Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 1087
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

East Alabama Motor Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Dana Eiland
2. Bubba Gorman
3. Donovan Singer
4. Sam Moore
5. Campbell Hughes

Shelby County Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. A.J. Jorgenson
2. Jacob Brown
3. Sterling Perkins
4. Kale Kosiski
5. Robbie Jorgenson

Tri-County Speedway
August 17, 2019

Durrence Layne Crates:
1. D.G. Hawkins
2. Todd Jones
3. Josh Huss
4. James Gillmore
5. Steven Brantley

Osman Jones won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Dillon Tidmore
2. Dalton Cook
3. Dallas Cooper
4. Douglas Stewart
5. Brandon Thomas

Bubba Lackey won the $1,126 Larry Spurlock Memorial, inheriting the victory after flagged winner Oliver Gentry refused postrace engine inspection. ... Michael Isbell (604) and Justin Angle (602) won Crate features.

North Alabama Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Josh Putnam
2. Luke Riddle
3. Ben Brocato
4. Cale Finley
5. Zach Roach

Ben Brocato won the 604 Crate feature and Bryson Mitchell won the 602 Crate feature.

Hollis Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Law
(No other results available)

Tri-County Speedway
August 10, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Mark Clifton
2. Isaiah Day
3. Parker Bell
4. Josh Huss
5. Shannon Martin

Osman Jones won the 602 Crate feature.

Shelby County Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Hahne
2. Allan Hopp
3. Robbie Jorgenson
4. Jake Neal
5. Don Beckstrom

Talladega Short Track
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Stewart
2. Joe Noojin
3. Bubba Lackey
4. Eric Smith
5. Thomas Mewborn

Stewart won on the undercard of Michael Page's Southern All Star Series victory in the Governor's Cup. ... Dennis Collins (604) and Ryan King (602) won Crate features.

North Alabama Speedway
August 10, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Ben Brocato
2. Seth McCormack
3. Matthew Brocato
4. Mitchell Holloway
5. Mike Henn

Bryson Mitchell won the 602 Crate feature.

ECM Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Austin Franklin
3. Greg Wilhite
4. Cole Smart
5. Hunter Carroll

Brown earned $2,000 in the Wayne Cates Memorial. ... Sherman Everette won the 602 Crate feature.

Hollis Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Corey Elliott
(No other results available)

Tri-County Speedway
August 3, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Andy Picklesimer
2. D.G. Hawkins
3. Isaiah Day
4. Josh Huss
5. Mark Clifton

Dale Lucas won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tim Busha
2. Dallas Cooper
3. Terry Smith
4. Josh Adkins
5. Austin Smith

In other Jerry Goodwin Challenge events, Bubba Lackey won the Limited Late Model feature and while David Kay (604) and Justin Angle (602) won Crate features.

Fort Payne Motor Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. J.T. Seawright
2. Casey Turman
3. Lucas Burns

Jerry Hendrix won the Crate Late Model feature.

ECM Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Travis Kress
3. Thomas Langley
4. Lance Stewart
5. Chris Whaley

Cole Brown won the 602 Crate Late Model feature. ... The $2,000-to-win Wayne Cates Memorial for Limited Late Models is set for Aug. 10.

North Alabama Speedway
August 3, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Seth McCormack
2. Steve Russell
3. Braden Mitchell
4. Mike Henn
5. Mitchell Holloway

Bryson Mitchell won the 602 Crate feature.

Hollis Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. David Dickerson
(No other results available)

North Alabama Speedway
August 2, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Ben Brocato
2. Seth McCormack
3. Tyler Wood
4. Mitchell Holloway
5. Braden Mitchell

Donovan Henry won the 602 Crate feature.

Arkansas

Riverside Int'l Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Nathan Brown
2. T.J. Hughes
3. Joseph Shurtz
4. Henry Gustavus
5. Howard Kimbrough

Crowley's Ridge Raceway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Gulley
2. Scott Tracer
3. Hunter Gilmore
4. Lane Carr
5. Mike Carr

Old No. 1 Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Henry Gustavus
2. Brian Woodard
3. Lynn Irwin
4. Dylan Knight
5. Lane Carr

Crowley's Ridge Raceway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. John Hill
2. Jim Gullley
3. Scott Tracer
4. Matthew Tribble
5. Michael Goatcher

Riverside Int'l Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Howard Kimbrough
2. T.J. Hughes
3. Dillon Knight
4. Bubba Wilburn
5. Brandon Poppenheimer

California

Placerville Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Clark Guglielmoni
2. Jay Norton
3. Ray Trimble
4. Matt Davis
5. Paul Guglielmoni

Delaware

Georgetown Speedway
August 16, 2019

RUSH Crates:
1. Ross Robinson
2. Joey Warren
3. Amanda Whaley
4. Nick Davis
5. Tyler Reed

The Georgetown driver earned $2,000 in the 25-lapper. ... Whaley advanced eight positions.

Delaware International Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Kevin Scott Jr.
2. Donald Lingo Jr.
3. Amanda Whaley
4. Mark Pettyjohn
5. Nick Davis

Derek Magee notched his first Crate Late Model victory.

Delaware International Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Nick Davis
(No other results available)

Matt Hill won the Crate Late Model feature.

Florida

Bubba Raceway Park
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jeff Mathews
(No other results available)

Mathews earned $1,500.

All-Tech Raceway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Clay Harris
3. Bo Allen
4. Trent Lloyd
5. Nevin Gainey

Whitener earned $3,000 in the event for Southern Clash-style Late Models.

Southern Raceway
August 3, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Shannon Lee
2. Steven Jernigan
3. Jonathan Joiner
4. Bo Slay
5. Ryan Boudreaux

Georgia

Senoia Raceway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Mason Massey
2. Payton Freeman
3. John Wayne Harbin
4. Bobby Mills
5. Jamie Maurice

Massey overtook Colby Darda as the frontrunners made contact on the 12th lap.

North Georgia Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jason Deal
2. Logan Palmer
3. Junior Whitener
4. Will Roland
5. Seth Wimpey

Deal won on the same night Donald McIntosh won a $10,000 Schaeffer's Fall Nationals victory and Jeremy Broome won the Red Clay Series for 602 Crates.

Cochran Motor Speedway
August 17, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Jordy Nipper
2. Jimmy Sharpe Sr.
3. J. Jay Reich
4. Corey Dunn
5. Parker Martin

Hartwell Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mason Tucker
(No other results available)

Frankie Beard won the Crate feature.

Lavonia Speedway
August 16, 2019

SECA Crates:
1. Jacob Brown
2. Dale Timms
3. Ron Geehring II
4. Dillon Brown
5. Kenny Colllins

Dixie Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Johnny Chastain
2. Justin Shipley
3. Jason Croft
4 .T.J. Reaid
5. Eric Granger

Dalton Polston won the Limited Late Model feature. ... Devin Stuart won the Crate feature.

Boyd's Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Robby Mason
2. Tod Hernadez
3. Ronnie Johnson
4. Ethan Hunter
5. Mike Tinker

William Blankenship won the Crate feature.

Senoia Raceway
August 10, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Mason Massey
2. Jake Rainey
3. Logan Palmer
4. Landon Bagby
5. Chris Justus

Clint Smith won the 602 Crate feature in Scott Shelton's car.

