Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 1031
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alaska

Twin City Raceway
June 8, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Soares
2. Bob Reinhart
3. Joey Essex
4. Roy Morris

Two drivers scratched, including last year's champ Shawn Hutchings.

Alabama

Talladega Short Track
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Chris Wilson
2. Tim Roszell
3. Ross Martin
4. Montana Dudley
5. Terry Smith

Brad Berry won the Limited Late Model feature and 12-year-old Cruz Skinner captured his third NeSmith Chevrolet-sanctioned Crate feature.

Fort Payne Motor Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Robert Gant
2. Lucas Burns
3. Kenny Hall
4. Dee Vaught
5. Rod Carroll

Kyle May won the Crate feature.

ECM Speedway
June 28, 2014

NeSmith Crates:
1. Heath Minor
2. Lee Burdett
3. Henry Pullen
4. Jon Biles
5. Austin Franklin

Moulton Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Stacy Tyler
2. Billy Flannagan Jr.
3. Trent Letson
4. Greg Wilhite
5. Austin Steele

Talladega Short Track
June 21, 2014

NeSmith Crates:
1. Adam Gauldin
2. Gathan Burns
3. Jason Wilson
4. Ryan King
5. Cruz Skinner

Brad Berry won the Limited Late Model feature ... The racing was on the undercard of Todd Morrow's Southern All Star victory.

Fort Payne Motor Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Robert Gant
2. Kenny Hall
3. Darrell Hayes

Michael Richardson won the Crate Late Model feature.

East Alabama Motor Speedway
June 21, 2014

NeSmith Crates:
1. Montana Dudley
2. Dylan Knowles
3. Terrance Nowell
4. Taylor Mitcham
5. Keith McGuire

Dudley won a tight battle with Nowell, who cut down a tire with five laps remaining.

ECM Speedway
June 21, 2014

NeSmith Crates:
1. Cale Finley
2. Henry Pullen
3. Lee Burdett
4. Luke Gaskins
5. Jon Biles

Shelby County Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Austin Franklin
(No other results available)

ECM Speedway
June 20, 2014

NeSmith Crates:
1. Heath Minor
2. Justin McRee
3. Cale Finley
4. Cody Martin
5. Jon Biles

Talladega Short Track
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jason Hiett
2. Tim Roszell
3. Josh Adkins
4. Douglas Stewart
5. Buddy George

Cruz Skinner, 12, won his second straight Crate feature while Dallas Cooper won the Limited Late Model feature.

East Alabama Motor Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Bubba Gorman
2. Trevor McMullen
3. Joey Keyser
4. Bobby Thomas Jr.
5. Nick Marsolf

ECM Speedway
June 14, 2014

NeSmith Crates:
1. Jon Biles
2. Heath Minor
3. Cody Martin
4. Lee Burdett
5. Kale Finley

Dixieland Dirt Track
June 14, 2014

Southern Thunder Series:
1. Lavon Sloan
2. Travis Carter
3. Brandon Dewitt
4. Adam Giles
5. Kitt Sealy

Moulton Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Mark Mears
2. T.J. Alford
3. Bubba Franks
4. Derrick White
5. Chad Winkles

Shelby County Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Tony Revis
2. Austin Franklin
(No other results available)

Talladega Short Track
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Tim Busha
2. Todd Watson
3. Tim Roszell
4. Dougie King
5. Buddy George

Cruz Skinner, 12, won the Crate feature, becoming the youngest NeSmith Chevrolet Weekly Racing Series winner in the organization's history. ... He's the son of former Talladega racer Greg Skinner.

East Alabama Motor Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Tanner Thomason
2. Bubba Gorman
3. Tyler Thomason
4. Cale Sessions
5. Junior McGuire

Dana Eiland won the Crate feature over J.R. Moseley.

Shelby County Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Ronnie Revis
2. Austin Franklin
3. Daniel Lutz

Arkansas

Batesville Motor Speedway
June 27, 2014

NeSmith Crates:
1. Chandler Petty
2. Gavin Landers
3. Bobby Skinner
4. Roger Witt
5. Aaron Carr

Riverside Int'l Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Dillon Knight
2. Mark Stephens
3. Tim Howard
4. Shane Stephens
5. Cody Gentry

Crowley's Ridge Raceway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Chad Williams
2. Mark Nichols
3. James Walker
4. Donnie Adams
5. Mike Cochran

Crowley's Ridge Raceway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. James Walker
2. Mark Nichols
3. Jeff Jordan
4. Mike Carr
5. Jeff Moss

California

Santa Maria Raceway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Clay Daly
2. Steve Drake
3. Nick Bartels
4. Tony Toste
5. Jason Papich

Placerville Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Davis
2. Dan Brown Jr.
3. Jason Englund
4. Matt Micheli
5. Tom Tilford

Placerville Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Ray Trimble
2. Randy Shafer
3. Dan Brown Jr.
4. Matt Micheli
5. Tom Tilford

Antioch Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Learn
2. Mike Gustafson
3. Larry Damitz
4. Mark Garner
5. Mike Hynes

Placerville Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan McDaniel
2. Ray Trimble
3. Matt Micheli
4. Tom Tilford
5. Jason Englund

Delaware

Delaware International Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ricky Elliott
2. Donald Lingo Jr.
3. Andrew Mullins
4. Herb Tunis
5. Amanda Whaley

Elliott came from his eighth starting spot to win the Fall Championship qualifier.

Delaware International Speedway
June 24, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ricky Elliott
2. Donald Lingo Jr.
3. Nick Davis
4. Mark Byram
5. Ross Robinson

Elliott earned $3,625 for his second straight Camp Barnes Benefit victory. ... Matt Hill won the Crate feature. | RaceWire

Delaware International Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ricky Elliott
2. Andrew Mullins
3. Nick Davis
4. Kerry King
5. Staci Warrington

The Camp Barnes Benefit race is scheduled for June 24 at DIS.

Delaware International Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ricky Elliott
2. Donald Lingo Jr.
3. Andrew Mullins
4. Nick Davis
5. Joe Warren

Elliott won by a nose in a tight battle with Lingo.

Delaware International Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
First feature
1. Ricky Elliott
2. Kerry King
3. Nick Davis
4. Staci Warrington
5. Joe Warren

Second feature
1. Andrew Mullins
2. Nick Davis
3. Staci Warrington
4. Joe Warren
5. Kerry King

Florida

East Bay Raceway Park
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. David Pollen, Jr.
2. Dalton Myers
3. Bryan Bernhardt
4. Jamie Slatton
5. David Schmauss

Pollen notched his first Late Model feature victory on dirt. .... “This is probably my biggest win of my career,” a smiling Pollen said. “I thought I might go back to asphalt racing but decided to get things together over the past few months and glad I decided to come back to dirt."

Volusia Speedway Park
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. David Clegg
2. Howard Stalls
3. Larry Anderson
4. C.J. Waldron
5. Justin Dean

East Bay Raceway Park
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Doug Horton
2. Phillip Cobb
3. Mavrick Varnadore
4. Bryan Bernhardt
5. Steven Mathis Jr.

Horton took the lead from Cobb on the 12th lap.

Bubba Raceway Park
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Forrest Gough
2. Eddie Gainey
3. Nevin Gainey
4. Tim Dowling
5. Jason Pope

East Bay Raceway Park
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Forrest Gough
2. Roger Crouse
3. Richard Livernois Jr.
4. Austin Sanders
5. Jason Pope

Georgia

Rome Speedway
June 29, 2014

Unsanctioned Supers:
First feature
1. Jason Hiett
2. Joe Armistead Jr.
3. Donald McIntosh
4. Tyler Millwood
5. Ronnie Johnson

Second feature
1. Jason Hiett
2. Donald McIntosh
3. Joe Armistead Jr.
4. Doug Stevens
5. Ronnie Johnson

Dixie Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Michael Page
2. Donald McIntosh
3. Ray Cook
4. Jason Croft
5. T.J. Alford

Page pocketed $2,000.

Swainsboro Raceway
June 28, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Jeremy Faircloth
2. Ches Chester
3. Steven Bloodworth
4. Brandon Carpenter
5. Jak Kicklighter

West Georgia Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Jamie Brown
2. Hunter Worley
3. Matt Woodson
4. Steven Hite
5. Marcus Caswell

North Georgia Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Cory Hedgecock
2. Jason Welshan
3. Johnny Cloer Jr.
4. Matt Henderson
5. Brian Jackson

Jason Deal won the Crate feature over Colby Kilgore.

Boyd's Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Riley Hickman
2. Bryan Pritchard
3. Blake Armitage
4. Jamie Perry
5. Justin Litchford

Bobby Richey Jr. won the Crate feature over Jerry Coffman and Jacob Grizzle.

Senoia Raceway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Dana Eiland
2. Austin Horton
3. Dennis Hale
4. Clifton Moran
5. Dusty Jones

Golden Isles Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Cecil Eunice
2. Adam Collins
3. Bill Adkins
4. Wayne Spradley
5. Tim Dixon

Eunice's victory was on the undercard of Austin Kirkpatrick's first career UDLMCS victory.

Needmore Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Russell Brown
2. Jordan Hembree
3. Cole Summerlin
4. Tyler Boyette
5. Tyler Summerlin

Cochran Motor Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Pearson Lee Williams
2. Kelly Walker
3. Bob Robertson
4. Blake Smith
5. Keith Edge

Lavonia Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
2. Clayton Turner
3. David McCoy
4. Jimmy Ivester
5. Brant Carey

Collins picked up a $250 bounty on David McCoy, earning $1,050 in all. ... Hot Rod Lamance won the Fastrak Crate feature.

Senoia Raceway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Dennis Hale
2. Glenn Morris
3. Clint Smith
4. Clifton Moran
5. Jayce Southwell

Dixie Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Shane Clanton
2. Shawn Chastain
3. Dale Thurman
4. Austin Smith
5. Johnny Chastain

Clanton, a World of Outlaws Late Model Series regular, won his first feature victory of 2014. ... Don Jenkins won the Limited Late Model feature and Ted Minnix won the Crate feature.

West Georgia Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Hunter Worley
(No other results available)

Hartwell Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Jimmy Johnson
3. Bubba Russell
4. Keith Freeman
5. Brant Carey

Royce Bray won the SECA Crate feature over Hot Rod Lamance.

Screven Motor Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Ben Faircloth
2. Gib Gibbons
3. Jim Manka
4. Grant Grotyohann
5. Shawn Pritchard

Faircloth won Screven's Super 7 event.

Albany Motor Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Russell Welch
2. Cole Exum
3. Joseph Brown
4. Lance Wasson
5. Jason Price

Cochran Motor Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Stevie Jones
2. Wil Herrington
3. Michael Howell
4. Marvin Cook

Swainsboro Raceway
June 21, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Austin Scarboro
2. Wendell Chavous
3. Jeremy Faircloth

Lavonia Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Clayton Turner
3. Bubba Russell
4. Gus Simpson
5. Mike Ashley

Fastrak Crates:
1. David McCoy
2. Brian Conner
3. Hot Rod Lamance
4. Jimmy Ivester
5. Paul Byrum

Swainsboro Raceway
June 14, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Chesley Dixon
2. Ben Faircloth
3. Jim Manka
4. Jeremy Faircloth
5. Jordy Nipper

Dixon won one of the track's Great Eight Crate miniseries events.

Dixie Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Michael Page
2. Austin Smith
3. Dale Thurman
4. Cass Bowler
5. Johnny Chastain

Page drove a Buster Goss-owned car to victory. ... Chris Fennell won the Limited Late Model feature and Justin Shipley the Crates.

Boyd's Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Rick Hixson
2. Jamie Perry
3. Tod Hernandez
4. Mike Tinker
5. Roger Dickson

Jeff Smith won the Crate feature.

West Georgia Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Chad Wallace
2. Matt Woodson
3. Mark Knight
4. Ben Hill
5. Jamie Brown

Hartwell Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Jimmy Johnson
3. Brandon Haley
4. Brant Carey
5. Keith Freeman

SECA Crates:
1. Frankie Beard
2. Royce Bray
3. Drew Collins
4. Danny Sanders
5. Russell Fleeman

Senoia Raceway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dennis Hale
2. Glenn Morris
3. Shane Fulcher
4. Dusty Jones
5. Clifton Moran

Hale earned $1,500 in the Country Financial Father's Day Late Model Summer Shootout.

