Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_972.gif
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1510583252.gif

Weekly Late Model Results

Alaska

Twin City Raceway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Al Ulman
2. John Clemmons
3. Bill Magers
4. Jon Jenson
5. Sean Endsley

Alabama

North Alabama Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Seth McCormack
2. Cale Finley
3. David Brocato
4. Wayne Sutherland
5. Braden Mitchel

Talladega Short Track
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. T.J. Alford
2. Buddy George
3. Dallas Cooper
4. Tim Roszell
5. Terry Smith

Brad Berry won his third straight Crate Late Model feature. ... Dustin Stewart won Limiteds.

ECM Speedway
July 29, 2017

NeSmith Crates:
1. Hayden Franklin
2. Austin Franklin
3. Stacey Tyler

Franklin won after Trent Letson's disqualification.

Fort Payne Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kip Fossett
2. J.T. Seawright
3. Clay Joseph
4. Richard Smith
5. Brian Qualls

Fossett's victory came on the same card as Kasey Hall's UCRA triumph.

North Alabama Speedway
July 22, 2017

NeSmith Crates:
1. Jeremy Shaw
2. Steve Russell
3. Seth McCormack
4. Hunter Carroll
5. Rex Dunn

Talladega Short Track
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jason Hiett
2. Dallas Cooper
3. T.J. Alford
4. Austin Horton
5. Terry Smith

Hiett won the second half of the Alfred Gurley Memorial; Dallas Cooper won the first feature. ... Jonathan Chapman won the Limited Late Model feature. ... Brad Berry won his second straight Crate feature.

East Alabama Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Montana Dudley
2. Tyler Thomason
3. Patrick Wall
4. Thomas Mewborne
5. Dana Eiland

ECM Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Travis Kress
2. Lance Stewart
3. Jaylon Stewart
4. Dennis Reno
5. Joe Harper

Greg Wilhite won the Crate feature.

Moulton Raceway Park
July 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Cruz Skinner
2. Jay Scott
3. Luke Riddle
4. Mark Mears
5. Daniel Miller

Unsanctioned Limiteds:
1. Cruz Skinner
2. Henry Hanger
3. Shawn Mitchell
4. Stacey Tyler
5. Alex Cervantes

North Alabama Speedway
July 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Cale Finley
2. Ben Brocato
3. Braden Mitchell
4. Rex Dunn
5. David Brocato

Talladega Short Track
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Josh Adkins
2. Dallas Cooper
3. Jason Hiett
4. Dale Therman
5. Terry Smith

David Kay won the Limited Late Model feature and Brad Berry took the Crates.

ECM Speedway
July 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Greg Wilhite
2. Austin Franklin
3. Hayden Franklin
4. Paul Allred
5. David Culver

ECM Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Sam Norman
2. Luke Riddle
3. Brian McCluskey
4. Joe Harper
5. Logan Mize

Greg Wilhite won the Crate feature.

Moulton Raceway Park
July 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cruz Skinner
2. Henry Hanger
3. Jadon Frame
4. Billy Flannigan Jr.
5. Cale Finley

Super Late Models will be on the card July 21.

North Alabama Speedway
July 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Greg Wilhite
2. Seth McCormack
3. Steve Russell
4. Billy Flannagan
5. Bryant Marsh

East Alabama Motor Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Larry Harrod
2. Thomas Lewis
3. Rick Culpepper
4. Dalton Cook
5. Brand Lewis

Harrod ran unchallenged in ending Cook's four-race win streak.

Moulton Raceway Park
July 7, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jadon Frame
2. Josh Putnam
3. Luke Riddle
4. Daniel Miller
5. Sam Norman

Cruz Skinner won the Limited Late Model feature over Mike Henn.

Flomaton Speedway
July 4, 2017

NeSmith Panhandle Crates:
1. Shep Lucas
(No other results available)

Talladega Short Track
July 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Austin Horton
2. Dallas Cooper
3. Josh Adkins
4. J.T. Seawright
5. Tim Busha

Horton won on the same card as Cory Hedgecock's NeSmith touring victory for Crate Late Models.

North Alabama Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Brandon Shaw
2. Steve Russell
3. Seth McCormack
4. Greg Wilhite
5. Marcus Minga

Arkansas

Crowley's Ridge Raceway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jeff Moss
2. Justin Glover
3. Scott Tracer
4. Mark Nichols
5. Carl Thomas

Riverside Int'l Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Mike Carr
2. Josh Ray
3. Brent Dillon
4. Shane Stephens
5. Brandon Poppenheimer

Riverside Int'l Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Zach Jenkins
2. Shane Stephens
3. Nathan Brown
4. Howard Kimbrough
5. Bubba Wilburn

Crowley's Ridge Raceway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Carl Thomas
2. Justin Glover
3. Mike Carr
4. John Hill
5. Mark Nichols

Old No. 1 Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Crocker
2. Shane Stephens
3. Hentry Gustavas
4. Richard Greenway
5. Carey Conaway

Crowley's Ridge Raceway
July 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Carl Thomas
2. Jeff Moss
3. Scott Tracer
4. Mark Nichols
5. Henry Gustavas

Riverside Int'l Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Mike Carr
2. Brandon Poppenheimer
3. Josh Ray
4. J.C. Waller
5. Cody Gentry

Crowley's Ridge Raceway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Crocker
2. Jeff Moss
3. Carl Thomas
4. Jeff Jordan
5. Scott Tracer

Riverside Int'l Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Shane Stephens
2. Ricky Vandergriff
3. Mike Carr
4. Howard Kimbrough
5. Ronnie Brown

Old No. 1 Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Carey Conaway
2. Henry Gustavas
3. John Hill

Riverside Int'l Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Josh Ray
2. Brandon Poppenheimer
3. Mike Carr
4. Bubba Wilburn
5. Dillon Knight

Arizona

Thunder Raceway
July 2, 2017

SWDRA Late Models:
1. John Cornell
2. Brad Williams
3. Craig Parker
4. Dean Moore
5. John Brinkley

SWDRA's July 9 event at Arizona Motorplex was cancelled because the series said the purse wasn't paid in full for the May 28 event; the series is covering the drivers for the purse and hopes to work things out the track, officials said.

Thunder Raceway
July 1, 2017

SWDRA Late Models:
1. Craig Parker
2. John Cornell
3. Brad Williams
4. Dean Moore
5. James Laing

California

Bakersfield Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Nick Bartels
2. Cody Laney
3. Rob Sanders
4. Ricky Childress Jr.
5. Cory McDonald

Placerville Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Micheli
2. Ray Trimble
3. Mike Lightfoot
4. Scott Woessner
5. Ken Micheli

Antioch Speedway
July 22, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Jeff Decker
2. David Newquist
3. Paul Guglielmoni
4. Chester Kniss
5. Dennis Souza

Decker won his third in a row and leads the points while chasing his third track championship.

Placerville Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Micheli
2. Mike Lightfoot
3. Wayne Trimble
4. Matt Davis
5. Tyler Lightfoot

Antioch Speedway
July 15, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Jeff Decker
2. Jeff Olschowka
3. Shawn DeForest
4. Dennis Souza
5. Kimo Oreta

Decker increased his points lead with his third victory at Richard Papenhausen scratched with engine problems.

Santa Maria Raceway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tony Toste
2. Dylan Thornton
3. Chad Weber
4. Cory McDonald
5. Larry Wise

Placerville Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan McDaniel
2. Eddie Gardner
3. Ray Trimble
4. Matt Micheli
5. Ken Micheli

McDaniel and Matt Micheli tangled on the first lap, sending both to the tail. ... McDaniel took the lead on the 13th lap and raced to his fourth victory of the season.

Antioch Speedway
July 6, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Jeff Decker
2. Kimo Oreta
3. Richard Papenhausen
4. David Newquist
5. Chester Kniss

Division rookie Kimo Oreta posted his best finish.

Placerville Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Micheli
2. Wayne Trimble
3. Ken Micheli
4. Eddie Gardner
5. Tom Tilford

Colorado

I-76 Speedway
July 29, 2017

High Plains Limiteds:
1. Dan Henrikson
2. Justin Bussell
3. Jeep Berry
4. Craig Baukema
5. Mike Jensen

Henrikson completed a weekend sweep of High Plains action at Phillips County and I-76.

Phillips County Raceway
July 28, 2017

High Plains Limiteds:
1. Dan Henrikson
2. Dakota Berry
3. Lyndon Bolt
4. Justin Bussell
5. Craig Baukema

Henrikson, of Rapid City, S.D., won from the pole after capturing the Classic Heating & Air Dash. ... Henrikson, Berry and Bolt ran 1-2-3 all 22 laps.

Delaware

Delaware International Speedway
July 27, 2017

RUSH Crates:
1. Matt Glanden
2. Joe Warren
3. Allen Brannon
4. Sparky White
5. Chuck Bowie

Glanden won on the undercard of Austin Hubbard's Battle of the Bay victory in the Super Late Model division. ... On Aug. 1, Brannon was stripped of his third-place finish because of an infraction regarding his car's supension; he also refused to provide fuel or tire samples to RUSH officials and was suspended from RUSH competition for 60 days.

Delaware International Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ricky Elliott
2. Donald Lingo Jr.
3. Mark Pettyjohn
4. Amanda Whaley
5. Ross Robinson

“Jake Marine bought me this new car two weeks ago,” Elliott said. “He has been great to me and instrumental in furthering my career.” ... Sparky White won the Crate feature, overtaking Trevor Collins in the final laps.

Georgetown Speedway
July 2, 2017

RUSH Crates:
1. Sparky White
2. Joe Warren
3. Cory Lawler
4. Matt Glanden
5. Austin Hubbard

White earned $1,776 on the undercard of Austin Hubbard's Independence Day Summer Classic victory.

Florida

Southern Raceway
July 29, 2017

NeSmith Panhandle Crates:
1. Shep Lucas
2. Steven Jernigan
3. Ken Cartwright
4. Kenneth Montiel
5. Joe Richbourg

The polesitting Lucas topped a 15-car field. ... Jernigan started 11th.

North Florida Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Travis Carter
3. Ryan Halliday
4. Bo Allen
5. John Kellum

Donnie Chappell led 12 laps until mechanical woes forced him out. ... Ryan Van Sickle was leading on lap 17 when he tangled with a lapped card, handing the lead to Whitener. ... Halliday, an Australian, drove a Travis Carter backup car.

Volusia Speedway Park
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Keith Nosbisch
2. Joe Kump
3. Stanton Mills
4. Ryan Halliday
5. Richard Ferry

Nosbisch earned $2,000.

East Bay Raceway Park
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Phillip Cobb
2. Jimmy Waldrop
3. Josh Peacock
4. Shan Smith
5. John Norris

Second feature
1. Phillip Cobb
2. Josh Peacock
3. Jimmy Waldrop
4. Steven Brendle
5. Thomas Burnside

All-Tech Raceway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Richard Ferry
(No other results available)

The track reopened for the first time since closing late last summer.

Southern Raceway
July 8, 2017

NeSmith Panhandle Crates:
1. Jonathan Joiner
2. Kevin Maher
3. Joseph Joiner
4. James Ward
5. Kyle Bryant

East Bay Raceway Park
July 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Phillip Cobb
2. Jack Nosbisch Jr.
3. Shan Smith
4. Josh Peacock
5. Kenny Monahan

Cobb earned $2,000 in the Donnie Tanner Memorial miniseries event. | Slideshow

Georgia

Senoia Raceway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ricky Williams
2. Clint Smith
3. Dalton Cook
4. Glenn Morris
5. Shane Fulcher

Williams, a 41-year veteran, got his first victory since the track reopened three years ago. ... Thomas Lewis won the Limited Late Model featrue and Dylan Knowles took the Crates.

Toccoa Raceway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gus Simpson
2. David McCoy
3. Jimmy Johnson
4. Drew Collins
5. Kip Cochran

Frankie Beard won the Crate feature.

Hartwell Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Corey Roulette
2. Ashley Poole
3. Mason Tucker
4. Ronald Woods
5. Scotty Chatham

Danny Sanders won the Crate feature over Grant Jordan.

Winder-Barrow Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Woods
2. Tyler Canup
3. Ken Lampp
4. Jeff Lampp
5. Chad Puckett

Cochran Motor Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chase Edge
(No other results available)

Dixie Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Smith
2. Cass Fowler
3. Tate McCollum
4. Andy Morris
5. Donnie Thurman

Matt Black won the Crate feature. ... Smith and Black both won on the undercard of Michael Page's Ultimate Southeast Series victory.

Oglethorpe Speedway Park
July 28, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Shane Riner
2. Robert Diekemper
3. Jordan Feider
4. Robbie Cowart
5. Eddie Jo Morris

Riner notched his seventh victory of the season.

Lavonia Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Bubba Russell
2. Corey Roulette
3. Gus Simpson
4. Drew Collins
5. Ashley Poole

Parker Herring won the Crate feature ... Both victories were on the undercard of the Ultimate-Carolina Clash victory for Casey Roberts.

Boyd's Speedway
July 24, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Cory Hedgecock
2. John Ownbey
3. Chip Brindle

Hedgecock won his fourth race in seven nights on the undercard of Brandon Overton's Schaeffer Oil Southern Nationals victory.

Needmore Speedway
July 22, 2017

Southern Thunder Limiteds:
1. Kyle Chappell
2. Garrett Lloyd
3. Rhett Carter
4. John Kellum
5. Brandon Dewitt

Chappell won a back-and-forth battle with Dalton Cook early in the 35-lapper, taking the lead for good on lap 13. … He won the 19-car feature by 0.587 seconds.

Cochran Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Wil Herrington
2. J.R. Moseley
3. Phil Pittman
4. Dennis Lykins
5. Rye Faulk

Herrington won by 3.5 seconds.