Patriots Park Raceway
August 10, 2019

Fastrak Crates:
1. Ches Chester
(No other results available)

Chester also won the 602 Crate feature.

Hartwell Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Mason Tucker
2. Grant Jordan
3. Wesley English
4. Ted Crunkleton
5. Rusty Jordan

Parker Herring won the Crate feature.

Needmore Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Fitzgerald
2. John Baker
3. Travis Carter
4. Jimmy Sharpe Jr.
5. Hunter Carter

Fitzgerald earned $2,500 for his victory in the Morgan Sheffield Memorial. ... Phil Pittman won the 602 Crate feature.

Blue Ridge Motorsports Park
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. David Payne
2. Hot Rod Lamance
3. Randy Dillard
4. Shawn Chastain
5. Drew Deaver

Payne earned $2,500. ... Davin Dilbeck won the Limited Late Model feature.

West Georgia Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Bubba Garmin
2. Jake Traylor
3. Jimmy Thomas

The track was utilizing new dirt laid on the oval.

Toccoa Raceway
August 3, 2019

Fastrak Crates:
1. Peyton Freeman
2. Frankie Beard
3. Nick Schlager
4. David McCoy
5. Drew Collins

Freeman's victory came on the undercard of David McCoy's $2,900 Stephen Wragg Memorial victory for the Southeastern Late Model Sportsman Series.

Dixie Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Shipley
2. Cass Fowler
3. Tate McCollum
4. Mario Gresham
5. Randall Powell

Luther Jenkins (604) and Chris Hough (602) won Crate features.

Boyd's Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Booger Brooks
2. Jay Scott
3. Justin Litchford
4. Ronnie Johnson
5. Tod Hernandez

Ethan Hunter won the Crate feature. ... Justin Litchford (Limiteds) and Bryan Pritchard (Crates) clinched championships in the final points races of the sesaon.

Hartwell Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Grant Jordan
2. John Anderson
3. Jody Russell
4. Chris Segars
5. Parker Herring

Cody Pritchett won the Crate Late Model feature.

West Georgia Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jake Traylor
(No other results available)

Matthew Knight won the 602 Crate feature.

Iowa

34 Raceway
August 17, 2019

IMCA Late Models:
1. Jay Johnson
2. Matt Strassheim
3. Matt Ryan
4. Tommy Elston
5. Nick Marolf

Independence Motor Speedway
August 17, 2019

IMCA Late Models:
1. Jeff Aikey
2. Sean Johnson
3. Jeff Tharp
4. John Passick
5. Darren Mish

Aikey led flag-to-flag. ... Johnson took the second spot from Tharp late in the race. ... Aikey also won the modified feature.

Davenport Speedway
August 16, 2019

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Matt Ryan
3. Jeff Aikey
4. Chuck Hanna
5. Andy Nezworski

Independence Motor Speedway
August 10, 2019

IMCA Late Models:
1. Jeff Aikey
2. Jon Passick
3. Jeff Tharp
4. Greg Kastli
5. Logan Duffy

Davenport Speedway
August 9, 2019

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Andy Nezworski
3. Chuck Hanna
4. Justin Kay
5. Shaune Lewis

Marshalltown Speedway
August 9, 2019

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Darrel DeFrance
3. Curtis Glover
4. Jeremiah Hurst
5. Darin Duffy

Bruening won the Miller Dirty 30. ... John Emerson was running second when he slammed an infield tire barrier and rolled; he wasn't hurt. ... Jeremiah Hurst clinched the track title. ... Darin Duffy drove the car usually driven by Jeff Aikey.

Dubuque Speedway
August 4, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Robbins
2. David Webster
3. D.J. Sweet
4. Jeff Schmidt
5. Steve Schueller

34 Raceway
August 3, 2019

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Chad Holladay
3. John Emerson
4. Matt Ryan
5. Tommy Elston

Independence Motor Speedway
August 3, 2019

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Sean Johnson
3. Jon Passick
4. Curt Martin
5. Greg Kastli

Illinois

Highland Speedway
August 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Chad Zobrist
2. Mark Voigt
3. Adam Tischhauser
4. Matt Koch
5. McKay Wenger

Voigt started 13th.

Peoria Speedway
August 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Billy Drake
3. Todd Bennett
4. Jason Jaggers
5. Roger Rebholz

Spoon River Speedway
August 17, 2019

DIRTcar Crates:
1. Brandon Eskew
(No other results available)

Farmer City Raceway
August 16, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Spatola
2. Donny Walden
3. Rich Bell
4. Mike Mataragas
5. Bill Gianetti

Walden is the track's Super Late Model champ. ... Dakota Ewing won the Crate feature.

Lincoln Speedway
August 16, 2019

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Jake Little
3. Cody Maguire
4. Roben Huffman
5. Blake Damery

Kankakee County Speedway
August 16, 2019

DIRTcar Supers:
1. Sam Halstead
2. Torin Mettille
3. Blaze Burwell
4. Chad Osterhoff
5. Mitch Hahn

Fairbury Speedway
August 15, 2019

DIRTcar Crates:
1. Aaron Heck
2. Dakota Ewing
3. Jose Parga
4. Torin Mettille
5. Bobby Richey Jr.

Jacksonville Speedway
August 11, 2019

DIRTcar Crates:
1. Dakota Ewing
2. Jake Little
3. Jose Parga
4. Cody Maguire
5. Colby Sheppard

Ewing won the Midwest Big 10 Crate race.

Quincy Raceway
August 11, 2019

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Chuck Mitchell
3. Darin Weisinger

Macon Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Chris Dick
2. Jose Parga
3. Dakota Ewing
4. Donny Koehler
4. Jake Little

Dick and Parga twice swapped the lead in the closing laps with Dick leading the last lap after a slower car held up Parga.

Fairbury Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Spatola
2. Dennis Erb Jr.
3. Ryan Unzicker
4. Donny Walden
5. Jason Feger

Spatola earned $2,500 and competed a weekend sweep of Farmer City-Fairbury action. . ... "Dennis is the best Illinois driver to run the bottom. I knew that at some point that I was going to try and get by him on the top — everything worked," Spatola said.

Peoria Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Todd Bennett
3. Russ Adams
4. Roger Rebholz
5. Zac Kuhel

Sycamore Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Jonathan Brauns
2. Toby Kuntzelman
3. Dan White
4. Bill Rezutek
5. Roger Markham

Greg Cantrell Jr. won the Limited Late Model feature.

Kankakee County Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Crates:
1. Chase Osterhoff
2. Jeremy McLaughlin
3. Kyle Cooper
4. Billy Knippenberg Jr.
5. Michael Marden

Spoon River Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Logan Moody
2. Brandon Eskew
3. Blaze Burwell
4. Aaron Heck
5. Michael Marden

Farmer City Raceway
August 9, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Spatola
2. Allen Weisser
3. Dennis Erb Jr.
4. McKay Wenger
5. Jason Feger

Tri-City Speedway
August 9, 2019

DIRTcar Supers:
1. Tim Manville
2. Michael Kloos
3. Mark Burgtorf
4. Adam Tischhauser
5. Rusty Griffaw

Manville started sixth. ... Blaze Burwell won the Crate feature over Aaron Heck.