Cochran Motor Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Royce Dominy
2. Keith Edge
3. Michael Howell
4. Jeff Norrell

Golden Isles Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Scott Waters
2. J.O. Nobles
3. Sammy Hatcher
4. Bill Adkins
5. Gordon Peck

Oglethorpe Speedway Park
June 13, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Manka
2. Dusty Collins
3. Mac Lipthratt
4. Cecil Eunice
5. Garrett Shurling

Senoia Raceway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Glenn Morris
2. Shane Fulcher
3. Lavon Sparks
4. Jayce Southwell
5. Tod Darda

Hartwell Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Bubba Russell
3. Keith Freeman
4. Brandon Haley
5. Jay Sessoms

Hot Rod Lamance won the SECA Crate feature.

West Georgia Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Hunter Worley
2. Steven Hite
3. Thomas Phillips
4. Shane Barrett
5. Greer Davis

North Georgia Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Rex Richey
2. Heath Hindman
3. Brian Jackson
4. Devin Dilbeck
5. Tyler Adams

Jeff Smith won the Crate feature over Rick Hixson

Albany Motor Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Kelly Walker
2. Kyle Bridges
3. Jay Johnson
4. Russell Brown Jr.
5. Cody Simons

Cochran Motor Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Crates:
First feature
1. Ben Faircloth
2. Thomas Lewis
3. Keith Edge
4. Pearson Lee Williams
5. Dewayne Johnson

Second feature
1. Bob Robertson
2. Larry Harrod
3. Ben Faircloth
4. Jak Kicklighter
5. Wil Herrington

Dixie Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Donald McIntosh
2. Jake Knowles
3. Johnny Chastain
4. Ray Cook
5. Ricky Williams

McIntosh earned $3,000 for his Bill Ingram Memorial victory. ... Don Jenkins won the Limited Late Model feature and Zack Pilcher the Crates. | Slideshow

Iowa

300 Raceway
June 27, 2014

IMCA Late Models:
1. Charlie McKenna
2. Jeremiah Hurst
3. Ron Klein
4. Jason Rauen
5. Nick Marolf

McKenna pocketed $2,000 in the Tri-Track Challenge special.

Davenport Speedway
June 27, 2014

IMCA Late Models:
1. Mike Murphy Jr.
2. Justin Kay
3. Marty Diercks
4. Andy Nezworski
5. Todd Malmstrom

Murphy held off Kay in his first 2014 start at Davenport. ... Gary Webb led the first 10 laps before giving up the lead to Marty Diercks. ... Webb ended up in a rollover accident in turn one as the checkers flew; he was able to walk away.

Adams County Speedway
June 21, 2014

NASCAR Late Models:
1. Josh Krug
2. John Hampel
3. J.C. Wyman
4. Fred Miller III
5. Paul Glendenning

West Liberty Raceway
June 21, 2014

IMCA Late Models:
1. Brian Harris
2. Colby Springsteen
3. Nick Marolf
4. Andy Eckrich
5. Ron Boyse

The high-running Harris overtook Springsteen on the last corner for the victory. ... Ron Boyse led early before Springsteen took command.

Independence Motor Speedway
June 21, 2014

IMCA Late Models:
1. Darren Ackerman
2. Sean Johnson
3. Jon Passick
4. Luke Pestka
5. Bobby Hansen

Ackerman took advantage of a mid-race restart for his second straight victory and third in four weeks.

Maquoketa Speedway
June 21, 2014

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Brian Beaudry
3. Joe Ross
4. Ron Poll
5. Stephan Kammerer

Kay extended a personal six-race winning streak.

Shelby County Speedway
June 21, 2014

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Jay Stewart
3. Melvin Zeitner
4. Al Zeitner
5. Josh Most

Davenport Speedway
June 20, 2014

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Spencer Diercks
3. Nate Beuseling
4. Matt Ryan
5. Todd Malmstrom

Matt Ryan led seven laps and Spencer Diercks four before Kay took command on the 12th lap.

Iowa State Fair Speedway
June 20, 2014

IMCA Late Models:
1. Ryan Griffith
2. Todd Cooney
3. Paul Glendenning
4. Jason Hahne
5. Curt Schroeder

300 Raceway
June 17, 2014

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Jason Rauen
3. Jeff Aikey

Kay's victory came on the undercard of Shannon Babb's UMP DIRTcar Summernationals victory.

West Liberty Raceway
June 17, 2014

IMCA Late Models:
1. Brian Harris
2. Jonathan Brauns
3. Todd Malmstrom
4. Spencer Diercks
5. Andy Eckrich

Dubuque Speedway
June 15, 2014

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Ron Klein
3. Dan Shelliam
4. Luke Merfeld
5. Joel Callahan

C.J. Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Tom Darbyshire
2. Jonathan Brauns
3. Colby Springsteen
4. Curran Beckler
5. Doug Yates

Hamilton County Speedway
June 14, 2014

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Jeremy Grady
3. Ryan Griffith
4. Jason Hahne
5. John Emerson

Adams County Speedway
June 14, 2014

NASCAR Late Models:
1. John Hampel
2. Jason O'Brien
3. Sterling Perkins
4. Paul Glendenning
5. Daulton Maassen

West Liberty Raceway
June 14, 2014

IMCA Late Models:
1. Nick Marolf
2. Rob Moss
3. Kyle Hinrichs
4. Andy Eckrich
5. Kevin Kile

Shelby County Speedway
June 14, 2014

IMCA Late Models:
1. Josh Most
2. Barry Sorenson
3. Don Beckstrom
4. Melvin Zeitner
5. Allan Hopp

Independence Motor Speedway
June 14, 2014

IMCA Late Models:
1. Darren Ackerman
2. Rick Wendling
3. Curt Martin
4. Jason Rauen
5. Dean Wagner

Ackerman cruised for 25 laps.

Maquoketa Speedway
June 14, 2014

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Brian Beaudry
3. Brian Meiner
4. Scott Fitzpatrick
5. Stephan Kammerer

Davenport Speedway
June 13, 2014

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Rob Toland
3. Matt Ryan
4. Ray Guss Jr.
5. Mike Zemo Jr.

Kay started 12th and took the lead from Rob Toland on the 18th lap as the fifth of five leaders.

Iowa State Fair Speedway
June 13, 2014

IMCA Late Models:
1. Ryan Griffith
2. Todd Cooney
3. Curt Schroeder
4. Craig Jacobs
5. Ben Nading

300 Raceway
June 13, 2014

IMCA Late Models:
1. Nick Marolf
2. Luke Goedert
3. Ron Klein
4. Joel Callahan
5. Tyler Bruening

Jerry King's breakdown handed the lead to Marolf, who led the final 10 laps of the 25-lapper.

Dubuque Speedway
June 8, 2014

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Dan Shelliam
3. Luke Merfeld
4. Joel Callahan
5. Jon Poll

Shelby County Speedway
June 7, 2014

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Josh Most
3. Randy Foote
4. Al Zeitner
5. Corey Zeitner

Hamilton County Speedway
June 7, 2014

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Jeremy Grady
3. Ryan Griffith
4. Jason Hahne
5. John Emerson

Davenport Speedway
June 6, 2014

IMCA Late Models:
1. Todd Malmstrom
2. Spencer Diercks
3. Mike Murphy Jr.
4. Ray Guss Jr.
5. Brunson Behning

Malmstrom topped the 20-car field for his first Davenport victory.

Iowa State Fair Speedway
June 6, 2014

IMCA Late Models:
1. Ben Nading
2. Jason Hahne
3. Todd Cooney
4. Ryan Griffith
5. Darrel DeFrance

Stuart Speedway
June 1, 2014

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Randy Foote
3. Charlie McKenna
4. Paul Conrad
5. Randy Faux

Illinois

Bullring at RICo Fairgrounds
June 29, 2014

IMCA Late Models:
1. Mike Murphy Jr.
2. Ray Guss Jr.
3. Todd Malmstrom
4. Matt Ryan
5. LeRoy Brenner

 

Murphy's car sustained right-front damage on the sixth of 30 laps, but he rallied back, taking the lead from Guss with six laps remaining. .. "The guys told me that I could keep going if I wanted to ... I'll attribute this one to adrenaline," said Murphy, who won his fourth of 2014 at QCS.

Macon Speedway
June 28, 2014

UMP DIRTcar:
1. Kyle Logue
2. Matt Taylor
3. Ryan Little
4. Joseph Hughes
5. John Beck

Logue earned $1,500 in the 95Q Firecracker 40.

Fairbury Speedway
June 28, 2014

UMP DIRTcar:
1. Scott Bull
2. Kevin Weaver
3. Joe Harlan
4. Daren Friedman
5. Daniel Flessner

Spoon River Speedway
June 28, 2014

UMP Crates:
1. Nick Bauman
2. Jose Parga
3. Tommy Sheppard
4. Myles Moos
5. Brad Denney

Sycamore Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Roger Markham
2. Jay Brendle
3. Johnny Heath
4. Reno Markham
5. Jim Klingel

Peoria Speedway
June 28, 2014

UMP DIRTcar:
1. Billy Drake
2. Jason Jaggers
3. Todd Bennett
4. Evan Fink
5. Roger Rebholz

Steve Shannon won the Limited Late Model feature.

Farmer City Raceway
June 27, 2014

UMP DIRTcar:
1. Bob Gardner
2. Scott Bull
3. Joe Harlan
4. Scott Schmitt
5. Steve Thorsten

Gardner overtook Bull in the final laps.

Tri-City Speedway
June 27, 2014

UMP DIRTcar:
1. Tony Jackson Jr.
2. Tim Manville
3. Billy Laycock
4. Mark Voigt
5. Scott Weber

Josh Jackson won the Crate Late Model feature.

Kankakee County Speedway
June 27, 2014

UMP DIRTcar:
1. Mike Spatola
2. Torin Mettile
3. Randy Manos Jr.
4. Don Hilleary
5. Dave Whittington

Polesitter Jay Morris had a scary rollover accident, but no injuries were reported. ... Jeremy McLaughlin won the Crate feature.

Peoria Speedway
June 21, 2014

UMP DIRTcar:
1. Billy Drake
2. Mike Provenzano
3. Dennis Vandermeersch
4. Roger Rebholz
5. Russ Adams

Myles Moos won the Limited Late Model feature over Steve Shannon.

Farmer City Raceway
June 20, 2014

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Kevin Weaver
3. Daniel Flessner
4. Joe Harlan
5. Bob Gardner

Schlenk took the lead with a lap-21 slide job on Flessner, then turned back Weaver.

Tri-City Speedway
June 20, 2014

UMP Crates:
1. Daniel Heck
2. Aaron Heck
3. Kolby Vandenbergh
4. Guy Taylor
5. Paul Kuper

The polesitting Daniel Heck's victory came on the undercard of Billy Moyer's UMP DIRTcar Summernationals triumph.

Lincoln Speedway
June 20, 2014

UMP Crates:
1. Jeremy McLaughlin
2. Nick Bauman
3. Levi Ashby
4. Myles Moos
5. Matt Beadles

Quincy Raceway
June 15, 2014

UMP DIRTcar:
1. Denny Woodworth
2. Rickey Frankel
3. Mark Burgtorf
4. Billy Genenbacher
5. Jamie Wilson

Woodworth led all the way.

Bullring at RICo Fairgrounds
June 15, 2014

IMCA Late Models:
1. Mike Murphy Jr.
2. Ray Guss Jr.
3. Rob Toland
4. Gary Webb
5. Brunson Behning

Murphy, who took the division points lead, grabbed the point from Rob Toland and led the final 18 laps. ... "Things are going pretty good at this place," Murphy said. "It's kind of a contest to see who can get to the front first. I knew beating Ray (Guss Jr.) to the front was really important."

Fairbury Speedway
June 14, 2014

UMP DIRTcar:
1. Mike Spatola
2. Scott Bull
3. Eric Smith
4. McKay Wenger
5. Kevin Weaver

Spatola earned $2,000 for the Pappy and Bob Allen Memorial victory.

