Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1533691237.gif
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1534182373.gif

Weekly Late Model Results

Alabama

North Alabama Speedway
August 11, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Braden Mitchell
2. Chase Walls
3. Matthew Brazil
4. Billy Flannagan Jr.
5. Seth McCormack

Haden Duncan won the 602 Crate feature.

Talladega Short Track
August 11, 2018

Durrence Layne Crates:
1. David Kay
2. Sam Seawright
3. T.J. Brittain
4. Mike Combs
5. Victor Turner

Kay won on the undercard of Michael Page's $10,000 Southern All Star victory. ... Andrew Bailey won the 602 Crate feature and Bubba Lackey won the Limited Late Model feature.

ECM Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Brown
2. Dillon Crim
3. Shay Miller
4. Lance Stewart
5. Amory Chambers

Chase Washington (604) and Cole Brown (602) won Crate features. ... Apparent runner-up Austin Franklin was disqualified from the 604 Crate feature, elevating Steve Russell to second.

Tri-County Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Dalton Hood
2. Joshua Day
3. David Smith
4. Al Ward
5. Campbell Hughes

Hood's victory was on the undercard of Neil Baggett's MSCCS victory.

Penton Raceway
August 11, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Terry Braswell
(No other results available)

Dylan Knowles earned $1,500 for the 602 Crate feature.

Fort Payne Motor Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Casey Turman
(No other results available)

Dee Vaught won the Crate Late Model feature.

Fort Payne Motor Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. J.T. Seawright
(No other results available)

Sam Seawright won the Crate feature.

Talladega Short Track
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Dillon Tidmore
2. Jason Hiett
3. Tim Busha
4. William Thomas
5. Jay Scott

Dustin Stewart won the Limited Late Model feature while David Kay (604) and Andrew Bailey (602) won Crate features.

North Alabama Speedway
August 4, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Greg Wilhite
2. Braden Mitchell
3. Seth McCormack
4. Brandon Shaw
5. Dustin Stutts

Bryson Mitchell and Haden Duncan won 602 Crate features.

ECM Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Dillon Crim
2. Lance Stewart
3. Shay Miller
4. Logan Mize
5. Amory Chambers

Austin Franklin (604) and Cole Brown (602) won Crate features.

Arkansas

Riverside Int'l Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Justin Glover
2. Dillon Knight
3. Josh Ray
4. Brandon Poppenheimer
5. Bubba Wilburn

Crowley's Ridge Raceway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Dewayne Kiefer
2. Mark Nichols
3. Henry Gustavas
4. Scott Tracer
5. Shannon Brack

Riverside Int'l Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Shane Stephens
2. Brandon Poppenheimer
3. Bubba Wilburn
4. Lane Carr
5. Howard Kimbrough

California

Antioch Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Garner
2. Mike Walko
3. Ryan Cherezian
4. Kimo Oreta
5. Mike Gustafson

Delaware

Delaware International Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Donald Lingo Jr.
2. Ricky Elliott
3. Mark Pettyjohn
4. Ross Robinson
5. Nick Davis

Charles Shawver won his first RUSH-sanctioned Crate Late Model feature.

Florida

Southern Raceway
August 11, 2018

Unsanctioned Crates (602):
1. Jason Douglas
2. Matt Chavers
3. Johnny Wright

Georgia

Dixie Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Zach Leonhardi
2. Shawn Chastain
3. Jason Croft
4. Justin Shipley
5. Eric Granger

Leonhardi notched his first Super Late Model victory at Dixie. ... Hunter Jones won the 604 Crate feature over Will Roland.

Swainsboro Raceway
August 11, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Joshua Bishop
2. Jordy Nipper
3. Ben Faircloth
4. Jimmy Thomas
5. Kyle Bridges

Bishop earned $2,000.

Toccoa Raceway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Daniel Wilson
3. Mason Tucker
4. David Conley
5. Drew Collins

Nick Schlager won the Crate feature.

Boyd's Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Kevin Gibson
2. Justin Litchford
3. Heath Hindman
4. Bobby Giffiin
5. Lawson Hill

Hartwell Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Bubba Russell
(No other results available)

Blue Ridge Motorsports Park
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Danny Ledford
2. Daven Dilbeck
3. Trig Parris
4. Wesley English
5. Kip Cochran

Jamison Earley won the Crate Late Model feature.

Oglethorpe Speedway Park
August 10, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Ben Faircloth
2. Rhett Carter
3. Shane Riner
4. Caleb Gay
5. Lonnie Brant

Swainsboro Raceway
August 4, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Mark Whitener
2. Chesley Dixon
3. Jeremy Faircloth
4. John Baker
5. Wil Herrington

Senoia Raceway
August 4, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Clint Smith
2. Mason Massey
3. Josh Copeland
4. Chaz Haskins
5. Marty Massey

Smith won in front of a huge crowd.

Needmore Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Nevin Gainey
2. Lonnie Roberts
3. Tyler Turvin
4. Chance Sealy
5. Kelly Walker

Hartwell Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Bubba Russell
(No other results available)

Iowa

Dubuque Speedway
August 12, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Joel Callahan
2. Tyler Bruening
3. John Emerson
4. Ron Klein
5. Ryan Hill

Callahan started on the pole but fell back to fourth before fighting back. ... Jeff Tharp retired while leading. ... Callahan also won the modified feature.

