Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 605
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

South Carolina

Cherokee Speedway
October 6, 2019

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Michael Brown
3. Bryan Mullis
4. Layton Sullivan
5. Travis Steele

Brown earned $5,000 in the V8 Tribal Nationals, postponed a day by rain.

Laurens County Speedway
October 5, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Deano Long
3. David McCoy
4. Mike Huey
5. Austin Watkins

Gray Parton (604) and Colt Smith (602) won Crate features in the season finale.

Lake View Motor Speedway
October 5, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Johnny Pridgen
3. Willie Milliken
4. Dustin Mitchell
5. Matthew Bissette

Harrell won by less than three-hundredths of a second.

Laurens County Speedway
September 28, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Deitz
2. Josh Richeson
3. Kevin Godwin
4. Jimmy Taylor
5. Austin Watkins

Bryan Mullis (604) and Larry Timms (602) won Crate features.

Laurens County Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Josh Richeson
2. Austin Watkins
3. Nick Deitz
4. Kevin Godwin
5. Frank Coates

Dale Timms (604) and Colby Cannon (602) won Crate features.

Laurens County Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Jimmy Taylor
3. Frank Coates
4. Josh Richeson
5. Austin Watkins

Dale Timms (604) and Colt Smith (602) won Crate features.

Laurens County Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Taylor Puckett
2. Frank Coates
3. Josh Richeson
4. Bryson Harper
5. David Minton

Puckett won the 40-lap Godfrey Memorial, earning $2,000. ... Dale Timms (604) and Colt Smith (602) won Crate features.

Lake View Motor Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dean Bowen
2. Johnathon Ward
3. Dustin Perritt
4. Chris Miller
5. Dustin Perritt

Bowen led all 25 laps.

Cherokee Speedway
September 7, 2019

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Timbo Mangum
3. Travis Steele
4. Furman Parton
5. Trent Ivey

Cherokee Speedway
September 1, 2019

SECA Crates:
1. Jacob Brown
2. Dillon Brown
3. Layton Sullivan
4. Dale Timms
5. Austin Mintz

Jacob Brown won on the undercard of the Carolina Clash victory for Ross Bailes.

Laurens County Speedway
August 31, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Josh Richeson
3. Austin Watkins
4. Mike Kernells
5. Steven Bowie

Dale Timms (604) and Travis Morgan (602) won Crate features.

Laurens County Speedway
August 24, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Frank Coates
3. Mike Huey
4. Austin Watkins
5. Dustin Sloan

Dale Timms (604) and Rod Tucker (602) won Crate features.

Cherokee Speedway
August 10, 2019

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Jacob Brown
3. Bryan Mullis
4. Furman Parton
5. Mark Greene

Sumter Speedway
August 10, 2019

SECA Crates:
1. Kale Green
2. Travis Stoner
3. Mark McLeod
4. Ryan Walker

Cherokee Speedway
August 3, 2019

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Gray Parton
3. Tim Vance
4. Hunter Stinnett
5. Daniel Allen

Timms won on the first night of the two-race Stick Elliott Memorial weekend.

Lancaster Speedway
August 3, 2019

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Travis Steele
3. Kevin Godwin

Laurens County Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Tony Quarles
3. Josh Richeson
4. Deano Long
5. Dustin Sloan

Coates got his fourth victory of the season. ... "We've got a fast race car; if we get to the front, it's going to be hard to outrun us," Coates said. ... Brad Rachels (604) and Rod Tucker (602) won Crate features.

Modoc Raceway
August 3, 2019

Fastrak Crates:
1. Adam Smith
2. Ches Chester
3. Ahnna Parkhurst
4. Brad Basey
5. Kerry Gibbons

Smith won on the undercard of the Ultimate Southeast victory for Ben Watkins.

Sumter Speedway
August 3, 2019

SECA Crates:
1. Mark McLeod
2. Matt Pridgen
3. David Linville

Laurens County Speedway
July 27, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tony Quarles
2. Joshua Richeson
3. Austin Watkins
4. Steven Bowie
5. Mike Kernells

Quarles led all 25 laps. ... Bryan Mullis (604) and Rod Tucker (602) won Crate features.

