Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1510699220.gif
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1510583252.gif

Weekly Late Model Results

Iowa

Lee County Speedway
October 28, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Chuck Hanna
3. Derek Liles
4. Lee Hoover
5. Aric Becker

Farley Speedway
October 21, 2017

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Ryan Dolan
3. Jeremiah Hurst
4. Matt Ryan
5. Doug Nigh

Dubuque Speedway
September 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Luke Goedert
2. Dan Shelliam
3. Terry Neal
4. Doug Nigh
5. Dirk Hamilton

Goedert won on the second night of the Rumble by the River.

Rapid Speedway
September 16, 2017

Midwest Limiteds:
1. Nick Beyenhof
2. Ben Sukup
3. Ray Sveegen
4. Marty Myers
5. Brad Vogt

Shelby County Speedway
September 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Corey Zeitner
2. J.C. Wyman
3. Barry Sorensen
4. Kyle Segebart
5. Robbie Andersen

Zeitner won on opening night of the Tiny Lund Memorial weekend. ... The second night was rained out.

Adams County Speedway
September 2, 2017

NASCAR Late Models:
1. Bill Leighton Jr.
2. Andrew Kosiski
3. Corey Zeitner
4. Jason O'Brien
5. Sterling Perkins

West Liberty Raceway
August 26, 2017

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
2. Tyler Bruening
3. Nick Marolf
4. Kevin Kile
5. Jonathan Brauns

Holladay wrapped up the track title after leading Marolf by two points heading into the points final. ... Hollday led flag-to-flag. ... Bruening started 10th.

Shelby County Speedway
August 26, 2017

IMCA Late Models:
1. Robbie Andersen
2. Barry Sorenson
3. Sterling Perkins
4. Colton Leal
5. Don Beckstrom

Maquoketa Speedway
August 26, 2017

IMCA Late Models:
1. Joe Zrostlik
2. Matt Ryan
3. Jeremiah Hurst
4. Justin Kay
5. Don Pataska

Matt Ryan wrapped up the track title.

Davenport Speedway
August 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Rob Toland
3. Terry Neal
4. Chuck Hanna
5. Andy Nezworski

Ryan wrapped up the track title with his sixth victory of the season.

Marshalltown Speedway
August 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Joe Zrostlik
3. Todd Cooney
4. Curt Schroeder
5. Kirby Schulz

DeFrance doubles his normal purse by winning from the tail. ... Paul Nagle led 12 laps before retiring. ... DeFrance overtook Zrostlik shortly after the lap-12 restart to take command. ... Todd Cooney wrapped up the track title.

Farley Speedway
August 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Tyler Bruening
3. Jeremiah Hurst
4. Nick Marolf
5. Jeff Aikey

Kay clinch the Late Model and modified titles at Farley with victories in both divisions; he's first the driver to sweep both titles. ... Hurst finished third in his first start since undergoing heart surgery.

Lee County Speedway
August 25, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Jeff Guengerich
4. Todd Frank
5. Derek Liles

Guengerich led a few laps before Elston took command. ... Elston's sixth victory of 2017 paid $750 thanks to Sam's Body Shop. ... Woodworth wrapped up the division title.

Benton County Speedway
August 20, 2017

IMCA Late Models:
1. Ryan Dolan
2. Todd Cooney
3. Tyler Bruening
4. Charlie McKenna
5. Greg Kastli

West Liberty Raceway
August 19, 2017

IMCA Late Models:
1. Nick Marolf
2. Andy Eckrich
3. Chris Horn
4. Dave Wade
5. Jay Johnson

Taking the lead from Eckrich, Marolf won his third straight.

