Login |
forgot?
LIVE VIDEO:  Watch | Order | FAQ | Archives
Sponsor 257
Sponsor 717

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

  • Join us on Twitter Join us on Facebook
Sponsor 525

Weekly Late Model Results

Alabama

North Alabama Speedway
April 16, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Chase Walls
2. Dustin Harris
3. Ben Brocato
4. Steve Russell
5 Braden Mitchell

Walls topped a 17-car field on a special Tuesday event. ... Cruz Wallace won the 602 Crate feature.

Tri-County Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Kevin Maher
2. Tootie Arnold
3. Josh Huss
4. Kenneth Montiel
5. Shannon Martin

Dalton Hood won the 602 Crate feature over Todd Jones.

North Alabama Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Ben Brocato
2. Robert Moore
3. Wayne Sutherland
4. Josh Putnam
5. Billy Flannagan

Putnam set fast time and lapped the field after starting on the pole, but he lost an engine with three laps to go, handing the victory to Brocato. ... Cruz Skinner won the Crate Late Model feature.

Talladega Short Track
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Dallas Cooper
2. T.J. Alford
3. Tim Rosell
4. Dillon Crim
5. Brandon Thomas

Joe Noojin won the Limited Late Model feature. ... Andy Picklesimer (604) and Justin Angle (602) won Crate features.

Arkansas

Old No. 1 Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jimmy Gulley
(No other results available)

Old No. 1 Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Scott Crigler
(No other results available)

Arizona

Cocopah Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Cody Laney
2. James Laing
3. Don Shaw
4. Steve Stultz
5. Brian Shultz

Laney swept two nights of action in the inaugural tribute to Teddy and Linda Martin.

Cocopah Speedway
April 5, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Cody Laney
2. Don Shaw
3. James Laing
4. Scott Sluka
5. Steve Stultz

Florida

Volusia Speedway Park
April 20, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Ben Hutto
2. Brenden Smith
3. Robert Gast

Hendry County Motorsports Park
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. John Bledsoe
2. Craig Montessi Jr.
3. Doug Smith

East Bay Raceway Park
April 20, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Forrest Gough
2. Scotty Williams
3. K.D. Kelley
4. Wesley Livernois
5. Buck Woodhouse

Volusia Speedway Park
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Richard Ferry
2. Matthew McGillivray
3. Dennis Williams
4. Sonny Thompson
5. Robert Gast

All-Tech Raceway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Crowder
2. Clay Harris
3. Wil Herrington
4. Trey Pearson
5. Bo Allen

Crowder, who overtook Bo Allen for the lead, earned $3,000 in the Southern Clash victory. ... Jason Fitzgerald was running second when a tangle with a lapped car sent him to the pits; Fitzgerald returned but got into the turn-two wall.

Southern Raceway
April 13, 2019

Durrence Layne Crates (602):
1. Kevin Mitchell
2. Jason Messick
3. Brandon Kilpatrick

Southern Raceway
April 6, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Jonathan Joiner
2. Bo Slay
3. Colton Leyendecker
4. James Gilmore
5. J.C. Wilson

Hendry County Motorsports Park
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Bruce Harvey
2. Bill Howard
3. Dennis Williams
4. John Bledsoe
5. Brenden Smith

Georgia

Boyd's Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Riley Hickman
2. Cruz Skinner
3. Heath Hindman
4. Jadon Frame
5. Tod Hernandez

Driving the car owned by Jim Powell and Andy Picklesimer, Hickman led all but the first lap. ... Hernandez improved six positions in the 16-car feature. ... Polesitter Jesse Lowe won the Crate feature over John Ownbey.

Golden Isles Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Carter
2. Mark Whitener
3. Joseph Brown
4. Donnie Chappell
5. Dalton Cook

Carter earned $2,500.

West Georgia Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Richie Stephens
2. Bubba Gorman
3. Dana Eiland

Patriots Park Raceway
April 20, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Cody Overton
2. Brandon Carpenter
3. Hunter Peacock

Swainsboro Raceway
April 13, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Monk Gulledge
2. Cody Overton
3. Ricky McClain
4. Rod Roberts
5. Austin Scarboro

Toccoa Raceway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Drew Collins
2. Wesley English
3. Bubba Russell
4. Drew Benifield
5. Kenny Collins

Collins also won the Crate feature.