West Liberty Raceway
August 11, 2018

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
(No other results available)

Shelby County Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Jeff Tilley
2. Robbie Jorgensen
3. Jacob Brown
4. A.J. Jorgensen
5. Michael Leal

Adams County Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Bill Leighton Jr.
2. Paul Glendenning
3. Ben Schaller
4. Jason O'Brien
5. Andrew Kosiski

Maquoketa Speedway
August 11, 2018

IMCA Late Models:
1. Andy Nezworski
2. Matt Ryan
3. Jeremiah Hurst
4. Terry Neal
5. Doug Nigh

“We’re pretty much out of the (IMCA points chase),” Nezworski said in victory lane. “We’re a ways back in the points and you have to win a track championship, which we won’t. So we just come out to win races. We’ve had some bad luck recently so this really feels good.”

Hamilton County Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Paul Conrad
2. Ryan Griffith
3. Jason Hahne
4. Darrel DeFrance
5. Paul Nagle

Conrad won his season debut at Hamilton County. ... Darrel DeFrance clinched the track title.

Marshalltown Speedway
August 10, 2018

IMCA Late Models:
1. Shawn Cooney
2. Paul Nagle
3. Jeremiah Hurst
4. Kyle Krampe
5. Todd Cooney

Shawn Cooney scored his first career Late Model victory.

Shelby County Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Allan Hopp
2. Jason O'Brien
3. Bill Leighton Jr.
4. Ben Schaller
5. Sterling Perkins

Independence Motor Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. John Emerson
2. Eric Pollard
3. Sean Johnson
4. Dirk Hamilton
5. Logan Duffy

Marshalltown Speedway
August 3, 2018

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Jeremiah Hurst
3. Darrel DeFrance
4. Curtis Glover
5. Randy Faux

Lee County Speedway
August 3, 2018

DIRTcar Crates:
1. Sam Halstead
2. Chuck Hanna
3. Tommy Elston
4. Todd Frank
5. Ron Boyse

The seventh-starting Halstead went by Jeff Guengerich on the fifth lap.

Illinois

Quad City Speedway
August 12, 2018

IMCA Late Models:
1. Andy Nezworski
2. Jeremiah Hurst
3. Matt Ryan
4. Chuck Hanna
5. Rob Toland

Nezworski got his second victory of the weekend.

Quincy Raceway
August 12, 2018

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Vance Wilson
4. Melvin Linder
5. Charles Van Zandt

Macon Speedway
August 11, 2018

DIRTcar Crates:g
1. Guy Taylor
2. Roben Huffman
3. Dakota Ewing
4. Jeff Ray
5. Donny Koehler

Peoria Speedway
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Dewayne Kiefer
2. Charley Hess
3. Matt Shannon
4. Wes Steidinger
5. Todd Bennett

Jason Jaggers won the Limited Late Model feature.

Sycamore Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Toby Kuntzleman
(No other results available)

Spoon River Speedway
August 11, 2018

DIRTcar Crates:
1. Kasey Helm
2. Sean Dray
3. Jacob Denney

Jacksonville Speedway
August 10, 2018

DIRTcar Crates:
1. Brandon Eskew
(No other results available)

Farmer City Raceway
August 10, 2018

DIRTcar Supers:
1. Mike Spatola
2. Bob Gardner
3. Donny Walden
4. Matt Shannon
5. Bill Giannetti

Spatola notched his 10th victory of the season overall. ... Dakota Ewing won the Crate feature.

Tri-City Speedway
August 10, 2018

DIRTcar Crates:
1. Matt Santel
2. Kyle McMahon
3. Vance Wilson
4. Blaze Burwell
5. Josh Jackson

Santel won on the undercard of Brian Shirley's MARS victory for Super Late Models.

Kankakee County Speedway
August 10, 2018

DIRTcar Crates:
1. Jay Morris
2. Torin Mettile
3. Nick Pasek
4. Phil Line
5. Mitch Hahn

Quad City Speedway
August 5, 2018

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Andy Nezworski
3. Justin Kay
4. Jeremiah Hurst
5. Todd Malmstrom

Jacksonville Speedway
August 5, 2018

DIRTcar Crates:
1. Chuck Mitchell
2. Brandon Eskew
3. Adam Mefford
4. Colby Eller
5. Tucker Finch

Quincy Raceway
August 5, 2018

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Vance Wilson
4. Cliff Powell
5. Laine Van Zandt

Fairbury American Legion Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Kevin Weaver
2. Mike Spatola
3. Mike Provenzano
4. Jay Morris
5. Scott Schmitt

Weaver notched his 69th FALS victory. ... " We brought our Bob Pierce car back out. I ran it in a couple of the Summer National races and it felt comfortable. We tried some things we have used on our Longhorn car and put them on the Pierce car. It seemed to work out." ... Weaver swept the Farmer City-Fairbury weekend.

Highland Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Rusty Griffaw
2. Chad Zobrist
3. Jason Suhre
4. Mark Voigt
5. Adam Tischhauser

Peoria Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Rich Bell
2. Charley Hess
3. Todd Bennett
4. Wes Steidinger
5. Matt Shannon

Jason Jaggers won the Limited Late Model feature.

Spoon River Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Crates:
1. Denny Woodworth
(No other results available)

Farmer City Raceway
August 3, 2018

DIRTcar Supers:
1. Kevin Weaver
2. Allen Weisser
3. Matt Shannon
4. Mike Spatola
5. Derek Chandler

Weaver's fifth victory extended his points lead. ... A.J. May captured his ninth Crate Late Model victory.

Lincoln Speedway
August 3, 2018

DIRTcar Crates:
1. Dakota Ewing
2. Guy Taylor
3. Jason Riggs
4. Roben Huffman
5. Cody Maguire

With a last-lap pass, Ewing edged Taylor by two-hundredths of a second.

