Login |
forgot?
LIVE VIDEO: Watch | Order | FAQ | Archives
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1548193335.gif
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1548165545.gif

History

Blue-Gray 100

2018

Nov. 18 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Carolina Clash)

Pos. Driver, hometown

1. Brandon Overton, Evans, Ga., $10,000

2. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

3. Mike Maresca, Potsdam, N.Y.

4. Cla Knight, North Augusta, S.C.

5. Justin Hudspeth, Rhonda, N.C.

6. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

7. Kyle Hardy, Stephens City, Va.

8. Chris Madden, Gray Court, S.C.

9. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

10. Scott Shirey, Swansea, N.C.

11. Benji Hicks, Mount Airy, N.C.

12. Larry Grube, Mauldin, S.C.

13. David Yandle, Monroe, N.C.

14. Austin Holcombe, Elm City, N.C.

15. Michael Brown, Pageland, S.C.

16. Ross Bailes, Clover, S.C.

17. Adam Yarbrough, Denver, N.C.

18. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

19. Ryan Gifford, Lexington, N.C.

20. Johnny Pursley, Clover, S.C.

21. Mark Dysart, Southern Pines, N.C.

22. Jeff Smith, Dallas, N.C.

23. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

Lap leaders: Ferguson 1-38, 75-92; Overton 39-64, 93-100; Madden 65-74

Fast qualifier (among 26 cars): Brown, 14.782 seconds

Heat race winners: Brown, Ferguson, Overton

2017

Nov. 19 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Carolina Clash)

Pos. Driver, hometown

1. Darrell Lanigan, Union, Ky., $15,000

2. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

3. Brent Larson, Lake Elmo, Minn.

4. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Chris Madden, Gray Court, S.C.

7. Mike Maresca, Hannawa Falls, N.Y.

8. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

9. Ross Robinson, Georgetown, Del.

10. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

11. Benji Hicks, Mount Airy, N.C.

12. David Yandle, Monroe, N.C.

13. Johnny Pursley, Clover, S.C.

14. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

15. Ross Bailes, Clover, S.C.

16. Scott Shirey, Swansea, N.C.

17. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

18. Jay Sessoms, Stanley, N.C.

19. Brett Hamm, Newberry, S.C.

20. Michael Brown, Pageland, S.C.

21. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

22. Brandon Haley, Lavonia, Ga.

23. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

24. Gary Stuhler, Greencastle, Pa.

Lap leaders: Madden 1-71; Roberts 72-90; Lanigan 91-100

Fast qualifier (among 27 cars): Madden, 15.574 seconds

Heat race winners: Madden, Bailes, Davenport

2016

Oct. 23 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Carolina Clash)

Pos. Driver, hometown

1. Darrell Lanigan, Union, Ky., $10,000

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

4. Jeff Smith, Dallas, N.C.

5. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

6. Chris Madden, Gray Court, S.C.

7. Johnny Pursley, Clover, S.C.

8. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

9. Kenny Collins, Colbert, Ga.

10. Brent Dixon, Elberton, Ga.

11. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

12. Kelly Guy, Thomson, Ga.

13. Scott Shirey, Swansea, N.C.

14. Kevin Wilson, Stoneville, N.C.

15. David Yandle, Monroe, N.C.

16. Jimmy McNamara, Denver, N.C.

17. Mike Huey, Blackstock, S.C.

18. Tim Allen, Kannapolis, N.C.

19. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

20. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

21. Trent Ivey, Union, S.C.

22. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

23. Kenny Rominger Jr., Charlotte, N.C.

24. Steve Phillips, Gaffney, S.C.

Lap leaders: O'Neal 1-3, 14-90; Madden 4-13; Lanigan 91-100

Fast qualifier (among 29 cars): Ferguson, 15.151 seconds

Heat race winners: Ferguson, O'Neal, Madden

Consolation winners: Z. Mitchell

2015

Oct. 24 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Carolina Clash)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $12,000

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Johnny Pursley, Clover, S.C.

4. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

5. Ben Watkins, Rock Hill, S.C.

6. Kelly Guy, Thomson, Ga.

7. Dale Hammond, Nichols, S.C.

8. Kenny Rominger Jr., Charlotte, N.C.

9. Kevin Wilson, Stoneville, N.C.

10. Ross Bailes, Clover, S.C.

11. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

12. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

13. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

14. Chase McCormick, Dobson, N.C.

15. Tim Allen, Kannapolis, N.C.

16. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

17. Robbie Stevens, Madison, N.C.

18. Jay Sessoms, Stanley, N.C.

19. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

20. Robbie Bailey, Mooresville, N.C.

Lap leaders: O'Neal 1-83; Madden 84-100

Fast qualifier (among 21 cars): Ferguson, 14.654 seconds

Heat race winners: Bailes, O'Neal, Sessoms

2014

Oct. 25 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SNBS)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $10,000

2. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

3. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

4. Chris Madden, Gray Court, S.C.

5. Brandon Overton, Evans, Ga.

6. Dustin Mitchell, Pine Level, N.C.

7. Steve Francis, Ashland, Ky.

8. Jonathan Edwards, Charlotte, N.C.

9. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

10. Boom Briggs, Bear Lake, Pa.

11. Ross Bailes, Clover, S.C.

12. Brent Dixon, Elberton, Ga.

13. Austin Kirkpatrick, Ocala, Fla.

14. Kenny Collins, Colbert, Ga.

15. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

16. Dale Hammond, Nichols, S.C.

17. Kevin Wilson, Stoneville, N.C.

18. Robbie Bailey, Mooresville, N.C.

19. Kevin Godwin, Blythewood, S.C.

20. G.R. Smith, Cornelius, N.C.

21. Austin Hubbard, Seaford, Del.

22. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

23. Douglas Davis, Gaffney, S.C.

24. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

Lap leaders: D. Mitchell 1-11; Bloomquist 12-100

Fast qualifier (among 25 cars): Bloomquist, 15.976 seconds

Heat race winners: Bloomquist, D. Mitchell, Davenport

Friday winner: Ferguson

2013

Nov. 24 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $10,000

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

4. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

5. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

6. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

7. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

8. Johnny Pursley, Clover, S.C.

9. Bret Holmes, Munford, Ala.

10. Ross Bailes, Clover, S.C.

11. Kevin Wilson, Stoneville, N.C.

12. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

13. Douglas Davis, Gaffney, S.C.

14. Jared Landers, Batesville, Ark.

15. Jeff Smith, Dallas, N.C.

16. Brett Hamm, Newberry, S.C.

17. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

18. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

19. Steve Francis, Ashland, Ky.

20. Tyler Castle, Boonsboro, Md.

21. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

22. Dale Hammond, Nichols, S.C.

Lap leader: Madden 1-100

Fast qualifier (among 23 cars): Ferguson

Heat race winners: Madden, Roberts

2012

Nov. 18 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Mike Marlar, Winfield, Tenn., $10,000

2. Jared Landers, Batesville, Ark.

3. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

4. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

5. Ivedent Lloyd Jr., Ocala, Fla.

6. Chris Madden, Gray Court, S.C.

7. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

8. Jamie Lathroum, Mechanicsville, Md.

9. Petey Ivey, Union, S.C.

10. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

11. Jeff Smith, Dallas, N.C.

12. Dale Hammond, Nichols, S.C.

13. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

14. Johnny Pursley, Clover, S.C.

15. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

16. Steve Francis, Ashland, Ky.

17. Josh Henry, Newport, Tenn.

18. Mike Gault, Gaffney, S.C.

19. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

20. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

21. Billy Workman Jr., Canby, Ore.

22. Bret Holmes, Munford, Ala.

23. Bubba Russell, Comer, Ga.

Lap leaders: Weaver 1-96; Marlar 97-100

Fast qualifier (among 23 cars): Weaver, 15.361 seconds

Heat race winners: Weaver, Marlar, Landers

2011

Nov. 20 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (Ultimate)

