Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Events | FAQ | Archives
Sponsor 1010
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

East Alabama Motor Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Dana Eiland
2. Jimmy Thomas
3. Dalton Hood
4. Wiley McDaniel Jr.
5. Keith McGuire

Tri-County Speedway
May 16, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Monte Skinner
2. D.G. Hawkins
3. Dusty Jones
4. Ryan Boudreaux
5. Jake Traylor

Colton Leyendecker won the 602 Crate feature.

Florida

Southern Raceway
May 24, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Mike Lane
2. Kevin Mitchell
3. J.C. Wilson
4. Dale Lucas
5. Dewayne Morris

Southern Raceway
May 9, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Mike Lane
2. Colton Leyendecker
3. Ricky Gilmore
4. Hunter Ward
5. Trace Armstrong

Southern Raceway
May 2, 2020

Newsome Crates:
1. Bo Slay
2. Jonathan Joiner
3. Jason Jarrell
4. Mike Lane
5. D.G. Hawkins

Slay won the Back to the Track Invitational. | Video

Georgia

Boyd's Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jordan Rodabaugh
2. Will Roland
3. Andy Miller
4. Justin Litchford
5. Jay Scott

Ethan Hunter outran William Blankenship to win the Crate Late Model feature.

Senoia Raceway
May 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Austin Horton
2. Marty Lunsford
3. Rucker Orr
4. Landon Bagby
5. Tate McCollum

Dylan Knowles won the Crate feature over Colby Darda.

Lavonia Speedway
May 15, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
2. Drew Collins
3. Drew Benefield
4. Blake Craft
5. Bubba Russell

David McCoy won the 602 Crate feature.

Boyd's Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Jordan Rodabaugh
2. Will Roland
3. Justin Litchford
4. Robby Mason
5. Sam Seawright

Unsanctioned Crates:
1. Christian Hanger
2. Randy Weaver
3. Zach Sise
4. Trevor Sise
5. Addison Cardwell

Senoia Raceway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Ashton Winger
2. Clint Smith
3. Landon Bagby
4. Rucker Orr
5. Maddie Crane

Winger's slide job overtook Bagby near the halfway point of the 20-lapper. ... Dylan Knowles won the Crate Late Model feature and Cody Overton won the Late Model Sportsman main.

Needmore Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Clay Harris
3. Wil Herrington
4. Nevin Gainey
5. Joe Kump

West Georgia Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Austin Horton
(No other results available)

Dana Eiland won the 602 Crate feature.

Senoia Raceway
May 7, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Bubba Pollard
2. Dylan Knowles
3. Christian Hanger
4. Wil Herrington
5. Cruz Skinner

The asphalt standout's grandfather Hence Pollard built the track. ... He won on the undercard of Michael Page's $5,000 DirtonDirt.com Shootout victory for Super Late Models in a spectator-free event.

Boyd's Speedway
May 2, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Trevor Sise
2. Sam Seawright
3. Zach Sise
4. Christian Hanger
5. Jake Rainey

Trevor Sise won on the undercard of Donald McIntosh's $5,000 Boyd's Dirt Showdown victory for Super Late Models in an event without spectators because of coronavirus restrictions.

Iowa

34 Raceway
May 24, 2020

IMCA Late Models:
1. Jeff Aikey
2. Denny Woodworth
3. Mark Burgtorf
4. Matt Ryan
5. Chuck Hanna

Independence Motor Speedway
May 23, 2020

IMCA Late Models:
1. Jeff Aikey
2. Eric Pollard
3. Sean Johnson
4. Curt Martin
5. Greg Kastli

Davenport Speedway
May 22, 2020

IMCA Late Models:
1. Jeff Aikey
2. Matt Ryan
3. Justin Kay
4. Joe Zrostlik
5. Joe Ross

Joel Callahan led the first lap but the fourth-starting Aikey led the remainder of the caution-free 25-lapper. ... Runner-up Matt Ryan started eighth. ... Callahan ended up eighth.