Shelby County Speedway
August 19, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Kyle Segebart
3. Allan Hopp
4. Zach Zentner
5. Don Beckstrom

Maquoketa Speedway
August 19, 2017

IMCA Late Models:
1. Joe Zrostlik
2. Terry Neal
3. Luke Goedert
4. Jon Poll
5. B.J. Jackson

Independence Motor Speedway
August 19, 2017

IMCA Late Models:
1. Ben Seemann
2. Brian Hunter
3. Sean Johnson
4. Luke Pestka
5. Jon Passick

Farley Speedway
August 18, 2017

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Justin Kay
3. Nick Marolf
4. Andy Eckrich
5. Doug Nigh

Bruening won the 25-lapper by a half-second margin.

Davenport Speedway
August 18, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Spencer Diercks
3. Jonathan Brauns
4. Andy Nezworski
5. Chuck Hanna

Ryan's last-corner pass regained the lead from Diercks as he won his fifth of the season and third in a row. ... Diercks led laps 22-24.

Marshalltown Speedway
August 18, 2017

IMCA Late Models:
1. Kyle Hinrichs
2. Richie Gustin
3. Todd Cooney
4. Justin Mitchell
5. Darrel DeFrance

Lee County Speedway
August 18, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Sam Halstead
3. Jeff Jeff Guengerich
4. Gunner Frank
5. Chris Richard

Dubuque Speedway
August 13, 2017

IMCA Late Models:
1. Joel Callahan
2. Dan Shelliam
3. Tyler Bruening
4. Luke Merfeld
5. Darrel DeFrance

Callahan won a lead-swapping battle with Shelliam in a caution-free 25-lapper.

Benton County Speedway
August 13, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Joe Zrostlik
3. Ryan Dolan
4. Curtis Glover
5. Charlie McKenna

West Liberty Raceway
August 12, 2017

IMCA Late Models:
1. Nick Marolf
2. Justin Kay
3. Rob Moss
4. Andy Eckrich
5. Kevin Kile

Adams County Speedway
August 12, 2017

NASCAR Late Models:
1. Andrew Kosiski
2. Bill Leighton Jr.
3. Jason O'Brien
4. Corey Zeitner
5. Paul Glendenning

Kosiski won his first Adams County feature. ... Glendenning charged from the tail to the top five. ... Corey Zeitner holds a two-point lead on Jason O'Brien with a single race remaining on Sept. 2.

Shelby County Speedway
August 12, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Don Beckstrom
3. Michael Rice
4. Kyle Segebart
5. Jake Neal

Maquoketa Speedway
August 12, 2017

IMCA Late Models:
1. Terry Neal
2. Don Pataska
3. Mike Garland
4. Joe Zrostlik
5. Matt Ryan

Independence Motor Speedway
August 12, 2017

IMCA Late Models:
1. Rory Metcalf
2. Greg Kastli
3. Travis Smock
4. Ben Seemann
5. Jon Passick

Metcalf started seventh.

Davenport Speedway
August 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Jonathan Brauns
3. Chuck Hanna
4. Luke Merfeld
5. Mike Zemo Jr.

Rob Toland was leading when he pulled off the track with 10 laps remaining.

Farley Speedway
August 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Rick Wendling
3. Doug Nigh
4. Andy Eckrich
5. Jon Merfeld

Kay overtook Wendling with fewer than 10 laps remaining in the 25-lapper.

Marshalltown Speedway
August 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Todd Cooney
3. Joe Zrostlik
4. Paul Nagle
5. Justin Mitchell

DeFrance's niece, Jenae Gustin, won the modified feature.

Dubuque Speedway
August 6, 2017

IMCA Late Models:
1. Luke Goedert
2. Justin Kay
3. Luke Merfield
4. Joel Callahan
5. Eric Pollard

Goedert took the lead from Merfeld near halfway.

Sports Park Raceway
August 6, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Doug McCollough
2. Charlie McKenna
3. Ryan Griffith
4. Jason Hane
5. Don Beckstrom

McKenna wrapped up the track title by a single point over Griffith.

