Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 258
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

History

Shamrock

2022

March 19 — Boyd’s Speedway, Ringgold, Ga. (Ultimate Southeast)

Pos. Driver, hometown

1. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba, $5,000

2. Payton Freeman, Commerce, Ga.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Cory Hedgecock, Loudon, Tenn.

5. Cameron Weaver, Crossville, Tenn.

6. Cody Overton, Evans, Ga.

7. Ashton Winger, Hampton, Ga.

8. Jadon Frame, Winchester, Tenn.

9. Dalton Cook, Smiths Station, Ala.

10. Jed Emert, Maryville, Tenn.

11. Brandon Williams, Crossville, Tenn.

12. Christian Hanger, Winchester, Tenn.

13. Stormy Scott, Las Cruces, N.M.

14. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

15. Tod Hernandez, Rossville, Ga.

16. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

17. Josh Henry, Newport, Tenn.

18. Ray Cook, Brasstown, N.C.

19. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

20. Brian Ledbetter, Stanley, N.C.

21. Jason Croft, Woodstock, Ga.

22. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

23. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

24. Kyle Courtney, Knoxville, Tenn.

25. Heath Hindman, Signal Mountain, Tenn.

Lap leader: Weiss 1-40

Fast qualifier (among 42 cars): Weiss, 14.927 seconds

Consolation winners: McIntosh, Emert

Provisional starters: Ledbetter, A. Sanders, D. Sanders

2021

March 13 — Boyd’s Speedway, Ringgold, Ga. (Unsanctioned Limiteds)

Pos. Driver, hometown

1. Randy Weaver, Crossville, Tenn., $3,000

2. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

3. Jadon Frame, Winchester, Tenn.

4. Justin Shipley, Douglasville, Ga.

5. Tod Hernandez, Rossville, Ga.

6. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

7. David Brannon, Elora, Tenn.

8. Eddie King Jr., Knoxville, Tenn.

9. Brad Lowe, Knoxville, Tenn.

10. Blake Craft, Lavonia, Ga.

11. Justin Litchford, Tullahoma, Tenn.

12. Dan Tipton, Kingston, Tenn.

13. Justin Owens, Chattanooga, Tenn.

14. Chuck Christopher, Soddy Daisy, Tenn.

15. Jason Cardwell, Knoxville, Tenn.

16. Bobby Giffin, Maryville, Tenn.

17. Scott Shelton, Crossville, Tenn.

18. Sam Seawright, Rainesville, Ala.

19. Danny Whitten, Gadsden, Ala.

20. Bobby Pruitt, Attalla, Ala.

21. Josh Walker, Ringgold, Ga.

Lap leader: Weaver 1-40

Fast qualifier (among 22 cars): Weaver, 13.493 seconds

2020

Cancelled because of Covid-19

2019

March 16 — Boyd’s Speedway, Ringgold, Ga.

Pos. Driver, hometown

1. John Ownbey, Cleveland, Tenn., $3,000

2. Cruz Skinner, Oxford, Ala.

3. Jordan Rodabaugh, Soddy Daisy, Tenn.

4. Tod Hernandez, Rossville, Ga.

5. Richard Smith, Hartselle, Ala.

6. Bobby Giffin, Maryville, Tenn.

7. David Seibers, Chapel Hill, Tenn.

8. Phil Helton, Clinton, Tenn.

9. Brad Skinner, Spring Hill, Tenn.

10. Cory Hedgecock, Loudon, Tenn.

11. Dillon Tidmore, Gadsden, Ala.

12. Tommy Taylor, Lascassas, Tenn.

13. Booger Brooks, Chickamauga, Ga.

14. Justin Litchford, Tullahoma, Tenn.

15. Justin Owens, Chattanooga, Tenn.

16. Jadon Frame, Winchester, Tenn.

17. David Crabtree, Maryville, Tenn.

DQ. Josh Putnam, Florence, Ala.

