Login |
forgot?
ORDER LIVE VIDEO
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1504195596.jpg
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1508170756.gif

Weekly Late Model Results

Alabama

North Alabama Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Brandon Shaw
2. Steve Russell
3. Seth McCormack
4. Greg Wilhite
5. Marcus Minga

Fort Payne Motor Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kasey Hall
2. Daniel Miller
3. Robert Gant
4. Clay Joseph
5. J.T. Seawright

Sam Seawright won the Crate feature.

North Alabama Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Seth McCormack
2. Jeremy Shaw
3. Steve Russell
4. Braden Mitchell
5. Wayne Sutherland

Talladega Short Track
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dallas Cooper
2. T.J. Alford
3. Tim Roszell
(No other results available)

Jonathon Chapman won the Limited Late Model feature and Ryan King won the Crate feature.

ECM Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Sam Norman
(No other results available)

Greg Wilhite won the Crate feature over Thomas Langley.

North Alabama Speedway
June 17, 2017

NeSmith Crates:
1. Seth McCormack
2. Ben Brocato
3. Billy Flannagan Jr.
4. Matthew Brocato
5. Braden Mitchell

Fort Payne Motor Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. J.T. Seawright
(No other results available)

East Alabama Motor Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dalton Cook
2. Russ Ogletree
3. Cole Exum
4. Dana Eiland
5. Josh Cox

Cook won his fourth straight.

Moulton Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Hanger
2. Richard Smith
3. Rodney Weaver
4. Todd Clemmons
5. Tony Chaney

Talladega Short Track
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David Kay
(No other results available)

Mike Combs won the Crate feature on the undercard of Jason Hiett's Southern All Star victory.

East Alabama Motor Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dalton Cook
2. Thomas Lewis
3. Rick Culpepper
4. Brand Lewis
5. Tim Dixon

Cook won his third in a row. ... Points leader Dana Eiland failed to finish.

ECM Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Travis Kress
(No other results available)

Greg Wilhite won the Crate feature.

North Alabama Speedway
June 10, 2017

NeSmith Crates:
1. Seth McCormack
2. Ben Brocato
3. Steve Russell
4. Braden Mitchell
5. Billy Flannagan Jr.

Lance Robertson won the lower Crate division feature.

Moulton Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cruz Skinner
2. Seth McCormack
3. Shawn Mitchell
4. Trent Letson
5. Zack Graham

Moulton Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cruz Skinner
2. Christian Hager
3. Seth McCormack
4. Greg Wilhite
5. Travis Smith

Talladega Short Track
June 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Luke Riddle
2. Jonathon Chapman
3. Dustin Stewart
4. Michael Isbell
5. David Kay

The race was part of a Thursday night special for sprint cars. ... Cruz Skinner won a makeup Crate feature.

Arkansas

Riverside Int'l Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Josh Ray
2. Brandon Poppenheimer
3. Mike Carr
4. Bubba Wilburn
5. Dillon Knight

Crowley's Ridge Raceway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Carl Thomas
2. Justin Glover
3. Steven Crocker
4. John Hill
5. Mike Carr

Crowley's Ridge Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Crocker
2. Carl Thomas
3. Jeff Moss
4. Justin Glover
5. Mark Nichols

Riverside Int'l Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Nathan Brown
2. Bubba Wilburn
3. Brandon Poppenheimer
4. Tim Howard
5. Howard Kimbrough

Crowley's Ridge Raceway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jeff Moss
2. Carl Thomas
3. Henry Gustavas
4. Mark Nichols
5. Jeff Jordan

Riverside Int'l Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Josh Ray
2. Howard Kimbrough
3. Mike Carr
4. Nathan Brown
5. Brandon Poppenheimer

Arizona

Thunder Raceway
July 1, 2017

SWDRA Late Models:
1. Craig Parker
2. John Cornell
3. Brad Williams
4. Dean Moore
5. James Laing

Central Arizona Speedway
June 3, 2017

SWDRA Late Models:
1. Brad Williams
2. John Cornell
3. John Brinkley
4. Craig Parker
5. Steve Stultz

Williams topped a 15-car field, taking the checkers four seconds ahead of Cornell.

California

Placerville Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Micheli
2. Wayne Trimble
3. Ken Micheli
4. Eddie Gardner
5. Tom Tilford

Antioch Speedway
June 24, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Richard Papenhausen
2. Jeff Decker
3. David Newquist
4. Chestner Kniss
5. Shawn DeForest

Placerville Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Micheli
2. Randy McDaniel
3. Tyler Lightfoot
4. Mike Lightfoot
5. Ray Trimble

Bakersfield Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Steve Drake
2. Cody Laney
3. Clay Daly
4. Jason Papich
5. Andy Obertello

Placerville Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan McDaniel
2. Matt Micheli
3. Ray Trimble
4. Tyler Lightfoot
5. Scott Woessner

Kern County Raceway Park
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Clay Daly
(No other results available)

Late Models made their first appearance at the third-mile oval.

Colorado

El Paso County Raceway
June 10, 2017

High Plains Late Models:
1. Scott Cimfl
2. Craig Baukema
3. Dominic Uersetta
4. Jon Ortega
5. Brandon Lewis

Delaware

Delaware International Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dylan Evans
2. Ross Robinson
3. Mark Pettyjohn
4. Amanda Whaley
5. Ricky Elliott

Joe Warren and Matt Glanden won Crate features.

Delaware International Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mark Pettyjohn
2. Ross Robinson
3. Donald Lingo Jr.
4. Nick Davis
5. Amanda Whaley

Pettyjohn overtook Herb Tunis on an early restart. ... Promoter Charlie Cathell, recovering from burns suffered in a track accident the previous week, missed just his second DIS race in his 54 years at the track.

Delaware International Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Nick Davis
2. Mark Pettyjohn
3. Ross Robinson
4. Herb Tunis
5. Donald Lingo Jr.

Davis led all the way, surviving a near-miss with a spinning lapped car. ... Derek Magee won the Crate feature flag-to-flag.

Florida

North Florida Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mark Whitener
2. Bo Allen
3. Adam Bedenbaugh
4. Megan Meyer
5. Chuck Cumby

Whitener led all but the first lap. ... “I was going in high, coming off low, run the top, run the bottom. It was pretty good,” Whitener said. “I knew I had a pretty fast hot rod. So I just made sure I hit my marks every lap.”

Southern Raceway
June 17, 2017

NeSmith Panhandle Crates:
1. Ken Cartwright
2. Colton Leyendecker
3. Joseph Joiner
4. James Ward
5. Kyle Bryant

Georgia

Golden Isles Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Garrett Lloyd
2. Bo Allen
3. Cecil Eunice
4. Kyle Van Sickle
5. Ryan Van Sickle

Lloyd earned $2,000 in the Chuck Scott Tribute in finishing a half-second ahead of Allen. ... The track announced its closure five days after the event.

Senoia Raceway
July 1, 2017

1. Dunie Dillard
2. Jeff Stansbury
3. Derick Mathews
4. Joey Armistead
5. Dorough Bright

Dillard won on the undercard of Clint Smith's Southern All Star victory.

Blue Ridge Motorsports Park
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Shawn Chastain
2. George Mashburn
3. Jamie Oliver
4. Preston Crisp
5. Mike Davis

Charlie Parker won the Limited Late Model feature and Jason Deal took the Crates.

Needmore Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nevin Gainey
2. Richie Stephens
3. Kevin Bennett
4. Cameron Metts
5. Earl Boyett

Kelly Walker won the Crate feature.

Boyd's Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Craig Burrows
2. Heath Hindman
3. Chip Brindle
4. John Ownbey
5. Josh Walker

Cochran Motor Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Shane Riner
2. Jimmy Thomas
3. Chaz Haskins
4. Caleb Gay
5. Rye Faulk

Riner picked up his second victory of the weekend.

Swainsboro Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Henry Carter
2. Chesley Dixon
3. Blake Smith
4. Michael Akeson
5. Cole Godowns

Dixie Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jason Croft
2. Frank Ingram
3. Mike McConnell
4. Dale Thurman
5. Landon Bagby

Ingram drove the Buster Goss No. 24. ... Matt Bishop won the Limited Late Model feature. ... Bobby Richey Jr. won the Crate feature.

Senoia Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tod Darda
2. Clint Smith
3. Mason Massey
4. Ricky Williams
5. Bubba Pollard

Darda won by 3.2 seconds for his first Super Late Model victory at Senoia. ... Thomas Lewis won the Limited Late Model feature and Jody Knowles took the Crates.

North Georgia Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jeff Smith
2. Craig Burrows
3. Jason Deal
4. Larry Higgins
5. Drew Deavers

In the night's Ultimate feature, won by John Ownbey, Jeff Smith had a rollover accident.

Hartwell Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gus Simpson
2. Jimmy Johnson
3. Dustin Mincey
4. Bubba Russell
5. Drew Collins

Toccoa Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Josh Thurmond
3. Stephen Segars
4. Wesley English
5. David Conley

McCoy's victory came on the same card as the Fastrak-sanctioned touring event for Crate Late Models won by Jensen Ford.

Winder-Barrow Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rodney Peters
2. Scott Frady
3. John Anderson
4. Ken Lampp
5. Ronnie Poole

Oglethorpe Speedway Park
June 16, 2017

NeSmith Crates:
1. Shane Riner
2. Robert Diekemper
3. Donnie Bazemore
4. Jordan Feider
5. Garrett Shurling

Riner notched his fourth Savannah victory of the season.

Lavonia Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Bubba Russell
(No other results available)

Russell won on the undercard of Johnny Pursley's Ultimate Southeast victory. ... Cla Knight won the Crate feature.

Swainsboro Raceway
June 10, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jimmy Sharpe Jr.
2. Jimmy Thomas
3. John Henderson Jr.
4. Shane Riner
5. Henry Carter

Sharpe earned $2,000.

Senoia Raceway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Clint Smith
2. Glenn Morris
3. Tod Darda
4. Craig Scott
5. Ricky Williams

Matt Dooley won the Limited Late Model feature and Jody Knowles the Crates.

Blue Ridge Motorsports Park
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Devin Dilbeck
2. Jason Deal
3. Michael Barnett
4. Colten Jackson
5. Trigg Parris

Lavonia Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jimmy Johnson
2. Josh Thurmond
3. Bubba Russell
4. Dustin Mincey
5. Stephen Segars

Danny Sanders won the Crate feature.

Cochran Motor Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Caleb Gay
2. Chaz Haskins
3. Eddie Jo Morris
4. Phil Pittman
5. Jordan Feider

Toccoa Raceway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David McCoy
2. Clayton Turner
3. Gus Simpson
4. Chris Woods
5. David Conley

McCoy also won the Crate feature, topping Adam Smith. ... He started both races from the pole.

Dixie Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cass Fowler
2. Jason Smith
3. Matt Bishop
4. Scott Hall
5. Don Jenkins

Fowler won on the undercard of the Super Late Model Bill Ingram Memorial victory of Derek Ellis. ... Matt Black won the Crate feature.

Winder-Barrow Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rodney Peters
2. Jeffrey Lampp
3. Ken Lampp
4. Tyler Canup
5. Shawn Tullis

Swainsboro Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chesley Dixon
2. Jimmy Thomas
3. Blake Smith
4. Joshua Bishop
5. Cole Godowns

Dixon led all 30 laps.

Toccoa Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gus Simpson
2. Paul Byrum
3. Daniel Wilson
4. David Conley
5. J.R. Headen

Colby Cannon won the Crate feature over Adam Smith.

North Georgia Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Colby Kilgore
2. Justin Shipley
3. Name unavailable
4. Heath Hindman
5. Brian Jackson

Unsanctioned Crates:
1. Chip Brindle
2. Craig Burrows
3. Larry Higgins
4. Matt Leonard
5. Robert Ballard

Lavonia Speedway
June 3, 2017

Fastrak Crates:
1. Parker Herring
2. Frankie Beard
3. Andrew Cole
4. Adam Partain
5. Cody Pritchett

Herring won on the undercard of the FUEL victory for Ben Watkins.

Golden Isles Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rhett Carter
2. Donnie Chappell
3. John Kellum
4. Mark Whitener
5. Jason Fitzgerald

Carter earned $1,500.

Blue Ridge Motorsports Park
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Payne
2. Jeremy Ledford
3. Levi Hicks
4. George Mashburn
5. Jamie Oliver

Devin Dilbeck won the four-car Limited Late Model feature. ... Jason Deal won the Crate feature over Brian Kinnersley.

Senoia Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Clint Smith
2. Dennis Lykins Jr.
3. Cass Fowler
4. Ricky Williams
5. Austin Horton

Smith won on the undercard of Brandon Sheppard's WoO victory.

Winder-Barrow Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rodney Peters
2. Ken Lampp
3. Scott Frady
4. Chad Puckett
5. John Anderson

Oglethorpe Speedway Park
June 2, 2017

NeSmith Crates:
1. Robert Diekemper
2. Robbie Cowart
3. Jordan Feider
4. Shane Riner
5. Donnie Bazemore Jr.

Iowa

Shelby County Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Zeitner
2. Barry Sorenson
3. Sterling Perkins
4. Kyle Segebart
5. Al Zeitner

Hamilton County Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Darrel DeFrance
2. Todd Cooney
3. Charlie McKenna
4. Craig Jacobs
5. Mark Elliot

DeFrance and Cooney started on the fifth row.

Maquoketa Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Jon Poll
2. Jeremiah Hurst
3. Matt Ryan
4. Joe Zrostlik
5. Doug Nigh

Independence Motor Speedway
July 1, 2017

IMCA Late Models:
1. Ben Seemann
2. Sean Johnson
3. Ryan Dolan
4. Luke Pestka
5. Brian Hunter

Davenport Speedway
June 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Jeremiah Hurst
3. Brunson Behning
4. Chuck Hanna
5. Andy Eckrich

Marshalltown Speedway
June 30, 2017

IMCA Late Models:
1. Curtis Glover
2. Todd Cooney
3. Darrel DeFrance
4. Joe Zrostlik
5. Paul Nagle

Glover notched his first Marshalltown feature.

Lee County Speedway
June 30, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Tommy Elston
3. Jeff Guengerich
4. Sam Halstead
5. Gunner Frank

Woorthworth started fifth and took the lead from Guengerich on the seventh lap.

