Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 1031
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

Moulton Speedway
May 3, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Matt Brazil
2. Greg Wilhite
3. Dustin Harris
4. Mark Fields
5. Mike Henn

Citing meager car counts, the track dropped the Super Late Model division. ... Ryan King won the 602 Crate feature over Russ Brasel.

California

Placerville Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ray Trimble
2. Tom Tilford
3. Mike Lightfoot
4. Tyler Lightfoot
5. Michael Helton

Antioch Speedway
May 11, 2019

DIRTcar Supers:
1. Richard Papenhausen
2. Rod Oliver
3. Kimo Oreta
4. Danny Malfatti
5. Mike Hynes

Papenhausen took the lead when Hynes spun in turn four, then went on to lap the field for his third straight division victory.

Placerville Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan McDaniel
2. Jay Norton
3. Ray Trimble
4. Dan Brown Jr.
5. Tyler Lightfoot

Antioch Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kimo Oreta
2. Jim Freethy
3. Michael Burch
4. John Evans
5. Jimmy Robbins

Chad Hammer led early but hit the wall after contact with Oreta in a battle for the lead.

Florida

Southern Raceway
May 11, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Bo Slay
2. Jonathon Joiner
3. Taylor Jarvis
4. Kyle Bryant
5. James Gilmore

All-Tech Raceway
May 11, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Trey Pearson
3. Joseph Brown
4. John Baker
5. David Whitener

The eighth-starting Mark Whitener earned $3,000 in the Southern Clash event. ... He took the lead from Brown on the fifth lap. ... He built leads as much as a half-track margin over Pearson.

All-Tech Raceway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Richard Ferry
2. Derike Bennett
3. David Markham Jr.
4. Cameron Saunders
5. Dusty Sparkman

East Bay Raceway Park
May 4, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Keith Nosbisch
2. Travis Varnadore
3. Phillip Cobb
4. Jimmy Waldrop
5. Josh Peacock

Georgia

Dixie Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Jason Croft
2. Tyler Millwood
3. Austin Smith
4. Justin Shipley
5. Derek Ellis

The track celebrated its 50th anniversary and Croft celebrated a $3,000 victory. ... Oliver Gentry won the Limited Late Model feature. ... T.J. Brittain (604) and Jonathan Martin (602) won Crate features. | Slideshow

Boyd's Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Litchford
2. Booger Brooks
3. Andy Miller
4. Andy Pickelsimer
5. Josh Walker

Ethan Hunter won the Crate feature over Bryan Pritchard.

Toccoa Raceway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
2. David McCoy
3. Drew Benifield
4. Drew Collins
5. Clayton Turner

Peyton Freeman won the Crate Late Model feature.

Waycross Motor Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Rhett Carter
3. Ryan Carter
4. Kelly Walker
5. Bo Allen

Whitener earned $2,500 in the Southern Clash event.

North Georgia Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Crates:
1. J.R. Whitner
2. Jason Deal
3. Colby Kilgore
4. Drew Deaver
5. Jordon Horton

Spencer Singleton won the 602 Crate feature.

Lavonia Speedway
May 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
2. Brandon Haley
3. David McCoy
4. James Roulette
5. Ahnna Parkhurst

Collins won for the third straight week. ... David McCoy won the 11-car Crate feature.

West Georgia Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Dana Eiland
2. Mitchell Keaton
3. Braxton Barber
4. Shaen Peyton
5. Brian Womach

Lavonia Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
2. Clayton Turner
3. Drew Collins
4. David McCoy
5. Brandon Haley

Payton Freeman won the Crate feature over Adam Partain.

West Georgia Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Dana Eiland
2. Phillip Deal
3. Bobby Mills
4. Cory Hillman
5. Lucas Pittman

Golden Isles Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Russell Brown Jr.
3. Ryan Carter
4. Dalton Cook
5. Rhett Carter

Whitener earned $2,500 in the Southern Clash event.