Swainsboro Raceway
July 22, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jimmy Thomas
2. Blake Smith
3. Henry Carter
4. Elijha Gonzalez
5. Tommy Gandy

Toccoa Raceway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Drew Collins
3. Jimmy Johnson
4. Gus Simpson
5. David Conley

Ricky Smith won the Crate feature.

Dixie Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Michael Page
2. Jason Croft
3. Jake Knowles
4. Shawn Chastain
5. Will Roland

Cass Fowler won the Limited Late Model feature and Matt Black took the Crates.

Blue Ridge Motorsports Park
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Payne
2. George Mashburn
3. Levi Hicks
4. Randy Dillard
5. Jamie Oliver

Payne earned $1,500 in the Van Dilbeck Memorial. ... Devin Dilbeck won the Limited Late Model feature and Jason Deal captured the Crate main event.

Lavonia Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Bubba Russell
2. Russell Fleeman
3. Corey Roulette
4. Ashley Poole
5. Scotty Chatham

Adam Partain won the Crate feature.

North Georgia Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Colby Kilgore
2. Brian Burke
3. Rob Mayea
4. Johnny Cloer Jr.
5. Jacob Stewart

Heath Hindman crossed the finished line first, but was disqualified because his tires were declared illegal. ... Josh Walker won the Crate feature.

West Georgia Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Dooley
2. Marcus Cassel
3. Dakota Weeks

Screven Motor Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Travis Pennington
2. Ben Faircloth
3. Shane Riner
4. Cla Knight
5. Joshua Bishop

Senoia Raceway
July 20, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Clint Smith
2. Mason Massey
3. Dylan Knowles
4. Dow Kirkland
5. Jamie Maurice

Smith won on the undercard of Donald McIntosh's Schaeffer Oil Southern Nationals victory.

Toccoa Raceway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gus Simpson
2. David McCoy
3. Drew Collins
4. Wesley English
5. Dustin Mincey

Ricky Smith won the Crate feature over David McCoy.

Swainsboro Raceway
July 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Joshua Bishop
(No other results available)

Winder-Barrow Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Woods
2. John Anderson
3. Tyler Canup
4. Shawn Tullis
5. Shaun Thomas

Oglethorpe Speedway Park
July 14, 2017

NeSmith Crates:
First feature
1. Cole Godowns
2. Jordan Feider
3. Robert Diekemper
4. Eddie Morris
5. Shane Riner

Second feature
1. Robert Diekemper
2. Branden Yawn
3. A.J. Frank
4. Jordan Feider
5. Joey Woodward

Senoia Raceway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Clint Smith
2. T.J. Reaid
3. Ricky Williams
4. Ashton Winger
5. Craig Scott

Smith also won a makeup Limited Late Model feature. ... Cass Fowler won the regular Limited Late Model feature and Dennis Lykins Jr. took both Crate features.

Lavonia Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Haley
2. Bubba Russell
3. Ashley Poole
4. Bryan Mullis
5. Dustin Mincey

Parker Herring won the Crate feature by 2.9 seconds ahead of Taylor Puckett.

Toccoa Raceway
July 8, 2017

Fastrak Crates:
1. Frankie Beard
2. Drew Benfield
3. Ricky Smith
4. Derrick Harvey
5. Jody Farmer

Needmore Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nevin Gainey
2. Cole Summerlin
3. Chris Lovett
4. Zane Johnson
5. Dillon Turner

Lavonia Speedway
July 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
(No other results available)

McCoy won on the same card as Brent Dixon's Fastrak touring victory for Crate Late Models.

Toccoa Raceway
July 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gus Simpson
2. David McCoy
3. Wesley English
4. Josh Thurmond
5. Dustin Mincey

Frankie Beard won the Crate feature over Cla Knight and Sylvan Schuette.

Golden Isles Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Garrett Lloyd
2. Bo Allen
3. Cecil Eunice
4. Kyle Van Sickle
5. Ryan Van Sickle

Lloyd earned $2,000 in the Chuck Scott Tribute in finishing a half-second ahead of Allen. ... The track announced its closure five days after the event.

Senoia Raceway
July 1, 2017

1. Dunie Dillard
2. Jeff Stansbury
3. Derick Mathews
4. Joey Armistead
5. Dorough Bright

Dillard won on the undercard of Clint Smith's Southern All Star victory.

Iowa

Dubuque Speedway
July 30, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Luke Goedert
2. Justin Kay
3. Dan Shelliam
4. Lyle Klein
5. Chuck Hanna

Second feature
1. Justin Kay
2. Ray Guss Jr.
3. Luke Goedert
4. Joel Callahan
5. Darrel DeFrance

Benton County Speedway
July 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Ryan Dolan
2. Todd Cooney
3. Curtis Glover
4. Bobby Hansen
5. Curt Schroeder

West Liberty Raceway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Nick Marolf
2. Chad Holleday
3. Ron Boyse
4. Dave Wada
5. Jonathan Brauns

Marolf overtook early leader Dave Wada.

Shelby County Speedway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Allan Hopp
2. Barry Sorensen
3. Jake Neal
4. Travis Collins
5. Robbie Andersen

Hopp won the Performance Grading Don Hopp Memorial.

Hamilton County Speedway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Charlie McKenna
3. Craig Jacobs
4. Ryan Griffith
5. Paul Nagel

DeFrance overtook McKenna with two laps remaining in the Hamilton County Fair Race and wrapped up the track championship.

Independence Motor Speedway
July 29, 2017

IMCA Late Models:
1. Tyler Bruening
2. Jeff Aikey
3. Jon Passick
4. Brian Hunter
5. Ben Seemann

Bruening became the 20th driver with at least one victory in 10 different seasons in the same division, according to track historian Ryan Clark.

Marshalltown Speedway
July 28, 2017

IMCA Late Models:
1. Richie Gustin
2. Darrel DeFrance
3. Joe Zrostlik
4. Justin Mitchell
5. Paul Nagle

Gustin took the lead from Nagle in the early stages of the 20-lapper.

Lee County Speedway
July 28, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Todd Frank
4. Sam Halstead
5. Jeff Guengerich

Elston posted his fourth Lee County victory of the season.

Rapid Speedway
July 28, 2017

Midwest Limiteds:
1. Nick Beyenhof
2. Nate Beyenhof
3. Gary Brown Jr.
4. John Hoefert
5. Brad Vogt

Maquoketa Speedway
July 27, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Matt Ryan
3. Jon Poll
4. Joe Zrostlik
5. Doug Nigh

Kay won a thriller over Ryan in the Jackson County Fair Race.

Sports Park Raceway
July 23, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Ryan Griffith
3. Doug McCullough
4. Todd Johnson
5. Don Beckstrom

Hamilton County Speedway
July 22, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Mark Elliot
3. Kirby Schultz
4. Charlie McKenna
5. Craig Jacobs

DeFrance started 10th.

Independence Motor Speedway
July 22, 2017

IMCA Late Models:
1. Troy Hovey
2. Curt Martin
3. Tyler Bruening
4. Sean Johnson
5. Luke Pestka

Hovey won his first IMCA Late Model feature (he'd won a few unsanctioned Limited Late Model features previously).

Buena Vista Raceway
July 19, 2017

Midwest Limiteds:
1. Jordan Heiman
2. Gary Brown Jr.
3. Nick Beyenhof
4. Troy Nothdanft
5. Gale Vogt

Dubuque Speedway
July 16, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Justin Kay
2. Tyler Bruening
3. Scott Fitzpatrick
4. Nick Marolf
5. Dan Shelliam

Second feature
1. Dan Shelliam
2. Justin Kay
3. Tyler Bruening
4. Scott Fitzpatrick
5. Cayden Carter

Sports Park Raceway
July 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Hahne
2. Ryan Griffith
3. Todd Johnson
4. Doug McCollough
5. Don Beckstrom

Benton County Speedway
July 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Ryan Dolan
2. Todd Cooney
3. Dirk Hamilton
4. Ben Seamann
5. Greg Kastli

West Liberty Raceway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Tyler Bruening
2. Nick Marolf
3. Justin Kay
4. Scott Fitzpatrick
5. Jonathan Brauns

Second feature
1. Justin Kay
2. Denny Eckrich
3. Kyle Hinrichs
4. Scott Fitzpatrick
5. Chad Holladay

Adams County Speedway
July 15, 2017

NASCAR Late Models:
1. Bill Leighton Jr.
2. Tad Pospisil
3. Daulton Maassen
4. Jason O'Brien
5. Corey Zeitner

Leighton took the lead from Maasen amid traffic with 10 laps remaining.

Shelby County Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorensen
2. Justin Zeitner
3. Jake Neal
4. Zach Zeitner
5. Robbie Andersen

Maquoketa Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Joe Zrostlik
3. Jon Poll
4. Brian Meiners
5. B.J. Jackson

Hamilton County Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Craig Jacobs
2. Ryan Griffith
3. Darrel DeFrance
4. Curtis Glover
5. Todd Cooney

Independence Motor Speedway
July 15, 2017

IMCA Late Models:
1. Cory Metcalf
2. Curt Martin
3. Ryan Dolan
4. Brian Hunter
5. Ben Seemann

Metcalf won the Red Dralle Memorial. ... Seemann started 15th.

Davenport Speedway
July 14, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Matt Ryan
3. Chuck Hanna
4. Mike Cothron
5. Shawn Mulvany

Toland won the eight-car feature.

Farley Speedway
July 14, 2017

IMCA Late Models:
First feature
1. Tyler Bruening
2. Justin Kay
3. Nick Marolf
4. Scott Fitzpatrick
5. John Emerson

Second feature
1. Tyler Bruening
2. Justin Kay
3. Spencer Diercks
4. Jeff Aikey
5. Joel Callahan

Marshalltown Speedway
July 14, 2017

IMCA Late Models:
1. Richie Gustin
2. Todd Cooney
3. Darrel DeFrance
4. Paul Conrad
5. Paul Nagel

Despite starting seventh, Gustin led from the first lap.

Dubuque Speedway
July 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Joel Callahan
2. Luke Merfeld
3. Justin Kay
4. Jeremiah Hurst
5. Lyle Klein

Benton County Speedway
July 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Ryan Dolan
2. Jeff Aikey
3. John Emerson
4. Todd Cooney
5. Dirk Hamilton

West Liberty Raceway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
2. Jonathan Brauns
3. Denny Eckrich
4. Nick Marolf
5. Ron Boyse

Holladay overtook Brauns near halfway.

Adams County Speedway
July 8, 2017

NASCAR Late Models:
1. Corey Zeitner
2. Tad Pospisil
3. Bill Leighton Jr.
4. Jason O'Brien
5. Daulton Maassen

Shelby County Speedway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Zeitner
2. Barry Sorenson
3. Al Zeitner
4. Kyle Segebart
5. Zach Zentner

Hamilton County Speedway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Jason Hahne
2. Todd Cooney
3. Darrel DeFrance
4. Curt Schroeder
5. Curtis Glover

Hahne earned $1,100 with extra purse money up for grabs.

Maquoketa Speedway
July 8, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Joe Zrostlik
3. B.J. Jackson
4. Andy Nezworski
5. Matt Ryan

Hurst won on Donna Heister Memorial night.

Farley Speedway
July 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Tyler Bruening
3. Dan Shelliam
4. Jon Merfeld
5. Jeff Tharp

Kay outdueled Bruening in race red-flagged on the first lap for a pileup that eliminated the cars of Joel Callahan, Eric Pollard, Tom Schmitt, Steve Hunter and Marty Schekel. ... No one was injured.

Davenport Speedway
July 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Chad Holladay
3. Chuck Hanna
4. Rob Toland
5. Jeremiah Hurst

The eighth-starting Ryan overtook Joe Beal on the 16th lap.

Marshalltown Speedway
July 7, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Richie Gustin
3. John Emerson
4. Darrel DeFrance
5. Joe Zrostlik

Cooney took the lead from DeFrance on the 11th lap. ... Gustin started eighth. ... Cooney's son Shawn won the sportmod feature.

Lee County Speedway
July 7, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Sam Halstead
4. Jeff Guengerich
5. Derek Liles

Woodworth slipped by Elston to lead mid-race, but Elson fought back for his third victory of the season. ... The track is dark July 14.

Dubuque Speedway
July 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Justin Kay
3. Dan Shelliam
4. Joel Callahan
5. Luke Merfeld

Hurst started eighth in the 11-car field. ... Pat Quinn won the Limited Late Model feature.

Sports Park Raceway
July 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Doug McCollough
3. Ryan Griffith
4. Bill Hoover
5. Vic Lovejoy

Shelby County Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Zeitner
2. Barry Sorenson
3. Sterling Perkins
4. Kyle Segebart
5. Al Zeitner

Hamilton County Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Todd Cooney
3. Charlie McKenna
4. Craig Jacobs
5. Mark Elliot

DeFrance and Cooney started on the fifth row.

Maquoketa Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Jon Poll
2. Jeremiah Hurst
3. Matt Ryan
4. Joe Zrostlik
5. Doug Nigh

Independence Motor Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Ben Seemann
2. Sean Johnson
3. Ryan Dolan
4. Luke Pestka
5. Brian Hunter

Illinois

Quincy Raceway
July 30, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Brad Denney
3. Braden Johnson
4. Joey Gower
5. Clint Kirkham

Quad City Speedway
July 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Andy Nezworski
3. Shawn Mulvaney
4. Gary Webb
5. Chad Holladay

Macon Speedway
July 29, 2017

UMP Crates:
1. Ryan Little
2. Tommy Sheppard Jr.
3. Jake Little
4. Jeff Ray
5. Braden Johnson

Sycamore Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jay Brendle
2. Paul Parker
3. Toby Kuntzleman
4. Charlie Olson
5. John Provenzano

Reno Markham won the Limited Late Model feature.