Cochran Motor Speedway
April 13, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Pearson Lee Williams
2. Parker Martin
3. Joseph Brown
4. Caleb Gay
5. Blake Smith

Senoia Raceway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Austin Horton
2. Clint Smith
3. Jacques Daniel
4. Matt Dooley
5. Rucker Orr

Bubba Pollard, grandson of track founder Hence Pollard, won the 604 Crate feature. ... McKenna Nelms, a 15-year-old high school student, held off Buddy George in the 602 Crate feature.

Dixie Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Oliver Gentry
2. Landon Bagby
3. Dale Thurman
4. Mike Weeks
5. Tyler Sanders

Gentry won on the undercard of Michael Page's $5,000 Super Late Model Spring Championship victory.

Hartwell Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Grant Jordan
3. Mason Tucker
4. Drew Cole
5. Chris Woods

Unsanctioned Crates:
1. Parker Herring
2. Nick Dietz
3. Danny Sanders
4. Jimmy Mason
5. Goat Fortson

Needmore Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dalton Cook
2. Rhett Carter
3. Andy Purvis
4. John Baker
5. Tom Jones Jr.

Cook earned $1,500.

Winder-Barrow Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. John Anderson
2. Dustin Cason

Oglethorpe Speedway Park
April 12, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Lonnie Brant
(No other results available)

Oglethorpe Speedway Park
April 12, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Lonnie Brant
2. Eddie Jo Morris
3. Shane Riner
4. Rye Faulk
5. Robbie Cowart

Senoia Raceway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Austin Horton
2. Travis Pennington
3. Dalton Cook
4. Russ Ogletree
5. Dusty Jones

“I feel like I’ve let a couple of wins get away from me so far this year, so it was definitely a confidence booster to get the win," Horton said in a team release. ... Mason Massey (604) and Dylan Knowles (602) won Crate features.

North Georgia Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jason Deal
2. Colby Kilgore
3. Cody Overton
4. Ethan Hunter
5. Drew Deavers

Deal won on the undercard of Jonathan Davenport's Lucas Oil Late Model Dirt Series victory.

Hartwell Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Will Harris
2. Grant Jordan
3. Eric Veal
4. Chris Segars
5. Tim Jones

Adam Partain won the four-car Crate feature.

Patriots Park Raceway
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Corey Dunn
2. Tyler Sanders
3. Bob Robertson

Josh Herringdine won the 602 Crate feature over Wesley Robertson.

Winder-Barrow Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Cason
2. John Anderson
3. Chris Woods
4. Robin Collins
5. Ken Lampp

West Georgia Speedway
April 5, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Bubba Gorman
2. Mike Bruner
3. Austin Aldridge

Iowa

Pepsi Lee County Speedway
April 19, 2019

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Andy Nezworski
3. Brandon Queen
4. Tommy Elston
5. Brian Harris

Hurst led all the way.

Pepsi Lee County Speedway
April 12, 2019

IMCA Late Models:
1. Tommy Elston
2. Jay Johnson
3. Brian Harris
4. Chuck Hanna
5. Sam Halstead

Elston took the early lead from Ray Raker and led the rest of the way.

Illinois

Quad City Speedway
April 21, 2019

IMCA Late Models:
1. Todd Malmstrom
2. Andy Nezworski
3. Gary Webb
4. Leroy Brenner
5. Tegan Evans

Quincy Raceway
April 21, 2019

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Melvin Linder
3. Darin Weisinger

Macon Speedway
April 20, 2019

DIRTcar Crates:
1. Dakota Ewing
2. Jeff Reed Jr.
3. Cody Maguire
4. Braden Johnson
5. Chad Evans

Reed briefly overtook Ewing late, but slipped up.

Highland Speedway
April 20, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mark Voigt
2. Chad Zobrist
3. Adam Tischhauser
4. Trent Workman
5. Dewayne Kiefer

Voigt started eighth. ... Zobrist improved 11 positions.

Peoria Speedway
April 20, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Bob Gardner
3. Roger Rebholz
4. Jason Jaggers
5. Todd Bennett

Spoon River Speedway
April 20, 2019

DIRTcar Crates:
1. Aaron Heck
2. Denny Woodworth
3. Trevor Gundaker
4. Sam Halstead
5. Michael Marden

Peoria Speedway
April 17, 2019

DIRTcar Crates:
1. Bob Gardner
2. Chris Morefield
3. Roben Huffman
4. Chad Evans
5. Jim Hagedorn

Highland Speedway
April 13, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Mark Voigt
3. Mark Oller
4. Dan Jacober
5. Trent Workman

Klein won his second straight at Highland.

