Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 923
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

Fort Payne Motor Speedway
October 31, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Sam Seawright
2. Jordon Horton
3. Jason Welshan
4. Landon Gentry
5. Teddy Snow

Seawright led every lap of the Witchy 50 for a $3,000 payday. ... He also won the night's UCRA event for Crate Late Models.

Tri-County Speedway
October 31, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Stephen Brantley
2. J.C. Wilson
3. D.G. Hawkins
4. Isaiah Day
5. Lee Mason

Dale Lucas won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
October 31, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Brian Rickman
2. Jason Hiett
3. Billy Franklin
4. Michael Page
5. Sam Norman

Rickman earned $5,000 in the Forestry 50. ... Brandon Brandon won the Limited Late Model feature. | Slideshow

Deep South Speedway
October 31, 2020

Crate Racin’ USA:
1. James Gilmore
2. Tim Anderson
3. Kyle Bryant
4. Kevin Bruce

East Alabama Motor Speedway
October 25, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Bobby Eiland
2. Dana Eiland
3. Chris Cape
4. Pat Wall
5. Ty Giles

North Alabama Speedway
October 24, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryson Mitchell
2. Matthew Brocato
3. Dustin Harris
4. Mike Henn
5. Braden Mitchell

Buddy George won the 602 Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
October 18, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Parker Martin
2. Dana Eiland
3. Jack Mills
4. John Holdinghausen
5. Dewayne Morris

Dana Eiland won the 602 Crate feature over Braxtin Barber.

Deep South Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Bo Slay
2. D.G. Hawkins
3. Osman Jones
4. Joey Moxley
5. Tyler Webb

Thunder Valley Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Kyle Whisenant
(No other results available)

East Alabama Motor Speedway
October 11, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Richie Stephens
2. Dalton Hood
3. Shun Thomas
4. Braxtin Barber
5. Monte Vaughn

Talladega Short Track
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jake Knowles
2. Austin Horton
3. Mark Page
4. Dalton Cook
5. Todd Morrow

Knowles earned $3,000 on NASCAR weekend. ... Tanner Collins won the Crate Racin' USA Series event and Braxtin Barber won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
October 3, 2020

Crate Racin’ USA:
1. D.G. Hawkins
2. Stephen Brantley
3. Josh Huss
4. Shannon Lee
5. Isaiah Day

Dale Lucas won the 602 Crate feature.

Deep South Speedway
October 3, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Steven Jernigan
2. Benny Boudreaux
3. Tim Anderson
4. Taylor Jarvis

Osman Jones won the 602 Crate feature.

Thunder Valley Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Kurt Radojcsics(No other results available)

Talladega Short Track
October 2, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Austin Horton
2. Todd Morrow
3. Cruz Skinner
4. Jake Knowles
5. Joseph Joiner

The pole-starting Horton, who thanked Ricky Payton for loaning him a trailer, led all 30 laps on opening night of NASCAR weekend. ... Christian Hanger won the CRUSA tour feature for Crate Late Models. ... Buddy George won the 602 Crate feature.

Arkansas

Central Arkansas Motor Speedway
October 31, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jon Kirby
2. Timothy Culp
3. Jim Freeman
4. Eckie Harrison
5. Ben Waggoner

Kirby earned $1,758 in the inaugural Leon Cloninger Memorial. ... Culp was scheduled to start on the front row but started on the back to pursue a $500 bonus had he won. ... Cloninger, a longtime Plumerville, Ark., racer, died of an apparent heart attack suffered Aug. 1 in Southern Outlaw action at I-30 Speedway in Little Rock, Ark.

Riverside Int'l Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Nathan Brown
2. Ashley Newman
3. Mike Carr
4. Troy Dow
5. T.J. Hughes

Riverside Int'l Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Brandon Poppenheimer
2. Henry Gustavus
3. Mike Carr
4. Nathan Brown
5. T.J. Hughes

Old No. 1 Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Henry Gustavus
(No other results available)

California

Placerville Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dan Jinkerson
2. Tom Tilford
3. Matt Davis
4. Rod Oliver
5. Tyler Lightfoot

Delaware

Delaware International Speedway
October 24, 2020

RUSH Crates:
1. Trevor Collins
2. Max Blair
3. Mike Wharton
4. Derek Magee
5. Joe Warren

Collins won the Crate Late Model portion of the Delaware Dirt Track Championship. ... Blair won the Super Late Model main event.