Benton County Speedway
August 6, 2017

IMCA Late Models:
1. Ben Seemann
2. Ryan Dolan
3. Joe Zrostlik
4. Todd Cooney
5. Bobby Hansen

Independence Motor Speedway
August 5, 2017

IMCA Late Models:
1. Jon Passick
2. Jeff Aikey
3. Ben Seemann
4. Rory Metcalf
5. Travis Smock

Passick started sixth and outran the polesitting Aikey. ... All children under 14 received a backpack filled with school supplies on Crawford Farms Back to School Night.

Marshalltown Speedway
August 4, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Joe Zrostlik
3. Curtis Glover
4. Darrel DeFrance
5. Richie Gustin

Lee County Speedway
August 4, 2017

UMP Crates:
1. Sam Halstead
2. Mark Burgtorf
3. Tommy Elston
4. Denny Woodworth
5. Todd Frank

The eighth-starting won a three-way battle of the lead over the final five laps.

Dubuque Speedway
July 30, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Luke Goedert
2. Justin Kay
3. Dan Shelliam
4. Lyle Klein
5. Chuck Hanna

Second feature
1. Justin Kay
2. Ray Guss Jr.
3. Luke Goedert
4. Joel Callahan
5. Darrel DeFrance

Benton County Speedway
July 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Ryan Dolan
2. Todd Cooney
3. Curtis Glover
4. Bobby Hansen
5. Curt Schroeder

West Liberty Raceway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Nick Marolf
2. Chad Holleday
3. Ron Boyse
4. Dave Wada
5. Jonathan Brauns

Marolf overtook early leader Dave Wada.

Shelby County Speedway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Allan Hopp
2. Barry Sorensen
3. Jake Neal
4. Travis Collins
5. Robbie Andersen

Hopp won the Performance Grading Don Hopp Memorial.

Hamilton County Speedway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Charlie McKenna
3. Craig Jacobs
4. Ryan Griffith
5. Paul Nagel

DeFrance overtook McKenna with two laps remaining in the Hamilton County Fair Race and wrapped up the track championship.

Independence Motor Speedway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Jeff Aikey
3. Jon Passick
4. Brian Hunter
5. Ben Seemann

Bruening became the 20th driver with at least one victory in 10 different seasons in the same division, according to track historian Ryan Clark.

Marshalltown Speedway
July 28, 2017

IMCA Late Models:
1. Richie Gustin
2. Darrel DeFrance
3. Joe Zrostlik
4. Justin Mitchell
5. Paul Nagle

Gustin took the lead from Nagle in the early stages of the 20-lapper.

Lee County Speedway
July 28, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Todd Frank
4. Sam Halstead
5. Jeff Guengerich

Elston posted his fourth Lee County victory of the season.

Rapid Speedway
July 28, 2017

Midwest Limiteds:
1. Nick Beyenhof
2. Nate Beyenhof
3. Gary Brown Jr.
4. John Hoefert
5. Brad Vogt

Maquoketa Speedway
July 27, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Matt Ryan
3. Jon Poll
4. Joe Zrostlik
5. Doug Nigh

Kay won a thriller over Ryan in the Jackson County Fair Race.

Sports Park Raceway
July 23, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Ryan Griffith
3. Doug McCullough
4. Todd Johnson
5. Don Beckstrom

Hamilton County Speedway
July 22, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Mark Elliot
3. Kirby Schultz
4. Charlie McKenna
5. Craig Jacobs

DeFrance started 10th.

Independence Motor Speedway
July 22, 2017

IMCA Late Models:
1. Troy Hovey
2. Curt Martin
3. Tyler Bruening
4. Sean Johnson
5. Luke Pestka

Hovey won his first IMCA Late Model feature (he'd won a few unsanctioned Limited Late Model features previously).

