Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 1069
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

East Alabama Motor Speedway
September 22, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Mark Whitener
2. Forrest Trent
3. Rodney Martin
4. Wil Herrington
5. Blake Smith

Whitener earned $5,000 in the Alabama State Championship (he also won the NLMSCS feature). ... Booger Brooks earned $3,000 in the 602 Crate feature.

ECM Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Supers:
1. David Gentry
2. Eric Cooley
3. Shay Miller
4. Will Perrell
5. Kevin Hale

Gentry earned $1,500 in the track's rare Super Late Model event.

Tri-County Speedway
September 21, 2019

Durrence Layne Crates:
1. D.G. Hawkins
2. Isaiah Day
3. Josh Huss
4. Parker Bell
5. Kenneth Montiel

Hawkins and Leyendecker (602 Crates) won on the undercard of Chad Thrash's MSCCS victory.

Hollis Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Steve Ingram
(No other results available)

Tri-County Speedway
September 14, 2019

Durrence Layne Crates:
1. D.G. Hawkins
2. Josh Huss
4. Isaiah Day
4. Joey Pilgrim
5. Parker Bell

Dale Lucas won the 603 Crate feature over Bailey Martin.

Talladega Short Track
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Dillon Tidmore
2. Dalton Cook
3. Dallas Cooper
4. Terry Smith
5. Brandon Thomas

On Jeff Haynes Tribute Night, Joe Noojin won the Limited Late Model feature. ... Cruz Skinner (604) and Justin Angle (602) won Crate features.

Moulton Speedway
September 7, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Braden Mitchell
2. Dustin Harris
3. Seth McCormack
4. Daniel Miller
5. Cale Finley

Hollis Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Kimbrell
(No other results available)

Talladega Short Track
September 1, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tim Busha
2. Todd Morrow
3. Dallas Cooper
4. Douglas Stewart
5. Bret Holmes

Joe Noojin won the Limited Late Model feature. ... Cruz Skinner won the Crate feature.

Arkansas

Crowley's Ridge Raceway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Crocker
2. Mark Nichols
3. John Hill
4. Jeff Jordan
5. Thomas Newman

Riverside Int'l Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Nathan Brown
2. Brandon Poppenheimer
3. Henry Gustavus Jr.
4. Shane Stephens
5. Bubba Wilburn

Brown started outside the fourth row.

Riverside Int'l Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Ashley Newman
2. Shane Stephens
3. Brandon Poppenheimer
4. Nathan Brown
5. J.C. Waller

California

Antioch Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kimo Oreta
2. Ryan Cherezian
3. Mike Gustafson
4. Mike Walko
5. Jon Haney

Oreta's sixth victory clinched his second title in three seasons.

Antioch Speedway
September 14, 2019

DIRTcar Supers:
1. Shawn DeForest
2. Rod Oliver
3. Rick Coffey
4. Kimo Oreta
5. John Soares

DeForest drove Dennis Souza's car to victory.

Antioch Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Walko
2. Kimo Oreta
3. Chad Hammer
4. Jim Freethy
5. John Evns

Walko got his first 2019 victory.

Delaware

Delaware International Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Mark Pettyjohn
2. Donald Lingo Jr.
3. Amanda Whaley
4. Roy Deese Jr.
5. Kellie Lewis

Pettyjohn took the checkers as his left-rear tire was going flat. ... Matt Hill won his ninth Crate feature of the season, topping Tyler Reed and Derek Magee.

Delaware International Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Ross Robinson
2. Donald Lingo Jr.
3. Amanda Whaley
4. Nick Davis
5. Herb Tunis

Kevin Scott Jr. was leading when mechanical woes forced him out on lap 23. ... Matt Hill captured his eighth Crate Late Model victory.

Florida

Hendry County Motorsports Park
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Shan Smith
2. Tom Fiebelkorn
3. Don Sniff
4. Jason Bope
5. Tim Dowling

Southern Raceway
September 14, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Jonathan Joiner
2. Bo Slay
3. James Gilmore
4. Taylor Jarvis
5. Steven Jernigan

All-Tech Raceway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Devin Walker
2. Nevin Gainey
3. Colton Leyendecker
4. Grayson Ott
5. Shawn Taylor

Walker notched his first career Late Model victory.

Georgia

Golden Isles Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. John Baker
2. Donnie Chappell
3. Justin Walker
4. Taylor Puckett
5. Trey Pearson

Baker earned $2,500 in the track's first event since June.

Hartwell Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Will Harris
3. Stephen Segars
4. Chris Segars
5. Terry Calhoun

Adam Partrain won the Crate feature over Cody Pritchett. ... Grant Jordan (Limited) and Danny Sanders (Crate) captured track championships.

Winder-Barrow Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Cason
(No other results available)

Blue Ridge Motorsports Park
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Deal
2. Kip Cochran
3. Junior Whitener
4. Andy Morris
5. Danny Ledford

Senoia Raceway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Clint Smith
2. Oliver Gentry
3. Dennis Hale
4. Glenn Morris
5. Maddie Crane

Smith drove a car that hadn't been in action since 2018. ... Jacques Daniel won the Limited Late Model track title. ... Dylan Knowles (604) and Wiley McDaniel (602) won Crate features.