Sports Park Raceway
June 25, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Bill Hoover
3. Doug McCollugh
4. Vic Lovejoy
5. Todd Johnson

Dubuque Speedway
June 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Dan Shelliam
3. Jeremiah Hurst
4. Joel Callahan
5. Luke Merfeld

Kay started 10th and won a lead-swapping duel with Shelliam in the final laps. ... Shelliam was celebrating a wedding anniversary.

Benton County Speedway
June 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Joe Zrostlik
2. Todd Cooney
3. Ryan Dolan
4. Darren Ackerman
5. Curt Schroeder

Adams County Speedway
June 24, 2017

NASCAR Late Models:
1. J.C. Wyman
2. Jason O'Brien
3. Jesse Sobbing
4. Josh Most
5. Matt Buller

Shelby County Speedway
June 24, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Zach Zentner
3. Al Zeitner
4. Allan Hopp
5. Kyle Segebart

Independence Motor Speedway
June 24, 2017

IMCA Late Models:
1. Travis Smock
2. Sean Johnson
3. Tyler Bruening
4. Jon Passick
5. Rory Metcalf

Smock started on the pole while Bruening rallied from 12th.

Davenport Speedway
June 23, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Matt Ryan
3. Rob Toland
4. Andy Nezworski
5. Chuck Hanna

Hurst led all 25 laps. ... Toland started in the fifth-row of the caution-free feature.

Lee County Speedway
June 23, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Sam Halstead
4. Todd Frank
5. Jeff Guengerich

Elston started fourth and took the lead from Halstead on the third lap.

Sports Park Raceway
June 18, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Charlie McKenna
3. Vic Lovejoy
4. Bill Hoover
5. Gabe Umbarger

Dubuque Speedway
June 18, 2017

IMCA Late Models:
1. Dan Shelliam
2. Luke Merfeld
3. Jeremiah Hurst
4. Joel Callahan
5. Eric Pollard

Shelliam won from the second row.

Benton County Speedway
June 18, 2017

IMCA Late Models:
1.  Todd Cooney
2. Ryan Dolan
3. John Emerson
4. Jon Passick
5. Greg Kastli

Shelby County Speedway
June 17, 2017

IMCA Late Models:
1. J.C. Wyman
2. Allan Hopp
3. Jeremy Grady
4. Kyle Segebart
5. Barry Sorenson

Hamilton County Speedway
June 17, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Darrel DeFrance
3. Paul Nagel
4. Curtis Glover
5. Mark Elliot

Cooney and DeFrance started in the fifth row.

Davenport Speedway
June 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Chuck Hanna
3. Matt Ryan
4. Mike Cothron
5. Andy Nezworski

Toland took the lead from his son Bobby on the fourth lap.

Farley Speedway
June 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Tyler Bruening
3. Dan Shelliam

Kay also won the modified feature. ... The track hast boosted its purses by 25 percent and cut $2 from ticket prices.

Marshalltown Speedway
June 16, 2017

IMCA Late Models:
1. Joe Zrostlik
2. John Emerson
3. Curt Schroeder
4. Darrel DeFrance
5. Justin Mitchell

Zrostlik overtook Richie Gustin on the eighth lap. ... Gustin slipped off the turn-two banking on the 19th lap while running second. ... Schroeder started on the pole.

Lee County Speedway
June 16, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Jay Johnson
3. Tommy Elston
4. Gunner Frank
5. Sam Halstead

Benton County Speedway
June 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Ryan Dolan
3. Joe Zrostlik
4. Brunson Behning
5. Greg Kastli

Sports Park Raceway
June 11, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Ryan Griffith
2. Charlie McKenna
3. Vic Lovejoy
4. Don Beckstrom
5. Amanda O'Neal

Dubuque Speedway
June 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Dan Shelliam
2. Joel Callahan
3. Jeremiah Hurst
4. Luke Merfeld
5. Jon Merfeld

Shelliam rode the high groove to victory.

West Liberty Raceway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Jonathan Brauns
2. Chad Holladay
3. Andy Eckrich
4. Nick Marolf
5. Ron Boyse

Brauns survived Holladay's late slide job. ... He dedicated the victory to his late aunt, Jennifer Brauns-Massey, who died from ovarian cancer in December.

Shelby County Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Jay Stewart
2. Barry Sorenson
3. Ben Nading
4. Jeff Segebart
5. Kyle Segebart

Sorenson started 10th.

Maquoketa Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Jeremiah Hurst
3. Rob Toland
4. Andy Nezworski
5. Travis Denning

Independence Motor Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Darren Ackerman
2. Greg Kastli
3. Tom Schmitt
4. Bryce Carey
5. Ryan Dolan

Ackerman rallied from a fifth-row starting spot. ... He won on the 53rd wedding anniversary of his parents.

Hamilton County Speedway
June 10, 2017

IMCA Late Models:
1. Craig Jacobs
(No other results available)

Todd Cooney won a makeup feature. ... With 80 cars over five classes, including three makeup features, racing wrapped up at 9:40 p.m.

Farley Speedway
June 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Jon Merfeld
2. Eric Pollard
3. Joel Callahan

Jon Merfeld was the benefactor of a blown right rear tire of leader Joel Callahan. ... Callahan's misfortune came as the leaders raced to the white flag.

Marshalltown Speedway
June 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. Joe Zrostlik
3. Paul Nagle
4. Darrel DeFrance
5. Greg Kastli

Cooney overtook Zrostlik on the fifth lap. ... A $400 bounty remains for anyone who can beat Cooney.

Davenport Speedway
June 9, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Rob Toland
3. Brunson Behning
4. Chuck Hanna
5. Jeremiah Hurst

Ryan took the lead from Toland near midway.

Lee County Speedway
June 9, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Sam Halstead
3. Tommy Elston
4. Jeff Guengerich
5. Brandon Savage

Woodworth won his second straight. ... Early leader Gunner Frank slowed on the seventh lap. ... Matt Strassheim also led early.

Dubuque Speedway
June 4, 2017

IMCA Late Models:
1. Jeremiah Hurst
2. Joel Callahan
3. Dan Shelliam
4. Luke Merfeld
5. Eric Pollard

Hurst earned $2,000 for the Ideal Ready Mix Tri-Track Challenge event.

Sports Park Raceway
June 4, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Charlie McKenna
2. Todd Johnson
3. Vic Lovejoy
4. Don Beckstrom
5. Jenna Johnson

Benton County Speedway
June 4, 2017

IMCA Late Models:
1. Brunson Behning
2. Ryan Dolan
3. Darren Ackerman
4. Todd Cooney
5. John Emerson

West Liberty Raceway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Andy Eckrich
2. Chad Holladay
3. Denny Eckrich
4. Justin Kay
5. Joel Callahan

Eckrich earned $2,000 in the Ideal Ready Mix Tri-Track Challenge event.

Adams County Speedway
June 3, 2017

NASCAR Late Models:
1. Bill Leighton Jr.
2. Jason O'Brien
3. Daulton Maassen
4. Corey Zeitner
5. Josh Krug

Shelby County Speedway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Barry Sorenson
2. Allan Hopp
3. Jay Stewart
4. Al Zeitner
5. Kyle Segebart

Maquoketa Speedway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Matt Ryan
3. Luke Goedert
4. Jeremiah Hurst
5. Jon Poll

Independence Motor Speedway
June 3, 2017

IMCA Late Models:
1. Rick Wendling
2. Ryan Dolan
3. Sean Johnson
4. Darren Ackerman
5. Curt Martin

Dolan started 10th.

Davenport Speedway
June 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Brunson Behning
3. Andy Nezworski
4. Chuck Hanna
5. Gary Webb

Ryan took control from Nezworski on a lap-six restart. ... He survived Behning's late charge amid traffic on the final lap.

Farley Speedway
June 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Justin Kay
2. Andy Eckrich
3. Ryan Dolan
4. Joel Callahan
5. Jeremiah Hurst

The polesitter Kay earned $2,000 for the Tri-Track Challenge victory. | Slideshow

Marshalltown Speedway
June 2, 2017

IMCA Late Models:
1. Todd Cooney
2. John Emerson
3. Ben Seeman
4. Paul Nagle
5. Darrel DeFrance

Cooney won his third straight at Marshalltown.

Lee County Speedway
June 2, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. Sam Halstead
3. Todd Frank
4. Jeff Guengerich
5. Derek Liles

Woodworth won on the undercard of Chris Simpson's MLRA victory.

Illinois

Fairbury American Legion Speedway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Kevin Weaver
2. Ryan Unzicker
3. Mike Spatola
4. Steve Thorsten
5. Donny Walden

Weaver drove the Jay Morris No. 77m.

Macon Speedway
July 1, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Sheppard Jr.
2. Myles Moos
3. Kyle Logue
4. Matt Taylor
5. Roben Huffman

Spoon River Speedway
July 1, 2017

UMP Crates:
1. Allen Weisser
(No other results available)

Sycamore Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jay Brendle
2. T.J. Markham
3. Charlie Olson
4. Paul Parker
5. Brad Stewart

Mike Mataragas set fast time and won a heat race but apparently scratched from the feature. ... Brendle also won the Limited Late Model feature over Jim Klingel.

Peoria Speedway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Todd Bennett
2. Roger Rebholz
3. Matt Shannon
4. Jason Wagner
5. Rick Standridge

Jason Jaggers won the Limited Late Model feature over James Carmody.

Tri-City Speedway
June 30, 2017

UMP DIRTcar:
1. Kent Robinson
2. Gordy Gundaker
3. Mark Voigt
4. Rusty Griffaw
5. Claude Walker

Farmer City Raceway
June 30, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jason Feger
2. Ryan Unzicker
3. Mike Spatola
4. Donny Walden
5. Kevin Weaver

Feger narrowly edged Unzicker at the checkers. ... Myles Moos won the Crate feature.

Quincy Raceway
June 25, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rickey Frankel
2. Jamie Wilson
3. Denny Woodworth
4. Jason Perry
5. Matt Shannon

Frankel topped the seven-car field for a $2,000 payday. .... Tommy Elston won the nine-car Crate feature.

Quad City Speedway
June 25, 2017

IMCA Late Models:
1. Matt Ryan
2. Rob Toland
3. Chad Holladay
4. Andy Nezworski
5. Gary Webb

Macon Speedway
June 24, 2017

UMP Crates:
1. Ryan Little
2. Jake Little
3. Guy Taylor
4. Tommy Sheppard Jr.
5. Aaron Heck

Ryan Little edged his nephew for a Midwest Big 10 Crate victory.

Highland Speedway
June 24, 2017

UMP DIRTcar:
1. Daryn Klein
2. Chad Zobrist
3. Greg Kimmons
4. Mark Oller
5. Rick Salter

Sycamore Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike Mataragas
(No other results available)

Peoria Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Carmody
2. Matt Murphy
3. Todd Frank
4. Jake Miller
5. Brian Crebo

Carmody start on the pole of the 10-car feature.

Farmer City Raceway
June 23, 2017

UMP DIRTcar:
1. McKay Wenger
2. Rusty Schlenk
3. Scott Bull
4. Mike Spatola
5. Don Hammer

Allen Weisser won the Crate feature.

Lincoln Speedway
June 23, 2017

UMP Crates:
1. Jake Little
2. Roben Huffman
3. Cody Maguire
4. Brandon Eskew
5. Dustin Ingram

Quad City Speedway
June 18, 2017

IMCA Late Models:
1. Andy Nezworski
2. Rob Toland
3. Matt Ryan
4. Travis Denning
5. Gary Webb

Macon Speedway
June 17, 2017

UMP Crates:
1. Kyle Logue
2. Jake Little
3. Ryan Little
4. Tommy Sheppard Jr.
5. Roben Huffman

With Patrick Younger out with an arm injury, Logue took the wheel and raced to victory in Younger's No. 77.

Highland Speedway
June 17, 2017

UMP DIRTcar:
1. Matt Bailey
2. Chad Zobrist
3. Shannon Kuhn
4. Jason Zobrist
5. Greg Kimmons

Spoon River Speedway
June 17, 2017

UMP Crates:
1. Denny Woodworth
2. A.J. May
3. Mavrick Piller
4. Josh Jackson
5. David Marlow

Farmer City Raceway
June 16, 2017

UMP DIRTcar:
1. McKay Wenger
2. Scott Bull
3. Bill Giannetti
4. Jeff Beyers
5. Matt Shannon

Myles Moos won the Crate feature.

Belle-Clair Speedway
June 16, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rick Salter
2. Rusty Griffaw
3. Chad Zobrist
4. Jordan Bauer
5. Matt Bailey

Salter started fifth.

Kankakee County Speedway
June 15, 2017

UMP Crates:
1. Jay Morris
2. Chad Osterhoff
3. Torin Mettille
4. Myles Moos
5. Allen Weisser

Morris won on the undercard of Bobby Pierce's UMP DIRTcar Summernationals victory.

Quad City Speedway
June 11, 2017

IMCA Late Models:
1. Andy Nezworski
2. Matt Ryan
3. Travis Denning
4. Rob Toland
5. Todd Malmstrom

Quincy Raceway
June 11, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jason Perry
2. Jamie Wilson
3. Denny Woodworth
4. Matt Shannon
5. Rickey Frankel

Five Super Late Models competed. ... Tommy Elston won the eight-car Crate feature. ... Ken Dobson announced during the weekend that CILTRAK won't promote the track in 2018, but he plans to assist in finding a new local promotion team and assured the track won't close.

Fayette County Speedway
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. Tanner English
2. Rodney Melvin
3. Rick Salter
4. Brent McKinnon
5. Shannon Kuhn

English, driving Steve Lampley's No. 33, overtook his future father-in-law Rodney Melvin heading for the white flag.

Fairbury American Legion Speedway
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. Ryan Unzicker
2. Kevin Weaver
3. Scott Bull
4. McKay Wenger
5. Steve Thorsten

Unzicker won the Pappy and Bob Allen Memorial.