Delaware International Speedway
October 3, 2020

RUSH Crates:
1. Sparky White
2. Matt Hill
3. Matt Glanden
4. Derek Magee
5. Joe Warren

White won on the undercard of the $3,000 Super Late Model victory for Ross Robinson on Camp Barnes Benefit night.

Florida

East Bay Raceway Park
October 17, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jeff Mathews
2. Keith Nosbisch
3. Ivedent Lloyd Jr.
4. Phillip Cobb
5. Steve Brendle

Brendle led the first seven laps before Nosbisch took command. ... Mathews overtook Nosbisch on a late restart.

North Florida Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Kevin Davis
2. Shawn Taylor
3. Dave Ponton
4. Homer Leonard

All-Tech Raceway
October 10, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Mark Whitener
2. Wil Herrington
3. Clay Harris
4. Jason Fitzgerald
5. Trey Mills

Southern Raceway
October 10, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Steven Jernigan
2. Taylor Jarvis
3. Tim Anderson
4. Jonathan Joiner
5. Jesse Enterkin

East Bay Raceway Park
October 10, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Tanner Cobb
2. Phillip Cobb
3. Forrest Gough
4. Steven Brendle
5. Megan Meyer

The winner outudueled his father in the closing laps.

Southern Raceway
October 3, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Greg Galbreath
2. Mike Lane
3. Kevin Mitchell
4. Jason Phillips
5. Bud Thompson

Georgia

Patriots Park Raceway
November 1, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Mark Whitener
(No other results available)

Cody Overton was leading when he had a flat with four laps remaining. ... Whitener drove a Dale Mosley-owned car. ... Mikey Kopka won the 602 Crate feature.

West Georgia Speedway
October 31, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Landon Bagby
(No other results available)

Jason Lively (604) and Matthew Knight (602) won Crate features.

Senoia Raceway
October 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Austin Horton
2. Oliver Gentry
3. Jacques Daniel
4. Clint Smith
5. Cass Fowler

Unsanctioned Crates:
1. Jason Welshan
2. Cameron Weaver
3. Mason Massey
4. Dylan Knowles
5. Ahnna Parkhurst

 

Booger Brooks of Chattanooga, Tenn., won the Red Clay Series feature, his fourth of the season.

Lavonia Speedway
October 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
2. David McCoy
3. Lance Chitwood
4. Taylor Puckett
5. Jimmy Johnson

Collins won on the undercard of the Carolina Clash victory for Brandon Overton.

Needmore Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Bridges
2. Tom Jones Jr.
3. Russell Brown Jr.
4. Bailey Harris
5. Jonah Bozeman

Hartwell Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Payton Freeman
2. Adam Smith
3. Danny Sanders
4. Mason Tucker
5. Adam Partain

Winder-Barrow Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Christopher Woods
2. Ken Lampp
3. David McCoy
4. Nick Sellers
5. Brandon Roberts

Woods lowered the track record with a 13.87-second lap.

West Georgia Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jordy Nipper
(No other results available)

Blant Duke (604) and Matthew Knight (602) won Crate features.

West Georgia Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dana Eiland
(No other results available)

Von Casey (604) and Matthew Knight (602) won Crate features.

Hartwell Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Adam Partain
2. Brandon Haley
3. Mason Tucker
4. Chris Woods
5. Tim Jones

Winder-Barrow Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ken Lampp
2. Nick Sellers
3. John Anderson
4. Brandon Roberts
5. Dustin Cason

Lampp led all the way.

Boyd's Speedway
October 2, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ronnie Johnson
(No other results available)

Iowa

Cedar County Raceway
October 1, 2020

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Logan Duffy
3. Jeff Aikey
4. Joe Zrostlik
5. Andy Eckrich

Illinois

La Salle Speedway
October 11, 2020

DIRTcar Crates:
1. Aaron Heck
2. Chase Osterhoff
3. Blake Damery
4. Bill Knippenberg
5. Matt Hammond

Heck won on the undercard of Brandon Sheppard's $10,000 MARS victory.

