Login |
forgot?
LIVE VIDEO: Watch | Order | FAQ | Archives
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1546354839.jpg
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1548165545.gif

History

John Seitz Memorial

2018

Sept. 8 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba, $9,200

2. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

3. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

4. Scott Ward, Watertown, S.D.

5. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

6. Bill Mooney, Selkirk, Manitoba

7. Jeff Massingill, Keewatin, Minn.

8. Cole Schill, Horace, N.D.

9. Pat Doar, New Richmond, Wis.

10. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

11. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

12. Brody Troftgruben, Grand Forks, N.D.

13. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

14. David McDonald, Huron, S.D.

15. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

16. Blake Swenson, Watertown, S.D.

17. Travis Robertson, Moorhead, Minn.

18. Shane Edginton, Winnipeg, Manitoba

19. Jeff Hapala, West Fargo, N.D.

20. Tom Corcoran, East Grand Forks, Minn.

21. Jordan Tollakson, Montevideo, Minn.

22. Troy Schill, Thopmson, N.D.

23. Casey Meyer, Wahpeton, N.D.

24. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

25. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

26. Lance Matthees, Winona, Minn.

Lap leaders: Ward 1-5; Weiss 6-48, 67-92; Diemel 49-66

Heat race winners (among 46 cars): Swenson, Troftgruben, Mooney, Pederson, Ward

Dash winner: Strand

Consolation winners: Balcaen, Seng

Prelude feature winner: Weiss

2017

Sept. 9 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Don Shaw, Ham Lake, Minn., $9,200

2. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

3. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

4. Scott Ward, Watertown, S.D.

5. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

6. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

7. Nick Anvelink, Navarino, Wis.

8. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

9. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

10. Jeff Massingill, Keewatin, Minn.

11. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

12. Chad Mahder, Eau Claire, Wis.

13. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

14. Troy Schill, West Fargo, N.D.

15. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

16. Bill Mooney, Selkirk, Manitoba

17. Shane Edginton, Winnipeg, Manitoba

18. Lance Matthees, Winona, Minn.

19. Dustin Hapka, Grand Forks, N.D.

20. Zach Johnson, Kensington, Minn.

21. Curt Gelling, Aberdeen, S.D.

22. Shawn Kirwin, Morris, Minn.

23. Pat Doar, New Richmond, Wis.

24. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

25. Ryan Mikkelson, Jamestown, N.D.

26. Steve Anderson, Grand Forks, N.D.

Lap leaders: Weiss 1-9; Shaw 10-92

Heat race winners (among 48 cars): Massingill, Shaw, Strand, Z. Johnson, Diemel

Dash winner: Diemel

Consolation winners: Wildung, Gelling

Prelude feature winner: Shaw

2016

Sept. 10 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis., $9,200

2. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

3. Jeff Massingill, Keewatin, Minn.

4. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

5. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

6. Chad Mahder, Eau Claire, Wis.

7. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

8. Curt Gelling, Aberdeen, S.D.

9. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

10. Pat Doar, New Richmond, Wis.

11. Zach Johnson, Kensington, Minn.

12. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

13. Aaron Turnbull, Estevan, Saskatchewan

14. Scott Ward, Watertown, S.D.

15. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

16. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

17. Bill Mooney, Selkirk, Manitoba

18. David McDonald, Huron, S.D.

19. Steffen Snare, Hallock, Minn.

20. Cole Schill, West Fargo, N.D.

21. Nick Anvelink, Navarino, Wis.

22. Steve Anderson, Grand Forks, N.D.

23. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

24. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

25. Lance Matthees, Winona, Minn.

26. Cody Skytland, Fargo, N.D.

Lap leaders: Laursen 1-22; Shaw 23-57; Diemel 58-92

Heat race winners (among 39 cars): Redetzke, Wildung, Diemel, Gelling, Seng

Dash winner: Laursen

Consolation winners: Ward, Mahder, Anvelink

Prelude feature winner: Strand

2015

Sept. 12 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Chad Mahder, Eau Claire, Wis., $9,200

2. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

3. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

4. Jeff Massingill, Keewatin, Minn.

5. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

6. Pat Doar, New Richmond, Wis.

7. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

8. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

9. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

10. Cody Skytland, Fargo, N.D.

11. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

12. Zach Johnson, Kensington, Minn.

13. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

14. Steffen Snare, Hallock, Minn.

15. Dave Smith, Edmonton, Alberta

16. Shane Edginton, Winnipeg, Manitoba

17. Curt Gelling, Aberdeen, S.D.

18. Jeff Hapala, West Fargo, N.D.

19. Kyle Peterlin, Hibbing, Minn.

20. Troy Schill, West Fargo, N.D.

21. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

22. Lance Matthees, Winona, Minn.

23. Shawn Kirwin, Morris, Minn.

24. Tom Waseleski Jr., Hibbing, Minn.

25. Blake Jegtvig, Hawley, Minn.

26. Adam Hensel, Barron, Wis.

Lap leaders: Doar 1-30; Mahder 31-92

Heat race winners (among 53 cars): Redetzke, Shaw, Diemel, Strand, Edginton, Provinzino

Dash winner: Doar

Consolation winners: Snare, Peterlin

Prelude feature winner: Diemel

2014

Sept. 6 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis., $9,200

2. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

3. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

4. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

5. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

6. Pat Doar, New Richmond, Wis.

7. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

8. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

9. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

10. Adam Hensel, Barron, Wis.

11. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

12. Eric Breeschoten, Buffalo, Minn.

13. Marshall Fegers, Mound, Minn.

14. Curt Gelling, Aberdeen, S.D.

15. Tyson Turnbull, Estevan, Saskatchewan

16. Norm Olson, Fargo, N.D.

17. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

18. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

19. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

20. Jeff Massingill, Keewatin, Minn.

21. Shane Edginton, Winnipeg, Manitoba

22. Cody Skytland, Fargo, N.D.

23. Bill Mooney, Selkirk, Manitoba

24. Zach Naastad, Northwood, N.D.

25. Zach Johnson, Kensington, Minn.

26. Steve Anderson, Grand Forks, N.D.

Lap leaders: Shaw 1-12; Diemel 13-92

Heat race winners (among 46 cars): Provinzino, Laursen, Skytland, Redetzke, Balcaen

Dash winner: Shaw

Consolation winners: Breeschoten, Naastad

Prelude feature winner: Weiss

2013

Sept. 7 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Brad Seng, Grand Forks, N.D., $9,200

2. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

3. Zach Johnson, Kensington, Minn.

4. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

5. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

6. Pat Doar, New Richmond, Wis.

7. Adam Hensel, Barron, Wis.

8. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

9. Chad Mahder, Eau Claire, Wis.

10. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

11. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

12. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

13. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

14. Brent Larson, Lake Elmo, Minn.

15. Cody Skytland, Fargo, N.D.

16. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

17. Bill Mooney, Selkirk, Manitoba

18. Jeff Massingill, Keewatin, Minn.

19. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

20. Lance Matthees, Winona, Minn.

21. Steve Anderson, Grand Forks, N.D.

22. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

23. Tyson Turnbull, Estevan, Saskatchewan

24. Shane Edginton, Winnipeg, Manitoba

25. Troy Schill, West Fargo, N.D.

Lap leaders: Shaw 1-7; Z. Johnson 8-16; Diemel 17-52; Seng 53-92

Heat race winners (among 45 cars): Wildung, Diemel, Smith, Shaw, Seng

Dash winner: Shaw

Consolation winners: Balcaen, Kaanta

Provisional starter: Edginton.

Prelude feature winner: Doar

2012

Sept. 8 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Brady Smith, Solon Springs, Wis., $9,200

2. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

3. Pat Doar, New Richmond, Wis.

4. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

5. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

6. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

7. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

8. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

9. Cody Skytland, Fargo, N.D.

10. Lance Matthees, Winona, Minn.

11. Tom Waseleski Jr., Hibbing, Minn.

12. Matt Aukland, Fargo, N.D.

13. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

14. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

15. Shaun Peterson, Alexandria, Minn.

16. Shane Edginton, Winnipeg, Manitoba

17. Troy Schill, West Fargo, N.D.

18. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

19. Kyle Peterlin, Hibbing, Minn.

20. Zach Johnson, Kensington, Minn.

21. Jay Kintner, Hibbing, Minn.

22. Bill Mooney, Selkirk, Manitoba

23. Aaron Olson, Mekinock, N.D.

24. Justin Fegers, Mound, Minn.

25. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

26. Mike McCaughan, St. Francois Xavier, Manitoba

Lap leaders: Doar 1-11; B. Smith 12-92

Heat race winners (among 50 cars): B. Smith, Kaanta, Seng, Diemel, Matthees

Consolation race winners: Shaw, Olson, Balcaen

Prelude feature winner: Kaanta

2011

Sept. 10 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Brad Seng, Grand Forks, N.D., $9,200

2. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

3. Pat Doar, New Richmond, Wis.

4. Lance Matthees, Winona, Minn.

5. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

6. Marshall Fegers, Mound, Minn.

7. Eric Breeschoten, Buffalo, Minn.

8. Jeff Wildung, Nassau, Minn.

9. Chad Mahder, Eau Claire, Wis.

10. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

11. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

12. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

13. Dustin Strand, Grand Forks, N.D.

14. Adam Hensel, Barron, Wis.

15. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

16. Justin Fegers, Mound, Minn.

17. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

18. Troy Schill, West Fargo, N.D.

19. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

20. Shaun Peterson, Alexandria, Minn.

21. Cody Skytland, Fargo, N.D.

22. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

23. Shawn Kirwin, Morris, Minn.

24. Bill Mooney, Selkirk, Manitoba

25. Zach Johnson, Kensington, Minn.

26. Tom Waseleski Jr., Hibbing, Minn.

Lap leader: Seng 1-92

Heat race winners (among 59 cars): Weiss, B. Smith, M. Fegers, Mahder, Seng, J. Fegers

Dash winner: Mahder

Consolation winners: Peterson, Cryderman, Strand

Provisional starters: Laursen, M. Johnson

Prelude feature winner: Hensel

2010

Sept. 12 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Cody Skytland, Fargo, N.D., $9,200

2. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

3. Jake Redetzke, Eau Claire, Wis.

4. Marshall Fegers, Mound, Minn.

5. Justin Fegers, Mound, Minn.

6. Mike Nutzmann, New Richmond, Wis.

7. Pat Doar, New Richmond, Wis.

8. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

9. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

10. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

11. Chad Williamson, Watertown, S.D.

12. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

13. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

14. Matt Aukland, Fargo, N.D.

15. Lance Matthees, Winona, Minn.

16. Doug Herrick, West Concord, Minn.

17. Curt Gelling, Aberdeen, S.D.

18. Michael Johnson, Fargo, N.D.

19. Shaun Peterson, Alexandria, Minn.

20. Steve Anderson, Grand Forks, N.D.

21. Brandon Fuller, Grand Forks, N.D.

22. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

23. Zach Johnson, Kensington, Minn.

24. Corey Seckerson, Jamestown, N.D.

25. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

Lap leaders: Seckerson 1-7; Skytland 8-56, 91-92; S. Laursen 57-90

Heat race winners (among 57 cars): Fuller, Seckerson, Z. Johnson, Peterson, Cryderman, Seng

Dash winner: Weiss

Consolation winners: Shaw, M. Fegers, M. Johnson

Provisional starter: Anderson

2009

Sept. 12 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Pat Doar, New Richmond, Wis., $9,200

2. Cody Skytland, Fargo, N.D.

3. A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

4. Justin Fegers, Mound, Minn.

5. Mike Nutzmann, New Richmond, Wis.

6. Cory Mahder, Elk Mound, Wis.

7. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

8. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

9. Zach Johnson, Kensington, Minn.

10. Don Copp, Brule, Wis.

11. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

12. Shaun Peterson, Alexandria, Minn.

13. John Kaanta, Elk Mound, Wis.

14. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

15. Marshall Fegers, Mound, Minn.

16. Nick Anvelink, Navarino, Wis.

17. Chad Mahder, Eau Claire, Wis.

18. Steve Anderson, Grand Forks, N.D.

19. Harold Schill, West Fargo, N.D.

20. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

21. Michael Johnson, Fargo, N.D.

22. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

23. Tom Corcoran, East Grand Forks, Minn.

24. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

25. Doyle Erickson, Baglen, Minn.

Lap leader: Doar 1-50

Heat race winners (among 40 cars): Peterson, Erickson, Corcoran, Seng, Fegers

Dash winner: Doar

Consolation winners: M. Fegers, Co. Mahder

2008

Sept. 6 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (WISSOTA)