Belle-Clair Speedway
August 3, 2018

DIRTcar Supers:
1. Greg Kimmons
2. Mark Voigt
3. Chad Zobrist
4. Jason Suhre
5. Dan Jacober

Kimmons won TTG 100 and earned $2,000. | Slideshow

Indiana

Twin Cities Raceway Park
August 11, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
(No other results available)

Twin Cities Raceway Park
August 4, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Steve Peeden
(No other results available)

Marty O'Neal lowered the track record with a 14.73-second qualifying lap.

Kansas

Lakeside Speedway
August 10, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Kacey Shields
2. Don Marrs
3. Terry Bivins
4. Terry Bruner
5. Dennis Melvin Sr.

Caney Valley Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Joe Gorby
2. David Young
3. Jason Redman
4. Gary Gorby
5. Eddie Martin

Joe Gorby won with a last-lap pass. ... The event drew 21 Late Models.

Lakeside Speedway
August 3, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Don Marrs
2. Terry Bivins
3. Kacey Shields
4. Dennis Melvin Sr.
5. Nick Newton

Kentucky

Mountain Motor Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Raymond Nichols
(No other results available)

Lake Cumberland Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Camaron Marlar
2. Dakotah Knuckles
3. Jake Henry
4. Jeff Watson
5. Perry Delaney

Mountain Motor Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Stephen Breeding
2. Derek Fisher
3. Todd Coffman
4. Brandon Fouts
5. Johnathan Couch

Breeding earned $5,000.

Maryland

Potomac Speedway
August 13, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Emory
2. Kurt Zimmerman
3. Jonny Oliver
4. Michael Alderman
5. Kerry King

Ben Bowie won the Crate feature over Dale Hollidge.

Hagerstown Speedway
August 5, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Andy Anderson
2. Kyle Hardy
3. Justin Weaver
4. Marvin Winters
5. Gary Stuhler

Anderson took the lead from Hardy on a lap-19 restart to win the 25-lap Frank Sagi Tribute and $2,000. ... "I knew I had to stay in the (traction) stripe and when we fired off, he kinda tried to pinch me down there, and I wasn’t going to let it happen," Anderson said. "I knew if I could beat him into (turn) one, it was over.”

Michigan

Thunderbird Raceway
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Kevin Nelson
2. Steve Fairbanks
3. Rich Neiser
4. Bill Bray
5. Shawn Reed

Crystal Motor Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Carl Ries
2. Zack Olger
3. Rachel Carpenter
4. David Hilliker
5. Josh Borton

Merritt Speedway
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Michael Luberda Jr.
2. Brandon Thirlby
3. Nick Kurtz
4. Steven Hilliker
5. Eric Spangler

Luberda earned his first Late Model feature victory.

I-96 Speedway
August 10, 2018

DIRTcar Supers:
1. Rusty Schlenk
2. Travis Stemler
3. Brandon Thirlby
4. Nick Kurtz
5. Rich Neiser

Schlenk notched his 13th victory of the season.

Tri-City Motor Speedway
August 10, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Derrick Hilliker
2. David Hilliker
3. Steven Hilliker
4. Kyle Roberts
5. Carl Ries

Crystal Motor Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Zack Olger
3. Carl Ries
4. Travis Stemler
5. Logan Arntz

VanderVeen started fifth. ... Stemler advanced seven positions.

Merritt Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. David Mielke
2. Nick Kurtz
3. Brandon Thirlby
4. Eric Spangler
5. Rusty Schenk

Mielke completed a sweep of Merritt's 50th anniversary weekend with a pair of victories in the Late Model and modified divisions for four feature victories in all.

Thunderbird Raceway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Drew Wilkerson
2. Steve Fairbanks
3. Eddie Reyes
4. Andy Sprague
5. Tom Sprague Jr.

Merritt Speedway
August 3, 2018

DIRTcar Supers:
1. David Mielke
2. Brandon Thirlby
3. Rusty Schlenk
4. Dona Marcoullier
5. Greg Gokey

Mielke won Merritt's 50th anniversary weekend opener and also captured the modifed main.

Minnesota

Proctor Speedway
August 12, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Jeff Massingill
2. Darrell Nelson
3. Kyle Peterlin
4. Aaron Lillo
5. Kevin Carlson

Hibbing Raceway
August 11, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Travis Budisalovich
2. Jeff Provinzino
3. Jay Kintner
4. Kyle Peterlin
5. Mark Heinle

Budisalovich notched his second weekend victory.

Madison Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Kris Wilke
2. Rick Schroeder
3. D.J. Tesch
4. Casey Meyer
5. Andrew Kirschenman

I-94 Speedway
August 10, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Brad Staples
2. Ben Wolden
3. Ryan Satter
4. Travis Saurer
5. Dustin Johanneck

Viking Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Wolden
2. Travis Saurer
3. Bryce Sward
4. Scott Lehn
5. Dustin Johanneck

Grand Rapids Speedway
August 2, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Derek Vesel
2. Jeff Provinzino
3. Tim Carlson
4. Mark Heinle
5. Roger Paolo

The rookie winner got his first Grand Rapids Late Model victory.