North Georgia Speedway
May 2, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Aaron Wilson
2. Derek Ellis
3. Josh Walker
4. David Duplissey
5. Andrew Littleton

Wilson won on the same card as Cody Overton's Red Clay Series victory (for 602 engine Crates). ... Jason Deal won the 604 Crate feature over Colby Kilgore and Chip Brindle.

Iowa

Dubuque Speedway
May 12, 2019

IMCA Late Models:
1. Jeremy Hurst
2. Andy Nezworski
3. Terry Neal
4. Matt Ryan
5. Jeff Tharp

“They were down at the turn waving me to stay low and it worked,” Hurst said after overtaking Terry Neal on restart. “The car was great. The track was great. It was a special night.”

34 Raceway
May 11, 2019

IMCA Late Models:
1. Tommy Elston
2. Matt Ryan
3. Tom Darbyshire
4. Justin Kay
5. Brandon Queen

Hamilton County Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Bruening
2. Charlie McKenna
3. Ryan Griffith
4. Jason Hahne
5. Darrel DeFrance

300 Raceway
May 10, 2019

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Ryan Dolan
3. Jeremiah Hurst
4. Joel Callahan
5. Andy Eckrich

The track reopened under new ownership with IMCA Late Models returning. ... The event drew 14 cars in the division.

Davenport Speedway
May 10, 2019

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Matt Ryan
3. Chuck Hanna
4. Dave Wada
5. Todd Malmstrom

Pepsi Lee County Speedway
May 10, 2019

IMCA Late Models:
1. Tommy Elston
2. Brian Harris
3. Ron Boyse
4. Sam Halstead
5. Jay Johnson

Elston led all the way for his third victory of the season. ... Stacy Griffis was scheduled to start on the pole but scratched.

Hamilton County Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Hahne
2. Ryan Griffith
3. Todd Cooney
4. Charlie McKenna
5. Darrel DeFrance

Shelby County Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kale Kosiski
2. A.J. Jorgenson
3. Karl Getzschman
4. Jake Bridge
5. Brett Hopp

Kosiski won his first feature.

Marshalltown Speedway
May 3, 2019

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Joel Callahan
3. Todd Cooney
4. Curtis Glover
5. Jeremiah Hurst

Illinois

Macon Speedway
May 18, 2019

DIRTcar Crates:
1. Jake Little
2. Ryan Little
3. Dakota Ewing
4. Logan Moody
5. Donny Koehler

Jake Little outran his uncle for the 20-lap victory. ... Dakota Ewing started 13th because of a near-rollover in his heat race.

Fairbury American Legion Speedway
May 18, 2019

DIRTcar Supers:
1. Frank Heckenast Jr.
2. Mike Spatola
3. Ryan Unzicker
4. Brian Shirley
5. Donny Walden

Heckenast earned $2,500 in the FALS Cup event.

Belle-Clair Speedway
May 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Michael Kloos
3. Rusty Griffaw
4. Chad Zobrist
5. Matt Bailey

Klein won the postponed Shamrock 40.

Farmer City Raceway
May 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Allen Weisser
2. Mike Spatola
3. Gordy Gundaker
4. Bob Gardner
5. Mike Mataragas

Jacksonville Speedway
May 10, 2019

DIRTcar Crates:
1. Brandon Eskew
2. Andy Minett
3. Tucker Finch
4. Denny Woodworth
5. Blaze Burwell

Eskew rallied from ninth.

Farmer City Raceway
May 10, 2019

DIRTcar Crates:
1. Trevor Gundaker
2. Chris Dick
3. Dakota Ewing
4. Logan Moody
5. Bob Gardner

Gundaker won on the undercard of Kent Robinson's Farmer City 74 victory for Super Late Models.

Kankakee County Speedway
May 10, 2019

DIRTcar Crates:
1. Chad Osterhoff
2. Torin Mettille
3. Jeremy McLaughlin
4. Kyle Cooper
5. Jace Owens

Osterhoff won the season opener in debuting a new Rocket Chassis.