Lake View Motor Speedway
July 27, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Pridgen
2. Shaun Sewell
3. Dustin Mitchell
4. Christian Thomas
5. Colby Jenerette

Pridgen led every lap and had a 1.7-second margin at the finish. ... He has four victories in 2019 after going winless last season.

Lake View Motor Speedway
July 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Johnny Pridgen
3. Timmy Blackwell
4. Chris Miller
5. Brian Strickland

Cherokee Speedway
July 20, 2019

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. Dale Timms
3. Layton Sullivan
5. Jacob Brown
5. Tim Vance

Lancaster Speedway
July 20, 2019

SECA Crates:
1. Pat Lindsay
2. Hank Taylor
3. Kevin Godwin
4. Justin Hobgood
5. Ron Geehring II

Laurens County Speedway
July 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Huey
2. Deano Long
3. Tony Quarles
4. Frank Coates
5. Austin Watkins

Brad Rachels (604) and Colby Cannon (602) won Crate features.

Sumter Speedway
July 20, 2019

SECA Crates:
1. Kale Green
2. Tony Terry
3. Matt Pridgen

Laurens County Speedway
July 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Taylor Puckett
2. Frank Coates
3. Tony Quarles
4. Austin Watkins
5. Steven Bowie

Brad Rachels (604) and Billy Rushton (602) won Crate features.

Lake View Motor Speedway
July 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Pridgen
2. Dean Bowen
3. Johnathan Ward
4. Dustin Perritt
5. Chris Miller

Lancaster Speedway
July 6, 2019

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Bryan Mullis
3. Gray Parton
4. Timbo Mangum
5. Travis Steele

Brown won on the undercard of the Ultimate Southeast Series victory for Ross Bailes.

Laurens County Speedway
July 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tony Quarles
2. Frank Coates
3. Ahnna Parkhurst
4. Danny Howell
5. Jordan Feider

Colt Smith won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
July 3, 2019

SECA Crates:
1. Michael Brown
2. Layton Sullivan
3. John Ruggiero Jr.
4. Furman Parton
5. Gray Parton

Bryan Mulllis led 22 laps before an electrical issue forced him out.

Laurens County Speedway
June 29, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Tony Quarles
3. Austin Watkins
4. Mac Huey
5. Mike Kernells

Brad Rachels (604) and Michael Smith (602) won Crate features.

Laurens County Speedway
June 22, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Frank Coates
3. Tony Quarles
3. Mike Huey
5. Austin Watkins

Laurens County Speedway
June 15, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Huey
2. Tony Quarles
3. Frank Coates
4. Deano Long
5. Austin Watkins

Brad Rachels (604) and Travis Morgan (602) won Crate Late Model features among 10 cars between the divisions.

Lake View Motor Speedway
June 15, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Pridgen
2. Albert Brayfield
3. Wilds Coggeshall

Lancaster Speedway
June 15, 2019

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. Gary Parton
3. Timbo Mangum
4. Travis Steele
5. Ron Geehring

Mullis won on Buddy Crook Memorial night.

Cherokee Speedway
June 14, 2019

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. Layton Sullivan
3. John Ruggiero Jr.
4. Furman Parton
5. Colby Quick

Mullis won on the undercard of Mike Marlar's Lucas Oil Late Model Dirt Series victory.

Laurens County Speedway
June 11, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Billy Rushton
(No other results available)

Rushton won on the undercard of the Carolina Clash race won by Kenny Collins.

Lake View Motor Speedway
June 1, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Brian Strickland
2. Johnny Pridgen
3. Kerry Gibbons
4. Shaun Sewell
5. David Duke

Strickland led all the way in the Saundra Miller Memorial.

Laurens County Speedway
June 1, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Mike Huey
3. Tony Quarles
4. Deano Long
5. Mac Huey

Gray Parton won the Crate Late Model feature.

Sumter Speedway
June 1, 2019

SECA Crates:
1. Austin Mintz
2. Justin Hobgood
3. Ron Geehring II

Cherokee Speedway
May 26, 2019

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Banjo Duke
3. Hank Taylor
4. Ron Geehring II
5. Mike Lemley

Laurens County Speedway
May 25, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Tony Quarles
3. Butch Riddle

Dale Timms (604) and Colt Smith (602) won Crate features.