Lap leader: Ownbey 1-40

Fast qualifier (among 19 cars): Skinner, 13.071 seconds

2018

March 23 — Boyd’s Speedway, Ringgold, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla., $12,000

2. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

3. Chris Madden, Gray Court, S.C.

4. Brandon Overton, Evans, Ga.

5. Hudson O'Neal, Martinsville, Ind

6. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

7. Cory Hedgecock, Loudon, Tenn.

8. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

9. Ricky Weiss, Headingly, Manitoba

10. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

11. Darrell Lanigan, Union, Ky.

12. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

13. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

14. Jason Jameson, Bright, Ind.

15. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

16. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

17. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

18. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

19. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.,

20. Tyler Millwood, Kingston, Ga.

21. Shanon Buckingham, Knoxville, Tenn.

22. Mason Zeigler, Chalk Hill, Pa.

23. Gregg Satterlee, Indiana, Pa.

24. Kyle Bronson, Brandon, Fla.

25. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

26. Boom Briggs, Bear Lake, Pa.

Lap leaders: Madden 1-25; Bloomquist 26-49; Pearson 50

Fast qualifier (among 45 cars): Madden, 13.966 seconds

Heat winners: Madden, Overton, H. O’Neal, Bloomquist

Consolation winners: D. O’Neal, Richards

Provisional starters: Satterlee, McCreadie, Erb, Briggs

2017

March 18 — Boyd’s Speedway, Ringgold, Ga. (Schaeffer's Bonus Series)

Pos. Driver, hometown

1. Tim McCreadie, Watertown, N.Y., $4,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

4. Jason Hiett, Oxford, Ala.

5. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

6. Michael Page, Douglasville, Ga.

7. David Payne, Murphy, N.C.

8. Shanon Buckingham, Knoxville, Tenn.

9. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

10. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

11. Jamie Oliver, Murphy, N.C.

12. Robby Moses, Maryville, Tenn.

13. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

14. Jimmy Brown, Harrison, Tenn.

15. Caleb Ashby, Cunningham, Tenn.

16. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

17. Joey Standridge, Tellico Plains, Tenn.

18. Brandon Overton, Evans, Ga.

19. Craig Greer, Cleveland, Tenn.

20. Forrest Gifford, Flintville, Tenn.

21. Ricky Weiss, Headingly, Manitoba

22. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

Lap leaders: Overton 1-13; McCreadie 14-40

Fast qualifier (among 25 cars): Overton, 13.138 seconds

Consolation winners: McDowell, Ogle

2016

March 26 — Cleveland (Tenn.) Speedway

Pos. Driver, hometown

1. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn., $2,000

2. Jamie Perry, Ringgold, Ga.

3. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

4. Jesse Lowe, Crossville, Tenn.

5. Cruz Skinner, Oxford, Ala.

6. Craig Burrows, Chickamauga, Ga.

7. Anthony White, Clinton, Tenn.

8. Craig Greer, Cleveland, Tenn.

9. Rick Hixson, Soddy Daisy, Tenn.

10. Zack Dunsmore, Chattanooga, Tenn.

2015

Rained out

2014

March 22 — Boyd’s Speedway, Ringgold, Ga. (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn., $5,000

2. Jason Hiett, Oxford, Ala.

3. Jason Welshan, Maryville, Tenn.

4. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

5. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

6. Rick Hixson, Soddy Daisy, Tenn.

7. Ethan Hunter, Harrison, Tenn.

8. David Payne, Murphy, N.C.

9. Derek Ellis, Chatsworth, Ga.

10. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

11. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

12. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

13. Chris Wilson, Crossville, Tenn.

14. Joe Armistead Jr., Senoia, Ga.

15. Bret Holmes, Munford, Ala.

16. Eric Cooley, Fulton, Miss.

17. William Thomas, Phenix City, Ala.

18. Dylan Ames, Harvest, Ala.

19. Jamie Perry, Ringgold, Ga.

20. Jeff Smith, Chatsworth, Ga.

21. Josh Putnam, Florence, Ala.

22. Austin Kirkpatrick, Jacksonville, Fla.

23. Tony Knowles, Newnan, Ga.

24. Michael Asberry, Crossville, Tenn.

Lap leader: Hickman 1-50

Fast qualifier (among 45 cars): Hickman 14.272

Consolation winners: Cooley, Arp

2013

March 9 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Randy Weaver, Crossville, Tenn., $10,000

2. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

3. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

4. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

5. David Payne, Murphy, N.C.

6. Ray Cook, Brasstown, N.C.

7. Clint Smith, Senoia, Ga.

8. Eric Wells, Hazard, Ky.

9. Jake Knowles, Rome, Ga.

10. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

11. Chris Madden, Gray Court, S.C.

12. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

13. Michael Asberry, Crossville, Tenn.

14. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

15. Mike Weeks, Friendsville, Tenn.

16. Jason Hiett, Oxford, Ala.

17. Logan Yates, Lineville, Ala.

18. Derek Ellis, Chatsworth, Ga.

19. Mark Rosner, Rockford, Tenn.

20. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

21. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

22. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

23. William Thomas, Phenix City, Ala.

24. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

Lap leaders: McDowell 1-14; Ogle 15-28; Weaver 29-50

Fast qualifier (among 39 cars): Owens, 12.756 seconds

Heat winners: Weaver, McDowell, Payne, Ogle

Consolation winners: Madden, Hiett

Provisional starters: Thomas, Rosner

2012

April 7 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Owens, Newport, Tenn., $10,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

4. Clint Smith, Senoia, Ga.

5. Brad Neat, Dunnville, Ky.

6. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

7. Vic Hill, Mosheim, Tenn.

8. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

9. Shane Clanton, Fayetteville, Ga.

10. Eric Wells, Hazard, Ky.

11. Tyler Millwood, Kingston, Ga.

12. John Lobb, Frewsburg, N.Y.

13. Chad Ogle, Sevierville, Tenn.

14. Ross White, Karns, Tenn.

15. Brian Reese, Sharpsburg, Ga.

16. Dillon Wood, New Smyrna, Fla.

17. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

18. Ray Cook, Brasstown, N.C.

19. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

20. Steve Smith, Powell, Tenn.

21. Mike Weeks, Friendsville, Tenn.

22. Tommy Kerr, Maryville, Tenn.

23. David Payne, Murphy, N.C.

24. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

Lap leaders: McDowell 1-2; Ogle 3-11; Owens 12-50

Fast qualifier (among 29 cars): McDowell, 13.483 seconds

Heat race winners: McDowell, Ogle, Owens

Consolation winner: Vineyard

Provisional starters: Smith, White

2011

March 12 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Shane Clanton, Fayetteville, Ga., $10,000

2. David Payne, Murphy, N.C.

3. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

4. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

5. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

6. William Thomas, Phenix City, Ala.

7. Ray Cook, Brasstown, N.C.

8. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

9. Billy Ogle, Knoxville, Tenn.

10. Derek Ellis, Chatsworth, Ga.

11. Tommy Kerr, Maryville, Tenn.

12. Tanner Works, Cleveland, Tenn.

13. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

14. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

15. Ronny Lee Hollingsworth, Northport, Ala.

16. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

17. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

18. Jake Knowles, Rome, Ga.

19. Eric Wells, Hazard, Ky.

20. Mike Weeks, Friendsville, Tenn.

21. Steve Smith, Powell, Tenn.

22. Brandon Williams, Crossville, Tenn.

23. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

24. Jeff Franklin, Ten Mile, Tenn.

Lap leader: Clanton 1-60

Fast qualifier (among 39 cars): McDowell, 14.836 seconds

Heat race winners: Clanton, Payne, Morrow, Owens

Consolation winners: Weaver, Smith

2010

March 20 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $10,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Chris Wall, Holden, La.

5. Chris Madden, Gray Court, S.C.

6. William Thomas, Phenix City, Ala.

7. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

8. Tommy Kerr, Maryville, Tenn.

9. Rick Rogers, Knoxville, Tenn.

10. David Payne, Murphy, N.C.

11. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

12. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

13. Frank Heckenast Jr., Frankfort, Ill.

14. Stacy Boles, Clinton, Tenn.

15. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

16. Austin Dillon, Welcome, N.C.

17. Scott Creel, Franklinton, La.

18. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

19. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

20. Lee Sutton, Taylorsville, Ga.

21. Jake Knowles, Rome, Ga.

22. Kayne Hickman, Soddy Daisy, Tenn.

23. Ray Cook, Brasstown, N.C.

24. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

Lap leader: Davenport 1-60

Fast qualifier (among 37 cars): Cook, 13.786 seconds

Heat race winners: Wall, Davenport, Madden, McDowell

Consolation winners: Dillon, Weaver

2009

April 4 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $5,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Chris Madden, Gray Court, S.C.

