Login |
forgot?
Watch LIVE at | Events | FAQ | Archives
Sponsor 340
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 1, 2023
  1. Jeffery Cooper
  2. Taylor Jarvis
  3. Joey Moxley
  4. Benny Boudreaux
  5. Kevin Mitchell
East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Ricky Culpepper
  2. Jake Traylor
  3. Joey Thomas
  4. Kevin Knotts
  5. Rodgerick Dykes

Jake Traylor won the 602 Crate Late Model feature.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Bryson Mitchell
  2. Braden Mitchell
  3. Bill Mahan
  4. Michael Luna
  5. Haden Duncan

Seth McCormack won the Crate Late Model feature.

Deep South Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 30, 2023
  1. Dale Lucas
  2. Keith House
  3. Donald Fredrickson II
  4. Jeremiah Joyner
  5. Johnny Foster
North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 30, 2023
  1. Cruz Wallace
  2. Dillard Hatchett
  3. Logan McClanahan
  4. Logan Bradford
  5. Eli Brewer
Buckshot Speedway
American All-Star Series presented by PPM
June 24, 2023
  1. Colton Leyendecker
  2. Josh Dietz
  3. Jesse Lowe
  4. Grayson Brewer
  5. Kyle Smith Jr.
  6. Seth McCormack
  7. Willie McElhiney
  8. Steven Jernigan
  9. Landon McElroy
  10. Austin Franklin

Leyendecker inherited $3,000 for his Peach Classic victory on the American All-Star Series. ... Cruz Skinner crossed the finish line first but was disqualified for weighing in too light after the race (apparent fourth-place finisher Bill Mahan was disqualified for the same reason). ... Ten of 17 starters completed 40 laps.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Frank Wilson
  2. Josh Huss
  3. Isaiah Day
  4. Parker Bell
  5. Bailey Martin

Dale Lucas won the 602 Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Ryan Wilson
  2. Tim Roszell
  3. Brad Berry
  4. Caleb Coan
  5. Lucas Burns

Jonethan Chapman won the Limited Late Model feature. ... T. J. Brittain (604) and Derek Stewart (602) won Crate Late Model features.

North Alabama Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Robert Moore
  2. Jake Elam
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Josh Lucas
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Mark Bangs
  2. Name unavailable
  3. Matthew Brocato
  4. D.J. Hayes
  5. Nickey Odell

The results sheet listed Chase Oliver was disqualified, but race director Clay Smith told DirtonDirt.com that Oliver wasn't penalized. ... Kasey Hall won the Crate Late Model feature over Keivn Hale. ... Super Late Models chase a $5,000-to-win purse on July 1 for the 16th annual Firecracker 50.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Seth McCormack
  2. Willie McElhiney
  3. Blake Ray
  4. Greg Wilhite
  5. Justin Jacobs

Dustin Harris won the 602 Crate Late Model feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Patrick Taylor
Tri-County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 23, 2023
  1. Trent McLeod
  2. JC Wilson
  3. Dale Lucas
  4. Brent Cartwright
  5. Isaiah Day
Fort Payne Motor Speedway
United Championship Racing Alliance
June 17, 2023
  1. J.T. Seawright
  2. Dylan Perry
  3. Colton Leyendecker
  4. Kasey Hall
  5. Brian Qualls
  6. Jason Morris
  7. Logan Morgan
  8. Kenny Kizzar
  9. Brent Rhodes
  10. Thomas Willoughby

Seawright earned $2,500 in the UCRA main event. ... The event drew 17 cars. ... UCRA heads to Sugar Creek Raceway in Blue Ridge, Ga., for a $3,000 event on July 1.

Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Landon Bagby
  2. Jonathon Chapman
  3. Garrett Glass
  4. Rod Carroll
  5. Dustin Stewart

Ryan Colby (604) and Adam Cummings (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Dana Eiland
  2. Ricky Culpepper
  3. Jake Traylor
  4. Kevin Knotts
  5. Kyle Knotts

Sam Moore won the 602 Crate Late Model feature.

Hollis Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Andrew Moody
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 16, 2023
  1. Greg Wilhite
  2. Bryant Marsh
  3. Justin McRee
  4. Dusty Quillen
  5. Mark Jones

Cruz Wallace won the 602 Crate Late Model feature over a 14-car field.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Brent Cartwright

Zack Graham won the second of twin features. ... The weekend was set to be Southern Thunder sanctioned, but that fell through.

Talladega Short Track
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Dalton Cook
  2. Tim Roszell
  3. Dillon Tidmore
  4. Douglas Stewart
  5. Ryan Wilson

The division drew nine cars. ... Bubba Lackey won the five-car Limited Late Model feature. ... Adam Gauldin (604) and Adam Cummings (602) won Crate Late Model features.

East Alabama Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Brandon McDaniel
  2. Allen McConnell
  3. Dalton Hood
  4. Holden Nowell
  5. Shane Stodghill
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Jarrett Jones
Hollis Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Eddie Holder
Fort Payne Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. D.J. Hayes
  2. Richard Smith
  3. John Clark
  4. Cody Hughes
  5. Mark Bangs

Brent Rhodes won the Crate Late Model feature.

Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 9, 2023
  1. Grayson Brewer
  2. Justin Jacobs
  3. Dan White
  4. Haden Duncan
  5. Dillon Crim

Crim was disqualified from the five-car field.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 8, 2023
  1. Braden Mitchell
  2. Bryson Mitchell
  3. Grayson Brewer

Cruz Wallace won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Darren Joyner
  2. Josh Huss
  3. D.G. Hawkins
  4. Kevin Maher
  5. Parker Bell
Talladega Short Track
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Garrett Glass
  2. Oliver Gentry
  3. Rod Carroll
  4. Lee Burdette
  5. Blake Hood

Glass won on the undercard of Cory Hedgecock's $10,000 Crate Racin' USA victory. ... Adam Cummings won the 602 Crate Late Model feature.

North Alabama Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Bryson Mitchell
  2. Todd Clemmons
  3. Blake Ray
  4. Braden Mitchell
  5. Greg Wilhite

Billy Flannagan won the 602 Crate feature.

Buckshot Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Seth McCormack
Thunder Valley Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Josh Lucas
Hollis Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Andrew Moody
Moulton Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 2, 2023
  1. Ray Alexander
  2. Greg Wilhite
  3. Dan White
  4. Justin Jacobs
  5. Morgen Lambert

Logan McClanahan won the 602 Crate feature.

Arkansas

Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Travis Ashley
  2. Brian Woodard
  3. Scott Tracer
  4. Josh Goatcher
  5. Mark Byram
Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Jason Henry
  2. Brandon Poppenheimer
  3. Ryan Colby
  4. Henry Gustavus
  5. Kaylee Bryson

Open-wheel standout Kaylee Bryson was fifth in her Late Model debut in subbing for Dale Howard.

Batesville Motor Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
June 24, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Jeremy Tharp
  3. Preston Farmer
  4. Joe Long
  5. Michael King
  6. Wesley Hamilton
  7. Ben Waggoner
  8. Eddie Hoyer
  9. Peyton Foster
  10. Gavin Jordan

The sixth-starting Petty, of Cabot, Ark., earned $1,000 for his Titan Legends Late Model Series victory. ... He has two victories this season and a series-high five for his career. ... Runner-up Jeremy Tharp led the first 10 laps before Petty took command at the 3/8-mile oval. ... Joe Long rallied from 10th to finish fourth. ... Ashton Wilkey crossed the line second but was disqualiied. ... Next up for the series is July 7's Fowler Blankenship Memorial, a $3,023-to-win event at Centerville (Ark.) Speedway.

Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 24, 2023
  1. Shane Stephens
  2. Brandon Poppenheimer
  3. Henry Gustavus
  4. Mike Carr
  5. Lane Carr
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Brian Woodard
  2. Kyle Downs
  3. Scott Tracer
  4. Mark Nichols
  5. Bobby Allen
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Mike Carr
  2. Brian Woodard
  3. Lane Carr
  4. Mark Byram
  5. Scott Tracer

Ralying from the tail, Carr topped an 11-car field. ... Gavin Jordan was among two scratches.

Batesville Motor Speedway
Titan Legends Series presented by SuperClean
June 3, 2023
  1. Chandler Petty
  2. Steven Crocker
  3. Ashton Wilkey
  4. Jeremy Tharp
  5. Eddie Hoyer
  6. Geoff Aitken
  7. Derrick Nichols
  8. Preston Farmer
  9. Mike Carr
  10. Michael King

Petty, of Cabot, Ark., notched his series-leading fourth career Legends tour victory. ... The winner started outside the front row and led all 25 laps. ... Petty took the checkers 2.343 seconds ahead of runner-up Steven Crocker. ... Modified regular Ashton Wilkey started on the pole and ended up third. ... Derrick Nichols rallied from 14th to seventh. ... Next up for the series is a June 10 visit to Plumerville's Central Arkansas Motor Speedway.

Riverside Int'l Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Nathan Brown
  2. Brandon Poppenheimer
  3. Henry Gustavus
  4. Troy Dow
  5. Benny Guy
Crowley's Ridge Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Kyle Downs
  2. Brian Woodard
  3. Scott Tracer
  4. Jeff Jordan
  5. Mark Byram

California

Antioch Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Matt Micheli
  2. Dan Brown Jr.
  3. Clark Guglielmoni
  4. Rod Oliver
  5. Chester Kniss

Micheli's victory came on Soares Memorial night.

Colorado

El Paso County Raceway
High Plains Late Model Series
June 24, 2023
  1. Scott Lewis
  2. Kelly Yutterman
  3. Chris Hoff
  4. Greg Sharpe
  5. Max Quint
  6. Kyle Clough
  7. Maria Hankins
  8. James Young
  9. Cherokee Dillin
  10. Layne Bellm

Lewis, of North Glenn, Colo., notched his first High Plains Series victory of the season and sixth of his career. ... He earned $1,000 in leading all 22 laps. ... Kelly Yutterman finished second in his first series start. ... Chris Hoff rallied from his 14th starting spot to land on the podium. ... Nine drivers were rnning at the finish. ... Randy Hoff scratched from the 15-car field.

Delaware

Delaware International Speedway
RUSH Crates
June 30, 2023
  1. Trevor Collins
  2. Matt Hill
  3. Donald Lingo Jr.
  4. Joe Warren
  5. Derek Magee

Collins overtook Hill and led the final six laps of the 10-car feature.

Georgetown Speedway
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Matt Hill
  2. Trevor Collins
  3. Derek Magee
  4. Jerry Barker
  5. David Smith

Florida

Southern Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Bud Thompson
  2. Tyler Allen
  3. Ryan Worsham
  4. Ricky Gilmore
  5. Dakota Fox
Northwest Florida Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. JC Wilson
All-Tech Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. David Showers Jr.
  2. Nick Johnson
  3. Bubba Roling
  4. Kyle Bridges
  5. Derike Bennett

Showers took the checkers 4.727 seconds ahead of Johnson. ... Third-finishing Bubba Roling also won the 602 Crate Late Model feature.

Georgia

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Trae Kirk
  2. Ken Lampp
  3. Gus Simpson
Senoia Raceway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Cruz Skinner
  2. Austin Horton
  3. Jimmy Thomas
  4. Matt Dooley
  5. Ryan Ray

Skinner won on the undercard of the Ultimate Southeast-Hunt the Front victory for Jimmy Owens. ... Brandon McDaniel won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
June 24, 2023
  1. Colby Darda
  2. Pearson Lee Williams
  3. Jordy Nipper
  4. Austin Horton
  5. Ty Ellis
  6. Ethan Hunter
  7. Taylor Puckett
  8. Dusty Jones
  9. Drew Collins
  10. Jason Manley

The fourth-starting Darda, of LaGrange, Ga., earned $3,000. ... Fifteen of 24 starters completed 30 laps. ... Brandon McDaniel won the night's 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Chris Woods
  2. Rod Roberts
  3. Ken Lampp
  4. Will Harris
  5. Tyler Wood
Golden Isles Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Cole Exum
  2. Bubba Roling
  3. Phil Pittman
  4. Scott Waters
  5. Kale Van Sickle
Cochran Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 24, 2023
  1. Caleb Gay
  2. Josh Lanford
  3. Tim Dixon
  4. Allen Styck
  5. Matthew Taylor

Cameron Tribble won the 602 Crate Late Model feature.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Dale Timms
Swainsboro Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Bob Robertson
  2. Dustin Watkins
  3. Matt Henderson
  4. Landon Mathews
  5. Cole Exum

Robertson pocketed $2,500.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Logan Stinchcomb
  2. Ken Lampp
  3. Joe Yarbrough
  4. Gus Simpson
Lavonia Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Bubba Russell
  2. Drew Benfield
  3. John Howard
  4. Charlie Walker
  5. Deano Long

Russell won the 15-car feature from the pole. ... Parrison Simmons was disqualified. ... Frankie Beard won the 602 Crate Late Model feature.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Randy Dillard
  2. Ethan Hunter
  3. Danny Ledford
  4. Tucker Anderson
  5. Jason Deal

Ronnie Johnson (604) and Bobby Elkins (602) won Crate Late Model features.

Waycross Motor Speedway
Southern Clash Late Models
June 10, 2023
  1. Kyle Van Sickle
  2. Jim Rogers
  3. Scott Johnson
  4. Johnny Collins
  5. Cole Exum
  6. Bo Allen
  7. Dylan Browning
  8. Blake Mosley
  9. Tracy Jorgenson
  10. Chad Tuten

Finishing 2.247 seconds ahead of Rogers, Van Sickle, of Jacksonville, Fla., led all 30 laps from the pole for a $2,500 payday. … The Summer Sizzle, a make-up for a June 3 rainout, drew 11 cars. … Van Sickle was the fast qualifier. … Cole Exum win the Limited/602 feature.

Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Joey Armistead
  2. Jordy Nipper
  3. Bailey Williams
  4. Glenn Morris
  5. Lamar Haygood

Cody Haskins (604) and Payton Stevenson (602) won Crate Late Model features.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Josh Walker
  2. Casey Turman
  3. John Ownbey
  4. Colby Kilgore
  5. Chris Jones

Jeff Smith (604) and Cade Brookshire (602) won Crate Late Model features.

Sugar Creek Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Colton Berrong
  2. Jonathan Cope
  3. Kevin Fisher
  4. Bobby Elkins
  5. Cooper Twiggs
Sugar Creek Raceway
Topless Outlaw Dirt Racing Series
June 3, 2023
  1. Jason Manley
  2. Jadon Frame
  3. Drew Collins
  4. Chase King
  5. Jordon Horton
  6. Jason Deal
  7. Jason Trammell
  8. Ruben Mayfield
  9. Ronnie Johnson
  10. Dante Curtis

The sixth-starting Manley, of Loudon, Tenn., earned $3,000 for his second career Topless Outlaw Series victory. ... He took the lead on the 23rd of 40 laps. ... Eighth-starting Jadon Frame finish 0.283 of a second behind at the checkers. ... Jason Trammell led the first 11 laps and Drew Collins led 12-22 before Manley took over. ... Collins ended up third and Trammel was seventh. ... Jason Deal started 14th and finished sixth. ... Eleven drivers completed 40 laps and 16 of 21 were running at the finish. ... Colton Berrong won the night's 602 Crate Late Model feature.

Toccoa Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Drew Benfield
  2. John Howard
  3. Brett Shook
  4. David Conley
  5. Bubba Russell

Frankie Beard won the 602 Crate Late Model feature.

Winder-Barrow Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Chris Woods
  2. Dink McKeehan
  3. Ken Lampp
  4. Alex Yarbrough
  5. Will Harris
Senoia Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Glenn Morris
  2. Mark Page
  3. Zach Leonhardi
  4. Taylor Puckett
  5. Jamie Maurice

Blant Duke won the 602 Crate Late Model feature.

North Georgia Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Colby Kilgore
  2. Hayden Ownbey
  3. Josh Walker
  4. Ethan Hunter
  5. Landon Gentry

Kilgore topped an 18-car field. ... Cass Fowler won the 602 Crate Late Model feature.

Iowa

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
July 1, 2023
  1. Nick Marolf
  2. Evan Miller
  3. C.J. Horn
  4. Steve Johnson
Crawford County Speedway
IMCA Late Models
June 30, 2023
  1. Cade Richards
  2. Drew Baker
  3. Kale Kosiski
  4. Robbie Jorgensen
  5. Nick Deal

Richards, an 18-year-old from Lincoln, Neb., nabbed his first Late Model victory in his eighth career start.