Quad City Speedway
May 5, 2019

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Gary Webb
3. Andy Nezworski
4. B.J. Jackson
5. Chuck Hanna

Spoon River Speedway
May 4, 2019

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Brandon Eskew
3. Aaron Heck
4. Logan Moody
5. Michael Marden

Macon Speedway
May 4, 2019

DIRTcar Crates:
1. Dakota Ewing
2. Braden Johnson
3. Jeff Reed Jr.
4. Kyle Cooper
5. Donny Koehler

Ewing lowered the Crate track record with a 10.793-second lap, four-tenths better than the previous mark. ... Reed spun out of the front row on the first lap but rallied back to third. ... The event drew 122 cars despite a wet week in Illinois.

Fairbury American Legion Speedway
May 4, 2019

DIRTcar Supers:
1. Kent Robinson
2. Kyle Bronson
3. Ryan Unzicker
4. David Mielke
5. Scott Schmitt

Robinson earned $2,500 for the track's opener FALS Cup event bringing that payout to weekly racing. ... The season opener drew 33 Late Models. ... "In the past, I was never a huge fan of the track," Robinson said. "I think it is because I never ran well here. My opinions have changed tonight."

Peoria Speedway
May 4, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Todd Bennett
3. Russ Adams
4. Robbie Bauman
5. Ben Hamburg

The hometown rookie won his third feature of 2019.

Sycamore Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Travis Denning
2. Charlie Olson
3. Randy Manos Jr.
4. Jay Brendle
5. Toby Kuntzelman

Jeff Kerley won the Limited Late Model feature.

Farmer City Raceway
May 3, 2019

DIRTcar Supers:
1. Brian Shirley
2. Kent Robinson
3. Kyle Bronson
4. Jason Feger
5. Ryan Unicker

Aaron Heck won the Crate feature over Dakota Ewing.

Lincoln Speedway
May 3, 2019

DIRTcar Crates:
1. Ryan Little
2. Denny Woodworth
3. Jake Little
4. Cody Maguire
5. Brandon Eskew

Indiana

Brownstown Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Austin Burns
(No other results available)

Burns won on the undercard of the American Ethanol Late Model Tour victory for Scott James.

Kansas

Salina Speedway
May 17, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Chris Kratzer
2. Delbert Smith
3. Cory Dumpert
4. Justin Kinderknecht
5. Dusty Leonard

Kentucky

Lake Cumberland Speedway
May 5, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tyler Carpenter
2. Victor Lee
3. Zane Powell
4. Connor Meade
5. Rod Carter Jr.

Carpenter, who started 11th, earned $2,000. ... Powell improved 14 positions. ... Austyn Mills had a wild rollover on the first lap. He climbed from the car on his own.

Maryland

Potomac Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Sam Archer
2. Derick Quade
3. Brandon Long
4. Jonny Oliver
5. Billy Tucker

Archer won his first division feature. ... Dale Hollidge won the Crate Late Model feature over Jeremy Pilkerton.

Potomac Speedway
May 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jonny Oliver
2. Derick Quade
3. Brandon Long
4. Sam Archer
5. Todd Plummer

Oliver won his first division feature. ... "We wrecked this car pretty bad last week at Hagerstown and it was literally in baskets when we brought in home," Oliver said. ... Ben Bowie won the Crate feature over Dale Hollidge.

Michigan

Crystal Motor Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Supers:
1. David Hilliker
2. Josh Borton
3. Derrick Hillicker
4. Rachel Carpenter
5. Garrett Wiles

Tri-City Motor Speedway
May 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Andrew Terrill
2. David Hilliker
3. Logan Arntz
4. Isaac Wolfgang
5. Alex Hupert

Winston Speedway
May 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Rich Neiser
3. Bill Bray
4. Drew Wilkerson
5. Bry Johnson

Merritt Speedway
May 11, 2019

DIRTcar Supers:
1. Dona Marcoullier
2. Eric Spangler
3. Nick Kurtz
4. Cody Bauer
5. Andrew Terrill

The third-starting Marcoullier won the season opener. ... Nick Kurtz set fast time and Andrew Terrill won the dash. ... The season opener drew nearly 150 race cars overall.