Fairbury Speedway
October 10, 2020

DIRTcar Crates:
1. Aaron Heck
2. Logan Moody
3. Chase Osterhoff
4. Dakota Ewing
5. Blake Damery

Heck won on the undercard of Brandon Sheppard's $15,000 MARS Racing Series victory at the FALS Frenzy.

Bullring at RICo Fairgrounds
October 4, 2020

iIMCA Late Models
1. Gary Webb
2. Anthony Haines
3. Joe Ross
4. Frank Mason

Charleston Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Blake Damery
2. Mike Staggs
3. Kenny Carmichael Jr.
4. Derrick Hufford
5. Chad Evans

Indiana

Kokomo Speedway
October 17, 2020

DIRTcar Supers:
1. Travis Stemler
2. Mike Spatola
3. Devin Gilpin
4. Bill Sheets
5. Shelby Miles

Stemler earned $2,020 for his Kokomo Klash victory. | Slideshow

Brownstown Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Devin Gilpin
2. Dustin Linville
3. Joe Godsey
4. Shelby Miles
5. Chad Stapleton

Gilpin earned $3,500 for his FunFest victory. ... Joe Godsey led the first 19 of 25 laps, but contact with a slower car damaged his nosepiece, hampering his car. ... Josh Boller won the Crate Late Model feature. | Slideshow

Brownstown Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Devin Gilpin
2. Greg Johnson
3. Shelby Miles
4. Joe Godsey
5. Austin Burns

Greg Johnson clinched his first track title. ... Steve Peeden won the Crate feature while Shelby Miles won the division title.

Gas City I-69 Speedway
October 3, 2020

DIRTcar Supers:
1. Rusty Schlenk
2. Duane Chamberlain
3. Cody Bauer
4. Tristan Chamberlain
5. Rusty Smith

Schlenk overtook Chamberlain on the fourth lap and led the rest of the way in Gas City's lone 2020 Late Model event. ... Mason Covey rallied from 17th to finish sixth.

Kansas

81 Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Dusty Leonard
2. Dan Smith
3. Adam Popp
4. Delbert Smith
5. Chris Kratzer

81 Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Dan Smith
2. Dusty Leonard
3. Chris Kratzer
4. Dustin Bolster
5. Adam Popp

Caney Valley Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Clint McFadden
2. Dustin Bolster
3. Shannon Phillips
4. John Rosson
5. Andy Gerstenkorn

Kentucky

Florence Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jim Couch
2. Ted Nobbe
3. Grant Garrison
4. Jordan Hedger
5. Jeremy Creech

Couch earned $1,500 for the victory on the undercard of Michael Chilton's $5,000 Super Late Model victory in the season-ending Fall 50.

Rockcastle Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Derek Fisher
2. John Whitney
3. Justin Rattliff
4. Tristan Chamberlain
5. Dalton Brown

Florence Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Trevor Landrum
2. Justin Rattliff
3. Bill Sheets
4. Austyn Mills
5. Dustin Nobbe

Landrum earned $3,000 in topping a 15-car field. ... Josh Dietz and Billy Green won Crate Late Model features.

Lake Cumberland Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Justin Rattliff
2. Chris Combs
3. Drew Kennedy
4. Skylar Marlar
5. Rod Carter Jr.

Rattliff earned $2,522 for the victory. ... Eli Beets won the Crate feature.

Mountain Motorsports Park
October 3, 2020

All-Stars Crates:
1. Logan Roberson
2. Zach Sise
3. Matt Henderson
4. Kenneth Howell
5. Tyler Arrington

Roberson extended a personal win streak of five races at five tracks. ... Raymond Nichols locked up the American Crate All-Star weekly title.

Florence Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Trevor Landrum
2. Robby Hensley
3. Connor Meade
4. Austyn Mills
5. Jesse Lay

The Crate Late Model feature rained out.

Louisiana

Thunder Valley Speedway
October 31, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Rob Litton
2. Rick Duke
3. Derrick Perkins
4. Tracy Denby Jr.
5. Brock Williams

Boothill Speedway
October 24, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Morgan Bagley
2. Jon Mitchell
3. Rob Litton
4. Tyler Stevens
5. Jamie Burford

Bagley earned $2,000 in the 48th annual Louisiana Dirt Track Championship finale.