Pos. Driver, hometown

1. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga., $10,000

2. Chris Madden, Gray Court, S.C.

3. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

4. Booper Bare, Rockbridge Baths, Va.

5. Jared Landers, Batesville, Ark.

6. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

7. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

8. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

9. Mike Gault, Gaffney, S.C.

10. Ross Bailes, Clover, S.C.

11. Daniel Baggerly, Rural Retreat, Va.

12. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

13. Jamie Lathroum, Mechanicsville, Md.

14. Chip Brindle, Chatsworth, Ga.

15. Jeff Smith, Dallas, N.C.

16. Tim Allen, Kannapolis, N.C.

17. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

18. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

19. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

20. Brent Dixon, Elberton, Ga.

21. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

22. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

23. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

24. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

Lap leaders: Shaver 1-42; Davenport 43-67, 72-100; McDowell 68-71

Fast qualifier: Brindle, 15.218 seconds

Heat race winners: Davenport, Shaver, Lathroum, Bare

Consolation winners: Gault, Cooke

2010

Nov. 21 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS East)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $10,000

2. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

3. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

4. Clint Smith, Senoia, Ga.

5. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

6. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

7. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

8. Jeff Smith, Dallas, N.C.

9. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

10. Mike Gault, Gaffney, S.C.

11. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

12. Ross Bailes, Clover, S.C.

13. Jim Rasey, Southington, Ohio

14. Johnny Pursley, Clover, S.C.

15. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

16. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

17. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

18. Tim Allen, Kannapolis, N.C.

19. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

20. Brian Reese, Sharpsburg, Ga.

21. Dan Breuer, Mooresville, N.C.

22. Travis Leake, Woodruff, S.C.

23. John Pursley, Clover, S.C.

24. Scott Creel, Franklinton, La.

Lap leaders: Davenport 1-29; Shaver 30-71; Madden 72-100

Fast qualifier: Davenport, 15.333 seconds

Heat race winners: Davenport, Reese, Madden, Gault

Provisional starters: Creel, Leake

2009

Nov. 15 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS East)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Chickamauga, Ga., $10,000

2. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

5. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

6. Austin Dillon, Welcome, N.C.

7. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

8. Jeff Smith, Dallas, N.C.

9. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

10. John Henderson Jr., Aiken, S.C.

11. Larry Blankenship, Mooresville, N.C.

12. Monk Gulledge, Batesburg, S.C.

13. Colby Cannon, Greenwood, S.C.

14. Chris Madden, Gray Court, S.C.

15. D.J. Troutman, Hyndman, Pa.

16. Mike Gault, Gaffney, S.C.

17. Johnny Pursley, Clover, S.C.

18. Clint Smith, Senoia, Ga.

19. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

20. Benji Cole, Canon, Ga.

21. Brent Dixon, Elberton, Ga.

22. Zack Mitchell, Enoree, S.C.

23. Petey Ivey, Union, S.C.

Lap leaders: Owens 1; McDowell 2-57, 81-100; Erb 58-80

Fast qualifier (among 31): Erb, 16.268 seconds

Heat race winners: Davenport, Owens, McDowell

Consolation winners: Z. Mitchell, Gault

2008

Nov. 9 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Randle Chupp, Troutman, N.C., $10,000

2. Clint Smith, Senoia, Ga.

3. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

4. Ray Cook, Brasstown, N.C.

5. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

6. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

7. Ivedent Lloyd Jr., Ocala, Fla.

8. Petey Ivey, Union, S.C.

9. Jeff Smith, Dallas, N.C.

10. Chris Madden, Gray Court, S.C.

11. Brent Dixon, Elberton, Ga.

12. Vic Hill, Mosheim, Tenn.

13. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

14. Riley Hickman, Ooltewah, Tenn.

15. Monk Gulledge, Batesburg, S.C.

16. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

17. Anthony Hill, Carrollton, Ga.

18. Jason Fitzgerald, Jacksonvillle, Fla.

19. Larry Blankenship, Mooresville, N.C.

20. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

21. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

22. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

23. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

24. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

25. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

26. Justin McRee, Woodstock, Ala.

Lap leaders: Weaver 1-5; Chupp 6-100

Fast qualifier (among 37 cars): Roberts, 16.531 seconds

Heat race winners: C. Smith, Weaver, Owens, Chupp

Consolation winners: McRee, Cooke

2007

Nov. 11 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Owens, Newport, Tenn., $10,000