Thunderbird Raceway
May 11, 2019

DIRTcar Supers:
1. Andy Sprague
2. Bill Bray
3. Tom Sprague Jr.
4. Scott Wenell
5. Drew Wilkerson

Minnesota

I-94 Speedway
May 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Bluhm
2. Ryan Mikkelson
3. Ben Wolden
4. Trent Grager
5. Rick Nelson

Viking Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Bryce Sward
2. Dustin Bluhm
3. Ryan Mikkelson
4. Ben Wolden
5. Dustin Johanneck

Missouri

Lucas Oil Speedway
May 11, 2019

ULMA Late Models:
1. Kaeden Cornell
2. Aaron Marrant
3. Shane Essary
4. Cole Henson
5. Lane Ehlert

Dylan Hoover crossed the line first, but he was disqualified in postrace tech.

I-35 Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jon Melloway
2. Tommy Cordray
3. Greg Truelove
4. Matthew Lance
5. Cayden Campbell

Lake Ozark Speedway
May 4, 2019

ULMA Late Models:
1. Cole Henson
2. Jason Russell
3. Justin Russell
4. Jake Morris
5. Tucker Cox

Henson, who led the first 10 laps, lost the point but won a side-by-side battle with Jason Russell late, edging back ahead at the white flag.

I-35 Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tommy Cordray
2. Gregg Truelove
3. Mike Taylor Jr.
4. Michael Leal
5. Chad Fuller

North Carolina

311 Motor Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Kevin Powell
2. Randy Pfaff
3. Jason Wallace
4. Nathan Walker
5. Bobby Hunter

Friendship Motor Speedway
May 18, 2019

Fastrak Crates:
1. Robert Poole
2. Jeff Parsons
3. Andrew Durham
4. Jake Barneycastle
5. Mike Fain

Fayetteville Motor Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Willie Milliken
2. Timmy Blackwell
3. Shaun Harrell
4. Dustin Mitchell
5. Matthew Bissette

Milliken led all 25 laps. ... The track ran a regular event after its First in Flight 100 on the World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series was postponed because of a gloomy weather forecast.

Carolina Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Gary Puckett
2. Jonathan Petrea
3. Josh Harris
4. Jon Thornburg
5. Michael Lauffer

Dixieland Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Larry Jackson
2. Billy Hubbard
3. Tom Wilson
4. Sherman Underwood
5. Brad Rigdon

County Line Raceway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Batten
2. Michael Rouse
3. Christian Joyner
4. Matthew Bissette
5. Cy Nelms Jr.

Tri-County Racetrack
May 3, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jason Deal
2. Kenny Collins
3. Brian Kinnersley
4. Daniel Wilson
5. Joey Standridge

Dixieland Speedway
May 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Hubbard
(No other results available)

The track's two-time and reigning division champ won the 50-lap season opener, earning $2,000. ... Ryan Steeley ran second early but damaged his car's front end on the inside berm. ... Brent Robinson was running fourth when mechanical woes forced him out.

Halifax County Motor Speedway
May 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Willie Milliken
2. John Staton
3. Buddy Isles Jr.
4. Cody Wright
5. Trevor Peoples

North Dakota

River Cities Speedway
May 17, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Joey Pederson
2. Brad Seng
3. Shane Edginton
4. Dustin Strand
5. Mike Balcaen

Nebraska

Off Road Speedway
May 18, 2019

IMCA Late Models:
1. Ben Sukup
2. Dylan Schmer
3. Eric Vanosdall
4. Chris Johnson
5. Blake Anderson

I-80 Speedway
May 17, 2019

NASCAR Late Models:
1. Ben Schaller
2. Andrew Kosiski
3. Bill Leighton Jr.
4. Josh Leonard
5. Tad Pospisil

Sterling Perkins won the Limited Late Model feature.

Junction Motor Speedway
May 4, 2019

IMCA Late Models:
1. Chris Buller
2. Dylan Schmer
3. Cory Dumpert
4. Denton Duncan
5. Les Siebert

New York

Stateline Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
(No other results available)

Blair notched his 300th career feature victory. ... Blair won on the same card as the Bill Law Memorial for the RUSH Crate Late Model tour; Jeremy Wonderling won that feature.

