Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 257
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

History

Repairable Vehicles.com Tri-State Series

2021

April 24, Off Road Speedway, Norfolk, Neb. (Tad Pospisil)

May 16, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Blair Nothdurft)

May 31, Huset’s Speedway, Brandon, S.D. (Tad Pospisil)

June 11, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Blair Nothdurft)

June 12, Miller (S.D.) Central Speedway (Justin Zeitner)

July 9, Jackson (Minn.) Motorplex (Justin Zeitner)

July 10, Jackson (Minn.) Motorplex (Bryce Sward)

July 20, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Justin Zeitner)

July 24, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Blair Nothdurft)

Aug. 13, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Chad Olsen)

Aug. 14, Park Jefferson (S.D.) Speedway (Justin Zeitner)

Aug. 19, KRA Speedway, Willmar, Minn. (Jordan Tollakson)

Aug. 20, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Blair Nothdurft)

Aug. 21, Madison (Minn.) Speedway (Nate Beyenhof)

Sept. 3, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Justin Zeitner)

Sept. 4, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Justin Zeitner)

Sept. 14, Clay County Fair Speedway, Spencer, Iowa (Justin Zeitner)

Sept. 18, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nick Beyenhof)

Sept. 24, Huset’s Speedway, Brandon, S.D. (Justin Zeitner)

Sept. 25, Fairmont (Minn.) Raceway (Nick Beyenhof)

Oct. 9, Murray County Speedway, Slayton, Minn. (Justin Zeitner)

Point standings

1. Justin Zeitner, Malvern, Iowa (2,606)

2. Blair Nothdurft, Renner, S.D. (2,462)

3. Chad Olsen, Hendricks, Minn. (2,389)

4. Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa (2,295)

5. Gale Vogt, Yankton, S.D. (2,076)

2020

May 10, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Corey Zeitner)

May 15, Crawford County Speedway, Denison, Iowa (Bill Leighton Jr.)

May 22-23, Jackson (Minn.) Motorplex (Tad Pospisil)

May 31, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Josh Leonard)

June 13, Miller Central Speedway, Miller, S.D. (Justin Zeitner)

June 26, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Marshall Fegers)

June 27, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Ben Schaller)

July 3, Wagner (S.D.) Speedway (Justin Boomsma)

July 4, Wagner (S.D.) Speedway (Gary Brown Jr.)

July 5, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Ben Sukup)

July 21, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nick Beyenhof)

July 31, Wagner (S.D.) Speedway (Blair Nothdurft)

Aug. 1, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Gary Brown Jr.)

Aug. 22, Park Jefferson (S.D.) International Speedway (Justin Zeitner)

Aug. 28, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Chad Olsen)

Aug. 29, Fairmont (Minn.) Raceway (Luke Sathoff)

Sept. 12, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Tyler McDonald)

Sept. 15, Clay County Fair Speedway, Spencer, Iowa (Chad Olsen)

Sept. 26, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nate Beyenhof)

Point standings

1. Blair Nothdurft, Renner, S.D. (1,765)

2. Gary Brown Jr., Brandon, S.D. (1,688)

3. Jordan Heiman, Sioux Falls, S.D. (1,517)

4. Dylan Fitzpatrick, Magnolia, Minn. (1,369)

5. Luke Sathoff, Jackson, Minn. (1,215)

2019

June 7, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Tad Pospisil)

June 13, Clay County Fair Speedway, Spencer, Iowa (Gary Brown Jr.)

June 14, Jackson (Minn.) Motorplex (Tad Pospisil)

June 29, I-90 Speedway, Hartford, S.D. (Nate Beyenhof)

July 3, Brown County Speedway, Aberdeen, S.D. (Chad Becker)

July 21, Wagner (S.D.) Speedway (Quentin Myers)

July 23, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nate Beyenhof)

July 27, Miller (S.D.) Central Speedway (Kent Arment)

Aug. 10, Fiesta City Speedway, Montevideo, Minn. (Chad Olsen)

Aug. 16, Fairmont (Minn.) Raceway (Chad Olsen)

Aug. 18, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Nate Beyenhof)

Aug. 23, Wagner (S.D.) Speedway (Gary Brown Jr.)