Buena Vista Raceway
July 19, 2017

Midwest Limiteds:
1. Jordan Heiman
2. Gary Brown Jr.
3. Nick Beyenhof
4. Troy Nothdanft
5. Gale Vogt

Dubuque Speedway
July 16, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Justin Kay
2. Tyler Bruening
3. Scott Fitzpatrick
4. Nick Marolf
5. Dan Shelliam

Second feature
1. Dan Shelliam
2. Justin Kay
3. Tyler Bruening
4. Scott Fitzpatrick
5. Cayden Carter

Sports Park Raceway
July 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Hahne
2. Ryan Griffith
3. Todd Johnson
4. Doug McCollough
5. Don Beckstrom

Benton County Speedway
July 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Ryan Dolan
2. Todd Cooney
3. Dirk Hamilton
4. Ben Seamann
5. Greg Kastli

West Liberty Raceway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Tyler Bruening
2. Nick Marolf
3. Justin Kay
4. Scott Fitzpatrick
5. Jonathan Brauns

Second feature
1. Justin Kay
2. Denny Eckrich
3. Kyle Hinrichs
4. Scott Fitzpatrick
5. Chad Holladay

Adams County Speedway
July 15, 2017

NASCAR Late Models:
1. Bill Leighton Jr.
2. Tad Pospisil
3. Daulton Maassen
4. Jason O'Brien
5. Corey Zeitner

Leighton took the lead from Maasen amid traffic with 10 laps remaining.

Shelby County Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorensen
2. Justin Zeitner
3. Jake Neal
4. Zach Zeitner
5. Robbie Andersen

Maquoketa Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Joe Zrostlik
3. Jon Poll
4. Brian Meiners
5. B.J. Jackson

Hamilton County Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Craig Jacobs
2. Ryan Griffith
3. Darrel DeFrance
4. Curtis Glover
5. Todd Cooney

Independence Motor Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Cory Metcalf
2. Curt Martin
3. Ryan Dolan
4. Brian Hunter
5. Ben Seemann

Metcalf won the Red Dralle Memorial. ... Seemann started 15th.

Davenport Speedway
July 14, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Matt Ryan
3. Chuck Hanna
4. Mike Cothron
5. Shawn Mulvany

Toland won the eight-car feature.

Farley Speedway
July 14, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Tyler Bruening
2. Justin Kay
3. Nick Marolf
4. Scott Fitzpatrick
5. John Emerson

Second feature
1. Tyler Bruening
2. Justin Kay
3. Spencer Diercks
4. Jeff Aikey
5. Joel Callahan

Marshalltown Speedway
July 14, 2017

IMCA Late Models:
1. Richie Gustin
2. Todd Cooney
3. Darrel DeFrance
4. Paul Conrad
5. Paul Nagel

Despite starting seventh, Gustin led from the first lap.

Dubuque Speedway
July 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Joel Callahan
2. Luke Merfeld
3. Justin Kay
4. Jeremiah Hurst
5. Lyle Klein

Benton County Speedway
July 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Ryan Dolan
2. Jeff Aikey
3. John Emerson
4. Todd Cooney
5. Dirk Hamilton

West Liberty Raceway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
2. Jonathan Brauns
3. Denny Eckrich
4. Nick Marolf
5. Ron Boyse

Holladay overtook Brauns near halfway.

Adams County Speedway
July 8, 2017

NASCAR Late Models:
1. Corey Zeitner
2. Tad Pospisil
3. Bill Leighton Jr.
4. Jason O'Brien
5. Daulton Maassen

Shelby County Speedway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Zeitner
2. Barry Sorenson
3. Al Zeitner
4. Kyle Segebart
5. Zach Zentner

Hamilton County Speedway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Jason Hahne
2. Todd Cooney
3. Darrel DeFrance
4. Curt Schroeder
5. Curtis Glover

Hahne earned $1,100 with extra purse money up for grabs.

Maquoketa Speedway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Joe Zrostlik
3. B.J. Jackson
4. Andy Nezworski
5. Matt Ryan

Hurst won on Donna Heister Memorial night.

