Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Events | FAQ | Archives
Sponsor 605
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly

Sponsor 743

2013 Late Model series and track champions

November 1, 2013, 10:48 am
From staff reports

Series champions

Region-by-region champions on Dirt Late Model series and racing organizations for 2013:

National

Lucas Oil Late Model Dirt Series - Jimmy Owens
National Dirt Racing League - Billy Moyer
World of Outlaws Late Model Series - Josh Richards

Midwest

Blaine Brothers Challenge Series (WISSOTA) - Zach Johnson
Corn Belt Clash Late Model Series - Chad Simpson
IMCA Deery Brothers Summer Series - Brian Harris
IMCA Late Models (non-touring points) - Justin Kay
Lucas Oil Midwest LateModel Racing Association - Tony Jackson Jr.
MARS DIRTcar Series - Tony Jackson Jr.
Michigan Dirt Cup - Rich Neiser
Midwest Big 10 Series − Steve Sheppard Jr.
National Championship Racing Association - Jacob Magee
Northern LateModel Racing Association - Dustin Strand
Sunoco American Late Model Series East - Brandon Thirlby
Sunoco American Late Model Series West - Kevin Weaver
Super Late Model Racing Series (Nebraska) - Kyle Berck
Wisconsin Dirt Late Model Association - Tim Buhler
United Late Model Association - Jason Russell
UMP DIRTcar Summernationals - Brandon Sheppard
UMP DIRTcar (non-touring points) - Brandon Sheppard
WISSOTA Late Models - Zach Johnson

North

American Motor Racing Association - Chris Garnes
Appalachian Mountain Speedweek - Gregg Satterlee
BRP CanAm Late Model Series - John Waters
NDRL's ULMS Racing Series - Mike Knight
Steel Block Bandits - Andy Fries
Three State Flyers - Mark Pettyjohn

South

American Dirt Racing Association - Bryan Casey
Carolina Clash Super Late Model Series - Dennis Franklin
Chevrolet Performance Super Late Model Series - William Thomas
Comp Cams Super Dirt Series - Kyle Beard
Hedman Hedders National Late Model Series - Unavailable
Mississippi State Championship Challenge Series - Chris Wall
Schaeffer Oil Southern Nationals Series - Jonathan Davenport
Southeastern Late Model Sportsman Series - Kenny Collins
Southern All Star Dirt Racing Series - Riley Hickman
Southern Regional Racing Series - Josh Putnam
Southern United Professional Racing - Rob Litton
Spring Nationals Series - Steve Casebolt
Southern Texas Late Model Series - Kevin Migura
Ultimate Super Late Model Series - Casey Roberts
United Dirt Late Model Challenge Series - Mark Whitener

West

Championship Dirt Motorsports (touring) - R.C. Whitwell
Championship Dirt Motorsports (Colorado) - Scott Lewis
Championship Dirt Motorsports (New Mexico) - Garrett Alberson
Championship Dirt Motorsports (Texas) - Garrett Alberson
Championship Dirt Motorsports (Arizona) - R.C. Whitwell
West Coast Late Model Shootout - Steve Drake

Crate

Northwest Extreme Crate Series - Greg Walters
Fastrak City Chevrolet Southeast (touring) - David Smith
Fastrak City Chevrolet Northeast (touring) - Max Blair
Fastrak City Chevrolet Northeast (weekly) - Kyle Thomas
Fastrak Racing Series (weekly) - Eddie Hambrick
Go Nuclear Late Model Challenge Series - Dale Caswell
National Dirt Racing Association (non-touring) - Ron Parker
NeSmith Chevrolet Dirt Late Model Series - Ronnie Johnson
NeSmith Chevrolet Old Man’s Garage Weekly Race Series (non-touring) - Noah Daspit
Southeastern Crate Association - Furman Parton
Sweeney Chevrolet-Buick-GMC Rush (touring) - Mike Pegher Jr.
Sweeney Chevrolet-Buick-GMC Rush (weekly) - Max Blair
UMP DIRTcar - Aaron Heck

Track champions

Track champions in Late Model-type divisions; type of car is unsanctioned Super Late Models unless otherwise indicated:

Alabama

East Alabama Motor Speedway (Crate) - Montana Dudley
East Alabama Motor Speedway (Limited) - Dylan Knowles
Fort Payne Motor Speedway - Lucas Burns
Fort Payne Motor Speedway (Crate) - Marty May
Penton Raceway (NeSmith Crate) - Taylor Mitcham
Shelby County Speedway (Crate) - Ronnie Revis
Talladega Short Track - Tim Roszell
Talladega Short Track (Limited) - Adam Cummings
Talladega Short Track (NeSmith Crate) - Brian Ponder