2. Chris Madden, Gray Court, S.C.

3. Clint Smith, Senoia, Ga.

4. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

5. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

6. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

7. Steve Lucas, Charleston, W.Va.

8. Randle Chupp, Troutman, N.C.

9. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

10. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

11. Ivedent Lloyd Jr., Ocala, Fla.

12. Mike Hill, Rockwood, Tenn.

13. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

14. Anthony Sanders, Spartanburg, S.C.

15. Jim Rasey, Southington, Ohio

16. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

17. Brent Dixon, Elberton, Ga.

18. Dillon Wood, New Smyrna Beach, Fla.

19. Stacy Holmes, Munford, Ala.

20. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

21. Shane Clanton, Fayetteville, Ga.

22. Larry Blankenship, Mooresville, N.C.

23. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

24. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

Lap leaders: Clanton 1-26; Madden 27-98; Owens 99-100

Fast qualifier (among 45 cars): Clanton, 14.998 seconds

Heat race winners: Clanton, Dixon, Owens, Madden

Consolation winners: Holmes, Roberts

Provisional starters: D. Sanders, A. Sanders

2006

Nov. 12 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $10,000

2. Clint Smith, Senoia, Ga.

3. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

4. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

5. Royce Bray, Hull, Ga.

6. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

7. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

8. Jeff Smith, Dallas, N.C.

9. Jeremy Clements, Spartanburg, S.C.

10. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

11. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

12. Donnie Moran, Dresden, Ohio

13. G.R. Smith, Cornelius, N.C.

14. Phillip Seifert, Spartanburg, S.C.

15. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

16. Petey Ivey, Union, S.C.

17. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

18. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

19. Jay Sessoms, Stanley, N.C.

20. Josh Echoles, Gaffney, S.C.

21. Darryl Freeman, Martin, Ga.

22. Ed Basey, Evans, Ga.

23. Scott Neighbors, Spring Lake, N.C.

24. David Smith, Inman, S.C.

Lap leader: Madden 1-100

Fast qualifier (among 45 cars): Madden, 18.740 seconds

Heat race winners: Madden, Roberts, Moran, Weaver

Consolation winners: Freeman, Kinzer

Provisional starters: Vineyard, D. Smith

2005

Nov. 13 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Randy Weaver, Crossville, Tenn., $10,000

2. Randle Chupp, Troutman, N.C.

3. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

4. Mark Vineyard, Powell, Tenn.

5. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

6. Chris Madden, Gray Court, S.C.

7. Ed Basey, Evans, Ga.

8. Royce Bray, Hull, Ga.

9. Jack Pennington, Winston, Ga.

10. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

11. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

12. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

13. Jeremy Clements, Spartanburg, S.C.

14. Jimmy McCormick, Dobson, N.C.

15. Petey Ivey, Union, S.C.

16. Buckshot Miles, Augusta, Ga.

17. James Roulette, Cumming, Ga.

18. Jeff Smith, Dallas, N.C.

19. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

20. Greg Knight, Acworth, Ga.

21. Kevin Tessner, Blacksburg, S.C.

22. Benji Cole, Canon, Ga.

23. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

24. Noel Tucker, Pilot Mountain, N.C.

Lap leaders: Owens 1-83; Weaver 84-100

Heat race winners: Owens, Weaver, Chupp, J. Smith

Consolation winners: Basey, Cole

Provisional starters: Ivey, Pennington

2004

Nov. 14 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $10,000

2. Jackie Boggs, Grayson, Ky.

3. David Smith, Inman, S.C.

4. Dale Cross, Anderson, S.C.

5. Buckshot Miles, Augusta, Ga.

6. Petey Ivey, Union, S.C.

7. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

8. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

9. Royce Bray, Hull, Ga.

10. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

11. David Dick, Summerfield, N.C.

12. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

13. Gary Mabe, Danbury, N.C.

14. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

15. Ray Cook, Brasstown, N.C.

16. Ed Basey, Evans, Ga.

17. Jeff Smith, Dallas, N.C.

18. Steve Lucas, Charleston, W.Va.

19. Lee Cooper, Greer, S.C.

20. Clint Smith, Senoia, Ga.

21. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

22. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

23. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

24. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

Lap leaders: Boggs 1-4, 6-96; Madden 5, 97-100

Fast qualifier (among 47 cars): Madden, 18.628 seconds

Heat race winners: McCreadie, Boggs, Tankersley, Owens

Consolation winners: Dick, C. Smith

2003

Nov. 16 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (SAS)