4. Jeep Van Wormer, Pinconning, Mich.

5. Billy Mayo, Cleveland, Tenn.

6. Scott James, Bright, Ind.

7. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

8. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

9. Ronny Lee Hollingsworth, Northport, Ala.

10. Josh McGuire, Grayson, Ky.

11. Tony Knowles, Newnan, Ga.

12. Ray Cook, Brasstown, N.C.

13. Ethan Hunter, Harrison, Tenn.

14. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

15. Anthony White, Clinton, Tenn.

16. Ricky Arms, Moss, Tenn.

17. Jamie Perry, Ringgold, Ga.

18. Kevin Gibson, Ringgold, Ga.

19. Joe Armes, Petros, Tenn.

20. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

21. Brad Coffey, Maryville, Tenn.

22. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

23. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

24. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

Lap leaders: Moyer 1-10, 12-22, 43-50; Owens 11; McDowell 23-42

Fast qualifier (among 42 cars): Moyer, 13.346 seconds

2008

Rained out

2007

March 17 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $7,500

2. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

3. Ray Cook, Brasstown, N.C.

4. Clint Smith, Senoia, Ga.

5. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

6. Shane Clanton, Fayetteville, Ga.

7. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

8. Ivedent Lloyd, Ocala, Fla.

9. Stacy Holmes, Munford, Ala.

10. Dwayne Powell, North Lawrence, Ohio

11. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

12. Jackie Boggs, Grayson, Ky.

13. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

14. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

15. Jake Knowles, Rome, Ga.

16. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

17. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

18. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

19. Jason Smith, Laurel, Miss.

20. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

21. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

22. Ricky Arms, Moss, Tenn.

23. Kevin Gibson, Ringgold, Ga.

24. Anthony White, Clinton, Tenn.

Lap leaders: Knowles 1-7; C. Smith 8-34; Madden 36-60 (unofficial)

Fast qualifier (among 50 cars): Davenport, 13.520 seconds

Consolation race winners: Bloomquist, J. Smith, Pearson, Vineyard

Provisional starters: Lloyd, Holmes

2006

March 18 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $5,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Clint Smith, Senoia, Ga.

4. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

5. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

6. Brad Neat, Dunnville, Ky.

7. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

8. Chris Madden, Gray Court, S.C.

9. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

10. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

11. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

12. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

13. Bobby Mayse, Harrison, Tenn.

14. Joe Armes, Petros, Tenn.

15. Jeremy Clements, Spartanburg, S.C.

16. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

17. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

18. Marshall Green, Dalton, Ga.

19. David Payne, Murphy, N.C.

20. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

21. Ray Cook, Brasstown, N.C.

22. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

23. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

24. John Owenby, Cleveland, Tenn.

Lap leaders: McDowell 1-22; Bloomquist 23-60

Fast qualifier (among 51 cars): Bloomquist, 15.333 seconds

Consolation race winners: Davenport, Clements, Armes

Provisional starters: Kinzer, Vineyard

2005

March 19 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Rossville, Ga., $5,000

2. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

3. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

4. Chris Madden, Gray Court, S.C.

5. Clint Smith, Senoia, Ga.

6. Randle Chupp, Knoxville, Tenn.

7. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

8. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

9. Scott Sexton, Pigeon Forge, Tenn.

10. John Gill, Mitchell, Ind.

11. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

12. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

13. Bobby Mayse, Harrison, Tenn.

14. Ed Basey, Evans, Ga.

15. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

16. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

17. Ray Cook, Brasstown, N.C.

18. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

19. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

20. Vic Chandler, Weaverville, N.C.

21. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

22. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

23. Michael England, Glasgow, Ky.

24. Joel Bray, Elkin, N.C.

Lap leader: McDowell 1-60

Fast qualifier (among 54 cars): McDowell, 13.351 seconds

Consolation race winners: Weaver, Gill, Mayse

Provisional starters: Basey, Martin

2004

April 10 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn., $5,000

2. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

3. Scott Sexton, Pigeon Forge, Tenn.

4. Vic Hill, Mosheim, Tenn.

5. Ray Cook, Brasstown, N.C.

6. David Payne, Murphy, N.C.

7. Bobby Mayse, Harrison, Tenn.

8. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

9. Clint Smith, Senoia, Ga.

10. Chris Madden, Gray Court, S.C.

11. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

12. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

13. Dale McDowell, Rossville, Ga.

14. Randall Walker, Pell City, Ala.

15. Chris Beavers, Cleveland, Tenn.

16. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

17. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

18. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

19. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

20. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

21. Mike Head, Ellenwood, Ga.

22. Barry Goodman, Spring City, Tenn.

23. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

24. Matt Henderson, Loudon, Tenn.

Lap leader: Duggan 1-60

Fast qualifier (among 48 cars): Duggan, 13.759 seconds

Consolation race winners: Tankersley, Owens

2003

April 12 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Duayne Hommel, Newport, Tenn., $5,000

2. Clint Smith, Senoia, Ga.

3. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

4. John Jones, Rock Creek, Ga.

5. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

6. Mike Head, Ellenwood, Ga.

7. Bobby Mayse, Harrison, Tenn.

8. Vic Hill, Mosheim, Tenn.

9. Steven Harrison, Dayton, Tenn.

10. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

11. Vic Chandler, Weaverville, N.C.

12. Josh Manning, Jacksonville, Fla.

13. Jody Summerville, Rome, Ga.

14. David Payne, Murphy, N.C.

15. Mike Tinker, Ringgold, Ga.

16. Shane Clanton, Fayetteville, Ga.

17. Kevin Gibson, Ringgold, Ga.

18. Rex Richey, Ringgold, Ga.

19. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

20. Terrance Nowell, Phenix City, Ala.

21. Chris Beavers, Cleveland, Tenn.

22. Denny Slayton, Rossville, Ga.

23. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

24. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

Lap leaders: Smith 1; Hommel 2-60

Fast qualifier (among 48 cars): Hommel, 14.274 seconds

Consolation race winners: Tinker, Chastain, Scoggins

Provisional starters: Nowell, Chandler

2002

March 16 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Duayne Hommel, Newport, Tenn., $5,000

2. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

3. Mike Tinker, Ringgold, Ga.

4. Mark Mears, Decatur, Ala.

5. Todd Morrow, Cleveland, Tenn.

6. Marshall Green, Dalton, Ga.

7. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

8. Mike Head, Ellenwood, Ga.

9. Rex Richey, Ringgold, Ga.

10. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

11. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

12. Lamar Haygood, Douglasville, Ga.

13. Bo Moorhouse, Benton, Tenn.

14. Kent Hicks, Cleveland, Tenn.

15. Chris Madden, Gray Court, S.C.

16. Clint Smith, Senoia, Ga.

17. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

18. Jay Brinkley, Shelbyville, Tenn.

19. David Payne, Murphy, N.C.

20. John Jones, Rock Creek, Ga.

21. Russell Thomas, Blue Ridge, Ga.

22. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

23. John Llewellyn, Knoxville, Tenn.

24. Ricky Holland, Ooltewah, Tenn.

Lap leader: Hommel 1-60

Fast qualifier (among 51 cars): Hommel, 14.11 seconds

Consolation winners: Thomas, Jones

Provisional starters: Brinkley, Llewellyn

2001

March 17 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Dan Schlieper, Pewaukee, Wis., $5,000

2. Dale McDowell, Rossville, Ga.

3. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

4. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

5. Rex Richey, Ringgold, Ga.

6. Clint Smith, Senoia, Ga.

7. Ricky Holland, Ooltewah, Tenn.

8. Jamie Perry, Cleveland, Tenn.

9. Vic Hill, Mosheim, Tenn.

10. Mike Head, Ellenwood, Ga.

11. Bobby Turner, Cummings, Ga.

12. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

13. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

14. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

15. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

16. Danny Peoples, Margaret, Ala.

17. Bear Patterson, Ellijay, Ga.

18. Tim Dohm, Charleston, W.Va.

19. Jeff Walker, McMinnville, Tenn.

20. Mark Mears, Decatur, Ala.

21. Chris Beavers, Cleveland, Tenn.

22. John Ownbey, Cleveland, Tenn.

23. Jay Brinkley, Shelbyville, Tenn.

24. Chris Twiggs, Murphy, N.C.

Lap leaders: McDowell 1-59; Schlieper 60

Fast qualifier (among 82 cars): Schlieper, 14.274 seconds

Consolation winners: Peoples, Tankersley, Ogle

2000

March 17-18 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Ricky Holland, Ooltewah, Tenn., $8,000

