Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 1069
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

National

Sponsor 743

Knoxville Raceway

Saturday's Knoxville race lineups

October 2, 2010, 5:31 pm
From staff reports

KNOXVILLE, Iowa (Oct. 2) — Lineups for the final night of action Saturday at the seventh annual Lucas Oil Late Model Nationals at Knoxville Raceway:

Feature lineup

(100 laps; $40,000 to winner and $2,500 to start)
Row 1: Scott Bloomquist, Billy Moyer
Row 2: Earl Pearson Jr., Brian Birkhofer
Row 3: Tim McCreadie, Steve Francis
Row 4: Austin Hubbard, Darrell Lanigan
Row 5: Matt Miller, Brady Smith
Row 6: Josh Richards, Bub McCool
Row 7: Kelly Boen, Dan Schlieper
Row 8: Jimmy Owens, Brian Shirley
Row 9: Chad Simpson, Darren Miller
Row 10: Scott James, Denny Eckrich
Row 11: Shannon Babb, Will Vaught
Row 12: Rick Eckert, Jason Utter
Row 13: B-main transfers
Row 14: B-main transfers

Row 15: B-main transfers

B-main lineup

(20 laps; top six to main event; non-transfers receive at least $400)
Row 1: Jack Sullivan, Rob Moss
Row 2: Jimmy Mars, Brad Neat
Row 3: Mark Burgtorf, Jason Rauen
Row 4: Chris Simpson, Andy Eckrich
Row 5: Jake Meier, Nick Marolf
Row 6: Chris Spieker, Rich Bell
Row 7: John Vandenberg, John Anderson
Row 8: John Blankenship, Ryan Newman
Row 9: Boone McLaughlin, Jeremiah Hurst

Row 10: Jeff Guengerich, Eddie Kirchoff

C-main lineup

(20 laps; top four to B-main; non-transfers receive $400)
Row 1: John Duty, Rickey Frankel
Row 2: Mike Fryer, Kerry Hansen
Row 3: Jeep Van Wormer, Tyler Reddick
Row 4: Joel Callahan, Jay Johnson
Row 5: Mike Wallace, Darrel DeFrance
Row 6: Alonzo Grosse, Chad Chenoweth
Row 7: Junior Coover, Jill George
Row 8: Denny Woodworth, Curt Schroeder

Row 9: Ron Boyse

Qualifying points

Point total is higher of two qualifying nights with points from time trials, preliminaries and semifeatures; ties broken by fastest qualifying time:

Pos. Driver (car no.), hometown, points (better night)
1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., 488 (Thursday)
2. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., 488 (Friday)
3. Earl Pearson Jr. (44), Jacksonville, Fla., 482 (Thursday)
4. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, 481 (Friday)
5. Tim McCreadie (39), Watertown, N.Y., 479 (Thursday)
6. Steve Francis (15), Ashland, Ky., 476 (Friday)
7. Austin Hubbard (19), Seaford, Del., 475 (Thursday)
8. Darrell Lanigan (29), Union, Ky., 468 (Friday)
9. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, 463 (Thursday)
10. Brady Smith (2), Solon Springs, Wis., 460 (Thursday)
10. Brady Smith (2), Solon Springs, Wis., 460 (Thursday)
11. Josh Richards (1), Shinnston, W.Va., 459 (Thursday)
12. Bub McCool (57j), Vicksburg, Miss., 458 (Thursday)
13. Kelly Boen (07), Henderson, Colo., 455 (Friday)
14. Dan Schlieper (9), Sullivan, Wis., 451 (Friday)
15. Jimmy Owens (20), Newport, Tenn., 449 (Friday)
16. Brian Shirley (3s), Chatham, Ill., 440 (Thursday)
17. Chad Simpson (25), Mount Vernon, Iowa, 439 (Thursday)
18. Darren Miller (32D), Milledgeville, Ill., 435 (Friday)
19. Scott James (83), Lawrenceburg, Ind., 432 (Friday)
20. Denny Eckrich (50), Tiffin, Iowa, 428 (Thursday)
21. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., 427 (Friday)
22. Will Vaught (1), Crane, Mo., 427 (Friday)
23. Rick Eckert (24), York, Pa., 414 (Friday)
24. Jason Utter (31), Columbus Junction, Iowa, 413 (Friday)
25. Jack Sullivan (1), Greenbrier, Ark., 410 (Friday)
26. Rob Moss (1m), Iowa City, Iowa, 409 (Friday)
27. Jimmy Mars (28), Menomonie, Wis., 407 (Friday)
28. Brad Neat (41), Dunnville, Ky., 402 (Thursday)
29. Mark Burgtorf (7B), Quincy, Ill., 380 (Thursday)
30. Jason Rauen (98), Farley, Iowa, 376 (Friday)
31. Chris Simpson (32), Oxford, Iowa, 374 (Friday)
32. Andy Eckrich (56), Iowa City, Iowa, 373 (Thursday)
33. Jake Meier (20x), Tipton, Iowa, 372 (Friday)
34. Nick Marolf (33), Moscow, Iowa, 369 (Friday)
35. Chris Spieker (56x), Massena, Iowa, 368 (Friday)
36. Rich Bell (21B), Sheffield, Ill., 365 (Friday)
37. John Vandenberg (18), Oskaloosa, Iowa, 361 (Thursday)
38. John Anderson (2), Omaha, Neb., 358 (Thursday)
39. John Blankenship (23), Williamson, W.Va., 356 (Friday)
40. Ryan Newman (39), South Bend, Ind., 355 (Thursday)
41. Boone McLaughlin (14), Mediapolis, Iowa, 343 (Thursday)
42. Jeremiah Hurst (29), Dubuque, Iowa, 339 (Friday)
43. Jeff Guengerich (15), Washington, Iowa, 336 (Friday)
44. Eddie Kirchoff (5/00), Gillette, Wyo, 331 (Friday)
45. John Duty (5), Portland, Ore., 322 (Friday)
46. Rickey Frankel (33), Quincy, Ill., 322 (Thursday)
47. Mike Fryer (5m), Freeport, Ill., 317 (Thursday)
48. Kerry Hansen (25), Spencer, Wis., 317 (Friday)
49. Jeep Van Wormer (55), Pinconning, Mich., 306 (Thursday)
50. Tyler Reddick (11), Corning, Calif., 303 (Thursday)
51. Joel Callahan (40), Dubuque, Iowa, 301 (Thursday)
52. Jay Johnson (93), West Burlington, Iowa, 297 (Friday)
53. Mike Wallace (8), Carter Lake, Iowa, 285 (Thursday)
54. Darrel DeFrance (99D), Marshalltown, Iowa, 268 (Thursday)
55. Alonzo Grosse (44), Council Bluffs, Iowa, 268 (Friday)
56. Chad Chenoweth (7), Huron, S.D., 267 (Friday)
57. Junior Coover (10), Norfolk, Neb., 262 (Friday)
58. Jill George (22), Cedar Falls, Iowa, 255 (Friday)
59. Denny Woodworth (45), Mendon, Ill., 240 (Thursday)
60. Curt Schroeder (15c), Des Moines, Iowa, 129 (Thursday)
61. Ron Boyse (74), Kalona, Iowa, 124 (Thursday)

Lucas Oil Late Model Nationals

Track: Knoxville Raceway (half-mile clay oval)
Dates: Sept. 30-Oct. 2
Sanction: None
Last year's winner: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.
Winning purses: Thursday and Friday semifeatures pay $7,000 to the winner with $40,000 going to Saturday's main event winner from a total purse of more than $240,000.

Format: Time trials, heats, consolation and semifeatures each of the first two nights allow drivers to accrue points that will set the starting lineup for Saturday's main event.

Thursday and Friday night formats (drivers will use the better point total, not combined points):
• Time trials (200 points for quick time, 198 for second, etc.)
• Heat races: 12 laps, lineups inverted with 1-4 transferring to the main event, 5-8 transferring to B-Main, and everyone else to C-Main (100 points for winner, 97 for second, etc.)
• C-Main: 12 laps, top four to B-Main (100 points for winner, 98 for second, etc.)
• B-Main: 15 laps, top four to A-Main (150 points for winner, 148 for second, etc.)
• A-Main: 24 cars, top 20 lined up by qualifying time with top eight inverted (200 points for winner, 198 for second, etc.)
advertisement
Sponsor 863
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728