Macon Speedway
April 13, 2019

DIRTcar Crates:
1. Logan Moody
2. Jake Little
3. Torin Mettille
4. Cody Maguire
5. Chris Dick

Moody won in Macon's Crate division for the first time, topping Little in the 20-lapper.

Lincoln Speedway
April 12, 2019

DIRTcar Crates:
1. Jake Little
2. Denny Woodworth
3. Brandon Eskew
4. Chris Morefield
5. Dane Arvin

Little led all the way.

Farmer City Raceway
April 12, 2019

DIRTcar Supers:
1. Kevin Weaver
2. Jason Feger
3. Donny Walden
4. Matt Shannon
5. Jay Morris

Tri-City Speedway
April 12, 2019

DIRTcar Supers:
1. Bobby Pierce
2. Brian Shirley
3. Billy Moyer
4. Shannon Babb
5. Michael Kloos

Pierce earned $2,000 in the Deuces Wild event. | Slideshow

Quincy Raceway
April 7, 2019

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Tucker Finch
4. Darin Weisinger
5. Melvin Linder

Quad City Speedway
April 7, 2019

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. B.J. Jackson
3. Gary Webb
4. Chuck Hanna
6. Joe Ross

Highland Speedway
April 6, 2019

DIRTcar Supers:
1. Daryn Klein
2. Rusty Griffaw
3. Chad Zobrist
4. Mark Voigt
5. Jason Suhre

Klein earned $1,500 for his victory in the Lucky 40, a twice-postponed season opener.

Farmer City Raceway
April 6, 2019

DIRTcar Crates:
1. Jake Little
2. Torin Mettille
3. Chris Dick
4. Shawn Diggs
5. Michael Marden

Jake Little won on the undercard of Brandon Sheppard's World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series victory.

Peoria Speedway
April 6, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Chasteen Jr.
2. Chris Morefield
3. Robbie Bauman
4. Dan Patnoe
5. Jake Bivins

Farmer City Raceway
April 5, 2019

DIRTcar Crates:
1. Logan Moody
2. Denny Woodworth
3. Jake Little
4. Brandon Eskew
5. Torin Mettille

Moody's victory was on the undercard of Brian Shirley's World of Outlaws Morton Buildings Late Model Series on Illini 100 weekend.

Indiana

Twin Cities Raceway Park
April 13, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Joey Kramer
(No other results available)

Brownstown Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Shelby Miles
2. Steve Peeden
3. Justin Shaw
4. Raymond Humphrey
5. Zack Burton

Miles won on the undercard of Kent Robinson's $5,000 MARS Super Late Model victory.

Brownstown Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Isaac Rainey
2. Shelby Miles
3. Tyler Cain
4. Zack Burton
5. Brad Barrow

Rainey notched his first Brownstown Crate victory.

Twin Cities Raceway Park
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Joey Kramer
(No other results available)

Kansas

Salina Speedway
April 19, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Dusty Leonard
2. Delbert Smith
3. Travis Johnson
4. Dan Smith
5. Adam Schrag

Kentucky

Lake Cumberland Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. David Webb
2. Camaron Marlar
3. Rod Carter Jr.
4. Jeff Watson
5. Joe Godsey

Webb, who overtook Marlar on the final lap, earned $2,000 for his first Super Late Model feature victory since 2010.

Richmond Raceway
April 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Robbie Lewis
2. Jason Barrett
3. Dennis Roberson
4. Shawn Martin
5. Kirk Phillips

A.J. Hicks won the Crate feature. ... The track offers $100 for any driver who is the first back-to-back winner in each division; Lewis and Hicks are eligible.

Florence Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Josh Rice
2. Austyn Mills
3. Trevor Landrum
4. Dustin Nobbe
5. Jesse Lay

Jordan Hedger won the Crate feature while Josh Rice's older brother, James Rice, won the modified feature.

Florence Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Robby Hensley
2. Trevor Landrum
3. Jesse Lay
4. Dustin Nobbe
5. Jared Bailey

Billy Green won the Crate feature.

Lake Cumberland Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Michael Chilton
2. Victor Lee
3. Camaron Marlar
4. Rod Carter Jr.
5. Tim Taylor

Chilton earned $2,000 in the season opener. ... He took the lead from Lee on the seventh of 30 laps.

