Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1069
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

National

Sponsor 743

Atomic Speedway

DTWC: Lineups for Saturday's racing events

October 20, 2007, 4:08 pm
From staff reports

Dirt Track World Championship (top 18)

Row 1: Chub Frank, Mike Marlar
Row 2: Josh Richards, Rod Conley
Row 3: Jimmy Owens, Jackie Boggs
Row 4: Steve Francis, Steve Shaver
Row 5: Chris Combs, Keith Berner
Row 6: Eddie Carrier Jr., Bart Hartman
Row 7: Darren Miller, Scott James
Row 8: Michael England, Dan Schlieper
Row 9: Darrell Lanigan, Randy Weaver
(If Brady Smith and Jimmy Mars start consolation races, they'll be eligible for provisional starting spots in Row 13)

First consolation (top two advance)

Row 1: Scott Bloomquist, Shannon Babb
Row 2: Brian Birkhofer, Eric Wells
Row 3: Brady Smith, Jeep Van Wormer
Row 4: Don O'Neal, Donnie Moran
Row 5: Dennis Erb Jr., Matt Miller
Row 6: Freddy Smith, Mike Benedum
Row 7: Jared Hawkins, Tyler Boggs
Row 8: Tim McCreadie, Audie Swartz
Row 9: Chris Hackett, George Lee
Row 10: Sean Cosgrove, Chuck Harper
Row 11: Ryan Markham, Dutch Davies
Row 12: Brian Shirley, Steve Casebolt

Second consolation (top two advance)

Row 1: Paul Harris, Wayne Chinn
Row 2: Brian Ruhlman, Anthony Adams
Row 3: Clint Smith, Tim Tungate
Row 4: Jimmy Mars, Corey Conley
Row 5: Jason Montgomery, Jared Miley
Row 6: Alex Ferree, Tracy Fritter
Row 7: Terry Hicks, D.J. Wells
Row 8: Doug Drown, Russ Frohnhapfel
Row 9: Jacob Hawkins, Chad Hina
Row 10: Eric Myers, Chris Shannon
Row 11: Bump Hedman, Kenny Spencer
Row 12: Jerry Bowersock, Mike Wilson

Third consolation (top two advance)

Row 1: Earl Pearson Jr., Ben Adkins
Row 2: Josh McGuire, Dave Hess Jr.
Row 3: Mike Balzano, Rick Rogers
Row 4: Rick Eckert, Jordan Bland
Row 5: Tim Dohm, Ricky Arms
Row 6: Brad Neat, John Mason
Row 7: Jay Helton, Greg Johnson
Row 8: Josh Tidwell, Chris Garnes
Row 9: Randy Boggs, Joe Ramey
Row 10: Donnie Stewart, D.J. Miller
Row 11: Daniel Williams, Josh Bocook
Row 12: Arnie Fields, Nick Bocook

Jim Dunn Memorial Non-qualifiers' race

(Starting spots vacated if driver transfers to feature through a consolation race, or finishes third or fourth in consy; winner has option of $2,500 or a spot in the starting field)

Row 1: Third place consy 1, Third place consy 2
Row 2: Third place consy 3, Fourth place consy 1
Row 3: Fourth place consy 2, Fourth place consy 3
Row 4: Paul Harris, Josh McGuire
Row 5: George Lee, Jared Hawkins
Row 6: Mike Benedum, Brian Ruhlman
Row 7: Jason Montgomery, Anthony Adams
Row 8: Chris Hackett, Wayne Chinn
Row 9: Scott Peltz, Josh Bocook
Row 10: Corey Conley, Josh Tidwell
Row 11: Russ Frohnapfel, Greg Buckland
Row 12: Kenny Spencer, Mike Ratliff
Row 13: Steve Casebolt, Daniel Cattine
Row 14: Tim Dohm
Alternates: Jerry Bowersock, Dennis Erb Jr., Donnie Moran, Doug Drown, Rick Bond, Rick Aukland, Freddy Smith, Brad Neat, Chris Wilson, Ricky Arms.

Oct. 20 schedule

5 p.m. - Autograph session
6 p.m. - Fast qualifier award; announcement of 2008 Class of the National Dirt Late Model Hall of Fame
7 p.m. - Late Model consolations
8:30 p.m. - Modified feature
9 p.m. - Late Model non-qualifiers race
10 p.m. - 100-lap DTWC
advertisement
Sponsor 1188
 
Sponsor 1179
 
Sponsor 728