Shelby County Speedway
IMCA Late Models
June 24, 2023
  1. Blake Anderson
  2. A.J. Jorgensen
  3. Zach Zeitner
  4. Sterling Perkins
  5. Drew Baker
Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
June 24, 2023
  1. Bryce Garnhart
  2. Dalton Simonsen
  3. C.J. Horn
  4. Scott Olson
  5. Andy Nezworski

Garnhart came from his ninth starting spot to win.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 23, 2023
  1. Denny Woodworth
  2. Nick Marolf
  3. Tommy Elston
  4. Jeff Guengerich
34 Raceway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Matt Strassheim
  2. Jay Johnson
  3. C.J. Horn
  4. Bryan Klein
  5. Jesse Bodin

Strassheim's victory was his first since Aug. 7, 2020, at Lee County Speedway in Donnellson, Iowa.

Maquoketa Speedway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Logan Duffy
  2. Bryce Garnhart
  3. Dalton Simonsen
  4. Don Pataska
  5. Justin Kay
Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 16, 2023
  1. Matt Ryan
  2. Chuck Hanna
  3. Andy Nezworski
  4. Nathan Balensiefen
  5. Joe Beal

Justin Kay was leading with two laps remaining when he had a flat tire, hnading the lead to Matt Ryan. ... Chuck Hanna led the first 15 laps and finished second.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
June 16, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. A.J. Jorgensen
  3. Kale Kosiski
  4. Cade Richards
  5. Chase Osborne
Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 16, 2023
  1. Jason Oenning
  2. Jeremy Pundt
  3. Mark Burgtorf
  4. Denny Woodworth
  5. Tommy Elston

Oenning, driving Denny Woodworth's backup car, nabbed his second career feature victory.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
June 11, 2023
  1. Eric Pollard
  2. Ron Klein
  3. Jeremiah Hurst
  4. Luke Merfeld
  5. Gary Webb

Pollard took the lead from Klein with five laps remaining in the 25-lap event.

Benton County Speedway
Premier Racing Organization Late Model Tour
June 11, 2023
  1. Corey Dripps
  2. Logan Duffy
  3. T.J. Fortmann
  4. Nick Marolf
  5. Bobby Hansen
  6. Gabe Umbarger
  7. Chase Brunscheen
  8. Greg Kastli
  9. Rusty Patterson
  10. Jenna Johnson

Dripps, of Reinbeck, Iowa, took the lead on lap 12 and never looked back, pacing the final 14 circuits and topping Sunday's 10-car field to win the inaugural series race, collecting $1,500. ... Logan Duffy led the first 11 laps before being overtaken by Dripps and finished 0.564 of a second back. ... Nick Marolf and Gabe Umbarger each advanced two positions. ... Chase Brunscheen gained three spots and finished seventh. ... Sunday's feature lasted seven minutes, with all 10 starters completing 25 laps. ... Duffy won the heat.

Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
June 10, 2023
  1. Logan Duffy
  2. Sean Johnson
  3. Brandon Davis
  4. Scott Welsh
  5. Greg Kastli

The track stuck out a rain delay to complete the program.

Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 9, 2023
  1. Justin Kann
  2. Andy Nezworski
  3. Chuck Hanna
  4. Nathan Balensiefen
  5. Matt Ryan

The 10th-starting Kay notched his fourth victory of 2023 at Davenport. ... Balensiefen notched his first top-five in IMCA Late Model action.

Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 9, 2023
  1. Sam Halstead
  2. Nick Marolf
  3. Jay Johnson
  4. Denny Woodworth
  5. Mark Burgtorf

Halstead won the 15-car feature from the pole.

Dubuque Speedway
IMCA Late Models
June 4, 2023
  1. Luke Merfeld
  2. Joel Callahan
  3. Eric Pollard
  4. Gary Webb
  5. Jaden Fryer

Pollard advanced seven positions in finishing third. ... Sixteen Late Models entered the night's action but Bobby Hansen scratched from the feature.

34 Raceway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Nick Marolf
  2. C.J. Horn
  3. Ed Hollenbeck
  4. Jay Johnson
  5. Bryan Klein
Shelby County Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Sterling Perkins
  3. Jake Bridge
  4. Zach Zeitner
  5. Micah Brown
Independence Motor Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Curt Martin
  2. Sean Johnson
  3. Eric Pollard
  4. Colton Leal
  5. Jerod Ballhagen
Davenport Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Andy Nezworski
  2. Joe Beal
  3. Mike Goben
  4. Chris Lawrence
  5. Bryce Garnhart

Nezworski rallied from his 10th starting spot, taking the lead just past halfway.

Crawford County Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Zach Zeitner
  2. Jake Bridge
  3. A.J. Jorgensen
  4. Robbie Jorgensen
  5. Jake Jorgensen
Lee County Speedway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Jason Oenning
  2. Jeremy Pundt
  3. Tommy Elston
  4. Denny Woodworth
  5. Ray Raker

Racing on his birthday and winning his first Late Model feature, Oenning topped the 14-car field from his sixth starting spot. ... The 49-year-old Oenning, of Ursa, Ill., has been on racer Denny Woodworth's crew for 32 years. ... Ed Hollenbeck led early with Ray Raker grabbing the point on lap eight. ... Oenning overtook Raker on a lap-15 restart.

Illinois

Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Corey Trump
  3. Mike Lofgren
  4. Danny Deutsch
  5. Josh Breese
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Corey Trump
  3. Mike Lofgren
  4. Danny Deutsch
  5. Josh Breese
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 30, 2023
  1. Mike Spatola
  2. Chase Osterhoff
  3. Amber Crouch
  4. Ben Kirchner
  5. Billy Knippenberg
East Moline Speedway
IMCA Late Models
June 25, 2023
  1. Justin Kay
  2. Mike Goben
  3. Brandt Cole
  4. Brian Harris
  5. Gary Webb
Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. McKay Wenger
  2. Ryan Unzicker
  3. Rich Bell
  4. Todd Bennett
  5. Carson Brown
  6. Billy Hough
  7. Daniel Adam
  8. Jason Wagner
  9. Dale Markham
  10. Donny Walden

McKay earned a $3,500 FALS Cup victory. ... Carson Brown, the Marlar Delk Racing development driver, started 12th and finished fifth in his Fairbury debut.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Roger Rebholz
  2. Colby Sheppard
  3. Jake Little
  4. Greg Kimmons
  5. Brandon Sweitzer
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 24, 2023
  1. Braden Bilger
  2. Jeff Dotzert
  3. Collin Rutledge
  4. Cody Maguire
  5. Dane Arvin

The event came two days after Spoon River was forced to cancel its DIRTcar Summer Nationals because its water trucks were inoperable.

Red Hill Raceway
DIRTcar Crates
June 24, 2023
  1. Kyle McMahon
  2. Blaze Burwell
  3. Devin McLean
  4. Morgan Staggs
  5. T.J. Sawner
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Curtis Eller
  2. Colby Eller
  3. Jammie Wilson
  4. Anthony Tucker
  5. Nathan Spain
Sycamore Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Greg Cantrell
  2. Toby Kuntzelman
  3. Josh Breese
  4. Corey Trump
  5. Danny Deutsch
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 23, 2023
  1. Chad Osterhoff
  2. Chase Osterhoff
  3. Matt Hammond
  4. Amber Crouch
  5. Gary Schalmo
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 23, 2023
  1. Steve Sheppard Jr.
  2. Donny Walden
  3. Kevin Weaver
  4. Roben Huffman
  5. Colton Billington

Sheppard won for the second straight week. ... Devin McLean won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
June 18, 2023
  1. Jason Perry
  2. Tommy Elston
  3. Jamie Wilson
  4. Sam Halstead
  5. Jason Oenning
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 17, 2023
  1. Ian Logan
  2. Derrick Carlson
  3. Cody Maguire
  4. Jeff Dotzert
  5. Derek Smith
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Colby Eller
  3. Josh Jackson
  4. Steve Johnson III
  5. James Jarred
Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 16, 2023
  1. Steve Sheppard Jr.
  2. Taylor Scheffler
  3. Logan Moody
  4. Kevin Weaver
  5. Jake Little

Sheppard, the father of four-time World of Outlaws Case Late Model Series champion Brandon Sheppard, scored his first Super Late Model victory since April 11, 2014, at Jacksonville (Ill.) Raceway in Midwest Big 10 Series action. ... It was his first Farmer City victory since 2009. ... The event drew 19 Super Late Models. ... Dakota Ewing won the Crate Late Model feature.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 15, 2023
  1. Austin McCarty
  2. Chad Osterhoff
  3. Amber Crouch
  4. Gary Schalmo
  5. Ben Kirchner

McCarty won on the undercard of Brian Shirley's DIRTcar Summer Nationals victory.

Adams County Speedway
DIRTcar Supers
June 11, 2023
  1. Sam Halstead
  2. Jamie Wilson
  3. Denny Woodworth
  4. Jason Perry
  5. Tommy Elston

Halstead notched his second victory of the weekend. ... He won two nights earlier at Lee County Speedway in Donnellson, Iowa.

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Chase Osterhoff
  2. Todd Bennett
  3. Colby Sheppard
  4. Roben Huffman
  5. Russ Adams

The division drew 21 cars. ... Osterhoff led the final 10 laps. ... Roger Rebholz led 20 laps but retired. ... New Zealand racer Mick Quin was ninth and Swiss native Thomas Hunziker was 14th. Both are likely DIRTcar Summer Nationals competitors this month in Illinois. Peoria hosts the tour's June 14 opener.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Mike Spatola
  2. Donny Walden
  3. Dona Marcoullier
  4. Scott Schmitt
  5. Hunt Gossum

Spatola earned $2,500 in the Pappy and Bob Allen Memorial. ...Spatola and McKay Wenger tussled with slide jobs with Wenger eventally being knocked from contention. ... "He didn't show me any respect a couple of weeks ago, so he should have known that banzai slider wasn't going to get any respect back," Spatola said. "I didn't wreck him intentionally, but I definitely didn't give him any room."

Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 10, 2023
  1. Brad Denney
  2. Cody Maguire
  3. Ian Logan
  4. Collin Rutledge
  5. Michael Maestas

Denney, who topped a six-car field, notched his 300th career feature victory at the Banner, Ill., oval. ... The 14-time track champion and track promoter has won in the street stock, modified, Limited Late Model and Crate Late Model divisions at Spoon River.

Macon Speedway
DIRTcar Crates
June 10, 2023
  1. Braden Johnson
  2. Curtis Eller
  3. Ryan Miller
  4. Brandon Miller
  5. Derek Smith
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Anthony Tucker
  3. Josh Jackson
  4. Nathan Spain
  5. Chase Wilson
Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 9, 2023
  1. Ben Kirchner
  2. Austin McCarty
  3. Matt Hammond
  4. Chase Osterhoff
  5. Dan Kuhn

Kirchner won by 1.860 seconds over McCarty.

Brownstown Bullring
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Brian Diveley
  2. Michael Kloos
  3. Rusty Griffaw
  4. Daryn Klein
  5. Kyle Hammer

Diveley led 25 laps from his pole position. ... Diveley's victory was his first in the Super Late Model division since an Aug. 15, 2015, triumph at Highland (Ill.) Speedway.

Farmer City Raceway
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Mike Spatola
  2. Kevin Weaver
  3. McKay Wenger
  4. Spencer Diercks
  5. Donny Walden

The pole-starting Spatola won the 15-car feature. ... Timmy Dick won the Crate Late Model feature.

Adams County Speedway
DIRTcar Crates
June 4, 2023
  1. Jason Perry
  2. Tommy Elston
  3. Braden Bilger
  4. Mark Burgtorf
  5. Darin Weisinger

Perry won by a 2.034-second margin.

Fairbury Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Mike Spatola
  2. McKay Wenger
  3. Kevin Weaver
  4. Rich Bell
  5. Donny Walden

Spatola turned back an early challenge from Wenger en route to a $2,500 FALS Cup victory. ... "We needed this win worse than probably I have ever needed a win," Spatola said. "It's great that we could get the win on our sponsor's night. That was vintage FALS there. To me it takes more finesse driving on that track then the slickest track in the world. You're in a hole and you have to be wide open. If you're in a slick spot, you're going to the backpedaling quick."

Peoria Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Myles Moos
  2. Todd Bennett
  3. Roger Rebholz
  4. Joseph Hughs
  5. Ryan Miller
Spoon River Speedway
DIRTcar Crates
June 3, 2023
  1. Devin McLean
  2. Cody Maguire
  3. Jeff Dotzert
  4. Colby Sheppard
  5. Michael Maestas
Highland Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Michael Kloos
  2. Rusty Griffaw
  3. Dan Jacober
  4. Todd Rehg
  5. Daryn Klein
Charleston Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Jammie Wilson
  2. Josh Jackson
  3. Anthony Tucker
  4. Chase Wilson
  5. Colby Eller
Sycamore Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Jaden Fryer
  2. Brad Stewart
  3. Greg Cantrell
  4. Titus Sneed
  5. Dan White

Greg Cantrell won the Limited Late Model feature.

Kankakee County Speedway
DIRTcar Crates
June 2, 2023
  1. Jose Parga
  2. Devin McLean
  3. Matt Hammond
  4. Chase Osterhoff
  5. Torin Mettille

Parga collected a $2,000 payday.

Farmer City Raceway
DIRTcar Crates
June 1, 2023
  1. Jose Parga
  2. Devin McLean
  3. Blaise Baker
  4. Timmy Dick
  5. Ryan Miller

Parga's victory came on the undercard of Bobby Pierce's World of Outlaws Case Late Model Series triumph.

Indiana

Brownstown Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Kent Robinson
  2. David Webb
  3. Jared Bailey
  4. Chad Stapleton
  5. Tyler Collins

Robinson earned a $2,500 victory. ... Robinson led early before David Webb slipped by midrace. Robinson regained the lead with seven laps remaining in the 25-lapper. ... The event drew 20 cars. ... Devin Gilpin scratched from the feature lineup. ... Chad Stapleton won the Crate Late Model feature.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
June 17, 2023
  1. Chad Stapleton
  2. Jordan Wever
  3. Britan Godsey
  4. Tyler Neal
  5. Tyler Cain

The fourth-starting Stapleton topped the polesitting Wever.

Paragon Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. Tyler Neal

Neal won the Dave Peeden Memorial and $2,000.

Brownstown Speedway
Indiana Crate Late Model Series
June 3, 2023
  1. Jordan Wever
  2. Tyler Neal
  3. Alan Magner
  4. Chad Stapleton
  5. Steve Peeden

Wever led 25 caution-free laps.

Kansas

Dodge City Raceway Park
High Plains Late Model Series
June 16, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Cale Osborn
  3. Lyndon Bolt
  4. Dustin Bolster
  5. Delbert Smith
  6. Dan Smith
  7. Troy Bynum
  8. Mike Petersilie
  9. Mike Jensen
  10. Brady Balderston

Hughes, of Enid, Okla., earned $1,000 on preliminary night of the Dave Garmann Memorial weekend. ... Hughes notched his first career High Plains victory. ... Starting outside the front row, Hughes lost the lead to polesitter Lyndon Bolt on laps 6-9 but regained the point on the 10th lap and won the 20-lapper. ... Fifteen drivers completed 20 laps. ... June 17's weekend finale pays $4,000-to-win. ... The weekend honors the two-time Colorado Late Model Association champ who died in 2019.

81 Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 10, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Jacob Magee
  3. Brett Hansen
  4. Damian Patocka
  5. Eli Ross
  6. Dan Smith
  7. Adam Popp
  8. Brad Fortney
  9. Gary Lowe
  10. Joe Jackson

Hughes finished 4.901 seconds ahead of Magee. … Winning at Humboldt (Kan.) Speedway on Friday as well, Huges, of Enid, Okla., swept the Complete Well Testing Sooner Series weekend. … It was the series-leading 34th career Sooner win for Hughes, who led all 25 laps from the pole, notching his fourth victory of the season and his third straight. … Saturday's feature, a race that drew 24 entries, lasted 26 minutes, with six drivers completing all 25 laps. ... Heat winners were Hughes, Patocka and Eddie Tidwell.

Humboldt Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 9, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Jim Body
  3. Joe Gorby
  4. Jacob Magee
  5. Dan Snyder
  6. Dustin Bolster
  7. Brett Hansen
  8. Delbert Smith
  9. Brad Fortney
  10. Richard Shepler

Hughes, of Enid, Okla., took the lead with four laps remaining and finished 1.408 seconds ahead of Body. ... It was the series-leading 33-career Sooner win for Hughes, who started fifth in the 24-car field. ... Magee gained eight positions after starting 12th. … Adrien Hickman II started 23rd and finished 11th. … 17 cars finished. … Hughes, Gorby and Body were heat winners.