Boothill Speedway
October 23, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Jamie Burford
2. Tyler Stevens
3. Kevin Sitton
4. Jon Mitchell
5. Morgan Bagley

Burford won on the opening night of the 48th annual Louisiana Dirt Track State Championship.

Sabine Motor Speedway
October 16, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Rob Litton
(No other results available)

Baton Rouge Raceway
October 3, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Luke Bennett
2. Michael Arnold
3. Donald Watson
4. Manny Falcon
5. Brandon Thornhill

Maryland

Greater Cumberland Raceway
October 17, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jim Bernheisel
2. John Seiler

Bernheisel drove the Denny Superko-owned No. 31 Lazer Chassis to victory. ... Trever Feathers and Bryan Bernheisel scratched from what would've been a four-car feature. ... Bryan Kerns won the Semi-Late feature.

Potomac Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Lear
2. Andy Fries
3. Tyler Emory
4. Dale Murphy
5. Willie Milliken

Lear earned $2,222 in the Kevin Cooke Memorial, part of the Small Car Nationals. ... Willie Milliken led the first 18 laps but tangled with a lapped car, handing the lead to Lear. ... Matt Hill earned $1,500 for the Crate Late Model victory, his fifth at Potomac.

Potomac Speedway
October 3, 2020

RUSH Crates:
1. Ray Love
2. Jeremy Pilkerton
3. Dale Hollidge
4. Corey Almond
5. Brad Rigdon

Love earned his first Crate feature victory on the undercard of Kenny Moreland's $3,650 Larry Hills Memorial victory for Super Late Models.

Michigan

I-96 Speedway
October 10, 2020

DIRTcar Supers:
1. Brian Ruhlman
2. Travis Stemler
3. Michael Archer
4. Scott Fisk
5. Blake Spencer

Ruhlman reversed the finishing order of the opening night of the Roll the Dice weekend.

I-96 Speedway
October 9, 2020

DIRTcar Supers:
1. Travis Stemler
2. Brian Ruhlman
3. Blake Spencer
4. Scott Fisk
5. Phil Ausra

Stemler won on the opening night of the Roll the Dice weekend.

Minnesota

Madison Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. D.J. Tesch
2. Keith Konold
3. Brady Mellendorf
4. John Kaiser
5. Ryan Bjerke

Tesch completed a sweep of the Madtown Showdown.

Madison Speedway
October 2, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. D.J. Tesch
2. Keith Konold
3. John Kaiser
4. Christian Vizecky
5. Dustin Johanneck

Tesch won on opening night of the Madtown Showdown.

Missouri

I-35 Speedway
October 31, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kerry Davis
2. Paul Glendenning
3. Tommy Cordray
4. Sterling Perkins
5. Mike Taylor Jr.

I-35 Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Paul Glendenning
2. Kerry Davis
3. Sterling Perkins
4. Tommy Cordray
5. Austin Bouzek

Glendenning started fifth in the seven-car field.

Legit Speedway Park
October 17, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Logan Martin
2. Jesse Stovall
3. Scott Crigler
4. Jamie Robards
5. Robby Moore

Martin earned $2,000 in the Blue Moon Madness event.

Randolph County Raceway
October 11, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Tony Toste
2. Jason Papich
3. Chase Breid
4. Curt Potter
5. Derek Fetter

I-35 Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kerry Davis
2. Paul Glendenning
3. Mike Taylor Jr.
4. John Willard
5. Jackson Brawner

Lucas Oil Speedway
October 3, 2020

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Justin Russell
3. Larry Ferris
4. Cole Henson
5. Todd Shute

Fennewald led 30 laps for his seventh 2020 victory. ... "The track was really good tonight," Fennewald said. "Congratulations to Cole (Henson) on the (ULMA) championship. We fell short on the track and the ULMA championship, but we won a lot of races this year. I'm pretty happy about that."