Sycamore Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Kerley
2. Jay Brendle
3. Johnny Heath
4. Jim Klingel
5. Greg Cantrell

Peoria Speedway
June 14, 2014

UMP DIRTcar:
1. Billy Drake
2. Steve Lance Jr.
3. Ray Guss Jr.
4. Todd Bennett
5. Evan Fink

Steve Shannon won the Limited Late Model feature.

Kankakee County Speedway
June 13, 2014

UMP Crates:
1. Chad Osterhoff
2. Kyle Madison
3. Cody Watters
4. Doug Hayes
5. Rob Kupsik

Tri-City Speedway
June 13, 2014

UMP DIRTcar:
1. Randy Korte
2. Jim Shereck
3. Michael Kloos
4. Scott Weber
5. Mark Voigt

Aaron Heck won the Crate feature.

Farmer City Raceway
June 13, 2014

UMP DIRTcar:
1. Kevin Weaver
2. Joe Harlan
3. McKay Wenger
4. Eric Smith
5. Rich Bell

Bullring at RICo Fairgrounds
June 8, 2014

IMCA Late Models:
1. Mike Murphy Jr.
2. Ray Guss Jr.
3. Brunson Behning
4. Todd Malmstrom
5. Rob Toland

Peoria Speedway
June 8, 2014

UMP DIRTcar:
1. Todd Bennett
2. Bob Gardner
3. Bo Brockway
4. John Gardner Jr.
5. Roger Rebolz

La Salle Speedway
June 7, 2014

UMP DIRTcar:
1. Rich Bell
2. Mike Provenzano
3. Jason Jaggers
4. Steve Thorsten
5. Mark Rose

Bell led flag-to-flag for his second La Salle victory of the season.

Tri-City Speedway
June 6, 2014

UMP DIRTcar:
1. Tim Manville
2. Jim Shereck
3. Michael Kloos
4. Kevin Cole
5. Rickey Frankel

Kankakee County Speedway
June 6, 2014

UMP DIRTcar:
1. Mike Spatola
2. Mike Provenzano
3. Torin Mettile
4. Shawn Toczek
5. Jay Morris

Spatola got his first victory since switching to a Warrior Race Car. ... Cody Watters won the Crate feature.

Farmer City Raceway
June 6, 2014

UMP DIRTcar:
1. Kevin Weaver
2. Joe Harlan
3. Daniel Flessner
4. Scott Bull
5. Steve Thorsten

Quincy Raceway
June 1, 2014

UMP DIRTcar:
1. Denny Woodworth
2. Mark Burgtorf
3. Justin Reed
4. Dustin Griffin
5. Rickey Frankel

Indiana

Brownstown Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jeremy Hines
2. Steve Barnett
3. Chad Stapleton
4. Zak Blackwood
5. Mason Covey

Brownstown Speedway
June 21, 2014

UMP DIRTcar:
1. Jeremy Hines
2. Joe Janowski
3. Steve Barnett
4. Tim Prince
5. Shannon Reed

Brownstown Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Brad Barrow
2. Steve Godsey
3. Mark Barber
4. Mason Covey
5. Shannon Reed

 

 

Twin Cities Raceway Park
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Zak Blackwood
2. Jeremy Hines
3. Justin Shaw
4. Steve Barnett
5. Tim Prince

Twin Cities Raceway Park
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jeremy Hines
(No other results available)

Kansas

Salina Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Chris Kratzer
2. Delbert Smith
3. Daniel Smith
4. Scott Phillips
5. Brad Morris

Caney Valley Speedway
June 21, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Jesse Stovall
2. Jacob Magee
3. Justin Wells
4. Gary Gorby
5. Cole Wells

RPM Speedway
June 14, 2014

NeSmith Crates:
1. Daniel Smith
2. Delbert Smith
3. Shaylon Holloway
4. Chris Kratzer
5. Jil Roberg

Smith earned his first Late Model feature victory over his father on Father's Day weekend.

Salina Speedway
June 13, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Darrick Klima
2. Delbert Smith
3. Jill Roberg
4. Daniel Smith
5. Shaylon Holloway

Salina Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Darrick Klima
2. Justin Kinderknecht
3. Daniel Smith
4. Chris Kratzer
5. Jill Roberg

Kentucky

Kentucky Lake Motor Speedway
June 28, 2014

UMP DIRTcar:
1. Tanner English
2. Jarryd Holshouser
3. Terry English
4. Randy Sellars
5. Jeffrey Bailey

Tanner English notched his fifth KLMS victory of the season, topping a seven-car field. ... Brent Lewis won the 21-car Crate Late Model feature.

Richmond Raceway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Victor Lee
2. Greg Johnson
3. James Rice
4. Jeff Watson
5. Justin Rattliff

Lee earned $2,500 at the Sunoco Sizzler.

Ponderosa Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Michael Chilton
2. Justin Rattliff
3. Timmy Yeager
4. Jeff Watson
5. Tommy Bailey

Chilton took the lead from Yeager on the eighth lap. ... Elliott Despain won the Crate Late Model feature.

Florence Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dustin Linville
2. Kent Robinson
3. Frank Heckenast Jr.
4. Justin Rattliff
5. Michael Chilton

Linville led all but one lap of the 35-lap feature. | RaceWire

Kentucky Lake Motor Speedway
June 21, 2014

UMP DIRTcar:
1. Billy Moyer Jr.
2. Tanner English
3. Terry English
4. Randy Sellars
5. Justin Asplin

Moyer, who earned $3,000, took the lead on the 13th lap when Dane Dacus slammed the turn-one wall. ... Rodney Melvin was running second and retired on the lap-12 yellow. ... The race drew 17 cars. ... Tait Davenport won the Crate Late Model feature.

201 Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Brandon Fouts
2. Shannon Thornsberry
3. Jeremy Berwanger
4. Terry Hicks
5. Josh Hall

Cedar Ridge Speedway
June 21, 2014

UMP Crates:
1. Tyler Allen
2. Clayton Miller
(No other results available)

Allen won his second straight UMP Crate Speedweeks victory and his third overall.

191 Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Derek Fisher
2. Jamie Ferguson
3. Steve Stollings
4. Shawn Martin
5. Roger Stac

Jonathon Couch won the Limited Late Model feature.

Paducah International Raceway
June 20, 2014

UMP Crates:
1. Kevin Cole
2. Tait Davenport
3. Jeff Walston
4. Evan Taylor
5. Adam Ray

Cedar Ridge Speedway
June 20, 2014

UMP Crates:
1. Tyler Allen
2. Carnell Parker III
3. Jacob Minon

Allen won his second UMP Crate Speedweeks victory.

Windy Hollow Speedway
June 15, 2014

UMP Crates:
1. Tait Davenport
2. Robbie Sanders
3. Michael Zimmerman

Davenport won the third race of UMP Crate Speedweeks. ... Robbie Sanders holds the points leader over Tyler Allen. ... The minitour heads to Cedar Ridge Speedway in Morgantown, Ky., for June 20-21 races paying $500- and $700-to-win. | Slideshow

Florence Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jesse Lay
2. Scott James
3. Greg Johnson
4. James Rice
5. Robby Hensley

Lay started on the pole with James alongside. ... David Willoughby won the Crate feature.

201 Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Victor Lee
2. Dustin Linville
3. Michael Wright
4. Zack Dohm
5. Michael Paul Howard

Wright led half the race with Linville taking over before Lee made the winning pass. ... The Walter "Peg" Combs Memorial ran 38 laps under green with tight racing among the top four ... A late caution set up a green-white-checkered finish with Lee continuing an impressive first half of 2014.

Kentucky Lake Motor Speedway
June 14, 2014

UMP DIRTcar:
1. Randy Sellars
2. Jarryd Holshouser
3. Jimmy Miller
4. Austin Rettig
5. Chris Shelton

Tait Davenport earned $3,000 for a Crate Late Model special.

191 Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Steve Stollings
2. Roger Stacy
3. Aaron Hatton
4. Bryan Salisbury
5. Joe Mayabb

Ponderosa Speedway
June 13, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Timmy Yeager
2. Dennis Roberson
3. Tim Tungate
4. Jake Henry
5. Dion Benningfield

In his first Late Model race at the track in six years, Yeager led every lap for the victory in a Bullock-powered Rayburn Race Car. ... Todd Coffman won the Crate feature.

Paducah International Raceway
June 13, 2014

UMP Crates:
1. Kevin Cole
2. Tait Davenport
3. Jeff Walston
4. Evan Taylor
5. Adam Ray

Cole captured the UMP Crate Speedweeks opener, earning $1,000. ... The event drew 29 cars. | Slideshow

201 Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Shannon Thornsberry
2. Michael Paul Howard
3. James Williamson
4. Allen Turner
5. Charlie Jude

191 Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Brandon Fouts
2. Jamie Ferguson
3. Derek Fisher
4. Aaron Hatton
5. Steve Stollings

Fouts earned $3,000 for his Earl Stollings Memorial victory. ... Bartley Grant won the Limited Late Model feature.

Richmond Raceway
June 7, 2014

Fastrak Crates:
1. Bobby Begley
2. Zane Powell
3. Jerry Denson
4. A.J. Reams
5. Gary Noplis

Mountain Motorsports Park
June 6, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Oscar McCown
(No other results available)

Willard Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Tim Dohm
2. Greggie Oliver
3. Derek Fisher
4. Kenneth Howell
5. Stephen Breeding

Dohm pocketed $3,000.

Louisiana

LA 36 Speedway
June 21, 2014

NeSmith Crates:
1. Kody Barber
2. Shannon Lee
3. Ronnie Roberts
4. Tootie Arnold
5. Noah Daspit

Thunder Valley Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Rob Litton
2. Kevin Sitton
3. Glenn Townsend

LA 36 Speedway
June 14, 2014

NeSmith Crates:
1. Noah Daspit
2. Shannon Lee
3. Cliff Williams
4. Kash Wilson
5. Ronnie Roberts

Thunder Valley Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Tanner Kellick
2. Brandon Hightower
3. Mike Harris

LA 36 Speedway
June 7, 2014

NeSmith Crates:
1. Shannon Lee
2. Ronnie Roberts
3. Kash Wilson
4. Justin Bowman
5. Al Kouhout

Thunder Valley Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Robbie Stuart
2. Kennith Crowe
3. David LaFleur
4. Robbie Starnes
5. Tracy Denby

Maryland

Hagerstown Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jason Covert
2. Nick Dickson
3. Roy Deese Jr.
4. C.S. Fitzgerald
5. Jamie Lathroum

Covert took the lead from Dickson after a lap-five restart for a Red Nininger Memorial victory. ... He earned $2,700, including an extra $200 from the Nininger family. ... “Thanks to the crew for helping get the car back together," Covert said. "I was trying to win last night (at Potomac) and got into the wall a little bit."

Potomac Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. J.T. Spence
2. Jason Covert
3. Stevie Long
4. Kenny Moreland
5. Jamie Lathroum

Spence earned $2,500 in the Gene Van Meter Memorial for his first career Potomac victory. ... "We've been so close down here the past two seasons to winning one of these things only to have tires go flat, parts break or the driver fall out of his seat and to finally get one here is awesome," Spence said.

Hagerstown Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Roy Deese Jr.
2. Steve Axtell Jr.
3. Trever Feathers
4. Marvin Winters
5. Allen Brannon

Deese regained the lead from Axtell in the final laps for his first Hagerstown victory since Aug. 11, 2012. ... “The car wasn’t that great. I just finally found something up high. ... I said ‘I’m going to make the top work or put it in the trees and do something better with the thing.' "

Hagerstown Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Marvin Winters
2. Allen Brannon
3. C.S. Fitzgerald
4. Trever Feathers
5. Steve Axtell Jr.

Winters won his first in the Super Late Model division since July 2010. ... “I was starting to think I was getting too old to do this anymore, but getting a good race car under you, it makes a big difference,” said Winters, crediting car owner Tex Shaffer and crew chief Gerry Barges.

Michigan

Tri-City Motor Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Dona Marcoullier
3. Zack Olger
4. Joe Pomeroy
5. Bruce Vance

Cherry Raceway
June 27, 2014

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
2. Rich Neiser
3. Greg Gokey
4. Bill Bray
5. Jordan Erickson

Neiser challenged Spangler late, but fell short in the 25-lapper.