Richmond Raceway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Justin Rattliff
2. Brandon Fouts
3. Connor Meade
4. Todd Coffman
5. Kirk Phillips

Rattliff earned $2,000 ... Jeff Watson won the Crate feature over Elliott Despain.

Louisiana

Baton Rouge Raceway
April 20, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Robbie Stuart
2. Alex Ashley
3. Brady Walton
4. Shannon Lee
5. Brandon Buhler

Chatham Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Darin Patrick
(No other results available)

Baton Rouge Raceway
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Donald Watson
2. Brady Walton
3. Brandon Buhler
4. Alex Ashley
5. Austin Dempsey

Maryland

Hagerstown Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Moore
2. Scott Palmer
3. Barry Miller
4. Cody Kershner
5. James Lichliter

Moore took the lead on the eighth lap and pulled away from the lead group late for his second straight victory. ... “My car was a little tight to start off with there, and I can’t say enough about my car and how it works down here. We’ve been trying stuff to get better here, and I think we got it,” Moore said.

Greater Cumberland Raceway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Sager
2. Clinton Hersh
3. Ronnie Bottenfield
4. Curtis Heath
5. Dylan Lewis

Hagerstown Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Moore
2. Cody Kershner
3. Shawn Shoemaker
4. James Lichliter
5. Rodney Walls

Moore led the final two laps for his first division victory. .... "I knew going into the final turn (Kershner) was going to try (a slide job) and I kind of had it planned to do a crossover on him, and man I can’t say enough about this car,” Moore said.

Michigan

Crystal Motor Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Logan Arntz
2. Rusty Schlenk
3. Brandon Thirlby
4. Scott Baker
5. Drew Wilkerson

The season opener drew 31 Super Late Models.

Missouri

Lucas Oil Speedway
April 20, 2019

ULMA Late Models:
1. Aaron Marrant
2. Larry Ferris
3. Kaeden Cornell
4. Shane Essary
5. Chad Richwine

Marrant won from the pole although a caution with two laps remaining zapped a 1.5-second lead. ... "That was nerve-wracking," Marrant said. "I thought, 'You've got to be kidding me.' The car was awesome tonight. Everything worked out."

I-35 Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Truelove
2. Tommy Cordray
3. Michael King
4. Chad Fuller
5. Houston Johnson

Lake Ozark Speedway
April 20, 2019

ULMA Late Models:
1. Jason Russell
2. Cole Henson
3. Jon Melloway
4. Dylan Hoover
5. Justin Russell

Russell won from outside the front row.

Nevada Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Rusty Skaggs
2. Shannon Phillips
3. Chris Hawkins
4. Michael Bitner
5. Curt Acker

I-35 Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tommy Cordray
2. Jon Melloway
3. Eddie Schwope Jr.
4. Houston Johnson
5. Greg Truelove

Poplar Bluff Motorsports Park
April 12, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Beard
2. Mason Oberkramer
3. Jeremy Creasy
4. Chris Jones
5. Rusty Griffaw

Lucas Oil Speedway
April 6, 2019

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Aaron Marrant
3. Cole Henson
4. Jason Russell
5. Kaeden Cornell

"It's a really good way to start," said Fennewald, who took the lead near halfway. "I've raced for a lot of years and brought out brand-new cars before, but I've never won the first night."

Mississippi

Whynot Motorsports Park
April 20, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Spencer Hughes
(No other results available)

Hughes won on the undercard of Ashton Winger's Mississippi State Championship Challenge Series victory for Super Late Models.

Greenville Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Doug Showah
2. Dewayne Estes
3. Derrick Nichols
4. Seth Reed
5. Justin Paxton

Ashley Newman won the Crate feature over Nathan Brown.

Hattiesburg Speedway
April 19, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Chris McElhenney
2. Cole Cameron
3. Jeremy Idom
4. Shannon Lee
5. Ronnie Graham

Hattiesburg Speedway
April 12, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Sid Scarbrough
2. Chris McElhenney
3. Jason Jarrell
4. Jeremy Idom
5. Cole Cameron

Pine Ridge Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Stevie Thompson
2. Richard Cox
3. Jason Milam
4. Jimmy Anderson
5. Kurt Radojcsics

Columbus Speedway
April 5, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Shelby Sheedy
2. Jamey Boland
3. Robert Moore
4. Mark Dodson
5. Kyle Shaw

Sheedy steered his Trak-Star his first Super Late Model victory. ... "It felt really good to see the hard work and dedication over the years pay off," Sheedy told the Columbus Dispatch. ... Chace Pennington won the 602 Crate feature.