Farley Speedway
July 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Tyler Bruening
3. Dan Shelliam
4. Jon Merfeld
5. Jeff Tharp

Kay outdueled Bruening in race red-flagged on the first lap for a pileup that eliminated the cars of Joel Callahan, Eric Pollard, Tom Schmitt, Steve Hunter and Marty Schekel. ... No one was injured.

Davenport Speedway
July 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Chad Holladay
3. Chuck Hanna
4. Rob Toland
5. Jeremiah Hurst

The eighth-starting Ryan overtook Joe Beal on the 16th lap.

Marshalltown Speedway
July 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Richie Gustin
3. John Emerson
4. Darrel DeFrance
5. Joe Zrostlik

Cooney took the lead from DeFrance on the 11th lap. ... Gustin started eighth. ... Cooney's son Shawn won the sportmod feature.

Lee County Speedway
July 7, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Sam Halstead
4. Jeff Guengerich
5. Derek Liles

Woodworth slipped by Elston to lead mid-race, but Elson fought back for his third victory of the season. ... The track is dark July 14.

Dubuque Speedway
July 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Justin Kay
3. Dan Shelliam
4. Joel Callahan
5. Luke Merfeld

Hurst started eighth in the 11-car field. ... Pat Quinn won the Limited Late Model feature.

Sports Park Raceway
July 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Doug McCollough
3. Ryan Griffith
4. Bill Hoover
5. Vic Lovejoy

Shelby County Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Zeitner
2. Barry Sorenson
3. Sterling Perkins
4. Kyle Segebart
5. Al Zeitner

Hamilton County Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Todd Cooney
3. Charlie McKenna
4. Craig Jacobs
5. Mark Elliot

DeFrance and Cooney started on the fifth row.

Maquoketa Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Jon Poll
2. Jeremiah Hurst
3. Matt Ryan
4. Joe Zrostlik
5. Doug Nigh

Independence Motor Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Ben Seemann
2. Sean Johnson
3. Ryan Dolan
4. Luke Pestka
5. Brian Hunter

Davenport Speedway
June 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Jeremiah Hurst
3. Brunson Behning
4. Chuck Hanna
5. Andy Eckrich

Marshalltown Speedway
June 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Curtis Glover
2. Todd Cooney
3. Darrel DeFrance
4. Joe Zrostlik
5. Paul Nagle

Glover notched his first Marshalltown feature.

Lee County Speedway
June 30, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Jeff Guengerich
4. Sam Halstead
5. Gunner Frank

Woorthworth started fifth and took the lead from Guengerich on the seventh lap.

Sports Park Raceway
June 25, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Bill Hoover
3. Doug McCollugh
4. Vic Lovejoy
5. Todd Johnson

Dubuque Speedway
June 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Dan Shelliam
3. Jeremiah Hurst
4. Joel Callahan
5. Luke Merfeld

Kay started 10th and won a lead-swapping duel with Shelliam in the final laps. ... Shelliam was celebrating a wedding anniversary.

Benton County Speedway
June 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Joe Zrostlik
2. Todd Cooney
3. Ryan Dolan
4. Darren Ackerman
5. Curt Schroeder

Adams County Speedway
June 24, 2017

NASCAR Late Models:
1. J.C. Wyman
2. Jason O'Brien
3. Jesse Sobbing
4. Josh Most
5. Matt Buller

Shelby County Speedway
June 24, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Zach Zentner
3. Al Zeitner
4. Allan Hopp
5. Kyle Segebart

Independence Motor Speedway
June 24, 2017

IMCA Late Models:
1. Travis Smock
2. Sean Johnson
3. Tyler Bruening
4. Jon Passick
5. Rory Metcalf

Smock started on the pole while Bruening rallied from 12th.

Davenport Speedway
June 23, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Matt Ryan
3. Rob Toland
4. Andy Nezworski
5. Chuck Hanna

Hurst led all 25 laps. ... Toland started in the fifth-row of the caution-free feature.

Lee County Speedway
June 23, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Sam Halstead
4. Todd Frank
5. Jeff Guengerich

Elston started fourth and took the lead from Halstead on the third lap.