Peoria Speedway
July 29, 2017

UMP Crates:
1. A.J. May
2. Tommy Elston
3. Sam Halstead
4. Myles Moos
5. Todd Frank

Jason Jaggers also won his ninth steel-block engine Late Model event.

Highland Speedway
July 29, 2017

UMP DIRTcar:
1. Chad Zobrist
2. Daryn Klein
3. Dan Jacober
4. Greg Kimmons
5. Mark Oller

Lincoln Speedway
July 28, 2017

UMP Crates:
1. Jake Little
2. A.J. May
3. Ryan Little
4. Allen Weisser
5. Roben Huffman

Belle-Clair Speedway
July 28, 2017

UMP DIRTcar:
1. Claude Walker Jr.
2. Mark Rose
3. Mark Voigt
4. Rick Salter
5. Blaze Burwell

Jacksonville Speedway
July 23, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Michael Kloos
3. Ryan Unzicker
4. Jose Parga
5. Rickey Frankel

Schlenk won the Sunday special, leading all 25 laps. ... McKay Wenger set fast time.

Quad City Speedway
July 23, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Matt Ryan
3. Joe Beal
4. B.J. Jackson
5. Gary Webb

Spoon River Speedway
July 22, 2017

UMP Crates:
1. A.J. May
2. Myles Moos
3. Tommy Elston
4. Allen Weisser
5. Evan Fink

Sycamore Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jay Brendle
2. Jeff Kerley
3. Reno Markham
4. Jeremy Spoonmore
5. Rowdy Burns

Peoria Speedway
July 22, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rich Bell
(No other results available)

Jason Jaggers won the Limited Late Model feature.

Fayette County Speedway
July 20, 2017

UMP DIRTcar:
1. Tanner English
(No other results available)

English drove the Steve Lampley-owned No. 33 to victory in a Thursday special.

Quad City Speedway
July 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
2. Matt Ryan
3. Rob Toland
4. Shawn Mulvaney
5. Chuck Hanna

Macon Speedway
July 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jake Little
2. Tommy Sheppard Jr.
3. Chris Osborne
4. Roben Huffman
5. Cody Maguire

Sycamore Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Charlie Olson
2. Paul Parker
3. Jay Brendle
4. Brad Stewart
5. John Provenzano

Jay Brendle won the Limited Late Model feature.

Fairbury American Legion Speedway
July 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Frank Heckenast Jr.
2. Mike Spatola
3. Daniel Flessner
4. McKay Wenger
5. Mike Mataragas

Heckenast took the lead when his cousin Mike Spatola cut down a tire on the final lap. ... Heckenast got his first career FALS victory.

Spoon River Speedway
July 15, 2017

UMP Crates:
1. Allen Weisser
2. Evan Fink
3. A.J. May
4. Myles Moos
5. Jeff Ray

Highland Speedway
July 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Chad Zobrist           
2. Matt Bailey           
3. Greg Kimmons           
4. Mark Oller           
5. Shannon Kuhn

Farmer City Raceway
July 14, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rickey Frankel
2. Kevin Weaver
3. Mike Spatola
4. Daniel Flessner
5. Donny Walden

Frankel started fifth. ... Allen Weisser won the Crate feature over Randy Shuman.

Lincoln Speedway
July 14, 2017

UMP Crates:
1. Jake Little
2. Myles Moos
3. Denny Woodworth
4. Ryan Little
5. Roben Huffman

Kankakee County Speedway
July 14, 2017

UMP Crates:
1. Jay Morris
2. Chad Osterhoff
3. Phil Line
4. Derrick Hufford
5. Torin Mettile

Quincy Raceway
July 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rickey Frankel
2. Jason Perry
3. Denny Woodworth
4. Jamie Wilson
5. Mark Rose

Quad City Speedway
July 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
2. Andy Nezworski
3. Rob Toland
4. Matt Ryan
5. Gary Webb

Macon Speedway
July 8, 2017

UMP Crates:
1. Jake Little
2. Myles Moos
3. Tommy Sheppard Jr.
4. Roben Huffman
5. Chris Osborne Jr.

Little won from the front row.

Fairbury American Legion Speedway
July 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Mike Spatola
2. Ryan Unzicker
3. Kevin Weaver
4. Scott Bull
5. Daniel Flessner

Spoon River Speedway
July 8, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Allen Weisser
3. Evan Fink
4. A.J. May
5. Jeff Ray

Sycamore Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Reno Markham
2. Jay Brendle
3. Rowdy Burns
4. Jeff Kerley
5. Dale Markham

Peoria Speedway
July 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Charley Hess
2. Jason Wagner
3. Roger Rebholz
4. Matt Shannon
5. Rick Standridge

Jason Jaggers won the Limited Late Model feature.

Tri-City Speedway
July 7, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Rick Salter
3. Billy Laycock
4. Rusty Griffaw
5. Andrew Johns

In victory lane, Schlenk celebrated with Dash, a pet pit that former driver Ron McQuerry saved earlier today as it was running loose on I-44 in Missouri.

Farmer City Raceway
July 7, 2017

UMP Crates:
1. Chris Osborne Jr.
2. Phil Line
3. Jake Little
4. Myles Moos
5. A.J. May

Osborne won on the undercard of Mike Marlar's Summernationals victory.

Quad City Speedway
July 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Chad Holladay
2. Rob Toland
3. Matt Ryan
4. Gary Webb
5. Bobby Toland

Fairbury American Legion Speedway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Kevin Weaver
2. Ryan Unzicker
3. Mike Spatola
4. Steve Thorsten
5. Donny Walden

Weaver drove the Jay Morris No. 77m.

Macon Speedway
July 1, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Sheppard Jr.
2. Myles Moos
3. Kyle Logue
4. Matt Taylor
5. Roben Huffman

Spoon River Speedway
July 1, 2017

UMP Crates:
1. Allen Weisser
(No other results available)

Sycamore Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jay Brendle
2. T.J. Markham
3. Charlie Olson
4. Paul Parker
5. Brad Stewart

Mike Mataragas set fast time and won a heat race but apparently scratched from the feature. ... Brendle also won the Limited Late Model feature over Jim Klingel.

Peoria Speedway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Todd Bennett
2. Roger Rebholz
3. Matt Shannon
4. Jason Wagner
5. Rick Standridge

Jason Jaggers won the Limited Late Model feature over James Carmody.

Indiana

Brownstown Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Hudson O'Neal
2. Devin Gilpin
3. Marty O'Neal
4. Chad Stapleton
5. Adam Bowman

O'Neal won the fifth annual Paul Crockett Memorial during Jackson County Fair week.

Brownstown Speedway
July 27, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
2. Skyller Lewis
3. Justin Shaw
4. Tyler Cain
5. Issac Rainey

O'Neal won the Jackson County Fair Week opener.

Twin Cities Raceway Park
July 22, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
(No other results available)

Twin Cities Raceway Park
July 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Mark Barber
(No other results available)

Brownstown Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Steven Godsey
2. Shelby Miles
3. Marty O'Neal
4. Chad Stapleton
5. Tyler Cain

Godsey won on the undercard of Michael Chilton's Ultimate Battle of the Bluegrass victory.

Brownstown Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chad Stapleton
2. Steven Godsey
3. Jeremy Hines
4. Shelby Miles
5. Marty O'Neal

Twin Cities Raceway Park
July 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tanner English
(No other results available)

English won the Bobby Wilson Memorial and a $1,500 payday.

Lawrenceburg Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Nick Latham
2. Robby Hensley
3. Kody Evans
4. James Rice
5. Tom Sheets

Brownstown Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chad Stapleton
2. Tyler Cain
3. Jeremy Hines
4. Steven Godsey
5. John Gill

Stapleton's victory came on the undercard of Devin Gilpin's MARS East triumph.

Kansas

Lakeside Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kacey Shields
2. Don Marrs
3. Terry Bivins
4. Nick Newton
5. Dave Powell

Salina Speedway
July 21, 2017

NeSmith Crates:
1. Chris Kratzer
2. Tyler Davis
3. Delbert Smith
4. Daniel Smith
5. Adam Popp

Lakeside Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Newton
2. Kacey Shields
3. Don Marrs
4. Terry Bivins
5. Stephen Blake Sr.

Salina Speedway
July 7, 2017

NeSmith Crates:
1. Dusty Leonard
2. Delbert Smith
3. Chris Kratzer
4. Adam Popp
5. Dan Smith

Lakeside Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Newton
2. Don Marrs
3. Nick Drew
4. Terry Bivins
5. Kacey Shields

Kentucky

Richmond Raceway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tripp Gerrald
(No other results available)

Todd Coffman won the Crate feature.

Florence Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Robby Hensley
2. Steve Landrum
3. James Rice
4. Zak Blackwood
5. Trevor Landrum

Jeff Alsip won the Crate feature.

Mountain Motor Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin King
2. Nicky Pennington
3. Oscar McCown
4. Stephen Martin
5. Terry Stone

Mountain Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nicky Pennington
2. Stephen Martin
3. Jesse Lyons
4. Rick Phillips
5. Oscar McCown

Lake Cumberland Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Michael Chilton
2. Tommy Bailey
3. Stephen Breeding
4. Skylar Marlar
5. Steve Stollings

Richmond Raceway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Derek Fisher
2. Greg Johnson
3. John Whitney
4. Jeff Watson
5. Donnie Everman

Fisher earned $1,500.

Florence Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kody Evans
2. Robby Hensley
3. Connor Meade
4. Jesse Lay
5. Trevor Landrum

Jordan Hedger won the Crate feature over Billy Green.

Mountain Motor Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nicky Pennington
2. Vance Sherad
3. Stephen Martin
4. Terry Stone
5. B.J. Morris

Ponderosa Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Michael Chilton
2. Tripp Gerrald
3. Greg Johnson
4. Tommy Bailey
5. Connor Meade

Todd Coffman won the Crate feature over Gary Yeager.

Lake Cumberland Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Skylar Marlar
(No other results available)

Richmond Raceway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. John Whitney
2. James Rice
3. Jason Barrett
4. Derek Fisher
5. Connor Meade

Tripp Gerrald led the first seven laps before tangling with a lapped car, handing the lead to Whitney in the 22-car field.

Mountain Motor Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Justin King
(No other results available)

Lake Cumberland Speedway
July 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tommy Bailey
(No other results available)

Mountain Motor Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Stephen Martin
2. Jimmy Johnson
3. Bartley Grant
4. Anthony Adams
5. Terry Stone

Louisiana

LA 36 Speedway
July 29, 2017

NeSmith Crates:
1. Scott Ladner
2. Noah Daspit
3. Calvin Martin
4. Kevin Martin
5. Jeremy Eaton

Sabine Motor Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Rick Duke
2. Rob Litton
3. Lee Davis
4. Robbie Stuart
5. Nicholas Brown

The $1,200-to-win event drew 15 entries.

LA 36 Speedway
July 22, 2017

NeSmith Crates:
1. Noah Daspit
2. Scott Ladner
3. Calvin Martin
4. Kody Barber
5. Josh Huss

Daspit beat everyone but Ladner by more than a half-track margin.

Chatham Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Pleasant
2. Ronny Adams
3. Trey Beene
4. Rob Litton
5. Chad Dupont

Pleasant earned $2,000 for his first career Late Model victory. ... Seven of 17 starters finished on the lead lap.

LA 36 Speedway
July 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Noah Daspit
2. Hunter Lewis
3. Kody Barber
4. Scott Ladner
5. Calvin Martin

Baton Rouge Raceway
July 8, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Brady Walton
2. John Taylor
3. Donald Watson
4. Rick Duke
5. Trey Bezet

Chatham Speedway
July 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Christopher Reid
2. Lance Carroll
3. Mike Myers

The track has added NeSmith sanctioning to its Crate division.

LA 36 Speedway
July 1, 2017

NeSmith Crates:
1. Scott Ladner
2. Jeremy Eaton
3. Jason Jarrell
4. Cody Joiner
5. Justin Lott

Ladner won by 2.4 seconds.

Chatham Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Peter Hazzard
2. Casey Hobson
3. Lance Carroll

Maryland

Greater Cumberland Raceway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Gary Stuhler
(No other results available)

Potomac Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Hardy
2. Dale Hollidge
3. Jason Covert
4. Daryl Hills
5. Jamie Lathroum

Hardy earned $2,000 in leading all 30 laps. ... Logan Roberson won his third Crate feature of the season.

Hagerstown Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Lear
2. Justin Weaver
3. James Lichliter
4. Michael Walls
5. Frankie Gordon

Lear won the Small Car Nationals qualifier.

Hagerstown Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Lee
2. Bryan Bernheisel
3. Roy Deese Jr.
4. Trever Feathers
5, Andy Anderson

"This is what makes it worth (long nights in the race shop) ...  all the countless hours," said Lee, who won his first Super Late Model feature. ... Kyle Lear won the Limited Late Model feature.

Greater Cumberland Raceway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Matt Sponaugle
2. D.J. Troutman
3. Bob Gordon
4. Wayne Johnson
5. Chuck Harper

Mooch Cornell won the Limited Late Model feature.

Potomac Speedway
July 3, 2017

RUSH Crates:
1. Jamie Sutphin
2. Ben Bowie
3. Chuck Bowie
4. Timmy Booth
5. Mike Franklin

Darren Alvey won a makeup Crate feature. ... The victories came on the undercard of Kyle Hardy's $3,500 special for Super Late Models.

Michigan

Merritt Speedway
July 29, 2017

UMP DIRTcar:
1. Brandon Thirlby
2. Eric Spangler
3. Chad Finley
4. Alex Hupert
5. Andrew Terrill

Crystal Motor Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Travis Stemler
2. Ryan Lanphierd
3. Scott Baker
4. Ryan VanderVeen
5. Zack Olger

Baker advanced nine positions.