Jackson Motor Speedway
April 5, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Ryan Colby
2. Shannon Lee
3. Cliff Ross
4. Scott Ladner
5. Jason Jarrell

Josh Thomas won the 602 Crate feature.

North Carolina

311 Motor Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Justin Hudspeth
2. Justin Williams
3. Corey Almond
4. Timmie Harrelson
5. Gary Mabe

Randy Pfaff won the 602 Crate feature.

Friendship Motor Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Crates (602):
1. Chase McCormick
2. Jimmy Watson
3. Chris Joyce
4. Randy Ring
5. Dylan Watson

McCormick's victory came on the undercard of Matthew Nance's Blue Ridge Outlaw tour victory.

Halifax County Motor Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Matthew Bissette
3. Robbie Emory
4. Michael Rouse
5. Austin Holcombe

The track ran Saturday after a Friday rainout. ... The event drew 21 Late Models.

Carolina Speedway
April 18, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Cody Overton
2. Gary Puckett
3. Mark Greene
4. Dylan Davis
5. Michael Lauffer

Making his debut at the track, Overton won the Thursday night special as part of the Skyler Trull Memorial weekend.

East Lincoln Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Womack
2. Jonathan Petrea
3. Chris Smith
4. Blane Huffman
5. Mark Greene

Carolina Speedway
April 12, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Gary Puckett
2. Mike Huey
3. Mark Greene

Tri-County Racetrack
April 12, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Kenny Collins
2. Jason Deal
3. Wesley English
4. Kip Cochran
5. Bobby Panter

311 Motor Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. John Ruggiero Jr.
2. Mitchell Coble
3. Gary Mabe
4. Spencer Apple
5. Timmy Harrelson

Chase McCormick won the 602 Crate feature.

Friendship Motor Speedway
April 6, 2019

Fastrak Crates:
1. Steve Blackburn
(No other results available)

Blackburn won on the undercard of Zack Mitchell's Ultimate Southeast victory.

County Line Raceway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Batten
2. Cy Nelms Jr.
3. Matthew Bissette
4. Christian Joyner
5. Daniel Tucker

Tri-County Racetrack
April 5, 2019

Unsanctioned Supers:
1. David Payne
2. Kenny Collins
3. Shawn Chastain
4. Jamie Oliver
5. Bobby Panter

Payne earned $2,000 in the season opener. ... Jacob Anderson won the Limited Late Model feature.

Nebraska

Off Road Speedway
April 20, 2019

IMCA Late Models:
1. Travis Birkley
2. Chase Osborne
3. Jim Johnson
4. Chris Johnson
5. Dylan Schmer

Birkley won the track's first IMCA-sanctioned Late Model event.

Boone County Raceway
April 19, 2019

IMCA Late Models:
1. Zach Zentner
2. Chase Osborne
3. Robert Osborne
4. Matt Haase
5. Greg Krohn

New York

Outlaw Speedway
April 13, 2019

RUSH Crates:
1. Damian Bidwell
2. Scott Waters
3. Chad Homan
4. Chris Fleming
5. Kyle Murray

Bidwell won the makeup of last season's postponed Dutch Hoag Memorial.

Ohio

Wayne County Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Ryan Markham
3. Corey Conley
4. Cody Scott
5. Charlie Duncan

Drown made a high-side pass of Markham on the 15th lap. ... Duncan started 11th. ... Drown also won the super stock division feature.

Attica Raceway Park
April 12, 2019

DIRTcar Supers:
1. Mike Bores
2. Travis Stemler
3. Ryan Missler
4. Steve Kester
5. Devin Shiels

Bores edged Stemler after a side-by-side battle over the last six laps.

Hilltop Speedway
April 12, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. J.R. Gentry
3. Shane McLoughlin
4. Rick Mardis
5. Vic Hottinger

Conley led all the way for his 37th career Hilltop victory. ... April 19's Jeff Norris Memorial for Super Late Models pays $2,000-to-win.

Attica Raceway Park
April 6, 2019

DIRTcar Supers:
1. Doug Drown
2. Matt Irey
3. Devin Shiels
4. Ryan Missler
5. Mike Bores

Drown led the final four laps for his 25th career Attica victory.