Fulton Speedway
May 18, 2019

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Bret Belden
3. Jason Parkhurst
4. Kyle Sopaz
5. Chris Fleming

Homan edged Belden by less than four-tenths of a second.

Genesee Speedway
May 18, 2019

RUSH Crates:
1. Dave DuBois
2. Bill Holmes
3. Jon Rivers
4. Paul Grigsby
5. David Pangrazio

Freedom Motorsports Park
May 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Mike Wonderling
3. David Scott
4. Greg Oakes
5. Bryce Davis

Blair took the lead from Wonderling by threading the needle on the 12th lap. ... His victory came with the track's switch to Super Late Models as the headline division for 2019.

Fulton Speedway
May 11, 2019

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Chris Fleming
3. Cody Overton
4. Ahnna Parkhurst
5. Dale Caswell

Homan overtook Kevan Cook on the seventh lap. ... Georgians Cody Overton and Ahnna Parkhurst made the long haul for top-five finishes.

Stateline Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Chub Frank
2. Alex Ferree
3. Bryce Davis
4. Dave Hess Jr.
5. Rich Tripoli

Frank earned $2,734 in the season opener. ... Max Blair took a shot at Chub Frank on the last lap, but Blair slowed after making contact with a slower car. ... Damian Bidwell won the Crate Late Model feature over Scott Gurdak.

Genesee Speedway
May 11, 2019

RUSH Crates:
1. J.J. Mazur
2. Jimmy Johnson
3. Doug Ricotta
4. David Pangrazio
5. Dave DuBois

“Starting up front definitely helps but this is our second year with this car and we really are getting it figured out,” Mazur said after leading 25 laps. “Normally the top is so good here but I saw Jimmy (Johnson) peaking underneath me in turns one and two and the bottom was really good over there. Once I moved down there we were in pretty good shape.”

Fulton Speedway
May 4, 2019

RUSH Crates:
1. Chris Fleming
2. Chad Homan
3. Kyle Sopaz
4. Kevan Cook
5. Dale Caswell

Fleming overtook Brandon Mowat on an early restart and built a three-second lead by halfway.

Woodhull Raceway
May 4, 2019

RUSH Crates:
1. Jason Knowles
2. Scott Waters
3. Kurt Stebbins
4. Brian Knowles
5. Darin Horton

Genesee Speedway
May 4, 2019

RUSH Crates:
1. Jeremy Wonderling
2. Bill Holmes
3. Beamer Guzzardi
4. Andy Michael
5. Kyle Murray

Wonderling overtook Guzzardi on the eighth lap. ... “Within the first five laps I could tell that the car was really good,” Wonderling said. “I thought I had Beamer (on a lap-eight restart, which was called back), but I knew I could just wait for his mistake and got it soon enough as his car washed up.”

Ohio

Oakshade Raceway
May 18, 2019

DIRTcar Supers:
1. Rusty Schlenk
2. Ryan Missler
3. Brad Wade
4. Devin Shiels
5. Mathew Chapman

Attica Raceway Park
May 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Doug Drown
2. Rusty Schlenk
3. Devin Shiels
4. Mike Bores
5. Ryan Missler

Drown's 26th Attica victory came in an Attica-Wayne County Challenge event. ... Schlenk has 25 victories, second on Attica's all-time victory list. ...

Raceway 7
May 17, 2019

RUSH Crates:
1. Matt Latta
2. Darrell Bossard
3. Bruce Hordusky
4. Breyton Santee
5. Kyle Zimmerman

Dave Airgood Jr. started outside the front row and was contending when he got into the frontstretch wall.

Atomic Speedway
May 11, 2019

DIRTcar Supers:
1. Tyler Carpenter
2. Duane Chamberlain
3. Shannon Thornsberry
4. Rod Conley
5. Harrison Hall

Carpenter earned $2,222 in the Dan Reno Memorial after leading all 22 laps.