Missouri

Federated Raceway at I-55
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Billy Moyer
2. Ken Rumble
3. Jeff Herzog
4. Tim Ratajczyk
5. Rickey Frankel

Lake Ozark Speedway
August 11, 2018

ULMA Late Models:
1. Dustin Hodges
2. Larry Ferris
3. John Hobson
4. David Melloway
5. Justin Russell

I-35 Speedway
August 11, 2018

ULMA Late Models:
1. Aaron Marrant
2. Tommy Cordray
3. Matthew Lance
4. Walt Imhoff
5. Todd Shute

Nevada Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Craig Wood
2. John Willard
3. Shannon Phillips
4. Billy Humble
5. Rusty Skaggs

Wood extended his division points lead.

Lake Ozark Speedway
August 4, 2018

ULMA Late Models:
1. Larry Ferris
2. Dustin Hodges
3. Tommy Cordray
4. Bryon Allison
5. Cody Holtkamp

Legit Speedway Park
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Kaleb Stolba
2. Jamie Robards
3. Shawn Strong
4. Michael Maggard
5. Chris Jones

Nevada Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Humble
2. Rusty Skaggs
3. Craig Wood
4. Chad Richwine
5. Sundance Keeper

Mississippi

Magnolia Motor Speedway
August 11, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Evan Ellis
2. Randall Beckwith
3. Jamey Boland
4. Tim Dees
5. Trey Rickman

Tony Shelton won the 602 Crate feature.

Pine Ridge Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Crates (602):
1. Kurt Radojcsics
2. Chance Inmon
3. Chris Wood
4. Brooke Carter
5. Felix George

Radojcsics notched his seventh victory of the season.

Jackson Motor Speedway
August 11, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Cliff Williams
2. Sid Scarbrough
3. Ryan Colby
4. Tootie Arnold
5. Shannon Lee

Magnolia Motor Speedway
August 11, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Evan Ellis
2. Randall Beckwith
3. Jamey Boland
4. Tim Dees
5. Trey Rickman

Pine Ridge Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Crates (602):
1. Kurt Radojcsics
2. Evan Ellis
3. Morgen Lambert
4. Brooke Carter
5. Jason Downs

Whynot Motorsports Park
August 4, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Casey Haney
2. Tim Dees
3. Hunter Lewis
4. Daniel Bridgmon
5. Randy Boyd

J.C. Wilson won the 602 Crate feature. ... Both races were on the undercard of the MSCCS victory for Dane Dacus.

Columbus Speedway
August 3, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Neil Baggett
2. Mark Dodson
3. Robert Moore
4. Jason Milam
5. Tombo Callahan

Evan Ellis won the 602 Crate feature.

Hattiesburg Speedway
August 3, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Steve Russell
2. Chase Washington
3. Tootie Arnold
4. Joey Pilgrim
5. Shannon Lee

North Carolina

Fayetteville Motor Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Harrell
2. Kerry King
3. Ethan Wilson
4. Willie Milliken
5. Chris Blackwell

County Line Raceway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Russell Erwin
2. Michael Rouse
3. Christian Joyner
4. Dustin Mitchell
5. Gary Dillon

East Lincoln Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Womack
2. Chris Smith
3. Jeff Morgan
4. Randy Morrison
5. Bundy Stowe

Carolina Speedway
August 10, 2018

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. Brett Hamm
3. Timbo Mangum
4. Gary Puckett
5. Ronald Geehring

North Dakota

Devils Lake Speedway
August 11, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Strand
2. Mike Balcaen
3. Brody Troftgruben
4. Travis Robertson
5. Troy Schill

River Cities Speedway
August 10, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Brad Seng
2. Ryan Corbett
3. Joey Pederson
4. Dustin Strand
5. Jeff Hapala

Williston Basin Speedway
August 4, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Rayce McCord
2. Aaron Turnbull
3. Steven Pfeifer
4. Kelly Hample
5. Robert Hellebust

The polesitting McCord earned $1,250 on the second night of the Can-Am Western Late Model Series. ... Aaron Turnbull rallied from 20th to finish second. ... Seventeen of 21 starters were running at the finish.

River Cities Speedway
August 3, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Strand
2. Brad Seng
3. Mike Balcaen
4. Shane Edginton
5. Joey Pederson

Nebraska

Dawson County Raceway
August 12, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Denton Duncan
2. Josh Leonard
3. Cory Dumpert
4. Jacob Kubicka
5. Rece Vaught

Duncan took the lead from Kubicka on the fifth lap. ... Leonard repeated as track champion.

Off Road Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Johnson
2. Tad Pospisil
3. Eric Vanosdall
4. Jim Johnson
5. Ben Sukup

Boone County Raceway
August 10, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Ben Sukup
2. Robert Osborne
3. Tad Pospisil
4. Jim Johnson
5. Greg Krohn

U.S. 30 Speedway
August 9, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Tad Pospisil
2. Chase Osborne
3. Zach Zentner
4. Robert Osborne
5. Sam Halstead

Off Road Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Zach Zentner
2. Jim Johnson
3. Ben Sukup
4. Robert Osborne
5. Chase Osborne

I-80 Speedway
August 3, 2018

NASCAR Late Models:
1. Bill Leighton Jr.
2. Corey Zeitner
3. Ben Schaller
4. Brian Kosiski
5. Andrew Kosiski

Leighton won by more than six seconds. ... Jacob Brown won the Limited Late Model feature.

Boone County Raceway
August 3, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Krohn
2. Robert Osborne
3. Zach Zentner
4. Nelson Vollbrecht
5. Travis Birkley

New Mexico

Southern New Mexico Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Jake Gallardo
2. Josh Cain
3. Fito Gallardo
4. Carlos Ahumada Jr.
5. Javier Zapien Jr.