Quincy Raceway
August 4, 2019

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Chuck Mitchell
3. Melvin Linder
4. Darin Weisinger

Fairbury Speedway
August 3, 2019

DIRTcar Supers:
1. Billy Drake
2. Ryan Unzicker
3. Kevin Weaver
4. Scott Schmitt
5. Mike Mataragas

Drake cruised to a $2,500 FALS Cup victory. ... "I looked up at the scoreboard and saw that Unzicker was running second," Drake said. "I knew he had harder tires on, but I didn't know how close he was to me."

Highland Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Matt Bailey
2. Chad Zobrist
3. Michael Kloos
4. Mark Oller
5. Rusty Griffaw

Bailey won from his pole position on Leaps of Love night.

Peoria Speedway
August 3, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Roger Rebholz
3. Jake Miller
4. Jason Jaggers
5. Chris Morefield

Chasteen started fifth.

Sycamore Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Cantrell
(No other results available)

Cantrell won his fourth in a row in the division and fifth overall.

Belle-Clair Speedway
August 2, 2019

DIRTcar Supers:
1. Tim Manville
2. Daryn Klein
3. Michael Kloos
4. Mark Rose
5. Greg Kimmons

Manville rallied from 10th for the victory in The Talker Guy 100. ... Klein advanced 13 positions.

Farmer City Raceway
August 2, 2019

DIRTcar Supers:
1. Allen Murray
2. Donny Walden
3. Kevin Weaver
4. Allen Weisser
5. Kye Blight

Jose Parga won the Crate feature. ... A Texan won and an Australian, Blight driving Paul Stubber's car, finished fifth. ... Blight set fast time.

Tri-City Speedway
August 2, 2019

DIRTcar Crates:
1. Aaron Heck
2. Cody Maguire
3. Dominic Mertzke
4. Brady Rudd
5. Michael Edward

Indiana

Brownstown Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Shelby Miles
2. Tyler Neal
3. Brad Barrow
4. Marty O'Neal
5. Issac Rainey

Miles for his fourth Crate victory of the season.

Twin Cities Raceway Park
August 10, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
(No other results available)

Twin Cities Raceway Park
August 3, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
(No other results available)

Kansas

Caney Valley Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Gary Gorby
2. Joe Gorby
3. Jerry Winters
4. David Young
5. Mark Daye

Kentucky

Lake Cumberland Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Victor Lee
2. Derek Fisher
3. Jeff Watson
4. Tyrel Todd
5. Rod Carter Jr.

Lee earned $3,000 in the tuneup for the Harold Hardgrove Memorial. ... Drew Kennedy won the Crate Late Model feature.

Mountain Motor Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Stephen Breeding
2. Jackie Boggs
3. Brandon Fouts

Breeding earned $5,000 for his victory in the Hoggie Cornshucker 40, which paid tribute to late racers David Hogg and Tom Carver. | Video

Louisiana

Baton Rouge Raceway
August 10, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Austin Dempsey
2. Chris Buhler
3. Jason Polite
4. Brandon Buhler
5. Brady Walton

Maryland

Greater Cumberland Raceway
August 10, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Bill Van Meter
(No other results available)

Potomac Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Emory
(No other results available)

Chuck Bowie won the Crate feature.

Potomac Speedway
August 2, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Derick Quade
2. Kenny Moreland
3. Brandon Long
4. Sam Archer
5. Jonny Oliver

Leading all 20 laps, Quade got his fifth victory of the season. ... Ben Bowie won the Crate feature over Mike Raleigh.

Michigan

Thunderbird Raceway
August 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Bill Bray
2. Rich Neiser
3. Ryan VanderVeen
4. Chad White
5. Tom Sprague Jr.

Crystal Motor Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Travis Stemler
2. Kyle Borgman
3. Zack Olger
4. Scott Baker
5. Logan Arntz

Merritt Speedway
August 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Chad Finley
2. Eric Spangler
3. Curtis Roberts
4. Nick Kurtz
5. Kyle Novak

Tri-City Motor Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Dona Marcoullier
2. Nate Murphy
3. Travis Stemler
4. Derrick Hilliker
5. Ryan VanderVeen

Marcoullier rallied from the sixth row.

Crystal Motor Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Scott Baker
3. Carl Ries
4. Kyle Borgman
5. Travis Stemler

VanderVeen started 11th and slipped under Baker in turn one on the last lap.

Merritt Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. David Mielke
2. Nick Kurtz
3. Kyle Novak
4. Logan Arntz
5. Cody Bauer

Brandon Thirlby won the night's makeup feature.

I-96 Speedway
August 9, 2019

DIRTcar Supers:
1. Chad Finley
2. Brandon Thirlby
3. Rusty Schlenk
4. Drew Wilkerson
5. Chad White

Tri-City Motor Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Dona Marcoullier
2. Nate Murphy
3. Derrick Hilliker
4. Jeep Van Wormer
5. Kyle Roberts

Thunderbird Raceway
August 3, 2019

DIRTcar Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Rich Neiser
3. Zack Olger
4. Luis Conley
5. Curtis Roberts

Minnesota

Hibbing Raceway
August 17, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Kyle Peterlin
2. Jeffrey Massingill
3. Devin VanHouse
4. Derek Vesel
5. Terry Lillo

I-94 Speedway
August 16, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Billy Vogel
2. Casey Meyer
3. Don Shaw
4. Shawn Kirwin
5. Deven VanHouse

Leading all the way from the pole, Vogel scored his first Late Model victory.

Fiesta City Speedway
August 16, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Damin Eilers
2. C.J. Eilers
3. Corey Nelson
4. Hope Swenson
5. Jordan Tollakson

Grand Rapids Speedway
August 15, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Terry Lillo
3. Kyle Peterlin
4. Zach Wohlers
5. Derek Vesel

Proctor Speedway
August 11, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Kevin Carlson
2. Darrell Nelson
3. Jeffrey Massingill
4. Deven VanHouse
5. Derek Vesel

Carlson rebounded from a broken shock a week earlier and held off Nelson for the victory.

Hibbing Raceway
August 10, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Kyle Peterlin
2. Derek Vesel
3. Jeff Provinzino
4. Chris Olson
5. Devin VanHouse

Kevin Carlson led early.

Fiesta City Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Brad Staples
2. D.J. Tesch
3. Jordan Tollakson
4. Kris Wilke
5. Ryan Bjerke

Staples won his Fiesta City debut.

I-94 Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Wolden
2. Brad Staples
3. Tony Croninger
4. Rick Nelson
5. Dustin Johanneck

Viking Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Mikkelson
2. Ben Wolden
3. Rick Nelson
4. Dustin Johanneck
5. Tony Robertson

Fiesta City Speedway
August 2, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Scott Ward
2. Chad Olsen
3. Jordan Tollakson
4. Damin Eilers
5. Blair Nothdurft

Proctor Speedway
August 2, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Tim McMann
2. Terry Lillo
3. Kyle Peterlin
4. Jeffrey Massingill
5. Deven VanHouse

I-94 Speedway
August 2, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Dan Ebert
2. Cole Schill
3. Chad Becker
4. Greg Meyer
5. Casey Meyer

Grand Rapids Speedway
August 1, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Derek Vesel
(No other results available)

Missouri

Lucas Oil Speedway
August 17, 2019

ULMA Late Models:
1. Todd Shute
2. Aaron Marrant
3. Larry Ferris
4. Kaeden Cornell
5. Johnny Fennewald

Shute dominated, leading every lap and winning by nearly 10 seconds. ... "I have to thank (engine builder) Scott Bailey for helping us out tonight with this car," Shute said, noting motor problems a night earlier at another track. "Last time we were here, we didn't fare so well so this was a little bit of redemption tonight."