West Georgia Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Ryan Knight
2. Matthew Knight
3. Josh Taylor
4. Shane Payton
5. Dean Lindsey

Hartwell Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Haley
2. Grant Jordan
3. Mason Tucker

Adam Partain won the Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ken Lampp
(No other results available)

Rome Speedway
September 1, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Jason Croft
(No other results available)

Croft earned $3,000 for his Rome Boss victory. ... Oliver Gentry won the Limited Late Model feature.

Toccoa Raceway
September 1, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Kenny Collins
3. Chris Woods
4. Jimmy Johnson
5. Daniel Wilson

McCoy won the King of the Highbanks for the fourth straight time. ... Payton Freeman won the Crate feature.

Iowa

Shelby County Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kale Kosiski
2. Andrew Kosiski
3. Jacob Brown
4. Zach Zentner
5. Don Beckstrom

Kale Kosiski won on the second and final night of the Tiny Lund Memorial.

Shelby County Speedway
September 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Allan Hopp
3. Brett Hopp
4. Jacob Brown
5. Andrew Tilley

Griffith won on the opening night of the Tiny Lund Memorial. ... Jacob Brown won the lower division Late Model feature.

Illinois

Macon Speedway
September 21, 2019

DIRTcar Supers:
1. Jake Little
2. Dakota Ewing
3. Logan Moody
4. Blaze Burwell
5. Cody Maguire

Little wrapped up the Midwest Big 10 Crate title. ... Dakota Ewing, who was driving Jose Parga's car, clinched the track title.

Kankakee County Speedway
September 21, 2019

DIRTcar Crates:
1. Torin Mettille
2. Logan Moody
3. Chad Osterhoff
4. Chase Osterhoff
5. Kyle Cooper

Tri-City Speedway
September 20, 2019

DIRTcar Supers:
1. Rusty Griffaw
2. Brian Shirley
3. Michael Kloos
4. Daryn Klein
5. Matt Bailey

Griffaw ended Daryn Klein's two-race win streak with his first career Tri-City victory. ... Aaron Heck won the Crate feature.

Peoria Speedway
September 14, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Billy Drake
3. Todd Bennett
4. Bob Gardner
5. Charley Hess

Chasteen earned $2,500 for his Peoria Fall Classic victory.

Spoon River Speedway
September 14, 2019

DIRTcar Crates:
1. Logan Moody
2. Bill Knippenberg
3. Donald Koehler
4. Mike Marden
5. Colten Billington

Tri-City Speedway
September 13, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Tim Manville
3. Adam Tischhauser
4. Jason Riggs
5. Rodney Melvin

Klein stretched a personal winning streak to three in a row. ... Aaron Heck won the Crate Late Model feature.

Kankakee County Speedway
September 13, 2019

DIRTcar Crates:
1. Logan Moody
2. Chase Osterhoff
3. Mike Marden
4. Chad Osterhoff
5. Mitch Hahn

Moody rallied from outside the fourth row.

Sycamore Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Mike Spatola
2. Ryan Unzicker
3. Jonathan Brauns
4. Lyle Zanker
5. Toby Kuntzelman

Spatola earned $3,000 in the Summer Sizzler.

Macon Speedway
September 7, 2019

DIRTcar Crates:
1. Aaron Heck
2. Blaze Burwell
3. Cody Maguire
4. Blake Damery
5. Roben Huffman

Tri-City Speedway
September 6, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Rodney Melvin
3. Michael Kloos
4. Allen Murray
5. Scott Henseler

Blaze Burwell won the Crate feature.

Quad City Speedway
September 1, 2019

IMCA Late Models:
1. Jeff Tharp
2. Chuck Hanna
3. Gary Webb
4. Joe Ross
5. Shaune Lewis

Webb clinched the track title, his 18th at the East Moline oval.

Indiana

Brownstown Speedway
September 20, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Shelby Miles
2. Marty O'Neal
3. Scott James
4. Nick Hoffman
5. Justin Bowling

Miles earned $2,000 in the Bowman 50, an event preceding Sept. 21's Jackson 100.

Brownstown Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Devin Gilpin
2. Greg Johnson
3. Jared Bailey
4. Steve Godsey
5. Shelby Miles

Gilpin earned $2,000 in the Jackson 100 tuneup. ... Brad Barrow won the Crate feature.

Twin Cities Raceway Park
September 14, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
(No other results available)

O'Neal won the Ted Collins Memorial.

Twin Cities Raceway Park
September 7, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Steve Godsey
(No other results available)

Kansas

Lakeside Speedway
September 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Don Marrs
2. Darren Kling
3. Terry Bruner
4. Steven Dibben
5. Jim Baker

Caney Valley Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. David Young
2. Adam Popp
3. Mark Daye
4. Joe Godsey
5. Steve Johnson

Young started 11th.