Atomic Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Delmas Conley
2. Tyler Carpenter
3. Rod Conley
4. Mark Frazier
5. Colten Burdette

The 77-year-old Conley added another winning season to his lengthy career.

Hilltop Speedway
April 5, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. D.J. Troutman
3. Tyler Carpenter
4. Drew Wilkerson
5. Todd Brennan

Oregon

Coos Bay Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Joey Tanner
2. Preston Luckman
3. Toby McIntyre
4. Brody Montgomery
5. Deven Brown

Pennsylvania

Selinsgrove Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Hayes Mattern
2. Jim Yoder
3. Donnie Schick
4. Randy Christine Jr.
5. Coleby Frye

Mattern turned back Yoder amid traffic late in the race and led flag-to-flag for a $2,000 payday.

Port Royal Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Colton Flinner
2. Dylan Yoder
3. Kyle Hardy
4. Jeff Rine
5. Mike Maresca

Flinner started third, led all but one lap and won by a half-second margin in the non-stop 25-lapper. ... "This is the car we had in Florida and it’s really good. I hope nothing ever happens to it,” Flinner said. ... Devin Hart won the Limited Late Model feature, rebounding from a DQ the previous week.

Path Valley Speedway
April 20, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Walls
2. Kyle Moser
3. Shyann Bard
4. Cuyler Upperman
5. John Moser

BAPS Motor Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Whitaker
2. Matt Adams
3. Chase Billet
4. Travis Mease
5. Daulton Bigler

Starting outside the front row, Whitaker won by six seconds. ... Bigler advanced seven positions.

Selinsgrove Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Danny Snyder
3. Shaun Jones
4. Ken Trevitz
5. Brett Schadel

Rine earned $2,000. ... Coleby Frye made contact trying to get past Rine but couldn't get past. ... “Whew!” Rine said. “That was some tough racing. It was rough in the turn and Coleby got under me. That was tough.”

BAPS Motor Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Bobby Beard
2. Sean Merkel
3. Ben Whitaker
4. Charlie Potts
5. Eric Hohol

Beard led all 20 laps.

Selinsgrove Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Coleby Frye
2. Bryan Bernheisel
3. Brett Schadel
4. Danny Snyder
5. Randy Christine Jr.

Frye led all 25 laps to win the season opener. ... He has 21 career Selinsgrove victories.

Port Royal Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Alex Ferree
2. Andy Haus
3. Chad Myers
4. Jeff Rine
5. Mike Lupfer

Ferree led all 25 laps.

South Carolina

Cherokee Speedway
April 13, 2019

SECA Crates:
1. Furman Parton
2. Dillon Brown
3. Gray Parton
4. Hank Taylor
5. Brad Rachels

Laurens County Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Taylor Puckett
2. Frank Coates
3. Tony Quarles
4. Austin Watkins
5. Dustin Sloan

Brad Rachels (604) and Michael Smith (602) won the Crate features.

Cherokee Speedway
April 6, 2019

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Bryan Mullis
3. Jacob Brown
4. Hank Taylor
5. Gray Parton

Sumter Speedway
April 6, 2019

SECA Crates:
1. Justin Mintz
2. Jordan Feider
3. Elliott Sanders
4. David Lihuiller

Tennessee

Clarksville Speedway
April 20, 2019

DIRTcar Supers:
1. David Seibers
2. Richard Frost
3. Gavin Schmidt
4. Levi Ashby
5. Dustin Rollins

Hunter Blackwell (604) and Elvin Sawyer (602) won Crate features.

411 Motor Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Rusty Ballenger
3. Jordon Horton
4. Trevor Sise
5. Matt Tharp

Lowe overtook Ballenger on the final lap for his fourth victory of the season.

I-75 Raceway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Ridings
2. John Ownbey
3. Austin Neely
4. Mike Price
5. Daniel Richards

Chris Flood won his first sportsman division feature.

Wartburg Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Darrick York
2. Ted Lowe
3. Wesley Lester
4. Anthony Conley
5. Phil Helton

Tennessee National Raceway
April 12, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Tyler Wood
2. Oakley Johns
3. Eric Hickerson

Camden Speedway
April 12, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Chase Walls
2. Matt Cooper
3. Ben Garner
4. Logan Brown
5. Ronnie Cooper

Walls started on the pole.

Clarksville Speedway
April 6, 2019

DIRTcar Supers:
1. David Seibers
2. Gavin Schmidt
3. John Minon Jr.
4. Dustin Rollins
5. Brian Ashby

Hunter Blackwell won the Crate feature, earning $1,200.