Sept. 6, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Tad Pospisil)

Sept. 28, Fairmont (Minn.) Raceway (Marshall Fegers)

Oct. 5, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Andrew Kosiski)

Point standings

1. Gary Brown Jr., Brandon, S.D. (1,587)

2. Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa (1,582)

3. Brad Vogt, Pierce, Neb. (1,364)

4. Gale Vogt, Yankton, S.D. (1,222)

5. Jordan Heiman, Sioux Falls, S.D. (1,204)

2018

April 29, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Jordan Heiman)

May 31, Sioux Speedway, Sioux Center, Iowa (Tad Pospisil)

June 15, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nick Beyenhof)

June 17, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Nick Beyenhof)

June 29, Wagner (S.D.) Speedway (Ben Sukup)

July 17, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nate Beyenhof)

July 22, Raceway Park, Jefferson, S.D. (Nick Beyenhof)

July 25, Jackson (Minn.) Motorplex (Tad Pospisil)

Aug. 24, Wagner (S.D.) Speedway (Eric Vanosdall)

Sept. 8, Wagner (S.D.) Speedway (Jordan Heiman)

Sept. 15, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Eric Vanosdall)

Point standings

1. Gary Brown Jr., Brandon, S.D. (1,428)

2. Ben Sukup, Norfolk, Neb. (1,424)

3. Jordan Heiman, Sioux Falls, S.D. (1,349)

4. Brad Vogt, Pierce, Neb. (1,222)

5. Gale Vogt, Yankton, S.D. (1,192)

2017

June 3, Park Jefferson (S.D.) International Speedway (Nate Beyenhof)

June 16, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Gary Brown Jr.)

June 30, Wagner (S.D.) Speedway (Jared Hoerle)

July 19, Buena Vista Raceway, Alta, Iowa (Jordan Heiman)

July 28, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nick Beyenhof)

Sept. 16, Rapid Speedway, Rock Rapids, Iowa (Nick Beyenhof)

Champion: Kevin Larson, Tea, S.D.

2016

July 10, Huset's Speedway, Brandon, S.D. (Gary Brown Jr.)

July 16, Park Jefferson (S.D.) International Speedway (Lance Matthees)

Aug. 19, Huset's Speedway, Brandon, S.D. (Gary Brown Jr.)

Aug. 21, Huset's Speedway, Brandon, S.D. (Ray Sveeggen)

Aug. 28, Huset's Speedway, Brandon, S.D. (Gary Brown Jr.)

Champion: Gary Brown Jr., Brandon, S.D.


Series Champs

Year: Champion, hometown

2021: Justin Zeitner, Malvern Iowa

2020: Blair Nothdurft, Renner, S.D.

2019: Gary Brown Jr., Brandon, S.D.

2018: Gary Brown Jr., Brandon, S.D.

2017: Kevin Larson, Tea, S.D.

2016: Gary Brown Jr., Brandon, S.D.


Series Winners

(Through Aug. 5)

Justin Zeitner, Malvern, Iowa (16)

Gary Brown Jr., Brandon, S.D. (9)

Tad Pospisil, Norfolk, Neb. (8)

Nick Beyenhof, Rock Rapids, Iowa (8)

Nate Beyenhof, Rock Rapids, Iowa (8)

Chad Olsen, Hendricks, Minn. (5)

Blair Nothdurft, Renner, S.D. (5)

Jordan Heiman, Sioux Falls, S.D. (3)

Eric Vanosdall, Hoskins, Neb. (2)

Marshall Fegers, Savage, Minn. (2)

Ben Sukup, Norfolk, Neb. (2)

Corey Zeitner, Omaha, Neb. (2)

Josh Leonard, Gibbon, Neb. (2)

Trevor Anderson, Watertown, S.D. (2)

One victory: Lance Matthees, Ray Sveeggen, Jared Hoerle, Chad Becker, Quentin Myers, Andrew Kosiski, Kent Arment, Bill Leighton Jr., Ben Schaller, Justin Boomsma, Luke Sathoff, Tyler McDonald, Bryce Sward, Jordan Tollakson, Cole Searing.

advertisement
Sponsor 682
 
Sponsor 1179
 
Sponsor 728