Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Events | FAQ | Archives
Sponsor 258
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Crate

Sponsor 743

Talladega Short Track

Scott Knowles captures Crate pole at Talladega

January 4, 2009, 11:00 am
By Roby Helm
NeSmith Chevrolet Dirt Late Model Series

EASTABOGA, Ala. (Jan. 3) — Scott Knowles of Lanett, Ala., topped 87 Crate Late Models in qualifying at Ice Bowl XVIII to earn the pole position for Sunday's $3,000-to-win NeSmith Chevrolet Dirt Late Model Series main event at Talladega Short Track.

Knowles posted a lap of 14.638 seconds on the third-mile oval — edging the fastest Super Late Model time — as the fast qualifier in the first of six qualifying groups. That earned the rookie series driver $100 from McLeod Construction and the inside front row starting spot for the feature.

Tim Busha of Boaz, Ala., grabbed the second quick time of 14.658 seconds for the other front-row spot. Busha’s time was turned in among the second group, as was the third fastest time overall, a 14.692 second lap turned in by two-time series champion David Gentry of Lewisburg, Tenn.

That gave Gentry the pole position for the first of six 15-lap heat races, which were rained out Saturday and rescheduled for Sunday. The top two finishers from each heat race will transfer to the main event on Sunday in starting spots three through 14.

Other heat polesitters are Brad Hall of Knoxville, Tenn., Jordy Nipper of Gray, Ga., Jimmy Elkins Jr. of Talladega, Ala., Tyler Hurst of Lineville, Ala., and Kyle Berry of Poplar Bluff, Mo. The top two finishers in each heat transfer to the main event while finishers third on back will run in one of four 15-lap consolation races.

Heat lineups

(15 laps; top two transfer to main event)
First heat
Row 1: David Gentry, Donald Bradsher
Row 2: Brian Smith, Hunter Peacock
Row 3: David Tindell, Adam Martin
Row 4: Steve Godsey, Carlton Freeman
Row 5: Brian Jackson, Cody Smith
Row 6: Chris O’Connor, Jonathan Lambert
Row 7: Hunter Best, Brett Delk
Second heat
Row 1: Brad Hall, Lee Burdett
Row 2: Billy Mayo, Ben McCreary
Row 3: Eddie Rickman, Chad Wallace
Row 4: Chip Brindle, Shay Knight
Row 5: Montana Dudley, Chris Steele
Row 6: Rodgerick Dykes, Landon Sims
Row 7: Rickey Payton, Billy Scarbrough
Third heat
Row 1: Jordy Nipper, Logan Yates
Row 2: Owen Osteen, Ronnie Johnson
Row 3: Derrick Rainey, Larry Boutwell
Row 4: John Ownbey, Jimmy Kay
Row 5: Terrance Nowell, Jeff Melton
Row 6: Mike Combs, Johnny Stokes
Rwo 7: Adam Gauldin, Haley Pitts
Fourth heat
Row 1: Jimmy Elkins Jr., Tyler Millwood
Row 2: Danny Peoples, Jason Wilson
Row 3: Brian Ponder, Jeff Fortner
Row 4: Doug Stevens, Red Farmer
Row 5: David Beam, Dillon Crim
Row 6: Darin Walker, Dustin Stephens
Row 7: Jim Moon, Jared Watson
Row 8: Jacob France
Fifth heat
Row 1: Tyler Hurst, Chris Tays
Row 2: Jay Blair, Shannon Lee
Row 3: Jason Hiett, Cameron Heath
Row 4: Josh Morrow, Matthew Turner
Row 5: Marcus Minga, Eric Cooley
Row 6: Charlie Henderson, Adam Ray
Row 7: Bill Melvin, Brian Connor
Sixth heat
Row 1: Kyle Berry, Frank Ingram
Row 2: Leon Brindle, Jamey Smith
Row 3: James Cline, Chase Edge
Row 4: Guy Robinson, Jeff Fields
Row 5: Brent Roberts, Mark Gooden
Row 6: Lucky Keeton, Carey Craft
Row 7: Jim Bob Davis, Tony Epperson