I-35 Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Paul Glendenning
2. Tommy Cordray
3. Mike Taylor Jr.
4. Sterling Perkins
5. John Willard

Poplar Bluff Motorsports Park
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Brennon Willard
(No other results available)

Lucas Oil Speedway
October 2, 2020

ULMA Late Models:
1. Larry Jones
2. Justin Russell
3. Cole Henson
4. Johnny Fennewald
5. John Aitken

Jones led all but two laps. ... Chad Richwine was running second late, but clipped an infield tire barrier on the 22nd lap and retired. ... "I didn't have any more, I had it on the floor," Jones said of the final laps. "If they're gonna get me they're gonna have to get me because I had her wide open. She had no more."

Mississippi

Pike County Speedway
October 31, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Bryce Fauntleroy
2. Jeremy Idom
3. Kody Barber
4. Shannon Lee
5. Jason Henry

Fauntleroy won on the undercard of Tyler Erb's $10,000 Jambalaya 100 victory for Super Late Models.

Pike County Speedway
October 30, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jason Feger
2. Tyler Erb
3. Spencer Hughes

Feger earned $3,000 in the weekend opener of the Jambalaya 100 weekend. | Video

Crossroads MotorPark Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Cole Smartt
2. Kyle Whisenant
3. Nathan Brown
4. Jeff Wells
5. Morgan Lambert

Smartt earned $1,500 for the Fall Brawl win, his first at Crossroads. ... Kyle Whisenant won the 602 Crate feature.

Whynot Motorsports Park
October 24, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Jeremy Shaw
2. Monte Skinner
3. Evan Ellis
4. Randall Beckwith
5. Cade Dillard

Topping 30 entries, Shaw earned $2,500 for winning the race on the undercard of the 26th annual Coors Light Fall Classic.

Pike County Speedway
October 17, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Shannon Lee
2. Tootie Arnold
3. Jeremy Idom
4. Bryce Fauntleroy
5. Doug Sanchagrin

Lee also won a makeup race and clinched his second straight Crate Racin’ USA weekly championship.

Magnolia Motor Speedway
October 17, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Wil Herrington
2. Spencer Hughes
3. Evan Ellis
4. Randall Beckwith
5. Jamie Tollison

Ryan King and Colby Ponds won 602 Crate features in the Golden Egg Fall Nationals.

Magnolia Motor Speedway
October 16, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Jeremy Shaw
2. Spencer Hughes
3. Evan Ellis
4. Randall Beckwith
5. Brandon Carpenter

Brett White and Ryan King won 602 Crate features in the Golden Egg Nationals.

Crossroads MotorPark Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Tyler Britnell
2. Brian Murray
3. Chris Lefler
4. Austin Holder
5. Mike Williams

North Carolina

Fayetteville Motor Speedway
October 31, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Thomas
2. Dustin Mitchell
3. Shaun Harrell
4. Michael Rouse
5. Michael Marlowe

Carolina Speedway
October 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Timbo Mangum
2. Gary Puckett
3. Jacob Houser
4. Jonathan Petrea
5. Cody Dellinger

Mangum won on the opening night of the King of the Carolinas. ... Saturday's action was rained out.

East Lincoln Motor Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Timbo Mangum
2. Jonathan Petrea
3. Jimbo Bray
4. Jacob Houser
5. Jason Womack

311 Motor Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Steve Blackburn
2. Cole Apple
3. Kevin Wilson
4. Raymond Brown
5. Grant Davidson

Nathan Walker won the 602 Crate feature.

Nebraska

Beatrice Speedway
October 17, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Cole Wayman
3. Curtis Glover
4. Jacob Kubicka
5. Brandon Saltzman

Dumpert concluded his Octoberfest sweep of $1,000 features.

Beatrice Speedway
October 16, 2020

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Jacob Kubicka
3. Blair Kraus
4. Micah Veleba
5. Brandon Saltzman

Dumpert captured the Octoberfest opener.

I-80 Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Hobscheidt
2. Blair Kraus
3. Chase Brown
4. Cole Wayman
5. Andrew Tilley

Kraus rallied from 10th to second.