Macon Speedway
June 10, 2017

UMP Crates:
1. Myles Moos
2. Tommy Sheppard
3. Jake Little
4. Roben Huffman
5. Cody Maguire

Spoon River Speedway
June 10, 2017

UMP Crates:
1. Brad Denney
2. Allen Weisser
3. Josh Jackson
4. A.J. May
5. Chris Osborne Jr.

Denney notched his 299th career feature victory. ... “I think if I get No. 300 (it) might be a good time to hang ‘em up,” said Denney, the all-time winningest driver at the track owned by his family.

Sycamore Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Paul Parker
2. Charlie Olson
3. T.J. Markham
4. Jay Brendle
5. John Provenzano

Reno Markham won the Limited Late Model feature.

Peoria Speedway
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. Roger Rebholz
2. Jason Wagner
3. Mike Monroe
4. Bill Kettering Jr.
5. Robbie Bauman Jr.

All seven starters finished in their starting positions. ... Jason Jaggers won the Limited Late Model main.

Lincoln Speedway
June 9, 2017

UMP Crates:
1. Myles Moos
2. Jake Little
3. Brandon Eskew
4. Roben Huffman
5. Cody Maguire

Farmer City Raceway
June 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Ryan Unzicker
2. Mike Spatola
3. Scott Bull
4. Jason Wagner
5. Daniel Flessner

Unzicker and Spatola started on the front row. ... A.J. May won the Crate feature.

Tri-City Speedway
June 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Michael Kloos
2. Gordy Gundaker
3. Adam Tischauser
4. Claude Walker
5. Dewayne Kiefer

Belle-Clair Speedway
June 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Matt Bailey
2. Rusty Griffaw
3. Daryn Klein
4. Rick Salter
5. Jason Zobrist

Kankakee County Speedway
June 9, 2017

UMP Crates:
1. Torin Mettille
2. Jeremy McLaughlin
3. Mike Marden
4. Chad Osterhoff
5. Phil Line

Lincoln Speedway
June 4, 2017

UMP Crates:
1. Allen Weisser
2. Jake Little
3. Myles Moos
4. Roben Huffman
5. Chris Osborne Jr.

Quad City Speedway
June 4, 2017

IMCA Late Models:
1. Rob Toland
2. Shaun Lewis
3. Bobby Toland
4. Todd Malmstrom
5. Travis Denning

Quincy Raceway
June 4, 2017

UMP Crates:
1. Tommy Elston
2. Denny Woodworth
3. Brandon Savage
4. Charles Van Zandt
5. Derek Sammons

Peoria Speedway
June 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rich Bell
2. Todd Bennett
3. Roger Rebholz
4. Jason Wagner
5. Mike Monroe

Jason Jaggers won the Limited Late Model feature.

Spoon River Speedway
June 3, 2017

UMP Crates:
1. Myles Moos
2. Allen Weisser
3. Evan Fink
4. Brad Denney
5. A.J. May

Macon Speedway
June 3, 2017

UMP Crates:
1. Jake Little
2. Aaron Heck
3. Kyle McMahon
4. Tommy Sheppard
5. Matt Taylor

Fairbury American Legion Speedway
June 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Mike Spatola
2. Scott Schmitt
3. Kevin Weaver
4. Ryan Unzicker
5. Scott Bull

Spatola won for the second straight weekend, following the previous weekend's victory at Spoon River.

Sycamore Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jay Brendle
2. Jeff Kerley
3. Greg Cantrell Jr.
4. Jim Klingel
5. Danny Deutsch

Farmer City Raceway
June 2, 2017

UMP DIRTcar:
1. Ryan Unzicker
2. Mike Spatola
3. Mike Glasscock
4. Jose Parga
5. McKay Wenger

Myles Moos won the Crate feature.

Tri-City Speedway
June 2, 2017

UMP DIRTcar:
1. Michael Kloos
2. Rusty Griffaw
3. Gordy Gundaker
4. Rick Salter
5. Jeremy Sneed

Indiana

Lawrenceburg Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Nick Latham
2. Robby Hensley
3. Kody Evans
4. James Rice
5. Tom Sheets

Brownstown Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chad Stapleton
2. Tyler Cain
3. Jeremy Hines
4. Steven Godsey
5. John Gill

Stapleton's victory came on the undercard of Devin Gilpin's MARS East triumph.

Brownstown Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
2. Austin Burns
3. Chad Stapleton
4. Steven Godsey
5. Chase Briscoe

Brownstown Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Marty O'Neal
2. Steven Godsey
3. Justin Shaw
4. Chad Stapleton
5. Issac Rainey

Twin Cities Raceway Park
June 17, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Mark Barber
2. Trent Low
3. Brian Shewmaker
4. Tyson Banks
5. Brad Erwin

Twin Cities Raceway Park
June 10, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jeremy Hines
(No other results available)

Brownstown Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Devin Gilpin
2. Chad Stapleton
3. Jared Bailey
4. Jeff Wilson
5. Marty O'Neal

Marty O'Neal won the Crate feature. ... Gilpin also won the Crate feature.

Twin Cities Raceway Park
June 3, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Brad Erwin
2. Mark Barber
3. Jim Couch
4. Tyson Banks
5. Brian Shewmaker

Kansas

Lakeside Speedway
June 23, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Newton
2. Nick Drew
3. Terry Bivins
4. Kacey Shields
5. Dave Powell

Salina Speedway
June 16, 2017

NeSmith Crates:
1. Dan Smith
2. Dustin Bolster
3. Jimmy Segraves
4. Rob Day
5. Delbert Smith

Dan Smith won by a 2.5-second margin. ... Delbert Smith won a makeup feature over Dusty Leonard.

Lakeside Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Newton
2. Nick Drew
3. Don Marrs
4. Kacey Shields
5. Stephen Blake Sr.

Lakeside Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nick Newton
2. Don Marrs
3. Kacey Shields
4. Tim Shields
5. Nick Drew

Kentucky

Mountain Motor Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Stephen Martin
2. Jimmy Johnson
3. Bartley Grant
4. Anthony Adams
5. Terry Stone

Ponderosa Speedway
June 30, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tripp Gerrald
2. Victor Lee
3. Michael Chilton
4. Connor Meade
5. Tommy Bailey

Victor Lee won the Crate feature over Jeff Watson.

Mountain Motor Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Brandon Fouts
2. Stephen Breeding
3. Jonathan Couch
4. Jimmy Johnson
5. James Butcher

Fouts set fast time and led 30 laps to earn $2,000 in the Walter "Peg" Combs Memorial.

Richmond Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jason Jameson
2. Tommy Bailey
3. Derek Fisher
4. Justin Rattliff
5. Skylar Marlar

Jameson earned $2,100 in the third annual Butch Shay Memorial. ... Jameson led all the way.

Florence Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kent Robinson
2. Nick Latham
3. Trevor Landrum
4. Scott James
5. Jeff Wilson

Brad Rickels won the Crate feature.

Mountain Motor Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Justin King
(No other results available)

King was the only entrant

Ponderosa Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tripp Gerrald
2. Chris Combs
3. Michael Chilton
4. Chad Stapleton
5. John Whitney

Victor Lee won the Crate feature.

Richmond Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Derek Fisher
2. Johnny Wheeler
3. Scott Lemaster
4. Connor Meade
5. Jeff Watson

Fisher started fourth.

Lake Cumberland Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Caleb Ashby
2. Tommy Bailey
3. Skylar Marlar
4. Rod Carter Jr.
5. Brian Smith

Marlar made his first start in the JP Motorsports No. 88 owned by Jesse Puckett.

Florence Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jason Jameson
2. Robby Hensley
3. Jesse Lay
4. Kody Evans
5. Trevor Landrum

Jameson earned $2,000.

Ponderosa Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tripp Gerrald
2. Tommy Bailey
3. Derek Fisher
4. Donnie Sullivan

Gerrald led every lap in the four-car feature. ... Victor Lee won the Crate feature over James Rice.

Louisiana

LA 36 Speedway
July 1, 2017

NeSmith Crates:
1. Scott Ladner
2. Jeremy Eaton
3. Jason Jarrell
4. Cody Joiner
5. Justin Lott

Ladner won by 2.4 seconds.

Chatham Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Peter Hazzard
2. Casey Hobson
3. Lance Carroll

LA 36 Speedway
June 17, 2017

NeSmith Crates:
1. Noah Daspit
2. Steve Ladner
3. Kody Barber
4. Shannon Lee
5. Calvin Martin

LA 36 Speedway
June 10, 2017

NeSmith Crates:
1. Noah Daspit
2. Hunter Lewis
3. Scott Ladner
4. Kody Barber
5. Jeremy Eaton

Chatham Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Casey Hobson
2. Tanner Kellick
3. Jason Cowan

Maryland

Hagerstown Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Trever Feathers
2. Andy Anderson
3. Bryan Bernheisel
4. Kyle Hardy
5. Kenny Moreland

Feathers won the Frank Sagi Tribute. ... Bryan Bernheisel won the Limited Late Model feature.

Greater Cumberland Raceway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Devin Weyandt
2. Curtis Heath
3. Herb Hilliard
4. Brian Lowery
5. Kayden Smith

Heath's car had engine problems on the last lap, allowing Weyandt past. ... Dylan Lewis won the Crate feature over Michael Ott.

Hagerstown Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Andy Anderson
2. Scott Palmer
3. Marvin Winters
4. Roy Deese Jr.
5. Gary Stuhler

Anderson overtook Palmer on the 16th lap. ... Palmer was returning after a few weeks off following a rollover accident at another track. ... Barry Miller won the Limited Late Model feature, and Kyle Lee took the Crate main.

Hagerstown Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Trever Feathers
2. Andy Anderson
3. Gary Stuhler
4. Rodney Walls
5. Kenny Moreland

Feathers said his Barry Wright chassis "has been pretty unbelievable since we brought it out the first week. We actually haven’t changed much, did a lot of work when we got the car and made sure everything was perfect before we got here.” ... Tyler Emory won the Limited Late Model feature and Allen Brannon won the Crate feature.

Hagerstown Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Weaver
2. Michael Walls
3. Kyle Lear
4. James Lichliter
5. Alan Sagi

Weaver regained the lead from Lear after a restart. ... "It took Kyle (Lear) blowing by me there up on the top to realize that’s where I needed to be," Weaver said, "but that’s sometimes how it works out." ... Super Late Models were off during the Appalachian Mountain Speedweek event in Port Royal, Pa.

Greater Cumberland Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Bob Gordon
(No other results available)

Gordon notched his first victory at the track in 18 years.

Potomac Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kurt Zimmerman
2. Billy Tucker
3. Brandon Long
4. Tyler Emory
5. Jonny Oliver

Zimmerman, a two-time street stock champ, won his first Limited Late Model feature. ... "I just drove the car like I did back in the street stock days and it was just about perfect tonight," Zimmerman said. ... Jamie Sutphin won the Crate feature over Mike Franklin in a race with nine cautions.

Michigan

Crystal Motor Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tom Dusen
2. Rachel Carpenter
3. Scott Baker
4. Taylor Wiles
5. Scot Church

Baker rallied from 13th to third.

Merritt Speedway
June 17, 2017

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
(No other results available)

Winston Speedway
June 16, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rich Neiser
2. Ryan VanderVeen
3. Kyle Borgman
4. Steve Fairbanks
5. Steve Mcclees

Tri-City Motor Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dona Marcoullier
2. Travis Stemler
3. Andrew Terrill
4. Steven Hilliker
5. Torrey Ahrens

Rallying from 12th, Marcoullier extended his long unbeaten streak at Tri-City.

Hartford Speedway
June 16, 2017

UMP DIRTcar:
1. Chad White
2. Zeke McKenzie
3. Phil Ausra
4. Ben Mott
5. Jarrett Rendel

Mid-Michigan Raceway Park
June 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Rick Swartout
(No other results available)

Crystal Motor Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Megan Carpenter
2. Brennan Bowen
3. Scott Baker
4. Josh Knoll
5. David Hilliker

Merritt Speedway
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
2. Brandon Thirlby
3. Greg Gokey
4. Travis Stemler
5. Curtis Roberts

Spangler started sixth.

Thunderbird Raceway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Eddie Reyes
2. Kyle Borgman
3. Rob Taylor
4. Dan Wilson
5. Bill Bray

Winston Speedway
June 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Ryan VanderVeen
2. Rich Neiser
3. Kevin Reeve
4. Steve Fairbanks
5. Greg Gokey

I-96 Speedway
June 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Brandon Thirlby
2. Travis Stemler
3. Jesse Playter
4. Zack Olger
5. Scott Fisk

Thirlby started eighth.

Mount Pleasant Speedway
June 9, 2017

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
(No other results available)

Mid-Michigan Raceway Park
June 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kenny Playter
(No other results available)

Merritt Speedway
June 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
2. Dona Marcoullier
3. Brandon Thirlby
4. Nick Kurtz
5. Bob Timmer

Spangler won the 20-car feature after starting outside the front row.

Thunderbird Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ryan VanderVeen
2. Eddie Reyes
3. Rich Neiser
4. Zack Olger
5. Kyle Borgman

Crystal Motor Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Scott Baker
2. David Hilliker
3. Josh Borton
4. Dean Huizenga
5. Chris Rinard

Baker started ninth and Hilliker started 12th.

I-96 Speedway
June 2, 2017

UMP DIRTcar:
1. Brandon Thirlby
2. Brian Ruhlman
3. Zack Olger
4. Scott Fisk
5. Bry Johnson

Thirlby won from the pole. ... Bry Johnson improved eight spots for a top-five finish.

Winston Speedway
June 2, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rich Neiser
2. Ryan VanderVeen
3. C.J. Heskett
4. Dan Wilson
5. Steve Mcclees

Mount Pleasant Speedway
June 2, 2017

UMP DIRTcar:
1. Eric Spangler
(No other results available)

Tri-City Motor Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dona Marcoullier
2. Andrew Terrill
3. Kyle Roberts
4. David Hilliker
5. Torrey Ahrens

The fifth-starting Marcoullier extended his long winning streak at the track.

Mid-Michigan Raceway Park
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Taylor Wiles
(No other results available)

Minnesota

Viking Speedway
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. John Kaanta
2. Zach Johnson
3. Shane Edginton
4. Don Shaw
5. Daniel Ebert

Kaanta earned $2,000 in rallying from his 11th starting spot. ... The event drew 20 Late Models.