Crystal Motor Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Scott Baker
3. Kyle Borgman
4. Zack Olger
5. Jay Van Dyke

Winston Speedway
June 21, 2014

UMP DIRTcar:
1. Tom Sprague Jr.
2. John Krushinsky
3. Bill Workman
4. Mike Wilbern
5. Denny Anderson

Merritt Speedway
June 21, 2014

UMP DIRTcar:
1. David Hilliker
2. Eric Spangler
3. Greg Gokey
4. Justin Robinson
5. Josh Knoll

Spangler pressured Hilliker late but couldn't overtake the night's fast qualifier.

Merritt Speedway
June 14, 2014

UMP DIRTcar:
1. David Hilliker
2. Chris Brindley
3. Kevin Juusola
4. Greg Gokey
5. Eric Spangler

Hilliker notched his second victory of the weekend.

Crystal Motor Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Brennan Bowen
2. Kevin Reeve
3. Scott Baker
4. Dave Hartman
5. Blaine Hendrick

Bowen took command on a restart five laps from the finish.

Cherry Raceway
June 13, 2014

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
2. Scott Phillips
3. Greg Gokey
4. Phil Lalone
5. J.T. Anderson

Spangler led all 20 laps for his second Cherry victory of the season.

I-96 Speedway
June 13, 2014

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Curtis Roberts
3. Ryan VanderVeen
4. Rich Neiser
5. Brandon Thirlby

Schlenk started third.

Hartford Speedway
June 13, 2014

UMP DIRTcar:
1. Alan Vochaska
2. ‪Guy Volk
3. Phil Ausra
4. Curt Spalding
5. Doug Ausra

Tri-City Motor Speedway
June 13, 2014

Unsanctioned Supers:
1. David Hilliker
2. Zack Olger
3. Kris Patterson Jr.
4. Kevin Reeve
5. Joe Pomeroy

Winston Speedway
June 7, 2014

UMP DIRTcar:
1. Rich Neiser
2. Tom Sprague Jr.
3. Bill Bray
4. Greg Gokey
5. Mike Wilbern

Crystal Motor Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Scott Baker
3. Matt Pickard
4. Bry Sloan
5. Josh Borton

VanderVeen overtook Sloan on a restart.

Merritt Speedway
June 7, 2014

UMP DIRTcar:
1. David Hilliker
2. Eric Spangler
3. Dona Marcoullier
4. Kyle Borgman
5. Bruce Vance

David's brother Steve won the pro stock feature.

Tri-City Motor Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. David Hilliker
3. Dona Marcoullier
4. Kevin Reeve
5. Zack Olger

Cherry Raceway
June 6, 2014

UMP DIRTcar:
1. Rich Neiser
2. Eric Spangler
3. Greg Gokey
4. Brandon Thirlby
5. Bill Bray

Brandon Thirlby led the first seven laps before being involved in a lap-eight caution, handing the lead to Neiser.

Minnesota

Hibbing Raceway
June 28, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Kyle Peterlin
2. Harry Hanson
3. Terry Lillo
4. Roger Paolo
5. Jay Kintner

Fiesta City Speedway
June 27, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Brian Schultz
2. Corey Nelson
3. Rick Nelson
4. Dustin Virkus
5. Ardy Eilers

I-94 Speedway
June 20, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Zach Johnson
2. Eric Breeschoten
3. Don Shaw
4. Cody Skytland
5. Darrell Nelson

Fiesta City Speedway
June 20, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Jeff Wildung
2. Corey Nelson
3. Rick Schroeder
4. Brian Schultz
5. Dustin Bluhm

I-94 Speedway
June 13, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Don Shaw
3. Tom Thompson
4. Eric Breeschoten
5. Kevin Robertson

Hibbing Raceway
June 7, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Harry Hanson
2. Terry Lillo
3. Jay Kintner
4. Kyle Peterlin
5. Greg Ferris

Fiesta City Speedway
June 6, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Corey Nelson
2. Scott Ward
3. Brian Schultz
4. Dustin Bluhm
5. Rick Schroeder

I-94 Speedway
June 6, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Eric Breeschoten
2. Ricky Weiss
3. Tom Thompson
4. Brad Parson
5. Shawn Meyer

Missouri

Poplar Bluff Motorsports Park
June 28, 2014

NeSmith Crates:
1. Mason Oberkramer
2. Nathan Mayes
3. Chandler Petty
4. Gary Stolba
5. Tim Winchester

Benton Raceway Park
June 27, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Tait Davenport
2. Kolby Vandenbergh
(No other results available)

Davenport overtook Vandenbergh on the final lap for a $3,000 victory in the Jim Hall Memorial.

Callaway Raceway
June 27, 2014

ULMA Late Models:
1. Chris Lapp
2. Gage Wineland
3. Zeke Langley
4. Chris Cox
5. Ryan Peterscheim

I-35 Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Houston Johnson
2. Buz Kaster
3. Mike Taylor
4. Donnie Brown
5. Marty Powell

Double-X Speedway
June 21, 2014

ULMA Late Models:
1. Phil Edmondson
2. Justin Russell
3. Gage Wineland
4. Chris Cox
5. Bob Cummings

Callaway Raceway
June 20, 2014

ULMA Late Models:
1. Phil Edmondson
2. Larry Winn
3. Gage Wineland
4. Zeke Langley
5. Vance Wilson

Edmondson started fifth.

Monett Motor Speedway
June 20, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Brantlee Gotschall
2. Chuck Comer
3. Garrett Essary
4. Darrell Mooneyham
6. Larry Jones

Lucas Oil Speedway
June 14, 2014

ULMA Late Models:
1. Larry Ferris
2. Evan Hubert
3. Kenny Mudd
4. J.D. Hubert
5. Jake Williams

Ferris won his second straight at Wheatland.

Poplar Bluff Motorsports Park
June 14, 2014

NeSmith Crates:
1. Chandler Petty
2. Jimmy Halford
3. Robby More
4. Andrew Rushin
5. Jayme Medlin

Benton Raceway Park
June 13, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Danny Jolly
(No other results available)

Lucas Oil Speedway
June 7, 2014

ULMA Late Models:
1. Larry Ferris
2. J.D. Hubert
3. Brian Schutt
4. Dwight Niehoff
5. Phil Edmondson

After taking a 12-year break from racing, Ferris won in his third race of the season, his first-ever at Wheatland.

Mississippi

Crossroads MotorPark Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Danny Christian
2. Ronald Dunn
3. Creighton Nelms
4. Joe Reaves
5. Tracy Martin

Columbus Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Shaw
2. Eric Carr
3. Hunter Carroll
4. Chad McCool
5. Blake Koenigsberger

Tony Shelton won the 602 Stock Late Model feature.

Greenville Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Duke Palasini
2. Greg Fore
3. Mark Tice
4. Bubba Harrison
5. Tanner Kellick

Mike Palasini Jr. won the NeSmith Crate feature over Ryan Colby.

Crossroads MotorPark Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Ashley Newman
2. Robert Moore
3. Braden Mitchell
4. Brandon Shaw
5. Robert Dunn

Fast qualifier Danny Christian was among early retirees.

Hattiesburg Speedway
June 20, 2014

NeSmith Crates:
1. Shannon Lee
2. Jamey Smith
3. Lucky Keeton
4. Doug Sanchagrin
5. Kash Wilson

Magnolia Motor Speedway
June 14, 2014

NeSmith Crates:
1. Ashley Newman
2. Daniel Bridgmon
3. Mike Palasini Jr.
4. Shay Knight
5. Kyle Shaw

Newman won on the undercard of Lucas Oil Late Model Dirt Series Clash at the Mag action.

Crossroads MotorPark Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Danny Christian
2. Robert Moore
3. Perry Butler
4. Brandon Shaw
5. Craig Lindsey

Magnolia Motor Speedway
June 13, 2014

NeSmith Crates:
1. Evan Ellis
2. Nick Thrash
3. Mike Palasini Jr.
4. Ashley Newman
5. Daniel Bridgmon

Ellis won on the undercard of Lucas Oil Late Model Dirt Series preliminary action for the Clash at the Mag.

Greenville Speedway
June 7, 2014

NeSmith Crates:
First feature
1. Ashley Newman
2. Eric Carr
3. Chase Washington
Second feature
1. Neil Baggett
2. Ashley Newman
3. Mike Palasini Jr.

The Newman and Baggett victories were on the undercard of Bub McCool's MSCCS triumph.

Jackson Motor Speedway
June 7, 2014

NeSmith Crates:
First feature
1. Jason Cliburn
2. Chance Inman
3. Chris Huckabay
4. Sid Scarbrough
5. Cliff Ross

Second feature
1. Jason Cliburn
2. Jake Knight
3. Chance Inman
4. Doug Sanchagrin
5. Cliff Williams

Whynot Motorsports Park
June 7, 2014

NeSmith Crates:
1. Daniel Bridgmon
2. Lucky Keeton
3. Tim Dees
4. Tyler Burgess
5. Casey Haney

Hattiesburg Speedway
June 6, 2014

NeSmith Crates:
1. Jamey Smith
2. Lucky Keeton
3. Shannon Lee
4. Michael Arnold
5. Greg Dedwylder

Montana

Electric City Speedway
June 6, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Kelly Hample
2. Chris Dunn
3. Mike Tom

North Carolina

Friendship Motor Speedway
June 28, 2014

SECA Crates:
1. Ron Parker
2. Chase McCormick
3. Landon Mitchell
4. Chris Cheek
5. Wesley Cadwallader

311 Motor Speedway
June 28, 2014

Fastrak Crates:
First feature
1. Jimmy Schiltz
(No other results available)

Second feature
1. Joey Coulter
(No other results available)

Dublin Motor Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Dean Bowen
2. Shaun Harrell
3. Daulton Wilson
4. Buck Causey
5. Cody Shaw

Bowen won on the undercard of G.R. Smith's Ultimate Super Late Model Series victory.

Dixieland Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. John Staton
2. Ted Midgett
3. Tom Wilson
4. Larry Jackson
5. James Miler

Halifax County Motor Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Russell Erwin
2. Dustin Mitchell
3. J.C. Clary
4. Christian Joyner
5. Christian Thomas

Harris Speedway
June 21, 2014

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Travis Knight
3. Furman Parton
4. Ron Parker
5. Joey Phillips

311 Motor Speedway
June 21, 2014

Fastrak Crates:
First feature
1. Daniel Baggerly
2. Neil Morgan
3. Steve Cooke
4. Dale Barneycastle
5. Wayne Quesinberry

Second feature
1. Daniel Baggerly
2. Wayne Quesinberry
3. Spencer Apple
4. Steve Cooke
5. Dwayne Joyce

County Line Raceway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Batten
2. Dustin Mitchell
3. Roger Lucas
4. J.C. Clary
5. Travis Hair

Dixieland Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. John Staton
2. Larry Jackson
3. Brad Rigdon
4. Neal Hudgins
5. Paul Reitelbach

Carolina Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Clark
2. Timbo Mangum
3. Robbie Bailey
4. Dan Breuer
5. Gary Puckett

Clark notched his first career Carolina Speedway victory.

Tri-County Racetrack
June 20, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Shawn Chastain
2. David Payne
3. Johnny Chastain
4. Preston Graves
5. Jamie Oliver

Charlie Parker won the Limited Late Model feature over Danny Ledford.