Lakeside Speedway
September 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Don Marrs
2. Darren Kling
3. Terry Bruner
4. Nick Drew Jr.
5. Marshall Jewett

Kentucky

Richmond Raceway
September 21, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Derek Fisher
2. Tommy Bailey
3. Jeff Watson
4. Dennis Roberson
5. Kirk Phillips

Josh Dietz won the Crate feature over Todd Coffman.

Richmond Raceway
September 14, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Zack Dohm
2. Scott James
3. Dustin Linville
4. Victor Lee
5. Jonathan Couch

Dohm earned $3,000 with a 1.6-second margin over James.

Maryland

Hagerstown Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg "Spike" Moore
2. Cody Kershner
3. Robbie Emory
4. Shaun Miller
5. Troy Miller

Moore won the 30-lapper in the Small Car Nationals. overtaking Kershner on the 20th lap.

Greater Cumberland Raceway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Matt Sponaugle
(No other results available)

Potomac Speedway
September 1, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Jamie Lathroum
2. Derick Quade
3. Darryl Hills
4. Steven Axtell Jr.
5. Brant Bordeaux

Lathroum earned $3,500 in the Huey Wilcoxon Memorial. ... Lathroum won his 16th career Super victory at Potomac. ... Fourth-turn flagger Bucky Bellere suffered serious right foot injuries when he was struck by a U-car; Bellere's sister later posted on Facebook that his right leg was amputed between his knee and ankle, according to the track.

Michigan

Thunderbird Raceway
September 7, 2019

DIRTcar Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Shawn Reed
3. Mike Vandermark Jr.
4. Drew Wilkerson
5. Rob Taylor

VanderVeen earned $2,000.

Crystal Motor Speedway
September 1, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Scott Baker
2. Garrett Wiles
3. Jimmy Gallagher
4. Michael Archer
5. Dew Wilkerson

Baker started sixth.

Minnesota

Viking Speedway
September 21, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Jeff Wildung
3. Jeffrey Massingill
4. Shane Edginton
5. Shawn Kirwin

Shaw earned $2,000 for winning the Fall Classic finale.

Viking Speedway
September 20, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Dan Ebert
2. Dave Mass
3. Jeff Wildung
4. Don Shaw
5. Brad Seng

Ebert won the first night of the Fall Classic, pocketing $2,000.

Missouri

Federated Raceway at I-55
September 21, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Austin Rettig
3. Kaeden Cornell
4. Rusty Griffaw
5. Jeff Herzog

The third-starting Klein won his third straight I-55 feature, topping the polesitting Rettig.

Monett Motor Speedway
September 15, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Wells
2. Chase Scroggins
3. Jackie Dalton

Federated Raceway at I-55
September 14, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Michael Kloos
3. Jeff Herzog
4. Rusty Griffaw
5. Ken Rumble

Klein completed his second straight weekend of back-to-back sweeps at Tri-City and I-55.

Lake Ozark Speedway
September 14, 2019

ULMA Late Models:
1. Aaron Marrant
2. Tucker Cox
3. Derek Henson
4. Cole Henson
5. Todd McCoin

Marrant started fourth in the track's fina points race. ... Cole Henson wrapped up the track title.

Nevada Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jerry Morgan
2. Rusty Skaggs
3. Eddie Ingram Jr.
4. Craig Wood
5. John Willard

I-35 Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie Schwope Jr.
2. Bobby Penney
3. Tommy Cordray
4. Houston Johnson
5. Matthew Lance

Federated Raceway at I-55
September 7, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Michael Kloos
3. Matt Shannon
4. Allen Murray
5. Ken Rumble

Klein also won the previous night at Tri-City Speedway in Granite City, Ill.

Lake Ozark Speedway
September 7, 2019

ULMA Late Models:
1. Cole Henson
2. Aaron Marrant
3. Ryan Johnson
4. Matt Becker
5. Jake Morris

I-35 Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Bobby Penney
2. Gregg Truelove
3. Tommy Cordray
4. Eddie Schwope Jr.
5. Alvie Christofferson

Nevada Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jerry Morgan
2. Rusty Skaggs
3. Craig Wood

Central Missouri Speedway
September 1, 2019

ULMA Late Models:
1. Ryan Johnson
2. Aaron Marrant
3. Cole Henson
4. Tucker Cox
5. Kaeden Cornell

Johnson led all the way, winning by 1.3 seconds in the holiday weekend special.

Nevada Speedway
September 1, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jerry Morgan
2. Rusty Skaggs
3. Mark Daye
4. John Willard
5. Steve Johnson

Mississippi

Pine Ridge Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Kyle Whisenant
2. Russ Brasel
3. Austin Holder
4. Keith Flurry
5. Kurt Radojcsics

Whisenant won the third annual Jerry Donahue Memorial after being involved in a wreck; he earned $1,250.