Fiesta City Speedway
June 30, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jeff Wildung
2. Don Shaw
3. Scott Ward
4. Blake Swenson
5. Corey Nelson

Wildung led all the way for his first 2017 victory.

Fiesta City Speedway
June 28, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Chad Becker
3. David McDonald
4. Brian Schultz
5. Damon Eilers

Viking Speedway
June 24, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Casey Meyer
3. Shawn Meyer
4. Greg Meyer
5. Zach Johnson

Shaw started fifth. ... Driving a Shaw-owned car, Cody Overton won the Limited Late Model feature the same night his brother, Brandon, notched a $30,000 Firecracker 100 victory in WoO action at Lernerville Speedway in Sarver, Pa.

Madison Speedway
June 24, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Nick Beyenhof
2. Scott Ward
3. Nate Beyenhof
4. Corey Nelson
5. D.J. Tesch

Chad Olsen ran among the frontrunners before going over the banking.

Fiesta City Speedway
June 23, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Scott Ward
2. Nick Beyenhof
3. Corey Nelson
4. Jeff Wildung
5. Nate Beyenhof

I-94 Speedway
June 23, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Brady Johanneck
3. Cole Schill
4. Kevin Robertson
5. Greg Meyer

Grand Rapids Speedway
June 22, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jeff Provinzino
2. Jeff Massengill
3. Harry Hanson
4. Chris Olson
5. Jay Kintner

Provinzino started on the pole.

Proctor Speedway
June 16, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Terry Lillo
2. Kyle Peterlin
3. Harry Hanson
4. Tim McMann
5. Zach Wohlers

Lillo notched his first Proctor victory in 37 years of racing at the track. ... Trevor Wilson earned his first Late Model heat victory.

Viking Speedway
June 10, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Zach Johnson
3. Shawn Meyer
4. Ryan Mikkelson
5. Cole Schill

Hibbing Raceway
June 10, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jeff Provinzino
2. Harry Hanson
3. Kyle Peterlin
4. Terry Lillo
5. Riley Matthews

Provinzino moved past Hanson on the 16th lap.

Fiesta City Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Scott Ward
2. Zach Johnson
3. Corey Nelson
4. C.J. Eilers
5. Brian Schulz

Ward took the lead from Johnson.

I-94 Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Don Shaw
2. Shawn Kirwin
3. Ryan Mikkelson
4. Brady Johanneck
5. Casey Meyer

The fourth-starting Shaw dominated. ... The polesitting Kirwin got his best finish of 2017.

Hibbing Raceway
June 3, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kyle Peterlin
2. Harry Hanson
3. Terry Lillo
4. Zach Wohlers
5. George Ledin Jr.

Viking Speedway
June 3, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Zach Johnson
2. Corey Nelson
3. Ryan Mikkelson
4. Casey Meyer
5. Shawn Meyer

Fiesta City Speedway
June 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Corey Nelson
2. Damon Eilers
3. Dustin Bluhm
4. Ryan Engels
5. Robert Bladow

Missouri

Legit Speedway Park
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Cole Wells
2. Robby Moore
3. Bobby Skinner
4. Michael Maggard
5. Tim Mevert

Lake Ozark Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Smyser
2. Tommy Cordray
3. David Melloway
4. Jon Melloway
5. Justin Russell

Nevada Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jon Sheets
2. Darrell Mooneyham
3. Dylan Timmerman
4. Steve Johnson
5. Jerry Brown

Lucas Oil Speedway
June 29, 2017

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Aaron Poe
3. Kaeden Cornell
4. Chris Cox
5. Shane Essary

Fennewald overtook Poe just before the white flag. ... "Aaron I think actually had a better car than I did," Fennewald said. "That was an awesome race there." ... The Wheatland, Mo., oval drew a total of 117 race cars for the Thursday special.

 

 

Lucas Oil Speedway
June 24, 2017

ULMA Late Models:
1. Johnny Fennewald
2. Todd Shute
3. Jon Sheets
4. Cody Holtkamp
5. Kanyan Methvin

Fennewald took the lead from Sheets on the 14th lap. ... "We were a tick off tonight and a little bit snug in the feature," Fennewald said. "You have to do what you have to do sometimes to win a feature."

Legit Speedway Park
June 24, 2017

UMP DIRTcar:
1. Cole Wells
2. Scott Crigler
3. Kaleb Stolba
4. Gavin Landers
5. Justin Wells

Lake Ozark Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Russell
(No other results available)

Nevada Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Darrell Mooneyham
(No other results available)

Federated Raceway at I-55
June 24, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rickey Frankel
2. Rusty Griffaw
3. Logan Martin
4. Ken Rumble
5. Andrew Johns

Callaway Raceway
June 23, 2017

ULMA Late Models:
1. Dustin Hodges
2. Cody Holtkamp
3. Chris Cox
4. Dillon Hoover
5. Gage Wineland

Hodges started fourth.

Legit Speedway Park
June 17, 2017

UMP DIRTcar:
1. Scott Crigler
2. Logan Martin
3. Austin Rettig
4. Kaleb Stolba
5. Justin Wells

Federated Raceway at I-55
June 17, 2017

UMP DIRTcar:
1. Jeff Herzog
2. Cody Conner
3. Ken Rumble
4. Dave Jumper
5. Jordan Bauer

Federated Raceway at I-55
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. Michael Kloos
2. Gordy Gundaker
3. Rickey Frankel
4. Ken Rumble
5. Dave Armstrong

Kloos won by 2.8 seconds.

Lucas Oil Speedway
June 10, 2017

ULMA Late Models:
1. Aaron Poe
2. Jon Binning
3. Johnny Fennewald
4. Aaron Marrant
5. Larry Ferris

Nevada Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Darrell Mooneyham
2. Mark Daye
3. Jerry Brown
4. Dylan Timmerman
5. John Willard

The 73-year-old grabbed his first victory of the season. ... Mooneyham will miss the next race to celebrate his 50th wedding anniversary.

Lake Ozark Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Cox
2. Dustin Hodges
3. Bradley Potter
4. Justin Russell
5. Jon Melloway

Monett Motor Speedway
June 9, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Marvin Forest
2. Dustin Mooneyham
3. John Willard
4. Greg Strong
5. Cole Wells

Callaway Raceway
June 9, 2017

ULMA Late Models:
1. Chris Cox
2. Dustin Hodges
3. Dylan Hoover
4. Cody Holtkamp
5. Todd McCoin

Federated Raceway at I-55
June 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Michael Kloos
2. Gordy Gundaker
3. Rusty Griffaw
4. Jeff Herzog
5. Dewayne Kiefer

Kloos won by more than four seconds.

I-35 Speedway
June 3, 2017

ULMA Late Models:
1. Dylan Hoover
2. Larry Ferris
3. Cody Holtkamp
4. Tommy Cordray
5. Aaron Marrant

Nevada Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dustin Mooneyham
2. Mark Daye
3. Dylan Timmerman
4. John Willard
5. Jerry Brown

Lake Ozark Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Johnny Fennewald
2. Jon Melloway
3. Chris Smyser
4. David Melloway
5. Justin Russell

Chris Cox started 11th and finished sixth in the 17-car field.

Callaway Raceway
June 2, 2017

ULMA Late Models:
1. Dustin Hodges
2. Chris Cox
3. Dylan Hoover
4. Todd McCoin
5. Cody Holtkamp

Mississippi

Greenville Speedway
June 30, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Banes
2. Peter Hazzard
3. Hunter Lewis
4. Randall Beckwith
5. Bobby Jordan

Bain won on the undercard of Jack Sullivan's Comp Cams Super Dirt Series victory.

Columbus Speedway
June 30, 2017

NeSmith Crates:
1. Jeremy Shaw
2. Steve Russell
3. Hunter Carroll
4. Neil Baggett
5. Ben Brocato

Greenville Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike Palasini Jr.
2. Derrick Nichols
3. Shelby Sheedy
4. Trevor Runnels
5. Zach Edwards

Duke Palasini won the Crate feature over Bobby Jordan.

Magnolia Motor Speedway
June 17, 2017

NeSmith Crates:
1. Scott Dedwylder
2. Evan Ellis
3. Jeremy Shaw
4. Cliff Ross
5. Steve Russell

Dedwylder's victory came on the undercard of Mike Marlar's Lucas Oil Late Model Dirt Series victory during the County Pleasin' Clash at the Mag.

Greenville Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike Palasini Jr.
2. Brett White
3. Scott Abraham
4. Bo Gordon
5. Mitchell Cauley

Duke Palasini won the Crate feature over Peter Hazzard.

Whynot Motorsports Park
June 10, 2017

NeSmith Crates:
1. Spencer Hughes
2. Jim McDuffie
3. Cody Smith
4. Randy Boyd
5. Tyler Burgess

Hughes won on the undercard of Brain Rickman's MSCCS victory.

Jackson Motor Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Bobby Jordan
2. Jason Henry
3. Sid Scarbrough
4. Justin Ross
5. James Moore

Columbus Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chad McCool
2. Mark Dodson
3. Daniel Gann
4. Garrett Taylor
5. Bo McKee

Jeremy Shaw won the Crate feature.

Columbus Speedway
June 9, 2017

NeSmith Crates:
1. Jeremy Shaw
2. Steve Russell
3. Jamey Boland
4. Justin Carter
5. Hunter Carroll

Greenville Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chad Thrash
2. Bubba Harrison
3. Dewayne Estes
4. Mitchell Cauley
5. Zach Edwards

Greg Fore won the Crate feature over Justin Paxton.

Montana

Billings Motorsports Park
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dave Smith
2. Rayce McCord
3. Chris Dunn
4. Kelly Hample
5. Eric Mass

Smith, who started outside the front row, edged McCord on the WISSOTA's Wild West Tour.

Billings Motorsports Park
June 30, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Eddie Kirchoff
2. Jim Harris
3. Kelly Hample
4. Chris Dunn
5. Jason Schierkolk

Kirchoff won WISSOTA's Wild West Tour opener.

Billings Motorsports Park
June 24, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kelly Hample
2. John Lighthizer
3. Chris Dunn
4. Rayce McCord
5. Jeremy Meirhofer

Billings Motorsports Park
June 10, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kelly Hample
2. Eddie Kirchoff
3. Rayce McCord
4. Kinzer McCord
5. Chris Dunn

Electric City Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kelly Hample
2. Rayce McCord
3. Chris Dunn
4. Kinzer McCord
5. Mike Tom

North Carolina

Friendship Motor Speedway
June 24, 2017

SECA Crates:
1. Chase McCormick
2. Ron Parker
3. Justin Hudspeth
4. Steve Blackburn
5. Timbo Mangum

Antioch Speedway
June 24, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Dan Yarbrough
2. Billy Lambert
3. Brandon O'Neil
4. Mike Huey
5. Josh Harris

311 Motor Speedway
June 23, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Bare
2. Justin Hudspeth
3. Corey Almond

The track has reopened on an every-other-week basis with Johnny Smith serving as general manager.

Dixieland Speedway
June 23, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Hubbard
2. John Staton
3. Kerry King
4. Sherman Underwood
5. Larry Jackson

County Line Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Michael Rouse
3. Daniel Tucker
4. Cy Nelms Sr.
5. Matthew Bissette

Dublin Motor Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Daulton Wilson
2. Shaun Sewell
3. Ethan Wilson
4. Brian Strickland
5. Colby Jennerette

Tri-County Racetrack
June 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jamie Oliver
2. Shawn Chastain
3. George Mashburn
4. Glenn Barnett
5. Johnny Chastain

Wesley English won the Limited Late Model feature and Jason Deal took the Crate main.

Carolina Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brian Carswell
2. Jonathan Edwards
3. Timbo Mangum
4. Brian Ledbetter
5. Tim Allen

Friendship Motor Speedway
June 10, 2017

SECA Crates:
1. Steve Blackburn
2. Cole Apple
3. Raymond Brown
4. Dale Moore
5. Gary Mabe

Fayetteville Motor Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Christian Thomas
3. Scott Neighbors
4. Daulton Wilson
5. Zach Cox

Mitchell won on the undercard of Chris Ferguson's Carolina Clash victory.

County Line Raceway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Christian Joyner
2. Cy Nelms Sr.
3. Cy Nelms Jr.
4. Matthew Bissette
5. Damon Kotke

East Lincoln Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Womack
2. Chris Smith
3. Jon Thornburg
4. Jonathan Petrea
5. Josh Harris

Dixieland Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Hubbard
2. John Staton
3. Tom Wilson
4. Steve Hassell
5. Larry Jackson

Friendship Motor Speedway
June 3, 2017

SECA Crates:
1. Steve Blackburn
2. Justin Hudspeth
3. Gary Mabe
4. Cole Apple
5. Chris Cheek

County Line Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dustin Mitchell
2. Matthew Bissette
3. Christian Joyner
4. Damon Kotke
5. Roger Lucas

Dublin Motor Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brian Strickland
2. Jonathan Ward
3. Randy Guyton

Clary's Motor Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon Hux
2. Trevor Peoples
3. Mason Price
4. Danny Hudson
5. John Eller

Carolina Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brandon O'Neil
2. Brian Carswell
3. Greg Clark
4. Gary Puckett
5. Wayne Dellinger

Dixieland Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
First feature
1. Brent Robinson
2. Billy Hubbard
3. Tom Wilson
4. Larry Jackson
5. Jay Perry

Second feature
1. Tom Wilson
2. Billy Hubbard
3. Brent Robinson
4. Larry Jackson
5. Sherman Underwood

North Dakota

River Cities Speedway
June 24, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Bill Mooney
2. Dustin Strand
3. Brad Seng
4. Mike Balcaen
5. Ricky Weiss

Mooney overtook early leader Troy Schill to take command.

River Cities Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Zach Naastad
2. Brad Seng
3. Mike Balcaen
4. Joey Pederson
5. Dustin Strand

Naastad notched his first River Cities victory.

Dacotah Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Hank Berry
2. Paul Mueller
3. Rusty Corneliusen
4. Steve Pankowski
5. Jeremy Keller

Berry led all 20 laps. ... Keller was battling for second with Mueller on the final lap when he spun exiting turn four. ... Rusty Corneliusen was third in his Late Model debut.