Alaska

Twin City Raceway (Limited) - Shawn Hutchings

Arkansas

Batesville Motor Speedway (NeSmith Crate) - Gavin Landers
Crowley’s Ridge Raceway (Limited) - Jim Gulley
Riverside International Speedway - T.J. Hughes

California

Placerville Speedway (Limited) - Tom Tilford
Santa Maria Speedway - Steve Drake
Silver Dollar Speedway (Limited) - Ryan McDaniel

Delaware

Delaware International Speedway - Ricky Elliott
Delaware International Speedway (Crate) - Joe Warren
Georgetown Speedway - Donald Lingo Jr.
Georgetown Speedway (Crate) - Dylan Evans

Florida

Bubba Raceway Park - Rich Pratt
Bubba Raceway Park (Limited) - Tyler Clem
Bubba Raceway Park (Crate) - Bryan Bernhardt
East Bay Raceway Park - Keith Nosbisch
East Bay Raceway Park (Limited) - Dale Pope
Hendry County Motorsports Park (Limited) - John Bledsoe
North Florida Speedway (Limited) - Shane Beck
Putnam County Speedway - Adam Higginbotham
Southern Raceway - Kody Barber
Volusia Speedway Park - C.J. Waldron
Volusia Speedway Park (Limited) - Paul Shead

Georgia

441 Speedway (Crate) - Tyler Mimbs
Albany Motor Speedway (Limited) - Kelly Walker
Boyd’s Speedway (Limited) - Tod Hernandez
Boyd’s Speedway (Crate) - Dustin Golden
Cochran Motor Speedway - Wil Herrington
Dixie/Rome Speedways - Donald McIntosh
Dixie/Rome Speedways (Limited) - Mike McConnell
Dixie/Rome Speedways (Crate) - Zach Pilcher
Golden Isles Speedway (Limited) - Brian Smith
Hartwell Speedway (Limited) - Bubba Russell
Hartwell Speedway (Fastrak Crate) - Grant Jordan
Lavonia Speedway (Limited) - David McCoy
Lavonia Speedway (Fastrak Crate) - Hot Rod Lamance
Needmore Speedway - Kelly Walker
North Georgia Speedway (Limited) - Johnny Cloer Jr.
North Georgia Speedway (Crate) - Colby Kilgore
Oglethorpe Speedway Park (Limited) - Branden Yawn
Senoia Raceway (Limited) - Glenn Morris
Swainsboro Raceway (Crate) - Henry Carter
Waycross Motor Speedway (Limited) - No champion
West Georgia Speedway (Limited) - Tim Comp

Illinois

Belle-Clair Speedway (UMP) - Mark Voigt
Clay County Speedway (UMP Crate) - Aaron Heck
Fairbury American Legion Speedway (UMP) - Scott Bull
Farmer City Raceway (UMP) - Scott Bull
Highland Speedway (UMP) - Chad Zobrist
Kankakee County Speedway (UMP) - Jay Morris
Kankakee County Speedway (UMP Crate) - Jeremy McLaughlin
La Salle Speedway (UMP) - Scott Schmitt
Lincoln Speedway (UMP Crate) - Nick Bauman
Macon Speedway (UMP) - Steve Sheppard Jr.
Peoria Speedway (UMP) - Todd Bennett
Peoria Speedway (Limited) - Jason Wagner
Quad City Speedway (IMCA) - Todd Malmstrom
Quincy Raceway UMP - Denny Woodworth
Spoon River Speedway (UMP Crate) - Nick Bauman
Sycamore Speedway - Charlie Olson
Sycamore Speedway (Limited) - Tim Ludke
Tri-City Speedway (UMP) - Scott Weber
Tri-City Speedway (UMP Crate) - Aaron Heck

Indiana

Brownstown Speedway (UMP) - Tim Rivers
Brownstown Speedway (Crate) - Mark Barber
Twin Cities Raceway Park (UMP) - Steve Barnett
Union County Speedway - Joe Godsey

Iowa

34 Raceway (UMP) - Mark Burgtorf
Adams County Speedway (NASCAR) - Jason O'Brien
Benton County Speedway (IMCA) − Dean Wagner
Crawford County Speedway (IMCA) - Jason Hahne
Davenport Speedway (IMCA) - Justin Kay
Dubuque Speedway (IMCA) - Joel Callahan
Farley Speedway (IMCA) - Joel Callahan
Hamilton County Speedway (IMCA) - Ryan Griffith
Independence Motor Speedway (IMCA) - Tyler Bruening
Iowa State Fairgrounds Speedway (IMCA) - Todd Cooney
Jackson County Speedway (IMCA) - Justin Kay
Shelby County Speedway (IMCA) - Barry Sorenson
Southern Iowa Speedway (IMCA) - Todd Cooney
Stuart Speedway (IMCA) - Todd Cooney
West Liberty Raceway (IMCA) - Justin Kay