Kentucky

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Dustin Linville
  2. Skylar Marlar
  3. Collin Watson
  4. Jason George
  5. Logan Walls
  6. William Blankenship
  7. Lenny Bates
  8. Kobe Gallion
  9. Wyatt Boyd
  10. Harold Finley

Starting outside the front row, Linville, of Bryantsville, Ky., topped a 14-car field for a $3,500 payday. ... He took the checkers two seconds ahead of Skylar Marlar. ... June 30's tuneup winner William Blankenship finished sixth. ... Tail-starting Lenny Bates finished seventh. ... William Carkuff was disqualified after crossing the finish line 10th. ... Matthew Smith broke the track record with a 12.546-second lap (Justin Smith's previous mark was 12.902).

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Brandon Fouts
  2. Josh Hall
  3. Shannon Thornsberry
  4. Allen Turner II
  5. Chris Shelton

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 30, 2023
  1. William Blankenship
  2. Logan Walls
  3. Jason George
  4. Kobe Gallion
  5. Gary Swafford

Blankenship earned $1,200. ... July 1's event puts a $3,500 payday on the line for 604 Crates.

Florence Speedway
Steel Block Late Model Series
June 24, 2023
  1. Zach Milbee
  2. Pete Crum
  3. Brad Rickels
  4. Ethan Toedter
  5. Joe Brewer
  6. Matt Melvin
  7. Corey DeLancey
  8. Travis Carr
  9. Brandon Brown
  10. Brad Eitniear

The sixth-starting Milbee, of Poca, W.Va., notched his second SBLMS victory of the season and 12th of his career. ... Milbee took the checkers 0.673 of a second ahead of runner-up Pete Crum. ... Local racer Brad Rickels improved seven positions to finish 10th. ... A dozen drivers completed 25 laps as the series made its debut at the half-mile oval in northern Kentucky.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Avery Taylor
  3. Shawn Martin
  4. Charlie Jude II
  5. B.J. Branham
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 24, 2023
  1. A.J. Hicks
  2. Logan Walls
  3. Zane Powell
  4. Logan Kirkman
  5. Dalton Brown
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Brad Rickels
  2. Logan Kirkman
  3. Jim Couch
  4. Dustin Nobbe
  5. Joey Kramer

Rickels led all 20 laps. ... Runner-up Logan Kirkman rallied from seventh for his best career division finish.

Lake Cumberland Speedway
American All-Star Series presented by PPM
June 17, 2023
  1. Zach Sise
  2. Steve Peeden
  3. Skylar Marlar
  4. Jordan Hedger
  5. Philip Thompson
  6. Trevor Sise
  7. Jesse Lowe
  8. Roman Wesley
  9. Logan Walls
  10. William Blankenship

Polesitter Zach Sise of Knoxville, Tenn., led all 30 laps and took the checkers five-hundredths of a second ahead of runner-up Steve Peeden. ... Sise earned $3,000 for his first All-Stars victory of the season. ... Skylar Marlar stormed from outside the ninth row to finish third. ... Jeff Watson and Jordan Wesley were early retirees. ... Thirteen of 24 starters completed 30 laps.

Willard Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Shannon Thornsberry
  2. Josh Hall
  3. Shane Bailey
  4. Jacob Curnette
  5. Nicky Pennington

A.J. Hicks won the Crate Late Model feature.

Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Derek Fisher
  2. Chris Shelton Jr.
  3. C.J. Branham
  4. B.J. Branham
  5. Aaron Terrell
Windy Hollow Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Dustin Rollins
  2. Zach Dennis
  3. Cliff Tooley
  4. Brody Crawford
  5. Jamie Bosecker
Mountain Motor Complex
Unsanctioned Crates (604)
June 16, 2023
  1. Brandon Fouts
Willard Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Avery Taylor
  2. Shannon Thornsberry
  3. A.J. Hicks
  4. Lucas Crooks
  5. Derek Fisher

Taylor topped a 17-car field. ... Brandon Fouts won the Crate Late Model feature.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. William Blankenship
  2. Rod Carter Jr.
  3. Lenny Bates
  4. Jason George
  5. William Carkuff
Mudlick Valley Raceway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Kenneth Howell
  2. Larry Martin Jr.
  3. Shawn Martin
  4. Boone Salmons
  5. Junior Gee
Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. Logan Walls
  2. Steve Godsey
  3. Tommy Carlton
  4. Collin Watson
  5. Jason Wheatley
Florence Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Brad Rickels
  2. Trent Green
  3. Jim Couch
  4. Gary Rahe Jr.
  5. Billy Vaughn

Rickels ended Green's personal three-race winning streak.

Rockcastle Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Jeff Watson
  2. Logan Walls
  3. Collin Watson
  4. Jimmy Smith
  5. Shane Irvin

Watson earned $1,500 in the Crate Late Model portion of the Working Man Randy Jones Memorial.

Thunder Mountain Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 2, 2023
  1. Ace Claborn
  2. Jason Barrett
  3. Addison Cardwell
  4. Collin Watson
  5. Steve Elliott

Louisiana

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Brady Walton
  2. Brock Williams
  3. Travis Prevost
  4. Bill Gordon
  5. Cody Joiner

Walton won from his pole position.

Sabine Speedway
American Crate Late Model Series
June 9, 2023
  1. Corey Neil Jr.
  2. Patrik Daniel
  3. Dean Abbey
  4. Jeffrey Abbey
  5. David Winslett
  6. Garrett Gibson
  7. Beau Begnaud
  8. Stacy Veuleman
  9. Robbie Starnes
  10. Tim Eaves Jr.

Third-starting Neil of Bridge City, Texas, passed Daniel, the polesitter, on lap nine and led the rest of the 20-lap feature for a $1,100 payday. ... “I was just trying to be patient around the bottom,” Neil saod. (Daniel) was getting a little tight in turn four, slipping up every now and then. I knew if I could just be patient, my opportunity would come." ... Daniel finished 3.711 seconds behind at the checkers. ... Jeffrey Abbey, Dean Abbey, Neil and Begnaud won heats. ... The event drew 35 cars.

Baton Rouge Raceway
Crate Racin’ USA non-touring
June 9, 2023
  1. Chase Cooper
  2. Rob Litton
  3. Tracy Denby Jr.
  4. Brady Walton
  5. Ronnie Graham

Cooper earned $1,500 in a benefit race for local Late Model driver Luke Bennett, who is recovering from severe burns suffered in a go-kart wreck. ... The event drew 21 division entries.

Maryland

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Kyle Lear
  2. Devin Hart
  3. Justin Weaver
  4. Trent Brenneman
  5. Levi Crowl

Lear led all 20 laps. ... He notched his 25th career division victory at Hagerstown.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Barry Miller
  2. Kenny Yoder
  3. Levi Crowl
  4. Devin Hart
  5. Matt Parks

“Our car was real good tonight even on the new Hoosiers.” Miller said. “The track was excellent for as much racing as was on it and smooth like a normal Hagerstown track.” ... Kenny Yoder's runner-up finish was a career-best at Hagerstown. ... In a makeup of the June 3 rainout in the Limited Late Model division, Levi Crowl took the victory over Devin Hart, Cody Lear, Keith Koontz and Cody Kershner. ... Crowl's victory was his first at Hagerstown.

Hagerstown Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Codey Breeden
  2. Brayden Anderson
  3. Jacob Burdette
  4. Cameron Campbell
  5. Ed Pope III

Breeden led all 22 laps. ... Cameron Campbell improved nine positions. ... Rain halted the night's program after the Crate Late Model feature.

Michigan

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Scott Moenaert
  2. Shawn O'Connor
  3. Matt Schaaf
  4. Adam Friend
  5. Gerald Willette
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Mike Vandermark
  2. Derrick Hilliker
  3. Logan Nickerson
  4. Jimmy Gallagher
  5. Wade Witherspoon
Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Rich Neiser
  3. Bill Bray
  4. Derek Passenier
  5. Kyle Borgman

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Merritt Speedway
Allstar Performance Challenge Series
July 1, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Greg Gokey
  3. Travis Stemler
  4. Colin Shipley
  5. Austin Harnick
  6. Brandon Thirlby
  7. David Hilliker
  8. Rylee Knoll
  9. Cody Bauer
  10. Eric Spangler

Marcoullier topped a 28-car field to earn $2,500 for his series-leading 14th career Allstar Performance Challenge victory. ... Greg Gokey advanced four positions and finish second. ... Austin Harnick gained 10 spots and finished fifth. ... David Hilliker started 19th and finished seventh. ... Problems with the electronic scoring delayed results. ... Another $2,500-to-win event is July 2 and then a $3,000-to-win on July 3.

Tri-City Motor Speedway
Allstar Performance Challenge Series
June 30, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Eric Spangler
  3. Brandon Thirlby
  4. Chad Finley
  5. Greg Gokey
  6. Travis Stemler
  7. Ryan Lanphierd
  8. Cody Bauer
  9. Tyler Norton
  10. David Hilliker

The polesitting Marcoullier of Houghton Lake, Mich., earned $2,500 for his series-leading 13th Allstar Performance Challenge victory. ... Travis Stemler advanced four positions to finish sixth. ... The event, the first of four in a row on the miniseries during the holiday weekend, drew 28 cars. ... The miniseries runs the next three nights at Merritt Speedway in Lake City, Mich., but no purses have been announced.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Tom Sprague Jr.
  2. Rich Neiser
  3. Derek Passenier
  4. Matthew Sprague
  5. Bill Bray
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Eric Spangler
  2. Ryan Lanphierd
  3. Brandon Thirlby
  4. Dona Marcoullier
  5. Austin Harnick
Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Travis Stemler
  2. Mike Vandermark
  3. Derrick Hilliker
  4. Nick Kurtz
  5. J.C. Witherspoon
Hartford Speedway
Unsanctioned Supers
June 23, 2023
  1. J.R. Hotovy
  2. Justin White
  3. Rusty Schlenk
  4. Eric Spangler
  5. Brian Ruhlman

Hotovy earned $2,500 in winning the 14-car feature from the pole.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Rich Neiser
  2. Tom Sprague Jr.
  3. Derek Passenier
  4. Matthew Sprague
  5. Nick Kurtz

Neiser led all 25 laps. ... Runner-up Tom Sprague Jr. started seventh. ... Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Shawn O'Connor
  2. Matt Schaaf
  3. Lenny Goretski
  4. Arthur Wroubel
  5. Gerald Willette

Former NASCAR racer Ken Schrader finished second in the modified feature.

Merritt Speedway
DIRTcar Supers
June 17, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Austin Harnick
  3. Rylee Knoll
  4. Ryan Lanphierd
  5. Eric Spangler
Winston Speedway
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Rich Neiser
  3. Nick Kurtz
  4. Jacob Poel
  5. Justin Pauley

The morning after the event, Winston promoters announce it was ceasing its weekly race programs with the rest of the 2023 schedule to be re-evaluated.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 16, 2023
  1. Brandon Thirlby
  2. Derrick Hilliker
  3. Rylee Knoll
  4. Rusty Schlenk
  5. Travis Stemler

Thirlby won by a 2.287-second margin, leading all but the first two laps of the 30-lap feature.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Matthew Sprague
  2. Ryan VanderVeen
  3. Tom Sprague Jr.
  4. Derek Passenier
  5. Andy Sprague

Hometown driver Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 10, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Shawn O'Connor
  4. Matt Murawski
  5. Matt Schaaf
Merritt Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Chad Finley
  2. Eric Spangler
  3. David Hilliker
  4. Rylee Knoll
  5. Andrew Terrill

Finley started fifth in the 18-car feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Mike Vandermark
  2. Travis Stemler
  3. Derrick Hilliker
  4. Rick Gokee Jr.
  5. Jimmy Gallagher

Vandermark started fifth and topped an 18-car field, including the pole-starting Stemler.

Winston Speedway
Unsanctioned Supers
June 9, 2023
  1. Rich Neiser
  2. Nick Kurtz
  3. Bryant Johnson
  4. Bill Bray
  5. Phil Ausra

Neiser won the nine-car feature from the pole position.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Dona Marcoullier
  2. Derrick Hilliker
  3. David Hilliker
  4. Ryan Lanphierd
  5. Rylee Knoll

Marcoullier took the lead from polesitter Eric Spangler on the fifth lap. ... Spangler ended up sixth.

Thunderbird Raceway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Ryan VanderVeen
  2. Greg Gokey
  3. Nick Kurtz
  4. Rich Neiser
  5. Matthew Sprague

Jerid Bisson won the Crate Late Model feature.

Crystal Motor Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Derrick Hilliker
  2. Mike Vandermark
  3. Dillon Kohn
  4. Jimmy Gallagher
  5. J.C. Witherspoon
Silver Bullet Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Rob Westergard
  2. Scott Moenaert
  3. Matt Murawski
  4. Lenny Goretski
  5. Shawn O'Connor
Winston Speedway
Unsanctioned Supers
June 2, 2023
  1. Greg Gokey
  2. Bill Bray
  3. Rich Neiser
  4. Nick Kurtz
  5. Jacob Poel

Joe Rokos earned $1,000 for his Crate Late Model victory.

Tri-City Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 2, 2023
  1. Cody Bauer
  2. Derrick Hilliker
  3. David Hilliker
  4. Eric Spangler
  5. Ryan Lanphierd

“We’ve had some up-and-down luck so far this season with the Late Model and even on Friday night at Tri City, we had a rough start to the night. However, we managed to get things pointed in the right direction and got our first win of 2023 in our new car,” said Bauer, who plans to tackle the DIRTcar Summer Nationals.

Minnesota

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Brad Staples
  2. Kris Wilke
  3. Derek Quinn
  4. Rick Schroeder
  5. Tony Croninger
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
June 30, 2023
  1. Chuck Swenson
  2. Morgan Ward Grosz
  3. Jon Tollakson
  4. Scott Ward
  5. Matt Gilbertson
Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
June 29, 2023
  1. Kyle Peterlin
  2. Ben Heinle
  3. Jeff Massingill
  4. Kevin Burdick
  5. Kevin Carlson

Peterlin won from his eighth starting spot in the 11-car race. ... Jeff Provinzino was among retiring racers. ... Carey LePage scratched from the feature.

Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
June 23, 2023
  1. Scott Ward
  2. Jon Tollakson
  3. Blake Swenson
  4. Jordan Tollakson
  5. Jayson Good
Bemidji Speedway
WISSOTA Late Models
June 18, 2023
  1. Danny Vang
  2. Don Shaw
  3. Dave Mass
  4. Jeff Provinzino
  5. George Ledin Jr.

Vang won from the pole in the first Late Model event at Bemidji in 15 years. ... Vang earned $1,250.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Kyle Peterlin
  3. Derek Vesel
  4. Skeeter Estey
  5. Jeff Provinzino

Burdick won from the pole in maintaining a recent hot streak.

I-94 EMR Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Don Shaw
  2. Dave Mass
  3. Shawn Meyer
  4. Sam Zender
  5. Kevin Robertson

The fifth-starting Shaw won at the track he owns.

Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
June 11, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Derek Vesel
  3. Danny Vang
  4. Harry Hanson
  5. Kevin Carlson

The sixth-starting Burdick earned his second victory of the weekend. ... He also won two days earlier at Gondik Law Speedway in Superior, Wis.

Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 10, 2023
  1. Skeeter Estey
  2. Jeff Provinzino
  3. Travis Budisalovich
  4. Deven VanHouse
  5. Rick Niemi
Norman County Raceway
WISSOTA Late Models
June 8, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Dustin Strand
  3. Mitch Johnson
  4. Jason Strand
  5. Cole Schill
Hibbing Raceway
WISSOTA Late Models
June 3, 2023
  1. Jeff Provinzino
  2. Derek Vesel
  3. Kyle Peterlin
  4. Skeeter Estey
  5. Kevin Burdick
Halvor Lines Speedway
WISSOTA Late Models
June 3, 2023
  1. Derek Vesel
  2. Kevin Burdick
  3. Danny Vang
  4. Harry Hanson
  5. Lukas Koski

The fourth-starting Vesel topped a 14-car field.

Madison Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Rick Schroeder
  2. Trajan Schmidt
I-94 EMR Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Brad Staples
  2. Dave Mass
  3. Derek Quinn
  4. Tony Croninger
  5. Larry Fitzsimmons
Fiesta City Speedway
WISSOTA Late Models
June 2, 2023
  1. Jayson Good
  2. Jordan Tollakson
  3. Damin Eilers
  4. Scott Lehn
  5. Kyle Jensen

Good, a division rookie, won his second straight start.

Grand Rapids Speedway
WISSOTA Late Models
June 1, 2023
  1. Kyle Peterlin
  2. Rick Niemi
  3. Kevin Burdick
  4. Jeff Provinzino
  5. Zach Wohlers

Peterlin topped an 11-car field in the division's season opener at Grand Rapids.