Legit Speedway Park
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Scott Crigler
2. Tyler Stevens
3. Billy Moyer
4. Kaleb Stolba
5. Robby Moore

Federated Raceway at I-55
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Tim Manville
2. Brian Shirley
3. Michael Kloos
4. Rickey Frankel
5. Rusty Griffaw

Manville completed a two-victory weekend after winning the previous night at Tri-City Speedway in Granite City, Ill.

Lake Ozark Speedway
August 10, 2019

ULMA Late Models:
1. Cole Henson
2. Kaeden Cornell
3. David Melloway
4. Tucker Cox
5. Aaron Marrant

The sixth-starting Henson won the inaugural Randy McGraw Memorial. ... Henson earned a career-high $2,500. ... Driving a Rob Schlup-owned car, Henson led the final 26 laps after overtaking Cornell.

I-35 Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Gregg Truelove
2. Eddie Schwope Jr.
3. Tommy Cordray
4. Bobby Penney
5. Houston Johnson

Nevada Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Rusty Skaggs
2. Jerry Morgan
3. Craig Wood

Legit Speedway Park
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Kaleb Stolba
2. Jason Hughes
3. Robby Moore
4. Chris Jones
5. Justin Rigel

Stolba won on Ralph Burnett Memorial night.

Lake Ozark Speedway
August 3, 2019

ULMA Late Models:
1. Aaron Marrant
2. Cole Henson
3. Larry Ferris
4. Justin Russell
5. David Melloway

I-35 Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
First feature
1. Gregg Truelove
2. Tommy Cordray
3. Mike Taylor Jr.
4. Chad Fuller
5. Bobby Penney

Unsanctioned Limiteds:
Second feature
1. Tommy Cordray
2. Mike Taylor Jr.
3. Bobby Penney
4. Houston Johnson
5. Matthew Lance

Nevada Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie Ingram
2. Rusty Skaggs
3. Craig Wood
4. Jerry Morgan
5. Shannon Phillips

Ingram, a veteran modified driver from Linn Valley, Kan., scored his first Late Model victory.

Poplar Bluff Motorsports Park
August 2, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Crocker
2. Jamie Robards
3. Chris Jones
4. Robby Moore
5. Kyle Downs

Mississippi

Pine Ridge Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Russ Brasel
2. Austin Holder
3. Richard Cox
4. Morgen Lambert
5. Kurt Radojcsics

Pine Ridge Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Russ Brasel
2. Jonathan Warnicke
3. Stevie Thompson
4. Austin Holder
5. Kurt Radojcsics

Hattiesburg Speedway
August 10, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Shannon Lee
2. Sid Scarbrough
3. Cole Cameron
4. Ricky Idom
5. Joey Pilgrim

Pine Ridge Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Brooke Carter
2. Kurt Radojcsics
3. Stevie Thompson
4. Mark McCoy
5. Jonathan Pridmore

Carter won despite knocking loose her right-rear spoiler.

Whynot Motorsports Park
August 3, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Spencer Hughes
2. Cliff Ross
3. Sid Scarbrough
4. Jim McDuffie
5. Chris McElhenney

Nick Thrash beat Wiley Williams in the 602 Crate feature.

Columbus Speedway
August 2, 2019

Durrence Layne Crates (602):
1. Tony Shelton
(No other results available)

Montana

Electric City Speedway
August 17, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Jim Zaremski
2. Kinzer McCord
3. Rock Degele
4. Ty Hample
5. Rayce McCord

North Carolina

311 Motor Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Mark Crowe
2. Steve Blackburn
3. Timmie Harrelson
4. Dale Moore
5. Cole Apple

Friendship Motor Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Andrew Durham
2. Chase McCormick
3. Justin Hudspeth
4. Bobby Koehler
5. Jeffery Johnson

Chris Joyce won the 602 Crate feature.

311 Motor Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Gary Mabe
2. Steve Blackburn
3. Spencer Apple
4. Cole Apple
5. Timmie Harrelson

Jamison McBride won the 602 Crate feature.

County Line Raceway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Rouse
2. Dustin Mitchell
3. Christian Joyner
4. Michael Batten
5. Matthew Bissette

Antioch Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Kimo Oreta
2. Rob Norris
3. Rick Coffey
4. Rod Oliver
5. Richard Papenhausen

Oreta won his first Super Late Model feature. ... He also won the Limited Late Model feature and moved into the division points lead. ... Rob Norris scored a career-best runner-up finished in DIRTcar Super action.

Carolina Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Adam Yarbrough
2. Mark Greene
3. Mike Huey
4. Chris Smith
5. Jason Womack

Friendship Motor Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Matt Long
2. Jeffery Johnson
3. Bobby Koehler
4. Jimmy Watson
5. Zach Lloyd

Chase McCormick won the 602 Crate feature.

Fayetteville Motor Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Christian Thomas
3. Brian Strickland
4. Michael Mason
5. Timmy Blackwell

311 Motor Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Mark Crowe
2. Justin Hudspeth
3. Justin Williams
4. Gary Mabe
5. Steve Blackburn

J. Dalton Jacobs won the 602 Crate feature.

County Line Raceway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Michael Batten
3. Matthew Bissette
4. Michael Rouse
5. Cy Nelms Jr.

East Lincoln Motor Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Smith
2. Carter Fischlein
3. Jason Womack
4. Jonathan Petrea
5. Jimbo Bray

Friendship Motor Speedway
August 2, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Justin Hudspeth
2. Bobby Koehler
3. Brad Burkhart
4. Wayne Quesinberry
5. Jeffery Johnson

Chase McCormick won the 602 Crate feature.

North Dakota

River Cities Speedway
August 9, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Ryan Corbett
2. Dustin Strand
3. Joey Pederson
4. Shane Edginton
5. Brad Seng

Williston Basin Speedway
August 3, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Mike Balcaen
2. Chris Dunn
3. Jim Harris
4. Steven Pfeiffer
5. Matt Gerlach-Smith

Balcaen started third and won the $2,000 Can Am Western miniseries event. ... Seventh-finishing Kelly Hample advanced 18 spots for hard charger honors.

River Cities Speedway
August 2, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Brad Seng
2. Tom Corcoran
3. Dustin Strand
4. Bill Mooney
5. Shane Edginton

Seng started outside the fourth row.

Nebraska

Junction Motor Speedway
August 17, 2019

IMCA Late Models:
1. Zach Zentner
2. Cory Dumpert
3. Micah Veleba
4. Alex Humphrey
5. Denton Duncan

Off Road Speedway
August 17, 2019

IMCA Late Models:
1. Dylan Schmer
2. Eric Vanosdall
3. Chase Osborne
4. Robert Osborne
5. Ben Sukup

Boone County Raceway
August 16, 2019

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Chase Osborne
3. Zach Zentner
4. Blair Kraus
5. Robert Osborne

Dumpert started 12th.