Winston Speedway
July 28, 2017

UMP DIRTcar:
1. Drew Wilkerson
2. Steve Fairbanks
3. Steve Mcclees
4. Tom Sprague Jr.
5. Kyle Borgman

Wilkerson, of Muskegon, Mich., notched his first career Late Model victory. ... He led every lap in his heat and feature races. ... He also posted the season's fastest lap in the Late Model division.

Tri-City Motor Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Andrew Terrill
2. Steven Hilliker
3. Ryan Lanphierd
4. Isaac Wolfgang
5. Ken O'Connor

Terrill took the points lead from Alex Hupert in aiming for a second straight title. ... Hupert was forced out with electrical issues with 10 laps remaining.

Mid-Michigan Raceway Park
July 28, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Kent
(No other results available)

Tri-City Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Travis Stemler
2. Steven Hilliker
3. Carl Ries
4. Ryan Lanphierd
5. Andrew Terrill

Stemler rallied from his 10th starting spot.

Thunderbird Raceway
July 22, 2017

UMP DIRTcar:
1. Kyle Borgman
(No other results available)

Merritt Speedway
July 22, 2017

UMP DIRTcar:
1. Brandon Thirlby
(No other results available)

Thirlby started seventh.

Crystal Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Scott Baker
2. Travis Stemler
3. Michael Archer
4. Ryan Lanphierd
5. Josh Borton

Baker started ninth and topped Stemler, who started 11th.

Mid-Michigan Raceway Park
July 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kenny Playter
(No other results available)

Thunderbird Raceway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kyle Borgman
2. Rich Neiser
3. Kevin Nelson Jr.
4. Zack Olger
5. Shawn Reed

Merritt Speedway
July 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Dona Marcoullier
(No other results available)

Crystal Motor Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kenny Playter
2. Derrick Hilliker
3. Scott Baker
4. David Hilliker
5. Rachel Carpenter]

David Hilliker advanced 10 positions.

Tri-City Motor Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Alex Hupert
2. Carl Ries
3. Derrick Hilliker
4. David Hilliker
5. Andrew Terrill

Hupert rallied from his ninth starting spot.

I-96 Speedway
July 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Brandon Thirlby
2. Travis Stemler
3. Jesse Playter
4. Zack Olger
5. Scott Fisk

Merritt Speedway
July 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Chad Finley
2. Eric Spangler
3. Chad Foster Sr.
4. Nick Kurtz
5. Andrew Terrill

Finley and Spangler started on the third row.

Thunderbird Raceway
July 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rich Neiser
(No other results available)

Crystal Motor Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Lanphierd
2. Derrick Hilliker
3. David Hilliker
4. Michael Archer
5. Logan Love

Mount Pleasant Speedway
July 7, 2017

UMP DIRTcar:
1. Nick Kurtz
(No other results available)

Winston Speedway
July 7, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rich Neiser
2. Steve Mcclees
3. Tom Dusen
4. Steve Fairbanks
5. Tom Wilson Jr.

Tri-City Motor Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Travis Stemler
2. Dona Marcoullier
3. Curtis Roberts
4. Andrew Terrill
5. Steven Hilliker

Stemler earned $3,077 in the 51-lapper. ... Stemler also won the makeup of the June 30 rainout.

Merritt Speedway
July 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
2. Greg Gokey
3. Andrew Terrill
4. Dave Hartman
5. Devin Shiels

Spangler started eighth.

Crystal Motor Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tom Dusen
2. Rachel Carpenter
3. Scott Baker
4. Taylor Wiles
5. Scot Church

Baker rallied from 13th to third.

Minnesota

Hibbing Raceway
July 29, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Harry Hanson
2. Tom Waseleski
3. Zach Wohlers
4. Terry Lillo
5. Jay Kintner

Viking Speedway
July 29, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Greg Meyer
2. Shawn Meyer
3. Don Shaw
4. Zach Johnson
5. Rick Nelson

Proctor Speedway
July 29, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Darrell Nelson
2. Harry Hanson
3. Terry Lillo
4. Aaron Lillo
5. Tim McMann

Fiesta City Speedway
July 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Casey Meyer
2. Ryan Mikkelson
3. Greg Meyer
4. Brian Schultz
5. Rick Schroeder

Casey Meyer notched his first Fiesta City victory.

Hibbing Raceway
July 22, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Zach Wohlers
2. Jay Kintner
3. Terry Lillo
4. Harry Hanson
5. Kyle Peterlin

Wohlers won from the pole.

Viking Speedway
July 22, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Zach Johnson
3. Dan Ebert
4. Rick Nelson
5. Ryan Mikkelson

Ben Wolden won the Limited Late Model feature over Dave Zimmerman.

Madison Speedway
July 22, 2017

WISSOTA Late Models:
1. D.J. Tesch
2. Blake Swenson
3. Chad Olsen
4. Chad Wilmott
5. Christian Vizecky

Tesch won his first Madison Late Model feature. ... He was sent into a tire barrier while battling with Scott Ward for the lead, but officials tagged Ward for the caution and reinstated Tesch as the leader.

Fiesta City Speedway
July 21, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Bluhm
2. Brian Schultz
3. Blake Swenson
4. Doug Walsh
5. Clarence Washburn

Bluhm scored his first Late Model victory.

Grand Rapids Speedway
July 20, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Jeff Provinzino
3. Harry Hanson
4. Zach Wohlers
5. Tim Carlson

Proctor Speedway
July 16, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kyle Peterlin
2. Tim McMann
3. Darrell Nelson
4. Harry Hanson
5. Terry Lillo

Viking Speedway
July 15, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Shawn Meyer
2. Greg Meyer
3. Zach Johnson
4. Casey Meyer
5. Ryan Mikkelson

Travis Saurer won the Limited Late Model feature over Jeff Flaten.

Madison Speedway
July 15, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Scott Ward
2. Corey Nelson
3. D.J. Tesch
4. Curt Kranz
5. Michael Winter

I-94 Speedway
July 14, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Cole Schill
3. Ryan Mikkelson
4. Greg Meyer
5. Casey Meyer

Shaw started seventh.

Fiesta City Speedway
July 14, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Marshall Fegers
2. Nick Beyenhof
3. Scott Ward
4. Chad Olsen
5. Dustin Bluhm

Viking Speedway
July 8, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Zach Johnson
3. Dustin Bluhm
4. Casey Meyer
5. Rick Nelson

I-94 Speedway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Dan Ebert
3. Shawn Meyer
4. Greg Meyer
5. Cole Schill

Shaw started sixth.

Fiesta City Speedway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Brian Schultz
2. Corey Nelson
3. Damon Eilers
4. Christian Vizecky

Hibbing Raceway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Harry Hanson
2. Jay Kintner
3. Travis Budisalovich
4. Terry Lillo
5. Jeff Provinzino

Hanson won from the pole position.

Grand Rapids Speedway
July 6, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jay Kintner
2. Zach Wohler
3. Chris Olson
4. Jeff Massingill
5. Jeff Provinzino

Viking Speedway
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. John Kaanta
2. Zach Johnson
3. Shane Edginton
4. Don Shaw
5. Daniel Ebert

Kaanta earned $2,000 in rallying from his 11th starting spot. ... The event drew 20 Late Models.

Missouri

Lucas Oil Speedway
July 29, 2017

ULMA Late Models:
1. Todd Shute
2. Johnny Fennewald
3. Jon Binning
4. Aaron Marrant
5. Daniel Jessen

Shute lapped all but six cars in winning his third straight at the Wheatland, Mo., oval. ... Runner-up Johnny Fennewald was more than a straightaway behind at th echeckers.

Federated Raceway at I-55
July 29, 2017

UMP DIRTcar:
1. Ken Rumble
2. Rickey Frankel
3. Jeff Herzog
4. Rusty Griffaw
5. Dave Jumper

Lake Ozark Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Russell
2. Chris Smyser
3. David Melloway
4. Todd McCoin
5. Justin Russell

Jason Russell led all but the first lap.

Nevada Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Darrell Mooneyham
2. Nathan Mayes
3. Mark Daye
4. Steve Johnson
5. Dylan Timmerman

Lucas Oil Speedway
July 22, 2017

ULMA Late Models:
1. Todd Shute
2. Johnny Fennewald
3. Chris Cox
4. Aaron Poe
5. Daniel Jessen

Shute regained the lead from Fennewald, wh oled two laps mid-race after a Shute bobble.

Lake Ozark Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Snyder
2. Danny Crane
3. Todd McCoin

I-35 Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chad Fuller
2. John Brown
3. Billie Hoover
4. Donnie Brown
5. Ronnie Miller

Nevada Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jon Sheets
2. Payton Looney
3. Steve Johnson
4. Mark Daye
5. Dylan Timmerman

Sheets also won the $3,000 Monty Grice Memorial for modifieds.

Legit Speedway Park
July 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Robby Moore
2. Kaleb Stolba
3. Tim Mevert
4. Greg Strong

Federated Raceway at I-55
July 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jeff Herzog
2. Ken Rumble
3. Jordan Bauer
4. Allen Murray
5. Bryan Collins

Lake Ozark Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Smyser
2. Justin Russell
3. David Melloway
4. Tommy Cordray
5. Michael Maggard

The track has announced plans for five ULMA points races in the second half of the season.

Callaway Raceway
July 14, 2017

ULMA Late Models:
1. Dustin Hodges
2. Todd McCoin
3. Chris Cox
4. Cody Holtkamp
5. Jared Riddle

Lake Ozark Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Russell
2. Chris Smyser
3. Jon Melloway
4. Justin Russell
5. Richard Kimberling

Lucas Oil Speedway
July 8, 2017

ULMA Late Models:
1. Todd Shute
2. Aaron Marrant
3. Johnny Fennewald
4. Jon Sheets
5. Dylan Hoover

Shute took the lead from Marrant on the 16th lap with a slide job. "That's not how I like to pass people, but sometimes that's how it goes,” he said. ... Larry Ferris was disqualified.

Legit Speedway Park
July 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Logan Martin
2. Scott Crigler
3. Payton Looney
4. Robby Moore
5. Tim Mevert

Nevada Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Darrell Mooneyham
2. Mark Daye
3. Steve Johnson
4. Dylan Timmerman
5. Jerry Brown

Mooneyham won his fourth feature in five 2017 starts at Nevada.

Callaway Raceway
July 7, 2017

ULMA Late Models:
1. Dustin Hodges
(No other results available)

Lake Ozark Speedway
July 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Fennewald
2. Jason Russell
3. Chris Smyser
4. David Melloway
5. Justin Russell

Legit Speedway Park
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Cole Wells
2. Robby Moore
3. Bobby Skinner
4. Michael Maggard
5. Tim Mevert

Lake Ozark Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Smyser
2. Tommy Cordray
3. David Melloway
4. Jon Melloway
5. Justin Russell

Nevada Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jon Sheets
2. Darrell Mooneyham
3. Dylan Timmerman
4. Steve Johnson
5. Jerry Brown

Mississippi

Magnolia Motor Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jamey Boland
2. Howard Means
3. Shay Knight
4. Brett White
5. Jamie Tollison

Spencer Hughes won the Crate feature over Scott Dedwylder.

Jackson Motor Speedway
July 29, 2017

NeSmith Crates:
1. Cliff Ross
2. Jason Henry
3. David Williamson
4. Tony Barnett
5. Austen Dempsey

Ross won on the undercard of Garrett Alberson's MSCCS victory for Super Late Models.

Greenville Speedway
July 29, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Banes
2. Duke Palasini
3. Justin Paxton
4. Billy Pate
5. Cole Burns

Whynot Motorsports Park
July 22, 2017

NeSmith Crates:
1. Spencer Hughes
2. Casey Haney
3. Jim McDuffie
4. Jamey Boland
5. Tim Dees

Columbus Speedway
July 21, 2017

NeSmith Crates:
1. Hunter Carroll
2. Steve Russell
3. Jeremy Shaw
4. Steven Jones
5. Scott Davis

Carroll won by 4.6 seconds.

Greenville Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike Palasini Jr.
2. Bubba Harrison
3. Jamie Rochelle
4. Trevor Runnels
5. Pete Roncoli

Peter Hazzard won the Crate feature.

Whynot Motorsports Park
July 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Spencer Hughes
2. Randy Boyd
3. Jamey Boland
4. Jim McDuffie
5. Casey Haney

Columbus Speedway
July 7, 2017

NeSmith Crates:
1. Jeremy Shaw
2. Steven Jones
3. Jeff Wells
4. Steve Russell
5. Joey Mullinex

Columbus Speedway
July 3, 2017

NeSmith Crates:
1. Jeremy Shaw
2. Steve Russell
3. Brian Rickman
4. Mike Henn
5. Garrett Taylor

Montana

Gallatin Speedway
July 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kinzer McCord
2. Kelly Hample
3. Rayce McCord
4. Jeremy Meirhofer
5. Chris Dunn

Billings Motorsports Park
July 22, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chris Dunn
2. Rayce McCord
3. Kelly Hample
4. Mike McCord
5. Jim Harris

Dunn won his first of the season in Billings.

Electric City Speedway
July 21, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kelly Hample
2. Chris Dunn
3. Rayce McCord
4. Kinzer McCord
5. Stewart Heyward

Billings Motorsports Park
July 15, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Mike McCord
2. Beau Nave
3. Rayce McCord
4. Ted Hample
5. Chris Dunn

Billings Motorsports Park
July 8, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dave Smith
2. Chris Dunn
3. Matthew Smith
4. Mike Tom
5. Brad Kerrison

Smith won the finale of the Wild West Tour.