Fayetteville Motor Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Timmy Blackwell
2. Willie Milliken
3. Chuck Smith
4. Woody Cromartie
5. Jimmy Ray

East Lincoln Motor Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Jay Sessoms
2. Brandon O'Neil
3. Greg Clark
4. Dan Breuer
5. Carter Fischlein

Friendship Motor Speedway
June 14, 2014

SECA Crates:
1. Ron Parker
2. Justin Hudspeth
3. Matt Long
4. Chris Cheek
5. Chase McCormick

Dublin Motor Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Robbie Turner
2. Zack Cox
3. Daulton Wilson
4. Ethan Wilson
5. Brian Strickland

311 Motor Speedway
June 14, 2014

Fastrak Crates:
First feature
1. Jeff Smith
2. Jonathan Davenport
3. Dennis Franklin
4. Teddy Musgrave
5. Clinton Cook

Second feature
1. Jonathan Davenport
2. Cole Apple
3. Dennis Franklin
4. Jeff Smith
5. Teddy Musgrave

County Line Raceway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Russell Erwin
2. Michael Batten
3. Travis Hair
4. Christian Joyner
5. Bobby Bottoms

Friendship Motor Speedway
June 7, 2014

SECA Crates:
1. Chris Cheek
2. Chase McCormick
3. Benji Hicks
4. Landon Mitchell
5. Wesley Cadwallader

311 Motor Speedway
June 7, 2014

Fastrak Crates:
First feature
1. G.R. Smith
(No other results available)

Second feature
1. G.R. Smith
(No other results available)

Dublin Motor Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Dean Bowen
2. Robbie Turner
3. Zack Cox
4. Cody Shaw
5. Daulton Wilson

Harris Speedway
June 7, 2014

SECA Crates:
1. Michael Brown
2. Ross Bailes
3. Furman Parton
4. Thomas Robinson
5. Matt Long

Carolina Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Jay Sessoms
2. Greg Clark
3. Timbo Mangum
4. Doug Sanders
5. Robbie Bailey

Dixieland Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Russell Erwin
3. John Staton
4. Ted Midgett
5. Larry Jackson

North Dakota

River Cities Speedway
June 13, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Joey Pederson
2. Steve Anderson
3. Mike Balcaen
4. Brad Seng
5. Bill Mooney

River Cities Speedway
June 6, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Brad Seng
2. Dustin Strand
3. Joey Pederson
4. Zach Naastad
5. Steve Anderson

Nodak Speedway
June 1, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Tyson Turnbull
2. Donny Schatz
3. Steven Pfeifer
4. Allen Kent
5. Wayne Johnson

Nebraska

Dawson County Raceway
June 29, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Andreasen
2. Kevin Safranek
3. Tom Kubicka
4. Les Siebert
5. Denton Duncan

Boone County Raceway
June 20, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Robert Osborne
2. Jim Johnson
3. Bryan Molt
4. Greg Krohn
5. Doug Tomka

Junction Motor Speedway
June 14, 2014

NASCAR Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Jase Kaser
3. Tyler Andreasen
4. Alex Humphrey
5. Marc Peters

Dumpert won on the undercard of Brian Kosiski's SLMRS victory.

New Mexico

Aztec Speedway
June 28, 2014

CDM Late Models:
1. Andy Hockenhull
(No other results available)

Roadrunner Speedway
June 14, 2014

CDM Late Models:
1. Butch Reid
2. Jonathon Ortega
3. Jim Boutelle

New York

Woodhull Raceway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. John Waters
2. Buck Payne
3. Glenn Whritenour
4. Jay McConnell
5. Carl Hughes

Freedom Motorsports Park
June 27, 2014

RUSH Crates:
1. Jeremy Wonderling
2. Adam Sixt
3. Rob Pietz
4. Brad Mesler
5. Jamie Brown

Fulton Speedway
June 21, 2014

Fastrak Crates:
1. Tim Sears Jr.
2. Rick Miller
3. Alan Fink
4. Sean Beardsley
5. Brandon Ford

Freedom Motorsports Park
June 20, 2014

RUSH Crates:
1. Brady Wonderling
2. Zack Carley
3. Ed Carley
4. Tim Gillespie
5. Ward Schell

J.J. Mazur won the Limited Late Model feature.

Brewerton Speedway
June 20, 2014

Fastrak Crates:
1. Tim Sears Jr.
2. Sean Beardsley
3. Larry Wight
4. Johnny Hill
5. Alan Fink

Can-Am Speedway
June 20, 2014

Fastrak Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Billy Eisele
3. Phil Potts
4. Caley Weese
5. David McDonald

Outlaw Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Bryce Davis
2. Dusty Waters
3. Jason Knowles
4. Brian Knowles

Fulton Speedway
June 14, 2014

Fastrak Crates:
1. Tim Sears Jr.
2. A.J. Kingsley
3. Rick Miller
4. Alan Fink
5. Johnny Hill

Woodhull Raceway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Wonderling
2. Bruce Miller
3. Carl Hughes
4. Cecil LaBarron
5. Glenn Whritenour

Freedom Motorsports Park
June 13, 2014

RUSH Crates:
1. Max Blair
2. Bryce Davis
3. Brady Wonderling
4. Andy Michael
5. Scott Waters

Fulton Speedway
June 7, 2014

Fastrak Crates:
1. Alan Fink
2. Tim Sears Jr.
3. Rick Miller
4. Johnny Hill
5. Brandon Ford

Woodhull Raceway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Carl Hughes
2. Glenn Whritenour
3. Mike Wonderling
4. Cecil Lebarron
5. Steve Lebarron

Hughes won the Scott Dennison Memorial.

Can-Am Speedway
June 6, 2014

Fastrak Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Phil Potts
3. David McDonald
4. Billy Eisele
5. Mike Trapp

Ohio

Oakshade Raceway
June 28, 2014

UMP DIRTcar:
1. Casey Noonan
2. Chris Keller
3. Steve Kester
4. Jeff Babcock
5. Rusty Schlenk

Portsmouth Raceway Park
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ben Adkins
2. Delmas Conley
3. R.J. Conley
4. Mark Frazier
5. Nick Bocook

Mike Meyer continued his domination of the Limited Late Model division.

Hilltop Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Devin Moran
2. Ryan Markham
3. Matt Irey
4. Rick Bond
5. Charlie Duncan

Moran overtook Matt Irey coming to the white flag.

Skyline Speedway
June 28, 2014

AMRA Late Models:
1. Jeremy Berwanger
2. Corey Conley
3. Tyler Carpenter
4. Zack Dohm
5. Jason Gillian

Chris Carpenter won the Limited Late Model feature over Pete Crum.

Southern Ohio Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Delmas Conley
2. Jackie Boggs
3. Kenneth Howell
4. Rod Conley
5. Paul Davis

Conley pocketed $3,000.

Muskingum County Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Devin Moran
2. Ryan Markham
3. Todd Brennan
4. Shane McLoughlin
5. Michael Davis

The reopened track drew 24 Late Models and a packed house of fans .... A handful of others races are planned at the Zanesville, Ohio, track, including a Lucas Oil Late Model Dirt Series event July 3.

Raceway 7
June 27, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Dennis Lunger Jr.
2. Kyle Zimmerman
3. Matt Latta
4. Chad Wright
5. Darrell Bossard

Moler Raceway Park
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. John Whitney
2. Chad Stapleton
3. James Rice
4. Robby Hensley
5. Roger Ruark

Whitney overtook Stapleton on a last-lap pass.

Legendary Hilltop Speedway
June 27, 2014

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Jeromy Misel
3. Ed Shuman
4. Pete Crum
5. Corey DeLancey

Portsmouth Raceway Park
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jackie Boggs
2. Delmas Conley
3. Ben Adkins
4. Rod Conley
5. J.T. Conley

Boggs earned $2,000. ... John Melvin won the $1,500 Limited Late Model special.

Hilltop Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. George Lee
3. Tyler Carpenter
4. Rick Bond
5. Charlie Duncan

Markham notched his 12th victory of 2014.

Sharon Speedway
June 21, 2014

RUSH Crates:
1. Dennis Lunger Jr.
2. Will Thomas III
3. Alan Dellinger
4. Josh Double
5. Clay Ruffo

Lunger notched his division-leading fourth victory. ... He started sixtha nd took the lead from Dellinger on a late restart. ... Eighteen cars started the feature.

Raceway 7
June 20, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Chad Wright
2. Matt Latta
3. Kyle Zimmerman
4. Dave Airgood Jr.
5. Billy Henry

Wright, the reigning division champ and current points leader, led all the way. ... Dennis Lunger Jr. was running second on the sixth lap when he got into the turn-two wall.

Oakshade Raceway
June 14, 2014

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Brian Ruhlman
3. Jeff Babcock
4. Steve Kester
5. Chris Keller

Schlenk won his third straight.

Hilltop Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Devin Moran
2. Dave Hornikel
3. Rick Mardis
4. George Lee
5. Ty Myers

Moran stayed perfect at Hilltop in 2014 with his fourth victory in four appearances.

Wayne County Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. Keith Berner
3. Charlie Duncan
4. J.R. Gentry
5. Brad Malcuit

The Midseason Championship victory was Markham's 11th overall of 2014. ... The sixth-starting Markham overtook Berner on the eighth lap.

Sharon Speedway
June 14, 2014

RUSH Crates:
1. Dennis Lunger Jr.
2. Josh Double
3. Alan Dellinger
3. Bobby Whitling
5. Bob Diver

Lunger led every lap. ... “We really needed this to get out of this slump,” said Lunger, the 46-year-old Albion, Pa. racer. “We had a string of three straight weeks where we broke stuff. We’ve had to start back there after I won two in a row. I know what it’s like."

Skyline Speedway
June 14, 2014

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Freddie Carpenter
3. Tony Roush
4. Russ Frohnapfel
5. Tom Hendrix

Attica Raceway Park
June 13, 2014

UMP DIRTcar:
1. Ryan Markham
2. Jon Henry
3. Ryan Missler
4. Rocky Owens
5. Larry Kingseed

Markham held off Henry on a last-lap restart for his 10th overall victory of 2014. ... “I was just concentrating on what I was doing and I didn’t want see those last couple of cautions," Markham said. "I was trying to keep momentum going.”

Legendary Hilltop Speedway
June 13, 2014

AMRA Late Models:
1. Devin Moran
2. Andy Bond
3. Chris Garnes
4. Jeromy Misel
5. Dan Morrison

Offiicials considered disqualifying Moran because his transponder was mounted at the front of his car, but he was eventually declared legal.

Raceway 7
June 13, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Dave Airgood Jr.
2. Chad Wright
3. Matt Latta
4. Darrell Bossard
5. Kyle Zimmerman

Jamie Wrightsman was penalized for rough driving on an early restart after contact with Dennis Lunger Jr. ... Lunger spun again on the next lap with no penalties.

Wayne County Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. Charlie Duncan
3. Doug Drown
4. Shane McLoughlin
5. Larry Bellman

Duncan led only the 16th lap in the tight battle, but Markham notched his fourth victory of the season.

Sharon Speedway
June 7, 2014

RUSH Crates:
1. Will Thomas III
2. Russ Byler
3. Eric Andrus
4. Ben Black
5. Jamie Wrightsman

Thomas started 10th and took the lead from Russ Byler on the sixth lap. ... “When I lost my dad, I worried if I’d ever win again without him," Thomas said, "but I think we’ll probably win more now that he’s up there looking out after us.”

Portsmouth Raceway Park
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ben Adkins
(No other results available)

Skyline Speedway
June 7, 2014

AMRA Late Models:
1. Zack Dohm
2. Chris Carpenter
3. Freddie Carpenter
4. Justin Powell
5. Tom Hendrix

Oakshade Raceway
June 7, 2014

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Brian Ruhlman
3. Steve Kester
4. Ron Miller
5. Chris Keller

Raceway 7
June 6, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Matt Latta
2. Kyle Zimmerman
3. Dennis Lunger
4. Chad Wright
5. Darrell Bossard

Latta edged Zimmerman by one-hundredth of a second for his first Raceway 7 victory.

Moler Raceway Park
June 6, 2014

UMP DIRTcar:
1. Kevin Wagner
2. Chad Stapleton
3. Greg Johnson
4. Rod Conley
5. Jeff Alsip

Legendary Hilltop Speedway
June 6, 2014

AMRA Late Models:
1. Andy Bond
2. Chris Carpenter
3. Jeromy Misel
4. Bob Adams Jr.
5. Dan Morrison

Andy Bond won his fifth straight at the Marietta, Ohio, oval.