2. Dale McDowell, Rossville, Ga.

3. Clint Smith, Senoia, Ga.

4. Kevin Gibson, Ringgold, Ga.

5. Terry English, Benton, Ky.

6. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

7. James Cline, Oxford, Ala.

8. Mark Mears, Decatur, Ala.

9. John Jones, Rock Creek, Ga.

10. DeWayne Wilson, Chattanooga, Tenn.

11. Jeff Walker, McMinnville, Tenn.

12. Derrick Rainey, Powder Springs, Ga.

13. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

14. Jason Smith, Laurel, Miss.

15. Mike Tinker, Ringgold, Ga.

16. Ray Cook, Brasstown, N.C.

17. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

18. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

19. Chris Madden, Gray Court, S.C.

20. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

21. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

22. Jeff Smith, Kings Mountain, N.C.

23. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

24. David Millians, Chickamauga, Ga.

Lap leader: Holland 1-100

Fast qualifier (among 75 cars): English, 14.553 seconds

Heat race winners: Holland, McDowell, C. Smith, Ogle, Gibson, Cline

Consolation winners: Tinker, Wendell Wallace

Provisionals: Shirley, Ja. Smith

1999

March 26 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Rossville, Ga., $10,000

2. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

3. Rick Eckert, York, Pa.

4. Ray Cook, Brasstown, N.C.

5. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

6. Billy Moyer, Batesville, Ark.

7. Scott Sexton, Pigeon Forge, Tenn.

8. Jamie Perry, Ringgold, Ga.

9. Randle Chupp, Leburn, Ky.

10. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

11. Roger Best, Knoxville, Tenn.

12. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

13. Rex Richey, Ringgolad, Ga.

14. Jeff Walker, McMinnville, Tenn.

15. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

16. Jeff Smith, Dallas, N.C.

17. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

18. Mark Mears, Decatur, Ala.

19. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

20. Mike Head, Ellenwood, Ga.

21. Kevin Gibson, Cleveland, Tenn.

22. Phil Coltrane, Free Home, Ga.

23. Danny Peoples, Margaret, Ala.

24. Brian Pritchard, Harrison, Tenn.

1998

Rained out

1997

March 15 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $10,000

2. Dale McDowell, Rossville, Ga.

3. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

4. Randle Chupp, Knoxville, Tenn.

5. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

6. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

7. Billy Moyer, Batesville, Ark.

8. Marshall Green, Dalton, Ga.

9. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

10. Donnie Moran, Dresden, Ohio

11. Bill Frye, Greenbrier Ark.

12. Mark Miner, Stockbridge, Ga.

13. Roger Best, Maryville, Tenn.

14. Ray Cook, Murphy, N.C.

15. Gary McPherson, Dalton, Ga.

16. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

17. Jason Smith, Laurel, Miss.

18. Mike Head, Ellenwood, Ga.

19. Bo Shirley, Gadsden, Ala.

20. Steve Russell, Pontotoc, Miss.

21. DeWayne Wilson, Chattanooga, Tenn.

22. Buddy Morris, Rome, Ga.

23. Jeff Walker, McMinnville, Tenn.

24. Ricky Williams, Fayetteville, Ga.

Lap leader: Bloomquist 1-100

Fast qualifier (among 65 cars): Bloomquist

Heat race winners: Bloomquist, McDowell, Moyer, Moran, Chupp, Green

Consolation winners: Johnson, Russell

1996

March 15 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Billy Moyer, Batesville, Ark., $10,000

2. Terry Phillips, Springfield, Mo.           

3. Wendell Wallace, Batesville, Ark.           

4. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.       

5. Mark Miner, Douglasville, Ga.                   

6. Pat Doar, New Richmond, Wis.               

7. Billy Ogle, Jr., Knoxville, Tenn.           

8. Jody Summerville, Rome, Ga.           

9. Roger Best, Knoxville, Tenn.                   

10. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.               

11. Jake Lowry, Georgetown, Tenn.

12. Stan Massey, Mableton, Ga.       

13. Marshall Green, Dalton, Ga.       

14. Steve Russell, Tupelo, Miss.               

15. Mike Head, Ellenwood, Ga.       

16. Jeff Stansberry, Cleveland, Tenn.           

17. Dale McDowell, Rossville, Ga.                       

18. David Williams, Cleveland, Tenn.                   

19. Skip Arp, Georgetown, Tenn.       

20. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.           