Missouri

Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
July 1, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Isaac Keepper
  4. Dustin Mooneyham
  5. Tim Petty
  6. Z.D. Keepper
  7. Josh Dugan
  8. Chuck Comer
  9. Cody Nivens
  10. Derek Brown

Keeter, of Webb City, Mo., won his seventh Cash Money Series event of the season and tour-leading 28th of his career. ... Isaac Keepper (five laps) and Tim Petty (two laps) led early before Keeter took control. ... Nine drivers completed 30 laps. ... Z.D. Keepper was sixth for his first series top-10. ... Jace Parmley, one of three series winners this season, scratched from the feature lineup. ... The series is in action July 2 at Crawford County Speedway in Van Buren, Ark.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Sawyer Crigler
  2. Scott Crigler
  3. Kaleb Stolba
  4. Austin Vincent
  5. Joey Smith
Legit Speedway Park
Unsanctioned Crates (602)
June 30, 2023
  1. Brandon Baldridge
  2. Tony Anglin
  3. Tim Steinhaus
  4. Cole Murphy
  5. Luke Aitken
Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 29, 2023
  1. J.C. Morton
  2. Justin Wells
  3. Cole Wells
  4. Larry Ferrell
  5. Joe Walkenhorst

Morton also won the B-mod feature. ... "We've been really close," Morton said of Moon Brothers-owned Late Model. "We've had a bunch of seconds. I keep giving Justin a hard time to just let me win, but finally it all came together."

Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
June 27, 2023
  1. David Melloway
  2. Lane Ehlert
  3. Dylan Hoover
  4. Chad Walter
  5. Kyle Graves

Melloway extended his division points lead in winning from the third starting spot. ... Polesitter Kayden Clatt led the first nine laps and retired on the 10th lap running second. ... The Trophy Tuesday event drew 16 cars.

Central Missouri Speedway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
June 24, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Dustin Atkinson
  3. Dylan Bates
  4. Dean Wille
  5. Dustin Mooneyham
  6. Derek Brown
  7. Josh Dugan
  8. Isaac Keepper
  9. Mike Bitner
  10. Steve Potter

Keeter, of Webb City, Mo., and his sixth Cash Money tour event of the season and series-leading 28th of his career. ... He started outside the front row and led all 25 laps. ... Dustin Mooneyham rallied from his 14th starting spot to round out the top five. ... Fourteen of 16 starters were running at the finish and Glen Powell scratched from the feature lineup. ... A single caution slowed the action.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Larry Ferris
  2. J.C. Morton
  3. Tucker Cox
  4. Bryon Allison
  5. Joe Walkenhorst

Justin Wells cross the line first, but the Aurora, Mo., driver was denied his seventh victory in postrace inspection because of an infraction with the engine weight distribution. ... Ferris inherited the victory. ... Wells had inherited a victory earlier this season when Ferris was light at the scales. ... Ferris earned $1,000 with Wasoba Seed & Trucking, Reed Environmental and Dirt Track Specialist adding extra purse money.

Monett Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Noah Ames
  2. Terry Bemboom
  3. Shannon Phillips

Ames, an 18-year-old from Buffalo, Mo., in his second season of Late Model racing, scored his first feature victory.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Houston Johnson
  2. Tommy Cordray
  3. Harold Robb Jr.
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 23, 2023
  1. Dylan Bates
  2. Dustin Atkinson
  3. John Rowland
Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Scott Crigler
  2. Kaleb Stolba
  3. Cole Wells
  4. Sawyer Crigler
  5. Charlie Cole

A week after the event, the track announced apparent winner Dillon McCowan was disqualified because his tire didn't meet specifications in a postrace lab test. ... Scott Crigler inherited the $2,000 victory. ... Brandon Baldridge won Legit's 602 Crate Late Model feature.

Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
June 17, 2023
  1. Blaze Burwell
  2. Michael Kloos
  3. Todd Rehg
  4. Dave Jumper
  5. Jason Suhre

Burwell notched his first I-55 division victory.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Justin Wells
  2. J.C. Morton
  3. Tommy Cordray
  4. Joe Walkenhorst
  5. John Rowland

Wells won his 100th feature in his 2006 TNT Race Car. ... "I can't believe it," Wells said of a car he's driven since 2008. "To have this car and for it to have 100 wins, it's unbelievable.” ... Wells won by a quarter-track margin.

Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
June 16, 2023
  1. Todd McCoin
  2. Matt Becker
  3. Kayden Clatt
  4. Chase Breid
  5. Josh Newman
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 16, 2023
  1. Dustin Atkinson
  2. Dylan Bates
  3. John Rowland
  4. Jeremy Steele
  5. Steve Steele
Federated Raceway at I-55
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Dillon McCowan
  2. Jordan Bauer
  3. Daryn Klein
  4. Rickey Frankel
  5. Chad Zobrist

Making a last-lap pass, McCowan won his first Federated Auto Parts Raceway at I-55 feature.

Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
June 9, 2023
  1. Rex Berry
  2. Riley Moore
  3. Daniel Matthews
  4. Jeremy Emmons
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Dylan Bates
  2. Dustin Atkinson
  3. Isaac Keepper
  4. Cody Nivens
  5. Francisco Escamilla
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
June 9, 2023
  1. Matt Becker
  2. Kayden Clatt
  3. Todd McCoin
  4. Dylan Hoover
  5. Josh Newman
Moberly Motorsports Park
Unsanctioned Limiteds
June 6, 2023
  1. Dylan Hoover
  2. Matt Becker
  3. Kyle Graves
  4. Kayden Clatt
  5. David Melloway
Springfield Raceway
Dirt Track Bank Cash Money Super Dirt Series
June 3, 2023
  1. Mitch Keeter
  2. Derek Brown
  3. Dustin Atkinson
  4. Jim Body
  5. Isaac Keepper
  6. Dustin Mooneyham
  7. Dean Wille
  8. Jace Parmley
  9. Jim Greenway
  10. Mike Bitner

Keeter, of Webb City, Mo., won his series-leading fifth race of the season and tour-leading 27th of his career on the Cash Money circuit. ... Keeter has won all but two series events in 2023. ... He took the lead from Derek Brown on the seventh lap and led the rest of the 30-lapper. ... Brown was 2.166 seconds behind at the finish. ... Dustin Atkinson rallied from his 14th starting spot to finish third. ... Pole-starting Isaac Keepper finished fifth. ... Thirteen of 20 starters completed 30 laps.

Lucas Oil Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Justin Wells
  2. Larry Ferris
  3. J.C. Morton
  4. Cole Henson
  5. Joe Walkenhorst

Wells notched his fifth victory in six regular-season Late Model events at the track. ... Wells finished 3.4 seconds ahead of runner-up Larry Ferris, the reigning division champ. ... Cole Henson rallied from 10th to finish fourth.

Legit Speedway Park
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Dillon McCowan
  2. Sawyer Crigler
  3. Scott Crigler
  4. Kaleb Stolba
  5. Austin Vincent

McCowan's $2,000 victory was his first in Super Late Models. ... Tony Anglin won the 602 Crate Late Model feature.

I-35 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Shayne Bailey
  2. Tommy Cordray
  3. Ed Noll
  4. Vic Lovejoy
  5. Michael Trulson
Callaway Raceway
POWRi Late Models (non-touring)
June 2, 2023
  1. Matt Becker
  2. Todd McCoin
  3. David Melloway
  4. Alan Westling
  5. Josh Newman

Kayden Clatt led early but spun out of contention.

Poplar Bluff Motorsports Park
Unsanctioned Crates (602)
June 2, 2023
  1. Robby Moore
  2. Tony Anglin
  3. Jeremy Emmons
  4. Daniel Matthews
  5. Luke Aitken
Midway Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Dustin Atkinson
  2. Landan Harris
  3. Dylan Keeper

Mississippi

Pike County Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
July 1, 2023
  1. Josh Thomas
  2. Rodney Wing
  3. Rob Litton
  4. Tootie Arnold
  5. Shannon Lee

Thomas won the 24-car feature from his third starting spot. ... Shannon Lee started 14th and finished fifth.

Hattiesburg Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 30, 2023
  1. Shannon Lee
  2. Chase Cooper
  3. K.I. Davis III
  4. David Williamson
  5. Joey Pilgrim

Lee won on a night when the Mississippi State Championship Challenge Series event was scratched because of conflicting events.

Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Randall Beckwith
  2. Casey Haney
  3. Jamey Boland
  4. Jason Henry
  5. Chris McElhenney

Beckwith won on the undercard of the Hunt the Front-MSCCS event for Super Late Models. ... Bailey Callahan won the 602 Crate Late Model feature for the second straight night.

Columbus Speedway
Crate Racin’ USA Crates (602)
June 24, 2023
  1. Terry Wilson
  2. Jarrett Jones
  3. Bradley Price
  4. Johnny Robinson
  5. Ray Mauldin
Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Kyle Whisenant
  2. Steven Isbell
  3. Kurt Radojcsics
  4. Hunter Miles
  5. Mason Pickens
Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 24, 2023
  1. Peter Hazzard
  2. Anthony Andrews
  3. Justin Paxton
  4. Christopher Showah
  5. Christopher McCool
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
June 23, 2023
  1. Casey Haney
  2. Chris McElhenney
  3. Jamey Boland
  4. Justin McRee
  5. Jim McDuffie

Bailey Callahan win the 602 Crate feature. ... The Crate Late Model action was on the undercard of the Hunt the Front-MSCCS victory for Trey Mills.

Corinth Motor Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Covy Parsons
  2. Hunter McIntyre
  3. Kurt Radojcsics
  4. Mike Williams
  5. Steven Isbell
Whynot Motorsports Park
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. Casey Haney
  2. Hunter Lewis
  3. Josh Parkerson
  4. Randall Beckwith
  5. Wayne Murphy

Dalton Hood won the 602 Crate Late Model feature.

Greenville Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. Ashley Newman
  2. Eli Thomas
  3. Anthony Andrews
  4. Christopher McCool
  5. Stormy Derryberry

Derryberry notched his first top-five finish since 2008.

Columbus Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Jarrett Jones
  2. Chace Pennington
  3. Hunter Holloway
  4. Zach Cook
  5. Mark McCoy
Outlaw Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 3, 2023
  1. K.I. Davis III
  2. Jeffery Cooper
  3. Shannon Lee
  4. Cole Cameron
  5. Ronnie Graham

Montana

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
June 24, 2023
  1. Michael Leach
  2. Jim Zaremski
  3. Jeremiah LaDue
  4. Vernon Hill
  5. Dillon Price

Leach, a veteran of the modified division, won his first Late Model start.

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. Jim Zaremski
  2. Vernon Hill
  3. Dillon Price
  4. R.C. Geiss
  5. Beau Nave

The sixth-starting Zaremski denied Vernon Hill a weekend sweep.

Electric City Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Vernon Hill
  2. Logan Dowson
  3. Jim Zaremski
  4. Jeremiah LaDue
  5. Beau Nave

Hill, of Blake Eagle, Mont., topped a 10-car field.

North Carolina

Halifax County Motor Speedway
I-95 Late Model Challenge
July 1, 2023
  1. Michael Rouse
  2. Michael Batten
  3. Shaun Harrell
  4. Dustin Mitchell
  5. Cody Wright
  6. Matthew Bissette
  7. Richard Lynch
  8. Arnold Timblin
  9. Brent Robinson
  10. Jake Riethmeier

Rouse, of Wilson, N.C., earned $5,000 for the victory over a 10-car field. ... He notched his fifth I-95 Challenge victory of the season and series-leading 18th of his career, one more than Dustin Mitchell for the tour's all-time lead. ... Rouse led all 33 laps. ... John Carroll won the night's Mid-East 602 Series feature for Crate Late Models.

Harris Speedway
GM Performance 602 Series
July 1, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Luke Cooper
  3. Jake Jackson
  4. Dustin Taylor
  5. Colton Dimsdale
  6. Baron McDowell
  7. David Smith
  8. Preston Dimsdale
  9. Alex Vance

Ruggiero, of Lincolnton, N.C., earned $1,000 for his first GM Performance 602 Series victory of the season. ... He took the checkers 3.392 seconds ahead of Luke Cooper in leading all 20 laps. ... Nine drivers started the feature.

Halifax County Motor Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
July 1, 2023
  1. John Carroll
  2. Jason Dickerson
  3. Daniel Durham
  4. Dustin Mitchell
  5. Steven Thompkins II
  6. Shawn Walker
  7. David Boyd
  8. Randall McLamb
  9. Jonathan Kluge
  10. Daniel Parker

Carroll, of Elm City, N.C., earned $2,000 in the Mid-East 602 Series victory for Crate Late Models. ... The winner started fifth and took the checkers nearly three seconds ahead of polesitter Jason Dickerson. ... Ten cars started the feature. ... Michael Rouse won the nights $5,000 victory for Limited Late Models on the I-95 Challenge circuit.

Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Mike Huey
  3. Justin Fite
  4. Jason Womack
  5. Wes Helms

Mangum won by a half-second margin on Hall of Fame Night.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 24, 2023
  1. Jake Jackson
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Dustin Taylor
  4. Baron McDowell
  5. Kris Norwood
Halifax County Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Willie Milliken
  3. Michael Batten
  4. Dustin Mitchell
  5. Brian Strickland

Harrell collected a $2,500 victory from his third starting spot.

County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Matthew Bissette
  2. John Eller
  3. Bradley McCaskill
  4. Cy Nelms Jr.
  5. Spencer Liggon
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
June 23, 2023
  1. Jason Deal
East Lincoln Motor Speedway
Blue Ridge Outlaw Late Models
June 17, 2023
  1. Dylan Watson
  2. Steve Blackburn
  3. Colt Smith
  4. Elliott Sanders
  5. Bryson Harper
  6. Scott Shirey
  7. Richie Corley
  8. Chuck Smith
  9. Mark Dysart
  10. Jason Womack

Watson, of Ararat, N.C., earned $1,800 for his first career Blue Ridge Outlaw victory. ... Leading all 25 laps, he took the checkers 2.408 seconds ahead of runner-up Steve Blackburn. ... Eight drivers completed 25 laps. ... Colt Smith rallied from 14th to finish third. ... Polesitter Jeff Decker was disqualified; he was running third when he retired on lap 20.

Harris Speedway
GM Performance 602 Series
June 17, 2023
  1. David Smith
  2. Luke Cooper
  3. Jake Jackson
  4. Colton Dimsdale
  5. Dustin Taylor
  6. Baron McDowell
  7. Preston Dimsdale
  8. Chris Jackson
  9. Brian Grumbles
  10. Nathan Walker

Smith, of Inman, S.C., earned $1,500 for his GM Performance 602 Series event for Crate Late Models. ... Smith led all the way. ... Eight of 10 starters completed 25 laps.

Fayetteville Motor Speedway
Mid-East 602 Crates (weekly)
June 17, 2023
  1. Zach Cox
  2. Ronnie Johnson
  3. Bladen Core

Cox's victory came on the undercard of Zack Mitchell's $10,000 Ultimate Southeast triumph.

Carolina Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
June 16, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Dalton Jacobs
  3. Colby Quick
  4. Shawn Martin
  5. Trey Tarlton
  6. Chub Gunter
  7. Justin Hudspeth
  8. Spencer Apple
  9. Jesse Rockett
  10. Timmie Harrelson

Ruggiero, of Lincolton, N.C., earned $1,500 in the makeup of an April rainout. ... Series competitors chase a $5,000 winner's payday June 17 in the Mike Butler Memorial at Cherokee Speedway in Gaffney, S.C.

Carolina Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
June 16, 2023
  1. Dalton Jacobs
  2. Daniel Parker
  3. Nathan Walker

Jacobs earned $1,200. ... The Mid-East 602 touring event drew three cars. ... Series competitors chase a $5,000 winner's payday June 17 in the Mike Butler Memorial at Cherokee Speedway in Gaffney, S.C.

County Line Raceway
I-95 Late Model Challenge
June 10, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Michael Rouse
  3. Bradley McCaskill
  4. John Eller
  5. Matthew Bissette
  6. Dustin Mitchell
  7. Michael Batten
  8. Cy Nelms Jr.
  9. Bobby Liles
  10. Roger Lucas

Harrell of Hope Mills, N.C., started from the pole and led all 30 laps, snapping a four-race series win streak by runner-up Rouse, who finished 1.298 seconds back. … Liles improved seven spots after starting 16th. … The event drew 17 cars. … Harrell earned $3,000 for his seventh career I-95 series triumph. … Harrell’s last I-95 win was July 24, 2021 in Fayetteville, N.C.

Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Colton Dimsdale
  2. Dustin Taylor
  3. Preston Dimsdale
  4. Hunter Kohn
  5. Brian Grumbles
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Mark Greene
  2. Mike Huey
  3. Justin Fite
  4. Mike Clark
  5. Jerry Farley
Tri-County Racetrack
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Danny Ledford
  2. Dante Curtis
  3. Tucker Anderson
  4. Jacob Hamby
  5. Preston Crisp

Ricky Smith won the 602 Crate feature.

Dixieland Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Brent Robinson
  2. Larry Jackson
  3. Sherman Underwood
  4. Tom Wilson
  5. Josh Pierce
Harris Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Bryan Mullis
  2. Ron Parker
  3. Colton Dimsdale
  4. Hunter Kohn
  5. Preston Dimsdale
County Line Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Shaun Harrell
  2. Spencer Liggon
  3. John Eller
  4. Bobby Liles
  5. Cy Nelms Sr.
Carolina Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Mike Clark
  2. Justin Fite
  3. Brandon Biffle
  4. Timbo Mangum
  5. Mark Greene

North Dakota

McLean County Speedway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. Tyler Peterson
  2. Lance Schill
  3. Steve Anderson
  4. Lynn Amick
  5. Dan Dowling

Peterson started outside the front row and raced to a $2,000 victory in the weekend finale of the Cottingham Insurance Wholesale Ag Late Model Shootout. ... Rusty Kollman started 14th and finished sixth in the event during the McLean County Fair.

Devils Lake Speedway
WISSOTA Late Models
June 17, 2023
  1. John Seng
  2. Dustin Strand
  3. Jason Strand
  4. Joey Pederson
  5. Brody Troftgruben

Blake Anderson was airlifted to a hospital after a crash. He was released from the hospital early the following day with a concussion diagnosis. He also complained of stiffness, soreness and a swollen and bruised right hand.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Dustin Strand
  2. Joey Pederson
  3. Brad Seng
  4. Lance Schill
  5. Greg Moore

The sixth-starting Strand won by 1.711 seconds for his 101st feature victory at River Cities (his 100th came earlier in the night in modified action). ... Runner-up Joey Pederson rallied from his 12th starting spot. ... Tyler Peterson tried to wrest the lead from Strand late in the race but was tagged for a caution when Strand spun. ... Seventeen of 22 starters were running at the finish.

McLean County Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Corey Aga
  2. Mike Jager
  3. Lynn Amick
  4. Rusty Kollman
  5. Jim Harris

Aga, of Rapid City, S.D., earned $2,000 in the Cottingham Insurance Wholesale Ag Late Model Shootout during the McLean County Fair. ... He won his second-ever Late Model start. ... Another $2,000 is up for grabs June 17. ... Six of 12 entrants were running at the finish. ... Kory Hochsprung scratched from the feature.

River Cities Speedway
WISSOTA Late Models
June 9, 2023
  1. Cole Schill
  2. Mike Greseth
  3. Tyler Peterson
  4. Joey Pederson
  5. Brad Seng

Pole-starting Greg Friestad finished 11th.

Nebraska

Boone County Raceway
IMCA Late Models
June 30, 2023
  1. Matt Haase
  2. Cory Dumpert
  3. Greg Krohn
  4. Jake Bridge
  5. Chase Osborne

The second-starting Haase held off the ninth-starting Dumpert.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 24, 2023
  1. Justin Gregg
  2. Cory Dumpert
  3. Austin Svoboda
  4. Alex Humphrey
  5. J.J. Rodeman

Gregg, not a regular competitor in the division for the past nine seasons, won from the pole over the 10th-starting Dumpert.

Boone County Raceway
IMCA Late Models
June 23, 2023
  1. Mark Lueken
  2. Cory Dumpert
  3. Chase Osborne
  4. Cade Richards
  5. Alex Banks
Off Road Speedway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Ben Sukup
  3. Alex Banks
  4. Justin Bertschinger
  5. Devin Johnson

Dumpert won from his ninth starting spot over the pole-starting Sukup. ... In the first of two Late Model features, Eric Vanosdall outran Dumpert, Joey Haase, Sukup and Devin Johnson.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 17, 2023
  1. Kale Kosiski
  2. Cade Richards
  3. Jacob Kubicka
  4. Tom Svoboda
  5. Denton Duncan

Kosiski's victory came on the undercard of Justin Zeitner's Malvern Bank Super Late Model Series victory.

U.S. 30 Speedway
IMCA Late Models
June 15, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Travis Dickes
  3. Cade Richards
  4. Kale Kosiski
  5. Chase Osborne
Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 10, 2023
  1. Jacob Kubicka
  2. Austin Svoboda
  3. Cade Richards
  4. J.J. Rodeman
  5. Kale Kosiski

Austin Svoboda scored his first top-five finish in the division.

Off Road Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Justin Bertschinger
  3. Chase Osborne
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Alex Banks

Bertschinger scored his first top-five Late Model finish.

Junction Motor Speedway
IMCA Late Models
June 3, 2023
  1. Alex Humphrey
  2. J.J. Rodeman
  3. Spencer Landers
  4. Tom Svoboda
  5. Denton Duncan
Boone County Raceway
IMCA Late Models
June 2, 2023
  1. Cory Dumpert
  2. Chase Osborne
  3. Alex Banks
  4. Nelson Vollbrecht
  5. Matt Haase

Dumpert won from his ninth starting spot in the 12-car field.

New Mexico

Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Josh Cain
  2. Eric McNutt
  3. Devan Smith
  4. Shane McNutt
  5. Ronnie Leathem Jr.
Vado Speedway Park
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Eric McNutt
  2. Ronnie Leathem Jr.
  3. Josh Cain
  4. Devan Smith
  5. Brandon Cruse

New York

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Bump Hedman
  3. Jake Finnerty
  4. Ryan Montgomery
  5. Darrell Bossard
  6. Greg Oakes
  7. Doug Eck
  8. Dutch Davies
  9. Kyle Bedell
  10. Jason Genco

Dave Hess Jr. of Waterford, Pa., earned a $4,500 Super Late Model victory in an event presented by the Town of Busti & Shults Auto Group in celebration of the Busti Bicentennial. ... Hess has 40 career Late Model victories and, combined with his modified victories, has won 97 features at Stateline. ... Hess regained the lead from Bump Hedman on the sixth lap. ... Hedman led laps 2-5. ... Jeremy Wonderling won the Crate Late Model feature.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
June 30, 2023
  1. Alan Chapman
Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 24, 2023
  1. Steve LeBarron
  2. Brian Knowles
  3. Jason Knowles
  4. Brett Marlatt
  5. Austin Allen
Genesee Speedway
RUSH Crates
June 17, 2023
  1. Bill Holmes
  2. Demetrios Drellos
  3. Doug Ricotta
  4. Zack Carley
  5. Billy DuBois

Holmes rebounded after losing the lead on the last lap a week earlier. ... Zack Carley spun on lap 21 but rallied back to fourth. ... Points leader Dave DuBois was an early retiree.

Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 17, 2023
  1. Austin Allen
  2. Brian Knowles
  3. Jason Knowles
  4. Brett Marlatt
  5. Rickie Loucks

Brett Marlatt came from outside the fifth row to finish fourth.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Dave Hess Jr.
  2. Ryan Scott
  3. Jake Finnerty
  4. Andy Boozel
  5. Jason Genco

Hess notched his first victory of the season and 39th of his career (fifth on the track's all-time list). ... Hess also made a 12th-to-second charge in the modified feature. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature.

Genesee Speedway
RUSH Crates
June 10, 2023
  1. Chad Homan
  2. Bill Holmes
  3. Doug Ricotta
  4. Zack Carley
  5. Paul Grigsby

Chad Homan spoiled the birthday of Bill Holmes with a last-corner pass for the lead. ... Homan won by 0.19 of a second.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Bob Dorman
  2. Jason Genco
  3. Greg Oakes
  4. Darrell Bossard
  5. Ryan Scott

Dorman won for the first time at Stateline. ... He wrestled the lead from Jason Genco for good on the 17th lap. ... Andy Michael won the Crate Late Model feature. Genco led early but spun after contact with a lapped car.

Stateline Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Greg Oakes
  2. Andy Boozel
  3. Ryan Scott
  4. David Scott
  5. Nicholas Eck

Oakes led all the way for his second victory of the season and ninth of his career at Stateline. ... Jason Genco won the Crate Late Model feature. ... Crate racer Draven Kuzminski of Sugar Grove, Pa., was involved in an accident and taken to UPMC Hamot Medical Center in Erie, Pa., for treatment; he was back home early Sunday evening.

Genesee Speedway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. Dave DuBois
  2. Zack Carley
  3. Bill Holmes
  4. Bill Taylor
  5. Billy DuBois

“My team works so hard to make sure everything is so perfect every week and I can’t even put it in to words,” said DuBois, who won his first feature in two years. “This is my home track and I love being here!”

Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Austin Allen
  4. Aaron Miller
  5. Bryce Davis
Woodhull Raceway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. Brett Marlatt
  2. Brian Knowles
  3. Austin Allen
  4. Aaron Miller
  5. Bryce Davis
Freedom Motorsports Park
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Mike Wonderling Jr.
  2. Dave DuBois
  3. Paul Grigsby
  4. Dalton Jaquay
  5. Dustin Waters

Paul Grigsby rebounded to finish third after a lap-two flat tire. ... Dan Bennett got into the frontstretch wall on the 19th lap while battling Dustin Waters for third.

Skyline Raceway Motorsports Park
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Todd Chapman

Ohio

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
June 30, 2023
  1. Ryan Markham
  2. Kyle Moore
  3. Devin Shiels
  4. Mike Bores
  5. Matt Irey

Making a last-corner pass, Markham won his 22nd career Attica victory. ... Markham blasted off the high side and banged wheels with Kyle Moore to take the last-corner, last-lap victory by 0.153 second of a second. ... Markham led the first five laps but Rusty Schlenk led the next seven before mechanical issues forced him out. ... “I really don’t get too excited in victory lane too much," Markham said, "but this is a good one here."

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
June 30, 2023
  1. Bill Sheets
  2. Robby Hensley
  3. Josh Dietz
  4. Tyler Collins
  5. Avery Taylor

Sheets overtook Hensley with seven laps remaining in the 25-lap feature.

Hilltop Speedway
Steel Block Late Model Series
June 30, 2023
  1. Daniel Hill
  2. Zach Milbee
  3. Corey DeLancey
  4. Travis Carr
  5. Jeff Lanham
  6. Kevin Davis
  7. Kelby Abels
  8. Justin Bradford
  9. Ted Johnson Jr.
  10. Pete Crum

The third-starting Hill, of Greenwood, W.Va., earned $1,500 for his second Steel Block Late Model Series victory of the season. ... Zach Milbee led early with Hill moving up to challenge. ... Rick Mardis retired while running fifth. ... Joseph Harper also retired while running in the top five. ... Hill made his winning move in lapped traffic. ... Ted Johnson Jr. started 17th and finished ninth.

Raceway 7
RUSH Crates
June 30, 2023
  1. Billy Henry
  2. Josh Ferry
  3. Breyton Santee
  4. Kyle Zimmerman
  5. Chad Sines

Henry, 2004's Limited Late Model champ, won his fifth career Raceway 7 feature. ... He snapped the two-race winning streak of Sines.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Ryan Markham
  2. Ryan Missler
  3. Todd Brennan
  4. Kyle Moore
  5. Larry Bellman
Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Devin Shiels
  3. Colin Shipley
  4. Chase Burda
  5. Casey Noonan
Midway Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Clint Keenan
Fremont Speedway
Steel Block Late Model Series
June 17, 2023
  1. Corey DeLancey
  2. Lucas McDonald
  3. Zach Milbee
  4. B.J. Gregory
  5. Matt Melvin
  6. Drew Smith
  7. Travis Carr
  8. Kelby Abels
  9. Mike McGinnis
  10. Jeff Warnick

Leading all 25 laps, the pole-starting DeLancey of Parkersburg, W.Va., earned $2,000 for his third straight Steel Block Late Model Series victory. ... In 2021 at Fremon, "we went a little too hard on the tire and got beat and ended up second," DeLancey said. "Last year I thought we had it wrapped up and I snapped a regulator off the tandem pump so I was itching to get back here and seal the deal. ... Brian Speelman pressured the winner early but departed with mechanical issues. ... Former Fremont series winner B.J. Gregory advanced four positions in finishing fourth. ... The event drew 28 cars with 20 starting the main event.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Eric Wilson
  3. Larry Bellman
  4. Brett Bee
  5. Ryan Abel

Gentry notched his third Wayne County victory of the season. ... He started in the third row and won by three seconds. ... Kyle Moore led early before mechanical woes forced him out. ... Ryan Markham inherited the lead but a flat tire knocked him from contention. ... “We have a lot of confidence right now and are really looking forward to the big races coming up," Gentry said, his eyes on July 8's Valvoline Iron-Man Racing Series event and the DIRTcar Summer Nationals finale on July 16.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Clint Keenan
  3. Pete Crum
  4. Brandon Francis
  5. Corey Conley
  6. Chris Carpenter
  7. Robbie Bostic
  8. Derek Rogers
  9. Rick Mardis
  10. Vic Hottinger

Carpenter, of Parkersburg, W.Va., took the lead on lap 10 and paced the final 21 laps, topping a 24-car field for $3,000. ... Second-starting Clint Keenan led the first nine laps and finished 1.621 seconds back. ... Polesitter Pete Crum failed to lead and finished third. ... Brandon Francis advanced six positions and finished fourth. ... Derek Rogers gained three spots and finished eighth. ... Rick Mardis started 14th and finished ninth. ... Carpenter and Bostic won heats. ... Crum won the dash. ... Saturday's 12-minute feature saw 10 drivers complete all 30 laps.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Jesse Wisecarver
  3. Doug Dodd
  4. Chase Frohnapfel
  5. Cory Workman
Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Greg Oakes

Oakes earned $3,000 in a race added to the schedule the previous weekend. ... Klein & Son Repair paid $150 for fast time. ... The event at the Tyler Evans-promoted oval was sponsored by Holmes Tire and Holmes Pest Control. ... Nathon Loney won the modified feature.

MRP Raceway Park
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Josh Rice
  2. Avery Taylor
  3. Adam Stricker
  4. Bill Sheets
  5. Trent Green

Rice earned $2,000 in a Gary Engle-owned car.

Skyline Speedway
Unsanctioned Supers
June 16, 2023
  1. Tyler Carpenter

Carpenter won on opening night of Rumble on the Ridge. ... The night drew 29 entrants. ... June 17's event pays $3,000-to-win for Super Late Models.

Raceway 7
RUSH Crates
June 16, 2023
  1. Chad Sines
Atomic Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Ryan Markham
  4. Zach Milbee
  5. Andy Bond
  6. Nick Bocook
  7. Justin Cooper
  8. Audie Swartz
  9. Ralph Withem
  10. Clint Keenan

Conley, of Wheelersburg, Ohio, started from the pole of the 25-lap feature and earned $3,000 for the win. … Bocook improved 15 spots after starting 21st. … Conley, Swartz and Tyler Carpenter won heats. …. Carpenter finished 15th after starting third.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Carter Murday
  2. Rusty Schlenk
  3. Devin Shiels
  4. Jamie Grochowski
  5. Ken Hahn

Murday, the division rookie from Adrian, Mich., won for the second straight week. ... Colin Shipley (running second) and Jake Rendel (running third) had separate early spins to fall from contention. ... Dusty Moore and Steve Kester retired with mechanical issues.

Atomic Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Kirk Phillips
  3. Ryan Markham
  4. Zach Milbee
  5. Andy Bond
Raceway 7
RUSH Crates
June 9, 2023
  1. Chad Sines
  2. Breyton Santee
  3. Brock Pinkerous
  4. Josh Ferry
  5. T.J. Downs

Sines, of Orwell, Ohio, won his first career Crate Late Model feature and first-ever Raceway 7 feature. ... He led every lap.

Attica Raceway Park
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Ryan Missler
  2. Rusty Schlenk
  3. Nathon Loney
  4. Justin Chance
  5. Matt Irey

Missler won from the fifth starting spot and outran his fellow third-row starter. ... MIssler took the lead from Rusty Schlenk on the 23rd lap and grabbed his 20th career Attica victory. ... “I didn’t think the car was that good before the first caution by like lap nine," Missler said. "I just decided to drive it harder and I started driving through the middle down in one and two and it worked and it stuck."

Hilltop Speedway
Unsanctioned Supers
June 9, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Larry Bellman
  3. Caiden Black
  4. Vic Hottinger
  5. Mike Basich

Brennan won the 25-lapper by 1.147 seconds over Bellman. ... The event drew nine cars. ... The track added a $3,000-to-win Super Late Model program on June 16.

