Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 1082
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Daily Dirt 04/07/2020 05:26:36

Sponsor 743
July 1
Hesston Speedway,
Hesston, PA
Sanction: Zimmer's United Late Model Series - $3,000
Information provided by: Various reports (last updated July 2, 7:40 am)
Hess steers to $3,000 Hesston victory
  1. Dave Hess Jr.
  2. Dylan Yoder
  3. Coleby Frye
  4. Nick Dickson
  5. Mike Lupfer
  6. Andy Haus
  7. Waylon Wagner
  8. Rance Garlock
  9. Justin Kann
  10. Jim Yoder
  11. Greg Oakes
  12. Rick Singleton
  13. Damian Bidwell
  14. Chad Hollenbeck
  15. Gene Knaub
  16. Andy Anderson
  17. Matt Lux
  18. Matt Sponaugle
  19. Mike Wonderling Jr.
  20. Bobby Rohrer
  21. Breyton Santee
  22. Devin Friese
  23. Larry Baer
  24. Dillan Stake
presented by
What won the race: Reigning series champ Dave Hess Jr. of Waterford, Pa., notched his second Zimmer's United Late Model Series victory of the season Saturday at Hesston Speedway. Hess earned $3,000 in the middle event of a three-race Pennsylvania weekend for ULMS competitors.
Key notes: Hesston hosted the tour for the first time since October 2012. ... The ULMS Firecracker Tour includes Friday’s stop at Thunder Mountain Speedway in Knox Dale, Pa. (won by Jared Miley) and Sunday’s visit to Eriez Speedway in Hammett, Pa.
Winner's sponsors: Hess’s Suppa Racing Rayburn Race Car is sponsored by Patterson Overhead Door, Auto Value Car-Go Auto Part, Hess Garage and Genesis Racing Shocks.
Points chase: Entering the weekend, Dave Hess Jr. (87 points) leads Alex Ferree (66), Greg Oakes (52), Damian Bidwell (52) and Breyton Santee (50).
Car count: 35
Heat race winners: Andy Haus, Dylan Yoder, Dave Hess Jr., Dillan Stake
Consolation race winners: Matt Sponaugle, Damian Bidwell
Provisional starters: Bobby Rohrer, Breyton Santee
Next series race: July 2, Eriez Speedway (Hammett, PA) $4,100
Editor's note: Results and race details are unofficial.

Feature lineup

Row 1: Hess, Lux
Row 2: Frye, D. Yoder
Row 3: Lupfer, N. Dickson
Row 4: Haus, Stake
Row 5: Hollenbeck, Wagner
Row 6: J. Yoder, Garlock
Row 7: Knaub, Singleton
Row 8: Kann, Oakes
Row 9: Sponaugle, Bidwell
Row 10: M. Wonderling, Anderson
Row 11: Friese, Baer
Row 12: Rohrer, Santee

advertisement
Sponsor 1137
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728