21. Jason Smith, Laurel, Miss.   

22. Rex Richey, Ringgold, Ga.           

23. Bill Frye, Greenbrier, Ark           

24. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

Lap leaders: Bloomquist 1-26; Phillips 27-49; Moyer 50-51 (halted by rain)

Fast qualifier (among 66 cars): Bloomquist

Heat race winners: Bloomquist, McDowell, Millians, Phillips, Ogle, Smith

Consolation winners: Russell, Lowry

1995

March 17 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $10,000

2. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

3. Mark Miner, Douglasville, Ga.

4. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

5. Gar Dickson, Flintstone, Ga.

6. Andy Dill, Cleveland, Tenn.

7. Rick Aukland, Fargo, N.D.

8. Dale McDowell, Rossville, Ga.

9. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

10. Jamie Perry, Ringgold, Ga.

11. Marshall Green, Dalton, Ga.

12. Curtis Gattis, Little Rock, Ark.

13. Jeff Stansberry, Cleveland, Tenn.

14. Mike Lee, Chattanooga, Tenn.

15. Mike Heatherly, Chattanooga, Tenn.

16. Billy Moyer, Batesville, Ark.

17. Rick Hixson, Soddy Daisy, Tenn.

18. Lamar Scoggins, Cleveland, Tenn.

19. Bob Pierce, Danville, Ill.

20. Stan Massey, Mableton, Ga.

21. John Jones, Rock Creek, Ga.

22. Clint Smith, Senoia, Ga.

23. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

24. Paul Tims, Georgetown, Tenn.

1994

March 12 — Cleveland (Tenn.) Speedway (Southern All Stars)

Pos. Driver, hometown

1. Rex Richey, Ringgold, Ga., $5,000

2. Don O’Neal, Martinsville, Ind.

3. Dale McDowell, Ringgold, Ga.

4. Jeff Stansberry, Cleveland, Tenn.

5. Rick Hixson, Soddy Daisy, Tenn.

6. Mark Martin, Baxter, Tenn.

7. Marshall Green, Dalton, Ga.

8. Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

9. Jimmy Webb, Harrison, Tenn.

10. Mike Head, Ellenwood, Ga.

11. Gary McPherson, Dalton, Ga.

12. Billy Palmer, Knoxville, Tenn.

13. Jamie Perry, Ringgold, Ga.

14. Mutt Trotter, Cumberland Furnace, Tenn.

15. Johnny Dolan, hometown unavailable

16. David Williams, Cleveland, Tenn.

17. Jeff Treece, Knoxville, Tenn.

18. Shane McDowell, Rossville, Ga.

19. Freddie Lee, Gadsden, Ala.

20. Lamar Lowry, Georgetown, Tenn.

21. Jake Lowry, Georgetown, Tenn.

22. Marty Calloway, Maynardville, Tenn.

23. Brian Pritchard, Harrison, Tenn.

24. Andy Dill, Georgetown, Tenn.

25. Bob Roberts, Birchwood, Tenn.


Race Winners

Year: Winner, hometown

2022: Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

2021: Randy Weaver, Crossville, Tenn.

2020: Cancelled

2019: John Ownbey, Cleveland, Tenn.

2018: Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

2017: Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

2016: Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

2015: Rained out

2014: Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

2013: Randy Weaver, Crossville, Tenn.

2012: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2011: Shane Clanton, Fayetteville, Ga.

2010: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2009: Billy Moyer, Batesville, Ark.

2008: Rained out

2007: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2006: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2005: Dale McDowell, Rossville, Ga.

2004: Patrick Duggan, Lenoir City, Tenn.

2003: Duayne Hommel, Newport, Tenn.

2002: Duayne Hommel, Newport, Tenn.

2001: Dan Schlieper, Pewaukee, Wis.

2000: Ricky Holland, Ooltewah, Tenn.

1999: Dale McDowell, Rossville, Ga.

1998: Rained out

1997: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1996: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1995: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1994: Rex Richey, Ringgold, Ga.

advertisement
Sponsor 1044
 
Sponsor 1179
 
Sponsor 728