Billings Motorsports Park
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dave Smith
2. Rayce McCord
3. Chris Dunn
4. Kelly Hample
5. Eric Mass

Smith, who started outside the front row, edged McCord on the WISSOTA's Wild West Tour.

North Carolina

Dublin Motor Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Russell Erwin
2. Mike Parker

Erwin earned $3,000. ... Johnny Pridgen crossed the line second in the three-car race but was disqualified ... Roger Lucas and Michael Rouse scratched from the main event. ... Brian Strickland won the Limited Late Model feature.

Carolina Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jonathan Edwards
2. Bryan Mullis
3. Gary Puckett
4. Tim Allen
5. Brian Ledbetter

Edwards led every lap and finished 1.2 seconds ahead of Mullis.

East Lincoln Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jon Thornburg
2. Jonathan Petrea
3. Jason Womack
4. Chris Smith
5. Travis Caviness

Friendship Motor Speedway
July 22, 2017

SECA Crates:
1. Steve Blackburn
2. Justin Hudspeth
3. Cole Apple
4. Dustin Brim
5. Tristan Clawson

Dublin Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Willie Milliken
2. Brian Strickland
3. Colby Jennerette
4. Zack Cox
5. Randy Guyton

Milliken won by nearly six seconds. ... The previous night, Milliken scoring a FUEL touring victory in Fayetteville, N.C.

Dixieland Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. John Staton
2. Billy Hubbard
3. Larry Jackson
4. Sherman Underwood
5. Jay Perry

Friendship Motor Speedway
July 15, 2017

SECA Crates:
1. Benji Hicks
2. Steve Blackburn
3. Cole Apple
4. Gary Mabe
5. Brian Moody

Antioch Speedway
July 15, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Brian Carswell
2. Anthony Sanders
3. Ricky Weeks
4. Travis Steele
5. Justin Norman

County Line Raceway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Matthew Bissette
3. Cy Nelms Sr.
4. Joey Cascell
5. Roger Lucas

Clary's Motor Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Hunter Bailey
2. Willie Milliken
3. Daniel Baggerly
4. Brandon Hux
5. Daulton Wilson

Carolina Speedway
July 14, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Thomas Robinson
3. Dillon Brown
4. Gary Puckett
5. Matt Long

Dixieland Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Hubbard
2. Larry Jackson
3. Tom Wilson
4. Jay Perry
5. Ryan Steeley

Dublin Motor Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Hunter Bailey
2. Travis Hair
3. Daulton Wilson
4. Ethan Wilson
5. Mark Dysart

Bailey started deep in the field and overtook Hair on the final lap.

Friendship Motor Speedway
July 8, 2017

SECA Crates:
1. Gary Mabe
2. Matt Long
3. Wayne Quesinberry
4. Raymond Brown
5. Cole Apple

311 Motor Speedway
July 7, 2017

Fastrak Crates:
1. Benji Hicks
2. Gary Mabe
3. Tyler Bar3
4. Corey Almond
5. Justin Hudspeth

Hicks led all 40 laps.

Fayetteville Motor Speedway
July 6, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Daulton Wilson
2. Zach Cox
3. Tim Neighbors
4. Dale Arnold
5. Kyle Freeman

Wilson won on the undercard of Chris Ferguson's Lucas Oil Series victory.

Tri-County Racetrack
July 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ivedent Lloyd Jr.
2. David Payne
3. Jamie Oliver
4. George Mashburn
5. Preston Crisp

Drew Collins won the Southeastern Sportsman Late Model Series feature and Jason Deal won the Crate feature.

North Dakota

River Cities Speedway
July 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Strand
2. Brandon Fuller
3. Joey Pederson
4. Bill Mooney
5. Brad Seng

Strand won the 15-car feature by leading the last half of the 20-lapper. ... Fuller led early.

Dacotah Speedway
July 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Aaron Turnbull
2. Robert Hellebust
3. Cole Schill
4. Hank Berry
5. Tyson Turnbull

Aaron Turnbull won by nearly five seconds on opening night of the North Dakota Governors Cup.

River Cities Speedway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Brad Seng
2. Dustin Strand
3. Bill Mooney
4. Mike Balcaen
5. Joey Pederson

Seng overtook Strand on the final lap, winning by three-hundredths of a second. ... “That was the closest finish I’ve been a part of and there’s not a scratch on the car,” Seng said. “What more can a guy ask for?”

Nebraska

Junction Motor Speedway
July 29, 2017

NeSmith Crates:
1. Delbert Smith
2. Alex Humphrey
3. Dan Smith
4. Josh Leonard
5. Jake Neighbors

Off Road Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Johnson
2. Cory Haase
3. Jim Johnson
4. Zach Zentner
5. Robert Osborne

I-80 Speedway
July 28, 2017

NASCAR Late Models:
1. Brian Kosiski
2. Tad Pospisil
3. Ben Schaller
4. Matt Buller
5. Corey Zeitner

Kosiski won by a four-second margin.

Boone County Raceway
July 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Johnson
2. Zach Zentner
3. Chase Osborne
4. Greg Krohn
5. Robert Osborne

Lexington Raceway
July 23, 2017

NeSmith Crates:
1. Les Siebert
2. Denton Duncan
3. Colin Safranek
4. Josh Leonard
5. Jacob Kubicka

Lexington Raceway
July 16, 2017

NeSmith Crates:
1. Rece Vaught
2. Cale Osborn
3. Dylan Schmer
4. Denton Duncan
5. Bill Kubik

Vaught won the Fair Race.

Junction Motor Speedway
July 15, 2017

NeSmith Crates:
1. Dylan Schmer
2. Jake Neighbors
3. Josh Leonard
4. Chris Buller
5. Les Siebert

I-80 Speedway
July 14, 2017

NASCAR Late Models:
1. Jason O'Brien
2. Tad Pospisil
3. Ben Schaller
4. Bill Leighton Jr.
5. Corey Zeitner

Boone County Raceway
July 12, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Tad Pospisil
2. Jim Johnson
3. Robert Osborne
4. Chase Osborne
5. Zach Zenter

Pospisil won the fair race.

Lexington Raceway
July 9, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Leonard
2. Rece Vaught
3. Alex Humphry
4. Denton Duncan
5. Jacob Kubicka

Junction Motor Speedway
July 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Leonard
2. Delbert Smith
3. Les Siebert
4. Cale Osborn
5. Chris Buller

Off Road Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Doug Tomka
2. Chase Osborne
3. Robert Osborne
4. Chris Johnson
5. Jim Johnson

I-80 Speedway
July 7, 2017

NASCAR Late Models:
1. Ben Schaller
2. Tad Pospisil
3. Matt Buller
4. Josh Krug
5. Bill Leighton Jr.

Krug led the first nine laps. ... Bob Ryan won the Limited Late Model feature.

Junction Motor Speedway
July 1, 2017

NeSmith Crates:
1. Delbert Smith
(No other results available)

Smith won on the undercard of Kyle Berck's Malvern Bank Series victory.

New Mexico

Southern New Mexico Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Fito Gallardo
2. Xavier Ortega
3. Jon Ortega
4. Duane Murphy
5. Javier Zapien Sr.

Southern New Mexico Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Fito Gallardo
2. Christy Georges-Barnett
3. Jake Gallardo
4. Mercedes Abercrombie
5. Jon Ortega

New York

Stateline Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Rich Gardner
2. John Lobb
3. Max Blair
4. John Volpe
5. Matt Lux

Gardner led every lap of the caution-free feature. ... Max Blair won a crash-filled Crate feature.

Fulton Speedway
July 29, 2017

RUSH Crates:
1. Kevan Cook
2. Bret Belden
3. Chad Homan
4. A.J. Kingsley
5. Sean Beardsley

Genesee Speedway
July 29, 2017

RUSH Crates:
1. Zack Carley
2. Bill Holmes
3. Brad Mesler
4. Jimmy Johnson
5. Jon Rivers

Outlaw Speedway
July 21, 2017

RUSH Crates:
1. Kurt Stebbins
2. Brian Knowles
3. Steve LaBarron
4. Brad Smith

Genesee Speedway
July 20, 2017

RUSH Crates:
1. Jeremy Wonderling
2. Jimmy Johnson
3. John Waters
4. Kyle Murray
5. Bryce Davis

Wonderling overtook Johnson in the final three laps for a $1,000 victory.

Stateline Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Greg Oakes
2. Dutch Davies
3. David Scott
4. Chad Valone
5. Darrell Bossard

Oakes won on a rugged surface.

Fulton Speedway
July 15, 2017

RUSH Crates:
1. Sean Beardsley
2. Jason Parkhurst
3. Chris Fleming
4. Kevan Cook
5. Dale Caswell

Genesee Speedway
July 15, 2017

RUSH Crates:
1. Zack Carley
2. Jeremy Wonderling
3. Brad Mesler
4. Mikey Wonderling
5. J.J. Mazur

Carley led all 25 laps from outside the front row.

Outlaw Speedway
July 14, 2017

RUSH Crates:
1. Jeremy Wonderling
2. Kurt Stebbins
3. J.J. Mazur
4. Brian Knowles
5. Andy Michael

Stateline Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Darrell Bossard
3. Dave Hess Jr.
4. John Lobb
5. Jake Finnerty

Blair started 12th. ... Dennis Lunger Jr. won Crate feature.

Fulton Speedway
July 8, 2017

RUSH Crates:
1. Jason Parkhurst
2. Bret Belden
3. Chris Fleming
4. Chad Homan
5. Jason Occhino

Genesee Speedway
July 8, 2017

RUSH Crates:
1. Brad Mesler
2. J.J. Mazur
3. Andy Michael
4. Jimmy Johnson
5. Jon Rivers

Missing the draw because he was late to the track, Mesler clawed his way forward in a heat race and led all 20 laps of the feature.

Outlaw Speedway
July 7, 2017

RUSH Crates:
1. Brian Knowles
2. Rich Michael Jr.
3. Brad Smith
4. Chris Fleming

Little Valley Speedway
July 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Russ King
3. Greg Oakes
4. Chad Valone
5. Bump Hedman

Blair earned $3,000. ... John Waters won the Crate feature over Jeremy Wonderling.

Stateline Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Darrell Bossard
3. John Volpe
4. Doug Eck
5. David Scott

Blair earned $4,000 in the 43-lapper on the holiday weekend.

Outlaw Speedway
July 1, 2017

RUSH Crates:
1. Chris Fleming
2. Brad Smith
3. Billy DuBois
4. Wayen Robertson

Fulton Speedway
July 1, 2017

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Jason Occhino
3. Kevan Cook
4. Jason Parkhurst
5. Sean Beardsley

Homan used the high side to overtake Occhino on an early restart.

Ohio

Brushcreek Motorsports Complex
July 30, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jackie Boggs
2. Nick Latham
3. Zack Dohm
4. Austin Mills
5. Paul Stubber

Boggs earned $3,000 in the Barnburner 30. ... Delbert Crum and Australian invader Ben Nicastri led early. ... Mills started 14th.

Fremont Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Crates:
1. John Brooks
2. Chester Fitch
3. Kyle Dukeshire
4. Ky Harper
5. Steve Sabo

Brooks led all 15 laps. ... “I tried to rip the back of it off in that first heat race and Chris (Watson) put it back together for me," Brooks saids of his crew chief. "Chris put the special setup on it."

NAPA Wayne County Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Charlie Duncan
3. Cody Scott
4. Matt Irey
5. Ryan Markham

Portsmouth Raceway Park
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Evyian Terry
2. Billy Staker
3. Mike Meyers
4. Randy Ross
5. Ronnie Whitt

Oakshade Raceway
July 29, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Casey Noonan
3. Steve Kester
4. Devin Shiels
5. Brad Eitniear

Shiels wrapped up the Oakshade-Attica Challenge miniseries points.

Hilltop Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. Dave Hornikel
3. Nathon Loney

Attica Raceway Park
July 28, 2017

UMP DIRTcar:
1. Devin Shiels
2. Ryan Missler
3. Steve Kester
4. Mike Bores
5. Ken Hahn

Attica's points leader outdueled Kester mid-race and took over for good on lap 13. ... “This one means a lot,” Shiels said. “We’ve kind of been in a drought the last two years. We finally got one.”

Raceway 7
July 28, 2017

CARS Crates:
1. Kyle Zimmerman
2. Chris Withers
3. Darrell Bossard
4. Breyton Santee
5. Joe Long

Polesitter William Pinckney had a scary end-over-end rollover accident but was reported to be OK after being checked out by ambulance personnel.

Raceway 7
July 23, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Steve Kania
3. Dave Hess Jr.
4. Brent Rhebergen
5. Brady Wonderling

Blair dominated the track's rare Super Late Model event. ... Chad Wright won the Crate feature over Darrell Bosard.

Attica Raceway Park
July 21, 2017

UMP DIRTcar:
1. Steve Kester
2. Charlie Duncan
3. Rusty Schlenk
4. Mike Bores
5. Doug Drown

Rusty Schlenk won a second feature over Devin Shiels and Ryan Markham. ... Kester scored his first career Attica victory in a makeup from June 16. ... Kester inherited the lead when Ryan Markham and Doug Drown tangled on a lap-nine restart with Markham's car flipping violently (he wasn't hurt).

Brown County Speedway
July 21, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Arthur
2. Paul Mueller
3. Curt Kranz
4. Pat Weisgram
5. Josh Skorczewski

Hilltop Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. George Lee
2. Jeromy Misel
3. Brad Mickley
4. Michael Davis
5. Rick Mardis

NAPA Wayne County Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. Doug Drown
3. Matt Lux
4. Larry Bellman
5. Cody Scott

Markham drove his 2016 car to victory.