Jake Gallardo rallied from 16th after missing his heat race. ... Early leader Rick Ortega was sent off the track for retaliating against another competitor after a contact-causing caution.

New York

Fulton Speedway
August 11, 2018

RUSH Crates:
1. Sean Beardsley
2. Chris Fleming
3. Tim Sears
4. Bret Belden
5. Chad Homan

Beardsley took the lead from Jason Parkhurst on the 15th lap and won by 0.124 seconds. ... Dane Keller Jr. led early.

Genesee Speedway
August 4, 2018

RUSH Crates:
1. Jon Rivers
2. David Pangrazio
3. Beamer Guzzardi
4. Doug Ricotta
5. Greg Mrzywka

Rivers, a five-time track champion in three divisions, scored his first Crate Late Model victory. ... Rivers led all 25 laps. ... “I didn’t really care what the track was doing as long as my groove was good it didn’t matter,” Rivers said. “I didn’t know where anyone else was so I kept hitting my line.”

Fulton Speedway
August 4, 2018

RUSH Crates:
1. Bret Belden
2. Sean Beardsley
3. Max Hill
4. Dale Caswell
5. Kevan Cook

Belden led all 20 laps. ... High school student Max Hill was third.

Stateline Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Chub Frank
2. Bryce Davis
3. Doug Eck
4. Ryan Scott
5. Darrell Bossard

Frank led 25 laps. ... Steve Kania was black-flagged when he spun and edged back to the track to force a caution. ... Scott Gurdak won the Crate Late Model feature in celebrating his 60th birthday.

Ohio

Oakshade Raceway
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Rusty Schlenk
2. Devin Shiels
3. Ryan Missler
4. Dan Wallace
5. Brad Wade

Polesitter Chris Sands led early before Ryan Missler and Devin Shiels went past. ... The ninth-starting Schlenk took the lead with two laps remaining.

NAPA Wayne County Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. Matt Irey
3. Dave Hornikel
4. Ryan Markham
5. Brad Malcuit

Conley took the lead from Irey on the seventh lap. ... Markham increased his points lead. ... Charlie Duncan started 14th and finished sixth for Accu-Force Hard Charger honors.

Raceway 7
August 10, 2018

RUSH Crates:
1. Matt Latta
2. Darrell Bossard
3. Khole Wanzer
4. Kyle Zimmerman
5. Breyton Santee

Latta won the Bob and Jackie Vogt Memorial for his first victory in two years. ... Bruce Hordusky Jr. was leading on lap 16 when a flat tire forced him to pit, handing the lead to Latta.

Oakshade Raceway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Devin Shiels
2. Ryan Missler
3. Steve Kester
4. Casey Noonan
5. Brad Wade

Shiels led all 25 laps.

Fremont Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Jamie Miller
2. John Mayes
3. Steve Sabo
4. Kyle Dukeshire
5. Jay King

Miller also won his fifth straight in the 305 sprint division and in the dirt truck division to become the first driver in the track's 67-year history to win in three divisions on the same night. ... He led all but four laps of the Late Model feature driving a car owned by Steve Sabo and Joe Bradford.

NAPA Wayne County Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Ryan Markham
3. Brad Malcuit
4. Jerry Aber
5. D.J. Miller

Drown took the lead on the seventh lap after a pair of five-time track champs, Brad Malcuit and Ryan Markham, started on the front row.

Muskingum County Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Shane McLoughlin
(No other results available)

Portsmouth Raceway Park
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. John Melvin
2. Matt Melvin
3. Vincent Bender
4. Shane Bailey
5. Randy Ross

John Melvin won on the undercard of R.J. Conley's Ultimate Mid-Ohio Valley victory on the Buckeye Late Model Dirt Week.

Raceway 7
August 3, 2018

RUSH Crates:
1. Darrell Bossard
2. Mike Pegher Jr.
3. Max Blair
4. Dave Airgood
5. Bruce Hordusky Jr.

Bossard, the division points leader, won from the pole for his fifth victory of 2018.

Hilltop Speedway
August 3, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. Craig Wolford
3. Shane McLoughlin
4. Ryan Markham
5. J.R. Gentry

Conley took the early lead from Markham.

Oregon

Cottage Grove Speedway
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Collen Winebarger
2. Thomas Hunzicker
3. Preston Luckman
4. Trevor Glaser
5. Bryan Norton

Winebarger swept the Logger's Cup weekend.

Cottage Grove Speedway
August 10, 2018

DIRTcar Supers:
1. Collen Winebarger
2. Joey Tanner
3. Trent Elliott
4. Preston Luckman
5. Craig Hanson

Coos Bay Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Brody Montgomery
2. Tom Elam
3. Thor Kristensen
4. Kristy Grout
5. Chris Ray

Willamette Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. McLain Beaudoin
2. Bryan Norton
3. Jerry Schram
4. Britton Donahoo
5. Thomas Hunziker

Madras Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Johnson
2. Jeremy Short
3. Andrew Short
4. Jesse Roberts
5. Brad Short

Pennsylvania

Bedford Speedway
August 12, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Kadden Smith
2. Clinton Hersh
3. Justin Weaver
4. Ryan Sager
5. Dylan Lewis

Dog Hollow Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Clate Copeman
2. Jon Lee
3. Scott Stein
4. Nate Smith
5. Curtis Teets

Lee won the Semi-Late feature and Michael Ott won the Crate feature.