River Cities Speedway
June 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Strand
2. Mike Balcaen
3. Brad Seng
4. Joey Pederson
5. Bill Mooney

Strand started fourth. ... Mooney improved six spots.

Nebraska

Junction Motor Speedway
July 1, 2017

NeSmith Crates:
1. Delbert Smith
(No other results available)

Smith won on the undercard of Kyle Berck's Malvern Bank Series victory.

Boone County Raceway
June 30, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Robert Osborne
2. Greg Krohn
3. Bryan Molt
4. Travis Berkley
5. Zach Zentner

Off Road Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Johnson
2. Chase Osborne
3. Ben Sukup
4. Bob Milander
5. Robert Osborne

Junction Motor Speedway
June 24, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Leonard
2. Les Siebert
3. Dan Smith
4. Delbert Smith
5. Chris Buller

I-80 Speedway
June 23, 2017

NASCAR Late Models:
1. Ben Schaller
2. Tad Pospisil
3. Bill Leighton Jr.
4. Jesse Sobbing
5. Jason O'Brien

Schaller won by 2.6 seconds. ... Jacob Brown won the Limited Late Model feature.

Boone County Raceway
June 23, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Johnson
2. Zach Zentner
3. Chase Osbourne
4. Mark Lueken
5. Alex Humphrey

Boone County Raceway
June 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Zach Zentner
2. Chase Osborne
3. Jim Johnson
4. Robert Osborne
5. Greg Krohn

Off Road Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase Osborne
2. Travis Birkley
3. Ben Sukup
4. Doug Tomka
5. Matt Haase

Junction Motor Speedway
June 10, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Leonard
2. Jake Neighbors
3. Delbert Smith
4. Rece Vaught
5. Dylan Schmer

Vaught started 15th.

I-80 Speedway
June 9, 2017

NASCAR Late Models:
1. Cory Dumpert
2. Jason O'Brien
3. Matt Buller
4. Bill Leighton Jr.
5. Andrew Kosiski

Jacob Brown won the Limited Late Model feature.

Boone County Raceway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Robert Osborne
2. Mark Lueken
3. Jim Johnson
4. Greg Krohn
5. Chase Osborne

U.S. 30 Speedway
June 8, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase Osborne
2. Robert Osborne
3. Tad Pospisil
4. Les Siebert
5. Zach Zentner

Lexington Raceway
June 4, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Leonard
2. Dylan Schmer
3. Rob Day
4. Chris Kratzer
5. Denton Duncan

Josh Leonard also won a makeup feature over Delbert Smith.

Junction Motor Speedway
June 3, 2017

NeSmith Crates:
1. Chris Kratzer
2. Alex Humphrey
3. Chris Buller
4. Jake Neighbors
5. Dan Smith

Off Road Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Robert Osborne
2. Jim Johnson
3. Zach Zentner
4. Cory Haase
5. Chris Johnson

Boone County Raceway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jim Johnson
2. Jason Jacob
3. Chase Osborne
4. Robert Osborne
5. Greg Krohn

New Mexico

Southern New Mexico Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Fito Gallardo
2. Christy Georges-Barnett
3. Jake Gallardo
4. Mercedes Abercrombie
5. Jon Ortega

Southern New Mexico Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Christy Georges-Barnett
2. Jon Ortega
3. Fito Gallardo
4. Xavier Ortega
5. Dave Deetz

Southern New Mexico Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Christy Georges-Barnett
2. Jake Gallardo
3. Fito Gallardo
4. Xavier Ortega
5. Jon Ortega

New York

Stateline Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Darrell Bossard
3. John Volpe
4. Doug Eck
5. David Scott

Blair earned $4,000 in the 43-lapper on the holiday weekend.

Outlaw Speedway
July 1, 2017

RUSH Crates:
1. Chris Fleming
2. Brad Smith
3. Billy DuBois
4. Wayen Robertson

Fulton Speedway
July 1, 2017

RUSH Crates:
1. Chad Homan
2. Jason Occhino
3. Kevan Cook
4. Jason Parkhurst
5. Sean Beardsley

Homan used the high side to overtake Occhino on an early restart.

Genesee Speedway
June 24, 2017

RUSH Crates:
1. J.J. Mazur
2. Brad Mesler
3. Zack Carley
4. Bill Holmes
5. Jimmy Johnson

Mazur rebounded from a wreck that destroyed his car two weeks earlier.

Woodhull Raceway
June 24, 2017

RUSH Crates:
1. Kurt Stebbins
2. Jason Knowles
3. John Waters
4. Brian Knowles
5. Steve LeBarron

Stateline Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. David Scott
3. Doug Eck
4. John Volpe
5. Jake Finnerty

Blair won his his father Rob's car seven days after a scary rollover accident at Ereiz Speedway destroyed his car. ... Dave Lyon won the Crate feature over Jason Genco.

Genesee Speedway
June 17, 2017

RUSH Crates:
1. Jimmy Johnson
2. T.J. Downs
3. Bill Holmes
4. Zack Carley
5. J.J. Mazur

Johnson led all 20 laps to become the division's first repeat winner in 2017. ... “We blew the engine last week and had to go get a new one this week," Johnson said. "Without that we wouldn’t be here.”

Fulton Speedway
June 17, 2017

RUSH Crates:
1. Jason Parkhurst
2. Chris Fleming
3. Kevan Cook
4. Sean Beardsley
5. Jason Occhino

Woodhull Raceway
June 17, 2017

RUSH Crates:
1. John Waters
2. Steve LeBarron
3. Brad Mesler
4. Bryce Davis
5. Kurt Stebbins

Outlaw Speedway
June 16, 2017

RUSH Crates:
1. Brian Knowles
2. J.J. Mazur
3. Kurt Stebbins
4. Brad Smith

Knowles took the lead from Mazur on the fifth lap.

Stateline Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Doug Eck
2. Max Blair
3. David Scott
4. Rob Blair
5. Jake Finnerty

Eck repelled Blair in traffic late in the race. ... Dave Hess Jr. spun running third with five laps remaining. ... Dennis Lunger Jr. won the Crate feature.

Genesee Speedway
June 10, 2017

RUSH Crates:
First feature
1. J.J. Mazur
2. Bill Holmes
3. Doug Ricotta
4. Jimmy Johnson
5. Zack Carley

Second feature
1. Zack Carley
2. Jeremy Wonderling
3. Doug Ricotta
4. T.J. Downs
5. Jon Rivers

Fulton Speedway
June 10, 2017

RUSH Crates:
1. A.J. Kingsley
2. Sean Beardsley
3. Kevan Cook
4. Bret Belden
5. Chad Homan

Woodhull Raceway
June 10, 2017

RUSH Crates:
1. Steve LeBarron
2. John Waters
3. Kurt Stebbins
4. Brian Doolittle
5. Jason Knowles

Outlaw Speedway
June 9, 2017

RUSH Crates:
1. Brian Knowles
(No other results available)

Little Valley Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Max Blair
2. Dutch Davies
3. Greg Oakes
4. Chad Valone
5. John Lobb

The eighth-starting Blair earned $2,000. ... He also won the Crate Late Model feature.

Outlaw Speedway
June 9, 2017

RUSH Crates:
1. Brian Knowles
2. Doug Ricotta
3. Zack Carley
4. Jimmy Johnson
5. Andy Michael

Stateline Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Scott
2. Rob Blair
3. Jake Finnerty
4. Greg Oakes
5. Max Blair

Dave Hess Jr. was leading when his car lost power, and Scott rammed his car from behind on lap 14. Scott was able to continue. ... Max Blair started 12th. ... Dutch Davies and John Volpe had to restart on the tail after an early scramble.

Fulton Speedway
June 3, 2017

RUSH Crates:
1. Dale Caswell
2. Kevan Cook
3. Chris Fleming
4. A.J. Kingsley
5. Chad Homan

Bret Belden was leading on lap 14 when contact with Caswell flattened one of Belden's tires. ... Caswell led the rest of the way.

Woodhull Raceway
June 3, 2017

RUSH Crates:
1. Kurt Stebbins
2. Steve LeBarron
3. Zach Weich
4. Darin Horton

Ohio

Oakshade Raceway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Rusty Schlenk
2. Devin Shiels
3. Mathew Chapman
4. Brian Ruhlman
5. Brad Eitniear

Schlenk overtook Shiels in traffic.

NAPA Wayne County Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Doug Drown
2. Jim Nicely
3. J.R. Gentry
4. Allan Baker
5. Al Farriss

Gentry rallied from the tail after having a flat tire while leading on the eighth lap.

Portsmouth Raceway Park
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. John Melvin
2. Cameron Logan
3. Billy Staker
4. Matt Melvin
5. Ronnie Whitt

Melvin won on the undercard of the Lucas Oil Late Model Dirt Series victory for Josh Richards.

Legendary Hilltop Speedway
June 30, 2017

AMRA Late Models:
1. Chirs Carpenter
2. Jeromy Misel
3. Jason Montgomery
4. Pete Crum
5. Roy Roush

Legendary Hilltop Speedway
June 25, 2017

AMRA Late Models:
1. Freddie Carpenter
2. Corey Conley
3. Ronnie Mayle
4. Colten Burdette
5. Kyle Thomas

The track shifted to Sunday after a Friday washout.

Skyline Speedway
June 25, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Nick Dohm
3. Colten Burdette
4. Steve Bigley
5. Jeremy Berwanger

The track shifted to Sunday after a Friday rainout.

Portsmouth Raceway Park
June 24, 2017

AMRA Late Models:
1. Delmas Conley
2. Kenny Christy
3. Freddie Carpenter
4. Josh Bocook
5. Shannon Thornsberry

The 75-year-old Conley topped a 22-car field for his 556th career feature victory. ... Billy Staker won the Limited Late Model feature. ... The event drew 109 race teams.

Hilltop Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Corey Conley
2. Vic Hottinger
3. Brad Mickley

Muskingum County Speedway
June 22, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Freddie Carpenter
(No other results available)

Fremont Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chester Fitch
2. John Brooks
3. Ky Harper
4. Dustin Keegan
5. Chester Fitch III

Fitch won his third of the season. ... He was sorry to tangle with Keegan on the start. "It’s a shame," he said. "I’d rather win a race clean. I’m kind of a guy to charge but I don’t mean any roughness."

Portsmouth Raceway Park
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Joe Whitt
2. Mike Meyers
3. Cameron Logan

Whitt won on the undercard of the Boone Coleman Memorial Gator 50 Super Late Model victory over Brandon Fouts.

Atomic Speedway
June 17, 2017

AMRA Late Models:
1. Mark Frazier
2. Billy Gullion
3. Brian Eaton
4. Anthony Kinkade
5. Kevin Layne

Legendary Hilltop Speedway
June 16, 2017

AMRA Late Models:
1. Freddie Carpenter
2. Corey Conley
3. Steve Lucas
4. Ronnie Mayle
5. Zach Hill

Brown County Speedway
June 16, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Kent Arment
3. Tyler Lambert
4. David McDonald
5. Josh Skorczewski

Moler Raceway Park
June 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kody Evans
2. Stephen Breeding
3. Bill Sheets
4. John Whitney
5. Chris Shannon

Evans, who started fifth, notched his first career Super Late Model victory.

Raceway 7
June 16, 2017

CARS Crates:
1. Dave Airgood
2. Darrell Bossard
3. Dennis Lunger Jr.
4. Breyton Santee
5. Chris Withers

Airgood, who led every olap, won a makeup feature, but the regularly scheduled feature was rained out.

Oakshade Raceway
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. Devin Shiels
2. Ryan Missler
3. Steve Kester
4. Brad Eitniear
5. Dusty Moore

Ryan Missler and Steve Kester shared the led in the first half of the race. ... Sheils lost ground on his first attempt to take the lead, but regrouped and led the final three laps.

NAPA Wayne County Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Matt Irey
2. Ryan Markham
3. Cody Scott
4. Larry Bellman
5. Blaine Aber

Irey notched his first Wayne County victory. ... Irey inherited the lead when Drown had a lap-11 flat tire. ... Drown returned but tangled with Markham and Irey with Drown's car getting upside down; no injuries were reported.

Hilltop Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Kevin Morehouse
2. Bruce Takach
3. D.J. Cline
4. Kyle Brown
5. Aaron Scott

Portsmouth Raceway Park
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Delmas Conley
2. Ben Adkins
3. Shannon Thornsberry
4. Audie Swartz
5. Brandon Fouts

The 75-year-old Hall of Famer notched his 555th victory. ... Fouts started 17th.

Fremont Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Ky Harper
2. John Brooks
3. Dustin Keegan
4. Chester Fitch
5. Brad Mitten

Harper led all 15 laps, ending Fitch's two-race win streak. ... “It’s been a really long week," Harper said. "Monday we found out something was wrong with the motor. I can’t thank Rich Farmer and all the guys at the Fremont NAPA for rushing around and getting this motor done for us tonight."

Brown County Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Curt Gelling
2. Kent Arment
3. David McDonald
4. Chad Becker
5. Josh Skorczewski

Gelling won from the pole.

Skyline Speedway
June 9, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
(No other results available)

Carpenter started seventh.

Legendary Hilltop Speedway
June 9, 2017

AMRA Late Models:
1. Corey Conley
2. Freddie Carpenter
3. Pete Crum
4. Jeff Burdette
5. Zach Hill

Corey DeLancey won the steel-block engine Late Model feature.

Portsmouth Raceway Park
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. R.J. Conley
2. Rod Conley
3. Kenny Christy
4. Stephen Breeding
5. Kenneth Howell

Breeding and Howell started in the 10th row. ... Billy Staker won the Limited Late Model feature.

Fremont Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Chester Fitch
2. John Brooks
3. Ky Harper
4. Kyle Dukeshire
5. Dustin Keegan

“That was a lot of work. Might have to get after my son some after he spun out late in that one," Fitch said. ... Skeeter Fitch's spin allow Brooks to challenge the leader after a restart.