Magnolia Motor Speedway
September 21, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Braden Mitchell
2. Evan Ellis
3. Randall Beckwith
4. Hunter Carroll
5. Brad Berry

Bryson Mitchell won the 602 Crate feature over Jamie Pickard.

Greenville Speedway
September 21, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Christopher Showah
2. Cole Burns
3. Carl Kilgore IV
4. Logan Showah
5. Jim Paxton

Jackson Motor Speedway
September 21, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Jason Henry
2. Sid Scarbrough
3. Chase Williams
4. Tyler Moak
5. Bill Dunaway

Josh Thomas swept 602 Crate features.

Pine Ridge Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Austin Holder
2. Russ Brasel
3. Jonathan Warnicke
4. Kurt Radojcsics
5. Stevie Thompson

Crossroads MotorPark Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Tony Allen Chaney
(No other results available)

Chaney won with a last-lap pass.

Hattiesburg Speedway
September 14, 2019

Durrence Layne Crates:
First feature
1. Tootie Arnold
2. Shannon Lee
3. Steve Russell

Second feature
1. Shannon Lee
2. Tootie Arnold
3. Steve Russell

Columbus Speedway
September 14, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Brandon Brown
2. Braden Mitchell
3. Greg Wilhite
4. Hunter Carroll
5. Mike Henn

Jackson Motor Speedway
September 14, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Jason Henry
2. Hunter Watts
3. Joshua Patterson

Greenville Speedway
September 7, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Peter Hazzard
2. Christopher Showah
3. Joshua Paterson
4. Randall Beckwith
5. Carl Kilgore IV

Hazzard won on the undercard of Rick Rickman's Mississippi State Championship Challenge Series victory.

Pine Ridge Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Russ Brasel
2. Keith Flurry
3. Tiny Hughes
4. Kyle Whisenant
5. Kurt Radojcsics

Crossroads MotorPark Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Todd Robinson
(No other results available)

Hattiesburg Speedway
September 6, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Steve Russell
2. Cole Cameron
3. Shannon Lee
4. Spencer Hughes
5. Damon LaCoste

Ricky Idom won the street stock feature for his 800th career victory, many of them in Late Model divisions.

Magnolia Motor Speedway
September 1, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Justin McRee
2. Randall Beckwith
3. Evan Ellis
4. Steve Russell
5. Cliff Ross

McRee won on the undercard of Chad Thrash's Comp Cams Super Dirt Series victory.

Montana

Gallatin Speedway
September 7, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Kelly Hample
2. Rayce McCord
3. Chris Dunn
4. Beau Nave
5. Ty Hample

North Carolina

311 Motor Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Spencer Apple
2. Dale Moore
3. Gary Mabe
4. Raymond Brown
5. Neil Morgan

Jamison McBride won the 602 Crate feature.

Carolina Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Huey
2. Timbo Mangum
3. Mark Greene
4. Jimbo Bray
5. Gary Puckett

Friendship Motor Speedway
September 20, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Matthew Nance
2. Justin Hudspeth
3. Bobby Koehler
4. Wayne Quesinberry
5. Isaak Love

Nathan Walker won the 602 Crate feature.

County Line Raceway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Michael Batten
3. Christian Joyner
4. Matthew Bissette
5. Michael Rouse

311 Motor Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Dale Moore
2. Gray Parton
3. Steve Blackburn
4. Spencer Apple
5. Mitchell Coble

Chris Joyce won the 602 Crate feature.

Friendship Motor Speedway
September 13, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Chase McCormick
2. Nathan Walker
3. Joey Johnson
4. Phillip Benfield
5. Chris Joyce

East Lincoln Motor Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jimbo Bray
2. Jason Hamrick
3. Jeff Morgan
4. Jason Womack
5. Jonathan Petrea

Tri-County Racetrack
September 7, 2019

Durrence Layne Crates:
1. D.G. Hawkins
2. Josh Huss
3. Isaiah Day
4. Shannon Martin
5. Parker Bell

Dalton Hood won the 602 Crate feature.

311 Motor Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Benji Hicks
2. Justin Hudspeth
3. Steve Blackburn
4. Mark Crowe
5. Gary Mabe

Jamison McBride won the 602 Crate feature.

Halifax County Motor Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Thomas
2. Michael Rouse
3. Dustin Mitchell
4. Brent Robinson
5. Danny Hudson

Thomas earned $2,500.

Friendship Motor Speedway
September 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Matthew Nance
2. Justin Hudspeth
3. Jeff Johnson

Cody Overton won the 602 Crate feature.

Nebraska

Beatrice Speedway
September 20, 2019

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Alex Humphrey
3. Tracy Harr
4. Curtis Glover
5. Kale Kosiski

Junction Motor Speedway
September 7, 2019

IMCA Late Models:
1. Alex Humphrey
2. Matt Buller
3. Tyler Mark
4. Chris Buller
5. Denton Duncan

Off Road Speedway
September 7, 2019

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Tad Pospisil
3. Eric Vanosdall
4. Chase Osborne
5. Ben Sukup

Dumpert won the Bob Haase Memorial.