Selinsgrove Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Coleby Frye
2. Dylan Yoder
3. Shaun Jones
4. Jerry Bard
5. Jeff Rine

Frye's attempted slide job on a lap-20 restart knocked Andy Haus out of the race and left Frye's car with rear body damage. ... The Moon Shine Camo Route 25 Challenge event drew 26 Late Models.

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 5, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Dylan Lewis
(No other results available)

Michael Duritsky won the Crate feature in completing a two-race weekend.

Eriez Speedway
August 5, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Boom Briggs
2. Dave Hess Jr.
3. Breyton Santee
4. Max Blair
5. Wyatt Scott

Briggs took the lead from Scott on the eighth laps. ... He dedicated the victory to his late father, Rick. ... Blair won the Crate feature for his fifth victory in six division starts at Eriez.

Path Valley Speedway
August 5, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Wesley Bonebrake
2. Robert Stough
3. Justin Weaver
4. Barry Miller
5. Ryan Walls

Bradford Speedway
August 5, 2018

RUSH Crates:
1. Damian Bidwell
2. Andy Michael
3. Jeremy Wonderling
4. Brad Mesler
5. Kyle Murray

Bidwell slid past Michael heading for the white flag.

Port Royal Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Gene Knaub
2. Andy Haus
3. Tim Wilson
4. Dylan Yoder
5. Jeff Rine

Knaub earned $2,200 in the Moon Shine Camo Route 35 Challenge miniseries event, his first Port Royal victory in the division. ... Eric Irvin won the Limited Late Model feature.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
August 4, 2018

RUSH Crates:
1. Mike Pegher Jr.
2. Garrett Paugh
3. Justin Lamb
4. John Mollick
5. Ben Policz

Pegher recently announced that he'd concentrate on Crate Late Models the rest of the season after abandoning his Super Late Model competition because of engine woes. ... He topped a 28-car field

Hummingbird Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Levi Sikora
2. Chris Farrell
3. Dan Smeal Jr.
4. Paul Kot
5. Curtis Teats

Selinsgrove Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Rance Garlock
2. Bryan Bernheisel
3. Brett Schadel
4. Randy Christine Jr.
5. Ken Trevitz

Garlock earned $2,000 for his first career Selinsgrove victory. ... The seventh-starting Schadel overtook Garlock on a lap-18 restart, but a caution erased the move.

Grandview Speedway
August 4, 2018

NASCAR Late Models:
1. Danny Snyder
2. Cory Merkel
3. Steve Todorow
4. Steve Wilson
5. Wayne Pfeil

Frontrunners Kyle Merkel and Steve Wilson tangled in turn four with five laps remaining, handing the lead to Snyder, the division points leader. ... Snyder scored his third 2018 victory.

Dog Hollow Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Dave Blazavich
2. Jon Lee
3. Matt Lux
4. Nate Smith
5. Shawn Claar

Blazavich notched his third victory. ... Clate Copeman won the Terry "Mole" Bassaro Memorial for Crate Late Models. ... Eric Wilson won a makeup Crate feature for his first Dog Hollow win.

Roaring Knob Mtsprts Complex
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Clinton Hersh
(No other results available)

Jeff Ferguson won the Crate feature.

McKean County Raceway
August 4, 2018

RUSH Crates:
1. Jeremy Wonderling
(No other results available)

Wonderling also won the Bill Bigley Memorial for the modified division.

Lernerville Speedway
August 3, 2018

DIRTcar Supers:
1. Michael Norris
2. Joshua Powell
3. Jon Lee
4. Christian Schneider
5. Gary Lyle

The 10th-starting Norris won his seventh race and lapped everyone except Powell, who posted his best career Lernerville finish. ... Michael Lake and Andrew Wylie were eliminated in a first-lap wreck.

South Carolina

Laurens County Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Tony Quarles
2. Michael Smith
3. Frank Coates
4. Austin Watkins
5. Mike Kernells

Chastin Blackwell (604) and Lee Cooper (602) won Crate features.

Lancaster Speedway
August 11, 2018

SECA Crates:
1. Brett Hamm
2. Dillon Brown
3. Bryan Mullis
4. Timbo Mangum
5. Ron Geehring

Cherokee Speedway
August 4, 2018

SECA Crates:
1. Bryan Mullis
2. Dillon Brown
3. Trent Ivey
4. Taylor Puckett
5. Gray Parton

Mullis stretched his personal winning streak to three in a row.

Laurens County Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. Tony Quarles
3. Dustin Sloan
4. Tim Tollison
5. Mike Kernells

Dale Timms (604) and Matt Dean (602) won Crate features.

South Dakota

Casino Speedway
August 12, 2018

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Scott Ward
3. Chad Becker
4. Chad Olsen
5. Curt Gelling

Miller Central Speedway
August 11, 2018

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Brian Diede
3. Curt Gelling
4. Mike Jager
5. Blair Nothdurft

Brown County Speedway
August 10, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Kent Arment
2. David McDonald
3. Thomas Weisgram
4. Chad Becker
5. Curt Gelling

Arment wrapped up the division title with his fifth victory.

Wagner Speedway
August 10, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Havranek
2. Gale Vogt
3. Mike Babcock
4. Jared Jelsma
5. Terry McCarthy

Casino Speedway
August 5, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Trevor Walsh
3. Curt Gelling
4. Chad Williamson
5. Jordan Tollakson

Becker started seventh in the 18-car field.

Brown County Speedway
August 4, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Kent Arment
3. Thomas Weisgram
4. Josh Skorczewski
5. David McDonald

Brown County Speedway
August 3, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Josh Skorczewski
2. Chad Becker
3. Thomas Weisgram
4. Kent Arment
5. Curt Gelling

Skorczewski started ninth.