Wartburg Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Ted Lowe
2. Anthony White
3. Wesley Lester
4. Eddie King Jr.
5. Darrick York

Duck River Raceway Park
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Odeneal
2. Scott Cook
3. Todd Minner
4. Jeff Walker
5. Justin Weaver

Unsanctioned Crates:
1. David Brannon
2. Shannon Davis
3. Shawn Mitchell
4. Mark Dalton
5. Josh Hale

Tazewell Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
2. Steve Smith
3. Mike Weeks
4. Brian Shockley
5. Clyde Overholt

Trammell overtook Smith with 10 laps remaining in the 30-lap feature.

Tennessee National Raceway
April 6, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Tyler Wood
2. Oakley Johns
3. Eric Hickerson
4. Ashley Newman
5. Jadon Frame

Wood earned $2,000 in the Larry Bates Memorial.

Camden Speedway
April 6, 2019

Durrence Layne Crates:
1. Brad Skinner
2. Ronnie Cooper
3. Ben Garner
4. Logan Brown
5. Adam Ray

411 Motor Speedway
April 5, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
(No other results available)

Jason Welshan was the apparent winner but disqualified in postrace inspection and apparent runner-up Trevor Sise was disqualified eight days later.

Volunteer Speedway
April 4, 2019

Unsanctioned Crates:
1. Rusty Ballenger
2. Tim Byrd
3. Gary Crittenden
4. Ahnna Parkhurst
5. Ross White

Drew Kennedy (formerly third) and Tyler Coffman (formerly fifth) failed to make legal weight. ... Ballenger's victory came on the undercard of Dale McDowell's $10,000 Spring Thaw victory for Super Late Models on the Ultimate Southeast tour.

Texas

South Texas Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Tommy Grimes
2. Marcu Mikulencak
3. Harold Marcx
4. Quentin Henderson
5. Pete Arce

I-37 Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Colton Horner
2. Cody Leonard
3. Robbie Starnes
4. Brandon Brzozowski
5. Talon Minten

The event was originally a Southern Texas touring event, but ran unsanctioned because of threatening weather. ... Several series drivers still came with Horner topping Leonard. ... Horner donated his $717 winnings to help with medical expenses for injured driver G.W. Egbert III.

Virginia

Winchester Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Robbie Emory
2. Jonathan DeHaven
3. Derick Quade
4. James Lichliter
5. Wesley Bonebrake

Leading 30 laps, Emory notched his first Winchester Limited Late Model victory. ... Dale Hollidge won the Crate feature, ending runner-up Logan Roberson's two-race win streak.

Winchester Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Limiteds:
1. Derick Quade
2. Bruce Kane
3. Wes Bonebrake
4. Brad Omps
5. Austin Stover

Quade overtook Kane on the 10th lap. ... Logan Roberson won the Crate feature, leading all 30 laps over Trever Feathers.

Wisconsin

Cedar Lake Speedway
April 20, 2019

NASCAR Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Pat Doar
3. John Kaanta
4. Steve Laursen
5. Ben Hanke

Dan Gullikson won the USRA Limited Late Model feature.

West Virginia

Tyler County Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Travis Brown
2. Shane Hitt
3. Robbie Scott
4. Brian Baumberger
5. Kyle Thomas

Brown's first-ever feature victory gave Irvin Brown Racing two straight victories following Robbie Scott's triumph in April 6's season opener. ... Donnie Dotson won the Crate feature over Brandon Weigle.

Ohio Valley Speedway
April 13, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Freddie Carpenter
(No other results available)

I-77 Speedway
April 12, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Shane Hitt
(No other results available)

Corey DeLancey won the Limited Late Model feature.

Tyler County Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Robbie Scott
2. Michael Lake
3. Steve Weigle
4. Kyle Thomas
5. Mike Basich

Kyle Thomas won the Crate Late Model feature over Donnie Dotson and Michael Duritsky.

I-77 Speedway
April 6, 2019

Unsanctioned Supers:
1. Chris Garnes
2. Tyler Evans
3. Zack Dohm
4. Zachary Hill
5. Harold Redman Jr.

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Dohm
2. Corey Delancey
3. Zach Milbee
4. T.J. Watson
5. Nick Corbitt

Search for results

advertisement
Sponsor 1093
 
Sponsor 615
 
Sponsor 728