Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1031
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

Talladega Short Track
August 8, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Todd Morrow
2. Jackson Hale
3. Dallas Cooper
4. Sam Seawright
5. Tim Roszell

Marty Lunsford won the Limited Late Model feature. ... Lane Shuler (604) and Ryan King (602) won Crate features.

Tri-County Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. D.G. Hawkins
2. Isaiah Day
3. Bailey Martin
4. Jesse Enterkin
5. Parker Bell

Dale Lucas won the 602 Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dana Eiland
2. Richie Stephens
3. Jimmy Thomas
4. Kevin Knotts
5. Kyle Beck

ECM Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Daniel Miller
2. Austin Franklin
3. Brandon Brown
4. Cole Brown
5. Lance Stewart

Miller earned $2,000 in the fourth annual Wayne Cates Memorial. ... Sherman Everett won the 602 Crate feature.

North Alabama Speedway
August 8, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryson Mitchell
2. Seth McCormack
3. Oakley Gillespie
4. Greg Wilhite
5. Billy Flannagan

Caleb Coan won the 602 Crate feature over Blake Ray.

Fort Payne Motor Speedway
August 8, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ronnie Johnson
2. Lucas Burns
3. D.J. Hayes

Bobby Pruitt (604) and Ryan Zebeau (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Grady Holmes
2. Dylan Holmes
3. Timmy Bosley
4. Patrick Harrelson
5. Timothy Smith

Deep South Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Bo Slay
2. Steven Jernigan
3. Jack Daughtry
4. Jesse Enterkin
5. Steven Nasse

Kevin Mitchell won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Brad Berry
3. Cole Brown
4. Chris Whaley
5. Greg Love

Doodle Lowe won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
August 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Tim Busha
2. Josh Adkins
3. Jackson Hale
4. Dallas Cooper
5. Tim Roszell

Busha won the Jerry Goodwin Challenge. ... Joe Noojin won the Limited Late Model feature. ... Mike Combs (604) and Ryan King (602) won Crate features.

Fort Payne Motor Speedway
August 1, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Lucas Burns
2. Ronnie Johnson
3. D.J. Hayes

Bobby Pruitt won the 604 feature. ... Jay Cromer won the 602 feature.

North Alabama Speedway
August 1, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryson Mitchell
2. Bryant Marsh
3. Eric Hickerson
4. Matthew Brocato
5. Kyle May

Silas Hamm won the 602 Crate feature over Blake Ray.

Talladega Short Track
July 25, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Josh Adkins
2. Tim Roszell
3. Dallas Cooper
4. Jeff Johns
5. Todd Hurst

Joe Noojin won the Limited Late Model feature ... Crate victories went to T.J. Brittain (604) and Ryan King (602).

ECM Speedway
July 25, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Lance Stewart
3. Travis Kress
4. Nick Deweese
5. Chris Whaley

Hollis Speedway
July 25, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Russell Teal
(No other results available)

Fort Payne Motor Speedway
July 25, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andy Picklesimer
2. Jackie Knighton

Kasey Hall won the Crate feature over Bobby Pruitt.

Talladega Short Track
July 18, 2020

Unsanctioned Supers:
First feature
1. Todd Morrow
2. Tim Roszell
3. Dillon Tidmore
4. Sam Seawright
5. Tim Busha

Second feature
1. Tim Busha
2. Dillon Tidmore
3. Josh Adkins
4. Todd Morrow
5. Sam Seawright

Deep South Speedway
July 18, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Stephen Brantley
2. D.G. Hawkins
3. James Gilmore
4. Steven Jernigan
5. John Bryant

East Alabama Motor Speedway
July 18, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Dylan Knowles
2. Jake Rainey
3. Jimmy Thomas
4. Dusty Jones
5. Jordy Nipper

Knowles earned $1,500.

ECM Speedway
July 18, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Travis Kress
3. Lance Stewart
4. Will Perrell
5. Nick Deweese

Sam Ramsey won the 602 Crate feature.

Hollis Speedway
July 18, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Knight
(No other results available)

North Alabama Speedway
July 18, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryson Mitchell
2. Matthew Brocato
3. Billy Flannagan Jr.
4. Ben Brocato
5. Mike Henn

Talladega Short Track
July 11, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Tim Busha
2. Cruz Skinner
3. Tim Roszell
4. Dallas Cooper
5. Zach Leonhardi

Busha won from the pole. ... Brad Berry won the Limited Late Model feature. ... Mike Combs (604) and Ryan King (602) won Crate features.