Pepsi Lee County Speedway
May 22, 2020

IMCA Late Models:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Ron Boyse
4. Nick Marolf
5. Mitch Hahn

Davenport Speedway
May 15, 2020

IMCA Late Models:
1. Nick Marolf
2. Chuck Hanna
3. Justin Kay
4. Andy Nezworski
5. Matt Ryan

Marolf won from the pole as Davenport opened its season. ... Kay briefly slipped ahead on lap 16, but Marolf regained the point on the 17th lap. ... The event ran spectatorless amid the coronavirus pandemic.

Hamilton County Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Bruening
2. Casey Skyberg
3. Jason Hahne
4. Todd Cooney
5. Jeff Aikey

Bruening led all but the first two laps. | Video

Kentucky

Richmond Raceway
May 16, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Derek Fisher
(No other results available)

Louisiana

Thunder Valley Speedway
May 23, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Rick Duke
2. Rob Litton
3. Kevin DuPont
4. Brock Williams
5. Blane Perkins

Thunder Valley Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Rob Litton
2. Tracy Denby Jr.
3. Rick Duke
4. Brock Williams
5. Blane Perkins

The track has scheduled a $1,500-to-win Crate Late Model event for May 23.

Chatham Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Jason Cowan
2. Mike Patrick
3. Colton Guin
4. Cliff Tupper
5. Garmen Lindsey

Maryland

Potomac Speedway
May 25, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Drake Troutman
2. Dale Hollidge
3. Jason Covert
4. Donald Lingo Jr.
5. Andy Anderson

Troutman's first Potomac victory paid $2,522 in the Ernie Jones Memorial. ... "There are so many good cars here tonight and its awesome to win against these guys," Troutman said. "I knew Dale was there and he made it tough for us because my tires were starting to go away, but he raced me clean and we were able to get the win."

Michigan

Merritt Speedway
May 24, 2020

DIRTcar Supers:
1. Rusty Schlenk
2. Dona Marcoullier
3. Eric Spangler
4. Cody Bauer
5. David Hilliker

Schlenk earned $2,000. ... Previous night winner Chad Finley finished 15th.

Merritt Speedway
May 23, 2020

DIRTcar Supers:
1. Chad Finley
2. Travis Stemler
3. Brandon Thirlby
4. Rusty Schlenk
5. Dona Marcoullier

Finley won from the pole for a $1,500 victory. ... Marcoullier started 14th. ... The season opener drew 30 cars. ... Late Models are scheduled to chase a $2,000 the following day.

Missouri

Lucas Oil Speedway
May 23, 2020

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Aaron Marrant
3. Cole Henson
4. Kaeden Cornell
5. Larry Ferris

Fennewald, whose car was damaged by fire while racing the previous week, dominated to win by 5.29 seconds. ... Opening week winner Kaeden Cornell lost fire on parade laps and rallied from the tail of the 11-car field for fourth.

I-35 Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Houston Johnson
2. Tommy Cordray
3. Mike Taylor Jr.
4. Dennis Elliott
5. Greg Truelove

Johnson rallied from outside the fourth row.

Lake Ozark Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Derek Henson
2. Todd McCoin
3. Bryon Allison
4. Curt Potter
5. Steve Potter

Henson earned $2,502 in capturing the second annual Jason Russell Memorial.

Monett Motor Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Mills
2. Eric Tinderholt
3. Matthew Thulin
4. Raymond Pitts
5. Clarissa Mills

Lucas Oil Speedway
May 17, 2020

ULMA Late Models:
1. Kaeden Cornell
2. Cole Henson
3. Larry Ferris
4. Shawn Strong
5. Aaron Marrant

Cornell led all 20 laps. ... Three-time and reigning track champ Johnny Fennewald was second on the 12th lap when his car ignited into flames. He stopped in turn two and climbed out safely before crews doused the fire.

I-35 Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kerry Davis
2. Tommy Cordray
3. Gregg Truelove
4. Mike Taylor Jr.
5. Bobby Penney

I-35 Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kerry Davis
2. Mike Taylor Jr.
3. Bobby Penney
4. Houston Johnson
5. Paul Glendenning

Mississippi

Magnolia Motor Speedway
May 24, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Jeremy Shaw
2. Monte Skinner
3. Jamie Elam
4. Ryan Colby
5. Randall Beckwith

Booger Brooks won the Sportsman World Championship for 602 Crates over Brett White and Colton Leyendecker.