Wayne County Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. Doug Drown
3. J.R. Gentry
4. Cody Scott
5. Ryan Missler

Markham outdueled Missler early in the race (Missler officially led the first two laps). ... Corey Conley was running in the top five when a flat tire knocked him from contention on lap 13. ... There was a four-car pileup at the outset of the 23-car event.

Midway Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Todd Brennan
2. Corey Delancey
3. Shane McLoughlin

Brennan won his first career Super Late Model event.

Hilltop Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. J.R. Gentry
3. Todd Brennan
4. Mike Basich
5. Shane McLoughlin

Conley overtook Brennan on the ninth lap. ... Brian Baumberger topped 16 qualifiers with a fast time of 14.083-seconds.

Moler Raceway Park
May 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Chad Stapleton
2. Austin Burns
3. Tyler Carpenter
4. Mike Hildebrand
5. Chris Garnes

A Monday event (after Friday and Sunday rainouts) drew 29 Late Models. ... Stapleton earned $1,500 at the track's first event under the direction of Brad McCown, who owns and operates Atomic Speedway. | Video

Oregon

Willamette Speedway
May 11, 2019

DIRTcar Supers:
1. Joey Tanner
(No other results available)

Coos Bay Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Preston Luckman
2. Deven Brown
3. Toby McIntyre
4. Brody Montgomery
5. Wayne Butler

Cottage Grove Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Brian Smith
2. Mike Peters
3. Trent Elliott
4. Ed Peters
5. Craig Hanson

Madras Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Johnson
2. Jeremy Short
3. Jesse Roberts
4. Trevor Klassen
5. Willy Sutton

Pennsylvania

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
May 18, 2019

RUSH Crates:
1. Ben Policz
2. Christian Schneider
3. Justin Lamb
4. Nico Dabecco
5. Garrett Paugh

Policz won by 1.744 seconds.

Hummingbird Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
2. Kyle Knapp
3. Paul Kot
4. Kenny Schaffer
5. Levi Sikora

Dog Hollow Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Cody Hardesty
2. Shawn Claar
3. Kirk Baker
4. Billy Eash
5. Clate Copeman

Hardest led all 25 laps in his Dog Hollow debut. ... Bryan Benton won the Crate Late Model feature and Jon Lee the Limiteds.

Thunder Mountain Speedway
May 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Matt Lux
(No other results available)

Jeremy Ohl won the Limited Late Model feature.

Bedford Speedway
May 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Matt Cosner
3. D.J. Troutman
4. Chuck Clise
5. Justin Kann

Rine's 27th career victory ties him with Gary Stuhler on the track's all-time list. ... Matt Sponaugle led the first half of the race, but his car gave up on lap 14, and Rine led the rest of the way. ... Andy Haus hounded Rine from second until slowing on the last lap. ... Bob Jay won the Semi-Late feature.

Clinton County Motor Speedway
May 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Yoder
2. Clinton Hersh
3. Kevin Probst
4. Mike Smith
5. Drew Weisser

Yoder won the Lenny Stroud Jr. Memorial. ... Devin Hart led until the final laps. ... Matt Cochran led early but retired.

Selinsgrove Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Brett Schadel
2. Coleby Frye
3. Jeff Rine
4. Ross Robinson
5. Bryan Bernheisel

Schadel captured the 25-lapper. ... Donnie Schick led the first four laps but retired after nine circuits.

Hummingbird Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Knapp
2. Paul Kot
3. Levi Sikora
4. Gale Huey
5. Larry Hollenbaugh

Knapp took the lead from Hollenbaugh on the fourth lap. ... Doug Surra won the Semi-Late feature.

Port Royal Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Gene Knaub
2. Dylan Yoder
3. Tim Wilson
4. Gary Stuhler
5. Mike Lupfer

Knaub started third and won the 25-lapper by 2.108 seconds. ... “We really struggled there in the beginning, however I’m really blessed to drive a great race car,” Knaub said after earning $2,000. “We always look great early in the night and by feature time we just don’t have it. Just thankful to be in victory lane tonight and to beat the rain.”