Pos. Driver, hometown

1. Petey Ivey, Union, S.C., $10,000

2. Chris Madden, Gray Court, S.C.

3. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

4. Jeremy Clements, Spartanburg, S.C.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

7. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

8. Jeff Smith, Dallas, N.C.

9. Kelly Thacker, China Grove, N.C.

10. Mike Gault, Gaffney, S.C.

11. Brandon Kinzer, Allen, Ky.

12. Dick Schiltz, Charlotte, N.C.

13. Bryan Hendrix, Knoxville, Tenn.

14. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

15. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

16. David Smith, Inman, S.C.

17. Shane Tankersley, Morganton, Ga.

18. Clint Smith, Senoia, Ga.

19. Steve Phillips, Gaffney, S.C.

20. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

21. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

22. Royce Bray, Hull, Ga.

23. Hot Rod Lamance, Sugar Tit, S.C.

24. Roger Lucas, Benson, N.C.

25. Anthony White, Clinton, Tenn.

Lap leaders: Franklin 1-40; Clements 41-84; Madden 85-96; Ivey 97-100

Fast qualifier (among 47 cars): Madden, 18.887 seconds

Heat race winners: Madden, Franklin, Weeks, Clements

Consolation winners: Lamance, Phillips, C. Smith

2002

Nov. 24 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C.

Pos. Driver, hometown

1. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C., $10,000

2. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

3. Ed Basey, Evans, Ga.

4. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

5. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

6. Jeremy Clements, Spartanburg, S.C.

7. Petey Ivey, Union, S.C.

8. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

9. Tim Headen, Toccoa, Ga.

10. Steve Smith, Powell, Tenn.

11. Larry Blankenship, Mooresville, N.C.

12. Booper Bare, Rockbridge Baths, Va.

13. Mike Measamer, Clinton, S.C.

14. Jimmy McCormick, Dobson, N.C.

15. Kelly Thacker, China Grove, N.C.

16. Buddy Lamb, Inman, S.C.

17. Lance Lauffenburger, Troutman, N.C.

18. Clint Elkins, Lincolnton, N.C.

19. Hot Rod Lamance, Sugar Tit, S.C.

20. Randle Chupp, Troutman, N.C.

21. Roger Lucas, Benson, N.C.

22. Chris Madden, Gray Court, S.C.

23. Steve Phillips, Gaffney, S.C.

24. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

Lap leader: Cooke 1-100

Fast qualifier (among 30 cars): Chupp

Heat race winners: Basey, F. Smith

2001

Nov. 18 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Steve Lucas, Charleston, W.Va., $12,000

2. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

3. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

4. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

5. Mike Gault, Gaffney, S.C.

6. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

7. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

8. Earl Pearson, Jacksonville, Fla.

9. R.J. Conley, Wheelersburg, Ohio

10. Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

11. Jackie Boggs, Grayson, Ky.

12. Petey Ivey, Union, S.C.

13. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

14. Jason Montgomery, Jackson, Ohio

15. Gary Webb, Blue Grass, Iowa

16. Chris Madden, Gray Court, S.C.

17. Larry Blankenship, Mooresville, N.C.

18. Rod Conley, Wheelersburg, Ohio

19. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa

20. Anthony Rushing, Kosciusko, Miss.

21. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

22. Tim Headen, Toccoa, Ga.

23. Jeff Smith, Dallas, N.C.

24. David Smith, Inman, S.C.

Lap leaders: Smith 1-21; Lucas 22-100

Fast qualifier (among 39 cars): Madden, 19.200 seconds

Heat race winners: Cooke, Birkhofer, Gault, Boggs

Consolation winner: Pearson

Dash winner: F. Smith

2000

Nov. 26 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C.

