Login |
forgot?
LIVE VIDEO: Watch | Order | FAQ | Archives
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1545863648.jpg
https://s3.amazonaws.com/dod.banners/banner_717.jpg

DirtonDirt.com

All Late Models. All the Time.

Your soruce for dirt late model news, photos and video

http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1548165545.gif

History

Dixie Shootout

2018

Sept. 29 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Chickamauga, Ga., $12,000

2. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

3. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

4. Brandon Overton, Evans, Ga.

5. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

6. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

7. Tyler Millwood, Kingston, Ga.

8. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

9. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

10. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

11. Clint Smith, Senoia, Ga.

12. Austin Horton, Newnan, Ga.

13. Frank Ingram, Woodstock, Ga.

14. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

15. Jason Hiett, Oxford, Ala.

16. Darrell Lanigan, Union, Ky.

17. Ray Cook, Brasstown, N.C.

18. Michael Brown, Pageland, S.C.

19. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

20. Bobby Pierce, Oakwood, Ill.

21. Jason Croft, Woodstock, Ga.

22. Gregg Satterlee, Indiana, Pa.

23. Zach Leonhardi, Cartersville, Ga.

24. Cla Knight, North Augusta, Ga.

25. Justin Shipley, Douglasville, Ga.

26. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

Lap leader: McDowell 1-50

Fast qualifier (among 44 cars): McDowell, 14.455 seconds

Heat race winners: McDowell, Richards, Millwood, Davenport

Consolation winners: Cook, Hiett

Provisional starters: Bloomquist, Pierce, Lanigan, Satterlee

2017

Sept. 30 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Michael Page, Douglasville, Ga., $12,000

2. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

3. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

4. Chris Madden, Gray Court, S.C.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Shane Clanton, Zebulon, Ga.

7. Devin Gilpin, Columbus, Ind.

8. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

9. Steve Francis, Bowling Green, Ky.

10. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

11. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

12. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

13. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

14. Hudson O'Neal, Martinsville, Ind.

15. Ross Bailes, Clover, S.C.

16. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

17. Tyler Bruening, Decorah, Iowa

18. Tyler Millwood, Cartersville, Ga.

19. David Payne, Murphy, N.C.

20. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

21. Gregg Satterlee, Indiana, Pa.

22. Mike McConnell, Ball Ground, Ga.

23. Chris Ferguson, Mount Holly, N.C.

24. Darrell Lanigan, Union, Ky.

25. Boom Briggs, Bear Lake, Pa.

26. T.J. Reaid, Acworth, Ga.

Lap leaders: D. O'Neal 1-22; Page 23-60

Fast qualifier (among 41 cars): D. O'Neal, 14.113 seconds

Heat race winners: D. O'Neal, Gilpin, Madden, Page

Consolation winner: Ferguson, Payne

Provisional starters: Richards, Erb, H. O'Neal, Satterlee

2016

Oct. 1 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Dale McDowell, Chickamauga, Ga., $12,000

2. Tim McCreadie, Watertown, N.Y.

3. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

4. Brandon Overton, Evans, Ga.

5. Darrell Lanigan, Union, Ky.

6. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

7. Chris Madden, Gray Court, S.C.

8. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

9. Ray Cook, Brasstown, N.C.

10. Brandon Sheppard, New Berlin, Ill.

11. Austin Kirkpatrick, Ocala, Fla.

12. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

13. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

14. Derek Ellis, Chatsworth, Ga.

15. Donald McIntosh, Dawsonville, Ga.

16. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

17. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

18. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

19. Steve Francis, Bowling Green, Ky.

20. Colton Flinner, Allison Park, Pa.

21. Ryan King, Seymour, Tenn.

22. Clint Smith, Senoia, Ga.

23. Frank Ingram, Acworth, Ga.

24. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

Lap leaders: McCreadie 1-42; McDowell 43-60

Fast qualifier: Overton, 13.940 seconds

Heat races winners: McCreadie, Lanigan, McIntosh, Davenport, Owens, O’Neal

Consolation winners: Roberts, Marlar

Provisional starters: Flinner, King

2015

Rained out

2014

Oct. 4 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $10,000

2. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

3. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

4. Steve Francis, Ashland, Ky.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Jason Papich, Nipomo, Calif.

7. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

8. John Blankenship, Williamson, W.Va.

9. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

10. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

11. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

12. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

13. Rick Eckert, York, Pa.

14. Ray Cook, Brasstown, N.C.

15. David Payne, Murphy, N.C.

16. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.Va.

17. Shawn Chastain, Murphy, N.C.

18. Eric Jacobsen, Seacliff Beach, Calif.

19. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.,

20. Clint Smith, Senoia, Ga.

21. Austin Kirkpatrick, Ocala, Fla.

22. Jared Landers, Batesville, Ark.

23. Jason Hughes, Watts, Okla.

24. Frank Ingram, Acworth, Ga.

25. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

26. Brandon Overton, Evans, Ga.

Lap leaders: Bloomquist 1-14; McDowell 15-32; Madden 33-50

Fast qualifier (among 45 cars): Bloomquist, 14.408 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Owens, McDowell, Madden

Consolation winners: Kirkpatrick, Eckert

Provisional starters: Carrier, Landers, Erb, Hughes

2013

Oct. 5 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Chris Madden, Gray Court, S.C., $10,000

2. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

3. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

4. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Ray Cook, Brasstown, N.C.

7. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

8. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

9. John Blankenship, Williamson, W.Va.

10. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

11. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

12. Jake Knowles, Tyrone, Ga.

13. Clint Smith, Senoia, Ga.

14. Michael Page, Douglasville, Ga.

15. Steve Francis, Ashland, Ky.

16. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

17. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill.

18. Billy Moyer Jr., Batesville, Ark.

19. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

20. Eddie Carrier Jr., Salt Rock, W.Va.

21. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

22. Eric Wells, Hazard, Ky.

23. Jared Landers, Batesville, Ark.

24. Frank Ingram, Acworth, Ga.

Lap leaders: Madden 1-50

Fast qualifier (among 47 cars): Weaver, 14.464 seconds

Heat race winners: Weaver, Cook, Madden, McDowell

Consolation winners: Francis, Wells

Provisional starters: Erb, Carrier

2012

Oct. 6 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Jimmy Owens, Newport, Tenn., $10,000

2. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

3. John Blankenship, Williamson, W.Va.

4. Eric Wells, Hazard, Ky.

5. Tony Knowles, Tyrone, Ga., Tyrone, Ga.

6. Tyler Reddick, Corning, Calif.

7. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

8. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

9. Chris Madden, Gray Court, S.C.

10. Johnny Chastain, Murphy, N.C.

11. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

12. David Payne, Murphy, N.C.

13. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

14. Steve Francis, Ashland, Ky.

15. Jake Knowles, Tyrone, Ga.

16. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

17. Jared Landers, Batesville, Ark.

18. Derek Ellis, Chatsworth, Ga.

19. Clint Smith, Senoia, Ga.

20. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

21. Chip Brindle, Chatsworth, Ga.

22. Ray Cook, Brasstown, N.C.

23. Jody Knowles, Tyrone, Ga.

24. Pat Doar, New Richmond, Wis.

Lap leaders: Cook 1-5; Madden 6-47; Owens 48-50

Fast qualifier (among 49 cars): Cook, 14.469 seconds

Heat race winners: T. Knowles, Clanton, Cook, Madden

Consolation race winners: Casebolt, Ellis

Provisional starters: Francis, O’Neal

2011

Oct. 9 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $10,000

2. Ray Cook, Brasstown, N.C.

3. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

4. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

5. Tyler Reddick, Corning, Calif.

6. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

7. Brad Neat, Dunnville, Ky.,

8. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

9. Steve Francis, Ashland, Ky.

10. Clint Smith, Senoia, Ga.

11. John Blankenship, Williamson, W.Va.

12. David Payne, Murphy, N.C.

13. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

14. Chris Brown, Spring, Texas

15. Jared Landers, Batesville, Ark.

16. Chip Brindle, Chatsworth, Ga.

17. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

18. Chris Madden, Gray Court, S.C.

19. Eric Jacobsen, Seacliff Beach, Calif.

20. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

21. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

22. Michael Page, Douglasville, Ga.

23. Eric Wells, Hazard, Ky.

24. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

25. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

Lap leaders: Bloomquist 1-50

Fast qualifying (among 52 cars): O’Neal, 15.109 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Cook, O’Neal, Ridley

Consolation race winners: Brindle, Blankenship

Provisional starters: Landers, Pearson, Wells

2010

Oct. 10 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $10,000

2. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

3. Chris Madden, Gray Court, S.C.

4. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Steve Francis, Ashland, Ky.

7. Brady Smith, Solon Springs, Wis.

8. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

9. Chris Wall, Holden, La.

10. David Payne, Murphy, N.C.

11. Josh Richards, Shinnston, W.Va.

12. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

13. Brad Neat, Dunnville, Ky.

14. Casey Roberts, Toccoa, Ga.

15. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

16. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

17. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

18. Ray Cook, Brasstown, N.C.

19. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

20. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

21. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

22. Clint Smith, Senoia, Ga.

23. Frank Ingram, Acworth, Ga.

24. John Blankenship, Williamson, W.Va. (disqualified)

Lap leaders: Pearson 1-8; Bloomquist 9-50

Fast qualifier (among 57 cars): Bloomquist, 14.136 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Clanton, O'Neal, Pearson, McDowell, Madden

Consolation winners: Smith, Neat

Provisional starters: Owens, Blankenship

2009

Oct. 10 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Ray Cook, Brasstown, N.C., $10,000

2. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

3. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

4. Clint Smith, Senoia, Ga.

5. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

6. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

7. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

8. Chris Madden, Gray Court, S.C.

9. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

10. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

11. Tommy Kerr, Maryville, Tenn.

12. Brad Neat, Dunnville, Ky.

13. Bub McCool, Vicksburg, Miss.

14. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

15. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

16. John Blankenship, Williamson, W.Va.

17. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

18. Eric Jacobsen, Seacliff Beach, Calif.

19. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

20. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

21. Ethan Hunter, Tiger, Ga.

22. Jake Knowles, Tyrone, Ga.

23. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

24. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

Lap leaders: C. Smith 1-22; Cook 23-50

Fast qualifier (among 46 cars): Pearson, 13.824 seconds

Heat race winners: Owens, T. Knowles, C. Smith, Schlieper

Consolation winners: F. Smith, O'Neal

Provisional starters: Casebolt, Jacobsen

2008

Oct. 5 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Shannon Babb, Moweaqua, Ill., $15,000