NAPA Wayne County Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Markham
2. J.R. Gentry
3. Cody Scott
4. Jim Nicely
5. Charlie Duncan

The seventh-starting Markham edged Gentry by 0.224 seconds after Doug Drown hit the turn-two guardrail, causing a flat tire while leading on the final lap. ... Drown ended up seventh.

Atomic Speedway
June 3, 2017

AMRA Late Models:
1. Steve Casebolt
2. Jason Montgomery
3. Delmas Conley
4. Mark Frazier
5. Billy Gullion

Casebolt stretched a personal winning streak to three in a row. (He pilotedhis own Billy Moyer Victory Race Car; he'll drive Jim Beeman's car at Eldora's Dream).

Oakshade Raceway
June 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Devin Shiels
2. Rusty Schlenk
3. Brian Ruhlman
4. Steve Kester
5. Mathew Chapman

Shiels rallied to win from 11th. ... Ruhlman led laps 1-10 while Schlenk took over on lap 11, swapping the lead with Shiels early in the second half of the race.

Hilltop Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jeromy Misel
2. Dave Hornikel
3. George Lee
4. Rick Mardis
5. T.J. Watson

Misel notched his first Hilltop victory. ... He took the lead from Craig Wolford early in the feature. ... Vic Hottinger took the lead on the fourth lap, but was knocked from contention when he hit the turn-two wall.

Legendary Hilltop Speedway
June 2, 2017

AMRA Late Models:
1. Chris Carpenter
2. Freddie Carpenter
3. Jeff Burdette
4. Jeromy Misel
5. Pete Crum

Attica Raceway Park
June 2, 2017

UMP DIRTcar:
1. Mike Bores
2. Devin Shiels
3. Dave Hornikel
4. Doug Drown
5. Cody Scott

“I heard a (competitor's) motor and all I had in the back of my mind was hustle ... hustle the car," Bores said. "This is a new car. We’ve been playing with it and finally got it on the horse track (victory lane)."

Skyline Speedway
June 2, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Corey Conley
3. Zach Milbee
4. Anthony Kinkade
5. Cody Walker

Carpenter became the division's first repeat winner of 2017.

Moler Raceway Park
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Steve Casebolt
2. Devin Gilpin
3. John Whitney
4. Kody Evans
5. Kevin Wagner

Casebolt started 12th in his own Billy Moyer Victory Race Car (he'll drive Jim Beeman's car at Eldora's Dream).

Raceway 7
June 2, 2017

CARS Crates:
1. Chris Withers
2. Alan Dellinger
3. Dennis Lunger Jr.
4. Dave Airgood
5. Chad Wright

Withers, a former street stock champ, won his first Crate feature. ... He led every lap.

Oregon

Cottage Grove Speedway
July 1, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Trevor Glaser
2. Darren Coffell
3. Casey Vitale
4. Thomas Hunziker
5. Jimmy Whisler

Glaser started seventh and Vitale advanced 10 positions.

Madras Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dave Walters
2. Jason Johnson
3. Jeremy Short

Coos Bay Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike George
2. Toby McIntyre
3. Jared Bemetz
4. John Dees
5. Brody Montgomery

Coos Bay Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike George
2. Toby McIntyre
3. Thor Kristensen
4. Trina Post
5. Chris Ray

Willamette Speedway
June 17, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Joey Tanner
2. Bricen James
3. Brian Cronk
4. Collen Winebarger
5. Trent Elliott

Madras Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Kyle Coen
2. Jeremy Short
3. Dave Walters

Madras Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Johnson
2. Kyle Coen
3. Dave Walters
4. Rick Maul
5. Jesse Baccus

Willamette Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Collen Winebarger
2. Rob Mayea
3. Trent Elliott
4. Joey Tanner
5. Bricen James

Winebarger won the Strawberry Cup.

Coos Bay Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike George
2. Toby McIntyre
3. Chase Hitner
4. Trina Post
5. Chris Ray

Madras Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Johnson
2. Kyle Coen
3. Rick Maul
4. Cory Hazen
5. Jeremy Short

Pennsylvania

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
July 1, 2017

RUSH Crates:
1. John Mollick
2. Daryl Charlier
3. Justin Lamb
4. Mike Reft
5. Clinton Hersh

Marion Center Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
First feature
1. Alex Ferree
2. Doug Glessner
3. Joe Petyak
4. Tommy Beck
5. Rod Phillips

Second feature
1. Alex Ferree
2. Shawn Claar
3. Tommy Beck
4. Charles Powell Jr.
5. Joe Petyak

Hesston Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dave Hess Jr.
(No other results available)

Clinton County Motor Speedway
June 30, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Yoder
2. Mike Smith
3. Kevin Probst
4. J.R. Toner
5. Denny Fourney

After a late caution, Yoder overtook Smith coming to the white flag. ... “He had the top of the track and I had to stay on the bottom, he had the momentum and I could not run him down, but I got lucky and we had that caution, and it looked like he burned his tires off.”

McKean County Raceway
June 29, 2017

RUSH Crates:
1. Max Blair
2. Kurt Stebbins
3. Andy Michael
4. Kyle Murray
5. Jason Tingue

Eriez Speedway
June 25, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dave Hess Jr.
2. Darrell Bossard
3. Jake Finnerty
4. Max Blair
5. David Scott

Hess led all the way. ... Max Blair won the Crate feature over Kyle Zimmerman.

Port Royal Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jim Yoder
2. Jason Schmidt
3. Andy Haus
4. Nick Dickson
5. Trent Brenneman

Yoder drove the No. 24 normally driven by his son, Dylan.

Susquehanna Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Matt Murphy
2. Randy Christine Jr.
3. J.R. Rodriguez
4. Ben Whitaker
5. Sean Merkel

Hummingbird Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Billy Dickson
2. Chris Ferrell
3. Denny Fenton
4. Dan Smeal Jr.
5. Scott Alvetro

Selinsgrove Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tony Adams
2. Steve Campbell
3. Tim Wilson
4. Donnie Schick
5. Hayes Mattern

Adams repelled a late charge from Campbell for his first Selinsgrove victory since 2012.

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 24, 2017

RUSH Crates:
1. Robert Cossell IV
(No other results available)

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
June 17, 2017

RUSH Crates:
1. Daryl Charlier
2. Justin Lamb
3. Ben Policz
4. Brandon Wearing
5. Mike Reft

Charlier won by more than four seconds. ... His victory was on the undercard of Alex Ferree's ULMS triumph for Super Late Models.

Hummingbird Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chris Farrell
2. Denny Fenton
3. Dan Smeal Jr.
4. Scott Alvetro
5. Paul Kot

Farrell led the final seven laps and won by three seconds.

Selinsgrove Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jeff Rine
2. Dylan Yoder
3. Tim Wilson
4. Gene Knaub
5. Steve Campbell

Rine took the lead from Wilson on the 10th lap. ... His race time of eight minutes and 45 seconds broke the record by 17 seconds.

Susquehanna Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Randy Christine Jr.
2. Charles Potts
3. Sam Gallagher
4. Ben Whittaker
5. Justin Ehrhart

Marion Center Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Doug Glessner
2. Joe Petyak
3. Bernie Whiteford
4. Clate Copeman
5. Tommy Beck

Glessner started 11th but took the lead from Petyak on the 13th circuit. ... Rick Strong won the Limited Late Model feature.

Hesston Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. George Dixon Jr.
2. Robbie Black
3. Rance Garlock
4. Eric Irvin
5. Dillan Stake

Path Valley Speedway
June 17, 2017

RUSH Crates:
First feature
1. Brad McGinnis
2. Bryan Benton
3. Michael Ott
4. Matthew Bassaro
5. Jakob Piper

Second feature
1. Bryan Benton
2. Jennae Piper
3. Michael Ott
4. Brad McGinnis
5. Jakob Piper

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 17, 2017

RUSH Crates:
1. Andy Spooner
2. Troy Shields
3. Mark Wells
4. Bob Nelson
5. Brad Ramsey

Spooner scored his first-ever Roaring Knob feature victory. ... He was piloting a 2009 Rocket.

Grandview Speedway
June 17, 2017

NASCAR Late Models:
1. Ron Kline
2. Wayne Pfeil
3. Kyle Merkel
4. Brian Shuey
5. Chuck Schutz

Kline led all the way for his fourth victory of the season in Wanda Brown's No. 3 entry.

Thunder Mountain Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Bob Dorman
2. Doug Eck
3. Mike Blose
4. Billy Dickson
5. Charles Powell Jr.

Dorman led all the way for his first career Dirt Late Model victory.

Lernerville Speedway
June 16, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Russ King
2. Alex Ferree
3. Michael Norris
4. Michael Lake
5. Dan Angelicchio

King won by 1.5 seocnds.

Eriez Speedway
June 11, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Scott
2. Bump Hedman
3. Dave Hess Jr.
4. Chris Hackett
5. Greg Oakes

Racing on a rugged surface, reigning track champ Max Blair had a vicious rollover accident in the heats; he wasn't injured. ... Andy Boozel won the Crate feature.

Bradford Speedway
June 11, 2017

RUSH Crates:
1. Andy Michael
2. Brad Mesler
3. Jamie Wrightsman
4. Jeremy Wonderling
5. Chad Silleman

Grandview Speedway
June 10, 2017

NASCAR Late Models:
1. Chuck Schutz
2. Ron Kline
3. Ron Todorow
4. Kyle Merkel
5. Lou Egrie Jr.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
June 10, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Jared Miley
2. Ryan Montgomery
3. John Flinner Jr.
4. Jake Gunn
5. Tom Schirnhofer

Miley won by more than a half-track margin. ... Michael Norris led early, but slowed on the 10th lap, handing the lead to Miley. ... John Mollick won the Crate feature.

Hummingbird Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Chris Farrell
2. Paul Kott
3. Denny Fenton
4. Scott Alvetro
5. Kenny Schaffer

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 10, 2017

RUSH Crates:
1. Michael Duritsky
(No other results available)

Duritsky overtook Jeff Ferguson on the final lap.

Susquehanna Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gene Knaub
2. Randy Christine Jr.
3. Shaun Jones
4. Charles Potts
5. J.R. Rodriguez

Knaub won the Carl Billet Memorial, earning $1,500. ... The race honored the seven-time track champion who died in 2013.

Path Valley Speedway
June 10, 2017

RUSH Crates:
1. Dillan Stake
2. Brad McGinnis
3. Bryan Benton
4. Jennae Piper
5. Jakob Piper

Trail-Way Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Gene Knaub
2. Randy Christine Jr.
3. Shaun Jones
4. Charles Potts
5. J.R. Rodriguez

Bedford Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Robbie Black
2. George Dixon Jr.
3. Justin Weaver
4. Kaden Smith
5. Donnie Farlling

Black, the track's leading division winner, won the Limited Late Model special.

Clinton County Motor Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Andrew Yoder
2. Kevin Probst
3. J.R. Toner
4. Jeremy Ohl
5. John Myers

The polesitting Yoder won the 25-lapper by six seconds. ... "The track really came around as the night went on, and the car was just handling great all over the track," Yoder said.

Lernerville Speedway
June 9, 2017

DIRTcar Late Models:
1. Michael Norris
2. Alex Ferree
3. Mike Pegher Jr.
4. Dan Angelicchio
5. Ryan Montgomery

Norris won by 1.5 seconds to end Ferree's personal two-race winning streak.

Dog Hollow Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
2. Dave Blazavich
3. Jeff Sweeney
4. Chuck Clise
5. Clate Copeman

Lake became the division's first repeat winner. ... Robert Cossell won a pair of Crate features.

Grandview Speedway
June 3, 2017

NASCAR Late Models:
1. Ron Kline
2. Chuck Schutz
3. Dave Ogin
4. Wayne Pfeil
5. Bryon Sipe

Kline won his second straight and third of the season. ... Runner-up Chuck Schutz drove the car normally driven by Andy Cassel because he had problems in his car in prelims.

Marion Center Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Alex Ferree
2. Tommy Beck
3. Doug Glessner
4. Shawn Claar
5. Tom Decker Jr.

Ferree led the final two laps after overtaking race-long leader Tommy Beck. ... George Dixon Jr. won the Limited Late Model feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Michael Lake
(No other results available)

Russell Baird Jr. won the Crate feature.

Pittsburgh Pa. Motor Speedway
June 3, 2017

RUSH Crates:
1. Mike Reft
2. Daryl Charlier
3. Ben Policz
4. John Mollick
5. Chuck Medved

Reft started outside the front row and led all the way.

Hummingbird Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Paul Kot
2. Chris Farrell
3. Scott Alvetro
4. Dwayne Brooks
5. Dan Smeal Jr.

Starting back in the pack, Kot took the lead from Farrell on the 21st lap and won by 1.7 seconds.

Lincoln Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Shaun Jones
2. Randy Christine Jr.
3. Travis Mease
4. Bobby Beard
5. Derick Quade

Jones led all 20 laps.

Thunder Mountain Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Mike Blose
2. Doug Eck
3. Jason Witherite
4. Bob Dorman
5. Gale Huey

Blose won by a nine-second margin.

Dog Hollow Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Alex Ferree
2. Shawn Claar
3. Dave Blazavich
4. Jeff Sweeney
5. Clate Copeman

Ferree notched his first Dog Hollow victory after Shawn Claar lead the first few laps. ... Clate Copeman won the Crate feature.

Roaring Knob Mtsprts Complex
June 1, 2017

RUSH Crates:
1. Braeden Dillinger
(No other results available)

South Carolina

Modoc Raceway
June 25, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Ahnna Parkhurst
(No other results available)

Parkhurst earned $2,000.

Laurens County Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Deano Long
2. Billy Rushton
3. Frank Coates
4. Chris Lyons
5. Mike Kernells

Taylor Puckett won the Crate feature over Larry Timms.

Cherokee Speedway
June 17, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Trent Ivey
3. Thomas Robinson
4. Jeff Cooke
5. Layton Sullivan

Lancaster Speedway
June 17, 2017

SECA Crates:
1. Timbo Mangum
2. Hank Taylor
3. Brandy Baker
4. Chris Fite
5. Justin Fite

Sumter Speedway
June 17, 2017

SECA Crates:
1. Kerry Gibbons
2. Mark McLeod
3. Jacob Snieder
4. Vic Crosby

Laurens County Speedway
June 13, 2017

SECA Crates:
1. Trent Ivey
2. Larry Timms
3. Dillon Brown
4. Goose Calvert
5. Ahnna Parkhurst

Ivey won on the undercard of Zack Mitchell's Carolina Clash victory in the Shrine Race.