Pos. Driver, hometown

1. Freddy Smith, Seymour, Tenn., $12,000

2. Mike Gault, Gaffney, S.C.

3. Petey Ivey, Union, S.C.

4. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

5. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

6. Chris Madden, Gray Court, S.C.

7. David Smith, Inman, S.C.

8. Ray Tucker, Greensboro, N.C.

9. Steve Hendren, Rutherfordton, N.C.

10. Tim Headen, Toccoa, Ga.

11. Jimmy McCormick, Dobson, N.C.

12. Kenny Lamb, Inman, S.C.

13. Phillip Seifert, Spartanburg, S.C.

14. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

15. Larry Blankenship, Mooresville, N.C.

16. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

17. Duayne Hommel, Newport, Tenn.

18. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

19. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

20. Buddy Smith, Gaffney, S.C.

21. Wesley Hood, Spartanburg, S.C.

22. Winky McGee, Pilot Mountain, N.C.

23. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

24. Mike Measamer, Clinton, S.C.

Lap leaders: Duvall 1-31; Gault 32-39; Smith 40-100

Fast qualifier (among 27 cars): Duvall, 18.90 seconds

Heat race winners: Duvall, Gault, Ivey

Consolation winner: Headen

1999

Nov. 7 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C.

Pos. Driver, hometown

1. Freddy Smith, Seymour, Tenn., $12,000

2. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

3. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

4. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

5. Chris Madden, Gray Court, S.C.

6. Mike Gault, Gaffney, S.C.

7. Ed Dixon, Washington, Mo.

8. Ron Parker, Belwood, N.C.

9. Petey Ivey, Union, S.C.

10. Steve Barnett, Franklin, Ind.

11. Jeff Smith, Dallas, N.C.

12. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

13. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

14. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

15. Ed Basey, Evans, Ga.

16. David Smith, Inman, S.C.

17. Bob Robertson, Evans, Ga.

18. Roger Hamrick, Gaffney, S.C.

19. Johnny Stovall, Madison, N.C.

20. Dick Schiltz, Charlotte, N.C.

21. Steve Phillips, Gaffney, S.C.

22. Clayton Christenberry, Knoxville, Tenn.

23. Dan Breuer, Mooresville, N.C.

24. Phil Hall, Mount Airy, N.C.

25. Russ Frohnapfel, Columbus, Ohio

Lap leaders: Duvall 1-17; F. Smith 18-100

Fast qualifier (among 39 cars): Weeks

Dash winner: Duvall

Heat race winners: Madden, Ivey, Gault, Breuer

Consolation winners: Franklin, Stovall

1998

Nov. 15 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Jack Pennington, Winston, Ga., $12,000

2. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

3. Rick Eckert, York, Pa.

4. Steve Francis, Ashland, Ky.

5. Jeff Smith, Dallas, N.C.

6. Ray Cook, Brasstown, N.C.

7. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

8. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

9. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

10. Bryan Dunaway, Reddick, Ill.

11. Randy Boggs, Grayson, Ky.

12. Billy Moyer, Batesville, Ark.

13. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

14. Rod Conley, Wheelersburg, Ohio

15. Steve Lucas, Charleston, W.Va.

16. Phil Hall, Mount Airy, N.C.

17. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

18. Clint Smith, Senoia, Ga.

19. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

20. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

21. Gary Webb, Blue Grass, Iowa

22. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

23. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

24. Greg Lucas, Whitesburg, Ky.

Lap leader: Pennington 1-100

Fast qualifier (among 54 cars): Bloomquist, 18.996 seconds

Heat race winners: Johnson, Webb, Cook, Franklin

Consolation race winners: C. Smith, Conley

1997

Nov. 16 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Clint Smith, Senoia, Ga., $12,000

2. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

3. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

4. Mike Gault, Gaffney, S.C.

5. Gary Webb, Blue Grass, Iowa

6. Dennis Franklin, Gaffney, S.C.

7. Tim Hitt, Weston, W.Va.

8. Phil Hall, Mount Airy, N.C.

9. Rod Conley, Wheelersburg, Ohio

10. Joe Meadows, Beckley, W.Va.

11. Jack Pennington, Winston, Ga.

12. Delmas Conley, Wheelersburg, Ohio

13. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

14. Rick Eckert, York, Pa.

15. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

16. Dan Breuer, Mooresville, N.C.

17. Steve Francis, Ashland, Ky.

18. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

19. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

20. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

21. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

22. Buckshot Miles, Augusta, Ga.

23. Jeff Smith, Dallas, N.C.

24. Steve Lucas, Charleston, W.Va.

25. Ray Tucker, Greensboro, N.C.

Lap leaders: Duvall 1-24; Bloomquist 25-26; C. Smith 27-100

Fast qualifier (among 48 cars): Pennington, 18.433 seconds

Heat race winners: C. Smith, Eckert, Weeks, J. Smith

Consolation winners: Hitt, Webb

Dash winner: Francis

1996

Nov. 17 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $12,000

2. Rick Aukland, Fargo, N.D.

3. Steve Francis, Ashland, Ky.

4. Stan Massey, Mableton, Ga.

5. Clint Smith, Senoia, Ga.

6. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

7. Jack Pennington, Winston, Ga.

8. Jack Boggs, Grayson, Ky.

9. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

10. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

11. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

12. Rodney Combs, Fort Myers, Fla.

13. Todd Andrews, Duke Center, Pa.

14. Donnie Moran, Dresden, Ohio

15. Terry English, Benton, Ky.

16. Hot Rod Lamance, Sugar Tit, S.C.

17. Buckshot Miles, Augusta, Ga.

18. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

19. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

20. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

21. Ray Cook, Brasstown, N.C.

22. Freddy Smith, Seymour, Tenn.

23. Booper Bare, Rockbridge Baths, Va.

24. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

25. Randy Boggs, Grayson, Ky.

Lap leaders: Aukland 1-35; Bloomquist 36-100

Fast qualifier (among 68 cars): Duvall, 18.777 seconds

Heat race winners: F. Smith, Weeks, Frye, C. Smith, Pennington, D. Johnson

Consolation winners: Cook, Balzano

Dash winner: Miles

1995

Nov. 19 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Donnie Moran, Dresden, Ohio, $12,000

2. Freddy Smith, Baton Rouge, La.

3. John Gill, Mitchell, Ind.

4. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

5. Ed Gibbons, Manning, S.C.

6. Clint Smith, Senoia, Ga.

7. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

8. Steve Francis, Ashland, Ky.

9. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

10. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

11. Tim Headen, Toccoa, Ga.

12. David Gibson, Ash Flat, Ark.

13. Rick Eckert, York, Pa.

14. Rick Aukland, Fargo, N.D.

15. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

16. Steve Smith, Powell, Tenn.

17. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

18. Booper Bare, Rockbridge Baths, Va.

19. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

20. Billy Scott, Union, S.C.

21. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

22. Jeff Smith, Dallas, N.C.

23. Kenny Merchant, Ruston, La.

24. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

Lap leaders: Bloomquist 1-32; Moran 33-100

Fast qualifier (among 61 cars): Frye, 19.324 seconds

Heat winners: Arp, Gill, Johnson, Gibbons

Consolation winners: D. Johnson, J. Smith

Dash winner: Moran

1994

Nov. 20 - Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $12,000

2. Freddy Smith, Baton Rouge, La.

3. Jack Pennington, Winston, Ga.

4. Clint Smith, Senoia, Ga.

5. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

6. Darrell Lanigan, Union, Ky.

7. Donnie Moran, Dresden, Ohio

8. Rick Eckert, York, Pa.

9. Ray Tucker, Greensboro, N.C.

10. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

11. Ed Gibbons, Manning, S.C.

12. Rick Gosnell, Landrum, S.C.

13. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

14. John Mason, Millersburg, Ohio

15. Joe Meadows, Beckley, W.Va.

16. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

17. Billy Moyer, Batesville, Ark.

18. Steve Francis, Ashland, Ky.

19. Hot Rod Lamance, Sugar Tit, S.C.

20. Billy Hicks, Mount Airy, N.C.

21. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

22. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

23. Billy Bishop, Inman, S.C.

24. John Gill, Mitchell, Ind.

25. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

26. David Moyer, Simpsonville, S.C.

Fast qualifier (among 48 cars): Moyer

Heat race winners: R. Johnson, Meadows, Gibbons, Lanigan

Consolation winners: Gill, Frye

1993

Nov. 21 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Donnie Moran, Dresden, Ohio, $12,000

2. Jack Pennington, Winston, Ga.

3. Booper Bare, Rockbridge Baths, Va.

4. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

5. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

6. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

7. Randy Boggs, Grayson, Ky.

8. Steve Barnett, Franklin, Ind.

9. Bob Pierce, Danville, Ill.

10. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa

11. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

12. Darrell Lanigan, Union, Ky.

13. Jimmy McCormick, Dobson, N.C.

14. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

15. Tony Izzo Jr., Bridgeview, Ill.

16. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

17. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

18. Hot Rod Lamance, Sugar Tit, S.C.

19. Rex Richey, Ringgold, Ga.

20. Jim Swank, hometown unknown

21. Rick Eckert, York, Pa.

22. Freddy Smith, Baton Rouge, La.

23. Ed Basey, Evans, Ga.

24. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

25. Jeff Smith, Dallas, N.C.

Fast qualifier (among 51 cars): Bloomquist.