2. Bart Hartman, Zanesville, Ohio

3. Dan Schlieper, Sullivan, Wis.

4. Justin Rattliff, Campbellsville, Ky.

5. Billy Drake, Bloomington, Ill.

6. Josh McGuire, Grayson, Ky.

7. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

8. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

9. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

10. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

11. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

12. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

13. Ray Cook, Brasstown, N.C.

14. Jimmy Owens, Newport, Tenn.

15. Billy Moyer, Batesville, Ark.

16. Brian Shirley, Chatham, Ill.

17. Chris Madden, Gray Court, S.C.

18. Travis Pennington, Stapleton, Ga.

19. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

20. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

21. Scott James, Bright, Ind.

22. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

23. Terry Casey, New London, Wis.

24. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

Lap leaders: Bloomquist 1-46; Babb 47-50

Fast qualifier (among 46 cars): Pearson, 13.893 seconds

Heat race winners: McGuire, Bloomquist, Clanton, Casebolt

Consolation winners: McDowell, Schlieper

Provisional starters: Pearson, Casey

2007

Rained out

2006

Oct. 7 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $15,000

2. Clint Smith, Senoia, Ga.

3. Ray Cook, Brasstown, N.C.

4. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

5. Scott James, Bright, Ind.

6. Frank Ingram, Acworth, Ga.

7. Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

8. Matt Miller, Waterville, Ohio

9. Jake Knowles, Tyrone, Ga.

10. Mark Douglas, Knoxville, Tenn.

11. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

12. Ronny Lee Hollingsworth, Northport, Ala.

13. Marshall Green, Dalton, Ga.

14. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

15. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

16. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

17. Johnny Cloer Jr., Chatsworth, Ga.

18. Tony Knowles, Tyrone, Ga.

19. Michael England, Glasgow, Ky.

20. Damon Eller, Crumpler, N.C.

21. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

22. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

23. Steve Casebolt, Richmond, Ind.

Lap leaders: Babb 1-41; Bloomquist 42-50

Fast qualifier (among 55 cars): Davenport, 14.725 seconds

Heat race winners: James, England, Douglas, Babb, Knowles, Bloomquist

Consolation winners: Moran, O’Neal

2005

Oct. 8 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Lucas Oil)

Pos. Driver, hometown

1. Shannon Babb, Moweaqua, Ill., $15,000

2. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

3. Jake Knowles, Tyrone, Ga.

4. Ray Cook, Brasstown, N.C.

5. Darren Miller, Chadwick, Ill.

6. Frank Ingram, Acworth, Ga.

7. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn.

8. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

9. Randy Weaver, Crossville, Tenn.

10. Scott James, Bright, Ind.

11. Jonathan Davenport, Blairsville, Ga.

12. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

13. Ricky Williams, Fayetteville, Ga.

14. Don O'Neal, Martinsville, Ind.

15. Donnie Moran, Dresden, Ohio

16. Marshall Green, Dalton, Ga.

17. Shane Tankersley, Blue Ridge, Ga.

18. Tim Day, Alpharetta, Ga.

19. Aaron Ridley, Chatsworth, Ga.

20. Tim Dohm, Cross Lanes, W.Va.

21. Gary McPherson, Dalton, Ga.

22. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

23. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

24. Wayne Echols, Cumming, Ga.

Lap leaders: Cook 1-7; Pearson 8-10; Babb 11-50

Fast qualifier (among 69 cars): Pearson, 14.723 seconds

Heat race winners: Pearson, Miller, Arp, Weaver, Day, Cook

Consolation winners: O'Neal, Williams

2004

Oct. 8 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (NARA)

Pos. Driver, hometown

1. Shannon Babb, Moweaqua, Ill., $20,000

2. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla.

3. Mike Marlar, Winfield, Tenn.

4. Frank Ingram, Acworth, Ga.

5. Ray Cook, Brasstown, N.C.

6. Randle Chupp, Troutman, N.C.

7. Joe Armistead Jr., Sharpsburg, Ga.

8. Gary McPherson, Dalton, Ga.

9. Tim Hitt, Weston, W.Va.

10. Shane Tankersley, Blue Ridge, Ga.

11. R.J. Conley, Wheelersburg, Ohio

12. Bobby Mayse, Harrison, Tenn.

13. Freddy Smith, Knoxville, Tenn.

14. Patrick Sheltra, Indiantown, Fla.

15. Michael England, Glasgow, Ky.

16. John Vandenberg, Oskaloosa, Iowa

17. John Gill, Mitchell, Ind.

18. Shane Clanton, Locust Grove, Ga.

19. Randy Korte, Highland, Ill.

20. Tyrel Todd, Ebuank, Ky.

21. Donnie Moran, Dresden, Ohio

22. Wendell Wallace, Batesville, Ark.

23. Marshall Green, Dalton, Ga.

24. Lamar Haygood, Douglasville, Ga.

25. Rodney Combs, Lost Creek, W.Va.

26: Bobby Turner, Ball Ground, Ga. (disqualified)

Lap leaders: Marlar 1-22, Babb 23-50

Heat race winners (among 84 cars): Turner, Smith, Pearson, Moran, Marlar, Sheltra

Consolation winners: Wallace, Clanton, Hitt

Oct. 8 winner: Clanton

2003

Oct. 11 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Xtreme)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, laps, earnings

1. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind., Rayburn, 100, $55,100

2. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, 100, $20,200

3. Chub Frank (1*), Bear Lake, Pa., Rocket, 100, $10,100

4. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Bloomquist, 100, $8,500

5. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis.,    MasterSbilt, 100, $7,000

6. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rayburn, 100, $5,900

7. Matt Miller (7), Waterville, Ohio, Rocket, 100, $9,000

8. Brian Birkhofer (15B), Muscatine, Iowa, MasterSbilt, 100, $3,700

9. Shane Clanton (25), Locust Grove, Ga., Rocket, 100, $3,000

10. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket, 100, $2,950

11. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, 100, $2,900

12. Clint Smith (44), Senoia, Ga., GRT, 100, $2,950

13. Bobby Turner (31), Ball Ground, Ga., Rocket, 100, $2,800

14. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio    , Rayburn, 100, $3,150

15. Steve Shaver (0), Parkersburg, W.Va., Rocket. 100, $3,050

16. David Smith (11), Inman, S.C., MasterSbilt, 96, $2,650

17. Wendell Wallace (88), Batesville, Ark., GRT, 80, $2,600

18. Chris Madden (44), Gray Court, S.C., Barry Wright, 80, $2,875

19. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Rocket, 80, $4,550

20. Steve Francis (M15), Ashland, Ky., Rocket, 70, $2,840

21. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., MasterSbilt, 51, $3,250

22. Mike Gault (17), Gaffney, S.C., GRT, 38, $2,520

23. Jeff Smith (70), Dallas, N.C., GRT, 37, $2,510

24. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, 35, $3,100

25. Gary McPherson (29), Dalton, Ga., MasterSbilt, 35, $2,500

26. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rayburn, 25, $2,500

27. Billy Ogle Jr. (201), Knoxville, Tenn., Warrior, 16, $2,650

Lap leaders: Schlieper 1-97; O’Neal 98-100

Fast qualifier (among 97 cars): Vic Hill, 14.470 seconds

Heat race winners: Eckert, C. Smith, Moyer, Schlieper, Babb, Francis

Dash winners: Francis, M. Miller

Consolation winners: J. Smith, Clanton, Moran

Provisional starters: Pearson, Shaver, Gault

2002

Oct. 12 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (UDTRA)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, laps, earnings

1. Chub Frank (1*), Sugar Grove, Pa., Rocket, 80, $55,000

2. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT, 80, $20,000

3. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., Rocket, 80, $10,400

4. Brian Birkhofer (15b), Muscatine, Iowa, MasterSbilt, 80, $8,000

5. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT, 80, $6,000

6. Shannon Babb (18), Moweaqua, Ill., Rayburn, 80. $5,000

7. Randle Chupp (114), Mooresville, N.C., Rocket, 80, $4,050

8. Steve Francis (1), Ashland, Ky., Rocket, 80, $3,500

9. Jimmy Mars (28), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, 80, $3,000

10. Steve Shaver (30), Parkersburg, W.Va., Rocket, 80, $2,950

11. Bobby Turner (31t), Ball Ground, Ga., Rocket, 80, $2,900

12. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., MasterSbilt, 80, $2,850

13. Rex Richey (87), Ringgold, Ga., Rocket, 80, $2,800

14. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, 79, $2,900

15. Billy Ogle Jr. (201), Knoxville, Tenn., GRT, 79, $2,700

16. Patrick Duggan (15), Lenoir City, Tenn., GRT, 79, $2,650

17. Ricky Weeks (1w), Rutherfordton, N.C., GRT, 78, $2,600

18. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., MasterSbilt, 74, $2,575

19. Lamar Haygood (17h), Douglasville, Ga., Rocket, 73, $2,550

20. Earl Pearson Jr. (1p), Jacksonville, Fla., Rocket, 69, $2,540

21. Clint Smith (44), Senoia, Ga., GRT, 29, $2,530

22. John Gill (75), Mitchell, Ind., Rocket, 29, $2,520

23. Scott Sexton (52), Pigeon Forge, Tenn., MasterSbilt, 26, $2,510

24. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., GRT, 12, $2,500

25. Freddy Smith (00), Knoxville, Tenn., Warrior, 10, $2,500

26. Vernon Smith (4), Rome, Ga., GRT, 3, $2,500

Lap leaders (shortened to 80 laps by rain): Arp 1-14, 45; Frank 15-44, 46-80

Fast qualifier (among 62 cars): Eckert, 14.501 seconds

Heat race winners: Arp, McDowell, Babb, Shaver, Chupp, Pearson

Consolation winners: Mars, Sexton

Provisional starters: Eckert, F. Smith

2001

Oct. 13 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (UDTRA)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, earnings