New Hampshire

Rumtown Speedway
October 14, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Bob Crawford
2. Mark Cole
3. Matt Piper

Ohio

Midway Speedway
October 31, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Ronnie Mayle
2. Todd Brennan
3. Travis Brown

Wayne County Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Ryan Markham
3. Dave Hornikel
4. Cody Scott
5. Justin Chance

Drown drove Brad Malcuit's No. 79 to victory in the eighth annual Dirt Blowout. ... Back from retirement, Charlie Duncan led the first lap but went off the backstretch on the second lap to hand the lead to Dave Hornikel. ... Drown overtook Hornikel on lap 23. ... Markham rallied after a lap-nine flat tire. ... Drown also won the modified feature in the eight-division program.

Muskingum County Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Anthony Kinkade
2. Todd Brennan
3. Ryan Markham
4. Steve Prince
5. Doug Dodd

Kinkade scored his first Muskingum County victory.

Oregon

Willamette Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Doug Elkins
2. Eston Whisler
3. Bryan Norton
4. Steve Moore
5. Randy Barley

Willamette Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Doug Elkins
2. Randy Barley
3. Eston Whisler
4. Bryan Norton
5. Hunter Johnson

Elkins scored his first Willamette victory in the division. ... Steve Moore won the Limited Late Model feature.

Coos Bay Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Preston Luckman
2. Braden Fugate
3. Brody Montgomery
4. Jason Johnson
5. Jordan Wright

Cottage Grove Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Nathan Augustine
2. Kye Frick
3. Randy Boyd
4. Chuck Christian
5. Jeff Rash

Pennsylvania

Path Valley Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Rodney Walls
2. Craig Perill
3. Dan Zeckman
4. Randy Burkholder
5. Wesley Bonebrake

BAPS Motor Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Chad Myers
2. Chase Billet
3. Ben Whitaker
4. D.J. Mease
5. Alan Sagi

Path Valley Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Sean Merkel
2. Taylor Farlling
3. Wes Bonebrake
4. Greg Moore
5. Tyler Ritchey

Roaring Knob Mtsprts Complex
October 10, 2020

Fastrak Crates:
1. Henry Hornsby III
(No other results available)

BAPS Motor Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Donnie Farlling
2. Troy Miller
3. Ben Whitaker
4. Alan Sagi
5. Chase Billet

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
October 10, 2020

RUSH Crates:
1. Logan Zarin
2. Cole Petrelle
3. Dan Lepro
4. Colby Beighey
5. Bill Kessler

The pole-starting Zarin raced to his third victory of 2020.

Latrobe Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Matt Lux
2. Alex Ferree
3. Dan Angelicchio
4. Ken Schaltenbrand
5. Michael Norris

Lux grabbed his first victory at Latrobe. ... Ferree came from his sixth starting spot. ... Michael Duritsky won the Crate Late Model feature, leading all 30 laps.

Path Valley Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. James Lichliter
2. Randy Burkholder
3. Sean Merkel
4. Devin Hart
5. Wesley Bonebrake

LIchliter captured the Path Valley Nationals victory.

Roaring Knob Mtsprts Complex
October 9, 2020

Fastrak Crates:
1. Braeden Dillinger
(No other results available)

Lernerville Speedway
October 9, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jared Miley
2. Michael Norris
3. Ken Schaltenbrand
4. Will Thomas
5. Tommy Beck

Miley overtook Schaltenbrand for the victory.

Big Diamond Speedway
October 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Yoder
2. Chase Billet
3. Devin Hart
4. Ben Whitaker
5. Troy Miller

Rallying from ninth, Yoder's 11th 2020 victory came on the opening day of the Diamond Nationals. ... Yoder notched his first Big Diamond victory. ... The track later announced it would host the Zimmer's United Late Model Series in 2021.

Roaring Knob Mtsprts Complex
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dan Zechman
(No other results available)

Zechman won the Small Car Nationals main event. ... David Pangrazio won the Crate feature

Path Valley Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Randy Burkholder
2. Sean Merkel
3. Shyann Smith
4. Taylor Farlling
5. Devin Frey

Merkel wrapped up the track title.

South Carolina

Laurens County Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dale Timms
2. Colt Smith
3. Jason Alexander
4. Chris Noewood
5. Keaton Smith

Timms won on the undercard of Brandon Overton's Ultimate Southeast victory.

Lancaster Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Timbo Mangum
(No other results available)

Laurens County Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Jeff Queen
3. Austin Watkins
4. Frank Coates
5. Dustin Sloan

Rod Tucker won the 602 Crate feature.