Tri-County Speedway
July 11, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Steven Brantley
2. D.G. Hawkins
3. Josh Huss
4. Cody Smith
5. Isaiah Day

J.C. Wilson won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
July 11, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Doodle Lowe
2. Sherman Everett
3. Caleb Coan
4. Logan Moore
5. Josh Stansell

Lowe won on the undercard of Todd Morrow's Southern All Star victory.

East Alabama Motor Speedway
July 11, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dalton Hood
2. Dana Eiland
3. Clint Thornton
4. Bubba Gorman
5. Campbell Hughes

Hollis Speedway
July 11, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Knight
(No other results available)

North Alabama Speedway
July 11, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Seth McCormack
2. Bryson Mitchell
3. Billy Flannagan
4. Braden Mitchell
5. Josh Amacher

Cruz Wallace won the 602 Crate feature over Tony Chaney.

Fort Payne Motor Speedway
July 4, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Joe Noojin
2. Dillon Tidmore
3. Tod Hernandez

Noojin earned $4,000 in the Firecracker 50. ... Rod Carroll won the Crate Late Model feature over Bobby Pruitt and Kenny Kizzar.

ECM Speedway
July 4, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Shane Holder
3. Will Perrell
4. Randy Fowler
5. Will Brown

Brett White won the 602 Crate feature.

North Alabama Speedway
July 4, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Billy Flannagan
2. Bryant Marsh
3. Braden Mitchell
3. Evan Ellis
5. Greg Wilhite

Ryan King won the 602 Crate feature over Jeremy Nichols.

Talladega Short Track
July 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Todd Morrow
2. Dallas Cooper
3. Dalton Polston
4. Terry Smith
5. Tim Roszell

Dylan Knowles won the night's Crate Racin’ USA Series feature.

Deep South Speedway
July 3, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bo Slay
2. Steven Jernigan
3. Joey Pilgrim
4. Stephen Brantley
5. D.G. Hawkins

Talladega Short Track
June 27, 2020

Crate Racin’ USA:
1. David Kay
2. Andy Picklesimer
3. Jake Traylor
4. Lane Suhler
5. Mike Combs

Kay won on the undercard of the Lucas Oil Late Model Dirt Series victory for Jimmy Owens. ... Shun Thomas won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
June 27, 2020

Crate Racin’ USA:
1. D.G. Hawkins
2. Steven Brantley
3. Isaiah Day
4. Bailey Martin
5. Josh Huss

J.C. Wilson won the 602 Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
June 27, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dalton Hood
2. Jimmy Thomas
3. Thomas Lewis
4. Kevin Knotts
5. Campbell Hughes

Hollis Speedway
June 27, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Cody Prater
(No other results available)

Talladega Short Track
June 20, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jason Hiett
2. Todd Morrow
3. Jake Knowles
4. Dallas Cooper
5. Jadon Frame

Hiett earned $2,000 in the NASCAR weekend event. ... Bubba Lackey won the Limited Late Model feature. ... T.J. Brittain (604) and Ryan King (602) won Crate features.

East Alabama Motor Speedway
June 20, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Al Walker
2. Grady Holmes
3. Timmy Bosley
4. Patrick Harrelson
5. Hunter Robbins

Deep South Speedway
June 20, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bo Slay
2. Stephen Brantley
3. Tim Anderson
4. Osmon Jones
5. Rodney Bruce

Colton Leyendecker won the 602 Crate feature.

North Alabama Speedway
June 20, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Braden Mitchell
2. Bryson Mitchell
3. Matthew Brocato
4. Oakley Gillespie
5. Mitchell Holloway

Morgen Lambert won the 602 Crate feature.

Fort Payne Motor Speedway
June 20, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andy Picklesimer
2. Clay Joseph
3. Lucas Burns

Brent Rhodes won the Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
June 19, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Dillon Tidmore
2. Jason Hiett
3. Will Roland
4. Tim Roszell
5. Terry Smith

Bubba Lackey won the Limited Late Model feature. ... T.J. Brittain (604) and Chris Hough (602) won Crate features.

North Alabama Speedway
June 13, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Ben Brocato
(No other results available)

Russ Brasel won the 602 Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
June 13, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dalton Hood
(No other results available)

Talladega Short Track
June 13, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Josh Adkins
2. Dillon Tidmore
3. Jackson Hale
4. Tim Busha
5. Jake Knowles

Jason Welshan won the night's UCRA feature for Crate Late Models. ... Garrett Glass scored his first Limited Late Model victory.