I-80 Speedway
August 16, 2019

NASCAR Late Models:
1. Jake Neal
2. Josh Leonard
3. Andrew Kosiski
4. Bill Leighton Jr.
5. Corey Zeitner

Micah Brown won the Limited Late Model feature.

Off Road Speedway
August 11, 2019

IMCA Late Models:
1. Chase Osborne
2. Ben Sukup
3. Robert Osborne
4. Travis Birkley
5. Chris Johnson

Boone County Raceway
August 9, 2019

IMCA Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Bryan Molt
3. Greg Krohn
4. Robert Osborne
5. Jim Johnson

I-80 Speedway
August 2, 2019

NASCAR Late Models:
1. Josh Krug
2. Ben Schaller
3. Bill Leighton Jr.
4. Andrew Kosiski
5. Brian Kosiski

Krug won from the pole. ... Robbie Jorgensen won the Limited Late Model feature.

U.S. 30 Speedway
August 1, 2019

IMCA Late Models:
1. Bryan Molt
2. Tad Pospisil
3. Zach Zentner
4. Cory Dumpert
5. Chase Osborne

New Mexico

Vado Speedway Park
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Jake Gallardo
2. Fito Gallardo
3. Sam Alonso
4. Eric McNutt
5. Troy Miller

New York

Woodhull Raceway
August 17, 2019

RUSH Crates:
1. Jason Knowles
2. Kurt Stebbins
3. Brian Knowles
4. John Haggerty
5. Wayne Robertson

Jason Knowles edged Stebbings by 12-hundredths of a second.

Fulton Speedway
August 10, 2019

RUSH Crates:
1. Kyle Murray
2. Chris Fleming
3. Dale Caswell
4. Chad Homan
5. Kyle Sopaz

Murray captured his Fulton debut, pocketing $1,000. ... He outdueled Chris Fleming for his first Fulton victory.

Fulton Speedway
August 3, 2019

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Sean Beardsley
3. Kyle Sopaz
4. Chris Fleming
5. Kevan Cook

Homan took the lead from Beardsley on the 18th lap, earning his fifth Fulton victory of 2019.

Stateline Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Doug Eck
3. David Scott
4. Ryan Scott
5. Matt Urban

Running the middle of the track, Blair went between David Scott and Doug Eck on the 21st lap, going on to his fourth victory of the season. ... Celebrating his 61st birthday, Scott Gurdak won the Crate feature over Blair.

Genesee Speedway
August 3, 2019

RUSH Crates:
1. Bill Holmes
2. Doug Ricotta
3. J.J. Mazur
4. Kyle Murray
5. Jon Rivers

“We definitely needed green flag laps in this car and then the car really came in,” said Holmes, who took the lead from Ricotta with three laps remaining. “I just can’t believe it right now. We’ve been working hard all year to get the car to what I want and yeah, it’s unbelievable.”

Ohio

Atomic Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Clint Keenan
2. Zach Milbee
3. Shane Bailey
4. Mike Foggin
5. Bryan Eaton

Wayne County Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Larry Bellman
3. Ryan Markham
4. Brad Malcuit
5. Rex Slaughter

Drown overtook Bellman on the 10th lap amid traffic.

Portsmouth Raceway Park
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Staker
2. Joe Brewer
3. Jim Couch"
4. Mike Meyers
5. Dakota Pennington

Staker won on the undercard of Steve Casebolt's Super Late Model victory in the 25th annual Fred Dillow Memorial.

Midway Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Freddie Carpenter
2. Shane McLoughlin
3. Corey Conley
4. Steve Prince
5. Todd Brennan

Oakshade Raceway
August 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Devin Shiels
2. Steve Kester
3. Dan Wallace
4. Dusty Moore
5. Ryan Missler

Shiels led every lap and increased his division points lead. ... Missler started 10th.

Attica Raceway Park
August 16, 2019

DIRTcar Supers:
1. Rusty Schlenk
2. Doug Drown
3. Ryan Missler
4. Ryan Markham
5. Mike Bores

"I have to apologize, I got into Doug a little bit there," Schlenk said of his outside pass. "He was driving down off top and leaving a lane open up there. I committed that lap and he slid up further than I thought he was going to and we made a little contact. I got out of it and let him straighten it up."

Raceway 7
August 16, 2019

RUSH Crates:
1. Kyle Zimmerman
2. Matt Latta
3. Jason Genco
4. Dave Airgood
5. Joe DeFazio

Two early scrambles help Zimmerman grabbed the early lead. .... Zimmerman won his second race of the season.

Hilltop Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Supers:
1. J.R. Gentry
(No other results available)

Gentry's victory clinched the division title.

Oakshade Raceway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Rusty Schlenk
2. Mathew Chapman
3. Devin Shiels
4. Steve Kester
5. Dusty Moore

Schlenk overtook Chapman on the ninth lap. ... Devin Shiels buoyed his division points lead.

Wayne County Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Ryan Markham
3. Charlie Duncan
4. Justin Chance
5. Dave Hornikel

J.R. Gentry fell out with mechanical problems leading for the second week in a row. ... Drown inherited the lead on the 11th lap and went on to his sixth 2019 victory at Wayne County. ... Drown also won the night's super stock special, earned $2,700.

Midway Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. Jeromy Misel
3. Todd Brennan
4. Steve Prince
5. Vic Hottinger

Raceway 7
August 9, 2019

RUSH Crates:
1. Darrell Bossard
2. Matt Latta
3. Dave Airgood
4. Jason Genco
5. Breyton Santee

Bossard matched Latta with his fourth victory of the season. ... Khole Wanzer contended early but was sent to the rear for spinning Chad Sines in a caution involving several cars.

Wayne County Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Ryan Markham
3. Brad Malcuit
4. Jerry Aber
5. Larry Bellman

Engine problems forced early leader J.R. Gentry out. ... Drown got his fifth victory of the season. ... Markham started seventh.

Atomic Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Delmas Conley
2. Mark Frazier
3. Clint Keenan
4. Lee Logan
5. Ralph Withem

Oakshade Raceway
August 3, 2019

DIRTcar Supers:
1. Devin Shiels
2. Steve Kester
3. Dan Wallace
4. Dusty Moore
5. Ryan Missler

Portsmouth Raceway Park
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. R.J. Conley
2. Shannon Thornsberry
3. Kenny Christy
4. Audie Swartz
5. J.T. Conley

Conley led 25 laps for his third victory of the season. ... Thornsberry rallied from near the tail to finish second. ... Ron Hinds had a rollover accident in prelims, but he was unhurt. ...Billy Staker led flag-to-flag in the Limited Late Model feature.

Muskingum County Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Shane McLoughlin
2. Freddie Carpenter
3. Steve Prince

Raceway 7
August 2, 2019

RUSH Crates:
1. Matt Latta
2. Kyle Zimmerman
3. Breyton Santee
4. Darrell Bossard
5. Chad Sines

Latta led all th eway for his fourth 2019 victory.