Midway Speedway
June 6, 2014

AMRA Late Models:
1. Ryan Markham
2. Pete Crum
3. Todd Brennan
4. Rick Armstrong
5. Willie Bingham

Southern Ohio Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Meyers
2. Russ Frohnapfel
3. Bill Staker
4. Evan Terry
5. Dennis Little

Oklahoma

Outlaw Motorsports Park
June 28, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Shannon Scott
2. Brett Hansen
3. Kerney Weaver
4. Kevin Patrick
5. Brandon Mitchell

Salina Highbanks Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Jeff Metcalf
2. Jack Kirby
3. Billy Kelley
4. Darin Rigney
5. David Whittle

Salina Highbanks Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Kelley
2. Jeff Metcalf
3. Randy Moses Sr.
4. Darin Rigney
5. Wade Enyhart

Oregon

Willamette Speedway
June 28, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Justin Duty
2. John Campos
3. Rob Mayea
4. Tony Brakeall
5. Brian Cronk

Duty overtook Campos coming to the white flag. ... Gil Pickett won the Limited Late Model feature.

Willamette Speedway
June 21, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Rob Mayea
(No other results available)

Justin Duty was leading when his car's rear-end problems forced him out.

Madras Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Miller
2. Doug Packard
3. Jesse Roberts
4. Mike Peters
5. Rick Maul

Willamette Speedway
June 14, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Collen Winebarger
(No other results available)

Madras Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. J.P. Pagel
2. Kenny Miller
3. Jesse Roberts
4. Rick Maul
5. Doug Packard

Willamette Speedway
June 7, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Rob Mayea
2. John Campos
3. Justin Duty
4. Darren Coffell
5. Tony Brakeall

Mayea overtook Campos late in the race to capture the Strawberry Cup victory.

Coos Bay Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Trina Post
2. Brian Wallace
3. Toby McIntyre

Cottage Grove Speedway
June 7, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Blaine Taylor
2. Shaun Mayea
3. Britton Donahoo
4. Paul Culp
5. Brittany Ray

Madras Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Miller
2. Doug Packard
3. Rick Maul
4. Jeremy Short
5. J.P. Pagel

Pennsylvania

BAPS Motor Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Ehrhart
2. Randy Christine Jr.
3. J.R. Rodriguez
4. Chase Billet
5. Billy Wampler

Ehrhart overtook polesitter Matt Murphy on the seventh lap. ... Ehrhart won by a half-straightaway.

Marion Center Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Doug Glessner
2. Shawn Claar
3. Billy Eash
4. Andrew Gordon
5. Dave Blazavich

Glessner led all 25 laps from the pole position. ... Joe Petyak won the Limited Late Model feature and Mike Laughard Jr. the Crates.

Grandview Speedway
June 28, 2014

NASCAR Late Models:
1. Jason Miller
2. Dan Green
3. Lou Egrie
4. Chuck Schutz
5. Rick Todorow

After missing a few weeks with engine problems, Miller notched his first Grandview victory since June 23, 2012.

Hidden Valley Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dan Gill
2. Luke Hoffner
3. Duane Stiner
4. Derek Rodkey
5. Tom Shaffer

Gill won a back-and-forth battle with Hoffner for his first career Late Model victory. ... Derek Rodkey led the first four laps. ... Jeremy Ohl won the Semi-Late feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Billy Holbert
2. Scott Rhodes
3. Tim Senic
4. Quintin Wyandt
5. Ryan Montgomery

Jacob Hawkins won the Crate feature.

McKean County Raceway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Chris Hackett
2. Dick Barton
3. Greg Oakes
4. David Scott
5. Jason Dupont

Hackett swept around Barton in the second half of the race. ... Chad Ruhlman won the RUSH Crate feature over Damien Bidwell.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
June 28, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Ed Ferree
2. Alex Ferree
(No other results available)

The 62-year-old Ferree won his first Super Late Model feature since 2002. ... Andrew Wylie won the Crate feature over Nico Dabecco.

Williams Grove Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Gene Knaub
2. Dan Zechman
3. Alan Sagi
4. Cam Zeigler
5. Jake Jones

Selinsgrove Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dave Zona
2. Steve Campbell
3. Jeff Rine
4. Bryan Bernheisel
5. Jim Yoder

Zona took the lead from polesitter Dustin Hoffman when Hoffman bobbled on the 11th lap. .... Campbell charged from his 11th starting spot to finish 1.9 seconds behind in second. ... Hoffman ended up seventh.

Hummingbird Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Farrell
2. Bob Connor
3. Tim Krape
4. Jerry Redden
5. Bob McMillen

Farrell edged Connor with a last-lap pass.

Dog Hollow Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Mike Blose
2. George Lee
3. Shawn Claar
4. Dwayne Taneyhill
5. Duane Stiner

Blose took the lead from Lee on the second lap. ... Shane Weaver won his first Fastrak Crate feature at Dog Hollow.

Bedford Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Troy Swindell
2. Rick Singleton
3. George Dixon
4. Ron Bottenfield
5. Kaden Smith

Clinton County Motor Speedway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dylan Yoder
2. Denny Fenton
3. Waylon Wagner
4. Andrew Yoder
5. Tim Fedder

Dylan Yoder rallied from his 13th starting spot for the victory.

Eriez Speedway
June 22, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Rob Blair
2. Max Blair
3. Matt Urban
4. Chris Hackett
5. Boom Briggs

The Blairs reversed the finishing order from the previous week. ... Max won the Fastrak Crate feature and Chris McGuire won the Limited Late Model feature.

Hidden Valley Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Duane Stiner
2. Luke Hoffner
3. Dan Gill
4. Josh Jacoby
5. Scott Alvetro

The fourth-starting Stiner took the lead from Merryman on an early restart. ... Paul Ivory won the Semi-Late feature.

Marion Center Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Mike Blose
2. Ken Schaltenbrand
3. Doug Glessner
4. Rod Phillips
5. John Myers

Blose lost power briefly on the 15th of 25 laps, but he powered back around Schaltenbrand to regain the point two laps later. ... Andrew Satterlee and Derik Rogers won Crate features while Joe Petyak won the Limited Late Model feature.

BAPS Motor Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. J.R. Rodriguez
2. Larry Baer
3. Chase Billet
4. Billy Wampler
5. John Moser

Rodriguez overtook Baer past the halfway point and won the 21-lap feature that ran caution-free.

Williams Grove Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Wes Alleman
2. Dan Zechman
3. Jake Jones
4. Matt Nailor
5. Cam Zeigler

Jones earned hard charger honors.

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. L.C. Powers
2. Cody Hardesty
3. Billy Holbert
4. Ron Delano Jr.
5. Scott Rhodes

Michael Lake won the Crate feature over Andrew Wylie.

Selinsgrove Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Jerry Bard
3. Jim Yoder
4. Tony Adams
5. Donnie Schick

The ninth-starting Rine took the lead from Bard on lap 22. ... Hayes Mattern led early from the front row.

Hummingbird Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Bill Davis
2. Ed Connor
3. Bob Connor
4. Eric Moore
5. Bob McMillen

Davis won his first feature since 2009.

Dog Hollow Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Mike Blose
2. Clate Copeman
3. Brandon Delano
4. Quintin Wyandt
5. Dwayne Taneyhill

Blose led all 25 laps. ... Andrew Satterlee won the Fastrak Crate feature.

Lernerville Speedway
June 20, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Dave Hess Jr.
2. Alex Ferree
3. Chub Frank
4. Mike Benedum
5. Brian Swartzlander

Hess won his 15th career Late Model feature at Lernerville and is guaranteed a provisional for Lernerville's Firecracker 100.

Big Diamond Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Scott Haus
2. Ben Whitaker
3. Randall Paxton
4. Andy Haus
5. Steve Nederostak

McKean County Raceway
June 20, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Chub Frank
2. David Scott
3. Dick Barton
4. Doug Eck
5. Greg Oakes

Frank got his first McKean victory in three years. ... Chad Ruhlman won the Crate feature over Damien Bidwell.

Clinton County Motor Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Jim Yoder
2. Denny Fenton
3. Waylon Wagner
4. Eric Hons
5. Luke Hoffner

Eriez Speedway
June 15, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Rob Blair
3. Mike Knight
4. Greg Oakes
5. Matt Urban

Max Blair topped his dad on Father's Day for his first Super Late Model victory at Eriez. ... Chad Wright won the Fastrak Crate feature.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
June 14, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Jared Miley
2. Lynn Geisler
3. Steve Baker
4. Michael Norris
5. Alex Ferree

Miley notched his 26th career PPMS victory. ... Corey McPherson of Tarentum, Pa., won his first-ever RUSH Crate feature at PPMS, topping Steve Beatty and Mark Moats.

McKean County Raceway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Dick Barton
3. Jason DuPont
4. David Scott
5. Brent Rhebergen

Blair won the Dave Lundgren Memorial. ... Max Blair took the lead from Dick Barton on the 12th lap. .. Scott rallied from his 16th starting spot. ... Rob Blair was sent to the tail for early contact with polesitter Matt Urban.

Hidden Valley Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. John Brady
2. Luke Hoffner
3. Randy Sterling
4. Josh Jacoby
5. Scott Alvetro

Brady earned his first Late Model victory at AMP and became the track's fifth winner in five races. ...  “I was getting nervous at the end, because I knew Luke was coming and had to be close,” Brady said. “I wasn’t giving up the inside tonight, that’s how I lost last week.” ... Paul Ivory won the Semi-Late feature.

Marion Center Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ken Schaltenbrand
2. Shawn Claar
3. Dave Blazavich
4. Clate Copeman
5. Bryan Force

Schaltenbrand led all 25 laps. ... Mike Laughard won the Crate feature and while Scott Stein and Sam Gindlesperger won Limited Late Model features.

Grandview Speedway
June 14, 2014

NASCAR Late Models:
1. Wayne Pfeil
2. Dan Green
3. Randy Stoudt
4. Dave Ogin
5. Sean Merkel

Pfeil chalked ups his second 25-lap feature victory for his fifth career win at the track by a comfortable margin over Dan Green. ... The Mohnton, Pa., racer also received $100 from T.P. Trailers.

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Tim Senic
2. Chuck Harper
3. Scott Rhodes
4. Ryan Montgomery
5. Joe Krcelich

Troy Shields won the Crate feature.

Williams Grove Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Gene Knaub
2. Kyle Martin
3. Jake Jones
4. Bobby Beard
5. Shaun Jones

Selinsgrove Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dylan Yoder
2. Jeff Rine
3. Eric Hons
4. Jerry Bard
5. Matt Cochran

Yoder lowered the 25-lap Super Late Model record with a race in 9 minutes, 3 seconds.

Hummingbird Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Farrell
2. Ed Connor
3. Eric Moore
4. Dwayne Brooks
5. Bill Davis

Port Royal Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
FIrst feature
1. Coleby Frye
2. Andy Haus
3. Dave Zona
4. Tim Wilson
5. Nick Dickson

Second feature
1. Mike Lupfer
2. Matt Parks
3. Tim Smith Jr.
4. Mitch Hack
5. Tim Fedder

Lernerville Speedway
June 13, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Alex Ferree
2. John Garvin Jr.
3. Mike Pegher Jr.
4. Mike Altobelli Jr.
5. Dave Murdick

Ferree overtook Russ King on a late restart. ... Chuck Sarver started outside the front row after his wife Bonnie sang the national anthem.

Marion Center Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
First feature
1. Doug Glessner
2. Duane Stiner
3. Clate Copeman
4. Billy Eash
5. John Garvin Jr.

Second feature
1. Shawn Claar
2. Mike Blose
3. Andrew Gordon
4. Clate Copeman
5. Herman Bertolini

Grandview Speedway
June 7, 2014

NASCAR Late Models:
1. Ron Kline
2. Dan Green
3. Randy Stoudt
4. Cory Merkel
5. Chuck Schutz

Getting redemption from a week earlier, Kline took the victory. ... Kline appeared to be on his way to a May 31 victory when he ran over a muffler and punctured a tire.

Hidden Valley Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Luke Hoffner
2. John Brady
3. Randy Sterling
4. Scott Alvetro
5. Derek Rodkey

Hoffner went outside Brady on the 11th lap to make the winning pass. ... Denny Forney won the Semi-Late feature.

Williams Grove Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Randy Croop
2. Jared Miller
3. Les Hare
4. Cam Zeigler
5. Sam Rial

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Keith Barbara
2. Cody Hardesty
3. Ron Delano Jr.
4. Gary Dalton
5. Billy Holbert

Rick Singleton won the RUSH Crate tour victory.