Sports Park Raceway
June 18, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Charlie McKenna
3. Vic Lovejoy
4. Bill Hoover
5. Gabe Umbarger

Dubuque Speedway
June 18, 2017

IMCA Late Models:
1. Dan Shelliam
2. Luke Merfeld
3. Jeremiah Hurst
4. Joel Callahan
5. Eric Pollard

Shelliam won from the second row.

Benton County Speedway
June 18, 2017

IMCA Late Models:
1.  Todd Cooney
2. Ryan Dolan
3. John Emerson
4. Jon Passick
5. Greg Kastli

Shelby County Speedway
June 17, 2017

IMCA Late Models:
1. J.C. Wyman
2. Allan Hopp
3. Jeremy Grady
4. Kyle Segebart
5. Barry Sorenson

Hamilton County Speedway
June 17, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Darrel DeFrance
3. Paul Nagel
4. Curtis Glover
5. Mark Elliot

Cooney and DeFrance started in the fifth row.

Davenport Speedway
June 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Chuck Hanna
3. Matt Ryan
4. Mike Cothron
5. Andy Nezworski

Toland took the lead from his son Bobby on the fourth lap.

Farley Speedway
June 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Tyler Bruening
3. Dan Shelliam

Kay also won the modified feature. ... The track hast boosted its purses by 25 percent and cut $2 from ticket prices.

Marshalltown Speedway
June 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Joe Zrostlik
2. John Emerson
3. Curt Schroeder
4. Darrel DeFrance
5. Justin Mitchell

Zrostlik overtook Richie Gustin on the eighth lap. ... Gustin slipped off the turn-two banking on the 19th lap while running second. ... Schroeder started on the pole.

Lee County Speedway
June 16, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Jay Johnson
3. Tommy Elston
4. Gunner Frank
5. Sam Halstead

Benton County Speedway
June 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Ryan Dolan
3. Joe Zrostlik
4. Brunson Behning
5. Greg Kastli

Sports Park Raceway
June 11, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Charlie McKenna
3. Vic Lovejoy
4. Don Beckstrom
5. Amanda O'Neal

Dubuque Speedway
June 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Dan Shelliam
2. Joel Callahan
3. Jeremiah Hurst
4. Luke Merfeld
5. Jon Merfeld

Shelliam rode the high groove to victory.

West Liberty Raceway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Jonathan Brauns
2. Chad Holladay
3. Andy Eckrich
4. Nick Marolf
5. Ron Boyse

Brauns survived Holladay's late slide job. ... He dedicated the victory to his late aunt, Jennifer Brauns-Massey, who died from ovarian cancer in December.

Shelby County Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Jay Stewart
2. Barry Sorenson
3. Ben Nading
4. Jeff Segebart
5. Kyle Segebart

Sorenson started 10th.

Maquoketa Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Jeremiah Hurst
3. Rob Toland
4. Andy Nezworski
5. Travis Denning

Independence Motor Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Darren Ackerman
2. Greg Kastli
3. Tom Schmitt
4. Bryce Carey
5. Ryan Dolan

Ackerman rallied from a fifth-row starting spot. ... He won on the 53rd wedding anniversary of his parents.

Hamilton County Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Craig Jacobs
(No other results available)

Todd Cooney won a makeup feature. ... With 80 cars over five classes, including three makeup features, racing wrapped up at 9:40 p.m.

Farley Speedway
June 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Jon Merfeld
2. Eric Pollard
3. Joel Callahan

Jon Merfeld was the benefactor of a blown right rear tire of leader Joel Callahan. ... Callahan's misfortune came as the leaders raced to the white flag.

Marshalltown Speedway
June 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Joe Zrostlik
3. Paul Nagle
4. Darrel DeFrance
5. Greg Kastli

Cooney overtook Zrostlik on the fifth lap. ... A $400 bounty remains for anyone who can beat Cooney.