Lake View Motor Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Willie Milliken
3. Dean Bowen
4. Chris Miller
5. Johnny Pridgen

Cherokee Speedway
May 18, 2019

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. Layton Sullivan
3. Daniel Stolte
4. Dillon Brown
5. Alex Hendren

Laurens County Speedway
May 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Huey
2. Larry Timms
3. Frank Coates
4. Mac Huey
5. Dustin Sloan

Dale Timms won the Crate Late Model feature.

Sumter Speedway
May 18, 2019

SECA Crates:
1. Ron Geehring II
2. Kevin Godwin
3. David Linville

Lake View Motor Speedway
May 11, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Miller
2. Dean Bowen
3. Johnny Pridgen
4. Timmy Montgomery
5. Colby Jenerette

Cherokee Speedway
May 3, 2019

SECA Crates:
1. John Ruggiero Jr.
2. Dillon Brown
3. Bryan Mullis
4. Matt Long
5. Gray Parton

Ruggiero won won the undercard of the World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series victory of Ross Bailes.

Lancaster Speedway
April 27, 2019

SECA Crates:
1. Michael Brown
2. Hank Taylor
3. Hunter Stinnett
4. Kevin Godwin
5. Manley Chaney

Lake View Motor Speedway
April 27, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Miller
2. Dean Bowen
3. Johnny Pridgen
4. Timmy Montgomery
5. Colby Jenerette

Miller led all the way from outside the front row.

Cherokee Speedway
April 27, 2019

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. John Ruggiero Jr.
3. Dale Timms
4. Layton Sullivan
5. Jacob Brown

Mullis earned $1,300 on Autism Awareness Night.

Sumter Speedway
April 27, 2019

SECA Crates:
1. Banjo Duke
2. Justin Mintz
3. Derek Lane
4. Scott Shirey
5. Elliott Sanders

Cherokee Speedway
April 13, 2019

SECA Crates:
1. Furman Parton
2. Dillon Brown
3. Gray Parton
4. Hank Taylor
5. Brad Rachels

Laurens County Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Taylor Puckett
2. Frank Coates
3. Tony Quarles
4. Austin Watkins
5. Dustin Sloan

Brad Rachels (604) and Michael Smith (602) won the Crate features.

Cherokee Speedway
April 6, 2019

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Bryan Mullis
3. Jacob Brown
4. Hank Taylor
5. Gray Parton

Sumter Speedway
April 6, 2019

SECA Crates:
1. Justin Mintz
2. Jordan Feider
3. Elliott Sanders
4. David Lihuiller

Lancaster Speedway
March 30, 2019

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Jacob Brown
3. Ron Geehring II
4. John Ruggiero Jr.
5. Travis Steele

Cherokee Speedway
March 30, 2019

SECA Crates (602):
1. John Price
2. Justin Mintz
3. Blake Pryor
4. Baron McDowell
5. Jason Wallace

Price's victory was on the undercard of Shaun Harrell's FUEL series victory.

Modoc Raceway
March 30, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Jeff Robinson
2. Ben Faircloth
3. Richie Stephens
4. Rusty House
5. Blake Craft

Robinson earned $4,000 in the Spring Shootout. ... Joshua Bishop won the 604 crate feature over Bryan Mullis.

Travelers Rest Speedway
March 29, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. John Price
2. Chris Patterson
3. Colt Smith
4. Keith Pilgrim
5. Sean Thomas

Cherokee Speedway
March 24, 2019

SECA Crates:
1. John Ruggiero Jr.
2. Dillon Brown
3. Bryan Mullis
4. Dale Timms
5. Ahnna Parkhurst

Ruggiero won on the undercard of Jonathan Davenport's $12,000 March Madness victory on the Southern All Star tour.

Lake View Motor Speedway
March 23, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Miller
2. Willie Milliken
3. Johnny Pridgen

Travelers Rest Speedway
March 16, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Billy Rushton
2. Brian Grumbles
3. Jeff Robinson
4. Michael Smith
5. Colt Smith

Sumter Speedway
March 16, 2019

SECA Crates:
1. Johnny Pridgen
(No other results available)

Pridgen led every lap and earned $1,900 in the Frankie Frye Memorial. ... Sumter returns to action April 6.

Search for results

advertisement
Sponsor 863
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728