Selinsgrove Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Tim Wilson
2. Donnie Schick
3. Jeff Rine
4. Dave Zona
5. Bryan Bernheisel

Wilson is the sixth winner in seventh races. ... An 11-car pileup on a lap-11 restart halted the action; no one was hurt.

Hummingbird Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Bob Connor
2. Chris Farrell
3. Scott Stine
4. Ed Connor
5. Dave Buchanan

Dog Hollow Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Ron Delano Jr.
2. Clate Copeman
3. Dwayne Taneyhill
4. Quintin Wyandt
5. Dan Lee

Mike Blose overtook Delano on the eighth lap, but mechanical problems forced Blose pitside during a lap-17 caution. ... Andrew Satterlee won the Crate feature over Ralph Morgan Jr.

McKean County Raceway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Rob Blair
3. Greg Oakes
4. Brent Rhebergen
5. Chris Hackett

Chad Ruhlman earned $2,000 in the RUSH-sanctioned Bill Law Memorial for Crate Late Models.

Bedford Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Matt Parks
2. Mike Altobelli Jr.
3. Chuck Clise
4. Matt Cosner
5. Jeff Rine

Lernerville Speedway
June 6, 2014

DIRTcar Late Models:
1. Jared Miley
2. Chub Frank
3. Russ King
4. Alex Ferree
5. Ken Schaltenbrand

Miley received an extra $600 as the Eracers Bonus Bucks driver, which adds $100 each week until it's claimed.

Clinton County Motor Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dylan Yoder
2. Jim Yoder
3. Nick Loffredo
4. Waylon Wagner
5. Denny Fenton

Eriez Speedway
June 1, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Chub Frank
2. Rob Blair
3. Mike Knight
4. Max Blair
5. Matt Urban

Chub Frank earned $2,900 in the Litz Memorial. ... Chris McGuire won the Limited Late Model feature and Scott Gurdak won the Crates. | RaceWire

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 1, 2014

RUSH Crates:
1. Ryan Montgomery
2. Rick Strickler
3. Michael Lake
4. Josh Holtgraver
5. Bob Gordon

South Carolina

Cherokee Speedway
June 28, 2014

SECA Crates:
1. John Ruggiero Jr.
2. Trent Ivey
3. Chris Hargett
4. James Plemmons
5. Joey Phillips

Laurens County Speedway
June 28, 2014

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Chris Pendleton
3. Nick Deitz
4. Ted McDaniel
5. Terry Bullard

Lancaster Speedway
June 21, 2014

SECA Crates:
1. Ross Bailes
2. Steve Banal
3. Brandy Baker
4. Timbo Mangum
5. Jason Burroughs

Modoc Raceway
June 21, 2014

Fastrak Crates:
1. Brandon Carpenter
2. Larry Timms
3. Frankie Beard
4. Chris Usry
5. Daniel Roland

Laurens County Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Frank Coates
3. Kevin Baker
4. Mike Kernells
5. Chad Edwards

Dale Timms won the SECA Crate feature over Colby Cannon.

Cherokee Speedway
June 20, 2014

SECA Crates:
1. Michael Brown
2. Trent Ivey
3. Joey Phillips
4. Lee Cooper
5. Ron Parker

Brown won on the undercard of Don O'Neal's Lucas Oil Series victory.

Cherokee Speedway
June 14, 2014

SECA Crates:
1. Steve Banal
2. John Ruggiero Jr.
3. Trent Ivey
4. Josh Langley
5. Adam Yarbrough

Laurens County Speedway
June 14, 2014

SECA Crates:
1. Dale Timms
2. Tony Quarles
3. Terry Bullard

Laurens County Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. B.J. Eubanks
3. Ray Storay

Chris Pendleton won the SECA Crate feature.

Cherokee Speedway
June 7, 2014

SECA Crates:
1. Taylor Hicks
2. Chris Cantrell
3. Ron Parker
4. Trent Ivey
5. John Ruggiero Jr.

Cantrell was later disqualified from second when his tires didn't meet benchmarks in lab testing.

Lake View Motor Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Miller
2. Dale Hammond
3. David Baker
4. Josh Williams
5. Chris Staples

Lancaster Speedway
June 7, 2014

SECA Crates:
1. Steve Banal
2. Josh Langley
3. Timbo Mangum
4. Brandy Baker
5. Travis Steele

South Dakota

Casino Speedway
June 29, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Scott Ward
3. Bryan Berger
4. Pat Weisgram
5. Thomas Weisgram

Brown County Speedway
June 27, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Kent Arment
2. Scott Ward
3. Bryan Berger
4. Pat Weisgram
5. Curt Gelling

Dakota State Fair Speedway
June 21, 2014

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Chad Becker
3. Brian Diede
4. Scott Ward
5. Curt Kranz

Wagner Speedway
June 20, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Kip Myers
2. Quentin Myers
3. Don Smith
4. Brad Vogt
5. Ben Sukup

Black Hills Speedway
June 20, 2014

WISSOTA Late Models:
1. John Bey
(No other results available)

Brown County Speedway
June 20, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Scott Ward
3. Bryan Berger
4. Kent Arment
5. David McDonald

Casino Speedway
June 15, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Scott Ward
2. Curt Gelling
3. Kent Arment
4. Dusty Peterson
5. Bryan Berger

Wagner Speedway
June 13, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Sukup
2. Gale Vogt
3. Quentin Myers
4. Jared Hoerle
5. Shane Ludens

Brown County Speedway
June 13, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Kent Arment
2. Chad Becker
3. Bryan Berger
4. David McDonald
5. Josh Skorczewski

Tennessee

Clarksville Speedway
June 28, 2014

UMP DIRTcar:
1. Richard Frost
2. Caleb Ashby
3. Mitchell Lingauer
4. Don Young
5. Travis Page

Clayton Miller earned $1,000 in the UMP Crate Speedweeks finale, topping Michael Zimmerman and Levi Ashby. ... Tyler Allen wrapped up the miniseries crown.

Wartburg Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Ross White
2. Anthony White
3. Keith Longmire
4. Jaylon Shannon
5. Eddie King Jr.

Tennessee National Raceway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Holcomb
2. Dan White
3. Houston Hinton
4. Dustin Stutts
5. Brandon Woodard

Crossville Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Martin
2. Brett Wyatt
3. Ruben Mayfield
4. Michael Smith
5. Brett Ashley

Duck River Raceway Park
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Mark Fields
2. Matthew Summers
3. Perry Delaney
4. Clint Nichols
5. Jay Scott

Robert Stutts won the Crate feature.

Atomic Motorsports Complex
June 27, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Welshan
2. Robbie Comer
3. Raymond Shepard
4. Rocky Ogle
5. William Overby

Clarksville Speedway
June 22, 2014

UMP DIRTcar:
1. Terry English
2. Caleb Ashby
3. Richard Frost
4. John Minon Jr.
5. Chris Shelton

Tait Davenport won the UMP Crate Speedweeks feature over Clayton Miller.

Duck River Raceway Park
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Brad Skinner
2. Ray McElhiney
3. Joseph Faulkner
4. Justin Taylor
5. Jay Scott

After cutting down a tire, breaking a driveshaft and breaking a J-bar earlier in the night, Skinner rallied from 11th for his fifth victory of the season. ... Roberts Stutts won the Crate feature and Matt Odeneal won the Limited Late Model feature.

Clayhill Speedway
June 21, 2014

NeSmith Crates:
1. Ronnie Cooper
2. T.J. Hays
3. Craig Lindsey
4. Jimmy Halford
5. Bronson Berry

411 Motor Speedway
June 21, 2014

NeSmith Crates:
1. Rusty Ballenger
2. Ryan King
3. Adam Beeler
4. Brian Courtney
5. Matt Henderson

Wartburg Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Anthony White
2. Keith Longmire
3. Eddie King Jr.
4. Jeff Adkisson
5. Chris Marcum

Tazewell Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
(No other results available)

Lexington 104 Speedway
June 20, 2014

NeSmith Crates:
1. Bronson Berry
2. Ashley Newman
3. Ronnie Cooper

Winchester Raceway Park
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. John Ownbey
2. Tim Busha
3. Andy Picklesimer
4. David Brannon
5. Jerry Ashley

Forrest Gifford won the Limited Late Model feature.

411 Motor Speedway
June 14, 2014

NeSmith Crates:
1. Ryan King
2. Adam Beeler
3. Rusty Ballenger
4. Greg Martin
5. Brad Coffey

Wartburg Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Keith Longmire
2. Eddie King Jr.
3. Jeff Adkisson
4. Mike Freeman
5. Johnny Lane

Volunteer Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Riley Hickman
2. Cory Hedgecock
3. Ross White
4. Greg Estes
5. John Tweed

Steve Jones won the Crate feature over Jerry Broyles. .... The race was on the undercard of Brad Neat's Southern All Star Series victory in the Scott Sexton Memorial.

Clarksville Speedway
June 14, 2014

UMP DIRTcar:
1. Dustin Butler
2. Kendall Johnson
3. Dale Phillips
4. Caleb Ashby
5. Travis Page

Levi Ashby won the four-crate Crate feature.

Camden Speedway
June 14, 2014

UMP Crates:
1. Tyler Allen
2. Doug Smith
3. Carnell Parker III
4. Jacob Minon
5. Ben Garner

Allen won the second round of the UMP Crate Speedweeks, topping an eight-car field. | Slideshow

Crossville Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Martin
2. Barry Goodman
3. Ronnie Choate Jr.
4. Morris Bice
5. Jody Hixson

Wartburg Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Anthony White
2. Jeff Adkisson
3. Terry Shannon
4. Johnny Lane
5. Brian Frost

Tazewell Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Josh Collins
2. Steve Smith
3. Josh Henry
4. Jody Horton
5. Brian Shockley

A blown tire on the 12th lap knocked fast qualifier Jason Trammell out of the lead. ... Collins inherited the point and led the rest of the way, barely avoiding a lap-18 scare with the spinning car of Mitchell Chidress, when Collins injured his left hand.

Crossville Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Martin
2. Brett Wyatt
3. Ruben Mayfield
4. Skip Arp
5. Bobby Giffin

Texas

Devil's Bowl Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Crates:
1. Skip O'Neal
2. Larry White
3. Max Eddie Thomas
4. Gary Lowe
5. Marcus Baxter

Devil's Bowl Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Cody Simpson
2. Larry White
3. Skip O'Neal
4. Max Eddie Thomas
5. Troy Taylor

Western Tech Speedway Park
June 20, 2014

CDM Late Models:
1. Dave Deetz
2. Rick Ortega
3. Scott Logston
4. Jonathon Ortega
5. Nita Deetz

Shady Oaks Speedway
June 14, 2014

Southern Texas Late Models:
1. Cody Leonard
2. Mike McCarthy
3. Chuck Chesler
4. Leroy Crooks
5. Mike Morris

Devil's Bowl Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Skip O'Neal
2. Max Eddie Thomas
3. Larry White
4. Nate Jantz
5. Gary Lowe

Battleground Race Park
June 7, 2014

NeSmith Crates:
1. Chris Holley
2. Doug Begnaud
3. Buster Deen
4. Randy Lovell
5. Earl Cannon

Virginia

Virginia Motor Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Limiteds:
First feature
1. John Staton
2. Justin Williams
3. Billy Hubbard
4. Stephen Childress
5. Buck Roadcap

Second feature
1. Justin Williams
2. John Staton
3. Buck Roadcap
4. Stephen Childress
5. Anthony Kincaid

Winchester Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. J.T. Spence
2. Allen Brannon
3. Dale Hollidge
4. Brad Omps
5. Chris Fletcher

Spence won by a half-track margin. ... Jonathan DeHaven won the Limited Late Model feature.