Davenport Speedway
June 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Rob Toland
3. Brunson Behning
4. Chuck Hanna
5. Jeremiah Hurst

Ryan took the lead from Toland near midway.

Lee County Speedway
June 9, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Sam Halstead
3. Tommy Elston
4. Jeff Guengerich
5. Brandon Savage

Woodworth won his second straight. ... Early leader Gunner Frank slowed on the seventh lap. ... Matt Strassheim also led early.

Dubuque Speedway
June 4, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Joel Callahan
3. Dan Shelliam
4. Luke Merfeld
5. Eric Pollard

Hurst earned $2,000 for the Ideal Ready Mix Tri-Track Challenge event.

Sports Park Raceway
June 4, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Todd Johnson
3. Vic Lovejoy
4. Don Beckstrom
5. Jenna Johnson

Benton County Speedway
June 4, 2017

IMCA Late Models:
1. Brunson Behning
2. Ryan Dolan
3. Darren Ackerman
4. Todd Cooney
5. John Emerson

West Liberty Raceway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Andy Eckrich
2. Chad Holladay
3. Denny Eckrich
4. Justin Kay
5. Joel Callahan

Eckrich earned $2,000 in the Ideal Ready Mix Tri-Track Challenge event.

Adams County Speedway
June 3, 2017

NASCAR Late Models:
1. Bill Leighton Jr.
2. Jason O'Brien
3. Daulton Maassen
4. Corey Zeitner
5. Josh Krug

Shelby County Speedway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Allan Hopp
3. Jay Stewart
4. Al Zeitner
5. Kyle Segebart

Maquoketa Speedway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Matt Ryan
3. Luke Goedert
4. Jeremiah Hurst
5. Jon Poll

Independence Motor Speedway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Rick Wendling
2. Ryan Dolan
3. Sean Johnson
4. Darren Ackerman
5. Curt Martin

Dolan started 10th.

Davenport Speedway
June 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Brunson Behning
3. Andy Nezworski
4. Chuck Hanna
5. Gary Webb

Ryan took control from Nezworski on a lap-six restart. ... He survived Behning's late charge amid traffic on the final lap.

Farley Speedway
June 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Andy Eckrich
3. Ryan Dolan
4. Joel Callahan
5. Jeremiah Hurst

The polesitter Kay earned $2,000 for the Tri-Track Challenge victory. | Slideshow

Marshalltown Speedway
June 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. John Emerson
3. Ben Seeman
4. Paul Nagle
5. Darrel DeFrance

Cooney won his third straight at Marshalltown.

Lee County Speedway
June 2, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Sam Halstead
3. Todd Frank
4. Jeff Guengerich
5. Derek Liles

Woodworth won on the undercard of Chris Simpson's MLRA victory.

Sports Park Raceway
May 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Ryan Griffith
3. Todd Johnson
4. Paul Nagle
5. Doug McCullough

Maquoketa Speedway
May 27, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Matt Ryan
3. Luke Goedert
4. Joe Zrostlik
5. Brian Meiner

Marshalltown Speedway
May 26, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Tyler Bruening
3. Kyle Hinrichs
4. Jeremiah Hurst
5. Andy Nezworski

Cooney's outside-in move exiting turn four heading for the checkers gave him his fifth victory in six 2017 starts.

Lee County Speedway
May 26, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Jeff Guengerich
3. Sam Halstead
4. Denny Woodworth
5. Todd Frank

Benton County Speedway
May 14, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Brunson Behning
3. John Emerson
4. Ryan Dolan
5. Ben Seemann

Sports Park Raceway
May 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Ryan Griffith
3. Todd Johnson
4. Jenna Johnson

Hamilton County Speedway
May 13, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Charlie McKenna
3. Darrel DeFrance
4. Mark Elliott
5. Clint Wendel