Pos. Driver, hometown

1. Justin Fegers, Mound, Minn., $9,200

2. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

3. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

4. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

5. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

6. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

7. Joey Jensen, Forest Lake, Minn.

8. Matt Aukland, Fargo, N.D.

9. Pat Doar, New Richmond, Wis.

10. Zach Johnson, Kensington, Minn.

11. Lance Matthees, Winona, Minn.

12. Eric Breeschoten, Buffalo, Minn.

13. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

14. Steve Anderson, Grand Forks, N.D.

15. Dustin Hapka, Grand Forks, N.D.

16. Harold Schill, West Fargo, N.D.

17. Dave Tyrchniewicz, St. Andrews, Manitoba

18. Shaun Peterson, Alexandria, Minn.

19. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

20. Cody Skytland, Fargo, N.D.

21. Ryan Corbett, East Grand Forks, Minn.

22. Michael Johnson, Fargo, N.D.

23. Tom Corcoran, East Grand Forks, Minn.

24. Mitch Johnson, Hickson, N.D.

25. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

Lap leaders: Provinzino; Fegers

Heat race winners (among 44 cars): M. Balcaen, Jensen, Provinzino, Fegers, Weiss

Dash winner: Cryderman

Consolation winners: Z. Johnson, Breeschoten

2007

Sept. 7 — River Cities Speedway, Grand Forks, N.D. (DTRA)

Pos. Driver, hometown

1. Mitch Johnson, Hickson, N.D., $9,200

2. Steve Laursen, Cumberland, Wis.

3. Pat Doar, New Richmond, Wis.

4. Brent Larson, Lake Elmo, Minn.

5. Joey Pederson, East Grand Forks, Minn.

6. Eric Breeschoten, Buffalo, Minn.

7. Mike Nutzmann, New Richmond, Wis.

8. Shaun Peterson, Alexandria, Minn.

9. Chuckie DeSmith, Glenwood City, Wis.

10. Ron Schreiner, Elena, Wis.

11. Ashley Anderson, Eau Claire, Wis.

12. Jeff Provinzino, Hibbing, Minn.

13. Tom Corcoran, East Grand Forks, Minn.

14. Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

15. Lance Matthees, Winona, Minn.

16. Troy Olson, Fargo, N.D.

17. Jeff Hinkemeyer, St. Cloud, Minn.

18. Don Shaw, Ham Lake, Minn.

19. Dave Mass, East Bethel, Minn.

20. Tom Balcaen, Winnipeg, Manitoba

21. James SanGrait, Park River, N.D.

22. Mike Balcaen, Winnipeg, Manitoba

23. Joel Cryderman, Thunder Bay, Ontario

24. Terry Casey, New London, Wis.

25. Zach Johnson, Kensington, Minn.

26. Brad Seng, Grand Forks, N.D.

Lap leaders: Cryderman 1-20; M. Johnson 21-50

Heat race winners (among 53 cars): Cryderman, Casey, Seng, Laursen, M. Johnson, Pederson

Dash winner: Laursen

Consolation winners: Schreiner, Weiss


Race Winners

Year: Winner, hometown

2018: Ricky Weiss, Headingley, Manitoba

2017: Don Shaw, Ham Lake, Minn.

2016: A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

2015: Chad Mahder, Eau Claire, Wis.

2014: A.J. Diemel, Elk Mound, Wis.

2013: Brad Seng, Grand Forks, N.D.

2012: Brady Smith, Solon Springs, Wis.

2011: Brad Seng, Grand Forks, N.D.

2010: Cody Skytland, Fargo, N.D.

2009: Pat Doar, New Richmond, Wis.

2008: Justin Fegers, Mound, Minn.

2007: Mitch Johnson, Hickson, N.D.

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1540997187.jpg
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1540923523.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1548092346.gif