Hilltop Speedway
August 2, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
(No other results available)

Oregon

Coos Bay Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Preston Luckman
2. Toby McIntyre
3. Wayne Butler
4. Chris Kristensen
5. Chris Ray

Cottage Grove Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Brian Smith
2. Craig Hanson
3. Paul Culp
4. Josh Sim
5. Ed Peters

Willamette Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. McLain Beaudoin
2. Thomas Hunziker
3. Rob Campos
4. B.J. Donofrio
5. John Dees

Donofrio won his eighth Limited Late Model feature of the season.

Coos Bay Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Brody Montgomery
2. Preston Luckman
3. Wayne Butler
4. Chris Kirstensen
5. Thor Kristensen

Luckman rallied from 11th for the runner-up spot.

Willamette Speedway
August 3, 2019

DIRTcar Supers:
1. Justin Duty
2. Joey Tanner
3. Kye Frick
4. Thomas Hunziker
5. McLain Beaudoin

Madras Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Johnson
2. Brad Short
3. Hunter Johnson
4. Trevor Klassen
5. Jesse Roberts

Pennsylvania

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
August 17, 2019

RUSH Crates:
1. Daryl Charlier
2. Christian Schneider
3. Nico Dabecco
4. John Mollick
5. Ben Policz

BAPS Motor Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Whitaker
2. Chase Billet
3. Bobby Beard
4. Charlie Potts
5. Eric Hohol

Selinsgrove Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Troy Miller
2. Shaun Miller
3. Jared Fulkroad
4. Tommy Slanker
5. Mike Smith

Latrobe Speedway
August 17, 2019

RUSH Crates:
1. Rich Logan
2. Jeff Ferguson
3. Andrew Koenig

Path Valley Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Randy Burkholder
2. Andy Fries
3. Kyle Moser
4. Jakob Piper
5. Eric Hohol

Thunder Mountain Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Chris Hackett
2. Dave Blazavich
3. Kyle Knapp
4. Matt Lux
5. Charles Powell Jr

Hackett scored his first Thunder Mountain victory. ... Hackett overtook Kyle Knapp on a restart.

Lernerville Speedway
August 16, 2019

DIRTcar Supers:
1. Jared Miley
2. Ken Schaltenbrand
3. Andrew Wylie
4. Mike Miller
5. Tyler Dietz

Miley stated 13th. ... Schaltenbrand clinched the division championship.

Bedford Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Donnie Farlling
2. Curtis Heath
3. Matt Parks
4. Devin Weyandt
5. Clinton Hersh

Donnie Farlling led all the way from the pole. ... Robby Marhefka had a violent frontstretch crash, but no injuries were reported.

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 11, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
(No other results available)

Mike Ott won the Crate Late Model feature.

Hummingbird Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Paul Kot
2. Dwayn Brooks
3. Kenny Schaffer
4. Jerry Redden
5. Scott Alvetro

Hidden Valley Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
2. Tom Decker Jr.
3. Wendell Pinckney
4. Luke Hoffner
5. Bob Dorman

Lake won his first Hidden Valley feature. ... He took the lead from Decker on the 14th lap. ... The event drew 20 Super Late Models and 107 races cars overall. ... Aug. 17's program is highlighted by a $3,500-to-win Super Late Model race.

Latrobe Speedway
August 10, 2019

Fastrak Crates:
1. Robert Cossell
2. Troy Shields
3. Jeff Ferguson
4. Eric Smith
5. Vince Masi Jr.

Cossell scored his first Latrobe victory.

Thunder Mountain Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Charles Powell Jr.
2. Chris Hackett
3. Matt Lux
4. Michael Lake
5. Dave Blazavich

Clinton County Motor Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Yoder
2. Ryan Zook
3. Andrew Yoder
4. Matt Cochran
5. J.R. Toner

Bedford Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Nathan LaSalle
2. Jeff Rine
3. Andy Haus
4. Andrew Wylie
5. Chuck Clise

LaSalle notched his first Super Late Model victory (he won a 2013 Limited Late Model event.) ... Joining his father Dion, a winner 20 years ago, the LaSalles became the 10th father-son combo with victories at Bedford.

Lernerville Speedway
August 9, 2019

DIRTcar Supers:
1. Brandon Wearing
2. Clate Copeman
3. Colton Flinner
4. Tony Burke
5. Jayme Beck

Wearing claimed his first career Lernerville victory.

Eriez Speedway
August 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Matt Urban
3. Mike Knight
4. Doug Eck
5. Jake Finnerty

The sixth-starting Blair overtook Urban on the eighth lap. ... Greg Oakes took an infield foray after contact with Eck. ... Breyton Santee got the worst of a lap-22 scramble in turn two and was towed off the track. ... Blair also won the Crate feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 4, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tim Senic
(No other results available)

Braeden Dillinger won the Crate feature.

Dog Hollow Speedway
August 4, 2019

RUSH Crates:
1. Michael Ott
2. Joe Moyer
3. Bryan Benton
4. Collin Burke
5. Tim Snare Jr.

Leading every lap, Ott captured the Terry "Mole" Bassaro Memorial. ... Jon Lee won the Semi-Late feature.

Port Royal Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Dylan Yoder
2. Andy Haus
3. Jeff Rine
4. Michael Norris
5. Chad Myers

Yoder, taking the checkers 2.7 seconds ahead of Haus, earned $2,500 for his third victory of the season. ... He took the lead from early leader Jeff Rine. ... “This thing is a lot of fun to drive,” Yoder said. “I got into the wall a couple times, but luckily everything held together.”

Selinsgrove Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Bryan Bernheisel
2. Donnie Schick
3. Coleby Frey
5. Ken Trevitz
5. Hayes Mattern

Bryan Bernheisel overtook race-long leader Brett Schadel on a slide job on a restart to earn $2,500. ... Schadel later ended up spinning after contact with Hayes Mattern. ... “It’s way too late for this to be the first win of the season," Bernheisel said.

BAPS Motor Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Bobby Beard
2. Troy Miller
3. Sean Merkel
4. Ben Whitaker
5. Travis Mease

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Garrett Paugh
2. Michael Duritsky
3. Ryan Frazee
4. Nico DiBecco
5. Tommy Schirnhofer Jr.

Path Valley Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Walls
2. Kyle Moser
3. Andy Fries
4. Randy Burkholder
5. Devin Hart

Latrobe Speedway
August 3, 2019

Fastrak Crates:
1. Matt Glanden
2. Kyle Lukon
3. Braeden Dillinger
4. Troy Shields
5. Jeff Ferguson

Glanden led all the way from outside the front row.

Bedford Speedway
August 2, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Taylor Farlling
2. Devin Weyandt
3. Dan Zechman
4. Jim McBee
5. Curtis Heath

Farlling won by a half-track margin over Weyandt, who started eighth.

South Carolina

Cherokee Speedway
August 10, 2019

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Jacob Brown
3. Bryan Mullis
4. Furman Parton
5. Mark Greene

Sumter Speedway
August 10, 2019

SECA Crates:
1. Kale Green
2. Travis Stoner
3. Mark McLeod
4. Ryan Walker

Cherokee Speedway
August 3, 2019

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Gray Parton
3. Tim Vance
4. Hunter Stinnett
5. Daniel Allen

Timms won on the first night of the two-race Stick Elliott Memorial weekend.