1. Dale McDowell (17m) Rossville, Ga., Rocket-Shaw. $54,000

2. Scott Bloomquist (0) Mooresburg, Tenn., Warrior, $20,000

3. Billy Moyer (21) Batesville, Ark., Rayburn, $10,000

4. Steve Francis (15) Ashland, Ky., Rocket, $8,000

5. Dan Schlieper (s9) Pewaukee, Wis., MasterSbilt, $6,000

6. Billy Ogle Jr. (201) Knoxville, Tenn., Warrior, $5,300

7. Marshall Green (89) Dalton, Ga., Rocket, $4,000

8. Don O'Neal (71) Martinsville, Ind., Rayburn, $3,500

9. Dennis Erb Jr. (28) Carpentersville, Ill., Rayburn, $3,000

10. Rick Eckert (24) York, Pa., Rocket, $2,950

11. Randy Korte (00) Highland, Ill., Shaw, $2,950

12. Mike Gault (17) Gaffney, S.C., GRT, $2,850

13. Clayton Christenberry (cv3) Knoxville, Tenn., GRT, $2,800

14. Wendell Wallace (6m) Batesville, Ark., GRT, $2,750

15. Bob Pierce (32) Oakwood, Ill., Rayburn, $2,700

16. Ray Cook (53) Brasstown, N.C., GRT, $2,650

17. Randle Chupp (114) Mooresville, N.C., Rocket, $2,600

18. R.J. Conley (71c) Wheelersburg, Ohio, Rocket ,$2,575

19. Chub Frank (1*) Sugar Grove, Pa., Rocket, $2,550

20. Skip Arp (31) Georgetown, Tenn., GRT, $2,540

21. Jody Summerville (25) Rome, Ga., Warrior, $2,530

22. Wade Knowles (1k) Tyrone, Ga., GRT, $2,520

23. Mark Vineyard (4) Powell, Tenn., Warrior, $2,510

24. Mike Duvall (F1) Gaffney, S.C., GRT, $2,500

25. Shannon Babb (18) Decatur, Ill., Rayburn, $2,500

26. Wayne Echols (19) Cumming, Ga., Dominator, $2,500

Lap leaders: Bloomquist 1-89; McDowell 90-100

Fast qualifier (among 73 cars): Bloomquist 14.706 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Ogle, McDowell, Korte, Eckert, Pierce

Consolation winners: Christenberry, Francis

Provisional starters: Wallace, Schlieper

2000

Oct. 14 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, laps, earnings

1. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Warrior, 100, $53,450

2. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., GRT. 100, $20,600

3. Bob Pierce (32), Danville, Ill., Rayburn, 100, $13,200

4. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., GRT. 100. $10,100

5. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT. 100. $6,500

6. Earl Pearson Jr. (1), Jacksonville, Fla., Rocket. 100. $6,800

7. Ray Cook (53), Brasstown, N.C., GRT. 100. $4,200

8. Dan Schlieper (s9), Pewaukee, Wis., Rayburn, 100, $3,750

9. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, 100. $3,200

10. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT, 100, $7,950

11. Randy Korte (00), Highland, Ill., Rayburn, 100, $2,900

12. Davey Johnson (1J), Greensburg, Pa., Rocket. 100, $2,850

13. Darrell Lanigan (29), Union, Ken., Rocket, 100, $2,800

14. Freddy Smith (00), Knoxville, Tenn., GRT. 100. $2,750

15. Rick Eckert (24), York, Pa., Rocket, 100, $3,050

16. Jimmy Mars (1), Elk Mound, Wis., MasterSbilt, 100, $2,850

17. Duayne Hommel (H2), Newport, Tenn., Warrior. 97, $3,600

18. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, 96. $2,575

19. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., MasterSbilt, 74, $2,550