Tennessee

Wartburg Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Stacy Boles
2. Brandon Williams
3. Tim Damron
4. Ellery Leake
5. Chris Marcum

I-75 Raceway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Manley
2. Shannon Elrod
3. Jason Cardwell
4. Rick Standridge
5. Paul Tims

Clarksville Speedway
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Gavin Schmidt
2. Jeremy Anderson
3. Dustin Rollins
4. Larry Barber Jr.
5. Ricky Knight Jr.

Logan Brown won the Crate feature over Michael Zimmerman.

411 Motor Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Drew Kennedy
2. Josh Henry
3. Trevor Sise
4. Mack McCarter
5. Austin Neely

Kennedy scored his first 411 victory at 411. ... Bradley Lewelling won the 602 Crate feature.

Camden Speedway
August 11, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Adam Ray
2. Dennis Bush
3. Ronnie Cooper
4. Jimmy Halford
5. Ashley Newman

Duck River Raceway Park
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Josh Putnam
(No other results available)

Matt Odeneal won the Limited Late Model feature and Dustin Harris won the Crate feature.

Volunteer Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Tim Byrd
2. Jensen Ford
3. Rusty Ballenger
4. Trevor Sise
5. Gary Crittenden

Clarksville Speedway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Gavin Schmidt
2. Dustin Rollins
3. Don Young
4. Larry Barber Jr.
5. Steven Stehle

Michael Zimmerman won the five-car Crate feature.

I-75 Raceway
August 4, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Spencer Wells
2. Kyle Courtney
3. Matt Henderson
4. Cory Russell
5. Jesse Lowe

Camden Speedway
August 4, 2018

Durrence Layne Crates:
1. Jimmy Halford
2. Ashley Newman
3. Ronnie Cooper
4. Ben Garner
5. Joe Mike III

Tazewell Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Barrett Lowe
2. Michael Smith
3. Jordon Horton
4. Clyde Overholt
5. Jason Melton

Lowe scored his first division win at Tazewell.

Duck River Raceway Park
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Josh Putnam
(No other results available)

Matt Odeneal won the Limited Late Model feature and Dustin Harris took the Crates.

Crossville Speedway
August 3, 2018

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Deke Waters
3. Cameron Weaver
4. Trevor Sise
5. Michael Smith

Lowe's father Duke Low won the super stock feature.

Virginia

Wythe Raceway
August 11, 2018

Fastrak Crates:
1. Tyler Arrington
2. Trevor Cregger
4. Kenny Peeples Jr.
4. Terry Cregger
5. Randy Kinder

Virginia Motor Speedway
August 4, 2018

Fastrak Crates:
1. Matt Quade
2. Davis Lipscombe
3. Corey Almond
4. Dustin Ferguson
5. Matt Tarbox

Quade got his first career Crate Late Model victory.

Wythe Raceway
August 4, 2018

Fastrak Crates:
1. Kenny Peeples Jr.
2. Brent Hilton
3. Terry Cregger
4. Randy kinder
5. Tim Sant

Winchester Speedway
August 4, 2018

RUSH Crates:
1. Mike Franklin
2. Jon Painter
3. Jakob Piper
4. Steve Lowery
5. Chuck Bowie

Franklin won his first of the season. ... "I have to thank my car owner Larry Royston for the opportunity to drive his car." Franklin said. "He's taken a lot of pressure off of me this season and I can focus more on driving, and the results show." Franklin's victory was on the undercard of the Mason-Dixon victory for Justin Weaver.

Natural Bridge Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Taylor
2. Michael Alderman
3. Josh Lilly
4. Ricky Almond
5. Roger Robertson Jr.

The track suspended street stock driver Frankie Drewery for the rest of the season for purposely wrecking a driver that injured three drivers, including himself, and left Bryce Viar with three broken bones in his foot.

Wisconsin

Shawano Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Tom Naeyaert
2. Chris Engels
3. Ron Berna
4. Nick Anvelink
5. Brett Swedberg

Naeyaert fought off challenges from Engels. ... IMCA sport mod driver Kyle Raddant of Shawano subbed in Jared Siefert's car and finished eighth in his Late Model debut; Seifert was out of town.

Plymouth Dirt Track
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Justin Schmidt
2. Jim Schmidt
3. Brad Mueller
4. Tim Buhler
5. Turk Letezia

Justin Schmidt won his fourth Plymouth feature after inheriting the lead on lap 18 when race-long leader Tim Buhler tangled with Joe Bonginero's slower car. ... Buhler was sent to the rear and rebounded to finish fourth.

Gondik Law Speedway
August 10, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Travis Budisalovich
2. Jeff Massingill
3. Kevin Carlson
4. Terry Lillo
5. Aaron Lillo

Budisalovich got his track-leading third victory. ... Aaron Lillo took the early lead from Kevin Carlson. ... After Dave Esse's lap-10 spin, Budisalovich used the restart o go aroudn Carlson and Aaron Lillo and cruised the rest of the way.

Red Cedar Speedway
August 10, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Ben Hanke
2. Jake Redetzke
3. Mike Prochnow
4. Michael Keller
5. Jesse Glenz

Hanke scored his first career Late Model victory in six years in the division.

Lafayette County Speedway
August 10, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Robbins
2. Rich Picha
3. Travis Johnson
4. Jamie Pfieffer
5. Jeff Parks

Plymouth Dirt Track
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Jim Schmidt
2. Justin Schmidt
3. Brad Mueller
4. Eric Michaels
5. Tim Buhler

Jim Schmidt outran his son for his second 2018 victory at Plymouth.