Laurens County Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Michael Smith
2. Chris Lyons
3. Mike Huey
4. Billy Rushton
5. Shun Thomas

Colby Cannon won the Crate feature over Ray Storay.

Sumter Speedway
June 10, 2017

SECA Crates:
1. Dillon Brown
2. Timbo Mangum
3. Thomas Robinson
4. Hank Taylor
5. Joshua Bishop

Brown earned $2,000 in the special event.

Cherokee Speedway
June 10, 2017

SECA Crates:
1. Ryan Atkins
2. Trent Ivey
3. Adam Yarbrough
4. Chastin Blackwell
5. Justin Fite

Laurens County Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Billy Rushton
2. Frank Coates
3. Steven Bowie
4. Terry Bullard
5. Shaun Thomas

SECA points leader Dillon Brown won the Crate feature over last year's SECA champ, Dale Timms.

Lancaster Speedway
June 3, 2017

Blue Ridge Limiteds:
1. Adam Yarbrough
2. Timbo Mangum
3. Brian Carswell
4. David Yandle
5. Brandon O'Neil

Sumter Speedway
June 3, 2017

SECA Crates:
1. Hank Taylor
2. Mark McLeod
3. Colby Quick
4. Brad Basey

South Dakota

Brown County Speedway
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Kent Arment
3. David McDonald
4. Thomas Weisgram
5. Curt Gelling

Brown County Speedway
June 30, 2017

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Kent Arment
3. Chad Becker
4. Curt Kranz
5. Josh Skorczewski

Wagner Speedway
June 30, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jared Hoerle
2. Gale Vogt
3. Gary Brown Jr.
4. Jordan Heiman
5. Seth Fischer

Casino Speedway
June 25, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Becker
2. Scott Ward
3. Pat Weisgram
4. Kent Arment
5. David McDonald

Becker won by 3.5 seconds.

Miller Central Speedway
June 24, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kent Arment
2. Brian Diede
3. David McDonald
4. Chad Becker
5. Josh Skorczewski

The track is racing July 2-3 with a $1,500-to-win Late Model event on the first of two nights of holiday weekend action.

Brown County Speedway
June 23, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Curt Gelling
2. Kent Arment
3. Chad Becker
4. David McDonald
5. Eric Edwards

Black Hills Speedway
June 23, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Lynn Amick
2. Virgil Randall
3. Chris Johnson
4. Eric Mass
5. Brent Nielsen

Casino Speedway
June 18, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Scott Ward
2. Chad Becker
3. Thomas Weisgram
4. Curt Kranz
5. Pat Weisgram

Ward started seventh in the 11-car field.

Miller Central Speedway
June 18, 2017

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Quentin Myers
3. Dustin Arthur
4. Curt Gelling
5. Lyndon Bolt

Black Hills Speedway
June 16, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Eric Mass
2. Virgil Randall
3. Brent Nielsen
4. Lyndon Bolt
5. Tyler Amundson

Wagner Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Doug Tomka
2. Quentin Myers
3. Gale Vogt
4. Jared Hoerle
5. Seth Fischer

Miller Central Speedway
June 11, 2017

WISSOTA Late Models:
1. David McDonald
2. Chad Becker
3. Curt Gelling
4. Thomas Weisgram
5. Dustin Arthur

Dakota State Fair Speedway
June 10, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Chad Olsen
2. Scott Ward
3. Chad Becker
4. Dustin Arthur
5. David McDonald

Olsen, who stepped up from modifieds in 2017, nabbed his first Late Model feature victory. ... He led all 20 laps.

Wagner Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Quentin Myers
2. Gale Vogt
3. Doug Tomka
4. Seth Fischer
5. Jared Hoerle

Black Hills Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Brent Nielsen
2. Eric Mass
3. Virgil Randall
4. Tyler Amundson
5. Lynn Amick

Park Jefferson Int'l Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Nate Beyenhof
2. Gale Vogt
3. Kevin Larson
4. Michael Benson
5. Jared Hoerle

Wagner Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jared Hoerle
2. Gale Vogt
3. Ben Sukup
4. Seth Fischer
5. J.R. Strong

Tennessee

Duck River Raceway Park
July 1, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Seibers
(No other results available)

Seibers earned $3,000. ... Randy Gifford won the Limited Late Model feature and Jesse Lowe took the Crates.

Clarksville Speedway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Dustin Rollins
2. Ronnie Choate
3. Don Young
4. Wendell Bratton
5. Brandon Tibaldi

Rollins, of Princeton, Ky., notched his first career Late Model victory. ... Michael Zimmerman won the Crate feature.

Thunderhill Raceway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Love
2. Justin Maxwell
3. Steven Holcomb
4. Keenan Vandygriff
5. Jimmy Halford

Clayhill Speedway
June 30, 2017

NeSmith Crates:
1. Christian Hanger
(No other results available)

I-75 Raceway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jesse Lowe
2. Matt Henderson
3. Brad Coffey
4. Ruben Mayfield
5. Ryan Tims

Lowe won by more than six seconds.

411 Motor Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Cory Hedgecock
2. Eddie King Jr.
3. Jason Cardwell
4. Trevor Sise
5. Josh Henry

Hedgecook took the lead from King on the 19th lap and raced to his 14th feature victory of the season.

Wartburg Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Drew Kennedy
2. Tim Damron
3. Mike Weeks
4. Chuck Freels
5. Barry Goodman

Ross White was disqualified.

Tazewell Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dakotah Knuckles
2. Jason Trammell
3. Chick Barton
4. Matthew Holt
5. Josh Fields

Knuckles took the lead from Trammell early in the feature.

Thunderhill Raceway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
First feature
1. Eric Hickerson
2. Greg Love
3. Keenan Vandygriff
4. Tyler Wood
5. Christian Hanger

Second feature
1. Christian Hanger
2. Cody Martin
3. Eric Hickerson
4. Tyler Wood
5. Justin Maxwell

Volunteer Speedway
June 23, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Ross White
2. Rusty Ballenger
3. Tim Maupin
4. Bryson Dennis
5. Josh Henry

Lexington 104 Speedway
June 18, 2017

NeSmith Crates:
1. Josh Leonard
2. Rece Vaught
3. Cale Osborn
4. Denton Duncan
5. Dylan Schmer

Volunteer Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Cardwell
2. Chase King
3. John Tweed
4. Josh Henry
5. Gary Crittenden

Cardwell overtook Tweed on the 18th lap and went on to win by 3.7 seconds.

I-75 Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Andy Picklesimer
2. Brad Coffey
3. Cory Hedgecock
4. Johnny Ridings
5. Sammie Russell

Wartburg Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Marcum
2. Tim Ladd
3. Dan Tipton
4. Andy Williams
5. Chuck Freels

Tazewell Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Dakotah Knuckles
2. Austin Neely
3. Josh Fields
4. Jody Horton
5. Matthew Holt

Camden Speedway
June 17, 2017

NeSmith Crates:
1. Bronson Berry
2. Ronnie Cooper
3. Adam Ray
4. Jimmy Halford
5. Ricky Knight

Thunderhill Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chad Harrah
2. Keenan Vandygriff
3. Alex Cervantes
4. Justin Maxwell
5. Mark Dalton

Harrah, of Fairview, Tenn., notched his first feature victory.

Tennessee National Raceway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Tyler Wood
2. Donald Johns
3. Oakley Johns
4. Jerry Baugh
5. John Flowers

Crossville Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Ross White
3. Cruz Skinner
4. Tim Ladd
5. Deke Waters

Clayhill Speedway
June 16, 2017

NeSmith Crates:
1. Ben Garner
2. Logan Brown
3. Bronson Berry
4. J.R. Knight
5. Ronnie Cooper

Clayhill hosts the MARS DIRTcar Series the following weekend.

411 Motor Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase King
2. Jason Cardwell
3. Cory Hedgecock
4. Trevor Sise
5. Ruben Mayfield

King won on the same card as Cory Hedgecock's NeSmith Crate touring victory.

Wartburg Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mike Weeks
2. Chris Marcum
3. Tim Ladd
4. Caleb Marcum
5. Zack Shannon

Tazewell Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Trammell
2. Clyde Overholt
3. Dakotah Knuckles
4. Josh Henry
5. Brian Shockley

Trammell won his fourth striaght.

Clarksville Speedway
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. John Minon Jr.
2. Larry Greer
3. Dustin Rollins
4. Steven Ashby
5. Don Young

Polesitter Michael Zimmerman won the Crate feature over Hunter Blackwell.

Clayhill Speedway
June 10, 2017

NeSmith Crates:
1. Ronnie Cooper
2. Michael Zimmerman
3. Jimmy Halford
4. Evan Taylor
5. Bronson Berry

Duck River Raceway Park
June 10, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Seibers
(No other results available)

Seibers won his third straight. ... Randy Gifford won the Limited Late Model feature and Kyle May won his first Crate feature at DRRP.

Thunderhill Raceway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Steven Holcomb
2. Cody Martin
3. Dustin Stutts
4. Ronnie Cooper
5. Justin Weaver

Justin Maxwell was disqualified.

Crossville Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Riley Hickman
2. Josh Henry
3. Andy Miller
4. Tim Damron
5. Perry Delaney

Volunteer Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chase King
2. Trevor Sise
3. Jason Cardwell
4. Josh Henry
5. Greg Estes

King set fast time and led all the way. ... Gary Crittenden won the Crate feature.

I-75 Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Manley
2. Jesse Lowe
3. Barry Anderson
4. Johnny Ridings
5. Paul Tims

Wartburg Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Eddie King Jr.
2. Drew Kennedy
3. Stacey Boles
4. Darrick York
5. Tim Ladd

Camden Speedway
June 3, 2017

NeSmith Crates:
1. Jimmy Halford
2. Ronnie Cooper
3. Ben Garner
4. Bronson Berry
5. Joe Mike III

Winchester Raceway Park
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. David Brannon
(No other results available)

Randy Gifford won the Limited Late Model feature and Josey Seals won the Crate feature (Christian Hanger won a makeup Crate feature).

Clarksville Speedway
June 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Levi Ashby
2. Richard Frost
3. Steven Ashby
4. Dustin Rollins
5. Jeremy Anderson

Michael Zimmerman won the Crate feature over Logan Brown.

Tennessee National Raceway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Oakley Johns
2. Tyler Wood
3. Todd Clemmons
4. Cody Qualls
5. Jerry Vaugh

The event was the first under new promoter Wayne Smith, who leased the track from Bill Hibbitts.

Crossville Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Jesse Lowe
2. Perry Delaney
3. Kyle Courtney
4. Floyd Turner
5. Drew Kennedy

Clayhill Speedway
June 2, 2017

NeSmith Crates:
1. Evan Taylor
2. Ronnie Cooper
3. Troy English
4. Hunter Carroll
5. Ricky Waggoner

Texas

I-37 Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Frank Okruhlik
2. Trey Votion
3. Aaron Leddy
4. Jason Kelly
5. Patrick Kelly

Okruhlik won on the first night of the two-day Summer Kickoff (Late Models were in action on on the opening night).

Virginia

Eastside Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Joey Leavell
2. Travis Campbell
3. Tyler Bare
4. Tyler Hoy
5. Jeremy Coffey

Wythe Raceway
July 1, 2017

Fastrak Crates:
1. Kenny Peeples Jr.
2. Lance Reynolds
3. Tam Topham

Winchester Speedway
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jonathan DeHaven
2. Austin Stover
3. Danny Zechman
4. Devin Brannon
5. Transton Stoner

Allen Brannon won his sixth Crate feature. ... DeHaven and Brannon won on the undercard of the Independence Day Summer Classic Super Late Model victory for Trever Feathers.

Natural Bridge Speedway
June 30, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Joey Leavell
2. J.R. Overstreet
3. Larry Ramsey
4. Joey McClung
5. Ryan Adams

Wythe Raceway
June 24, 2017

Fastrak Crates:
1. Lance Reynolds
2. Kenny Peeples Jr.
3. Brent Hilton
4. Mark Sant
5. Tommy Eastridge

Reynolds had more than a three-second margin on Peeples.

Winchester Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jason Miller
2. Jason Covert
3. Russell Erwin
4. Jonathan DeHaven
5. Tommy Armel

Miller led all the way. ... Allen Brannon won the Crate feature.

Natural Bridge Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Justin Williams
2. Joey McClung
3. Tyler Bare
4. Walker Arthur
5. Joey Leavell

Eastside Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Greg Roberson
2. Justin Williams
3. Logan Roberson
4. Travis Campbell
5. David Keith

Winchester Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Dale Hollidge
2. Trever Feathers
3. Jason Miller
4. Kyle Hardy
5. Jonathan DeHaven

Fresh off his June 10 wedding and a honeymoon, Hollidge won the 30-lapper. ... Justin Weaver won the Limited Late Model feature.

Natural Bridge Speedway
June 17, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. J.R. Overstreet
2. Tyler Bare
3. Joey McClung
4. Cory Almond
5. Dustin Ferguson

Wythe Raceway
June 10, 2017

Fastrak Crates:
1. Kenny Peeples Jr.
2. Lance Reynolds
3. Terry Cregger
4. Aaron Bowen
5. Mark Sant

Virginia Motor Speedway
June 10, 2017

Fastrak Crates:
1. Justin Williams
2. Tyler Bare
3. Corey Almond
4. Brent Bordeaux
5. Carl Vaughan

Derick Quade led the first six laps.

Eastside Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Travis Campbell
2. Buck Roadcap
3. Derrick Rankin
5. Tyler Hoy

Wythe Raceway
June 3, 2017

Fastrak Crates:
1. Lance Reynolds
2. Kenny Peeples Jr.
3. Brent Hilton
4. Tam Topham
5. Terry Cregger

Natural Bridge Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. David Watts
2. Phillip Woods
3. Joey McClung
4. Travis Campbell
5. Michael Alderman

Winchester Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Wesley Bonebrake
2. Jonathan DeHaven
3. Dallas Richards
4. Austin Stover
5. Kris Holliday

Allen Brannon won the Crate feature.