I-80 Speedway
September 1, 2019

NASCAR Late Models:
1. Ben Schaller
2. Josh Leonard
3. Bill Leighton Jr.
4. Josh Krug
5. Andrew Kosiski

Jacob Brown won the Limited Late Model feature.

New Mexico

Vado Speedway Park
September 21, 2019

DIRTcar Supers:
1. Jake Gallardo
2. Fito Gallardo
3. Steve Stultz
4. Rick Ortega
5. Sam Alonso

Vado Speedway Park
September 20, 2019

DIRTcar Supers:
1. Jake Gallardo
2. Steve Stultz
3. Rick Ortega
4. Sam Alonso
5. Mike Fenton

Vado Speedway Park
September 7, 2019

DIRTcar Supers:
1. Rick Ortega
2. Kenny McCutcheon
3. Ricardo Olague Jr.
4. Jose Garcia
5. Eric McNutt

New York

Genesee Speedway
September 14, 2019

RUSH Crates:
1. Dustin Waters
2. Dave Lyon
3. Jason Genco
4. Jon Rivers
5. J.J. Mazur

Waters won the first night of the Topless Crate Nationals ... The track posted $3,000 for Sunday's winner, but the race was rained out.

Woodhull Raceway
September 14, 2019

RUSH Crates:
1. Kurt Stebbins
2. Jason McGregor
3. Steve LeBarron
4. Joe Layfield
5. Clay Tarabori

Ohio

Oakshade Raceway
September 21, 2019

DIRTcar Supers:
1. Matt Shipley
2. David Mielke
3. Garrett Wiles
4. Mathew Chapman
5. Nick Kurtz

Shipley, of Weston, Ohio, started seventh. ... Brad Wade started on the pole and finished 10th.

Wayne County Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Matt Lux
3. Charlie Duncan
4. Brett Bee
5. Dave Hornikel

Drown earned a $2,500 Ohio Dirt Blowout victory. ... He led all the way from outside the front row for his eighth division victory of the season. ... Ryan Markham was running second with two laps remaining when his car rolled to a stop. ... Hornikel started 13th.

Portsmouth Raceway Park
September 21, 2019

Unsanctioned Supers:
1. R.J. Conley
2. Eric Wells
3. Brandon Fouts
4. Rod Conley
5. Kenny Christy

Conley outran Wells, his fellow front-row starter and polesitter. ... Joe Brewer won the Limited Late Model feature.

Moler Raceway Park
September 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Duane Chamberlain
2. Pete Crum
3. Trevor Landrum
4. John Whitney
5. Austyn Mills

Chamberlain earned $1,500.

Wayne County Speedway
September 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Chuck Kimble
2. Brett Bee
3. Rex Slaughter
4. T.J. Watson
5. Ben Mott

Winning his first feature, Kimble captured a 20-lapper for 17 drivers who hadn't won a Late Model feature. ... The following night's program of the Ohio Dirt Blowout includes a $2,500-to-win Super Late Model event.

Atomic Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Steve Casebolt
2. Delmas Conley
3. Jared Hawkins
4. Jackie Boggs
5. Audie Swartz

Casebolt earned $3,554 in the Dean Knittel Memorial. ... Delmas Conley (13.723 seconds) was fastest of 29 entrants. | Video

Oakshade Raceway
September 14, 2019

DIRTcar Supers:
1. Devin Shiels
2. Steve Kester
3. Dusty Moore
4. Mathew Chapman
5. Dan Wallace

The seventh-starting Shiels wrapped up his third consecutive track title. ... Shiels overtook the pole-starting Moore at midrace. ... Shiels notched his third victory of the season.

Moler Raceway Park
September 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Steve Casebolt
(No other results available)

Casebolt earned $1,500 on First Responders Night.

Oregon

Willamette Speedway
September 14, 2019

DIRTcar Supers:
1. Joey Tanner
(No other results available)

Coos Bay Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Preston Luckman
2. Brody Montgomery
3. Toby McIntyre
4. Braden Fugate
5. Wayne Butler

Luckman started started third in the 12-car feature.

Cottage Grove Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Brian Smith
2. Chad Groves
3. Mike Peters
4. Tom Lawson
5. Chuck Christian

Madras Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Trevor Klassen
2. Brad Short
3. Jason Johnson
4. Willy Sutton
5. Hunter Johnson

Coos Bay Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Preston Luckman
2. Brody Montgomery
3. Toby McIntyre
4. Wayne Butler
5. Thor Kristensen

Luckman started 10th.

Willamette Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. B.J. Donofrio
2. Vahn Stone
3. Mike Robbins
4. Randy Barley
5. Larry Rametes

Madras Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jesse Roberts
2. Jason Johnson
3. Jeremy Short
4. Joel Pagel
5. Brad Short

Pennsylvania

BAPS Motor Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Bobby Beard
2. Chase Billet
3. Wesley Bonebrake
4. Sean Merkel
5. Travis Mease

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
September 21, 2019

RUSH Crates:
1. Justin Lamb
2. Ben Policz
3. Tommy Schirnhofer
4. John Mollick
5. Zach Gunn

Lamb won a back-and-forth battle with Policz, topping a two-lap shootout to the checkers.