Wayne County Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. J.R. Gentry
  2. Kyle Moore
  3. Brad Malcuit
  4. Cody Scott
  5. Ryan Markham
Portsmouth Raceway Park
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. R.J. Conley
  2. Robby Hensley
  3. Audie Swartz
  4. Kevin Wagner
  5. Josh Bocook

Conley led all the way winning for the second week in a row. ... Jacob Curnette won the Limited Late Model feature.

Oakshade Raceway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Carter Murday
  2. Devin Shiels
  3. Dusty Moore
  4. Rusty Schlenk
  5. Eric Spangler

The 18-year-old Murday, of Adrian, Mich., scored his first Super Late Model victory. ... Making his third starting the division, the rookie was virtually unchallenged in leading 25 laps. ... He previously ran the sportsman division.

Midway Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Todd Brennan
  2. Steve Prince
  3. Pete Crum
  4. T.J. Watson
  5. Ronnie Mayle
Attica Raceway Park
DIRTcar Crates
June 2, 2023
  1. Rusty Schlenk
  2. Ryan Missler
  3. Devin Shiels
  4. Casey Noonan
  5. Ryan Markham

Eighth-starting Rusty Schlenk outdueled Ryan Missler in the final laps as the frontrunners traded paint. ... Gregg Haskell led two laps before Missler took control; Schlenk led the final three laps in the 25-lapper. ... Schlenk has 38 career Attica victories.

Raceway 7
RUSH Crates
June 2, 2023
  1. Josh Ferry
  2. Billy Henry
  3. Chad Sines
  4. Breyton Santee
  5. Kyle Zimmerman

Ferry led all the way.

Oklahoma

Enid Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
July 1, 2023
  1. Joe Gorby
  2. Kip Hughes
  3. Eli Ross
  4. A.J. Brochu
  5. Brett Hansen
  6. Adam Popp
  7. Richard Shepler
  8. Gary Lowe
  9. Adrien Hickman
  10. Steve Hewitt Sr.

Overtaking hometown driver Kip Hughes after a restart with two laps remaining, eighth-starting Joe Gorby of Bartlesville, Okla., scored his first Sooner Series victory since the 2018 season finale at Oklahoma Sports Park in Ada, Okla. ... Gorby earned $1,000 in taking the checkers 1.633 seconds ahead of Hughes. ... “He just started messing up and little bit and I just waited till the right time and took my shot,” Gorby said. ... Polesitter Adam Popp finished sixth. ... Eleven of 18 starters completed 25 laps. ... Jerry Derr scratched from the feature. ... The series returns to action on July 14 with another Enid event.

Salina Highbanks Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 24, 2023
  1. Jace Parmley
  2. Brett Hansen
  3. Eli Ross
  4. Jason Redman
  5. Troy Bynum
  6. Joe Gorby
  7. Dustin Dixon
  8. Richard Shepler
  9. Gary Lowe
  10. Adrien Hickman

The third-starting Parmley, of Neosho, Mo., captured his first career Complete Well Testing Sooner Late Model Series victory. ... He took the checkers 0.962 seconds ahead of runner-up Brett Hansen, who started on the pole. ... The frontrunners swapped the lead three times in the closing laps. ... “My dad told me one thing: you can’t pass someone if you follow someone,” Parmley said. “Late in the race I was not gaining much ground in (turns) 3 and 4 so I had to try something.” ... Eleven of 17 starters completed 25 laps with everyone 12th on back dropping out.

Outlaw Motor Speedway
Complete Well Testing Sooner Series
June 2, 2023
  1. Kip Hughes
  2. Troy Bynum
  3. Jason Redman
  4. Bubby Morgan
  5. Joe Gorby
  6. Damian Patocka
  7. Dustin Bolster
  8. Dustin Dixon
  9. Eric Brill
  10. Jacob Ulrich

Pole-starting Hughes of Enid, Okla., led all 25 laps and topped a 20-car field to win Friday's $1,000 feature, his second victory of the season. ... Troy Bynum passed Jason Redman on lap 12, prevailing to finish second, 4.176 seconds behind Hughes. ... Bynum and Hughes won heats.

Oregon

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. B.J. Donofrio
  2. Rob Mayea
  3. Kye Frick
  4. Brian Smith
  5. Steve Moore

Donofrio earned $2,000 for the Firecracker 100 weekend victory.

Madras Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Doug Packard
  2. Dominik Holliday
  3. Tim Kennedy
  4. Trevor Hanson
Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
June 30, 2023
  1. Doug Elkins
  2. Rob Mayea
  3. Steve Moore
  4. Preston Luckman
  5. Brian Smith

Elkins won the tuneup for July 1's $2,000-to-win Firecracker 100.

Southern Oregon Speedway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
June 24, 2023
  1. McLain Beaudoin
  2. Joey Tanner
  3. Collen Winebarger
  4. John Duty
  5. Trent Elliott
  6. Dalton Bloom
  7. Chris Salyer
  8. Miles Deubert
  9. Jerry Schram
  10. Hannah Robison

The third-starting Beaudoin of Lebanon, Ore., earned $2,000 for his first I-5 Series victory. ... He led all 40 laps and took the checkers 1.177 seconds ahead of Joey Tanner. ... Collen Winebarger rallied from 13th to finish third. ... Four drivers finished on the lead lap. ... The event drew 14 entries.

Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Bricen James
  2. B.J. Donofrio
  3. Doug Elkins
  4. Kye Frick
  5. Nick Bessette
Coos Bay Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Preston Luckman
  2. Braden Fugate
  3. Wayne Butler
  4. Hannah Robison
  5. Rob Williams
Willamette Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Collen Winebarger
  2. Rob Mayea
  3. Jerry Schram
  4. John Duty
  5. Dalton Bloom

Winebarger won the Strawberry Cup.

Southern Oregon Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. John Duffie
  2. Miles Deubert
  3. Garrett Dees
  4. Brian Bowman
  5. Eric Massey
Madras Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Dominik Holliday
  2. Daniel Wieczorek
Douglas County Dirt Track
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
June 2, 2023
  1. Bricen James
  2. McLain Beaudoin
  3. Trent Elliott
  4. Rob Mayea
  5. Steve Moore
  6. Collen Winebarger
  7. Dalton Bloom
  8. John Duffie
  9. Preston Luckman
  10. John Duty

In the revival of tne Northwest tour, second-starting James, of Albany, Ore., regained the lead for good on lap 27 and paced the final nine circuits, topping Friday's 12-car field and winning $2,000. James led twice for 19 laps to win his second series victory of the season. ... Tenth-starting McLain Beaudoin moved into the runner-up position on lap 31 and finished 1.989 seconds back. ... Trent Elliott and Rob Mayea gained two spots, finishing third and fourth. ... Collen Winebarger led laps 11 through 26 before fading to finish sixth. ... Mayea and Elliott won heats. ... John Duty was fast qualifier.

Pennsylvania

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
July 1, 2023
  1. Brandon Burgoon
  2. Tim Shaffer
  3. Jake Gunn
  4. Tony Musolino
  5. Brian Hutchko

Burgoon led all 20 laps.

BAPS Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Tyson Mowery
  2. Matt Murphy
  3. Travis Mease
  4. Derrick Mease
  5. Devin Frey

The fifth-starting Mowery, of Selinsgrove, Pa., led the final five laps after overtaking Matt Murphy in capturing his first Late Model feature victory. ... The 29-year-old has just 12 Late Model starts and previously ran micro sprints. ... Polesitter Travis Mease finished third. ... Devin Frey rallied from 12th to finish fifth. ... Nineteen drivers completed 20 laps.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Gary Little
  2. Jarid Ivory
  3. Justin Owens
  4. George Bailey
  5. Brad Benton

Little notched his fourth victory of the season. ... Little overtook Owens for the lead.

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
June 30, 2023
  1. Brian Booze
  2. Kyle Lee
  3. Jeff Rine
  4. Cody Overton
  5. Bryan Bernheisel

Scoring his first Bedford victory, Booze beat Lee to the checkers by three-tenths of a second. ... The event drew 13 cars.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Unsanctioned Limiteds
June 30, 2023
  1. Shawn Shoemaker
  2. Brad Benton
  3. Dalton Goode
  4. Herb Hilliard
  5. Clinton Hersh

Driving a Bobby Lake Motorsports entry, Mason Zeigler won the Crate Late Model feature over Ryan Frazee. Zeigler's Ernie Jones Memorial victory paid $2,022.

Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
June 18, 2023
  1. Darrell Bossard
  2. Chub Frank
  3. Mike Knight
  4. Dave Hess Jr.
  5. Breyton Santee

Super Late Models tuned up for July 2's Mike Farr Memorial, a $4,100-to-win Jay's Automotive United Late Model Series event. ... Breyton Santee won the 21-car Crate Late Model feature.

Bradford Speedway
RUSH Crates
June 18, 2023
  1. Brad Mesler
Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 17, 2023
  1. Tommy Schirnhofer Jr.
  2. Brandon Burgoon
  3. John Mollick
  4. Ben Policz
  5. Frank Magill

Schirnhofer led all the way.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Doug Eck
  2. Paul Kot
  3. Derek Rodkey
  4. Jeremy Ohl
  5. Rich Runyan Jr.
Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. D.J. Myers
  2. Devin Frey
  3. Steve Lowery
  4. Lane Snook
  5. Jake Moser

Myers, who started seventh, earned $1,600 for his Topless 30 victory. ... Lane Snook rallied from 20th to fourth.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Ryan Jacoby
  2. Paul Ivory
  3. Luke Hoffner
  4. Gary Little
  5. Brad Benton
Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Matt Lux
Knox Raceway
RUSH Crate Late Model Series
June 11, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Max Blair
  3. Mike Wonderling Jr.
  4. Austin Hauser
  5. Colby Beighey
  6. Kurt Stebbins
  7. Joe Martin
  8. Jim Rasey
  9. Ashton Briggs
  10. Ward Schell

Pole-starting Jeremy Wonderling of Wellsville, N.Y., led all 30 laps and topped a field of 16 cars to collect $3,000. ... Wonderling notched his fifth RUSH victory of the season and his third straight. ... Max Blair moved into the runner-up position on lap 14 and finished 2.355 seconds back. ... Mike Wonderling Jr. finished third, joining his brother on the podium. ... Colby Beighey advanced two positions and finished fifth. ... Eleven drivers completed all 30 laps. ... Wonderling Jr. and Joe Martin won heats. ... Martin was fast qualifier.

Marion Center Raceway
RUSH Crate Late Model Series
June 10, 2023
  1. Jeremy Wonderling
  2. Cody Dawson
  3. Brock Pinkerous
  4. Josh Ferry
  5. Mike Laughard
  6. Kyle Lukon
  7. Ryan Frazee
  8. Garret Paugh
  9. Colby Beighey
  10. Tom Snyder Jr.

Winning his fourth race of the year on the final lap, Wonderling, of Wellsville, N.Y., ran second for 20 laps before taking the lead from Joe Martin. … Martin, of Mayport, Pa., led the first 29 laps before attempting a last-corner pass on Wonderling and spinning, relegating him to finish 19th. ... Both Lukon and Paugh improved 10 positions. … Saturday's feature lasted 18 minutes, with 19 drivers completing all 30 laps. ... Snyder won the dash and started the feature from the pole, but faded to 10th. … Martin, Snyder and Wonderling won heats.

Selinsgrove Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Daulton Bigler
  2. D.J. Myers
  3. Jim Yoder
  4. Tommy Slanker
  5. Zach Kauffman

Bigler outran Myers by 4.313 seconds.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 10, 2023
  1. Ben Policz
  2. Cole Petrelle
  3. Brandon Burgoon
  4. Zach Gunn
  5. Jake Gunn

Policz took the checkers 5.076 seconds ahead of Petrelle.

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Ken Schaltenbrand
Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Gary Little
  2. Luke Hoffner
  3. George Bailey
  4. Justin Owens
  5. Waco Williams

The division drew 11 cars. ... Super Late Models are on tap July 22 at Hiddey Valley for a $3,000-to-win event. ... Brad Benton led early but retired running third.

Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Paul Kot
  2. Dwayne Brooks
  3. Orvis Newcome III
  4. Clay Ruffo
  5. Nathan Brady
Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Michael Norris
  2. Alex Ferree
  3. Daryl Charlier
  4. Ken Schaltenbrand
  5. Logan Zarin

Making a last-lap pass of Alex Ferre, Norris rallied from his tail-starting 17th spot for a thrilling victory. ... Norris started on the tail after retiring early in his heat race. ... “I screwed up in the heat and just wasn’t paying attention and run into the 9 car,” Norris said. “I gotta say thanks to Dan and the track crew. The track had some character and there were traction spots that made it really fun, you could run high or low and it was smooth."

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
June 9, 2023
  1. Ryan Frazee
  2. Greg Hauger
  3. Zach Herring
Eriez Speedway
Unsanctioned Supers
June 4, 2023
  1. Mike Knight
  2. Greg Oakes
  3. Andy Boozel
  4. Steve Kania
  5. Dave Hess Jr.

Knight won from the pole position and denied Oakes a sweep of the Stateline-Eriez weekend. ... David Pangrazio won the Crate Late Model feature.

Bradford Speedway
RUSH Crates
June 4, 2023
  1. Jeremy Wonderling
Latrobe Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Drake Troutman
  2. Jon Lee
  3. Dan Angelicchio

Troutman's $2,500 victory came on the undercard of a $10,000-to-win Crate Late Model feature.

Port Royal Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Rick Eckert
  2. Dylan Yoder
  3. Dillan Stake
  4. Trever Feathers
  5. Austin Berry
  6. Bryan Bernheisel
  7. Jeff Rine
  8. Andrew Yoder
  9. Hayes Mattern
  10. Tyler Emory

Eckert, of York, Pa., started sixth and raced to a $4,000 victory in regular-season action. ... The Hall of Famer's victory was his first since Oct. 29 at Georgetown (Del.) Speedway in his final outing of 2022. ... Eckert took the lead from Trever Feathers on the ninth lap. ... Feathers ended up fourth after leading laps 3-8. ... Polesitter Austin Berry, who led laps 1-2, finished fifth. ... Fourteen of 23 starters completed 25 laps (Kody Lyter scratched from the feature). ... Port Royal hosts the revived Appalachian Mountain Speedweek on June 10. | Video

Marion Center Raceway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Ryan Montgomery
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Levi Yetter
  4. Logan Zarin
  5. Del Rougeux
Hummingbird Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Paul Kot
  2. Doug Eck
  3. Dylan Cecce
  4. Joe Loffredo
  5. Clay Ruffo

Kot won by a 5.108-second margin.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 3, 2023
  1. John Mollick
  2. Cole Petrelle
  3. Kassidy Kamicker
  4. Frank Magill
  5. Philip Bubeck

Mollick won from his ninth starting spot. ... He made a third-to-first move past Cole Petrelle and Frank Magill on the fifth lap.

Path Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Jaxton Garman
  2. D.J. Myers
  3. Devin Frey
  4. Jakob Piper
  5. Steve Lowery

A late afternoon thunderstorm delayed the program's start. ... Frey came from the eighth starting spot.

Hidden Valley Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Justin Owens
  2. Ryan Jacoby
  3. Gary Little
  4. Luke Hoffner
  5. Brad Benton

Owens, of Shilo, Pa., scored his first-ever victory in the division. ... He held off Jacoby on a last-lap restart.

Lernerville Speedway
DIRTcar Supers
June 2, 2023
  1. Tyler Dietz
  2. Ken Schaltenbrand
  3. Alex Ferree
  4. Colton Flinner
  5. John Garvin Jr.

“I’m just so blessed to be able to do this,” Dietz said. “In the stock car (division) I know I’m the man to beat right now but that’s on the backburner. This is the car I’m focused on. I want to win in this car and I want to run with the top regional drivers and I’m going to show it; it’s coming.”

Bedford Speedway
Unsanctioned Supers
June 2, 2023
  1. Tim Smith Jr.
  2. Spike Moore
  3. Kyle Lee
  4. Bryan Bernheisel
  5. Matt Sponaugle

Smith won his first Bedford feature since Aug. 13, 2021, and third overall. ... Brian Booze and Jeff Rine swapped the early lead with Smith. ... Rine retired after 10 laps and Smith led the rest of the way. ... Ryan Sager won the Limited Late Model feature. Devin Weyandt was among drivers challenging him, but he slipped back late.

Pittsburgh's Pa. Motor Speedway
RUSH Crates
June 1, 2023
  1. Tim Shaffer
  2. Brandon Burgoon
  3. Kyle Lukon
  4. Cole Petrelle
  5. Logan Zarin

The third-starting Shaffer notched his third career Crate victory at PPMS on the undercard of the Western Pennsyvlania Sprint Car Speedweek event.