Magnolia Motor Speedway
May 23, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Seth McCormack
2. Ryan Colby
3. Monte Skinner
4. Jeremy Shaw
5. Jamie Elam

Magnolia Motor Speedway
May 15, 2020

Crate Racin’ USA 602:
1. Brett White
2. Russ Brasel
3. Bryson Mitchell
4. Shay Knight
5. Hayden Matthew Moran

White won on the undercard of the $5,000 Super Late Model victory for Jimmy Owens in the Magnolia Mayhem 40.

Crossroads MotorPark Speedway
May 2, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Zach Jenkins
2. Kurt Radojcsics
3. Steve Riley
4. Mike Carr
5. Gary Gross

Sherman Everett won the 602 Crate feature.

North Carolina

Fayetteville Motor Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Thomas
2. Shaun Harrell
3. Michael Rouse
4. Russell Erwin
5. Willie Milliken

Friendship Motor Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Matt Long
2. Kale Green
3. Tyler Arrington
4. Tyler Hoy
5. Cody Cubbage

311 Motor Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Willie Milliken
2. Christian Joyner
3. Coty Tanquary
4. Ben Watkins
5. Christian Thomas

Milliken led every lap.

311 Motor Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Thomas
2. Michael Rouse
3. Willie Milliken
4. Christian Joyner
5. Bryson Harper

Justin Hudspeth won the 604 Crate feature while Jamison McBride captured the 602 Crate main.

311 Motor Speedway
May 2, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Gary Mabe
2. Colby Quick
3. Timmy Harrellson
4. Timbo Mangum
5. Justin Hudspeth

Mabe's grandson, 14-year-old Jamison McBride, captured the 602 Crate feature at the Quarantine Showdown, which ran without spectators.

Ohio

Brushcreek Motorsports Complex
May 9, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Tyler Carpenter
2. Billy Staker
3. Jim Couch

Carpenter lapped everyone but Staker.

Pennsylvania

Roaring Knob Mtsprts Complex
May 23, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Montgomery
2. Tyler Carpenter
3. Matt Sponaugle
4. Bryan Bernheisel
5. Drake Troutman

Roaring Knob Mtsprts Complex
May 16, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Trever Feathers
2. Tyler Carpenter
3. Michael Lake

Joe Martin won the Crate feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
May 10, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jakob Piper
2. Dylan Lewis
3. Dashawn Gingery
4. John Wayne Weaver
5. Ryan Claycomb

Piper won his first Super Late Model feature. ... Joe Martin won the Crate main event.

South Carolina

Laurens County Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Dale Timms
2. Tony Quarles
3. Frank Coates
4. Mike Huey
5. Deano Long

Colt Smith won the 602 Crate feature.

Lancaster Speedway
May 16, 2020

Crate Racin’ USA:
1. Timbo Mangum
2. Kevin Godwin
3. Brian Helms
4. Josh Harwell
5. Mike Huey

Laurens County Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Frank Coates
3. Tony Quarles
4. Nick Deitz
5. Jeff Queen

Colby Cannon won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Crates:
1. John Ruggiero Jr.
2. Dillon Brown
3. Travis Steele
4. Gray Parton
5. Dennis Franklin

Ruggiero earned $2,000.

Laurens County Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Deitz
2. Zack Mitchell
3. Mike Huey
4. Tony Quarles

Michael Smith won the 602 Crate feature.

Cherokee Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Crates (602):
1. Jacob Brown
2. Austin Mintz
3. John Ruggiero Jr.
4. Clint Hodges
5. Drew Benefield

South Dakota

Miller Central Speedway
May 23, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Cole Schill
2. Chad Becker
3. Josh Skorczewski
4. Kent Arment
5. David Carlson

Schill and Becker started on the third row. ... Becker won the previous night's season opener at Miller Central.

Black Hills Speedway
May 22, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Lyndon Bolt
3. Lynn Amick
4. Tyler Reagle
5. Chris Johnson

Mass won the season opener from the pole.

Miller Central Speedway
May 22, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Cole Schill
3. Kelly Duffy
4. Curt Kranz
5. David Carlson

Becker captured the season-opening 20-lapper from the pole.