Wythe Raceway
June 28, 2014

Fastrak Crates:
1. Kenny Peeples Jr.
2. Trevor Cregger
3. Teddy Tate
4. Brent Hilton
5. Tommy Eastridge

Winchester Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. J.T. Spence
2. Greg Roberson
3. Kyle Hardy
4. Brad Omps
5. Kenny Moreland

Wythe Raceway
June 21, 2014

Fastrak Crates:
1. Kenny Peeples Jr.
2. Barry Arnold
3. Clinton Cook
4. Cody Cook
5. Tommy Eastridge

Natural Bridge Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Joey Leavell
2. Justin Williams
3. David Bennett
4. Phillip Woods
5. Mark Parks

Winchester Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dale Hollidge
2. Jamie Lathroum
3. Jason Covert
4. Kyle Hardy
5. Allen Brannon

"Starting spot means a lot here at Winchester and we were able to get to the front quick tonight." Hollidge said."I knew Jamie was back there and I had to try and race where I thought he would go, so I knew to protect the bottom on the restarts and we were able to hold him off."

Eastside Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Roberson
2. Joey Leavell
3. Walker Arthur
4. Travis Campbell
5. Larry Ramsey

Rolling Thunder Raceway
June 13, 2014

SECA Crates:
First feature
1. Jay Foley
2. Benji Hicks
3. Jimmy Watson
4. Tyler Bare
5. Jerry Cochran

Second feature
1. Ross Bailes
2. Jay Foley
3. Jimmy Watson
4. Tyler Bare
5. Landon Mitchell

Natural Bridge Speedway
June 13, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Joey Leavell
2. Travis Campbell
3. Walker Arthur
4. Justin Williams
5. Phillip Woods

Natural Bridge Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Philip Woods
2. Tyler Bare
3. Fred Bryant
4. Timmy Stainaker
5. Ricky Almond

Woods got his first victory in more than two years.

Virginia Motor Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Hubbard
2. Justin Williams
3. Tim Shelton
4. Stephen Childress
5. Anthony Kincaid

Hubbard, who took several seasons off from racing, notched his first victory in 10 years. ... Bobby Thompson won the Crate Late Model feature.

Winchester Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Hardy
2. Greg Roberson
3. Andy Anderson
4. Keith Jackson
5. Kenny Moreland

Hardy, of Stephens City, Va., won his first Late Model feature. ... "This track was real slippery tonight and with Greg (Roberson) there in second, I knew I couldn't make a mistake and we were able to get the win." ... Brad Ritter won the Limited Late Model feature.

Wythe Raceway
June 7, 2014

Fastrak Crates:
1. Trevor Cregger
2. Teddy Tate
3. Barry Arnold
4. Randy Harmon
5. Cody Cook

Rolling Thunder Raceway
June 6, 2014

SECA Crates:
1. Ross Bailes
2. Mark Crowe
3. Jay Foley
4. Tyler Bare
5. Brandon Hall

Eastside Speedway
June 6, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Roberson
2. Brandi Breeden
3. Travis Campbell
4. Tommy Hoy
5. Daniel Brown Sr.

Wisconsin

Plymouth Dirt Track
June 28, 2014

WDLMA Late Models:
1. Russ Scheffler
2. Rick Scheffler
3. Tim Buhler
4. Kyle Odekirk
5. Mitch McGrath

Scheffler led all the way for his first WDLMA victory of the season.

Shawano Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Tim Rothe
2. Ron Berna
3. Paul Parker
4. Brett Swedberg
5. Nick Anvelink

Rothe, who has asphalt Late Model experience, won his first career Dirt Late Model feature. ... Rothe survived several rstarters in leading all 20 laps.

Manitowoc County Expo Speedway
June 27, 2014

WDLMA Late Models:
1. Tim Buhler
2. T.J. Dolhun
3. Mitch McGrath
4. Russ Scheffler
5. Mark Rose

Buhler took the lead from Scheffler and held off Dolhun for the victory.

Shawano Speedway
June 21, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Nick Anvelink
2. Troy Springborn
3. Doug Blashe
4. Bob Cullen
5. Joe Reuter

Anvelink won his fourth straight. ... He started 11th and took the lead from Cullen on the 11th lap. ... Jeff Curtin had a rollover accident on the sixth lap, but no injuries were reported.

Cedar Lake Speedway
June 21, 2014

NASCAR Late Models:
1. Jake Redetzke
2. Brent Larson
3. Rick Hanestad
4. Darrell Nelson
5. John Kaanta

Redetze took the lead from Nick Herrick on the sixth lap.

Shawano Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Nick Anvelink
2. Paul Parker
3. Troy Springborn
4. Ron Berna
5. Brett Swedberg

The $2,000-to-win special sponsored by Seubert Calf Ranches drew 36 entries with 28 drivers starting the feature. | RaceWire

Manitowoc County Expo Speedway
June 13, 2014

WDLMA Late Models:
1. Mitch McGrath
2. Rick Scheffler
3. Justin Schmidt
4. Tony Peterson
5. T.J. Dolhun

McGrath took the lead from Tony Peterson on a lap-seven restart and led the rest of the way, holding off a last lap attack from Rick Scheffler. ... June 20's event, the Eastern Wisconsin Stock Car Association Late Model Invitational, pays $1,700-to-win.

Gondik Law Speedway
June 13, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Jake Redetzke
2. Zach Wohlers
3. Harry Hanson
4. Kyle Peterlin
5. Tim McMann

Plymouth Dirt Track
June 7, 2014

WDLMA Late Models:
1. Mitch McGrath
2. Rick Scheffler
3. Tim Buhler
4. Jim Schmidt
5. Brad Mueller

The fourth-starting McGrath took the lead from polesitter Kyle Odekirk on the sixth lap and never looked back. ... Odekirk ended up seventh.

Gondik Law Speedway
June 6, 2014

 WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Kyle Peterlin
3. Darrell Nelson
4. Harry Hanson
5. Tim McMann

Shaw came from his fifth starting spot.

Red Cedar Speedway
June 6, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Brent Larson
2. Rick Hanestad
3. Scott Gilberts
4. Mike Prochnow
5. Greg Nippoldt

Larson cruised over the six-car field.

Manitowoc County Expo Speedway
June 6, 2014

WDLMA Late Models:
1. Tim Buhler
2. Rick Scheffler
3. Eric Van Iten
4. Brett Swedberg
5. Jim Schmidt

Buhler made an outside pass of Rick Scheffler on the 22nd lap to capture the 25-lapper.

West Virginia

Tyler County Speedway
June 28, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Sonny Conley
2. Steve Wilmoth
3. Butch McGill
4. Steve Weigle
5. Donnie Dotson

Shawn Jett won the Fastrak Crate feature over Joel Prosser.

Princeton Speedway
June 28, 2014

Fastrak Crates:
1. Aaron Barley
2. Rick Williams
3. Eddie Hambrick
4. Tyler Cox
5. Michael Bland

Ohio Valley Speedway
June 28, 2014

AMRA Late Models:
1. Chris Garnes
2. Steve Lucas
3. Jeff Burdette
4. Andy Bond
5. Dan Morrison

Garnes topped the 18-car field for his second victory of the weekend.

Elkins Raceway
June 27, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Dusty Hamrick
2. Butch McGill
3. Gary Dalton
4. Jared Hawkins
5. Cody Hardesty

Kyle Thomas won the Crate feature.

I-77 Speedway
June 27, 2014

AMRA Late Models:
1. Chris Garnes
2. Freddie Carpenter
3. Tim Dohm
4. Tyler Carpenter
5. Corey Conley

Zach Milbee won the Limited Late Model feature.

Beckley Motorsports Park
June 21, 2014

AMRA Late Models:
1. Wayne Hughes
2. Rick Williams
3. Harold Redman Jr.
4. Brandon Carter
5. Tre Martin

Hughes won the Eye in the Sky 40 in Memory of Larry Stacy. ... Williams won the Fastrak Crate feature over Tyler Cox.

Ohio Valley Speedway
June 21, 2014

AMRA Late Models:
1. Chris Garnes
2. Ronnie Mayle
3. Corey Conley
4. Travis Brookover
5. Derek Doll

Tyler County Speedway
June 14, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Mike Benedum
2. Derek Doll
3. Steve Weigle
4. Butch McGill
5. Sonny Conley

Kyle Thomas won the Fastrak Crate feature.

Ohio Valley Speedway
June 14, 2014

AMRA Late Models:
1. Chris Garnes
2. Harold Redman Jr.
3. Corey Conley
4. Andy Bond
5. Ed Shuman

Princeton Speedway
June 14, 2014

Fastrak Crates:
1. Rick Williams
2. Eddie Hambrick
3. Aaron Barley
4. T.J. Salango
5. Tyler Cox

Tyler County Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Derek Doll
2. Butch McGill
3. Steve Weigle
4. Billy Brown
5. Daniel Hill

Doll dueled early with Paul Wilmoth Jr., who was knocked from contention with a flat tire. ... McGill started seventh.

Beckley Motorsports Park
June 6, 2014

Fastrak Crates:
1. Tyler Cox
2. Rick Williams
3. T.J. Salango
4. Aaron Barley
5. Mike Faykus

Cox earned $1,506 in the Mike Faykus Sr. Memorial.

Elkins Raceway
June 6, 2014

Unsanctioned Supers:
1. Butch McGill
2. Cody Hardesty
3. Dusty Hamrick
4. Tim Senic
5. Chuck Harper

McGill fought off repeated challenges from Hardesty. ... Tracy Cooper's machine went up in a fireball on lap 20, but he wasn't hurt. ... Kyle Thomas won the Crate feature.

I-77 Speedway
June 6, 2014

AMRA Late Models:
1. Zack Dohm
2. Corey Conley
3. Chris Garnes
4. Freddie Carpenter
5. Travis Brookover

Dohm is guaranteed a starting spot in the Hillbilly 100.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
June 7, 2014

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Johnson
2. John Robertson
3. Randy Dolberg
4. Paul Jones
5. Darrick Duvall

Manitoba

Red River Co-op Speedway
June 12, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Mike Balcaen
3. Steffen Snare
4. Mike Martin
5. Shane Edginton

Red River Co-op Speedway
June 5, 2014

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Mike Balcaen
3. Steffen Snare
4. Bill Mooney
5. Paul Veert

Ontario

Humberstone Speedway
June 29, 2014

RUSH Crates:
1. Jorden Peters
2. Rob Pietz
3. Paul Grigsby
4. Jeff Dayman
5. Tim Gillespie

Southern Ontario Motor Speedway
June 28, 2014

UMP DIRTcar:
1. Andrew Reaume
2. Dale Glassford
3. Jim Jones
4. Gregg Haskell
5. Brad Authier

Reaume, driving Erick Walker's No. W05, overtook Glassford on the 16th lap of the Don Hendricks Memorial, denying Glassford his third straight victory in the event.

Brighton Speedway
June 28, 2014

UMP Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Phil Potts
3. Adam Turner
4. Mark Rayner
5. Greg Belyea

Humberstone Speedway
June 22, 2014

RUSH Crates:
1. Chad Ruhlman
2. Paul Grigsby
3. Dennis Lunger Jr.
4. Zack Carley
5. Rob Pietz

Southern Ontario Motor Speedway
June 21, 2014

UMP DIRTcar:
1. Brad Authier
2. Dale Glassford
3. Erick Walker
4. Gregg Haskell
5. Jim Jones

“They’re all special now, because you never know when you’ll get another one,” said Authier, 53, the seven-time track champ.

Brighton Speedway
June 21, 2014

UMP Crates:
1. Steve Baldwin
2. Charlie Sandercock
3. Corey Earl
4. Phil Potts
5. Brandon Mowat

Humberstone Speedway
June 15, 2014

RUSH Crates:
1. Zack Carley
2. Ed Carley
3. Paul Grigsby
4. Luke Carleton
5. Jorden Peters

Brighton Speedway
June 14, 2014

UMP Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Steve Baldwin
3. Adam Turner
4. Mat Vanderlinden
5. Mark Rayner

Southern Ontario Motor Speedway
June 14, 2014

UMP DIRTcar:
1. Dale Glassford
2. Jim Jones
3. Gregg Haskell
4. Erick Walker
5. Don Gordon

Brighton Speedway
June 7, 2014

UMP Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Steve Baldwin
3. Corey Earl
4. Phil Potts
5. Caley Weese

Sandercock took the lead from Potts on the 13th lap.

Southern Ontario Motor Speedway
June 7, 2014

UMP DIRTcar:
1. Dale Glassford
2. Jim Jones
3. Erick Walker
4. Brad Authier
5. Gregg Haskell

Search for results

advertisement
Sponsor 863
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728