Kansas

81 Speedway - Jimmy Segraves
Caney Valley Speedway (DIRTcar) - Russell Portwood
Salina Speedway - Delbert Smith

Kentucky

191 Speedway - Jamie Ferguson
201 Speedway - Shannon Thornsberry
Florence Speedway - Tim Prince
Lake Cumberland Speedway - Ben Petrey
Lucky 7 Speedway - Mark Sturgill
Paducah International Raceway (UMP Crate) - Credence Mott
Ponderosa Speedway - Victor Lee
Ponderosa Speedway (Fastrak Crate) - Todd Coffman
Richmond Raceway - Jason Barrett

Louisiana

Baton Rouge Raceway (Crates) - Bennett Bishop
Boothill Speedway - Jason Ingalls
St. Tammany Raceway (NeSmith Crate) - Noah Daspit

Maryland

Hagerstown Speedway - Kenny Pettyjohn
Hagerstown Speedway (Limited) - Justin Weaver
Potomac Speedway - David Williams
Potomac Speedway (Limited) - Kyle Lear
Potomac Speedway (Crate) - John Imler

Michigan

Cherry Raceway (UMP) - Adam Erickson
Crystal Speedway - Scott Baker
Merritt Speedway - David Hilliker
Mount Pleasant Speedway (UMP) - Brandon Thirlby
Silver Bullet Speedway - Wade Witherspoon
Tri-City Motor Speedway - Zack Olger
Winston Speedway (UMP) - Rich Neiser

Minnesota

Deer Creek Speedway (WISSOTA) - Mike Prochnow
Grand Rapids Speedway (WISSOTA) - Harry Hanson
Fiesta City Speedway (WISSOTA) - Nick Beyenhof
Hibbing Raceway (WISSOTA)- Harry Hanson
I-94 Speedway (WISSOTA) - Eric Breeschoten
Proctor Speedway (WISSOTA) - Darrell Nelson
Viking Speedway (WISSOTA) - Jeff Wildung

Mississippi

Columbus Speedway - Tony Shelton
Columbus Speedway (Limited) - Eric Carr
Corinth Speedway (Limited) - Danny Christian
Greenville Speedway - Duke Palasini
Greenville Speedway (NeSmith Crate) - Mike Palasini Jr.
Hattiesburg Motorsports Park (NeSmith Crate) - Sid Scarbrough
Jackson Motor Speedway - Sid Scarbrough
Jackson Motor Speedway (NeSmith Crate) - Cliff Ross
Magnolia Motor Speedway - Jason Brock
Magnolia Motor Speedway (NeSmith Crate) - Evan Ellis
Whynot Motorsports Park (NeSmith Crate) - Randy Boyd

Missouri

Benton Raceway Park (UMP Crate) - No champion
Callaway Raceway (ULMA) - Payton Looney
Federated Auto Parts Raceway at I-55 (UMP) − Scott Weber
I-35 Speedway (Limited) - Austin Johnson
Lucas Oil Speedway (ULMA) - Jason Russell
Monett Speedway (DIRTcar) - Ken Essary
Randolph County Raceway (ULMA) - Vance Wilson
West Plains Motor Speedway (NeSmith Crate) - Robby Moore

Montana

Billings Motorsports Park (WISSOTA) - Kelly Hample
Electric City Speedway (WISSOTA) - Kelly Hample
Gallatin Speedway (WISSOTA) - Kelly Hample

Nebraska

Albion Speedway (Limited) - Jim Johnson
I-80 Speedway (NASCAR) - Jase Kaser
I-80 Speedway (Limited) - Dave Jorgenson Jr.
Junction Motor Speedway (NASCAR) - Jase Kaser
Mid-Nebraska Raceway (Limited) - Josh Leonard
Riveria Raceway (Limited) - Robert Osborne

New Jersey

New Egypt Speedway (Fastrak Crate) - Skip Syester

New Mexico

Southern New Mexico Speedway (CDM) - Scott Logston
Tularosa Speedway (CDM) - Walton Kyle Jr.