Portsmouth Raceway Park
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Robbie Lewis
2. Delmas Conley
3. Lee Logan
4. Shannon Thornsberry
5. Jeff Arnold

Lewis, a former bomber and Limited Late Model division champ at PRP, won his first Super Late Model feature. ... Cameron Logan won the Limited Late Model feature.

Atomic Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jackie Boggs
2. Mark Frazier
3. Billy Gullion
4. Chris Shannon
5. Ralph Withem

Legendary Hilltop Speedway
July 14, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Freddie Carpenter
3. Nick Dohm
4. Ronnie Mayle
5. Ed Shuman

Raceway 7
July 14, 2017

CARS Crates:
1. Dave Airgood
2. Chad Wright
3. Kyle Zimmerman
4. Alan Dellinger
5. Dennis Lunger Jr.

Airgood avoiding spinning lapped cars in front of the leaders with five laps remaining.

Moler Raceway Park
July 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Nick Latham
2. Kody Evans
3. John Whitney
4. Joe Godsey
5. Roger Ruark

The event drew 15 entrants.

Skyline Speedway
July 9, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Zach Milbee
3. Anthony Kinkade
4. Pete Crum
5. Ralph Withem

Midway Speedway
July 9, 2017

AMRA Late Models:
1. Michael Davis
2. Steve Prince
3. Nathan Loney
4. Ronnie Mayle
5. John Wyer

Legendary Hilltop Speedway
July 8, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Harold Redman Jr.
3. Ryan Cline
4. Ronnie Mayle
5. Doug Parks

Atomic Speedway
July 8, 2017

AMRA Late Models:
1. Kody Evans
2. Steve Casebolt
3. Jackie Boggs
4. Billy Gullion
5. Delmas Conley

Fremont Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Crates:
1. John Brooks
2. Ky Harper
3. Chester Fitch
4. Dustin Keegan
5. Jay King

“The track was smoother and it didn’t wear me out…I didn’t fall out of the seat,” said Brooks, who notched his first 2017 victory after five last season.

NAPA Wayne County Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. J.R. Genry
2. Doug Drown
3. Cody Scott
4. Charlie Duncan
5. Ryan Markham

Oakshade Raceway
July 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Devin Shiels
2. Steve Kester
3. Ryan Missler
4. Brian Ruhlman
5. Rusty Schlenk

Shiels, who took the lead from Kester following a lap-18 restart, extended his division points lead. ... Schlenk rallied from the tail.

Hilltop Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Shane McLoughlin
2. Corey Conley
3. Dave Hornikel
4. Vic Hottinger
5. George Lee

Oakshade Raceway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Devin Shiels
3. Mathew Chapman
4. Brian Ruhlman
5. Brad Eitniear

Schlenk overtook Shiels in traffic.

NAPA Wayne County Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Jim Nicely
3. J.R. Gentry
4. Allan Baker
5. Al Farriss

Gentry rallied from the tail after having a flat tire while leading on the eighth lap.

Portsmouth Raceway Park
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. John Melvin
2. Cameron Logan
3. Billy Staker
4. Matt Melvin
5. Ronnie Whitt

Melvin won on the undercard of the Lucas Oil Late Model Dirt Series victory for Josh Richards.

Oregon

Coos Bay Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Trent Elliott
2. Jim Whisler
3. Trevor Glaser
4. Jared Bemetz
5. Mike George

Elliott started sixth.

Coos Bay Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike George
2. Toby McIntyre
3. Brody Montgomery
4. Brian Tenney
5. Chris Ray

Willamette Speedway
July 22, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Bricen James
2. Joey Tanner
3. Collen Winebarger
4. Randy Boyd
5. Darren Coffell

Willamette Speedway
July 15, 2017

Clifford Dove
1. Collen Winebarger
2. Trent Elliott
3. Bricen James
4. Dan Deibele
5. Casey Vitale

Madras Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Coen
2. Jason Johnson
3. Jesse Roberts
4. Jerry Phillips
5. Andrew Short

Cottage Grove Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Curtis Towns
2. Blaine Taylor
3. Chuck Christian
4. Ryan Ronning
5. David Schmidt

Willamette Speedway
July 8, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Darren Coffell
2. Casey Vitale
3. Joey Tanner
4. Thomas Hunziker
5. Bricen James

Coffell earned $1,500 in the Clair Cup.

Madras Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Johnson
2. Dave Walters
3. Jeremy Short

Cottage Grove Speedway
July 1, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Trevor Glaser
2. Darren Coffell
3. Casey Vitale
4. Thomas Hunziker
5. Jimmy Whisler

Glaser started seventh and Vitale advanced 10 positions.

Madras Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dave Walters
2. Jason Johnson
3. Jeremy Short

Pennsylvania

Eriez Speedway
July 30, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Dave Hess Jr.
3. Doug Eck
4. Greg Oakes
5. Jake Finnerty

Blair also won the RUSH touring feature for Crate Late Models.

Bedford Speedway
July 30, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Taylor Farlling
2. Donnie Farlling
3. Justin Weaver
4. Curtis Heath
5. Frank Gordon

Taylor Farlling inherited the Bedford Fair Race victory when Ron Bottenfield refused tech inspection after crossing the line first.

McKean County Raceway
July 30, 2017

RUSH Crates:
1. Brad Mesler
2. Garrett Mott
3. Andy Michael
4. Kyle Murray
5. Dennis Lunger Jr.

Hummingbird Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Charles Powell Jr.
2. Paul Kot
3. Steven Scaife
4. Chris Farrell
5. Denny Fenton

Port Royal Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Coleby Frye
2. Jason Covert
3. Matt Cosner
4. Brian Tavenner
5. Kyle Hardy

The seventh-starting Frye overtook Chad Hollenbeck on the 14th lap for a $2,000 victory. ... Covert was 1.055 seconds behind at the finish. ... Hollenbeck ended up eighth. ... Another $2,000 is up for grabs on Aug. 5.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
July 29, 2017

RUSH Crates:
First feature
1. Ben Policz
2. Colton Flinner
3. Justin Lamb
4. Chuck Medved
5. Clinton Hersh

Second feature
1. Kyle Lee
2. Daryl Charlier
3. Justin Lamb
4. Logan Roberson
5. Ben Policz

Selinsgrove Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Donnie Schick
3. Bryan Bernheisel
4. Gene Knaub
5. Tony Adams

Rine overtook Schick with four laps remaining.

Lincoln Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Alan Sagi
2. Matt Murphy
3. Drew Weisser
4. Randy Burkholder
5. Travis Mease

Grandview Speedway
July 29, 2017

NASCAR Late Models:
1. Bryon Sipe
2. Brian Shuey
3. Danny Snyder
4. Steve Todorow
5. Chuck Schutz

Sipe got by Shuey on the 14th lap and became the track's sixth Late Model winner of 2017.

Clinton County Motor Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Yoder
2. Andrew Yoder
3. Matt Cochran
4. Dylan Yoder
5. Jeremy Ohl

Jim Yoder led all but the first five laps.

Thunder Mountain Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Charles Powell Jr.
2. Damian Bidwell
3. Doug Eck
4. Bob Dorman
5. Kyle Knapp

McKean County Raceway
July 27, 2017

RUSH Crates:
1. Steve LaBarron
2. Brad Mesler
3. Garrett Mott
4. Jason Tingue
5. Andy Michael

LaBarron won his first RUSH-sanctioned feature and first McKean County victory. ... Andy Michael led until his car came to a halt on lap 16.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
July 24, 2017

RUSH Crates:
1. John Mollick
2. John Waters
3. Daryl Charlier
4. Justin Lamb
5. Mike Reft

Mollick pitted after a first-lap incident, but he charged past Waters and Charlier on a restart with two laps remaining.

Dog Hollow Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
2. Dave Blazavich
3. Rick Singleton
4. Shawn Claar
5. Joe Petyak

Rick Singleton led the first nine laps in a new Longhorn Chassis. ... Dave Blazavich led laps 10-17 before Lake took command. ... Dillan Stake won the night's Mason-Dixon Shootout Series event for Limited Late Models. ... Mike Laughard won the Crate feature over Corey Neal.

Thunder Mountain Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chris Farrell
2. Curtis Teats
3. Gale Huey
4. Jake Gunn
5. Charles Powell Jr.

Clinton County Motor Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Coleby Frye
2. Waylon Wagner
3. Jim Yoder
4. Tyler Horst
5. Dylan Yoder

The seventh-starting Frye overtook Wagner late to earn $2,000. ... Before that, Frye and Wagner tangled to allow Jim Yoder to slip by, but a caution erased Yoder's move.

Eriez Speedway
July 21, 2017

RUSH Crates:
1. Chad Wright
(No other results available)

Dog Hollow Speedway
July 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Waylon Wagner
2. Shawn Claar
3. Bernie Whiteford
4. Dwayne Taneyhill
5. Ryan Christoff

Wagner, who led all 25 laps, scored his first Dog Hollow feature victory. ... Braeden Dillinger was a first-timer in the Crate division.

Eriez Speedway
July 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Dave Hess Jr.
3. Jake Finnerty
4. Greg Oakes
5. Chris Hackett

Blair also won the Crate feature.

Bradford Speedway
July 16, 2017

RUSH Crates:
1. Dennis Lunger Jr.
(No other results available)

Lunger earned $1,200 in the Craig Norton Memorial.

Selinsgrove Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Hayes Mattern
2. Jeff Rine
3. Ken Trevitz
4. Gene Knaub
5. Bryan Bernheisel

Mattern overtook Trevitz on the 12th lap.

Grandview Speedway
July 15, 2017

NASCAR Late Models:
1. Chuck Schutz
2. Bryon Sipe
3. Blaine Emery
4. Steve Todorow
5. Wayne Pfeil

Sipe led laps 1-17 and 19, but Schutz led lap 18 and the last lap in a down-to-the line duel off the final corner.

Port Royal Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Gary Stuhler
2. Andy Haus
3. Tim Smith Jr.
4. Mike Lupfer
5. Rance Garlock

Stuhler led all the way for a 1.306-second victory. ... Eric Irvin won the Limited Late Model feature.

Hummingbird Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chris Farrell
2. Jeremy Ohl
3. Scott Alvetro
4. Jason Witherite
5. Dylan Fenton

Farrell won by 3.8 seconds.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
July 15, 2017

RUSH Crates:
1. Daryl Charlier
2. Mike Pegher Jr.
3. Justin Lamb
4. Ben Policz
5. Steve Beatty

Charlier won on the undercard of Jared Miley's Ultimate Northeast victory.

Roaring Knob Mtsprts Complex
July 15, 2017

RUSH Crates:
1. Troy Shields
(No other results available)

Lernerville Speedway
July 14, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Michael Norris
2. Alex Ferree
3. G.R. Smith
4. Matt Lux
5. Ed Ferree

Norris rallied from eighth to victory.

Thunder Mountain Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Doug Eck
2. Charles Powell Jr.
3. Bob Dorman
4. Rick Singleton
5. Mike Blose

Trail-Way Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gene Knaub
2. Travis Mease
3. Jake Moser
4. Doug Legum
4. Larry Neiderer

Eriez Speedway
July 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chris Hackett
2. Dave Hess Jr.
3. Max Blair
4. Greg Oakes
5. Chad Wright

Blair started 13th and led lap 10, but Hackett fought back. ... Chad Wright won the Crate feature. ... Kyle Knapp was sent to the pits for being part of three cautions.

Dog Hollow Speedway
July 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
2. Waylon Wagner
3. Dan Angelicchio
4. Joe Petyak
5. Dave Blazavich

Lake took the lead from Rick Singleton on the seventh lap. ... Clate Copeman won the Crate feature.

Bradford Speedway
July 9, 2017

RUSH Crates:
1. Brad Mesler
2. Andy Michael
3. Kyle Murray
4. C.J. Irons
5. W.L. Stile

All the top five finishers recorded their best 2017 performances. ... Bradford hosts the $1,200-to-win Craig Norton Memorial on July 16.

Port Royal Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Dylan Yoder
3. Coleby Frye
4. Andy Haus
5. Nick Dickson

The eighth-starting Rine, who took the lead from Frye with two laps remaining, won the Moon Shine Camo Route 35 Challenge event, earning $2,000. ... Yoder rallied from 20th to second while Frye settled for third.

Hummingbird Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Paul Kot
2. Denny Fenton
3. Chris Farrell
4. Kenny Schaffer
5. Dylan Fenton

Kot won by nearly five seconds.

Grandview Speedway
July 8, 2017

NASCAR Late Models:
1. Chuck Schutz
2. Ron Kline
3. Danny Snyder
4. Kyle Merkel
5. Bryon Sipe

Schutz earned more than $2,000 for his Firecracker 40 victory. ... He dedicated his victory to late supporter Carl Knauer.

Marion Center Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Alex Ferree
2. Mike Blose
3. Tommy Beck
4. Joe Martin
5. Shawn Claar

Blose led four laps before Feree took command. ... Gale Huery won the Limited Late Model feature.

Thunder Mountain Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Charles Powell Jr.
(No other results available)

Bedford Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chuck Clise
2. D.J. Troutman
3. Matt Sponaugle
4. Chad Hollenbeck
5. Nathan LaSalle

Clise won his fifth career Bedford feature. ... Matt Cosner was a no-show after revealing that he suffered neck injuries in a May rollover accident at the track.

Path Valley Speedway
July 7, 2017

RUSH Crates:
1. Tim Fedder
2. Matt Glanden
3. Bryan Benton
4. Levi Crowl
5. Jakob Piper

Fedder notched his first RUSH victory.