Heat race winners: Moran, Richey, Lanigan, D. Johnson

1992

Nov. 22 — Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $12,000

2. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

3. Jack Pennington, Winston, Ga.

4. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

5. Rodney Combs, Fort Myers, Fla.

6. Hot Rod Lamance, Sugar Tit, S.C.

7. Ed Gibbons, Manning, S.C.

8. Freddy Smith, Baton Rouge, La.

9. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

10. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

11. Gary Green, Independence, Ky.

12. Steve Smith, Powell, Tenn.

13. Jeff Smith, Dallas, N.C.

14. Troy Green, Independence, Ky.

15. Chub Frank, Sugar Grove, Pa.

16. Doug Sanders, McAdenville, N.C.

17. Larry Moore, Satsuma, Fla.

18. Tim Headen, Toccoa, Ga.

19. Ray Tucker, Greensboro, N.C.

20. Ricky Weeks, Rutherfordton, N.C.

21. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

22. Henry Hornsby, Beckley, W.Va.

23. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

24. Joe Meadows, Beckley, W.Va.

25. Donnie Moran, Dresden, Ohio

26. David Moyer, Simpsonville, S.C.

Fast qualifier: Bloomquist, 19.05

Dash winner: Duvall

Heat race winners: Johnson, Gibbons, Moore, Meadows

Consolation winner: Sanders

1991

Nov. 24 - Cherokee Speedway, Gaffney, S.C. (STARS)

Pos. Driver, hometown

1. Freddy Smith, Baton Rouge, La., $12,000

2. Troy Green, Independence, Ky.

3. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

4. Steve Shaver, Vienna, W.Va.

5. Ed Basey, Evans, Ga.

6. Davey Johnson, Greensburg, Pa.

7. Paul Croft, Gaffney, S.C.

8. Booper Bare, Rockbridge Baths, Va.

9. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va.

10. Roger Hamrick, Gaffney, S.C.

11. Rodney Combs, Fort Myers, Fla.

12. Tom Erikson, hometown unknown

13. Billy Moyer, Batesville, Ark.

14. Phil Hall, Mount Airy, N.C.

15. Larry Moore, Satsuma, Fla.

16. Donnie Moran, Dresden, Ohio

17. Bob Pierce, Danville, Ill.

18. Joe Meadows, Beckley, W.Va.

19. Charlie Swartz, Ashland, Ky.

20. Ed Ferree, Saxonburg, Pa.

21. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

22. Gary Green, Independence, Ky.

23. Tom Helfrich, Haubstadt, Ind.

24. Jack Pennington, Winston, Ga.

25. Ed Gibbons, Manning, S.C.

26. Darrell Lanigan, Union, Ky.

27. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

Fast qualifier (among 46 cars): Smith, 19.63 seconds

Heat race winners: Moran, Lanigan, Moyer, Helfrich

Consolation winner: Hall


Race Winners

Year: Winner, hometown

2018: Brandon Overton, Evans, Ga.

2017: Darrell Lanigan, Union, Ky.

2016: Darrell Lanigan, Union, Ky.

2015: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2014: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2013: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2012: Mike Marlar, Winfield, Tenn.

2011: Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

2010: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2009: Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

2008: Randle Chupp, Troutman, N.C.

2007: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2006: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2005: Randy Weaver, Crossville, Tenn.

2004: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2003: Petey Ivey, Union, S.C.

2002: Jeff Cooke, Spartanburg, S.C.

2001: Steve Lucas, Charleston, W.Va.

2000: Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

1999: Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

1998: Jack Pennington, Winston, Ga.

1997: Clint Smith, Senoia, Ga.

1996: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1995: Donnie Moran, Dresden, Ohio

1994: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1993: Donnie Moran, Dresden, Ohio

1992: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1991: Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1540228191.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1540923523.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1548092346.gif