Roaring Knob Mtsprts Complex
Fastrak Crates
June 1, 2023
  1. Kyle Hardy
  2. Kyle Lukon
  3. Michael Duritsky
  4. Ryan Frazee
  5. Brent Trimble

South Carolina

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Justin Mintz
  2. Michael Marlowe
  3. Kale Green
  4. Dalton Hodge
  5. William Russell
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
July 1, 2023
  1. Rod Tucker
  2. Colby Cannon
  3. Michael Smith
  4. Larry Teal
  5. Kris Norwood
Travelers Rest Speedway
GM Performance 602 Series
June 30, 2023
  1. David Smith
  2. Dale Timms
  3. Luke Cooper
  4. Preston Dimsdale
  5. Baron McDowell
  6. Brian Grumbles
  7. Alex Vance
  8. Jake Jackson
  9. Devon Morgan
  10. Dustin Taylor

Smith, of Inman, S.C., earned $1,000 for his second straight GM Performance 602 Series feature. ... Smith led all 20 laps. ... Smith took the checkers 4.182 seconds ahead of Dale Timms. ... Seven of 10 starters completed 20 laps.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Mike Huey
  2. Mark Greene
  3. Timbo Mangum
  4. Chris Fite
  5. Justin Hobgood
Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
June 24, 2023
  1. Hank Taylor
  2. Layton Sullivan
  3. Jacob Brown
  4. Teddy Musgrave
  5. Colten Miller
Cherokee Speedway
Mid-East 602 Crate Late Model Series
June 17, 2023
  1. John Ruggiero Jr.
  2. Bryan Mullis
  3. Cass Fowler
  4. Jacob Brown
  5. Jason Dickerson
  6. Brady Cornett
  7. Monk Gulledge
  8. Shawn Walker
  9. Michael Tesh
  10. Scott Jones

The polesitting Ruggiero, of Linconton, N.C., earned $5,000 for the Mid-East 602 tour victory for Crate Late Models. ... Ruggiero led all 40 laps for his second series victory of the season (he also won at Cherokee on March 4). ... He took the checkers 1.088 seconds ahead of fellow front-row starter Bryan Mullis. ... Georgia visitor Cass Fowler improved seven positions in finishing third. ... Seven of 21 starters completed 40 laps.

Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crate Late Model Series
June 17, 2023
  1. Dillon Brown
  2. Blake Craft
  3. Jeremy Steele
  4. Derrick Ramey
  5. Travis Steele
  6. Shawn Martin
  7. Layton Sullivan
  8. Dalton Jacobs
  9. Jamison McBride
  10. Colby Quick

The hometowner Dillon Brown led all 40 laps for a $5,000 victory on the Mid-East 604 Series for Crate Late Models. ... Brown, who started outside the front row, took the checkers 1.578 seconds ahead of fifth-starting Blake Craft. ... Brown has four victories among three tours with $5,000 or richer paydays. ... Polesitter Jeremy Steele finished third. ... Nine drivers completed 40 laps. ... Dalton Jacobs made a 21st-to-eighth charge. ... Trey Tarlton scratched from the scheduled 22-car field.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Mike Huey
  2. Timbo Mangum
  3. Mike Clark
  4. Isaiah Parker
  5. Jason Burroughs

Huey took the checkers by a 4.435-second margin.

Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 17, 2023
  1. Larry Teal
  2. Brycen Fleming
  3. Drew Smith
Lake View Motor Speedway
Blue Ridge Outlaw Late Models
June 10, 2023
  1. Dan Breuer
  2. Brandon Dockery
  3. Steve Blackburn
  4. Colt Smith
  5. Woody Cromartie
  6. Elliott Sanders
  7. Colton Stanley
  8. Blake Sanderson
  9. Banks Johnson
  10. Brad Fowler

Breuer overtook Nick Dietz on a lap-17 restart and raced to a $2,500 victory on the Blue Ridge Outlaw tour. ... "I'd kinda counted myself out, and I think most people had," Breuer said. "So it was fun to do it the way we did it, too, up on the top." ... Six drivers completed 30 laps. ... Brandon Dockery is the tour's points leader following the event. ... Next up for the series is a June 17 race paying $1,800-to-win at East Lincoln Motor Speedway in Stanley, N.C.

Lancaster Motor Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Timbo Mangum
  2. Mark Greene
  3. Isaiah Parker
  4. Travis Steele
  5. Jason Burroughs
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Goose Calvert
  2. Chuckie Duncan
  3. Billy Rushton
  4. Larry Teal
  5. Jake Jackson
Cherokee Speedway
Mid-East 604 Crates (weekly)
June 10, 2023
  1. John Price
  2. John Ruggiero Jr.
  3. Owen Osteen
  4. Mark Crowe
  5. Brandon Biffle
Lancaster Motor Speedway
Blue Ridge Outlaw Late Models
June 3, 2023
  1. Steve Blackburn
  2. Scott Shirey
  3. Nathan Walker
  4. Mark Greene
  5. Nick Dietz
  6. Mike Huey
  7. Derek Lane
  8. Brandon Dockery
  9. David Minton
  10. Colt Smith

Blackburn, of Greensboro, N.C., earned $2,250 for his Blue Ridge tour victory. ... The outside front-row starter took the checkers a commanding 6.346 seconds ahead of runner-up Scott Shirey. ... Third-finishing Nathan Walker, who started on the pole,  led early in the event before Blackburn took command. ... Nick Dietz started 10th and rallied to finish fifth. ... Six drivers completed 25 laps and 12 of 20 were running at the finish.

Sumter Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Justin Mintz
  2. Brian Ridgeway
  3. Matt Pridgen
  4. Kale Green
  5. Johnny Pridgen
Laurens County Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 3, 2023
  1. Colby Cannon
  2. Luke Cooper
  3. Billy Rushton
  4. Larry Teal
  5. Steven Grube

South Dakota

Tomahawk Speedway
USRA Limiteds
July 1, 2023
  1. Travis Friske
  2. Zack Friske
  3. Jarrid Curtin
  4. Michael Hucovski
  5. Logan Larson
Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
June 30, 2023
  1. Chad Becker
  2. Cole Searing
  3. Josh Skorczewski
  4. Dustin Arthur
  5. Thomas Weisgram

Cole Searing won the makeup feature.

Casino Speedway
WISSOTA Late Models
June 18, 2023
  1. Jayson Good
  2. Chad Becker
  3. Trevor Anderson
  4. Curt Kranz
  5. Chad Williamson

Good, a division rookie, took the lead on the 11th of 25 laps. ... Chad Williamson led the first 10 laps. ... Tony Croninger won the Limited Late Model feature.

Brown County Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Chad Becker
  2. Josh Skorczewski
  3. David Carlson
  4. Curt Kranz
  5. Dustin Arthur
Miller Central Speedway
WISSOTA Late Models
June 10, 2023
  1. Cole Searing
  2. Dustin Arthur
  3. Chase Gelling
  4. Josh Skorczewski
  5. Justin Karlen
Casino Speedway
WISSOTA Late Models
June 4, 2023
  1. Chad Becker
  2. Blake Swenson
  3. Jayson Good
  4. Trevor Anderson
  5. Justin Karlen

Becker won from the eighth starting spot. ... Bodie Croninger won the Limited Late Model feature.

Bandit Speedway
WISSOTA Late Models
June 3, 2023
  1. Dan Henrikson
  2. Lynn Amick
  3. Lyndon Bolt
  4. Corey Aga
  5. Alysse Morris Bolt

Tennessee

411 Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Jason Cardwell
  2. Baily Cardwell
  3. Jesse Lowe
  4. Chandler Hickman
  5. Joshua Chesney
Volunteer Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Ricky Weiss
  2. Pierce McCarter
  3. Tim Maupin
  4. Bradley Lewelling
  5. Baillie Lowe

Weiss won on the undercard of Austin Neely's first Southern All Star victory for Super Late Models.

Tennessee National Raceway
Unsanctioned Crates (602)
July 1, 2023
  1. Dustin Harris
  2. Caleb Ashby
  3. Luke Buckley
  4. Elvin Sawyer
  5. Logan McClanahan

Harris earned $2,500 Red, White & Blue Showdown victory.

I-75 Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 30, 2023
  1. Reed Hatchett
  2. Dustin Bunch
  3. Blake Jenkins
  4. Spencer Singleton
  5. Jason Davis
Crossville Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Colton Profitt
  2. Robby Mason
  3. Clayton Cooper
  4. Scott Shelton
  5. Trea Miller

Profitt won by a 2.582-second margin. ... William Blankenship won the Crate Late Model feature.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Matt Cooper
  2. Michael Seibers
  3. Richard Frost
  4. Brandon Tibaldi
  5. Ronnie Cooper

Adam Ray (604) and Gavin Minnehan (602) won Crate Late Model features.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Josh Collins
  2. Zach Shannon
  3. Dylan Johnson
  4. Barry Goodman
  5. Kyle Courtney
Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Drew Kennedy
  2. Max Weeks
  3. Anthony White Jr.
  4. Tim Damron
  5. Anthony White

Max Weeks scored his first top-five finish in the division.

Crossville Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Colton Profitt
  2. Trea Miller
  3. Trent Mullinax
  4. Skylar Delaney
  5. Monte Mason

Perry Delaney won the Crate Late Model feature.

Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
June 17, 2023
  1. Hunter Blackwell
  2. Jacob Minon
  3. Robert Ardry
  4. Ronnie Cooper
  5. Brandon Tibaldi

Adam Ray (604) and Frank Haar (602) won Crate Late Model features.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Josh Walker
  2. Casey Turman
  3. Dylan Johnson
  4. Zach Shannon
  5. Josh Collins
Camden Speedway
Crate Racin’ USA non-touring
June 17, 2023
  1. Blake Ray
  2. Craig Lindsey

T.J. Herndon scratched from the scheduled three-car feature.

Duck River Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Randy Gifford
  2. Brad Skinner
  3. Jerry Ashley
  4. Rory Lohr
  5. Clint Nichols

Brayden Skinner won the 602 Crate Late Model feature.

Thunderhill Raceway Park
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Oakley Johns
  2. Freddie Smith
  3. Donald Johns
  4. Jason Partin
  5. Mark Jones

Division rookie Dillard Hatchett, a 25-year-old from Cornersville, Tenn., won his first 602 Crate Late Model feature.

Duck River Raceway Park
Topless Outlaw Dirt Racing Series
June 10, 2023
  1. Jadon Frame
  2. Drew Collins
  3. Jordon Horton
  4. Brad Skinner
  5. Oakley Johns
  6. Ray Cook
  7. Joe Denby
  8. Jerry Ashley
  9. David Brannon
  10. Rusty Ballenger

Eighth-starting Jadon Frame of Decherd, Tenn., grabbed the lead for good from Ray Cook with two laps remaining after the two made contact. … Cook suffered a flat and finished sixth, while Frame had a tire go flat in victory lane. … After the fuel pump went out on his car, Frame switched to Cody Ballard’s car before time trials. Thanks in part to a lengthy delay to rework the track, Frame had time to get Ballard’s car to the track and swap the seat. … Cook, driving a Joe Denby-owned car, led laps 31-38. … Brad Skinner led the first 30 laps. … Frame earned $4,000 for his second career Topless Outlaws victory. … Frame’s previous series win was Sept. 26, 2020 at Mountain View Raceway in Spring City, Tenn. … The event drew 29 cars. … David Brannon set fast time (13.362 seconds) to earn the pole. ... Dylan Baus won the 602 Crate feature.

Tazewell Speedway
United Championship Racing Alliance
June 10, 2023
  1. Josh Collins
  2. Aaron Guinn
  3. Kenny Kizzar
  4. Bradley Lewelling
  5. Travis Fultz
  6. Heath Alvey
  7. Tyler Smith
  8. Kasey Hall
  9. Matt Shannon
  10. Michael Smith

Collins, of Knoxville, Tenn., led all 40 laps from the pole to earn his first UCRA victory of the season, collecting $3,000. ... Third-starting Aaron Guinn trailed Collins for the entire distance after taking the runner-up position on the opening lap. ... Second-starting Kenny Kizzar settled for third. ... Bradley Lewelling rebounded to finish fourth after being disqualified from an apparent heat race victory following a discovered tire violation. ... Matt Shannon finished ninth and assumes the series points lead.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Jason Trammell
  2. Jason Cardwell
  3. Mike Weeks
  4. Chris Marcum
  5. Caleb Marcum
Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Brandon Tibaldi
  2. Ronnie Cooper

Adam Ray (604) and Gavin Minnehan (602) won Crate Late Model features.

Mountain View Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Kyle Courtney
  2. Barry Goodman
  3. Dylan Johnson
  4. Andy Standridge
  5. Rich Standridge
I-75 Raceway
Unsanctioned Crates (602)
June 10, 2023
  1. Darren Goins
  2. Cody Courtney
  3. Cameron Hawkins
  4. Joe Bray
  5. Logan Amy
Crossville Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Zach Shannon
  2. Colton Profitt
  3. Michael Smith
  4. Trea Miller
  5. Jeff Walker

Perry Delaney won the Crate Late Model feature.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Colton Profitt
  2. Bobby Giffin
  3. Ruben Mayfield
  4. Justin Cameron
  5. Karl Tipton

Profitt won from his 10th starting spot. ... Kyle Courtney won the 602 Crate feature.

Tennessee National Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Freddie Smith
  2. Brad Skinner
  3. Randy Gifford
  4. Steven Holcomb
  5. Justin Maxwell

Smith earned $1,500. ... The event drew only five cars, with just four completing the feature. ... Dustin Harris won the 602 Crate race.

Tazewell Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Travis Fultz
  2. Aaron Guinn
  3. Josh Collins
  4. Clyde Overholt
  5. Bradley Strong
Clarksville Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. Hunter Blackwell
  2. Brandon Tibaldi

Adam Ray (604) and Braeden Frost (602) won Crate Late Model features.

Wartburg Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Jordan Rodabaugh
  2. Jed Emert
  3. Anthony White Jr.
  4. Drew Kennedy
  5. Jason Cardwell

Rodabaugh earned $2,500 for his Ducky Jones Memorial victory. ... He took the checkers 0.677 of a second ahead of Jed Emert. ... Mike Weeks was disqualified for climbing from his car on the track.

I-75 Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Booger Brooks
  2. Rusty Ballenger
  3. Colton Profitt
  4. Justin Cameron
  5. Ruben Mayfield

Brooks won on the undercard of Cory Hedgecock's $5,000 Crate Racin' USA victory.

Texas

105 Speedway
American Crate Late Model Series
July 1, 2023
  1. Corey Neil Jr.
  2. Robbie Stuart
  3. Beau Begnaud
  4. Rhett Starnes
  5. Robbie Starnes
  6. Brock Williams
  7. Tony Lindsey
  8. Mark Powell
  9. Jerry Basco
  10. Kristopher Shaw

The fourth-starting Neil Jr., of Bridge City, Texas, earned his third American Crate Late Model Series victory of the season after leading all but the first lap. ... Polesitter Robbie Stuart finished second, 1.860 seconds behind the winner. ... All 12 starters were running at the finish with only Ryan French a lap down. ... Neil also won the factory stock feature in a Britt Seaman-owned car.

Big O Speedway
DIRTcar Supers
July 1, 2023
  1. Trey Langley
  2. Jim Moon
  3. Sloppy Hogg
  4. Ortanik Mikel
  5. Bill Layne
Kennedale Speedway Park
American Crate Late Model Series
June 24, 2023
  1. Kaden Honeycutt
  2. Patrik Daniel
  3. Beau Begnaud
  4. Chase Raymond
  5. Austin Theiss
  6. Jeffrey Abbey
  7. Donnie Shipp
  8. Colton Guin
  9. Tim Eaves
  10. Robbie Starnes

Honeycutt, of Bridge City, Texas, earned $1,100 in the American Crate Late Model Series feature. ... He started outside the front row and led all 20 laps. ... Polesitter Patrik Daniel settled for second. ... Austin Theiss improved four spots in rounding out the top five. ... The event drew 19 cars.

Big O Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Jim Moon
  2. Trey Langley
  3. Bill Layne
  4. Sloppy Hogg
  5. Kyle Daugherty
I-37 Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Austin Theiss
  2. Scooter Manchester
  3. Ryan Doyon
  4. Robbie Starnes
  5. Brandon Brzozowski

Theiss topped a 19-car field in the second of two features. ... Ryan Doyon won the first feature over Austin Theiss, Scooter Manchester, Robby Minten and Kody Hardage. ... “That first race was a little unfortunate,” Theiss said. “The second one worked out for us. So all in all it was a good night. A first and second isn't bad and second-third for one of my main sponsors (Scooter Manchester). It was a good night for everybody.”

