Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 930
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

West

Sponsor 743

Western Tech Speedway Park

Friday's lineups and results from El Paso

January 24, 2014, 6:11 pm

EL PASO, Texas (Jan. 24) — Action from Friday’s first round of the National Dirt Racing League-sanctioned Battle at the Border at El Paso Speedway Park, which is hosting three complete programs for Late Models, modifieds and other divisions. The NDRL feature pays $3,000-to-win:

Late Model feature finish

Battle at the Border: (1) John Blankenship, (2) Billy Moyer, (3) Mason Zeigler, (4) A.J. Diemel, (5) Tim Fuller, (6) Garrett Alberson, (7) Jimmy Mars, (8) Billy Moyer Jr., (9) Rick Ortega, (10) Dave Deetz, (11) Sean Bray, (12) Steven Francis Jr., (13) Jeff Whyman, (14) Terry Phillips, (15) Ryan Gustin, (16) Max Blair, (17) Tony Jackson Jr., (18) Nick Bartels, (19) Jason Krohn, (20) Kyle Beard, (21) Kent Robinson, (22) William Thomas, (23) Cliff Hansen, (24) David Karst.

Late Model feature lineup

Row 1: Mason Zeigler (25z), Billy Moyer (21)
Row 2: Ryan Gustin (19r), Max Blair (111)
Row 3: John Blankenship (23), Billy Moyer Jr. (21jr)
Row 4: Terry Phillips (75), Garrett Alberson (43)
Row 5: William Thomas (19), Kent Robinson (7r)
Row 6: Tim Fuller (19), A.J. Diemel (58)
Row 7: Rick Ortega (24), Jason Krohn (7k)
Row 8: Jimmy Mars (28), Tony Jackson Jr. (56)
Row 9: Dave Deetz (98D), Kyle Beard (86)
Row 10: Sean Bray (14), Jeff Whyman (72)
Row 11: David Karst (33), Steven Francis Jr. (85jr)
Row 12: Cliff Hansen (911), Nick Bartels (27)

Modified feature lineup

Row 1: Jimmy Ray (9), Rodney Sanders (20)
Row 2: Jacob Gallardo (J17), Rick Gallard (187)
Row 3: Robbie Chiles (20r), Austin Adams (85)
Row 4: Royal Jones (131), Duane Murphy (49)
Row 5: Brian Klein (UNO), Carlos Ahumada (54)
Row 6: Fito Gallardo (G17), Phillip Houston (77)
Row 7: Christy Georges (44), John Calvert Jr. (22)
Row 8: Kevin Clark (23), Chad Falco (555)
Row 9: Roger Owens (10), Donovan Ooley (19)

Late Model heat finishes

All drivers transfer to main event; top two finishers to redraw for first three rows:

First heat: Billy Moyer, Billy Moyer Jr., Terry Phillips, Kent Robinson, Rick Ortega, Tony Jackson Jr., Steven Francis Jr., Sean Bray.

Second heat: Mason Zeigler, Ryan Gustin, Garrett Alberson, Tim Fuller, Jason Krohn, Dave Deetz, Jeff Whyman, Cliff Hansen.

Third heat: John Blankenship, Max Blair, William Thomas, A.J. Diemel, Jimmy Mars, Kyle Beard, David Karst, Nick Bartels.

Late Model time trials

Heat race lineups start straight up:
First group
Billy Moyer (21), Batesville, Ark., 15.776
Billy Moyer Jr. (21jr), Batesville, Ark., 16.082
Kent Robinson (7r), Bloomington, Ind., 16.102
Terry Phillips (75), Springfield, Mo., 16.378
Tony Jackson Jr. (56), Lebanon, Mo., 16.886
Sean Bray (14), Tucson, Ariz., 17.408
Rick Ortega (24), Las Cruces, N.M., 17.443
Steve Francis Jr. (85jr), Rio Rancho, N.M., 17.659
Second group
Mason Zeigler (25z), Chalk Hill, Pa., 15.751
Ryan Gustin (19r), Marshalltown, Iowa, 15.81
Garrett Alberson (43), Las Cruces, N.M., 15.879
Tim Fuller (19), Watertown, N.Y., 16.051
Jason Krohn (7k), Slayton, Minn., 16.193
Dave Deetz (98D), Las Cruces, N.M., 17.024
Jeff Whyman (72), Los Lunas, N.M., 17.717
Cliff Hansen (911), El Paso, Texas, 19.124
Third group
John Blankenship (23), Williamson, W.Va., 15.261
Max Blair (111), Titusville, Pa., 15.776
Kyle Beard (86), Trumann, Ark., 15.978
William Thomas (19), Phenix City, Ala., 16.117
Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., 16.21
A.J. Diemel (58), Elk Mound, Wis., 16.405
David Karst (33), Casper, Wyo., 16.45
Nick Bartels (27), El Segundo, Calif., no time

Modified heat lineups

First heat
Row 1: Robbie Chiles (20r), Brian Klein (UNO)
Row 2: Duane Murphy (49), Carlos Ahumada (54)
Row 3: Rick Gallardo (187), Rodney Sanders (20)
Row 4: Christy Georges (44), Donovan Ooley (19)
Row 5: Phillip Houston (71)
Second heat
Row 1: Royal Jones (131), Austin Adams (85)
Row 2: Jacob Gallardo (J17), Fito Gallardo (G17)
Row 3: Jimmy Ray (9), John Calvert Jr. (22)
Row 4: Roger Owens (10), Kevin Clark (23)

Late Model time trial groups

First group
Billy Moyer Jr. (21jr), Batesville, Ark.
Steve Francis Jr. (85jr), Rio Rancho, N.M.
Terry Phillips (75), Springfield, Mo.
Billy Moyer (21), Batesville, Ark.
Tony Jackson Jr. (56), Lebanon, Mo.
Sean Bray (14), Tucson, Ariz.
Rick Ortega (24), Las Cruces, N.M.
Kent Robinson (7r), Bloomington, Ind.
Second group
Tim Fuller (19), Watertown, N.Y.
Ryan Gustin (19r), Marshalltown, Iowa
Cliff Hansen (911), El Paso, Texas
Dave Deetz (98D), Las Cruces, N.M.
Garrett Alberson (43), Las Cruces, N.M.
Mason Zeigler (25z), Chalk Hill, Pa.
Jeff Whyman (72), Los Lunas, N.M.
Jason Krohn (7k), Slayton, Minn.
Third group
David Karst (33), Casper, Wyo.
Kyle Beard (86), Trumann, Ark.
William Thomas (19), Phenix City, Ala.
Nick Bartels (27), El Segundo, Calif.
John Blankenship (23), Williamson, W.Va.
Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis.
A.J. Diemel (58), Elk Mound, Wis.
Max Blair (111), Titusville, Pa.

Friday schedule

Hot laps (6 p.m. MST)
• X-mods
• CDM modifieds
• Street stock
• NDRL Super Late Models

Heat races/qualifying
• X-mods (two heats; six laps)
• NDRL Super Late Models group time trials (two laps)
• CDM modifieds (eight laps)
• Street stocks (two heats; six laps)
• NDRL Super Late Model heats (three heats)

Feature races
• X-mods (15 laps)
• Street stocks (12 laps)
• CDM modifieds (20 laps)
• NDRL Super Late Models (30 laps)
 
Sponsor 1179
 
Sponsor 728