Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_945.jpg
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1510583252.gif

Weekly Late Model Results

South Carolina

Cherokee Speedway
November 18, 2017

Southeastern Sportsman Series:
1. Ben Watkins
2. Steve Banal
3. Jay Sessoms
4. Brandon Hailey
5. Bryan Mullis

Sumter Speedway
November 11, 2017

Blue Ridge Outlaws:
1. Kerry Gibbons
2. Travis Steele
3. Pat Lindsay
4. John Pridgen
5. Russell Kennedy

Cherokee Speedway
October 21, 2017

SECA Crates:
1. Jeff Cooke
2. Taylor Puckett
3. Douglas Davis
4. John Ruggiero Jr.
5. Bradly Silvers

Cherokee Speedway
October 7, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Trent Ivey
3. Timbo Mangum
4. Layton Sullivan
5. Ron Parker

Brown earned $3,000 in the Tribal Nationals. ... Bryan Mullis won the Southeastern Late Model Series feature over Ben Watkins and Jimmy Johnson.

Laurens County Speedway
September 30, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Billy Rushton
3. Frank Coates
4. Mike Huey
5. Mike Kernells

Dale Timms won the Crate feature over Jeff Robinson.

Cherokee Speedway
September 30, 2017

SECA Crates:
1. Furman Parton
2. Dennis Franklin
3. John Ruggiero Jr.
4. Wesley Cadwallader
5. Layton Sullivan

Cherokee Speedway
September 23, 2017

SECA Crates:
1. Jacob Brown
2. Dillon Brown
3. Trent Ivey
4. Layton Sullivan
5. Wesley Cadwallader

Brown, brother and crew member for SECA champ Dillon Brown, won his first Crate Late Model start.

Laurens County Speedway
September 23, 2017

Southeastern Sportsman:
1. Billy Rushton
2. Deano Long
3. David McCoy
4. Jimmy Johnson
5. Drew Collins

Kerry Gibbons won the Crate feature.

Laurens County Speedway
September 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Bryan Mullins
3. Deano Long
4. Frank Coates
5. Michael Smith

Dillon Brown won the Crate feature.

Cherokee Speedway
September 16, 2017

SECA Crates:
1. Jeff Cooke
2. John Ruggiero Jr.
3. Wesley Cadwallader
4. Owen Osteen
5. Bradly Silvers

Lancaster Speedway
September 16, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Doug Sanders
2. Justin Labonte
3. Steve Banal
4. Mike Huey
5. Billy Lambert

Laurens County Speedway
September 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Deano Long
3. Frank Coates
4. Drew Collins
5. Michael Smith

Jeff Robinson won the Crate feature.

Cherokee Speedway
September 9, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Dillon Brown
3. Jacob Brown
4. Layton Sullivan
5. Jeff Cooke

Lancaster Speedway
September 9, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Hank Taylor
3. Kelly Fetger
4. Pat Lindsay
5. John Ruggiero Jr.

Travelers Rest Speedway
September 4, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
(No other results available)

Ivey earned $2,000.

Cherokee Speedway
September 3, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Dillon Brown
3. John Ruggiero Jr.
4. Timbo Mangum
5. Adam Yarbrough

Ivey won on the undercard of the Carolina Clash victory for Ross Bailes.

Laurens County Speedway
September 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brian Mullis
2. Billy Rushton
3. Frank Coates
4. Michael Smith
5. Jimmy Taylor

Dillon Brown won the Crate feature over Jeff Robinson.

Carolina Speedway
September 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Pridgen
(No other results available)

The track ran its lone event of the season.

Lancaster Speedway
August 26, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Adam Yarbrough
2. Dan Yarbrough
3. Travis Steele
4. Reggie Primus
5. Kevin Godwin

Cherokee Speedway
August 26, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Trenty Ivey
3. Banjo Duke
4. Jeff Cooke
5. Timbo Mangum

Brown earned $1,300.

Laurens County Speedway
August 25, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
(No other results available)

Laurens County Speedway
August 19, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Michael Smith
3. Frank Coates
4. Mike Kernells
5. Shun Thomas

Rushton won the Richard Johnson Memorial. ... Deano Long won the Crate feature.

Cherokee Speedway
August 19, 2017

SECA Crates:
1. Thomas Robinson
2. Trent Ivey
3. Owen Osteen
4. Layton Sullivan
5. Hank Taylor

Laurens County Speedway
August 12, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Jay Sessoms
3. Mike Kernells
4. Frank Coates
5. Jimmy Taylor

Goose Calvert won the Crate feature over Brad Rachels.

Cherokee Speedway
August 12, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Timbo Mangum
3. Trent Ivey
4. Jeff Cooke
5. Jacob Brown

Laurens County Speedway
August 5, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. Jimmy Taylor
3. Mike Kernells

Ray Storay won the Crate feature over Goose Calvert.

Cherokee Speedway
August 5, 2017

SECA Crates:
1. Thomas Robinson
2. Trent Ivey
3. Jeff Cooke
4. Timbo Mangum
5. Banjo Duke

Robinson won on the undercard of the Carolina Clash victory for Ross Bailes.