New York

Black Rock Speedway (Limited) - John Waters
Can-Am Motorsports Park - Charlie Sandercock
Fulton Speedway (Fastrak Crate) - Dale Caswell
Little Valley Speedway - Jason Dupont
Little Valley Speedway (Limited) - Jeremy Wonderling
Stateline Speedway - Dick Barton
Stateline Speedway (Limited) - Ryan Scott
Stateline Speedway (Fastrak Crate) - Damian Bidwell
Woodhull Raceway (Limited) - Glenn Whritenour

North Carolina

311 Motor Speedway (Crate) - Cole Apple
Carolina Speedway (Limited) - Jay Sessoms
Carolina Speedway (NDRA Crate) - Ross Bailes
Clary’s Speedway (Limited) - J.C. Clary
Cleveland County Speedway (SECA Crate) - Furman Parton
County Line Raceway (Limited) - Christian Joyner
Dixieland Speedway (Limited) - Ted Midgett
Dublin Motor Speedway (Limited) - Dean Bowen
East Lincoln Speedway (Limited) - Shaun Medlin
Fayetteville Motor Speedway (Limited) - Cody Shaw
Fayetteville Motor Speedway (Crate) - Russell Jones
Friendship Motor Speedway (Fastrak Crate) - Derek Brown
Harris Speedway (SECA) - Furman Parton
Tri-County Racetrack - Johnny Chastain
Tri-County Racetrack (Limited) - Charlie Parker
Tri-County Racetrack (Crate) - Jason Deal

North Dakota

River Cities Speedway (WISSOTA) - Joey Pederson

Ohio

Attica Raceway Park (UMP) - Ryan Missler
Brushcreek Motorsports Complex - Paul Moore
Eldora Speedway - Matt Miller
Hilltop Speedway - Charlie Duncan
Jackson County Speedway (AMRA) - John Whitney
Legendary Hilltop Speedway (AMRA) - Jeremy Misel
Midway Speedway (AMRA) - Ronnie Mayle
Moler Raceway Park - John Whitney
NAPA Wayne County Speedway - Corey Conley
Oakshade Raceway (UMP) - Dona Marcoullier
Portsmouth Raceway Park - Rod Conley
Portsmouth Raceway Park (Limited) - Robbie Lewis
Raceway 7 (Fastrak Crate) - Chad Wright
Sharon Speedway (RUSH Crate) - Dennis Lunger Jr.
Skyline Speedway (AMRA) - Freddie Carpenter
Southern Ohio Speedway - R.J. Conley

Oklahoma

Outlaw Motorsports Park (DIRTcar) - Jason Sperry
Outlaw Motorsports Park (Limited) - Dan Leatherman
Salina Highbanks Speedway (Limited) - Steve Toalson
Southern Oklahoma Speedway - Jeff Welborn
West Siloam Speedway - Glenn Bratti

Oregon

Coos Bay Speedway (Limited) - Mike George
Cottage Grove Speedway - Paul Culp
Willamette Speedway (DIRTcar) - Trevor Glaser
Willamette Speedway (Limited) - Steve Moore

Pennsylvania

America’s Motorsports Park - Luke Hoffner
America’s Motorsports Park (Semi-Late) - Denny Fenton
Bedford Speedway - Matt Parks
Bedford Speedway (Limited) - Robbie Black
Bedford Speedway (Semi-Late) - Bob Jay
Bradford Speedway (RUSH Crate) - Ward Schell
Clinton County Raceway - Luke Hoffner
Eriez Speedway - Rob Blair
Eriez Speedway (Limited) - Ryan Scott
Eriez Speedway (Fastrak Crate) - Chad Wright
Grandview Speedway (NASCAR) - Jason Miller
Hesston Speedway - Devin Friese
Hesston Speedway (Semi-Late) - George Dixon Jr.
Hill Valley Speedway (Limited) - Brian Lessley
Hummingbird Speedway (Limited) - Dwayne Brooks
Lernerville Speedway (DIRTcar) - Alex Ferree
Marion Center Speedway - Clate Copeman
Marion Center Speedway (Limited) - Cheyenne Reed
Marion Center Speedway (Fastrak Crate) - Andrew Satterlee
McKean County Raceway - Rob Blair
McKean County Raceway (RUSH Crate) - Max Blair
Pittsburgh's Pennsylvania Motor Speedway (DIRTcar) - Alex Ferree
Pittsburgh's Pennsylvania Motor Speedway (RUSH Crate) - Kyle Lukon
Port Royal Speedway - Terry Naugle
Roaring Knob Motorsports Complex - Tim Senic
Roaring Knob Motorsports Complex (RUSH Crate) - Ken Herman
Selinsgrove Speedway - Jeff Rine
Susquehanna Speedway Park (Limited) - Billy Wampler
Trail-way/Lincoln Speedways (Limited) - Travis Mease
Williams Grove Speedway (Limited) - Wes Alleman