Eriez Speedway
July 2, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Andy Boozel
2. Dave Lyon
3. Max Blair
4. Kyle Zimmerman
5. Chad Wright

Boozel won on the undercard of Jared Miley's ULMS victory.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
July 1, 2017

RUSH Crates:
1. John Mollick
2. Daryl Charlier
3. Justin Lamb
4. Mike Reft
5. Clinton Hersh

Marion Center Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
First feature
1. Alex Ferree
2. Doug Glessner
3. Joe Petyak
4. Tommy Beck
5. Rod Phillips

Second feature
1. Alex Ferree
2. Shawn Claar
3. Tommy Beck
4. Charles Powell Jr.
5. Joe Petyak

Hesston Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dave Hess Jr.
(No other results available)

South Carolina

Cherokee Speedway
July 29, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Dillon Brown
3. Justin Wofford
4. Jeff Cooke
5. Justin Fite

Atkins led all 20 laps.

Laurens County Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Michael Smith
3. Jimmy Taylor
4. Shun Thomas
5. Alston Watkins

Hank Taylor won the Crate feature over Taylor Puckett.

Lancaster Speedway
July 29, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Ben Watkins
2. Adam Yarbrough
3. Mike Huey
4. David Yandle
5. Doug Sanders

Laurens County Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Coates
2. Michael Smith
3. Jim Blackwell
4. Tim Tollison
5. B.J. Cochcroft

Dillon Brown won the Crate feature.

Cherokee Speedway
July 22, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Johnny Pursley
2. Anthony Sanders
3. Owen Osteen
4. Adam Yarbrough
5. David Yandle

Laurens County Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Bryan Mullis
2. Billy Rushton
3. Michael Smith
4. Frank Coates
5. Jimmy Taylor

Larry Timms won the Crate feature.

Lancaster Speedway
July 8, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Dillon Brown
3. Brandy Baker
4. Pat Lindsay
5. Travis Steele

Laurens County Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Michael Smith
3. Billy Rushton
4. Frankie Coates
5. Jimmy Taylor

Larry Timms won the Crate feature over Goose Calvert.

Cherokee Speedway
July 7, 2017

SECA Crates:
1. Thomas Robinson
2. Chris Ferguson
3. Furman Parton
4. Trent Ivey
5. Dillon Brown

Robinson won on the undercard of Brandon Overton's Lucas Oil Series victory.

Cherokee Speedway
July 2, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Timbo Mangum
3. Jeff Cooke
4. Owen Osteen
5. Layton Sullivan

South Dakota

Casino Speedway
July 30, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Curt Kranz
3. Thomas Weisgram
4. Troy Nothurft
5. Blake Swenson

Becker started eighth and topped the polesitting Kranz.

Miller Central Speedway
July 30, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Brian Diede
2. David McDonald
3. Dustin Arthur
4. Kelly Duffy
5. Quentin Myers

Dakota State Fair Speedway
July 29, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Jordan Heiman
3. David McDonald
4. Gary Brown Jr.
5. Chad Olsen

Brown County Speedway
July 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Curt Gelling
3. David McDonald
4. Thomas Weisgram
5. Josh Skorczewski

Wagner Speedway
July 28, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Seth Fischer
2. Quentin Myers
3. Jared Hoerle
4. Daniel Tingle
5. Gale Vogt

Casino Speedway
July 23, 2017

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Chad Becker
3. Scott Ward
4. Blake Swenson
5. Curt Kranz

McDonald started fourth in the 14-car event.

Miller Central Speedway
July 22, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Curt Gelling
2. Kelly Duffy
3. David McDonald
4. Kent Arment
5. Chad Becker

Gelling started fourth.

Black Hills Speedway
July 21, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Brent Nielsen
3. Lyndon Bolt
4. Lynn Amick
5. Tyler Reagle

Casino Speedway
July 16, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Curt Kranz
3. Curt Gelling
4. Scott Ward
5. Blake Swenson

Wagner Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jordan Heiman
2. Mike Babcock
3. Gary Brown Jr.
4. Jared Hoerle
5. Gale Vogt

Casino Speedway
July 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. David McDonald
3. Chad Olsen
4. Curt Kranz
5. Troy Nothdurft

Dakota State Fair Speedway
July 8, 2017

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Chad Becker
3. Chad Olsen
4. Gary Brown Jr.
5. Jordan Heiman

McDonald handed Becker his only loss of the weekend.

Black Hills Speedway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Kelly Hample
3. Brent Nielsen
4. Dave Smith
5. Rayce McCord

Mass won the Wild West Tour event. ... A July 6 race was initially on the minitour schedule, but the race wasn't held.

Wagner Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Seth Fischer
2. Quentin Myers
3. Mike Babcock
4. Doug Tomka
5. Gale Vogt

Brown County Speedway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Kent Arment
3. Curt Gelling
4. Curt Kranz
5. Pat Weisgram

Casino Speedway
July 3, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Scott Ward
3. Pat Weisgram
4. Curt Kranz
5. Cole Schill

Miller Central Speedway
July 3, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Josh Skorczewski
2. David McDonald
3. Quentin Myers
4. Brian Diede
5. Dustin Arthur

Casino Speedway
July 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Scott Ward
3. Curt Kranz
4. Chad Williamson
5. Cole Schill

Becker won the Mid-Season Championship by 2.725 seconds over Ward.

Miller Central Speedway
July 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Curt Gelling
2. Brian Diede
3. Kent Arment
4. Quentin Myers
5. Dustin Arthur

Gelling earned $1,500.

Brown County Speedway
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Kent Arment
3. David McDonald
4. Thomas Weisgram
5. Curt Gelling

Tennessee

Clarksville Speedway
July 29, 2017

UMP DIRTcar:
1. Terry English
2. Richard Frost
3. Jeremy Anderson
4. Dustin Rollins
5. Credence Mott

Michael Zimmerman won the Crate feature, edging Hunter Blackwell by 22-thousandths of a second.

I-75 Raceway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cory Hedgecock
2. Ryan King
3. Jordan Rodabaugh
4. Paul Tims
5. Barry Goodman

Hedgecock won by three seconds. ... He picked up his seventh July victory.

Wartburg Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dan Tipton
2. Tim Damron
3. Eddie King Jr.
4. Mike Weeks
5. Chris Marcum

Duck River Raceway Park
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Randy Gifford
(No other results available)

Clint Nichols won the Crate feautre.

Camden Speedway
July 29, 2017

NeSmith Crates:
1. Joe Mike III
2. Ronnie Cooper
3. Bronson Berry
4. Jimmy Halford
5. Ben Garner

Thunderhill Raceway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Love
2. Cody Martin
3. Rex Dunn
4. Justin Maxwell
5. Keith Watts

Crossville Speedway
July 27, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cory Hedgecock
2. Ryan King
3. Chase King
4. Josh Henry
5. Layne Clifton

Hedgecock won on the undercard of Brandon Overton's Schaeffer Oil Southern Nationals victory.

I-75 Raceway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cory Hedgecock
2. Jordan Rodabaugh
3. Brad Coffey
4. Michael Courtney
5. Johnny Ridings

411 Motor Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Trevor Sise
2. Eddie King Jr.
3. Chase King
4. Ross White
5. Danny Yoder

Sise earned $1,500. ... Jason Cardwell was shaken up in an accident exiting turn two; he reported being sore the next day but otherwise OK.

Clarksville Speedway
July 22, 2017

UMP DIRTcar:
1. Clayton Miller
2. Ronnie Choate
3. Bryant Woodcock
4. Larry Barber Jr.
5. Randy Welch

Tazewell Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dakotah Knuckles
2. Jason Trammell
3. Josh Fields
4. Austin Neely
5. Michael Rutherford

Knuckles won his fourth straight.

Wartburg Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Weeks
2. Dan Tipton
3. Tim Ladd
4. Dustin Stephens
5. Jimmy York

Camden Speedway
July 22, 2017

NeSmith Crates:
1. Mason Oberkramer
2. Jimmy Halford
3. Ricky Waggoner
4. Bronson Berry
5. Ronnie Cooper

Oberkramer won on the undercard of Tanner English's MARS East victory.

Thunderhill Raceway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Randy Gifford
2. Eric Hickerson
3. Cody Martin
4. Clint Nichols
5. Steven Holcomb

Volunteer Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase King
2. Cory Hedgecock
3. Jason Cardwell
4. Trevor Sise
5. Jason Trammell

Cory Hedgecock won the Crate feature over Ross White.

Crossville Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Chase Walls
3. Andy Miller
4. Troy Davenport
5. Michael Smith

Lowe notched his 15th victory of the season overall.

411 Motor Speedway
July 18, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Cory Hedgecock
2. Jason Welshan
3. Ross White
4. Greg Martin
5. Jesse Lowe

Hedgecock won on the undercard of Donald McIntosh's Schaeffer Oil Southern Nationals victory.

411 Motor Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase King
2. Ryan King
3. Pierce McCarter
4. Layne Clifton
5. Ross White

Wartburg Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie King Jr.
2. Mike Weeks
3. Tim Ladd
4. Tim Damron
5. Chuck Freels

Duck River Raceway Park
July 15, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Seibers
(No other results available)

Sam Seawright, 13, won the Crate feature.

Clarksville Speedway
July 15, 2017

UMP Crates:
1. Michael Zimmerman
2. Gavin Schmidt
3. Hunter Blackwell
4. Logan Brown
5. Scotty Oliver

Zimmerman won on the undercard of Tanner English's MARS East victory.

Tazewell Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dakotah Knuckles
2. Jason Trammell
3. Josh Fields
4. Chicky Barton
5. Brian Shockley

Crossville Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Perry Delaney
3. Jordon Horton
4. Chase Walls
5. Troy Davenport

Lowe notched his 14th victory of the season.

Clayhill Speedway
July 14, 2017

NeSmith Crates:
1. Ronnie Cooper
2. Ben Garner
3. Jeff Wells
4. Troy English
5. Michael Zimmerman

Clarksville Speedway
July 8, 2017

UMP Crates:
1. Michael Zimmerman
2. Gavin Schmidt
3. Charles Zimmerman
4. Hunter Blackwell
5. Garrett Schmidt

Zimmerman won on the undercard of a MARS East event.

Volunteer Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Trevor Sise
2. Chase King
3. Cory Hedgecock
4. Jason Cardwell
5. Layne Clifton

Ross White won the Crate feature over Cory Hedgecock.

Camden Speedway
July 8, 2017

NeSmith Crates:
1. Ben Garner
2. Ronnie Cooper
3. Joe Mike III
4. Adam Ray
5. Jimmy Halford

Clayhill Speedway
July 7, 2017

NeSmith Crates:
1. Michael Zimmerman
2. Evan Taylor
3. Ricky Waggoner
4. Bronson Berry
5. Joe Mike III

Wartburg Speedway
July 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie King Jr
2. Riley Hickman
3. Anthony White
4. Mike Weeks
5. Tim Ladd

King earned $3,000.

Lexington 104 Speedway
July 2, 2017

NeSmith Crates:
1. Christian Hanger
(No other results available)

Hanger notched his 12th victory of the season.

Duck River Raceway Park
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Seibers
(No other results available)

Seibers earned $3,000. ... Randy Gifford won the Limited Late Model feature and Jesse Lowe took the Crates.

Clarksville Speedway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Dustin Rollins
2. Ronnie Choate
3. Don Young
4. Wendell Bratton
5. Brandon Tibaldi

Rollins, of Princeton, Ky., notched his first career Late Model victory. ... Michael Zimmerman won the Crate feature.

Thunderhill Raceway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Love
2. Justin Maxwell
3. Steven Holcomb
4. Keenan Vandygriff
5. Jimmy Halford

Texas

I-37 Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Patrick Kelly
2. Trey Votion
3. Frank Okruhlik
4. Jason Kelly
5. Ron Sprayue

Kelly outdueled Votion in a 15-lap victory.

281 Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Moon
2. Robert Scrivner
3. J.P. Dowell
4. Austin Theiss
5. Casey Burnett

The event drew 10 Late Models.

Heart O' Texas Speedway
July 21, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Moon
2. Robert Scrivner
3. Austin Theiss

I-37 Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Trey Votion
2. Patrick Kelly
3. Howie Marcx
4. Jason Kelly
5. D.J. Schroat

Virginia

Eastside Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David Watts
2. J.R. Overstreet
3. Joey Leavell
4. Michael Alderman
5. Justin Williams

Wythe Raceway
July 22, 2017

Fastrak Crates:
1. Kenny Peeples Jr.
2. Teddy Tate
3. Terry Cregger
4. Mark Sant
5. Garrett Paugh

Peeples won by more than seven seconds.

Virginia Motor Speedway
July 15, 2017

Fastrak Crates:
1. Justin Williams
2. Tyler Bare
3. Matt Quade
4. Jared Powell
5. Davis Lipscombe

Williams grabbed the lead from Lipscombe on lap 11 and then held off a late charge by Bare for his third win of the season.

Eastside Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Tommy Hoy
2. C.S. Fitzgerald
3. Jeremy Coffey
4. Derrick Rankin
5. Travis Campbell

Natural Bridge Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Logan Roberson
(No other results available)

Roberson drove his Crate engine-powered car to victory.

Virginia Motor Speedway
July 8, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Bare
2. Corey Almond
3. Matt Quade
4. Justin Williams
5. Davis Lipscombe

Bare took the lead from Lipscombe on the third lap.

Wythe Raceway
July 8, 2017

Fastrak Crates:
1. Lance Reynolds
2. Kenny Peeples Jr.
3. Terry Cregger
4. Brent Hilton
5. Aaron Bowen

Winchester Speedway
July 8, 2017

RUSH Crates:
1. Logan Roberson
2. Transtan Stoner
3. Allen Brannon
4. Levi Crowl
5. Mike Franklin

Roberson won on the undercard of Justin Weaver's Mason-Dixon victory for Limited Late Models.