Lancaster Speedway
August 3, 2019

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Travis Steele
3. Kevin Godwin

Laurens County Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Tony Quarles
3. Josh Richeson
4. Deano Long
5. Dustin Sloan

Coates got his fourth victory of the season. ... "We've got a fast race car; if we get to the front, it's going to be hard to outrun us," Coates said. ... Brad Rachels (604) and Rod Tucker (602) won Crate features.

Modoc Raceway
August 3, 2019

Fastrak Crates:
1. Adam Smith
2. Ches Chester
3. Ahnna Parkhurst
4. Brad Basey
5. Kerry Gibbons

Smith won on the undercard of the Ultimate Southeast victory for Ben Watkins.

Sumter Speedway
August 3, 2019

SECA Crates:
1. Mark McLeod
2. Matt Pridgen
3. David Linville

South Dakota

Black Hills Speedway
August 16, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Casey Skyberg
3. Chris Johnson

Miller Central Speedway
August 16, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Thomas Weisgram
3. Brian Diede
4. Dustin Arthur
5. Josh Skorczewski

Wagner Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Quentin Myers
2. Mike Babcock
3. Gale Vogt
4. Doug Tomka
5. Justin Havranek

Casino Speedway
August 11, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Blair Nothdurft
2. Chad Becker
3. Curt Gelling
4. D.J. Tesch
5. Chad Williamson

Polesitter Trevor Walsh was the first retiree in the 17-car feature.

Casino Speedway
August 4, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Chad Williamson
2. Chad Becker
3. Curt Kranz
4. Brandon Moser
5. Ryan Engels

Miller Central Speedway
August 3, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Brian Diede
2. Blair Nothdurft
3. Josh Skorczewski
4. Chad Becker
5. Thomas Weisgram

Tennessee

411 Motor Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Trevor Sise
2. Zach Sise
3. Jesse Lowe
4. Greg Martin
5. Rusty Ballenger

Trevor Sise led all the way and outran his younger brother.

Clarksville Speedway
August 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. Caleb Ashby
2. Jeremy Anderson
3. Robert Ardry
4. Chris Shelton
5. Levi Ashby

Clayton Miller won the 602 Crate feature.

I-75 Raceway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Courtney
2. Johnny Ridings
3. Ryan Tims
4. Jerry Green
5. David Doss

Wartburg Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Darrick York
2. Glen Vanover
3. Mike Weeks
4. Drew Kennedy
5. Taylor Puckett

Camden Speedway
August 17, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Joe Mike III
2. Ben Garner
3. Bronson Berry
4. Adam Ray
5. Dennis Bush

Duck River Raceway Park
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Odeneal
2. Daniel Miller
3. Jordan Judge
4. Jason Partin
5. Todd Minner

Odeneal won on the same card as the Durrence Layne Series victory for Brandon Williams in the Crate Late Model division.

Smoky Mountain Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase King
2. Cory Hedgecock
3. Taylor Puckettt
4. Drew Kennedy
5. Jordan Rodabaugh

King won on the same card as the $4,000 Schaeffer's Fall Nationals for Tommy Kerr and the $2,500 Durrence Layne Chevrolet Series victory for Jake Knowles.

Crossville Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Colton Proffitt
3. Andy Miller
4. Anthony Conley
5. Michael Smith

I-75 Raceway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Courtney
2. Michael Evans
3. Colton Profitt
4. Jerry Green
5. Barry Goodman

Courtney won on the same card as the Red Clay Series for Crate Late Models.

Clarksville Speedway
August 10, 2019

DIRTcar Supers:
1. Larry Barber Jr.
2. Steven Stehle
3. Robert Ardry
5. Kevin Lovvorn
5. Jeremy Anderson

Levi Ashby won the two-car Crate feature. ... Elvin Sawyer won the 602 Crate feature.

Camden Speedway
August 10, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Ben Garner
2. Jimmy Halford
3. Adam Ray
4. Joe Mike III
5. Bronson Berry

Duck River Raceway Park
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Odeneal
2. Jimmy Nowlin
3. Jordan Judge
4. Jeff Walke
5. Scott Cook

Christian Hanger won the Crate Late Model feature.

Thunderhill Raceway Park
August 10, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Oakley Johns
2. Brock Hall
3. Grayson Brewer
4. Justin Maxwell
5. Donald Johns

Tennessee National Raceway
August 9, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Christian Hanger
2. Brad Skinner
3. Oakley Johns
4. Eric Hickerson
5. Tyler Wood

Volunteer Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Tim Byrd
2. Rusty Ballenger
3. Tim Maupin
4. Rusty Webb
5. Layne Clifton

The fast-qualifying Byrd, of Jonesborough, Tenn., led flag-to-flag. ... He's a three-time track champion.

Wartburg Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tim Damron
2. Wesley Lester
3. Darrick York
4. Ted Lowe
5. John Stout

Tazewell Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
2. Clyde Overholt
3. Michael Rutherford
4. Greg Estes
5. Caleb Marcum

Thunderhill Raceway Park
August 3, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Tyler Wood
2. Oakley Johns
3. Chase Walls
4. Christian Hanger
5. Donald Johns

Wood won on the undercard of Ashton Winger's Southern All Star victory for Super Late Models.

Texas

South Texas Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Okruhlik
2. Adrian Awalt
3. Matt Fox
4. Harold Marcx
5. Pete Arce

South Texas Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Okruhlik
2. Matt Fox
3. Adrian Awalt
4. Pete Arce
5. D.J. Schroat

Virginia

Natural Bridge Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Derrick Rankin
2. Aaron Bryant
3. Larry Ramsey
4. Billy Beachler
5. Samuel Bryant

Logan Roberson won the Crate Late Model feature.

Virginia Motor Speedway
August 10, 2019

Fastrak Crates:
1. Justin Williams
2. Davis Lipscombe
3. Russell Erwin
4. Billy Hubbard
5. Corey Almond

Williams and Hubbard swapped the lead four times before Williams went ahead for good on a lap-30 slide job.

Winchester Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Justin Weaver
2. Allen Brannon
3. Trever Feathers
4. Andy Anderson
5. Tyler Horst

Weaver won his first Winchester Super Late Model feature. ... Kyle Horst wrapped up the division title. ... Derick Quade won the Limited Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Samuel Bryant
2. David Watts
3. Josh Lilly
4. Ricky Almond
5. Derrick Rankin

Dustin Ferguson won the Crate feature over Ronnie Martin Jr.

Natural Bridge Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. David Watts
(No other results available)

Billy Beachler won the Crate Late Model feature.

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
August 17, 2019

NASCAR Late Models:
1. John Kaanta
2. Jesse Glenz
3. Darrell Nelson
4. Jake Redetzke
5. Pat Doar

Shawano Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Troy Springborn
2. Brett Swedberg
3. Ron Berna
4. Chris Engels
5. Derek Janke

Plymouth Dirt Track
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Justin Schmidt
2. Turk Letizia
3. Ron Stroika
4. Tim Buhler
5. Jim Schmidt

Justin Schmidt overtook polesitter Mark Vetting on the third lap and cruised to a 25-lap victory. ... Mark Rose was disqualified for unsportsmanlike conduct after an incident with three laps to go involving Tim Buhler and Ron Stroika. ... Letizia started ninth.