Bedford Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg "Spike" Moore
2. Clinton Hersh
3. Kyle Lear
4. Tyler Ritchey
5. Travis Wilson

Moore won on the second night of Fall Fest.

Selinsgrove Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Yoder
2. Craig Wagaman
3. Matt Cochran
4. Devin Hart
5. Daulton Bigler

Yoder won on the undercard of Darrell Lanigan's World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series victory.

Bedford Speedway
September 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tim Smith Jr.
2. Dan Angelicchio
3. Matt Cosner
4. Andy Haus
5. Jeff Rine

Smith earned $2,000 for his 30-lap victory at the eighth annual Fall Fest. ... It marked the first Super Late Model victory for the former Limited Late Model champ (whose last victory in that division came in May 2013).

Roaring Knob Mtsprts Complex
September 15, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Braeden Dillinger
(No other results available)

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
September 14, 2019

RUSH Crates:
1. John Mollick
2. Justin Lamb
3. Ben Policz
4. Christian Schneider
5. Bobby Springer

Mollick led all the way from the pole in the 20-lapper.

Roaring Knob Mtsprts Complex
September 8, 2019

RUSH Crates:
1. Michael Duritsky
(No other results available)

Duritsky won the King of the Knob.

Thunder Mountain Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Dan Angelicchio
2. Mike Pegher Jr.
3. Matt Lux
4. Charles Powell Jr.
5. Michael Lake

Hummingbird Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Mike Pegher Jr.
2. David Scott
3. Dave Hess Jr.
4. Matt Lux
5. Paul Kot

Pegher earned $3,000 for winning the fourth annual Eric Witherite Memorial.

BAPS Motor Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Alan Sagi
2. Ben Whitaker
3. Chase Billet
4. Troy Miller
5. Bobby Beard

Port Royal Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Yoder
2. Dillan Stake
3. Devin Hart
4. Derick Garman
5. Donnie Farlling

Yoder won by a 2.283-second margin after taking the lead from Stake on the 18th of 22 laps.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
September 7, 2019

RUSH Crates:
1. Garrett Paugh
2. John Mollick
3. Ben Policz
4. Mike Reft
5. Nico Dabecco

Paugh earned $2,053 in the 13th annual Miley Motorsports Rumble.

Hidden Valley Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Supers:
1. John Weaver
2. Wendall Pinckney
3. Billy Eash
4. Darrell Bossard
5. Denny Fenton

Weaver won his first Late Model feature in the Claude Dean Luzier Memorial season championships. ... Weaver overtook Pinckney mid-race. ... Eash started 12th. ... Jared Ivory won the Semi-Late feature.

Port Royal Speedway
September 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Rick Eckert
2. Trever Feathers
3. Marvin Winters
4. Colton Flinner
5. Gene Knaub

Eckert, who took the lead from Flinner on the 23rd lap, earned $3,000 in the Tri-Track Challenge and Grit House Route 35 Challenge event.

Eriez Speedway
September 2, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Greg Oakes
3. Dave Hess Jr.
4. Matt Urban
5. Mike Knight

Blair earned $4,000 in the Bob Rohrer Memorial, an event honoring the late track honor that was postponed 24 hours because of Sunday rain. ... Blair also won the Crate feature giving him 18 total features (nine in each division along with track titles in both classes). | Video

Latrobe Speedway
September 1, 2019

Fastrak Crates:
1. Braeden Dillinger
2. Bryan Benton
3. Troy Shields
4. Clate Copeman
5. Rob King

Dillinger took the lead on the third lap. ... Front-row starter Andrew Koenig fell from contention with an early flat tire. ... Shields wrapped up the track title.

Roaring Knob Mtsprts Complex
September 1, 2019

RUSH Crates:
1. Braeden Dillinger
(No other results available)

South Carolina

Laurens County Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Josh Richeson
2. Austin Watkins
3. Nick Deitz
4. Kevin Godwin
5. Frank Coates

Dale Timms (604) and Colby Cannon (602) won Crate features.

Laurens County Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Jimmy Taylor
3. Frank Coates
4. Josh Richeson
5. Austin Watkins

Dale Timms (604) and Colt Smith (602) won Crate features.

Laurens County Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Taylor Puckett
2. Frank Coates
3. Josh Richeson
4. Bryson Harper
5. David Minton

Puckett won the 40-lap Godfrey Memorial, earning $2,000. ... Dale Timms (604) and Colt Smith (602) won Crate features.

Lake View Motor Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dean Bowen
2. Johnathon Ward
3. Dustin Perritt
4. Chris Miller
5. Dustin Perritt

Bowen led all 25 laps.