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
May 11, 2019

RUSH Crates:
1. Justin Lamb
2. Ben Policz
3. Michael Duritsky
4. Mike Reft
5. Nico Dabecco

Lamb overtook Duritsky on an early restart.

Hidden Valley Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Brady Wonderling
2. Bob Dorman
3. J.R. Toner
4. Tom Decker
5. Tyler Horst

Josh Jacoby won the Semi-Late feature.

Bedford Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Parks
2. Greg Moore
3. Clinton Hersh
4. Daulton Bigler
5. Curtis Heath

Parks led all the way, holding off a late charge by Moore.

Lernerville Speedway
May 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Russ King
2. Michael Norris
3. Michael Lake
4. Jared Miley
5. Jatt Lux

King topped Norris on the fourth attempt at a green-white-checkered finish. ... Miley rallied from the tail after spinning with two laps remaining.

Eriez Speedway
May 5, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Greg Oakes
3. Colton Flinner
4. Chad Wright
5. Chris Hackett

Alex Ferree led until pitting late. ... Flinner rallied back to third after drawing an early caution. ... Blair also won the Crate feature over Kyle Zimmerman and Scott Gurdak.

Hidden Valley Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Darrell Bossard
2. Gale Huey
3. Billy Eash
4. John Weaver
5. Dan Smeal

The track reopened after being closed several seasons. ... Paul Ivory won the Semi-Late feature.

Hummingbird Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
2. Kyle Knapp
3. Doug Eck
4. Wyatt Scott
5. Larry Hollenbaugh

Lake took the lead from Eck on the fifth lap.

South Carolina

Lake View Motor Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Willie Milliken
3. Dean Bowen
4. Chris Miller
5. Johnny Pridgen

Cherokee Speedway
May 18, 2019

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. Layton Sullivan
3. Daniel Stolte
4. Dillon Brown
5. Alex Hendren

Laurens County Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Huey
2. Larry Timms
3. Frank Coates
4. Mac Huey
5. Dustin Sloan

Dale Timms won the Crate Late Model feature.

Lake View Motor Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Miller
2. Dean Bowen
3. Johnny Pridgen
4. Timmy Montgomery
5. Colby Jenerette

Cherokee Speedway
May 3, 2019

SECA Crates:
1. John Ruggiero Jr.
2. Dillon Brown
3. Bryan Mullis
4. Matt Long
5. Gray Parton

Ruggiero won won the undercard of the World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series victory of Ross Bailes.

South Dakota

Black Hills Speedway
May 3, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Dan Henrikson
3. Casey Skyberg
4. Darin Hauff
5. Craig Rodgers

Mass won the season opener. ... Former WISSOTA champ Chad Becker was among eight entrants.

Tennessee

Clarksville Speedway
May 18, 2019

DIRTcar Supers:
1. Richard Frost
2. Gavin Schmidt
3. Larry Greer
4. Dustin Rollins
5. Larry Barber Jr.

Hunter Blackwell won the Crate feature.

Crossville Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Brandon Williams
2. Deke Waters
3. Trevor Sise
4. David Duplissey
5. Josh Henry

Clarksville Speedway
May 5, 2019

DIRTcar Supers:
1. Richard Frost
2. John Minon Jr.
3. David Seibers
4. Dustin Rollins
5. Larry Barber Jr.

Frost also won the Crate feature.

411 Motor Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan King
2. Mack McCarter
3. David Crabtree
4. Chase King
5. Jordan Rodabaugh

King earned $1,200 in the Steel Head Late Model Spring Shootout. ... King went around McCarter and Rodabaugh early in the race.