Tri-County Speedway
June 13, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Josh Huss
2. Steven Brantley
3. D.G. Hawkins
4. Isaiah Day
5. Taylor Jarvis

J.C. Wilson won the 602 Crate feature.

Hollis Speedway
June 13, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Chad Marchman
(No other results available)

Deep South Speedway
June 13, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Steven Jernigan
2. Bo Slay
3. Cody Smith
4. Rodney Bruce
5. Tim Anderson

Jernigan's victory was on the undercard of the $5,000 Southern All Star victory for Ashton Winger in the Super Late Model division.

Deep South Speedway
June 12, 2020

Crate Racin’ USA (602):
1. Mike Lane
2. Osman Jones
3. Dale Lucas
4. John Bryant
5. Kevin Mitchell

Lane won on the undercard of David Breazeale's $3,000 Southern All Star victory.

North Alabama Speedway
June 11, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Christian Hanger
(No other results available)

Ryan King won the 602 Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
June 6, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Jimmy Thomas
2. Thomas Lewis
3. Shep Lucas
4. Dana Eiland
5. Kevin Knotts

North Alabama Speedway
June 6, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryson Mitchell
2. Braden Mitchell
3. Seth McCormack
4. Matthew Brocato
5. Jason Markewitz

Russ Brasel won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
June 6, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Cole Brown
2. Lance Stewart
3. Clint Armstrong
4. Cale Finley
5. Lee Burdett

Sam Ramsey won the 602 Crate feature. ... ECM hosts the Mississippi State Championship Challenge Series on June 13 with $100 posted for hard charger by Rapid Race Graphix and $100 for fast time in memory of former racer Gene Norman.

Talladega Short Track
June 6, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Sam Seawright
2. Dillon Tidmore
3. Josh Adkins
4. Jackson Hale
5. Dallas Cooper

Chris Fennell won the Limited Late Model feature. ... Crate Racin’ USA winner David Kay dedicated his victory to late racer Mack Abercrombie, his uncle.

Hollis Speedway
June 6, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Nicholas Kimbrell
(No other results available)

Tri-County Speedway
May 30, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. J.C. Wilson
2. Dale Lucas
3. Nick Lambeth
4. John Joiner
5. Joshua Day

North Alabama Speedway
May 30, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Ben Brocato
(No other results available)

Tony Allen Chaney won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
May 30, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Lance Stewart
2. Adam Cummings
3. Lee Burdett
4. Chris Whaley
5. Zach Cook

Buddy George won the 602 Crate feature.

Hollis Speedway
May 30, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Shane Holder
(No other results available)

Holder also won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
May 29, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Steven Jernigan
2. Wil Herrington
3. Steven Brantley
4. Bo Slay
5. Joseph Joiner

The night's action was originally a Crate Racin' USA Series event, but scrapped because of potential weather. ... The series is scheduled for $3,000-to-win on May 30. ... J.C. WIlson won the 602 Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dana Eiland
2. Jimmy Thomas
3. Dalton Hood
4. Wiley McDaniel Jr.
5. Keith McGuire

Tri-County Speedway
May 16, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Monte Skinner
2. D.G. Hawkins
3. Dusty Jones
4. Ryan Boudreaux
5. Jake Traylor

Colton Leyendecker won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
March 14, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Bo Slay
2. Monte Skinner
3. Ryan Crane
4. D.G. Hawkins
5. Cole Cameron

Osman Jones won the 602 Crate feature. ... The event was the first under new ownership of Billy Roberson, who  shortened the track and made other facility improvements during the offseason.

East Alabama Motor Speedway
March 14, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dana Eiland
2. Jimmy Thomas
3. Bubba Gorman

East Alabama Motor Speedway
February 29, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Jimmy Thomas
2. Dylan Knowles
3. Dana Eiland
4. Bubba Gorman
5. Ryan King

Talladega Short Track
January 5, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Oliver Gentry
2. Jordan Rodabaugh
3. Jordon Horton
4. Brandon Brown
5. Brad Seagle

Gentry won on the undercard of Michael Page's $6,000 Ice Bowl victory for Super Late Models. ... Jimmy Elliott won the Newsome 604 Crate feature and Buddy George the 602 Crates.

Search for results

advertisement
Sponsor 863
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728