Cherokee Speedway
September 7, 2019

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Timbo Mangum
3. Travis Steele
4. Furman Parton
5. Trent Ivey

Cherokee Speedway
September 1, 2019

SECA Crates:
1. Jacob Brown
2. Dillon Brown
3. Layton Sullivan
4. Dale Timms
5. Austin Mintz

Jacob Brown won on the undercard of the Carolina Clash victory for Ross Bailes.

South Dakota

Casino Speedway
September 21, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Blair Northdurft
3. Paul Mueller
4. Curt Kranz
5. Ryan Engels

Becker completed a sweep of the season-ending Autumn Classic. ... D.J. Tesch won the Limited Late Model feature.

Casino Speedway
September 20, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Curt Gelling
3. David McDonald
4. Deven VanHouse
5. Blair Nothdurft

The seventh-starting Becker won the first night of Autumn Classic action.

Black Hills Speedway
September 7, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Casey Skyberg
3. Lyndon Bolt
4. Lynn Amick
5. Tyler Reagle

The hometown driver completed his Half-Mile Nationals weekend sweep.

Black Hills Speedway
September 6, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Lyndon Bolt
3. Lynn Amick
4. Casey Skyberg
5. Tyler Reagle

Mass won the first round of the Half-Mile Nationals.

Miller Central Speedway
September 6, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Josh Skorczewski
3. Dustin Arthur
4. Curt Kranz
5. Todd Fuerstenau

Wagner Speedway
September 2, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Gale Vogt
2. Jesse Kroger
3. Seth Fischer
4. Justin Havranek
5. Terry McCarthy

Casino Speedway
September 1, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Scott Ward
2. Josh Skorczewski
3. Thomas Weisgram
4. Kent Arment
5. Curt Gelling

Tennessee

Tazewell Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Clyde Overholt
2. Brian Shockley
3. Barrett Lowe
4. Chris Marcum
5. Caleb Marcum

Overholt's car got up on two wheels in edging Shockley at the checkers.

Volunteer Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jensen Ford
2. Tim Byrd
3. Logan Roberson
4. Rusty Ballenger
5. Heath Alvey

Ford led flag-to-flag.

411 Motor Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Greg Martin
2. Ross White
3. Pierce McCarter
4. Eddie King Jr.
5. Eli Beets

Duck River Raceway Park
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Odeneal
2. Travis Kress
3. Perry Delaney
4. Jeff Walker
5. Colton Roberts

Durrence Layne Crates:
1. Logan Brown
2. Jesse Lowe
3. Ben Brocato
4. Grayson Brewer
5. Shane Echols

Thunderhill Raceway Park
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Partin
2. Justin Maxwell
3. Grayson Brewer
4. Mark Dalton
5. Justin Weaver

The track will be dark Sept. 28 because of the Middle Tennessee District Fair in Lawrenceburg, Tenn.

Crossville Speedway
September 20, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Zach Sise
2. Jesse Lowe
3. Cameron Weaver
4. Deke Waters
5. Cody Courtney

Camden Speedway
September 14, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Adam Ray
2. Ben Garner
3. Jimmy Halford

Volunteer Speedway
September 14, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Zach Sise
2. Tim Maupin
3. Gary Crittenden
4. Terry Poore
5. Tim Byrd

Sise led from the pole for his second victory of the season.

Thunderhill Raceway Park
September 14, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Travis Kress
2. Justin Weaver
3. Grant Helms

Durrence Layne Crates:
1. Mark Fields
2. Oakley Johns
3. Tyler Wood
4. Ronnie Cooper
5. Brad Skinner

Clarksville Speedway
September 14, 2019

DIRTcar Supers:
1. Gavin Schmidt
2. Don Young
3. Gwynn Newby
4. Robert Ardry
5. Wendell Bratton

Levi Ashby won the Crate feature.

Crossville Speedway
September 13, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Trent Mullinax
2. Floyd Turner
3. Deke Waters
4. Josh Walker
5. William Blankenship

Cory Smith made his division debut, finishing 10th.

Volunteer Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jason Welshan
2. Tim Maupin
3. Jordon Horton
4. Tim Byrd
5. Tyler Arrington

Leading every lap, Welshan earned $2,000 for his Apex Bank 40 victory.

411 Motor Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Trevor Sise
2. Booger Brooks
3. Eli Beets
4. Brad Lowe
5. Jeremy Strunk

Sise won by more than four seconds and wrapped up his title.

I-75 Raceway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jordan Rodabaugh
2. Heath Hindman
3. Jerry Green
4. Johnny Ridings
5. Floyd Turner

Clarksville Speedway
September 7, 2019

DIRTcar Supers:
1. Steven Stehle
2. Wendell Bratton
3. Larry Barber Jr.

Hunter Blackwell won the Crate feature.

Camden Speedway
September 7, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Oakley Johns
2. Tyler Wood
3. Ben Garner
4. Jimmy Halford
5. Donald Johns

The winner started third.