Natural Bridge Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Joey McClung
2. Michael Alderman
3. Joey Leavell
4. Phillip Woods
5. Derrick Rankin

Eastside Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Travis Campbell
(No other results available)

Eastside Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Joey Leavell
2. Travis Campbell
3. Tyler Bare
4. Tyler Hoy
5. Jeremy Coffey

Wythe Raceway
July 1, 2017

Fastrak Crates:
1. Kenny Peeples Jr.
2. Lance Reynolds
3. Tam Topham

Winchester Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jonathan DeHaven
2. Austin Stover
3. Danny Zechman
4. Devin Brannon
5. Transton Stoner

Allen Brannon won his sixth Crate feature. ... DeHaven and Brannon won on the undercard of the Independence Day Summer Classic Super Late Model victory for Trever Feathers.

Wisconsin

Shawano Speedway
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Anvelink
2. Troy Springborn
3. Ron Berna
4. Joe Reuter
5. Brett Swedberg

A lap-17 caution erased a straightaway lead for Springborn, and Anvelink went ahead after the restart.

Cedar Lake Speedway
July 29, 2017

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Justin Sass
3. Johnny Emerson
4. Larry Fitzsimmons
5. Mathew Laduke

Plymouth Dirt Track
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brad Mueller
2. Chris Carlson
3. Billy Rezutek
4. Justin Schmidt
5. Tim Buhler

Mueller overtook Rezutek for the lead with four laps remaining, extending his division points lead.

Amsoil Speedway
July 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. John Kaanta
2. Jesse Glenz
3. Jimmy Mars
4. Marshall Fegers
5. Pat Doar

Kaanta earned $1,500 in winning the second of two Twin Ports Twin 25s. ... The first was a WISSOTA Shaw Trucking Challenge Series race won by Rick Hanestad. ... Jimmy Mars picked up a $500 bonus for the best finishes between the two features.

Cedar Lake Speedway
July 22, 2017

NASCAR Late Models:
1. John Kaanta
2. Jesse Glenz
3. Jake Redetzke
4. James Giossi
5. Pat Doar

Kaanta earned $1,500 in the fifth round of the track's NASCAR Dash miniseries.

Shawano Speedway
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ron Berna
2. Nick Anvelink
3. Brett Swedberg
4. Joe Reuter
5. Tom Naeyaert

Berna overtook Reuter on a lap-seven restart.

Plymouth Dirt Track
July 22, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Schmidt
2. Brad Mueller
3. Jared Siefert
4. Charlie Schmidt
5. Taylor Scheffler

Jim Schmidt started sixth.

Plymouth Dirt Track
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mitch McGrath
2. Justin Hirt
3. Jim Schmidt
4. Brad Mueller
5. Randy Markwardt

McGrath grabbed the lead from Joel Bennett on the sixth lap and held off hard-charging Hirt.

Cedar Lake Speedway
July 15, 2017

NASCAR Late Models:
1. John Kaanta
2. A.J. Diemel
3. Rick Hanestad
4. James Giossi
5. Darrell Nelson

Kaanta earned $1,500 in the fourth round of the track's NASCAR Dash miniseries.

Shawano Speedway
July 15, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Anvelink
2. Brett Swedberg
3. Ron Berna
4. Joe Reuter
5. Aaron Wickersheim

Anvelink took the lead from Wickersheim on the third lap.

Mississippi Thunder Speedway
July 14, 2017

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Shaun Mann
3. Justin Sass
4. Derek Nelson
5. Curt Luhmann

Red Cedar Speedway
July 14, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Mark Hessler
3. Mike Keller
4. Buddy Hanestad
5. Mike Prochnow

The fourth-starting Glenz overtook Hessler early in the feature.

Lafayette County Speedway
July 14, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Logan Rogers
2. Jason Robbins
3. Jeff Schmidt
4. Jamie Pfieffer
5. D.J. Sweet

Rogers won the Lafayette County Fair Race.

Amsoil Speedway
July 11, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Mike Prochnow
2. Don Shaw
3. Travis Budisalovich
4. Aaron Lillo
5. Darrell Nelson

Shawano Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brett Swedberg
2. Mke Mullen
3. Ron Berna
4. Chris Engels
5. Troy Springborn

Swedberg broke away from a first-lap battle with Mullens and Engels and led every lap.

Plymouth Dirt Track
July 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Tim Buhler
2. Mitch McGrath
3. Brad Mueller
4. Taylor Scheffler
5. Justin Schmidt

Buhler led all 25 laps, holding off competitors on a restart with five laps remaining. ... Buhler has 10 career Plymouth victories.

Mississippi Thunder Speedway
July 7, 2017

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Tony Bahr
3. Justin Sass
4. Ryan Konkel
5. Mark Teske

Hofer led all 20 laps and won by two seconds.

Red Cedar Speedway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Mark Hessler
3. Michael Keller
4. Buddy Hanestad
5. Mike Prochnow

Glenz started fourth and took the lead from Hessler.

Lafayette County Speedway
July 7, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Pat Quinn
2. Jamie Pfieffer
3. Rich Picha
4. Jim Hendricks
5. Logan Rogers

Plymouth Dirt Track
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jared Siefert
2. Brad Mueller
3. David Jagger
4. Jim Schmidt
5. Justin Schmidt

Siefert led all 30 laps, holding back a ferocious challenge from Mueller.

Amsoil Speedway
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Darrell Nelson
2. Rick Hanestad
3. Jesse Glenz
5. Jake Redetzke
5. Travis Budisalovich

Nelson pocketed $2,500 in the Great Lakes Border Battle. | Slideshow

Cedar Lake Speedway
July 1, 2017

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Johnny Emerson
3. Justin Sass
4. Ryan Konkel
5. Larry Fitzsimmons

West Virginia

Tyler County Speedway
July 30, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jared Hawkins
2. Shane Hitt
3. Robbie Scott
4. Derek Doll
5. Tyler Carpenter

Hawkins earned $1,500 for his Bud Weigle Memorial victory. ... Henry Hornsby III won the Crate feature. ... The race was postponed by rain to Sunday.

Lizard Creek Speedway
July 29, 2017

Fastrak Crates:
1. Michael Bland
2. Eddie Hambrick
3. T.J. Salango
4. Easton Fortner
5. David Breeding

Beckley Motorsports Park
July 29, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Vandale
2. Darin Roush
3. Terry Parsons
4. Steven Dotson
5. Colton Collins

Ohio Valley Speedway
July 29, 2017

AMRA Late Models:
1. Freddie Carpenter
2. Harold Redman Jr.
3. Travis Brown
4. Ronnie Mayle
5. Doug Parks

Lizard Creek Speedway
July 22, 2017

Fastrak Crates:
1. Michael Bland
2. T.J. Salango
3. Ted Johnson
4. David Breding
5. Shane Minnix

Beckley Motorsports Park
July 21, 2017

Fastrak Crates:
1. Henry Hornsby III
2. Trey Compton
3. Garrett Paugh
4. T.J. Salango
5. Brandon Shupe

Hornsby also won a makeup feature over Michael Bland.

Princeton Speedway
July 15, 2017

Fastrak Crates:
1. T.J. Salango
2. Henry Hornsby III
3. Ted Johnson
4. Brandon Riffe
5. D.J. Critchley

Ohio Valley Speedway
July 15, 2017

AMRA Late Models:
1. Jeff Burdette
2. Ronnie Mayle
3. Gary Gellner
4. Freddie Carpenter
5. Josh Hall

Elkins Raceway
July 15, 2017

Fastrak Crates:
1. Kyle Lukon
2. Robert Cossell III
3. Chad Green
4. Trey Watson
5. Dylan Lewis

Lukon won on the undercard of Tyler Carpenter's Skidmore Memorial victory for Super Late Models.

Lizard Creek Speedway
July 15, 2017

Fastrak Crates:
1. Michael Bland
2. Shane Greco
3. Virgil Stevens
4. Dallas Hatfield
5. Tyler Cox

Princeton Speedway
July 8, 2017

AMRA Late Models:
1. Rick Williams
2. Robbie Scott
3. Kenneth Howell
4. Steve Lucas
5. Zach Hill

Henry Hornsby III won the Crate feature.

Tyler County Speedway
July 8, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Shane Hitt
2. Derek Doll
3. Kyle Thomas
4. Brian Baumberger
5. Steve Weigle

Hitt's victory marked his first in the division at the Middlebourne, W.Va., oval as he overtook Thomas near halfway. ... Kyle Lukon won the Crate feature. .... The program included 10 divisions and wrapped up at 9:45 p.m.

Princeton Speedway
July 3, 2017

Fastrak Crates:
1. T.J. Salango
2. Tyler Arrington
3. Michael Bland

I-77 Speedway
July 3, 2017

AMRA Late Models:
1. Harold Redman Jr.
2. Steve Lucas
3. Tyler Carpenter
4. Colten Burdette
5. David Gibson

Redman earned $2,000. ... Vince Conrad won the Limited Late Model feature over T.J. Watson.

Lizard Creek Speedway
July 1, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Cox
2. Henry Hornsby III
3. Michael Bland
4. Rick Solari
5. Ted Johnson

Cox earned $2,000.

Tyler County Speedway
July 1, 2017

Fastrak Crates:
1. Kyle Lukon
2. Chuck Kimble
3. Derek Rogers
4. Tyler Stutler
5. Troy Frazier

Lukon won on the undercard of an event that included Corey Conley's $3,000 Super Late Model victory.

Wyoming

Casper Speedway
July 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jason Schierkolk
2. Teresa Bau
4. Marv Christopherson

Gillette Thunder Speedway
July 5, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jason Schierkolk
2. Eric Mass
3. Matthew Smith
4. Dave Smith
5. Kelly Hample

Schierkolk topped the 20-car field for his second Wild West Tour victory.

Casper Speedway
July 4, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Rayce McCord
2. Eddie Kirchoff
3. Jason Schierkolk
4. Eric Mass
5. Dave Smith

McCord became the first two-time winner on WISSOTA's Wild West Tour.

Casper Speedway
July 3, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jason Schierkolk
2. Matthew Smith
3. Eric Mass
4. Marvin Christopherson
5. Eddie Kirchoff

Schierkolk became the fourth winner in four Wild West Tour races for WISSOTA Late Models. ... Casper also hosts the Late Models on the Fourth of July.

Sheridan Speedway
July 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Rayce McCord
2. Mike Tom
3. Mike Stadel
4. Eric Mass
5. Jason Schlierkolk

McCord won on WISSOTA's Wild West Tour.

Manitoba

Red River Co-op Speedway
July 27, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Paul Veert
3. Mike Balcaen
4. Bill Mooney
5. Kevin Sexton

Red River Co-op Speedway
July 20, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Mike Balcaen
3. Dustin Strand
4. Kevin Sexton
5. Bill Mooney

Weiss started eighth.

Red River Co-op Speedway
July 13, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Shane Edginton
3. Bill Mooney
4. Shane Holden
5. Walt Morris

Red River Co-op Speedway
July 7, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Dustin Strand
3. Kevin Sexton
4. Shane Edington
5. Mike Martin

Ontario

Humberstone Speedway
July 30, 2017

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Rob Pietz
3. Jeff Dayman
4. Tim Gillespie
5. Sam Pennacchio

South Buxton Raceway
July 29, 2017

UMP DIRTcar:
1. Chris Ross
2. Paul Rivait
3. Gregg Haskell
4. Jason Haskell
5. Dale Glassford

Ross, the 2003 track champ, made a rare start.

Brighton Speedway
July 29, 2017

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Phil Potts
3. Andy Mayhew
4. Brandon Mowat
5. Kyle Sopaz

Humberstone Speedway
July 23, 2017

RUSH Crates:
1. Sam Pennacchio
2. Rob Pietz
3. Tim Gillespie
4. Jeff Dayman
5. Chad Homan

Rob Pietz won a makeup feature over Chad Homan.

Brighton Speedway
July 22, 2017

RUSH Crates:
1. Steve Baldwin
2. Greg Belyea
3. Brandon Mowat
4. Terry Hunt
5. Caley Weese

Terry Hunt started 13th and finished fourth.

South Buxton Raceway
July 15, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jason Haskell
2. Paul Rivait
3. Gregg Haskell
4. Brad Authier
5. Dale Glassford

Jason Haskell won by five seconds.

Brighton Speedway
July 15, 2017

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Brandon Mowat
3. Sam Pennacchio
4. Phil Potts
5. Andy Mayhew

Sandercock won his fifth race in a special throwback graphics scheme. The left side of the car was designed like former Brighton racer and announcer Huck Flindall’s car, the right side a tribute to Sandercock’s uncle Lee.

Humberstone Speedway
July 9, 2017

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Jeff Dayman
3. Rob Pietz
4. Sam Pennacchio
5. Tim Gillespie

Brighton Speedway
July 8, 2017

RUSH Crates:
1. Phil Potts
2. Charlie Sandercock
3. Kyle Sopaz
4. Brandon Mowat
5. Andy Mayhew

Potts ended Charlie Sandercock's hot streak.

South Buxton Raceway
July 8, 2017

UMP DIRTcar:
1. Dale Glassford
2. Mike Lewis
3. Paul Rivait
4. John Pinsonneault
5. Gregg Haskell

Humberstone Speedway
July 2, 2017

RUSH Crates:
1. Kyle Sopaz
2. Chad Homan
3. Brandon Mowat
4. Dennis Lunger Jr.
5. Sam Pennacchio

South Buxton Raceway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Gregg Haskell
2. Mike Lewis
3. Jim Jones
4. Brent Colby
5. Tate O'Leary

Haskell won on Canada Day.

Search for results

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1489703145.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508954363.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508874406.jpg