20. Clayton Christenberry (cv3), Knoxville, Tenn., GRT, 63, $2,540

21. Rex Richey (07), Ringgold, Ga., GRT, 57, $2,530

22. David Payne (8), Murphy, N.C., GRT. 56, $2,520

23. Steve Shaver (30), Parkersburg, W.Va., Rocket, 33. $2,710

24. Jeff Smith (70), Dallas, N.C., GRT, 21, $2,500

25. Don O'Neal (71), Martinsville, Ind, Rayburn, 19, $2,500

26. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., GRT, 16, $2,500

Lap leader: Bloomquist 1-100

Fast qualifier (among 88 cars): Pierce, 15.041 seconds

Heat race winners: Pierce, Bloomquist, Moyer, McDowell, Wallace, Cook

Consolation winners: Eckert, Johnson, Moran

Provisional starters: Mars, Christenberry

1999

Oct. 23 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown, earnings

1. Dale McDowell, Chickamauga, Ga. $73,000

2. Ray Cook, Brasstown, N.C., $23,200

3. Billy Moyer, Batesville, Ark., $10,500

4. Freddy Smith, Knoxville, Tenn., $10,000

5. Donnie Moran, Dresden, Ohio, $6,000

6. Marshall Green, Dalton, Ga., $5,000

7. Bill Frye, Greenbrier, Ark., $4,800

8. Skip Arp, Georgetown, Tenn., $3,700

9. Brian Birkhofer, Muscatine, Iowa, $8,000

10. Steve Francis, Ashland, Ky., $3,250

11. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $3,100

12. Wendell Wallace, Batesville, Ark., $3,000

13. Mike Balzano, Parkersburg, W.Va., $2,750

14. Clayton Christenberry, Knoxville, Tenn., $2,700

15. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn., $3,000

16. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn., $2,650

17. Frank Ingram, Acworth, Ga., $2,600

18. Scott Sexton, Pigeon Forge, Tenn., $2,575

19. Dennis Erb Jr., Carpentersville, Ill., $2,550

20. Wade Knowles, Tyrone, Ga., $2,540

21. Rodney Martin, Cartersville, Ga., $2,530

22. Rick Eckert, York, Pa., $2,745

23. Ricky Williams, Fayetteville, Ga., $2,510

24. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla., $2,750

25. Jack Pennington, Winston, Ga., $2,500

26. Steve Shaver, Parkersburg, W.Va., $2,500

Lap leaders: Cook 1-9; McDowell 10-100

Fast qualifier (among 82 cars): Cook, 14.932 seconds

Dash winner: Birkhofer

Heat race winners: Cook, Frye, Moyer, Wallace, McDowell, F. Smith

Consolation winners: Moran, Eckert

Provisional starters: Erb, Christenberry

1998

Oct. 10 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown, earnings

1. Tim Hitt, Weston, W.Va., $45,000

2. Dale McDowell, Rossville, Ga., $20,750

3. Bill Frye, Greenbrier, Ark., $10,600

4. Dan Schlieper, Pewaukee, Wis., $8,500

5. Wendell Wallace, Batesville, Ark., $7,300

6. Terry Phillips, Springfield, Mo., $5,000

7. Freddy Smith, Knoxville, Tenn., $4,300

8. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $8,800

9. Ray Cook, Brasstown, N.C., $3,300

10. Rick Aukland, Fargo, N.D., $2,800

11. Skip Arp, Georgetwon, Tenn., $3,500

12. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn., $2,950

13. Donnie Moran, Dresden, Ohio, $2,700

14. Billy Moyer, Batesville, Ark., $3,250

15. Earl Pearson Jr., Jacksonville, Fla., $2,750

16. Marshall Green, Dalton, Ga., $2,500

17. Clayton Christenbery, Knoxville, Tenn., $2,100

18. Jack Pennington, Winston, Ga., $2,330

19. Billy Ogle Jr., Knoxville, Tenn., $2,070

20. Jason Smith, Laurel, Miss., $2,060

21. Rick Eckert, York, Pa., $2,050

22. Shannon Babb, Decatur, Ill., $2,840

23. Johnny Johnson, West Burlington, Iowa, $2,030

24. Bob Pierce, Danville, Ill., $2,020

25. Kenny Merchant, Ruston, La., $2,410

26. Jimmy Mars, Elk Mound, Wis., $7,000

Lap leaders: Hitt 1-100

Fast qualifier (among 69 cars): Bloomquist, 15.042 seconds

Dash winner: Mars

Heat race winners: Frye, Hitt, Schlieper, McDowell, Phillips, Wallace

Consolation winners: Pennington, R. Johnson

Provisional starters: Moyer, Pearson

1997

Oct. 11 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver (car no.), hometown, chassis, laps, earnings

1. Billy Moyer (21), Batesville, Ark., MasterSbilt, 100, $49,600

2. Donnie Moran (99), Dresden, Ohio, MasterSbilt, 100, $14,650

3. Scott Bloomquist (0), Mooresburg, Tenn., Rayburn, 100, $8,000

4. Rick Aukland (12), Fargo, N.D., Rayburn, 100, $6,375

5. Rick Eckert (24), York, Pa., Rayburn, 100, $6,100

6. Marshall Green (89), Dalton, Ga., Warrior, 100, $5,450

7. Mark Miner (7), Stockbridge, Ga., MasterSbilt, 100, $4,350

8. Freddy Smith (00), Knoxville, Tenn., GRT, 100, $9,250

9. Dale McDowell (17m), Rossville, Ga., GRT, 100, $3,850

10. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn., GRT, 100, $3,450

11. Ray Cook (53), Murphy, N.C., GRT, 99, $2,300

12. Terry Phillips (75), Springfield, Mo., GRT, 99, $1,900

13. Randle Chupp (114), Knoxville, Tenn., GRT, 99, $1,800

14. Steve Francis (15), Ashland, Ky., Rocket, 99, $2,050

15. Clayton Christenberry (cv3), Knoxville, Tenn., GRT, 99, $1,600

16. Dewayne Hughes (39), Dalton, Ga., Barry Wright, 99, $1,590

17. Earl Pearson Jr. (7), Jacksonville, Fla., GRT, 99, $1,680

18. Vernon Smith (4), Rome, Ga., Rayburn, 99, $1,570

19. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn., MasterSbilt, 91, $1,560

20. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark., GRT, 90, $4,000

21. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., GRT, 90, $2,340

22. Clint Smith (1), Griffin, Ga., GRT, 88, $2,380

23. David Gibson (G2), Ash Flat, Ark., GRT, 83, $1,520

24. Frank Ingram (9), Acworth, Ga., Barry Wright, 24, $1,510

25. Jack Boggs (B4), Grayson, Ky., MasterSbilt 20, $1,900

26. John Gill (75), Mitchell, Ind., MasterSbilt, 1, $1,500

Lap leader: Moyer 1-100

Fast qualifier (among 80 cars): Moyer, 15.374 seconds

Heat race winners: Moyer, Eckert, Phillips, Bloomquist, Francis, Chupp

Consolation winners: Gibson, C. Smith

1996

Sept. 28 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown, earnings

1. Wendell Wallace, Batesville, Ark., $37,300

2. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn., $13,250

3. Clint Smith, Griffin, Ga., $11,800

4. Donnie Barnhart, North Little Rock, Ark., $5,650

5. Billy Moyer, Batesville, Ark., $5,100

6. Bart Hartman, Zanesville, Ohio, $4,400

7. Mark Miner, Stockbridge, Ga., $3,500

8. Stan Massey, Mableton, Ga., $3,000

9. Rick Aukland, Fargo, N.D., $2,500

10. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn., $11,800

11. Freddy Smith, Knoxville, Tenn., $2,300

12. Ray Cook, Murphy, N.C., $2,050

13. Buddy Morris, Rome, Ga., $1,600

14. Dean Garland, Stockbridge, Ga., $1,500

15. Skip Arp, Georgetown, Tenn., $2,250

16. Jack Pennington, Winston, Ga., $2,000

17. Bill Frye, Greenbrier, Ark., $2,600

18. Kenny Merchant, Ruston, La., $1,825

19. Donnie Moran, Dresden, Ohio, $1,250

20. Phil Coltrane, Free Home, Ga., $1,240

21. Rodney Dickson, Fayetteville, Ga., $1,230

22. Mark Martin, Baxter, Tenn., $1,220

23. Randle Chupp, Friendsville, Tenn., $1,210

24. Tony Reaid, Acworth, Ga., $1,200

25. Davey Johnson, Greensburg, Pa., $1,200

26. Wade Knowles, Tyrone, Ga., $1,200

Lap leaders: Wallace 1-11, 76-100; Bloomquist 12-75

Fast qualifier: Wallace, 14.747 seconds

Dash winner: C. Smith

Heat race winners: Wallace, Bloomquist, Johnson, Moyer, Knowles, Barnhart

Consolation winner: Dickson, Morris

Provisional starter: C. Smith

1995

Sept. 30 — Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos., Driver (car no.), hometown