Lake View Motor Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Willie Milliken
2. Johnny Pridgen
3. Shaun Harrell
4. Taylor Puckett
5. Dustin Perritt

Modoc Raceway
October 17, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Zack Mitchell
2. Daulton Wilson
3. Anthony Sanders
4. Cla Knight
5. Joshua Bishop

Mitchell led all 40 laps of the fourth annual Clark Hill Classic for a $4,000 payday. ... Cody Overton won the Crate Late Model feature. | Slideshow

Lake View Motor Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Willie Milliken
2. Johnny Pridgen
3. Shaun Harrell
4. Taylor Puckett
5. Dustin Perritt

Milliken earned $1,001 in the third annual Tony Williams III Memorial.

I-77 Speedway
October 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Carpenter
2. Pete Crum
3. Ronnie Souders Jr.
4. Ryan Keckley
5. Mike Faykus

Laurens County Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Terry Bullard
3. Taylor Puckett
4. Frank Coates
5. Austin Watkins

Colby Cannon won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
October 2, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Furman Parton
2. Carson Ferguson
3. Travis Steele
4. Bryan Mullis
5. Cody Overton

Parton won on the undercard of Brandon Overton's World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series victory.

Tennessee

Mountain View Raceway
October 31, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Hayden Cardwell
2. Jesse Lowe
3. Justin Winters
4. Andy Standridge
5. Kevin Fisher

Cardwell won on track's season finale with 165 race cars among all divisions.

Clarksville Speedway
October 31, 2020

DIRTcar Supers:
1. Richard Frost
2. Jason Riggs
3. Larry Barber Jr.
4. Josh Walker
5. Gavin Schmidt

Levi Ashby (604) and Richie Ary (602) won Crate features.

Duck River Raceway Park
October 31, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Clint Nichols
2. Jordan Judge
3. James Sullivan
4. Perry Delaney
5. Henry Hanger

Crate Racin’ USA:
1. Matthew Brocato
2. Dustin Harris
3. Mitch Thornton
4. Gwynn Newby
5. Josh Amacher

Clarksville Speedway
October 25, 2020

DIRTcar Supers:
1. Gavin Schmidt
2. Joe Denby
3. Scott Shelton
4. Michael Seibers
5. Tommy Taylor

Schmidt led 12 of 15 laps. ... Levi Ashby (604) and Brandon Tibaldi (602) won Crate features.

I-75 Raceway
October 25, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Colton Profitt
2. Ruben Mayfield
3. Kyle Courtney
4. Matt Henderson
5. Ross White

The previous night's program was cut short by rain and resumed Sunday.

Tazewell Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jordon Horton
(No other results available)

Horton earned $1,500.

Volunteer Speedway
October 24, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Zach Sise
2. Josh Henry
3. Brandon Miller
4. Jason Cardwell
5. Mike Smith

Thunderhill Raceway Park
October 24, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jordan Judge
2. James Sullivan
3. Lance Stewart
4. Rory Lohr
5. Jason Partin

Crate Racin’ USA:
1. Oakley Johns
2. Eric Hickerson
3. Tyler Wood
4. Donald Johns
5. Willie McElhiney

Thunderhill Raceway Park
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jordan Judge
2. James Sullivan
3. Jimmy Nowlin
4. Joseph Faulkner
5. Grant Helms

Crate Racin’ USA:
First feature
1. Oakley Johns
2. Tyler Wood
3. Donald Johns
Second feature
1. Tyler Wood
2. Mark Fields
3. Brock Hall

I-75 Raceway
October 17, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jerry Green
2. Barry Goodman
3. Cody Courtney
4. Michael Evans
5. J.J. Templeton

Clarksville Speedway
October 17, 2020

DIRTcar Supers:
1. Richard Frost
2. Michael Seibers
3. Larry Barber Jr.
4. Jeremy Anderson
5. Steve Ellis

Aaron Heck (604) and Richie Ary (602) won Crate features. ... Heck fielded David Seibers Black Diamond Chassis, a former Earl Pearson Jr. car.

Clayhill Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Christian Hanger
(No other results available)

Hanger earned $3,000 with his Cotton Bowl Cup victory.