Casino Speedway
May 17, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Chad Olsen
2. Josh Skorczewski
3. David Carlson
4. Morgan Ward
5. Ryan Engels

Tennessee

411 Motor Speedway
May 25, 2020

Unsanctioned Crates:
1. Zach Sise
2. Jed Emert
3. Eli Beets
4. Ross White
5. Shannon Emery

Sise won on the undercard of the Schaeffer's Iron-Man Late Model Series on Memorial Day.

Mountain View Raceway
May 24, 2020

Sportsman Late Models:
1. Zachary Simmons
2. Jeremy Shannon
3. Brandon Young
4. Rich Standridge
5. Colton Jackson

Wartburg Speedway
May 24, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Drew Kennedy
2. Eddie King Jr
3. Anthony White
4. Jesse Lowe
5. Jordan Rodabaugh

Clarksville Speedway
May 23, 2020

DIRTcar Supers:
1. Allen Weisser
2. Levi Ashby
3. Jeremy Anderson
4. Larry Barber Jr.

Joe Mike III won the Crate Late Model feature over Hunter Blackwell.

I-75 Raceway
May 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Andy Picklesimer
2. Ruben Mayfield
3. Tyler Price
4. Jerry Green
5. Andy Miller

Thunderhill Raceway Park
May 16, 2020

Limited Late Model:
1. Jason Partin
2. Greg Love
3. Michael Greer
4. Marvin Cagle
5. Chris Harris

Crate Racin’ USA:
1. Christian Hanger
2. Seth McCormack
3. Shannon Davis
4. Dustin Harris
5. Mark Fields

Clarksville Speedway
May 9, 2020

DIRTcar Supers:
1. Caleb Ashby
2. Dewayne Kiefer
3. Larry Greer
4. Robert Ardry
5. Jeremy Sneed

Matt Cooper won the Crate feature over Dustin Harris.

Texas

Big O Speedway
May 23, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jim Moon
2. Phillip Smith
3. Sloppy Hogg
4. Anthony Boatman
5. Kara Langley

South Texas Speedway
May 23, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Okruhlik
2. Matt Fox
3. James Parks III
4. Landon Farquer
5. Harold Marcx

I-37 Speedway
May 16, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Okruhlik
2. Landon Sowder
3. Harold Marcx
4. Aaron Driscoll

Big O Speedway
May 9, 2020

DIRTcar Supers:
1. Bo Day
2. Patrik Daniel
3. Jim Moon
4. Phillip Smith
5. Tom Earl

I-37 Speedway
May 9, 2020

Unsanctioned Limiteds:
1. Kody Hardage
2. Brandon Brzozowski
3. Frank Okruhlik
4. Trey Votion
5. Jason Kelly

“I got a little nervous a few times in lapped traffic, but I could put it on the top, bottom or middle and it would just stick," Hardage said. "This Longhorn has more dig than anything I’ve ever driven.I took the year off last year to rebuild my program, and it was the right decision.”

Big O Speedway
May 2, 2020

DIRTcar Supers:
1. Jim Moon
2. Kody Keimig
3. Dylan Glass
4. Jimmy McCommas
5. Sloppy Hogg

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
May 23, 2020

USRA Limiteds:
1. Larry Fitzsimmons
2. Josh Wahlstrom
3. Shawn Carlson
4. Gavin Tarras
5. Nick Panitzke

Mississippi Thunder Speedway
May 15, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Jake Timm
2. Jimmy Mars
3. Chad Simpson
4. Jeremiah Hurst
5. James Giossi

Timm earned $2,100. ... Lance Hofer won the USRA Limited feature.

Mississippi Thunder Speedway
May 1, 2020

Unsanctioned Supers:
1. James Giossi
2. Jake Timm
3. Justin Ritchie
4. Jimmy Mars
5. A.J. Diemel

Giossi led all 30 laps in a spectator-free event amid coronavirus restrictions. | RaceWire

West Virginia

Elkins Raceway
May 23, 2020

Unsanctioned Supers:
1. Clint Keenan
2. Billy Eash
3. Colten Burdette
4. Billy Holbert
5. Logan Hitt

Derrick Shaw won the Crate Late Model feature.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
May 23, 2020

WISSOTA Late Models:
1. Teresa Schuler
2. Tim Gerber
3. Steven Gerber

Search for results

advertisement
Sponsor 1148
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728