1. Bill Frye (66), Greenbrier, Ark., $35,000

2. Scott Bloomquist (18), Mooresburg, Tenn.

3. Jack Boggs (B4), Grayson, Ky.

4. Freddy Smith (00), Baton Rouge, La.

5. Stan Massey (22), Mableton, Ga.

6. Terry Phillips (75), Springfield, Mo.

7. Ronnie Johnson (5), Chattanooga, Tenn.

8. Dale McDowell (17), Chickamauga, Ga.

9. David Gibson (G2), Ash Flat, Ark.

10. Rick Aukland (12), Fargo, N.D.

11. Marshall Green (89), Dalton, Ga.

12. John Jones (J1), Rock Springs, Ga.

13. Clint Smith (1), Griffin, Ga.

14. Johnny Virden (66v), Russellville, Ark.

15. Darrell Lanigan (29), Union, Ky.

16. Skip Arp (31), Georgetown, Tenn.

17. Herman Goddard (22), Knoxville, Tenn.

18. Randle Chupp (114), Leburn, Ky.

19. John Gill (75), Mitchell, Ind.

20. Bobby Thomas (90), Seale, Ala.

21. Andy Knowles (66), Tyrone, Ga.

22. Johnny Johnson (99), West Burlington, Iowa

23. Rex Richey (201), Ringgold, Ga.

24. Billy Moyer (21), Batesville, Ark.

25. Mark Martin (17), Baxter, Tenn.

26. Wendell Wallace (6m), Batesville, Ark.

Lap leaders: Bloomquist 1-61; Frye 62-100

Fast qualifier (among 101 cars): Bloomquist, 15.625 seconds

Dash winner: Aukland

Heat race winners: Bloomquist, Boggs, Gill, Moyer, McDowell, Massey

Consolation winner: Phillips, Frye

Provisional starter: F. Smith

1994

Sept. 25 - Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn. $38,000

2. Billy Moyer, Batesville, Ark.

3. Johnny Virden, Russellville, Ark.

4. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

5. Larry Moore, Dayton, Ohio

6. Bobby Thomas, Phenix City, Ala.

7. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

8. Jack Boggs, Grayson, Ky.

9. Jack Pennington, Winston, Ga.

10. Tony Reaid, Acworth, Ga.

11. Ed Gibbons, Manning, S.C.

12. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

13. Bill Ingram, Acworth, Ga.

14. Clint Smith, Griffin, Ga.

15. Frank Ingram, Acworth, Ga.

16. Andy Knowles, Tyrone, Ga.

17. Mike Head, Ellenwood, Ga.

18. Gar Dickson, Flintstone, Ga.

19. Jeff Smith, Kings Mountain, N.C.

20. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

21. Mike Duvall, Gaffney, S.C.

22. Stan Massey, Mableton, Ga.

23. Donnie Barnhart, North Little Rock, Ark.

24. Danny McClure, Dearing, Ga.

Lap leader: Bloomquist 1-100

Fast qualifier: Bloomquist

Dash winner: Bloomquist

Heat race winners: Bloomquist, Moyer, Martin, Virden, Moore, Massey

1993

Sept. 25 - Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn. $28,500

2. Bill Frye, Greenbrier, Ark.

3. Phil Coltrane, Canton, Ga.

4. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

5. Greg Knight, Cumming, Ga.

6. Bobby Turner, Canton, Ga.

7. Vernon Smith, Rome, Ga.

8. Mark Miner, Stockbridge, Ga.

9. Wade Knowles, Tyrone, Ga.

10. Jody Summerville, Rome, Ga.

11. Rex Richey, Ringgold, Ga.

12. Gar Dickson, Flintstone, Ga.

13. Freddie Lee, Rainbow City, Ala.

14. Ricky Williams, Fayetteville, Ga.

15. Granger Howell, Kingston, Ga.

16. Larry McDaniels, Wichita, Ks.

17. Clint Smith, Griffin, Ga.

18. Gary McPherson, Dalton, Ga.

19. Mike Head, Ellenwood, Ga.

20. Ed Basey, Evans, Ga.

21. Ted Lackey, Munford, Ala.

22. Buddy Morris, Rome, Ga.

23. John Jones, Rock Springs, Ga.

24. Bill Ingram, Acworth, Ga.

Lap leader: Bloomquist 1-100

Fast qualifier: Bloomquist, 15.60 seconds

Heat race winners: Bloomquist, Frye, Johnson, Coltrane, Knight, Turner

Consolation winners: Knowles, Jones

1992

Oct. 10 - Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Buddy Morris, Rome, Ga. $15,000

2. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

3. Phil Coltrane, Canton, Ga.

4. Rex Richey, Ringgold, Ga.

5. Wade Knowles, Tyrone, Ga.

6. Rodney Combs, Charlotte, N.C.

7. Bobby Turner, Canton, Ga.

8. Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

9. Mike Head, Ellenwood, Ga.

10. Stan Massey, Mableton, Ga.

11. Tony Reaid, Acworth, Ga.

12. Freddie Lee, Rainbow City, Ala.

13. Ricky Williams, Fayetteville, Ga.

14. Jody Summerville, Rome, Ga.

15. David Chancy, Valdosta, Ga.

16. Greg Knight, Cumming, Ga.

17. Bobby Thomas, Phenix City, Ala.

18. Rodney Martin, Cartersville, Ga.

19. Granger Howell, Kingston, Ga.

20. Buckshot Miles, Vidette, Ga.

21. Wayne Echols, Cumming, Ga.

22. Buster Goss, Rome, Ga.

23. John Jones, Rock Springs, Ga.

24. Ed Basey, Evans, Ga.

Lap leaders: McDowell 1-6; Morris 7-75

Fast qualifier: McDowell, 15.58 seconds

Heat race winners: McDowell, Knowles, Coltrane, Morris, Echols, Goss

Consolation winner: Combs

1991

Sept. 28 - Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Tony Reaid, Acworth, Ga. $13,500

2. Rex Richey, Ringgold, Ga.

3. Rodney Combs, Charlotte, N.C.

4. Phil Coltrane, Canton, Ga.

5. Wade Knowles, Tyrone, Ga.

6. Mike Head, Ellenwood, Ga.

7. Ed Basey, Evans, Ga.

8. James Cline, Oxford, Ala.

9. Bobby Thomas, Phenix City, Ala.

10. Granger Howell, Kingston, Ga.

11. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

12. Derrick Rainey, Powder Springs, Ga.

13. Wayne Echols, Cumming, Ga.

14. Freddie Lee, Rainbow, City, Ala.

15. Wayne McCullough, Cedar Bluff, Ala.

16. Jeff Stansberry, Cleveland, Tenn.

17. Bill Ingram, Acworth, Ga.

18. Steve Nicholson, Jackson, Ga.

19. John Jones, Rock Springs, Ga.

20. David Moyer, Simpsonville, S.C.

21. Stan Massey, Mableton, Ga.

22. Skip Arp, Georgetown, Tenn.

23. Jody Summerville, Rome, Ga.

24. Buddy Morris, Rome, Ga.

Lap leaders: Richey 1-49; Reaid 50-60

Fast qualifier: Coltrane, 15.50 seconds

Heat race winners: Coltrane, Richey, Combs, Jones, Reaid

Consolation winners: Johnson, Freddie Lee

1990

Sept. 29 - Dixie Speedway, Woodstock, Ga. (Hav-A-Tampa)

Pos. Driver, hometown

1. Bill Ingram, Acworth, Ga. $10,000

2. Stan Massey, Mableton, Ga.

3. Ronnie Johnson, Chattanooga, Tenn.

4. Tony Reaid, Acworth, Ga.

5. Wade Knowles, Tyrone, Ga.

6. David Moyer, Simpsonville, S.C.

7. Bobby Thomas, Phenix City, Ala.

8. Granger Howell, Kingston, Ga.

9. Wayne Evans, Sparta, Ga.

10. Jeff Purvis, Clarksville, Tenn.

11. Buddy Morris, Rome, Ga.

12. Red Farmer, Hueytown, Ala.

13. Wren Turner, Munford, Ala.

14. Phillip Kilpatrick, Boaz, Ala.

15. Freddy Smith, Kings Mountain, N.C.

16. Rex Richey, Baton Rouge, La.

17. Glen McWaters, Senoia, Ga.

18. Jody Summerville, Rome, Ga.

19. Steve Russell, Pontotoc, Miss.

20. Gene Chupp, Muscle Shoals, Ala.

21. Phil Coltrane, Canton, Ga.

22. John Jones, Rock Springs, Ga.

23. Buster Goss, Rome, Ga.

24. Buck Simmons, Baldwin, Ga.

Lap leader: Ingram 1-50

Fast qualifier: Ingram, 15.33 seconds

Heat race winners: Ingram, Massey, Simmons, Johnson

Consolation winner: Turner


Race Winners

Year: Winner, hometown

2018: Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

2017: Michael Page, Douglasville, Ga.

2016: Dale McDowell, Chickamauga, Ga.

2015: Rained out

2014: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2013: Chris Madden, Gray Court, S.C.

2012: Jimmy Owens, Newport, Tenn.

2011: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2010: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2009: Ray Cook, Brasstown, N.C.

2008: Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

2007: Rained out

2006: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

2005: Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

2004: Shannon Babb, Moweaqua, Ill.

2003: Don O'Neal, Martinsville, Ind.

2002: Chub Frank, Sugar Grove, Pa.

2001: Dale McDowell, Rossville, Ga.

2000: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1999: Dale McDowell, Rossville, Ga.

1998: Tim Hitt, Weston, W.Va.

1997: Billy Moyer, Batesville, Ark.

1996: Wendell Wallace, Batesville, Ark.

1995: Bill Frye, Greenbrier, Ark.

1994: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1993: Scott Bloomquist, Mooresburg, Tenn.

1992: Buddy Morris, Rome, Ga.

1991: Tony Reaid, Acworth, Ga.

1990: Bill Ingram, Acworth, Ga.

advertisement
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1540925571.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1540923523.gif
 
http://www.dirtondirt.com/banners/banner_1548092346.gif