South Carolina

Carolina Speedway (Limited) - Chris Miller
Cherokee Speedway (SECA Crate) - Adam Yarbrough
I-77 Speedway (NDRA Crate) - Matt Lawson
Lancaster Motor Speedway (NDRA Crate) - Timbo Mangum
Laurens County Speedway (Limited) - Billy Rushton
Laurens County Speedway (SECA) - Terry Bullard

South Dakota

Black Hills Speedway (WISSOTA) - Virgil Randall
Brown County Speedway (WISSOTA) - Curt Gelling
Casino Speedway (WISSOTA) - Chad Becker
Dakota State Fair Speedway (WISSOTA) - Brian Diede
Wagner Speedway (Limited) - Gale Vogt

Tennessee

411 Motor Speedway (Limited) - Rusty Ballenger
Camden Speedway (Crate) - Adam Ray
Clarksville Speedway (UMP) - Caleb Ashby
Clarksville Speedway (UMP Crate) - Jeff Walston
Clayhill Motorsports Parks (NeSmith Crate) - Ricky Waggoner
Cleveland Speedway (Limited) - Rick Hixson
Cleveland Speedway (Crate) - Jerry Coffman
Crossville Raceway (Limited) - Perry Delaney
Duck River Raceway Park - Brad Skinner
Duck River Raceway Park (Limited) - Matt Odeneal
Tazewell Speedway (Limited) - Jason Trammell
Tennessee National Raceway (Limited) - T.J. Taylor
Thunderhill Raceway - No champion
Thunderhill Raceway (Limited) - No champion
Wartburg Speedway (Limited) - Anthony White
Winchester Speedway - Alan Holmes
Winchester Speedway (Limited) - Mark Haddon
Winchester Speedway (Crate) - Jonathan DeHaven

Texas

Devil’s Bowl Speedway - Skip O’Neal
El Paso Speedway Park (CDM) - Scott Logston
South Texas Speedway (Limited) - Gary Hunter
Texana Raceway Park (Limited) - Kevin Migura

Virginia

Eastside Speedway (Limited) - Greg Roberson
Natural Bridge Speedway (Limited) - J.R. Overstreet
Rolling Thunder Raceway (Fastrak Crate) - Mark Crowe
Virginia Motor Speedway (Limited) - Justin Williams
Virginia Motor Speedway (Fastrak Crate) - David Padula
Winchester Speedway - Trever Feathers
Winchester Speedway (Limited) - Jonathan DeHaven
Wythe Raceway (Fastrak Crate) - Lance Reynolds

West Virginia

Beckley Motorsports Park (AMRA) - Rick Williams
Beckley Motorsports Park (Fastrak Crate) - Eddie Hambrick
Elkins Raceway - Tim Senic
Elkins Raceway (Fastrak Crate) - Kris Southern
I-77 Raceway Park (AMRA) - Travis Brookover
I-77 Raceway Park (Crate) - Nathan Harrison
I-77 Raceway Park (Semi-Late) - J.R. Gibson
Ohio Valley Speedway (AMRA) - Andy Bond
Princeton Raceway (Fastrak Crate) - Eddie Hambrick
Tyler County Speedway - Butch McGill
Tyler County Speedway (Fastrak Crate) - Kyle Thomas

Wisconsin

Amsoil Speedway (WISSOTA) - Darrell Nelson
Cedar Lake Speedway (NASCAR) - Brent Larson
Lafayette County Speedway - Mike Fryer
Manitowoc County Expo Speedway (WDLMA) - Russ Scheffler
Red Cedar Speedway (WISSOTA) - Mike Prochnow
Seymour Speedway (Fastrak Crate) - Jeff Curtin
Shawano Speedway - Ron Berna
Sheboygan County Fair Park (WDLMA) - Brad Mueller

Wyoming

Casper Speedway (Limited) - Jason Schierkolk
Gillette Thunder Speedway (Limited) - Eric Mass

Alberta

Castrol Raceway (WISSOTA) - Stu Hayward

Manitoba

Red River Co-op Speedway (WISSOTA) - Mike Balcaen

Ontario

Brighton Speedway (DIRTcar Crate) - Charlie Sandercock
Humberstone Speedway (DIRTcar Crate) - Rob Ledingham
South Buxton Raceway (UMP) - Gregg Haskell

 
Sponsor 615
 
Sponsor 728