Duck River Raceway Park
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Odeneal
2. Jimmy Nowlin
3. Travis Kress
4. Henry Hanger
5. Jordan Judge

Durrence Layne Crates:
1. Jadon Frame
2. Brad Skinner
3. Jesse Lowe
4. Jeremy Holtzclaw
5. Steven Holcomb

Wartburg Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Drew Kennedy
2. Mike Weeks
3. Glenn Vanover
4. Greg Martin
5. Eddie King Jr.

Wartburg Speedway
September 1, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie King Jr.
2. Darrick York
3. Jordan Rodabaugh
4. Kyle Courtney
5. John Stout

King earned $2,000. ... He won on the same night his father was inducted into the track's Hall of Fame. ... Anthony White crossed the line fifth but was disqualified for rough driving.

Duck River Raceway Park
September 1, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Jadon Frame
2. Christian Hanger
3. Jay Scott
4. Josh Putnam
5. Brad Skinner

Frame earned $3,000. ... Chase Walls won the Crate feature over Brad Skinner.

Texas

Big O Speedway
September 21, 2019

DIRTcar Supers:
1. Jim Moon
2. Mike Fenton
3. Dylan Glass
4. Ortanik Mikel
5. Cade Fabian

I-37 Speedway
September 7, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tommy Grimes
2. Trey Votion
3. Jason Kelly
4. Jacob Crow
5. D.J. Schoat

Big O Speedway
September 7, 2019

DIRTcar Supers:
1. Jim Moon
2. Landen Zakalowski
3. Dylan Glass
4. Mike Fenton
5. Sloppy Hogg

South Texas Speedway
September 1, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Landon Farquer
2. Pete Arce
3. Matt Fox
4. Dakota Farquer
5. Jeff Markert

Virginia

Natural Bridge Speedway
September 21, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Williams
2. Joey Leavell
3. Derrick Rankin
4. Aaron Bryant
5. David Keith

Bud Stinson won the Crate feature over Bobby Thompson.

Natural Bridge Speedway
September 8, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. David Watts
(No other results available)

Tyler Hoy won the Crate feature.

Virginia Motor Speedway
September 7, 2019

Fastrak Crates:
1. Russell Erwin
2. Walker Arthur
3. Justin Williams
4. Corey Almond
5. David Watts

After falling back as far as seventh, Erwin overtook Arthur on the last lap for his first Crate Late Model victory. ... He was tuning up for Sept. 14's $50,000 Fastrak World Championship. ... “This gives us momentum and a good feeling heading into that race, and I think I am starting to like this Crate racing," Erwin said.

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
September 14, 2019

NASCAR Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Chad Mahder
3. Pat Doar
4. Jake Timm
5. Darrell Nelson

Glenz earned a $3,000 victory during the Legendary 100 weekend.

Gondik Law Speedway
September 7, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Darrell Nelson
2. Travis Budisalovich
3. Dan Ebert
4. Terry Lillo
5. Mike Prochnow

Nelson won on the third night of the Northern Nationals.

Mississippi Thunder Speedway
September 7, 2019

USRA Limiteds:
1. Sam Mars
2. Barry Johnson
3. Alex Williamson
4. Lucas Peterson
5. Kyle Johnson

The teen completed a weekend sweep.

Mississippi Thunder Speedway
September 6, 2019

USRA Limiteds:
1. Sam Mars
2. Shaun Mann
3. Troy Langowski
4. Curt Luhmann
5. Lance Hofer

Mars, son of Hall of Fame driver Jimmy Mars, started fifth.

West Virginia

Elkins Raceway
September 21, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Logan Hitt
2. Shane Hitt
3. Michael Lake
4. Billy Eash
5. D. Jay Miller

Logan Hitt outran his father for his first career Super Late Model feature.

Elkins Raceway
September 14, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Billy Eash
2. Michael Lake
3. Tim Senic
4. Billy Holbert
5. D. Jay Miller

Eash won his first Elkins feature. ... “I was hoping for a top-five finish; I wasn’t expecting this!” Eash said. ... Brent Trimble captured another Crate feature. ... Elkins plans to compete Sept. 21 and Sept. 28.

Lizard Creek Speedway
September 7, 2019

Fastrak Crates:
1. Dallas Hatfield
2. Jeff Wolford
3. Bo Rose
4. Eric Burgess
5. Easton Fortner

Wyoming

Sheridan Speedway
September 6, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Chris Dunn
2. Craig Rodgers
3. Marty Beyl

Gillette Thunder Speedway
September 1, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Casey Skyberg
2. Trent Grager
3. Kelly Hample
4. Lyndon Bolt
5. Chad Becker

Skyberg earned $1,500 in the East-West Clash finale.

Ontario

Humberstone Speedway
September 8, 2019

RUSH Crates:
1. Adam FerrI
2. Colton Ledingham
3. Sam Pennacchio
4. Eric Vanderiviere
5. Jim Jones

Brighton Speedway
September 7, 2019

RUSH Crates:
1. Steve Baldwin
2. Charlie Sandercock
3. Adam Nayler
4. Phil Potts
5. Brandon Mowat

Sandercock secured his seventh track championship.

Search for results

advertisement
Sponsor 924
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728