Plymouth Dirt Track
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Justin Ritchie
2. Justin Schmidt
3. Mitch McGrath
4. Turk Letizia
5. Jim Schmidt

Shawano Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Raddant
2. Nick Anvelink
3. Brett Swedberg
4. Ron Berna
5. Chris Engels

Raddant, who led all the way in holding off Anvelink, notched his first Late Model victory. .... He moved up to the division from IMCA sport mods and fields a former Jared Siefert Late Model.

Lafayette County Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Robbins
2. Jamie Pfeiffer
3. Travis Johnson
4. Jim Hendricks
5. D.J. Sweet

Pfeiffer wrapped up the track title.

Red Cedar Speedway
August 9, 2019

WISSOTA Late Models:
1. John Kaanta
2. Chad Mahder
3. A.J. Diemel
4. Greg Nippoldt
5. Jake Redetzke

Nippoldt led early. ... Kaanta came from the fifth starting spot.

Gondik Law Speedway
August 8, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Pat Doar
2. Kyle Peterlin
3. Steve Laursen
4. Tim McMann
5. Kevin Eder

Doar survived damage from a crash to win from 11th. ... Jeffrey Massingill and Don Shaw tangled battling for the lead; Massingill retired and Shaw retired after being sent to the tail. ... Deven VanHouse and Aaron Lillo tangled in another lead battle and several cars were involved.

Cedar Lake Speedway
August 3, 2019

NASCAR Late Models:
1. Jimmy Mars
2. Jesse Glenz
3. John Kaanta
4. Don Shaw
5. Darrell Nelson

Mars won on the USA Nationals undercard, outdueling John Kaanta and then fending off a last-lap challenge from Glenz.

Cedar Lake Speedway
August 2, 2019

NASCAR Late Models:
1. John Kaanta
2. Don Shaw
3. Jake Redetzke
4. Jesse Glenz
5. Jimmy Mars

Kaanta won on the undercard of the USA Nationals. ... He took the lead from Redetzke on a lap-37 restart and led the rest of the 40-lapper.

Mississippi Thunder Speedway
August 2, 2019

USRA Limiteds:
1. Alex Williamson
2. Lance Hofer
3. Shaun Mann
4. Justin Sass
5. Barry Johnson

"This one feels even better than the first two," Williamson said. "I feel like I really had to work for this one."

Lafayette County Speedway
August 2, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jamie Pfeiffer
2. David Webster
3. Jason Robbins
4. D.J. Sweet
5. John Squires

West Virginia

Tyler County Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1) Derek Doll
2) Kyle Thomas
3) Chuck Kimble
4) Brian Baumberger
5) Steve Weigle

Doll overtook race-long leader Kyle Thomas with three laps to go, guaranteeing a starting spot in Tyler County's 51st annual Hillbilly 100. ... Garrett Paugh fought off Kyle Thomas in the Crate feature for his first Tyler County victory.

Elkins Raceway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Paul Wilmoth Jr.
2. Tim Senic
3. Shane Hitt
4. Billy Holbert
5. Cody Hardesty

Derrick Shaw won the Crate feature, snapping runner-up Brent Trimble's four-race winning streak.

Lizard Creek Speedway
August 17, 2019

Fastrak Crates:
1. Jeremy Livingood
2. Bo Rose
3. Jeff Wolford
4. Virgil Stevens
5. Dallas Hatfield

Princeton Speedway
August 17, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Rick Williams
2. Henry Hornsby III
3. Jeromy Misel

Tyler Cox won the Crate Late Model feature.

I-77 Speedway
August 16, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Bond
2. Zach Hill
3. Robert Bostic
4. Kevin Smith
5. William Abels

Bond survived a spin for the victory.

Elkins Raceway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tyler Carpenter
2. Shane Hitt
3. Cody Hardesty
4. Derek Rogers
5. Bob Gordon

Carpenter picked up a $2,000 payday. ... Brent Trimble won the Crate feature.

Ohio Valley Speedway
August 10, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Harold Redman Jr.
2. Freddy Carpenter
3. Chris Carpenter
4. Colten Burdette
5. Kyle Bond

I-77 Speedway
August 9, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tyler Carpenter
2. Chris Carpenter
3. Robert Bostic
4. Kody Frame
5. Zach Hill

Michael Bland won the Fastrak Crate feature.

Tyler County Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Thomas
2. Shane Hitt
3. Derek Doll
4. Travis Brown
5. Brian Baumberger

On Bud Weigle Memorial night, Thomas overtook Travis Brown early. ... Thomas also won the Crate Late Model feature, outrunning Sparky Davisson. ... Davisson drove Lucas McDonald's No. 44 Swartz Race Car.

Lizard Creek Speedway
August 3, 2019

Fastrak Crates:
1. Easton Fortner
2. Bo Rose

Ohio Valley Speedway
August 3, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Zach Hill
(No other results available)

Hill scored his first feature victory.

I-77 Speedway
August 2, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Tyler Evans
2. Zach Hill
3. Chris Carpenter
4. Kody Frame
5. Cody Walker

Zach Milbee won the Limited Late Model feature.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
August 17, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Eddie Kirchoff
2. Hank Berry
3. Teresa Schuler

Gillette Thunder Speedway
August 3, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Teresa Schuler
(No other results available)

Manitoba

Red River Co-op Speedway
August 15, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Kevin Sexton
2. Shane Edginton
3. Mike Balcaen
4. Ryan Kereluk
5. Rick Fawcett

Red River Co-op Speedway
August 8, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Shane Edginton
2. Deven VanHouse
3. Kevin Sexton
4. Shane Holden
5. RIck Fawcett

Ontario

Southern Ontario Motor Speedway
August 17, 2019

DIRTcar Supers:
1. C.J. Field
2. Jake Hooker
3. Brad Bloomfield
4. John Pinsonneault
5. Brad Simpson

Brighton Speedway
August 10, 2019

RUSH Crates:
1. Andrew Hennessy
2. Charlie Sandercock
3. Caley Weese
4. Andy Mayhew
5. Robbie Wilson

Hennesy, who led teammate Charlie Sandercock all 30 laps, also won the modified feature.

Humberstone Speedway
August 4, 2019

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Rob Pietz
3. Sam Pennacchio
4. David Pangrazio
5. Tim Gillespie

Brighton Speedway
August 3, 2019

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Brandon Mowat
3. Adam Nayler
4. Phil Potts
5. Austin King

Sandercock overtook Mowat on the 19th lap and notched his seventh victory.

Southern Ontario Motor Speedway
August 3, 2019

DIRTcar Supers:
1. Dale Glassford
2. Jake Hooker
3. Jim Dale Jr.
4. C.J. Field
5. Tim Mackenzie

Saskatchewan

Estevan Motor Speedway
August 2, 2019

WISSOTA Late Models:
1. Aaron Turnbull
2. Mike Balcaen
3. Dave Smith
4. Matt Gerlach-Smith
5. Hank Berry

The fifth-starting Turnbull won the Can Am Western miniseries event, earning $2,000.

Search for results

advertisement
Sponsor 263
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728