

1993: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1992: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1991: Rick Aukland, Fargo, N.D.

1990: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1989: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1988: Billy Moyer, Batesville, Ark.

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1500496811.jpg
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1495130511.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1496147399.jpg