Time trials

First group
  1. Scott Knowles (66k), Lanett, Ala., 14.638
  2. Kyle Berry (00), Poplar Bluff, Mo., 14.967
  3. Frank Ingram (F9), Woodstock, Ga., 15.041
  4. Leon Brindle (38L), Chatsworth, Ga. 15.196
  5. Jamey Smith (22s), Purvis, Miss., 15.204
  6. James Cline (3c), Oxford, Ala., 15.356
  7. Chase Edge (18), Lafayette, Ala., 15.371
  8. Guy Robinson (91), Rockmart, Ga., 15.416
  9. Jeff Fields (16), Aragon, Ga., 15.498
  10. Brent Roberts (9), Anniston, Ala., 15.600
  11. Marc Gooden (52g), Lafayette, Ala., 15.684
  12. Lucky Keeton (22), Toomsuba, Miss., 15.705
  13. Carey Craft (131), Canon, Ga., 15.757
  14. Jim Bob Davis (3D), Morganton, Ga., 15.838
  15. Tony Epperson (7e), Thorsby, Ala., 15.852
Second group
  1. Tim Busha (15), Boaz, Ala., 14.658
  2. David Gentry (11), Lewisburg, Tenn., 14.692
  3. Donald Bradsher (93), Burlington, N.C., 14.786
  4. Brian Smith (15s), Cedar Bluff, Ala., 14.856
  5. Hunter Peacock (12), Macon, Ga., 14.985
  6. David Tindell (111), Ringgold, Ga., 15.041
  7. Adam Martin (47), Talladega, Ala., 15.085
  8. Steve Godsey (14), Bedford, Ind., 15.252
  9. Carlton Freeman (F22), Eastaboga, Ala., 15.263
  10. Brian Jackson (B4), Dalton, Ga., 15.549
  11. Cody Smith (3), Holt, Fla., 15.655
  12. Chris O'Connor (03), Cantonment, Fla., 15.868
  13. Jonathan Lambert (75), Heflin, Ala., 15.973
  14. Hunter Best (007), Greenback, Tenn., 16.148
  15. Brett Delk (08) Columbus, Miss., 16.679
Third group
  1. Jimmy Elkins Jr. (07), Talladega, Ala., 14.876
  2. Tyler Millwood (31), Kingston, Ga., 14.919
  3. Danny Peoples (22p), Margaret, Ala., 15.010
  4. Jason Wilson (22w), Margaret, Ala., 15.060
  5. Brian Ponder (29), Talladega, Ala., 15.114
  6. Jeff Fortner (27), Vidalia, Ga., 15.133
  7. Doug Stevens (77), Lovejoy, Ga., 15.278
  8. Red Farmer (F97), Hueytown, Ala., 15.325
  9. David Beam (7a), Lyerly, Ga., 15.439
  10. Dillon Crim (7c), Eastaboga, Ala., 15.489
  11. Darin Walker (24w), Bowling Green, Mo., 15.706
  12. Dustin Stephens (13), Young Harris, Ga., 15.871
  13. Jim Moon (1m), Zionsville, Ind., 15.941
  14. Jared Watson (42), Andalusia, Ala., 16.226
  15. Jacob France (9x), 16.562
Fourth group
  1. Jordy Nipper (1n), Gray, Ga., 14.823
  2. Logan Yates (5), Delta, Ala., 14.829
  3. Owen Osteen (20), Woodruff, S.C., 14.914
  4. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn., 14.920
  5. Derrick Rainey (87), Powder Springs, Ga., 14.981
  6. Larry Boutwell (58), Baker, Fla., 15.271
  7. John Ownbey (48), Cleveland, Tenn., 15.368
  8. Jimmy Kay (90), Taylorsville, Ga., 15.579
  9. Terrance Nowell (7), Phenix City, Ala., 16.044
  10. Jeff Melton (00m), Lexington, Tenn., 16.047
  11. Mike Combs (5c), Odenville, Ala., 16.226
  12. Johnny Stokes (52), Columbus, Miss., 16.415
  13. Adam Gauldin (17), Talladega, Ala., 16.576
  14. Haley Pitts (P5), Lineville, Ala., 16.756
Fifth group
  1. Tyler Hurst (H2), Lineville, Ala., 14.905
  2. Chris Tays (8), Corinth, Miss., 14.937
  3. Jay Blair (2x), Angie, La., 14.956
  4. Shannon Lee (47L), Lumberton, Miss., 15.130
  5. Jason Hiett (1h), Lincoln, Ala., 15.170
  6. Cameron Heath (17), Weaver, Ala., 15.195
  7. Josh Morrow (M42), Murphy, N.C., 15.293
  8. Matthew Turner (10), Dawsonville, Ga., 15.349
  9. Marcus Minga (19), Shannon, Miss., 15.620
  10. Eric Cooley (33c), Fulton, Miss., 15.689
  11. Charlie Henderson (88), Cottondale, Ala., 15.849
  12. Adam Ray (2r), Ledbetter, Ky., 16.134
  13. Bill Melvin (145), Trussville, Ala., no time
  14. Brian Connor (c21), Augusta, Ga., no time
Sixth group
  1. Brad Hall (47h), Knoxville, Tenn., 14.771
  2. Lee Burdett (B97), Hueytown, Ala., 14.874
  3. Billy Mayo (115), Cleveland, Tenn., 15.033
  4. Ben McCreary (21m), Baldwyn, Miss., 15.132
  5. Eddie Rickman (68), Columbus, Miss., 15.145
  6. Chad Wallace (34), LaGrange, Ga., 15.187
  7. Chip Brindle (38c), Chatsworth, Ga., 15.234
  8. Shay Knight (3k), Columbus, Miss., 15.286
  9. Montana Dudley (7x), Phenix City, Ala., 15.388
  10. Chris Steele (2), North Augusta, Ga., 15.420
  11. Rodgerick Dykes (5d), Smith Station, Ala., 15.559
  12. Landon Sims (18), Jacksonville, Ala., 15.802
  13. Rickey Payton (24), Newnan, Ga., 16.362
  14. Billy Scarbrough (196), Ethelsville, Ala., 16.421
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728