Big O Speedway
DIRTcar Supers
June 17, 2023
  1. Trey Langley
  2. Ortanik Mikel
  3. Jim Moon
  4. Cooper Tilley
  5. Bill Layne

Utah

Desert Thunder Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Wyatt Howard
  2. Ryan Dimick
  3. Kade Dimick
  4. Michael Wright
Desert Thunder Raceway
Unsanctioned Limiteds
June 23, 2023
  1. Kade Dimick
  2. Ryan Dimick
  3. Michael Wright
  4. Bobby Cook Jr.
  5. Shane Weybright

Virginia

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
July 1, 2023
  1. Mike Franklin
  2. Jonathan DeHaven
  3. Scott Sweeney
  4. Rodney Walls
  5. Michael Walls

Dale Hollidge won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 24, 2023
  1. Justin Williams
  2. Joey Leavell
  3. Shaun Wetzel
  4. Matt Whitten
  5. Eric Groah

Ronnie Martin Jr. won the Crate Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 17, 2023
  1. Joey Leavell
  2. Justin Williams
  3. Matt Whitten
  4. Justin Fulton
  5. Ricky Almond

Ronnie Martin Jr. won the Crate Late Model feature. ... The track hosted a meet and greet for drivers and fans with the cars parked along the frontstretch and fans coming down to mingle.

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 10, 2023
  1. Jonathan DeHaven
  2. Scott Palmer
  3. Gerald Davis
  4. Austin Stover
  5. Gunnar Walls

DeHaven won by nearly five seconds. ... Cameron Campbell won the Crate feature.

Virginia Motor Speedway
Fastrak Crates
June 10, 2023
  1. Jeremy Pilkerton
  2. Davis Lipscombe
  3. Billy Hubbard
  4. Nick Davis
  5. Ray Love

Pilkerton held off a hard-charging Lipscombe. ... "When I got to the lapped car, I thought the race was over; I have to give props to Davis Lipscombe. That was the best race I have ever been a part of," Pilkerton said. "I thought I gave the race away several times when it got loose on me."

Winchester Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Craig Parrill
  2. Mike Franklin
  3. Gunnar Walls
  4. Brad Omps
  5. Bubby Tharp Jr.

The 34-year-old Clearbrook, Va., driver notched his first career Limited Late Model victory in his third year in the division.

Washington

Grays Harbor Raceway
Coors Light I-5 Silver Bullet Series
June 17, 2023
  1. Joey Tanner
  2. Collen Winebarger
  3. Rob Mayea
  4. Bricen James
  5. B.J. Donofrio
  6. Jerry Schram
  7. John Duty
  8. Trent Elliott
  9. McLain Beaudoin
  10. Steve Moore

Driving Darren Coffell's No. 46, Tanner, of Portland, Ore., earned $2,000 in the third event of the season on the revived I-5 Tour. ... The outside front-row starter led all 30 laps. ... Runner-up Collen Winebarger was a half-second back at the finish. ... Polesitter Rob Mayea was third. ... The series returns to action June 24 at Southern Oregon Speedway.

Wisconsin

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
July 1, 2023
  1. Pat Doar
  2. Kevin Burdick
  3. Danny Vang
  4. Ashley Anderson
  5. Travis Budisalovich
  6. Mike Prochnow
  7. Jeff Massingill
  8. Darrell Nelson
  9. Skeeter Estey
  10. Josh Zimpel

Doar earned $2,500 in the Great Lakes Border Battle finale. ... He finished second a night earlier. ... Kevin Burdick was 1.448 seconds behind the winner. ... Fifteen drivers completed 35 laps.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
July 1, 2023
  1. Todd Frank
  2. Andy Karl
  3. Troy Springborn
  4. Gunner Frank
  5. Lukas Postl
Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
July 1, 2023
  1. Austin Zdroik
  2. Jason Zdroik
  3. Dustin White
  4. Josh Nevoraski
  5. Peyton Thompson
Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
June 30, 2023
  1. Kory Ressie
  2. Ryan Olson
  3. Brad Waits
  4. Triton Krause
  5. Lance Hofer
Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
June 30, 2023
  1. Ashley Anderson
  2. Greg Nippoldt
  3. Mike Prochnow
  4. John Kaanta
  5. Mark Hessler

Anderson, returning to the Late Model division in 2023, won from his eighth starting spot.

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
June 30, 2023
  1. Darrell Nelson
  2. Pat Doar
  3. Kyle Peterlin
  4. Travis Budisalovich
  5. Derek Vesel

Overtaking Doar on a restart with two laps remaining, Nelson earned $2,500 in the first round of the Great Lakes Border Battle. ... Nelson won by the 35-lapper by 1.641 seconds over Doar. ... The event drew 32 Late Models. ... July 1's weekend finale also pays $2,500-to-win for the Late Models.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 30, 2023
  1. Mike Kline
  2. Darren Mish
  3. Jason Robbins
  4. David Webster
  5. D.J. Sweet

Kline won from the pole over the seventh-starting Mish.

Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
June 30, 2023
  1. Dylan Kromschroeder
  2. Cade Nelson
  3. Lucas Peterson
  4. Jason McFadden
  5. Chad Prissel
Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 27, 2023
  1. Austin Zdroik
  2. Jason Zdroik
  3. Travis Friske
  4. Logan Larson
  5. Dan Zelten

Austin Zdroik won the caution-free feature in flag-to-flag fashion.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
June 24, 2023
  1. Todd Frank
  2. Joe Reuter
  3. Tim Rothe
  4. Gunner Frank
  5. Derek Janke
Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 23, 2023
  1. D.J. Sweet
  2. Jim Hendricks
  3. Steve Schueller
  4. Jeremy Kingery
  5. Ed Mills
Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
June 23, 2023
  1. Jim Carlson
  2. Brett Shafer
  3. Ashley Anderson
  4. John Kaanta
  5. Greg Nippoldt

Carlson, after more than 20 years in the division, notched his first-ever Late Model feature victory.

Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
June 23, 2023
  1. Ryan Olson
  2. Lance Hofer
  3. Michael Hucovski
  4. Triton Krause
  5. Eric Thill
Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (602)
June 20, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Dustin White
  3. Travis Friske
  4. Josh Nevoraski
  5. Dan Zelten
Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Lukas Postl
  2. Ron Berna
  3. Troy Springborn
  4. Jayden Schmidt
  5. Justin Schmidt

Postl won his first Late Model feature.

Cedar Lake Speedway
USRA Limiteds
June 17, 2023
  1. Chad Prissel
  2. Brad Waits
  3. Dylan Kromschroeder
  4. Lucas Peterson
  5. Michael Hucovski

Prissell won on the undercard of Jake Redetzke's $11,000 Masters victory.

Cedar Lake Speedway
USRA Limiteds
June 16, 2023
  1. Brad Waits
  2. Michael Hucovski
  3. Patrick Kletschka
  4. Charlie Olsen
  5. Dylan Kromschroeder

Waits won on the second day of Cedar Lake's Masters.

Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
June 16, 2023
  1. Travis Budisalovich
  2. Kevin Burdick
  3. Danny Vang
  4. Skeeter Estey
  5. Deven VanHouse

Budisalovich, of St. Paul, Minn., beat Burdick by 0.733 of a second. ... Skeeter Estey improved 10 positions in finishing fourth.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 16, 2023
  1. Jason Robbins
  2. David Webster
  3. Steve Schueller
  4. Ethan Pickard
  5. Ed Mills
Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 15, 2023
  1. Jake Redetzke
  2. Shane Edginton
  3. Mike Greseth
  4. Terry Casey
  5. Nick Anvelink
  6. A.J. Diemel
  7. Darrell Nelson
  8. Dustin Sorensen
  9. Pat Doar
  10. Kevin Eder

Redetzke, of Eau Claire, Wis., earned $3,000 in a 40-lapper opener the Masters weekend. ... Redetzke took the checkers more than four seconds ahead of runner-up Shane Edginton. ... The event drew 48 Late Models and most of the same drivers will chase a $5,000 winner's purse Friday and $11,000 winner's purse Saturday. ... Fourteen of 24 starters completed 40 laps. ... Larry Fitzsimmons on the USRA Limited Late Model feature over Justin Sass and Cade Nelson.

Plymouth Dirt Track
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Mitch McGrath
  2. Terry Casey
  3. Brad Mueller
  4. Taylor Scheffler
  5. Jayme Zidar

McGrath outran fellow front-row starter Terry Casey, who is making a comeback to the Late Model division in 2023. ... The two battled from laps 18-24 and McGrath was ahead when a light rain shower forced the race to end at 26 laps. ... McGrath earned $1,500.

Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
June 9, 2023
  1. Chad Mahder
  2. Kevin Eder
  3. Mike Prochnow
  4. Aaron Wilson
  5. Jim Carlson
Mississippi Thunder Speedway
USRA Limiteds
June 9, 2023
  1. Brad Waits
  2. Lance Hofer
  3. Eric Thill
  4. Alex Knutson
  5. Triton Krause
Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 9, 2023
  1. Ed Mills
  2. Jim Hendricks
  3. Mike Kline
  4. DeWayne Moss
  5. Ken Quinn
Gondik Law Speedway
WISSOTA Late Models
June 9, 2023
  1. Kevin Burdick
  2. Dave Flynn
  3. Skeeter Estey
  4. Deven VanHouse
  5. Rick Niemi

Burdick, who took the lead from Deven VanHouse on the 11th lap, won from his eighth starting spot. ... Polesitter Harry Hanson retired in 13th after leading early.

Eagle Valley Speedway
USRA Limiteds
June 9, 2023
  1. Lucas Peterson
  2. Chad Prissel
  3. Scott Guthrie
  4. Steven O’Brien Jr.
  5. Travis Friske
Eagle River Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 8, 2023
  1. Jason Zdroik
  2. Austin Zdroik
  3. Peyton Towne
  4. Logan Larson
  5. Josh Nevoraski

Jason Zdroik led every lap.

Cedar Lake Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 3, 2023
  1. Pat Doar
  2. Darrell Nelson
  3. Nick Panitzke
  4. James Giossi
  5. Jake Redetzke

Lucas Peterson won the USRA Late Model feature.

Shawano Speedway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Ron Berna
  2. Kyle Raddant
  3. Justin Ritchie
  4. Nick Anvelink
  5. Gunner Frank

Gordie Seegert Jr. was inducted on the track's Hall of Fame night.

Red Cedar Speedway
WISSOTA Late Models
June 2, 2023
  1. Ashley Anderson
  2. Sam Mars
  3. Greg Nippoldt
  4. Mark Hessler
  5. John Kaanta

Anderson, who has focused on modified racing for many seasons, notched his first Late Model victory at Red Cedar since Aug. 19, 2011.

Lafayette County Speedway
Unsanctioned Limiteds
June 2, 2023
  1. Jason Robbins
  2. Darren Mish
  3. Jim Hendricks
  4. D.J. Sweet
  5. Steve Schueller

West Virginia

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
June 30, 2023
  1. Zach Hill
  2. Ronnie Mayle
  3. Chris Carpenter
  4. Brandon Francis
  5. Harold Redman Jr.

Hill set fast time, won his heat and led every feature lap.

Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 24, 2023
  1. Eddie Hambrick
  2. Henry Hornsby III
  3. Shane Greco
  4. Stephen Martin
  5. Fred Perry Jr.
Beckley Motor Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Eddie Hambrick
  2. Rick Williams
  3. Shane Minnix
  4. Joey Johnson
  5. Jeffrey Wolford
Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
June 17, 2023
  1. Kyle Thomas
  2. Trey Watson
  3. Freddie Carpenter
  4. Daniel Hill
  5. Ryan Payne

Thomas led every lap. ... Brandon Weigle won his fourth Crate Late Model feature of the season with Thomas as the runner-up in that division.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
June 17, 2023
  1. Logan Hitt
  2. Tim Senic
  3. Shane Hitt
  4. Derrick Shaw
  5. Bob Gordon
Tyler County Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Ryan Payne
  2. Tyler Riggs
  3. Trey Watson
  4. Kyle Thomas
  5. Doug Dodd

Payne, of Salem, W.Va., rallied on the high side for his first career Super Late Model victrory. ... Brandon Weigle won the Crate Late Model feature. ... The night's racing drew more than 130 race teams.

Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
June 10, 2023
  1. Billy Holbert

Luke Hyre won the Crate Late Model feature.

Beckley Motor Speedway
Red Clay Series
June 9, 2023
  1. Preston Blalock
  2. Shaun Sise
  3. Justin Carter
  4. Keith Bills
  5. Jamison McBride
  6. Jack Smith
  7. Phillip Ramirez
  8. Butch Blankenship
  9. Alan Stone
  10. Shane Greco

Blalock, of Clemmons, N.C., took the lead on lap 10 and never looked back, topping a 10-car field to win $2,500. ... Fourth-starting Shaun Sise moved into second on lap 38 and finished 1.172 seconds back. ... Justin Carter advanced four positions and finished third. ... Keith Bills gained two spots and finished fourth. ... Shane Greco led the first nine laps before retiring and finishing 10th. ... Friday's feature lasted 25 minutes with five drivers completing all 40 laps. ... Greco and Jamison McBride won heats. ... McBride was fast qualifier.

Ohio Valley Speedway
DIRTcar Supers
June 9, 2023
  1. Tyler Carpenter
  2. Chris Carpenter
  3. Tyler Evans
  4. Harold Redman Jr.
  5. Josh Tonkin
Elkins Raceway
Unsanctioned Supers
June 3, 2023
  1. Jacob Hawkins
  2. Shane Hitt
  3. Logan Hitt
  4. Trey Watson
  5. Josh Richeson

A.J. Spagnuolo edged Kyle Thomas to win the Crate Late Model feature.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
High Plains Late Model Series
July 1, 2023
  1. Eddie Kirchoff
  2. Lyndon Bolt
  3. Greg Sharpe
  4. Lynn Amick
  5. Corey Aga
  6. Alysse Morris Bolt
  7. Dan Henrikson
  8. Bob Moody
  9. Heather Mertens
  10. Cherokee Dillin

Eleventh-starting Kirchoff, of Gillette, Wy., took the lead on lap six and cruised to win Saturday's $1,000 feature, collecting his sixth career High Plains victory. ... Tenth-starting Lyndon Bolt moved into the runner-up position on lap 17 and finished 1.691 seconds back. ... Greg Sharpe and Lynn Amick each advanced five positions, finishing third and fourth. ... Pole-starting Morris Oberle led the first five laps before retiring on lap 16 and finishing 11th. ... Saturday's feature lasted 21 minutes, with nine of 11 drivers completing the entire distance.

Manitoba

Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
June 29, 2023
  1. Scott Greer
  2. Kevin Sexton
  3. Shane Holden
  4. Ryan Kereluk
  5. Rick Fawcett
Victory Lane Speedway
WISSOTA Late Models
June 8, 2023
  1. Scott Greer
  2. Rick Fawcett
  3. Jeff Pritchard
  4. Frank Veert
  5. Adam Magas

Ontario

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
July 1, 2023
  1. Gregg Haskell
  2. C.J. Field
  3. Nick Glassford
  4. Jake Hooker
  5. Jason Haskell
Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 24, 2023
  1. Jason Haskell
  2. Brian Speelman
  3. Cody Vandewynckel
  4. Mike Lewis
  5. Jim Jones
Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 17, 2023
  1. Steve Baldwin
  2. Kyle Sopaz
  3. Nathan Rinaldi
  4. Ryan Lambert
  5. Brandon Mowat
Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 10, 2023
  1. Brian Speelman
  2. Nick Glassford
  3. C.J. Field
  4. Gregg Haskell
  5. Jake Hooker
Ohsweken Speedway
Unsanctioned Supers
June 9, 2023
  1. Gregg Haskell
  2. C.J. Field
  3. Jason Haskell
  4. Brian Speelman
  5. Cody Vandewynckel

Haskell, of Chatham, Ontario, earned $2,000 on in the Ontario Late Model Open. ... He started eighth.

Brighton Speedway
Unsanctioned Crates (604)
June 3, 2023
  1. Steve Baldwin
  2. Kyle Sopaz
  3. Nathan Rinaldi
  4. Caley Weese-Seymour
  5. Brandon Mowat

Charlie Sandercock was battling Baldwin for second when, after a turn-four incident, he was sent to the tail in being tagged for caution a causion with two laps remaining.

Southern Ontario Motor Speedway
DIRTcar Supers
June 3, 2023
  1. C.J. Field
  2. Jason Haskell
  3. Nick Glassford
  4. Gregg Haskell
  5. Jake Hooker

Field topped a 14-car field.

Search for results

advertisement
Sponsor 1177
 
Sponsor 1249
 
Sponsor 728
©2006-Present FloSports, Inc. All rights reserved. Privacy Policy | Cookie Preferences / Do Not Sell or Share My Personal Information