Cherokee Speedway
July 29, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Dillon Brown
3. Justin Wofford
4. Jeff Cooke
5. Justin Fite

Atkins led all 20 laps.

Laurens County Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Michael Smith
3. Jimmy Taylor
4. Shun Thomas
5. Alston Watkins

Hank Taylor won the Crate feature over Taylor Puckett.

Lancaster Speedway
July 29, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Ben Watkins
2. Adam Yarbrough
3. Mike Huey
4. David Yandle
5. Doug Sanders

Laurens County Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Michael Smith
3. Jim Blackwell
4. Tim Tollison
5. B.J. Cochcroft

Dillon Brown won the Crate feature.

Cherokee Speedway
July 22, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Johnny Pursley
2. Anthony Sanders
3. Owen Osteen
4. Adam Yarbrough
5. David Yandle

Laurens County Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Bryan Mullis
2. Billy Rushton
3. Michael Smith
4. Frank Coates
5. Jimmy Taylor

Larry Timms won the Crate feature.

Lancaster Speedway
July 8, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Dillon Brown
3. Brandy Baker
4. Pat Lindsay
5. Travis Steele

Laurens County Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Michael Smith
3. Billy Rushton
4. Frankie Coates
5. Jimmy Taylor

Larry Timms won the Crate feature over Goose Calvert.

Cherokee Speedway
July 7, 2017

SECA Crates:
1. Thomas Robinson
2. Chris Ferguson
3. Furman Parton
4. Trent Ivey
5. Dillon Brown

Robinson won on the undercard of Brandon Overton's Lucas Oil Series victory.

Cherokee Speedway
July 2, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Timbo Mangum
3. Jeff Cooke
4. Owen Osteen
5. Layton Sullivan

Modoc Raceway
June 25, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Ahnna Parkhurst
(No other results available)

Parkhurst earned $2,000.

Laurens County Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Billy Rushton
3. Frank Coates
4. Chris Lyons
5. Mike Kernells

Taylor Puckett won the Crate feature over Larry Timms.

Cherokee Speedway
June 17, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Trent Ivey
3. Thomas Robinson
4. Jeff Cooke
5. Layton Sullivan

Lancaster Speedway
June 17, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Hank Taylor
3. Brandy Baker
4. Chris Fite
5. Justin Fite

Sumter Speedway
June 17, 2017

SECA Crates:
1. Kerry Gibbons
2. Mark McLeod
3. Jacob Snieder
4. Vic Crosby

Laurens County Speedway
June 13, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Larry Timms
3. Dillon Brown
4. Goose Calvert
5. Ahnna Parkhurst

Ivey won on the undercard of Zack Mitchell's Carolina Clash victory in the Shrine Race.

Laurens County Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. Chris Lyons
3. Mike Huey
4. Billy Rushton
5. Shun Thomas

Colby Cannon won the Crate feature over Ray Storay.

Sumter Speedway
June 10, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Timbo Mangum
3. Thomas Robinson
4. Hank Taylor
5. Joshua Bishop

Brown earned $2,000 in the special event.

Cherokee Speedway
June 10, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Trent Ivey
3. Adam Yarbrough
4. Chastin Blackwell
5. Justin Fite

Laurens County Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Frank Coates
3. Steven Bowie
4. Terry Bullard
5. Shaun Thomas

SECA points leader Dillon Brown won the Crate feature over last year's SECA champ, Dale Timms.

Lancaster Speedway
June 3, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Adam Yarbrough
2. Timbo Mangum
3. Brian Carswell
4. David Yandle
5. Brandon O'Neil

Sumter Speedway
June 3, 2017

SECA Crates:
1. Hank Taylor
2. Mark McLeod
3. Colby Quick
4. Brad Basey

Cherokee Speedway
May 28, 2017

SECA Crates:
1. Thomas Robinson
2. Trent Ivey
3. Dennis Franklin
4. Ryan Atkins
5. Adam Yarbrough

Robinson won at the Mike Butler Memorial, earning $2,000.

Laurens County Speedway
May 27, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Frank Coates
3. Terry Bullard
4. Jeff Robinson
5. Jimmy Taylor

Jeff Robinson won the Crate feature.

Cherokee Speedway
May 20, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Billy Rushton
3. Bryan Mullis
4. Doug Sanders
5. Steve Banal

Ivey won on Mike Duvall Benefit night.

Laurens County Speedway
May 20, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. Frank Coates
3. Jimmy Taylor
4. Mike Measamer
5. Austin Watkins

Dale Timms won the Crate feature over Goose Calvert.

Sumter Speedway
May 20, 2017

SECA Crates:
1. Hank Taylor
2. Kerry Gibbons
3. Hunter Bledsoe
4. Colby Quick
5. Tom Enger

Travelers Rest Speedway
May 20, 2017

SECA Crates:
1. David Smith
2. Taylor Puckett
3. Larry Timms
4. Dillon Brown
5. John Ruggiero Jr.