Cedar Lake Speedway
August 4, 2018

NASCAR Late Models:
1. Lance Matthees
2. Darrell Nelson
3. A.J. Diemel
4. Pat Doar
5. Mike Nutzmann

Matthees earned $2,500 on the undercard of Brandon Sheppard's $50,000 USA Nationals victory for World of Outlaws Craftsman Late Model Series cars.

Cedar Lake Speedway
August 3, 2018

NASCAR Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Ricky Weiss
3. Darrell Nelson
4. Jake Redetzke
5. James Giossi

Glenz earned $2,500 on the second night of the USA Nationals.

Lafayette County Speedway
August 3, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Robbins
2. Jamie Pfieffer
3. Pat Quinn
4. Steve Schueller
5. Jeff Parks

West Virginia

Tyler County Speedway
August 11, 2018

AMRA Late Models:
1. Derek Doll
2. Robbie Scott
3. Kyle Thomas
4. Andy Bond
5. Travis Brown

Doll got his third victory of the season. ... Donnie Dotson won Fastrak crate feature over Kyle Lukon and Troy Frazier.

Ohio Valley Speedway
August 11, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Ronnie Mayle
2. Zach Hill
3. Tyler Carpenter
4. Jeff Burdette
5. Nick Corbitt

Elkins Raceway
August 10, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Cody Hardesty
2. Michael Lake
3. Billy Holbert
4. Shane Hitt
5. Travis Brown

Kyle Lukon won the Crate Late Model feature by a whopping eight seconds.

I-77 Speedway
August 10, 2018

AMRA Late Models:
1. Freddie Carpenter
2. Tyler Carpenter
3. Harold Redman Jr.
4. Chris Garnes
5. Travis Brookover

Freddie Carpenter earned $1,500. ... Corey Delancey won the Limited Late Model feature.

I-77 Speedway
August 5, 2018

AMRA Late Models:
1. Chris Carpenter
(No other results available)

With rain postponing Friday's action, the track quickly rescheduled for Sunday. ... Aug. 10's Late Model event pays $1,500-to-win.

Lizard Creek Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Limiteds:
1. T.J. Salango
2. William Rose
3. Joseph Zupanick
4. Eric Monk
5. Easton Fortner

Ohio Valley Speedway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Freddie Carpenter
2. Andy Bond
3. Ronnie Mayle
4. Chris Carpenter
5. Ryan Cline

Elkins Raceway
August 4, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Cody Hardesty
(No other results available)

Logan Roberson won the Crate feature

Beckley Motorsports Park
August 3, 2018

Fastrak Crates:
1. Henry Hornsby III
2. Logan Roberson
3. Billy Beachler

Beckley hosts Super Late Models on Aug. 10 paying $2,500-to-win.

Manitoba

Red River Co-op Speedway
August 10, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Strand
2. Mike Balcaen
3. Shane Edginton
4. Shane Holden
5. Rick Fawcett

Red River Co-op Speedway
August 2, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Kevin Sexton
2. Dustin Strand
3. Mike Balcaen
4. Shane Edginton
5. Rick Fawcett

Sexton won by seven-hundredths of a second for his first 2018 victory.

Ontario

Humberstone Speedway
August 12, 2018

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Adam Ferri
3. Colton Ledingham
4. Jeff Dayman
5. Rob Pietz

South Buxton Raceway
August 11, 2018

DIRTcar Supers:
1. Andrew Reaume
2. C.J. Field
3. Gregg Haskell
4. Brad Authier
5. Tyler Lozon

Brighton Speedway
August 11, 2018

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Adam Turner
3. Kyle Sopaz
4. Brandon Mowat
5. Steve Baldwin

The 35-lapper was Sandercock's fifth Brighton victory of the season. ... Sandercock pulled away from an early duel with Turner. ... A five-car pileup brought out a first-lap caution.

Humberstone Speedway
August 5, 2018

RUSH Crates:
1. David Pangrazio
2. Sam Pennacchio
3. Rob Pietz
4. Jeff Dayman
5. Tim Gillespie

Pangrazio scored his first Humberstone victory.

South Buxton Raceway
August 4, 2018

DIRTcar Supers:
1. Chris Ross
2. Mike Lewis
3. Dale Glassford
4. John Pinsonneault
5. Gregg Haskell

Lewis led most of the race before Ross outdueled him. ... “It came right down to the end. It was awesome” Ross said. “We come to race and put on a show for everyone, hopefully they all had fun”.

Brighton Speedway
August 4, 2018

RUSH Crates:
1. Steve Baldwin
2. Kyle Sopaz
3. Charlie Sandercock
4. Robbie Wilson
5. Austin King

Baldwin led all 30 laps.

Ohsweken Speedway
August 3, 2018

Unsanctioned Supers:
1. Rob Pietz
2. Gregg Haskell
3. Andrew Reaume
4. Chris Ross
5. Ken Winfield

Using a crate motor, Pietz won Ohsweken's Late Model Open on a last-lap pass after a late caution.

Saskatchewan

Estevan Motor Speedway
August 3, 2018

WISSOTA Late Models:
1. Aaron Turnbull
2. Tyson Turnbull
3. Steven Pfeifer
4. Jeff Hapala
5. Jim Harris

Aaron Turnbull won the first round of the Can-Am Western Late Model miniseries.

Search for results

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1533670284.jpg
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1528986642.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1522080546.png