Tennessee National Raceway
May 3, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Eric Hickerson
2. Shane Echols
3. Oakley Johns
4. Freddy Smith
5. Steven Holcomb

Texas

I-37 Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tommy Grimes
2. Jason Kelly
3. Harold Marcx
4. Quentin Henderson
5. Andrew Hesler

South Texas Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Adrian Awalt
2. Fred Vannoy
3. Matt Fox
4. Dakota Farquer
5. Joe Arce

Wisconsin

Red Cedar Speedway
May 17, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Pat Doar
3. Jake Redetzke
4. Buddy Hanestad
5. Rick Hanestad

Cedar Lake Speedway
May 11, 2019

USRA Limiteds:
1. Justin Sass
2. Michael Bruggeman
3. Gavin Tarras
4. Cale Anderson
5. Kyle Johnson

Rice Lake Speedway
May 11, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Jimmy Mars
3. A.J. Diemel
4. John Kaanta
5. Jake Redetzke

The fourth-starting Glenz earned $2,000 in the Trackside Collectibles 40. ... Glenz took the lead from A.J. Diemel exiting turn two on the ninth lap. ... Glenz won his first Rice Lake feature in Late Models (he won a 2010 Midwest modified race at the track).

Plymouth Dirt Track
May 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Taylor Scheffler
2. Justin Schmidt
3. Justin Ritchie
4. Paul Parker
5. Turk Letizia

Scheffler led all 25 laps.

Red Cedar Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Johnson
2. Shaun Mann
3. Michael Bruggeman
4. Ashley Wahlstrom
5. Barry Johnson

Cedar Lake Speedway
May 4, 2019

NASCAR Late Models:
1. Pat Doar
2. Buddy Hanestad
3. Darrell Nelson
4. Steve Laursen
5. Greg Nippoldt

Dan Gullikson won the USRA Limited Late Model feature.

Shawano Speedway
May 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Nick Anvelink
2. Ron Berna
3. Tom Naeyaert
4. Derek Janke
5. Troy Springborn

Plymouth Dirt Track
May 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Paul Parker
2. Justin Schmidt
3. Turk Letizia
4. Justin Ritchie
5. Charlie Schmidt

Parker led all 25 laps for his first career Plymouth feature victory.

Mississippi Thunder Speedway
May 3, 2019

USRA Limiteds:
1. Shaun Mann
2. Lance Hofer
3. Troy Langowski
4. Justin Sass
5. Alex Williamson

Mann started on the fourth row with Hofer in the 14-car field and ended Hofer's winning streak that stretched back to the beginning of the 2018 season.

Red Cedar Speedway
May 3, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Pat Doar
2. Jesse Glenz
3. Rick Hanestad
4. John Kaanta
5. Mike Prochnow

Doar started fourth. ... Jake Redetzke finished eighth and Jimmy Mars was an early retiree.

Lafayette County Speedway
May 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Robbins
2. Rich Picha
3. John Squires
4. D.J. Sweet
5. Travis Johnson

Robbins topped a 14-car field.

West Virginia

Lizard Creek Speedway
May 18, 2019

Fastrak Crates:
1. Dallas Hatfield
2. Jeff Wolford
3. Virgil Stevens

I-77 Speedway
May 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Chris Carpenter
(No other results available)

Buckeye-Mountaineer Limiteds:
1. Zach Milbee
2. Buddy Brogan
3. Matt Melvin
4. Robert E. Bostic
5. Tony Salango

Elkins Raceway
May 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Shane Hitt
2. Logan Hitt
3. Paul Wilmoth Jr.
4. Shaun Poling
5. Dylan Lewis

Fastrak Crates:
1. Kyle Thomas
2. Donnie Dotson
3. Garrett Paugh
4. Brent Trimble
5. Trey Watson

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
May 4, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Casey Skyberg
2. Craig Rodgers
3. Marvin Christopher

Ontario

Brighton Speedway
May 18, 2019

RUSH Crates:
1. Bradley Rayner
2. Robbie Wilson
3. Adam Nayler
4. Charlie Sandercock
5. Brandon Mowat

Rayne led 30 laps for his second career Crate Late Model feature victory.

Brighton Speedway
May 11, 2019

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Phil Potts
3. Austin King
4. Brandon Mowat
5. Steve Baldwin

Sandercock took the lead from Bradley Rayner on the sixth lap.

Search for results

advertisement
Sponsor 1063
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728