Mountain View Raceway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. John Ownbey
2. Barry Goodman
3. Josh Collins
4. William Blankenship
5. Tim Ladd

Duck River Raceway Park
October 3, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jadon Frame
2. Jordan Judge
3. David Brannon
4. Dustin Harris
5. Brad Skinner

Frame took the lead from polesitter Jerry Ashley on lap four and led the rest of the 25-lap feature, lapping up to the fifth-place car in the 12-car field. ... Frame also won the 604 Crate feature while Shane Echols won the 602 Crates.

411 Motor Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Trevor Sise
3. Josh Henry

Brad Lowe crossed the finish line first on the undercard of Chris Madden's World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series victory, but the track announced Oct. 8 his tire failed lab tests and Jesse Lowe was awarded the victory.

Thunderhill Raceway Park
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Cole Brown
2. Jimmy Nowlin
3. Jason Partin

Crate Racin’ USA:
1. Oakley Johns
2. Eric Hickerson
3. Tyler Wood
4. Grayson Brewer
5. Donald Johns

I-75 Raceway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Cardwell
2. Jerry Green
3. Colton Proffitt
4. Mike Evans
5. Ruben Mayfield

Clarksville Speedway
October 3, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jason Riggs
2. Caleb Ashby
3. Gavin Schmidt
4. Larry Barber Jr.
5. Scott Shelton

Levi Ashby won the Crate feature.

Volunteer Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jason Welshan
2. Cameron Weaver
3. Tim Maupin
4. Taylor Coffman
5. Jacob Owens

Camden Speedway
October 3, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Adam Ray
2. Jimmy Halford
3. Ronnie Cooper
4. Craig Lindsey

Texas

Big O Speedway
October 17, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Dustin Woods
2. Ortanik Mikel
3. Trey Langley
4. Sloppy Hogg
5. Mangker Sigrah

Big O Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Patrik Daniel
2. Dustin Woods
3. Trey Langley
4. Ortanik Mikel
5. Anthony Boatman

Big O Speedway
October 3, 2020

DIRTcar Supers:
1. Joe Sheddan
2. Kara Langley
3. Sloppy Hogg
4. Ortanik Mikel
5. Mangker Sigrah

I-37 Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kody Hardage
2. Frank Okruhlik
3. Trey Votion
4. Jason Kelly
5. Landon Sowder

Virginia

Ararat Thunder Raceway
October 16, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Colton Stanley
2. Dylan Watson
3. Nathan Walker
4. Robbie Gibson
5. Dennis Branch

Ararat Thunder Raceway
October 9, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dylan Watson
2. Colton Stanley
3. Keith Holder
4. Nathan Walker
5. Robbie Gibson

Natural Bridge Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Walker Arthur
2. Derrick Ranikin
3. Christian Thomas
4. Russell Erwin
5. Larry Ramsey

Justin Williams won the Crate feature over Bud Stinson. ... The Jim Long-promoted sixth annual Cash Money 100 pays $10,000-to-win on Oct. 23-24 at Natural Bridge.

Winchester Speedway
October 3, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Wesley Bonebrake
2. James Lichliter
3. Brad Omps
4. Andy Fries
5. Austin Stover

Bonebrake led all 35 laps for a $2,500 victory in the track's season finale.

Ararat Thunder Raceway
October 2, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Colton Stanley
2. Dennis Branch
3. Dylan Watson
4. Dale Tilley
5. James Anderson

West Virginia

Lizard Creek Speedway
October 17, 2020

Fastrak Crates:
1. Eddie Hambrick
2. Mike Faykus
3. Jeff Wolford
4. Virgil Stevens

Hambrick remained unbeaten at Lizard Creek in 2020.

Ohio Valley Speedway
October 10, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Chris Carpenter
2. Andy Bond
3. Brandon Francis
4. Tyler Carpenter
5. Greg Gellner

Colten Burdette won the night's Steel Block Late Model Series feature.

I-77 Speedway
October 2, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Chris Garnes
2. Chris Carpenter
3. Doug Dodd
4. Harold Redman Jr.
5. Mike Faykus

Chris Carpenter won the Limited Late Model feature.

Search for results

advertisement
Sponsor 718
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728