Adams County Speedway
May 13, 2017

NASCAR Late Models:
1. Jason O'Brien
2. Corey Zeitner
3. Paul Glendenning
4. Bill Leighton Jr.
5. Tad Pospisil

Shelby County Speedway
May 13, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Allan Hopp
3. Kyle Segebart
4. Andrew Tilley
5. Zach Zeitner

Maquoketa Speedway
May 13, 2017

IMCA Late Models:
1. Jake Neal
2. Matt Ryan
3. Joe Zrostlik
4. Jeremiah Hurst
5. Andy Nezworski

Independence Motor Speedway
May 13, 2017

IMCA Late Models:
1. Ben Seemann
2. Ryan Dolan
3. Rory Metcalf
4. Darren Ackerman
5. Brian Hunter

Seemann notched his first Late Model victory.

Davenport Speedway
May 12, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Bobby Toland
3. Luke Goedert
4. Andy Nezworski
5. Matt Ryan

Leading the final two laps, Toland took the lead from son and race-long leader Bobby Toland heading for the white flag.

Marshalltown Speedway
May 12, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Darrel DeFrance
3. Justin Mitchell
4. Ben Seeman
5. Kyle Hinrichs

Lee County Speedway
May 12, 2017

UMP Crates:
1. Jeff Guengerich
2. Denny Woodworth
3. Sam Halstead
4. Tommy Elston
5. Nick Marolf

Guengerich led all the way.

Dubuque Speedway
May 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Joel Callahan
2. Jeremiah Hurst
3. Luke Goedert
4. Joe Zrostlik
5. Dan Shelliam

Sports Park Raceway
May 7, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Jason Hahne
3. Charlie McKenna
4. Gabe Umbarger
5. Todd Johnson

The half-mile track, formerly Frontier Sports Park, reopened under the direction of Jason Vansickel, Marty Pringle and Dave Doughty.

Benton County Speedway
May 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Ryan Dolan
3. John Emerson
4. Darren Ackerman
5. Jon Passick

Shelby County Speedway
May 6, 2017

IMCA Late Models:
1. Allan Hopp
2. Jake Neal
3. Barry Sorenson
4. Kyle Segebart
5. Jay Stewart

Hamilton County Speedway
May 6, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Mark Elliot
3. Kirby Schultz
4. Gabe Umbarger
5. Ryan Griffith

West Liberty Raceway
May 6, 2017

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
2. Denny Eckrich
3. Andy Eckrich
4. Rob Moss
5. Ron Boyse

Maquoketa Speedway
May 6, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Joe Zrostlik
3. Matt Ryan
4. Luke Goedert
5. Brunson Behning

Late Model driver Terry Neal broke his wrist in a wreck.

Marshalltown Speedway
May 5, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Mitchell
2. Jason Hahne
3. Darrel DeFrance
4. Ben Seeman
5. Ryan Griffith

Farley Speedway
May 5, 2017

IMCA Late Models:
1. Joel Callahan
2. Justin Kay
3. Jeremiah Hurst
4. Chad Holladay
5. Troy Hovey

Adams County Speedway
April 22, 2017

NASCAR Late Models:
1. Jason O'Brien
2. Leon Zeitner
3. Corey Zeitner
4. Cory Dumpert
5. Bill Leighton Jr.

Davenport Speedway
April 21, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Jonathan Brauns
3. Joe Zrostlik
4. Brunson Behning
5. Ray Guss Jr.

Toland led every lap.

Lee County Speedway
April 21, 2017

UMP Crates:
1. Sam Halstead
2. Todd Frank
3. Tommy Elston
4. Denny Woodworth
5. Derek Liles

Adams County Speedway
April 15, 2017

NASCAR Late Models:
1. Corey Zeitner
2. Ben Schaller
3. Paul Glendenning
4. Andrew Kosiski
5. Cory Dumpert

Lee County Speedway
April 14, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Todd Frank
4. Sam Halstead
5. Gunner Frank

Search for results

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1510070810.jpg
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508954363.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508874406.jpg