Laurens County Speedway
May 19, 2017

SECA Crates:
1. David Smith
2. Taylor Puckett
3. Larry Timms
4. Dillon Brown
5. John Ruggiero Jr.

While leading, Ruggiero had his first flat tire in five years of Late Model racing.

Laurens County Speedway
May 13, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Huey
2. Frankie Coates
3. Michael Smith
4. Austin Watkins
5. Jimmy Taylor

Terry Gibbons won the Crate feature over Terry Bullard.

Lancaster Speedway
May 13, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Travis Steele
3. Hank Taylor
4. Carson Ferguson
5. Chris Fite

Cherokee Speedway
May 13, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. John Ruggiero Jr.
3. Adam Yarbrough
4. Jeff Cooke
5. Justin Wofford

Douglas Davis was running second when mechanical failure forced him pitside.

Sumter Speedway
May 6, 2017

SECA Crates:
1. Jordan Fieder
2. Kerry Gibbons
3. Brad Basey
4. Elliott Sanders

Cherokee Speedway
May 5, 2017

SECA Crates:
1. Thomas Robinson
2. John Ruggiero Jr.
3. Dillon Brown
4. Ryan Atkins
5. Trent Ivey

Robinson won on the undercard of Shane Clanton's WoO victory.

Lancaster Speedway
April 29, 2017

SECA Crates:
1. Michael Brown
2. Dillon Brown
3. Ryan Atkins
4. Timbo Mangum
5. Ron Parker

Laurens County Speedway
April 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Billy Rushton
3. Michael Smith
4. Chris Lyon
5. Jimmy Taylor

Ray Storay won the three-car Crate feature.

Cherokee Speedway
April 29, 2017

SECA Crates:
1. Thomas Robinson
2. Layton Sullivan
3. David Smith
4. Douglas Davis
5. Spencer Apple

Sumter Speedway
April 29, 2017

SECA Crates:
1. Kenny Gibbons
2. Elliot Sanders

Lancaster Speedway
April 22, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Brandy Baker
3. Pat Lindsay
4. Justin Fite
5. Ron Geehring

Laurens County Speedway
April 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Michael Smith
3. Chris Lyons
4. Jimmy Taylor
5. B.J. Cochcroft

Ray Storay won the Crate feature over Steven Bowie.

Cherokee Speedway
April 22, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Furman Parton
3. Thomas Robinson
4. John Ruggiero Jr.
5. Benji Hicks

Sumter Speedway
April 22, 2017

SECA Crates:
1. Kale Green
2. Elliott Sanders
3. Kevin Turner

Laurens County Speedway
April 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Michael Smith
3. Brad Rachels
4. Chris Lyons
5. Billy Rushton

Ray Storay won the SECA-sanctioned Crate feature over Terry Bullard.

Modoc Raceway
April 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Cody Pritchett
2. Jeff Robenson
3. Ahnna Parkhurst
4. Frankie Beard
5. Deano Long

Pritchett won on the undercard of Chris Ferguson's Ultimate-sanctioned Jack Starrette Memorial victory.

Cherokee Speedway
April 15, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Dillon Brown
3. John Ruggiero Jr.
4. Timbo Mangum
5. Trent Ivey

Atkins earned $1,500 on Autism Awareness Night.

Travelers Rest Speedway
April 14, 2017

SECA Crates:
1. David Smith
2. Larry Timms
3. Travis Blackwell
4. John Ruggiero Jr.
5. Ron Parker

Laurens County Speedway
April 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. Frank Coates
3. Jimmy Taylor
4. Mike Kernells
5. Billy Rushton

Dillon Brown won the Crate feature.

Sumter Speedway
April 8, 2017

SECA Crates:
1. Wesley Cadwallader
2. Colby Quick
3. Elliott Sanders

Cherokee Speedway
April 1, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Jeff Cooke
3. Spencer Apple
4. Travis Blackwell
5. Larry Grube

Lancaster Speedway
April 1, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Ben Watkins
2. Brian Carswell
3. Adam Yarbrough
4. Kevin Godwin
5. Justin Fite

Sumter Speedway
April 1, 2017

SECA Crates:
1. Matt Lawson
2. Kale Greene
3. Elliott Sanders

Lancaster Speedway
March 25, 2017

SECA Crates:
1. Gary Puckett
2. Hank Taylor
3. Travis Steele
4. Brandy Baker
5. Pat Lindsay

Cherokee Speedway
March 5, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Trent Ivey
3. Dillon Brown
4. Logan Roberson
5. David Smith

Atkins won on the March Madness undercard for the the Southern All Stars.

Cherokee Speedway
February 26, 2017

SECA Crates:
1. John Ruggiero Jr.
2. Dillon Brown
3. Trent Ivey
4. Layton Sullivan
5. Travis Blackwell

Ruggiero led all 20 laps, winning the season opener by two seconds.

Search for results

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1500564647.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508954363.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508874406.jpg