Wisconsin

Plymouth Dirt Track
July 1, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jared Siefert
2. Brad Mueller
3. David Jagger
4. Jim Schmidt
5. Justin Schmidt

Siefert led all 30 laps, holding back a ferocious challenge from Mueller.

Amsoil Speedway
July 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Darrell Nelson
2. Rick Hanestad
3. Jesse Glenz
5. Jake Redetzke
5. Travis Budisalovich

Nelson pocketed $2,500 in the Great Lakes Border Battle. | Slideshow

Cedar Lake Speedway
July 1, 2017

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Johnny Emerson
3. Justin Sass
4. Ryan Konkel
5. Larry Fitzsimmons

Plymouth Dirt Track
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Chris Carlson
2. Brad Mueller
3. Tim Buhler
4. Jim Schmidt
5. Jared Siefert

Carlson led all 25 laps for his first 2017 victory.

Shawano Speedway
June 24, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Brett Swedberg
2. Ron Berna
3. Nick Anvelink
4. Troy Springborn
5. Joel Bennett

Swedberg started fourth. ... Mark Rose was banned from the track permanently for fighting after he tangled with Aaron Wickersheim on the backstretch.

Cedar Lake Speedway
June 24, 2017

NASCAR Late Models:
1. John Kaanta
2. Jake Redetzke
3. A.J. Diemel
4. Jesse Glenz
5. James Giossi

Kaanta won $1,750 in the third round of the track's NASCAR Dash miniseries.

Mississippi Thunder Speedway
June 23, 2017

USRA Limiteds:
1. Curt Luhmann
2. Lance Hofer
3. Shaun Mann
4. Johnny Emerson
5. Larry Fitzsimmons

Amsoil Speedway
June 23, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Darrell Nelson
2. Pat Doar
3. Rick Hanestad
4. Trevor Wilson
5. Tim McMann

Nelson lowered the track record with a 15.533-second lap during the heat races.

Red Cedar Speedway
June 23, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Mike Prochnow
2. Mike Keller
3. Jesse Glenz
4. Buddy Hanestad
5. Cole Spacek

Prochnow started fourth in the caution-free feature.

Lafayette County Speedway
June 16, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Rich Picha
2. Pat Quinn
3. Jim Hendricks
4. Logan Rogers
5. Jason Robbins

Red Cedar Speedway
June 16, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Mike Prochnow
2. Michael Keller
3. Jesse Glenz
4. Buddy Hanestad
5. Cole Spacek

The fourth-starting Prochnow took the lead from Keller on the fifth lap.

Shawano Speedway
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Troy Springborn
2. Brett Swedberg
3. Jared Siefert
4. Nick Anvelink
5. Derek Jahnke

Jared Seifert crossed the line first, but he was docked two positions for hitting an orange construction barrel in the infield. ... The barrels replaced the huge tire barriers for the first time.

Cedar Lake Speedway
June 10, 2017

NASCAR Late Models:
1. A.J. Diemel
2. Darrell Nelson
3. Jake Redetzke
4. John Kaanta
5. James Giossi

Diemel earned $1,750 in the second round of the NASCAR Dash miniseries. ... Jesse Glenz led the first 15 laps but tangled with a lapped car. ... Steve Laursen was knocked out of a contention in a mid-race scramble and ended up 10th.

Plymouth Dirt Track
June 10, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Mitch McGrath
2. Brad Mueller
3. Justin Schmidt
4. Jim Schmidt
5. Chris Carlson

McGrath overtook Mueller amid traffic on the 23rd of 25 laps.

Red Cedar Speedway
June 9, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Mike Prochnow
2. A.J. Diemel
3. John Kaanta
4. Rick Hanestad
5. Jesse Glenz

Prochnow led all the way from the pole.

Lafayette County Speedway
June 9, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Pat Quinn
2. D.J. Sweet
3. Lee Kinsella
4. Steve Shueller
5. Jim Hendricks

Cedar Lake Speedway
June 3, 2017

NASCAR Late Models:
1. Jimmy Mars
2. A.J. Diemel
3. Pat Doar
4. Darrell Nelson
5. Jesse Glenz

Mars won the first round of the NASCAR Dash miniseries.

Mississippi Thunder Speedway
June 2, 2017

USRA Limiteds:
1. Lance Hofer
2. Tony Bahr
3. Curt Luhmann
4. Justin Sass
5. Troy Langowski

Luhmann rallied from 12th in the 16-car field.

Red Cedar Speedway
June 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jesse Glenz
2. Greg Nippoldt
3. Mike Prochnow
4. Jimmy Mars
5. Michael Keller

Glenz started fourth and took the lead from Nippoldt early in the feature, drawing away for a dominating victory.

Amsoil Speedway
June 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Kyle Peterlin
2. Pat Doar
3. Tim McMann
4. Travis Budisalovich
5. Zach Wohlers

Peterlin took the lead from McMann. ... John Toppozini got up on the turn-one wall to draw an early red flag.

Lafayette County Speedway
June 2, 2017

Unsanctioned Limiteds:
1. Jason Robbins
2. Jeff Schmidt
3. Lee Kinsella
4. Jamie Pfeiffer
5. D.J. Sweet

West Virginia

Lizard Creek Speedway
July 1, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Cox
2. Henry Hornsby III
3. Michael Bland
4. Rick Solari
5. Ted Johnson

Cox earned $2,000.

Tyler County Speedway
July 1, 2017

Fastrak Crates:
1. Kyle Lukon
2. Chuck Kimble
3. Derek Rogers
4. Tyler Stutler
5. Troy Frazier

Lukon won on the undercard of an event that included Corey Conley's $3,000 Super Late Model victory.

Beckley Motorsports Park
June 30, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Henry Hornsby III
2. T.J Salango
3. Tyler Cox
4. Shane Greco
5. Andrew Smith

D.J. Critchley and Trey Compton were disqualified for fist-fighting on the frontstretch.

Beckley Motorsports Park
June 25, 2017

Unsanctioned Crates:
1. Henry Hornsby III
(No other results available)

Princeton Speedway
June 24, 2017

Fastrak Crates:
1. T.J. Salango
2. Henry Hornsby III
3. Michael Bland
4. Tyler Cox
5. Eddie Hambrick

Lizard Creek Speedway
June 24, 2017

Fastrak Crates:
1. Dallas Hatfield
2. Ted Johnson
3. Compton Trey
4. Easton Fortner
5. Virgil Stevens

Tyler County Speedway
June 17, 2017

AMRA Late Models:
1. Cody Rogers
2. Derek Doll
3. Brian Baumberger
4. Steve Weigle

Rogers scored his first Super Late Model victory. ... Henry Hornsby III won the Crate feature, the 16th annual Eaton-Childers King of the Ring. Hornsby earned $2,000.

I-77 Speedway
June 17, 2017

AMRA Late Models:
1. Randy Armes Jr.
2. Steve Lucas
3. Zach Hill
4. Darin Roush
5. Vince Toler

Armes won his first Super Late Model feature, leading all 25 laps. ... He was driving a former Dustin Linville car. ... John Vandale won the Limited Late Model feature over Tyler Carpenter.

Lizard Creek Speedway
June 17, 2017

Fastrak Crates:
1. Tyler Cox
2. T.J. Salango
3. Michael Bland
4. Ted Johnson
5. Easton Fortner

Ohio Valley Speedway
June 17, 2017

AMRA Late Models:
1. Freddie Carpenter
2. Harold Redman Jr.
3. Colten Burdette
4. Ronnie Mayle
5. Dan Morrison

Elkins Raceway
June 16, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Ryan Montgomery
2. Shane Hitt
3. Billy Holbert
4. Tim Senic
5. Steve Wilmoth

Bob Gordon rolled several times in his Super Late Model, but he climbed out unhurt. ... Tyler Bare won the Crate feature over Billy Beachler.

Tyler County Speedway
June 10, 2017

AMRA Late Models:
1. Derek Doll
2. Tyler Carpenter
3. Michael Lake
4. Kyle Thomas
5. Steve Weigle

James Watson won the Crate feature.

Princeton Speedway
June 10, 2017

Fastrak Crates:
1. Henry Hornsby III
2. Tyler Cox
3. Tyler Arrington
4. Michael Bland
5. Matt Bennett

Lizard Creek Speedway
June 10, 2017

Fastrak Crates:
1. Eddie Hambrick
2. Ted Johnson
3. Easton Fortner
4. David Breeding
5. Virgil Stevens

Ohio Valley Speedway
June 10, 2017

AMRA Late Models:
1. Steve Lucas
2. Harold Redman Jr.
3. Steve Bigley
4. Greg Gellner
5. Donnie Dotson

Elkins Raceway
June 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Tim Senic
2. Bob Gordon
3. Kyle Thomas
4. Steve Wilmoth
5. Scott Bittinger

Michael Duritsky won the Crate feature.

Beckley Motorsports Park
June 9, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Rick Williams
2. Joe Cox
3. Travis Franklin
4. Terry Parsons
5. Eslie Bills

Fastrak Crates:
1. Henry Hornsby III
2. Tyler Cox
3. T.J. Salango
4. Trey Compton
5. Ted Johnson

Princeton Speedway
June 3, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Rick Williams
2. Chris Meadows
3. Joe Cox
4. Travis Greer
5. Walter Crouch

Henry Hornsby III won the Crate feature over Tyler Arrington.

Ohio Valley Speedway
June 3, 2017

AMRA Late Models:
1. Ronnie Mayle
2. Ed Shuman
3. Josh Hall
4. Greg Mitchell
5. Colten Burdette

Mayle notched his first victory at the track in six seasons.

I-77 Speedway
June 3, 2017

AMRA Late Models:
1. Tyler Carpenter
2. Steve Lucas
3. Cody Walker
4. Vince Toler
5. Darin Roush

Carpenter also won the steel-block engine Late Model feature over Corey DeLancey.

Lizard Creek Speedway
June 3, 2017

Fastrak Crates:
1. Lauren Longbrake
2. David Breeding
3. Easton Fortner

Elkins Raceway
June 2, 2017

Unsanctioned Supers:
1. Jared Hawkins
2. Steve Wilmoth
3. Kyle Thomas
4. Gary Dalton
5. Bob Gordon

Billy Beachler won the Crate feature.

Beckley Motorsports Park
June 2, 2017

AMRA Late Models:
1. Tim Dohm
(No other results available)

Dohm earned $2,000. ... Henry Hornsby III won the Crate feature.

Wyoming

Gillette Thunder Speedway
June 24, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Eddie Kirchoff
2. Richard Haberstroh
3. Marvin Christopherson
4. Teresa Bau
5. Jason Snyder

Gillette Thunder Speedway
June 3, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Eddie Kirchoff
2. Marvin Christopherson
3. Jason Skovly

Four of eight Late Models in attendance couldn't start the feature.

Casper Speedway
June 2, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Jason Schierkolk
2. Marv Christopherson
3. John Snyder

Manitoba

Red River Co-op Speedway
June 29, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Bill Mooney
2. Ricky Weiss
3. Dustin Strand
4. Rick Fawcett
5. Mike Balcaen

Red River Co-op Speedway
June 22, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Ricky Weiss
2. Dustin Strand
3. Rick Fawcett
4. Kevin Sexton
5. Bill Mooney

Weiss won at his hometown track after running with Vic Hill's Tennessee-based operation much of the season.

Red River Co-op Speedway
June 8, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Dustin Strand
2. Mike Balcaen
3. Kevin Sexton
4. Bill Mooney
5. Shane Holden

Strand started sixth.

Red River Co-op Speedway
June 1, 2017

WISSOTA Late Models:
1. Rick Fawcett
2. Dustin Strand
3. Mike Balcaen
4. Bill Mooney
5. Kevin Sexton

Entering his fifth season in the division, Fawcett scored his first career Late Model victory, leading all 20 laps.

Ontario

South Buxton Raceway
July 1, 2017

UMP DIRTcar:
1. Gregg Haskell
2. Mike Lewis
3. Jim Jones
4. Brent Colby
5. Tate O'Leary

Haskell won on Canada Day.

South Buxton Raceway
June 24, 2017

UMP DIRTcar:
1. Mike Lewis
2. Gregg Haskell
3. Jason Haskell
4. Jim Dale Jr.
5. Jim Jones

“The car was a little crazy out there," Lewis said. " I just put her (the pedal) to the floor and hung on.”

Brighton Speedway
June 24, 2017

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Kyle Sopaz
3. Tyler Rand
4. Steve Baldwin
5. Brandon Mowat

Sandercock won his fourth in a row at Brighton.

South Buxton Raceway
June 17, 2017

UMP DIRTcar:
1. Gregg Haskell
2. Dale Glassford
3. Jim Dale Jr.
4. Brad Authier
5. Paul Rivait

Haskell led every lap from outside the front row to win the Don Hendricks Memorial.

Humberstone Speedway
June 11, 2017

RUSH Crates:
1. Sam Pennacchio
2. Paul Grigsby
3. Jeff Dayman
4. Ken Winfield
5. Mike Greene

South Buxton Raceway
June 10, 2017

UMP DIRTcar:
1. John Pinsonneault
2. Mike Lewis
3. Dale Glassford
4. Jason Haskell
5. C.J. Field

Pinsonneault picked up a $1,000 bonus for driving the first Crate Late Model to outrun Super Late Model foes. ... “It feels great," Pinsonneault said. "Everyone always goes for the underdog.”

Brighton Speedway
June 10, 2017

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Phil Potts
3. Brandon Mowat
4. Greg Belyea
5. Adam Turner

Sandercock notched his third straight victory at Brighton.

South Buxton Raceway
June 3, 2017

UMP DIRTcar:
1. Gregg Haskell
2. John Pinsonneault
3. Jason Haskell
4. Jake Hooker
5. Jim Dale Jr.

Brighton Speedway
June 3, 2017

RUSH Crates:
1. Charlie Sandercock
2. Tyler Rand
3. Kyle Sopaz

Search for results

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1487963779.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1495130511.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1496147399.jpg